Qeveria e kryeministrit Edi Rama ka përdorur një akt normativ, i cili ka në vetvete fuqinë e ligjit dhe vepron si i tillë deri në momentin kur i nënshtrohet votës në parlament brenda 45 ditëve. Sipas qeverisë shkak është bërë “pazbatueshmëria e ligjit si pasojë e  mungesës së akteve nënligjore dhe natyrës së përgjithshme të ligjit”. Ky akt rrezikon të acarojë situatën politike. Opozita e ka kundërshtuar fort dhe i ka quajtur absurde argumentat e qeverisë, ndërsa ka nënvizuar faktin se ky ligj është miratuar me konsensus. Sipas saj gjithshka bëhet që shumica të ketë duart e lira për të bërë spastrime në radhët e administratës.

Ligji për nëpunësin civil ishte një ndër tre ligjet miratimi i së cilëve ishte një kusht i vendosur nga Brukseli në mënyrë që Shqipëria të mund të përfitojë statusin e vendit kandidat. Ai u miratua majin e shkuar me konsensusin e palëve, duke qenë se kërkon një shumicë të cilësuar në parlament.

Sipas opozitës ky veprim mund të jetë me pasoja edhe për marrjen e statusit në fund të vitit. Në Bruksel, gjatë vizitës së para dy javëve të kryeministrit Edi Rama, përfaqësuesit e lartë të Bashkimit europian i mëshuan rëndësisë së dialogut politik dhe frymës së bashkëpunimit mes palëve në procesin e integrimit europian të vendit.
 
Po në mbledhjen e mbrëmshme qeveria mori mbi 30 vendime të tjera, pjesa dërrmuese e të cilavë ishin anullim i vendimeve të qeverisë Berisha të marra pas zgjedhjeve të 23 qershorit. Shumë prej tyre kishin të bënin me kalime pronësie apo koncesione për ndërtim hidrocentralesh.

128 Komente

Ja edhe ligjin per satusin e nenpunesit i civil e piu gjermani ! smiley

Ca te futme i ka bo Meta! 

Sipas filozofise se Henri Cilit : iu do trapi qe ta ndrojne !

E kane bere shume mire qe e kane shtyre. PD-ja te ndjeke rrugen ligjore per te kunderten. Dmth te shikoje mundesine t`a coje ne gjykate.

Edhe koncesionet ka bere shume mire qe i ka anulluar. Pjesa interesante e ketij momenti eshte qe perfituesit kane paguar tek njerezit e PD-se e tani do t`ju duhet te kthejne parate se ndryshe ka "sherr". smiley

Do kete denoncime nen ze    per ata qe kane marre pare e qe mund te ndiqen penalisht nese nuk dorezojne paret. Keshtu do dalin emrat e Zana Guxhollit per koncesionet, Dhori Kules po ashtu...

Po une vazhdoj jam ne merak cfare do behet me dhendrin e Jozefines.

dhendri jozefines do vazhdoje karrieren artistike dhe nuk do kete me nderprerje te pajustifikuara sepse edhe jozefinen do e largojne nga politika ne 2017, keshtuqe ai mund te rikthehet ne diplomaci vetem po gjeti vjerre tjeter. faleminderit per mirekuptimin smiley

E kane bere shume mire qe e kane shtyre. PD-ja te ndjeke rrugen ligjore per te kunderten. Dmth te shikoje mundesine t`a coje ne gjykate.

 

kush tha qe shoket e majte nuk evoluojne? ne nje rast te ngjashem si ky, do dilnin rrugeve duke protestu per arbitraritetin e pushtetit - sot keshillojne opoziten te ndjeke rruge ligjore. Se ke m'kujton kjo mu...ah po, berishen si ish-km kur i jepte kshilla opozites t'i drejtohej rrugeve ligjore dhe gjykatave

 

 

Do ta kete nje qoshe BBFja per te pa dyshim smiley

Kastriot Islami shkruan sot tek Panorama:

Statusi i vendit kandidat mund të rrezikohet edhe në 2013-n. Për shkak se konsensusi i arritur për të tria ligjet mund të prishet nga ana e PS, e cila kërkon: i) të shtyjë datën e hyrjes në fuqi të ligjit të shërbimit civil; dhe/ose ii) të shmangë zbatimin e këtij ligji duke filluar nga 1 tetori 2013, përmes disa “marifeteve teknike” që gjoja duhen bërë për shkak të mungesës së akteve nënligjore, mungesa që paradoksalisht e bëkan ligjin të pazbatueshëm. Kjo me të vetmin synim, ndonëse Rama përpiqet ta fshehë atë, spastrimin dhe largimin e shpejtë të të gjithë atyre që kanë fituar statusin e nëpunësit civil dhe futjen e menjëhershme në pozicionet kyçe të përfaqësuesve të klientelës së qeverisë aktuale. 
Pas “nevojës” për të amenduar ligjin e shërbimit civil, i cili ende nuk ka hyrë në fuqi, qëndron i kamufluar synimi për të spastruar administratën publike, ndërkohë që ndryshimet e arsyeshme e të nevojshme të administratës mund të kryhen edhe me ligjin e ri të shërbimit civil. Jo vetëm opozita, por as Komisioni Europian dhe vendet anëtare nuk do duhet të lejojnë që Shqipëria të futet në qorrsokakun e prishjes së konsensusit të arritur, prej nga do të bllokohej fitimi i statusit të vendit kandidat në vitin 2013 dhe administrata do të spastrohej…. Nëse kjo ndodh, statusi i vendit kandidat eventualisht do të rrezikohej edhe në vitin 2014, sepse ky vit mund të ishte jo fort i përshtatshëm për axhendën zgjeruese të BE, meqë zhvillohen zgjedhjet për Parlamentin Europian, të cilat shoqërohen me caktimin e komisionerëve të rinj. Kurse në vitin 2015 zhvillohen zgjedhjet vendore në vendin tonë dhe cilësia e tyre mund të ishte ndoshta me pasoja për fitimin e statusit. 

