Po dëgjojmë të na thuhen shumë mëkate të qeverisjes që iku. Dhe këto po evidentohen gati si panorama të cilat neve të qeverisurve do të duhet të na mbushin me frymëzim, pasi paskëshim vendosur në krye njerëz që dinë t`i zbulojnë të bërat tog e trumë zullumesh. Mirëpo kjo është një pesë me hiç sepse njerëzit e thjeshtë i kanë ditur me kohë e vakt shumë nga këto.  Kush nuk i ka ditur kusaritë e Spiro Kserës? Ja dhe i morën vesh sot Erionët, po pastaj? Pse nuk arrestohet ministri dallkauk Ksera ? Ç`pret qeveria, që po gjuan "lepuj " dhe nuk po mbërthen derrin maç, pë t'ia dorëzuar prokurorisë tërë dosjen e tij? Nipi i vet Klevisi, që nga bunkeri i ngujimit, na dëftoi (sikur te mos e dinim)  se gjithçka e ka bërë me urdhër "të dajë katilit" Ksera.

Kur pra do të fillojë përgjegjshmëria qeverisëse? Në burg gjithkush ka abuzuar!

Saliu më i pari dhe në krah të tij jarani Ksera. 

146 Komente

Shqetesim me vend por jepu pak kohe sa t'ju dali shampanja se jane akoma te dehur nga fitorja.

O Grave mire ti qe i ke ditur te gjitha pislleqet qe ka bere saliu dhe pshurra e tij. Po ne te tjeret, une te pakten nuk i kam ditur, por thjesht me deduksion kam arritur te kuptoje qe keta qe iken kane abuzuar rendshem duke vjedhur e shperdoruar pasurite publike. Do beje mire qe te ndihmoje qeveritaret e rinj per te grumbulluar sa me shume fakte dhe dokumenta ne menyre qe hetuesit e prokuroret te vihen perpara fakteve te pakundershtueshme ne menyre qe te mos e dredhin si gjer me sot. Pra sa kerkon moralizma per qeverine e re, fillo qysh tani, biles ketu tek PPU-ja te na informosh per bemat e Kseres apo te kujdo qofte qeveritari dhe qe ju i dini me kohe e me vakt. Biles, kush te ka ndaluar ty qe keto zullume te shperdorimit dhe vjedhjeve te parave publike te mos i denoncoje edhe me pare tek PPU-ja, gjithmone nese ke pasur dijeni per to. Une do te te isha shume mirenjohes, ty por edhe shume te tjereve qe nese dine gjera konkrete per vjedhje dhe shperdorime ti denoncojne ketu tek ky blog. 

Berber, vetem ktheju mbrapa e lexome se nuk paske lexuar per sa kam thene pikerisht me emra per dy nga keta qe u arrestuan. Ore kane bere gjera te tmerrshme per nje njeri qe ka nje fije frike nga ligji.Pershembull : Merren nga 1500 euro per 12 veta per te ikur ne...Amerike.Shkojne vetem dy dhe te tjeret i vene paret ne xhep ....Duke harruar se sistemi TIM i nxjerr zbuluar me nje klikim te vetem.Ore ka aty qe kane marre dy rroga brenda te njejtit sistem ministrie...E sa ka aty..

Gjon Radovani eshte zv ministeri turizmit ne qeverine e Rames.Per kroniken e ppu ky eshte kusheriri i pare i Jozit....(i te shoqit ne fakt)...Pra kurgja e re nen diell kush ka qene do te jete...e ku eshte nje shembull krejt i vogel...

Gjon Radovani eshte nje intelektual i mrekullushem qe do ta kishte nder cdo parti ne qeverisje

padyshim ,eshte edhe njeri persembari.Vijne nga familje e fis shume solid ....

Dakort qe mund te jete njeri i mire. Por zv.ministri eshte njeri politik dhe si i tille duhet te kete angazhim te kesaj natyre , krahas anes intelektuale. Duhet te merremi vesh edhe per termin intelektual, por po e pranoj si e thua ti.

Grida Duma smiley ka thene : qe te jesh politikan duhet te jesh edhe profesionist i mire.

Ama Ver Llapa ka thene : Jo cdo profesionist i mire mund te jete politikan i mire.

Grida duma vs ver llapa, cfare dileme. Sidoqofte do isha 1000/1000 me griden nese s'do fliste fare, le te nxirrte mjalt nga goja veri smiley

Do filloje shume shpejt me c'thuhet. Nje kryetar bashkie socialist dhe kater ish-ministra i kane letrat gati

Po sikur ka fjale dhe per andej nga kuvendi. Pune dietash. Me duket se do e shofim te plote listen e shpenzimeve te Gjusepines se rruges pidolane.

E Hrene.

Ate se denon njeri se duhet ti bosh burg privat, po ta cosh te grate i shkep ajo, po ta cosh te burrat e shkepin ata smiley

PS. E ke pa gjo kothin verdalle se po e kerkon Zana? smiley

Vone Koth

Meglio tardi se kurre do thojshe ti ne nje rast.

U tregokan histori me Sulltan Sulejmane ne Shkoder e une qenkam i fundit qe i merrkam vesht.

Asigjo mer Grave. Do futet ndonje peshk i vogel ne burg, mbase Imami per ca kohe nga sa kam degju dhe kaq. 

Qe te jemi te qarte, une ku ta gjeja ta fusnin Bacen ne burg se pastaj sic do fillonin keta te sotshmit me Salen, ashtu ata te nesermit do mbaronin me Liken dhe Ramen. Po pikerisht se e dine kete gje nuk kane per tu morr shume me te madhin. 

Shpresoj ta kem gabim gjithsesi.  

Po qe " per asigjo " o Endrity me mire te thyejne qafen nje ore e me pare ! Por me besoni se nuk shtoj ne Mi istrine e Kseres jane vjedhur, grabitur ore. Jerez grabitur mbi 10 milion Euro...Firma e tij ne Gjirokaster ka marre fonde sikur ka bere hatane ne punesime. Nuk e urrej pse eshte antar i dokumentuar i Agimit te Bakerte grek, por se eshte nje kusar i felliqur qe ka grabitur paret e te mjereve dhe te arixhinjve...Dhe e ka mbrojtur Salihu direkt, personalisht pasi antikorrupsioni prane Salihut disa here e ka denoncuar....
Sa per imansezin ish gjenerali dije qe eshte treguar nje fyell fare sepse ky duke ditur qe prape do ishte ku qe, u leshua dhe beri "si shoket"Bilez ky karagjz gjenerali ka shitur prona te ushtrise si ti kishte te Mamase. Me hiqet se njef dhe ligjet.Karabush qe e ka degdisur vete vehten er ne hapsane.
Mirepo shqetesimi im eshte se mos ndeshkushmeria eshte leshimi i qeverisesave te rinj qe zilepsin vepren kusare te ketyre...Nuk ka nevoje populli per reklame por per qeverrisje ....

O grave ne nje kusar kemi qe e dime te gjithe qe ka vjedh, quhet Ilir Meta, e kemi pare ne video. Kjo mazhorance Liken e ka bere Kryetar Parlamenenti, dhe ky biles ka filluar te na flase dhe si babaxhani i kombit neper intervistat e fundit. 

