Meqe zhvillimet e fundit ka mundesi te cojne ne nje rishikim te projektit te Xhamise se Namazgjase, cili do ishte sugjerimi juaj per arkitekturen e ketij projekti?

409 Komente

Idealisht:

1) Te Namazgjaja te mbillen qiparis.

2) Nje xhami e ngjashme me ate te Rijekes, Kroaci diku tjeter.  

Ne pamundesi: Nje xhami e ngjashme me ate te Rijekes tek Namazgjaja. 

Kjo e kroacise qenka shume e bukur. Po keta tonen sjane aq avangard akoma smiley

Nuk e kuptoj ate flamurin pakistanez ne maje te xhamise

sugjerimi im xhamia duhet ndertuar andej nga bathorja jo ne mes te tiranes.

2) Nje xhami e ngjashme me ate te Rijekes, Kroaci

Tobestakferullah!!!

Ma perkthe neser, te lutem.

Naten e mire per sonte smiley.

Armir ben pjese ne ndonje studio arkitekture qe konkurron per projektin e xhamise apo sa per muhabet? Ja tu mblodhen 300 komente le te themi, ku do I adresosh?apo meqe jemi ne vazhden gjithologe te peshkut,hyxhym!

Sugjerimi im eshte:

xhamia mos te ndertohet dhe kisha ortodokse te shembet dhe te dyyja zonat te kthehen ne parqe apo lulishte ashtu sic kane qene me perpara pik

eh sa gjo e modhe do ish te merrnim mbrapsh ato fushat e futbollit dhe volejbollit te pallati i pionereve qe na i rrembeu kisha katolike...

po une them qe xhamine ta bejne me pamje nga deti...smiley

Pse me ka premtu Rigroposja qe do boje det ne Tirone?

Me siguri do jete ndonje ide e Majkos! 

ideja eshte qe per nja 10 vjet Tirana do bashkohet me Durresin. keshtuqe keta le ti paraprijne qe tani me projektin e xhamise.. ne mos ta bejne ne Durres, ta bejne me pamje nga Durresi te pakten..smiley

Ah ti ke rrjedh qafsha Gramoz Rucin! Po pse more me plane afatgjata do punojme ne? Ne njohim vetem stilin shif si punonte ai dje dhe bej me keq, ti do qe te shofim perpara.

aty ku ishte plani fillimit,mrapa pallatit t'kultures.

 Kerkoj falje Armirit se po dal jasht teme...  un do te propozoja qe ne vend te xhamise te ndertohej nje ndertese per te moshuarit  qe nuk kane shtepi dhe pensionet e tyre lene per te deshiruar.  
 

Ka azil per ate pune Laura.duhet vetem ta bejne funksional dhe mos t'u hane ushqimet pleqve.

 fjala azil ma shpif
 

quhen :casa di riposo solo andata smiley

po "namazgja" cdomethene? mos vjen nga gegnishtja, nam+azgja, dmth "mos me jep asgje", "sdua gje"?smiley

Tani jom tu nigju "Hey Joe" te Hendrix dhe po perfytyroj qe xhamia te kishte nje kupole si floket e Jimi-t. Minare te kishte na 27 (po numri i tyre mund te vendoset ene pas nje loje te forte kungulleshkash ne PPU)

O Armir pash Zotin pse hudh kshu pyetjesh? Kush te duket i zoti ne peshk me dhone ide per dicka te tille. Rendesi ka vetem te kete elemente autoktone dhe te mos jete kopie e xhamive ne Turqi a Arabi Saudite. Nejse une as vete nuk di se car mund te ishin keto elemente. 

T'a bojne ndonje si ato te Mimar Sinanit, meqe ka qene shqiptar.

Une tashi po shifsha nje porn... leje, s'po e vazhdoj. smiley

armir, ti je nje musliman i thekur, pse nuk thua troc si e do vete????

Te Piramida.

E bukur eshte dhe me then te verteten ndertesa te tilla e fusin cdo qytet ne harten turistike te botes. Po keta besimtaret tane jan ca te babaqemos, i duan gjerat me te vjetren. E duan xhamine sa me te madhe (vdes shqiptari me u hap cik) sa me te larte dhe sa me te zhurmshme. Duhet shume evolim i brendshem per te arritur te xhamia e rijekes apo ljubljanes.

 Mua do me pelqente tek bulevardi i ri i Tiranes, kam idene se ku eshte planifikuar nuk mund te ndertohet per shkak te mosmarveshjes me truallin dhe aferave korruptive qe nuk mbaruan ashtu sic qe menduar.

Te behet vetem nje minare e larte sa t'u doje qejfi, dhe vendi rrotull minares te behet park me peme e lulishte, ku besimtaret te vijne te luten. Per ca e duan gjithe ate ndertese kur falja mund te behet ne cdo cep? Le t'i perdorin qindra milionat per te ndihmuar te varfrit. Ashtu u thote Zoti atyre? Merrini keto leke te mbledhura nga populli dhe beni luks duke prishur natyren qe ndertoi Zoti? Apo merrini keto pare te mbledhura nga taksat e popullit qe ka, dhe ndihmoni popullin qe s'ka. 

Mos te behet ngjitur me xhamine e vjeter sepse behen shume minare ne pak vend. Te kete pamje moderne (larg tendencave turko-arabe). Mos te jete shume e madhe sa ti imponohet identitetit arkitekturor te tiranes. Dhe me e rendesishmja, mos ti shqetesoje banoret rreth e rrotull me ndotje akustike te pakontrolluar.

Sipas te thenave te besimtareve myslimane, ne profecite e Muhamedit per Diten e Qametit, nje nga shenjat e  Qametit eshte kur myslimanet do "zihen" se cila xhami eshte me e bukura e me e mira.

Te dyja katedralet e krishtera u ndertuan ne menyren me te perdhunshme dhe pas asnje fare nevoje. Une kam qene ne Katedralen e vjeter Katolike per Pashke. Nuk ishte ndonje dyndje e madhe, ndertesa ishte mese e mjaftueshme. Perkundrazi, kete te rene nuk e kam pare ndonjehere te mbushur. Gjithmone bosh. Dhe si arkitekture pa pike lezeti.

Katedralja Ortodokse eshte muhabet tjeter. Se aty ka avaze te tjera vec perdhunimit te hapesires se gjelber.

Dhe si mund te ngelte pas K.M pa nje Xhami Qamet te Madhe? Se nuk u mjaftojne dhjetera xhamira qe jane hapur cep me cep te Tiranes. Edhe une e kam nje xhami ne lagje. Me can taravellen hoxha, dhe bosh e kam pare gjithmone. Edhe per dite te xhuma.

C'eshte kjo tradite qe per Bajram duhet te ngrihet besimtari prej Pukes apo prej Gur Kusari e Grope Kusuri, e te vije ne Tirane qe te falet ne B. Deshmoret e Kombit? Ne cilin varg kuranor a ne cilen hadith na u dashka falur Bajrami (apo e xhumaja) ne kryeqytet apo ne nje xhami te caktuar? Qe kur Bajrami na qenkesh Shou-Televiziv, me turma masive si parakalim 1 Maji?

 

Xhamia eshte e mira te mos ngrihet fare. 

Po edhe po u ngrit, se mos eshte perdhunimi i pare a i fundit? Madje do ishte prishje e zakonit perdhunues te mos ngrihej.

Zotni zv. Minister, 

A do te dale qeveria e re Ortodoks-komuniste me nje deklarate shtypi per te pasqyruar cka keni thene me siper, apo duhet ta shperndajme mesazhin ne menyre informale? 

 Ca njerez as buke nuk duan, vetem te grinden me qeverine.

Kjo qeveri po cenon lirine e ushtrimit te besimit ne B. Deshmoret e Kombit! (Ne perpikmeri te plote me hapat e eterve do te kish thene dikush)

gerr verr, gerr verr, ja hengri shpirtin xhaxhi Theos...

Mos harroni zoteri se dhe ne i keni akoma ato kisha, i keni nga zemergjeresia e muslimaneve, te cilet e kishin 500 vjet ne dore ti shembnin, ashtu si bene me ato 300 kisha nga Durresi ne Tivare. Kush do ti ndalonte???   

Ne te krishteret shqiptare nuk merremi me llafe; ne kemi dhene shembuj se po na prishet qishat, ju q..epemi e ju shuajme fare. A e mban mend Gjergj Kastriotin, atletin e krishtit? Shkoi aq muslimane ne shpate sa per 500 vjet as mos te mendonit me ti afroheshit qishave tona!!!

Po dhe ne kemi Sulejmanin e Madherishem!

Sulmuan njehere milingonat elefantin. Dhe elefanti i duroi sa i duroi, pastaj u shkund njehere dhe i rrezoi milingonat pertoke. Vetem nje milingone mbeti e varur tek bishti i elefantit. Dhe shoqet nga poshte filluan te bertisnin te entuziazmuara: "Mbyte, mbyte, mbyte".

Ja keshtu jane keto ironite tuaja perpara Rilindjes qe ne po sjellim.

Na bete dhe milingona z. Zv. Minister?!

Ikonat dhe kryqet e vjedhura te kishave i gjeni, kurse sexhaded dhe qylymat e xhamiave enden akoma ne drejtim te paditur! Nuk ka gje zoteri, Kalifati do te rikthehet perseri vecse kesaj here jo me te njejtin nivel zemergjeresie!

Une mendoj qe vendi me i mire do te ishte ose diku nga stacioni i vjeter i trenit buze bulevardit te ri qe mendohet te krijohet, ose ne vend te piramides, e cila eshte katandisur tamom si ato pulat e rjepme. Persa i perket projektit duhet te vendoset nga vete kryesia e komunitetit myslimon ne vartesi edhe te fondeve qe do te mund te sigurohen. 

 Edhe une me kete idene e shemes kam qene perhere, duhet bere diku te bulevardi i ri qe te filloj te zhvillohet tere ajo zone.

Dy nga bashkesite e medha monotesite te pranishme historikisht ne Shqiperi jane sjelle ndaj qytetareve te Tiranes njelloj si spekullatoret me xhambaze te industrise se ndertimit.

Si katoliket, ashtu edhe ortodokset kane pervetesuar, me paturpesine me te madhe dhe ne mes heshtjes shurdhuese te shoqerise civile laike shqiptare, dy nga hapesirat publike me kuptimplota te qendres historike te kryeqytetit: fushen e sportit te Pallatit te Pioniereve dhe parkun prapa godines se Ministrise se Mbrojtjes.

Godinat e kishave te tyre, objekte private ne funksion te nje numri jashtezakonisht te kufizuar njerezish, i kane privuar qytetaret nga hapesira publike sportive dhe te gjelberuara me vlere te pacmueshme. Nderkaq, asnjera prej organizatave fetare nuk i ka paguar buxhetit publik asnje qindarke per pervetesimin e trojeve me vlere miliona dollareshe. 

Ne kete kontekst te turpshem, bashkesia myslymane shqiptare pati rastin e arte, historik, te deshmonte boterisht nje nivel me te larte qytetarie dhe respekti ndaj bashkekombasve, duke ndjekur per realizimin e xhamise se madhe te Tiranes nje rruge te ndryshme, morale dhe te ligjshme, nga ajo e simotrave te lartpermendura. 

Fatkeqesisht kjo nuk ndodhi. 

Myslymanet kercenojne sot nje prej hapesirave te rralla te gjelberuara te qendres se Tiranes, parkun perballe parlamentit, njelloj dhe me po ate xhambazllek e babezi si simotrat e tyre, kishat katolike dhe ortodokse. 

Ne kete kontekst, une personalisht sugjeroj qe projekti i Xhamise se Madhe te Tiranes te anullohet nje ore e me pare dhe te orientohet drejt hapesirave te reja qe do te krijohen ne zonat pergjate bulevardit te ri te Tiranes, ku ka hapesire sa te duash per godina te ketyre permasave. 

Sinqerisht, do ti ftoja permes peticionit publik edhe dy organizatat e tjera t'jua kthejne qytetareve pasurine e grabitur, duke financuar p.sh. parqe apo kende lojrash ne territorin e kryeqytetit me nje vlere te pergjithshme te barabarte me ate te pronave te tjetersuara padrejtesisht. 

Te ndertohet ne te njejtin vend,te behet nje projekt qe te jete,as shume modern,qe te mos dallohet qe eshte xhami si ai projekti i pare por te jete nderthurje midis modernes dhe tradicionales,ashtu sic bene edhe katoliket dhe ortodokset.

 

Flet sb-ja: Të dashur miq, njëriu që për 11 vjet me rradhë bllokoi me mashtrime dhe bizantinizma të padenja ndërtimin e Xhamisë së madhe të kryeqytetit, në mbledhjen e parë të tij si kryetar i KKT-së, në vendimin e parë anulloi de fakto por dhe de juro lejen komplekse për ndërtimin e Xhamisë dhe futi proçesin e ndërtimt të saj në kalendat greke. Anullimin e lejes komplekse për ndërtimin Xhamisë e bëri vetëm e vetëm bazuar në urrejtjen e tij ndaj kundërshtarit politik, motivi më i fuqishëm që udhëheq të gjithë qënien dhe veprimtarinë e tij. 

smiley

Aq shume na kane lodhur me kete pingpong politik me xhamine se na eshte bere ta leme fare ate projekt vetem qe te na bien veshet rehat e te mos tallin me trapin me ne Berisha, Basha, Rama me shoke...

Thuj pastaj qe nuk ka te drejte nemesis!

Shif statusin e m'parshëm:

Të dashur miq, sot në një akt të verbër urrejtje dhe hakmarrje, Edvin Kristaq Rama dënoi kolektivisht, si kurrë më parë, me shkarkim nga detyra të gjithë drejtuesit kryesorë të Policisë së Shtetit, Drejtorin e Përgjithshëm, zëvëndësdrejtorët dhe drejtorët e të gjitha qarqeve të vendit.

 

një fanse facebooku e përshëndet me një vjershë... që ndër të tjera thotë...

Shum cudira ban shqiptari...
i jep vote nje fillestari...
sbahet njeri kurr i ziu.
i jep krah nje drogaxhiu.
o shqiptare shum rende gabove.
kriminelin e votove.
sdo jesh kurr sic ke qene.
pak ke pase,do mbetesh pa ngrene.
si top futbolli do vertitesh.
pak je gjalle e krejt do vritesh.
e tradhtute djalin e mbretit.
rate ndakord me birin e grekit.
e tradhtute djalin e malsise.
e votute birin e serbise.
eh...SHQIPERI shume gjate luftove.
a po e shef ku perfundove.
ndore te grekit u dorzove.
JO JO nuk ke faJ TI.
kan faj plehrat qe mban ne gji.
nuk dun buk e ajer te shnetshem.
po kta dun burg te perjetshem.

 

Xhamia ne fakt duhet te ndertohet urgjentisht dhe duhen zhdukur skenat primitive te faljeve ne rruge si keto se lame kokren e namit, me keq se ne Afrike

xhamia edhe po u ndertua Art, nuk ka shans ti zere brenda 50,000 besimtare qe dalin ne shesh per Bajram... por te pakten do zhduken skena si kjo per dite xhumaje...

Qekur Bulevardi Deshmoret e Kombit na paska fituar statusin e Qabese?

Qekur Xhamia e Madhe na qenka me e mire se xhamia e lagjes per te festuar Bajramin?

Ku falen gjithe keta njerez gjate nje dite te zakonshme apo nje xhumaje te zakonshme?

o Armir kush eshte ky i gjati se spo e kuptoj?!

 

Edi Rama kush tjeter? Kur shkon Barack Obama ne xhami per vizite heq kepucet, i marri i Tiranes hyn mes per mes qilimave ku po flaen besimtaret me kepuce dhe se ka problem fare.

jo se dua ta zhveleresoj aktin e rames ne foto,por rruga e mbuluar me qylyma nuk eshte xhami,apo jo?

Nuk eshte xhami, eshte aty poshte tek shkallet e xhamise dhe po perdorej nga besimtaret per falje. Nese Rama eshte aq gomar sa te shkele me kepuce qilimat e vene enkas nga besimtaret per tu falur, mos u bej edhe ti gomar ta mbrosh. Do te thoja te njejten gje edhe per ortodokset ne rrethana te ngjashme, e kupton ti fansi i Janullatosit?

 i marri i Tiranes hyn mes per mes qilimave ku po flaen besimtaret me kepuce dhe se ka problem fare.