(vazhdon)

 

(vijon)

6. Hyrja në fuqi e ligjit nuk mund të pengohet nga mungesa e përkohshme e akteve nënligjore.
[...]Për nëpunësin e shërbimit civil rëndësi primare ka garancia për ruajtjen e statusit (e drejtë e nëpunësit), gjë që prodhon stabilitetin e administratës (interesi publik). Duke firmosur marrëveshjen e 31 majit 2013, PS e ka dhënë pëlqimin e saj për stabilitetin e administratës, apo e thënë më shkoqur, ka pranuar që çdo punonjës që ka fituar statusin e nëpunësit civil nuk mund të largohet nga puna për motive politike, dhe ky standard europian është pranuar nga të gjitha palët që të vendoset më 1 tetor 2013. Nga analiza e ligjit nr. 152/2013 rezulton se parimet e funksionimit të administratës publike, të drejtat dhe detyrimet e nëpunësve civilë, janë automatikisht të detyrueshme për zbatim që nga data 1 tetor 2013, për shkak se ligji nuk parashikon nxjerrjen e një akti nënligjor për detajimin e tyre. Duke qenë se këto çështje përbëjnë thelbin e ligjit dhe të vetë statusit të nëpunësit civil, janë vetë dispozitat e ligjit që kanë detajuar garancitë ligjore të qëndrimit në detyrë, të drejtat dhe detyrimet e nëpunësve civilë. Në këto kushte, në referim edhe të paragrafit 3 të nenit 107 të Kushtetutës, garancitë e qëndrimit në detyrë dhe trajtimi ligjor i nëpunësve publikë ekzistues do të rregullohen nga ligji nr. 152/2013 që nga data 1 tetor 2013. [...] E thënë më troç, nëse PS nuk ka ngutjen për të kryer spastrimet në administratë dhe kryerjen e emërimeve klienteliste, nuk ka asnjë pengesë nga miratimi i akteve nënligjore që ligji i shërbimit civil të zbatohet, aq më tepër që ndryshimet dhe rekrutimet në administratë duhet në bëhen të programuara sipas afateve të përcaktuara në ligj. PS, në vend që të sajojë “marifete teknike” e të krijojë alibi e pretekste për nevojën e tyre për ta bërë gjoja ligjin të zbatueshëm, duhet të merret me urgjencë me hartimin dhe miratimin e akteve nënligjore sepse vetëm kështu ligji bëhet i zbatueshëm, administrata nuk spastrohet dhe PS i ka të gjitha hapësirat për të bërë përmirësimet e duhura e të arsyeshme në administratën publike. 

Komentuesin që ke sjellë, brënda PD-së e urrejnë. Të gjithë aty e dinë se ai është në rradhët e tyre për shkak të mbrojtjes që i dha Berisha, për ta ruajtur nga soji i tij, që ishin gati ta shqyenin si njeri pamoral e pa principe. Ai i dha një votë Berishës dhe ky shpërdorues pushteti, me arbitraritetin që e karakterizonte, i dha një mandat deputeti. Këta dinë edhe se u ka zënë padrejtsisht një vend deputeti. Pra lihet jashtë M.Marku dhe futet ish eksponenti i i lartë i PS-së, që për t'u dukur i besueshëm, shkruan gjithnjë e më shpesh kundër ish të vetëve dhe mbron gjëra që mjafton të mos përputhen me pikëpamjen e armiqve të tij. A ka gjasa vallë që të pushojë së vjelli vrer?

Miratimi me konsensus i ligjit ka qene nje aritje e atij parlamenti, dhe kesaj nuk i heq asnje presje, por edhe shtyrja e ketij ligji Sula fajin ta gjej tek vetja, pasi e shtyu me artifica ligjore per tre muaj dorezimin e ketij pushteti... se po et ishte dorezuar me pare pushteti, nuk do te ndodhnin keto gjera... dhe socialistet si "specialiste" qe jane gjeten edhe ata artificen ligjore, duke i ndryshuar emertimet agjensive qeveritare dhe varesine dikasteriale, ne emer te reformes dhe programit, e gjithe kjo ne emer te te drejjtes qe kane ata per kete gje... Tashti, ata nuk i heqin asnje presje ligjit, edhe ndryshimet qe ata kerkojne ne ligj duhen bere vetem sipas kerkesave te ligjit organik...po gjeten konsensusin e duhur e ndryshojne, po nuk e gjeten e lene keshtu siç eshte, atehere perse preken demokratet...??? Apo per tere ate aradhe militantesh qe mbushen radhet e administrates pas doreheqjes se LSI.se me militante, dhe me kontrate provizore...??? Prandaj une i meshoj asaj qe kjo mazhorance ti beje gjerat thjeshte dhe vetem nepermjet ligjit dhe jo si ata budallenjte arrogante te PD-se qe hoqen 15 mije punonjes nga administrata pa asnje motiv dhe nepermjet proceseve gjyqesore i shkaktuan asaj qeverrisje 45 milion euro dem....

Petro, keta kane ate parimin .... armiku i armikut tim, eshte miku im..... ndaj mos u merzit dhe mos u merr me keto pasthirrma te mjera...

