Ndërsa pritet që qeveria shqiptare të bëjë publik vendimin e saj nëse ka pranuar apo jo të marrë përsipër shkatërrimin e armëve kimike të Sirisë në vendin tonë, protesta e qytetarëve ka arritur kulmin mëngjesin e sotëm, në Tiranë dhe në qytete të tjera të vendit. 

Protestuesve që kanë qëndruar në Bulevardin para Kryeministrisë gjatë gjithë natës, iu bashkuan në mëngjes grupe qytetarësh, studentësh, nxënësish dhe aktivistë të mbrojtjes së mjedisit, të cilët po protestojnë kundër shkatërrimit të armëve kimike të Sirisë në territorin shqiptar. Shumica e qytetarëve u organizuan përmes rrjeteve sociale, si "Facebook" e "Twitter". 

Mësohet se të gjitha gjimnazet e Tiranës nuk po zhvillojnë mësim gjatë ditës së sotme, pasi nxënësit kanë dalë në sheshe për të protestuar. Organizatorët e protestës thonë se sot në sheshin kryesor para kryeministrisë pritet të mblidhen rreth 40 mijë persona. 

“Jemi këtu për të pritur një jo. Në Shqipëri nuk duhet të futet asnjë gram sarin apo helme të tjera.”- deklaroi një ndër organizatorët e protestës. 

Si asnjëherë më parë, manifestimet e protestës kanë gjetur mbështetje jo të vogël popullore në qytetet kryesore të vendit. Protestat kanë rinisur në Elbasan, Durrës, Lezhë e Berat.  Në Elbasan protestat kanë rinisur në sheshin ‘Gensher’, ku qytetarët vijojnë t’i bëjnë thirrje qeverisë të mos pranojë armët e Sirisë. 

Kryeministri Rama pritet zyrtarizojë sot në orën 17:00 qëndrimin e tij zyrtar në lidhje me çështjen e shkatërrimit të armëve kimike 

Me një fjali të shkurtër në rrjetin social "Facebook", kryeministri Edi Rama shkruan se “sot ne 17.00 do të mbaj publikisht qëndrimin tim mbi cështjen e armëve kimike”. 

Burime pranë qeverisë i thanë një ditë më parë “Zërit të Amerikës” se gjasat janë që Shqipëria të mund të tërhiqet nga bisedimet për çështjet e armëve kimike. Ambasadori amerikan në Tiranë Aleksandër Arvizu në një intervistë televizive tha se një përgjigje negative nga ana e Shqipërisë do të ishte zhgënjyese për Shtetet e Bashkuara. 

Ndërkohë Kombet e Bashkuara dhe Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike pritet të publikojnë sot planin për shkatërrimin e arsenalit kimik të Sirisë, kryeministri Edi Rama parashikohet që të shpjegojë pozicionin përfundimtar të Shqipërisë në këtë operacion. 

Për këtë çështje opozita vetëm dje u pozicionua qartë duke u shprehur kundër e duke propozuar organizimin e një referendumi. 

225 Komente

asgjesimi i kontrolluar i armeve kimike - jo

djegia e plehrave ne cdo cep te shqiperise - po

---

Në fakt Shqipëria ësht një vend i ndotur kimikisht,në shumë zona të mëdha dhe shpesh mjaft rëndë gati të parikuperueshme( Soda Vlorë, Porto Romano, Mjeksi Elbasan, Laçi, Qafë Molla, gjithë zona naftnxjerrse) dhe nqs  se një nga kushtet e detyrueshme ka qenë dhe pastrimi i ktyre zonave (që kushton shumë ) si dhe largimi i mbetjeve çështja e shkatrimit të lëndve kimike (se tani po del se nuk qenkan armë të gatshme) duhej të diskutohej më seriozisht them më seriozisht, juridikisht se shpesh këto operacione ngelin nga fundi dhe në "harresë".

Mgjtht prap ne s'kemi asnjë kusht teknik e njerzor për punë të tilla por dhe marrveshje të tilla me peshë ndërkombëtare.

Prandaj më mirë ësht JO dhe pse na ngelet gjysma e Shqipërisë e ndotur ndoshta ndryshojmë e ndërgjegjsohemi pas kësaj.. 

Pse nuk del tani o km? Ka njerez qe jane ne shesh prej 24h, ca ka kaq te rendesishme per te pritur deri ne 5. 

Ose thuaj jo, ose nese nuk e ben dot leri njerezit te flasin ne referendum. 

Qendrimi im apo i qeverise? Ky flet si mbret mer burre.

Ram kesaj corbe qe bere nuk ke pse ti pergjigjesh me !

Te jene te gjithe antaret e qeverise, perfshi ketu dhe kodhelen si rama valle?

Cfare katastrofe e tmerrshme per kombin shqiptar !!!

 

Sidoqofte medja shqiptare shume shume e dobet si nga ana morale dhe teknike ...Jazek tha ...

Per nje vjollce

 

Celi vjollce e vogel mbi gurishte

si ylber mbi planete te panjohur.

Keshtu kam enderruar edhe une dikur,

ylber te behem mbi akuaforten e kohes te vizatuar eger.

Por te gjitha c'thashe

u treten ne kujtesen e palexueshme te ajrit.

Me me fat jane perendite

qe kthehen tek toka te skalitur:

Ti s'ke per t'u skalitur kurre

e vec ndoshta ne kujtesen e palexueshme te ajrit.

Ky ishte fati yt prej ylberi,

me nje kryq shiu te koka.

Por fati dashuron tere popujt e zotave

te shumte si rera,

vjollce e vogel, o shpirt.

 

Rama si p... i bukur

nga twiteri

na ka lane takim

n'pes sahati !

Palloshi pret ti vije kumbari nga Amerika sot qe te shprehet. Ne fakt kjo ardhja Countryman nuk eshte sihariq fare i mire sikurse dhe ajo intervista e kukudhit te qelbet te ambasades mbreme...Po gatuhet nje corbe e felliqme ne kurriz te shqiptareve. smiley

PS: Per ata qe ende besojne se nuk ka asnje presjon nga SHBA ti vezhgojne gjerat me kujdes..Daja Sami s'e leshon kollaj landfillin prandaj vetem protestat mund te ndryshojne vendimarjen. Nq se Rama i thote Po e fut vendin de fakto ne trazira dhe nuk do me duket cudi dhe te detyrohet te jape dorheqjen me pas...Eh mer pallosh poltika e jashte nuk esht Forumet e Freshit...Welcome to the Fucking Real World!! smiley

Art

Ti te pakten si djal me nivel mos i kushto shume energji sulmeve ndaj Rames, po e perseris per te qindten here, ju lutem fokusohuni vetem tek oponenca ndaj helmeve kimike, ne cdo forme qofshin ato. Nuk i duam ne vendin tone dhe pike. Vetem ky duhet te jete togfjaleshi i protestes. Ka kush e ben oponencen politike pastaj ne rruge dhe ne kuvend, nuk vuajne per  goje opozitaret e aq me pak Berisha. Nqs nuk do populli dhe kuvendi nuk ka pidh none qe i sjell ato arme ne Shqiperi te jesh i sigurte per kete.

