Komisioni Evropian (KE) pritet të rekomandojë për  Shqipërinë  dhënien pa kusht të statusit  kandidat , ndërsa për Kosovën -  dritën jeshile të fillimit të negociatave për Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit (MSA). Negociatat pritet të fillojnë brenda këtij muaji, dhe të përmbyllen në fund të verës së vitit 2014.

Rasti i Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit për Kosovën është i pari që nuk do të kërkojë ratifikim nga parlamentet e shteteve anëtare të BE-së, transmeton alsat-m njoftimin. 

Serbia nga ana tjetër, do të marrë rekomandimin për fillimin e bisedimeve, dhe pritet që në dhjetor, Këshilli i Ministrave të BE-së  të vendosë që bisedimet me Serbinë të nisin në janar të vitit të ardhshëm. Mali i Zi, i cili po vijon procesin e negociatave të anëtarësimit, duhet të bëjë përpjekje më të mëdha në luftën kundër krimit dhe korrupsionit si dhe një qasje të re në politikëbërje. Për sa i përket Bosnjës, Komisioni do të kërkojë kompromis politik dhe qasje serioze në përmbushjen e disa kritereve; siç janë  zgjidhja e çështjes së diskriminimit të minoriteteve kombëtare në procesin zgjedhor, si dhe krijimi i një mekanizëm të vetëm për të koordinuar marrëdhëniet me BE-në.  

40 Komente

Faleminderit Komisioni Europian!

Nuk ka perse smiley e kemi per detyre smiley

Shikojeni pak me me kujdes korrespondencen nga Shqiperia se paku nga ana drejtshkrimore, se nuk shkruhet Europian por Evropian.

Jane te dyja fjalet ne fjalor dhe Europe perdoret shume me teper se Evropi.

Hajde urime!

Per efektin afat-shkurter, me mend ne koke komponentet III, IV dhe V te IPA-s.  

"Pika e tretë, e raportit të progresit të përgatitur nga komisioneri Fyle, është një moto të re e BE-së: Në fillim parimet. Cilat janë parimet? Shteti ligjor, lufta kundër korrupsionit, por edhe çështjet ekonomike dhe konkurrenca; ne duam që vendet kandidate që do t’i bashkohen BE-së të jenë gati edhe në terma ekonomike... 

..shteti ligjor me "Klanin Kriminal Tepelena" ..do na coj ne BE , edhe mundet smiley

Krijoini ketij te ziut ndonje Klan Kriminal me kakerdhi sqapi te Trustit te Geshtenjave se akoma rron me klithmat  e babasqapit "Evropa asht komuniste or tie .Njajo Evropi asht tuj perkrah Neobllokmenet " Grande Kaka - Njente Kapo zakonisht vjen vone .Vjen si vjen , po te pakten e meriton Grande Kaka smiley Sot c' te ka gjete ? Ti leshoi freret lefKOPEJA , se mos te ze radhen Poeti smiley

Po mos u murzit se brenda Glasave te babaareve te Kombit jeni .Si i pari ne pershendetje si i pasmi . Ta gezosh dhe ti Shqiperine Normale se dhe ti shqiptar je . Je i mashtruar e hardallosur se te kane gjuajt ne Cacke te kokes me brire Sqeperish , , po nuk je Serb ti ndjellesh dyshimin e pakenaqesine Mememdhembjes ! Urime !

Nji pyetje nga salla; Si ka mundesi qe tema te tipit "Burri vret gruan dhe veten" ose "Masakrohen per nje boce pishe" ose "Aksidentohen nene e bije gati per vdekje" ngelin ne siten e admineve te cmuar te dry fish?

Po domosdo, tani Shqiperia nuk ka halle, nuk ka kriminalitet, nuk ka papunesi. Per keto peshku fliste vetem kur ishte Berisha ne pushtet. Shqiperia tani eshte bahce me lule. Dhe sa per info, sot burri ka vrare gruan e veten ne Gjirokaster, nderkohe qe ne Tropoje eshte ekzekutuar nje burre tjeter per ceshtje prone. Tahiri vazhdon show-n ndersa shqiptaret vriten si berret.

