Kufiri greko-shqiptar: një kufi i jashtëm i BE-së dhe një tokë që nuk i përket askujt, që ndan vendet dhe i bashkon njëkohësisht. Ky është një vend që të kthen në të kaluarën: gardhi me tela me gjemba dhe bunkerë të regjimit paranojak komunist, ndërsa emigrantë të uritur kalonin malet e Gramozit fillimet e viteve 1990-të gjatë post anarkisë komuniste.

Sot, kufiri qëndron gjeografikisht: mes prindërve dhe fëmijëve të tyre emigrantë, mes fituesve dhe humbësve të krizës ekonomike greke.

Që pas liberalizimit të vizave për qytetarët shqiptarë në vitin 2010, kufizimet kanë një dimension tjetër. Delet shqiptare shiten me kamionë në Greqi, muzikantët shqiptarë fitojnë para në dasmat greke; dhe të rikthyerit, për të cilët nuk ka perspektivë as në Shqipërinë e dobët ekonomikisht, dhe as në Greqinë e tronditur nga kriza. 

Florian Bachmeier - Gazeta "Tages Woche"

22 Komente

_

EH ska pse i bi te fiket se e do azgan burrin jo qytetar. Kete kengen tregojua bames and co. Te zene mend para se te martohen

smiley

Nusja nga fshati, nena nga Berati-(fshati !)  smiley e ku o ndryshimi ketu fshat / qytet?   smiley

shikoni cik kete foton, nr 4, e Bashkimit.. dhe kini cik merak ato armet kimike, mor amani...

Mjerim! 

Keto fotot bardh e zi, sikur te kujtojne nje kohe para 50 vjetesh. Mos eshte kthyer prap ajo kohe? 

Pa fjale! Kanga e Dhimbes Krenare- keto foto! 

Cfarë batërdie!!! Kush eshte deputeti i zones?

Aman me keto foto

1,3,4,5,7....bukuri qe vret!!!

Kjo ndodh se shqiptari per shqiptarin eshte ujk i eger! Sidomos po hypi ne ndonje karrike, uje te zi  nxjerr! E keni vene re kete? 

po e kam vene re ilir-jan. dhe kjo semundje eshte e trasheguar fatkesisht , ka te beje dicka ne lidhje me zemren dhe karakterin

Ka te bej me shume me ambientin ku eshte rritur si eshte rritur! Ata qe jane rrit keq, ne kushte te keqija dikur, dhe u eshte dhene mundesia, te fitojne  dicka ne menyre te pandershme, jane bere sot "bosa" te babezitur, te pangopur per te pat pushtet dhe para!

Me tregonte nje shok, se "maloket" ne Tirane, kane zene disa poste kyce, nepermjet klaneve politike qe jane te nderthurur me njeri tjeterin, duke perfituar shume benefite. si poste, ofiqe, detyra si pergjegjes shefa, qe kane ne dore,vende pune, punojes, qe i perdorin ato,  me shume per interesa personale se sa ato publike, krijesa me dy fytyra nje prej kafshe (ne brendesi) dhe nje fallco ne aparence ne dukje! Me nje kulture te ulet dhe komunikim skandaloz ne pune! Psh eshte normale ne Shqiperi qe Shefi te te thote ty :gjate punes "Shko dhe me paguaj pak qirane e shtepise tek Rruga e Dibres!smiley " ose "Me co pak Laptopin ne makine, dhe me pastro makinen" ose "Shko me ve nje llamp tek shtepia ime !" smiley   smiley ose " Merr makinen  dhe coje pak gocen time ne shkolle dhe mere nga shkolla mbasdite dhe coje ne shtepi ! " Vjedhin shume shtetin, bejne biznes privat ne orarin e punes se shtetit. Po i raportove nuk ke shance te jesh ne pune! Direkt ne rruge te madhe! Pastaj perfundon ne emigracion si ata ne fotot me larte! Ne shqiperi ka nje problem te madh social me punen! Nuk ka drejtesi dhe nuk gjen drejtesi! "Mos te rente halli me Gjykatat ose me Spitalet se te gjen gjema e madhe"-thone sot shqiptaret! Nuk zgjidh dot nje problem me drejtesi,aq keq eshte bere ne Shqiperi! 

 

 

 "Psh eshte normale ne Shqiperi qe Shefi te te thote ty :gjate punes "Shko dhe me paguaj pak qirane e shtepise tek Rruga e Dibres! " ose "Me co pak Laptopin ne makine, dhe me pastro makinen" ose "Shko me ve nje llamp tek shtepia ime !"     ose " Merr makinen  dhe coje pak gocen time ne shkolle dhe mere nga shkolla mbasdite dhe coje ne shtepi ! " Vjedhin shume shtetin, bejne biznes privat ne orarin e punes se shtetit. Po i raportove nuk ke shance te jesh ne pune!"

zvarranik ne shtepi te vet; zvarranik kudo qe do e hedhin rruget e jetes!

Ti e lidhe me origjinen. Mendoj se s'ka te beje as ajo nqs duam te jemi fair.

Sepse njoh shtetas te lindur e rritur ne qytet me edukaten 0 , kulturen 0 dhe dijen -( minus nen 0)  dhe ansjelltas, nderkohe qe krahun tjeter te grafikut njoh shtetas rritur ne qytet ose fshat qe ke deshire te bisedosh dhe mesosh prej tyre.

Besoj se eshte ceshtje, karakteri, shpirti ose zemre, situate dhe faktore si je rritur dhe vendimin ne nje moshe te rritur per t'u permbajtur ne boten q ete takon apo per t'u kthyer ne monster.

kjo e fundit eshte me e kollajte per ata qe s'kane karakter dhe dinjitet.

Te gjitha keto foto, nga e para tek e fundit, nuk kane nevoje te shoqerohen me nje paragraf te tille, i cili me se shumti eshte bazuar ne nje kendveshtrim prej zvaraniku te shokut tuaj. E nise mire, nuk ka arsye pse ta perfundosh keshtu ilir-jani!

Do me kete genjyer maskarai ? Do zoti ashtu te kete ndodhur, mos qofte e vertete!  

si o nuk te ka genjyer shoku,  akoma ke dyshime ti ?! Do zoti nuk merr mendjen e shokut  dhe le ingliterren, mos qofsha gabuar! smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).