Eshte pergjegjes si kryeministri i vendit, sa me shume te zgjatet JOja me shume uje do coje tek opozita..nje kauze qe ne fakt tashme nuk i perket fare asaj

Ehuuu ti flet sikur s'ja ke idene politikes. Ti sikur nuk kupton qe Shqiperia kontrollohet dhe drejtohet teresisht nga forca te huaja... ne c'do aspekt, ne te katert pushtetet.

Problemi eshte qe kjo nuk eshte nje fatkeqesi natyrore, nje termet, fjala bie. Jo Jo, ky eshte nje vendim i gabuar i KM Rama, prandaj natyrisht qe ai eshte edhe pergjegjesi i kesaj gjeme qe do t'i bej Shqiperise. 
Ndersa ne rrafshin politik, kjo qqe po ndodh eshte dyfish me e rende po te kesh parasysh qe Rama, mbase me te drejte, nje nder vendimet e para qe ndermorri ishte shfuqizimi i ligjit mbi importimin e plehrave. Pra, plehra organike jo, ndersa kimike po. Po ky eshte kulmi i jokoherences dhe papergjegjshmerise politike. Eshte kaq e qarte !! 

Po qe se Vendimi eshte marre ate se ndryshon dot as zoti !

Por puna ose me mire te them problemi thelbesor ne kete ceshtje eshte se si u mor ky vendim !!! Doli rama si cub dhe tha brother sillini tek une apo i than big brother do ti sjellim tek ty ??? Kaq e thjeshte eshte ceshtja ? Fakti qe rama nuk po flet do te thote se ate e kane vene direkt nen kontroll dhe i bejne presion ? shtrohet pyetja kush i ben presion dhe cfare i bejne presion? smiley

Na rekomandoni ndonje parrulle smiley

Arvizu o kokgorice

hajt na puth ne prapanice

-------------------------------------------------------------------------

 

duam vizat tona !

(me arbvzxiun kokgorric, ti sonik mos u grric)

Po thojeni dhe ndonje fjale te mire per popullin Sirian ore... se kshu duket sikur vk atyre qe po vdesin ne Siri vetem te mos vdesim dhe ne.

Psh:

We Love you People of Syria, but we can't dismantle them safely!

Poshte zagarizmi

Shpirti s'eshte per shitje

Buk, kryp e zemer

JO BUDALLALLEKUT

 

shqipri etnike  pa arme kimike

Për ambientalistin Artan Lame, që sot kryeson edhe Agjencinë e Legalizimeve, reagimi i qytetarëve, të cilët prej ditësh janë hedhur në protesta, nuk është i duhuri. “Shqiptarët treguan që nuk janë ende të aftë për të marrë përgjegjësinë mbi vete”, tha Artan Lame në një reagim të shkurtër...

Ca thoshte ky dikur per plehrat e Sules jam kurjoz,,Ironike huh?

Ka pas me shume floke ne koke atehere.

ueh dhe e kam mendu ket Lamen kto dite

po mire bre, i duhuri mund mos jete, po pse nuk ndihmoi Lamja i cike , sic ka bere me pare, tja hapte syte miletit.

apo s'flet dot njeri, as mban dot njeri qendrim pa lejen e komandantit

meqe s'folen, te rrine tani, me mire mos flasin hic

"ushtar Lamja eshte i yni"..smiley

po nuk ka kohe ky mavrija te pergjigjet gjate.. i vetmi njeri qe punon ne kryeministri.. atje, lan e lyen zyren e kryeministrit..smiley

Lamja vete e kushdo qe i jep vetes te drejte te gjykoj reagimin natyror te nje populli te gjith te shprehur ne menyren me civile te mundshme duke patur parasysh rrethanat ta marrin ate te drejte dhe ate gjykim dhe ta ngjeshin mbas bythe. 

Jo nuk e duam pergjegjesine Lame. Faleminderit por ne kete pike do biem dhe ne ne batakun e norvegjezve, danezeve, grekeve, turqve etj... popull kot. Cfar populli te doni ju do jemi ne, vetem, ato mos i sillni ketu. Ah edhe faleminderit per qendrimin racist ndaj shqiptareve, eshte opinion shume i vleresuar. Tani edhe ti si gjith kokgoricat e tjera.....

Ky eshte nje i çmendur. Shqiptaret treguan qe nuk i besojne politikaneve te korruptuar shqiptare sidomos ne çeshtje te tilla. Ketu behet fjale per interesin e popullit, si nuk duhet te çohemi ne proteste? 

carrotcake

E kupton qe keta jan specie te semura mor burr..? Keta jan te vetmit njerez anembane globit qe kan dalje ne media dhe merren vetem dhe gjykime kritike ndaj nje popullate te tere. Keta mire qe jan bere ushtare te racizmit antishqiptar por edhe ne rolin e intelektualit kritik keta te keqen e shikojne gjithmone tek populli shqiptar dhe perhera u del ne analize qe ne cdo aspekt populli shqiptar eshte negativ. Cuditerisht! Nuk e kuptoj cfar kan per end result keta? 

Ja tani psh Lamja ka thene qe meqenese shqiptaret po ngrihen ne protesta sepse ashtu si vende te tjera dinjitoze nuk duan helme kimike afer femije te tyre, na qenkan te papergjegjshem si popull. Tani cfar eshte end result ketu? Cfar kerkon Lamja te arrij me perdhosjen raciste ndaj nje populli te tere (jo se na plasi bytha kuptohet!) ? Ca pret Lamja tani, qe shqiptaret te ngrihen e te thone... "Mos tani qe ky Lamja super i zgjuari paska thene keshtu ne duhet te ndryshojme rruge, te reflektojme dhe te vime ne perfundimin qe PO, helmet kimike duhet ti sjellim afer femijeve tane qe sic tha ai aneleshi amerikan te dukemi qytetare te pergjegjshem te botes"

Dhe pastaj Lamja te kenaqet qe ashtu si ai vete edhe shqiptaret si popull te futen ne udhen e diktuar nga perendia qe aq bukur shtjellohet nga analeshi me siper.

Per kete them qe te gjithe politikanet jane te korruptuar dhe kjo gje reflektohet nga fakti qe shumica e shqiptareve nuk votojne. Artan Lame eshte nje idiot, si te jemi ne me te pergjegjshem se Turqia, Norvegjia, apo Franca? Nje vend i vogel me njerez te varfer? Une e kam shprehur shpesh kete gje: Shqiperia eshte nje koloni e Amerikes.

 Na kane care trapin per per shkallen e Tujani qe do prishi rruga e Arbrit, ndersa helmimi potencial i gjithe vendit qenka me pak i rendesishem. Prostitucion intelektual, do ta quante dikush ! 

Kur i sheh gjithe ata langaraq qe lehnin gjithe kohes gjoja per mjedisin e tash mbrojne helmet kimike te vjen per te vjelle. 

per nje karrike jetojne te gjithe...qe nga palla i gjate deri te erjon brace...

