Një burokrat nuk është domosdoshmërisht një njeri i fjalës; artikulimi, nëse e ka, është një plus. Kërkohet prej tij një njohje ose ekspertizë e fushës në të cilin ai ose ajo ka marrë përsipër të menaxhojë, drejtojë e të tjerë. Kjo është një domosdoshmeri

 

Mbrëmë për fatin e keq tonin, publikisht, në një emision televiziv të kohës prime time kemi parë mungesën arbitrare të së parës dhe së dytës: të artikulimit dhe ekspertizës. Kolegia Rudina Xhunga kishte të ftuar të mbrëmjes dy drejtoret e reja të sapozgjedhura nga kryeministri Rama, ose dy dama të çelësave të Thesarit të Shtetit: tatimeve dhe doganave. Briseida Shehaj dhe Elisa Spiropali, e para e panjohur, ndërsa e dyta një aktiviste sociale dhe politike aktive, u futën mbrëmë në atë që mund të quhet ‘sprova e drejtoreshave’. Për të cituar titullin e emisionit të mbrëmshëm të Xhungës.

Spiropali, sigurisht e zotëronte cilësinë bazike të komunikimit publik, falë edhe përvojës së saj: ajo që i mungonte në ekspertizë dhe njohuri të lëmit të doganave, të cilat ajo mund edhe t’i mësojë shpejt, i kompensonte me nivelin politik apo propagandistik të komunikimit.

Atentatin e madh me pisqollën e papërvojës por edhe paaftësinë e komunikimit e kryente drejtorja tjetër, zonjusha Shehaj, e cila kishte aq barut në ngecjet e saj sa të hidhte në erë edhe çdo barazim apo plus që siguronte Spiropali. Beteja me opinionin e opinionit publik u humb gjithsesi. Nuk ishte vetëm një humbje personale që Shehaj ia dha Spiropalit, nga ato humbje që me një gotë verë nga pas kapërdihen.

Jo. Atentati iu bë politikës së emërimeve të kryeministrit të ri, një lloji qesëndie të madhe që ai i bën administrimit publik duke katapultuar çupëlina amatore në krye të punëve të shtetit. Më e dhimbshme bëhet kjo kur dihet se mazhoranca është në rrugë e sipër për të futur duart me anë të ndryshimit të ligjit të nëpunësit civil të miratuar me konsensus në maj.

Përpjekja për të futur debatin te medemek revolucioni gjinor ose një lloj diskriminimi pozitiv, është një tezë e pavend ose edhe një lloj spekulimi i natyrës së spektaklit. Në kohë krize ekonomike teoria ‘me këmbë në tokë’ është më e sigurt sesa të rënit në pozicionin ‘me këmbë përpjetë’ siç sugjeron emërimi në fjalë.

Kolegia Xhunga u ndje ngushtë mbrëmë dhe ndoshta ardhja në studio e gazetarit të ekonomisë të Top Channel dhe më vonë mbërritja e Nikolin Jakës qenë përpjekje për të mbushur atë hon të madh ku dëgjohej lirshëm përplasja anë më anë e jehonës së budalliqeve.

As feminiteti dhe as rinia nuk janë asete me sa duket. As një arrogancë e fshehur pas titullit ‘drejtoresha’. Nëse zonjusha Shehaj është portreti i ri i administratës së re shqiptare, që po na prezantohet si risi: vajmedet!

Ndoshta duhet të mos tregohemi të ashpër me zonjushën Shehaj. Ndoshta kështu po të takoheshim me të në një pab të Tiranës kur edhe mund t’ia falnim shprehjet e gjymta para një gote birrë. Por, jo në një hapësirë publike, jo në orën e një takimi publik, jo një nëpunëseje që paguhet me taksat e shqiptarëve. Aq më pak kur ajo vjen nën purpurin vezullues të Edi Ramës për Rilindje.

354 Komente

A mundet ndonje nga agjit-propistat e PS-se dhe Rames te na shpjegoje pse disa poste drejtorishe (psh Posta, Doganat, Tatimet) ishin pa konkurs kurse disa (CEZ) po?

Ai qe do marre mundimin te pergjigjet, lutet te thote nese qenia "e dashura", "mikesha", apo shkoqur "dashnorja" e ndonje politikani, eshte kriter perzgjedhjeje per te qene zv/Ministre, apo Drejtoreshe ?

Galile, mendim ndryshe?! Nga Dritan Hila qe eshte zgjedhur si zv/minister i Mbrojtjes edhe pse kur ishte konsull ne Milano u hoq nga puna per vjedhje e shperdorim? Mendim ndryshe nga dikush qe kerkon te mbroje emerimet e reja me shjajsimin "po edhe Berisha keshtu i kishte?" Ku qëndron lajthitja e Ramës me emërimin e Shehajt dhe Spiropalit? Le të shohim të shkuarën që sa iku.  Mendim ndryshe qe s'flet fare per eksperiencen dhe aftesine e zonjushave per postet por i gjithe shkrimi eshte "fajin e ka Berisha?"  Ne cilen bote jetoni, galile, qe s'te vjen zor ta sjellesh kete pacavure te Dritan Hiles zv minister te mbrojtjes (qe edhe ai s'ka as edhe nje lidhje me fushen) si "mendim ndryshe?" Te ishte se Shqiptaret donin te njejten gje sic bente Berisha, do kishin votuar perseri Berishen o galile. Ju na cate veshet duke bertitur "fitoi rilindja". #rilindje qenka kur ben te njejten gje si paraardhesi?

E bukura eshte qe shani Leftin e poetin (ne shume raste me te drejte) nderkohe qe beni te njejten gje per anen tjeter.

pse kur ishte konsull ne Milano u hoq nga puna per vjedhje e shperdorim?

 

me sa di une  ai u hoq nga MJ sepse shkruante ne Gazete (shqiptare) dhe na merziteshin komshinjte jugore nga shkrimet e tije.. Keshtu per korrupsion a vjedhje nuk di gje pls ndricona..

Nga gjithe ajo qe shkruajta une, ty te beri pershtypje vec detaji i Hiles? Po mire, meqe ajo te paska shqetesuar me shume, beji google pak me mire: Në vitet 2002 deri 2004, ka qene i akredituar si konsull i Shqipërisë në Bari (Itali), ndërsa në periudhën 2005-2006, ka qene i akredituar si konsull i Shqipërisë në Milano (Itali). Në shkurt te vitit 2011 largohet nga puna.

Po ti ate po sulmoje ( kredibilitetin e Dritanit) qe kur thua se eshte zvminister eshte nje sulm i Drejte , por qe te thuash qe ka vjedh dhe shperdoruar detyren smiley ( sill prova) . Eshte bere zhurme ne shtyp (ka shkrujt vete Dritani) kur eshte pushuar nga puna ( edhe shkaku ka qene disa shkrime te tija rreth menyres se punes se MJ per "marveshjen e Detit")

 Pertej Dritanit tani , C'mendim ke per paraardhesit e ketyre vajzave ? .

 

Jo galile, po sulmoja pacavuren "shkrim" qe ti me solle si "mendim". Pjesa e heqjes nga puna ishte detaj sh. i vogel. Eshte ofendim i intelektit, galile. Ti vazhdon te evitosh pjesen kryesore duke u marre me paraardhesit e vajzave. Ta kam kthyer pergjigjen cfare mendoj per paraardhesit. Lexoje edhe njehere - me stilin qe rekomandohet te lexohet VQ-ja smiley

Nuk di pse po harxhoj kohen me Dritanin kur duket qarte qe ti s'do te lexosh. Edhe njehere: Në vitet 2002 deri 2004, ka qene i akredituar si konsull i Shqipërisë në Bari (Itali), ndërsa në periudhën 2005-2006, ka qene i akredituar si konsull i Shqipërisë në Milano (Itali). Në shkurt te vitit 2011 largohet nga puna.

Cilen pjese aty s'kupton qe eshte heq nga puna si konsull (ate qe thashe une) ne 2006-en dhe eshte transferuar pa shamate ne MPJ ku ka punuar deri ne 2011. Heqja nga puna ne 2011 ka qene, sipas tij (dhe ty) per shkrimet qe ka bere per marreveshjen per detin.

Nuk eshte hequr nga konsulli per shkrime, per shkrime eshte hequr kur ka qene zyrtar i ministrise se jashtme ne '11 se duke qene diplomat, bente shkrime qe shante sic e ka zakon, kryeministrin e asaj kohe te Italise Berlusconin. Nese do te shash cilindo, beje, se nuk te ndalon kush ne Shqiperi sot, por jo duke qene diplomat. Largohu nga detyra dhe shaj ke te duash. Si konsull ky eshte larguar, mire thone, per shperdorime.

Dritan Hila (burrri i vone i Rudina Xhunges) eshte nje komunist ekstremist, socialist deri ne vdekje, i biri i nje komunisti famekeq te kohes se diktatures qe u sherblye ne kohen e Nanos me poste konsujsh dhe ne kohen e Rames me poste zv/ministrash.

Nuk mund te merret per argument per qeverine, njeriu qe eshte brnda ne qeveri. Pse si kujtonin ti, zv/ministri i Rames do flase ndryshe?

Gjembi, Dritan Hila nuk eshte pergojuar kurre per vjedhje sepse eshte nje familje me shume edukate.Iku nga MPJ sepse jepte ne medjet mendime opozitare per qeverisjen ...ne MPJ.
Problemi qe trajton Lela ka ne thelb misionin opozitar dhe si i tille edhe pertypet.Ata detyre ka.Mirepo kur shkrimi ka er fill "paragjykimin" zbehet veprimi i emerteses qe me gojen e kryeministrit u tha se vendimi u muarr ne ,ushte emergjence.Eshte ne tagrin e Kryeminostrit te veproje ne kushte emergjence.Ne nuk i dime informacionet qe i shkojne kryeministrit prej sherbimeve intelegjente...Ndaj duhet te presim me gjithe vogjilencen e nje opozite serioze...

grava, edhe miku yt Barjaba familje me shume edukate mund te kete qene por ja qe ju ngaterruan ca placka neper duar ne Amerike. Edhe Ilir Floriri - madje edhe vete Berisha. Edhe cfare do te thote kjo?

Shkrimi ishte i dobet. Obi-Wan tha mire cfare eshte problemi.

Gjembi me qe grekun ma bere mik, i bika qe te kem Juve armike!Keshtu? Por ja qe edhe pse shume here ja fut katundit une prape nuk te kam as armike e as ne opozicion.Por qe ta dishe edhe me mire akoma eshte nga dera e atyre burrave qe nen Sali Butken bene histori.Pra me ata qe ju gabimisht krejt e krahesoni, ....nuk krahesohet.Doni ta shani? Jepini !Ka punuar ne nje zyre me tim bir dhe di dic me teper se sa shprehen disa per militantizem

Gjembi me qe grekun ma bere mik, i bika qe te kem Juve armike!

smiley 

  1. Une nuk e shpika miqesine tende me Barjaben, vete e ke thene. Une s'te njoh kush je keshtu qe s'mund ta di.
  2. S'me intereson fare nese Barjaba eshte Grek apo Arjan, sic nuk me intereson nese Ilir Floriri eshte nga Skrapari apo nga Zadrima.
  3. Pse te me kesh mua armike?!

Emrat, perfshire Barjaben, t'i thashe per te treguar qe s'ka lidhje pse dikush mund te kete familjen shume te mire, automatikisht edhe i biri/bija eshte shume e mire. Sigurisht qe ndodh, por jo 100% e rasteve. Se me kete logjike, i bie qe me te vertete disa ketu qenkan te poshter ngaqe i kane patur baballaret sigurimsa, gjykates e hetues torturues. Apo qe pse i jati i Tahirit ben kontrabande, edhe Tahiri eshte kontrabandist.

 

Grave e ke shume gabim. Eshte heq si konsull ne Milano prej nje akuze per pervetesim fondesh (popullorce vjedhje)

Shkurt 2008, Konsulli i Milanos Dritan Hila, shperdorim detyre

Ish-konsullit te Milanos Dritan Hila i jane gjetur shkelje shume te renda administrative nga auditimi i ministrise se Jashtme. Edhe pse ndaj tij eshte kerkuar marrja e masave te rrepta ligjore dhe administrative, Komisioni i Gradave dhe i Disiplines eshte mjaftuar vetem me nje verejtje te lehte me goje dhe ne vend qe rastet t’i kalojne prokurorise, ata vazhdojne te vegjetojne ne ministri. Ish-konsulli Hila akuzohet nga auditi edhe per pervetesimin e nje shume prej 3000 eurosh, te cilat kuestura e Milanos i ka dorezuar me firme ne Konsullaten e Shqiperise ne Milano dhe pikerisht ish-konsullit Hila, pasi ishin gjetur ne kuleten e nje emigranti shqiptar, e cila kish humbur ne rruge dhe ish gjetur me tej nga kuestura italiane.

Mbreme te Rudina Xhunga gjys ore pashe dhe volla 3 here. Te bente me vjelle edhe Fevziu kur ftote nai minister te Berishes (si rasti i skandalit te fibres optike me Olldashin) po bote ene nai pytje si me spec, ne forme uji me shpela gojen. Kurse keto jane monizem total.

Nejse car pret te beje Rudina kur burrin sapo ja bene zv-minister te Mbrojtjes.

2009-n kur u be Meta minister, ky Hila ka bere disa artikuj (jane komentu edhe ketu me duket) ku i lepinte bythen ne nje fare feje sa qe edhe lidhjet e Metes me serbet na i quante gjenialitet. Me pas kaloi ca kohe te Nik Xheli dhe kur u martu me Rudinen u fut ne PS.

Tani me keta njerez Rigroposja eshte e sigurte. Eshte bo skandal fare.

car behet o grava?! po kete bashkeshortin e intervistueses Rudina Xhunga e paskan heq nga Milano se ka vjedhur portafolin e nje emigranti te gjetur dhe dorezuar nga karabinieret me procesverbal?! smiley ka vjedhe leket nga portafoli i gjetur! ueee cfare kantnarlleku mo!! smiley E kete e paskan emeruar zv minister mbrojtje? ueeeee sa e madhe kjo! 

jo, jo, e ke gabim ti. Kemi SHTET, DINJITET, KULTURE!

Surreale.

pikerisht i dashur Hunter, po ec e merru vesh me ca rrona qe cdo koment vetem shkruajne era shtet, era kyltyre. Sic duket era e shtetit e kyltyres per keta qenka me me xhepistat. S'kane faj, se nga vjen ky Hila, vjedhja konsiderohej zotesi. Nuk te jepnin nuse po nuk kishe vjedhur te pakten njehere.

Zv/Ministri i Ri "HILA" kompromenton edhe "paanesine" e Rudina Xhunges... mqns eshte ne fushen e Diplomacise, Hila duhet ta dije se gruaja e Min. Francez te Jashtem te Sarkozy, Bernard Kouschner (Mme Christine Okrent) drejtonte nje emision politik ne France dhe pas emerimit te burrit minister te jashtem, u largua nga drejtimi i emisionit politik ne emer te etikes gazetareske.

Tani qe Hila si 'analist" i pavarur (gjasme) u be Zv/Minister i jashtem, Znj. Xhunga duhet te pakten per sy e faqe, te mos na hiqet si "moderatore" ... nese vertet duan te ndjekin ndonje shembull te mire nga Bota Perendimore qe i refereohen kaq shume "Rilindasit" tane Mavi

Left po kaqe eshte Shqiperia o burre.Kush ja ndalon Rudines te kete preferencen e vet dhe qe burri i saj te jete i majte? Ca lidhen keto gjera dhe ku bie ne konflimt i teresi kjo lidhje?

Ligjerisht eshte si thu ti shoku komunist. Etikisht eshte sic thote Lefti. C'behet ketu? Ku jemi? Ne vendet tribale te Afrikes? Burri gazetar, gruja drejtoreshe e aviacionit civil, sic eshte rasti Balla dhe gruas se tij Belinda, gruaja gazetare, burri zv/minister, sic eshte rasti Xhunga dhe i ketij komunistit Hila. Kush beson tek pavaresia dhe objektiviteti i ketyre pastaj?

Ti me te vertet je keq lefKOPE . Nuk me beson por te dua te miren . Te kemi si syte e Ballit per te na eglendisur se po qe per te dale nga pavioni Cekes " budallej me shumice "  ke sa te duash ketu me "se Amerika zotrie " . Biles ke Shefqetin qe i jep udhezime Botes si te kaperceje Krizat . Ruaje veten per te mire te PPU .