Tani po nuk fillove me njerezit e medhenj ne krye kjo puna nuk ka per tu zgjidh kurre. 

Endrity, rasti qe citon eshte sic e thoni Ju dhe bilez dhe pake me shume per mua.Por..
I vajti ne aksham pazar Salihu dhe urdheroi gjyqtaret ta " pastronin " ate derr kusari". E merr vesh qe e sapunisi dora vete kryekusari?
Kur te sapunis ai pusht pushteti nuk ka hazine ne bote qe te bon me helaq....Pervec Ju ...dhe une

I nderuari Grava.

Shqetesimi yt eshte shume i drejte, por te tilla gjera nuk mund te behen me yrysh, dhe aq me pak ne menyre revolucionare...se na kujton pastaj revolucionin kulturor kinez. Te gjitha gjerat duhen bere, por ama sipas ligjit. Por mos kujto se ata qe iken ishin kaq shume budalllenj, e aq me teper qe paten edhe tre muaj kohe (te cilen e fituan vete) per te pastruar gjerat e tyre...Ndaj duhet pak kohe sa te kopsiten mire gjerat. Sa eshte ne dijenine time, se ndoshta ti e di me mire se une, ne Angli psh, pa ta mbushur mire e mire dosjen, nuk te ngacmon njeri.... se pastaj ta dhjet avokati.... Deri tani, si ti edhe une, kemi plot te drejten e zotiit ti paragjykojme keta qe jane emeruar, dhe mund te nxjerrim 101 arsye te drrejta, por ama perseri i kemi paragjykuar.... edhe une nuk jam fare dakort me me keto emerime, por ne do te duhet ti gjykojme keta te emeruarit, minimalisht pas nja dy tre muajsh, se ata akoma nuk njohin rrugen per ne zyre...

Si mor nuk njifkan rrugen per ne zyre. Po ne na thane qe Spiropali kapi cisternen kontrabande vetem pak ore pas emerimit, ti tani na thua qe nuk e njeh akoma zyren e saj? smiley

Po mos u merr me propoganden mer çun... se je edhe me dy gram shkolle, ... lere ironine menjane..... pas tre muajsh them une te fillojme te flasim..per ate qe kane bere.... se sot flasim ne ere, i paragjykojme, ndoshta me te drejte...por... duhet te presim...

Po mos u merr me propoganden mer çun... se je edhe me dy gram shkolle,smiley

Per te vere apo per te freskuar Dosjet smiley Apo per te dhene Udhezime Botes si te kapercejne Krizat smiley

 

O Endrito po ishte shume e kollajt or burr. Shkoj grupi kontrollit tek cisternat e plumbosura edhe nga dogana dhe konstatoje qe nga 4400 ton nafte e deklaruar e depozituar ne formen e magazinimit doganore nuk kishte ngelur asnjegjo. Pra, nafta ishte larguar nga magazina pa marre lejen e doganes dhe sigurisht pa paguar detyrimet doganore dhe tatimore. Megjithate ceshtja eshte ne verifikim e siper nga prokuroria pasi ka nje pretendim nga pronari se nafta nuk eshte shitur por e ka thith toka pasi kane qene cpuar apo sabotuar cisternat. 

Jo mo ishte me e thjeshte, e dinin ne dogane kush ishte ky tipi se paska qene i lidh me pushtetin e PD-se. Bravo u qofte, e keshtu vazhdofshin.

Po ne na u tha se gjithe kete e beri Spiropali, qe akoma nuk ja ka haberin e kodit doganor, e jo me te drejtoj operacione anti-kontrabande. Ishte propagande idiote, kete po them. 

Pse mo Endrity nuk e njef depudetin qe ka ato depzita?

tani ajo sapo e tha tek emisioni me Rudinen qe nuk kishte te bente fare me te por u konstatua nga nje grup kontrolli i dejtorise se doganes. Por mundet qe ajo te kete meriten qe e dergoje kete grup ne kohen dhe vendin e duhur apo jo?

Me kontrabanden merret djali i Rexhep Mejdanit.

Ajo qe duhet ndryshuar sa me shpejt qe te jete e mundur eshte menyra e krijimit dhe administrimit te magazinave doganore pasi eshte bere nje aktivitet komplet i koruptuar dhe ka devijuar ndjeshem nga qellimi i vertete i magazinave doganore. Nuk duhet ne asnje menyre qe biznesi i magazinave doganore ti licensohet vete subjekteve qe meren me importin e mallrave me shumice. Keshtu qe une e keshilloj drejtoreshen e re te doganave qe urgjentisht te bllokoje si fillim aktivitetin e magazinave doganore deri sa te amendohet ligji perkates ku detyrimisht asnje kompani qe ka lidhje interesi me kete biznes te mos kete te drejte ta ushtroje vete. Ja kjo eshte nje ndihme konkrete Grave. 

Alidems,

ne 100 drejtore te medhenj, te vegjel, sekretare te pergjithshem ministrish etj, vetem nja 2-3 do thone qe sa budallenj paskemi qene qe nuk i kemi rene dhe ne me top. smiley

Kane fillu aplikime per Kanada.

Alidems, ke degjuar qe sakatet, gjytyrimet dhe te pamundurit kane dy vjet pa marre paret?Dhe kur degjove se paret i kane vjedhur, cili sokak u paska humbur ketyre qe nuk u hedhin hekurat banditeve? Jo more mik o te veprojne o te lipsen.Do presin fukarejte sa te na mesojne sokaket cifokerit...Ku kane qene gjer dje keta? Ku kullosnin ? Mos ti mbrojme se shume shpejt do na shembellejne me ...te paret..Pese sekonda te shpon hunden era ne banje, pastaj rehatosesh dhe te duket. ....ode me qelqe....

Ky eshte nje lloj ironizimi ne fakt me viktimat dhe popullin pjesemarres ne protesten e 21 Janarit. Cfare u paska dashur te bejne ato, te prisnin sa te qepeshin dosjet, kur ata e kishin pare me ze dhe me figure korrupsionin e Metes dhe Priftit? Ja priten sa u qepen dosjet, dhe cfare kemi tani, kemi te korruptuarit ne majen e piramides se pushtetit.

 

Grava i nderuar.

Prape po nxiton .Faza e pare mbaroi me sukses . Njerzit deri dhe ne skaje , e moren vesh se cfare Pisash kishin qeverisur .Cdo institucion ishte trajtuar si Vathe dhish dhe fat per vjedhje Fondesh ,nga taksat e tyre . .Pra nuk i kish ardhe Rradha te shikonin "pritshmeria " smiley rritje Rrogash e Ndertim i Rruges Arbrit .

Tani eshte faza e dyte . Nxiton shume kur Flet per BURGJE e Arrestime . Faza e dyte eshte e Flagrances dhe projekt Reformave ne Drejtesi . Edhe ti vete personalisht si njeri i Letrave duhet ta Urresh fjalen "Burg " .Mjafton Demaskimi dhe demshperblimi per shperdorimet qe kane Bere deri sa te dalim tek Fizionomia e Krye Hajdutit qe ka nxite Vjedhje e Shperdorim ne cdo Qelize te shtetit , alias Babasqapit .

