Si e plaçkitën pazarin e Korçës dhe i vunë zjarrin Kasabasë

Korçë- Që nga atëherë kanë kaluar shumë kohë por deri më tani  kjo histori ka mbetur e patreguar. Sot vjen për herë të parë. Çuditërisht as historianët nuk kanë mundur të shkruajnë qoftë edhe një fjali të vetme për ngjarjet e Korçës; madje as për djegiet, as për vrasjet, as për shkatërrimet dhe as për bombardimin e 17 shkurtit 1917, ku mbetën me dhjetra të vrarë, shumë të plagosur dhe shtëpi të tëra të rrënuara e të groposura në humnerat e hapura prej 50 bombave që u hodhën mbi Korçë njëra pas tjetrës nga 7 aeroplanë.

Që të gjitha këto janë mbajtur nën një heshtje të plotë duke e shndërruar ngjarjen në një mister të frikshëm. Pse ka ndodhur kështu, arsyet edhe dihen, ne do t’i përshkruajmë gjatë rrëfimit, por ajo çfarë ka ngjarë me Korçën është vërtetë një dhimbje e madhe. Ne mund të ofrojmë vetëm një pjesë të saj; atë që ka mbetur e shkruar në kronikat e gazetës “Koha”, të drejtuar nga Mihal Grameno. Sigurisht, edhe dokumente të tjera mund të gjendeshin, por  historianët tanë, me qëllim ose jo, i kanë anashkaluar këto ngjarje që në të vërtetë s’janë gjë tjetër veçse tmerre e tragjedi mbi popullsinë myslimane të qytetit të Korçës.

Një plan i zi për Korçën

Ishte viti 1914 kur kapedani grek Varda i ndjekur nga një turmë njerëzish, me dhe pa uniforma ushtarake, (ushtarë dhe andartë) ishte nisur me tërbim drejt Korçës, ashtu siç ndodh me një bishë kur e di se kopeja ndodhet në vathë dhe nuk ka nga t’i ikë. (Kur themi Korça, e kemi fjalën për lagjet e “Kasabasë”, sepse ajo ishte dhe qyteti në atë kohë). Atij, kapedan Vardës nuk po i durohej sa të shkelte Kasabanë. Dëshironte të mbërrinte atje një orë e më parë. E kishte një plan të zi në kokën e tij dhe nuk i pritej sa ta shihte të realizuar. Do të plaçkiste një nga pazaret më të famshme të asaj kohe e do të rrëmbente prej andej gjithçka që mundej; mall, të holla, ushqime dhe veshje për ushtarët e tij, të cilët ngjasonin më së shumti me një turmë rrjepacakësh e qafëpalarësh.

Pastaj do t’i vinte zjarrin gjithçkaje, që tregtarët myslimanë të linin lagjet e “Kasabasë” e të merrnin arratinë. Ushtarë dhe andartë do t’i ndiqnin nga pas dhe do t’i mbanin për një kohë të gjatë nën breshërinë e plumbave që ata të iknin sa më larg që të ishte e mundur dhe mundësisht të mos ktheheshin më kurrë në atë qytet, (në Kasaba), të cilën myslimanët e kishin ndërtuar vetë me duart e tyre. Që nga dita e themelimit të qytetit, (1484-86), kishin kaluar më shumë se 400 vjet, dhe ata deri atë ditë kishin jetuar gjithnjë në paqe, por ja që kapedan Varda ishte nisur nga Greqia e po vinte drejt Kasabasë që të përzinte banorët e saj, sepse ai nuk e donte atë qytet të ndërtuar nga myslimanët. Ai do t’i përzinte përjetësisht që prej aty, vetëm e vetëm që të kishte mundësi të shkruante një histori tjetër për këtë qytet, lavdia e të cilit kishte shkuar shumë larg. E kishte marrë përsipër mjerani  këtë aventurë, sepse as që e kishte menduar ndonjëherë se nga këto troje do të kthehej në shtëpinë e tij veçse i vdekur…

Ai kishte mbërritur…

Po , më në fund kapedani Varda kishte mbërritur. Askush nuk kishte patur dijeni mbi mundësinë e ardhjes së tij. Gjithçka kishte qenë e papritur. Kështu ishte parashikuar edhe në planin e tij të zi. Të gjitha veprimet duhej të ishin të befasishme, sepse në të kundërt njerëzit mund të largoheshin dhe ai nuk do të kishte mundësi të vriste e të priste. Plaçkitja e pazarit  do të ndodhte brenda një kohe jo fort të shkurtër. Nga ana e Vardës sapo ishte dhënë urdhëri i bastisjes. Ushtarët dhe andartët nisën të hynin në dyqane, kafene, hane e tavëhane dhe nxirrnin zvarrë që andej pronarët e lokaleve. Pastaj filluan të rrëmbenin gjithçka që mund të rrëmbehej; veshje, ushqime, cigare, pije…

Frangat e arit i takonin vetëm kapedan Vardës. Dyqanet po boshatiseshin dhe rrugët po mbusheshin me mallra të hedhura andej-këndej. Gjithkush synonte që fillimisht të merrte ato që kishin më shumë vlerë e më pas të tjerat. Ishte një rrëmujë që dukej sikur nuk do të përfundonte kurrë. Shtyheshin, vraponin, iknin, ktheshin dhe zhvatja përsëri nuk kishte të përfunduar. Pazari i Korçës kishte një shtrirje kaq të madhe sa të dukej sikur nuk kishte as fillim dhe as fund. Edhe magazinat po plaçkiteshin njëra pas tjetrës. Ajo që po ndodhte me Korçën ishte një tmerr i vërtetë që nuk do të harrohej kurrë.

Edhe grekomanët…

Nuk vonoi shumë dhe turmës së ushtarëve dhe andartëve të kapedan Vardës iu bashkuan edhe ata, ca grekomanë që banonin në lagjet e “Varoshit”. Edhe atyre më në fund po u ndriste fati. Tashmë edhe ata mund të vidhnin, të rrëmbenin dhe të plaçkisnin ashtu siç po bënin “trimat” e Vardës. Dhe kur në të gjitha dyqanet nuk  kishte mbetur qoftë edhe një kuti shkrepse pa u grabitur, atëherë dikush prej tyre u kujtua dhe u tha andartëve se atje në periferi të qytetit gjendeshin kopetë e bagëtive, lopët dhe delet e myslimanëve. Askush prej tyre nuk u mendua dy herë, nuk pati asnjë çast hezitimi, që të gjithë u nisën andej nga i udhëhiqte udhërrëfyesi.

Myslimanët çuditërisht nuk po bëheshin të gjallë. Disa thanë se tashmë ata kishin ikur nga Kasabaja; të tjerë pohohuan se i kishin parë të fshiheshin nëpër bodrumet e shtëpive, ashtu sikurse pati edhe nga ata që thanë se Varda i kishte shkuar që të gjithë në thikë e s’kishte mbetur askush i gjallë, por në të vërtetë asgjë nuk dihej me siguri. Tmerri ishte i madh. Që nga ardhja e kapedan Vardës breshëria e plumbave nuk pati të pushuar për asnjë çast. Përderisa ata ishin nisur të grabisnin mallin dhe gjënë e myslimanëve dhe myslimanët nuk po bëheshin të gjallë, kjo tregonte se ata ose kishin kishin ikur, ose nuk jetonin më. Bagëtitë vërtet kishin mbetur pa zot. Edhe çobenjtë kishin braktisur gjënë e gjallë dhe nuk dihej nga kishin shkuar.

Mish dhe verë…

Pas pak, gjithë hajdutëria nisi të kthehej me tufa dhensh, lopësh e dhish. Disa të tjerë po vinin kapardisur mbi kuaj, duke u tundur dhe shkundur si arkondë të vërtetë. Atë natë u therën shumë bagëti dhe u festua deri në të gdhirë.  Mishi dhe vera nuk kishin te sosur.  Të dehurit u përhapën si fantazma në të gjitha rrugët e qytetit. Ahengu i ushtarëve të Vardës do të përfundonte vetëm në të gdhirë. “Varda me andartët, katilët e tij, bëri të njëmijë e një qindat, e zhveshi dhe e prishi megjithsej Korçën dhe rrethinat e saj”, shkruante gazeta “Koha”. Vjedhja vazhdoi edhe ditën e nesërme. Ushtarë, andartë e grekomanë do të përhapeshin nëpër të gjitha çifligjet që ishin pronë e bejlerëve të Kasabasë, sepse gjithnjë gjendet diçka për të rrëmbyer në pronën e tjetrit.

Disa prej rrëmbyesve shpresonin që ato çifligje ose të bëheshin prona të tyre, ose të merreshin me ndonjë farëlloj qiraje sa për t’u zënë në gojë, sepse kthimi i myslimanve në Kasaba as kishte për të ndodhur ndonjëherë dhe as nuk mund të mendohej. Madje që të nesërmen nisën të vinin në punë njerëzit e varfër dhe tu qëndronin te koka, si për tu tregur atyre se tani e tutje do të ishin ata zotët e këtij vendi. Më pas nuk lanë pa vjedhur e prishur xhami e teqe. Shpresonin shumë që tek tyrbja, atje ku gjendej varri i themeluesit të qytetit, Iljaz bej Mirahorit dhe i njerëzve të tij do të gjenin të fshehur edhe ndonjë thesar, megjithatë vodhën gjithçka gjeten dhe prishën gjithçka mundën. Askush prej asaj turme nuk ndjente të ngopur me vjedhje e grabitje.

Por… çfarë kishte ndodhur vallë me myslimanët?

Banorët e Kasabasë

Tregtarët myslimanë me të braktisur dyqanet e pazarit kishin nxituar drejt banesave me qëllim që të merrnin familjet e tyre dhe të iknin sa më larg Ksabasë, por nuk kishin mundur.  Pikërisht në këtë kohë, në dyert e shtëpive të tyre kishin mbërritur ushtarët dhe andartët. Që nga ai çast  edhe brenda banesave nisën të dëgjoheshin të shtëna armësh, ulërima grash, të qara fëmijësh dhe rrënkime pleqësh… Kishte qenë një kacafytje e përgjakshme mes banorëve të Kasabasë dhe kapedanëve të kapedan Vardës.  Po ndodhnin gjëra që nuk mund të tregohen… Të gjithë donin të iknin…  Dhe ata që mundën ikën… Mbetën aty vetëm pleqtë që nuk ecnin dot, ata që ishin të sëmurë dhe lëngonin në shtrat, por edhe ata që preferuan të vdisnin në shtëpitë e tyre… Megjithatë, që të gjithë vajtonin; edhe ata që kishin marrë arratinë, edhe ata që nuk mundën të iknin dot.

