Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Ju lutemi (II) për artikujt që vendosni të mjaftoheni vetëm me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.

Pa censure - 59

319 Komente

Republicans opened their meeting with a joint singing of "Amazing Grace.:

Nga nje komentues: "frequently sung at funerals. A nice touch."

Ose amazing disgrace.

Ose amazing as in "are y'all for real?"

No sht. Republikanët vuakan nga, si e thanë? apandesiti.

Amazing Grace history and lyrics. 

Amazing grace! (how sweet the sound)
That sav'd a wretch like me!
I once was lost, but now am found,
Was blind, but now I see.

'Twas grace that taught my heart to fear,
And grace my fears reliev'd;
How precious did that grace appear
The hour I first believ'd!

Thro' many dangers, toils, and snares,
I have already come;
'Tis grace hath brought me safe thus far,
And grace will lead me home.

The Lord has promis'd good to me,
His word my hope secures;
He will my shield and portion be
As long as life endures.

Yes, when this flesh and heart shall fail,
And mortal life shall cease;
I shall possess, within the veil,
A life of joy and peace.

The earth shall soon dissolve like snow,
The sun forbear to shine;
But God, who call'd me here below,
Will be forever mine.

" an abysmal stretch"!!!! Bukur!!!

ALARM ALARM ALARM

hyni nji tifoz ne stadiumin e Qipros

...!!!??? smileysmileysmiley

tek eci rruges degjoj shprehjen "hi syve perhere".

mejd in juesaj.
 

Paska plas oferta 2 per 1.  

Fiqo, i paska hy fryka me verte ketij, se do ndalohet. smiley

mir qe spaska qen ene gjyshjasmiley

Cpaska shpetu kot i jati smiley

Nuk i njiti atij, pune shonci. smiley

mor po ktij i lumt palla ene se qeka içik .oqe nga trut.ose i njiska fara keq faresmiley

Amani kujdes ju te anglise mos ju ze ky ne mes te rruges...noshka sidomos.

Kishte pi tutkall i note perpara. smiley

Ca i bi me u qujt keto tashti. Gjys vllezer e gjys daje-nip? 

Ke dyqoni, ke Selvia

o usta Murat...

"Ti je shume i mire. Mundohesh shume te me kuptosh, po nuk arrin dot aty thellë.. Ehh te kisha nje moter!" -pat çuçurit ajo.

Dhe ky...

ua

Gezuar festen e Kurban Bajramit besimtareve myslimane !

( me vonese po me mire vone se kurre smiley )

Cubriloviq "Debimi i shqiptareve", 7 mars 1937:

“Me hapësirat e pafund dhe të pabanuara të kufijve në Azinë e Vogel dhe Kurdistan.. Turqia ofron pafundësi kolonizimi. Është e ditur që masat e myslymanëve janë në përgjithësi lehtësisht të influencuara nga feja. Prandaj ne DUHET TE BËJME PËR VETE NË RRADHË TE PARË KLERIKËT (HOXHËT,IMAMËT DHE MYFTINJTË) dhe njerëz me influencë, NËPERMJET PARAVE dhe kërcënimeve QË ATA TË NA MBËSHTESIN PËR SHPËRNGULJEN E SHQIPTARËVE. Gjithashtu duhet te gjehen sa më parë që të jetë e mundur agjitatorë sidomos nga Turqia, për të promovuar shpërnguljen, nëse Turqia është e gatshme të na i gjejë. ATA (agjitatoret turq)...DUHET TE NDEZIN FANATIZMIN FETAR TË MASAVE DHE TË ZGJOJNË KRENARINË PËR SHTETIN TURK.” 

A pineapple is neither an apple nor a pie. It is, in fact, a large berry- real fact from my peach snapple. smiley

Nuk e di me hahet apo me pihet?! smiley

te te jap une nje idee ?

pa he njehere? mos do thuash ha p'shesh smiley

Po jo mi te keqen se sje goce persheshi ti , ti je si shpirt .

Trilece smiley

Trilece? u gdhive dhe u ngryse te ngeli trilecja ne goje.. smiley. aq fiksim ma ke bere kete embelsiren sa kur te vij nje dite ne Shqiperi kam per te ngrene nje tepsi..smiley

Do te te qeras une smiley

Flm, por mos u harxho! smiley

Si te dush

....1000 lek copa bo smiley mos kujto se u shpenzu kush e di smiley

Jo me di i ven ku jane me 600 lek smiley

Shoku i Pjerit ky, nuk thone kot me ke rri ashtu do behesh..smiley

Pas takimit me Pjerin te ardhurat e mija jane shtuar ndjeshem , te rekomandoj ta takosh smiley

Te marri vesh Pjeri te ardhurat e mia s'ka per t'mu shqitur me pas takimit..smiley

...ou ?! ngadal mi...se do perfundosh tu i ble ti bradit akullore smiley edhe pse nuk ja propozove....edhe ti ne ferrin e gjirokastriteve do digjesh po he smiley 

Pse akulloret ka qejf bradi? smiley Si i ha akullore te jashtme apo te brendshme smiley

Une ta le ty ne dore , dy i ha shpejt e shpejt se kam hall se shkrihen smiley  te treten me nge smiley

tung Ketlina & Bradi smiley

ne ferrin e gjirokastriteve...

mos deshe me than ne ferrarin e gjirokastriteve ti?

prap i pari ne Lazarat ti? 

Ate e vendos Pjeri , une sdi gjo , por me sa kam degju Pjeri i mat femrat sipas vitheve , varet si i ke ti smiley

na myten gjirokastritet smiley

...o nji embeltore para se te shkosh ke medreseja....i qannnnnnnn, i qan aq shume saqe ja vlen me e martu kushdo qoft smiley 

Aty me rri !!!  nuk ka asnje beqare smiley
 

kujdes me gjirokastriotet ti EH smiley e kan sh afer hollanden ata smileypp

....patjeter, kerkoj publikisht falje nese zemra te dobta u shokuan...

Dihet qe gjirokastra me hollanden, jane prag dere smiley

..Po the Gjirokastra, i ke thene te tera....

...fiks...wonderland smiley

me Lize apo pa Lize? 

Your brain is the most intelligent when you don't instruct it on what to do - something people who take showers discover on occasion.

Ne rast se nuk eshte shume pune, mund ta dergosh dhe njehere nje link qe kishe sjelle me disa foto nga Amerika e viteve 60-70. Mendoj se qe Atlantic, por nuk e di me siguri. Ne rast se nuk e ke perpara, saved link a dicka te tille, it is ok, mendoj se e gjeje dhe vete duke kerkuar peshkun.

Flm...

In the house of lovers, the music never stops, the walls are made of songs and the floor dances.

Rumi

 

....nuk eshte me cherchez la femme, por eshte cherchez le compjuter

Sali Berisha

smiley

smiley

Në fejsbukin e të madhit Salë gjenden perla:

 Veq suksese se edhe keta greket e fundit do te zhduken shume shpejt si shkuma e sapunit, shqiperia eshte e shqiptareve edhe gjithmone do te jete. Sdo te jete kurr e magjupve e e pseudo grekeve- sllaveve te rusise. Mos ta nin se e dijim krejt shqiptaret se qe je me i madhi, po shihet edhe ketu krejt do shqipefolesa keta kane emra e sinonime sllavo greke. Zoti eshte me shqiptare. E sllavet qe jetojne ne greqi shpejt do ta kuptojne qe ajo eshte e u kon gjithmone e shqiptareve

na habite tani. ti, vete,  cfare s'thua per shqipot e camet bashke. si se pranove njehere genocidin e tyre. ke lepurin ne bark nga greket apo keshtu te pelqen?

ti dhe ky qe ke sjelle jeni pasqyre e te njejtes monedhe.

Mire do ishte ta sqaroje a e ka thene vete Berisha kete apo dikush i panjohur ka bere koment?

ja po ta sqaroje une, gjembo. fajin e ka berisha per cdo koment qe behet ne faqe te tije nga dikush tjeter. e kuptove tani si punon klani grek? smiley

Its fejsbuk i Salës time!

 I nderuari i madhi Sali Berisha, nëse me nocionin demokraci kuptohet regjimi a sistemi politik, ku pushteti ushtrohet nga populli drejtpërdrejt ose nëpërmjet organeve të zgjedhura, çka duhet kuptuar se pikërisht ky nocion gjenezën e vetë e ka tek shqiptaret, nocion i cili u kultivuar, u formësuar dhe mori metamorfozën e plotë ne epokën e Sali Berishës, nuk ka mundësi që të deformohet nga një grek i tërbuar, siç është Edi Rama, i cili ushqehet nga koalicioni i madh ortodoks antishqiptar.

 Po vras mendje cfare kemi serioze?!!, per vec Federates  smiley

 o alke,  se pashe kete intervisten tani, po ty te duket serioz ky babai i Januzajt?  sepse une nuk e kuptova tamam  se çfare me te vertet  po  kerkon ky...  si duhet ti afrohet federata shqiptare ketij, apo edhe federata  belge,  ne ç'menyre...?!   se ky te gjitha kontaktet qe kane ndermarre keto dy federata me  kete, meqense eshte edhe menaxheri i te birit,  i quan ''jo serioze''...  

p.s  pata thene te ajo tema qe u hap para nja 2 javesh per  Januzaj,   qe mendoj  se Januzaj do te zgjedh  Angline.... Ok.  tani  qe pashe kete intervisten nuk mendoj,  por e them me bindje. Januzaj, po  pret te rregullohen  dokumentat, dmth te marre shtetesine britanike, dhe ka per te zgjedhur Angline!

Shko mer kokrra katunarit qe as shqip nuk fliske dot. Sme kane kontaktuar seriozisht thote ky Platinija. Kush do ti te kontaktoje mer kocepsh, vete kryemnistri Rama? Redi Jupi pra te ka kontaktuar qe eshte per ate pune, edhe trajneri i komtares. Sederliu modh ky. Thuaj o vlla troc qe sdu me lujt per shqiperine po per kosoven. Meqe sluj dot per kosoven do luaj per angline se ashtu e paska syrin. Na ben dhe si p i bukur pa le.

o shoqe, keni boj kine gjermone ?

_

vaj o vaj per djemte tane...

E lexove kete komentin aty?

Lufta e dardanelleve ishte vendimtare per depertimin e aleancave perendimore ne tokat muslimane.

Allahu i shperbleft me xhenetin firdauz gjith shehidet e kesaj lufte, qe si pasoje sot e kesaj dite islami ende eshte ne ballkan. Perndryshe do te na kish hanger ujku ma keq se muslimanet spanjoll

Xhihadi shperblehet me shkallen me te larte te xhenetit sipas doktrines islame. Per nje ushtare nuk ka nderim me te madh. Kush e ka zgejdh xhihadin, ka qen i respektuar, me perpara, nga nena

me nderime

sikur me dhe thumbs down anej...

Nuk e mbaj mend per cfare ishte e ku. Pastaj, unlike many, une s'mbaj inate te perhershme. Pse nuk jam dakort me dike per nje koment, nuk do te thote qe automatikisht ta bej armik/e ate person e mos t'i pelqej te gjitha komentet e ardhshme.

jo moj jo, per ate shprehjen mbi militantizmin ekstremist te PD-se e kisha, per ate krahasimin me Kenian etj. Politikisht, vetem ata i mbeshtesin, ketu ta kisha. Per te tjerat nuk ka nevoje te diskutohet fare. 

Ahhh po. Thumbs down sepse po kerkoje gjakderdhje si ne Kenia.

