Gjate nje sherbese ne sheshin e Shen Pjetrit ne Rome javen e shkuar, nje djalosh qe ishte pjese e nje grupi femijesh te ulur ne skene, u cua dhe shkoi te perqafonte Papa Franceskun. Kardinalet u munduan ta largonin por femija nuk e leshone Atin e shenjte. Nga ana e tij Papa Francesku nuk u merzit aspak, e la djaloshin ta perqafonte, madje e lejoi te luante ne skene gjate fjalimit dhe te ulej ne kolltukun e bardhe papnor. Kjo eshte fryma!

151 Komente

Kjo eshte fryma !

hahahaha pse nuk thu qe Ati i shenjte keka frymehuazuar nga  ai , qe linte njerezit ti kapnin veshin ne takime smiley

bo....hap nji rubrike, feel-good-stories from around the world, se qeke frymzue

ishte udienza generale e se merkures.Nder te tjera Papa Francesco e zhvillon ne Piazza udienzen kur me Papete tjere zhillohej ne Aula Magna....Fryma eshte ajo francescane -jezuite...Rigore e sobrietà. lutje......mbase ndonje hapje po shume e drojtur...jashte ca Bertone te cileve nuk kishte se ça t'ju bente me as Fryma e Shenjte...po reziston ende Bagnasco.Nejse ,eshte shume karizmatik...Une e kam takuar me 13 shtator....e pabesueshme ...Kur i merr doren ,te perqafon e me nje natyralaitet çarmatoses "smileyregate per me,ho bisogno...."

kam ndegjuar qe edhe Berisha kshu i ka pas carmatos njerzit 

".....u cua dhe shkoi te perqafonte Papa Franceskun. Kardinalet u munduan ta largonin por femija nuk e leshone Atin e shenjte..."

keta kardinalet, abatet dhe prifterinjte ne pergjithsi, bejne mire tu rrine sa me larg femijeve te vegjel!!

Belul, vatikani ka nis nji reforme drastike ligjore. Limiti i moshes per seks nuk eshte me 12 vjec por plot 18! Po u kape t'u bo seks me nji nen 18, rrezikon nji denim max. deri ne 8 vjet.

aaa, dmth keta paskan qene konform ligjit deri tani... Ok. terhiqem.

u vonun pak me ligjin e ri se donin me qene te sigurt qe e kishin drejt para se ta aprovonin.

Bredh ,kolaudoje pake shifren sepse po nje prift i Vatikanit ne Aquila, dha lajmin trondites duke denoncuar fenomenin dramatik te lidhur me krizen, ku vajza italiane 14 vjecare prostituojne ...per nje mbushje ...,celulari. Pyt Zanen po nuk besove!

Zana ka kohe qe i ka kaluar te 14 vjetet...po nuk me duket se ke kaq nevoje me ardhe deri ketu..ke boll ne Tirane keshtu rastesh...po do te ishte me normale te shkruaje per temen...sepse edhe ne moshe mor burre ,me u marr me prostitucion minoril ne nje teme ku nuk hyn hiç eshte si pune perversish apo shih rrushi rrushi e semuret prostata  

E shef, po prostata dul o mori Zane.smiley

se si i thone nje fjale : ku dhemb dhembi vete gjuha. 

O Bamee , Llukani te hoqi komentet ! smiley

Zana, une e ndoqa ne internet alarmin e priftit ne Aquila..Dhe pa asnje qellim te keq por perkundrazi permenda emrin tend.Kaqe!

..edhe idrizi enverist eshte o grave por nuk bo karshillek me keta lloj rrugacesh per te ofendu njerzit.Persa je prezantu ketu nuk e prisja ket veprim nga ty. 

Ke kam ofendu more kapo?

Belul hera e pare qe m'pelqeve.. 

Qenka edhe mulat femija. Thone qe femijen e afron gjaku por nuk ka gjasa me Atin e Shenjte! smiley

Pse qenka kaq cudi?

Pamje e kendeshme,ne ate moshe femijet  terhiqen nga kurioziteti per te zbuluar boten,diçka e veçante i terheq.

mendoj Xhen ,mbi te gjitha ka qene nje gjetje e sukseshme mediatike...Ky femije misto qe ulet te poltroni i Papes e nuk e bekan dot zap...Po le te buzeqeshim...sa emocionuesesmiley

smiley

bota eshte misto tashme Zane,du ta shof pa asnje malinjitet kete pamje,thjesht çiltersi femijesmiley

O Blend, o EVANGJELIST!!!!!!

haaaaaaa smiley Veshje Mirdite, Kurbini? 

Kostumi popullor i Mirditës është nga më të bukurit ku flitet shqip o Pjeter Mustakuqi..

Kostum nuseje mirditore, ne San Pietro ne Vatikan. smiley

Cpaska qene nji "attention whore" ky papa i ri!

Blend, e bukur kjo, thnx.

p.s nuk është "kolltuk", është "fron". 

FRON m. sh.

1. Lloj karrigeje e ulët, zakonisht prej dërrase dhe pa mbështetëse; karrige. Fron shtëpie. Rri (ulem) në fron.

2. Karrige e zbukuruar, që vendoset në një vend të veçantë, ku zakonisht rrinë mbretërit, peshkopët etj. gjatë pritjeve zyrtare ose kur zhvillohen ceremoni të posaçme. Froni i mbretit.

3. fig. Pushteti i lartë i një mbreti a i një perandori. Fitoi (humbi) fronin. La fronin. Hipi në fron. Ra (zbriti) nga froni.

4. Fundi i lartë e i zgjeruar i një gote a i një ene tjetër. Gota me fron.

5. Takë e lartë e këpucëve të grave. Këpucë me fron.

6. Vigu i të vdekurit. * Lëshoi fronin (vendin) shih te LËSHOJ.

E ardhmja esht e atezmit. Papa esht ber relike per muze. Vatikani shum shpejt ka per tu kthy ne muze ku njerezit do njihen me faktin se aty dikur njerezit besonin ne fantazira. 

edhe e shkuara jote eshte ateiste,madje ca si ti bene edhe muze ateist...tesh te ka kap halli me e ba ne te gjithe boten....hahahah si revolucioni proletar...me duket se pertej detit jeni ulur vendshe e po beni forma edukimi...prandej nuk duket keto kohe Idrizi,po pergatit temat smiley

Ah,ateo eshte ai qe mohon Zotin....uroj qe te mos gjehesh e ta kerkosh ne hall

Bonxhorno zana. Vatikani ze nje vend te lakmueshen per ndertime, dyqane, zyra, hotele. Me siguri ja kan ven syrin e mezi po presin te zhbehet. Me siguri do lene ne nje qoshe pllaken "ketu te paret tane besonin ne fuqi te mbinatyrshme". Normal qe kur sshkjn gjerat mire them o zot ne menyre te pavetedijshme po kjo sdo te thote gje. Megjithate e respektoj deshiren tende per te besuar. Di qe paska then mao ce duni dikur "le te lulezojne 100 lule". I modh mer jahu, gjigand. 