Ne se te rendoj me thuaj .Une nuk dua te behem shkas qe te rreshqasesh fare smiley

Ktheje dhimbjen ne Force dhe ruaje Masterin qe te ka mbetur me dinjitet ! Nje mik qe te do te miren !

komunist?! jo ore jo, xhepist. 

Dritan Hila

Pfffffffffffffffffffff

Nuk e kerkon ligji konkursin per keto poste qe permende , jane emerime politike si zv ministrat dhe prefektet.. Cez ne ckuptim ?

CEZ

Dmth ligji eshte per Maliqin? Cilat poste qenkan me konkurs e cilat jo? Keto postet qe permenda cilesohen rang zv. ministri keshtu?

Mire qe s'qenka bere konkursi dje, apo eshte bere kohe me pare. 

Po gazetaret injorante lexon ti.. Konkurs ne kuptimin qe paraqiten disa kandidatura dhe ERE zgjedh nje. Po duke qene se ere eshte organ pseudo i pavarur por i zgjedhur nga parlamenti (politika) atehere nje kandidature do veje se dihet qe do zgjidhet ai qe do maxhoranca PS-LSI.. Dollapi me "konkurs" hyri ?

Konkurs ne kuptimin qe paraqiten disa kandidatura dhe ERE zgjedh nje.

Ai konkurs me duket, perderisa ka me shume se 1 kandidat te emeruar nga kryetari.

Dollapi me "konkurs" hyri ?

Nuk e di dhe s'me intereson. A jeni #rilindje apo #riberisha?

 

 

Po dakord o gjemb te mar vesh... Ti po thua me te drejte #riberisha , po mund te jemi edhe me keq ose me mire.. koha do ta tregoje.

ky lela lekundet midis nje globalisti trendy dhe nje katolikocentriku homoseksual.  mund edhe te mos jete keshtu por kete pershtypje te jep.  te eunukut me sakt.

Githmone kenaqesi me lexu komentet e tuja. Lela eshte:

Eunuk katolikocentrik homoseksual smiley Logic just went to mars smiley

Mos ia vër re, ka dalë pa leje nga vatha e AKZ-së. 

 

Shehaj per faqe te zeze!! Po edhe tjetra nuk eshte se te frymezonte ndonje besueshmeri kushediseca!

Kurse ketij Leles i ka pertu me nder prapanica te beje nje shkrim analize ashtu sic duhet. 

Problemi me gocat nuk ishte edhe aq se ju mungon aftesia e artikulimit publik apo mediatik, por mbi te gjitha mungesa TOTALE e pervojes ne fushat respektive; kjo e fundit i bente edhe me te pasigurta ne artikulim dhe bajate ne bisede.

Leles, si kryeredaktor i mister Cilit, akrobat kryesor i retorikes opozitare, i takon ti gozhdoje me shkrime keto shfaqje mediokriteti, jo te mi godase me pupla, si me lart!  

 

Problemi me gocat nuk ishte edhe aq se ju mungon aftesia e artikulimit publik apo mediatik, por mbi te gjitha mungesa TOTALE e pervojes ne fushat respektive; kjo e fundit i bente edhe me te pasigurta ne artikulim dhe bajate ne bisede.

+1

Gjithsesi, shkrimi ishte ironik dhe goditja e "lehte" e ironise eshte me therese ndonje here. Lela zerin e ka te holle, por shkruan mire ama.

Eshte e qarte se "çupelinat" qe kemi denoncuar ketu perpara se te bejne show TV, dihej qe do jene "Mish per Top", per faktin se s'kane eksperiencen minimale ne punet e Shtetit dhe fushat / lemin ku jane çuar per te "Drejtuar" ... te gjoja femra, nuk e kuptojne se titulli "Drejtoreshe" i le perseri ne stadin e objekteve qe do keqperdoren nga "ata" qe i mbajne fijet e tyre

Mire o mire, 'fryma' e shkrimit kuptohet, nuk do shume mend, por ta kisha fjalen qe nga pozitat e Leles ne kuadrantin e mediave tona priten 'qitje me artileri te rende'...gjithesesi, degustibus

ej po mire, kater vjet ke ndermend ta mbash intesitetin e sulmit opozitar?

A eshte kjo fushate qe po ben, apo thjesht per sport?

Ku e gjen gjith ket pasion me u morr me budalliqe?

Me mu e ke mer?

Nuk e kam pare emisionin.  Por po e marr te mireqene qe Shehaj s'ka aftesi artikulimi se per mungese te pervojes ne ate fushe dihet. 

Shkrimi i Leles eshte qesharak.  Jo per nga "puplat", por per nga akrobacirat "atentat, pisqolle."  Qe Lela t'i gozhdoje keto "shfaqje mediokriteti" duhet te adresoje demet qe jane bere ne dogane e ne tatime.  Dhe si do t'i perballojne sfidat drejtueset perkatese, duke pasur parasysh mungesen e pervojes.  Por Lela, per arsye te vetekuptueshme nuk e ben dot kete.  

Ne mungese, shkrimi i radhes me gjuhe kacakesh. 

demet qe jane bere ne dogane e ne tatime.

Juve flisni sikur shqiperia e Nanos qe bace me lule, e u prish gjate rregjimit Berishian. Per mua, Lela nuk ka pse te shkoje fare tek demet e gjendjet se i kupton dhe bufi. Gjithnje kane qene ne gjendje kritike, and if anything, u permirsuan (sidomos tatimet) pas 2005.

and if anything,...smiley

Lexova rreshtat e pare shqip dhe thash ..ku eshte kombinimi me USA ndryshe s'ka meditim te thelle ...KUR ?  erdhi smiley 

Aman me keto kategorizime "juve" e njerezit neper thase.  Me ndje po e kam te zorshme te bisedoj ashtu. 

Dhe mundesisht per here tjeter: Shqiperia, nano, berisha, rama.   

Sorry, a shqip-limitizem, did not mean it personally. Do ja te thoshja qe thjesht e dime se ku jemi ne ceshtje te tilla, e tere beteja e vota u fitua pikerisht me idene se jemi shume keq, e tani me duket pakez si pa kuptim ti behet ai diskutim. Mbase ai diskutim mund te behet pas 4 vjetesh, krahasimi ku ishim e ku jemi, por tani per tani, kemi me shume te bejme me disa vendime emerimesh. Ne te njejten menyre eshte pa kutpim qe Berisha te mbrohet duke thene 2005-09 qe me mire se 01-05.

Obi-Wan shkroi:

Kurse ketij Leles i ka pertu me nder prapanica te beje nje shkrim analize ashtu sic duhet. 

Dhe po i pergjigjesha atij komenti duke thene qe jo se perton, por sepse s'e ben dot.  Teorikisht edhe mund te mos na interesoje fare aftesia artikuluese ne televizon e x apo y drejtori a drejtoreshe.  (Edhe Rudina Seseri u gozhdua per medemek paaftesite artikuluese.)  Por sfidat jane keto: 1,2,3 etj.  Sa te afte apo te afta do te jene t'i perballojne.  

Mbase ai diskutim mund te behet pas 4 vjetesh

Hamendesojme qe hamendesojme.  

Une mbase jam me optimist nga aq sa duhet, por per mua keto dy drejtoreshat nuk do bejne as operacion truri, as nuk do hidhen me parashuta behind enemy lines...

Po ka political will e transparence, do kete permirsime, sikur dhe nje majmune (literally) te besh drejtoresh... problemi per mua eshte qe nuk mund te mendoj se do kete political will te tille kur vendimet per pozicionimin e tyre jane aq arbitrare e te pa-llogjikshme. E shikoj si nje bad omen.

na cave menderen me keto shprehjet anglisht

Sa pashe komentin tend te komentet ne te djathte mendova qe po i pergjigjeshe muhametaliut smiley Besoj qe duhet te jete femer, mos ja ver re se e kane zakon smiley

jo per gje po u bie vlefta automatikisht atyre qe thote - edhe plus na grric nervat te tjereve 

smiley

nuk te kupton . thuaji na cave dikun  men

Mendon qe ekziston mundesia te kete ardhur i/e vogel ne Amerike dhe s'e mban mend Shqipen aq mire sa ne te tjeret?

Ka shume mundesi se ata qe kane ardhur nga 3 vjec ketej ne pergjithesi u rruhet shume per jeten politike ne Shqiperi. smiley 

jps = vllai i xakes?

i kujt? 

...

Oh mos u merzit shoku. Ka budallenj plot bota. Mos i pergjitheso se s'jemi gjithe njesoj. Respekt per faktin qe shqipen e ruan pavaresisht se mund te kesh vite andej. smiley

Tung

Doganat e Nanos.smiley  Lum kush i gezoi, as numerohej leku i shkrete. Me thoshte nje "vuajtes": e kishim me te kapme, sa te na kapte dora dhe mbas kesaj pune nuk ben dot me asnje profesion tjeter. smiley

@ Monden: Shume e drejte
 

Monda vete emerimi eshte pertej qesharakes dhe eshte fyese ti kerkosh cdo njeriu te rregullt te tregoje rrespekt duke bere nje analize serioze per ceshtjen.

 

Ceshtja per mua jane keto dy sektore.  Me duket mjaftueshem serioze.  

Gjithesesi biseda edhe mund te marr drejtime qesharake, por qellimi im kurresesi s'ishte fyes.  

Ky sikur do dhe te mbetet ne histori. Leqe varet per cfare do qe te mbetet. 

Rama? Po si tirons qe je, as nuk duhet ta bojsh fare ket pytje, mjafto ti hudhesh i sy lagjes tate ene e shef meiher 'historin' te gdhendme n'cimento!

Shumica tiranas jane ketu, por varet cilin sy perdorin. Kur hapin syrin e kultures se keqe shofin beton e cimento, kur hapit ate kultures se mire, shohin vec gjelberim.

A ka ndonje link per kete emision. 

shiko njehere tek TCH online, nese e kane vene videon

Emërimet nepotike të qeverisë Rama

Një muaj pasi kërcënoi publikisht ministrat dhe deputetët e Partisë Socialiste se do i fuste në burg në rast se do të merrnin në punë të afërm të tyre, njerëz me lidhje miqësore apo klienteliste, Kryeministri Rama ka firmosur një sërë emërimesh nepotike, duke filluar nga kushurinjt e parë deri tek të dashurat e shokëve.

Endri Puka

Emërimi i Endri Pukës si drejtor i ‘Albpetrol’ është shembulli i skemës që ka Kryeministri Rama për të vënë asetet kombëtare, shërbimet dhe pasuritë e shqiptarëve në duart e klanit të tij privat. Drejtori i ri i ‘Albpetrol’ njihet si personi më i afërt dhe i besuar i Koço Kokëdhimës, që ka drejtuar për vite me radhë firmat e tij private. Ky është një emërim në konflikt të pastër interesi. Kjo, pasi zoti Puka do të jetë titullari i një institucioni me të cilin zoti Kokëdhima ka marrëdhënie biznesi dhe debit-krediti dhe Puka deri më sot ka qenë administratori i firmave të zotit Kokëdhima.

Ish-e dashura e Sajmir Tahirit Drejtoreshë Tatimesh

Drejtoresha e re e Përgjithshme e Tatimeve është një tjetër emërim skandaloz i Ramës. Briseida Shehaj është prezantuar nga Rama si njeriu kyç në kontrollin e bizneseve. Ajo njihet gjerësisht në PS si ish- e dashura e Saimir Tahirit i cili e ka ndihmuar në kaltaputimin e saj në një pozicion kaq të rëndësishëm. Shehaj është një emër krejtësisht i parëndësishëm dhe nuk ka të bëjë fare me ajkën e specialistëve në fushën e financave në vend. Ajo ka mbaruar studimet për Ekonomi me rezultate të dobta dhe ka qenë një studente mediokre. Deri pak ditë më parë, Shehaj ka punuar si arkëtare në një nga bankat në Tiranë. Rilindja sikurse shihet ka nisur me një degardim të plotë të institucioneve që nis që nga koka e tyre.

“Shoqja” e Dules Zv/ministre e Mjedisit

Zv/ministre e Mjedisit është emëruar Oljana Prifti, për të cilën flitet se është e "shoqe" e afërt e kreut të PBDNJ, Vangjel Dule. Më këtë emërim Kryeministri Rama i ka kthyer Vangjel Dules një borxh të vjetër për mospërfshirjen e tin në kabinetin qeveritarë.

Djali i Tezes së Monika Kryemadhit Zv.ministër i Integrimit

Zv.ministër i Integrimit Europian është emëruar Majlind Lazimi, i cili është djali i tezes së Monika Kryemadhit. Monika është bashkëshortja e Metës dhe njihet si dorë e fortë në merëmiet qeveritare. Emërimet nepotike kanë si qëllim zhvatjen e parave në dikasteret shtetërore për të mbushur xhepat e qeveritarëve.

Lefti, kjo puna e dashurive me duket e tepert. Ka nje kufi te "germimeve" biografike e lidhjeve familjare, e mori e mira. Po u kapem edhe pas lidhjeve romantike te njerezve atehere i bie qe te shkojme pertej viteve '70 ne kohe!!

Me nje fjale, ceshtja se "filania ka qene e dashura e X-it" eshte off limits, sic i thone ne anglisht. Nepotizmi familjar e fisnor eshte tjeter muhabet pastaj. 

Po ca lesh 'romantike', i ka vdek nona atij muhabeti me kohe smiley Lidhjet aty jane super 'te interesuara', bazohen mbi parane qe financon luksin, qejfin e shfrenuar, mondanitetin, etj etj

Puna e te dashurve te duket e tepert ?

E di ti perkufizimin juridik te konfliktit te interesit, favoritizmit, dhenia e avantazheve te pa-justifikuara, korrupsionit, diskriminimit ne emerime, shkelje e procedurave rekrutimit ne administrate ?

Gati te gjithe vepra penale

Po pse merren ropt ne Itali me "dashnoret" e Berluskes atehere, te cilat u vun Deputete Europiane, kush Ministre, kush Drejtoreshe etj ? Perse Bill Clinton apo Dominik Strauss-Kahn paten probleme me "favoritizmin" e dashnoreve te tyre, duke i "hipur" ne karriere dhe duke u shtuar rrogen (kundrejt favoreve seksuale) ?

(Shenim, Rasti DSK eshte per punonjesen Hungareze qe kishte tek FMN-ja dhe qe e ngriti ne detyre se e bente mire ate pune)

Djali i hallës së Metës, Zv/ministër i Energjisë dhe Industrisë

Zëvendësministër i Energjisë dhe Industrisë është emëruar Dorjan Duçka, i cili është djali i hallës së Ilir Metës, kryetar i LSI dhe Parlamentit. Në mbledhjen e fundit të qeverisë, Kryeministri Rama ka bërë emërimin e zëvendësministrave të 14 ministrive, por ajo që bie në sy është fakti se të gjithë të emëruarit kanë lidhje familjare dhe farefsinore me Ramën, Metën dhe gratë e tyre.

Djali i Filip Cakulit emërohet zv.Drejtor tek Lojrat e fatit

Djali i humoristit të Top Chanel, Filip Cakuli u emërua mbrëmë nga Rama në postin e zv.Drejtorit të Lojrave të fatit. Nuk bëhet fjalë për kritere, por për një qokë të Kryeministrit të ri ndaj të “pavarurit” Cakuli, i cili i ka shërbyer përgjatë gjithë këtyre viteve. Ky post konsiderohet si një post luksi ku lëvrëijnë miliona euro si rrjedhojë e korrupsionit. Me këtë rast Filipi ka bërë bingo. Rama, i cili bërtet për njerëzit e administratës dhe e ka kthyer atë në një panair qokash të miqve që i kanë shërbyer atij personalisht. Po e kthen administratën në një organizëm personal të vetin, pa pyetur për detyrimet që ka në bërjen e transparencës në këtë emërime.

Gruaja e Manjanit Sekretare e Përgjithshme e ministrisë së Integrimit

Gruaja e njërit prej titullarëve kryesorë të LSI, Ylli Manjanit është emëruar Sekretare e Përgjithshme e ministrisë së Integrimit. Zj Etleva Ciço është akuzuar publikisht nga një prej punonjësve të Raifaizen Bank, si e përfshirë në një sërë abuzimesh gjatë kohës që puonte në këtë bankë. Zj Etleva Ciço drejtoreshë e administratës e cila është kreu i një prej rrjeteve më të rrezikshme dhe të fuqishme të krijuar në RBAL( rrjeti Cico - Zeneli – Ciceri) . Kjo zonjë ka meritën të jetë futur në punë thjesht për faktin se është gruaja e një prej këshilltarëve të ish - kryeministrit Nano, Z.Ylli Manjani i cili tani është jurist.

Punësimi i mëparshem si një ekonomiste pagesash në O.S.C.E nuk e justifikon këtë katapultim të saj në këtë post.

e lesh lesh, o lefto.