E kunderta mi shoqe, e kunderta. Keta mjekrroshet qe xhamijave predikojne xhihad, ku mendojne se do shkojne? Mendohet se ne Shqiperi dhe Kosove ka rreth X0,000 te dedikum, po ai eshte muhabet tjeter. 

Keta mjekrroshet qe xhamijave predikojne xhihad, ku mendojne se do shkojne?

Nuk e di, une po shpresoja ne te s'emes. Ti si thua?

Bama ka inat kaurri. 

Jo, zell shqiptari. smiley Shko nga te dush ti, ketu do vish. E ke ne gjak, te programuar ne ADN. smiley 

Thuaj qe ti e ke mbiemrin Haxhimihali smiley

Duke qene se kohe me pare jemi njoftuar nga raporti i Martin Muzakes,
keshilltarit dhe oratorit (zedhensit) tone, te cilin, kohe me pare e
kemi dergue te shenjteria dhe fortlumturija e Tij Hyjnore, pape Piu i
II-te; qe shenjteria e Tij, papa yne, duke u kujdesur per poziten e fese
se krishtere, e cila eshte sulmuar nga fatkeqesia e njerzimit, tirani
turk, Mehmeti (i II-te, m.a.) dhe bashkeluftaret e tij, armiq te emrit, i
krishtere; duke deshiruar qe te ndihmoj me sherbimin e tij dhe t'iu
vije ne ndihme forcave te tija; ka paralajmeruar, ftuar dhe shtytur nje
numer te madhe te mbreterve te krishtere, qe te ofrojne sherbimet e
tyre, per nje veper kaq te shenjte dhe te dobishme; dhe se duhet bere
kete nga obligimi dhe pranimi i dobive qe kane ndaj fese se krishtere;
ka ftuar shume mbreter te krishtere qe te bashkohen personalisht ose
duke derguar perfaqesues te tyre me autorizime te plotefuqishme dhe
zyrtare.

Ne, Gjergj Kastrioti Skenderbeu, zot i Shqiperise, si te krishtere te
mire, deshirojme te renditemi ne mesin e atyre besimtareve te krishtere,
te permendur, duke u treguar besnike dhe sherbetore te denje; emrojme
te lartepermendurin, Martin Muzaken, te i cili kemi besim te pakufishem
dhe kofidence, per legalitetin e tij ndaj nesh, eksperiencen,
ndershmerine, zotesine dhe pergaditjen e larte intelektuale; pikerisht
te njejtin, Martin Muzaken, e veme, percaktojme dhe autorizojme qe sipas
permbajtjes se ketij mandati te jete oratori (zedhenesi) dhe
perfaqesuesi yne legjitim dhe legal; qe ne emer Tonin dhe per Ne te
paraqitet prane te lartecekurit, shenjterise se Tij, papes tone dhe para
shume te nderuarit Kolegj te Kardinaleve, ne Kongregacionin e
permendur; dhe me mbreterit tjere apo me oratoret (zedhenesit) e tyre,
aty, per te njejten problematike (teme) ose per ndihme fese sone te
shenjte, e cila ne te shumten varet nga ata; per nder dhe emer te Zotit,
te debatoje, te bisedoje, te jape mendim, te shqyrtoje dhe te nxierr
perfundime, qe do te ishin ne favor te nje ndermarrje te tille ose te
bente cdo gje qe eshte e mundur, duke pohuar, sajuar, bashkuar, mbledhur
ose konkluduar, per nje veprim te tille;

(tbc)

ne emer Tonin dhe per Ne, te
marr obligime duke treguar ate qe eshte per tu lavderuar, lejuar dhe
zbatuar; cka do te pranonin te gjithe te pranishmit, por edhe
individualisht; dhe persa ka te bej me ne; ose sa do te kishte te bente
me ne, si dhe per personalitetin Tone; me te mirat tona; token tone;
qytetet tona te fortifikuara; vendbanimet tona; keshtjellat tona dhe ne
popullin tone; besniket tone te armatosur, ne njerzit tone, pjeserisht
apo ne tersi; per te mbrojtur fene e krishtere dhe ne dem te armiqeve
tone te permendur; sic do te verehet edhe nga mandati yne i hapur, te
cilin e dergojme; dhe si mund te konkludohet, qe ligjerisht obligohemi,
qe me vulen tone, dhe me vulen e tij, me te cilen siguron per cdo
premtim dhe obligim te bere; duke u pergjigjur me cfardo shume te
hollash, si dhe me te gjitha te mirat tjera, te cfardo natyre qofshin
ato, nga te gjithe personat, kolegjet apo bashkesite, duke mbeshtetur te
permendurin, shenjterine e Tij, zotin tone, papen dhe Seline e Shenjte,
shume te nderuarin Kolegj te Kardinaleve nga Kongregacioni i permendur,
si dhe mbreterit, sundimtaret, dhe gjithe te tjeret, qe me forcen e nje
marreveshje, per te cilen edhe ne jemi shume te interesuar, sic jemi
deklaruar edhe me larte; dhe te gjitha keto i bejme personalisht;
pranojme paqen, veprojme dhe marrim nga te gjithe, pa dredhi, duke hequr
cdo lloj dyshimi per mashtrim; ndersa juve, te lartepermendurit, te
gjitheve dhe secilin, ju vejme dhe emrojme, duke dhene fjalen e
sundimtarit (mbretit); duke shprehur devotshmerine, nderin dhe
besnikerine tone; e konsiderojme si te perhersheme dhe premtojme: se te
gjitha oblgimet tona do ti permbushim. Duke ju siguruar ju se, veprimet e
permendura; obligimet; pa dredhi, te gjitha deri ne nje, per te cilat
kemi dhene fjalen, permes oratorit (zedhenesit) ose ambasadorit tone
Martin Muzakes, si te pohuara, shqyrtuara, paralajmeruara, debatuara dhe
perfunduara, i pranojme dhe obligohemi per to.

(tbc)

Deshmine e te gjithe ketyre, e forcojme, duke urdheruar vulosjen me vulen tone te zakonshme, te varur.
Leshuar ne Rodon, ne vendin e Shen Merise, ne prezencen e deshmitareve
te ftuar dhe te lutur (nderuar); ne prezencen e shume te nderuarit ne
Krisht, atit dhe zotit Pal, me meshiren hynjore, kryeipeshkv i Durresit
dhe i krahines se Ilirikut; dhe te nderuarit ate, Pjeter Dukes, abat
prothosengulator (i betuar) ne Aleksandrin nga Moledina dhe shume te
nderuarit vella Bardh, prior i Kuvendit te Shkodres nga Urdheri i
predikuesve (domenikaneve) dhe nuncit apostolik ne Shqiperi, shume te
nderuarit zotit Raione Celnicho.

Ne vitin e Krishtit, 1458, indikti i I-te, diten e 28 te tetorit.
Noteri Grillis firmos boterisht mbreterine shqiptare

Une, Johannes Borcius de Grillis, prift i ipeshkvise se Durresit, notar
publik me urdher dhe autorizim te mbretit, firmos te gjitha keto dhe
secilen; isha prezent, per kete dhe i lutur; boterisht pohoj dhe firmos
mandatin; por meqe isha i zene me pune, kam urdheruar qe te tjeret ta
shkruajne; e une e kam firmosur me shenjen time te zakonshme, te notarit
publik dhe me emrin tim, se bashku me vulen varese te te
lartepermendurit dhe shume te ndriturit zot Skenderbe, e kam forcuar
besimin, me deshmine e gjithe kesaj dhe seciles, qe eshte permendur me
larte.

- Mandati i Skenderbeut per Papen Piu II, 28 tetor, 1458 -

Mos, ja hodhen poshte referencat librit te Mustafa Nano smiley  Pa pike meshire.

Tentativa si kjo e Nanos janë të paracaktueme me dështue e në ketë drejtim mund të jepja me qindra shembuj librash që mëtojnë me dhanë gjykime sa të përgjithshme aq edhe të cekta për popuj, krahina, etni, fise të ndryshme të botës. Këto lloj librash ngjasojnë me muhabetet e kafeve që kanë lezet aq sa kafja asht e ngrohtë, mandej bahen bajate.

 

Mustafa mbledh sa andej këtej jo ide por thanje, p.sh. Antonio Baldacci për të ka randësi pse ka thanë se shqiptarët e njimendt i gjen ndër gegë. Mustafa s’e din ndoshta se Baldacci ka qenë nji botanist i lauruem në veterinari që sot kujtohet për zbulimin në alpet tona të lules që mban emnin e tij “wulfenia baldaccii”.
 

Nji tjetër udhërrëfyes i Mustafës asht edhe libri i Indro Montanelli-t për Shqipninë. Nji libër vetvetiut i cekët, mbasi autorit nuk iu holluen as shojet e këpucëve në ato pak ditë që ndejti në vendin tonë, aq ma tepër që asokohe ishte i turbulluem prej vrulleve fashiste e kjo ka qenë arsyeja që ma vonë s’ka pasë asnji dëshirë me e kujtue at’ libër, madje po t’ia përmendje ndërronte bisedë menjiherë.

 

Për Schmitt-in shqiptari rrjedh prej protoshqiptarit pak a shumë siç rrjedh njeriu prej majmunit.

 

Nji tjetër autor që frymzon Mustafën asht shkrimtari anonim Jaray që flet për “shqiptarët e panjohtun”

 

Nji autore që sillet nepër libër asht edhe N. Clayer, por me ketë nuk e kam ndër mend me u marrë pse asht e paklasifikueshme, ndoshta fati i saj i vetëm përposë hulumtimit të historinave me dervishë të Bosnjës, asht fakti që tue qenë e martueme me nji politolog serb ka mujtë me u ftillue si duhet rreth Shqipnisë dhe shqiptarëve.

 

Nji tjetër autor që e ka frymzue Mustafën asht Sejfi Vllamasi, i cili tue qenë si i internuem në kohë të komunizmit në Myzeqe, shkruente kujtimet e tija “ad usum delphini” që t’i shkonte për shtat komunistave e mundsisht të kishte ndonji privilegj.

Falemnderit!!!

Ndreca eshte cun me vlera. Gegnishtja e tij nder artikuj jo rralle rrjedh si nji gurre bjeshke ne korrik!

Mund te mos jem dakort me cfare shkruan, por pa diskutim ai ka brum, bagazh, di te shtjelloje. Pastaj damarin e shqiptarit edhe ai e ka ndonjehere. Sdq te jep dicka. E njejta gje me nje tjeter, Blendi Kajsiu. Mund te mos me pelqejne idete e tij, por di te komunikoje, argumentoje. Dmth jo kodra pas bregut si shume e shume analiste qe ja nisin me citime te Sokratit e perfundojne me barcaletat e berberit te lagjes.
 

Ndaj te njejtin mendim.
 

Te pakten per Vllamasin ia ka fut kot fare. Kujtimet jane botuar vec vitetet e fundit, dhe s'ka asnje lepirje ndaj komunistave. Mjafton pershkrimi i figures se Zogut per ta hedh poshte kete pretendim te Ndreces. Po mesa duket dhe ky i fundit nuk i shpeton dot tradites albaneze, qe kur du me te kundershtu, te asgjesoj fare me rrenje e me dege.  

Nuk e di kete dhe nuk mund te flas aspak.

Di te them per Nathalie Clayer, prezence e shpeshte prane Fatos Lubonjes ne vepren e dekonstruktimit te miteve shqiptare, qe ajo flet e shkruan per histori pa qene historiane. Nuk me kujtohet sakte cfare shkollimi ka, por eshte dicka pa lidhje me historine.