Ata që ikën e kishin mendjen te prindërit që s’mundën t’i merrnin dot me vete, por edhe dhe të moshuarit lotonin që ishin ndarë nga fëmijët. Asnjëri prej tyre nuk e dinte si do t’i vinte halli tjetrit… Kishin katërqind vjet që jetonin në ato banesa dhe nuk u kishte ndodhur kështu kurrë më parë. Kishin investuar gjithë jetën e tyre, brez pas brezi, dhe ia kishin dalë mbanë të ndërtonin një qytet të madh dhe të bukur, ashtu siç e kishte ideuar vetë themeluesi i Korçës, Iljaz bej Mirahori. Ishte hera e parë që po e braktisnin atë vend dhe sikur të mos mjaftonte e gjitha kjo, në ikje e sipër, do të shikonin se Kasabasë i ishte vënë flaka; po digjej gjithçka e po shndërrohej në hi. Një tmerr të tillë nuk e kishin menduar kurrë…

Korça vepër e myslimanëve

Po iknin nga ai qytet që ishte bërë realitet fal mundit dhe sakrificës së myslimaneve. Po linin pas pazarin; mall, pasuri e gjithë ç’kishin patur. Vallë a do ta gjenin më këtë qytet nëse një ditë do të ktheheshin përsëri aty? Fama e pazarit kishte shkuar shumë larg, e bashkë me famën e tij  po kaq larg kishte shkuar edhe emri i banorëve të tij. Për atë qytet ata do të kishin gjithnjë mall dhe dhimbje. Ishte një qytet që gjithnjë e më shumë po tërhiqte jo vetëm vëmendjen e tregtarve, por edhe të udhëtarve, të historianëve, të studiuesve e të njerëzve të artit. Kasabaja për të gjithë mbetej një krijesë sa e këndshme aq dhe e mrekullueshme. Veç kësaj, çdonjërin që jetonte në ato anë e bënte të ndihej krenar. Madje mund t’u duket e pabesueshme, por vetë me dëshirët e tyre, disa të krishterë morën iniciativën për ta shndërruar portretin e Kasabasë në një imazh të pavdekshëm. Në vitin 1767 ata e gdhëndën pamjen e saj në një gravurë.

Fati e deshi të ndodhte kështu, që askush të mos e zhdukte dot imazhin e saj, qoftë edhe duke e djegur, prishur dhe shkatërruar. Kishte qenë e shkruar që ajo të ringjallej sërish nga hiri për të qenë përjetësisht aty. Kjo gravurë e vitit 1767 u skicua në Vjenë prej voskopojarit Theodhor Sina Grundo, nën përkujdesjen e murgut të shenjtë Parthen të manastirit të Shën Prodhromit Voskopojë, me shpenzime të tregtarit gjithashtu voskopojar të asaj kohe, zotit Andrea Tirka. Gravura e Korçës është një pjesë mikroskopike e një gravure komplekse të madhe ku përveç pamjes së Voskopojës, Shipskës etj, jepet edhe pamja e qytetit të Korçës. Në këtë gravurë dallohet lumi, xhamia dhe disa shtëpi të qytetit (që nuk është gjë tjetër veçse Kasabaja), si dhe një pyll me pisha në pjesën jugore, matanë lumit të Moravës.(shpjegimet janë të studiuesit Ilia ballaurit)  Skalitja e pamjes së Kasabasë është një falenderim për vllehët e Voskopojës

Asgjë e çuditshme

Ndoshta dikujt mund t’i duket e çuditshme pse Kasabaja u skicua nga Voskopojarët, madje dhe me shpenzimet e tyre, por në të vërtetë këtu nuk ka asgjë të çudtishme. Me Voskopojarët, banorët e Kasabasë kishin patur gjithnjë marrëdhënie e fqinjësi të mirë dhe gjithnjë i kishin ofruar ndihmë njëri-tjetrit. Mjeshtrit e Kasabasë u kishin mësuar zanatet voskopojarëve. Këtë të vërtetë e sjell edhe Pirro Thomo në librin e tij “Korça, urbanistika dhe arkitektura” ku konkretisht  shkruan: “Nga dokumentet e vitit 1762 mësojmë se banorët e Voskopojës kanë shkuar te mjeshtrit e kazasë së Korçës, kanë punuar dhe mësuar zejet e rrobaqepësisë, këpucarisë dhe të farkëtarisë”, pra, shpjegon Thomo, “duket qartë se në atë kohë zejet në këtë qytet ishin në lulëzim, përderisa banorët e Voskopojës, e cila kishte arritur një nivel të lartë si qendër e rëndësishme tregtare e kulturore, vinin këtu dhe mësonin zanat”.

Edhe sahatin  e Kasabasë që ngrihej në oborrin e Xhamisë së Madhe e kishin  ngritur bashkë me voskopojarët. Investimet u kryen nga rufeti i bakejve myslimanë në bashkëpunim vllazëror me zejtaro-tregtarët e Voskopojës. Në vitin 1784 sahati zbukuroi gjithë qytetin, pasi u vendos në një kullë të lartë nga ku mund të shihej prej të gjithëve. Sigurisht Voskopoja ishte ndërtuar nga vllehët, ndërsa Korça ishte vepër e myslimanëve. Kjo ishte dhe arsyeja që i lidhi kaq fort njëri me tjetrin, si ndërtues të dy qyteteve të famshme.

Braktisja e Kasabasë

Kishin jetuar për 400 vjet me radhë në qytetin e tyre në Kasaba, por tashmë e kishin braktisur atë. Kishin marrë udhët dhe ishin ndalur fshatrave të largët, atje ku kishin patur të afërm apo të njohur. Ende kishin shpresa se një ditë gjendja do të qetësohej, dhe ata do të riktheheshin në shtëpitë e tyre, por lajmet që përhapeshin ishin dëshpëruese dhe të frikshme. Greqia kishte sjellë në Korçë njerëz të tjerë; ishin përzgjedhur gjithë kriminelët e Greqisë, ata që ishin të aftë t’i bënin të gjitha. Gjithçka ishte e qartë: nuk do të lejohej më kthmi i myslimanëve në Kasaba. Gazeta “Koha” shkruante: “Këtu në Korçë, siç flitet, u pikas që u fillua një komitet grek, i cili do të ketë detyrë që të trembë e të vrasë çdo njeri që i kundërshtohet propagandës greke.

Ky komitet grek në Korçë u formua prej 8 vetësh dhe Kondulit, (kapedanit grek, i cili erdhi pas kapedan Vardës, shënimi ynë), i ardhi urdhëri që ta njohë e ta mpronjë me çdo therori komitetin grek, që komiteti t’i ketë duart e zgjidhura për të bërë si të dojë”. “Kanë sjellë edhe katilët e Gjiritit për të vrarë ata njerëz që nuk u pëlqejnë atyre, shkruante më tej gazeta.  Me që në ky komitet ndodhen edhe ca Korçarë, të cilëve s’u dhimbet aspak për Korçën, është frika se mos na futin në një vëllavrasje. Me një fjalë, siguri këtu në Korçë nuk ka, dhe ne s’dimë se qysh do të jetë fundi ynë, po punët s’na duken fare të mbara…”. (Gazeta koha 1 prill 1915) Të gjitha këto lajme që dukeshin sikur dilnin prej ferrit i dëshpëronin edhe më shumë myslimanët e ikur. Vallë a do të kishte një ditë të bardhë edhe për ta. Asgjë nuk dihej, përveç shpresës që vdes e fundit…

Vrasjet prapa shpine

Fill pas krijimit të komitetit grek nisën të përhapen edhe lajmet e vrasjeve. Njerëzit vriteshin prapa shpine. Autorët kryenin vrasjet dhe largoheshin nga vendi i krimit duke menduar për krimin tjetër që do të kryhenin në një nga ditët që do të vinte. Në shenjestër ishin vënë myslimanët. “Përpara ca kohësh vranë dy bejlerë të Pojanit afër fshatit, shkruante gazeta e cituar më sipër, tani më së fundi vranë tre myslimanë nga fusha, dhe as u kërkuan, as u muar vesh se kush i bëri këto vrasje” “Përveç qeverisë ushtarake, të cilën e drejton kolonel Konduli dhe një policie me ca xhandarë, qeveri ose gjykatore nuk ka në Korçë; as nëpunës s’janë vënë, dhe asnjë e drejtë nuk shikohet”. (Gazeta koha 1 prill 1915) Myslimanët ndiqeshin kudo që të ishin. “Tashti ka dërguar qeveria ca oficerë- katilë të cilët kanë zënë e po bastisin fshatrat myslimane. I mundojnë të gjorët fshatarë duke u vënë hekur të nxehtë nëpër gishtrinj, duke u futur spica nëpër thonjë, duke u hedhur vaj të djegur në kraharor, duke i shtrënguar që të japin çfarëdo arme që kanë dhe duke u rrëmbyer sa mund para më tepër.

Të gjorat fshatra myslimane nuk u janë mbarur akoma taksiratat, s’është mjaft që u prishën megjithsej po edhe po i pjekin të gjallë!!! Gazeta koha 21 tetor 1915). Njerëzit, shkruante gazeta, duke parë këto klika me anën e një komiteti katil-gjiritas që është në Korçë ka shtënë tmerrë duke vrarë gjindjen e duke rrjepur edhe lëkurën e trupit të gjindjes”. Veç sa më sipër, tashmë grekomanët kishin edhe dy gazeta në dispozicion për ta përhapur propagandën gjithandej. Fat i mirë ishte që njerëzit e propagandës greke kishin gjithnjë përçarjen mes tyre. “Duke parë që gazetën “Pellazgu” të qelbësirës Skënder nuk e zinin me dorë, veçse (me nder) në të ligë, zunë të nxjerrin një tjetër lëvere më të qelbur “Korica” prej Arqimidh Vangjelit, i dhëndri i qir Vasillaq Singjellit, se arriti kafsha, (është fjala për Arqimidhin), ta urdhërojë gruaja…!” ( 24 june 1915 ).