shkruhet buongiorno smiley Vatikani ka shekuj......tesh une e shoh se ju ka kap keq yryshi i dinamitit po atje ka Papa biçak...nuk ka edramista e kktrr apo si po i thone...ngushellohu me pallatet e bombat tymçe ne Tiranesmiley

Un se di italishten mire zana. Ju futa njehere se se kuptoja ca thoshte ai komentatori italjon kur luante fiorentina. Calco da fermo, calco piacato, movimento straordinario, intervento perikolozo, brivido per bufon etj etj. Nji tu cu e nji te ble nje metod italjone. Nji vit vllai perdit mesim sa ja mora icik doren. E lashe kur arrita te krijoj fjaline " volio pasare la note kon te". Kshu qe thu ti e nderuar. Sa per vetikanin do vij radha dhe atij po do kohe. Une per vete sbesoj. Kam vajt nja dy her ne kishe po sme ngjit. E degjoj me durim predikimin e priftit 2 minuta pastaj me fluturon mendja te fjorja me milanin te djelen, te vegasi javen qe vje, te iphone 5s, te palestra, e sigurisht te rilindja qe ja morsha te ligat. Rikthej vemendjen me dhune te prifti, mundohem ti jap te drejte po sme ngjit qe sme ngjit. Ndoshta nje dite si dihet. Po tani jo, sjam aty. Cao tezoro. 

Une sjam katolik edhe me duhet te pranoj pjesen e 2te te asaj qe thua ti.. qe Papa eshte icik si pushtetar koti i cili ka deformuar ate qe ka ndodhur ne te vertet... por nqs ti mendon se e ardhmja do i perkas ateizmit atehere me duhet te them qe fundi i botes do vinka me shpejt se ce kisha menduar

 

Papa pushtetar koti i cili ka deformuarate qe ka ndodhur...me duket se je pak sa konfuze ...ça ka deformu Papa?Kur thu koti a je ne gjendje me kuptu se ça je tu thane??smileya je ne gjendje me e kuptu se çfare shkruaj?

Ca ka deformi Papa?? Cfare ka deformuar Kisha katolike?? sa mijra njerez kan vdek prej saj?? sa njerez jan denuar vetem se kisha katolike ka vendosur kshu???  E di diferencen e Dhjates se vjeter me Dhjaten e Re??

E di une se kam kexu biblen. Populli zotit u prish ne mekat dhe zoti coji jezuin per te marre mbi vete mekatet. 

Jezusi erdhi ne toke sepse njerzit ishin mekater, para ardhjes se krishtit qe te shpetoheshe duhet te beje 1 jete sipas fjales se zotit, te kryeje rite fetare etj etj.. panvarsisht kesaj njerzit vazhdonin te shthureshin gjithnje e me shume (pak a shume si sot).. Ai erdhi ne trajten e njeriut, nuk mekatoi kurr. vdiq ne kryq per gabimet apo mekatet e tona.. dmth denimin qe neve duhet te merrnim e mori ai... sot cdo njeri mund te shpetohet mjafton vetem te pendohet per gabimet qe ka bere edhe te besoj ne te.. 

Dmth u cmitizua dhe Papa...E cfare i mbeti frymezimit vasheror nga carmatosja , vetem karizma ? 

Zana moj  .Paske kene ketue s'te kam pae ....Jam hutue pas Papes..E kisha ke grupi temave per format e edukimit Fe - Antife , po iku tha se jam "karizmatik ".

Dhe na i thash boll karizmatik kena qene po nuk na vinin vasha te reja me frymezim sa jue ...

Iku tuj qesh Zane smiley

vallaj xake, per izmatik nuk ta mbush synin, per ate tjetren ke te drejte

Eshte prurje me Zanen dhe nuk e meriton .Ti sado ta kesh te paren nuk perdoresh nga Papa se vetem nje tope nuk ka ci duhet as Gjembit !

varet Idriz se sa karizmatik,ti me sa duket nuk ishe mjaftueshem smiley

Kur disa femije ju afruar Jezusit teksa predikonte, dishepujt donin ti largonin sepse menduan se po e besdisnin.. ai u tha "Lerini femijet te vijne tek un sepse e tyre eshte mbreteria e Perendise".. un s'shof asigje madheshtore ketu nga ana e Papes, pasi nuk besoj qe ai i afrohet sa do pak Jezusit.. apo shprehjes qe ai ka then te cilen e citova me siper

Po pra. Mbreteria e perendis qeka e femijve. Ne te tjeret ta mbajm

me shkum. Ca te nenes ca te njerkes. 

Ti mbaje si te duash por nqs ti do te besosh ne Zot do te jete edhe e jotja, femijet jan te pafajshem nuk jan te djallzuar sic jan te medhejt prandaj ato jan te paret 

E kisha lexu ke Bocacio qe karizma ne Fe i ban njerzit me u knaq shpirtin , po si duket na ateistet kemi pas vujte nga kjo ! Kush se do gjan e mire Zane !

 

po edhe vazhdoni me vujt Idriz...ça me ba ,jane da rrisqet,dikush Gur Kusar e komsomol ,Dikush Vatikan e Bibel smiley

nuk ka mbreteria e perendise ..e ,mund te jete regno di Dio qe eshte mbreteria e Zotit.Papa eshte Pape ,i zgjedhur me inspirimin e Frymesse shenjte,pasardhesi i Pjetrit,nuk eshte Jezusi ...ec nen mesimen e driten e Tij

pa te ofenduar Zana po paske qen cop cop ne histori.. eshte viti 2013 neve nuk kemi nevoj per dike si puna ime edhe e jote qe te kemi mardhenie me Zotin.. Kemi fjalen, Kemi ligjin

bravissima smiley

mo* sepse jam Lui smiley

He mer ku eshte ai lolo qe u anku se i ndyheshin temat letrare me temjan fetar, dhe kerkonte te hapeshin veçan tema fetare me gelbaza ateiste.

Ja kenaquni tashti tu u perlye me lende viskoze letrare.

nga sa e njoh dhe e ndjek eshte i vetmi Pape qe ka l'umiltàe ti drejtohet piazza  ku rregullisht jane 100 mije persona ,lutuni per mu...pse kam nevoje....eshte kaq human ne kete fragilità do thoshin italianet.Nga ana tjeter i afte te mbledhe miliona te rinj siç ndodhi ne Brazil...te vere ne diskutim hapjen ndaj homoseksualeve,te divorciuarve....te vere ne diskutim rolin e bankes Vatikane IOR.....tema keto qe per shekuj as nuk ehte guxuar te prekeshin

Sonja Dottoresa Zana po me ate papen qe doli ne pension cfare u be?

Ca thote ky papa i ri per papen e vjeter ? smiley

hahaha sa qenke italjanizu...sepse ato besojne sepse ashtu kan bere edhe gjysherit e tyre.. po te gjith shoket e mi te fakuletetit edhe pse jan katolik nuk ka dite qe te mos je drru 

Ne fakt une te isha katolike do ndjehesha e fyer per rendesin qe i japin lajmeve te tilla mediokre. 