Per Indro Montanelli, firme e madhe e gazetarise dhe ka shkruar edhe vellime per historine e Italise. Kam lexuar dy vellime te shkruar nga ai dhe ka nje stil te shkruari shume te rrjedhshem, te romanzuar, gazetaresk. Them qe i jepte vetes, ne interpretime faktesh historike shume liri, per ta bere me te kendshem leximin dhe ja arrin plotesisht. Por historian? Hmm

 

Mos e humb Vllamasin. Eshte perle. Dhe shpejto, se botimi i pare avulloi para ca vitesh. 

Ca gjera pikante per reklame. smiley

Ismail Qemali goditet me shpulle ne parlamentin turk nga nje deputet xhonturk. Deputetet e tjere shqiptare e permbajne vehte aty per aty, por me vone konkludojne qe ky turp lahej me koke. Dhe jo me koken e shpullarit por te vete kryeministrit turk. Nejse, behen te gjitha pergatitje, gjenden paret, atentatori etj. Gjthshka deshtoi se nje nga gjelat e fryre albanez per te shit pordhe, ia dergon te gjithe planin nje gazete te Vjenes, qe e boton te nesermen. Atentatori mezi shpetoi koken. 

Nje tjeter, i bejne Zogut atentat ne Vjene. Shpeton se atentatori i pare nuk e njihte dhe vrau shoqeruesin, i dyti (Qazim Mulleti) nuk e shoqeroi ne castin e fundit. Sidoqofte ai mjeshtri e beri shoshe makinen dhe Zogu shpetoi se ishte bere rrafsh me dyshemene. 

E treta e vertete, Noli u zgjodh kryeminister me short, mbasi shorti ishte bere me hile. Te kujton gje zgjedhjet albaneze te koheve moderne? smiley

 

Nje tjeter, i bejne Zogut atentat ne Vjene. Shpeton se atentatori i pare nuk e njihte dhe vrau shoqeruesin, i dyti (Qazim Mulleti) nuk e shoqeroi ne castin e fundit. Sidoqofte ai mjeshtri e beri shoshe makinen dhe Zogu shpetoi se ishte bere rrafsh me dyshemene. 

Zogun e shpetoi truproja e vet,nje mirditore me emrin Llesh Topollai.E ke parasysh Keivin Kosterin qe ia priti plumin si Perlat Musta, dhe ai i nxori gjoksin plumave qe ishin nis per mretin.

Qazim Mulleti ka qene ne grupin organizues te atentatit por jo atentator. Kerko te panorama se ka edhe emrat e atentatoreve, dy vete.

Gazeta javore “Etoile A.E.F.”, e datës 10 tetor 1931, nën titullin “Atentat kundër mbretit Zog”, vë në dukje:

“Vjenë 6 tetor – Gjykata e Ried (Austri e Sipërme) dha vendimin e saj ndaj dy shqiptarëve që u orvatën të vrasin mbretin Zog të Shqipërisë përpara Operës së Vjenës, atentat që shkaktoi vdekjen e kryeoborrtarit të mbretit. Njëri nga atentatorët u dënua me shtatë vjet burgim me punë të rëndë të detyruar, kurse tjetri tre vjet”.

e paska deklasuar  fare Muçon  ky  Ndreca..smiley        edhe me humor  qenka  goxha mire qerratai..smiley

Miku jem i indinjuem më thonte: – Kujtoja Nanos se në vitin 1944 në Shkodër, në kryeqendrën e “malokëve”, miqtë e tij partizanë gjetën ma se 20 pianoforte ndër shtëpiat qytetare, ndërsa në Skraparin e tij merreshin me zgjidhjen e problemeve të nalta të mekanikës klasike sesi me i hapë birat fyellit.

.smiley

E kam prpozu per teme qe pardje,po ktyne adminave s'u pelqejne mustaqet e mija,m'duket.

nuk kam kohe per kto te rejat, tha.

kull(er) me zor. 

Ok këtë herë nga fejsbuk i Edit.

Pershendetje Shqiperia e Bukur ,dita qe shpeton Shqiperia Etnike eshte kur mos ta shihni me kete njeri Greku .i cili permban gjakë Greku edhe sllave duhjet sa me shpejt te shpeton nga kjo krize njerzimi . se ky me kete ftyre injorance krijon kapitulimin e njerzimit ne Shqipri dhe ringjalljen e shokeve te vete Narkotike dhe Krime te organizuar , ju lutem shpetoni se ky eshte nje Cunam i Shqiprise /

zakonisht njeriu gjen ate qe kerkon. 

Po duhet të shpëton nga kjo krizë njerëzimi mor zotëri. 

epo cna polli me keta kokesynetet..smiley      i fusin nje te rruar kokes,  vene ca tatuazhe ne krahe,  veshin   bluza  te shtrenguara, 2-3 numra me te voglasmiley   dhe u duket vetja  fashiste trima, pastaj..smiley    ai tipi i ''agimit te arte''   paska edhe nje sivella  ne Itali..

 

https://www.facebook.com/landi.gjoni.39

 

mua me shkatroi fare  kur pashe kete foton ne plazh...   o sa  kam qesh, me lot..  le pastaj pozicioni qe ka marre,  mu si mis Gushti..smiley  se  mis Korriku pozon zakonisht ne pishine..smiley

ka shkruar ARDITI,  me sa duket inicialet e tifozeve fanatike te Interit..  po  me ate poze qe ka marre, duhet te vizatonte edhe   nje ''zemer''  ne rere..smiley
 

Shpejt, beni nje grup ta shpetoni si keta ketu smiley

Nuk shoh ghost o Belul..?

 ghosti nuk duket kur ka drita ne fakt... naten ne erresire, po, thone..smiley

ama  ky ''goli''  hyri nga rrjeta e jashtme,  kjo dukej qarte.. bile edhe ai qe beri golin e kuptoi menjeher sepse nuk gezoi..smiley

lol e pabesueshme hahahaha

Gjermanet,keta rrjetegrisur. smiley

e sheh pjeter, dhe shajme  kampionatin shqiptar ne pastaj...smiley

 

p.s  po ta shohesh me vemendje,  autori i golit ne fillim nuk gezoi,  bile   nuk ndihej mire...  por meqe arbitri  fishkelleu per gol,  sdinte cte bente... por disa shoke te ekipit ia mbushen mendjen te gezonte  per gol..smiley

Kipling - IF

IF you can keep your head when all about you 
Are losing theirs and blaming it on you,
If you can trust yourself when all men doubt you,
But make allowance for their doubting too;
If you can wait and not be tired by waiting,
Or being lied about, don't deal in lies,
Or being hated, don't give way to hating,
And yet don't look too good, nor talk too wise:

If you can dream - and not make dreams your master;
If you can think - and not make thoughts your aim;
If you can meet with Triumph and Disaster
And treat those two impostors just the same;
If you can bear to hear the truth you've spoken
Twisted by knaves to make a trap for fools,
Or watch the things you gave your life to, broken,
And stoop and build 'em up with worn-out tools: 

If you can make one heap of all your winnings 
And risk it on one turn of pitch-and-toss,
And lose, and start again at your beginnings
And never breathe a word about your loss;
If you can force your heart and nerve and sinew
To serve your turn long after they are gone,
And so hold on when there is nothing in you
Except the Will which says to them: 'Hold on!'

If you can talk with crowds and keep your virtue,
Or walk with Kings - nor lose the common touch,
If neither foes nor loving friends can hurt you,
If all men count with you, but none too much;
If you can fill the unforgiving minute
With sixty seconds' worth of distance run,
Yours is the Earth and everything that's in it,
And - which is more - you'll be a Man, my son!
 

NDAJ JEMI NJË KOMB I VOGËL...S'KA AS DASHURI, AS SEKS,AS PJELLORI!
Kam vite të tëra që kërkoj fytyra të lumtura në këtë vend por s'mundem. Në ushqimoren e lagjes gruaja e pronarit të qesëndis nëse blen edhe ujin. Kamarieri në mëngjes ta servir kafen si granatë mësimore. Në zyrat e administratës tangërllëku dhe prepotenca të sfidojnë e nuk të sheh njeri në sy kur flet. Mjeku të vëzhgon vëngër kur kërkon pak ndihmë për sëmundjen që ke, bodyguard-i i clubit në Bllok të fryhet e të trajton si lyps, jo si parashpenzues... Nuk qesh njeri në këtë vend por vetëm deformojnë mimikën e fytyrës aq shumë sa duken më të plakur se dhe vetë historia e atdheut. Nuk shoh fytyra të lumtura, vetëm brengë dhe fukarrallëk jo vetëm financiar. Madje, edhe fëmijëve e të rinjve po ua trashëgojnë këtë fodullëk të poshtër. S'ndjehet dashuri asgjëkundi, gjithkush trajtohet si sfidant, armik ose rival. Urrejtje dhe paragjykime për femrën, për malësorin, për fenë, për romin, për jevgun, për lezbiken, për të pasurin, për lypsin, për femrën e bukur, për djalin inteligjent, për të suksesshmin, për disfatistin, për kunatin, për komshiun, për veten... Shpesh herë vras mendjen dhe them: Këtu s'ka harmoni dhe respekt e kur s'janë këto të dyja s'ka as dashuri. Dhe kur s'ka dashuri s'ka as seks, e kur s'ka seks s'ka as shtatëzani, s'ka as lindje fëmijësh... Ndaj jemi një komb i vogël. I vogël në numër popullsie, minimal në dashuri për njëri-tjetrin!!!

BLED MANE

goxha të vërteta..

Kamarieri në mëngjes ta servir kafen si granatë mësimore.

ps: vlen për temë mëvehte..

pjeter,  dhe te gjitha keto i thote ky Bledi Mane...?smiley    a ke pare ndonjehere te shkruaj dicka pozitive apo sic e cileson vet:  me dashuri, pa mllef, pa sharje, pa armiqesi, pa rivalitet etj ky tipi??smiley   bile edhe fotot qe shoqerojne shkrimet e tij online, ska fytyre me te vrerosur....smiley   depresiv!!
 

prape,  qellove si kalama o (Bledi) Mane...smiley

Sa kerkesa ka dhe ti o Belul smiley

jo jo, jane  te gjitha  standartet dhe kerkesat e Bledit keto   (lexo citimin  ne komentin e Pjetrit)  por kerkesa  qe ai ben per te tjeret,  kuptohet..smiley

belul,mos u merr me personin,po me ate qe thote (dhe jo si shtermron fytyren kur e thote) smiley

ah jo jooou, se e degjoj shpesh te peshku kete aksiomen :  ''mos u merr me personin, por me ate qe thote''.  jo pra jo,  nuk e pranoj!!!!      ka  shume  rendesi  se kush e thote.., shume fare!!smiley    ndryshe do ishim bere si kembet e dhise..smiley  

Bej si them une po mos bej si bej une.

Ja dhe nji thirrje tjeter per xhihad.

Kesaj rradhe thirrja na vjen nga nje gjysh 70 vjecare.

P.s. O Gazo o armiro, ca muslimonesh jeni ju me? 70 vjec xhaja dhe ka mor kallashin per islam kurse ju hani e pini ne token e qafirave!  

si qin vjet më parë. 

Pse s'e kane dhene lajmet tona kete punen me Kinen?

http://news.xinhuanet.com/english/china/...

BEIJING, Sept. 12 (Xinhua) -- The People's Bank of China (PBOC), the country's central bank, announced on Thursday that it has signed a bilateral currency swap agreement with Albania's central bank.

The agreement, worth 2 billion yuan (324.8 million U.S. dollars)/35.8 billion lek, lasts for three years and can be extended if both sides agree, a PBOC statement said.