Shume informacione interesante, sidomos per partine-familje te Ilir Metes!!!

TURP!!

P.S. - Ca emigranteve ju duhet me patjeter nje PHD ne edukate morale qe te fillojne tju bejne pershtypje ca gjera... smiley

Dorian Dockes i bente nje tribut gazeta dita.Cilesohej " si njeri me lidhje kyc nderkombetare dhe si i besuar i Ilir metes>"Se cfare jane lidhjet e tij  kyc nderkombetare gazeta dita nuku e sqaronte . pse nuk i ka perdorur ne te mire te kombit edhe kjo mbetet enigme.Per tifozet e metes qe vuajne nga alzehaimer iu kujtojme se ai ishte minister ekonomie dhe krijoi 0 fronte pune e nuk solli asnje investim te huaj.Njeri i besuar i Ilir metes per publikun shqiptar do te thote se heren tjater qe ben allishverishe nuk do te kapet ne kamera si ia punoi ai kodoshi tjater.

Dritan Hila eshte nje nga opinionistet me te mire per mua.Megjithese emrimi i tij si zv/minister mbrojtje tingellon paksa si ironik sepse ne nje op-ed e cilesoi ushtrine shqiptare te paafte as te pushtoje lacin.

une isha i bindur se e kishin emeruar si ZV/Min te jashtem, mqns na paska qene konsull a ambasador dikur ... por jo, s'qenka e thene qe Qeveria Rama te vendos njerezit ne fushat e tyre te predileksionit smiley

Piktori & Basketbollisti eshte KM dhe Drejton "Ekipin" qeveritar; Meta ekonomist drejton Parlamentin (te ishte Jurist apo Politolog, hajde dé); Koka pa shkolle drejton Mjedisin; Beqja qe s'eshte mjek, drejton Shendetesine; Tahiri me te dy prinderit nen akuze / pranga nga policia, Drejton rendin; Kurse Mjaftisti i mjaftueshem Vilajet, pa punuar nje dite te vetme ne Shtet apo gjetke, drejton "punesimin, rinine dhe mireqenien"  smiley

Do qe surprize ne rast se nuk ndodhte keshtu... after all, emerimet mund te ishin me te keqija. Kush do ta ndalonte? Maqo Lakrori??

Brace tigri, mbase. smiley

E vertete ka dhe nje shkalle me keq ku mund te ishin psh: 1) akoma ne gjimnaz ose 2) punetore krahu.

Maqo e beri te veten te pakten, i doli perballe smiley

Po ky Blushi apo ky Majko ku dreqin u futen ? apo kane frike mos perfundojne si Malaj apo Kaç Islami...

Spiropali, sigurisht e zotëronte cilësinë bazike të komunikimit publik,...smiley

Hopa dhe nje tjeter tek PPU  Ore une thashe qe s'ka mbaruar Viti .hallal admin nga i gjejne keta hallal me cilesi bazike .lefKOPEJA duhet te shpjegoje edhe variantet  cilesive acide duke perdorur si leter Tunesoli kete Lelen smiley

Po qe se nuk eshte member i PPU fitore edhe per mendimin e pjerdhur te IneteliDjences se LefKOPEVE ... Mbrëmë për fatin e keq tonin, publikisht, në një emision televiziv të kohës prime time smiley 

.. kemi parë mungesën arbitrare të së parës dhe së dytës.... të artikulimit dhe ekspertizës.. smiley Ky qenka c'qenka . Poeti i LefKOPESE i vjen anes ketij .

Kam nje mendim te respektuar dhe mjaft produktiv e te nderuar Admin  . Beni cmos ta bini kete germashkrues me cdo kusht .Ky mbaka nje qyetet me Dasma .Malli lefKOPEJA nje stan me dhi te krimbura  e bishtin perpjete .

Flori je LefKOPE ....po Gjithsesi, shkrimi ishte ironik dhe goditja e "lehte" e ironise eshte me therese ndonje here. Lela zerin e ka te holle, por shkruan mire ama.kush ta di thuaj .Iku Ai prime time smiley eh ai dinte te cmonte . Keq puna LefKOPE me keta axhamijte e gjimnazeve !

After all nuk te pengon njeri LefKOPE . Erdhi menjehere si konkurence smiley Po lereni ore te vijne te Rijte !

Lela, ka dale nga shkolla e piskamave.

Kjo qe ka shkruar ne cfare ndryshon nga ato fotot  qe botoi RD-ja pa mbushur akoma 24 ore ne emerim kjo vajza e tatimeve?

Puna eshte se nje takem e ka sport familjar kete punen e baltosjes po ky rrogetari i Naim Cilit pse beson qe eshte ndryshe? Tani porosia me duket eshte e qarte : shoqeria civile e perfaqsuar nga Naim Griqani mendon qe kjo vajza eshte e pa afte meqe Leles nuk i pelqeu kur fliste ne TV.

Uriahip !

Na hidh ndonje koment per temen, pa lere Lelen, se dihet qe eshte kot.

Te duken te pershtatshme belle signorine-t ty!?

E mira nuk ka fund thote populli yne i dashur dhe patriot.

Me "te mira" e ke fjalen se jane goca te bukra e? smiley

Jo per gje po nuk po ju diskutojme hiret, por aftesite

Drejtoreshe 5.5-a! smiley

Po me vijne ndermend kohet e Nanos, moti i degradimit te madh kur kryeministri qe bere aq apatik ndaj situates se veshtire sa dukej sikur qellimi i vetem i vendimeve te tij ishte argetimi personal.  

 

5, 5 po qene Nota , eshte me mire se te gjithe Ministrat e PD-hit me karakteristika ! Lexo LefKOPENE qe kur ka hyre ne Blog .vetem Nikun ndruyshon .Veshet po Ato smiley Kjo po u qn soit te "burrave " dhe " te forteve" te babasqapit qe i ka zene shurra sa i digjojne emrin , halla e paste edhe 5 !

Perpara !

Dmth, nuk kane bere thirje per varje ke palma, ose ke geshtenja eger ne rastin perkates? Po per zheles deshen me qit nanji? Jo? Po keto zbakan dy lira mori shoke!!!!!

Ke palma t'paska ngel sahati ty!? 

E harrove si thonte kryetari per punen e matjes me kohen e Zogut!?

 

 

Me ta thone te drejten kam i dyzine orologjosh, po nuk maj mo asnji. 

Nese jane te pazonjat do ja shofim shpejt tymin. Ndonese Spiropali me ate kapjen 4 miljon euroshe sikur duket ne rruge te drejte. 

Gjer sa ta dhijne ate per te cilen paguhen... per te tjerat pastaj qefe qefe kjo dynja. Ama duhet thene, kafsherira nga keta une akoma nuk kam pare. smiley 

Per te pare dhe KRAHASUAR  nese keto Emerime jane nje hap para apo prapa  le te shikojme emrat e  personave  qe kane zevendesuar keto dy Vajza:

-1-Paraardhësi i Shehajt në Drejtorinë e Tatimeve, është një i diplomuar për Anglisht me emër të panjohur dhe mbiemër Spahia, pa ngjyrë e pa formë në karrierë, që të vetmen meritë ka qenien nip i Ali Spahisë. Zëvendësi i tij, ishte dajaku i Berishës në kokën e opozitës në '97-tën, Agim Shehu. Vartësit e kësaj dysheje, ishin inspektorët e Tatimeve, specia më e neveritshme e bizneseve, për mënyrën e zhvatjes pa anestezi që u kanë bërë subjekteve tregtare.

-2-Paraardhësi i Spiropalit ka qenë Flamur Gjymyshka, një ish-shikas i kohës së Gazidedes, i shkolluar për Shkenca Natyre. Dogana që ai la pas, është e mbushur me Nokër, Berishër, truproja të PD, shokë të Zenit që blinin vota në 23 qershor, dhe zhgani devolli i Ridvan Bodes. Vetë Gjymyshka, ka punësuar gjithë fisin e tij. Se çfarë shteti ishte ky që lamë pas, mjafton të citosh faktin se vëllai i Gjymyshkës, punon edhe ai në dogana, dhe është njeriu që ka fituar konkursin e pranimit me pikët maksimale, 99 nga 100 të mundshme, duke qenë njeriu më "i zgjuar" në historinë e këtij sistemi. Cilat janë doganat që la pas PD-ja? Një bandë hajdutësh-militantë që duhen çuar para drejtësisë, qoftë edhe për sabotimin e bërë duke mos mbledhur 60 milionë dollarë në tre muajt e fundit, me qëllimin që qeveria që po vinte ta gjente arkën bosh. Nga 1014-ta, doganierë që numëroheshin në 2005-n, 900 prej tyre u larguan nga puna, në periudhën 2005-2013, dhe u zëvendësuan nga familjarë të udhëheqjes së PD-së.

  (Dritan Hila)

 

mire beni qe nxirrni ne "foto" plehrat qe gjetet sipas jush, por si justifikoni plehrat qe po sillni ? Kjo eshte çeshtja ... se # Rilindje zotrie ?

Po Alan Greenspan do te Tatimet e Shqiperise?!! smiley

Po ne krahasim me drejtimin Tribal te Salibaneve kjo eshte lule mer. Jo po ka puth Sajmir Tahirin, jo i ka shkel syrin Erionit... boll mer se lat nam.

Te lumte, paske degjuar emrin e Greenspan (qe s'ka pas te beje fare me tatimet).

si thu gjembo, do ta perballonte dot ate pune? smiley

Kush? Ke pune?

Megjithese po dal pak jashte teme, ke fol tamam si Gjembac. Nejse ngaterron Greenspan e fedral reserve me ndonji aktor mhb tjeter.

Per hir te vertetes Balzac, ti po ngaterron Federal Reserve (Fed) me Internal Revenue Service (IRS). Korrespondenca me e sakte mes institucioneve eshte Fed = Banka e Shqiperise (Fullani) dhe IRS = Tatim Taksat.

Cfare rendesie ka, skisha fare per qellim ate. Tema ka te beje me personalitetet e emeruara ne dikasteret e fundit nga kryeminstri. My point is mos presesh personalitet boteror per keto poste. Ne qofte se personat e caktuar mund ta realizojne detyren eshte mese mjaftushem. Thjesht shmangia e merimeve nepotike dhe familjare is good direction.

Ah tani qe ta shpjegoi Magus gabimin e trashe qe bere, s'paska rendesi - pavaresisht se kembengule me siper. Your point do behej me mire po te perdorje emra tamam. Dhe meqe ra fjala, edhe point e imja dhe e disa te tjereve eshte pikerisht qe prisnim njerez me te pergatitur. Meqe permende Greenspan: imagjino Reagan te kishte emeruar ne ate post dike qe kishte qene menaxher i thjeshte i nje dege banke ne nje qytet te Amerikes, e jo dikush me eksperience te gjate.

Po Reagan vete ishte aktor para se te behej president so sipas argumentit tend i bie te mos ishte bere asnjihere president meqe sishte politikan... Po leri njihere te tregojne what are capable of doing pastaj i gjykojme ne baze performance.

Ne fakt Reagan ishte guvernator i ekonomise se 5-te ne bote, Kalifornise. Po minor details.

Dakort, do i le te tregojne what are capable of doing.

imagjino Reagan te kishte emeruar ne ate post dike qe kishte qene menaxher i thjeshte i nje dege banke 

Zor te imagjinohet, por nder do i kishte bere ketij vendit. 

Balzak, you had a point! And a very-very good one!

Ke fillu avokatine rendshem fare mer daj. 

Duke pare si e ndriti Greenspan, ben vaki ka te drejte Rama qe ben zgjedhje random. Nganjehere zarat  punojne me mire se menja, pa pik ironie kjo.

Skam qellim te bej avokatin e ketyre se skam asnjilloj perfitimi as pelqimi. Enough po beri detyren dhe zbatoi ligjin she is perfect. Se sflet bukur apo ka te meta te tjera estetike, nuk me duket argument bindes i artikullit qe kjo s'e ben detyren e caktuar.

Nuk eshte se keto dy personat jane tmeresisht mire te shkolluara, ose me arritje profesionale, dhe ne i shajme nga qe mendojne se nuk flasin bukur apo nga qe kane te meta te tjera estetike. Ai nuk eshte argumenti jone, dhe sikur te ishte, me te vertete nuk do qe bindes. Problemi real eshte qe keto nuk duken te kene asnje karakteristik profesional qe mund te justifikoj zgjedhjen e tyre.

Imagjino sikur Rama te bente emerimet, por te mos qe personi kryesor... pra ti jipte nje llogari dikujt tjetri (keshtu duhet te jete in fact, superiori being Populli.)

Rama: Zgjodha Spiropalin dhe She-something per Drejtora te Tatimeve, e te Doganave, respectively.

Superiori i Rames: Who the f**k are they? Cfare kane bere keto te dya?

Rama: (you fill the blank here).

qetsoju mujo, 

e kena lone qe edhe me 4 vjecare mun te bohesh drejtor apo jo? Mjafton te bosh punen, apo jo? Mos na u sperdridh Mujo!!!!!!!! Njeriu ka rendesi... dhe kjo arrihet me pune, me vullnet, tha Vani...

Bama, une i qetsu jam... ti c'pate qe ke fillu me kaq shume pike-pyetje e pik-cuditese? Ke ndonje gje per te thene ne lidhje me substancen e temes apo shkruan keshtu kot?

Te paska lene memorja... smiley gjer dje me thoje ate pra, qe nese njeriu di te beje punen etc etc... nevermind.

E mbaj mend... flisnim per spastrimet ne administrate... por lidhja me kete ceshtje eshte pakez tenous, dhe me ngjane sikur jemi keq-kuptuar ne ate qe doja te thoshja... smiley

pra ti thu qe ti japim benefit of dhe daut atij qe e dinim qe eshte dru, dhe jo kesaj qe me verte e ka nje fare shkollimi... Mujo, dont fak uith keta te PD-se, se te marrin seriozisht masanej. smiley 

Nah that was not my point.

Eshte nje si pune rregulli i pashkruar qe njerezit duhet te vihen aty ku kane vendin. Keto jane emerime se pari politike, aspak profesionale, kjo iku, kete se diskutojme me se kjo vetekuptohet, nuk pritet dicka tjeter nga kjo qeveri, por edhe emerimet politike mund te zgjidheshin me profil me te pranueshem per detyren. As kete nuk e ka bere Rama se ky person eshte vete nje medioker, ne cdo aspekt, ne cdo fushe. Mediokriteti nga mediokriteti do rrethohet.

Nejse rendesi ka qe tatimet nuk do t'i kete ne dore ky palo gazetar. 

Rendesi ka edhe qe seria e YP Xhixherve ne gazetari ka mbaruar me shporrjen e nxitesit te percarjes se Shqiptareve . Pordhe si ketij axhamiu i kemi digjuar atehere kur Pordha Kishte vlere si Gjyle topi e jo sot si te fendurat e LefKOPESE ose perck perckat e Jozefperckes me bolshvikun Arvizu !

Tani mbetet te analizoni dhe Bolshevikun Obama , KryeBolshevikun Putin , bolsheviket e Kines dhe na rroft Poeti I lefKOPESE dhe ky Ulerima o Lele Bleri smiley

Po ketij idioti  i falet se paska kalem hartimaxhiu me "ndjenja " Biles po qe se ka Fuqi LefKOPEJA le ta ftoje ketej se ky mbaka me dasma nje Qytet te tere smiley

LefKOPE mos e hiqni ate thenien e Blerim Celes nga Muri mbi koken e kuvendareve dhe Mediave tePD-hit , pavaresisht fatkeqesive mentale qe kaloni !

"A e dime kush na i ben keto , Amerika , po nuk kemi c'ti bejme "   ...thuaja dhe ketij djaloshkes pa lesh , se nuk vlen as per derstile po qe se nuk e ka digjuar .Pataj ...after all smiley...eshte dhe sezoni tani dhe duhen smiley

Në kohë krize ekonomike teoria ‘me këmbë në tokë’ është më e sigurt sesa të rënit në pozicionin ‘me këmbë përpjetë’ siç sugjeron emërimi në fjalë.

e paska hedhur ne corben e Cilit etiken e xhentelmenit , Lela.