Urime te gjith juve qe prisni Rilindjen...

 qeveria mori mbi 30 vendime të tjera, pjesa dërrmuese e të cilavë ishin anullim i vendimeve të qeverisë Berisha të marra pas zgjedhjeve të 23 qershorit. Shumë prej tyre kishin të bënin me kalime pronësie apo koncesione për ndërtim hidrocentralesh.

Bravo Qeveria e re, u ka rene ne koke monopoleve te ish qeveritareve, u ka heq riskun  ne lidhje me koncesionet dhe pronat publike...jo po kujtonin se u be deti kos! Qeveria shume shpejt duhet te filloje te forcoje sitemin e drejtesise, te ndeshkoj ata qe kane shlelur/shkelin ligjet.

Nuk e denon hajduti hajdutin , jane kode qe s'i merrni vesh ju smiley

Nje grup BANDITESH ne nje sallon mondan.

Jo vetëm opozita, por as Komisioni Europian dhe vendet anëtare nuk do duhet të lejojnë që Shqipëria të futet në qorrsokakun e prishjes së konsensusit të arritur, prej nga do të bllokohej fitimi i statusit të vendit kandidat në vitin 2013 dhe administrata do të spastrohej

Komisionin Europian kot e fut ne muhabet, ata te varfrit e dine me ke i eshte dashur te punojne keto 8 vjet

tamam do s'pastrohet smiley

se po te ishte ndryshe do thonin do pastrohet

nje pale muter do ikin, nje pale muter do vijne.

pra nuk do pastrohet, ndryshe me thene do s'pastrohet smiley

i love gjuhen shqipe !

ca na lodh edhe ti  smileysmiley

pune te mbare te punesuarve te rinj ene me bereqet , ca te thomi tjeter smileysmiley

Fluks i papame militantesh te PD-hit qe shkojne te regjistrohen ne zyrat e LSI me shpresen se kshu mund ti rujn venet e punes. Fluks i papame, te zyra e LSI te 21-shi ishin maru fletat e aplikimit. 

Gjynof, edhe ato pak militant qe i kishin met PD-hit po ja mer LSI-ja!!!

Po Napoleon dole o Ilir Meta, Napoleon? Nuk le beteje pa fitu?

Te zyra e Metes ne Parlament buciste kenga:

Pjergulla moj pjergulla

pjergulla ne lis te thate

ngjitu larte moj e me larte

P.s. per ata qe nuk kane kapacitete intelektuale te kuptojne simboliken e kenges, me lejoni tju ndihmoj. Pjergulla eshte LSI kurse Lisi i thate eshte PD-hi.

Napoleon dole, Napoleon?

 

Si Vegas e ka bo!!!

Ne fakt ate Ligj e ka " marre ne dore " BE dhe nuk ka nevoje per te lexuar "Kacin e Zi " ose "provokatorin e provokatoreve zotrie "  ka pas thane AI smiley qe Kaci do ti "thyente kafken ". Keshtu qe pak ka rendesi sa seriozisht e mer ndonje me 'kulture te gjere babasqapore  " nje shkalle me lart se "Qyltyra LiceYste " e LefKOPESE qe sheh FellTe

"propogande boshe komuniste ne palce " Hair haber mesjeta po rikthehet me togje llafkash  smiley

Ama ato Ligjet e Kermaveve Hajdute e Banditeve qe u Shporren ,  fije per fije ti analizojne dhe ti flakin ne kosh te Plehrave .Pervec qe s''kane asgje shqiptare duke e ditur se ne grupe pune kane "incentivat dhe remitancat ' e Pordheve me Bollek te jashtashtetit , por eshte store kur darovasit te kerkojne Mbrapsht % " ne zarf "  

Duam paret Tona !  Perpara !

Ua mami

Elisa Spiropali drejtoreshe e doganave !!!!

damn it woman !

lum ai qe e ka dashnore smiley

nuk e kuptova kte... pse? smiley

 

se do jete shume e zene me pune, dhe dashnori do kete kohe te lire te zeje dashnore tjeter smiley

do zeje me shume se nje se do thote kam dashnore Elisen , ate qe ben hartime tek ppu  smiley

ueee, pse gjergji n eshte alisa e?

Ne duart te sigurta tani e tutje! 

Leji xhelozite se po le nam .

Shko atje , merr dhe nje rekomandim nga PPU , nji leje nga Cheti " I kom dhone leje me heq ferexhene " dhe fillo punen . Merr nonji dore Pare dhe mo bo si e "presekutuar " qe te ka marre armiku doganat e tua .

Duam Doganat tona smiley

 

Duam Doganat tona smiley

 

 smiley Gjetje Fantastike Oidriso..  dune Doganat e qe ja u la trashgim  Nalt  Ma  i Dhimi i kane me Tapi, ja u ka dhene me doren e vete Doktorr Adhamudhi.

smiley 

Elisa eshte personi me i sakte per drejtorine e doganave. 

Vendim qe sigurisht ka rreziqet e veta, por mjaft freskuse qe nje femer merr nje role kaq te rendesishem. Detyre e veshtire, sidomos kur ke te besh me lloj-lloj derrash qe nuk kane len pislliqe pa bere. #Rilindje e vertet. 

 

edhe doganat shkaktojne smiley

smiley 

Ku ta shujm gelqeren thuj, tashi qi qivrrija na i mylli gropat smiley

me ket qeveri ka met me e majt me dore  smiley

nuk quhet. dum nji foto te ligjit ne tapetin e zirës.

Te noterizume.