 

 

Po kjo eshte ajo qe eshte me irrituese. Keto kujtojne qe populli do vazhdoje te votoje per PS ne te ardhmen. Ne jug, ku turizmi ka fitimin me te madh, si do te votojne njerezit per nje parti te tille? Nje pyetje tjeter me e rendeishme eshte, si do votojne njerezit duke e ditur qe cdo parti qe ato votojne do punoje ne dem te vendit? Keta 23 vitet e fundit Shqiperise i eshte bere dem. Ato ndertimet ( dhe ato me ngyra), restorantet, apo klubet e striptizmit qe jane bere neper vend nuk jane perparim, jane shkaterrim. Armet kimike jane kulmi i te gjitha gjerave. Kjo eshte vija e famshme e kuqe per ne.

ta shpjegon grava, xakja dhe poeti si votohet per kto

sa rendesi i jep vetes ky palloshi mor aman... u be nja 1 jave qe ka tronditur vendin, ndersa ky e merr shtruar.. serbes serbes, do pergjigjem ne oren 5, thote..

po si tha or, si tha kur sapo u be kryeminister. ... "une nuk jam kryeministri juaj, une jam kryesherbetori juaj". kryelangaraqi thuaj me mire mor lamash, se na e peshtiroset me kete arrogancen tuaj!

Belul, ne oren pese jep pergjigjen e qeverise shqiptare per armet. Amerikanve mund tju jap edhe nje ore me pare ndoshta por sot ne oren pese e komunikon. Tani ca ka te keqe ketu?

ka te keqe mo vlla, si ska..?? ka dite qe ka coroditur vendin ky.. ka shqetesuar popullin, te cilet me te drejte merakosen per te ardhmen e femijeve te tyre dhe te Atdheut.. njerezia kane lene punen, shkollen etj e po protestojne, a thua sikur nuk kane 1001 halle te tjera ne Shqiperi.. kush ja pati borxh Ed Rames kete..?? prandaj duhet te dilte 1 ore e me pare e ti jepte dum idotllekut qe vet e krijoi, e te qetesoheshin edhe njerezit, ja keshtu..!

te cilet me te drejte merakosen per te ardhmen e femijeve te tyre dhe te Atdheut

 

kete e the bukur  Lufta tjeter do te vije se sben te pakten ne 10 vjet kemi lufte a me serbin apo me grekun nje zot e di ...beosj se ky eshte dhe shkaku pse nuk po na fusin ne EU. Gjinkushat dhe kodhelka Ramat sjane ne gjendje te ndertojne ushtri...se ne cgjendje eshte Kombi te gjithe e dime !

Shtrohet pyetja se kush do na dali perkrah? 

Sa per armet kimike po ta them se Shqiptaret, si te rritur dhe femije, kane henger buke dhe perime me radioaktivitet cernobil Russ Sllav Ukrainas (kam qene i vogel athere athere kur dulla e mbante sekret si derri kete pune) dhe si gjeti asgjo ja prap si macet u shtun !

Personalisht them pse gjith kjo gjullurdi e show e hidh kunja ? Loja e kujt eshte kjo ?

DerWill

Sipas teje amerikanet i kemi miq qe do na mbrojne nga greqia dhe serbia? smiley

megjithse qesh ata te kane mbrojt  ... kush ta boni luften ne 99 tani do kishe nje Kosove te shkaterruar komplet dhe nje Shqiperi te mbipopulluar e rrumpalle fare ...keto jane fakte qe nuk injorohen dot !

Po mos te ishin ata une e ti per te shkuar ne Shqiperi do na duhe te merrnim vizen une tek ambasada serbe ne Vjene e ti tek ambsada serbe ne Londer...kaq thjeshte jane punet or ti lum miku !

Nuk jam fare dakort! Kjo eshte propaganda mediatike dhe ajo qe do te besosh ti. Une per veten time personalisht nuk jetoj me liri te dhuruar nga askush. Nuk e di per ty. Kam bindjen qe edhe kombit tone nuk ja ka dhuruar njeri lirine, pervec se ja kan limituar dhe kondicionuar. Menjf kemi opinione teresisht te kunderta. Te mbaj opinionin tend une timin. 

Sakrificat, lufta vleresohen nga gjaku qe derdhet. Sa ushtare amerikane u vrane ne Luften e Kosoves? 0. Sa u vrane vetem ne zbarkimin ne Normandi?

Nuk po themi te mos jemi mirenjohes, po cdo gje ka mase. Amerikanet bombarduan nga 10 mije m lartesi ne Kosove, pa pasur parasysh kujt po i binte bomba - dhe shume i rane edhe karvaneve te shqiptareve. Ata vete e kane thene se nuk u futen ne lufte te ndihmonin shqiptaret po e bene per parime te tjera. Si ka mundesi qe 14 vjet pasi Amerika e ka Kosoven ne doren e vet, Kosova prape nuk ka ushtri, nuk ka pushtet te plote, nuk eshte ende shtet te garantuar etj, dhe prape eshte e varur nga Rusia apo Serbia.

Pastaj, kjo miqesia, qe te bera nje nder nje here, dhe tashti therr djalin per mua, tingellon nje cike si mafioze.

MM

Argumentat faktik qe parashtroni ju jan pafund mbi ceshtjen ne fjale, problemi eshte se cdo individ zgjedh ne ka deshire te krijoj opinione te bazuara ne llogjiken e vete apo te mbush radaken me cfar i ofron propaganda mediatike. Nuk u fut kurr perendimi per shqiptaret ne ate konflikt e madje i ka trajtuar shqiptaret ne media si mos me keq ne ate periudhe aq te veshtire. U fut per interesat dhe vlerat e veta, edhe sot e kesaj dite amerika nuk i vendos kurr shqiptaret para grekve dhe serbve... kush mendon ndryshe duket qesharak perball vete amerikanve.

Po te nisesh nga filosofia e llogarive te tua del ne faktin se amerikanet kane luftuar ne qiell pra bombat qe kane hudhur i kane hudhur gabimisht se i ka mor era  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

E verteta eshte se Amerikanet kane bere dicka shume me te vyer se gjaku ata vune ne peshore ose shqiperine me kosoven ose pjesen tjeter te botes dhe e verteta se cfare ndodhi dihet !!! 

Kosova seshte e varur vetem nga vetja e tyre ...eshte fatkeqseia me e madhe se ne shqiptaret e shqiperise ( dicka qe e ve shume ne dyshim per ty ) nuk e kemi akoma te qarte se cdo te thote clirimi i kosoves !

shyqyr zotit qe soji i juaj eshte vetem pakica !

Se ckane thene ata e kemi lexuar dhe degjuar te gjithe fakt eshte se Klinton injori tere boten dhe i ngrejti serbet zgubpthi pa i mare leje njeriu pra na hapi rrugen e ekzistences jo vetem kosovarve por tere shqiptarve !

Luften e bene Amerikanet per ti treguar gjithe botes se pakti i miqesise me shqiptaret do te jete deri ne fund te jetes !