Trotuaret jane per tjetr gjo mer bir, nuk jon bo me von sexhadet poplli. Se ti ve sexhadet te Premten, ai tjetri ve kryqin te Dielen e cu pa masanej. Gjithsekushi te falet o te shpia zotit o te shpia vet!

perse nxehesh,une nuk te thashe qe e justifikoj ate qe ka bere rama,perkundrazi,e denoj,neqoftese fotoja eshte reale,por tu pergjigja meqenese permende obamen kur viziton xhamite

 

Ne ate moment ajo pjese aty po perdorej per falje dhe eshte njelloj si ne xhami. i pertonte bytha Rames ti binte rrotull apo e ka bere me qellim?

"Jeto momentin" ka pas qene nji konge e Edmon Mancakut. 

Trotuari eshte ndertu qe te jete trotuar 24/7 dhe jo momente momente.

Edhe nji her, o te shpia zotit o te shpia tate!

Edhe une kshu thashe kur e bllokoi Rama bulevardin me gjithe trotuare kur bente greva me cadra nomadesh, apo protesta te dhunshme, por ja qe ne ate moment duhej respektuar opozita politike dhe nuk guxonte njeri te afrohej pa qene ramist se te linconin aty ne shesh.

mire, mire, Rama e ka fajin!

Nuk hoqet dore nga ky mentaliteti " e xanun" mer burre! Njoni shtro qilimin e bo xhami, tjetri i ve gardhin e bo shpi. Pastaj vijne kumunistat dhe ua shtetezojne prap pronen private...

ENVERI numer dy HAKMARRJA

Se kuptoj perse duhet te falet neper rruge ky popull..Une e shoh si nje marrezi kolektive. Sa per ata qe prisnin qe "i gjati" te hiqte kepucet neper trotuaret e Tiranes, pergjigja eshte e thjeshte..Rruget nuk jane prone e BISH dhe as objekte te shenjta.

Tju bejne nje xhami dhe ne rruge ska pune njer te falet dhe te ndaloje trafikun!

jam dakort me ty duhet pa tjeter qe besimtaret myslymane te kene objektet e tyre te kultit nuk me duket normale te bllokojne rruget apo trotuaret por sidoqofte nuk ka asgje te turpshme ne nje fotografi ku besimtaret kryejne ritin e tyre fetar. tirana tashme ka shume banore pjesa derrmuese jane te besimit islamik duhe pa tjeter te ndertohen xhamia po seshte e nevojshme simbas mendimit tim te ndertohet nje xhami aq e madhe. me mire do te ishte sikur ne çdo lagje te ndertohen xhami te  ndryshe.

sa per Ramen gjithmone simbas mendimit tim ka gabuar ai eshte nje figure e rendesishme ne Shqiperi dhe duhet te tregoje pak me rrespekt per besimtaret ky eshte vetem menimi im, normale qe ai do te beje si te doje

Ne fakt skena te tilla i perkasin vendeve te botes se trete. Je besimtar shume bukur shko dhe falu ne godinen tende apo ne shtepi mos blloko bulevardin apo rruget dhe shqeteso te tjeret. Problemi tjeter eshte pellitja e minareve e cila duhet ndaluar me ligj brenda zonave te banuara, sic mund te ndalohen klubet e nates per ndotje akustike.

 nuk e kuptoj se çfare turpi ka ne kete foto un shikoj njerez besimtare qe i falen zotit

Kush tha qe eshte turp?

Art tha:- lam kokrren e namit... çfare do te thot

Qe cdo besimtar duhet te respektoj besimin dhe te drejten time per te kaluar ne rruge. Edhe haidi do behej me nerva nese delet e peterit do i zinin rrugen per tu kthyer ne shtepi. Po si duket jeton ne hapsire dhe si ke keto halle.

Turp eshte o turp. Shko e falu ne shtepi te zotit/allahut. Ngrije menderen atje e Jo ne rruge! Une si kalimtare sdu me pa kshu gjerash. Me bezdisin ne kulm! Degjove Roni? - lexova thuaj Laura ! lol 

pjesa derrmuese e shqiptarve jane muslymane eshte normale qe ne momentin e lutjes do te falen... un mbaj mend qe mamaja ime ne kohen e diktatures u falte fshehurazi dhe skishte njeri ne bote qe ta ndalone

Booo cfare turpi Roma!!! Po pse mer vlla nuk dalin dot ne fushe ose ne oborr te vet keto rob, po duhet te dalin patjeter mu ne mes te pjaces per t'u lut. smiley 

Its a STATEMENT

Fuck, man! Ajo eshte nje nga piazat me te bukura te Romes. Robt pagujne pare e shkojne me pa kulturen kristiane ne kulmin e vet, dhe gjejne nje tufe robsh ardh nga shkretetirat, qe kthejne sumen lart e poshte si ventilator mes sheshit. Turp i zotit.

xhamia e Romes eshte ndertuar ne kohen e Andreotit eshte e bollshme ,mun te hujne qindra besimatare.Andreoti nderhyri vetem te minarja ,nuk i pelqeu aq e larte ,kalonte kupolen e S.Pietros....nejse.Keto falje masive me shume si nevoje ne Piazza Venezia,este provokim.Kane bere nje te ngjashme edhe ne Duoma ne Milano....ja e bene ,u kenaaen...ikni lani piatat tashti..ky eshte mesazhi i romaneve...Pune dreqi kjo politika,Andreotti ,ky katolik edhe me shume se Pap ,ne kuptimin e pare te fjales milionat e avokateve te tij ia pagoi Ghedaffi..

ja e bene ,u kenaaen...ikni lani piatat tashti..ky eshte mesazhi i romaneve

Pse, pjatat lajne emigrantet atje?

po lajne edhe pjatat ,po ti rri i qete ,ti i lan ne Tirane

smiley

Roni, nuk eshte "statement", keta ta garantoj. Madje nuk eshte fare e kendshme te detyrohesh te falesh ne rruge, ne trotuar, ne mes te kembesoreve e makinave, pluhurit e zhurmes, syve kureshtare e komenteve te paftuara te kalimtareve. Falja e dites se premte dhe e Bajramit jane falje kolektive dhe si te tilla kryhen me xhemat, os ne bashkesi, ne xhami a ne vend te hapur. Kjo nuk eshte kaprico, as deklarate politike, por thjesht nje nevoje fetare. Nje shtet demokrat liberal shekullar duhet te akomodaje nevojat fetare te qytetareve te tij, njesoj si Amerika psh.

Une si besimtar psh ndihem shume rehat ne Amerike, nese kam nevoje te falem diku ne nje vend publik, shkoj ze nje qoshe sa me te vecuar qe te mundem, dhe nxjerr tapetin tim te faljes qe paloset ne forme kulete, kryej namazin, jap selam ne te djathte e ne te majte, palos tapetin-kulete, e fus ne xhep dhe ja ky u krey puna. Asnje statement, asnje problem, zakonisht asnje koment nga amerikanet e pranishem, madje as nje vetull e ngritur (ndoshta kjo ka te beje me te qenit ne Nju Jork). 

Kam idene qe shoqerise sone do i duhet akoma kohe te mesohet me faktin se grupe te ndryshme qytetaresh kane nevoja te ndryshme te cilat shteti, dhe shoqeria, duhet te dije ti akomodoje.

 

Te njejten eksperience kam pas une ne Riadh. Isha ne kohen e Krishtlindjeve. Asgje qe te kujtonte ate atmosfere po une sidoqofte nxorra nje kryq te madh qe e mbaja varur ne qafe, e lidha pas nje shkopi te ngulur ne toke, ndeza nje qiri dhe u fala. Marova, hoqa kryqin nga shkopi dhe ja ku u kry puna.

Asnje statement, asnje problem, zakonisht asnje koment nga arabet e pranishem, madje as nje vetull e ngritur (ndoshta kjo ka te beje me te qenit ne Riadh)

Kur pastaj...berrdauuuu....

Kisha rene nga krevati.

Arrite gje gjer tek 40 virgjereshat, apo s'pate kohe? smiley

Shume gje e shemtuar kjo pamja ne Rome. E bere kastile me duket ti Roni . nje tufe injorantesh si derra me koken poshte. e te kesh nje zorr me uje e tja hysh me te. Duhet t'jete fun !!

Italia eshte mjaft tolerante ,besimi garantohet me kushtetute.Imagjino para pak ditesh vete Papa tha qe proselitizmi eshte nje si budallallalek ,sciocchezza per ekzaktese.Por ama ne shkolla ka mesim feje vetem katolik,kryqi eshte edhe ne klasa ,spitalepublike e kudo....

eshte shume e shemtuar vertet kjo pamje Moza ,por e gjej shume me inoçente .paqesore se sa pamja e avineve qe pershkojne tej per tej kullat binjake....nder dy te keqia do te zgjidhja faljet ne paizza Venezia

 

Zane, per cfare jane sheshet dhe rruget? A jane per ti sherbyer publikut per te ecur, per tu mbledhur, per te gezuar e festuar etj.? C'te keqe ka atehere nese myslimanet falen aty ne nje dite te shenuar te tyre? Ke dicka kunder myslimaneve? Athere nxirri jashte ligjit, bjeri shkurt si shoku Enver. Nese nuk mundesh athere duhet ti respektosh.

Jo nuk eshte kaq radikale.Xhamia e Romes me duket se eshte me e madhja ne Evrope,Falja masive e myslymaneveaty me siguri ka qene me leje te veçanta...problemi eshte se nuk iu ka munguar as Xhamia e as sheshi....per ta eshte gati si sfide...nuk eshte me fe' ,besim ,intimitet.....

Cfare sfide kur ata duan te besojne e praktikojne fene e tyre? Nuk do ti lejosh, shume mire, ndaloji ti nese mundesh se ti je zoje e rande. Cdo te thote intimitet? Te frikesohen besimtaret te shfaqin fene e tyre? Ndaloji me ligj, thjesht kjo pune. Shoku Enver ju vuri kazmen te gjithave, ti beje po munde.

intimitet eshte kur nje besimtar i lutet Zotit ,kerkon ne nje fare menyre te hyje ne rezonance,gjeje dimensionin ,qetesine e ne daç edhe feeeling e duhur...te pakten une kete kuptoj me intimitet...te shfaqesh fene eshte nje gje...te imponohesh neper piazza ,sheshe,me forcen e numrit eshte nje tjeter.ashtu siç eshte tjeter qe ne emer te fese mbushesh me tritol e hedh ne ere qytete,mijeranjerez,persona ne mish e kocka.

Laura eshte shovinizem fetar ai. Ska te beje fare me zotin, eshte naive te mendosh se se ai organizim eshte krejtesisht spontan apo i pafajshem. Eshte anomali.

te them te drejten nuk di se çfar emri ti jap po di te te tregoj se prinderit e mi skane te bejne fare me shovinizmin

Une nuk akuzova personalisht askend. Thash qe fenomeni paraqet shovinizem fetar! Njesoj sic paraqet shovinizem seksual nje manifestim gay ne qender te qytetit. Qe eshte anomali eshte e padiskutueshme, imagjino sikur te gjith njerezit te ndalonin rrugeve duke kryer sejcili ritet e tyre fetare kuturu? 

Eshte shovinizem fetar ai dhe kete nuk e luan as topi. Nuk ka asnje arsye ne bote dikush te dale te falet ne mes te rruges. Keto jane pamje te shemtuara. Ku punoj une psh, kur ka mysliman qe duan te falen vijne pyesin ku mund te falen dhe drejtohen ne vendin e duhur, ku kan qetesi, privaci etj, ne nje dhome te qete diku psh... eshte gjeja me njerezore ne bote. Imagjino tani sikur ta benin ndryshe, te hapnin qylymin mu ne mes te te gjive apo ne mes te rruges sepse ska xhami verdalle edhe te falen mu aty. Edhe e bejne por do ishte anomali... njesoj sikur te dalesh ne mes te rruges duke bere nevojat personale psh me gazete ne dore. Ka nje vend per cdo gje pra.

1-oora

Sa per informacion qe mos te nxirren perfundime vetem nga ajo qe ndodh sot, dmth çfar ndodh sot nuk eshte kriter absolut.

Teorite e lutjes ne shtepi jane teori moderne, per ta bere problemin e fese si pirja e cinares qe nuk lejohet ne publik (e ndoshta ne te ardhmen do te ndalohet edhe ne shtepi, dal nga dale behen punet e mira).

Deri nga mesi i viteve 70 ne Itali dita e mesimit ne shkolle 8-vjeçare shteterore fillonte me nje lutje.

Ne Amerike lutja publike ka qene dhe eshte si buke e djathe. Ja te shohim çfar do te na thone keta masonet e Amerikes.

Megjithate ju vazhdoni se mire e kini duke pare bythen e problemit, ose me sakte problemin e bythes.

 

Ben gjith ate pergjigje pa kuptuar parafolsin... ti qofsh smiley

Car te kuptoj kur aty ku je here bi shi e here eshte diell, here jane racista te poshter e here rrine ne shtepi si te civilizuar dhe ne rruge dalin per te shetitur qenin dhe per te ble cinare (edhe per te pare parada gai).

Jo jo te drejte ke.

Mua me pelqeka shume ky projekt.smiley

Mua me duket tamam tempull faljeje Armir, hyrje te medha hapur, ajrosje, modernitet, feel good factor... me pelqeka shume, aspak zymtesi! Aty ke qejf te dalesh me familjen per nje shetitje ne kembe. Ai projekti fitues nuk me pelqeu fare, nje projekt ashiqare i financuar per ti dhene tiranes nje pamje orientaliste, nje projekt atavist me mize nen kesule.... Hic nuk me pelqeu.

Ne fakt krejt konkursi i xhamise se Prishtines u zhvillua ne menyre shume te hapur e gjitheperfshirese. Edhe politika ne fund u bashkua ne diten e inaugurimit ashtu sic do kishte hije edhe ne Tirane.

Sic duket keta tipat si armiri vuajne nga sadomazokizmi. Kane shume qejf te jene objekt abuzimi.

C'eshte kjo pyetje kur per xhamine ka nje institucion qe vendos e eshte Institucioni Fetar qe perfaqeson myslimanet shqiptare?

Xhamia nuk mund te kete arkitekture nga ajo qe propozojne ateistet apo te feve te tjera, xhamia do kete arkitekturen qe do vendosin myslimanet ne koordinim me perfaqesuesit e shtetit (bashki dhe ku duhet qeveri).

Disa duan xhami si ne Rijeke te Kroacise ku myslimanet jane pakice, tip diskoje qe mos te dallohet qe eshte xhami se na prish imazhin ashtu, te tjere duan xhami si qender tregtare, qe te mos jape imazhin e xhamise fare, ndersa te tjere nuk duan hic, si te ja bejme ne kete rast?

Xhamia duhet te ndertohet sipas asaj arkitekture qe ka zgjedhur KMSH-ja, ne ate vend ku ka pasur leje, nese dikujt nuk i pelqen, aq me keq per te. Nese qeveria revanshiste do te sabotoje dhe ndaloje me gjithfare marifetesh ndertimin e xhamise se madhe, aq me keq edhe per te, mund te ndaloje nje xhami por ka mbjelle me doren e saj farat e perplasjes me komunitetin me te madh fetar ne vend.

Shqiptaret e kuptoj se kane probleme me vlerat se si tha Artan Hoxha, disa fosile u bene gardh per te mbrojtur piramiden e Enver Hoxhes, por nuk ka asnje njeri nga keta qe te dale dhe te behet gardh per ndertimin e xhamise, si nje objekt kulti dhe vlere qe pasuron tiranen dhe gjithe Shqiperine.

Sygjerimi im eshte te kete xhami, por me me shume hapesire, me me shume qetesi rreth e rrotull, me gjelberim dhe larg gjullurdise te qytetit. Ne pamundesi te gjendet ne qender nje vend i tille, te ndertohet ne periferi. Nuk me pelqen fare nje projekt katrahure nga cdo pikepamje, mes qytetit, zhurma etj. Edhe mundesisht ta heqin kete manine e autopallanteve sepse eshte gjeja me normale ne bote, si nuk kan pakez respekt per te tjeret? Ah po edhe nqs bejne xhami ne Tirane ta bejne me karakteristikat tona kombetare dhe jo xhami allla stamboll alla arabi....

me pelqen shume ky projekt

Kritiket e ketij projekti thane se nuk dukej si xhami, dhe kan te drejte, pavaresisht se eshte projekt shume i bukur, thjesht nuk duket si xhami apo si vend faljeje.