Une jam qe gjithe ata qe jane apo kane simpati per PD-ne jo vetem te pushohen nga puna por edhe te futen ne burg.

PD duhet te nxirret jashte,ligjit,sic doli AA ne Greqi.

LSI-ja le te beje opoziten,se e ben mire dhe sna jep dhimbje koke.

Uroj qe ish te perndjekurit politike te bejne ndonje greve,se vetem qeverise se PD-se i qurreviteshin duke i bere greve vend e pavend.Po mesa shoh sa degjojne socialist ju kujtohet hetuesi dhe e mbyllin sqepin.

lejini kto furcet tani, jo po kshu, jo po ashtu. E dime te gjithe qe ligji nuk miratohet per nji arsye te thjeshte: se nqse hyn ne fuqi sot, i bi qe te gjithe ata qe do hiqen prej punes per t'u zevendesu me "kompetenta", jane te mbrojtur. E thonme troc eshte me mire. Te thuhet qe "po, do ta aprovojme masi te kemi shkarku ata qe kane fitu fale militantizmit, nepotizmit, pares etj", ket une e pranoj per vete po t'pakten mos kapen mas justifikimesh bajate

Po keta kane privatizuar cdo qoshe ere , edhe trute e Militanteve nuk mund te mendojne nrysh vecse "i kena qit per zhelesh jashta ,shka po duen kta kamunistet "  Keta shohin enderra me babasqap akoma , me fantazma kamunistesh , me kthim te Kriminel kristaq Rames e c'te them e shkruaj per ta o i nerum Galile !E lexon me lart ti nje Plak Shukar ose shumaktiv si antikomunist i oreve te para ? smiley "Propogande komuniste" ...thote !!!!  mesjeta u kthye smiley

Babasqapit i behet sikur po i troket Tahiri cdo nate , sa qe po  i iken dhe  Meziu,  keta i vene mbrapa me mecerime akoma ..Dhite ketu do ikemi gjith kohen ...... Duam Kullotat tona smiley

I uroj zonjushes pune te mbare dhe perkushtim per te rimekembur kete sektor nga korrupsioni i tmershem qe e kishin mberthyer trimat e sali-ut.  

mos u nxito iher, prit deri neser kur te dalin emerimet e reja. blendi eshte bo drejtor i tatimeve

Nc, ja paskan fut dhe te tatimet Blendit. Paskan vu i goce. smiley

ishalla tjet e vertete kjo sweed! ta kemi dhe 1 peshk me pozite se si dihetsmiley

po sma ha buza kulaç, nuk djersiti blendi aq shume sa elisa, kjo e fundit e beri faqen rrecke per te arritur deri ketu. kush e di se cka hequr e shkreta. 

C'ke moj C'ke ? As ai nik me der nuk te pershtati ?smiley

Shiko se ku ke qene per dreke me duket , ce nuk para llafos pa Qyltyre ti . Kishe lene ate Poetin sa ti dale Boja mire , pastaj vije ne kete prurje . Dhe mos ben krahasime me Papagall se keta ketu , aq duan dhe menjehere u vete mendja te zyrat e babasqapit dhe kujtojne ate shprehjen e famshme " Gjuha vete ku dhemb Dhembi "

"""hec e foli me ketyre pas 4 vjetesh, do kene bere mullaret me euro"""""smiley Turp e faqja e zeze moj LefKOPE .Edhe kete e the ? Po me mire Mullare me Euro se Mullare me Mut qe la babasqapi smiley

Duam Mullaret tane ! Nuk mbarojne keta o Galileeeeeeeee smiley

Po Blendi edhe kaq shume e ka. Peshku e beri te famshem Blendin dhe e kapi naj cope, me shume jo se jane ne pritje ata qe kane vite qe merren me keto pune.

Ashtu sic edhe pritej edhe Komisioni Europian e vleresoi si mese te nevojshem aktin normativ te qeverise per ligjin ne fjale duke e quajtur si nje zgjidhje teknike te domosdoshme. 

per inat te kac islamit e bo ti? ta mash men berbero smiley

Jo, jo une e kisha me kryetarin fiktiv te PD-se lulin e voccer, kanakarin e bashkise se tirones. Ka dhe nje shprese muti. I ka bo thirrje kryetarit te parlamentit qe te mos e miratoje kete akt normativ. Te presim prononcimin e ketij te fundit. Sa per Kacin, une nuk merrem me pedofilat.

Ik o ju dhjefsha propaganden!

Po Top Channel bashke me Sokol Ballen tani jane bo me keq se Klani dikur.

 

ata mund te jene bere si klani dikur, po peter stano eshte po ai qe ka qene edhe para zgjedhjeve, keshtuqe komenti jot eshte pa lidhje

Po pse, kishit dyshim se PS do te praktikonte njeherit ne pushtet ate qe ka frenuar gjate legjislatures se shkuar ne opozite? Me e thjeshte se kaq... 

e moren Shqiperine, e ropen, e perdhosen, e leshuan teposhte pa kthim me.

Tani le te flasin ata vote-bardhet e te barazlarguarit. Ta mbani me shendet pushtetin personal te Rames.

Qe ja morren Shqiperine nga kthetrat sali-ut, kjo po eshte e vertete. Sepse ai, krimineli pra, sali frymori qe ju shofte hymni, e ropi dhe e perdhosi Shqiperine. Tashme nuk ka se ku te zbritet me poshte; ka vetem ngjitje dhe ngritje. 