Keto emerime edhe me budallai i kupton se jane jashte cdo llogarie per mire, jane emerime mediokre dhe kjo do te ishte gjysma e te keqes nese nuk do te ishin ne pika kyce te shtetit. Emerimi i mediokritetit, paaftesise, injorances ne krye te arkes se shtetit, me pak fjale te arkes se perbashket, eshte as me shume e as me pak se sa ti vesh dinamitin shtetit. S'ka te beje gjinia a mosha, ka te beje aftesia dhe njohja e vendit e detyres ku emerohesh. Rama i ka bere keto emerime se mediokriteti dhe injoranca kontrollohen me mire dhe kjo duket se eshte e vetmja arsye qe mund te te shkoje ne mendje per emerime te tilla. Ose Spiropalin ka vendosur ta djege perfundimisht pas disa zenkave qe pati kjo e fundit me Veliajn.

Rrofte rilindja e Edi Rames e Ilir Metes.

Nderkaq me duhet te shtoj se gazetarja e partise Xhunga nuk na beri kurrfare sherbimi. Ajo e shkreta i kishte marre aty tiu bente publicitet, gjoja te na mbushnin mendjen se sa te zojat jane, i dolen kallp dhe gazetarja e partise Xhunga, u ndje ngusht qe misioni propagandistik deshtoi.

Rri o Poet rehat se s'marrim vesh nga keto gjera ne ... do bejne Shtet keta !! degjo mua! smiley

ja shiko sa mire e kane filluar ? Plasen pakenaqesite te PS-ja se postet i zuri te gjitha LSI (flas per postet ku behet leku, si hipoteka, patentat, energjitika, transportet etj etj).

Dhe Shteti qe do bejne, do jete aq i ndritur, sa per dy vjet qameti, behet Meta Kryeminister

Jane duke ja lehtesuar punet opozites po mire bejne. E keqja eshte se do ta lene toke te djegur shtetin. Ka plasur nepotizmi, klientela, paaftesia ne emerimet ne shtet. Keta nuk paskan mesuar as nga historia e tyre e as nga asgje. Kujtojne se njerezit jane dele.

"Nëse zonjusha Shehaj është portreti i ri i administratës së re shqiptare, që po na prezantohet si risi: vajmedet!"

Po mire, pse s'mund te jete portreti i ri i administrates se re shqiptare, znj. Spiropali, qe e paska kaluar sproven televizive? Dmth, pse kur jemi 50% me 50%, nje gjysem rendoka me shume se nje tjeter?

Ka patur ndonje arritje profesionale znj. Spiropali qe justifikon kete pozicionim?
 

Asnje per be.

lol, po ilir meta u bo kryeminister pa punuar asnje here. Pra diten e pare te punes e filloi kryeminister.

Hajduti Meta, bashkekryetari i qeverise aktuale, ka qene deputet qe 22 vjec. Inatin te ja kemi po hakun te mos ja hame. Hajdut eshte ai dhe gjithe qeveria aktuale, po me politike Meta ka qe merret qe student.

Dhe te gjithe e kemi pare sesi na doli Meta...

Pse ku ndryshon Rama nga Meta? Te pakten Meta hajdut eshte po si politikan eshte i afte. Rama eshte hajdut e injorant.

e ndoqa mbreme emisionin e rudines me 2 drejtoret e pergjitheshme dhe te them te drejten nuk bie fare dakort me cka ka konstatuar autori i ketij shkrimi. Ky thote se Shehaj ishte e paafte per te komunikuar dhe se Rudina, drejtuesja e emisionit u ndje ngushte. Une nuk e konstatova nje gje te tille, perkundrazi Shehaj ju pergjigj shume lirshem dhe me sportivitet te gjitha pyetjeve qe Rudina i drejtonte dhe qe nuk ishin fare te karakterit teknik, por thjesht lidheshin me punen dhe jeten e tyre te meparshme dhe me thashethemet e akuzat idiote qe ju kishin ngritur opozita e sali kafshes. Pra biseda nuk kishte per qellim qe ato te shpalosnin vizionin e tyre per punet respektive. Ndoshta autori i shkrimit i njeh nga afer drejtoret dhe ka krijuar nje opinion te vetin, por qe padrejtesisht kerkon ta kaloje kete gjetje te tijen nga shikimi i emisionit, gje qe mua nuk me rezulton keshtu. Emisionin secili mund ta shikoje te ritransmetuar ne faqen e web-it te top-channel dhe le te sjellin fakte nga bisedat qe ti japin te drejte autorit, por nuk besoj se do te gjejne te tilla. 

Po me ra dakort ti me Lelen, ky i fundit duhet te shkoje te mbytet ne lume.

nuk e njoh lelen por po te jete si ty, koe kandari, sigurisht qe nuk mund te bie dakort. 

o poeto, 

Shume dobet ne opozite ju... Shko Spiropali e jo vetem kap 4 milion euro kondrabande; po nxjerr dhe prova qe te meparshmit jo vetem e dinin per kondrabanden po edhe e miratonin ne heshtje... Ju i kunderpergjigjeni me lelken? 

Keto perralla jane per karrocieret si ti. Nuk beson kush ne bote se Spiropali me dy dite ne detyre qe s'dinte gje ne bote per detyren kapi kontrabande. Kete pune e kane bere ata doganieret e tjere dhe kush ka pasur dijeni dhe e ka lene ne kundershtim me ligjin, te shkoje ne burg.

Ore doganat do punojne per inerci sikur edhe Ver Llapen te vesh aty, puna eshte te punojne si duhet se injorante ne krye te doganave skemi nevoje.

Te ngjethet mishi kur i lexo kto komente. Kaihere thu "po pse mer si votoi prape keto djem azgane, ky popull mistrec!"

shqetesimi poetik per doganat eshte thrilling! nje ndergjegje e tille qytetare nuk eshte pa as ne norvegji!

Ore, nuk kerko gjo fare tjetri. Rri thot, mos puno hic. Leji te punojne vete se i kena kurdis ne si sahat zviceran. Vec mos fut duret se do prishesh mekanizmin. Nji kaqi gjo.

E vetmja gjo qe i lutem Zotit dite e nate eshte "Peace to the world" tha miss Pensilvania.

smiley      "po pse mer si votoi prape keto djem azgane, ky popull mistrec!"

E di, edi poet eshte e pabesueshme, por e vertete... me dy dite ne detyre e bij e botes edhe ja vuri pisqollen ne fyt gomereve* te PD-se.

*si ne anglisht, e di ti mo...

Bame, ho me? Ca bohet!

cimo, jo ne amerike te veme ne po dhe mbrapa djellit te veme Shqiptare muti do ngelemi, nuk ndryshojme mentalitet

Shume dakort!

Une e di edhe se pse. Varet ku e ke honger 17-20 vjeteshin e pare. Nuk e them une kete.

Shume dakord.

Bame keta grijne sallate kot.. Po mos kaluan dy vjet nuk mund te japim nje opinion se si ka punuar kjo qeveri. 

Nga 100 dite u be 2 vjet tani? smiley  Kjo qenka direktiva e Partise dmth, se keshtu tha edhe Ministri Ahmetaj.

100 apo 300 dite ai do beje cka per te bere.. problemi eshte se duhet edhe pak kohe me shum per te kuptuar vertet kane bere efekt ato masa, per te mos spekulluar. Problemet e Shqiperise jane te shumta ti nuk i perjeton dite per dite si ne.

O gjemb, 

I pytje, gjer tani a te ma era njerzillek? Era normalitet? Hej, kemi vertet nevoje per njerez te perulur... 2 vjet gjate me duken por mbase dhe pres xhanem po te shof ngjitje progresive...

2 vjet bame eshte minimumi per te shpene financat e shtetit qe la saliu ne nivelin e pranueshem. 

cer ti bojme Gjergjo, kane gri leke per 8 vjet; kane punu per kete dite...dume sdum do ti nigjojme tu i dhon rendes per nja 16 vjet te tjera...

Nuk funksionon demokracia pa shtyllen e gjyqesorit.. prandaj une jam pesimist. 

Yes!

Ket kemi kerku mer Gjergj ket! Jane allasoj pleshta ata qe kane pushtu rroben e asaj cicemadhes drejtesi. Jo vetem ti lyesh me vajguri, si qemoti, po ti vesh edhe flaken, zorr se dalin te gjithe. 

Ti si i brendshmen a ke noi indikacion? smiley 

Oh well, demokracia mund te funksionoj akoma me mire kur gjyqesori eshte ne kundershtim me qeverine, njera duke kontrolluar tjetren, but what do I know...
 

it luks laik ju nou shit mujo... smiley Nje gjyqsor kundra, nuk do te thote nje gjyqsor i pavarur... po gjer tani sic do ti eshte, gjyqsori i Sales, eshte kundra. 

Nje gjyqesor kundra often luks end akts lajk nje gjyqsor i pavarur, end vajs versa. At a bare minimum, eshte te pakten me demokratik sec do ishte nje gjyqesor i zgjedhur nga Rama... and vice versa ne rast se PD-ja kishte pushtetin e PS-ja kishte zgjedhur gjyqesorin.

o Mujo, 

Se na hoqe trunin, ke akoma gjyqtare plepash!!! A e kupto se cdo te thote gjyqtar plepash? 

Nuk e kuptoj se si mund te harrosh ate qe the me lart, a me poshte, se pritshmeria jote eshte qe keta te jene teknokrate. Keta duhet te gjykojne vetem ne baze standratesh, si ne cdo fushe tjeter, qe ne rastin e ketyre quhen LIGJE. Vetem keshtu mund te jene me lart se politika sic i kerkove edhe ti. Nuk e kuptoj se si mund te arrihet kjo me gjyqtare plepash (keta as ligjin nuk e njohin tamam, se nuk u eshte kerkuar ndonjehere ta lexojne te plote), sherbetore te perulur te zjarrevenesit Berisha. Gjithsesi, kam besim ne thellesine e gjykimit tend...

Ok... dhe njehere demokracia funksionon me mire kur ka nje far lloji kontrolli nga ana e gjyqesorit ne lidhje me qeverine. Eshte checks and balances.

Prandaj, diskutimi fillon me supozimin qe ne rast se gjyqtaret jane vendosur nga Sala, e ne qeveri eshte Rama, we are at good place.

Ti thua, po shiko pakez, mbase ashtu eshte supozimi, por ky supozim mundet se keta jane gjyqtare plepash.

Ok... alternativa eshte te jene gjyqtaret e Rames... ok... ok... ketu supozimi eshte qe kjo eshte dicka e keqe pasi e tere fuqia perqenderohet tek nje njeri... por mbase e mundim kete supozim.

Si do ta mundim?

Ka treguar Rama qe eshte i hapur ndaj opinioneve te kunderta me te? Mua me duket se jo kur shikojme kodin e ri te etikes, sjelljen e tij ndaj Malaj apo Blushit, gara e tij brenda ne parti, spastrimet ne parti, arbitraritetin e vendimeve ne parti etc...

Ka treguar Rama qe eshte gati te veje njerez te fuqishem e te pavarur ne pozicione te rendesishme? Jo, te gjithe ministrat jane unknowns, kurse ministra qe per vete mund te beheshin kryeministra, jane zhdukur nga ekzekutivi.

Ka treguar Rama qe zgjedhe njerez ne baze te aftesive teknike? Well, mbase Rama ka te drejte te zgjedhi ke te doje ne pozicionin e tatimeve, but at the same time, nuk mund te thuashe qe Spiropali e Co jane njerez me aftesi te madhe teknike.

Long story short pra, me demokratike keshtu sic eshte sesa ne rast se Rama kontrollonte dhe gjykaten.

Fantastike fare!

Nuk e prisja kete, nga gjembi.

Mujo,

Check and balances kerkon qe gjyqsori te jete i pavarur nga egzekutivi, e jo qe gjyqsori te behet pale politike dhe ti beje opozite egzekutivit. Egzekutivi e ka oponencen ne parlament. 

Ja ti japim pak oksigjen ketij opsionit tend qe cuditerisht, sot, favorizon Berishen. Llogjika jote na shpie drejt cmontimit te sistemit te drejtesise cdo 4 vjet( duke i kerkuar atyre doreheqjen smiley ). Cdo te benim nese pas 4 vjetesh fiton Berisha, dhe ne gjyqsor do te gjendet po i njejti pyll plepash? 

Kjo situate, tani, ku gjyqsori eshte i pushtuar nga persona politike eshte ajo cka ti thua se i druhesh. 

Sfida per Ramen eshte lejimi i personave te afte, e me karakter, te merrnin ne dore drejtesine. Pra lejimi i ngritjes se nje sistemi drejtesie qe do ti bonte check egzekutivit dhe legjislativit bashke. Kjo ngel per tu pare. Por nuk mund te ruhesh nga kjo frike, duke u mbrojtur pas plepash te kalbur, e ca me keq duke keq interpretu check and balances. Jo per gjo, po nuk meso as Endriti noi gjo. 

Nuk eshte se thjesht po diskutojme mbi sisteme te ndryshme qeverisjeje, kemi vertet bij kurvash qe me vendimet e tyre te padrejta dhe ne fryme te kundert me ligjin, jo vetem i kane nxire jeten sa e sa individeve, por kane crregulluar shoqerine mbare. 

O'bama, meqe me permende. Ti, muhameti, une e dikush tjeter qe ka kohe qe jeton ne Amerike flasim per Check and balances sepse ai sistem ekziston ketu ne saje te Baballareve Themelues (mos me kritiko per perkthimin smiley). Kjo s'do te thote qe ekziston ne vende te tjera. A eshte sistem i mire? Mua personalisht me duket qe po - por sic thashe, jam me paragjykim ngaqe jetoj ketu dhe e shoh si funksionon. A do kisha deshire te ishte i njejti sistem edhe ne Shqiperi? Po - por, perseri, jam me paragjykime ngaqe jetoj ketu. Dikush ne Evrope mendon ndryshe.

Dhe meqe e njoh sistemis Amerikan te Checks and balances, nuk e di a e di qe nuk do te thote te pavarur krejtesisht, por eshte krijuar ne ate menyre qe jo nje dege te jete me e fuqishme se dega tjeter. P.sh. Gjykata e Larte eshte ajo qe zgjedh probleme numerimi votash (kujto Bush vs Gore) por antaret e saj propozohen nga Presidenti dhe duhet te miratohen nga Kongresi. Ka shume raste qe Kongresi s'i miraton. Gjithashtu, shumica e gjykatesve dhe prokuroreve te rangut me te ulet, kur garojne qe te zgjidhen me vote te drejteperdrejte nga populli, e thone se kujt partie i perkasin, megjithse eshte "nonpartisan". Prokuroret po se po. Te pakten une kete eksperience kam. Ka shtete ku s'ka zgjedhje per gjykates te rangut te caktuar por jane te emeruar si ata te Gjykates se Larte.

Llogjika jote na shpie drejt cmontimit te sistemit te drejtesise cdo 4 vjet( duke i kerkuar atyre doreheqjen [smiley] )

Meqe po flasim per sistemin qe eshte Amerikan: ti po harron qe ketu ka zgjedhje per gjykates cdo 4 vjet?

 

Gjembi bie dakord e do shtoja vetem qe muhabeti i checks and balances behet mbase (?) vetem ne Amerike, por koncepti qe fuqia duhet ndare e qe njerez te fuqishem duhet te vehen ne pozicione te kunderta eshte pjese e cdo sistemi te zhvilluar.

O Bame, te thashe qe sipas konceptit te checks & balances, eshte dicka e mire per demokracine ne rast se gjyqtaret jane po ata qe ishin e qe u zgjodhen nga Sala. Nuk shikoj ti jesh pergjigjur fare atij argumenti.

 

Shkruan ama qe koncepti im rezulton ne situaten absurde ku cdo 4 vjet duhet te cmontohet gjykata qe ti beje opozite. Jo aspak... nje nga arsyet pse gjykatesit caktohen per 7 vjet (a dicka e ngjashme), ose pse senata ne amerike caktohet per 6 kurse shtepija e reprezentative per 2 vjet, eshte qe procesi vete (pa montime ose c'montime) te krijoj ate qe theme une. Pra, qeveri me gjykata te zgjedhura nga qeveria e kaluar, ose more broadly, shtet me checks and balances. Nuk ndodhe gjithnje ashtu por ndodhe enough times (shumicen e rasteve) per ta mbrojtur balancen. Vete procesi krijon kundershtimet pa nevoj per montime ose gjera te ngjashme... prandaj mbaje dhe pakez ate koken e verdhe qe qesh.

 

Pastaj fillon e flet per sfiden e Rames... kam folur une per Ramen (tek pjesa pas "si do ta mundim?") e si je pergjigjur fare argumentave te mija mbi njerezit qe do caktonte Rama. Une ato argumenta i kam sjellur e bazuar ne eksperiencen e Rames si nje politian i njohur per 15 vjet ne ate vend, e ne sjelljet qe ka patur ne lidhje me njerezit e partis, me njerezit me aftesi teknike, e me njerezit e pavarur ose qe i jane kundershtuar. Ti flet per "sfida" e fjale te ngjashme shume te bukura por pa substance.