Asnjë lajm i mirë

Ditët kalonin njëra pas tjetrës dhe banorët e Kasabasë çdo ditë pyesnin mes dhimbjes dhe lotëve; mos vallë grekët kishin ikur nga Kasabaja dhe pazari kishte mbetur i lirë, por nga ato që dëgjonin nuk kishte asnjë lajm të mirë. Grekët nuk kishin ikur dhe në Pazar nuk shkonte askush, sepse tmerri dhe frika ishin përhapur gjithandej. Thuhej se në Korçë mund të yje i gjallë, por për të dalë që andej, veçse i vdekur.  Ja si e përshkruante gjendjen e pazarit, gazeta e përmendur më sipër: “Tregtia në Korçë është shumë e pakët, pazari nuk luan fare, tërë tregtarët dhe ditën e së shtunës rrinë me duart kryq dhe po hanë para të azërta, me që myslimanët u prishën fare, dhe me që të holla prej Amerike vijnë fort të pakta, tregtia sot e Korçës po qan, dhe çarshia po gjendet në hall të madh. Po edhe ata bukuroshë korçarë që rrëmbyen këtë behar sa plasën, rrinë dhe po u sosen të hollat dhe po mendohen se s’kanë nga ta zënë, dhe nuk gjejnë më të rrëmbejnë se u mësuan liksht pa punë. Pandehin se po ta zaptojë përsëri Greqia Korçën do të derdhë thasët me flori…” “Një shtrenjtësi e madhe që nuk tregohet, vetëm mishi shitet lirë sepse kasapët kanë edhe lopë edhe dhen të rrëmbyera. (Gazeta “Koha”8 prill 1915) Duhet të shkruaj një kalema të gjatë por të vërtetë për të treguar gjithë të këqijat që po heqim nga vëllezërit grekë nga katilët e mëdhenj të botës që nuk kanë shembull në historitë e përbotshme.

Edhe për të vënë në veprim gjithë poshtërsitë kanë ndihmës klikën e poshtër dhe të fëlliqur tradhëtare, të cilët së bashku rrjepin popullin e fakir-fukaranë. Këta të poshtër kanë marrë me qira çifligjet e bejlerëve dhe me ndihmën e qeverisë janë bërë më keq se Ismail Durdushi, vrasin dhe presin më të katër anët, kanë nga tre palë kuaj dhe nuk dinë qysh të mundojnë çifçinjtë  (bujqit) për të marë më shumë bereqet. Çifçinjtë muhamedanë, por më shumë të krishterët, janë kaq të  dëshpëruar dhe të inatosur kundra këtyre bejlerëve kaurë sa s’është çudi që t’i goditin dhe t’i vrasin se i kuptuan zuzarët që gjer dije u thërritnin dhe i ndërsenin duke thënë: “O burrani, bjeruni turqve dhe u merrni çifligjet,” dhe sot i shikon allabraca me ca belurçina të qelbura të bredhin në sokakët e Korçës bashkë; kanë dhe zuzarë (14 tetor 1915)

E vërteta e planeve të grekut

U deshën të kalonin disa muaj nga dita e shkatërrimit të Kasabasë që njerëzit të fillonin të kuptonin se çfarë kishte ndodhur realisht me qytetin e tyre. Pasiguria rritej vazhdimisht dhe çdo ditë mbërthente me hijet e frikës edhe shpirtrat e banorëve që vinin të tregtonin te pazari. Gjithçka  mund të ndodhte në ato ditë të vështira. Tmerri po bëhej edhe më i madh, kurse varfëria po trokiste në dyert e të gjithëve. Komiteti grek i kishte duart të lira të bënte sit ë donte. Rrugët e Kasabasë kishin mbetur të shkreta, ku herë pas herë shfaqeshin vetëm disa pleq të drobituar që i kishin shpëtuar plumbit dhe zjarrit. Gjithë pamja i ngjasonte një vajtimi therës. Ngado kishte vetëm mure pa dyer dhe dritare dhe hi. Tashmë gjithkush po kuptonte se si u gjendën kaq papritur në këtë situatë kaq të vështirë.

Qëllimet e grekut nuk paskëshin qenë aspak të mira për askënd. Gazeta “Koha” shkruante: “Tani e kuptuan bukur cili ishte greku; ata që betoheshin “ja vdekje, ja bashkim”, mallkojnë sahatin e lig kur shkeli këmba e grekut këtu, sepse po e shohin që planet që kishin grekët për ta djegur Korçën, ta bënin hi, jo vetëm që i përmbushën, por përkunrdazi i kapërcyen një qind herë më shumë”. Dhe pas këtij përshkrimi të shkurtër, korrespondenti i gazetës “Koha” në një gjendje tejet dëshpëruese, vazhdonte të pohonte:  “Një qind herë më mirë ta kishin djegur se sa e lanë në mure vetëm, dhe me njerëz që s’u ka mbetur as frymë as shpirt! (12 gusht 1915). Megjithatë tashmë grekët kishin disa ditë që kishin ikur dhe myslimanët nisën të ktheheshin në shtëpitë e tyre. Shpresonin se një tragjedi e tillë nuk kishte për t’u ndodhur më.

Rikthehet ushtria greke

Asgjë nuk do të rezultonte e vërtetë nga ajo që kishin shpresuar myslimanët. Kur kishin kaluar vetëm disa muaj dhe banorëve të Kasabasë ende nuk u ishin mbyllur plagët, ushtria greke u rikthye sërish. Ishte mëngjes kur ata mbërritën në Korçë. “Në një heshtje të plotë ku mbizotëronte qetësia, nisën zërat: Zito! Zito! Zito!… Buçiste qyteti, shkruan gazeta “Koha” kur shikojmë një tokicë njerëz, kapardisur me hutat ndë dorë sikur kishin marrë kokën e krajlit, duke kënduar greqisht u përhapën ndë qytet posi të marrosur. Këta ishin andartët, mohonjësit e shtëpive të tyre. Pas këtyre erdhi një tabor me ushtarë të rregulleshëm, të cilët u përndanë në mëhallat e myslimanëve për të mbrojtur nderin e tyre gjoja. Vinin me një mendje që Korça lule i hodhi zinxhirët e Rrobërisë. Vizitorët bukuroshë, si panë dritën e shkëlqimit të qytetit, ngulë këmbë e nisën të kapardisen; një javë s’lanë gjë pa bërë: çnderuan, prenë, vodhën e prishën xhami e teqe dhe më pas vunë minaret në nishan dyfeku, këta që mos u mbiftë fara! S’guxonte të dalë hoxha në minaret nga plumbat që dërgoheshin.

Pa shikoni sa bukur dhe sa mirë i do muhamedanët qeveria greke; si prushin në gji… Ti lëmë fjalët, u suall aq mire, aq të qytetëruar, sa më s’ka ku të vejë. Kështu që vizitorët liridashës shumë nga gratë myslimane u zbulonin suratin! Pasandaj si mund të na ngrohet ky barbar! Kur pas ca kohë, kur dëgjojmë tellallin që thërret dhe thotë, sot do të ngrihet flamuri ynë, të vijnë të gjithë qytetarët! U çudita, shkruan korrespodenti i gazetës “Koha”. Cili flamur do të ishte ay!… Të gjithë ishin mbledhur përpara shtëpisë të Ali Qytezës dhe kur shoh të ngrihet flamuri grek ndë një cep të shtëpisë, ndë atë vend që ka qenë djepi i Lëvizjes Kombëtare. E mjera Korçë!… Pati fatin e zi dhe me ndihmë të saj (të grekomanëve) të arrijë këtë ditë kaq të mërzitur. Gjithë ajo shumicë njerzish e farmakosur me ndjenja mosnjerëzore i shikoj të mblidhen përpara Mitropolisë, që prej asaj delnin farmaqet të gatitura për atë popull, që ta farmakosë”. Ishte viti 1915.  Për Kasabanë tmerret dhe dhimbjet nuk do të kishin të sosur. E gjitha kjo është vetëm një pjesë e vogël e rrëfimit e asaj cfarë kemi gjetur te koronikat e gazetës “Koha”

Epilogu

Po , kjo është vetëm një pjesë e asaj çfarë ka ndodhur me Kasabanë, që në atë kohë ishte edhe qyteti. Dikush mund të pyesë: po në anën tjetër të lumit cilat lagje shtriheshin?  Ekzistojnë dëshmi të shumta, por mes tyre ka mbetur edhe një dëshmitë mjaft e rallë. Një i moshuar pati rastin t’i tregojë në vitin 1917 botuesit të gazetës “Adriatiku” se si kishte qenë Korça në vitet 1850-60, kohë të cilën ai e kishte jetuar. Me qenë se për Kasabanë dhe pazarin e saj në këtë shkrim kemi folur gjatë, po i referohemi dëshmisë të të moshuarit vetëm për lagjet që ishin në anën tjetër të lumit, (kur lumi ekzistonte). Sipas të moshuarit, “Bulevardi “Shën Gjergji”, (në vitet 1860) ishte një përrua i thellë, që atje kullonin ujërat dhe si zbriste afër kazinos, (kazinoja u ndertua pas viteve 1900, shënimi ynë), merrte më të mëngjër e derdhej në lumë. Që nga shtëpia e Cales dhe gjer në “Shën Gjergji” ishin bostane. Gjeni mëhalla që quhet, ishin ara, ashtu sikurse edhe Barç mëhalla.

Kisha e “Shën Gjergjit” ishte një kishë e vogël fort edhe në hapësirë, sikurse janë kishat e katundeve. Ku qendron kazinoja sot, ishte poçaranë dhe më tej s’kishte as farë magazie.  Pazari dhe tregtia bëheshin në çarshi të vjetër, (pra në Kasaba, shënimi ynë) që quhej mëhalla nga pazari i peshkut dhe rrotull”. ( Gazeta “Adriatiku”, 9 shkurt 1917).  E pra, qyteti i Korçës ishte Kasabaja, dhe meqenëse ishte ndërtuar nga myslimanët, grekët do ta kishin hal në sy, sepse dëshironin që Korçës t’i jepnin një histori tjetër. Megjithatë ajo rilindi sërish nga hiri për të qenë përjetësisht aty… si një vepër e mrekullueshme e myslimanëve.