Po pse duhet ndertuar xhamia si para 1600 vjetesh apo e periudhes otomane!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Shoqeria evulon, arkitektura zhvillohet...ashtu edhe feja i pergjigjet zhvillimit te shoqerise. Nqs komuniteti drejtues mysliman ne Shqiperi eshte kunder zhvillit te gjitheanshem i bie te jene kunder cdo gjeje qe eshte shpikur pas lindjes se fese Islame.

Argumenti me nonsens qe kam degjuar: nuk duket si xhami smiley Nejse ne Shqiptaret ne shume drejtime kemi qene, jemi dhe keshtu do vazhdojme me nonsensin tone

Nuk jam aspak kundra asaj qe thua ti, por nje vend lutjeje duhet te duket si i tille. Gjerat duhet te jene te ndara ne kete bote ne menyre qe ti jepet kuptim jetes. 

ky debat eshte zhvilluar gjate ne forume muslimane, si tek Ezani apo tjeter kund, dhe mendimi mbizoterues ka qene qe projekti BIG edhe pse modern dhe terheqes nga ana stilisitke, nuk arrinte te krijonte ndjesine e objektit te kultit tek besimtaret muslimane. Ky projekt sillte nje ndarje totale me traditen dhe si i tille, edhe pse OK nga ana moderniste, nuk ishte OK per shijen e besimtareve shqiptare. Prandaj dhe nuk u mbeshtet fort nga besimtaret, dhe si rrjedhim deshtoi. 

Une vete s'do kisha qene aq kundra, te pakten do ishte nje dicka e lezetshme per syte dhe nje objekt interesant bisede me miq e shoke.

Une sygjeroj qe leket per xhamine te shpenzohen per te pastrehet , me kete rast edhe njerezit nuk nigjojne eren e corapeve te njoni tjetrit. vete pyetet cfare sygjeroni. 

smiley

Opo corapet jan malli.... po puna eshte kur i shpeton padashje ndonje ndonjerit... si i behet ne ato raste ne mes te faljes? Duhet menduar mire e thelle per ventilacionin.

Sipas te gjitha studimeve ato te " leshuarat " jane bio dhe mdihmojne CO2  , ndersa corapet blihen ne pazar dhe jane me fije najloni te cilat ne perplasjen e pare me ajrin clirojne nje lloj arome qe ne latinisht quhet " haleus aromus "

Sipas rregullave fetare nqs te shpeton gjat faljes duhet ta perserisesh te gjith faljen nga e para. Psh nqs dikush ne xhami e riperserit faljen te gjith e marrin vesh kush pordhi smiley 

http://www.youtube.com/watch?v=Zkqiw2zDzU8

 

smileysmiley 

po kte ku e gjete..Venezia

in this case I would say its a furry white bitch 

pika qe s'ju bie! neve na luan kapaku i kokes ketej, i iku nga duar Nobeli Kadares dhe kete vit, e ju merreni ende me fasada xhamish, e ku se ? - Ne mes te Tirones dhe ate  !?

p.s.

po me bibloteke si qendroni ju andej , keni nevoje per kapacitet zgjerues apo mjafton,se nuk lexova gje una?

Ore de facto asaj familjes qe ne kembim te lejes per ndertim te xhamise, i ka dhene Komunitetit Mysliman 2 mije meter katror, me anullimin e lejes se qendres tregtare i jane vjedhur 2 mije katror.

Kjo puna e muslimanizmit ne ballkan eshte nji cik pune muti!

Nji Boshnjak me pat thene nje here qe ne gjithmone e kemi dite qe do vite dita qe do shkote gjaku ne gju. Ne tha na shpetoi historia per aq sa mundi. Masakrat si rregull duhet te kishin ndodh mbas terheqjes se turqeve nga Ballkani, por per fatin tone te mire akoma pa ra turku na mori Austriaku. Ne momentin qe ra Austriaku u kriju Yugosllavia dhe nuk ja mbate bytha njeriu me bo masakra mbas luftes se pare boterore. U shty si ushty deri ne 45. Mbas 45 erdh Tito me "bashkim vllazerimin" deri ne 90 kur historia na tha, me vje keq po nuk kom mo as ideologji e as gjeopolitke qe tju mbroj. Po Kadareja thot qe shqiptaret jane njerez me fat, te shofim. 

ka shpresa Rono; shqiptaret do kthehen ne fene e te pareve... ja shif ketu ne peshk...

un kam shprese te madhe qe me ardhjen ne pushtet te partise sosialiste qe do te hape 300mije vende pune do te zgjihtet problemi i rrugeve te lira besimtaret nuk do te kene me kohe te luten neqoftese duan ti bejne hyzmetin vendit te punes... e kam mir o RON

E shani rilindjen, po vendet e punes ja doni...

po çdo e keqe e ka dhe nje te mire o Bame

eh sa te mira do kesh o Laura; do ti thuresh lavde e do ti kendosh kenge rilindjes, me nick tjeter mbase, po do ti kendosh... smiley 

o Bame per zotin veç te beje te mira rilindja se un i bej lavde e i thur kenge  me kte nick qe kam se skam kohe me hap nick tjeter

endrrat me mbreter na tregon ti per prralla ,L'aura? 3oo .ooo vende pune,moj te keqen  !

E dine ti sa i bie kjo ? 3,ooo une do ndihesha e lumtur ,por si duket asnje nuk do te hapet , ndryshe nuk ka se si justifikohen lejet e ndertimit per monumente kulti qe bashkit aporvojne ,

preventiv ,apo bre?

Dafne mos na zhgenje..kane fillu te bejne gati valixhet pjatalaresit e new Yorkut......ki meshire per endrrat e tyre

hahaha me shkrive duke qesh

Nje besimtar  i arsyeshem eshte ai qe Rri sa me larg Objekteve te Kultit te ndertuara nga Xhambazët e Politikës .Që kur filluan ndërtimi Objekteve filloi dhe Përçarja midis besimeve .Përveç që zënë truall të themi per të mbjellë lakra ( krim me tokën Bujqësore) po shndrrohen edhe ne qendra propogande e xhihadistësh të të gjithë llojeve të feve , duke i shndruar besimtarlt në vegla Qorre e skllevër të paragrafe !

Dhe Faraonët si të dërguarit e Parë të "zotave " dhe si shenja e Parl mbi Toke e Objekteve ,  nuk kanë lënë shënja ( objekte ) të grumbullimit të njerzve për t'ju Falur atyre si bageti !

 Xhami mbi dyqane vetem ne Basha+Berishen mund te ndertojme.

Me pelqeka ky argumenti i Shkrelit: ne si qytet e dhime icik punen me TID-in dhe Qendren Toptani, po nuk ka pse ta perserisim si gabim prandaj ketyre pronareve nuk ua leme ta zhvillojne pronen. 

Po mire mo Shkrel kush ishte mbrapa atyre vendimeve? Ti dhe padroni yt. Biles bete dhe nje plan urbanistik per qendren e qytetit, projekti belg, qe vendoste nja 10 kulla perreth unazes se vogel. Atehere nuk tu bente vone per lulishtet?

Xhami mbi dyqane vetem ne Basha+Berishen mund te ndertojme.

Zera brenda komunitetit myslyman kane shprehur shqetesimin per raste te tilla te ngjashme, qe nuk jane as permanente.  Dhe shpresoj qe do te shprehen edhe mbi kete projekt kur ne ate origjinalin, percakohen dyqane nen xhamine.  

Mbi situaten ne Xhamine e Fierit, nga E-Zani:

Xhamia e Fierit mbillet me kioska

Nuk ka pak kohë që xhamia e Fierit e ka transformuar pamjen e vet, duke zëvendësuar kangjellat rrethuese me një kuadrat kioskash prej teneqeje që ia kanë zënë të gjithë pamjen duke shëmtuar gjithçka. Kioskat kanë filluar aktivitetin si dyqane, të cilat u ofrojnë klientëve produkte nga më të ndryshmet, çka i jep xhamisë pamjen e një pazari shumë larg asaj të një objekti kulti. Ato gjithashtu kanë prishur lulishten e oborrit të xhamisë, e cila jo vetëm që nuk duket më nga jashtë, por nuk ka më vlerë as nga brenda, përderisa bahçeja ndërpritet nga një mur llamarine që duket sikur e ka therur gjelbërimin përmes.

Pyetëm disa nga besimtarët e xhamisë dhe na thanë se gjithçka është bërë nga Komuniteti Mysliman. “Normale nuk është aspak, por ja që është bërë dhe ne s’kemi çfarë të bëjmë”, – u shpreh si me drojë një djalë i ri rreth të 25-tave me një pamje të brishtë nën mjekrën e kaftë. Natyrisht, asgjë për t’u krenuar nuk mund të ketë në një barbari të tillë, që i përdor objektet e kultit si burime financiare banale për të mbajtur me të ardhura një komunitet në falimentim. Më vonë mësuam se hapësira në territorin e xhamisë u është dhënë në përdorim disa tregtarëve të xhematit kundrejt një qiraje. Gjithçka duket në përputhje me kulturën e ekonomisë natyrore të një komuniteti të izoluar, që e kollandris jetën e vet me çikërrima rreth e rrotull xhamisë. Nevojat e KMSH-së për të ardhura përputhen me nevojat e disa shebapëve dyqanxhinj me target klientele në xhemat. Për imazhin e fesë dhe nevojën që të kemi xhami dinjitoze ku të ftojmë miqtë dhe të afërmit nuk e çan kokën njeri.

Ndonëse e punuar keq, dhe me një arkitekturë që nuk i shkon fort kontekstit kulturor e urban ku është ndërtuar, xhamia e Fierit mund të thuhej se hynte tek ato pakobjekte të rëndësishme të një qyteti të shpërfytyruar nga ana urbanistike. Të paktën xhamia integrohej me sheshin ku ish ngritur nëpërmjet lulishtes që zgjatej në mjedisin pranë hyrjes së saj. Mirpo tashmë ajo është llamarinizuar nga kioskat e reja që duket sikur konkurojnë fenë, duke i tërhequr besimtarët drejt profanes. Aty tashmë tregtohen mallra konsumi dhe shërbime nga më të ndryshmet, që nga fruta-perimet (tranguj, domate, kunguj e shalqi) e deri tek dyqanet që riparojnë  [SAMSUNG] celularë, një nga aktivitetet “hallall” që plotëson panoramën stereotipike margjinale të krijuar këto vitet e fundit. Dekori përmbyllet me një tabelë të bardhë mbi hyrjen e ngushtuar të xhamisë që i uron përtueshëm besimtarët për muajin e shenjtë: “GEZUAR RAMAZANIN”.

Hajde pra: hallall jua boftë Zoti të gjithëve!

Pamja të ofron shijen e një mjerimi dhe një degradimi human e estetik. Ky mjedis jo vetëm që nuk të kujton aspak Zotin, por të ngjall krupën. Asgjë dinjitoze për një fe që ka prodhuar një qytetërim kaq të madh. Asgjë nuk të thotë se aty brenda frymorët trajtohen vërtetë si njerëz. Është një peizazh prototip i bathorizimit të xhamive, që tregon nivelin kulturor të atyre të cilët fatkeqësisht menaxhojnë sot fenë.

Nuk ndodh kjo aspak me kishat katolike e ortodokse. Duke kaluar pranë katedrales ortodokse në Fier nuk gjen asnjë shenjë të një barbarie të tillë. Përkundrazi, gjendesh në një mjedis të paqshëm qiparisesh të hijshëm dhe ftues për mëkatarët që kërkojnë strehë. Ndërsa ‘xhamia e llamarinës’, pak metra më tutje, nuk fton askënd, përveç atij që ka nevojë për tranguj, qepë, ndonjë palë këpucë apo një servis për celularin. Nuk e dimë se cili njeri me një formim normal e me disa pretendime minimale për veten do të pranonte të identifikohej me këtë imazh dhe do të ndjehej krenar që i përket atij komuniteti!

shpresojme te mos shesin raki apo vere se pastaj si do ti lajne gjynafet

pothuajse ne te gjitha objektet e kultit ne mbare boten ka dyqane ku shiten suvenire te ndruyshme religjose dhe pronaret e ketyre dyqaneve kane fitime shume te medha eh ske çben "ekonomia e tregut "por te pakten ato qe kam pare un per shembull ne Lourdes ta marrin lekun me lezet kurse keto ketu qenkan llahtar

Ben vaki edhe kjo...isha para naj dy javesh ne Shkoder....kryemyftia eshte nje ende djalosh...nuk ia di emrin po di qe ka baben myslyman e nanen katolike ,madje te famshme ...ibiri i Vjoleta Zefit mkengetares.....kurre ndonjehre nuk kane qene me te vertete per mu Qyprillinjte e Kadarese se sa kur mora vesh kete lajm....

Myslimanizmi eshte nje genjeshter nder shqiptare. Eshte si puna e atyre plakave te jugut qe neper televizione te thone duke qeshur qe marrin pensione se hiqen gjoja si greke. Por kur te vij puna pas nja dy-tre brezash, nipat e mbesat e tyre do i kene harruar keto "hiqen" e "gjoja" dhe do e njohin veten per greke safi. Se s'ka genjeshter qe ne fund te fundit s'harrohet dhe s'kthehet ne te vertete.

Siç i ndodhi atij Idriz Seferit ne Kosove qe nipat e tij i shkaterruan skulpturen, megjithese hero kombetar, sepse ishte fajtor per kriptokrishterimin e tij... tashme nipat ishin 100% islamik dhe e kishin harruar qe Idrizi i shkrete per ndonje pension ndryshonte emer e gjasme fe.

Edhe ne shqiperi e dine te gjithe shume mire se perse i nderruan fete dhe prape vazhdojne te mbajne gjalle nje genjeshter. S'e kuptoj perse, dhe çfare borxhi kujton se u lajne atyre myqerremave e Ibrahimeve te ndonja ca shekuj me pare, duke vazhduar me po ata emra qe ata te shkretet i vune nga halli dhe shume mire te ndergjegjshem qe ishin te genjeshtra sepse ne te vertete ishin te krishtere, ishin kriptokrishtere. Dhe si perfundim nga nje GJOJA e madhe qe nisi prej mendjelehtesise se: hajde mo, themi jemi greke e marrim 300 euro, perfundojme qe diskutojme tani si e duam Monumentin e Genjeshtres se Madhe.

Po s'besoj qe shqiptaret te arrijne deri ne kete pike. ne çastet e fundit gjithmone i kemi thirrur mendjes dhe kemi bere kthesen e fundit perpara se te benim edhe hapin e fundit drejt humneres. nuk ka per te patur xhami ne shqiperi.

pra per ty nuk ka shans qe nje shqiptar te jete besimtar ashtu sic e ndien vete ne zemren e tij, por  e ben kete thjesht per inerci te dallavereve me identitet fetar te baballareve te tij?

Amon mer armir tjetri po ta thote troc, kurse ti e pyt!

Vetem te shqiptaret e kam pa ket kulture komunikimi. I thu tjetrit, burr me maskara se ty nuk kam pa ndonjehere ne jete. Dhe tjetri te kthehet: Dmth ti po thu qe nuk ka asnji shanc qe une te jem burre i mire?

kjo eshte idiotesi pra atehere Rono, dhe dashakeqesi nga ana e thepit, sepse te gjithe ata besimtare qe njoh une besojne e falen e shkojne ne xhami sepse ashtu e ndjejne, jo sepse ashtu ua ka lene trashegim gjyshi Ibrahim, i cili na e kish pas me kinse, por ne s'e kemi marre vesh...

ti po diskuton karakterin trashegues te besimit fetar?

shum cudi se si qellon gjithnje dhe shume dendur qe femijet ne arabine saudite zgjedhin islamin; kurse ne itali, kristianizmin (nje cike me pak denduria ketu, por tjeter muhabet ai).

ej thep, me kujtove azem hajdarin. andej nga viti i larget 1990-91, i hypi nje dallge dhe therriste neper mitingje : "te kthehemi ne fene tone te pare dhe te behemi te gjithe te krishtere" smiley  E kam degjuar vete me veshet e mi ne miting.
Nje here, dy here, pastaj e la; si duket i thane te nderronte kaseten. dhe e nderroi

interesante. sepse Azemi, rrahmet paste, ishte nje nga te vetmit politikane qe ne cdo Bajram e shihje ne rresht te pare ne xhami duke u falur.