Nuk duhet treguar Urra revolucionar mendoj sepse edhe intelektualisht eshte e Papranueshme ne nje vend aq te vogel sa Shqiperi te Enderrosh e Aplikosh Burgime Masive .

E perse ? Kur Kreu i shtetit me Klanin e tij imbeshtetur me Garde ,krijoi nje Sistem per kedo duke mbajtur ne Pune e ngritur ne Pegjegjesi Kush Vidhte per Familjen e tij e lemosha per veten ! Perse duhen denuar lazaratasit dhe Bujqit qe kultivojne Droge ? 

A nuk qe ai qe i Ftoi "mbillni  c'te doni zotrij , se diktatura u impononte te mbillnit Drithra "

Do vije dhe ajo Grava por pas Reformes  thelle  ne Drejtesi . Ketu mund te tregoheshe i "shqetesuar " se nuk vijne gjerat me deshire !

Odriso, nuk pranoj asnje vrejtje se qenkam i nxituar.Tete vjet sira kane qene " te pergatitur " per ta marre pushtetin...Tani na del se nuk ditkane mire sokaqet.Mos i justifikoni ...ne se vertet i doni!

Vertete qe kane tete vjet qe po pergatiteshin per te marre pushtetin, por edhe "armiku" nuk flinte gjume... edhe ai pergatitej per te dorezuar pushtetin.... dhe e dorezoi "jo keq".... Tashti te shohim se sa te zote do te jene keta per te pare pertej dosjeve qe kane lene keta mbi tryeze...Grava i nderuar.... si ka thene aai mjekrra, ......pushtetin eshte  lehte ta fitosh dhe veshtire  ta mbash.....

Grava; " ....Dhe e ka mbrojtur Salihu direkt, personalisht pasi antikorrupsioni prane Salihut disa here e ka denoncuar...." 

 

 Lind pyetja; Pse e ka mbrojtur . 

...per karrigen e vet e jo te Spiros...

Grava, por per te mbrojtur karrigen e vet, Buall Mavria edhe e hiqte, biles ne kete rast fitonte pike ne syte e opinionit. Mos ka qene ndonje arsye tjeter me shume. 

Si ka mundesi Grave qe pret pergjegjshmeri nga kjo qeveri ?
 

Brad, per mua ky eshte guri i proves...Do kemi apo jo shtet.Nuk me intereson kush e cili ka vjedhur por cili po jep llogari, per te mos guxuar keta qe erdhen.

Guri i proves ??? Me vjen keq mo vlla por guri i proves eshte Ilir Meta , njeriu me i korruptuar ne Planet , sa per Ramen pastaj kot me fol se dihet , ca shteti thu mor burre , ne Nendor ska leke me pagar Administraten .

Po mire me Rames ja kerkon ate qe eshte arka bosh per Administraten ne Nentor?!! smileyKush e boshatisi arken, Rama per 1 muaj ne Qeveri?! 

Sdi gjo , eshte Kryeminister , fitoi zgjedhjet , kaq di une , s'maj mend kush ka qene para tij .

smiley  sa bukur ai i pari e la me "dinjitet" u largu edhe nga lideri i partis, pa lag fare deri tani, qe po flasim! Bahce me lule e la! smiley

O po lereni ate , zere se nuk ishte , e hodhi sovrani poshte per nje jete me te mire dhe ja dha ketij Palloshit  dhe Grava ka shtru pyetjen , tani , kush eshte pergjigja ? smiley

Ilir ka shume njerez qe nuk e besojne qe arka eshte bosh..

smileybrado respekte se je nji nga robt e paket qe je i sinqert ne peshksmiley

ne Nendor ska leke me pagar Administraten

Pse kot doli puna vullnetare. Edhe gjith ai Tonin pa pare po puno. 

 

Po mire o mos prano .Mba fjalime dhe kerko  llogarismiley

Leri keto se ne bashkebisedojme se si kuptohen situatat nuk ndikojme tek njeri tjetri se nuk jemi eprore -vartes smiley

Edhe konkretisht te te pyesesh ti duhet te dish psh se per  nje Akuze ka nje Prokurori qe vihet ne Levizje , heton grumbullon fakte dhe dergon ne gjykate .Sikur dhe ne shtetin e Enverit te ishe minimalisht nje proces i till donte Muaj . Tani si argumentohet ky shqetesimi YT ?

Ti dhe kushdo e ndih shume kete shtet dhe te lind e drejta te kerkosh llogari pasi e ke derguar  Informata te faktuara se  ku jane ato Shkeljet qe dihen dhe te kane jane anashkaluar duke pretenduar se " nuk dime rrugen smiley

Ja kaq eshte per te thene se ke mendim te nxituar dhe jo se une e kamme te mire se ty smiley

Dhe do te shtoj Nuk jemi as DHI e Sqeper Stani te PD-hit qe futemi Pyke ne muhabet sikur Ju dogj barku per Pergjegjesin e kesaj Qeverie !

 

Odriso e ke parasysh rastin " ne flagarance"? Ate kam parasysh sepse aty eshte situata jo ne te dyshuar...

Rama duhet te shkarkoje urgjent njerin prej zv.ministrave te brendshem.

Cilin sipas Jush komentues?

Ilirin.

Komentues, Iliri Mustafai eshte kusheriri i Ismail Golemit, nenkryetar i Ballit Kombetar, ka 7 vete te pushkatuar ne fis...
Gjithenje ka qene korrekt me detyren, specialist.Ju si e njihkeni ?

Une e njof zv.minister te puneve te brendeshme ne motet e largeta qe mbulonte policine.

Mos jemi duke folur per persona te ndryshem?

Jo eshte i njejti njeri.Ka qene zv minister se e beri Ramizi jo pa qellim afatgjate sepse e pa qe rreshqiti tere situata....
Njife dhe si te them une se eshte sic po ta them.E njoh ne rrenje...

Pra e kemi fjalen per zevendesi e Gramoz Rucit.

Po nga na doli ky me 7 te pushkatuar ne i besuar i rregjimit?

Dakort. Ketu do jemi dhe do i vije rradha ketij per ndonje pamlet ne PPU.

Deri para pak koheve cilin nga Ministrat e Rendit keshillonte ky? Ma thua dot?

Tani mos ngul kembe se e kthen ne budallallek.Po te them cili eshte.Dikush tha qe ka qene keshilltar i Bashes kur u vrane kater vetet..Nuk a qene i Bashes por i drejtirit Policise....mga LSI

Si me the? Budallallek?

Zv.Ministri i Puneve te Brendeshme i vitit 1990 ribehet i tille me 2013? E leme ta gjykoje mileti punen e budallallikut.

 

Te kuptohemi, kembengulja per te injoruar nje te vertete eshte norme budallalleku dhe jo ne se i takonte apo jo per ta emruar atje.

Ore Grava, po ç'jane keto diskutime si pleqte e qemotshem, jo po Iliri, jo po ky , jo po ai. Nuk vlen fare emerimet e X, Y, personit ne nje dikaster te ministrise se brendeshme, kur nuk ke rregulluar raportin ndermjet GDP/PBB dhe pasqyres se saj qe hidhen ne treg, qe jane; Leku dhe Letrat me Vlere, titujt e ndryshem te tyre, si Obligacionet, Kambialet, etj. Regullo keto dhe e ke ulur kriminalitetin. Ver ke te duash pastaj, ata rrombythjet qe duan nje cope rroge shteti. 

