Kjo eshte lista e vendeve me  perqindje me te madhe refuzimi ne aplikimet e vizave per SHBA ne vitin 2012.  Ne mes te Afrikes, e diku nga Azia lindore gjendet edhe Shqiperia ... Perse?

http://en.wikipedia.org/wiki/B_visa

Country - Rate

The Gambia 73.5%
Senegal 67.0%
Djibouti 64.5%
Ghana 61.7%
Somalia 61.7%
Laos 60.1%
Afghanistan 59.3%
Mali 54.7%
Mauritania 54.7%
Guinea 54.2%
Haiti 54.0%
Bhutan 52.2%
Sierra Leone 50.3%
Federated States Of Micronesia 50.0%
Guinea - Bissau 50.0%
Nepal 49.4%
Yemen 47.8%
Guyana 46.5%
Burundi 46.1%
Liberia 45.5%
Sudan 45.4%
Canada 44.3%
Chad 43.8%
Tajikistan 42.6%
Maldives 42.2%
Syria 42.0%
Jamaica 41.6%
Tonga 41.5%
El Salvador 41.4%
Cameroon 41.1%
Albania 40.5%
Uzbekistan 40.4%
Ethiopia 39.7%
Eritrea 39.2%
Libya 38.9%
Palestinian Authority 38.9%
Cuba 38.7%
Armenia 38.5%
South Sudan 37.7%
Togo 37.7%
Iran 37.6%
Congo (Kinshasa) 37.4%
Pakistan 37.3%

***

Te tjera vende nga Afrika dhe Azia

22 Komente

Xhibuti po me tingellon emri ma interesant nga gjithe grupi ku na paska ra per pjese me qene ne liste kete rradhe. Po ashtu po me pelqen edhe Burundi. Togo pastaj ha buke vec.

Irani dora vete, kundershtari politik ma i skajshem, e ka rejtin nja 3 perqind me te ulet.

Cool.

Kushedi ai kosulli i Ambasades Amerikane futet ne peshk dhe e shikon qe truni i Shqiperise ka ik i gjithi ne Amerike dhe s'do qe te kete me rrjedhje , kshu e menoj une tani se mund te kete dhe arsye te tjera me te vogla.

Mos u merzisni se ka me keq se Shqiperia, Kanadaja. Pupupu na ngeli dopio gjashta ne dore. Dite e zeze per kanadhezet smiley. Po shkoj po pi noji got.

Kanadase ja paskemi hedhur. Brenda atij 44% eshte edhe br3edhi

Lere tani mos e cyt me shume kete muhabet. Nuk po dime çfare te bejme.

Se kanadane dun me e perdor si vend tranziti lloj lloj robsh. Pa llogarit ktu faktin se kanadaja vete eshte vend emigrantesh dhe te gjithe dun me shku ne USA sa zejn vend ne kanada. Kto jane kontigjenti qe kerkon vize, kto qe nuk kane marre ala pasaporten

Me kete lajm do hidhrohen ata qe na duan dhe gezohen ata qe nuk na duan.

xhibitron noshka s'e do fare Kanadane.

Noshkes i falet se eshte na Vlora.

Mund ta ishin cu edhe 80%, kush do i ndalonte, sic thote njoni. 

Kane gjet shqiptaret, dmth parine qe aty e merr bekimin per t'ia hyp kalit. Si tha Rama (per te gjithe), miqesi pa kushte. Kurse shtetet qe kane dinjitet ia bejne cdo gje reciproke. 

Sa per Kanadane, me ka bere pershtypje qe kufiri me US ishte atje. Dmth gjithe veprimet qe do te duhet te beheshin ne US beheshin ne Kanada. Ej bela, e paskemi pushtu Kanadane e s'e paskemi pas dite.

venezuelasit qe jane hasha me amerikanet kane 12% refusal rate ne qe qe supozohemi te jemi me amerikandashesit 40%.

Per pune green carde ama ja kemi fut UK-se dhe Canadase, Shqiperia nuk figuron ne liste qe nuk e perfiton.smiley

Ineligible Countries

Each year, citizens of nations with large numbers of citizens immigrating to the United States are not eligible for the Green Card Lottery. The list may change slightly each year but, for guidance, applications for the DV-2014 lottery were accepted in October 2012. Citizens of the following countries were not eligible to enter:

BANGLADESH
BRAZIL
CANADA
CHINA (mainland-born)
COLOMBIA
DOMINICAN REPUBLIC
ECUADOR
EL SALVADOR
HAITI
INDIA
JAMAICA
MEXICO
PAKISTAN
PERU
PHILIPPINES
POLAND
SOUTH KOREA
UNITED KINGDOM and dependent territories (except Northern Ireland)
VIETNAM

Persons born in Hong Kong SAR, Macau SAR, and Taiwan are eligible.

po sepse kur tha Saliu: me votoni se do heq vizat me Ameriken, sdeshet jusmiley. tani mire jeni aty mes vellezerve afrikane, mire tu behet!smiley

"Ne mes te Afrikes e diku nga Azia lindore gjendet edhe Shqiperia...Perse?"

Mendoj se pyetjes se mesiperme me se miri I pergjigjet F. K tek Cipi i Palacove: " Qe Shqiperia eshte edhe ajo nje pjese e "Avropes" ose "Evropit" asnje shqiptari nuk ia qas mendja."

 Ne emigracionin amerikan dhe aeroport, Shqiperia renditet ne listen e vendeve terroriste.

uot du ju miin?

Pak absurde duket Elba qe nje anetar i Natos ta konsideroje nje anetar tjeter te Natos si vend terrorist. 

Ata qe punojne ne emigracion dhe border e dine me mire se Elba smiley

na vjen mire apo jo

ndonje reference ose gjurme fakti ekziston Elba?

mire s'na vjen.

Me mire, nuk ka rrjedhje te valutes jashte smiley

Perse? Sepse 40% jane kokeshtrember dhe me cepa. lol. Duhet ca pune ne fakt, me pune dhe vullnet do arrihet atje ku eshte pika e mos-refuzimit. Po me nje fjale, t'du. 3%. smiley

Në mes të listës së refuzimit, përse?

Sepse tek tabela ku linkon ti ke klikuar tek opsioni Rate Sort Descending smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).