Ore jam dakort, por supozojme per nje moment qe akoma nuk i ka dhene amerikes pergjigje perfundimtare. Do ishte me mire per ty sikur ai ti kishte thene PO qe ne fillim dhe te kishte dale qe ne oren e pare e te kishte dhene kete lajm duke e vene popullin perpara nje fakti te kryer? Prandaj po them shikoni me larg Rames... keto jan gjera qe ne si shqiptare nuk i vendosim dot. Jam i mendimit qe Rama sot do te shpjegoje detajet e kerkeses dhe do ta coj ne kuvend per miratim. Kam bindjen qe megjith fushaten agresive ne media PRO, me mashtrueset me te sprovuar te medias tone, perseri nuk ka per kaluar ne kuvend. Per mendimit tim ka dy dite qe eshte zgjidhur kjo pune, dhe amerika kot e zgjat em Shqiperine, te shohin per zgjidhje te tjera.

iiiiiiiiiiiiii Japan press thote plani ka Shqiperine destinacion

 

ky akoma se ka kuptu qe pergjigja eshte dhene, po thone gjithe shqiptaret JO, kaq eshte pergjigja, 

Dhe, fatkeqesisht per ty, shqiptaret nuk jane gati te udhehiqen prej teje per te tilla ceshtje, nuk kane besim, dhe mire bejne, keshtu qe thuaj ate JOne qe po te kerkojme dhe kerko edhe falje per gjithe zallamahine qe krijove nga arroganca, mungesa e pjekurise, dhe mosrezonanca jote me gjithe shqiptaret, per nje xhiro turistike ne Shpine e Bardhe.

 

Absolutisht Agron. Duhet te gjunjezohet perpara githe popullit. 

jo ne gjunje jo, se e kemi per lider, du sdu une.

Por te pranoje qe e kaloi cakun, dhe ndjesa per njerez eshte, kte presin shqiptaret.

Personalisht mendoj se shperfillja qe iu be shqiptareve ne kete rast ishte ajo qe i nxorri ne rruge si kurr me pare, do thoja. Do tregohet i zgjuar po e ndjeu disi kete, dhe ti perfille sic duhet.

rama e ka dhen pergjigjen me kohe e me vakte ,perpara se ti JEPEJ pushteti,e jo vetem per armet kimike....

kshuqe nashti ska ça tu  thot i shkreti

Per kete njerezit bejne shume gabim qe shkojne te votojne; Te rinjte jane mashtruar me ato pak leke qe i jane dhene, por tani do ti shohin pasojat e idiotizmit qe kane bere. 

dum lek, dum pun, dum te asgjesojm armet kimike.

doli mr Tahiruci, ja vuni fajin popllit

jemi shoqerisht te papergatitur per ti dhene vendit mundesine te mbaje pergjegjesi se bashku me partneret nderkombetare !!

po poplli e ka fajin prape !

 

Ai thotë jemi   dmth dhe ai ësht i papërgatit. Dhe ngjarjet at tregojnë se politika shqiptare (si pjesë e rëndësishme e shoqërisë) nuk është e përgatitur që të mbajë përgjegjsi të këtij rangu.( pa folur fare për kushtet) 

jane bo mo legena se sala pash zotin

e ka fajin poplli

e ka fajin opozita

mah !

Ministruci i mbrendshem smiley

"po poplli e ka fajin prape !"

po kush tjeter..?? Saliu, le qe u be boze, po iku tashi..smiley

iku mer iku

po qeveria prape e sjell mes nesh
 

I vjen inat se nuk po i fiton ato para qe i kane premtuar.

Hehe, injoranti. E quan mundesi. Eshte FATKEQESI!!!!!

dhe Tahiri eshte politikisht i pergatitur te mbaje pergjegjesi, smiley

or gomar, nuk fyhet populli yt qe te mos dalesh keq para arvizut apo ku di une se ke po lepin ti, turp per ty dhe turp per ne qe na rreshkite ti e shkove aty ku je.

Tahiri o kokgorric, 

je i lutur te mbash rradhen..

Vetem Edi Rama ka ngel pa dal e pa sharr popullin tani. Popull edepsez... kur dun dhe shqiptaret femijet e te ardhmen e tyre mer hej... me rob shpie! U bon dhe kta.

 

 

Protestat janë shumë pozitive: 1. sepse mund të kontribuojnë për marrjen e një vendimi pozitiv, dmth "JO" armëve kime. 2. sepse mund të kontribuojnë edhe në rritjen e çmimit nëse vendoset për "PO". 

Gjithsesi, unë jam kundra armëve kimite. Por nëse vendoset që ato të dërgohen në Greqi, Kosovë, apo ndonjë vend tjetër afër nesh, ka për të na ik petlla të gjithëve. Me helm, me faqen e zezë e pa kokërr leku...

Po i tha JO Shqiperia te jesh i/e bindur nuk ka shanc asnje vend fqinj ti thote PO.

 Kosova, Kroacia dhe  Greqia( pak problem kjo e fundit politikisht) janë vendet më të sigurta në rajon për kte çështje dhe s'ësht çudi që një pjesë të bëhen rreth nesh.

Inshallah i shkatrojnë  në Syri dhe s'kemi asnjë "pishman"smiley

Me helm, me faqen e zezë e pa kokërr leku...

 

ne dhe bar do hame pra mo smiley

 

ps: jo per gjo, por mbreme LEFTY pyeste se "pse jane nderru keshtu rolet" dhe kishte veshtiresi ne te kuptuarin e faktit se kush eshte komunist sot. Vetem ti vejsha nje pasqyre perpapa qe ta shifte veten ?? !  smiley

plako, je ne bote reale ktu - nuk po shef ato filmat sci-fi. Zgjohu dhe shif realitetin. Lexoje kabllogramen e withers per rrjedhjen e arsenikut ne qafe molle. Pare per ilace thu ti? po jo mer vlla, mos ja fut pordhes!

ka patur pasoja publike rrjedhja e ketij arseniku ?
seriozisht pyetja.
 

Keto jane ca shifra te pergjithshme nga Agjencia Atomike..jane alarmuese per nje vend te vogel si Shqiperia

n 1990, Albania recorded around 2800 new cancer cases a year. Today the Balkan country is seeing a 50% increase in cases and cancer is now second only to cardiovascular disease as a cause of death.

Besoj se po te behet nje studim i detajuar ne Qafmolle kjo shifer do te jete shume here me e larte smiley Por ti e di fare mire qe ne Shqiperi nuk e rrun kush per jeten e njerezve

Art më vjen keq të them se i ngatron gjërat nuk ka radioaktivitet në qafmollë dhe Shqipria nuk ka zotruar material radioaktiv me shumicë ndonjëherë dhe s'ka pse ngrihet ky problem në kte temë se krijon keqkuptime . Nga i kanë nxjerr kto të dhënakto?

Une thjesht shikoj ato pak fakte qe ekzistojne mbi rritjen alarmante te semundjeve kancerogjene ne vend te cilat nuk vijne vetem nga radioaktiviteti por edhe nga lenet toksike si merkuri,arseniku etj. Thjesht ajo agjenci ka publikuar te dhenat smiley

Ajo është përgjegjsi e qeverisë shqiptare që ika marrë paret dhe s'ka ditur ti ruajë ato mbetje siç duhet.Nqs atje paska dhe metale çështja bëhet dhe më e paqartë. 