Pier jane keto te VQ, i kam lexu...

Po nese i ke lexu, perhapi, te mesojne dhe gomeret atje lart, qe paguajne per advizore/keshilltare, nderkoh qe ketu i kane thuajse gratis. 

Ilir Mustafaraj  ka qene keshilltar i Lul bashes, kur ky ishte minister i brendshem dhe keputi 4 njerez ne mes te bulevardit

 . smiley

do merzitet pak Grava.

Jo more komentues nuk merzitem.Lexo me larte!

Tani po deshe fol sikur nuk Je i BE dhe po ben  verejtje per Qeverine .smiley Leri keta te PD-hit te japin Udheime per Ballkan Rajon e me Gjere e Gjate !

Ti dhe une kemi  te drejte te gjykojme ne c'moment jemi qofte edhe teknikisht per te pare nje ndodhi qe po ecen mire , eshte e shpejtuar apo eshte e vonuar .

Cfare pretendon ti me arrestime dhe Burgime ?

Une psh e shoh si Proces Patrimi Moral te Qeverisjes qe nga Reformat ne Drejtesi , Gjykimin e Fakteve dhe Njerezve te Korruptuar dhe dergimin per ndjekje Penale te shkelesve te Ligjit dhe jo si qelim ne vetevete , ne ndryshim edhe nga Lopet Muuuuu te Pd-hit qe shohin tek JU nje   nip i Kadriut smiley si Peter ter ter ter ter ter ter ter e terci Verci !

Prit gomar te bije bar i thone kesaj pune..

Po leri ore keta se nuk merakosem ca thone.Na lipset pastrimi i rruges per te bere shtetin.Ore nuk kemi shtet, kuptojeni kete!
Ja, ergjigju ketlines per ca te thote!

grava nuk kam nevoje per pergjigje per gjera qe i di shume mire..vetem dita me duket e larget per tu bere realitet per ato shqetesime qe qendrojne..gjer atehere lum kush te rroje qe ta shoh vendin zonje (edhe brezi im besoj se nuk do e arrij ate dite, jo me i yti apo i prinderve tane smiley.

Edi Rama iu pergjigjet pyetjeve ne fb..me pergjegjshmeri " do te mbajme cdo zotim do te godasim te korruptuarit " smiley 

Go Elisa Go !

Te pakten ishte pergatit i cike, kurse ajo goca tjeter ishte per te qa hallin. Kushedi sa veta sonte kane tall b..then me te.

Pse dreqin i lejne me u ekspozu kaq shpejt.  Qe sja kane haberin, ne ate e dime te gjithe, por se kuptoj pse eshte e nevojshme me i fut ne siklet para kamerave. Akoma skane msu rrugen per ne pune e kta i bejne pyetje mbi reformat dhe rilindjet. Marrezira te tilla rralle jane fol para kamerave per ceshtje teknike dhe proceduriale. Dukshem as informacionet si kane te sakta ato goca te shkreta, dhe kjo eshte turp.

Se ata qe bejne evazion , dhe ket duan, tani do jene duke ferku duart.

Si tha, ska kontrolle te befta. Do ti lajmerojme gjithe ligjshkelsit qe po ju vijme per kontroll smiley

o bir o bir smiley

Naten e mire

 

Naten e mire.

Njeriu i lajmeruar, gjysem i shpetuar, dhe gjysmen tjeter e kane vete ne xhep ata. smiley 

Pra ndryshimi do jete pikerisht ky : nuk do kete kontroll te befasishem dhe direkt mbi subjektin. Behet fjale per subjektet  qe do regjistrohen per auditim tek kompanite nderkombetare. Nejse se mbase nuk ka shume interes kjo se sa sharja e zonjushave si te paafta.

Me degjo dy fjale: edhe me administraten e sotme nuk mund te behet nje kontroll tatimor i paplanifikuar. Pra eprori planifikon kontrollin.

Subjekti mund ta refuzoje kontrollin por per kete ai merr nje gjobe jo pak te vogel. Refuzimi behet pikerisht qe subjekti te rregulloje letrat deri ne ardhjen serisht te kontrollit.

Zonja Ruzhdije nuk e ka kuptuar se cfare ka thene zonjusha lidhur me skemen e re te administrimit te tatimeve. Pastaj e qeshura ...

Ej ne thame shyqyr qe do ikin keta te propagandes zyrtare te PD-se nga peshku, po s'e dishim qe do i zevendesonte PS-ja kaq shpejt me propagandistet e saj. 

Ik o pa... k... se le nam tu bo deftere mbas cdo postimi si rob i brendshem. Te pakten merru me Gjusepinen se me mire ashtu. 

Ueee Endrita e prishi gojen. smiley

Motra, ti sikur ke thene qe ngjan nga gjysma e prinderve me e mire. smiley

Marr rroge une motra, kete pune kam. Propagande.

Zoti komentus

ato qe thu ti , i ka thene Edi Rama, dhe e ka thene per bizneset VIP dhe jane jashtezakonisht te diskutueshme si ide, por po ja le atyre qe arrine ti shofin ne kendveshtrim profesional

Kjo zonja foli per terrenin dhe kontrollin ne terren, ne rast se e ke degju, dhe kontrolli ne terren, per terminologjine e fushes nenkupton tjeter gje.

Megjithate ti, si kompetent i gjithefushave duhet ta dish mo mire se perse po kundershton.

Per mu, ajo goca ishte skandal, shume dobet, tmerresisht e painformume, ose qellimisht e keqinformume.

Madje po vereja dhe komentet e rinise socilaiste profesioniste, qe ishin tmerresisht te zhgenjyme.

Une po shifja per sport, se nuk me ben me asgje pershtypje, ca skemi pa gjithe kto vite. As po me plas fare.

Dhe me ket koment po marr lejen e zakonshme nga PPU, se na jane pesefishu punet me qeverine e re, dhe kemi aksione !

Ti gzoni

 

Ruzhdie e ke thene shume sakte!

Rrusho pse ku punon ti ne ndonje fast food delivery? Se ketyne i eshte shtu shume puna pasi e gjithe administrata po rri gjithe diten neper zyra e dun me honger. Kush e di se sa e shnoshe duhet te jesh.

S'kane soltaire n'shpi ata qe rrine gjithe diten n'zyre e?

Zonja Ruzhdije duket se nuk ke kuptuar asgje nga sa kam shkruar une.

Kuj ketline ti pergjigjem ...???

Do flasesh konkretisht apo ta leme . Ke te denojne mor Burre lere Ketlinen , ajo kushedi pret per vete kur do e denojne smiley 

 Ke nonje gje konkretisht qe ve re , Stepje a Nepotizem , Korrupsion ,Paaftesi , Mosdeshire a ku di une se cfare fijesh njeh zotrote nga brenda  , apo e ke si e para " Ne na duhet nje shtet Serioz " smiley se ketu jane kalamaj dhe nuk e dine se cfare Shteti Karagjoz patem me Kryekaragjozin ne krye .