 

139 Komente

 E mjera Korçë!… Pati fatin e zi dhe me ndihmë të saj (të grekomanëve) të arrijë këtë ditë kaq të mërzitur.

 

Historia qenka interesante dhe shum pak eshte shkruar per kete gje. Kishim ndigjuar per andartet greke qe hynin ne Shqiperi dhe benin vrasje, por per nje kasaphane te tille ..... 

O Mihal, si e kishte emrin gjyshja jote???

(se kete me mbiemer Hasani nuk ka nevoje ta pyes se e tregon vete mbiemri).

Cbotoni keto maskaralleqe te peshku!
Po te doni te dini per ate kohe e zone, lexoni plakun e butkas

Shqiptaret t'ia dine per nder Presidentit Wilson se Korca dhe nje pjese e mire e jugut do ishte vorio-epir sot. 

Kurse dikur skrapallijte tu bo nje cinare muhabet Tek Guri kane pas thene qe duhet t'ia dine per nder tovarishça Lenina qe demaskoi Paktin e Fshehte te Londres.

Ehu tani kane ndryshu kohet, kemi hec shume perpara, kemi edhe nje koncept global per globin, tani arrijme ne Orient duke shkuar deri ne fund te Oksidentit.

Ec perpara te çafsha ballin, .... 

Heretiko, per hater te nja dy shkembimeve nornale qe kemi pas po te jap pergjigje. 

Kujdes icik me gjuhen se s'ta ka borxh njeri, nqs do me diskutu. Po qe se do me leshu parrulla per qefin tat, pune e mare. 

E para punes nuk shof ketu (por edhe ne tema te tjera) ndonje diskutim, shof vetem parulla te hedhura (shpesh here ne forma karagjoze), hodha edhe une nje kutrum. Dhe parulla qe hodha une nuk eshte e imja, eshte "e tyre", po njesoj si edhe parulla qe hodhe ti, e degjuar mbas 89-tes.

Nuk e kuptoj, per çfar te ka mbet hateri? Qe ndoshta je nga Skraparli? Kete gje une nuk e di, por edhe ne qofsh, termi "skraparlli" qe perdora une nuk ka te beje se nga je vertet. Per mu nuk ka fare rendesi gjeografia fizike, ka rendesi gjeografia mendore, ose me mire psiqike.

Neqoftese te ka mbet hateri se beson tek Vilsoni dhe jo tek Lenini, vallaj nuk kam nge te diskutoj seriozisht per keto pune te Peshku. 

 

hashashi dhe kamunizmi nuk kish toke qe nuk po mbijshin, po Skrapari e beri ekskluzivitet te vetin kamunizmen. Jane njerez allasoj gjithe skraparllinje se jane marre gjithe jeten me kultivimin e kamunizmes, vetem Lir Meta ka dale i zgjut e i bute (perjashtim qe verteton rregullin).

E kisha fjalen per muhabet. Se cfare jam une apo ti s'ka rendesi fare. Te thashe per punen e gjuhes me te came balli, etj. Dhe nuk ta them me. Nqs nuk arrin te dallosh mungesen e respektit te tavolines, nuk ka pse e zgjasim.  

Sa per Wilsonin, shko lexo historine e e sidomos kujtimet e robve qe e bene Shqiperine, te shkrujtme shume perpara 89, por qe u botuan mbas. Lenini vertet e denancoi traktatin, po s'kishte ndonje gje ne dore se c'u be ne realitet. Greku e pat perla jugun po mos ishte nderhyrja e Wilsonit, dhe Evropa jone e dashur na dha veresie. 

 Perseris se nuk e dalloj mungesen e respektit te tavolines sepse ne kete tavoline respekti eshte shume relativ. Neqoftese ti ke vetem problem gjuhen, dhe jo çfare desha te them me te çame balli, atehere respekti ne kete tavoline eshte edhe kapriçoz, varet si t'i teket tjetrit, muhabet me hene, here serioz e here jo-serioz. Por kam frike se ti ndjehesh i fyer per nje lloj ideje timen, me teper te intuituar, perderisa nuk jam shprehur seriozisht per temen e kombit, gje qe e kam bere deri diku per tema te tjera.

Perseris se ne muhabet me Vilson dhe Lenin he per he nuk hyj, sepse muhabeti ne kete teme eshte i gozhduar ne antikitet, nuk shkon pertej kohes se Rilindjes tone (dmth, lidhur me disa te tjera muhabete qe kemi bere, ne kohen e fizikes njutoniane), edhe nga persone me vizion modern.

Pjetër Arbnori thotë ndryshe. 

http://www.respublica.al/artikuj/2013/10...

Shpetimi ynë nga asimilimi turk apo grek, i dedikohet kryesisht martirëve shqiptarë të fesë ortodokse - i shkruante Arbnori Berishës në 1993

ca lidhje ka ky shkrim me voskopojen i her? aq sa ka me gurin e capit.

le qe ca them dhe une - kto lloj shkrimesh nuk ka i kap as qeni, e jo me lidhsja e ushkuri.

ku di une ça lidhje ka ! se mos e lexova (me la mendja ? ) smiley  une pashe titullin dhe mu kujtu libri i Plasarit

korcen e kon bo shqiptaret.

se ne c'pisllik rriten kto idete e poshtra jo myslimonet, e jo indute, nuk e di.

por per t'u rrit rritet edhe kallami ne moot, xhanem.

 

Cfar rendesie ka kjo more Emigrant se kush e beri Korçen? Ka rendesi qe Korça eshte shqiptare dhe serenatat i ben ne shqip. Punet e origjines jane gjithnje te diskutueshme, ja vjen Nemesis me dokumente, dhe hop te tjere atdhetare qe do i bien kurrizit sikur me qene daulle.

Kurse histori te fresket kemi faktin qe ishin ortodoksit qe themeluan Tek Kulle e Hirit grupin e Korçes dhe Shoqaten Puna. Me pas, si gjithmone, hop ne myslymanet j'ua morrem kriesine e komandes qe e kemi pas gjithnje qe nga kohe e Sulltanit.

thu ti, por ca thot veprori se?

dhe ne ktu per te diskutu ate qe thot veprori jena, bashk me rrjedhimet.

pse s'e bo ti nji prurje per Korcen, ene e diskutojm, pa diskutim (e kupto c'po du te them, se dul pak si oximoron, por s'ishte e intendume per ashu)

korcen e kon bo shqiptaret.

+1000

tipike. një berishist sjell shkrim që dëmton (side-ways) ortodoksët. 

një kuriozitet vetëm, cili admin e aprovoi? 

 

Ik mo pirdhu trap 

kundershtaret tane, duke fillu nga beogradi e deri ne fund, na akuzojne si islamik. ndersa vendet arabe, qe jane ekstremizmi islamik, jane me beogradin. ke pare ti ndonje politike mbrojtese nga ana e politikes shqiptare? aspak.

Av. Spartak Ngjela

C'eshte ky shkrim i ndertuar enkas per te percare/konflkiktuar shqipetaret me fe te ndryshme? O Vepror a i ke rone ndonjehere me dore? 

Ke rubrika "perralle nga e Shkuara " Mire admini ...smiley

Tani me gjyle Topi Ju verviten Rames si kaur der pe derri qe per nje muaj na e dogji ate "Pritshmerine " e du fort kete llaf smiley, ce te mos i verviten dhe Korces o me te " shkuashmerine" smiley emyslymaneve .

Kam dhe une nje histori .Xha dokja ( dokja i sares ) kuzhinier tregon se ishte 12 vjec ne 1915 " Do ti qe me  ze nje Grip dhe po te mos qe nje myslyman i pasur qe me  dha nje aspirine shkova e vajta .Ika o , degjon o  rash e vdiqa " tha .

"Lere bre .Njesoj si mua o .Kur qeshe ne Voskopoje ne 1968 , te me mberthen nje ftohur qe desh ika .Te mos qe ajo infermjerka kaurka desh ika o .Kupton o " tha Berti !

shkrim mjaft i mire i bazuar ne te verteta dhe referenca. kujt i pelqejne genjeshtrat apo zbukurimet nuk i pelqen ky shkrim. 

nemesuesi-ja p.sh. pelqen dhe dinakeron me te gjithe ortodokset. ata qe kane sy ne balle e lexojne qe shkrimi nuk flet per ortodokset fare fare. e kunderta ndodh, edhe ortodokset shqipo ishin te pakenaqur nga greket.

nje tjetri nga skrapari, e verteta dhe referencat i vrasin syte. cudi! keta nga skrapari nuk e pelqejne te verteten!smiley

dmth edhe ti mendon qe korca eshte veper e myslimaneve? smiley

sigurisht qe po. duhet te perdoresh llogjiken e atehereshme, dhe ajo na tregon qe po, ashtu eshte.

dhe mos harrojme qe eshte veper e myslymaneve shqiptare.

Që nga dita e themelimit të qytetit, (1484-86), kishin kaluar më shumë se 400 vjet

dhe ti prape kembengul per myslimane, e nderuar? smiley

shko lexo historine emigrant se une s'kam c'te te them me. historia flet, dhe shkrimi vec historine e faktuar ka treguar.

well, per masakrat e grekeve ne 14-en, jemi te qarte qe perpara vepres se veprorit. tani veproret (si edhe shmitet) vene ne jete nje aforizme te vjeter shume: nje e genjeshter jeton gjate kur ka nje berthame te vertete. Se c'lidhje kane masakrat e grekve (ne 14-en) me ate se veper e kujt eshte Korca, kete vetem nje tru i shprishur mund ta gjeje. besoj kete e kap.

bej analogjine e 400 faqeve me dokumente te shmitit, per te thene qe aksioni i skenderbeut ishte nje hakmarrje katunari. smiley  edhe shmiti shume histori rrefen, kupton? fakte plot. arshiva kaq, dosja ka indeksi aq...  mirepo ne nuk para na interesojne shume arkivat dhe minjte profesioniste qe brejne leter. ne si gjindje e zakonshme na interesojne e prekin hallva te tilla te ftofta qe na servirin kta pas mezeve me fakte, si ajo qe skenderbeu u nis me von nji nder familje ashtu ne vend, ose se korca eshte veper e myslimaneve (gje e cila jo vetem eshte nje bullshit i paster, por ka edhe jo pak pasoja te prekshme, po te lihet pa iu keputur koka si e gjarprit).