Qafë molla ësht tregues që Shteti shqiptar nuk ësht i aftë e i përgatitur për punë të tilla me peshë ndërkombëtare jo vetëm nga mungesa e kushteve teknike e njerzore por as bërja e marrveshjeve siç duhet  e përfituese njerzore ësht dhe kjo; si marrveshja e kufijve psh. 

ca pret te shofesh ti, ftyra te deformume prej kontaktit me lende radioaktive si te the hills have eyes? jo, nuk kam degju per kto deri tani. Po ajo eshte zone ushtarake e izolume mes malesh qe ruhet dhe normalisht, nuk shkel kembe civili. Po as nji shetitje ne pyll nuk besoj te jete per ata qe punojne aty. 

p.s. ai brace trimi beri nji zbythje "taktike" sot. Nqse ja kam fut pordhes kot tha per ate punen e gjendjes se lengshme dhe te sapunit, e bera me ca kam degju se une nuk e kam haberin. Por i kerkoj falje vetem atyre qe marrin vesh - tha, jo cdo njeriu...i dhjere po krenar. Per kto njerez ka nevoje ai vend

 ajo zonë nuk ruhet sipas reportazhit që ka qenë këtu dhe tregon se papërgjeshmëria ësht tipar i përgjithshëm i shtetit shqiptar.  

kabllograma thoshte qe eshte zone ushtarake

Janë disa vjet diferencë kabllogram sot.

Opo ca thua ti, je ne terezi ti apo jo... smiley Ai greku nuk la kamionet e NATOs te kalonin thjesht ne territor te vet ti keput brrockulla. Shoqeia civile dhe e majta greke jane nga me aktivet ne Evrope dhe ne shumicen rasteve kane vene vulen perfundimtare ceshtjeve te rendomta ler pastaj  nje ceshtje kaq te rrezikshme si kjo qe to ta digjte tejembane Greqine ne protesta. smiley  Ky lajmi i Kosoves eshte  zhurmues i radhes dhe pa vije llogjike, nuk ka mendie llogjike te dergoje armet ne nje vend pa stabilitet te brendshem dhe jashtem..plus atje ku perflasin keta ne Minierat e Trepces duhet te pyesin ne fillim Cetniket e veriut  qe qarkjullojne me arme ne mes te dites.

po grekeve u ka hec mir fort ky inoti modh me NATO-n

Grekeve nuk ja ka fajin as daj Sami dhe as Nato por rradakja e vet smiley ..Edhe Daj Sami nga ana tjeter i ngjeshi mire me arme Greket, se andej nga ne ka hedhur lleshte e currit

greket lan breket ( o ca rime) tu ble arme gjermone & amerikone..

Ja shpejt e shpejt vetem vitet e fundit qe ta kuptosh...

400 Abrams M1 dhurate nga Daje Sami ne 2012 (ne greqisht)... Sa tanke ke zotrote? Sa avjone? sa te ka ndimuar daje Sami ushtrine tone?....Ups harrova ju ka vene detyre avjoneve greke te patrrullojne qiejt tane. Kuptoje qe je fundi i bishtit te kavallit smiley

ku me e marre me pase te njejtin credito me ameriken e gjermanet ,si e kane greket!!!As kena me e mbrrite kurre...Pse? Aresyet jane te shumta ,shpesh i thote edhe Jul ,po shume kush i nisun per antipati personale te tipit poshte Janulla nuk e lexon me vemendje e konsiderate

Edhe 1 billion te jepen, nuk duhen gje.

Padija nuk ka brirre, por e ka emrin shqipetar. Jeni bo te gjithe si ata kalamojt e vegjel qe i tremshin me fjalen "LUGAT". lol

S'ka fare rendesi ajo kuazi... Shumica derrmuese e popullit nuk i do, tani a ka nje fare te drejte historike ky popull te dyshoj? Shikoje derexhene ku eshte katandisur dhe fol sinqerisht. Bota me sa kam pare vete edhe te zhduket ai popull vetem do ferkoj duart, e them me bindje, nga qelbesirlleqet qe kan ne zemer e s'kan lene vend pa i c'fryre kunder shqiptareve, duke filluar nga vete amerika. Nuk ju kemi asnje borxh Kuasi, asnje borxh. Ky popull po thote vetem na lini te qete! Kan kaq vjet qe u helmojne zemrat sot duan t'ju helmojne te ardhmen ne kuptimine drejteperdrejte te fjales.

Dhe cfar ndodh? Disa qelbesira njerez, zvarranik par ekselance dalin e fyejn nje popull te tere. Ne kohet  moderne qendrime te tilla raciste jan te papranueshme per asnje popull.

Paske pi shume whisky mrom kur thu sot se si kemi borxh asnje gje amerikes?????? smiley

Une nuk i kam asnje borxh, madje me ka borxh. Per ty nuk e di por une gjykoj qe shqiptaret ne pergjithesi nuk i kan asnje borxh, aq me teper te rrezikohet shqiperia dhe brezat e ardhshem.

ketu nuk flitet per mu e per ty por per nje komb mer toc !!!!!

O kryetoc, une flas vetem per veten time dhe jam opinion te pergjithshem per nje komb, nuk marr persiper te komentoj per gjith kombin si ty.

Ora a e kuptoni se ju ka marre koka ere te gjitheve? Nje metalurgjik ne Elbasan qe mbjell kancer cdo dite apo nje dyzine fabrikash cimento nuk nuk zbatojne asnje mbrojtje ndaj mjedisit, menaxhimi skandaloz i mbetjeve urbane dhe industriale, jane te gjitha qe po e vdesim kete popull si pa kuptuar por edhe te ndergjegjesuar per te mos e care bythen fare. Ndersa hidheni perpjete, akoma pa e ditur, per nje nisme te niveli boteror bashkekohor dhe qe do te kryhet (po u pranua) nga specialistet me te mire te njerezimit. JU qofshi.

Kuazi, ajo qe nuk po trajtohet por qe une e kam perseritur ketu vazhdimisht por humbet ne gjullurdine e cic miceve peshkore... sepse ne peshk te lexojne se cfar thote dikush duhet te jesh perendia e personifikuar se ketu vijn te gjith per te llapur e askush per te lexuar.

Kuazi kjo eshte vetem ceshtje probabiliteti rreziku. Mnjf nuk duhet te trajtohet fare cfar mund te ndodh nqs ndodh dicka me ato 1200 ton lende kimike, sepse ate e dine te gjith, as cfar kushtesh teknike plotesohen as kjo e kesperteve boterore. Po e perseris prap, e vetmja menyre e trajtimit te kesaj ceshtje eshte probabiliteti i rrezikut.

Une nje pyetje kam tani, ti i futesh nje aventure diku me probabilitet rreziku per jeten dhe te ardhmen e te gjith brezave te tu dhe helmimit te tokes ku jeton me deshire? Nje po ose nje jo per pyetjen dhe uen kaq kam per te thene.