Mujo, 

Nuk kam kohe te perseris veten. 

O Bame, te thashe qe sipas konceptit te checks & balances, eshte dicka e mire per demokracine ne rast se gjyqtaret jane po ata qe ishin e qe u zgjodhen nga Sala. Nuk shikoj ti jesh pergjigjur fare atij argumenti.

Tu pergjigja se checks & balances kerkon panvarsi te gjyqsorit(qe si minimum duhet te kete mes vedi profesionste, e plepistet te tille nuk jane), dhe jo varsi te tije nga politika(qe ti ne ket rast e kerko nga upuxita). Ti cuditerisht e paske anash kaluar kete. Se dyti, nese Berisha vjen prap pas 4 vjetesh, llogjika jote propozon rotacion edhe ne drejtesi. Si do arrihet kjo Mujo, duke i kerku te japin doreheqjen, apo do ti heqi Berisha dhe te vendosi njerez te Rames. Ca me te thone mo... 

Tani qe lexoj paragrafin e dyte, shof se ti po flet teorikisht mbi pershtatjen e sistemit Amerikan ne Shqiperi. smiley Nderkohe qe une mendoja se po flisnim per problemi aktual qe Shqiperia po perballon. Cili eshte problemi mujo? Drejtesine e kane zene jo vetem njerez te paafte dhe te pa kualifikuar; njerez te varur politikisht nga BERISHA, por mbi te gjitha kriminele. Ti thua te leme keta, ndonese vet keta kane qene dhunues te ligjit, te cilin e kane per detyre te mbrojne e te zbatojne, nga frika se Rama mund te vej njerez po si keta? Une them se keta jo vetem qe duhen hequr, por edhe duhen gjykuar per krimet qe kane bere; thyerja dhe moszbatimi ligjit eshte krim mujo. Dhe, sfida e Rames qendron pikerisht tek lejimi i njerzve te zote dhe me integritet te marrin freret e sistemit te drejtesise. 

Ti kerkon balance forcash politike, duke futur edhe drejtesine si pjese te arsenalit; une kerkoj nje drejtesi te pavarur, ne menyre qe mos te na nxihet me jeta gjykatave.

 

 

 

 

Ore, fola per pavaresine tek pergjigja ime e pare apo e dyte. Sincerely, lexoji gjerat dhe njehere. Une jam ok ne rast se jam gabim, por nuk me pelqen kur tjetri jep pergjigjen e fundit pa ndjekur ndonje linje llogjikeje smiley.

Paragrafi im i dyte, per te cilin ti qesh nuk flet teorikisht per sistemin amerikan, por per koncepte te adoptuara ne cdo vend te zhvilluar. Per shembull, ne shqiperi mandati i gjykateseve eshte 9 vjet (e dija per 7) pjeserisht qe te ndodhi shpesh (pothuajse) per nje qeveri te kete nje trup gjykues jo te zgjedhur nga ajo.

Long story short dhe njehere, midis opsioneve te nje gjykateje te vendosur nga Sala e nje nga Rama, academically/theoretically ka me shume kuptim gjykata e vendosur nga e Sala pasi shancet e pavaresise rriten kur gjykata nuk eshte zgjedhur nga qeveria qe ka pushtetin tani (this is the point--partially--of the nine year mandate in albania, and life mandate in US, this is almost like a theorem in the scientific sense), dhe practical evidence only further proves my point, duke patur parasysh sesi Rama eshte sjellur me 1)njerez te pavarur, 2) zera qe e kane kundershtuar, apo 3) njerezi me after teknike por jo besnik te tij.

Ti flet per sfida e gorrica. Njerez me te zgjuar se ti, dhe se une, ne vende te zhvilluara e me demokraci te forta, kur lider nuk jane Rama e Berisha por njerez me te vertete qe kane atdhe-dadhuri, moral e principe, perseri e kane patur te domosdoshme te krijojne procese ku njera ane kundershton tjetren. Kurse, ne ne Albania, qe e kemi ndritur e jemi ndritur nda lider dashamires, e i kemi dhene kryetareve te partive pushtet absolut, tani ankohemi se kontrolli mbi gjykaten eshte e limituar...

prandaj une jam pesimist....smiley

 Nuk je ndonje tregues kushedi Gjergji . Nuk e kalove klasen  e  fansave .Qe kur fillove si Rrenjasi e merreshe me shifra e % e votimeve dhe fillove Luhatjet tregove qe nuk je per keto pune .Cilin sistem Gjyqsor ( pa shtylle ...ua cfare llafi smiley  te kujt Demokracie ? Me mire futu ke analistet se keshe ca brume , po me keto Punet Nuk jam Dakort shoke te bashkohen dy Gjermanite , mos u merr me "

Te pakten nga Korcaret ka ardhe ajo qe Duam kembane per kishen .

Ti s'ke as Kishe as prift do dhe kembane per MinarenesmileyKeshtu do dale qe nuk ke as Fshat !

Nuk thua tu shtrengojne dhembet e te mos lene Kontarbande e te vendosin nje sistem Fiskal qe minimalisht te jete Transparent po do dhe sistem Drejtesie ti ......dhe e dashke edhe me Shtylla smiley sistemin Demokratik . Nuik thua ta fillojne,  pa shtyllat kane nge .

Pse cfare trashegove qe e do me Shtylla pervecse Gropes se Hallese jo vetem Fizikisht po mbi te gjitha Shpirtrisht qe la babasqapi me Plepistet e Baletes ! 

Me fal po e gjith kjo kategoria "mosbesuse " "pesimiste " qe per Nje MUAJ , paraleleisht me slloganet e lefKOPESe te marra prej " fejsit te Bukit or tie " , duhet te kete nje arsye  qe nuk e shfaqni po qe kuptohet shume mire "karierizem i fshehur ".ose Ju dhane me pak se c'mendonit ose Nuk ju kane dhene karrike ! Mbase kane bere shume MIRE !

Idriz une isha pesimist, po ti tani me bere te vras vetensmiley

Megjithate duke mos vene fare ne dyshim vullnetin me te mire qe mund te kete kjo qeveri per te revolucionuar gjendjen, cfaredo lloj pune qe mund te beje do i shkoje per dem me nje prokurori dhe gjykate tot te kalbur, sidomos ne sferat me te larta te sistemit te gjyqesorit. Dhe ky pushtet eshte" i pavarur" nuk ke cfare i ben.

Po cfare  te lidh me renjasijte o Gjergj . A don me i Luftue Turqit ti smiley .

Nje prurje me llapjashte e babasqapit bash nga Fejsi i Bukit or tie , ku qemton si qukapik LefKOPE-GOPE te provuar me dekada se vlejne per te peshtyre , mbi kedo dhe kudo edhe ti i duhesh se je "ombjektiv " smiley

Cfare do nga Shteti ti qe te mos vrasesh veten , me qe i shpetove plumbave nga Lufta . Fitove per te perzene Sqeprit jo si qellim ne vetevete apo sepse dhisnin kudo e ne cdo gje . Plot kakerdhi po bejne dhe tani per nje Muaj .

Ti cfare kerkon ? Mbase duhet te jesh me i qarte por ato qe te kam thene me lart i ke te shkruara nga dora jote ne kohen e Fushates ..Po tani cfare doni mer vlla se na bete telef me otherwise e brylambeshtetur qe shihni thelle si Bunkere me Vrime ne mes smiley  Po e boni si mode pa kalu as muji ne Pushtet .Dava lkalamajsh libreske kafenesh .

Po ri ore se dalin e teprojne Fallxhoret e Babasqapit Rrenjasij me shtylla !! Me qe je dhe me Flamur Shkypniet e brenda "fitonjesve " sic erdhe ne Blog , na thuaj ore ndonje Objektiv Konkret qe ngjall Besim po jo Propogande . Ti e di me mire se   atij Populli se PARI dhe Se Vetmi i kishte Humbur Besimi tek ajo Klase Hajdutesh , Grabitesish , Vrasesish e Mashtruesish .Tani cfare pret te thone ata pervecse te te bejne Ortake , me njemije e nje marifete Mashtruesish te pervuajtur qe " u vjen keq se jane emruar axhamij " ne raport me ata fare Burra Mut Shteti !

Po shprehni ore nje gje Qarte , per aq sa komunikoni dhe pretendon te perfaqesosh . Cfare kerkoni mer Vlla se po flisni sikur vini nga Marsi ! Kjo nuk eshte Dam as me detyrim as me detyrim percaktim , po te pakten mos pretendoni te Luani " keshe loje te rende " si "pesimist "  Lejua Rrenjasijve dengelizmat e of -afeve netherless e whatever ...smiley

Dhe Rrenjasiu , vuri brylet nen mjeker ,  treti shikimin larg , menjanoi pak koken duke i dhene kahje perpara te menjanuar nga e djathta ....dhe ja Dha

Cilat jane arritjet e Basqap Sali Berishes  kur u emrua si President qe zgjodhi lefKOPENE si xhupkuqe ? 

Heshtje e rende ne salle .. smiley

 .

Keto drejtoreshat ndoshta jane kot fare, po ama kur kritikohen nga perkrahesit e nje partie qe vuri minister flamur noken e futi mijera debile ne zyrat e shtetit, ne qeveri e ne parlament ... vari lesht thu me vete, sidoqofte mund te behet vetem me mire. Besoj kjo do kete qene dhe nxitja e rames per te emeruar ata e ato qe ka emeruar. 

arritjet jane :BE,NATOlevizje e lire.fjala e lirethene prej meje Zana:E bija e haxhi qamilit hahahah....ça s'bani ju komuistat ...edhe priftin me barre ..

te enjten* kemi forme edukimi. pergaditu te diskutosh. se ke dy here qe nuk je aktivizuar. duhet ta tundesh!

* apo kane qene te premteve?

Ku BE Zane qe s'kemi pa gjo akoma? Po levizja e lire, harrove qe e more nje vit pas gjithe komshive? Levizjen e lire po e merr dhe Kosova te ciles 5 vende te BE-se nuk i njofin as shtetin as pashaportat, kshuqe mos ngaterro vullnetin e Komisionit Europian me sukseset e qeverise. 

PS. Qe te qartesohesh mire fare per punen e qeverise gjate 2009-2012 mund te lexosh progres raportet e Komisionit. Per turp, skandal fare.

...

Ore, 

Si mund te mohoje robi ca gjona? Ne lidhje me arritjet e qeverise se shkuar e kam llafin? 

Shiko Swed ,flas seriozisht se ketu ka ven dper interpretim.Kosovaret do e rimarrin se deri sa ishin nen serbin hynin e dilnin kudo ,te gjitha republikat jugosllave.Vetem ne per 50 vjet nuk dolem kurre.Keshtu nuk eshte keshtu pas komshive.Pas kujt ,greqise?

Po c'lidhje ka 50 vjet qe ne s'dolem e ata dolen iher? Edhe polaket, ceket, rumunet etj nuk dolen 50 vjet, ca dmth kjo? 

Polaket ,çeket ,hungarezet,leviznin neper europe...ndoshta edhe gjermanet ,po nuk e di mire.edhe para 90-esPra po thosha qe levizje e lire per shqiptaret ka qene arritje ...ne nuk kishim te drejte te leviznim as ne te gjithe Shqiperine.Kosovareve e komshive te tjere iu shtrengua vone,nga me siguri pas 9 e ketej.Ata kane dale gjithnje lirshem.

Jo jo, nuk leviznin as ne Europe dhe as brenda vendit sipas qejfit, kshuqe mos i ngaterro gjerat, as gjermanolindoret. Jugosllavet kane pas me shume liri levizje. 

tesh polaket te pakten qe ne 78 leviznin lirisht,e sigurte kjo .por edhe me pare(1978 erdhi Wojtila ne vatikan).Hungarezet leviznin po kishin te drejte dy ose tre udhetime ne vit,,çeket po ashtu.Kosovaret leviznin kudo ,e kishin te drejte te punonin kudo ne evrope e amerike,pa kufizim..Kishin te gjithe veç pash serbe ,nuk ekzistonte shqiptare.Kaq e vertete sa ne vitet e para pas 90-es shiteshin ne shqiperi pashaportate ture deri ne 2mije e me shume marka

nuk e kuptova se ç'sillte linku.Po per polake ,hungareze e çeke e di me siguri .edhe per kosovaret eshte siç them.mandej nuk po koritem me kend..smiley.per mu eshte e rendesishme shume arritja e levizjes se lire te shqiptareve ne BE.A imagjinon se sa vuajtje ,poshterime,frustracione neperambasada gjate viteve.Per mua pas lirise se prones ajo e levizjes eshte themelore

Po s'po ta mohon njeri rendesine e lirise se levizjes, po te them vetem qe nuk eshte per merite te qeverise po per merite te strategjise se BE-se per vendet e Ballkanit. Linku tregon qe nuk ka pas liri levizje ne vendet e bllokut lindor, pervec Jugosllavise qe e lejoi qe ne 1964. Kaq. 

Ziko, cfare kane qene format e edukimit? A i mban mend? Kush i bente, dhe cfare diskutohej.

Te pys me shume sinqeritet tani.

Vertet nuk i di c'kane qene format e edukimit? S'paske pare asnje mbledhje te grupit parlamentar te pd-se ne keto njezeteca vjet? smiley

hhaha... mos me prish pune, se po me tregon grava. une i mbaj mend si koncept, por nuk di strukturen e tyre, kush i organizonte, fronti? rinia? sepse nuk besoj partia. ku beheshin? ne lagje, pune? se ne shkolla nuk beheshin.

..perkundrazi Shehaj ju pergjigj shume lirshem dhe me sportivitet te gjitha pyetjeve  smiley

 

smiley

edhe Ministri Tahiri e lufton mire krimbin ne krye te detyres ne Pub smiley

ky  po pika dhe cigare atje  mo Lefti...  sikur nuk lejohet..smiley    ku eshte ministrja Kodheli kur te duhet,tha.. apo vetem per kapterat vlejne rregullat..smiley

Tani ndiq nje Linje te shtojzovalles , lexo dhe Udhezimet e LefKOPESE  dhe del Thelbi .

Imperializmi shoke ( dmth sot komunizmi ) mashtron masat dhe Popullin me levizje te lire ..etj  ose ka nje cift te lezetshem tek KURTHI ..Muurrua me Ceton smiley Pjestoje me karagjozlleqet , futi ca fjale netherless ose whatever si rrenjasij me Parlamente e Shtylla , ti prego , mon amur ..dhe je ne te njejten Klase !

Vecse me nje ndryshim keta  ,flas si shembull te miren Zane ,  kane dhe pamje Oksidentale ,per te mos thene per Left me .....iiiiiiI ne fund qe e shndrroi nga ...yyyyyyy pasi ka edhe Lice ......me yyyyyy ne fund dhe ne mes .smiley

Paska ardhe dhe Grande Kaka , po ky eshte per drejtorine propogandes qe provokon masat per tu dalluar bindjet dhe qesh me veten . Nuk mbarojne o Emigrant po falendero adminet e nderuar se po e pasurojne .me te rij dhe plot LYRE .Dhe lefKOPEJA e beri punen ..pruri Lelen si gazetar ," bash prej fejsit te bukit or tie "smiley dhe duhet falenderuar ne kete MORT te madh qe ka rene ! Po u Humbet Vula .

Po shif me vemendje  kane vetem dy Rruge 

O librin e shtepise 

o shndrimin ne komentues Normale me probleme te nje shteti smiley

 

Emo, format e edukimit ishin bazuar ne boshtin ideologjik te sistemit.Ne to programoheshin tema te ndryshme, bie fjala"Roli i gruas ne shoqeri", " Feja dhe morali" " Raporti mes punes fizike dhe asaj mendore" " Ndjenja e solidaritetit socialist" " Kujdesi per nenen dhe femijen" , vjedhja e pasurise socialiste si mbeturine e se kaluares" , ...bilez une kam lexuar me syte e mi nje tabele te madhe me shkrinja goxha te dukshme kuq e zi , varur ne repartin e Okulistikes ne Spitalin Nr 1 ku shkruhej: Ta ruajme pasurine e perbashket, ....si syte e ballit..." !
Do maaa!

po. du. me intereson per nje pune ashtu.

tani kush merrte pjese ne keto forma? dhe kush i organizonte?