Plus thone qe ka qene shume i apasionur pas Dervishit te Luzhes, foton e te cilit e ka pas ne gji edhe kur eshte vrare... se sa e vertete eshte nuk e di, por legjenda keshtu e ka...

po pra po, por ai per te cilin flet ti, ishte Azemi qe kish ndrru déjà kaseten. dhe jo vetem ate

@ Roni :

Boshnjaku ja ka fut kot. Ne Bosnje nuk ka patur kurre lufte fetare, ne kuptimin e mirefillt te fjales. Thjesht fshati (Pale) sulmoi qytetin (Sarajeven). Ose ndryshe : katunarizmi (Karaxhici) sulmoi qytetarine (Izetbegovicin & Silajdzicin).

Mire mer mire se ashtu mund te themi dhe qe Verilindja e Bosnjes sulmoi Jugperendimin. 

po kur u bone ti rron ekspert i Bosnjes e feve ne Ballkan?

Ka nje problem thelbesor me islamin, kryesisht islamin e importuar ne vend. Pak a shume fete e tjera monoteiste (me pak perjashtim te ortoksise) e kaluan fazen e evolimit apo perqafimit te shekullit te 21 ndesa islamit ne pergjithesi i ka ngec sahati ne shekullin e V.

Shpresoj qe xhamia nq se ndertohet (uroj qe te ndertohet sa me shpejt) te mos valevise neper minare flamure arabe apo pakistaneze si ajo e Rijekes ne Kroaci

no hope. feja si cdo proces kolektiv, ka ciklin jetesor te nje organizmi te gjalle. Islami eshte adoleshent. Do shekuj (besoj te pakten 4-5) qe te qetesohet nga hasharitja.

Cikel vizjoz emo, cikel vicjoz me gjithe mend.   Fe si islami ushqehen nga shoqeri te pazhvilluara dhe shoqerite e pazhvilluara ushqehen nga fe si islami.Kisha ne shokun tim qe beri studimet e larta ne nje nga universitet islamike te Stambollit, erdhi ketj nga Suedi dhe beri master..Ju hap horizonti djalit, evolim 360grade. Sikur thuhet qe andej nga 2040 feja do te shendrrohet ne nje relike si pasoje e evolucjonit njerezor

religion tends to decline in well-developed countries as personal wealth increases

pra, si pensionisti, vende-vende.

Kam nje bindje se varferia relative ne bote do vazhdoje gjate, dhe se regulla e arte e 80 : 20 do vazhdoje gati pergjithnje (dmth sa arrin mendja jone).

kuptohet, uroj te jem i gabum.

tani deri ne vitin 2040, kemi te pavdekshmin tone, xhorxh.

smiley

"Besimi është themeli i qytetërimit të sotëm, dhe do të jetë mitra e qytetërimit të nesërm" - Fortlumturia e tij prof.dr Anastas Janullatos.

 

Të 10-sha Janullatosin. Besimi orthodox s'ka fare lidhje me të si kryeandart grek por as me ju nemesis si i konvertuar që je, tashmë po zbardheni edhe ju, pak kohë ngeli..

Ishte eksperienca e misterit, e perzjere me friken ato qe shkaktuan fene

Albert Einstein

ti art je dhe artist dhe nje artisti s'i lejohet te flasi keshtu. cdo njeri e zgjedh vete fene dhe cdo fe duhet respektuar. pastaj mos na trego stambollin se stambolli eshte perendim dhe kaluar perendimit.

Art (qe po na ndryshon boten),

keto gomorlliqet qe shkruan ti (edhe shoket e tu te armeve) me parashikime, gjykime dhe estrade me Skener Sallake amerikane per problemin fetar i ka pas shkrujte organizata e komsomolit nje shekull me pare, krahas me pikturat qe ben dhe shet ti me kozmonaut qe sullacen ne kozmos.

Ne 89-ten ngelet te zgerdhire ne Lindje, ne Perendim ngelet te zgerdhire me rrezimin e Kullave Binjake. Te zgerdhire gjithnje mbetet.

   

"Shoket e armeve"...Ju gjithcka me luften e lidhni, ju eshte bere kulture rrokja e armeve dhe nuk keni faj se ne 90% te lufterave ne historine e njerezimit u be sebep feja. Nejse nuk kam koh te humb te debatoj ato qe shkruajta me lart se qe ti kuptosh duhet te kesh ca horizont, horizonti juaj eshte ai qielli i shtate dhe plaku i padukshem qe pjerdh dhe shkakton "ato" rrufete.

Jo 90 % por 100% te luftrave, sepse historia e njerzimit eshte historia e fese, biles edhe komsomoli qe u krijua me ja dhi fese (dhe ja dhjeu vetes), pikerisht sepse u krijua per nje arsye te tille ben pjese ne historine e fese qe permbledh brenda edhe kundeshtine e saj. Kur doli Komsomoli u kuptua qe gjithe beteja e njerzimit reduktohet ne: pro Zotit dhe kunder Zotit.

Nejse nuk kam koh te humb te debatoj ato qe shkruajta me lart se qe ti kuptosh duhet te kesh ca horizont, horizonti juaj eshte ai qielli i shtate dhe plaku i padukshem qe pjerdh dhe shkakton "ato" rrufete.

Ja pra ku eshte horizonti jot, vizioni i pjerdh i Komsomolit ne vitin 1920 per Zotin, qe e ben karikature me qellim si besim i njeriut primitiv: plak me mjeker qe leshon rrufe. Por ata te pakten e dinin se nuk eshte ky vizioni i Tomas Akuinit, Shatobrianit, Kirkegardit, Bergsonit etj (e benin nga maskaralleku), kurse ju i hani kallup si injorante historite e kolkozianeve qe vetem tja hypin lopes dine dhe te pijne votke.

Vallaj nuk kane faj ata qe na quajne njerez me bisht. Akoma nuk e dini, e nuk doni ta dini qe ke pothuaj gjysmen e shkencetareve qe besojne ne Zot. Mos me u fut tek zona e shkencetareve te degjuar ne histori.

 

Akoma nuk e dini, e nuk doni ta dini qe ke pothuaj gjysmen e shkencetareve qe besojne ne Zot.

gysmen? nja 85% pa frike.

Heretik, me thuaj ca ket vizionit tend per ket qenien e mbinatryrshme qe pjerdh mbi rrufe..Kete qenien e mbinatyrshme perfekte qe na dashuron kaq shume dhe cuditerisht, na krijoi te defektshem(kete askush nga teologet nuk ja dha dot pergjigjen) dhe na vendosi nen cengelet e sadomazokizmit "per'te miren tone"

Edhe 80% e femijeve besojne tek plaku i Vitit te Ri,lepujt e Pashkeve, spongeboob..Puna eshte se shkenca  dhe njerezimi ecin perpara me evidenca, kerkime,studime,dyshime dhe jo me afshe iluministe pas avujve te absinthit smiley

"Perfytyrimi" dhe realiteti jan dy gjera krejt te ndryshme nemesis. Ato veprat  artit nuk u krijuan nga pseudo-ambasadore te zotit qe digjnin shkencetare ne turra drush sepse deklaronin qe toka eshte e rrumbullaket..Ato vepra arti u krijuan nga duar njerezore,artistesh!! Cdo mbrekulli artistike u krijua nga duar njerezore dhe jo nga ai "miku yt imagjinar"....Te jap nje shembull te thjeshte, nje nga mbrekullite e botes, Piramidat e Egjiptit te cilat nuk i perkisnin atij "zotit tend monoteist" por tek ata zoterit sundimtare, njerezore qe kishin mbi koke  smiley

Cfar vizioni do ti more Art, ti je akoma tek stalla e kooperatives. Eshte njesoj sikur ti shpjegosh mjeleses te dalluar cibernetike. Po te kishe lexuar te pakten 10 faqe per ata emra qe kam permend me lart nuk shkruaje gomarlleqe te tilla:

na krijoi te defektshem(kete askush nga teologet nuk ja dha dot pergjigjen) dhe na vendosi nen cengelet e sadomazokizmit "per'te miren tone".

Teologe ne bote ka me shume se gomere, e nuk ma ha mendje se ti ke lexuar ndonjerin, qofte edhe gomar.

Teologet sagllam nuk mendojne se ne jemi krijuar te defekshem, dhe as qe Zoti eshte Mazoi dhe de Sade. E gjithe pergjegjsia eshte e njeriut, pavarsisht se njeriut nuk i pelqen faji dhe ja ngjesh Zotit. Ky eshte maskaralleku i njeriut (dhe i njerzve qe propogandojne keto gjera, qofte edhe pa ditur). Maskarallik ngritur jo ne katror, por ne infinit, te akuzosh  per keto pislleqe Zotin, pastertine dhe dashurine absolute. 

Tamam si ndodh edhe perqark teje, ve re sa pak njerez marrin pergjegjsi te pranojne fajin, dhe sa shume, dhe pikerisht fajtoret akuzojne te tjeret per maskaralleqet qe kane bere.

Shejtan ne origjine do te thote "akuzator".

He te shohim tani qe e more nje leksion teologjie se sa do e pranosh leksionin. Apo te prish pune se mbetesh pa qire?  

Po te shoh se qenke teolog aspirant smiley nejse suksese...Ty te pelqen ajo fshikulla ti biesh kurrizit tat, kjo eshte puna jote..Nje jete sadomazokizmi ne kete bote sipas premtimit per jeten e perjeteshme dhe 10 "ligjet e deles" te imponuara nga Kostandini "i Madh". Me sa duket Paria asojkohe ja dinte vleren trushpelarjesh dhe permtimeve te pasvdekjes..."Jeto nje jete ne skllaveri dhe do te shendrrohesh ne mbret "atje lart" smiley " megjithate pati nje fare rezistence edhe vete ne Keshillin e Nikes percaktimi ne fe zyrtare" smiley Ti mund te permendesh 1milione filozofe ne momentet e tyre te dobeta te pasigurise "njerezore"..se dhe feja pjelle e pasigurise njerzore eshte.....Une shikoj me trishtim qe sot ne shekullin e 21 ka tru qe skan mundur ende me evoluar....

Evolo nofllen o komsomolas i shekullit 21 ne ripertypjen e barit sovjetik ne stallen e shek 20, evidence ka apo s'ka bote tjeter nuk ta jep kurrkushi (jo me teologet, por as Zoti vete), por vetem vetja jote kur te ngresh potkojte perpjete.

Frika e patkonjve perpjete nuk mund te ule nivelin e llogjikes apo perceptimit smiley Ai bari qe ju atribuon ti sot sovjetikeve ka mbire ne lendinat e Flizofoise mijera vjete perpare se te ekzistonte fjana monoteism smiley

 

He tani bere ca perparime, nga barngrenes kalove ne mishngrenes, tek Neandertal men me kopaçe ne dore.

Ore ky flamuri që mban ti Art, në krah të emrit, çfarë shenje është?

 

Flamuri Thor-ian eshte nemesis, megjithese Odini-t mund ti atribuohet "Zanafilla"  smiley

Nejse simbolim makaber apo jo ky kryqi i ekzekutimit...Po te jap nje shembull te thjeshte, keta per Krishtlindje e kane tradite cdo familje te vendosin neper dritare pentagramin me kokeposhte qe andej nga ju simbolizon satanizmin smiley

Yeap. Paskeni dhe Kristiandemokratë. Po edhe Moderaterna aty afër duhet të jetë, përderisa nxjerr komunikatë të përbashkët me Partitë Popullore ku thotë se rrënjët e veta i ka në kulturën judeo-kristiane.

 

Nejse po ti futemi historive rrenjet dalin tek Odini dhe Thori(judeo-kristianizmi eshte nje lloj sheqerosje eurofile) vedni i dyte ne bote pas Estonise me prqindjen me te larte te ateizmit...dhe nje nga vendet me indeks zhvillimi nga me te lartet.... Jane dy faktore qe shkojne krah per krah paralel smiley

Të thonë simboli kombëtar i Suedisë cili është, ti thu nesje dhe më tregon ca xhingla mingla që zbukurojnë pemën e krishtlindjes. Të thonë që ajo partia bën deklaratë pan-europiane e ti më thu Thori... po sa veta identifikohen me Thorin në Suedi? Je i sinqertë kur thua deklarata eurofile, se pa krishtërimin Evropë të bashkuar nuk do kishte. 

Them se duhet të të ketë lënë mendja, nëse fut veten aty tek ateistët e Suedisë. Ata janë ateistë të derivuar prej krishtërimit, ti je i çfetarizuar. Ateistët evropianë, janë përgjithësisht të majtë e anti-nacionalistë, ju jeni hasanë-paganë. 

ja po ta them une qe ketu se rrun kerkush as per Krisht dhe as per Muhamed....Me shume i vene prioritet asaj qeses se riciklueshme te gjelber  se atyre fleteve te Bibles.. jane Ekologjizmi,Feminizmi,Odinizmi,Thorizmi,Lookizmi,etj..dhe boshlleqet qe mbeten i mbush kristianizmi...Mos leo Wikin dhe pamfletet politike te Partive ne BE, kete po ta them nga eksperjenca personale....Deri me sot nuk kam degjuar askush qe te me thote qe eshte kristian! smiley

heretiko le nam me gjithe keto komente pa buke. ketu nuk diskutohet ka zot apo jo, se sic ke ti te drejte te besosh ne zot ashtu ka te drejte dhe Art qe mos besoje hic fare. ja thashe Art me siper qe problem nuk eshte mosbesimi i tij por menyra si ai i trajton njerzit qe besojne. eshte dhe artist dhe akoma me keq qe nuk njeh aspak tolerancen dhe pelqimin e tjetrit ashtu sic eshte. se Art s'eshte zoti de qe te gjykoje gjysmen e njerezimit.

Epo Arti ha bar, ti kerkon te hash buke, je nje çike me lart ti, bravo, ha buke, ha, se ka ardhe demoNkracia, çdo njeri ka te drejte te besoje çdo gje, edhe qe Nene Tereza ishte hajdute, ndersa Hitleri, Stalini ishte shenjtor.

boll o boll se na je bere si shoku i ngushte i zotit. zoti i pari dhe ti i dyti. ti jeton vec me ajer dhe ide ti, si aristokrat elegant i madh!smiley

Jo mer jau nuk eshte lista e Asfalise kjo, une jam i treti, i dyti eshte Nemesis, i pari eshte Zoti, dhe para Tij je ti qe i çan taravelen te gjitheve duke u verdallosur gjithandej.

heretiku s'di cflet. kujton se ka celsat e te vertetes dhe mund t'i drejtohet cdokujt, por cdokush s'ka te drejte te preki lulen-mos-me-prek heretik. kaq e kane shqipot, se edhe heretiku qe na hiqet sikur coc eshte ne fund te fundit nje shqiptar inatci eshte. une i cava taravelen? as arti nuk i foli keshtu!smiley

ky koment tregon qe heretiku te mposhti!

Problemi thelbesor ti heretik eshte se kush eshte mesuar te kultezoje, do te kultzoje, Jezusin,Hitlerin,Stalinin,Nene Terezen,Muhamedin,Buden,Lopen,Gjarprin,Gomarin,etj...Kult do te thote fe, dhe po fillove kultezimin u largove nga realiteti dhe ju bashkove atij realitetit te botes 2000vjecare smiley

Pa kult nuk behet, mbas asaj listes me ne fund Gomarin, etj, vjen Arti, dmth noflla jote ripertypese, kulti i vetes. 

Kulti i Gomarit eshte me i mire se kulti i vetes, sepse pikerisht kete meson feja, qe njeriu ne nje çast historik ka rene me poshte se gomari dhe çdo kafshe tjeter.

Nga kjo pikpamje Hitler, Stalin, Art etj jane me te urryer se gomari qe nuk e ka humbur natyren e vet origjinale.

Nejse une po te jap nje keshille te vyer : "Dy duar qe punojne kane me shume vlere se nje milione duar qe luten"  smiley  

''Lutja cpon qiellin''

Edhe breket e reja smiley

Ja te thash une qe eshte problem brekesh dhe tangash (meqe po diskutojne edhe femra), nuk eshte pune ka Zot apo nuk ka Zot. Puna eshte t'i heqim breket, apo mos t'i heqim, kjo eshte çeshtja.

heretiko, jena universe krejt te kundert ...mund te sjellesh gjithe naten artikuj nga universiteti i Wikit. Une besoj tek forca dhe mendja njerezore,eshte ajo qe ka mundur te na coje perpara dhe jo e mbinatryrshmja.Ti me jep shembuj te shekullit te VII kur njerezia besonte se bota ishte e sheshte dhe terhiqej nga elefanate apo breshka dhe une te pergjigjem me aktualitetin e shek te XXI  smiley

Po të shoh që po shton këto kokërrumbullakët; e kemi thënë: Plani A është ta marrësh me të qeshur. Plani A.