Dora, nese te fyen lajmi mund te fyesh edhe pa qene katolike. Ky nuk eshte nje lajm "katolik". Hiq papen dhe vendos Angela Merkel, apo Barak Obamen... nje femije qe perqafon presidentin. Secret service mundohet ta largoje por Presidenti u thote ta lene. Ai luan per qejf pastaj ulet ne karrigen Presidenciale... per mua do ishte njesoj interesant. Ka te beje me femijen, me pafajesine me te cilen thyen rregullat qe bejne te dridhen te rriturit. Varet si e percepton secili por ajo qe t'i quan mediokritet eshte natyraliteti i historise. Ne kete lajm burri nuk kafshon qenin. E nese neper te percillet mesazhi "RELAKS NGA PAK", ok, - them une.

Me vajti mendja, qe do e merrje " nga n'veti" , do thonin shqiptaret e Kosoves.smiley Une ne fakt nuk e kisha me lajmshkruesin, pasi e kuptoj qe kjo eshte puna jote, por me dukurite qe perbejne lajm ditet e sodit. Mendoj qe per nje katolik do ishte me fyese kur dalin lajme te tipit :"Papa po bene punen e vet".Fakti qe media ( dhe jo vetem ti personalisht) fokusohet  mbi reagimin njerzor te nje hierarku te rendesishem, perforcon mitizimin me zor qe i bejme figurave te tilla. Raste te lojes se femijeve me personalitete te larta, ka pasur gjithmone, madje dhe ne kohe te Enverit, por jemi pikerisht ne qe i vejme nje tis hyjnor.  Per nje moment mendova se simbolika e Papes njerzor ishte nje kasnec reforme rrenjesore te kishes katolike, sidomos tek fraza " kjo eshte fryma"smiley Pastaj ,sic thua dhe ti, e mora si nje gje relaksuese, te tipit "celi lulja e qershise ne prag te  beharit" , do thoja une.smiley

Po te lexoj dhe PPU ku cfryhen e pjerdhin edhe shume diareas ,ka rrezik te kthehet ne Domino, Dominus est ! Amen !

A ke vene re Zane se prapashtesa est asht prezent ne Shqipri .Godo- l-esh .Tani nje gjuhtar mund ti shpjegoje tjetersimet po rrenja mbetet .Paskemi qene latine dhe ne mes ? Ja paskem dijt vleren Karizmes Papes thu ? Na po kerkojme rrenjet te Papa , Njaj don me ardhe te rrenjet e ishit tone Karizmatik " me ba si don populli " Pse keshtu ?  Nuk asht ma Lider i Grigjes ?

Pytje nga salla.. Papa pse smartohet? Bibla nuk thote gje per kete. Nderkohe si femra dhe mashkulli jane krijesa te barabartz te zotit, te afta per tu ciftezuar. 

Ore si eshte puna me adminat? Nuk po japin prurje edhe kur behet fjale per sihariqe...Ka sihariq te madh ne Shqiperi sot o njerez! Une e postova, por adminat japin vetem traala zura nje gale! Pune e tyre...Mu nuk me lagen drute prej bllokimit te tyre

E dija qe ish komunistet dhe bijte mavi te tyre do ti suleshin Vatikanit,se me ate e kane inatin e rrezimit te baballareve te tyre nga pushteti politik perkohesisht.

Sido qe ta vertitni juve Vatikani ka per te qendruar atje sa te kete njerez.Ateizmi e provoi ne Shqiperi dhe as 25 vjet nuk mbijetoi i vetem.Dinamit e tritola beni ne Shqiperi se atje ka leshko qe akoma ju besojne.

Vazhdoni besoni ne enderra se kapitalizmi do te rrezohet dhe ateizmi do te vije.Xhanem keni qe ne 1917 qe keto gjera brockullitni ne fillim nga Moska pastaj nga Kasollja e Galigatit.

 

Ateizmi ka dhe ka pas lidhje totale me komunizmin, por nuk eshte e thene per simetri qe kapitalizmi ka te njejten lidhje me teizmin (perveç se deri ne nje fare mase ne konfliktin simbolik USA-BRSS).

Komunizmi historik ka lindur ne gji te kapitalizmit, si biri prej babes. 

Cdo gje moderne ka lindur ne gji te kapitalizmit, sepse ku ka kapitalizem ka mireqenie, ka njerez qe mund t'ja lejojne vetes te bejne filozofi pa pasur problem te punojne 15 ore ne dite me lopate. Po ashtu, ku ka mireqenie, ka kritike. Dhe prandaj komunizmi pavaresisht se lindi ne qendra industriale te pasura, aty deshtoi, dhe pati sukses mes injorantesh te Rusise. E njejta gje ne Albanie. Grupet e para komuniste ishin ne qytete, Korce, Tirane,Shkoder. Ama suksesin dhe forcen e kishin mes injoranteve, fshataresia e pa toke.

Vezhgim shume i sakte!

Nuk mund te justifikohesh.Qyteterimet, pra zhvillimet nuk kane lindur vetem ne shoqerine kapitaliste.Gilgameshi nuk ishte kapitalist, as te qyteterimeve" Maja" apo te Piramidave.Njeriu i pare qe shkeli Kozmosin, ... nuk u nis nga nje vend kapitalist, por nga zemra e Komunizmit.Bomba ato ike, po...! Dhe po e le .... me kaqe, se po te germojme per elitat,nuk dihet si dalim.Por nuk duhet me fole badihava....Se na degjojne dhe bota ....kushedi se c' thone, moooj!

E kisha fjalen per historine moderne. B. Sovjetik nisi ne hapesire njeriun e pare, por me cfare kosto? Dhe sot, cili model eshte modeli fitues?

Pse mos don te thuash se ka fituar modeli apitalist? E ke gabim.Sistemet ekonomiko shoqerore u ngjajne stineve.Dhe me kete dua te them se cdo vleresim i marre ne nje interval te shkurter, eshte i gabuar.Treguesi i vetem mbetet rendimenti, ne funksion te mireqenies se shoqerise.
vendi yt miku im dhe sigurisht edhe imi, ka sot vetem 55 miliardere....Me kaqe e le une...

Finale e Boterorit 2010. Spanje - Hollande Rezultati 1 - 0. Fiton Spagna.

Shekulli XX. Kapitalizem - Ekonomi Centralizuar. Fund i shekulli XX. Vendet me ekonomi centralizuar komuniste falimentojne dhe adoptojne model (te ngjashem) kapitalist te ish-konkurrenteve. Fiton kapitalizmi. 

A eshte ky modeli me i mire i mundshem? Nuk e dime. Ne krahasim me tjeret qe njohim, Po.

Ndonje dite do ta nxirrni dhe Sokratin ne komunist dhe ndjkes te flakte Marksit smiley

Keto jane te gjitha traplleqe te sakta, te fabrikuara nga propoganda komuniste.

Komunizmi ka lindur ne mes te elitave me te rafinuara, biles nga bij te pasurish, nga ata biles qe urrenin eterit e tyre sepse donin paret me teper se gjithçka. 

Komunizmi ne radhe te pare eshte gjendje shpirterore. Nuk ka lind nga shkollare pordhanjose si pune e juaj, por nga persona qe urrenin fort, dhe kishin hak per te mare.

Psh, meqe jemi mare me Volodjan kohet e fundit, cari i kish varur vellain anarkist, qe desh i beri atentat.