+1000

Ke shume te drejte! Tragjedite sociale si kjo krimi, depresioni ne c'do vend te botes zgjidhen brenda 1 muaji zakonisht. Vetem te ne ndodh qe kalon muaji dhe vetvrasjet vazhdojne. Demek e ka berisha fajin per keto, sikur brenda 8 vjetesh mund te prishen nga trute nje popull i gjith. 

Poeti, ky qe vrau gruan ne Gjirokaster, eshte nga nje familje prej me te mirat, me me tradite, me ne ze, me e pasura.E persekutuar dhe me tete burra te pushkatuar.Ky djali, kengetar i mrekullushem, pas 90 punoi ne polici.Por kohet e fundit pesoi nje giditje .Nuk e perballoi dot ..E paste te lehte dheun!
Mund tju sjell kenge polifonike te kenduara nga grupi i tij i famshem.

po ca shpjegon o aman - ky eshte zar 

Medemek do jemi kandideter me ne fund. Ca bohet me refuzu? Flasim hipotetikisht, se mas kaq vitesh ntranzit e siper e kemi te qarte qe s'kemi atdhetare nqenveri...

Po pse lost, refuzimi do të kish qenë atdhetar?

 

 Ca bohet me refuzu? Flasim hipotetikisht, se mas kaq vitesh ntranzit e siper e kemi te qarte qe s'kemi atdhetare nqenveri...

Asgje, vetem se humbasim ca fonde qe jepen per:

 

  • Regional Development (providing support to transport, environment infrastructure and enhancing competitiveness and reducing regional disparities);
  • Human Resources Development (strengthening human capital and combating exclusion) : managed by the European Commission's Directorate General for Employment and Social Affairs
  • Rural Development : managed by the European Commission's Directorate General for Agriculture.

 

@ Deion, Marim Mema ka filluar turin e Ballkanit dhe merret vetem me Shqiptarine Tjeter tjeter.  

Po i pate merak kronikat per sot si nga Toskeria, si nga Gegeria, edhe n'midis, keq punet smiley 

Une merak i kam pas gjithmone Monda, por cuditerisht me ardhjen ne pushtet te RaMetes ju kane dale juve nga meraku. 

S'me ka dale nga meraku, por si te duash e thuash ti smiley.    

Ska problem, presim ne deri sa te kujtohesh te postosh tema te atilla for old times sake.

Me mire pa to. Shtetasi shqiptar s'ka pare kurre permiresim jetese nga fondet e huaja. Lere pastaj nga qeverite e tij. C'e do qe e ka patur gjithnje koken strukur ne rere e merret me ps e pd e lsi. Raja' qe s'behet dot qytetar ne fillim tek vetja, pastaj ne sy te tjetrit. Identishkret'.

Sa shume duhet te jete gezuar Vangjel Ndreko, kryetari i qarkut Fier! Ngelen duke e mallkuar shqiptaret, deri edhe e shoqja, se per faj tij desh mbetem jashte Bashkimit Europian. Qeshu Vangjel. Me ne fund nje dite e bardhe edhe per ty smiley

Shqipërinë  dhënien pa kusht të statusit 

Si ka mundesi qe e leshuan doren kaq shpejt kane dash Edi Ramen me shume se Berishen apo si ?!!

 Nuk e kuptoj kete ndryshimin kaq shpejt te dhenies se statutusit! Shqiperia nuk permbush asnji standart europian! 

Nuk eshte akoma zyrtare dhenia e statusit, kshu qe nuk mund te flitet me siguri. Por duke u bazuar te lajmi, çfare nuk kupton? Kushtet kane qene votimi ne parlament i tre ligjeve. Tre ligjet, qe Edi Rama nuk votoi ne parlament dhe per rrjedhoje marrja e statusit nuk u dha ne mars. Pastaj tre ligjet u votuan dhe hyne ne fuqi ne muajin shtator dhe statusi kandidat duhet ta marrim (sipas artikullit).