Ju i nderuar Grava po flisni per nje Veprim KONKRET ..Arreste , denim me Burg 

Cfare do te harrish ti qe i jep , po themi Popullit  shprese , me te Arrestuar  e Denime pa dite asgje Konkretisht ,  jashte cdo Ligji vetem se " na kane vjedhe or tie " i ? Mbase duhen denuar edhe LefKOPEJA me Poetin per mbeshtetjen ne Blog qe u kane dhene Krimit ne Pushtet smiley 

A kupton per cfare po flasim !!!

Ja psh Rushi Dijes keq mire po e ka 'qeth " se sheh Paralmerim te hajduteve me "do u kontrollojme " Biles ketu ka Tradheti se edhe Usa dhe Be po i lajmerojne " Zbuloni dhe ndeshkoni Korrupsionin dhe te Korruptuarit " ....Perpara !

Nuk jemi brez spiunash ne oidriso qe te na denojne smiley cdo gje e kemi me djersen e k*qeve te burrave te shtepise...smiley

He me te lumte ketline! Me ate " djerse" o posi!

Xake, shteti ne dore te ketyre eshte realisht nje thes me corrokotina!Nga do qe ta kapish griset, cirret.Por kur ka raste vjedhjesh te kapur ne flagarance ARRESTOHEN publikisht, miku im.Doli hapur qe eshte vjedhur haku i fakireve nga dikasteri Ksera,Kush engon qe nuk i hedhin hekurat?Nipi i vet deklaroi publikisht ( ish shefi i kabinetit te dajes Spiro,
Klevisi) se e kemi bere me urdher te ministrit....Dhe se burgu per burrat eshte....Ju flisni per ....prit se kemi kohe....E pe si ja bene Sanaderit ata te bijte e botes? E une ashtu pres ta shikoj shtetiin....

I hidhni nje sy shkrimit ne Tema me titull" Te futesh ne burg per Sandrin" !nje llaf goje 230.000 dollare nga Spiro ke Sandri..Paret e te mjereve....!

Ku eshte Dulla kur te duhetsmiley ne kohe te tij histori e vertete kjo , nje llogaritar banke beri 7 vjete e gjysem se vodhi 100 mije leke te vjetra nga banka duke manipuluar urdherat e xhirimit.

edhe ketej, nje pale corape vodhi njeri dhe e rrasen ne burg me vite.

po flasim per krimin e bardhe se edhe ne shqiperi krimi ordiner denohet rende sidomos kur fakiri nuk ka para per gjykatesit.

Zoteri, keni shume te drejte, po kauza antikorrupsion ne Shqiperi (nese kishte me te vertete nje te tille) ka vdekur me 1 Prill. PS-ja mund te kishte bere ndonje gje po te kishte ardhur ne pushtet pa LSI-ne, por bashkimi me te tregoi se nuk e ka aspak seriozisht. 

Me vjen te qesh me keto vendimet qe zhvleftesojne koncesionet e qeverise Berisha pasi iku Meta por as gek as mek per ato qe ka dhene LSI-ja dhe i kane miqte e tyre. E cfare t'i besoj kesaj qeverie?!

Qurraviten per gjendjen e shendetesise por nuk permendet te kete ndonje hetim per abuzime, pasi i ka pase LSI-ja 4 vjet. E cfare t'i besoj kesaj qeverie?!

I nxorri njerezit ne shesh duke u treguar nje video qe vidhte te Metes, po me pas e beri ate komandant ne Parlament. Nuk pati turp dhe ftoi edhe te afermit e viktimave. Cfare perbuzje per ata qe u vrane! E cfare t'i besoj kesaj qeverie?!

 

Do kete disa peshq te vegjel qe mund te hyne ne burg. Kuptohet nese ka edhe pelqimin e Metes e Berishes. Kaq. 

Kam vene re nga njerezit me akses ne PS (e kush nuk ka miq ne PS keto dite) se nxjerrin vazhdimisht thashetheme: do priten koka, do hiqen koka, do kete denime te medha. Dhe keto thashetheme qarkullohen per t'a mbajt popullin me shprese. Po popullit s'i rruhet shume, maksimumi nje muaj eshte kjo. Populli do pune, do rruge, do shendetesi, do arsim...do me jetu se eshte katandis keq e me keq. Dhe me e keqja populli eshte shume i padurum, nuk puno me 5-vjecar.

O grave, te te jap nje lajm qe tani po ma thone, qe uroj 100000 here te mos jete i vertete. 

Ledio Rucin e kane bo drejtor burimesh njerezore me nje institucion te rendesishem. 

Per mua eshte shume, po jashtezakonisht shume e rende kjo. Me keto gocat e reja edhe ishim tall icik po hajtmo. E kishim marre icik me te qeshme. Po kjo eshte e rende mer, po bojne drejtor nje kriminel safi 100%. 

Gjalle jane bilbilenjte, gjalle, do thoshin skraparllijte.

e me i lumte pushka!! harxhon shume karburant X6, do pare per tu mbajt, e ku ka me mire se paret qyl te taksapaguesve! 

Endrito, per hir te se vertetes duhet theksuar qe ne kete shtet qe kemi ngrit keto 20 vjet drejtori i burimeve njerezore ka ne dore vetem celsat e kashtes. Kuptohet qe nese eshte kriminel s'duhet te jete hic ne shtet, po vetem please mos e trajto si ndonje pozicion te rendesishem, eshte vetem per te marre rrogen dhe per te bere apelin kur i teket ministrit a drejtorit

E gomar e gomar! Po ty a ste vjen turp qe i del ne mbrojtje edhe djalit te Rucit, kriminel i denuar nga gjykata dhe qe njihet nga te gjithe si person me probleme me ligjin dhe qe nuk ta perton shume te te fuse edhe plumb? Po si nuk paska ne dore gje drejotori i burimeve njerezore kur kontrollon gjithe politiken e kuadrit ne institucion.

O ti ke pjerdhur o njeri. merru me mire me mbrojtjen e Vilajtetit se ketu e prishe fare.

Me karabush burre se ty s'kam pa qekur. C'me rruhet mu per djalin e gramoz rucit e per vilajet qyrkun o pallosh. Po te them qe drejtori i burimeve njerezore ne kete shtet qe kemi ka ne dore vetem politiken e leshit. Po kujt ja them thuaj, vari karat ije, muhabet ushtrije tha ai.

Ore nuk duhet te jete fare ne shtet, duhet te jete duke u kalb me ndonje burg. 

Nuk po i hyj fare diskutimit ca ka apo jo ne dore, sa lek do marri apo jo, se eshte nder i madh per ate ta diskutojme ne keto terma. Kete e bejme per Elisen patjeter, po jo per kete tipin. 

As qe mund te imagjinohet te perfaqesoje burimet njerezore , pa u bere ende.....njeri!