Pastaj nuk u bere ti hunter katunar Shqpnie me quajte injorante eliten ruse, qe ka qene nje nga me te rafinuarat.

Fshatarsia nje mut ka mbeshtetur komunizmin, ndersa proletariati po, dhe e kuptoi tamam kur hengri edhe mutin e tij.

 

Këtyre u duhet të shpjegojnë sesi ka mundësi që komunistët e djeshëm, janë kapitalistët e sotëm par excellence. Këtu e humbin davanë. 

Ja kane gjet edhe kesaj shkollaret me perparse te pastert, me fjalen e fjales, dhe thenien e thenieve:

U DISTANCUAN!

Pastaj:

U BARAZLARGUAN!

Nigjo ti kripto-greko-komunisto-ortodoks,

Edhe amerika e kuptoi se kapitalizmi klasik do te conte ne derdhje pa fund te gjakut (nuk po flasim per gjak puntori, qe si rrjedhoje e kushteve cnjerzore te punes, derdhej lum dje, e curril sot) dhe levizi nga istikami. Futi SS, futi ndihmen ekonomike shtetrore etj. Paten fatin te ishin te paret te benin levizjen drejt qendres. 

Mirë, po veç ta kesh parasysh se me Marksin luajnë në kohën e lirë. Si aperitif dmth.

 

Nemesis, 

Ne fund te fundit eshte llogaritje energjie. Njeriu aq mund te jape. Sa ja blen e sa ja shet eshte muhabeti. Per ksi punesh, Marksi ben vaki ka qene shume me afer Krishtit/muhamedit/budes se mbase 90% e fe predikusve gjate gjithe historise njerzore. 

Ja mo Heretik, si tia mbushësh mendjen (neo-kapitalistit që mendon si komunist), se Marksi është surrogato i Krishtit? 

 

Po une ket po te them nuk flitet mendim i ri vs Krist, por mendim i ri vs mendim i vjeter. Nuk ka faj njerezia qe ca nuk e bejne akoma diferencimin midis mendim i vjeter e mesazhit te Krishterimit. Kapish? Papa psh, ndonese ka frika nga keta te mendimit te vjeter, po e bo hapin e guximshem...

ene te lutem shume, me tikun, shko loz vete...

Bama nuk do me loz me mu, qe kur u allnu me Nene Terezen per çeshtjen e ndihmave humanitare te dhena nga ateistet dhe te vjedhura nga teistet.

 

Me e mira gje kur shprehemi dhe na degjojne apo na lexojne, te tjere, eshte te ndjekim shembullin e te varferave blete.Qe sic eshte thene, gjezdisin fakiret lule me lule, per te mbledhur ate c'ka u duhet per te bere, mjaltin.Dhe pastaj ato te uruara shperndajne neper hoje, gjithe c'kane grumbulluar dhe ashtu sic mund te merret lehte edhe nga nje mendje e klases katert,bletet, fare pa tru, grumbullojne mjaltin e lengshem dhe i mbushin plot e petplot hojet me ate nektar te embel, pa asnje lloj ere.... te rende.
Po me qe ra fjala per bletet, nuk besoj se dihet edhe aqe shkoqur, nese ato thithin nga lulet nje esence e cila kthehet menjehere ne mjalte, apo e shndrrojne ate qe kane mbledhur, duke e perzjere me nje fare menyre, te cilen e dine vetem....bletet pa asnje therrime tru.....
Pse njerzit ato qe grumbullojne per ti erpunuar ...u vine vetem ere te rende?

Nuk i mbaj mend fjalet e sakta ne lidhje me fshataresine, por Lenin krizen e bukes ne Rusi si rezultat i kolektivizimit e shikonte si dicka pozitive, e cila do te eliminonte nje kategori njerezish, qe nuk hynin ne planin komunisteve per proletariatin. Si pasoje e konfiskimit te prodhimit bujqesor dhe krizes se bukes,  fshataret ose do te zhdukeshin ose do te detyroheshin te leviznin drejt qyteteve dukeshtuar radhet e proletareve te angazhuar ne industrite prodhuese.

Tani po flet marrezira! Kurre! Jo vetem Lenini por ishte Cifligari Lev Nikollajevic Tolstoi qe mbajti ne cifligun e tij 13.000 muzhike per te mos vdekur nga uria.Dhe mundi te nxirrte ne rruge klandestine artikullin per Deli Telegrafin ku bota mori vesh hatane qe po ndodhte ne Rusine e kohes .Ndetsa Lenini botoi pamfletin historik Revolucioni eshte shpetimi i popullit Rus
Ju ngatrroni perjudhen e NEPIT, ku ai u adresonte kulakeve...
Qe u thoshin ofiqareve grumbullues...Kerkoni kerkoni per grurin tim, por atje qenin engordhur keni per te gjetur...

E ke pa "stacionin e funit" te 2009? 

Po mir mer burr, si su bet bashke e tja jepnit bakshishin Mr. 7%?

Ne radhe te pare komuniko si duhet. Niveli eshte i ulet.

E dyta, po flisja me heretik, dhe eshte e drejte qe prioriteti i komunizmit ka qene proletariati i qyteteve dhe jo fshataret qe si pronar nje cope toke, shikoheshin si element reaksionare. Nuk mund ta gjej tani citimin e sakte te Lenin ne lidhje me fshataret. Filmi Doktor Zhivago, ka pjese ku fshataret pas revolucionit po vdisnin nga buka dhe hanin kuajt dhe nga ana tjeter kishte trenat e ushtrise qe mbushenin me drithe e produkte bujqesore te konfiskuar.

Hunter, ne se ju kam cenu diku, ndjese, por me Ju dua te komunikoj. Dhe te lutem kurre mos ma merr per cenim dihesh.Ama kerkoj te thuash gjera te sakta.Doktorr Zhivago ka te beje me perjudhen pas Leninit, me Stalinizmin dhe mbi te gjitha eshte film jo besnikerisht histori.
fshataret nuk " vdisnin nga buka " por uria.Te korigjojb menyren e te shprehurit.Ta dishe Lenini ishte mik i fshatarsise Ruse dhe prijes i proletariatit Rus.Kur flet per ... nje kolos si Lenini, duhet me be kujdes! Ne se nuk don te mbetesh nje kritizer i se paditures.Besome dhe mua te shkreten!

Une nuk thashe "vdisnin nga buka" por "kriza e bukes". Tani kuptimi kriza e bukes eshte i qarte mendoj. 

Po Dr. Zivago mos gaboj eshte periudha e revolucionit dhe luftes civile? Behet fjale per periudhen kur Lenin ishte akoma gjalle dhe ne drejtim. Pastaj, cfare ka kaq te rende, te gabuar qe per komunizmin prioriteti ishte proletariati dhe jo fshataresia. Sepse per ta prioriteti ishte industrializimi i vendit cka arrihej nga proletaret dhe jo fshataret. Pastaj edhe baza teorike, libri Kapitali i Marksit ka ne qender klasen e punetoreve kunder kapitalistit. Jo fshataret kunder kapitalistit. Pse kaq pasion per te mohuar kete gje, qe per komunizimin proletariati ishte me i rendesishem?