The PBOC said the agreement aims to strengthen bilateral financial cooperation, promote trade and investment and jointly maintain regional financial stability.

The agreement was approved by the State Council, China's cabinet.

China has signed currency swap agreements with 21 countries and regions that totaled 2.2 trillion yuan.

HBO now  playing -   this is 40! smiley

tre, dy, një... lesh

Elisa Spiropali has some BALLS (or very firm boobs in case some feminists dont agree). 

Spiropali s'e paska kuptuar ende qe eshte emeruar drejtoreshe per te bere pune e jo te harxhoje kohen te shkruaje letra te hapura per keto qe heq nga puna.
 

Well, you know...

fb-sb comment of the day:

pa salin nuk ka komb e kan rrok maxhupt shtetin greket kuku per neve

cfare ka ndodhur me fb qe s'komentoj e s'postoj dot ?!

keni drita ?

“Paralajmëroj shqiptarët se sot vendoset faza e dytë e skenarit të Papandreut, i cili i futi grekët me shpejtësi të madhe në gropë. Me matematikën e Ramiz Alisë që paraqiti eksperti i patateve dhe vjedhjes së floririt ekonomia ecën drejt gropës. Hidheni poshtë këtë akt që mbart fazën e dytë të skenarit ogurzi, atë të zhytjes në recesion dhe krizë të pashmangshme”- tha Berisha, duke lene pas kesaj deklarate edhe sallen e parlamentit dhe duke dhene nje tjeter deklarate per mediat jashte salles se Kuvendit. 

mirë që s'ka qënë kurbeu

Drejtori i Arshives se Shtetit :

" Kryeminstri me emeroi ne kete detyre sepse pa qe une isha shume Inteligjent "

smiley

.. edhe jom as ne bilardo smiley

ne karrambol smiley

O Brado shyqyr qe erdhe se ishim bo merak. Tu pa gjith ato punonjes shteti tu perfundu ne prokurori tham mos o zot mos e kapen dhe Bradin. Po shyqyr qeke ne rregull!

Cdo gjo ne rregull plako , Elektrifikimi i Shqiperise ecen me hapa gjigande dhe me metoda moderne , rilindja qenka me dorxhiar se ata te tjeret smiley

ia paska dhone me deklarè Rama kete emerimin

Edi Rama, kryeminister s'do behesh kurre! smiley

kontribut falas i Peshkut pa Uje pre 23 qershor, 2013 smiley

 

smiley e me mir dhe ti, c'na kujto tani.

 

ok, ok, e lash... s'them mo.

po c'na thu tjeter?

Hic, Liu kishte lon musteqe.

Jo mer se e kishte emrin Gjec smiley

pilaf e fasule... hajde hajde...

melci qengji me pilaf.

pilaf me kos.

pilaf me groshe.

hej, a te ka ra rasti me honger pilaf te pazari vjeter? te ajo cezma? 

...hic mire, ja shif e shkruj smiley 

shi si flasin komunistet me njoni tjetrin!

 

i shkreti emigrant ,kohet moderne te internacionalizmit proletar e te centri sociali...te marrin edhe nick-un e ta bajne te marre

hmm, sikur secili ne shpi te vet... si thu?

pa bo naj dom.

Cimo une e di qe ti je tip ambicioz, po dhe ambicja ka nji kufi...mos kerko te pamunduren!!!

ndonjëherë delet janë të lezeçme

sa gerthet mer, diteziu! smiley

amon mer vetem per uljen e decibelit ne ate salle te mos ia shofesh mo bojen. Po kot, i ke parasysh ata filmat e merzitshem qe s'marojn kurre? Po aty do e kesh duke gerthit edhe ne 2050-en.

cka, po pra .mire je fal Zotit ?

me e mbyll-a? Apo ,po pra ,ben presion !

ah, e kuptova , e paske pasur per harro ''gjyhnahin''shtine ne dhe e mos i kallxo kujt ,hajde moral hajde ..

p.s. paramendo po ta degjonte psh nje amerikane moralizma te tilla .

Ky Rama e ka marre seriozisht kete punen e shtetberjes. Ke pare ti qe ishim mesuar me zullumet, na mbanin ngrohte LOL

Para dy ditesh, apo dje, me zuri syri nje shkrim per vajzen 9 vjecare qe kishte nevoje per transplantim melcie, por s'po e gjej me. Dikur ka patur numrat faqesh ne fund te faqes se peshkut por s'me dalin me.

Doja te shkruaja qe fatmiresisht qenka bere e mundur qe ajo te shkoje ne Itali per operim.

Its facebook i Salës time! 

Për të bërë një parantezë, pas krahasimit të Edit me Papandreun, normalisht pritej një boom i "grekëve" mbështetës të Edi Vezirit. 

Dhe shifrat nuku gënjejnë...

qyky far besi nuk koka shqiptar po grek qenka idioti rroft sali berisha ne zemer te kosoves

Quditem me disa komentues grekofile
Rrnoft Sali Berisha nderi i kombit shqiptar!

 Shikoni grekin qe udheheq parlamentin shqipta

nji grek qe po drejton vendin ton krimmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm o shqiptar po shitet shqiperia o sali berisha

Je i pa zavendsushëm per Shqiprin shiqoje at far greki si i mban duartsi nje fëmij i magjupite ma lart aj gjelati i hajnave si miu në miell.

(është fjala për këtë foto)

 Shiqo emrat grek jane ne krah te psikopatit rama sen nuk te perbashket me njerzore apo shqiptare fara komuniste eshte e keqja me e madhe shqiptare

 

Ka dhe të tjera akoma... 

 

 

 

 

 

O peshq, 

me duhet ndonje mjek i mire diabeti ketu ne Tirane. Ndonje emer a ndonje klinike e sigurt, se s'dua te merrem me spitalet shteterore, qe jane cope/cope. Faleminderit. 

filloi pun sula ?

Ku i gjen, aman! smiley

Dude may be the most Mandarin Chinese word in American English. In Mandarin, depending on how I intone the single syllable ma, I could be saying “mother” (mā), or I could be saying something as radically distinct as “horse” (mă).

Dude has a comparable quality. Just think of the last time you did something awesome in the presence of a friend who affirmed your awesomeness with the exclamation Duuude! Or the last time you said something objectionable to someone who began setting you straight with a firm and sober Dude. There may not be any obvious difference in denotation between these cases, but the difference in connotation is, you’ll appreciate from experience, pretty major.

So what does the word itself mean? I can tell you what a mother is, and I can tell you what a horse is. But what’s a dude?

Dictionaries struggle with this question. Here, for instance, is Merriam-Webster:

1: a man extremely fastidious in dress and manner: DANDY
2: a city dweller unfamiliar with life on the range; especially: an Easterner in the West
3: FELLOW, GUY—sometimes used informally as a term of address <hey,dude, what’s up>

Seriously, dudes?

ore , sa eshte ora tani 11 apo 12 .

brado nderrohet ne oren 03 do behet 02 pra do fitosh nje ore gjume ti 

ata qe jan ne pune do punojn 1 ore me shume ,falas per pronarin

ne te dyja rastet ,besoj je i fituar smiley

pse falas, do te marresh nje ore pune me shume! Ska falas ne kapitalizem! smiley

Nje letër e Murat Toptanit drejtuar nga Vjena te shoqes Asije ne Tirane, 18 prill 1917.

“Ime shoqe fort e dashme. Shpirti i im, të di qi je ma trimnesh’e grave dhe zoti ma din sesa dashni e sesa respekt ndjen zemna ime për ty. Po metohu pak. Thue që kini hek keq. E di, por jo edhe sa më shkruani, e zejm qi të jen të vërteta. Po moj zonja ime. Fati ynë i të dyve, që kur u martum jetën nëpër mërgime e në të zezat e shkretëtirat e Anadollit, e kemi shku me kaq përpjekje. U shpall konstitucioni i Turqisë me atë hyrjet të bukur që na dhanë. Se ç’hoqëm në atë kohë zoti e zemna jonë e din. Lufta e Ballkanit! T’hyjmet e gjith ç’mursh armikut në Shqipnië. Të përpjekunit për Shqipni e për shqiptari. Më së fundi lufta e tmerrshme, lufta botore. Po e lexoni vet se në ç’ditë gjendet gjithë faqja e dheut. Ku m’i kini ato kokë me kurona? Serbë, Mal i Zi, Belgjikë, Rumani. Po Rumanofët, ajo shtëpi gjakësore e despotëve t’errët të Rusisë? Këto po t’i shkruj sa për shembull. Nuk mund të përgjasim hallin tonë me ta tynve mbasi ata ishin tepër nalt, e prej asaj naltsije kan ra! Mejtohu qi dhe kombet i vërejnë si tradhtarë e gjakpirës e kujtdo s’u dhimbset halli i tyne. Por ne e dashtun hoqëm për të mirën e atdheut të dashun. Kini hek e jeni përpjek, pa vesh e pa mbath, mir ashtu si ju duket ndër sy, po Perëndia me madhninë e vet a nuk ka me na e pague me të mira? Mos m’u idhnoni u lutemi, se kështu jam mbjell e kështu kam me u korr se qeni plak nuk ze ma më të gjuaj. Perëndia të dhantë shëndetin, të falt e të rujt me gjith fëmit, njesh e ja mrifsh asaj dite të bardh e i martofsh.”

Nga fundi i vitit 1917, ai u kthye në gjirin e familjes së vet në Tiranë. Dy muaj më vonë më 20 shkurt 1918, Murati duke kalëruar si në rini, vdiq pa pritur nga pushimi i zemrës dhe u rrëzua nga kali. Vdiq në moshën 51 vjeçare.

pashe kte videon dhe mu kujtu direkt yummania

Te beri te ndjehesh me mire per veten tende?

mu hap oreksi

ku jeni me , kush po na bo nji caj mali tashi se jam lodh sot

Wowww Elba sa po e pi cajin por nuk e kam mali.smiley...besoj se gjembi si me e vogla prej nesh do ngrihet ta bej fet e fet..smiley

gjembi si me e vogla prej nesh

S'ma ha mendja smiley

moj po te befte mire ty ketlina po gjembi t'i lej nazet e mos prese te na veje ibrikun ne stufe br3dhi po te na e beje nje caj meqe e gjetem ktu smiley

 

br3dhi me duket eshte i zene duke bere sallate me kastraveca smiley

ja zere se erdhi alba1 , s'ka problem , albaaaaaaaaa1 nga humbe moj

shif kur te shkruaje noshka se (i) robt ne kanada jane te trashe qe nuk dine ne ca ore pihet caji dhe se (ii) caji anglez eshte me i miri ne bote

Jemi qe jemi moj gra hame nga nje te embel? smiley. Gjume nuk kemi, burrat kane ikur te gjithe nga peshku hajde mblidhemi si per mes nate..smiley

sa do gezohen  helonobizantinovllahortodoksovorioepirotet!!.smiley

Qefi grekerve me saju perralla me promete , zeus .......hajt mo po bojm leshime per Venus .se kan nevoje robt ............po me na e bo baben  Enverikanis  tashi kjo s'durohet smiley

Toka e shenjte?

edhe nje here: 
mos vini kshu videosh se kemi fmije te vegjel qe hyjne ne internet!

stari nuk ndjek rrymën

Nje ligjerate interesante (sidomos pjesa para utopise socialiste Ubuntu) nga Tellinger (nga Afrika e Jugut).

Ka njeri lajme nga Beluli mo? Se qenka stuhi andej...

smiley

mire mire  jam.. faleminderit per interesin!smiley     

nejse, sikur kaloi ketu te ne dhe tashme eshte drejtuar andej nga Gjermania dhe Danimarka..   beri ca deme  materjale, cati te prishura,  peme te rrezuara  edhe mbi makina .. pati  aksidente ne autostrade per shkak te eres shume te forte,  per fat te keq u shenua edhe 1 viktime,  por kaloi...