Po verteton ate qe them une.Mosndeshkushmeria i hap udhen perseritjes.Por nuk e besoj si te ndodhur.Nga sa e njoh une te jatin...Ama po qe i sakte haberi kusur nuk duhet lene...!

qubit, ne diskutojme si duhen bere gjerat, me shpresen per te marre drejtimin e duhur qeverisjet.Ajo eshte e vetmja shprese e te qeverisurve.Un per vehte as si shprehje nuk kam degjuar se do priten koka, pasi pa ua prere fare koken mund tu preket qeseja dhe ylefeja.

Dhe lufta e deshires popull per drejtesi nuk ka  te sosur , praktikisht asnjeher e mundur.

Eshte e qarte kush privilegjohet dhe jeton ne kurriz te popullit. jo vetem e qarte por edhe e thjeshte, e megjithate me sa duket duhet t'a jetosh qe t'a ndjesh, dmth kuptosh privilegjin

te paprivilegjuarit gjithmone do te ankohen dhe protestojne

Greket inat ti kemi po haken t'ua japem , po e bejne si burrat.

Gjykata vendosi para pak minutash gjetjen fajtor të ish ministrit dhe politikanit të lartë socialist grek, Akis Cohaxopulos, 73 vjeç, nën akuzën e pastrimit të parave. Ai dënohet edhe me 20 vjet burg, përveç një dënimi prej tetë vitesh që ka mbi shpinë, nën akuzën e fshehjes së pasurisë. Bashkë me politikanin me stazh 30 vjeçar në majat më të lartë të pushtetit, dënohen bashkëshorjta e tij, ish bashkëshortja, vajza dhe rreth 13 persona të tjerë të implikuar. Skandalet më të mëdha që plasën në ministrinë e Mbrojtjes nën drejtimin e tij 1996-2001, ishin kontratat për blerjen e disa nëndetëseve gjermane dhe ato për sistemet raketore ruse. 

 

 

ca si burrat?! i paskan cu edhe gruan edhe ishgruan smiley qejf memi qejf

O grave po nuk futet tjetri ne burg se tha nipi fajin e ka daja! Ka procedura, deponime, denoncime, deshmi, ajo qe ne amerike quhet "due process". 

Po se fjeti ca kohe ne burg Ksera, thua u be kiameti?Nuk eshte se dyshohet ore, i ka vertetuar auditi qysh kur ish Salihu ne qeverri.Nuk i nxorren qeverisesit e rinj faktet, i nxorren te vjetrit.Edhe punen e karburantit, nuk e zbuloi Spiropali por te vjetrit...Ne keto raste them une pse nuk u vihen hekurat?..Pergjegjshmeria them re Roni ! Pa e di une mire rregullat e ndalimit.Mirepo dyshoj se po behen Pazare....Merrni vesh?

Po te filloje loja e arrestimeve fijet shkojne tek skraparllinjte e na bie qeveria qe mezi e kemi e iu befte dita njemijesmiley

Po verteton ate qe them une...

. Ja e ke thene TI smiley Ketu e ke merakun ? Asnje gje nuk verteton Grava i nderuar . Shprehje Koti te vlefshme si Sot duke u kontrolluare "hetuar " , si per kur te Hyne ne Burg , si kur te mbarojne Denimin , si per ne USA , si per ne Afrike si per Greqi,  e si per ne Alaska . E ka thene ai qe organizoi shtetin i Pari ,  formuloi   Ligje e mbeshteti me Organe .Ti s'ke thene asgje . Dhe keshtu si e ke perseritur nuk ka piken e Vleres per momentin !

Apo po u arrestua Ksera do thuash ...."e pe me doli fjala mua smiley

Ja dhe Alba me zamete shume , e ka kuptur qe ne Greqi si " shtet i forte " paska zbuluar nje Socialist smiley se eshte denuar duke qene se ka bere shperdorime ne Vitin 1996 -2001 ! 

Kaq , vetem kaq po kuptove , nuk ke pse merr dyfekun ne krah " e thashe une qe kultura e mosndeshkushmerise " ...Edhe parimisht sikur te jete i drejte si problem , te pakten e te paktave , duhet ta lidhesh pervec PYETJES edhe me elementet qe perbejne ate . Dmth qe ja fut Myqes , Ja fut Plotesisht , se qeveria nuk Denon . Denojne Gjykatat .

Po qetssohu te pakten se Tellallet i kemi  . Ke keta te dosjeve Shefqetin , Poetin etj . I bien keta lajmet per te ardhur keq qe ti ke 100000 here te drejte smiley I kishim neper mitingje duke Uleritur " O Sali ti je per Shqiperi " tani i ke ketu se u vjen keq "smiley se nuk po "denohet Saliu . Me ta ke dhe nje smiley te lloit "nik i ri " smiley

 

"formuloi me me Ligje e mbeshteti me Organe" smiley
Ne mungesen e kokes se Organit ( i cili gjendet per nje vizite 'zyrtare" ne USA),  Grava ka marre persiper te denoje ne emer te Popullit smiley

Grava do te bej nje nderhyrje te vogel  .Ne cdo rast perjashto gjithfare nderhyrjesh pasi kur kembej mendim me ty kam parasysh Vetem ty .

Nuk ke pse futesh edhe ne komente per Ilirin dhe per niperit e Kseres ! Ka njerez qe paguhen ti dine me mire se ty e se kushdo ! Per te te bindur Lexo kete Poetin e LefKOPESE dhe ndiq shtypin ne se permend ndonje fjale te fejsbukit or tie nga Berisha .Po gjete ndryshim ...ke te drejte !

Me vjen KEQ po shume shpejt i bie "Karremit " Mendoj se ti mba pergjegjesi vetem per Nikun Grava smiley Dhe gjithmone .....ti je vetvetja e ben si te duket ty me mire !! Respekte !

Keni shume te drejte! Gjithashtu e ndiej te nevojshme te shtoj se: Une e respektoj ne menyren me te sinqerte faktin qe Ti je Ai-Peshkatari i Vjeter ( Ai me i paguari, me i vjetri dhe i vetmi i kesaj "pellgaqeje pa uje"), prandaj te kerkoj te falur nese Karremi im ka ndjelle peshqit e tu ne drejtim tjeter! 

Sinqerisht

Etnik

Une shtrova nje problem, ju miq te dashur thoni; " Te presim, pa do shofim..." Por kjo sjell ate tjetren, ca bene per tete vite? Ore njerez do ambjentohen, pa nxjerre rrenjet e te keqes madhe, vjedhjeve e korrupsionit, per ti bere edhe vete....Dhe do mbetemi ku ishim.

I dashur Grava, pusullka ime me siper ( ajo e peshkatarit ) i dedikohet Ojdrisos, me shume dashuri madje!

"...dhe do mbetemi ku ishim."

Shqetesimi qe ke parashtruar eshte shume i drejte! ( nuk merzitesh besoj qe citimit me siper i kam zevendesuar Dh e madhe me dh e vogel )

Flm Etnik!

I nderuari Grava. 

Pa u kryer reforma ne drejtesi, mos prrit qe keta te japin drejjtesi. Pse si mendon ti, se do ta denoje Gjin Gjoni, apo Zaganjori Kseren,  apo skoten e tij???   Ketu duket nese do te bejme shtet, apo jo.... thjeshte dhe vetem nese behet nje reforme rrenjesore ne drejtesi. Pa u bere kjo... rri e bej sehir.... dhe nuk na mbetet tjeter vetem te shfryjme ketu tek ppu-ja...