Po ti krahasosh me njeri tjetrin jane te dy palet njesoj. Po ti krahasosh me vleren dhe parametrat e te ardhmes se ndritur e te merituar qe aleatet e botes demokratike na terheqin PD e PS jane te dyja e njejta gje

Elisa Spiropali me mire se ndonje lsi-st eshte njehere. Le qe doganat Edi deshiron ti leshoj me koncension dhe nuk mund te kete shume ne dore sic eshte sot. 

Per A. Lame kreu i ALUIZNIT bah. Here arkitekt, here urbanist, here koleksionist, here specialist trashegimise kulturore, here arkeolog, here specialist transportit (gjate fushates) e se fundmi arredues. Nejse, pune te mbare.

clidhje ka Spiropali me doganat pervec se eshte nje ushtare e Rames si mjaftiste dhe si uzurpatore e forumit rinor te PS? Rama tani nuk kujdeset qe te pakten te veje socialiste por me nje profil te caktuar qe shkon me detyren qe marrin, ky vec ja ka leshur te veje njerezit e tij si ti doje qejfi e nuk eshte se pyet shume.

Jane me luge ne brez.

Asnje lidhje s'ka, asnje eksperience, por them, kshu duke menduar ndonje alternative tjeter, ndonje 100 kg lsi-st mendja me thote qe eshte me mire. Te pakten si impakt i pare. Pastaj sa vlen kjo do te shikohet me vone. Kshu eshte puna, duhet menduar cila eshte alternativa me pak e keqe, jo cila eshte alternativa me e mire. Por me sa me kane thene (qe mund te mos ndodhe) Doganat do ti leshojne me koncension. Sikur te ishte post aq i lakmuar, do te vendosnin Elisa Spiropalin ?

lsi ps tani jane 1 o Hunter po ca po flet. Si e mori lsi si e mori Rama nje qellim kane, ta rrjepin kete vend. Nuk me duken shume ndryshe mu ai Ardit Cela dhe Spiropali. Por, doganat nuk kishte si ti merrte lsi se i kane ngastrat e ndara, Rama nuk gjeti asnje tjeter nga PS-ja?

Jane dy kategori te ndryshme per mua. Socialistet jane me te ideologjizuar, ndersa lsi jane lekiste me te keqinj si rrjedhoje kane me shume borxhe per te lare. 

Hunteri ??????

Jo vetem i 'zbutur " por me kulture , largpames , normal ...C'te kete ndodhur Valle ?

Patjeter qe lexon kete Poetin dhe i Kujtohet vetja ..pse si ky shkruaja dhe une smiley

 Jo mo jo nuk ke qene si ky ke qene KY smiley

Po shyqyr thuaj qe erdhi kjo kohe qe njerzit ti drejtohen Normalitetit !smiley

Po hiqen pa kriter te gjithe.

Po kete te Postes a mundet njeri me na e shpjegu pse e hoqen? 

Apo se ka punu shume dhe ia ka rrit nivelin Postes.

 

Heqin njerezme eksperience e kontribute e vene buzqumesht qe kane ndenje gjithe kohes ne bythen e Ilir Metes a Edi Rames e nuk marrin ere nga puna.

Arqilene mund ta kishin kursyer megjithmend.

Te pakten per ca kohe, e ti gjenin nje sebep.

Te gjithe ne, i detyrohemi, per ndryshimin e faqes se postes shqiptare. Nje nga shembujt e paket te administrimit te sukseshem nen qeverine Berisha

Bie dakort plotesisht me opinionin tuaj. Ne kete rast eshte edhe opinioni im. 

qyqja Berbero,

Me fole ne shumes, me dritherove

lol, kujdes mos kalosh ne orgazem rrusho!

e kane hequr vertet  drejtorin e postes Ruzhdije?  sa keq, posta shqiptare nje nga institucionet e pakta  qe  ofron sherbim cilesor, tamam si ne perendim!  e kemi thene disa here ketu.

normal o vlla

ku pysin kta, ju ka bo menja leke

por me e trishtueshmja eshte qe kane vu nji nga kta kerthinjte e foltoreve te LSI-se  smiley

e pritshme kjo se kane qene ne diete per 8 vjet keta..   prandaj edhe frustrimi i viteve te fundit..smiley   bile   e paralajmeroi   dhunshem Majko  para nja 2-3 javesh.. tani, yxhym,  ke te zeri..  kjo eshte ajo ana e shemtuar e ''rilindjes'',  le te themi..smiley

Eshte gjynah. Deri vone ti hapnin zarfet e pakot ne poste.

Arqileja e ka rregullu vertet posten ne krahsim me si e gjeti, por kishte nje problem te rende, nxirrte punonjesit me zorr ne miting, edhe me lista apeli po deshe. 

paska qene i indokrinuar me nje fjale. Eh, ne fakt me kete semundje qe paska ben mire qe e hoqen sepse vetem deme do te bente mbas sodit. Sidoqofte, respekte per kontributin qe dha ne rimekembjen dhe modernizimin e Postes Shqipetare. 

keq fare, kolektivi i postes shqiptare ka qene model per pjesemarrje ne mitingjet e pd-se, edhe ndonje antar i keshillit drejtues mund te mungonte por nga posta ishin te gjithe atje ne kuadrat. te kenaqej shpirti kur i shikoje, grusht bashkuar rreth Arqilese smiley

Jo vetem ne krahasim si e gjeti.  Por e ktheu ne 100% te besueshme. Afroi familjet me ane te dergesave te sigurta dhe na lehtesoi te visheshim e te mbatheshim me pak leke e rroba te mira smiley

Pervec kesaj rriti konkurueshmerine e ndermarrjes ne treg, terhoqi shume klientele duke ofruar sherbime fleksibel, te shpejta dhe ne orare te deshiruara , si dhe nje bundle te larmishem produktesh prane sporteleve te veta, shtyu perpara zgjidhje teknologjike perparimtare ne krahasim me c'zhvillohet kendej perqark.