Po shikoja lajmet dhe mu kujtua qe ishe andej, thashe se do kishe postuar ndonje gje meqe je ne terren... Mire qe qenke mire njehere. smiley

Mirëmëngjes.

Kafe + fb-sb.

 Edi Rama per 4vite kame me bah Shqiperin Greqi ,se eshte Greek vet

O ishalla flaken ja jep shqiperis sikur ne 1997 ten. Pse e lejuan ate bire Greku me u fut ne pushtet.

 Epo vete shumica shqiptare ne Shqiperi ja dha voten Edi Grekut.

Mirmjes, e te bofte mire kavja.

Keshtu e kane keto pune, atij tjetrit i thonin serbosllav-malazes.

Meqe ti je mjaft kopetent per keto pune, si e shpjegon faktin qe, prej kohes se Nolit, ortodoksit gjenden me shumice (ne proporcion me numrin e tyre ne raport me popullaten, minorance ta zeme rreth 30% e popullsise) si figura drejtuese ne rradhet e te majtes? 

Do duhet të biem dakord se proporcionalisht, nuk i thonë me këtë intensitet serbosllav e malazes. Pa harruar faktin që sb i nxit vetë këto, dhe i ka nxitur për 23 vjet. Postim i tiji ishte kur e krahasoi Vezirin me Papandreun. Këta që nxjerr unë këtu, shkojnë pas beri(s)hajt. Gjithashtu, t'i thonë serb Berishës, nuk ngjit. Ndërsa kjo, ngjit. 

Aderimi i ortodoksëve tek e majta, ka ndodhur për arsye komunitare sociale. Kryesisht të krishterët e pas Pavarësisë, nuk kishin toka (në masë) në posedim, që të mbështetnin një qëndrim më konservator. 

 

Harrohen gjerat, edhe intensiteti s'propocional i urrejtjes tani qe armiku u mund.

Nxitja e ketyre gjerave eshte kostante ne politiken shqiptare (dhe jo vetem), ndryshon vetem menyra e nxitjes. E bukura eshte se te gjithe ankohen per te njejtat gjera qe i bejne vete. Dihet ajo pune, eshte veshtire te shohes veten, lere pastaj te pranosh qe e ke gabim. Kjo eshte nje nga arsiet qe ne politike duhet te nderhyje sensi fetar, ndryshe ben vetem nje mut te madh, si ky mullari jone kapice 100 vjeçar.

Ngjit ore ngjit çdo gje me vinovilin e perbuzjes, ngjit edhe turkoshak Erdogan i ngjitur bashke me zhosefine katalik vatikanik gazete 55-ik, e pirdh se lirohesh, ne daç ik e ne daç rri ne vend, po ajo pune eshte.

Pse nuk thonin per Zogun spijun serbosllav dhe turkoshak?

Me tapi tokash e shpjegove çeshtjen e ortodoksise? Marksist je edhe ti, i majte qe kerkon te behesh feudal i djathte mbasi te marresh tokat e vjedhura nga myslimanet ne kohe te turkut.

Mirë, për sensin fetar të jap të drejtë, jemi në të njëjtën linjë aty. Unë nuk pyeta kot: si ka mundësi që komunitetet fetare nuk kanë ndonjë institucion i cili të përshfaqë përndjekjen ndaj tyre përgjatë komunizmit? Brenda sensit fetar është përjashtimi i hakmarrjes, prandaj nuk ndodh një gjë e tillë. Po kështu, këto pështyma "nacionaliste", unë i konsideroj si thirrje për dhunë. Meqë grek, hajt tu biem. Në fillim i degradojmë, i zhveshim nga shqiptaria e supozuar, dhe më pas ushtrojmë dhunë. Ky është thelbi.

Tregoju i sinqertë: nuk ngjit. Nuk ngjit t'i thuash Saliut serb, nuk shkon me mbështetjen që ka në Kosovë psh... Të tjera gjëra, po. Ngjisin. T'i thuash malok, ngjit. T'i thuash parveny, ngjit. Apo edhe ajo loja me #kulturë. Edhe ajo ngjit. T'i thuash serb, NUK NGJIT. 

Po e gjithë bota ishte feudale, o heretik, atëherë. Pavarësia psh e Greqisë, ishte kalim i pushtetit nga duart e feudalizmit, në atë të klasës borgjeze. Ashtu si Revolucioni Francez, etj. Jep ti ndonjë shpjegim, hidh një hipotezë, çfarë është realisht që do të dish?

 

 

Ti si ortodoks i ndjeshem ne perkatesi fetare dhe njekohesisht intelektual qe shkruan, e vuan poziten tende dhe rri gjithe naten pa gjume per te gjetur me logjike dhe dialektike se çfar ngjit e çfar nuk ngjit. Ne keto çeshtje nuk ka logjike, ka vetem ndjeshmeri per poziten tende dhe poziten e tjetrit pa marre vesh se çfare eshte ortodoksia dhe islami, por edhe kur merr vesh se çfare jane argumentet (biles dhe faktet) i rregullon sipas perkatesise me logjike dhe dialektike.

Per punen e Kosoves, argumenti i jugoreve eshte se mbeshtetja ne Kosove behet nga spijunet e sllavit ne Kosove. Hajde merre vesh keto lloj grindjesh si te arixhofkave.

Shembujt me Greqine dhe dhe Francen ne kete rast nuk shkojne sepse jane kombe monofetare. Tek ne eshte ndryshe.

Shife nje çike, ose mendoje naten, tezen qendrore qe ortodoksit si minoritet (beteje e te majtes tradicionalisht) dhe te dhunuar nga myslimanet sundimtare autoritare, qe na lyen me boje mozaiket e Shen Sofise, ndodhen natyrshem ne poziten e çlirimtarit te majte (per te mos u fut ma thelle tek teoria e liberacionit tip Lad Majakovski dhe Sander Bloku, rend o marathonomak). Pastaj lidhe edhe me tapite e tokave, e po deshe edhe me rete ne qiell.  

Nje gje me ben kurioze me ty heretik.ke nje ane te cilen mban apo ben oponence gjithandej per hir te debatit?kjo sinqerisht esmiley

Sigurisht qe kam nje ane, dhe kjo ane duke qene me lart te ve ne pozite debati dhe oponence me te gjithe (ose ne paqe me te gjithe ne fund fare). Por nuk mund ta them konkretisht se çfare ane eshte (edhe se ndonje e ka kuptuar disi, rrotull e rrotull anes), sepse do te sulmohem rende me paragjykim, dhe sepse eshte budallallek te mbash nje ane ne Peshk, per me teper edhe kunderprodhuese.

Anes e pas anes oosmiley kallepezimi eshte sporti me trendy I peshkut dhe jo vetem.duhet te jete nevoje humane si per te procesuarin dhe per procesuesin. Pra ti je ne llogore, por e ke kamufluar smiley

Per te sqaruar me mire, se ndoshta e ke per ane politike. E kam thene vazhdimisht ketu qe ane politike majtas-djathtas nuk ka me ne kuptimin tradicional te fjales, sidomos mbas 89-tes, pozicionet jane absurde sepse rrijne perballe njera tjeter si dy pasqyra qe pasqyrojne deri ne infinit imazhin e njera tjetres.

Shembuj ke sa te duash edhe ne Peshk, nuk ka asnje, mor po asnje qe te kete nje pozicion politik tradicional, gjithnje poziten e ka te ndotur me elemente themelore te kundeshtarit, e shpesh, sipas anarkive te Nolit, i djathti eshte me i majte se i majti, dhe ansjelltas. Lere mos e pyet gjykimet qe çfare ke peshtyre dje e lepin neser.

Edhe per çeshtje fetare e kam thene vazhdimisht qe kam pozite mbifetare, e megjithkete jam akuzuar "Tiku islamiku" e "Tiku kataliku". Tani qe bisedoj here pas here e anes e pas anes me nemesis do te degjohet patjeter edhe "Tiku ortodoksiku". 

Edhe une se mora politike jo. Llogorja mund te jete e cdo lloji mjaft qe te gjuash. Llogorja mund te jete dhe masone psh, ose ane te cilat une s'I njoh hicsmiley rrofsh qe more mundimin m'u pergjigje edhe pse me nje tis mjegulle rrethuar perseri.

Tiku mjegull nuk do, po ç'te bejme ka shume ujq verdalle.

Pastaj ku ka me te bukur se peisazhet me mjegull. Ne Tirane ishte nje gje e ralle, kurse kendej jane te shpeshta. Kam pare ca peisazhe me mjegull (dhe pa ujq) ne zonen e Bergamo-Milano qe ç'te te them. Sikur me qene ne boten tjeter, maja pemesh, maja kodrash, maja kembanaresh ne nje lugine qe zhdukej ne pafundesi te bardhe, gjithçka shpirterore, zhdukur fare materialiteti fizik.

Ma fute nje spice me masonet qe nuk i njifke. Une i njof aq sa per te mos qene mason. Por nuk eshte se i perbuz, kam njof ca midis tyre mjaft simpatike. Edhe aty ka dy ane si pasqyra qe reflektohen dhe autoreflektohen: pozita ateiste dhe pozita fetare.

smiley edhe une kam njohur ketu ku jam,madje me origjine shqiptare. Me sa di karakteri I lidhjes mes tyre eshte krejtesisht ekonomik,ata qe njoh jane shume miqesore po mua me tremb me vertet ideja e lidhjes shpirterore qe imponohet prej materializmit. Sa per mjegullen ne Llogara kam rastisur brenda mjegulles njehere,aq sa degjoja kercitjen ne toke te kondensimit te mjegulles.jo aq magjike kur I hipen makines.

Ne fakt masoneria ne origjine (mesjete) ka qene vetem fetare, nje perpjekje per universalizem, dmth ishte shoqeri shpirterore. Nuk ka asnje te keqe qe lidhet shpirterorja me materiale, çeshtja eshte kush eshte prioriteti (shpirteror), e me pas harmonia midis tyre zhduk prioritetet.

Problemi eshte i masonerise moderne qe u kthye ne antiklerikale, dhe per pasoje kombetariste, dmth tradhetoi misionin e saj. Lemshi i zakonshem modern.

Nuk e di a ke degjuar per nje teori qe Turqia eshte krijuar si komb nga lozhat masonike, ku rol kryesor ka pasur masoneria italiane.Dmth qe jemi dy popuj miq.

Tani jam tu dale, e per tani nuk mund ta vazhdoj me muhabetin. 

Pozita e gjithsecilit shqiptar, ka limitet e veta. Si e imja, ashtu edhe ajo e dikujt tjetri, bektashi psh, lindur e rritur rrëzë Tomorrit. Këto gjëra nuk të kanë kaluar pa u vënë re, kështu që e kupton. Pretendimi për të pasur autoritet në botën dhe botkuptimin e tjetrit, është hipokrit. Ajo punë e jugorëve që thonë se Saliun e duan arixhofkat, nuk ngjit, ashtu si nuk ngjit të them unë se Abaz Ermenji është figura më e lartë politike, që ka nxjerrë ndonjëherë qarku i Beratit. Nuk e kam tagrin ta them këtë gjë. Ngjit, aq sa ngjit që FRD-ja e peshkut të thotë se patriotët më të mëdhenj, gjenden në... Himarë. Ngjit aq, nëse do e kalojmë në tjetër çështje përkatësie, sikur të mbroj unë psh me pathos të drejtat e homoseksualëve. Nuk e bëj dot pa qënë i tillë. Mund të simpatizoj një kauzë të caktuar që nga ana personale nuk më përket, për hir të një ideali abstrakt, por nuk mund t'ia marr flamurin kauzës e të bëj paradë me të. Sepse... NUK NGJIT.