Respekte per shqetesimin qytetar qe mbart dhe transmeton...

Ore se late nam me keto denimet, jeni ne vete apo jo? smiley

Italia, seguire nessuno, essere se stessa

(Intervento di un economista che si occupa di comunicazione)

Buonasera, grazie per l'invito

Il progresso di un Paese, ci ricorda Joseph Schumpeter, dipende non dalle cose che possiede ma dal loro uso. Italia è uno dei Paesi più ricchi della storia del mondo. Ricchezza usata molto male negli ultimi 20 anni. 

Cari concittadini! 
L'Europa e il mondo intero non vede l'ora veder tornare l'Italia al suo meritato ruolo da leader della democrazia e dell'economia libera. Cosa interessa all'Europa Unita? Sessanta milioni di partner commerciali o sessanta milioni di poveri in crisi? L'Italia non ha bisogno di seguire nessuno, basta tornare ad essere se stessa. 

Marketing nel Sesto secolo
'Mentre qualcuno può non essere interessato all'oro, - diceva Cassiodoro nel 537 rivolgendosi agli abitanti del Lido - non c'è mai stato nessuno che non desiderasse del sale, che dà gusto ad ogni piatto'. Quando gli altri cercavano di vendere tutto a tutti i veneziani puntavano al sale ed al pesce per poi passare alle spezie di fascia alta, lasciando la mediocrità agli altri. Con margini eccezionali.

Venezia era il centro della stampa europea con circa duecento tipografie che stampavano un sesto di tutti i libri pubblicati in Europa. Per garantire l’investimento dei tipografi e dei banchieri veneziani, nel 1486 viene emessa la prima legge sul copyright al mondo. Nel 1474 si diceva che Venezia era “piena di libri”. La nascita degli occhiali da lettura è la prova che i libri venivano letti, e non solo esibiti.

Rubare ai Tedeschi, l'unica via d'uscita
Le esportazioni tedesche, prevede un recente studio di McKinsey, cresceranno dell' 80% entro il 2025... Wow! Già nel 2012 le esportazioni tedesche superavano quelle italiane di un trilione. Rubare ai tedeschi solo la metà di queste opportunità di business significherebbe oltre 500 miliardi di esportazioni annue in più. Wow! Loro sarebbero molto felici anche con la metà della previsione di McKinsey.

I soldi?
Steve Jobs ha fondato la sua azienda in un garage con nessun dollaro in tasca. Apple non ha messo in crisi la concorrenza abbassando, ma moltiplicando i prezzi. 

Oggi ci troviamo di fronte ad un Mercato Globale enorme. Le Chiavi per aprirlo? Integrità e Imprenditoria. 

Ja nisi mbreme me bashkbisedimin qe kishin ne TV ato dy drejtoreshat smiley

Pas zgjedhjeve te 2005, ne dy vitet e para te qeverisjes te re, ka patur rritje te madhe te te ardhurave nga tatimet e doganat.

Duke mos llogaritur kete vit, nga dy drejtoreshat e reja atehere per 2014-2015 duhet te presim nje rritje te pakten +10%. Pa rritur taksa e akciza ee. Pa hile. Minimumi 10% duhet te pretendojme. Duhet t'ja dalin. Me gjithe kete korrupsion e kusari, kane ku te vjelin. Te presim smiley
 

Keto jane lajme! smiley

Administrator, po pse i hoqet ato te MONITOR-it, te pakten nxirrini ne teme me vehte. 

Sot FED hodhi ne treg dollarin e ri 100-çe . Flitet se ka shum elemente sigurie per te mos u fallsifikuar. 

thashetheme pjer

Me pelqen hovi jot opozitar grava. Po ca gjera sjane aq te thjeshta. Qeeveria nuk arreston. Arrestimet i kryen sistemi i drejtesise pas padive te depozituara ne te nga organet kompetente, ne kete rast barra i bie Komisionit te Kontrollit te Shtetit te qendise nje dosje kriminale per abuzuesit. Nese se ben dot atehere qeveria duhet te caktoje ne KKSH persona te afte e te pergjegjshem qe kopsisin dosje. Pastaj barra i mbetet prokurorise ta ndjeke ceshtjen ashtu sic duhet. Bej durim se do ca kohe kjo pune.

romaku tani e pashe vrejtjen tende.Tani prit pake te me ndjekesh! Ramen une e njoh qe kur ecte me breke.Eshte narcizist.I pelqen te degjoje dhe pas ca kohe ti beje si te tijat sa degjoi ide.Te tillet duan te kene nden komande, hyqym gjithcka.Per hir te kesaj lene jashte vemendjes gjithecka qe nuk shpie uje ne sopin e tyre.Une te ftoj te behesh opozitarin ju dhe shume te tjere, ne se don te mos perjetoshe sa perjetuam me ata te marrin.Une i di mire fort ligjet, procedurat e ndalimeve.Pse i di pyes pse nuk zxshfrytezohet " flagaranca" per ti ndaluar.Eshte rast i paster flagarance, puna e Spiro Kseres! Ore pu e nuk quaj une ezullimet, bllokimet, moratoriumet e p.kali.Pune do quaja te paren...kthimin e areve sakateve....Urgjent, ne se do ishte ne hulli qeverisja e mire...Mos me thoni mua .."prit, duro, je opozitleshi etj..etj. Birini qe sot er te mos e lene te kthet ne satrap neser.Nuk e ka zene mire...!

di mire fort ligjet

Artan Didi, Drejtori i ri i Përgjithshëm i Policisë, nga Tepelena

Luan Shehu, Shefi i ri i Qarkullimit, nga Tepelena

Besnik Shehu, Shefi i kabinetit të Ministrit Tahiri,  nga Tepelena

Shefi i ri i SHKB nga Tepelena (kush e di emrin ta sjelle).

Keshtu Rilind Shteti, hiqen Tropojanet, vihet Tepelenasit smiley

Gjeni ndryshimin se te dy me "T" fillojne...

LEFTI, ore mos bej kopetentin koti.Artan DIDI eshte safi Gjirokastrit...!

nuk bej kopetentin fare, keshtu jane lajmet e para : "Tepelena zevendeson Tropojen" ishte dhe kodi i operacionit sekret per shfarrosjen e Policise se Shtetit

 

Po ri tani se nuk te shkon hic.Ore i di ku ka shtepine, fisin beson tani! Gjirokastrit dhe spzecialist shume i zoti.

Si e shpjegon atehere qe Rama fut ne Policine e Shtetit rob qe i ka hequr vete PS-ja ne kohen e vet' per arsye te paaftesise ?

Didi (atehere Dr i Sigurise Publike) eshte shkarkuar ne 2005-en nga Ministri i Brendshem socialist Igli Toska me motivimin : "per te meta dhe dobesi gjate pergatitjeve per sigurine e votimeve te 3 korrikut" - per ata qe e kane harruar, ne diten e votimeve Bandat ekzekutuan 2 persona perpara selise se PD ku po festonin fitoren ne Lushnje me duket

Po c'e vret menjen kaq shume. smiley

Ky i gjati nuk ka ndermend te beje shtet (jo se e kane pasur seriozisht ata me pare). Ai qe do te beje shtet nuk i shfaros te gjithe dhe t'i zevendesoje me te tijte. Po njefare analize, vleresimi si nuk e bejne idiotet? Njefare qendrimi individual ne baze te punes dhe, tek e fundit, shkarkim te motivuar. Ky i zhduku te gjithe. Denim kolektiv, si Enveri. 