Jo! E ke gabim.Nuk eshte i luftes civile por i fazes per ndertimin e socializmit.Lufta kunder " Armiqve te brendshem ..ne. Bashkepunim me ata te jashtem. debim internimet, gulaket...

Nis me revolucioni, konfiskimet dhe luften civile. Kshu e mbaj mend une.

Lufta civile eshte 1917 e vijim...Vrangel Kollcak, Denikin.e co...

shembull tjeter qe komunizmi ka sakrifikuar fshataresine per te forcuar proletariatin eshte katastrofa njerezore, dhjetra miliona te vdekur nga kriza e bukes ne Kine nga politikat e Mao Ce Dun, i cili duke dashur te industrializonte vendin, spostoi miliona njerez drejt qyteteve si krah pune dhe kolektivizimet e tokes, qe sollen kolaps ekonomik dhe krize buke. 

Kina eshte nje tjeter mersele, krejt e panjohur mire na bota pa le me ...nga njohja jone.Kina exhte sot kolosi qe trondit boten..Dhe kjo nuk erdhi nga ....Kush? Ore Komunizmi mbetet ideal per gjithe ata qe jetojne... kafshaten.Bota do ti rikthehet ...ne ditet e tua! Se nuk vazhdohet krize, krize, refirma , reforma pafund! dhe keto ti thote nje...kapitalist

Kina ka adoptuar de facto kapitalizmin o grava. smiley Ne bote sot vetem dy vende kane mbetur "komunist" te mirefillte  me ekonomi te centralizuar. Kuba dhe Korea e Veriut.

Ja tani po ja keput fare katundit.Prodhimi, menyra shoqerore dhe sidomos shperndarja, jane tiparet e prodhimit kapitalist hunter...!Nuk a ka sistemi i ideuar nga Buharini dhe i ngritur ne sistem ne Kinen moderne...Studjoi qe te marrish vesh cili eshte avantazhi ku mesiguri do kthet bota e qyteteruar neser

Mire smiley Po me sa di, ekzistenca e prones private eshte e papranueshme me komunizmin. Sipas kesaj, Kina e sotme nuk mund te quhet komunizem.

..." Me sa mund te imagjinohet, prona private do te na shoqeroje deri ne fazen e fundit, ne Komunizem..." K. Marks, letrat Zheni Marks...

Po lere te shpiegoje o Grava .Tani i vjen rradha Meksikes , Brazilit ti i nderhyn .Me pas do kemi dhe ca shpjegime per Indine , Afriken e ku i dihet mbase e dhe per Qelepidhzen e Momlin ...por mbas ca shpjegimeve per perandorine Otomane dhe ne menyre te vecante Perandorine Romake smiley

Kujt do ke i tregu ti per Rusine dhe Kinen ..

Si nuk i njohe o Burre .Po e kalove vitin me duket , dhe po mbush dy dhe akoma merresh me Megallomane e njerez qe rrjedhin e pjerdhin pamabrimisht , kur nuk i njeh e jo me ti digjoje as shkalla e Pallatit ...dhe bejne analiza per "se komunizmi zotrie "  Vallai ti qofsh smiley ..Keta shihen tere diten ne pasqyre dhe i shkelin syne Vetes e sikareve te tyre......"Ec llajo anale te medhaja te presin " smiley

Me shpjegimet e ketyre  dhe Fshataret e Golemit qe shesin fiq me Gomar me plazh dalin me humbje !

 

Xake, zanat i pedagogut me ka mesuar te jem i duruar dhe miredashes.Vec qe per Hunterin kam dobesi...Se eshte persembari djale

Hundderri dhe nje kategori tjeter ku nuk hyn ky qe rrjedh si site , eshte tipik i naivit te kohes se sotme .Te pakten Poeti smiley e ka da menjen nuk e ve ne pune .I dalin shpjegimet e Babasqapit . Po Ky e Keta ?

Kupton ti o Pedagog !!!! Po bejne cope Leninin , Marksin dhe Aleksandri i Maqedonise u ka mbetur smiley dhe ti mer pjese me i shpjegu ?????? Po kush jane keta ( po te heq ty ) qe dje mesuan te heqin MORRAT me vajguri e  te dhjesin ne Hale , te kuptojne cfare eshte Fshataresia e Cfare Kapitalisti apo Punetori e Borgjezi ...Mire kaq thjeshtesi nuk e kane te perdorin nje terminologji dyshuese e mungese pervoje , mbi  ate dije qe aq sa e kane e kane nga  Librat , por Vuuuuu pordhet ne Maje ,  me Shtete e Periudha Historike ,me Revolucione e Filosofe me Sistemee Planetare e Nderplanetare e c'te te them sikur nuk i lexon !!!

Larg digjo mua se ..........zonja dehje eshte pa mend / kur ze vend ne nje kuvend !...pa ben si te duash .Veten perfaqeson ! Une kenaqem kur te shoh perpjekje "dervishesh " ti mire ti jokeq ,ti perpiqu dhe ca "sa te vije Kurban Bagjami tjeter  ose te Flase Papa prap  smiley

Xake xhani, ku do ti gjejme njerezit te cilet duam t'i ndrrojme nje minute e me pare?Une kete nuk e di

Me fal po me duket se ke nje mendje te keqe  Po pse ore me llogjet e ketij me diare mendore ne PPU do behet vendi .smiley Apo me dengelat e kryetarit te Partise time te te Tredhurve Mendore smiley Ao me te ngulurat e Gjembit .Futi nje si nga Fshati tani " Po keta jemi more ...smiley

Po dhe une aq sa thashe mos e merr shume per kengen "Gjeta njeriun " Me shume perafroje 

me parodistet e Vlores ." Shtyje ti e shtyje une / shtyje kush ta shtyje me shume ..smiley Po pse ne dore te ketyre Llogjexhijve e vrimacpuarve pirdh e shfryj mbeti Teoria te kritikohet ????

C'kemi ndonje gjeandej nga qafat e Gicit ?

Ik andej nga pjerdhjet me Lendet Kimike se ke pervoje per shkatrrime .

Ti shkatrron Marksizmin smiley jo me ca tonra me LHL qe vijne nga Japonia ku Mancuria ka nje rrol Primar ne praktikat ,  ku Passolini bisedonte me Leninin cila  do ishte e ardhmja e Bepe Grillos ne Politike dhe c'rrol do luaj InteliDjenca e Diarese per Deja -Vune e Nanos me Llakajn per kampionation e Pordhaceve ne Bote !

Mundet te bashepunosh edhe me te tjere me " Dasmen e Hasan Pordhes "

Vazhdon te prodhoje me rendimente te larta fabrika e kakerdhive antiDyring.

ja dhe papa i shejt,po na justifikohet qe femijt vijn vet ne nuk i lusim e as te mos ju shkoj ndermend qe papa & kardinalet bejn ashtu me femijet ....

Po kur gjejne prinder idiot mire ua bejne.( prinderve ta kam fjalen se femijet jane te pafajshem, ku ti cosh shkojne )

Paska nderhy fshesa. smiley Po perse nuk na lejoni te shprehim nje mendim te sinqerte, per papen? 