Tani, e majta është formuar prej Rev. Francez, aty është mbrujtur. Thua se ka ndryshime me Francën dhe Greqinë, po jo dhe aq. Vetë revolucioni i grekëve, ka qënë përftuar prej atij francez. Ka qënë derivat i drejtpërdrejtë i tij. Ideologët grekë të asaj kohe, kanë qënë dëshmitarë të rev. francez. Korais psh, apo dhe Rigas Feraios. Ajo që për frëngët ishte luftë klasore, që solli eventualisht borgjezët në pushtet, tek grekët kishte tipare të dyfishta - si fetare, ashtu dhe nacionale. Pra shiko ironinë e gjithë situatës: një rev. parësisht i majtë dhe klasor në Francë, shndërrohet në të djathtë fetar dhe nacional në Greqi. Se këtu është edhe zanafilla e mpleksjes së boleve. Kjo do të shpjegonte ca personazhe komplekse, si psh Mikis Theodhorakis. I cili është edhe komunist, edhe kombëtarist. Apo Kanelin, e cila është edhe komuniste, edhe besimtare ortodokse. Me raste edhe nacionaliste.

Për ortodoksët shqiptarë, ata u njohën me idetë e rev. francez nëpër shkollat greke, që kishin hapur ose grekët vetë (Zosimea), ose "imperialistë" ortodoksë shqiptarë siç u thosh Enveri e ishin si punë e Kristaq Zografit. Kështu që hyrja e ortodoksëve shqiptarë në politikë, në rangjet e së majtës, nuk ka filluar me Nolin, por ky ka qënë master signifier (shkurt shenjt-or), i një kallëpi ortodoksësh shqiptarë, që identifikohej veç me të majtën meqë dualizmin fe-atdhe e përjashtonte parimisht. 

 

megjithse paragrafin e pare nuk ta marr vesh ku e ke hallin, siç duket ngaqe nuk e ke marre vesh ku e kam pas hallim, po te them diçka ndoshta edhe une apsajt.

Shqiptaret jane njerez si gjithe te tjeret, dmth krijesa qe kane limite (dhe eshte mire qe i kane, se mund te plasin si tullumbac) por njekohesisht edhe e kunderta, sepse njeriu eshte deshire e pamposhtur per te rrokur infinitin, dmth rrok edhe Tjetrin, neqoftese ka deshire ose don (dashnia eshte vinovili universal qe NGJIT gjithçka). Me fjale te tjera njeriu sa eshte qenie lokale, eshte edhe qenie universale (ne parim). Kjo eshte e kunderta e hipokrizise, dhe nuk ka te beje me autoritetin, qe nuk imponohet, por fitohet per merite.

I gjithe absurdi i botes zbulohet pikerisht me Revolucionin Francez, sepse ishte komunist (krijoi te majten) dhe ne te njejten kohe kombetarist (krijoi kombin ne kuptimin e fjales qe ka sot). Parullat revolucionare dhe Marsejeza bejne thirrje per te vdekur per atdheun (gjithashtu Komuna e Parisit), finalizimi i Rev Fra. ishte Napoleoni, gjysmat e flamureve ne Evrope dhe nje pjese ne bote, kopjojne formen dhe nganjehere edhe ngjyren e flamurit francez. Absurdet e protagonisteve greke qe ti permend, jane pasoje e absurdit te Rev. Francez.

Nolin e permenda si simbol i grekut shqiptar, ne kontestin e kundeshtarit te Zogut tukoshakut sllavo-serb. Dihet qe serbet jane te lidhur me myslimanet. Ketu jane sjelle edhe dokumenta qe vertetojne kete absurd.

Parimisht shumë dakord, por, të akuzosh tjetrin si "grek" ashtu si bën një kallëp bacistësh, me këtë të fundit në krye, veç vinovil nuk është. Dhe për këtë besoj se je dakord, apo jo? Përderisa ka sëmundje dhe mikrobe të tilla, atëherë s'mund të flasim për përqafje megjithëse kjo është e dëshirueshme si vizion i së ardhmes. Aty ku e kam unë llafin, dhe që nuk e ke nok, është se kur psh, FRD-ja i peshkut thotë "ajo është kishë e gjakprishurve" - duke i konsideruar të tillë ortodoksët, dhe të Tjerët këtu rrotull nuk reagojnë, mos prit të jem zemërgjerë, sepse nuk mundem. Sado që dua. Unë vetë bëj minimalen: nuk akuzoj kënd, nuk i bie kujt poshtë brezit. Që këtej e tutje të paktën. Këtë zotrote njëherë, e ke konsideruar "mazokizëm". Nuk është e tillë, është mënyra e vetme e reagimit llogjik. Unë jam i ndërgjegjshëm për statusin tim të (vetë)kufizuar brenda shoqërisë shqiptare. Do të përkrahja dikë - qoftë pasivisht - që bën të njëjtën gjë me komunitetin të cilit i përket, apo ka ndjesinë se i përket. Në të kundërt, jam kategorikisht kundër atyre që fillojnë e hedhin benzinë, me pretekstin se i përgjigjen një kauze të lartë. Pëllumb Xhufi psh, më neveritet si person. 

Po këtu ka vajtur për lesh, edhe etika, edhe morali. Ky nuk funksionon i pavarur prej çka grupi konsideron normale dhe konformiste. Më ka ndodhur psh, të më kenë fshirë komente, që shkojnë kundër rrjedhës konformiste të grupit këtu, vetëm sepse reagimet kanë qënë të shumta. 

Nga ana tjetër, meqë kam vënë re se je kundër post-modernizmit, do të sugjeroja ta shihje më butë, sidomos dekonstruksionin. Sepse në fund të fundit, është manual për zbutjen e konflikteve. Po e do teorinë e kësaj të aplikuar hidh një sy tek PTF në temën me titullin "Botë paralele". 

Noli ka qënë personazh kompleks. Ka qënë i rritur në një mjedis grek - çka e ka identifikuar shumë thellë politikisht, e zbuloi relativisht vonë shqiptarinë e vet, dhe i kushtoi jetën. Noli psh, ishte një nga të paktët dhe të rrallët autorë që shkruanin në greqishten e vulgut, përsa kohë qëndronte në Athinë (fillimi i shek. XX). Ka qënë ideologjikisht 100 vjet përpara bashkëqytetarëve të vet grekë. Shumë mirë dhe bukur kjo gjë, secili pra, sipas mendimit tim, duhet së pari të mbrojë identitetin e vet komunitar në mënyrë rekreative, pozitive. Është më mirë kështu, sesa të bëjmë sikur nuk pamë e as dëgjuam gjë... 

 

 

A dhe një gjë, meqë u kujtova, tek ai linku që të sugjerova, do të shohësh dhe revolucionin paqësor. Bijtë ngrihen kundër prindërve, po jo me pushkë, thjesht sugjerojnë që këta t'i lidhin ditën e votimeve, që të mos votojnë Pasok apo ND.

 

U kthyem aty ku jemi nisur, keshtu e ka diskutimi, behet ne forme qarku, edhe hajdaraga ka thene qe qenia eshte qarkore.

Ja ta them me troç edhe njehere pa pa finte intelektuale:

Ku eshta dallimi midis atyre qe te quajne ty "gjakprishur" dhe teje qe quan qenie te neveritshme nje historian (kushdoqofte ky, qofte edhe nje lloj zhabe)?

C'ke or burre me te tjeret, bota fillon nga ty, nuk fillon nga Zogu, Sala, Berluska, Bushi. Rregullo ne fillim veten, pastaj ngjitju tjetrit. Ndryshe del bosh, e te mbetet te behesh mazokist ose sadist (sipas rastit) per te ndjere sadopak qe ekziston dhe per te ndjere boten.

E perseris pa u lodhur, postmodernizmi eshte postotalitarizem, dhe si i tille eshte vazhdimsi e tij e coptuar, pluhurizuar (sipas teje zbut konfliktet, solucion i holluar, por pikerisht per kete me shume i helmet), per kete arsye i degraduar dhe me i rrezikshm. Konkretisht nga nje Enver tani ka 3 meleon Enver.

Megjithate un nuk kam asnje problem qe te mos neveris si gjakprishur te neveritshem nazistet, komunistet, postmodernistet. Mund te mesohet shume edhe nga Shejtani, mjafton t'ia permbysesh gjerat, te cilat ai i ka permbysur, dhe keshtu arrin origjinalin.

Rreziku me i madh i postmodernizmit eshte se denigron njeriun (here me qellim e here pa qellim), dhe me kryesorja se konsideron totalitarizem çdo perpjekje per zbulim te se vertetes, te origjines, te se lartes etj, vetem sepse per keto gjera jane perpjekur totalitaristet me pare. Ky eshte muri qe ndal Zotin te zbulohet perfundimisht.

Dallimi është që me legjistlacionin evropian, ai që shpreh denigrim ndaj tjetrit për arsye fetare, dënohet nga ligji, (sidomos nëse është politikan). Shprehja formale e neverisë, nuk është e dënueshme me ligj. 

Po e bëj si Bushi për pyetjen tjetër se çfarë kam unë: më tha Zoti të merrem me këtë punë. 

Ironikisht, edhe ti po bën post-modernistin, duke e kapur prej xhakete këdo që "e shkel", dhe nuk bën keq, për atë Zot, shumë mirë. Veç: po bën postmodernistin. Enverët aq kanë qënë edhe atëherë, veç nuk kishin tastjerë pc-je.

Nuk ke pse ke frikë se do i humbase esenca Zotit, sado ta thërrmojnë nuk kanë për të gjetur gjë, tip gërmo, gërmo... e madje mohimi i iluzionit se do gjenin gjë, mbase i bën të besojnë në Zot tek e fundit. Shiko si e thotë ky profeti post-modernist, që i thonë Elyti: 

 Shumëzimi i barërave aromatikë me pafajësinë, jep gjithnjë formën e një Jezu Krishti. 

 

Akoma nuk e ke mare vesh qe nuk pjerdh fare, mor po fare, se çfar thote legjislacioni evropian ose amerikan ose kinez. Pse çfar eshte Evropi fundi triumfal i qyteterimit? A te ka shku ndermendje ndonjehere qe mund te kete legjislacion edhe the ONE? Dhe se legjislacionet verdalle neper bote kush me shume e kush me pak jane kunder the ONE?

Problemi i Bushit dhe te ngjashmeve te tij, perfshire edhe burra shume me te mire e shume me te famshem se Bushi eshte se kemi edhe nje tjeter zot qe na flet ne vesh, dhe qe e degjojme me teper se na thote ato gjera qe na pelqejme te degjojme. Aq me teper se ky zoti qeter eshte artis i madh (frymezuesi i artisteve), ben theatro, del ne skene me fytyren dhe veshjen e Zotit dhe eshte veshtire me ja pa briret dhe thundrat e cjapit.

Jo nuk bej postmodernistin, une e perdor postmodernizmin, e rikthej prapsht si çorap, per te arritur origjinalin e kthyer mbrapsht nga ai kryeartisti ne Zanafille. Vetem ne kete kuptim e pranoj qe jam postmodernist.