Kozi pse mbjell kancer metalurgjiku; nga del ky përfundim.Metalurgjitë afër qendrave të banimit janë se janë industria më vjetër. Ndotja e saj ësht e kontrollueshme.

kur eshte ceshtja per padije, ty te lexoj me interes berber. Se ti ke eksperience ne kte fushe

populli është lopë e shenjtë. 

Te nderuar admine, eshte bllokuar faqja nga çeshtja e gazit smiley hidhuni ju lutem edhe nga MONITOR-i se ka lajme ekonomike interesante. 

Nuk pret Money-tori yt deri mbas ores 5PM Pjer?

Qe kjo puna e armeve kimike eshte me "te ngecme" eshte. Jo, se po te ishte me te drejte (e me rrezik 0) transparenca nuk do ishte dhe aq e veshtire. Per mendimin tim eshte me "te ngecme" dhe shume biles. Ne kete mes pa u sqaruar i gjithe lemshi nuk di cfare t'i thuash Rames e te tjereve (bashke me opoziten) qe jane ngaterruar ne kete histori.

Fakti qe operacione te meparshme te financuara po nga amerikanet kane lene mbrapa nje stok me mbetje kimike te rrezikshme (por qe nuk klasifikohen me si arme kimike dhe prandaj nuk e rruan njeri - sa as roje nuk marrin me mundimin te vene) te ben te dyshosh ne cdo lloj operacioni te metejshem qofte edhe sikur zbardhues rrobash te jene ato 1000 ton qe i planifikojne Shqiperise. Pra pasiguria buron nga vete klasa politike ne rradhe te pare, keshtu qe keta Tahirucet mos na cajne shume minderin me keto togfjaleshta gjysem-filozofik "nuk jemi te gatshem shoqerisht". Te ulin koken e te nxjerrin pergjegjesite e veta ne gjithe kete histori.

Duke qene qe amerikani po e hoqi nga axhenda kete siklet pas x vjetesh as nuk do ta rruaje me per mbetjet toksike qe nuk klasifikohen me arme kimike ai peshqesh do t'i mbetet Shqiperise per shume kohe. keshtu qe cdo lloj perfitimi te kene duhet t'i thuhet JO, kjo ka per te na ulur pike ne syte e amerikes (nuk jam i sigurt se kjo eshte domosdoshmerisht gje e keqe) por do nga ngreje ne syte e opinionit nderkombetar si nje komb me dinjitet dhe jo si nje vasal (sic klasifikohemi rendom deri me tani).

Sido qe te shkoje kjo histori, ishte/eshte nje prove zjarri per pjekurine e politikes (pozite/opozite) por dhe reagimin qytetatr te popullit. Dhe kjo eshte ndoshta e mira e kesaj te keqeje... qe te shohiom se deri ku shkon.

...do na ngreje ne syte e opinionit nderkombetar si nje komb me dinjitet dhe jo si nje vasal (sic klasifikohemi rendom deri me tani)

...

Sido qe te shkoje kjo histori, ishte/eshte nje prove zjarri per pjekurine e politikes (pozite/opozite) por dhe reagimin qytetatr te popullit.

 

Thone se amerika do i terheqe trupat e vet nga kosova; dhe do e vere kombin shqiptar para proves se zjarrit: luftes me serbine

ps: kjo qe shkruajta sigurisht qe eshte sci-fi. Por dhe ti, sci-fi shkruajte smiley

Stalker qenke i/e lodhur nga protesta 24-oreshe smiley . Ku e pe sci-fi tek shkrimi im. Une thashe prove per "pjekurine e politikes" por dhe "prove per reagimin qytetar". Sci-fi ishte tek fjala "zjarr"? Ah OK atehere e terheq ose zevendesoj me "prove e veshtire" smiley Qe te jemi te sinqerte nje reagim i tille ralle ishte here pare por edhe nje nderveprim i tille mes pozite<=>popull<=>opozite<=>popull rralle ishte pare. Dhe kjo po tregon dobesite dhe anet e forta te te gjitheve.

jo jo, 'prove zjarri' e nenvizova, meqe edhe une, ne pergjigjen time ku evokoja luften me serbine, perdora termin 'prove zjarri'

sci-fi-ne tende e shoh ketu :

do na ngreje ne syte e opinionit nderkombetar si nje komb me dinjitet dhe jo si nje vasal (sic klasifikohemi rendom deri me tani)

 

Bukur. Armet nuk do vijne sepse procesi tashme nuk perligjet as nga numrat ne parlament. PS nuk e kalon dot e vetme kete pranim.

Jo-ja e Shqiperise do u kushtoje donatoreve te asgjesimit te armeve kimike me shume para. Ishalla kerkojne specialiste nga Shqiperia, pra nga ata qe ishin pro per te punuar ose si vullnetare apo me page ne keto pune. smiley

Arvizu pranoi qe per kete proces eshte informuar PD-ja zyrtarisht. Sot ka replika ambasadori i SHBA-se me Lulzim Bashen ne media. Kjo me shijon vecanerisht. Frika qendron se mos per te kompesuar kete bllof mbase me vone na detyrojne me konsensus.

Dy gjera me interesojne mua personalisht ne kete histori e qe une po i shijoj si perspektive afatgjate : nuk vijne armet kimike dhe damkoset cdo kush qe i shkon mbrapa Sali Sheqere Vucidolit, dashnorit te dhise se vetme te kasolles.

Ndersa per baxhellat e PD-se me duhet te sjell ne vemendje se si reagual per ndertimin e centralit berthamor. Meqe e kemi fjalen per ambientin dhe per te ardhmen e  femijeve. smiley

Jam ne merak per Bamir Topin gjithsesi. Cfare mendimi ka per kete ceshtje. Se kur foli kunder dhe Fatmir Mediu duhet te thote dicka dhe ai vete. Apo ka fol e une nuk ekam kuptu? 

Nje zot e di pse me ka kapur gjithe ky merak per te djathten anti-komuniste, se ajo qe bashkepunon me PS dihet.

P.S. Tahiri ka dashnore. Rama rreh grate. Spiropali nuk ka dashnor. Toni Bler do vjedhe te gjithe shqiptaret kudo qe jane. Populli eshte kokpalare. Ajo e tatim taksave shkon me rrobe banje ne plazh... smiley

Jam ne merak per Bamir Topin gjithsesi. Cfare mendimi ka per kete ceshtje.

Ai eshte konsistent si gjithmone: Flet me heshtje! smiley

Jo kete here e kam jashte kesaj formule.

Mua me duhet te di nga nje i djathte se si duhet te reagonte opozita per kete rast. Edhe si opozitar por edhe si ish president duke ditur si funksionon kjo pune.

Nese Rama nuk e ka informuar Presidentin gabim sipas meje, por une dua ta di vertet jo nga e majta kete opinion por nga e djathta.

Dje degjova qasje te tipit Rama mund te eleminohet dhe fizikisht per PO-ne. Kete e tha Andi Bejtja...