Mesazhi eshte i qarte ne kete vendin tone te varfer. Hajde ne pushtet, hiqi te gjithe, ve tuajt, vjedh, ik, bej opozite, hajde prape, mbilidhi tuajt prape deri sa te vdesesh. 

Po c'mut mesazhi jepet ne kete rast? 

Mesazhi eshte i thjeshte: O ju drejtora, me bo me humb PS-ja te gjithe per lesh do ikni, kshu qe beni ndonje lek, kapuni se keni edhe pune te veshtire, s'ia vle me u lodhe kot. 

Dihet gjendja e policise qe eshte dobet (megjithse mendoj se hallka te tjera kane peshe me te madhe faji), por edhe t'i pushosh te gjithe kshu. S'du t'a besoj qe nuk paska pas asnje kuader te afte e qe e meriton vendin e punes. E tmerrshme nese ka qene ashtu!

Plotesisht dakort Qubit,

Nuk behet Shtet me manovra te tilla. Ne Perendim as Prefektet qe jane post politik nuk zevendesohen tak fak, por priten te kalojne muaj te tere pastaj vene njerezit e pushtetit... keta me te ardhur, s'lane drejtora pa hequr e pa bere asnje analize, asnje motivim per shkarkimin e tyre i cili eshte akt individual, jo denim kolektiv.

Po kthehemi perseri ne vitet e erreta te '97, kur pasi PS mori pushtetin s'la nepunes te Shtetit pa hequr brenda muajit te pare. Kesaj i thone "Rilindje" keta !?

Denimet kolektive, per shkak te bindjes politike apo preardhjes, ne Shqiperine tone te vitit 2013 po behen fatkeqesisht banale dhe me skandalozja eshte qe njerezit nuk u ben pershtypje fare kjo gje : as atyre qe largohen, se nuk ngrene zerin e te denoncojne kete maskarade, as atyre qe presin perfitimet nga kjo kasap'hane

Po ca ben Rama nuk i heq qytetarine Artan Didit nga gjinakastrali ne ...teelenas o burre

Ok; Ketu eshte e vetmja gje ku ke te drejte atehere lidhur me te ? Se s'u pergjigje per te tjerat...shkarkimin, bilancin katastrofik ne luften ndaj bandave deri ne 2005 etj etj

Ku ke te drejte e te drejte, por jo transferime per militantizem more mik.Une kam te drejte ne te gjitha sa them se nuk i them me paramendime

Grava,

Keq me vjen por e ke ti gabim lidhur me DIDI-n. Eshte nga Tepelena, kete e konfirmon gazeta Shqiptare/Panorama sot pas prezantimit te tij.

Lefti, beso pra mua e lere Panoramen e opozites.Ja keput kot fare ajo gazete.Nen ka bencore...po sa di une djali nuk merr per origjini nenen por Baben

Gjithashtu, drejtori i ri i Policisë së Shtetit nuk përmbush premtimin e Ramës gjatë fushatës elektorale se do të vendosë në forcat blu persona me shkollë përkatëse. Didi mësohet të jetë diplomuar në shkollë ushtarake dhe nuk ka kualifikimin e duhur shkollor të policisë.

Qenka profesionalisht teper i afte sipas teje, por ketej thone qe qenka ushtarak dhe s'ka shkollimin e duhur per Dr. Policie... apo varja ç'thote Ligji ?  C'e duam ligjin kur jemi ne "gjendje emergjence" sipas Rames ? C'e duam ligjin kur ne do bejme "revolucion" !?

S'po i hyj fare bilancit te tij perpara 2005 ne krye te Drejtorise se Sigurise Publike, ku bandat jo vetem qe lulezonin, por perdornin edhe makinat e Kuvendit qe ti shpetonin kontrolleve

ekonomine e rendin i vune per fije , tesh e ka arsimi dhe shendetesia .......

meqe dole ne Teme, e di se kush eshte emeruar Drejtor per Kontrollin Ushqimor ?

kreu i Agjensise Kombetare te Ushqimit (AKU) eshte emeruar z. Afrim Bakaj.

"Në internet del se ka qenë drejtor i policisë ndërtimore në Durrës. Ka mbaruar shkollë ushtarake...
...por ky nuk ka përse të jetë problem. Nëse i bën vet pazaret në shtëpi dhe di të hajë mirë si në shtëpi ashtu edhe në restorant, nuk ka përse të mos kryesojë Agjencinë Kombëtare të Ushqimit
" - Shkruan Armir Shkurti sot

Kush e digjoi  Formulen e Betimit te Didit ...Ne emer te te gjithe Policve te Nderuar Shqiptar do vazhdojme rrugen e tyre ....smiley Thua kete te kete lexuar Falmuri lefKOPE ?

Po me te mirin , ate Tahirin e digjove LefKOPE ?

na bashkon nje Qellim Lufta kunder Koorupsionit e Krimit per "garantimin e Sigurise "shqiptareve kudo ku jetojne ne Memedhembje "  smiley Kjo ta kete bere te cjaperoje Halene nga vrima ku eshte futur 

Vazhdo nemero @oqet e Bakes ti qe shkru Armir Gjati smiley

E degjon Lefkope remetin / po i shtrengohen rrathet Mbretit smiley

per ke Tahir e ke, Sajmir Qemal Stafen ? smiley

E kom për Flamur Noçkën smiley

Po si moj të paskam neglizhuar  ?? Paska   dy orë të ka lëshuar babasqapi dhe unë digjoj Olldelen për Policinë smiley I gjete nga anonin Koqet e Didit dhe Bakes apo s'ka "dosje " Babasqapi .Mos e beso shume se ka krushqi babasqapi me Lebrit , le cfar; thot Muci .Shif drugen tate te leshit , e mos tirr posht e lart te te tjereve , se do te heq dhe Ai smiley , edhe vendin te Posta ta zuri Poeti ...dhe none o none 

Dote te vije prapa Tahiri / nga kabineti me im miri ..smiley

Si e lam kte, si e vendosem dmth, kur do nisi?

kur te vije nje brez i ri politikanesh qe te mos jene nen hyqmin e Metes (qe ka 23 vjet Politike) apo Rames (qe ka 18 vjet ne pushtet). Ai brez i shkolluar ne Perendim dhe ne shkollat me te mira te Botes, (jo si keta State University qe na behen Ministra), dhe qe nuk mund ti tundi njeri dosjet e babait, apo gjyshit, se e ka pasur minister, apo sekretar partie ne kohen e Xhaxhit.

Te plotesohen keto dy kushte, do te ishte perfekte si filllim i mbare

dosjet e babait, apo gjyshit

ja pse m'pelqe ti mu lefto, se flet kjart! pa u fut dosjet ne loje (te gjyshit, babit, bed, bath and beyond), s'ka banana smiley

smiley

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).