Shiko se je futur nga telat me gjemba per çeshtjen e frikes dhe esences se Zotit. Krishterimi ka teologine e tij, ashtu si kane te tjera fe dhe denominacione neper bote, por ka teologji edhe the ONE. Tek teologjia e the ONE ka vend per per frike se humb esenca, sepse the ONE nuk eshte robot qe krijon robote te programuar, por eshte qenie e lire qe ka krijuar njeriun si qenie te lire, dmth me potencialin per te prishur gjithçka dhe me potencialin per te ndertuar gjithçka, edhe me teper se the ONE.

Per keto çeshtje qe po bisedojme Elyti, si dhe ca romanciere dhe muzikante greke qe i pelqej shume dhe me teper se poetet greke, jane ne nivelin e buzuqit. Vetem i bijne bukur, per te tjerat ca gjera i kane mire, e ca te tjera jo.  

Nuk pyet ti, po as ligjet nuk të pyesin ty. Ja bëj një provë të thjeshtë: provo e shkeli, dhe vazhdo komento nga burgu (madje nuk është çudi të jesh gia in carcere). Nuk e di sesi dhe pse lindi ky dyshimi argëtues, heretik, se mund të jesh duke fol nga burgu në këto momente. 

Shif mos të përdor postmodernizmi ty kam frikë. Tani ky është pozicion komod i "të hedhurit poshtë" të gjërave, pa jep një shembull i "të ngriturit lart", dmth art i vlerësueshëm prej zotërisë tate, eccetera.

 

Pysin ligjet, pysin çe çke me te, sepse ligjet kane ndryshuar ne histori, nga njerez qe i jane bindur ndergjegjes se tyre (ZERIT, jo zerit te popullit, as te Bushit dhe te ONE tend dhe te Plotinit) dhe jo policit, dhe pikerisht per kete i kane rrasur ne burg, dhe ligjet kane ndryshuar pikerisht ne saje te pageses tyre, vuajtjes se tyre te pranuar komplet, pa arrogance revolucionaresh te medhej mer jau.

As anen tende nuk di te mbrosh, te thash lere se je futur nga telat me gjemba. Ortodoksia, dhe çdo denominacion tjeter i krishter eshte bazuar mbi anullim-plotsimin e ligjit nga nje person qe nuk perfilli ligjin ekzistues, dhe vdiq midis dy hajduteve brekmuteve qe kishin thyer edhe ata ligjin, dhe per ironi zuri vendin e nje kryehajduti (ne fakt sipas eksegjezes moderne Baraba dhe dy "hajdutet" ishin revolucionare ebrej qe kerkonin te çlironin atdheun nga pushtuesit romake).

Di te besh dallim te gjerave esenciale apo jo? Apo te eshte bere mendja politike postmoderne dhe poezi postmoderne?

Nuk ka art superior apo inferior, ka art qe e denigron njeriun (ky mund te quhet art inferior) dhe ka art qe tregon dhe rrit vlerat njeriut. Nuk ka art te degraduar, ka vetem motivacione te autorit. Jane motivacionet qe ndajne shapin nga sheqeri. Kuptohet gje jo e kollajte derisa njeriu do te jete nje qenie ambige, dyfytyrshe, biles shumefytyrshe ne epoken postmoderne. Po te ndryshoje njeriu, ndryshon edhe arti i realizmit kapitalist, ndryshim qe vihet re ne teknologji avangarde artistike qe pregatisin dhe paraprijne ndryshimin. Pako gje del nga poezia me vjersha, limon i shtrydhur, acqua passata.

Po ai prandaj është i veçantë, unik, ONE pra, NJËSH, e të dytë nuk ka. Kështu që ortodoksia vlerëson gjithashtu "traditën e shenjtë", dmth pësimet e bëra mësim - që rëndom quhen ligje, kshu i ka thënë kaurri. Ato ligjet kundër urrejtjes fetare, kanë derivuar prej evenimenteve historike, si psh këto këtu.http://en.wikipedia.org/wiki/Blood_libel Se ka që edhe pyesin e thonë: po pse mër jahu Evropi të dënon me ligj, nëse mohon holokaustin? Em ja kështu kuptonen ca gjëra. Me çështje tradite.

Për atë punën e fundit, je krejtësisht gabim... E para është fjala tha, është atdheu i llogjikës, i logosit. Fjala. Koha është e maskarenjve (imazheve), por atdheu është i fjalëtarëve. 

 

Prit i çike se ONE i Plotinit nuk eshte Zoti i krishterimit, mund te jete nje çike i bizantinizmes meqe Plotini eshte himarjot, dora jone dmth.

Koncepti Evrope, sidomos nga pikpamja ligjore, eshte mjaft i vagullt.

E para, vetem nje pjese e shteteve te Evropit denon me ligj mohimin e holokaustit.

E dyta, ne Evrope ka nje sasi njerzish dhe shtetesh (Lituania psh) që pyesin e thonë: po pse mër jahu Evropi të dënon me ligj nëse mohon holokaustin dhe nuk te denon me ligj holokaustin e kohes kur "vinte era shtet" me arome pece kembesh, vaj pastrimi armesh dhe gavete alumini? Sot asnjeri nuk thote me: Jam nazist ose fashist, por ke sa te duash qe mburren: Jam komunist, biles zyrtarisht ekzistojne parti komuniste, ndersa naziste dhe fashiste jo.

E treta, edhe çeshtja e tradite eshte shume e vagullt, sepse ne Evrope shumica e studjuesve ideologjine e kohes kur "vinte era shtet" e shpjegojne si vazhdimsi e tradites pagane (greko-romane). Krishterimi ka tretur pjeserisht traditen pagane (kontribut i madh i Plotinit), por pjesen tjeter, ne fillim e shtypi, pastaj  prej Rilindjes e ketej, paganizmi u hakmor me ideologjite pagane naziste dhe komuniste.

E sigurte qe per ty jam gabim per çeshtjen e fundi, sepse çfar thashe me lart eshte nje kercim cilesor ne konceptimin e krishterimit, aq me teper qe ti nuk je mirfilli i krishtere (dmth praktikant), je nje perzjerje e çuditeshme elementesh intelektuale (ONI i filozofeve), dmth je i krishter postmodern. Vlerson vetem traditen, qe ne fakt tani eshte vetem levozhge. Berthamen e ka ngrene krimbi me kohe. 

Mos e vra mendjen, se krishtërimi është himarjot i gjithi. smiley E madje do të të "kritikoja" ca për këtë punë, po do e lë në fund. Është ashtu si thua pra, që nëpërmjet krishtërimit u përthith gjithë mendimi filozofik i helenizmit - sidomos atij neoplatonik. Mitropoliti i Korçës, po bën përpjekje thotë, që t'i përkthejë në shqip këta neoplatonikët. Një nismë që unë e duartrokas pa mëdyshje.

Tani që të mos ngelemi tek abstraktja, ajo punë e traditës ishte një ilustrim për të të thënë sesi e mendoj çështjen - për të cilën edhe nisëm të flisnim. Është një lloj mekanizmi paraprirës, që ti e kupton shumë drejt, madje dhe prej "shenjave" në art psh. Unë ta marr vesh këtë. Billy Blake kësaj pjese i përgjigjet kështu: a dog starved at master's gate/ predicts the ruin of the state. Me një llaf, nuk u vë rëndësi shenjave pa arsye... Tradita vjen në mbështetje të kësaj. 

Gati i ke rënë në të se çfarë jam unë, dmth përshkrimi është flatering. Ti tani, për mua... e para e punës, je robi më interesant që ka kalu ndonjëherë në këto "vise". Deri tani të paktën. Nuk kam parë person të dytë, që të përfshihet brenda kulturës së vendit ku ndodhet në mënyrë kaq - fillimisht do e thosha - të sinqertë. Kritikues të patateve të skuqura, prej pozitës së katolikut, që të jetë madje i ndërgjegjshëm në çka thotë e jo sa për të la gojën, në këtë vend të shkretë, e di se nuk ka për tu gjet tjetër. Kjo më bëri përshtypje, për mirë. Ajo lloj kritike, ekziston edhe këtu ku jam, një lloj predikimi i humanizmit prej pozitës së grekut "të varfër por zemërbardhë". Kjo gjë që thonë, qëndron, po nuk e di sesa kapacitet ka mbartësi i thënies, si produkt kulturor që të jetë i sinqertë në çka thotë. Dmth mos po kritikon Amerikën, se do të bëhet vetë i tillë? Është ky një dyshim, apo jo?

Ti mund të mos jesh katolik, por je katolicist. Dhe katolicizmi është një kompromis mes krishtërimit dhe paganizmit. Mu më dukesh shumë result-driven i thonë këta të patateve të skuqme me ketch up. Dmth person që kërkon thelbin veç tek e dukshmja, tek ajo që është obvious. Tradita thotë për këtë punë, se një shenjt njëherë e urdhëruan të paraqitet përpara një mbreti pagan, dhe ia shtruan udhën tek ai me kryqe, të cilët duhet t'i shkelte. Ky ngre njërin prej tyre, e puth dhe vazhdon të ecë. Ky që putha, tha, ishte kryqi i vërtetë. 

 

Që ta vazhdoj dhe ca, unë jam post-modernist dekonstruksionist. Kam rënë në dashni me dekonstruksionin. Shif që të të jap të kuptosh; një nga ata që konsideroheshin si katechon, ishte dhe emri i Zotit, apo jo? Shiko çfarë termi i bukur: katechon emri i Zotit. Përmendja e Tij. Imagjino një botë në të cilën njerëzit nuk do e përmendnin fare, fare Zotin. Thjesht përfytyroje se çfarë lloji do ishte kjo botë. Idiokracia është e pakët për ta përshkruar si term. E kam fjalën që, mos u dëshpëro për bërthamën. Krimbi është tokësor, nuk mund të hajë gjëra të pangrënshme.  

Feleminderit per komplimentat, nga ana tjeter hiç fare faleminderit, sepse tani edhe une dola "gjakprishur" ne sy te miletit. Taksirati im ky eshte e ka qene gjithnje.

Lidhur me kete sapo thashe, por edhe me sa the ti me siper per katolik dhe katolicist, te ritregoj nje histori qe e kam treguar kur nje vajze ne blog kohe me pare me quajti imitues te Hurbinekut:

Nje kuader i larte ne nje province te humbur te perandorise qe "vinte era shtet" e akuzoi nje nga shoket qe flinin ne dhome tek sekretari i partise se degjonte muzike kishtare. Ne fakt ky i shkreti degjonte vetem sinfoni klasike, disa nga te cilat i jipte edhe Radio Tirana.

Ta keshja llafin pa e ditur koordinatat e tjetrit, nuk i gjen ato edhe duke pasur vesh per muzike.

Ti me kaq sa jam shprehur une nuk ke faj, sepse jam shprehur per çeshtje fetare referuar kryesisht krishterimit dhe hera heres katolicizmit. Njekohesisht ti ke nuhatur ndikimin e natyrshem kur jeton gjate nje nje ambjent kulturor (ne rastin tim katolik), dmth si perfundim ti ke kap sakte qe un degjoj muzike fetare, por nuk mbaron me kaq, sepse nga kordinatat e mija degjohet çdo lloj muzike.

Nuk jam shprehur ne terma kuranike sepse ne blog ne pergjithsi ka nje urrejte te çfrenuar antimyslimane. Dmth te shprehesh ne Peshk ne terma kuranike, nje menyre tjeter (komplementare e krishterimit) per te shpalosur meshiren dhe drejtesine Zotit, eshte si me kerku belane vetes. Vlera eshte hiç, vuan kot, biles ben te vuajne kot edhe templaret e NYC. Armiri eshte naiv, Gaz B. ja hudh me perdredhje fjalesh dhe frazash, rezultati baraz zero.