Ne baze te lajmit them edhe une "pritet dhenie pa kushte te statusit" !smiley Ne edhe sikur te plotesojme kushtet, votimin e tre ligjeve, qe u bene legjend, nuk jemi ne terezi me standartet e Europes!

Ti e ke parasysh se cfare shteti, kane shqipetaret, per qytetaret e vet! Cfare Drejtesie ka kupola e ligjit!  Pjesa me madhe e shqiptareve(Rinia) duan te ikin nga Shqiperia,sepse  skane pune dhe siguri per te ardhmen! 

Statusi Kandidat, jo statusi Anetar. Si te thuash je kandidat, mund te futesh ne loje sepse ke uniformen, nr ne bluze, kepucet e futbollit meqe deri dje luaje me çizme ushtrie e na thyeje kembet. Per statusin Anetar ka kushte tjera. Pas nja 10 vitesh nese jemi optimist.
@ swed, kjo e tvsh per projektet ndihmese paska qene absurditet. Per makinat shoqatave OJF di qe nuk paguanin dogane.

Po dihej ky muhabet. Ndonese ne vetvete nuk eshte nje gje e madhe, prape Shqiperia dhe shqiptaret kane nevoje per nje lloj perspektive. E rendesishme ne kete faze eshte informimi masiv i shqiptareve per strukturat dhe funksionin e BE.

Nuk ka asnje sekret edhe brenda edhe jashte vendit .Brenda vendit Berisha dhe Klani tij nuk u perzune se kishte Krime por sepse e nxiten krimin per te mbuluar vjedhjet .

Nga jashte eshte e njejta gje .Nuk eshte se nuk e duan Shqiperine , e duan po pa Berishen sepse e nxiti favorizoi , mbolli dhe Ushqeu Korrupsionin per te mbuluar te vjedhurat me Familjen e tij Biologjike e Politike .Askush nuk thote qe nuk do kete korrupsion .Ky sistem e lind korrupsionin cdo ore e minute sepse me te ushqehet .Por ...Por ...Por ja pret krahet babasqapit dhe e Kalb ne Burg po e kapi !

Ka shume pordhe ketu te Babasqapit me Nike te shumllojte qe :"kush e do Evropen mer Jahu " tani qe iku Babasqapi me Jozefpercken s'ka c'na duhet mo smiley Jo nga ky Poeti se ky flet vetem kur i heq frerin nga goja LefKOPEJA , por Evropa nuk eshte dele ta mjelem sic e kane perfytyrimin .Evropa eshte e DREJTE e Pakundershtueshme e Shqiptareve jo vetem si Troje Fizike .Eshte fati i Lindjes rritjes dhe vdekjes se Shqiperise  .Padrejtesite Historike na ndane , biles vete shemtirat si te Bbasqapit ne Evrope na kane mbajtur Larg  Hyrja dinjitoze ..Ky eshte problemi Yne ..dhe ky cast eshte gjykuar se po VJEN !

LefKope e degjon Evropen / babasqapit po i pregatit gropen ...smiley

Ne duhet t'i veme kushte Evropit. O luge floriri o s'ka, aty te dera te lutet si qen.

Statusi duhej marre qe ne 2009,por ja se ci shkrepi Edushkes,filloi me greva urie masive me hapje kutish,me mosvotim ligjesh.
Tani qe ligjet u votuan dhe situata eshte e qete pra pa greva urie mesive dhe pa demostrata te dhunshme,natyrisht qe Shqiperia do e marre,kuptohet 4 vjet me vone,se MSA kishin qe ne 2009 qe e votuan tere vendet anetare.

megjithate perseri Urime dhe me behet qefi qe vendi im e mori kete status.

.........ilir-jani - 15 Tetor 2013 - 22:22 Permalink

përgjigju

Shqipërinë dhënien pa kusht të statusit

Si ka mundesi qe e leshuan doren kaq shpejt kane dash Edi Ramen me shume se Berishen apo si ?!!

Nuk e kuptoj kete ndryshimin kaq shpejt te dhenies se statutusit! Shqiperia nuk permbush asnji standart europian!..........