 

Ti edhe Wikin teper e ke, se çfar kam sjelle eshte shkruar ne çdo liber historie, po me vrafshin mua nese perveç shkolles, vetem gazeta te aktualitetit te XXI ke lexuar.

Vazhdo akoma me gomarlleqe artistike qe bota rrinte mbi gomare per shek. e VI. Cfar te duket vetja ty me superior se Sokrati dhe Jezui meqe ti perdor prezervativen dhe ashensorin?

Pa keto lloj njerzish ne aktualitetin e shek XXI nuk do te kishte as prezervative e as ashensor, e as Art me prezervative qe qendron mbi gomar, ose me mire gomar pa prezervative qe qendron mbi Art. 

 

Liberi historie??..ke klasifikon si liber historie, Biblen,Tohran apo Kuranin?.. smiley Gomarrlliqet artistike te diktuara nga forca e kryqit te cilat po perpiqesh ti anashkalosh. PS: Sa per ata prezervativet  jane ca te tjere ata qe i perdorin si kapele por mos ti futemi asaj teme se .....

akoma ke ura ju mo? ika, erdha une, ti dhe heretiku me shpate ne dore. pale herua na fut dhe ca porno dhe e ben lemsh te gjithen.

Po ti qeke fare mer, po ti nuk qeke i zoti me lexu nje koment timin, pale me lexu libra historie dhe libra fetare e teologjie.

Te solla nje link per nje person historik qe ka krijuar nje rrjet manastiresh ne gjithe Evropen ku kultivohej kultura e mendimit, lutjes dhe e punes. Rreth e qark manastireve te tij si qendra kulture (bibloteka dhe shtypje libri) u krijuan artizanati dhe protoindustria si qendra fillestare te mardhenieve kapitaliste. E ke te shkruar ne çdo liber historie ose ese qe studjon marreniet ne prodhim.

Biles as Marksi nuk e mohonte vleren e Mesjetes, ndryshe nga kooperativistet marksiste qe lexonin Anti-Dyringun, dhe kur pinin raki frutash ja hypnin Gomarit pa prezervative, meqe Gomari i mbante siper, si dikur ne Mesjete mbante boten.

Keto linket me prezervative tregoja ndonje prifti dhe Albes nr. 1, sepse une nuk jam katolik, as kristian, biles as fetar, jam mbi fetar, nuk i perkas nje feje te caktuar, megjithse i mbroj te gjitha fete (duke i njohur mire kufijte e tyre) nga sulmet e hajvaneve moderne qe qendrojne pa prezervative mbi Gomar kozmik. 

Te shkruajt pak me lart qe jemi universe krejt te kundert  smiley

Cdo epoke njerzore ka vlerat e veta, Dikur perdornim copeza guresh per te rrejpur prene qe vrisnim dhe ti vishnim lekuren me pas mesuam te shkrinm metalin dhe krijonim vegla..Megjithate arti ka qene pjese e pandare e natyres sone njerzore, eshte ajo qe na ndau perfundimisht nga kafshet. 

nuk jam katolik, as kristian, biles as fetar, jam mbi fetar, nuk i perkas nje feje te caktuar, megjithse i mbroj te gjitha fete 

 

Domethen paske thjesh ate fiksimin e kundershtimit  dhe replikes  per ti dhene "ca rendesi vetes" smiley

 

mesjeta eshte si shpirt! sa here qelloj afer manastireve te erret me penxhere me hekura, dyer te renda e mure guri, me vjen keq qe nuk linda ne ate kohe. te isha nje murg, me dhomen time me vetem nje krevat druri e dyshek te holle kashte, duke u tmerruar prej djegies ne turre drush, ngaqe mendime jo te pastra me vinin ne koke para gjumit, dhe inkuizitori i madh mund te mi lexonte ato. Te prisja gjithe naten me zemer dridhur mos vinin me merrnin per denimin, dhe ne fund, kur te dilja per lutjen e mendjesit, askush te mos kish pikasur gje.... shpetova edhe sot, do mrekullohesha ndersa te nxirrja hmmm-et ne korit gregorian te kongregacionit. nuk di nje gjendje qe t'i afrohet me shume lumturise hyjnore se kjo.

Prap nuk kupton gje Art, une i perkas nje universi me te madh qe e permban brenda edhe universin tend. Kjo eshte madheshtia ime, prandaj i jap rendesi vetes, dhe duke e bere kete te jap edhe ty rendesi (potencialisht, sepse ne thelb jemi e njejta gje. Kjo do te thote te besosh ne Nje Zot).

Por ti nuk kupton (dhe jo vetem ti, por edhe Harvardi megjith Oksfordin) qe feja nuk tejkalohet duke e mohuar si komsomolas sovjetik qe pi vodke dhe ja mballos gomarit pa prezervative Artistikisht, dhe as si postmodern amerikon mer jau qe pi uiski dhe ja mballos gomarit kozmik me perzervative Fetarisht.

Feja tejkalohet duke e pranuar si nje shkalle ku vihet kemba per tu ngjitur ne shkallen tjeter (tek ai veni qe e ka thene shume bukur tropizma: aty ku njerzit takohen si vellezer e motra te bashkuar ne urrejtje).

feja eshte nje nga gabimet e shumta te qasjes heuristike njerezore per qenie. eshte pjesa "error" ne "trial and error".

eshte nje bullshit qe je i detyruar ta konsiderosh vetem prej bartesve qe jane ne numer domethenes, gje qe nga ana e vet e rikomfirmon fene si nje bullshit te paster. eshte respekti qe tregon ndaj babait qe ben nje pordhe, dhe ti shikon se mos gjoja po troket dera. kjo eshte feja.

Ore Emo, po romantizmi ndaj bektashizmit, ku shkoi? Apo sipas barcaletës në banjë, të bëjë shurrën?

 

romantizma ndaj bektashizmes dhe kjo qe thashe ketu nuk e kundershtojne njera tjetren. kur feja, e cila ka nijetet e Morpheut (per te fol pak ne gjuhen tende), na shfaqet si manifest dhe medium kulture pa #, do ishte absurde te mos e zije per bishti.

Ki parasysh: feja eshte ne asociim, jo ne shkakesim te bartesve te saj.

Është edhe asocim edhe shkak që çke me atë punë. Ndryshe Evropa kish për të qëndruar pagane. 1500 nuk i lë dot të të kalojnë për shalësh.

 

eshte medium, eter. eshte uji per te cilin ngaqe thuhet se pa te s'ka jete, gabimisht mendohet qe eshte thelbi i jetes, kur eshte vetem nje matrice ku ndodhin reaksionet e medha. pra eshte edhe uje. kjo eshte feja.

70% e trupit të njeriut është e përbërë nga uji. 

 

besoj se edhe me shume se aq. a e di c'eshte ai uje nga pikpamja ontologjike?

çfarë është?

oqeani ku nisi cdo gje. nqse oparini kish te drejte, rethina e koacervatit.

vertet do te flasesh per ujin? nqse meson per ujin dhe nuk ke nevoje per hipotezen e Zotit, ke bere hapin e pare drejt burrerimit.

eshte respekti qe tregon ndaj babait qe ben nje pordhe, dhe ti shikon se mos gjoja po troket dera. kjo eshte feja.

Mire Mustafai me carjen gege e tosqe po dhe kjo blasfemi per fene? dite te veshtira ne peshk per heretikin dhe etnikun smiley

Emigrant, sa dopio uiski ke pi sot?

Po te me degjosh mu, lere ate vend, nuk ben per ty, me mire ktheu ne Skrapar, hap ndonje dyqan qe shet libra dhe kinkaleri shkolle, dhe pi raki me babain e teqese e ha mish ne hell ne natyre rreze Tomorit.

mund qe e bej. por kushtet s'jane pjek akoma (se edhe mishi qe te piqet, kerkon nje behar te tere).

nuk ta di pervojen ne mishngrenie natyrore, por te parat qe piqen jane te perbrendshmet, te cilat duan vetem sa te marrin "nje faqe". aty eshte thelbi dhe eliksiri i jetes. sapienza eshte kur nuk kap dot ato, te perbrendshmet.

Ti thua qe nuk je besimtar, atehere kjo mbrojtja jote kundrejt fese ne pergjithesi me duket ca si e pasinqerte dhe irrelevante.Ndersa "madheshtine tende" lerjua te tjereve ta theksojne se ashtu kalon ne delirizem. Eshte e drejta e cdokujt te besoje ne zot ketu nuk po flasim per kete te drejte, se eshte po kjo e drejte qe e cuoi njerezimin perpara..e drejta per te gjykuar dhe analizuar "cdo bullshit"..Vendet me te zhvilluara e kane fene shendrruar ne nje relike ndersa feja ne anen tjeter ka hedh rrenje ne kultura si ato te botes se trete me sisteme edukimi inekzistente 

Feja tejkalohet me evolucjon njerezor...Kaq, fjalet e teperta jane fukarallek

PS: shoh qe pask fantazi te pashfenuar seksuale me kafshet, jo per gje se ne cdo postim do permendesh pallosje gomeresh dhe lopesh

O Art jam modern un mer jau, me modern se skandinavet qe akoma nuk po e bejne zyrtare zoofiline.

M'fal qe nderhyj, po ti* po mbron idene e Zotit, arkeologjine e besimit apo te drejten per te besuar? 

*heretiku

As vet nuk e di se c'po mbron...Thjesht per inerci te debatit

kam nje pershtypje qe sot eshte dita e derrmimit perfundimtar te ideve te heretikut.

me gufmohet zemra kur shoh Entanten tone qe po krijohet vetiu... kaq e mrekulleshme... dora dores...

Unë për vete, jam me heretikun.

Just so u know... para se të fillojë "lufta".

 

Po s'ka lufte, se une s'e diskutoj a priori legjitimitetin e besimit te tjetrit. Shume- shume mund te diskutoj per demet dhe benefitet qe ka patur njerezimi nga besimi.

fin, unë mendoja se je me ne... smiley 

Puna është që ndër shqiptarë, ka një lloj antiteizmi, të cilin unë personalisht, nuk e konsideroj normal. E madje as tipar evropian apo perëndimor po deshe. Është i vërtetë ateizmi i perëndimit, por jo antiteizmi. Për ta ilustruar me një shembull të thjeshtë, disa njerëz këtu, në këto që shkruajnë, nëse do aplikoheshin ligjet e flamurëve që mbajnë në krah, do duhej të shkonin në burg... 

Antiteizmi nder shqiptare eshte nje nga provat qe besimi eshte ceshtje edukimi. Keshtu me duket mua.

Kurse per habi, qe kur bota i ka hyre me vrull konsumimit te psikofarmakeve, kemi gjithnje e me pak mistike (edhe poete e filozofe, po ashtu).

Nuk di perse e ke fjalen konkretish kur flet per burgun. Jam kureshtare.

Po Emo me dermuat, edhe pse u bete shume (megjithse keni ngel dy kokrra ne maje tani qe fitoi PS-ja) por dermuat noçkat e duarve (edhe noçken tjeter) duke i rene portes.

Per te dermuar idete e tjetrit, duhet te kihet ide, mirpo mbas renies se komunizmit nuk ka me ide, ka vetem poezi artistike tip Koçi (jo Xoxja, se ai kishte ide), levizje ajrore ritmike mbi Gomarin Kozmik. Post totalitarizmi dhe postmodernizmi koinçidojne.

Me degjo mu, tani qe fitoi PS-ja degjoja trokitjen ne porte Baba Tomorit qe ka nevoje t'ja degjosh pordhet, djale plangprishes.

konstatoj nje lloj lutje me dinjitet nga arena, per gishtin lart. askush s'te shpeton heretik, pevec vetpersosjes, qe nenkupton nje ndryshim te pikpamjeve te tua dhe te boteveshtrimit. urgjentisht kjo.

Ej, se kush po troket ne porte!!

ahahaha smiley

 

Aleanca e Antiteistve... sa bukur tingellon , si aleance kunde titisteve.Habitem si mund te kete te fiksuar mbas territ teist ketu ne mes te iluminizmit peshkor dhe pjeshkor smiley

Nuk behet hasha zoti per nje pjeshke mer. smiley

mire , mire po per njat  pjeshke u fut ne mekat robi pare e prej anej rrodhi gjithe ajo histori mekati ende e pashlyer.dhe me e keqja eshte se mekati nuk shlyhet duke u zhytyr ne mekat smiley

Dhe denimi qe, te hani pjeshke sa te plasni. smiley  Thjesht xhelozi, se i biri po bente me shume qejf se i Jati. smiley 

"sepse une nuk jam katolik, as kristian, biles as fetar, jam mbi fetar, nuk i perkas nje feje te caktuar, megjithse i mbroj te gjitha fete (duke i njohur mire kufijte e tyre) nga sulmet e hajvaneve moderne qe qendrojne pa prezervative mbi Gomar kozmik."

providenc_al me kapuc ti heretiko smileysmiley... ndigjo, ate foton tek posti tjeter, e ke ven pa u mendu mire smiley, sikur po flisnim "per bole te kapura me oshkur", apo jo smiley

Hidhu prap atje, se tani do te ve nje tjeter qe eshte pak a shume sipas temes.

pritem nje cik, pritem se jam ne drite te verdhe tani smiley

Duke lene menjane punen e zotit, qe vete pyetja me duket pa kuptim, mendoj qe fete jane si pune repository e eksperiences njerezore. Kuptohet qe me ndryshimin e kushteve ca gjera dhe duhen ndryshuar. Ne kete drejtim fete jane konservatore, pra ndryshojne ngadale. Por ky eshte avantazhi i tyre per te evituar gabime te medha, qe mund te vijne nga ide te "ndritura" prej Sovjet-Harvardi, sic i quan dikush,  ide qe me raste cojne boten ne qamete te papara, si dhe fete vete kur perdoren per qellime te mbrapshta. 

Peshku mund te behet pikenisje per nje kryqezate kunder fese se keqe. Amerika, Vatikani, BE , e me the a te thashe jane squllur tashme me traplliqe si politically correctness. 

Në peshk lëshohen popla si "ajo është kisha e gjakprishurve" - për ortodoksët, kështu që nuk ka gjasa ajo gjë. 

prape me keto ti mo nemesuso, akoma s'je sheruar?

Kur shoh si më zë turpi kur ju lexoj, kuptoj sa identifikohem akoma me vendin tim, dhe gjëra të tjera po aq melodramatike.

Kam pershtypjem qe peshku eshte pasqyrim i deformuar i realitetit. Virtualiteti mesa duket amplifikon shume.

Patjetër. Peshku të jep mundësinë të shprehesh pa teklif nën batanijen e ngrohtë të anonimitetit, fluiditetit të marrëdhenieve dhe papërgjegjshmërisë së përgjithshme, shoqëruar me iluzione të befta gjithëfuqie. Këto i di por ndjenja e turpit, që M. Nano do të thoshte tradhëton ndonjë gjen geg timin deri më tash të panjohur, nuk pyet për këto.

Ajo ndjenja e turpit eshte pozitive, eshte sinjal per njohjen e botes, qofte dhe virtuale, si pune vaksine, dhe si rrjedhoje e forcon genin ne fjale dhe ty dhe mua bashke, kuptohet gjersa aftesia e robit per te dalluar te miren nga e keqja nuk eshte e kompromentuar.

stilin ta bejne si te dojne.. rendesi ka qe te mos lejohen altoparlantet ne maje te minarese.. hajde nigjoji masnej

smiley Fantastik. Ca njerez gjynah te vdesin. Vetem per ket duhej te kishte Zot, dmth Drejtesi Universale smiley

 

Titan!!  smiley

smiley duhen me shume tipa si george carlin sesa xhamite

Ksanthi është një qytet në verilindje të Greqisë. 1/3 e popullsisë së qarkut me të njëjtin emër, i përket minoritetit mysliman-turk, që ndahen në turq, pomakë dhe ciganë. Në qytet brenda ka kisha dhe xhami - bien këmbanat dhe dëgjohet ezani. Për rreth tre muaj, kam qëndruar diku afër qendrës së Ksanthit dhe e kisha si kishën ashtu dhe xhaminë 5 minuta nga shtëpia. Dëgjoheshin qartë dhe pastër si këmbanat dhe hoxha.