I organizonin " lektore ", te cilet perzgjodheshin nga sektori i edukimit te Kom.Partise Rrethit.Programi miratohej ne muajin janar per tere vitin ne sekretariatin e Kom.Partise dhe ndiqeshin me tere seriozitetin.Antarsia ishte, sipas temave edhe per vetem grate, per te gjithe , per rinine, per kooperativiste, mesuesine e cdo qelize te shoqerise.Ne fakt merrej informacion i perzgjedhur edhe i situates rajonale, te levizjes komuniste nderkombetare.Mire keq te organizoheshin por xhorre si sot mileti nuk mbetej kur Tv ishte vetem nje stacin e shumta tre ...me kanace.Sot me gjithe keto ,medie e mileti si te citova ...pake larte

Je i nderuar!!!

A ruhej?se po me vjen me besu se ilir meten na e kane sjelle alienet.

Me leje nje pyetje nga salla!

Kush o ai budalla qe guxon dhe e quan gazetare Rudina Xhungen?

Loaded question do thoshte xhibi. Ne rast se ndonjeri thote une, automatikisht quhen budallenje.

o lisander meqe qeke knej,çer bohet anej nga frd mer plak se kshu si po shkojn punet per 6 muj nuk do te kete fare opozite,dhe jo per faj te pozites, qe t'merremi vesh.

pys seriozisht.

O alke, rri i qete plako se sa kohe te jete Rama kryeminister, nuk ka nevoje te marri njeri persiper detyren per te bo opozite. Rama me injorimin konstant te fjales shtet, eshte opozite e perhershme e kesaj mazhorance.

Tani eshte akoma fillimi po e di sa shpejt do lodhen duke mbrojt carlliqet e tij robt.

lisander asnji smbron asigjo ktu plako,po kur shef se prej kujt vjen predikimi t'vje me i ra murit me kok lalesmiley

O plako nuk o faji im se ke kohe ti me hum tu lexu ca tipa ketu apo ca lloj gazetash, qe Zoti na rujte ta bejme b.... pis me to.

 Lisandër pse ç'farë profesioni ka kjo R.xhunga?  

Naten e mire

O Swed-oooooo nuk o mo ne pushtet Berisha! Mire para 23 qeshorit qe nuk me besojshit kur ju thojsha se do iki, po as mas 23 qeshorit nuk e besoni akoma?

Me qe votute per Rilindje e po ju del Rigroposje, a e keni problem me shku me e peshty ne surrat ate Ramen, qe po tallet kaq keq me ju qe donit ta besonit?

A ishit ju mer burre (se une po e po, por une vazhdoj njesoj edhe sot) qe u tallshit me emerimin e Ciljetes si drejtoreshe e kultures ne Min te Mbrojtjes? Apo me Greta Kocin diku ne nje drejtori longu te Min e Brendshme?
Keto tallje ishin, por nuk krahasohen me kafsherine e Rames qe ciljetrat na i ve drejtoresha tatimesh.

Pash Zotin kini pak me teper respekt per veten, si kur boni zgjedhjet tuaja politike, po ashtu edhe kur vazhdoni i mbroni kafsherite me fanatizem.

Une s'po i mbroj mor burre i dheut, po them vetem qe krahasimisht me ata qe ishin jane me mire. Po me pyete a jane zgjedhja e duhur, po ore, ta them pa siklet, absolutisht jo. Ne 5 milione shqiptare brenda e jashte kufirit te kapesh dy goca qe jo vetem se kane idene e sektoreve perkates, po as i kane thene ndonjehere punes miremengjes ne kuptimin e plote te fjales, vetem nje qeveri leshi mund ta beje. Ja keshtu. A besoj une te rilindja? Po aq sa besoj dhe te rimisherimi i njeriut ne forma te tjera si psh vazo lulesh apo krokodil ne nje jete tjeter. Ja kshu dhe kjo. A do e votoja ramen nese zgjedhjet do beheshin neser? Po, pa asnje diskutim perderisa alternativa e tij quhet akoma berisha me nickname basha. Ja kshu. Une s'kam ndonje zhgenjim personalisht se nuk prisja dhe nuk pres ndonje nam. Une do prisja dicka nga nje force politike qe do bente ekskluzivisht vetem nje premtim; shtet ligjor dhe demokraci funksionale. Te tjerat, rroga, punesim, sherbim shendetesor, nato, be, bashkim, etj etj per mua jane pordhe me rigon, premisa per te gjitha ato eshte shteti ligjor dhe demokracia. Kaq kisha qe te mos behem i merzitshem smiley

Nuk jane me mire Swed te themi te verteten... Ta zere vendin kjo Shehaj Adriana Berberit eshte skandaloze.. Sa per te thene nje.. mos e hap barkun me shume une.

Adrianen e ka perjashtu fare defacto. Tashi mire keq, kete robin e morri me i shkrujt ato dy paragrafe per programin e qe ti shpjegonte ca gjera per taksat. Sikur thjesht per kaq, nje fare vleresimi e meritonte apo jo. 

Per Adrianen thua ?

po

Shume faleminderit per sqarimin po me vje shume keq qe pritshmeria jote dhe e ca te tjerve ketu, paska qene edhe me e vogel se e imja. Vallahi kisha shprese qe te pakten ne fillim, per sy e faqe do vete ca profesioniste apo akademike ne postet kyce.
 

Lizandro, po me vjen shume keq per ty qe pret qe te vene profesioniste dhe akademike ne postet kyce. Profesionistet dhe akademiket ne Shqiperi i vene ne rastin me te mire ne pozicionet direkt poshte pozicioneve kyce, qe ata te bejne punen dhe pozicionet kyce te marrin meritat, ky eshte sport kombetar ne keto ane. Kur te shikosh nje ekip me akademike dhe profesioniste qe te dalin te kerkojne votat, hajde me lajmero dhe mua, besoj do jemi te dy gjalle deri atehere perderisa e kemi nda mendjen me jetu nga 300 vjet.

Cudi swed se ti ca nuk ke thene perpara bashkimit me LSI-ne, hipotetizove se keta do humbisnin edhe me shume vota nga njerez si ty. 

Tani qe LSI jo vetem u bashkua, po Liken e ke dhe kryetar parlamenti e te del e flet si babai i kombit ti e merrke per gje irrelevante smiley 

Gabova se mendova qe shqiptaret kishin ecur me shpejt sec duhet. Do ma falesh kete rradhe dhe te kam nje kafe borxh? Ajo qe nuk po kuptoj, ca dmth relevante per ty? Ca pret zotrote nga nje sistem i ndertuar ne menyre te tille ku ata qe konkurojne per te qeverisur shoqerohen me grupime masive te tipit hierarkik qe fillojne me ngjitesit e posterave dhe bertitesit e mitingjeve, dhe vazhdon me kafexhinjte qe ofrojne kafet per mbledhjet e grup-seksioneve, trokites-mbledhesit e votave, financuesit e niveleve te ndryshem, biznesmenet simpatizante, mafia dhe ne maje te kupoles komiteti drejtues. Di ndonje parti ti qe nuk operon ne kete menyre se une s'di per vete. Dhe cfare pret ti pas zgjedhjeve, qe ata qe fitojne ti vene shkelmin kodit moral-kanunor shqiptar dhe ti thote atyre qe e sollen ne pushtet "faleminderit shume, krisni buthen tani se une do marr endrityn se eshte profesionist, dhe shofer michael schumacherin se ka cv te mire"? Aman mor se na keputet telat me keto moralizimet cope-cope. Dil bej parti endrito, mua me mjafton vetem nje gje qe te te jap voten, te me tregosh si do rregullosh sistemin e drejtesise

Komenti im ishte shkruajtur perpara se ti ktheje pergjigje Lizandrit. Tani qe e shkrujte jemi shume me te qarte, pritshmeria jote eshte minimale fare. 

Une nese mund te te kerkoja vetem nje gje eshte qe edhe ate pak mbeshtetje qe ja jep, kshu si nga Kina, ketyre ramistave te blogut sidomos per gabime qe bejne muuu, ta evitoje. Se psh kur shko deri aty sa te citosh xaken e rrjedhur per te justfiku keta, mua me duket e tepert nga ty. Vetem kaq do kerkoja une.

p.s per drejtesine ka shkrujt nje paragraf perle muhametali aty me siper, me shume nuk kam cfare ti shtoj, edhe sepse mire eshte me lene me fol ata qe marrin vesh me shume nga fushat specifike. 

Me kete te pritshmerive me kujtove nje barcalete qe po ta tregoj dhe po fle gjume pastaj. Ndoshta e kam treguar dhe here tjeter ketu, po varja.

Nje cift te rinjsh, te dy rreth 30 vjec po luanin minigolf ne nje lulishte. Gjuan djali, po gabimisht gjuan shume fort, dhe godet nje dritare e bie topi brenda. Vendosin te shkojne te shtepia, te paguajne xhamin dhe te marrin topin. Trokasin ne dere dhe del njeri nja 35 vjec. I thote ky djali qe i kishte thyer xhamin "ne jemi ata qe te thyem xhamin, sa kushton te te japim leket". Ja kthen ky i zoti i shtepise " ca flisni mor, po ju me shpetuat jeten si t'ju marr leke une juve". Habiten keta te dy. Une - vazhdon ky - jam xhind dhe kisha 150 vjet i mbyllur ketu, dhe magjia prishej vetem po te thyhej xhami aksidentalisht. Keshtuqe meqe qelluat ju qe prishet magjine dhe une u clirova perfundimisht, do ju plotesoj tre deshira. Ueee, i iku menja atyre nga gezimi. Duam llogari me milona dollare ne gjithe bankat e vendit - i thone. Fap, i keni thote xhindi. Duam shtepi ne 20 plazhet me te bukura te botes i thone. Fap, i keni thote prape ai. Duam nje garazh me gjithe makinat sportive qe jane aktualisht ne treg, thone keta te dy. U bo - thote xhindi - i keni dhe keto. Falenderojne njeri-tjetrin, perqafohen dhe niset cifti te iki. I thote xhindi - 1 sec, a mund t'ju kerkoj dhe une dicka? Po mer thone kta, si jo! Une thote ai, kam 150 vjet ketu pa bo seks, a mundet ta bej njehere me kete gocen nderkohe ti shko shif gjonat qe sapo fitove? Flasin pak bashke ata dhe pranojne. Ai iken, ajo shkepet me xhindin. Mbas nja nje ore kthehet djali, hap deren gjithe force, ata te dy ne krevat kuptohet, dhe i thote xhindit gjithe nerva - ti paske qene mashtrus mer, as lek, as shpia, as makina, asgjo s'kishim. I thote xhindi - sa vjec je ti lale? 30 thote ky. Po mire mer palle - i thote xhindi - 30 vjec dhe beson akoma te xhindet?

Naten Endrito, dhe mos beso shume smiley

do kene qen ne processim ato paret dhe immobiliaret, se i dun nja dy-tre business days transaksionet.

E bukur smiley Po ne nuk kemi besu asnjehere, kshuqe i bie qe te shkepim dashnoret e rilindasve tani? Ja psh Bama aty siper qe vazhdo e flet per carta bianca ne dore te Rames ndaj kujtdo qe i del kundra, ca ti them une tani?

E di besoj ate fabulen me bretkosen qe kur e futen ne ujin e nxehte kerceu e iku, po kur e futen ne ujin e ftohte dhe e ngrohen ndadale bretkosua u mesua aq shume sa ngordhi aty. 

Keshtu eshte icik puna e ramistave. Nese ne 2005 do ju kishe thene qe Rama do ju shker***ej ne kete fare feje, do ju perdh***oi cfaredolloj nderi e ideje politike, nuk do e kishin pranuar kurre. Tani eshte teper vone, edhe nqs nuk duan ta pranojne nuk eshte se i pyet kush. Ju ngelet vetem te rrejne veten, te pakten keta do abuzojne me #kulture  - vetem ky argument i ka ngel. 

p.s mbreme ne darke shkruajta qe ka nje emerim akoma me skandaloz se te gjitha keto te tjerat, nuk eshte konfirmu akoma zyrtarisht, po gjasat jane qe te jete e vertete. Nuk e di a do mund te thone edhe per #kulturen gje mbas kesaj. 

Gazetar eshte ky, Alfred Lela! Avangarda e stilit te Fahri Balliut ,

In many of the more relaxed civilizations on the Outer Eastern Rim of the Galaxy, the Hitchhiker's Guide has already supplanted the great Encyclopaedia Galactica as the standard repository of all knowledge and wisdom, for though it has many omissions and contains much that is apocryphal, or at least wildly inaccurate, it scores over the older, more pedestrian work in two important respects.
First, it is slightly cheaper; and secondly it has the words DON'T PANIC inscribed in large friendly letters on its cover.

Si eshte e mundur qe perfaqsohet ne qeversje ne rang zv ministri Ervin Mete G99 i financave pa le, kur partia e tij mori 3000 vota dhe nuk perfaqesohet PSD me PDS ?

Dileme e madhe dhe ajo. 

Jo se Ervini nuk e meritonte per CV-ne qe ka. Biles te dy zv.ministrat e financave jane fantastik fare, me te miret e qeverise qe lidhet direkte me ministrin per mendimin tim. 

Po nese Ervini tentoi ti hynte politikes me partine e vet, e firmosi nje marrveshje si te tjetet, atehere nuk mund te vleresohet jopolitikisht sic tha Rama kur e prezantoi. 

Shume dakord... As une nuk kam asgje kundrra Metes, problemi eshte politik.

Ky çuni mos ka mbaruar gjë në Harvard? Për financa?

 

Po ne Harvard, jo per financa, po gjithsesi close enough

Ky u paska dash bere drejtor i Tatimeve.

Nje tjeter gafe eshte perulja qe i bere Pajtim Bellos duke e vene kryetar te bordit drejtues te OST.. Pajtimi meritonte administrimin e KESH.. Nuk e kuptoj pse e pranoi, te isha ne vendin e tij do ja perplasja syve ate emerim. I dha Dules 3 ZV ministri, por prob nuk eshte ne numri, por ne cilesia e kandidaturave, jane tot skandaloze as per te pastruar WC

Prit mer prit se nuk eshte bo publik akoma emerimi i Ledios

Kush eshte Ledio ?

Nje Ledio ka partia!!! 

nuk e njoh

Mos thua per te birin e Rucit ?

Ruci or taj!

Po te kemi vajtur deri ne ate pike qija ropt athere veri zjarrin cte gjesh para

lol, o Gjergjo e di si je ti, tamom si ato grate e pallatit tim, te papuna e qe gjithe diten marin neper goje banoret e pallatit. Llafazan burre. smiley

Kuazo thua cfare te duash... ate qe kam per ta thene do ta them.. biles kam akoma per te thene

He mo Gjeke , hyc fare bre ? smiley

ne ckuptim smiley

Ne ckuptim , ndonje cep anej na dogana mo vlla , se dashnoren besoj se e gjen vete , spret rilindjen smiley

Nuk pretendoj gje..

Ahhh ...ne rregull , me mire qe s'pretendon .

s'doli gje e ka llafin Bradi?

po sigurisht qe duhet te kesh prape per te thene, prape edhe neser edhe pasneser. Se mos ke pune tjeter, tamom pra si grate e pallatit tim. smiley

Ky ish Drejtori i Tatimeve,  Djal i mire, por pak i korruptuar! Por kjo nuk eshte skandal! Skandal eshte smileyBrisedia qe nuk e njohim fare, dhe i fusim nje qere fjalesh pa e provuar punen e saj! smiley 

Si perfundim dha doreheqen ndonjera nga gocat apo s'eshte mbyll akoma kjo teme , po presim.

hahahaahahahaaa, e hongri dhe Gjergji. Nuk beri hail Rama si duhet dhe sa duhet. O Gjergj mos fol me nese do te kapesh naj cope buke. Njerezit po tuten ne fb me bo like ndonje koment a fotografi kunder rilindjes se Ledi Rucit, ti shfaqesh dyshues dhe jo luftarak ketu. Thirri mendjes or djaleeee!

Poet nuk jam nga ata njerez une.. pa buke te rri koken tere jeten lart do e mbaj sic e kam mbajtur.

nese eshte kshu, respekt prej meje Gjergj.

Një gjë të mirë kanë vjetërsirat, se e di që laj thaj, ata ke. Dmth sikur të rikthehej Berisha, përsëri do ishin ai, Bodja, Juzefina, dhe një grup paloqesh. Ju që bëni numra, Rama duhet tua bëjë si Thaçeri vigëve: po ua mban bytha, kthehuni pas! Hajt se na vduqët. Këtë nuk e duam se i ka bythët e trasha, kjo tjetra i ka të holla, ai tjetri është në rregull profesionalisht, por jo politikisht. Epo dikush do zërë vend, sa andej sa këtej. Get used to it. Nuk është tortë e ditëlindjes pushteti që tu frysh qirinjve  apo t'i bësh kërkesa babo Vasilit. 