Per mu nuk ka asnje problem, mund te shprehem edhe ne terma budiste, por mbas tere ketij rreshtimi feshe Vlora prej Stambolli ka rrezik te degjoje qe une degjoj muzike masonike (siç edhe ajo degjoi ne llafkat e mia, shih me siper diskutimin me te).

Vallaj nuk di te bej dallimin se cila bote eshte me e keqe, ajo ku nuk permendet Zoti, apo ajo qe e therret ne ndihme per çdo gje, edhe qe t'i gjeje nje pale kepuce firmato ose te zhduke armiqte personale, sikur Ai te ishte magazinier ose killer pa pagese, vepron per syte e bukur te njerzve.

Eshte shkruar: Mos permend me kot emrin e Zotit.

Ja e nxorre vete difektin me te madh te postmodernizmit, dhe pjelles se tij dekostruksionizmit, ambicja finale e te cilit eshte dekostruksioni i Zotit. 

 

Siç jam shprehur edhe here te tjera, problemi eshte tek motivacioni. Nuk ka asnje te keqe ne tekniken e dekostruksionizmit, perkundrazi, problemi eshte se dekonstruksionistet (ne fillim komunistet e pare ruse) dhe tani autoret frenge qe lexon Spiritus dhe Stalker, kane per qellim shkaterrimin e Zotit nepermjet dekostruktimit, dhe zevendesimin e Tij me njeriun e rikonstruktuar si Zot. Edhe ketu problem eshte e zilia dhe arroganca (duan t'i marrin fronin, qe ne fakt nuk e ka, perveç se ne piktura tip Ksula Sikstina), gje per te cilen mburren te gjithe krijuesit e sallonit dhe bodrumit te sinjora Bertinit.

Ja e nxorre vete difektin me te madh te postmodernizmit, dhe pjelles se tij dekostruksionizmit, ambicja finale e te cilit eshte dekostruksioni i Zotit. 

E ke gabim, mendoj. Dhe je paragjykues. Kjo është - siç thua më lart - e varur prej motivimit. Ka dekonstruksionizëm pozitiv, ka dhe dekonstruksionizëm negativ, nihilist. Sigurisht që në Perëndim, favorizohet ajo ideja jote më lart, sepse dekonstruksionizmi i përgjigjet kontekstit të caktuar. Nëse i bëhet dekonstruksion mbretërisë së Atij, atëherë automatikisht, do të jesh kundër. Por, pa mendoje pak... dekonstruksion një bote ku ndihej mungesa e Atij, çfarë jep? Këtu psh e përjashtuan Atë - në dukje. E megjithatë, shkuan ia lyen mjekrën me të bardhë, i thanë Ismail dhe ec e predikoju njerëzve - bëji shqiptarë. Dekonstruksioni në arealin shqiptar, ofron tjetër gjë, dhe bëhet prej të tjerash premisa. Këtu i rrëzuan kishat e xhamitë, dhe ndërtuan... shtëpi kulture, tha. Shtëpive të kulturës me nder ua morën pllakat dhe i vunë nëpër burgjet e lopëve. Dhe tani po krruajnë kokën se nga po dalin Xhelal Mzinjtë, si ka mundësi? 

Këto, sa për momentin, se ke shkrujt shumë. 

Po as qe mund te futet Shqiperia ne kete muhabet, Shqiperia vetem e ka vuajtur dekostrusionin, biles vetem te pegerat e tij. Nga çfare kam folur me lart, Shqtperia as qe vihet ne llogari, biles as Greqia e as tere Ballkani, ndoshta fare pak para Jugosllavia e veriut, e me pas Jugosllavia snobe.

Deri me sot zyrtarisht bota njef vetem dekostruksionizmin negativ, ekziston edhe pozitivi, por e njof vetem une, dhe ca te tjere qe non hanno voce nel capitolo. 

Po ja, heretik, u bëmë 2, unë dhe ti. Alain de Botton është i treti. Stelios Ramfos është i katërti, nga grekët. Është e vërtetë që tashmë dekonstruksioni ka appeal në fazën e vet negativiste, mohuese. Po kjo vlen për lumpenët. Faza e ardhshme është dekonstruksioni pozitiv.

 

Ore je ti ai Juliani qe here pas here komenton tek blogu i Muç Nanos?

Unë fare rrallë kam komentuar tek blogu i Nanos. Nuk besoj se jam unë ai për të cilin flet.

Fb i te marrit...nemesis-0

mirëmëngjes atdhe

Mirëmëngjes.

Kafe + fb-sb.

 E bukur kjo smiley

 Mirmengjes tek LOKALI "55" ( Kafe,fb, muabet me pak krip nga Se-Beja   smiley )

Ja e shef Vlora kete qe ka nje pozite.

Dhe kjo se dikur e ka pas babin me pozite.

Nje sondazh (aq sa mund te besohen atje) ne Albanie tregonte se 95% e te rinjve votojne simbas prinderve. 

Neqoftese ndodh kjo, ndodh ne demokraci (dhe nuk eshte problem, ne mos qofte okej), problemi eshte se ne revolucion e ke te gjithe kunder prinderve. Kjo eshte esenca e revolucionit.

Shqiptaret jane komb i ri, si per politike, ekonomi, etj. Pra jane te gjithe si kalamoj. Do duhen breza, e llogari bankare me me shume zero, qe origjina klanore, vendore e politike e stregjyshrave te filloje te zbehet, e robt te mendojne me shume me kaplloqen e vet.   

Mos mer burre se ti dashke (pa dashur) me e zhduk Shqiperine me gjithsejt.

Po jo une mer heretik. Ne do na kete mbi plepi. Koha, ky agjent i tmerrshem. Uroj te harrohen gjonat e keqija, pengesat e te mbahen men te mirat, te dobishmet. Ne fund te fundit robi i lire ka me rendiment, dhe rob i lire eshte ai qe eshte i zoti i opinioneve te veta. 

jo

po. pecogrosët lexojnë pëpëunë

pecogroset shkojne falen vete neper amabasada, s'ka nevoje t'i pergjosh

smileysmileysmileysmileysmiley

Një kinez i frustruar prej të qenurit beqar, ka ndërmarrë një akt ekstrem duke prerë organin e tij gjenital. Më pas në agoni ka shkuar në spital për të marrë ndihmë mjekësore.

Kur mbërriti në spital, doktorët i thanë se, nuk mund ta ndihmonin pasi mungonte pjesa e tij e burrërisë. Në këtë mënyrë ai shkoi në shtëpi, mori pension dhe u rikthye.

Por, kur Yang Hu, 26 vjeç, u rikthye në spital, doktorët i thanë se kishte humbur shumë gjak dhe tashmë ishte e pamundur t’ia rikthenin organin gjenital siç e kishte.

Miqtë e tij thotë se, Yang ndodhej në gjendje depresive për faktin se për një kohë të gjatë, që kush kishte ardhur në qytet, nuk kishte arritur të gjente një të dashur.

Ai punonte me orat të zgjatur në një fabrikë veshjesh dhe asnjëherë nuk kishte mundësi për të takuar femra.

Niveli i depresionit u rrit mëngjesin e 27 tetorit, kur u kthye në shtëpi rreth orës 21:00 dhe papritur vendosi të priste organin gjenital duke menduar se kjo gjë do ta ndihmonte që të mendonte më për të gjetur të dashur, raporton "Daily Mail".

Në mënyrë të pabesueshme, ai ka shkuar me biçikletë në spital dhe më pas është kthyer në shtëpi për të marrë pjesën e prerë. Doktorët thonë se nëse do të ishte dërguar në shtëpi me ambulancë pjesa e tij private mund të ishte shpëtuar.

Shekulli.com 

ueee, Pipi çorapegjata...., nuk e prisja prej saj!.smiley

Tami Erin është bërë protagoniste në një film për të rritur, ku shfaqet duke kryer marrëdhënie seksuale. Në fillim të videos ajo shfaqet me të brendshme dhe me çorape të gjata, ndoshta për të kujtuar eksperiencën e saj të parë televizive si Pippi...

.smiley.smiley

Aktualisht Shqipëria mban pozitën e parafundit duke e lëna prapa vetëm Greqinë 

Shyqyr qe eshte Greqia.

 

si i kan pas thon atij llafit:

e pranoj, mu m'rref dhe miza po ty t'rraf

Me kanun kjo lahet duke pa ky grun e mjekut. smiley

S'e ke keq! Po sikur mjeku te jete homoseksual?

Atehere mjeku te shohe dhe kete vete. Te pakten mos shkoje bomba kot. smiley

degjo, se ca gjera duhet t'i dini tamam. per te tilla vizita ketej te pyesin se c'preference ke, mjek apo mjeke, apo s'ka rendesi. keta sic duket e kane bere zgjidhjen me mjeke femer prandaj spitali nuk dihej te sillte nje asistent mashkull aty. kaq!

 

Happy Halloween Americaaaaaaa! smiley

........ smiley 

nga mot gëzuar të dashur besimtarë xukaxhinjë

fb-sb comment of the day, këtë herë në një dritë tjetër :

Po dilni për halloween, po boni gjithqka, po kceni, po pini, po hani edhe n'fund po kthehni n'shpi, po bini po fleni.

A mendon ti, se melqet e tua të kan përcjellur qdo sekond qe ti kalove, gjat kësaj feste të mallkuar?
Të gjitha të jan shkruar në leter, Allahu ka met t'denu, Muslimani ka veq dy festa, Fiter edhe Kurban Bajramin, respektoje Allahun, mos i prish raportet me të sepse, ai është krijuesi ytë, ai ta ka dhan mendjen, me mendu e ti spi hargjon 1 minut me mendu, me than: Qysh more un me dal per hallowen, kur osht HARAM, pse me dal, qfar knaqsie pom jep..

Sonte shejtani i mallkuar kënaqet kur ju sheh në atë gjendje, ndersa melaqet e juaja, qajnë për gjendjen tuaj.

smiley smiley smiley

Femije pa lejen e qeverise,abort ne muajin e 7. Tmerr!!

smiley

Duket qe s'eshte Arbereshe se e ka emrin Belkize

Data 1 nentor dhe eshte nje diell per t'u pire ne kupe! Kaq do robi, cik diell...

Thy Fingers Make Early Flowers

Thy fingers make early flowers
of all things.
thy hair mostly the hours love:
a smoothness which
sings,saying
(though love be a day)
do not fear,we will go amaying.

thy whitest feet crisply are straying.
Always
thy moist eyes are at kisses playing,
whose strangeness much
says;singing
(though love be a day)
for which girl art thou flowers bringing?

To be thy lips is a sweet thing
and small.
Death,thee i call rich beyond wishing
if this thou catch,
else missing.
(though love be a day
and life be nothing,it shall not stop kissing).

e.e. cummings

Nuk paskan lejuar Cufon ne Kosove .

Në ndërtesën e Selisë së Kuvendit (ish-Komiteti Ekzekutiv) është parashikuar të ndërtohet aula (salla e deputetëve) e re

do prishkan muzeun komtar ?!

S'duket ashtu. Do ndertokan "kulle" ne oborrin e Muzeut Kombetar. Une s'e dija qe kishte oborr kaq te madh per kulle. Do u prishka ish Komiteti Qendror (dhe jo ish komiteti ekzekutiv, sic ka shkruar gabimisht Shekulli).

aula eshte avlliasmiley,por kur vjen e huazuar nga ''jashte'' duket si auditismiley i kontrollit

mirëmëngjesi zemra

Eshte foto kjo zemra, jo live.smiley

lajvë është, lajvë. mjafton ti bësh refresh

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).