Para rreth një viti e gjysëm, në Greqi u bënë zgjedhjet legjistlative, dhe qarku i Ksanthit ishte vendi ku partia Syriza, ka marrë numrin më të madh të votave në rang republike. 38.56%. Në nivelet e saj më të ulëta ka qënë AiA me 4.9%. Gjithë rezultatet gjenden këtu. Kur ndodhi vrasja e atij këngëtarit prej AiA, zyrat e krisavgjitëve janë djegur dhe shkatërruar në qytetin e Ksanthit, por këtë lajm nuk keni për ta lexuar në mediat shqip (as te K.C i Respublicas)

 

ti kujton se ne ja vdiqem dhe cdo dite merremi c'ndodh ne ate greqine tende te vogel me mendje te ngushte. po te pakten kur shkruan beje tamam se kush eshte Syriza dhe oriza dhe kush AiA-ja dhe BB-ija.smiley

muxhahedinet e krishtere jane me keq se ata islamik. pa e pastruar hapesiren krete-nish nga shqiptaret nuk i qasin prof-doktoret te dera.

ne fillim duan tu mbushin mendjen toskeve te dhionisit te bashkohen me apollonet e sulit dhe pastaj geget e apollonise te bashkohen me dhioniset e nishit.

a e bojn dot 'Xhamia e Vogel' ...

Xhami iku për lesh. Duhet gjetur mënyra për të prishur dhe dy kishat .

pak a shume si komitetin ekzekutiv te vjeter. as tym asgje, pa cak pa bam, mrena dy ditesh sikur nuk ishte kurre aty.

duhet gjetur menyra pra. ishte fjala. une per menyren fola. jo per tjeter gje. Do kisha thene te njejten edhe po te ishte fjala per City Parkun.

Samuel Beketi nuk ka shkruar veper me tittull "Emigrant", ka shkruajtur "Ne pritje te Gogo-se". Pastaj fenomeni "qender sociale" nuk eshte amerikan, eshte fenomen italian.

Eshte gjet menyra, por nuk ka teknike. Pranej them une shko andej nga Tomorri, ndoshta e gje, te ndihmojne stergjysherit prej botes tjeter, ose ndoshta gjen fatin duke vezhguar te perbrendeshmet e kermes si primitivet. E sigurt qe ne NYC nuk e gje. Masanej NYC eshte kalçifikuar si nje varreze financiare. Te pakten bej ndonje xhiro andej nga Kalifornia (gjithnje kujdes nga kalifornikejshen).

E keqja me ju që nuk respektoni Hyjninë, është se zakonisht kjo ka si pasojë që në ndonjë hale do i fusni hundët e do kullosni nëpër livadhe të pëgëra. Kur Evropa mohoi Hyjin (shkurt, përfytyrimin e ideales dhe jo ndonjë bablok mjekërzbardhur siç po ia bëni parodinë), kaloi ose në komunizëm, ose në nazizëm. 

Kështu që ju duheni pasur kujdes se nëpër vrima miu i fusni hundët, ose do ndiheni kreshnikë, ose do përkundeni nëpër teorira racore e raciste apo në hardcore komunizëm. Dmth ua kam shumë merakun. 

"Hyjnine"? Akoma perdoret kjo fjale?

Mos gaboj, geget e kane ne mashkullore, Hyu, e cila verteton edhe nje tjeter feature burrerore te gegeve, te pakapur nga Muc Nano. Si dhe karakterin pellazg te deizmes, e cila e merr Krijuesin si nje fryme qe "hyn" tek subjekti.

Ne fakt teoricienet e pellazgjizmes jane toske dhe biles ortodokse te eger, qe kane gege ka vetem simpatizante.

bukur smiley-jo se me lype mendim, apo se eshte e vertete c`ke katrranosur...por me "Hyu" kjo qe ke shkruarsmiley

touché smileysmiley

"marrëdhëniet e saj përtej shtëpisë i konsideron marrëdhënie partneriteti." smiley smiley...e bukur kjo! 

Qe njerezit e afte dhe me talente qellojne te kene lidhje fisnore me shoket kryesore te patise, kjo nuk me duket as e denueshme, as e pagjase. Askush nuk duhet te vuaje lidhjen fisnore per te care perpara ne jete. Mos na ktheni pas ne obskurantizmin monist! MERITOKRACI!

....cuditerisht Sala nuk kishte asnjo te afte nga fisi. Nga krahina sa t"dush  smiley 

fin:

Antiteizmi nder shqiptare eshte nje nga provat qe besimi eshte ceshtje edukimi. Keshtu me duket mua.

Afër mendjes. Sigurisht është kështu. Njeriu është e vetmja kafshë që ka nevojë të edukohet. Madje "mëkati fillestar" (e ka përmend një herë heretiku), është theksimi i nevojës për edukim. Prej këtej doli shkolla - e detyruar madje. Universitetet e para, kanë qënë manastire. Sigurisht që feja këto i ofron me një fjalor tragjik - do shkosh në ferr, do digjesh etj etj, po në një farë mënyrë është vetpërmbushëse. 

Kurse per habi, qe kur bota i ka hyre me vrull konsumimit te psikofarmakeve, kemi gjithnje e me pak mistike (edhe poete e filozofe, po ashtu).

E vërtetë dhe kjo. Si thoshte gjyshi tënd, duhet një lloj zamke për të mbajtur njerëzimin në këmbë. Unë e kundërshtoja, por tani kam ndërruar mendje. 

Nuk di perse e ke fjalen konkretish kur flet per burgun. Jam kureshtare.

 

E kam fjalën për komente që vetvetiu shprehin dhunë: ta rrëzojmë, t'i vëmë minat, ta hedhim në erë (xhaminë, kishën etj). Këta i kap ai ligji për hate-speech. 

 

Afermendjes jo, se nje pjese e mire e historise se kishes eshte ne terma "zbulese", "thirrjeje", "populli te perzgjedhur"...

Gjithe ceshtja reduktohet ne terma te autoritetit tashme: a kemi nevoje per Zotin (apo gogolin) qe njerezimi te sillet "mire"? Ti vete, ke nevoje per shembull?

Ja dhe nje teologe tjeter e modhe mer jau qe e mban Zotin per Gogol.

Une nuk e njoh gjyshin tend qe permend Nemesis me lart, por nuk ma ha mendje se te dukej Gogol nese te shpjegonte qe kjo gje nuk behet keshtu po behet ashtu, nuk dilet nga dritarja por dilet nga dera. Dhe nuk ishte Gogol edhe nese ti (supozim) kerkoje te hidheshe nga dritarja, te kapte per turijsh per te sjelle ne din.

Pse nuk eshte Zoti njesoj si gjyshi?, apo kujt do me i tregue ti Frojdin mer jau!!

Gjyshi e ka mbaruar funksionin e vet korrektues nje dite te bukur. Ti pse ia heq te drejten Zotit te dale ne pension?

Zoti nuk del ne pension, e nxjerr ne pension ti bashke me shoket e tu te armeve (qe keni bere 10% te luftrave te njerzimit), dhe bashke me Zotin korrekton perjetsine shpirterore te gjyshit ne vdekesi kerme me te perbrendeshme qe i hane si meze skraparllijte duke pire raki.

Zoti eshte burre shume i mire. Eshte ndergjegjja juaj e keqe qe e fut ne lufte me individe si puna ime.

Edhe te mendosh cfare sympathie kam ushqyer per kataret!

Zoti eshte edhe grua e mire Fin!

Prandaj ndergjegja jone e keqe na fut ne lufte me individe Femen si puna jote.

Nuk kam pas simpati per kataret, sepse para se te degjoja per ta dija kuptimin e fjales ne italisht "qelb".

Tashti, ne Atit tone qe eshte ne qiej sikur i lutemi.

Cili eshte kuptimi i fjales ne italisht "qelb"? 

I luteni ju ne te Roma Pertomes, une i lutem si prind. Keni akoma boshlliqe ne kulture "ju" katoliket, apo vrasja e ndergjegjes per zhdukjen misterioze te Papa Buon-s sepse tha:

« Noi siamo oggetti da parte di Dio di un amore intramontabile. Sappiamo: ha sempre gli occhi aperti su di noi, anche quando sembra ci sia notte. È papà; più ancora è madre. » (Papa Giovanni Paolo I)

 Stai dando i numeri edhe ne italisht: 

http://www.albanesi.it/salute/Sintomi/ca...

smiley Kontrollo shqipen se s'i thone qelb asaj qe nxjerrim kur kollitemi.

Shqipen e kontrolloj dhe nuk e kontrolloj, sipas rastit, me keq italishten, por problemi eshte si mund te kontrollojme neverine. Aty me rri, tek Sartri dhe Pazolini.

Kjo puna e Zotit ne imazh te babait vjen qe nga greket e lashte dhe eshte cuar me tej edhe ne forma te pervertuara nga Frojdi e kompani, prandaj edhe ca frojdiste te vonuar ne Shqiperi, kane ne goje vetem vrasjen e babait. Zoti nuk eshte as babai, ne imazh a cdo gje, e as ndonje vegim i larget i te pareve. Zoti na ka dhene ne fillesen, por vete nuk ka asnje fillese e as ndonje finit. Ai eshte shkaktari i big bengut, i jetes ne toke, i ligjeve e rregullave te universit etj. Zoti per besimtaret te pakten, eshte Krijuesi duke qene se gjithesia dhe bota jone, nuk mund ti lihet nje rastesie te paster. Ateizmi modern, qe ka filluar aty nga shekulli 17 dhe deri vone nga shekulli 19 me shkencen i kishte me keq punet sesa besimtaret. Jane perralla me mbret keto qe tregojne tani keta ateistet e komsomolit per ateizmin e shkencen. Ata qe kane bere zbulime breakthrough ne dijet e ndryshme ne Mesjete e me pare kane qene te gjithe besimtare dhe motivoheshin ne punet e tyre per te arritur tek Zoti. Dhe ne fund te fundit, shkenca na meson se si behet dicka, por jo se a duhet bere apo jo.

" Jane perralla me mbret keto qe tregojne tani keta ateistet e komsomolit per ateizmin e shkencen."

Ke ndonje argument historik per kete, apo thjesht poezi?

Argumente sa te duash, po ju komsomolasit (respekte heretikut) keni mbetur me batutat tek cifti i lumtur. Nga shekulli 17 e deri ai 19, ata qe besonin ne Zot kishin me shume argumente shkencore se ateistet e ishin pararoje ne shkence. Ateizmi nuk ka dhene ndonje kontribut te prekshem ne shkence. Une, s'di, ti po pate tregoji ketu ne kolektiv.

Historia e ateismit eshte me e lashte se historia e krishterimit, ndaj edhe s'ka si te jete ashtu sic thua ti.

Si edhe: besoj se ti e di qe ateizmi ishte i denueshem ne Mesjete. Blasfemia denohej me prerjen e gjuhes. Cfare ateistesh prisje te merreshin me shkence?

Po flas per ateizmin modern, qe fillon nga shekulli 17 dhe historia e fese nuk fillon me krishterimin. Besimi ne Zot eshte qe kur ka shkelur ne toke kemba e njeriut.

Se ku e ve ti steken e historise eshte problemi yt. Besimi ne zota eshte cilesisht i ndryshem nga besimi ne Zot. 

ka dy mendime po themi, qe variojne nga shume zota tek nje Zot dhe nga nje Zot tek shume zota. Me aq sa kam lexuar, ecja ka qene nje Zot dhe pastaj shume zota e kshu me rradhe. Sdq, feja nuk e ka vitin 0 me krishtin. Para krishterimit ka qene judaizmi, nga tradita monoteiste, e te tjera fe me para.

Ver re qe ateizmi nuk ndryshon brenda historise se feve.

Ajo çështje është e zgjidhur, që kur të përzgjedhurit, zgjodhën tu predikojnë "të papërzgjedhurve". Nëse mund të ketë të tjera çështje nuk di të them. Por di të them se bota mbarë - ajo perëndimorja të paktën, ka një festë në një datë të caktuar, që feston ditëlindjen e një personazhi të caktuar. Në rast se suedezi, hollandezi, greku, bullgari, shqiptari, amerikani, e bën këtë ritual të njëjtën ditë, përvit dhe në mënyrë të caktuar, nëse nuk i thua mrekulli, atëherë çfarë është? Se shumë gjëra po i marrim si të mirëqena...

Nuk bëhet fjalë që zoti të jetë "frikë". Kam një shpjegim racional mbi idenë - qoftë të krijimit të zotit, e madje atij monoteist, në formën sesi është perceptuar. Frojdi psh tek "Totem and taboo" is a start. Ose po deshe më shumë post-modernizëm, shif "Life of Pi". Ajo që është e nevojshme, është njohja me idenë sesi kemi ardh deri këtu ku jemi. Të tjerat pastaj, janë rrjedhoja.

 

 

 

Ajo eshte ceshtje e anashkaluar gjate zhvillimit historik te besimit. Ne luftera te gjata, per shembull, fillimisht ne front dergohen burra dhe te shendetshem, pastaj me pak te shendetshem dhe gjithnje e me pak burra e gjithnje e me shume djem.

Sic thashe me siper, une s'do diskutoj kurre mrekulline e suedezit dhe amerikanit: une besoj ne mrekulline e tyre, por kjo s'eshte e mjaftueshme per te besuar edhe une vete tek mrekullia.

Autoriteti s'eshte thjesht frike. Autoriteti eshte sidomos "delegim".

fin, besoj se është më e lehtë të besosh në zot, sesa të besosh se ka qënë aksident historik shpërhapja e atëhershme, më beso për këtë. 

Për të besuar tek mrekullia, dikush duhet të jetë mendjehapur - thotë spiritus. Meqë është edhe çështje edukimi, unë të dhashë "literaturë" smiley më lart, hidhi një sy, që të flasim me të njëjtin regjistër. 

 

E jo de, se dikush qe vetem dje ka lecitur Lindjen e tragjedise, s'me jep dot literatyre smiley.

Filmin s'e kam pare, kur te behem mbare.

 

p.s smiley

smiley 

cila është festa kombëtare e irlandezëve, thamë?

E atij që zhduku gjarpërinjtë smiley 

Si, nuk ka emër ai? Apo ske bythë tia thuash. 

Tani më ke vënë në pozit smiley Po çfarë rëndësie ka emri kur shoqërohet me idiotëllëqe të tilla. Agio Petros smiley

Still... prapë nuk ia ke thënë emrin. Pastaj këto dy topet me dhëmbë e dy sy, shpjegojnë ca gjëra. U ktheve në pagan - satir. 

Nuk ishte për të treguar kthimin në pagan,  por për të treguar të vërtetën që pranohet edhe nga vetë klerikët mbi fen. Nuk të pëlqeu versioni që ta thash? 

Unë të kërkova thjesht emrin e festës. Nuk ta nxë goja? So much për idetë që përcillni, se demek advokoni të vërtetën. E vërteta është, se i gjithë civilizimi evropian, është judeo-kristian. Edhe këtë gjë, përsëri këta, e "thonë vetë". 

 

Nje njeri I mirearsimuar dhe ndricuar duhet te jete i vetedijshem per dy tre gjera tashme te mireqena: feja ehte nje bashkesi mesimesh morale te mbeshtjella me friken nga ndeshkimi ne boten tjeter. Eshte nje tradite e mbartur dhe qe ka mbijetuar sepse sfiden me vdekjen njeriu se ka zgjidhur. Dhe e fundit, nje rit, praktike per tu mbledhur e qendruar bashke.Te tjerat jane dokra, ne pikpamjen e nje njeriu mendjehapur.

Puna eshte qe ai njeriu mendjehapur mund te shkoje per lesh duke eksperimentuar. Tashti kaviet duhet per eksperimente, dhe mbase duhen quajtur dhe "heronj." Dhe te tille mund te jene miliona bashke, se historise nuk i plas per numerat. Po si tha ai, larg ... time.

nuk eshte argument kjo.madje kasapanat me te medha kane ardhur nga popujt religjioze.

Po, kur feja eshte perdorur per qellime "pjeshke." Po leri kasapanat e medha. Robi gjen belane ne menyra shume me pak heroike, dhe as ngelet fare ne histori. 

E thashe dhe me lart, feja nuk eshte e persosur. Eshte eksperience e mbledhur. Po ta vesh re mesimet jane me shume ne forme mohimesh. Mos bej kete apo ate. Vete mesimet negative, ne pergjithesi jane me robuste ndaj gabimeve se sa ato positive. Dhe marifeti eshte tu shpetosh gabimeve katastrofale. Dhe kete gje feja e ben. Me ndryshimin e kushteve, edhe ca mesime duhen ndryshuar nga eksperienca te reja, pra duhen kaviet rebele.

rebelimi ka filluar ne radhet  e popeve dhe priftnijve. papa aktual eshte nje rebel qe ka kuptuar se kisha duhet te adaptohet me shoqerine postmoderne.