Të tjerët, po bëhen opozitarë profesionistë tashmë - madje po e përdorin këtë periudhë që të kenë free ticket për t'i kritikuar këto dhe në të ardhmen. Its their job. Long term job.

 

 

Nuk ma merrte mendja asnjehere qe do vinte dita qe Juli do jepte si shembull Thatcher-in. Ku eshte Ravi te na thote qe botes po i vjen fundi se shpejti.

Interviste e panevojshme, edhe mund te mos ish bere. Platforma e pyetjeve e dobet. Por te dyja vajzat ishin fare ok, rrezatonin energji dhe deshire per pune e ndryshim. Kaq duhet per momentin. 

jo, jo, ty s'te quhet keshtu. Krreje nje vjershe per vajzat, energjine dhe ndryshimin, mos harro dhe kamasutren ta permendesh.

mire, ik futi nje pershesh tani se te doli shpirti duke protestuar kunder gocave.

Tani me poshte te lexova Gjergj .

Per mu  i njef njerzit ne menyre shume siperfaqsore dhe nuk ke kuptuar ASGJE nga emrimet e Reja ... dhe permend emra si Gazetaret emra Filosofesh ose LefKOPEJA emra presidentesh Franceze .  Si mentalitet sot po shfaqesh , entuziast dhe pesimist ne te njejten Kohe !U genjeke   nga emri , si psh anetar i i Partise Bamir Topitsmiley53*, ....por me fal ,keto lloj nderhyrjesh kane tipare karieristesh kafeneje. si qemoti  " jane ca gjera ketu keni per te pa " smiley . Mbase ke dhe vlera qe nuk i ke shfaqur dhe di ku i cfaq , por ne se je i madh mesatarisht me moshe je Marifetci . Nuk mbahet bytha ne dy karrike !

 

Cfare te te them une.. do zoti gabohem, po te ngjallesh Rrapush Tolen dhe ta vesh ne shpetim minierat..mmm

une nuk flas asnje llaf pa pare punen dhe rezultatet e gocave ,sido me qene jane dy vajza te reja me arsim mese te mjaftueshem dhe simpatike . kur te vije koha si per mire si per keq do flas, tani eshte heret dhe 85 dite kalojne shpejt .

sic tha muhameti ...

Nuk gabohesh Gjergj po je i nxituar , i pakenaqur per Post dhe pak i rrembyer nen petk Naivi.Tani te me kesh parasysh une nuk behem merak Fare kush eshte pas Nikut apo sa nike perdor .Une flas mbi ato qe shpreh Niku !

Ne qoftese do te paraqitesh qe se Ul Koken gjithe jeten duhet ta dish qe Idealistet Shkeputen nga Masat Konkrete dhe paraqesin Vision jo si thashethemexhijte e babasqapit qe tere Kohen bajga e kakerdhi bejne si Idealiste e Patriote klubesh , pavaresisht partive  qe aderojne 

Ti nuk gabon se une nuk jam asgje dhe as mos me perfill , por nje Hipokrit i kesaj Natyre si ty  nuk ben per asnje Parti ! 

 

Po mos i pergjitheso gjerat o Idriz.. Shprehja q perdora me lart kishte nje kontekst.. Pas taj une nuk pres gje. Ato qe duhen thene duhen thene.

Per ke i thua dhe ne c'emer i thua ka rendesi . Se ke ardhe me emer , me Qark dhe brenda nje Partie si i mireinformuar ne rruge Partiake , per te mos thene per Blogun tone i VETMI qe bashkebisedove ne menyre Kembngulese me pjesen tjeter ose babasqapsit Zyrtarisht !Tani shpjegoje pak kete qndrimin tend brenda kesaj Linje qe u shfaqe . Cfare duhet thene dhe kujt ja Thua !!!!!!!!  

Po qe per Gjela Deti e si Shefqeti i PPU , ka plot Komiteti !

Ka shume emra qe kane kontribuar 8 vitet e fundit ne PS dhe kane mbetur jashte.

Po cfare di ti se me plase ore smiley qe ka shume emra ?  Kush te ka vene ty te besh politike Kuadri njesoj si te paknaqurit e Mut Shtetit qe u Shporr .Zalua iPD-hit ? Ti nuk je Idris ti je lefKOPE . Une dhe Grava , megjthse ata qe banojne ne Tirane une nuk besoj asnjerin sepse te gjith fshehin Interesa , po hajt mo , Une dhe Grava mund te flasim si te duam se perfaqesojme Veten por ti je tjeter . Kush ta dha ty te drejten pa deklaruar qe nuk jam i asaj partie , te perflasesh emra , kur erdhe si perfaesuesi me i Besuar e me ne ze ne Blog po i asaj Force Politike ?

Hajt mo si egoist i cilesise derstilistit eshte dhe Endrit me nje ....Y ne fund qe i jep mend Botes per te kaluar Krizat , ben Dosje nga qe s'kupton se eshte adoleshent , merr pjese dhe ketu me keq se ai Artan Hoxha ne Media qe doli Spiun .Eshte e drejte e tij 

O shok keta quhen njerez pa Karakter dhe nuk ka ci duhen askujt pervec babasqapit dhe Jozefperckes ! Ne cdo kohe te lene ne Balte !Ama kulturen e Shefqetit nuk e fsheh dot .Psh  Shefqeti  uron Rrenjasiun " ka bere nje Matrerial per Drejtesine "smiley

Nuk eshte Emi ta kthejme me Humor  ..Pa na thuaj ke kane vrare e prere ata te kontributit per tete vjet smiley  Une po te kisha ne Organizate do te kisha paraljameruar , rastin me te vogel tjeter do te kisha Cregjistruar nga Lista e Anetaresise menjehere !

I bere gjerat lemsh fare.. nejse ky eshte opinioni im.

 Kam dyshim je nik i "mbuluar "ose me fal po nje Naiv qe je jashte kategorie ! smileyNuk ka mundesi te bes bisede me Logjikee Seriozisht  me me te shpelarin e tete vjeteve ne Blog si lloi i Poetit te Lefkopese . Ai dihet qe nuk ka asnje te dhene qytetare ne cdo Bisede pervec Thashethemeve qe rrjedhin ose nga Funksionet tek Babasqapi ne sektorine"Organizimit "smiley ose 100% eshte i Shikut te Babasqapit smiley , qe mba dosjet e njerzve !.

Cfare lemsh te bera? Ketu nuk erdhe si Opinionist por si Zyrtar partiak .Ketu ndryshon Katerciperisht Puna Opinionin tend ke Gazete tenden ne Korce apo Partise dhe shko afishoje .Ke shtyp te pavarur si 55 ose Rengedengja Demokratike shko botoje . Ke edhe nje gazete qe boton LefKOPEJA si magazina popullore ose Mapo . Kush te mbajti ta afishosh Opinionin .Plus dhjetra Media televizive. Pervec qe ke edhe njohuri nga "brenda " dhe njihke dhe Peleshet si Guzhinier .

Qeke i Koker Karieristi ti qe s'paska kandar te te peshoje . Dhe kjo nuk eshte Gabim por jo jashte strukrtures qe spekullon per te marre Informacion ! Biles Shefqeti del me i nderuar se eshte i pavarur .

Naten dhe mbase te ze dhembi ndonje kocke per "kontriburtin " qe po jep ! Shendet e Fat !

 

Po crendesi ka kush eshte ai qe flas une.. une shpreh opinion ne nje blog.. sa per ata qe mbrojne 8 vjecarin e sales cfare mund tju themi me shume... 

Shko ore dreq fli gjume, se nuk e gjen gje qeverine gjer neser ne mengjes. Po e pate merak, ta ruajme ne kendej per ca ore. Apo s'ke besim? smiley

Duhet te kesh me shume besim tek partia dhe vija e saj e drejte.

Thuaja Albes me zamete shume ose Shefqetit smiley Dy nga personalitetet me te spikaRtur te Partive !

inshallah dalte per hajer kesaj rradhe o idriz.me c'vura re ministri i perbrendshem 33 vjec, ministri i jashtem 35 vjec .Bota konsideron pulitikanet 45-50 vjec buzequmeshta.Kane 23 vjet qe vene axhamij ne krye te puneve dhe shteti eshte ibreti alem.ajnshtaini dikur tha se cmenduria eshte eshte te besh te njejten gje perseri e perseri dhe cdo here te presesh rezultate te ndryshme.por ndoshta me shqipot kjo s'funksion se ata s'pjerdhin per ligjet e natires, njeriut , shoqerise fizikes matematikes por orientohen sipas realitetit qe krijojne  ne kokat e tyre.

Mua personalisht nuk me duket mosha problemi me i madh, por papjekuria dhe mungesa e eksperiences. Se nje 35 vjecar(e) nese ka punuar qysh kur ka mbaruar shkollen (22 vjec?) do kete eksperience jo te paket. Dyshimi im (qofsha gaim) eshte qe po vihen keta persona se jane krejtesisht kukulla dhe puthadores; s'ka rendesi eksperienca e tyre ngaqe fijet e verteta i luajne Rama me Meten (e ndonje tjeter). Pra jane vene njerez thjesht per propagande dhe qe s'do kundershtojne ndonjehere pupetteers.

Gjithsesi, kam folur shume per kete ceshtje. Po presim cfare do behet.

Edhe Edisoni tha te kunderten . Ainshtajni eshte Djalli i kesaj Toke .Ai do beje qe te Braktiset ky ruzzull kaq i mbare per ne sidomos  do na zhduket PPU,  Gjergji ,Shefqeti ,Poeti ,smiley dhe mos o zot LefGOPEJA smiley Ne qafe me pac qe e ndolla per keto mendje te ndrutura te Ruzullit qe mezi shkelqejne ne gripen e Halese qe la Babasqapi ! Pa le qe do na ikin dhe Rrenjasijte smiley

..Pa ne te dy ma do mendja qe do transformohemi spas Filosofise qe Vodhi Ainshtajni si Postulate per te lajmeruar Kozmosin " Erdhem me te shkruarat e Xha Abazit . Mukja ka qene Gabim smiley .

Flini Rehat se do u vije rradha Prap ta Milni Shqiperine .Nuk thoni shyqyr qe jane te paafte se do deshtojne me shpejt . Po na cane mender Bythen , i gjithe stani i LefGOPESE , ky ben e ai s'ben , ky te ben Optimist e ky pesimist , ky tjerr lesh ai ka mejtim rrenjasiu .Ju u jane thartuar e pjerdhur trute me nemsen . Su mjaftoi 45 vjet te shkerdhyer sipas Jush dhe 25 te tjera sipas meje , po doni akoma dhe nuk Ngopeni . Nuk thoni ishalla u "qine nenen"  atyre qe na Vodhen e shiten Djersen e Punen per skrap me Parulla "posht komunizmi"  e s'na dhane i kokerr Leku po ham - hum njoni , hum -ham tjetri 

Ham shefqeti Bam poeti / atje ku e gjetem  atje na mbeti !

E kur te vini merjani valles jo per buzeklumesht po  Vaj Vaj Gishtat me kajmak ...

po me Drioz Starin merresh ti o Gjergj? Drizoja eshte deshem mer burre.

Gjergjo, ruhu tani se shoku Idriz te vuri ne shenjester ! te polli belàja tani, hec e duro tiradat e tij se shkruan dhe 7 faqe per 1 koment i ziu, flete-rrufé i ka.

Te vuri ne listen e tradhetareve te Rilindjes Mavi tani, believe me smiley

I bere gjerat lemsh fare.

E pamundur!

Si po shkon fushata në Korçë mo Gjergji? Ndonjë të re? 

cila fushate ? pd eshte e percare dihet qe fiton Filoja

pse Gjergj? Ma kane lavderuar shume kandidatin e PD. Ka qene perzgjedhje e mencur.

I mire i keq si mund te fitoje pa parti.

jo mer burre se partia eshte e angazhuar, vetem se kane frike ta ndihmojne haptas ata qe jane me pune shteti.

PD plasi si fllske uji. Kam frike se mos i ndodhe dhe PS.. Partite e kane humbur tot rolin e tyre konstruktiv, qeverises dhe idealist ne shoqeri. PD nuk egziston me ne baze per mendimin tim. Sa per ate te punes q thua ti.. kishin tot pushtetin ne 2011 dhe fonde 5fish se PS dhe nuk fituan.. nuk ka te beje.. 

ti e njeh gjendjen me mire, po PD eshte e forte ne Korce dhe nuk ka pasur zullume sic mund te kete pasur nga ndonje drejtues ne ndonje qytet tjeter.. Ka nje elektorat te qendrueshem dhe baze qe nuk rri pa u angazhuar kur te vije pune per te ja perplasur Rames. Edhe vete qytetaria aty eshte tjeter. Nuk voton qorrazi. E te kishim me shume Korce ne gjithe Shqiperine si do ishim.

ne 11 ku te fitonin me Meten ne koalicion dhe ky Peleshi ka qene bleres votash i mire. Fuste njerezit ne pune dhe keta i suguronin nje grumbull votash dhe ne Korce aq duhen se nuk ka ndonje diference te madhe. E ke pare edhe ate tyryfyqken e teatrit qe del e ben fushate per Peleshin? Pastaj braktisja e mandatit ndikon apo jo?

Nuk eshte e vertete qe Peleshi ka abuzuar duke futur njerez ne pune ne bashki per vota.. korca eshte bashkia me me pak punonjes publike ne shqiperi ne proporcion me popullsine. Fitovi se Korca ka baze te forte te majte.

jo mer Gjergj se si fitoi Damo ne 03? Ne pergjithesi kjo keshtu shkon, kryetari hyn ne bashki dhe pastaj blen vota me vende pune dhe ne nje qytet si Korca kjo funksionon se blloqet politike nuk kane diference te madhe. Peleshi hyri ne bashki dhe bashke me votat e majta qe i ka ne xhep, i shtoi edhe ca me keta te vendeve te punes. E ke pare ate drejtoreshen e teatrit se si ben propgande per PS?

Damo fitovi se njerzit denuan politiken e korruptuar te Nanos ne 2003.. eshte tjeter muhabet ai.. Sa per punesimet ne bashki qe thua ti.. 250-300 vete nuk bejne dif elektorale te 2007 e cila ishte mbi 5000 dhe e 2011 mbi 2500.. Kur shteti qendror ka 4000 punonjes ne korce. 

jo nuk eshte si thua ti se nuk u perserit i njejti rezultat ne zgjedhjet e 05. Edhe pse ishte Nano kandidatet e PS fituan ne Korce ne 05. Pastaj lenia e mandatit pergjysme nga Peleshi qe eshte si Rita Marko nuk eshte gje e mire apo jo? Ndikon tek elektorati kur prishet kontrata dhe ai shkaterrimi qe do me i bo qendres Peleshi bashke me ate qe kandidon tani, nuk shikohet me sy te mire ne Korce.

si fituan ? nje zone bode me 50% dhe nje Blushi ku mori 47% nga 54 qe kishte mare ne 2001.. ne qark dolen 5-4 per PD

po flas per qytetin, ku fituan dy zona Blushi dhe Majko dhe nje Rusmalji me duket (sa zona zgjedhore ka pasur Korca si qytet?). Si qark pastaj PD ishte para.

po pra. u ndane nga nje mandat per PD e PS, kur ne fakt, ne 05 duhet ti merret te dy mandatet PD.

Po kjo pra, e zgjedhjeve lokale. Ça mendimi ke për Peleshin ti? Unë për vete jam kënaq duke pa sajtin e bashkisë së Korçës. 

Po korca eshte nje qytet relativisht vogel dhe i qete pa shume interesa mafioze dhe problematika brenda.. veshtire te japesh nje vleresim objektiv.

Sikur nuk e ke me shumë qejf Nikon më duket smiley

Meqë kjo e zgjedhjeve të Korçës është aktuale, një nga gjërat më të bukura që kam pa online në shqip: Revista Qyteti Im. 

Nikoja eshte shume i afte te gatuaje ne politike si kryeguzhinier.. Fakti qe nje njeri mer nje mandat 4 vjecar dhe e braktis ne mes per postin e zv kryeministrit le per te deshiruar ne moralin politik.

Po ky sikur e ka bërë një katërvjeçar më parë, apo jo? Kjo ishte hera e dytë që zgjidhej. Çfarë morali politik? Korçarët nuk janë kaq egoistë sa të mos kuptojnë rëndësinë e postit. Mua më ngjan me Ramën ky, nga njëra anë. Duket se çfarë Rama e ka pas bërë në Tiranë, Niko e ka bërë në Korçë. Prandaj u janë përshtatur karakteret. 

po mire mo nuk dua ta shaj se mund te zgjidhnin dhe me keq se Nikoja.. Manoja padyshim nuk ishte alternative.. Sa per moralin politik flas vetem une si budalla ketu sepse ku ka me moral politik ne kete vend. Te imagjinosh qe ish kryetari i Kuvendit te PP  ne 1991 kandidoi ne listate PD...