Qe i ka nxjerre ne miting, ka bo gabim. Por mos harrojme se dhe ai nuk kishte nje mandat, por ishte i luajtshem nga ai post, per pak gje. Drejtuesit nuk kane qene te mbrojtur. Dhe ja e luajten pernjehere sot.

Gjithesesi mua mu ka pas qene duk kokrra katunarit, por punen sja shaj dot

hahahaha Alkaida ka vu kusht, nese nuk realizohet plani, dmth dy sulme kamikaze per person do ju pushojme te gjitheve smiley #rishperthim

E bleu dhe Komisionin Europian kur mos kem njeri!!!

Komisioni Europian e vlerësoi të nevojshëm aktin normativ të qeverisë për Ligjin për Shërbimin Civil dhe e konsideroi një zgjidhje thjesht teknike në pritje të miratimit të akteve nënligjore që mungonin. Komisioni mirëpret përdorimin e ligjit të vitit 1999 për shmangjen e boshllëkut ligjor në ato pjesë të ligjit ku pritet të bëhen ndryshimet e nevojshme.

Pjergulla moj pjergulla....

Dy personat qi kan punu mo fort e kanedhone rezultate te matshme per ar shtet kto kan qene

1 Drejtori i Postes dhe 2 Kryeagronomi i Lazaratit.

Nji e kputen smiley

Arqile Goreja do jete me fat nese nuk e marrin te pandehur.

Duhet te jape pergjigje per biznesin e shperndarjes se faturave te CEZ. 200 000 euro ne muaj. Kjo sa per fillim.

Ka pune puna.

Na duhet koka e Sahit Dollapit per ca pune te vjetra ne Ujesjellesin e Tiranes.

?????? na thuj ndonje gje me shume, hapju shoqerise, mos bej enigmatikun por behu transparent per publikun qe te kuptoje me mire se sa shume eshte torturuar.

Posta dhe nje tjeter institucion, qe nuk ja kane hequr akoma drejtorin, ishin Banka e PD-se se Sali Vucidolit.

Prit te shohesh. Keta i shkarkojne por nuk kerkojne mbrojtje nga PD-ja. smiley

 

fiks Ko... smiley  

O Ron ..eshte KE ore , nuk eshte "Lagjja Neve ka Kucert me rastin e Ngritje se Padiumit te Berish Topallkes "smiley

Jepu Kohe sa te mesohen qe Shqiperia nuk eshte Prone e dhive te Babasqapit  .Deri atehere le te digjojme "ngasherimet " e LefKOPESE me gjuhe Poetike smiley

Nuku keq po si zhaner i ri ..sikur pertyp Lende kur reciton .Dicka midis nje  togu  germash si

zh zh zh xer xer xxr der der der ver ver ver .

Nuk jam kontra se kjo menyre te shprehuri eshte Vet Individi , po LefKOPESE i ka mbetur dhe nje Master dhe mund ta shpjegoje me qarte teknikisht kete menyre te shpehuri nga membrit e Stanit !

Me rrespekt per opoziten Idris!

Mos harro qe eshte pasuri kombetare!!!

Opozita ka qene Pasuri Kombetare .Ron .

Deri sa te Reformohet me kushtin NR NJE largimin e te Marrit ose distancimin ndaj tij ne "heshtje ' ka kohe . Tani per tani , respekt vetem per LefKOPENE qe i ka qendruar besnike ...Kjo po eshte aset per tu respektuar tek PPU smiley Ne mos perfundofte edhe kjo me ndonje variant te ri " Dosjesh ' kur te iki e zemeruar nga PPU smiley si ndozot ish antikomunisti oreve te para Plaku Shukkar !

Po atehere kane pune Psikiatrit , ne nuk ja duam te keqen ! Te pakten une nuk do gezoj !

E dua , e dua , e dua  LefKOPENE  !

odriso, eshte vertetue se marrezia e ketij,  nuk eshte me si ajo  klasikja....  

Une pata pa rashikuar nje periudhe tre mujore per te mledhur veten Gjindi i PD-hit nga qarjet me Oi Oi dhe smiley. Si ne rastin e sh.Enver Prill deri Korrik,  kur sh Ramiz cliroi Popullin nga vaji dhe dha urdher per Dasma .. Atehere do ket Lind dhe LefKOPEJA !

Jo nuk qenka e thene !!!Hajde mo dhe Dyzet dite ...me qe keta jane dhe Myslumane ..po ai rron ere .Edhe flet .Edhe " ka fejsbukin or tie "..plus qe ka deklaruar "mos kini merak se jam pa pllaka dyshemeje une or tie  "smiley 

Ne e dinim i mungon nje derrase nuk e perdornim i mungon nje pllake .Per dyshemene e kemi njelloj kuptimin ! Po LefKOPEJA si e ka ? 

Elisa-nje zgjedhje shkelqyer , perfekt per drejtimin e doganave.Idealiste,me pathos  cheguevara-ist, ne dogana do kalojne  kontrabande maunet aq sa mund te kaloje deveja ne brymen e gjilpones. Kujt si pelqen, t shkuli floket dhe leshte po deshi.

Ktij shqiptarit komshiut tim, i erdhi i çik keq per doganen si fillim po pastaj iu bo shum qejfi per Elizen.