PPS: O Komentus, o Universitet Kristal!!! smiley 

Papa ky  kopje feminore e Marksit   ftoi Boten ne Revolucion . Nuk i percaktoj drejt Klasat Plebe apo Patrice ,Fshatare apo Bejlere Kapitaliste apo Puntore por i futi ne te njetin Klasifikim .

Krishti ka qene Pederast ! Le ta ndiqni !

Ketu beri nje pauze duke perjashtuar femijet e punetoreve dhe fshatareve te Gurkusarit dhe pame nje lepirje Buze nga Gjiri Lalzit drejt kapitalisteve !

Nuk do  do reagojne ata me nje Tope per dhenie Sume ( Kujdestaret e Haremit ), por besoj dhe  ata te diarese qe e kane  me kollaj si nje vrime e mesuar  qe rrjedh e pjerdh ..dmth e Hapur perjetesisht , prej  te cilave Lenini pasi kishte marre inatin me Carin qe i kishte varur vellain , dhe e vari  me moton " vere e hapur eshte veshtire te mbyllet " la te kuptohej se Fejame emire eshte Feja e Lekut ! Vleresohen edhe proceset aperitife  para se te filloje Ngrenja e bolleshme 

Pastaj ......sa do u mbaje smiley ...ceshtje tjeter ! Amen !! Le te mirpresim deklarimet e Kapitalisteve si Lider te Papes qe rrenxoi komunizmin !

mallkoje tiku mallkoje!!!! smiley e shef me, duhesh te jesh ne humor te vecante ti, qe te lujne shoket me ty. 

Cfar shokesh, shoket thote. Por une nuk kam pas shoke as atehere kur ishte per te pas, shume vite me pare kur kishte ne blog burra me te mire se sa une, e jo tani qe kane mbet vetem rrotaliet qe dine te flasin vetem traplliqe politike.

 

Nuk me duket etike, kur ketu vim me deshire dhe sensin e nje fare kontributi ne masrn qe seicili gjykon vetvehten.Ju merrnni cu duhet, Te tjerat i hidhni.Por pse te jene " traplliqe"?

Sepse jemi ne fazen POST, dmth per politiken jemi ne fazen postpolitike, qe do te thote ne fazen e absurdit. Nuk ka me djathtas dhe majtas, behet politike per politike, plus qe ka humbur çdo vlere.

Pse te mos vjedhin politikanet, ne emer te çfare gjeje? Sepse ka thene Lenini tek Antidyringu?

Disa here e kam gerga ket muhabet, tani kam filluar te lodhem.

Thone qe bytha eshte pi.hi  i te ardhmes, masnej shembullin e keni me Robespjerinsmiley

izi izi Barca sot

Kete skenen smiley e dhane ter mediat perendimore, ishte diçka e bukur dhe natyrale. Ky papa duket me popullor dhe baballek smiley

A thua besojne akoma kto Papat qe jane zedhenesit e Zotit mbi toke???Jo per gjo po esht e Rende shume.

Si morin persiper me bo Babain e madh keta une se di

smiley smiley

Miq te dashur, feja ka deshtuar ne misionin e saj historik ne menyren me dramatike sesa sistemi i ri, socializmi.Te kuptohemi komunizmi nuk eshte sistem ekonomiko shoqeror,mpor aspirate e fazes se fundit te socializmit.Feja dhe ideologjia komuniste kane qene ne nje linje komandimi te shoqerise.Ideologet fetare njerzit i konsideronin "dele" ...te Perendise, por nden komanden e primateve fetare.Moralisht shkeli mbi parimet qe vete i ngriti.Kot nuk ka aluar inteligjencia besuese tek.." Feja e vetvehtes"

Hunter, meqe u sqarove me te tjeret, çfar deshe te flasesh me mu se nuk e mora vesh mire?

heretik, je i mirpritur ne duskutime miqesore se nuk ndajme por bashkojme ide

Nuk kam ç'te diskutoj as miqesisht, e as armiqsisht per kollosin humanist Leninin qe krijoi i pari kampet e perqendrimit (nazistet e kopjuan me nje variant tjeter).

Hallall vuajtjet dhe vrasjet, jo vetem te armiqve, por me teper te miqve, po te ishte arritur ndonje gje e hajrit.

Fatkeqsisht i tere sistemi me tankse topa e mitraloze, me leniner dhe antidyringer e everinger perfundoi ne hale.

Vatikanin e ke akoma ne kembe.

C'ka me per te diskutuar? Evidencen? Apo pralla te intelektualeve snobe oksfordas qe nuk gjejne ide tjeter per te dale kacup?

 

Lenini krijoi kame perqendrimi? Pa hyr ku gjen daten qe Lenini e la ete bote...! Qe te mesoshe jo per gje !

Ja nje diskutim krejt i vecante per nga mungesa e argumentit.Por tipik per te gjithe ata qe me ... nje c.temen, shtyjne darkat dhekenaqen qe degjuan vete sa thane...

... Vatikanin akoma ne kembe..? Vertete i beson kesaj qe thoni?Je futur ne Vatikan? Jane 39 portrete.Profecia parapa se i fundit do te ishte : Nje Pape... i Zi Nuk ndodhi Pse valle ?

C'futesh or burre kot me kot nga telat me gjema te ezoterizmit e te profecive.

Jam duke thene se deri me sot formalisht Vatikani eshte ne kembe si fuqi, pothuajse si dikur. Papa vjen verdalle neper bote, me mijra vete dalin ne sheshe, politikanet i rrine gatitu etj, etj ... .

Ndersa me AntiDyringun dhe Empirokriticizmin merren vetem ca kokrra profesore Oksfordi, ca shoqata  adoleshentes dhe pensionistesh qe kane kospektuar veprat M-L, kane ngritur dolli dhe kane kenduar kenge popullore neper dasma, e per keto ju duket vetja superiore.

 

Shoqatat e mendjelehteve gjithheret kane qene me status te vecante..

Ke shume te drejte, por historia nuk eshte bere kurre prej " te marreve"Ajo mbetet si ka ndodhur.

Historia e komunizmit eshte e marre, dhe eshte bere prej te marreve.

Dialektika nuk eshte shkence, qe mund te kuotohet prej mendjeve diabolike.Historia e zhvillimit te njerezimit ka nisur me Komunen, ne primitivitetin e saj.Por Ju e keni ca si te veshtire te beni dallimin mes njerezimit ne ate qe eshte quajtur " Shoqeri" dhe individit ne raport me te, mes aspiratave te shoqerive dhe ato te individeve.Tek plot njerez , ne jete u dominon " uni", te cilin filozofet e lashtesise e quajten daimonioni. I brendshem.Ne gjirin e shoqerise nuk mund te kete nje daimonion te vetem, pervecse " marreveshje" mbi bazen e ca parimeve qe erbejne te drejtat- ligjet.Keto te drejta i ane formuluar mendjet e ndritura, te cilat a dhe si ju, qe i kane quajtur " te marre.Por njerezit qe flasin, bazuar ne mohim, popullorce u kane thene capraze.

Tani kerceve ne dialektiken diabolike te te drejtave te njeriut.