Dhe qe te dale kuadri i plote i te mejtuares , ke edhe Shefqetin ose Endrit me nje ...Y ne fund qe ka bere gabim adoleshent kur bente Dosje , pra me qe je ne fushen e Kuadrit  ben nje Konsulte me te , se ka aq  NjoFtuNi me of -afe , sa me tu dhimb dhe Guri i Afrikes per vuajtjet e Mancurise .

Ore po Nano nuk ka ndonje koment apo keshille per te dhene? Jo per gjo por kerkoi te behej edhe babai i kombit, dmth president. E kush robert camcakizi. Cfare personazhi me te dhi gazit!! Ika per sonte naten e mire dhe me ondra te bukura. 

Ah edhe nje gjo: nese berisha eshte kriminel, nano ishte legen burre l kaq kisha, hajt noten.

Atentatin e madh me pisqollën e papërvojës por edhe paaftësinë e komunikimit e kryente drejtorja tjetër, zonjusha Shehaj, e cila kishte aq barut në ngecjet e saj sa të hidhte në erë edhe çdo barazim apo plus që siguronte Spiropali. Beteja me opinionin e opinionit publik u humb gjithsesi. Nuk ishte vetëm një humbje personale që Shehaj ia dha Spiropalit, nga ato humbje që me një gotë verë nga pas kapërdihen

Te flasesh me nje gjuhe te tille , kaq te ashper dhe dashakakeqese per nje femer , e cila e ka pas daljen e saj te pare publike , eshte dashakeqesi dhe injorance .Askush s'i shpeton dot emocioneve te para ne TV  , keshtu qe, mos ta paragjykojme .

Mua me keq me eshte dukur nje shkrimtar i njohur i yni, kur e kam degjuar ne nje debat te Opinion, edhe c'do te thote kjo, ai s'ka aftesine e fjales ? smiley

Dhe per cfare, mungese komunikimi , oh common!

Berisha dhe Topalli dhe sot s'dine te komunikojne , edhe pse me pervoje te madhe publike.smiley

Shkrim tendencioz dashakeqes .

Ne fakt, Alfredi duhet ti kishte meshuar me teper faktit se si kaq shume gra te reja e (te pamartuara siç tha Ramadani), pranojne te behen Mish per Top, pra te jene objektet e telekomanduara te perverseve qe kane sot freret e Pusht-etit.

Ketu do kishte debat me te madh them une, pa folur per faktin se te gjorat pretendojne dhe kane vanitetit te mendojne se do te bejne karriere duke e nisur nga hiçi

Jo ore, per mua duhet t'i kishte meshuar faktit qe duhet te kishin mbaruar anglisht si ai paraardhesi qe vuri Berisha, jo ekonomik si keto, se helebete, vetem keshtu do ishin te afta per komunikim dhe drejtim.

Rama siq po duket i ka zhgenjyer e madje trishtuar shumënga anëtarët e blogut tonë. Kjo duket qartë në shumicën e komentuesve duke lexuar në rreshtat e tyre. Sinqerisht nuk ndihem fare i zhgënjyer për veten time por të them të drejtën s'e di, po më vjen keq për ca syresh këtu pasi ëndrrat e tyre s'bashku me shpresat po ju shuhen ngadalë - ngadalë. Unë ju them të kenë kurajo e pse jo edhe guxim e ta pranojnë më s'fundi s'e e keqja e PS është vetëm një dhe ai është e keqja e gjithë shqiptarëve Edvin Kristaqi

Më mirë do bëhet djema, për zgjedhjet e PS-së mund të votoni ndoshta për Shehajn ose - ose Spiropalin smiley

Si tha Rama : Lasciate ogni speranza, o voi ch' Rilindje....entrate

Erdhi prap lefKOPE me i miri / ai i kabinetit me "xhunga " ai pra Tahiri ... smiley

Ju nuk doni Shehajn dhe Spiropalin qe Luftojne me autobote e mandat pagesash  , Ju doni Tahirin . Nje eshte ai ....nje nje po , per Stanin e LefKOPESE del ai smiley...sic del per stanin e daulleve bosh te rrenjasijve " ka probleme ne gjyqsor " smiley 

Po kete ce gjeti ...Gjithsesi, kam folur shume per kete ceshtje.smiley...menjehere pas ..nuk te lene te komentosh lirshem smiley..

smiley Ike xhib ike , ma more te keqen . Dy menjehere smiley E mos vdekshi kurre o admin , diell ju befte nga i psonisni .Po ne se keni mundesi Ju lutem , jo kaq shume ,menjehere dhe ne nje prurje !

 

Me sa lexova as Gjergji N dhe as Endrity s'pakan kap gjë me ndryshimet as ndonjë drejtor të burimeve njerzoresmiley. Sa keq.

Po drejtorët nqs janë emrime politike ç'dreqin keni edhe nqs se nuk janë; vendosja e dy vajzave të reja në kto poste duhet të kënaqte çdo njeri që mendon për mirë sidomos kte Alfredin me lele se u dëshpërova.Me arsim (sikur të ishin juriste dhe më mirë) veprimtare politike me përgjegjsi drejtuese, ja që paskën eksperiencë drejtimi.

Po pse o Alfred ata drejtorët që kanë qenë kishin eksperiencë dhe ishin oratorë në medja, ç'punë kanë dy drejtorë organizmash kontrolli e zbatimi ligji në  në medja e TV aq më shumë ç'lidhje kanë me oratorinë.

Detyrë kryesore e tyre është zbatimi i ligjit dhe papajtueshmëri me shkeljen e tij,largimi i hajdutve  pa ka specialistë me eksperiencë sa të duash për doganat e tatimet.

O Alfred qenke palo burrë se nuk ke shkrujtur më parë për drejtorët e tjerë apo ata janë "burra të paktën" 

Koha do e provoje sa te afta jane keto dy femra. Paragjykimi ketu eshte i pavend. Dhe te them te verteten per mua shqiperia ka arritur ne ate pike te zymte sa me duket sikur institucionet shqiptare nuk kane aq shume nevoje per tekniciene te afte ne drejtimin e tyre sesa kane nevoje per administratore te ndershem e te pakorruptuar. Se ter direktivat per administrimin e Tatimeve apo Doganave ne shqiperi vijne nga EU. Problemi me i madh aty eshte vjedhja, tarafi, genjeshtra.

Problemi per mua nuk eshte detyrimisht tek aftesia teknike (meqenese dhe ajo luan nje rol), por tek arbiraritreti i vendosjes. Eshte si ajo shprehja, peshku qelbet nga koka a dicka e ngjashme.

Pra cfare besimi kam une qe institucionet e tatimeve/doganave do jene me te drejta, me pak te korruptuara, e me te mira kur akti i pare ne lidhje me ato dy institucionet duket (ne rastin me te mire) arbitrar. Shume here, njerez me aftesi teknike vehen ne pozicione te tilla jo sepse do ulen ne zyren e tyre, e do bejne pakez "alchemy" e do nxjerrin zgjidhjen, por sepse aftesia e tyre teknike eshte nje sinjal qe "we mean business," qe zgjedhim ne baze te meritocracise, e kjo ne vetvete dergon sinjalin qe gjerat mbase do operojne sipas ligjit e jo maliqit.

e do bejne pakez "alchemy"....dhe .."we mean bussiness " smiley i kishim si gjethet e rrepeve ne Lum te Shashices po kete ama 

Pra cfare besimi kam unesmiley  ... si shume bre Admin te nderuar .

Po gjithsesi fola shume per kete ceshtje ...Diell ua befte diell smiley

Me behet qejfi oidriso qe ndjek me kaq vemendje cfare shkruaj une tek peshku. Si thone amerikanet, I am flatteredsmiley.

Po nuk eshte mire keshtu mo Rono, se na prishen balancat!!! Cek & Bellensis Rono!!!!! 

Amon edhe kto te KE cpaskan qene, mire qe nuk po e thonte haptas, tashti qe hoqet malokun e Vicidolit bujrum! Jo kaq ashiqare ju lutem KE!

vendet skeptike e kane problemin tek "imazhi i keq i deritanishem", qe thu ti Ron.

une kujtojsha se hajdutat shqiptar te artit ishin pier brosnaner. kur ata i kap tahiri tu honger mjes...

Edhe vitin e kaluar u propozua Statusi (nga Parlamenti Europian), por qe te miratohet duhet unanimiteti ne KE dhe Ok i Komisionit Europian, plus votes ne PE.

Votimi i 3 ligjeve i hapi rruge kesaj, dhe dhjetori dihej qe ne maj 2013 qe do te ishte date e statusit per Shqiperi, sauf catastrophe, e kemi ne xhep

Mbase dhe paragjykoj por se ckam nji parandjenje qe bo vaki me e mor Shqipnia statusin e kandidatit ne Dhjetore, opozita ka per tu bo dhè!

aspak! meritat jane te gjitha te ish-mazhorances, dhe turpi qe statusi u vonua 3 vjet i ngeli Dallkaukut Oriental qe kemi luksin ta kemi KM. Dhe me thene te drejten, e mira e Aleances se Ngjalave apo NgjaleKoalicionit, ishte pikerisht qe Meta arriti t'a bind/detyroje te hiqte dore nga mos votimi i ligjeve qe kerkonte Europa (paçka se ate te nepunesit civil s'duan te dy ta zbatojne tani, se ashtu eshte ai muhabeti i punesimit te militanteve ose me mire, i paramilitareve).

Sakte Left. Nese merret statusi kandidat ne dhjetor merita eshte krejt e ish qeverise se Berishes. Kjo qeveri beri punet si duhet dhe ishte gati ta merrte me para statusin nese nuk bllokonte opozita e Rame te marrit 3 ligjet. Por kam frike se do jete veshtire te merret ne dhjetor, edhe Rama vete nuk e do ne dhjetor se gjithe krediti i shkon qeverise se PD. Plus qe me kasaphanen qe kontrabandisti Tahiri po ben ne polici dhe ate qe po bejne ne administrate, kane tmerruar Europen. A ben vaki qe nje kontrabandist me nje te rene te lapsit te ndryshoje gjithe policine dhe te rifuse ne rradhet e saj policet e PS?

A ben vaki qe nje kontrabandist me nje te rene te lapsit te ndryshoje gjithe policine dhe te rifuse ne rradhet e saj policet e PS?

Ben qe ç'ke me te : e beri Tahiri sot dhe mos prit te ngreje zerin Europa per kete Poet, as qe i plas fare se jane 'pune te mbrendshme te shqipove' ... qameti do thone si gjithmone : "eshte mire / duhet qe Administrata te mos jete e politizuar etj etj" - fjale te pergjithshme si keto... ky minister spurdhjak, gjen shesh e ben pershesh

imazhi, mer left, imazhi.

paskish qen shum i keq.

ja tani sikur u rregullu i cik. shyqyr, thuj. me mir von se kurr.

Lefto, noi llaf te mire per sekuestrimin e ikonave te vjedhura?Apo do ja gjejme "vegjen' edhe asaj, po duro! smiley

well... ja psh: kaloi nga duart e vogla te ca rrubatesve dashamire te artit, ne tentakulat gllaberuese te qeveris puniste... qe del plazheve... nudo!

nga banda e vogel tek banda e madhe, do thote teoricienti i Leftit, tos lubonja.

Po, pse? Eshte armik i partise?

jo mor,  per ç'parti e ke fjalen?    qetesohu,  ishte thjesht kureshtje ngaqe e kisha pare   per here te pare kete, me veshje tjeter  para nja 2 javesh  ne nje teme ketu te peshku  dhe doja te testoja veten, eshte apo nuk eshte ai..kaq.smiley

o Ron, po sa shpejt harrut ca thoshit para zgjedhjeve mer burr! a nuk ishit ju qe thoshit se statusi nuk ka vlere, qe nuk ka si ti jepet shqiprise me ket cope-cope ekonomi. Ah po, faktor kryesor mesa kujtoj une ishte dhe qarku i Fierit qe per nga lakimi ne shtyp e publik mori nji rendsi te vecante, te krahasushme vec me washington dc dhe deri diku me ny

Minor details. Pastaj, kur kthen fjalen Ministri Bushati qe para disa vitesh i kerkonte BE-se mos te jepte viza, pse mos ta kthejme dhe ne?

kane thjesht "memorie peshku" smiley

Left, faktet jon ashiqare. tjeter pun qe s'do me i pa.

shiko se per mu dhe ty isoj esht, se ne jasht jemi, por mendo per ata miliona bij nenash atje ne memedhe, qe iu qante shpirti per pak EU dhe s'e kishin dot... deri tani...

koalicioni po ben cudira.

degjova per koalicionin meta-basha, me meten kryeminiister dhe berishen jashte politikes. nji superlajm ky. qe do na conte jo ne eu, por ne g-8. e vertete eshte? se qe iliri do behet prape km, kjo nuk eshte ceshtje if, por when?
 

Bredho, gjyshja ime tipave si puna jote qe her ndorrejne fjalet dhe lene kontekstin dhe her nderrojne kontekstin por lene fjalet i quante qellimxhi.

Tashti eshte e vertete qe kena thone sna duhet statusi, por komtrksti ka pas te beje me mungesen e shtett ligjore dhe proceseve demokratike. Dmth ideja ka qene te dhjevsha statusin nese ne Shqiperi vazhdon te mungoje shteti ligjore dhe demokracia. 

gjith ky cun ti, ala me prrallat e gjyshes?

Urime, ketlina, per kusheririn qe t'u be drejtor i pergjithshem i policise smiley

Ketlina te na japi ndonje pusulle kur te na kapi polici me shpejtesi atje.smiley 

smiley Duket qarte qe ti je me pushtetin dhe kulturen e vjeter. Ne Amerike s'i ben keto gjera zotrote.

Technically and officially, the cards have no power.

 

Si tha ai ne teori nuk ka diference midis praktikes dhe teorise, ne praktike ka. Ai stikeri i bekuar me ka shpetuar sa here nga ticket. 

Jo se s'dua une t'i bej, por Amerikes koka ia ka fajin qe eshte e djathte. Shyqyr qe Albanie eshte akoma e majte dhe njerezore.  

Kisha kohe pa u fut te peshku. Ktu u vazhdoka me papagallime minor details dhe fresk dysh. Hajt fat me te mire pas nje muaji. 

Don't let the door hit you

ej po rri dhe icik, pse s'iken?

prit se erdhi dyshja gjembi/br2dhi me te dhon xhevap

noshke, je qe je, futu me nji llapore t'shpejte kokoleshit

Roni - 9 Tetor 2013 - 19:20 Permalink

përgjigju

Mbase dhe paragjykoj por se ckam nji parandjenje qe bo vaki me e mor Shqipnia statusin e kandidatit ne Dhjetore, opozita ka per tu bo dhè!...

 

Mos na ngaterron me veten tende ti o kokepalare?

Nuk u bere dhe ti kur hyme ne NATO dhe kur u hoqen vizat?

E shikon opoziten qytetare qe po ben Basha?E krahason ate me 8 vjet opozite te cmendur te atij idhullit tend?

Shko ore kelysh serbi dhe mos na derdelli,se ti je nga ata qe per nje plesht je gati te djegesh tere jorganin.

Hajde fillo sulmet kunder verioreve tani se atje e ke hallin.Njeri me komplekse inferioriteti!Vete eshte kosovar,sic na ka shkruar dhe me i zjarrti eshte kunder njerzve te vet.

Ik shko laj pjatat e Rames se mbaroi darke tani!

Jo vetem qe koken e laj rregullisht por dhe floket i mbaj te krehur gjithmone (kuptohet me viz anash si komunist)!

Dmth dhe "kokepalare", dhe "kelysh serbi" dhe "njeri me komplekse inferioriteti" dhe "kosovare" qe "fillo sulmet kunder verioireve" dhe...pjatalares i Rames. Te mungon vetem "kriminel komunist" dhe "homoseksual" dhe me ke kap shah mat!

Po nuk ishe ti qe jargaviteshe nga inati kur u futem ne NATO dhe kur u liberalizuan vizat?

Boll ore,vetem ty ste takon te flasesh per ndershmeri apo patriotizem.Ty dhe kuazimondos.

Kot e keni qe merziteni, keto çupkat do t'i trajnoje Toni Blair, dhe do t'i beje bajagi fare. Pas trajnimit eshte halli, sepse mund te na i marre Ingliterra, sepse thone se ata andej i duan te trajnuara.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).