Dukesh qe ke shume kohe pa shkuar ne memedhe.

as qe diskutohet. Pengese per statusin ishte Berisha. Tani qe populli e shqelmoi si te ishte baston i kalbur, Shqiperise i hapen te gjitha dyert. Me kete rast do te perfitoje edhe Kosova.

Nje Intrigant dhe percares si Klani i udhehequr nga Berisha e cfaqi nivelin e tij edhe me rastin e Arvizus .Ata jo vetem qe jane Folklorike dhe jashte cdo realitetit por kishin arrite ne ate trubullire ne gjith rajonin te beheshin edhe 'dorezanes " me bandite duke krijuar ( tentuan dhe arriten ) psikologjine e "te Fortit jo te Ligjit .

Europa vertet na ka vleresuar si 'femije ' qe kishim nevoje ne keto caste dhe nuk bene dallim se kush ishte ne krye .Vone pas 2005 realizuan se cfare Mostrash perfaqesonin Glasa Politike e Klanit kriminal e Hajdut te Berishes . Sic duket u ka bere pershtypje jo vetem politika Hipokrite Folklorike - Nacionaliste ( se nuk ja pirdhte njeri ) percarja e konflikti qe mbillnin , me pak fjale Intriga Bajraktariste ne themel te tyre , po per me teper zhdukja si me magji e Investimeve ne Gropat e Halese se Berishes . Me duket sikur jam prane tyre duke i degjuar e dhene shembullin e Ushtrise me Tunelet 

qindra plasje asnje meter tunel...sepse perdorej per peshkim smiley dhe atehere doli shprehja e Qeverise Motamo si e Babasqapit .....  Vuuu e në vënd !

Qeveri më të papërgjegjeshme dhe më e paaftë  në Historinë e Shqipërisë , mos e paçim as Fqinj !

Per te gjith ato qe thone se pse na e dhane kur erdhi Edi. E mbani mend MSA-ne e 2005? Fill pas rotacionit na e dhane, edhe kte fill pas rotacionit. Nuk eshte se BE i plas shum as per salen e as per edin. 

Pa u heq krimi i organizuar as mos ju shkoje ne mendje BE. Edhe ky krim fillon nga shteti shqiptar

Nji tavoline zyre gatiti tjetri dhe periher i dhane statusin.
Kjo flet shume per potencialin dhe vizionin e ksaj qeverie, kish me thon Roni

Ore sikur nigjova diku qe turqit kishin ndrru menje per antarsimin ne BE, e vertete thua? smiley

Urime te gjitheve per kete lajm te mire.

Sa kollaj ia gjejme gjithe te keqiat edhe nje lajmi te mire...

por ky ngel lajm i mire, uroj te behemi anetare tashme, sa me shpejt

 

 Ne esence,po te kemi parasush "arkitekturen"  ose "pazl"-in perfundimtar te nje evrope te bashkuar ne planin politik,ekonomik,financiar e kulturor nje pjese e ketij bashkimi eshte edhe Shqiperia,pra heret a vone  dote jemi pjestare te familjes europiane dhe kjo  per shqiperine dhe shqiptaret nuk eshte as lemoshe e dhene  nga  "trojka"e Bruxellit as privilegj,eshte nje e drejte legjitime dhe njekohesisht detyrim qe na perket,ashtu sic i perkasim edhe ne  asaj,ne te kaluaren,ne te tashmen dhe natyrisht edhe ne te ardhmen.Po te kemi parasysh problemet,disnivelet dhe diversitetin ekonomik,kulturor dhe politik te vendeve qe u antarsuen perpara nesh,(rumania,bullgaria,hungaria,sllovakia e tj) mendoj dhe besoj se i kemi permbushur ato kritere baze per tu bere te pakten kandidate.Ketu po "kojne"me "paqeta"miliardeshe EURO FALIMENTIMIN EKONOMIK TE "PINGS" dhe kjo edhe ne kurriz te shqiperise qe te pakten historikisht nuk doli kurre te lype neper europe me doren e zgjatur .Shpesh nje varferi e ndershme dhe dinjitoze eshte me fisnike e me krenare se nje mirqenie fallco me para borxh..!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).