Jemi duke folur per komunizmin marksist-leninist, ku jane shkelur me te dy kembet te drejtat e njeriut ne emer te te drejtave te njeriut, te cilat nuk i ka shpik komunizmi. Vete Marksi e pranon se ne çfar ka shkruar ka pasur pararendes, megjithse nuk i ka treguar pararendesit e vertete, i ka mohuar.

Siç duket ti dashke me fitu se s'ben diskutimin, sapo e shef qe e shkele ne nje drejtim, hop hidhesh dege me dege ne tjeter drejtim.

Kur te thashe se kollosi Lenin eshte shpikesi i kampeve te perqendrimit, mu pergjegje se nuk njoh historine. Gjembi te solli dy linke per faktin (jam i sigurte qe eshte hera e pare qe e degjon), ti as u ndive e as pipetive. He pra kush e njeh historine?

Te tregova evidencen se Komiteti Qendror nuk ekziston me, dhe Vatikani eshte akoma ne kembe, jep ca pergjigje pa kuptim.

Ja nje evidence tjeter nga te marret çapraz:

Si ta quajme faktin qe nje superinteligjent i iluminuar humanist, kollos i proletariatit te Gjirokastres, shfarosi te gjithe shoket e vet?

Perfaqsues i kesaj inteligjence te modhe mer jau poliagjenti Mehmet Shehu, komandanti i divizionit te pare (e vetmja trupe vertet efektive nga pikpamja ushtarake), shpetuesi i jetes se superinteligjentit te iluminuar humanist pergjate Operacionit te Dimrit, shpetuesi i situates ne çdo krize te shtetit prej grupeve armiqsore.

Dhe kjo ka qene rregull ne kampin e perqendrimit komunist, kampion humanisti Stalin, te tjeret pak a shume njesoj si ai.

 

 

Nje saktesim qe lidhet me nje paragraf...

Kampet e pare qe quheshin ''Kampe Perqendrimi'' jane kampet te cilet UK i ngriti ne Afriken e Jugut. Kampet angleze jane ndertuar fundit te shekullit te XIX (1899) gjate lufte kundra Boers (koloneve Hollandez). Me sakte gjate te ashtu quajtur Lufta e Transvaal.

Edhe perandoria Spanjolle ngriti kampe perqendrimi ne Kuba, po ashtu nga fundi i shekullit te XIX.

Rregjimet naziste dhe komuniste u bazuan ne kete eksperience per ngritjen e kampeve duke ia pershtatur ''nevojave te tyre''.

Bukur fort, e saktesove qe Ameriken e kane zbuluar vikinget, dhe jo Kolombi.

Ta kam fjalen se gulagu eshte nje kercim cilesor me kampet angleze dhe spanjolle, dhe aq me teper e kam fjalen qe te mos i vishet gulagu Stalinit (qe devijoi nga kollosi Lenin dhe Lad Majakovskij), i cili kopjoi lagerin nazist. Ne fakt ka ndodh e kunderta.

Kampet angleze dhe spanjolle ishin kampe te bera nga okupatori per popullaten e pushtuar, ndersa lager (pjeserisht) dhe sidomos gulag (komplet) ishin bere nga vetvetja kunder vetvetes.

Lere pastaj per permasat e fenomenit, qe as mund te krahasohen.    

Une nuk diskutoj dhe debatoj kur qysh ne fillim te debatit ne trapeze plas era e rende.Gje qe flet per mllef ne forme thartire nisur qysh prej fundit te stomakut.Me mua po deshe diskuto me kulture dhe durim pa as mete vogelen ofeze.Linku qe solli gjembi eshte pjese e paperfillshme e gjithe antileninisteve te botes.Lenini vdiq ne janarin e 1924, kur ju i adresonit veprim ne vitin 1936, mirepo as kjo nuk me habiti sepse ka sot te moshes tende, nuk e di por ka qe kur pyeten kur u clirua Shqiperia prej ...atyre divizioneve te Lavdishme partizane, te cilat juve ju japin pakez alergji, pergjigjen krejt te sigurte si shvejku, ....Shqiperia e clirua ne 1967...! Nuk kane faj se ne fakt, bazuar mbi kete teme edhe ahere u clirua.Ne kete pike eshte i gjetur edhe mirkuptimi Juaj.
Tani kur diskutimet behen mbi parime perjashtimet marrin vlera negative.Individet ne raport me sistemet kane atur ndikimet e tyre, por fati i Roberspierit nuk ishte i njejte me jehonen e Revolucionit freng.Dhe kete ju nuk mundet ta kuptoni ne se lodroni me fate individesh( jo Mehmeti , jo tjetri, se per Enverin si ishte e qysh arriti, flet historia jo pake por gjysem shekulli, me te mirat te metat dhe domozdo edhe fajet.Kolloset vetem fate te tilla kane patur) duke kujtuar se thoni gjera qe prej jush u haberis mileti.Pastaj une sinqerisht ju them, nuk guxoj ti bej kritika " Hazeretit Lenin( te tille nuk e kam quajtur une por nje kollos mendimi dhe percues shpirteror mbi nivel Pape) pa le me Marksit e Engelsit, te cilet permbysen shekuj mendimesh...Per Leninin gjer sot jane shkruar libra sa trefishi i atyre per Jezu Krishtin.Per Marksin, zamet e ke tu hedhish nje sy.E duke mos qene marksist prej varferise mendimit ne formim, ju pyes, ku e gjeni te gjithe ate guxim qe me nje te rene te lapsit i quan te gjithe keta kolose mendi i " te marre" ? E si dua tju shfajsoj miqesisht i them vehtes..Lira ne te folur nuk ka kosto fare...

Kampet e perqendrimit jane krijuar ne te gjalle te Leninit. Ka shkruar nje liber te dokumentuar per kete pune vete Solzenicini. Ai eshte i pari qe i nxorri bojen genjeshtrave krushoviane qe Stalini eshte burre i keq, ndersa Lenini eshte burre i mire. Me pas ka nje leteratyre te tere qe merret me kete pune.

Une nuk kam asnje thartire, sepse s'kam sepse. Thartire ne stomak kane enveristet, stalinistet, leninistet, marksist-leninistet mbasi statujat e idhujve te tyre i dhjene alabaket ne 89-ten.

Ja ta zeme se per Leninin qekan shkruar 3 here me teper se per Jezuin (gje qe nuk eshte e vertete), dhe per Enverin 3 here me teper se per Kadare, Naimin, Nolin dhe Fishten bashke.

Pyetja eshte: tani ku jane tani librat e tyre?, se ne 89-ten me to ishin mbushur plot kazanet e plehrave.