Nqs i duhet ndonje punetor lopate ketyre specialisteve te armeve kimike, kemi en plot qytetare te pergjegjshem te botes qe jan vullnetare te ndihmojne, Tahir-lluku-babashta, Naim Cili, Artan (sa me bezdisin shqiptaret mer hej) Lame e shume te tjere... qe nuk gjenden as ne danimark e ne norvegji mer yahoo!

byth-byth i kan pas thon atij llafit. T'mos kishin dal robt ne protesta dhe e shifnim ket bilbilizimin tat per sheqeren vucidolin. Po nejse, ti boj punen e partise, vk se mund t'rriten femijet mes helmeve te rusise.

Kush eshte puna e partise qe po bej une?

Byth-byth ?!  Vallai nuk e kuptova c`hyn bytha ketu. Po qefmosprishur le te ngelemi secili ne mendimin e vete.

A thu ket kishte n'mend Rama  kur tha 300 mije vende pune!!!qyr qyr qyr si lidhen punet...te fella shuume

eh ca bote eshte kjo... e kujt ja priste qe komunistat, marksistat, Zhizhegistatsmiley, do beheshin proamerikanet me te flakte...smiley

"shkrepse te mira te fabrikes LLAPshin, tha"

edhe nje here :

pra :  kush jane komunistat e vertete ne kete mes ??? smiley

Këta e kanë gjet Amerikën në bahçe mer ti. lol.

Se çfarë të përbashkëte mund të ketë Saliu me Reganin psh, hajt e më llafos ti. Ua thashë unë, "dy qershia lidh në nji rrfanë". 

 

Karizmen...e kane shumete parbashket.....

Këto që lëshoni, janë më keq se armët kimike. Zotëriu është një VRASËS.

 

Ka ndonje gjykate ne shkalle te fundit qe e ka thene kete?Kur te kete do jem dakort me ty..E une nuk harroj.smiley

 Belul çështja nuk është pro apo kundra amerikës gabimisht apo me qëllim disa e kthyen kështu deri pardje ndërsa dje për çudi (gjë e mir) demonstrata nuk pat asnjë shenjë antiamerikane apo antiqeveri por mbështetej në slloganin e vetëm që duhej të kishte që në fillim pa i dhënë ngjyra krahësh "JO armëve kimike" (ndoshta i kan ndihmuar këshillat e ambasodorit që qenka dhe dhe sponsori). 

Pro o kunder amerikes jane duke e sjelle keshtu..Nuk mendoj ,analiza logjike me thote qe nuk ka asgja kunder Amerikes.e nuk ka pse te kete.Ne rastin me te mire Amerika thjesht ka testuar terrenin..Gjatomani asht perdredhe...le ta mbaje tesh.Nuk ban vaki qe amerika me tu imponu..Nuk ekziston.Manifestimet ,protestat nuk jane kunder Amerikes (sepse nuk ka pse te jene)po kunder sjelljes se qeverise,kundrejt mungeses  se informacionit ,kundrejt PJO ...Jo helmet ne Shqiperi.Deri sa te kete prononcim te sigurte nga ana e Amerikes qe kane marre vesh se Shqiptaret nuk i duan helmet ne manifestim.Mos i zini bese askujt..veç deklaratave te Amerikes

prizreno.., tinezarisht si skutha qe jane, keshtu po ja paraqesin publikut, gjoja Amerika pyeti Shqiperine si aleat i mire , ndersa Shqiperia ka detyrime ndaj mikut tone te madh.... kupton ti tashi..

Belulo, nuk dole gje nga Expo-Libri, nga Pallati i Kongreseve, se atje zhvillohet Panairi i Librit, ne mos gaboj. 

dola Pjero, dola.. bleva dhe nja 2 libra atje..smiley

a po, jashte ishte dhe nje tende me qofte e birre krikell e hatashme!!.smiley

Boni transparence pra dhe thojuni njerezve qe marredheniet me NATO e USA do shkojne drejt ftohjes dhe ai aleati modh politik nuk do na boj keq por sdo na rri me afer. E prisnim te na ndihmonte edhe per BE ?????

Boll i rrejtet njerezit, njehere rrofte aleanca here tjeter nuk e dum.

Ndoshta keto plehra svijne por kerkesa per ndonje detyrim tjeter te vockel do vije prape, apo kur te keni Salukun, eshte me e lehte se nuk do e merrni fare.

Populli do transparence, dhe ti sqarohet se ka ene co detyrime ne kete botesmiley
 

Po kosova, i merr dot kto armet kimike?

Nuk i le Serbi smiley Rrofte Serbi kesaj radhe!!

mos t'ja lejm armikut armet kimike

I ka zene zilia mer gjithe rajonin kush ti marre me pare? smiley

tu u zon me gjith shpirt si per letra camcakizi

 Kosova, Kroacia e Greqia mund të jenë opsione por inshallah i len në Siri.

te hudhin ca ke Drini bardh...ta bojn te verdh

Akoma sdi gjo Ky smiley

nuk i kallxojn smiley

Per zotin Ky rri e pret si ne. 

 

 

dam fiqi..6:30 am and you azz is @ pishku

wtfq

filloj pune heret Noshke. 

aiight

smiley

 

Edhe ben vak, sot paradite ishte mbledhja e OKB-se

Arvizu: - u isha mburrur atyre te shpise,kemi Ramen u thashe,mendova se kaq gje do na e bej. smiley

Kam dy jave qe fle pas ores 1e gjysem..smiley tha Arvizu

smiley

Po sikur paska therrit cunin e xhajes per ndihme, ate Kantrimenin

E kuptoj..ka hall te madh qe po iken nga Shqiperia.Suksesin me te madh te karieres se tij jo te shkelqyer e ka pas ne Shqiperi.Kur iken ky?e ishalla na sjellin nje ambasador qe e njeh Evropen e jo nje si ky

Reagimi i ambientalistëve, pjesë e qeverisë Rama.

Dy prej ambientalistëve më të njohur në kauzat për ruajtjen e mjedisit, Artan Lame dhe Artan Shkreli, shprehin qëndrimet e tyre për asgjësimin e armëve kimike në vendin tonë. Për ambientalistin Artan Lame, që sot kryeson edhe Agjencinë e Legalizimeve, reagimi i qytetarëve, të cilët prej ditësh janë hedhur në protesta, nuk është i duhuri. “Shqiptarët treguan që nuk janë ende të aftë për të marrë përgjegjësinë mbi vete”, tha Artan Lame në një reagim të shkurtër për gazetën, nëse është pro apo kundër ardhjes së armëve kimike.

 

Ky do vrare me buke ne goje. po si mund te behet njeriu kaq i pafytyre dhe te harroje luften disa vjaçare qe ka bere per nje kauze. turp per ty qe vetem dike te çirresh si zorra ne shpuze per palloshin qe ke kryetar.