ti je i cuditshem. e di dhe bufi qe qytetin e themeloi nje bej myslyman se bejleret myslimane ishin. nje bej qe ishte nen sulltanin. dhe ndertoi nje xhami. a mos ndihesh dhe ti i persekutuar apo si?smiley

dhe keto maskrat tamam tamam nuk jane thene se ka shume te blere si ai nemesuse-ja jot qe duan t'i fshehin gjerat. duhet te dime c'na kane bere qe te dime te ndertojme te ardhmen. apo he mo se s'ka gje, s'u be qameti!smiley

per c'myslimane me flet ne njemije e katerqind e tetedhjeten, o pac besuar perendine...

po s'jemi ne kruje o njeri, as ne malet e skraparit. jemi ne fushen e korces te pushtuar nga turqit me kohe e me vakt. shko lexo historine 

mire mire, e the nje here qe duhet te lexoj; pra tani po del qe korca eshte veper turke keshtu?

ashtu si greket, romaket krijuan shume qytete dhe qendra te tjera verdalle, ashtu dhe p.o. krijoi te tilla. c'te keqe ka ketu? njerzit s'erdhen nga hena po ishin banore te fushes dhe maleve te korces. kaq o njeri, kaq.

korca eshte shume me teper se nje pjelle garnizoni. dhe me lejo te them kete: nje komunitet mysliman, pa le me hordhia anadollake, nuk mund te nxjerre nga duart nje veper si Korca. Ato jane subjekte qe nuk prodhojne dot Korce, Lira. smiley

Dhe mu nga kjo po gelon edhe e gjithe bota sot... se "ata" nuk prodhojne dot "Korcera", you know?

plus, ne ka qytete qe fare pak rrezatojne myslimanllek, pavaresisht pjeseve domethenese myslimane ne to, jane pikerisht qendra si korca dhe shkodra.

ku vepra? dmth.

sinqerisht, te me thoje tirana e vjeter apo elbasani, nuk do isha ndjere.

ai s'po thote qe c'rrezatonte. ai thote kush e krijoi dhe kush ishte i sukseshem, dhe kush vrau dhe preu. komentet sipas qejfit i ben ti dhe vec ti.

ai po thote qe korca eshte veper myslimane, dhe ju te tjeret ngrohuni ne diell smiley

Mund ta kene krijuar Korcen , myslymanet, dmth turqit se myslymanet rioshe shqiptare aso kohe nuk venin dot me larte se grada e spahiut.Nuk e di si gje te sigurte si psh per Tepelenen apo Kavajen,megjithese edhe keto nuk u krijuan nga zero, kishte nje komunitet a nje fshat te pakten. Por per Korcen te ben pershtypje se si eshte e mundur ta krijoje nje myslyman dhe ti jape emer(toponim) sllav, pra ortodoks? Korca e vjeter, perfshire edhe kasabane,qe besoj se eshte zona e pazarit, asnjehere nuk me eshte dukur myslymane, jo vetem si fryme, po as si urbanistike,stili i shtepive(krahasuar psh me shtpite elbasanase),etj.Te ndertosh xhamine nuk eshte te krijosh qytetin. Megjithate...dikush duhet te kete shkruar edhe per kete. 

po qyteti do nje shenje qe te nisi o loloto. c'i keni keto kundershtime vec per hir te kundershtimit? po beu a nuk ngriti nje xhami, nje pus dhe nje han dhe i dha jete tiranes, e krijoi. kush tha qe nje xhami eshte nje qytet? po njeriu mendon qe ne kete fushe te madhe te krijoje nje qytet dhe e fillon, nderton nje xhami dhe te tjerat nga pas. populli aty rreth e rrotull ishte se s'erdhi nga qielli.

dakord alba, edhe ashtu mund te jete, po xhamia mund te ndertohet edhe ne nje qytet te ngritur si psh gjithe xhamite e Vlores.

Nuk jane kundershtime ne vetvete por kur dicka eshte e paqarte pyetje e dyshime do behen. Mua me ben pershtypje emri i Korces, sic thashe.

 

po emri mund te kete qene o loloto, si nje fshat a nje bashkesi e vogel. 

mund te kete qene , po pse nuk iu nderrua emra i vjeter si Tepelenes psh ,pse nje qytet myslyman duhej te mbante nje emer ortodoks, ose te pakten te turqizohej si Ushkupi,Ushkudari.., ne nje fare menyre. Me ben pershtypje sepse sa here me ka ndodhur te lexoj per qytete te ngritura apo zhvilluara gjate pushtimit turk Korcen se kam hasur asnjehere.

po para turqeve ishte mbreteria bullgare aty, apo jo? sic duket ndonje fshat i vogel aty rrotull quhej i tille, korce.

loloto, le te vijme tek kuptimi i fjales "veper", meqe u be terkuze muhabeti. nje koker rere prodhon cdo perle, por perla nuk eshte veper e reres. eshte fillesa e saj. big difference. huge!

Ne kete pike edhe po te doja nuk te kundershtoj dot...smiley

Ka një pattern të njëjtë në këto shkrime, edhe në filozofinë e tyre. Deri para 21 Janarit, ishin "komunistët", dhe shkrime që silleshin mbi këtë ide: vrasje, masakrat e komunistëve etj. Pas 21 Janarit baci i vrau komunistët, kështu që, siç e thotë dhe avokat Ngjela, tashmë kriminelët ishin këta, nuk kishin bukë shkrimet që silleshin kundër komunistëve. Tashmë në rolin e tyre, janë kthyer ortodoksët. Jo më kot FRD-ja FASHIST, ndërroi kurs - nga komunistët kaloi tek "kisha e gjakprishurve". Kjo punë dihet si do përfundojë; do bëhet ndonjë ortodoks "kurban" që të merret vesh se tek e fundit jemi paganë. Ta shlyejmë edhe një herë me gjak identitetin, si para 100 vjetësh. 

ti je nje provokues gjakprishur dhe aq. shkrimi flet thjesht per greket dhe shtetin grek c'masakra kane bere tek shqipot.

keq me vjen se ke budallallepsur (ose bejne sikur) ca, po me shumicen s'te shkon. vec nje dileme kam, je i semure apo e ben se ashtu te kane thene. po te jete e para, shko vizitohu se vuan nga sindroma e persekutimit. je vec nje ortodoks i vockel qe kujton se e gjithe bota vertitet rreth ortodoksise. po te jete ajo tjetra, lutju zotit per mekatet...smiley

Tashmë në rolin e tyre, janë kthyer ortodoksët...

ja dhe miku yt i ''mire'', o emigrant si provokon.

ti nuk mund te fshihesh mbas saracit qe nuk di te prezantoje veten, jo te perfaqesoje nje parti. mos kerko alibira se nuk te shkon. c'shkruan dhe thua o eshte nje makth qe te ka zene per kot dhe te duhet nje mjek, ose ose keshtu te kane thene dhe mesuar te besh. zgjidh e merr.smiley

Shqiptari ortodoks, ka qënë një scapegoat i gjithë periudhës së tranzicionit, sidomos prej qarqeve të së djathtës shqiptare. Lidhja e komunitetit me komunizmin, në shumë raste është paraqitur dhe kriminaliziuar si identitet komuniteti.

smiley (Aleksander Meksi k/minister per 8 vjet. Fatos Nano k/minister per 8 vjet)

alfred moisiu-president.smiley

doni me per belulin?

Kryeministra: Meksi, Nano, Majko, Rama vs Berisha, Meta

Keto muhabetet e historise u duhen lene historianeve. Po nje gje mesohet nga historia, sa here shqiptaret jane percare per pune feje, apo yckle tjeter, te gjithe e kane pesuar. Dhe kesaj percarje i kane fryre e i fryjne ata qe kane perfituar nga pesimet e shqiptareve. 

Harrova tre te tjeret!

Eshte dhe Bufi, per ate pune. Persekutim i papare dmth. Leqe kur e mendon, keta kane hequr vertet shume me hallet e Shqiperise, pra i bie vertet qe i kane persekutuar. 

Bufi po, po jo Zogu ama. u be gallate ketu!smiley

po zogu ama, spiro koten e kish k/m. smiley

Edhe ai Ortodoks?

Ore po mos e nxirrni kaq bllof te shkretin se gjynah.

i thashe te shkoje tek doktori.smiley

portokallia in action again smiley

smiley

rrofsh, o Av!!!

Lidhja e komunitetit me komunizmin

Po Enveri dhe pjesa me e madhe e byrose ishin myslimane, apo kishin nderruar fe fshehurazi. 

Dmth ty, vetëm kjo të bëri përshtypje. Se ai del e thotë "kisha e gjak-prishurve", përshtypje zero, nada, asgjë. Edhe ju jeni për "mos-përçarje, për atdhetarizëm e atdhedashuri". Ikni mor pirdhuni I say. 

 

Po te jap pergjigje vetem pse permende  kishen, dhe kjo do te jete hera e fundit. 

Kisha eshte e ortodokseve shqipetare.

Po ke te drejte, kush pjerdh cfare thua ti. 

Nderkohe qe ai vete e solli pikerisht ate paragraf qe "na beri ne pershtypje"! Mindblowing

ti ishe ai, mbaj mend, që "fajet t'i ka Evropa". uff sikur jeni fut në të njëjtin kallup. 

Aman o nemesis se e ke bere Lizandrin sikur ka pushtetin e Gebelsit!!!

Po rri o derbardhe, lexo shkrimin e Pjerit kur tregon qe shkon te zyra e FRD dhe kerkon te takohet me Lizandrin dhe se cfare i thone ne FRD. Hajt nuk po te le te lodhesh duke kerku shkrimin po ta them une. Ne FRD Pjerit i thane, kush eshte ky Lizandri. Ti tashti na e ben Lizandrin si ideator i Nacertanias. Po rri o burr mos ja fut kot!

jo jo se ka te drejte ai. asnje k/m ortodoks, asnje asnje, persekutim i madh ka plas ne shqiperi.smiley

Po ti me c'pate me Lizandrin?

Po rri o Ron mos i jep xhevap kllufit te perdor te Janulles per mu. Ai ben mire te shkoi te interesohet se kish thene Alket Rizai qe ne burg do i veshe me fustan shoket e Janulles (ata te Agimit te k'art pra mo)

Gjer tani vone bishtin e kishin gjithe shqiptaret, por dilka qe te tille paskan vetem shqiptaret myslimane. Nejse njefare perparimi eshte dhe ky. Prandaj na paska ecur kaq ters, se shume patriote e themelues te Shqiperise e paskan mcef bishtin.  