M'pelqen ky entuziazmi yt me pathos, idealist dhe che guevarist smiley

 po na ler ta pime deri ne fund goten e enusiazmit idealist, e te dehun te hedhim valle mbi germadhat e botes se vjeter qi perndon smiley

Po u dehem ne, ngrene traun pa leje doganieret, kshuqe duhet te jemi te kthjellet ne cdo moment smiley

 te kthjellet dhe sycelet se Bradi eshte ujk i vjeter smiley

ore, sic  pritet ne fakt ne keto raste, kane plasur  pakenaqesite   me disa nga emerimet..  ja ca shkruan nje  socialist a  freshist nga Vlora, ne FB...

 

Erisa Spiropali, drejtoreshe e pergjithshme e doganave...

kryetarja e FRESH qe shkaktoi gjithe ato problem Rames ne Kongresin e FRESH...

si pasoje e ketyre problem te saj u persektuan shume kryetar te FRESH neper rrethe...

si pasoje e perplasjes se saj me Ramen, u provokua edhe krijimi I Klubit te Profesinosteve te Rinj, si nje structure parale me FRESH brenda PS...

une asaj kohe e mbrojta si gazetar misionin e Erises ne sherbim te pavaresise se FRESH dhe kam bere mire, kur e mendoj edhe sot...

Erisa Spiropali ishte se bashku ne Vlore me Edi Ramen, kur ky I fundit hapi zyren e deputetit ne Vlore dhe nuk I tha asnje fjale Rames se perse nder tre punonjesit e kesaj zyre nuk kishte te pakten asnje nga te rinjte e FRESH Vlore, te cileve ju rane leshte ne fushaten e 2013, por edhe fishata te tjera me pare...

apo nuk duhet ti themi keto gjera se skuthet e facebook na pergjojne dhe ia dergojne Rames statuset, per te fituar ndonje post per veten e tyre pa jo se u hapet barku per Ramen...

apo nuk duhet te heshtim se na merzitet Rama dhe do te na ndeshkoje duke mos na dhene mundesine te kontribuojme per Rilindjen e vertet te Shqiperise...

foto e Erisa Spiropalit, diten qe Edi Rama hapi zyren e deputetit ne Vlore...

P.S...o njerez nuk dua "like"ne facebook se eshte gje me zarar...e para se nuk keni bythe dhe e duta sepse normale qe e doni nga nje vend pune e nuk doni ta prsihni me shefin...

Belul, 

Ky mund te ish posti juaj! smiley 

joooo.  une as di kush eshte kjo Elisa.. dmth te degjuar si emer e kam, por se kam idene se çfunksione ka ne PS..smiley

une mund ta them emrin e ketij qe e ka postuar.. se fundja e ka bere publike ne FB dhe ky ka nja 500 friends aty..smiley

 po do kete dhe pakenaqsi o Belul.sfida eshte te bejme shtet smiley pushteti nuk eshte si torta e pallatit te kulktures ku mund te hane te gjithe e madje te ecin mbi te me cizme. Po qante Luli ne konference shtypi duke ju lut ilirit: o liro, eeeee, frenoje icik Ramen, ca po ben ai ashtu, po na heq militaret nga puna, eeee, oi oi oi smiley

po e thash pra.. pakenaqesi, xhelozira etj... gjera te njohura..

 

po Liroja ca i tha Lulit.. militantet  e PS kane 8 vjet qe e presin  kete dite..smiley   ''vetem  (socialistet) shqiptar-i  njeh  te tilla brenga''..smiley

Arqileja vertete qe ka qene nje administrator i zoti dhe e ngriti si imazhin ashtu dhe punen e Postes, por siç thote komentuesi, ka bere dhe nje dore pislleqesh, qe nga nje kontrate skllaveruese me posten italiane, njesoj si me Aeroportin nene Tereza, duke i dhene monopol, e po ashtu edhe me parate e postes, te cilat vertete qe i mblodhi me shume mund dhe me djerse, por qe i shpuri pakopostale tek fushata dhe qeseja e PD. Ka pasur posta nje tre llogari bankare ne banka te ndryshme ne nje mase prej 8 milion eurosh, sot te gjitha llogarite e Postes jane bosh fare, parate kane avulluar, dhe punonjesit e postes, kane 8 vjet qe nuk kane pare rritje rroge, ose te pakten vetem nje here....megjithe se kane punuar orar pa orar...

....dhe te thuash qe e zevedesoi nje 27 vjeçar pa asnje dite pune ne administrate, qe e vetmja merite ishte dashuria per shokun Ilir dhe te qenit sekretar per mardheniet me publikun... lllaf i madh ky... por zedhenes shtypi, me thjeshte...

Eshte mekat te largosh nga detyra e drejtuesit te Postes Shqiptare zotin Gorea qe ka bere nje pune te shkelqyer ne kete detyre I vlersuar shume jo vetem nga ne shqiptaret, por edhe nga ndekombetaret.. Zoti Cela qe qenka emeruar per te zevendesuar te nderuarin Gorea do ta gjeje te shtruar rrugen dhe ai vetem duhet te ece pa qene nevoja per te bere me teper.

Nuk e dij se per cfar arsye duan te largojne nga puna nje person qe ka punuar SHUME MIRE.

Libreza e punes,e shumices se ketyre te PS-se, hapet me drejtor,deputet ,kryedoganier etj

Ardit cela eshte i lsi-se

Kur germonte Spiropali ne Bulqize ju ishit skeptike. Ja pra, zbuloi dogane.

Ypi valle do kerkoje merita, apo do e lere te ngjaleshkase?

Jo , qenka gjenetike !

Ka lezet, puna e pare full time Drejtore e Pergjithshme Doganash. Po kjo ka #kulture kshuqe i lejohet. 