Pikerisht. Nuk eshte rebelim eshte evolucion. Por ama nuk po revizionon "mos grabit" e "mos vrit" etj. Si dhe evolucioni biologjik, ndodh me hapa te vogla, dhe duke mesuar nga gabimet. Eshte metode me shume me pak gabime qamete, se sa inteligjenca e Sovjet-Harvardit, qe per shembull, sajon "qellime" te larta nganjehere dhe justifikon vrasjen e grabitjen.

O shoku i partise, ti si nxenes mesatar megjithese i pa pertueshem i leninizmes, duhet ta dish se nese thua ate qe luftrat ne bote jane bere per arsye fetare e te tjera, cka eshte e vertete, bie interpretimi marksist i historise ose shpjegimi i saj, qe cdo gje, luftra e perplasje jane bere mbi baze klasash. Dhe 100 milione njerz ne shekullin 20 nuk i kane vrare besimtaret por bash ateistet e sistemeve komuniste kudo ne bote.

1 Chronicles 21, Deuteronomy 3 , Joshua 6 ,  Judges 21 , 2 Kings 10:18-27 ,Exodus 21:1-11,  (Judges 11:29-40 , Isaiah 13:16 ,  Hosea 13:16  ,  Psalms 137:9 . etj etj. Shikoj pak këto.

Pse cfare i di fetaret ti rondokopi i partise se Zhelalit ,.. jashte Klasave ? Disa Qindra miljone kane vrare dhe vazhdojne te Vrasin fete per te mos thene miliarda . Dhe po te vesh mendjen ne pune smiley ( utopi me fal e) jo te hash cfare dhjet Saliu qe mba gjysem hene e falet ne Kishe , eshte Republikan dhe i ben Bust Mbretit Kufome , do shohesh se dhe ata 100 miljone i kane vrare ata qe besonin ne Krisht si Ortodokset ashtu dhe te Krishtertet me bekimin e heshtjen e Papatit !

Pikerisht. Nuk eshte rebelim eshte evolucion....

Ja dhe nje citat nga te xha Abazit smiley Po pse hoqen dore nga evolucioni Fetaret keshtu smiley Kjo mania per tu duk te Fellte me citate ju ben qe te mos dini as per cfare flisni . Mire ai kur theret qameti smiley se cope mishi me dy sy eshte dhe e ka leshuar lefKOPEJA si Poet ,  per te hutuar armikun deri sa te filloje Opoziten e vertete smiley, po dhe ti leshon citate ?

 

Kujdes, se i ka cu Sala internetin dhe Atij Nolt , dhe thone qe e ka qejf shume peshkun. smiley

Keto Spiritus jane dokrra iluministe frenge te shek 17-te, gjysem-falsitete (ose gjysem te verteta) te qellimta per te demaskuar fene njesoj si komunistet demaskonin me gjysem-falsitete shoqerine borgjeze. Ti qe pjerdh vazhdimisht ketu per Inkuizicionin mesjetar (si dhe te gjithe pordhamanet ketu e ngado gjetke), akoma nuk di, dhe me keq nuk don te dish, megjithse eshte shkruar edhe ne tekstet shkollore te klases 8-te, qe Inkuizicioni ka lind pikerisht kur Mesjeta mori fund, ne epoken e Rilindjes e cila solli nje prishje rendi dhe turbullira pa fund. Mesjeta eshte nje mit iluminist. Dhe ti e mban veten si mendjehapur çmitizues, pale.

Ky eshte problemi i mirarsimimit te ndriçuar qe e ke fjalen ti, jane pikerisht keta te mirearsimuar injoranca e vertete, lidhur me krimin e vertete. Epoka e sotme eshte mesjete e iluminuar me genjeshtra te perbindeshme, qe po ti dinin njerzit tamam i suleshin shkollave me cfurqe dhe lopata "si ne Mesjete".

Frika nga vdekja eshte ekzistenciale, per çdo gjallese, frike fizike dhe frike shpirterore.

Frika fizike eshte normale, sherben si veteruajtje. Problem eshte frika shpirterore, vdekja shpirterore, dhe pikerisht ketu qendron vlera e fese, te tregoje qe shpirti nuk vdes me kalbezimin e kermes.

Kjo eshte e verteta per fene, dhe rrenat me te poshtra si gjithnje kthejne permbys te verteten, trimerine e kthejne ne frike, perjetsine ne vdeksi kerme iluministe. 

 

zotrulesi je ti?

zotrulesi je ti?

Eh si keni msy ju, si ata te mjeret ne vakti qe qushin "borgjez" Bedri Spahiun ose Mehmet Shehun.

Po ti ke ndonje haber nga historia, na thuaj ndonje fjale per argumentin. 

ishte per hir te nje vjetersie te caktume te argumentit.

ok. ja dhe kjo teme e mylli ciklin per mu.

me te mira.

 

Mund te jete dhe keshtu sikurse thua ti, pra moderniteti eshte nje mesjete e verbuar nga drita e lirise.Po ne eshte keshtu pra qe bota po shkon per lesh e ne paste nje Zot, ai duhet te jete sadist.Tjeter mundesi nuk ka. Si mund te kenaqet ai me degradimin progresiv te shembelltyres se tij? Ja kete nuk kuptoj une.Po ta kuptoja, do behesha teist.

Po kusht te ka thene ty qe Zoti eshte sadist perveç vetes tende qe flet vete dhe degjon vetem ate qe flet vete sepse te duken fjalet e tjetrit. Sadisti je ti.

Argumentat ja kam dhene Artit me siper, fakti eshte se ti dhe te ngjashem si ty, doni qe Ai te jete sadist qe te qetsoni ndergjegjen. Eksperienca ime mijevjeçare ne kete fushe eshte se ju nuk terhiqeni as para evidences, kuptimi i kesaj te vertete (qe Zotit as neper mend nuk i kalojne maskaralleqet njerzore) lidhet me ndryshimin (mistik ose gradual) te menyres se jeteses.

Ne kuptojme ate qe jemi vete, dmth akti i kuptimit (biles edhe akti i kujteses, lidhur te dy ngushte) eshte para se gjithash akt moral.

Dmth ne fund te fundi ky eshte muhabeti me i leshit qe mund te behet, aq me teper ne Peshk.

 I hodhe armet e.Po sigurisht,argumenti eshte i pakundershtueshem.Plotfuqishmeria e Krijuesit dhe pafuqishmeria e tij per te ndryshuar fatin e njeriut, eshte paradoks logjik.Ketij paradoksi nuk i shpetuan dot njerzit ne agimin e Historise qe projektuan Krijuesin. Ne fillim lindi si nevoje emergjente per ngushellim ky projekt por me kalimin e shekujve, u servir si shpjegim. Dhe kur doktrina u ofrua si shpjegim universal, filluan te zbulohen te carat.Ne shek 21 kercet akoma me shume falsiteti diktrinar.

Nuk ka asnje paradoks logjik, perveç deshires tende (dhe te Art, Samuel Beket, Marks, Fuko, Zhizhek e kompania bella) per te ndyre pastertine absolute me sperme dhe leng mestruacionesh Gomari dhe Gomarice Kozmike.

Plotfuqishmeria e Krijuesit behet akoma me e madhe po te lidhet liria e njeriut (libero arbitrio) me "pafuqishmerine e Tij per te ndryshuar fatin e njeriut", jo ne kuptimin qe Zoti eshte i pafuqishem, por meqe nuk ka krijuar nje robot, por nje qenie te lire krijuese (qe ben gjera qe nuk i ka bere Zoti, psh poliklorurvinilin), nuk mund te nderhyje tek fati i njeriut, sepse ne momentin qe nderhyn vjen ne kundeshtim me parimin e libero arbitrio, dmth krijon nje robot me kaçavide, ose thene sipas teje krijon nje paradoks.

Te kam thene qe ju ktheni çdo gje me bythe perpjete. Ky eshte organi me i vlersuar sot, organi i Fukose (jo ai i pendulit), mendja bythe.

Nuk ndertohet argumenti me sperme dhe lengje menstruale.nqs njeriu eshte paisur me liri, atehere perse u dashka kryqezuar kur ai lirine e tij e con deri ne dyshimin e Zotit si krijues? Ja nje pyetje tjeter.Apo lirim me kusht si i burgosuri qe duhet te kthhet prap ne qelen e tij.

Kjo që thua ti, Spiritus, do të qëndronte nëse besimin në zot e konsideroje burg. Po nuk është kështu. (Kush po kryqëzohet njëherë, këtu po ndodh e kundërta, besimtarët po u dalin "joshqiptarë").

 

Por vazhdimisht jam duke thene si ze ne shkretetire se mbas argumenteve fshihet lepuri i moralit, njerzit nuk argumentojne argument per argument ne emer te nje vertete abstrakte, ne fakt argumentojne per te justifikuar palaçolleqet e tyre (perfshire ketu edhe gjeni ne rang boteror). Argumenti sherben si paterice.

Ja edhe ti i bere ca hapa te tjera me paterice komsomolasi:

Perse u dashka kryqezuar kur ai lirine e tij e con deri ne dyshimin e Zotit si krijues?

Ja po te pergjigjem une me paterice inkuizitori (hahahaha ja kom vjedh si heretik):

Perse u dashka kryqezuar kur ai lirine e tij e con deri ne pranimin e Zotit si krijues?

Ti prap nuk ke per ta kuptuar, sepse eshte çeshtje sperme.

Per ta kuptuar kete qe them une duhet te rrish 40 dite pa qire, larg shtepise, ne nje vend te qete pa njerez. Psh shko ne malin e Dajtit (meqe nuk je skraparlli, sepse duhet te shkoje tek Tomorri) dhe ushqehu per 40 dite me diete vegjetariane dhe uje ontologjik, pa honger plonca e paçe e raki diabolik.

Ndoshta te vjen pergjigja, por do ta ndjesh perpara, pastaj llapa-llapa.

Ndryshe vazhdo me sperme, plenca, paçe e llapa-llapa e zhdraka zhdraka me paterice ne kalldremin e Qytetit.

 

 

 dobet si argument dhe banalitet si gjuhe.

Spiritus, sic tha ky papa i ri, rendesi ka te mos beni keq, po dhe "mosbesuesit" zoti do t'i mirkuptoje. Dmth rendesi ka c'ndodh ne kete dynja. Dhe fete nuk flasin per zotin, eshte mister, thone.

Nuk marrin vesh komsomolasit Heretik. Keta jane artiste te medhenje mer jahu, bejne kuaj me cizme meksikane dhe zhaba, por ne nuk ja u kuptojme artin me te cilin do ndryshojne boten. Mbeten te pakuptuar, si Koco te teto Ollga. Eshte e kote te ju shpjegosh se Zoti eshte krijuesi dhe i plotfuqishmi dhe po te donte, qe nga njeriu i pare deri tek i fundit, i bente besimtare te tij, pa te meta e cene, por per kete Ai ka engjejt. Njeriut i ka dhene liri dhe ka vendosur ligj te vetin, kush ben mire do gjeje mire, kush ben keq do gjeje keq aq sa ka bere keq. Per ta ndihmuar njeriun te beje mire, i ka dhene nje dore ndihme me profete e libra, ne fund, nga drejtesia e tij ka lene te vendose vete njeriu dhe te korre ate qe mbjell. Zoti nuk ka nevoje per besimin e adhurimin e njerezve per te. Kush mendon te kunderten apo sic thote nje i mencur, kush mendon se do preke lavdine e madhshtine e Zotit duke mos e adhuruar ate, eshte si nje i burgosur qe shkruan ne murin e qelise se ketu eshte erresire, me mendimin se do ndaloje diellin.

+1 spirtus,  "Nje entitet perfekt i cili na sugjerohet qe krijoi kete univers kaq perfek dhe te harmonizuar si ka mundesi qe deshtoi kaq keq ne krijesen e tij me te perferuar njeriun"

Për më shumë shëmbëlltyrën e tij.

Si qe muhabeti përfundimisht, është njeriu difektoz apo jo? Apo nëse Zoti ekziston pse njeriu është difektoz, dhe pse të bën zoti të fshikullohesh kur nuk je difektozz? z?

 

Perfundimisht ky eshte test prove per te kuptuar njerzit. Testi me i mire per te kuptuar sa i peshojne bolet (edhe felet per femrat) njeriut eshte:

Nese deshton (ose ne kete rast ndjehet i deshtuar), a e akuzon tjetrin per deshtimin dhe mjerimin e tij? Dmth tregon se eshte apo nuk eshte i lire.

Vari karet (dhe pidhet), dhe gjej ndonje tjeter nese ke mundesi, nese jo, je i denuar te jesh ne te njejtin kapanon dhe mense me te, ruaj portofolin, dhe ndonje gje tjeter te çmuar qe ke, se mund te fuse gishtin ne çdo çast.

Ja dhe ketu i kam, llap-llap pa pushim per ideale, dhe pothuajse te gjithe i çojne prindet dhe gjysherit ne azil, se qener te ngordhur. Ky eshte testi social per nje shoqeri kermash.

Çka është më tronditëse, është fakti që këta nuk kanë një ide të vetën për çështjen. E kam fjalën që shumë mirë njeriu racional e iluminist mund të shprehej i lirë mbi këtë gjë. 

te mbeshtjella me friken nga ndeshkimi ne boten tjeter.

Po pse kështu, edhe e mirëqenë kjo? Pse shën Gjergji psh, kishte më shumë "frikë" idenë e zotit, sesa torturat e njerëzve mbi tokë? Cili person racional sot, do bënte të njëjtën zgjedhje me të? Por cep më cep gjithë bota e feston shën Gjergjin (pse?). 

emigrant sipas Muc Nanos nuk je gje tjeter vetem nje shqiptar jo-i paster dhe i nakatosur me otoman! Keshtu qe qepe!!!

Antropologët nëse duan shqiptarin e pastër, të shkojnë në malësitë e Veriut, sepse kjo ka qenë historia e tyre. At kanë jetuar më të panakatosur me qytetërimin. Otomanët në jug u ulën këmbëkryq, gjë që nuk ndodhi në veri. Por të gjitha këto janë konstatime që i kanë nxjerrë autorë të huaj

P.s. Seriozisht, cdo gje ma kish marr mendja por qe ne vitin 2013 do te lexoja cilesime "paster" dhe "piset" per grupe apo nen-grupe sociale, ket nuk ma kish marr mendja kurre!  

keto qe thote Muci, dhe jo vetem ai, i thoshin ne dekaden 80-te gjimnazistet e tiranes, sidmos samiu, partizani dhe petro nini, kur donin te dukeshin te zgjuara (dhe interesante). zakonisht fjali-paragrafet e tyre fillonin me "njeriu ne jete...".

ama nje gje: ato te pakten kishin hirin e moshes, te sinqeritetit te supozuar dhe te grykeseve te zeza, te cilat ne vendet me te fryra frruheshin nga ferkimi dhe zbardheshin vetiu duke i nxjerre me ne pah ato. ndersa keta gjysmaraket qe i perserisin ato gjera pas 30 vjetesh duke "ngrene buke" me to, madje duke bere edhe si illuminues te shqiptareve me ato gjera aq bajate dhe ne thelb idiote e obsolete, jane krahasimisht ca qenie qerose pa mencuri dhe estetikisht - per mua - te krupshem

Llahtare

At kanë jetuar më të panakatosur me qytetërimin.

Ky flet sikur shqiptaret e Veriut te jene si ato fiset e Amazonias apo Polinezise te panakatosur me qyteterimin. Dhe kete "panakotesje" te supozuar te shqiptareve te veriut me qyteterimin Muci e paraqet si vlere pozitive. E merr vesht ti apo jo, Muci u jep cilesimin "the noble savage" verioreve si cilesim pozitiv, kurse jugoret i cileson me nota negative si te nakatosur me otomanizmin dhe qyteterimin. Ky qenka gomar fare! Harram u qofte interneti admineve nese lejojne te sillen me shkrimet e ketij debili ne peshk!

Anger, plani B?

 

Plani B: Libri i Mucit perdoret per kausha per te mbajt paprika

You have reverted to plani A (të mos e marrim seriozisht).

ti guxon te marresh seriozisht nanon ne domenin qe flitet?

Nope. Jo, nuk do e bëja qoftë dhe për "tangërllik". Nuk është e mbrojtshme ajo tezë. Bëja shaka me Ronin.