 

Vete solzenikini nuk kishte lere kur u qellua Lenini...Une as nuk e thashe "Lenini eshte burre i mire" apo i keq xhanem , sepse nuk kam edukaten tipike katundare, te prallis mbeshtetur koken ne nje cope trung lisi dhe ashtu te mat vetvehten me kollose te mendimit.As te merrem me " kohen e arte" kur alabaket benin histori, sepse kam qene nje prej atyre qe inspironin ndryshim, te cilin nuk e kam pat imagjinuar ate nepermjet djegies librave apo mbushjes me to te kazaneve.Por qe ta dishe mire fundi i atyre mentaliteteve rezultoi me ngritjen lart te atyre vlerave te ketij populli dhe gjith si ne ne rrugen, te cilat u neperkemben nga halabakeria deri sa dhe vet vlerave, pasurise ardhur nga gjithevai lume djerse te popullit u dhane shkelmin qe e kane per zanat vetem halabaket, shpellar et, mujsharet dhe kapsointelektualet me certifikata fallco.Nuk jeni i vetmi, kalot si ju qe ne kohen e shtetit te kusareve bertasin per shtetin despotik me tere dinjitetin e despotizmit, por ama shtet.E ne don ta dishe perfundinisht bindjen time te sotme, do deshiroja nje shtet edhe me despotik, por jo kete shkerdhato- shtet te katandisur ne nje derexhe qe as per 100 vjet te tjera Nuk Ka Per Tu Bere as sic qe.Dhe jepi tates se une nuk e lodh me me ty

Shume bukur, mbaroi edhe ky muhabet si gjithe te tjeret, kush jam un dhe kush je ti, ti me ofendove dhe une nuk te ofendova, sepse ti me ofendova sepse ai te ofendoi kur ti nuk e ofendove, etj, etj ofendove ... ofendove ... ove ... ove.

Beji te fala avokatit Ngjela, nuk e di si e ka mendjen tani, por kohe me pare ne tavoline tu pi kafe e quante Volodjan here "mongoli", e here "mongoloidi".

 

 

Po jo more se as me shkon ne mendja te te ofendoj.Pastaj Takun une e kundershtoj ne shume nga sa thote.Se nuk ja fut kot ....vetem rralle here.Por kur vjen puna te diskutohen figura te qenesishme te koheve duhet me qene realiste.E qysh e ndoqen pas tere ata mendimtare te revolucionit te 1905 dhe ju nenshtruan si mendim atij te " palo Vollodjas " ? Ja ku jane ne zbatim ne Kine idete e Buharinit.Nuk e di por mbase bota mund te ece sipas shinave te asaj teorie dhe praktieke revolucionare suksesive.Gabimisht flitet se dhe Kina po zbaton sistemin kapitalist.Mirepo kjo nuk eshte aspak e vertete.Se nuk i njohin tezat e Buharinit, shokut me te ngushte te Leninit dhe qe u vune ne jete ngaTeni...
Une nuk jam me praktiken qe shajne dhe lavderojne ato qe nuk i kane te njohura.Kurse tek Juve kritikoj menyren " fondamentale" te vleresimit.Nje lloj nervoziteti qe buron ...nga tipi besoj.Por nuk te konsideroj kundershtar.

C'ke me tipin, merru se çfar po te thote tipi, qe po te thote gjera evidente. Nga e merr vesh ti qe qekam nervoz, nga daktiloskopia?

Nuk perben vlersim se sa vete dhe sa shtete ndjekin nje person. Nuk eshte tregues definitiv çfar ben Bashkimi Sovjetik, Kina, Amerika, Irani etj.

Ka 2000 vjet nje person e tradhetuan edhe 12 dishepujt e tij, e megjikete ai fitoi, ne kuptimin qe ka 2000 vjet qe djekin mesimet e tij.

Ndersa Hitlerin e ndoqi nje Gjermani e tere, plus kolaboracioniste ne tere boten (edhe shqiptare), e megjithkete perfundoi ne hale te historise. Njesoj si Lenini, dhe pas i vjen edhe Buharini. (Thene kjo me nervozizmin me te qete, harmonik dhe relaksues).

 

 

E c'ka ketu per diskutim? Per mua thjeshtesia e ketij njeri me jep shprese per kete bote qe i ka hip kalit mbrapsh

 nje djalosh qe ishte pjese e nje grupi femijesh te ulur ne skene, u cua dhe shkoi te perqafonte Papa Franceskun. 

" nje djalosh  ?!! " ai eshte femije jo me shume se 5-6 vjec, "Djaloshi" eshte 15-16 vjec! 

O Bamë, shife këtë:

Bota e sotëshme, ashtu siç e shoh unë, është ndarë jo në dy, por në tre fronte ideologjike; pjesa e tretë, pjesa më e madhe, më e shëndoshë, më impozante, mbeti besnike ndaj parimeve të Demokracisë përparimtare dhe kapërcen me fuqi dhe me vullnet gjithë tronditjet dhe tërë nervozitetet që shkaktoi lufta ndërkombëtare e periodës 1914-1918 në struktura shoqërore të popujve të mëdhenj që muarnë pjesë n’atë ndeshje më të tmerrëshme të së gjithë historisë së njerëzimit. Dhe jam i bindur se popujt e qytetëruar, popujt e mbrumbur dhe të ritur brenda njëj tradite të gjatë zhvillimi cultural, nuk mund t’i sakrifikojnë për hirë të një aksidenti katasrofal, siç është çdo ndeshje luftarake. Lirit të tyre të shtrenta dhe të shenjta për fitmin e të cilave derdhën pjesën më fisnike të gjakut të tyre bres pas brezi botëra të tëra. Kjo është bindja e ime e pa tundur.

I gjithë shkrimi "Pse nuk jam marksist", është për tu lexuar. Po kjo pjesa është më interesantja. Jo në dy - thotë Merxhani, por në tre pjesë është e ndarë bota perëndimore. Përveç kësaj që përshkruan, dy të tjerat janë komunizmi dhe nazizmi. 

Papa, dhe ajo çka përfaqësonte ai, i përkasin këtij frontit të tretë.

Kur shikoj rob që flasin pa kurrfarë respekti për përjetimin e traditës kulturore evropiane, që është jashtëzakonisht e lidhur me fenë - nëpërmjet të shkuarës së vet, atëherë e para gjë që mendoj, është kjo: ky robi, kushedi në çfarë haleje i fut hundët. Dhe nuk zhgënjehem asnjëherë. Ose "kreshnik" do e shof të bëhet, ose "kamunist".

 

 

Pse u be L1B pas kaq vitesh qe bota nuk kishte pare nje te tille , dhe pse dolen marksistet ne skene ? Lufta e pare boterore  nuk filloi pse dolen ne sken "komunistet" ! Do te ishte sigurisht nje gje e mrekullueshme ne qoftese bota do ti kalonte problemet ne menyre paqsore, por kjo nuk ndodhi  dhe nuk ndodh per shkak se natyra e njeriut eshte rebele. dhe e paneshtruar ndaj nje dogme te caktuar! Egzistenca e kontradiktave te medha sociale- eshte shkaku kryesor qe i ben njerzit te jen rebel! smiley

Është interesante se të dy vendet e botës perëndimore që u prekën më shumë prej nazisto-fashizmit, përkatësisht Gjermania dhe Italia, pas L2B, gjetën strehë në identitetin e tyre të krishterë politik. Përkatësisht me CDU-në në Gjermani, dhe Democrazia Cristiana në Itali. E madje me dy njerëz kryeshenjë që vendosën identitetin politik deri më sot të këtyre dy vendeve: Adenauer për gjermanët dhe De Gasperi për italianët. 

 

keta kardinalet, abatet dhe prifterinjte ne pergjithsi, bejne mire tu rrine sa me larg femijeve te vegjel!!

smileysmileysmiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).