 Alba mos te te mbetet HatEri , ai Veprori  ja ka fut si kau Peles ,po me qe prurja eshte tek pralla ...pranohet .

Absolutisht asnje fakt nuk ka qe Korca eshte krijuar prej Muslimaneve .Per kundrazi ka nje fakt te tille . "Vockopoja Njehere po te digjet Korcaret nuk e bejne dot .Korca te digjet dhjete here prap e ndertojne Vockopjaret "  Ky eshte fakti historik i provuar .Dhe mendoj kujdes kur ka keshtu kategorizimesh se vetem Histori nuk mbajne ere .Nuk mund ta ndertonin myslymanet Korcen sepse nuk mund ta ndertonin as Ortodokset . Ate e ndertuan Vendas .

Kur flet Veprori anashkalon Historikisht shume Objekte si.psh ..deri ku shtrihej Keneta dhe cfar  permbyste Devolli kur dilte nga shtrati bashke me Lumin ( perruan malor ) qe zbriste Moraven .Po ta kesh para sysh dhe po te kesh jetuar ne Korce do shikosh se e vetmja zone qe i nenshtrohej permbytjeve ishte Kasabaja ...

Tani admin eshte treguar i zgjuar qe e ka vene tek , Pralla nga e Kaluara .Vetem se Figura Historike si I.B Mirahori nuk mund te anashkalohen pasi ne kohe te ndryshme kane administruar rethinen dhe patjeter kane lene Gjurme . Por kjo nuk u dedikon Themelime mazllemesh sic e sheh Veprori !

Ate e ndertuan Vendas

po te me kishe lexuar me kujdes do e vije re qe kete e kam thene me lart. Bey ngriti xhamine, gjeja e pare qe behej per te filluar nje qytet, dhe pas tij u rrit dhe u zhvillua qyteti me banore te fushes dhe malit. korca eshte pjelle e P.O. ashtu si shume qytete te tjera u ngriten ne kohen e grekeve dhe romakeve. autori kaq ka thene asgje me shume.

E pra, qyteti i Korçës ishte Kasabaja, dhe meqenëse ishte ndërtuar nga myslimanët, grekët do ta kishin hal në sy, sepse dëshironin që Korçës t’i jepnin një histori tjetër. Megjithatë ajo rilindi sërish nga hiri për të qenë përjetësisht aty… si një vepër e mrekullueshme e myslimanëve.

kete po thote. dhe kjo, sidmos mbyllja qe mund te merret me cfaredo kuptimi qe i do menderja lexuesit, eshte shume e poshter, eshte percarese, eshte ta shikosh gjene ne ca filtra jo vetem te panevojshem, por edhe te qellimshem per t'i dhene gjese ngjyren qe te intereson.

mjaft me me kto pislliqe smiley

korcen (si dhe shkodren) i kemi bastione progresi, jo myslimanizme.

 

kjo qe ka thene autori eshte aq e vertete sa vec nje naiv s'e beson. pike vize dhe pike prape sic thoshte zotrules.smiley

ja, me keto ma mbyll gojen. gjthnje dal humbes nga polemika me ty. gje qe me ben te perpiqem me tej te fitoj te pakten nje debat per shenje... te bej nje gol nderi ... nje here te shkrete, bej sikur humbet vete, se njeri jam edhe une, pavaresisht se ti me mendon si lubi qe perze njerez smiley  po te me cposh, edhe mua gjak me del. edhe une qesh e qaj njelloj si gjithe te tjeret.

nejse, iku tani...

mbi xhamine qe ngriti beu,qe permend ti,ka qene nje kishe me e hershme,kisha e shen e premtes,e ndertuar disa shekuj me pare sesa te vinin turqit,fakt i njohur gjeresisht

 

Keto prurje nuk e nderojne panoramen intelektuake te ppu-se edhe per nivelin e "te shkolluarve " me kater klase.Dua te them se insinuata te tilla kaqe te trasha si mizure, i bejne si muslimanet si ortodokset korcare, ajare te patriotizes dhe kultures, te na perqeshin ose si i thone ne ca zona, te fryjne laren, me keto te shkruara.Une dal prej tyre me vullnet dhe pas kesaj nuk mbetem as sehirxhi pa le me lexues...

Keto prurje nuk e nderojne panoramen intelektuake te ppu-se edhe per nivelin e "te shkolluarve " me kater klase.Dua te them se insinuata te tilla kaqe te trasha si mizure, i bejne si muslimanet si ortodokset korcare, ajare te patriotizes dhe kultures, te na perqeshin ose si i thone ne ca zona, te fryjne laren, me keto te shkruara.Une dal prej tyre me vullnet dhe pas kesaj nuk mbetem as sehirxhi pa le me lexues...

Sigurisht shkrimin e solla unë me ide fare të qarta, ajo që ju thoni më lart në kuadrin e insinuatave është e vërtetë por duke harruar gjithnje se të gjithë deri më tani kanë përcjellë dhe munduar me dashje e padashje për të shpëne uje në mullirin e qoftlargut. Admini ect ect s'ka fare lidhje në kët mes kjo e fundit për ca komente më lart..Ndasi..O kohe o zakone, këtu në kët palo blog ka kohë që skraparliu del parizien e tepelenasi fiorentin..ma va fa in *** 

O kohe o zakone, këtu në kët palo blog ka kohë që skraparliu del parizien e tepelenasi fiorentin..ma va fa in *** 

Perlë! smiley

në kët palo blog

po pse vjen atehere smiley

a?

c'm***in ke qe vjen?

a?

pse vjen?

etj etj... e vazhdo vet ti...

Hej, po ti thuje hë burrë, që kutu e ke hallin:

.O kohe o zakone, këtu në kët palo blog ka kohë që skraparliu del parizien e tepelenasi fiorentin..ma va fa in ***

pse na mërzit kot taravelen? 

Peshku i kuq, besoj me ke kuotuar qe nuk e kam per ju qe e sollet por tek autori qe e trajton te tille..se Nuk Jane Ashtu Problemet...

E the vetë..besoj me ke kuotuar qe nuk e kam per ju .. 

Eh cna polli belaja! Njoni thote pse nuk kujtoni masakren e Lekuresit, tjetri thote pse nuk kujtoni masakren e Kasabase. 

po 21 janarin e harrove?

pra ti do te thuash qe nemesuesi-ja eshte njesoj si veprori? lekuresit= nemesues, kasaba=vepror, si rrjedhim nemesues=vepror

u zgjidh ekuacioni.

Jo or jo, e përkujtojnë Lëkursin, që çke me atë punë. Ja ku e ke, dora vetë, Pëllumb Xhufi. 

Përkujtohet dita kur shkuan e vranë ortodoksët e Himarës, pse donin të çlironin vendin e tyre. U thanë "grekë" dhe "banda të paguara", i thanë dhe ditës përkujtimore "lavdi e shqiptarizmit". 

 

ja dhe nje buqete nga mua smiley per ta. bravo xhufismiley

cfare do spirua i greqise/ ne tokat e shqiperise?smiley po ju pergjigje kesaj je i falur.smiley

yeap, i kanë hallall buqetat me lule. Pas asaj lufte ndejtëm "rehat" nën Sulltanin për 35 vjet akoma. Pasi i mundëm "grekët". Por fajin gjithsesi, na e kish Evropa - siç na e ka xhanëm, edhe tani pas 100 vjetësh. 

 

per jorgon e greqise/ ne sinore te shqiperise nuk u pergjigje.smiley

term pezhorativ për ortodoksët himariotë. 

 

dinakeri greke. ti e di shume mire qe greqia donte t'i aneksonte ato troje. fol, shprehu pa dinakeri dhe mistrecllek.smiley

Nga artikulli:

Ndërkohë që lëvizja në Radovizë  ende nuk ishte shuar, më 27 shkurt 1878, një bandë prej 150 vetash zbarkoi në Sarandë. Këtyre iu bashkëngjitën edhe 700 vullnetarë të tjerë nga Korfuzi (përgjithësisht emigrantë shqiptarë), komandoheshin nga kolonelët Llapa dhe Stefani (Jorgj Stefani ishte nga Qeparoi).

 

 

Po hajde me qe je qejfleshe dhe ngul kembe pa u shmangur nga Rubrika ..Perralle nga  Kaluara. Nuk vertetohet me Inat Alba smiley

Pak po te lexosh se cfare te kam shkruar e kupton qe Korce nuk ka sipas Turqerve .Ka nje Kala, rethine nen Themelet e Turizmit qe sherbente si garnizon .Dhe si te gjithe Garnizonet duan te hane e te Mbledhin taksa .Vendi u zgjodh sepse kontrollonte Karvanet qe leviznin nga Voskopoja e me tej ne drejtim devoll Greqi e Tutje Oher . Ja kaq eshte i gjithe kontributi Mazllemes .Xhamija eshte per tu falur Ushtaret !

Per ngulimet me tej ne "Kullen e Hirit " jane grumbullime qe sherbenin pas ushtrise Ata pra dora jone smiley Ndersa pjesa qe presupozon Veprori pas Xhamise ( me te vertet madheshtore dhe Historike per mua ) qe shtrihet edhe ne drejtim te rruges se Kolonjes dhe rruges qe "pret " te zbriturit nga Voskopoja me sinqeritetin me te madh ne ate KOHE flas para 90 , ishte pjesa me e shemtuar e Korces .Ka ca copeza kalldrem dhe ndonje shenje Jetese vetem per Behar .Zor se ka jetuar atje njeri per Dimer ! 

Mazllemet u vendosen me Shpate e Hekur ne nje  vend ku kishte njerez dhe jetonin , benin pazare ,kembenin ( jo me dengelat e Veprorit qe Vockopojaret mesuan zanate prej mazllemeve ) dhe sipas cdo qellimi Pushtuesi , eshte Vjelja e taksave dhe Rekrutet per Ushtri .Me pas vijne dhe "robinjat e deshet " smileydhe kurre per te zhvilluar qendra te Banuara !

Kam nje propozim per adminet!

A ka mundesi te na hapni nje kategori postimesh me emrin "Pirdh o Bythe te Pjerdhesh"? Shkrime te tilla e meritojne nje kategori te vecante me thinks! 