 

Nano e ka llafin per shqiptarin e pagdhendur, material bruto qe nga neandertali. Pushtimi otoman u shtri deri ne Hungari, por une do thoja se te papushtuar mbeten ata qe ruajten gjuhen, fene, dhe traditt kulturore. me sa di une, pjesa me e madhe e jugut te Shqiperise i ploteson te treja keto kushte. Pagdhenduria dhe papershtashmeria e nje grupi njerezish me boten ne zhvillim eshte thesar i cmuar vetem per antropologun apo udhetarin ne kerkim te  ekzotikes, por jo per kombin ne teresi. Ndaj dhe Durhami shkonte ne malesi per te gjetur kuriozitete antropologjike. Jugu dhe Shqiperia e Mesme, me te mirat dhe te keqiat e saj, ishin pjese e botes se njohur nga te gjithe.

Tamom e ke PF, te gjithe tipat moderne u kthyen ne fene islamike, ndersa te gjithe te pagdhendurit mbajten fene e te stergjysherve neandertale, krishterimin.

Islami = Modernizëm?smiley

Vazhdova logjiken e PF-se, tjeter pune se çfar mendoj une. Por rendesi ka te qeshesh ti, edhe pse nuk merr vesh nga ironia.

Moderni i vertete eshte njeriu i Neandertalit me kopaçe ne dore, ajo eshte feja jone e lashte, prejardhja jone. Fajin e ka njeriu i Kromanjonit qe ndroi fe me kapistallen e gomarit ne dore.  

 

Ehh ironia..

Shpresoj t'u shoh ndonjë ditë ciceron të muzeut ateist që do ringrihet në Tiranë kësaj radhe heretik, kam përshtypjen se e bën shkëlqyer at punë.

VO
S'e mar vesh ç'ka për tu xe mor mik?

O Ron, 

Nga ura Milotit e ne Kukes turku e pushtoi ne 2010, se Shkodren e ka pushtu me kohe...E hongri Mirdita mbare nga rruga kombit... Ket Muci ka per ta sqaru Rev-in tjeter. 

Leje Bame, se kjo e 2010 ka qan traume smiley Kam punu atje perkthys, e kur vishin me kerku pune, para se me pyt a ka pune me thoshin : thuj ktij turkut se per 500 vjet ska hy turku ktu, pastaj kerkoshin pune smiley . e turqit e shkret ca kan vuj ato vite. 

Godo, po te ndjekesh vepren e klerit katolik, para 44 e shikon qarte fare flirtimin e tyre me elementet pagan qe kishin mbijetu te ritet e besimtareve te tyne. Pra jo vetem nuk i luftonin kto, por i dokumentonin me kujdes te madh dhe kur ju duhej edhe banin avokatin. Kam bindjen se po te mos ishte nderpre dhunshem besimi, katoliket me shum mundesi mund te kishin pesu nje shkeputje nga vatikani. Mjafton te lexosh veprat e AT Gjon Karmes, apo Shauretin e AT Marin Sirdanit(qe ne kohe tjeter nje klerik me siguri do ishte shkisheruar per ate shkrim) ose edhe Fishten.

Shifni nje gje vetem . Dhe Hajduti i veprave "kulturore " dhe mileti nuk protestuan per "perdhosje shenjtesh " si portreti Perandorit F.Jozef qe i ndjeri Palivec pat vene re se e kishin dhier mizat . Po u duhej nje ashtu keshtu qe te hedh doren ne qafe ..dhe Hop :

Ne Muze . Paret milet se nuk na duhet fare cfare dhisni a kini si diare mendore per vlerat e Feve smiley Nje Relike e ka gjithmone vendin ne MUZE !

Spiritus je shume i sakte . Asgje me teper se nje Liber per Femijet i kohes sone qe kishte permbajtje Moralin për çdo Kohë  "Ç ështe mirë , Ç'është keq " 

Mirpo sot Nuk ka me Moral as per te vënë ne gjumë nga ato që nanurisnin prifterijte e Hoxhallaret ne gjendjen feminore te Njerzimit !
 

mire komsomolsit i murem vesh. po kta poeter e kompani kush jon, cunat e Wrangelit, medemek?

e bot peshkun llum me kto cilesoret pa dogane. harrom!

ec emo, gjithmone serioz e koken lart smiley keta  te Wrangelit  te harruan nderkaq, por mua do me mungosh nje cik me thene te drejten ( sidomos gjate kesaj fundjave me shi smiley)

Kush po pyet per Peshkun mer i nderumi Emo, kur Koçi ka bere haram dhe harem gjithe boten.

Nje ku e ke ktu nje çun te Wrangelit qe pershendeti Revolucionin e Tetorit dhe e lane te vdese nga uria si qen, sot i mbajtuar nga leninistat me i madh se Lad Majakovskij.

I pelqen shume edhe leninistit luftarak postmodern fukoist, Spiritus Kllaçnikovit. Ky e ka çmitizuar i pari Doruntinen, motren e Gjergj Elez Alise dhe Maria Magdalenen.

http://russiasgreatwar.org/media/culture...

Per ta shijuar dhe kuptuar tamam (ka zhurma), gjej ne jutub recitime ne anglisht, une kam nje shume te famshem ne italisht. 

Nje ku e ke edhe Jesus Kallaçnikovin, qe ja ka hipur Gomarit Kozmik ne fund te poemes:

Crack - crack - crack!
Crack - crack - crack!

... So they march with sovereign tread ...
Behind them limps the hungry dog,
and wrapped in wild snow at their head
carrying a blood-red flag -
soft-footed where the blizzard swirls,
invulnerable where bullets crossed -
crowned with a crown of snowflake pearls,
a flowery diadem of frost,
ahead of them goes Jesus Christ.

Not found

Po e shoh qe paske nevoje per kurim intensiv me "ager therapy" te kesaj ODDs tende. Te sugjeroj qe perpara cdo komenti, merr fryme thelle dhe perserit disa here husaaaa ...dhe mos harro te shkundesh krahet, se ndihmon smiley

He mer Art e miratuat ligjin skandinav per zoofiline? He me pra mo se pa u martu me Gomarin dhe Lopen Kozmike nuk je modern tamon. Mos i lini gjerat pergjysem, shkojini deri ne fund. Dale nga dale behemi edhe ne moderne pas jush.

lëre, lëre se nuk e ka kuptuar që jemi tek stacioni i parafundit për të arritur në komunizëm

Ky quhet "komunizem hesapi", ja çfare gjeta tek linku jot:

Basta con mamma e papà: sui moduli di iscrizione all’asilo nido e alla scuola dell’infanzia comparirà solo la scritta “genitore uno e genitore due” e se è uno solo “genitore”.

http://www.ilfattoquotidiano.it/2013/08/...

Dmth i bije qe ne "italiont" e stacionit te parafundit te betohemi:

Qafsha prindin numer nje!

Ose te shajme:

Te qi.... prindin numer dy!!!

Nuk ta mbush gojen, por tingellon me me edukate.

Kurse ata te gadishullit skandinav qe kane arritur ne stacionin e fundit te komunizmit te thone:

Qafsha gomorin! (kozmik)

Te qi.... lopen!!! (kozmike)

Kan hec shume perpara ata, aha, s'kapen dot, jane ne Kashten e Kumtrit, mjere ne mbetem injorante, akoma me nene dhe babe.

Para se të bëni xhamin shkoni në Siri se po u bënë thirje vëllai për të shpëtuar motrat smiley  http://youtu.be/YKsFIcJFRvU  . Kur të ktheheni make sure to blow up kishat dhe teqet. Se harrova edhe sinagogën smiley

Tema ne fjale eshte po aq jo-relevante per realitetin e sotem shqiptare sa eshte dhe tema e Pellazgeve apo etnia e Aleksandrit te Madh. Te merresh me "geg e tosk" eshte nje soj sikur ti biesh me dore: te jep kenaqesi, te ben te ndihesh sikur po ben dicka, por ne te vertete sje tu bo asgjo.

Debati geg-tosk eshte nej coftine qe e zhvarrosi Saliu per interesat e veta politike, por qe fatmiresisht nuk dha rezultat. Tani shkon Muci & Co dhe e ngacmojne me shkop kete coftine te zhvarrosur dhe qelb dynjane me ere te keqe.

Deshiron Muci & Co teme me brume dhe qe eshte relevante per realitetin e sotem por dhe per nje te ardhme jo fort te larget? Jepi vlla, shfaqe guximin tat intelektual ne lidhje me temen e islamit te sotem ne Shqiperi. Do tagji intelektuale per ket pune? Qe ku e ke! (Minuti 0:52) Vreje me kujdes mesazhin qe i jep shqiptareve musliman dhe qafirave vllau jone shqiptare prej Sirie. Jepi Muci, ta ma bytha ti shkrush nja dy rreshta per ket pune?  

Se kisha pa naihere ate thirjen per lufte.... llahtar....

Ku ta shofesh ti? 

Ti e ke menjen me u mor me geg e tosk!

me terheqin; cer ti boj?!!! Masanej lufta e mrenshme na mba gatitu...

Po pse kto te xhihadit nuk jone tonet a? 

Shqip i shau qafirat! 

Lufte e mrenshme mer osht ene kjo!

Pranej po them, jepi i cik vemenje se nuk bohet qameti! Deri m'sot nuk kom pa ndonje geg me pushke ne krah qe te thote kam me ja kajt at nanen toskut. Morpo as ndonej tosk nuk kam pa qe te thote kam per ti qire nene gegut!

smiley kom fryk se jon ceshtje e humbe Rono, si puna Jonuzajt... Si tha endriti toleranti ke tema tjeter, me dhem vetem per kombetaren time, ketyre shqiptareve te kombetareve te tjera kaja nanen... Ne tonet i kena, po keta kalifatistat me duket se nuk na kane vetet... smiley

E kam dhe nji porosi per kufart (qafirat) ne krejt boten. Vallaj o kufar mos menoni qe fitoni. Vallahu per deri sa eshte dikush ne qiell qe na mbron neve, nuk ka kush ne toke qe mundet me na poshtru! vallahu o armiqte e islamit si mundeni ju me na friksu neve kur ne ne grykat e pushkave tuja e shofim xhenetin. Vallahi mos i mendoni ato, fshijini prek kokave tuja! Vallahi te betohem ne Allahun ezauxhel, keni me gjet burra qe dojn vdekjen ma shume se ju qe e doni jeten!

"E kam dhe nji porosi per kufart (qafirat, ata qe nuk besojne ne islam) ne krejt boten."

Me ty, me ty e ka Bame mos boj kot sikur nuk kupto!!!

P.s. Mu ky si tip gegu mu duk. Tashti sipas Mucit ky i bi me qene shqiptare i paster dhe i pa bo pis nga qytetrimi. smiley

O Ron, 

Muci ka mumb busullen; lene ne hall te vet.  

Po me ne kufart cer ka mor vlla? Na icik buz, ashush, ne r&r dum. Na pushket i kena per gjah, per derra te eger, e ky po don me gjet xheneit n'tytat tona... marri o Ron, marri (kap faqet ketu ene shkuli icik)...

Rono mos na i ngatarro punet, shqiptar te paster(qr ca shprehje) jan ato qe nuk jan perzi as me otomanizmin, kshuqe mbaje vete. autogol smiley

PS. sa kam dasht qe ta vrasin edhe asadin si gedafin, se ashtu e meriton cdo diktator qe ngren armet kundra popullit te tij, po tashi qe u zgjat lufta aq shum e u perzine gjith kto xhihadista se di per ke te baj tifo. Edhe kombetarja sna doli gja smiley

eu temen e semes, po qeleshen pse e ka marr ne siri smiley

Gjithsesi ndarja, eshte toske, geg, arvanitas kosovare. Jo per te vecu kosovaret per shkak te ketyre pallave, se kosova ka djem e vajza te mrekullueshme, qe kan kontribu shum per kulturen e perbashket shqiptare kto 23 vitet e fundit, por per shkak te ndarjes se gjate dhe mungeses se komunikimit. e njejta gje me arvanitasit. 

Rono, me mire te ikin si martire dhe ti pastroje Asadi e co keto infeksjone e tumore shoqerore...biles duhet vene ligji per heqjen e shtetesise se ketyre urgjentisht

Mire e ke ti Arto po problemi eshte se kto te kthehen si Mehmet Shehu dhe te formojne Birgaden e Pare Sulmuese. Po deri athere ka kohe keshtu qe une them me mire merena me pune gegesh e toskesh.  

O Ron, 

'Merikont me shume inat se komunizmin kane terror-islamizmin. Une mblodha nje maune me arme para i muji per poetin e leftin, per te luftu komunizmin; a e imagjino dot sa arme mbledh per te luftu terror-islamizmin? Po nuk o kjo zgjidhja Rono; si tha dave chapelle, zgjidhja o revista playboy ne xhani uoker me parashuta... apo e ka thene PF-ja?.. se maj men...

Andej nga Shqiperia nuk ja kam friken Rono, se mesyne kaq kohe dhe ju ngeli brisku ne dore ..pertej nga Kosova o Maqedonia e shoh te zymte ca situaten. 

 

shife gjer ne fund ket... nuk eshte shume e qarte por duket sikur vete-hidhet ne ere...WTF?

Cduan keta mes luftes sektare arabe? :O 

Po ta tha o vlla tjetri: "Vallahi te betohem ne Allahun ezauxhel, keni me gjet burra qe dojn vdekjen ma shume se ju qe e doni jeten!"

 

smiley

smiley

smiley

s'ka fjale.

s'ka fjale.

ajt tani, na sillni naj artiikull te dijshem nga ezani, qe e "spjegon" kte.

Do ta shpjegojne mire luanet kur te kthehen ne Atdhe dhe te fillojne te kerkojne qe dhe aty te jetohet me sherihat si ne Siri. Kur te vi ajo dite me sa bast e do qe do dalin dhe ketu ne peshk apologjet e fese se paqes dhe do na thone qe mire mo vlla ca te keqe ka sheriati, pse paragjykoni, prisni ta provojme i her, ku i dihet mbase eshte me mire! 

jo, jo, s'kom pse vej baste qe me siguri i humb, o Ron. teoria gati osht qe tani sa per at pune (se kshu e ka kjo dora e teroicieneve tip semundje e bute e ktyre): "secili ka mendimin e vet".

ah jo, kane shku me tej.  Po pertoj me e gjet e me postu linkun per te miljonten here ketu; po hoxha thote se ka vetem nje rruge, ate te islamit. Kur e pysin po ata qe dune me besu ndryshe? Ata nuk dine thote, eshte detyra jone ti bindim. Kur e pysin, po mos te dune? Do dune, do dune thot se eshte detyra jone me i bind.... ene ngerdheshet....

aaa te lutem shume, simitet e Topit thone qe lejini besimtaret rehat, se besimtaret me do pune merren, nuk bejne zarar... 1M here e pacim ne gabim. 

Pune e rande o kjo!

smiley

Megjithate kur e meno, nuk o per te qesh por eshte per te qajte! Me mire thot eshte me te vdek vajza se me u martu me nji te krishter! Kurse keto bolet rrine e meren me geg e me tosk. 

hahha,,, ridiculoussmiley

hej po si thone simitet me qofte; jeni tu i ra ne qafe....

qeka bere nami ketu. heretiku si donkishot lufton para mbrapa. fitues nuk ka, te humbur gjithashtu jo.

heretiku si donkishot lufton para mbrapa.

Heretiku nuk lufton para-mbrapa, lufton vetem nga para ne stilin klasik. Skandinavet dhe masonet e NYC luftojne pergjithsisht duke i rene mbrapa ne stilin modern, sepse siç e kam shpjeguar me lart "t'i biesh nga mbrapa" eshte nje e rame moderne. Dhe ne fakt, po ta shohesh mire, e gjithe lufta midis forcave progresive dhe reaksionare behet per punen e te rames mbrapa.

Pastaj jane edhe ca te rame te tjera me moderne ne te ardhmen, lidhur me luften qe Sanço Pança nga mbrapa Gomarit te vet Kozmik, po prit se per ne te Gadishullit Ballkanik eshte akoma heret, jemi akoma mbrapa, dmth jemi duke i rene nga mbrapa Gadishullit Skandinav. Ja prit sa t'ja fusim ne Evrope, pastaj rregullohen te gjitha, te gjitha te ramet ne te gjitha drejtimet e drandofiles se ererave. 

Per shume vjet gezuar Kurban Bajramin.

dakord.

Si e lame ket? Si vendosem dmth? Cilin projekt zgjodhem si perfundim?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).