Xhibi vetem ti nuk duhet te ndihesh .Te ishe vigjilent kushedi sa Lesh do mblidhje nga gjithe keta qe po ja qethin e rruajne Spiropalit Une te kam thene qe do kesh Lesh cilesor gjate kesaj kohe .Keta berber me gershere e brisqe qe ka leshuar LefKOPEJA jane pasuri per ty .http://youtu.be/gnqXSCFwdSU

Elisa Spiropali Drejtoreshke Doganash, ai çilimiu tjeter drejtor i Postes, ai zari i Koços Drejtor i Alpetrolit (pra Naftes Shqiptare), Erjonka Ministre "mireqeni" ... nuk behet stani me lepuj, as drejtohen punet e Shtetit me çilimnj !

Deri tani Qeveria "Rama-Peleshi" karakterizohet nga nje trupe amatoresh, ku profesionistet jane thjesht figurante (per thenie te dites s'il vous plaît) smiley

Elisa Spiropali Drejtoreshke Doganash, ai çilimiu tjeter drejtor i Postes....

 

drejt Lefto!    ''luften  do e bejne lisat  dhe jo filizat!!''.smiley

qeveri e rigonit... smiley

 Dyfeku do M u s t a q e.smiley

Filluan te gjithe po ikin si zogjte e korbit...C'paske qene o Like "topgungaci" , Rraki Skrapari paske qene smiley 

Lefto thone se LSI-ja eshte zemergjere..nuk eshte keq qe ta nderrosh pllaken sa s'eshte vone  smiley

Lulin po e ruajne forte; kane frike se do shkoje do mbush ndonje aplikim ke LSI-ja...

 Bame' Luli eshte Antar i LSI me kohe por eshte i Mshefte ..  Keshtu sic ka nisur puna do ngelet vetem PS dhe LSI.. smiley

biles biles edhe Jari ka vo shishen ne rradhe kur ti mbaroje mandati.

Falemnderit, Ilir!

Nuk jam ne shitje, dhe as jepem me qera.

faleminderit

Por jam dakort se ka plot Shqiptare qe shiten per 5 aspra

 Lefti Kthe Udhe sa nuk  eshte ndare komplet Torta.. Likja dhe LSI ja te pret me Krahe hapur..smiley

Iku pateku Lefto, e mori teseren e LSI qe ne fillim sa nuhati rezultatin...Do beni opozite ketej e tutje me njeri tjetrin  smiley

Zbulohet i  dashurin e Nexhmijes .Tani pritet  kush do e martoi pasi ta vrase S. Tahirin ..Si do ta zgjidhe kallzimin ne strukturat policore skenaristi mbetet enigme pasi tahiri eshte Minister i ketyre Organeve . Por mjeshtria skenariste .... Qendroni me ne !

Ne serine trete do te shfaqet papritur nje Sigel PPU ku nje e "penduar" tregon se ndodhi te tilla i  kishte hequr ne shume pozicione .Nje personazh me emrin "sqapi " ...del si perdhunues i nje sere Grash . "Sqapi" biles kishte dhe nje mani  "Se miqt e mi zotrie " u ofronte   haremin , qe sic deshmon me denesa dhe Oi Oi e smiley

"Jam une me e mira " ..dehmon LefGOPEJA smiley!

 Ky eshte refimi i sinqerte i njeres nga "ato " qe per momentin paraqitet me NIK deri ne daljen para Gjyqit . .

Seria sa vjen dhe Inrigohet me teper .Krim ,Pasion ,Poste ,Dogana , Gershere , Brisqe dhe ne qender Kudo lefKOPEJA . E denuar artishtkisht nga regjisura te Mbledhe dhe Leshte qe qethin te tjeret ! 

Mos humbisni ! For You - 55 !

Hundderr ..me qe kjo praktike eshte njohur tashme dhe ne Bote perse nuk merr ndonje nisiative me hape nje Reviste ....Politikanet tane lakuriq ose me rroba banje.

Nje shembull Politik e dha edhe ish e para e Lehqenesve zonja Jozefpercke me nje foto qe bertiste e ekzaltuar "Ja pame ..Ja pame " Si e mendon ti Saliu ..Me breke apo me antiplumb ? Po Lir5ine me atobreket metalike te Vudi alen qe saliu mba celsin me vete ?

Dhe nje deshire personale , gazeta si te vjellat e nje te semuri nga rrapellima , aq me teper qe shprehin vijen Politike te nje Ish partie qe ishte uzurpuar nga Sqeper si Saliu dhe Dhi si Dylqinja Jozefpercke ...kursenaj ne kete Bolog ku LefKOPEJA megjithse dy masytera te rene , nje po nje  e ka ama smiley

Ke kete po me derr po e paska perpara smiley

Thuji ligjit per nepunsin civil mos te shtyhet sa ka ven per te gjithe.

 në rrugën Mercanti ka ‘mbirë’ një nëndetëse....smiley

Shif mer cfare i kane bo Vet Italise Berluskonasit .Dhe hajt  masnej mos i rras ne Burg qe nga kreu i KOPESE Chili , te gjithe "Industrialistet" e Plehrave qe perpunuan dhe perkrahen Ligjin e Plehrave " nga Plehraxhijte e Kombit sali Plehra e Dylqinja e tij ! Dhe te bojne me qesh kur thojne " po sulmohet Politikisht Administrata " smiley

Te pakten kesaj kategorie administrative - universitare  mund ti ofrohet vend Pune ne Plehrat e Tufines nga Bashkia !

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).