Tema të tilla, mbartin me vete shumë hormone, që duhen djegur një ditë. Kështu që le të "shfryhen" hormonet përkatëse, është gjë për tu bërë. Derisa të marrë fund. Uroj pa marrë jetë njerëzish. 

Sa për atë tipin që përmend më lart, fashistët politikanë nëpër Evropë, i fusin në burg! Nuk i mbajnë nëpër blogje për të englendisur bolet me ta. Të shkoje diku, në Gjermani, Angli, Francë apo Greqi po deshe dhe të bëje deklarata të tilla, akuzoheshe përnjëherë, për "hate speech". 

A te thashe qe keto punet e shek te 18 jane si puna e sheh rrushi rrushin e piqet. 

Ti thua Kolkotroni tha bjerini te perulurve, ky tjetri thote udherrefyesit shqiptare ortodokse shoqeruan andartet greke te lopet e muslimaneve. E merr vesh tashti se si behet muti mullare? Prandaj po them haide na bej ndonje muhabet per TAP-in na trego sa para na bien per hise pa lere Kollkotronin dhe Kasabane se nuk ka hajer prej tyre.

Mirë thu ti, po ja që nuk mendojnë të gjithë si ty. Ja që ka ca që mendojnë si Saliu psh, kur thotë "Edi Rama flet si grek". Ka pastaj ithtarë të Saliut që shkruajnë nga këto. E di si ka fillu kjo punë, apo më saktë, kush e filloi? Arshi Pipa. Solli një histori "alternative" prej disidenti. Aty në atë histori thuhej se vllehët ishin ata që përbënin lëvizjen e Rilindasve, pastaj thotë që ortodoksët i manipuluan jugorët, and the rest is history. Përderisa është hap qeseja e Eolit, le të konsumohet. T'i bëhet një revizionim total historisë. Kjo punë nuk është thjesht blogjesh, e di ti që edhe tekstet e historisë që mësojnë në shkolla, duhen revizionuar? 

si qe kjo e pipes?

pesonalisht menoj qe kush merret me pipen ka kohe per te humbur.

Ja shife këtu. Meqë më dhe njëdizaj se "ishim mirë e bukur"... atëherë. Dhe po krruaja kokën të merrja vesh nga është zanafilla e gjithë kësaj gjullurdie, mu kujtu kjo e Pipës. 

Pipën në rrethe të caktuara e konsiderojnë "autoritet" për kësi punësh. 

Jo "perralla nga e kaluara" por "perralla nga veprimtaret".  Artikull veprues qe vetem i zoti e di ku i vepron catia. 

Edhe sahatin  e Kasabasë që ngrihej në oborrin e Xhamisë së Madhe e kishin  ngritur bashkë me voskopojarët. Investimet u kryen nga rufeti i bakejve myslimanë në bashkëpunim vllazëror me zejtaro-tregtarët e Voskopojës. Në vitin 1784 sahati zbukuroi gjithë qytetin, pasi u vendos në një kullë të lartë nga ku mund të shihej prej të gjithëve. Sigurisht Voskopoja ishte ndërtuar nga vllehët, ndërsa Korça ishte vepër e myslimanëve. Kjo ishte dhe arsyeja që i lidhi kaq fort njëri me tjetrin, si ndërtues të dy qyteteve të famshme.

Sipas Bernard Lewis, sahati i pare publik ne Stamboll dhe ndoshta ne gjithe boten islamike, eshte ndertuar ne mes te shek. 19, ne Pallatin e Dolmahbaces.  Pak a shume ne te njejten kohe u vendos edhe sahati i pare ne Kairo (1854) ora e te cilit kishte qene dhurate e Mbretit Lui Filip te Frances per Muhamed Aliun e Egjiptit.  Si dhe pse nuk ishte ndier e nevojshme te kishte sahat publik, diskutim tjeter qe s'ia vlen te zgjatet ne perralla veprimtaresh.  Por le te mjaftohemi me faktin qe Korca si veper e myslimaneve kishte sahat ne 1784.   

Ndonje pinjoll i Muzakajve duhet t'i jap nje birre Korce autorit e t'i beje nje dore muhabet perrallash, nderkohe qe shqiptaret kendojne serenata korcare. 

Sigurisht Voskopoja ishte ndërtuar nga vllehët, ndërsa Korça ishte vepër e myslimanëve. Kjo ishte dhe arsyeja që i lidhi kaq fort njëri me tjetrin, si ndërtues të dy qyteteve të famshme.

 

gelltit diku nje luge corbe te prishur dhe pastaj vjell per tere jeten smiley

 

referenca ne plan te pare e identitetit fetar dhe jo kombetar te banoreve te korces,eshte fitorja e pare e e atyre qe shpresojne ''se etnia arbanite eshte kombesi greke''.  tashme ,mbas deshtimit te marrjes se territorreve me dhune (shiko serbia ne kosove),strategjia eshte ajo e 1821-it,d.m.th venia e shqiptareve kunder njeri-tjetrit per arsye fetare.ka nje perpjekje te hapur per kete qe filloi me vendosjen e janullatosit .  pengesa kryesore per kete eshte ndjenja kombetare shqiptare e cila e ve kombin mbi fene dhe ben te pamundur kete skenar ogurzi.

ka dy rruge per te goditur kombin.  1.mbeshtetja e liberal-globalisteve tip lubonja,muc nano ,cili e kompani.   2.forcimi i institucioneve fetarete cilat jane thuajse plotesisht te c'shqiptarizuara dhe jashte kontrollit.  kur te arrijne qe myslimani te quhet ''turk'',dhe ortodoksi ''grek'' ,do te thote qe e kane fituar betejen me shqiptaret.

smiley

Nuk e kuptoj qellimin e ketij shkrimi! Pse tash ketu flitet per nje golgote myslimane e jo korcare? Me siguri se keto gjera kane ndodhur por duhet t'i lihen historise se kote tjera ishin.

Turqit djegen e shkaterruan vendbanime te krishtera per 500 vjet, e cka tash? T'i hapim plaget shekullore apo te shikojme perpara? Voskopoja u shaterrua nga turqit ne shek 18 gjer ne themel. Dhe shume kala, qytete, kisha, etj... Shqiptareve nuk u shkon ne te mire te fillojne t'i krahasojne vuajtet e komuniteteve fetare - the gjithe kemi vuajtur pa dallim feje. Mos harroni se te krishteret u bene qytetare te dores se dyte per shtate shekuj por shyqyr qe ato kohe kaluan. Lerjani fene Lindjes se Mesme se ne jetojme ne shoqeri sekulare ku krimet historike duhet te kuptohen ne kontekstin e tyre historik e jo te perdoren nga njerez te caktuar te cilet nuk na duan te miren!

Bex..Pi një Amstel o shoku, por asesi një круна..

PS 'qytetare te dorese se dyte per PESE shekuj' - korrigjim

shkrimi fund e krye percares,dhe eshte e cuditshme sesi adminet e ketij blogu te nderuar vendosen ta publikojne 

Kot...nese Vepror Veprimtarise i bie rruga ketej...

-------------------------------------------------------------

Zbulimet arkeologjike në fushën e Korçës tregojnë se ajo është banuar qysh në
kohën e neolitit. Gjurmët e kësaj periudhe janë zbuluar në dy pika, në
fshatin Podgorie dhe në vendin ku lumi Devoll bashkohet me Dunavecin të
cilat i takojnë periudhës më të vjetër neolitike dhe përfaqësojnë
gjurmët më të vjetra të popullimit të fushës së Korçës (6000-3000 para
erës re). 

Epoka e neolitit në fushën e Korçës mbyllet me
shtresat kulturore të neolitit që u zbuluan në stacionin prehistorik të
Maliqit. Epoka e bakrit (3000-2100 para erës re) është përfaqësuar në
fushën e Korçës nga vendbanimi palafit i zbuluar në qendrën
prehistorike të Maliqit dhe të Trenit. 

Epoka e bronzit
(2000-1000 para erës re), gjurmët e së cilës u zbuluan në stacionin
prehistorik të Maliqit e më vonë nga gërmimet arkeologjike në shpellën
e Trenit buzë liqenit të Prespës së vogël. Ndërsa në epokën e hekurit
(1000 para erës re) shoqëria ilire arriti shkallën më të lartë të
zhvillimit ekonomik, kulturor dhe politik. Kjo periudhë në rrethin e
Korçës dokumentohet nga zbulimi i një numri të madh vendbanimesh dhe
nekropolesh tumulore. 

Vendbanimi i lashtë në trevën e fisit
ilir të enkelejve, lidhet me kulturën e Barçit zonë në të cilën janë
zbuluar disa tuma të periudhës ilire. Zona e Korçës ka qenë me rëndësi 
për shtrirjen e krishtërimit bizantin në Shqipëri; një kishë u ngrit 
më 898. Në vitin 1280 në dokumentet e periudhës mesjetare përmendet një
qytet me emrin Coriza. Duke patur një pozitë mjaft të përshtatshme në
një pellg si fusha e Korçës, u shndërrua në një qendër qytetare, me një
kishë të shekullit të IX, rindërtuar në shekullin e XIV

Njoftimi më i hershëm i shkruar mbi
ekzistencën e qytetit të Korçës vjen nga kronika mbi historinë dhe
gjenealogjinë e familjes së madhe feudale shqiptare të Muzakajve,
shkruar nga Gjon Muzaka me 1510. Shkruesi kur numëron zotërimet e
Andre Muzakës I, i cili arriti titullin Sebastokrator më 1280-1281 dhe
u bë zot i një krahine të gjerë që shtrihej në të gjithë Shqipërinë
Qendrore deri në lumin Vjosë në jug, me kryeqendër Beratin dhe që
përfshinte ndërmjet të tjerave Myzeqenë, Tomoricën, Oparin, Devollin,
Kosturin, përmend dhe Korçën, të cilën e cilëson qytet. 

Nga  regjistri i Korçës e i Përmetit i kryer në vitin 1431-1432 fill mbas
pushtimit osman del se krahina e Korçës u përfshi në një vilajet me
qendër në Korçë, të cilën turqit e quajtën Gjorixhe. Vetë Korça figuron
si kështjellë e banuar me 26 shtëpi. 
Vendosja nga turqit e qendrës
së krahinës në Korçë nuk është e rastësishme. Këtu ata gjetën një
qendër tashmë të formuar e të rëndësishme ekonomike, në një pozitë të
favorshme, me kala e pazar dhe me ekonomi të fuqishme. 

Fundi i shek. XV shënon një moment të rëndësishëm në historinë e Korçës. Në
këtë kohë sulltan Bajaziti II i dhuron Mirahor Iliaz beut, për merita
shërbimi, fshatin Peshkopi për ta përdorur si pronë vetjake – mylyk. 

Nëmylukun e tij, ai ndërtoi një xhami të madhe në vitin 1496, e cila
ruhet edhe sot, një imaret me të gjitha lokalet e nevojshme si kuzhinë,
depo, furrë të cilat së bashku me fshatin Peshkopi dhe me pronat e
tjera të tij nga fundi i jetës, më 1505, i ktheu në vakëfe. 
Nga shek. XVII vijnë dy njoftime. Nga një dokument i viteve 1647-1648
mësojmë se tregtarët elbasans për të shkuar në Venedik në kohën e
luftës veneto-turke (1644-1669), ndiqnin rrugën e gjatë e me shumë
stacione Elbasan-Korçë-Sajadhë-Korfuz-Venedik, gjatë rrugës ata blinin
në Korçë prodhime blegtorale, zejtare dhe shisnin prodhime manifakture
të sjella nga Venediku. 

Njoftimi i dytë vjen nga Kodiku i
Mitropolisë së Korçës i cili bën fjalë për datën e themelimit të
Kodikut në vitin 1676 nga kryepeshkopi i Justinianës së parë të Ohrit,
Parthenit nga Korça, i cili le të kuptohet se Korça në këtë kohë ishte
qendër peshkopate dhe kishte mitropolinë e saj. Mesi i shek.XIX e gjeti
Korçën një qytet në lulëzim e sipër, që tërhiqte gjithnjë e më tepër
banorë të ardhur nga fshatrat përreth. 

 

Se me sa di une, turku erdhi ta pushtonte, jo ta bente Shqiperine. Se ndryshe per ke luftonte Skenderbe ziu dhe stergjysherit tane. Eh keto bastardet...!

Turku e me pas turkut, edhe greku kane luftu per te zhduk ndergjegjen kombetare te shqiptareve, ne cdo aspekt.Lufta per kulture dhe arsimim ka qene nje nga objektivat kryesore te shqiptareve te rindjes per te ngrit lart ndergjegjen kombetare! 

Po ndaj dhe shkolla e pare u be ne Korce, klubet e para atdhetare po atje, Bandat muzikore te qytetit po atje etj etj. Kjo ndodhi pasi korca asokohe banohej nga andartet e Vardes.

 Ore Korces megjithe Voskopojen, keta Veprimtaret i "hane mune" qe sa lind e gjermesa perendon ore!

Po nuk mohet as Korca as Elbasani! Eh tani, edhe Korca qe ka qene nuk eshte me! edhe korcaret edhe voskopojaret mburren me k..e te pareve smileysmiley po kjo nuk shkon  duhet pak inisiativ si kjo e rilindjes  Prandaj i jane rikthyer rilinsjes, keta vullnetaret  te pakten te bejne1./10 e tyre! 

Epo tani edhe demokracia ben te veten o byrazer!

Nuk e lexova akoma shkrimin, por me duket prej titullit se shkrimi me shume i fryn ndasive, per te dal ne "pah" epersia e nje grupi etnik apo fetar kunder nje grupi  tjeteri!!!

.. skeni faj pushtimi i vjeter turk na ka lene me pasoja, , si tutqit edhe greket neper rmjet  fese, na kane lene mbrapa,   jane perpjekur te na lene ne eresire! 

 nuk na kane lene te shkruajme gjuhen tone, alfabetin tone, fal rilindseve shqiptare qe luftuan per shqiperine ( duke e lene menjeane ndasite fetare), fal socializmit shqiperia u fut ne rruge te mbare jo te persosur smiley per tju largu ndasive fetare krahinore, lokaliste! Tani me sic shihet kane filluar te lulezojne prap!

persa i perket ndertimeve, vlhehet apo shqiptaret ect..ata kane jetuar bashke kane dhene dhe kane marr prej  njeri tjeteri  kishat dhe xhamite shumta i kemi te trashguar nga pushtuesit, ..shqiptaret i jane pershtatur (dhe i pershtaten edhe sot) kohes..  

Korcen e kane bere voskopojaret, mokraret, dardharet dhe ersekaret..smiley

c'lloj ushqimi hane keta soj qensh? 

qente hane mut mengjesi

Amerikanet thone qe e kane bere ata Korcen moderne, francezet po ashtu. Nuk dihet se c'thone Korcaret. Kush i pyet Korcaret njehere?

korçarët ishin në kurbet, pritën sa t'ja nasqirisnin francezët pastaj u kthyen, pastaj ikën prap

Keshtu eshte kjo pune, korcaret bene Ameriken, Amerika beri boten. Me duket se po del qe korcaret bene gjithe boten, vetem korcen jo.

Vet Korcaret perdorin nje shprehje .

Dy Djaj (dreqër) ka në Botë .Njëri i vjen vërdallë Botës , tjetri i vjen vërdallë Korçës .

Kjo flet se Korça nuk është as Ortodokse as Mazllëmse as Katolikse , as Budiste as Hinduse .Që është e Zotit është se dhe Dreqi fëmijë e Zotit është ! 

Më ka pas pëlqy ajo sekuenca që paraqet një djalë të ri duke ngritur shtangën dhe në pamundësi i Çahen pantallonat nga Poshtë .. Veprori bën Artikull  smiley

Në vend të epilogut smiley  smiley

 Bulevardi i Korçës 
Ka vajza pa masë. 
Dalin e shetisin 
Pa lejen e mamasë. 
Veshin pantollona, 
Hipin biçikleta. 
Dhe u k’thejnë djemve 
U thonë: - Tungjatjeta! 
Njëra prej tyre, 
Se ç’e pashë unë vetë 
Vinte nga Mborja 
Në tatëpjetë. 
Një fëmij i vogël 
Na i del përpara. 
Që të mos e shtypte, 
Kapi rrotë e para. 
Se me rrotë e para, 
Se ç’na u rrëzua! 
E iu gris fustani 
Dhe u turpërua.

Nuk me rihet pa bere nje koment : Mbillni patate,hani molle, ju nuk jeni per futboll smiley!!

mos harro edhe:   ti bien mandolines..  edhe kete qajne!smiley

Belulo, pa dash me bo kopetentin ne stadium tuj, kjo qe ka sjell arb me lart ishte nje parrulle ne neshjen Flamurtari-Skenderbeu. Jom shkri. Gjynof qe u lli muhabeti me ate tullen qe ju hudh presidentit te Korces.

Sakte!! Na edhe nje tjeter : Hekurishte mblidhni plot,Historine se blini dot smiley!!

Ca thu mer, paskan fillu Vlonjatet me eksportu fushat me patate???

smiley

e di e di,   megjithse jo konsekuent,  jam ne touchsmiley   te ngjarjeve futbollistike ne Vlore..smiley

shto edhe parullen tjeter.    ''dhe vitin tjeter, hajdeni prape per........., ekskursion ne Vlore''.smiley

ngjarja ndaj presidentit te Korces, e shemtuar dhe e denueshme.. por ishte njgjarje krejtesisht  e izoluar.. pra nje person e kreu ate, dhe me sa di une  e arrestuan..  ate qe skuptova  eshte se pse federata denoi Flamurtarin  dhe i hoqi piket, nderkohe qe ndeshjen e fitoi me merite  dhe ngjarja ndodhi jashte fushes se lojes dhe nuk kishte asnje influence   te lojtaret ne fushe..????

Me kë luajti Korça? Me Flamurtarin apo me 5 shtatorin ta marim vesh kët punë?

Nje gje dallohet mire .

Keta artikuj nuk shprehin ME nje Politike Zyrtare me "armiq" bij te allahut Myslymane e Bij zoti Ortodokse ose e kunderta . Fryma e kryepercaresit Berisha qe hidhte keto teza per te mbjelle Urrejtje u Shporr .Ashtu si dhe Dialektet e nendialektet  si dhe Bajgat  e Jozefperckes me Veri vs Jug do qerohen nga rruga per tu hedhe njehere e mir ne raben e MUTIT .

Prandaj u duhet thene edhe ketyre Veproreve Bujrum nuk ka asgje te keqe Historiku i pasururar por ... Kujdes me DASI . Koha Juaj VDIQ . Njehere me Urdher sepse e  kishte Kuptuar se cfare pasqyroni pavaresisht se Individualisht e se ku te shpie rruga Juaj e "Historise " njesoj si dhe e feve te tjera . Tani me arsye Masive , se dihet cfare perfaqesoni e ku te çon Veprorija juaj !

Edhe vete ne se e lexon e shikon se si te rrexohet kalaja Madheshtore e Rërës të Saharase shpirterore qe doje te ofroje si Qyltyre .  ....Tjetër herë me mirë smiley 

Çudi Huri qe u ka dhëne Kulture Korçareve dhe lefKOPEJA me Qyltyrë e Lyce....me yyyyyyy ne mes dhe ne fund nuk jane ndier ?

Perderisa ka shkrime batall si kjo ( turp per ate qe ka marre mundimin apo guximin ) atehere si mund t'i besosh shkrimeve te meparshme me ndikime te jashtme anti-shqiptare.............

kujt i leverdis ky shkrim ?? cili eshte beneficioni me pas ?? c'mesuam ??

C'jane keto shkrime gjysmake, pa gjymtyre, te stisura me zorr, qe na sillen ketu? Admin, ruaje pak nivelin mos e kthe ne gjol.

he me pra,  folu folu , pale s'me kan botu ktu kushedi sa shkrime qe u kam sjell smiley , hajt mo , apo s'kisha ca foto nga vizita qe bera ne Afrike , dora e armikut smiley dhe ne peshk

Kam qene nje here ne korce. Edhe jam befasuar per mire. Mu duk shqiperia ca me e sakte dhe elegante. Kishte nje sqime, nje zojllek, nje ndjesi eterore aristokrate. Qe ska fare lidhje me duhmen e atyre qe na paskeshin themeluar kete qytet sic thuhet ketu.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).