Lefti 

Me e bukura eshte se ne ate kauze disavjecare te tijen ai ty te ka pas kundra ne cdo rast. Tani ti je kundra atij per ate qe ai ka qene kundra teje der dje..smiley

kjo e justifikoka pra?? s'jeni ne terezi me duket. 

asnjehere skam qene kundra shqetesimeve ekologjike. kam qene kundra Lames ne deliret e tija pro Rames dhe ne psikopatine e tij argumentuese. dhe ne fund te fundit, eshte ai ne pergjegjesi sot, jo une.

Nuk e justifikon jo, te njejtin qendrim kemi bashke kete rradhe smiley

PISA!!

Po keta mor Left, nuk jane ambjentalista, por oportunista! 

Per sa kohe ju vinte per mbare te qurraviteshin per ata kater eukaliptet e Rruges se Elbasanit, na cane derrasat me jave te tera neper TV, duke e akuzuar Bashen per njemije te pabera, pse nuk kishte afishuar ne kohe planin e zgjerimit te aksit rrugor!!

Kurse sot qenkan dakord qe ato mijera tonelatat e mbushjeve kimike te Sirise te vijne serbes dhe keshtu si "privatisht" ne Shqiperi, pa kurrefare debati publik paraprak!!

Edhe njehere, PISA!!!

Lexova sot paradite disa deklarata qe shprehin nje lloj keqardhje qe populli shqiptar qenka ende i papjekur dhe nuk i kuptoka pergjegjesite e veta nderkombetare. 

Trapllik me te madh nuk kam lexuar ndonjehere!

Populli eshte mese normale te jete i paditur per rrezikshmerine e armeve dhe po ashtu mese normale te ndikohet dhe shqetesohet shume nga zerat qe thone UBUBU!! 

I takonte qeverise (qe e marrte dreqi me gjithe lecka!!!) te paraqiste me profesionalizem dhe vendosmeri pozicionin e saj, nese ishte ne favor te sjelljes se mbushjeve/armeve kimike ne Shqiperi. 

Kurse keta koqèt e Rames nuk kane thene asnje llaf duke i lene njerezit anembane vendit ne ankth dhe tani po na u habitkan pse populli nuk ju doli aq stoik sa c'prisnin!!

Pertej armeve, shpresoj vertet me zemer qe te gjithe ata qe kane dy parè mend te reflektojne per nivelin e tmerrshem te amatorizmit te klases sone drejtuese, qe ka mbi dy dekada qe po na nxin jeten!!

NUK QEVERISET NJE SHTET "ME VESH" APO ME INTUITE, DO METODE!!!

ky ishte edhe kunder liberalizimit te vizave...nuk kam pare njeri me pak kombdashes te vete se kete vemje....Fola per Lamen...

kto te bibi-ciut po na ngatrrojn me Francen...

Koco Kokedhima: "Armet kimike i demonton kompania jone ne Sazan, garantojme siguri dhe nikoqirllek te procesit".

Xhiiiiiibiiii

Sir Fiqo, ndonje varg i keni dedikuar situates ju poetet apo u gjendet te papergatitur per kete pergjegjsi, sic thote Lamja me mjaftistin? smiley

XHIBI 

smiley vellkombak smiley

po shyqyr mo (se nuk je ushtruar fare, të dalin çka batutat smiley)

Po tani qe e dhjem edhe me Ameriken, e pyesni veten cfare do dhjesim tjeter. Kur do e shpallin Arvizun non-Grata di gjo njeri? Se per Ato armet sdinte gjo as NATO, vinin nga kopshti i Arvizuse ne Virginia?smiley

si u la : pse femijet e Mesila Dodes (kunder) vlekan me shume se femijet e Andri Nurellarit ? (pro)

po vlejne mo, se ky Andri Nurellari (dje e pash per here te pare) kaq di.. mu si thes me mut ishte.. ca ti vesh perpara, e ha..smiley

mesila me gusto te holla kulinare - po thua zotrote.
sa te rrojme do mesojme

ekzakte mo! kete doja te thoja!smiley

tashi une fola per kete Andrin se e pashe rastesisht, e me beri pershtypje.. se njeriu eshte: shih e shkruaj, tha.smiley. pa kesaj zonjes i kam qir temen, se se njoh fare.smiley

 Nurellari, mbrëmë Luboja e bëri për 5 lek smiley  smiley

nonji fot te Belulit ka gjo nonjoni?smiley

pse mo Tironci, si kshu, u lodhe duke mbajtur Salukun neper goje..smiley, koha te mbash Belulin tashi..smiley

Salukun ne goje ene ne nje vend tjeter e kena mbajt gjate shume gjate. smiley

Po kur thu, e pe dje komandanitn sa guximtar ishte me rinine, gjall e shnosh si tek qyteti studenti si ne 1990.

Une them se do e mbajme prap e ska per tpas mo kshu lloj gjullurdish.

Po isha kurioz te shifja Belulin se po mbante ne goje Nurellarinsmiley

aha, dobet Tironco.. me perserite mua, zhgenjeve!

per te tjerat, kot te flas se jam larguar nga Shqiperia qe ne 90.... en.smiley

Aha, spaske nda te njejtin fat me ne fatlumet

e pra s'jemi gati per kshu gjonash,

por jemi gati per tapet dhe perde mondane ne kryeministri

popull katunar mo, c'pret

seriozisht :
ky nuk eshte profili zyrtar i Rames ne fb, apo jo ?

po.

por pyetja im eshte : po per profilin tjeter, a eshte ai (ose stafi i tij) moderator, apo eshte totalisht fake ?
 

ehe Arvizu person non-grata... smiley  Pak nga pak e nxoren koken mbeturinat e shoqerise te veshur me petkun e intelektualizmit... Bukshkale!

Mos e prisni Ramen ne mbasdite - Arme kimike Siriane nuk do lejohen ne Shqiperi, por Shqiperia do kontriboje per cmontimin e lengjeve kimike tyre dhe per kete eshte rende dakord ne princip. Eshte vertet turp qe biem ne duart e njerezve histerik. 

Rama po tregon autoritet dhe me fat qe e kemi krymenister. Tani te marre vendimet qe i takojne se per ate gje eshte vene aty te degjoje por te marre vendime. 

 

 

 

 

1. Ndihmë për sigurimin e Statusit të Vendit Kandidat brenda Dhjetorit

2. Ndihmë për aderimin e plotë të Shqipërisë në BE brenda mandatit të parë të qeverisë Rama

3. Mbulim financiar sa 3-fishi i Buxhetit të Shqipërisë (Buxheti i Shqipërisë ishte 4 miliardë USD për vitin 2012)

4. Garantimi dhe dhënia e një statusi të veçantë për Shqipërinë në raport me Shtetet e Bashkuara të Amerikës ku në proces përfshihet dhe heqja e vizave

5. Propozimin e Shqipërisë për çmimin “Nobel” për paqen.

Për gjithë këto propozime që bëhen duhet menduar mirë, deomos pika e tretë dhe e katërt smiley

e mer boll se na habitet, me kto budalliqe

e nqs jane kto perfitime, athere megjithmen qe eshte dicka e rrezikshme, kshu qe me mire JO

O Ruzhe..Po gazeta tyte ''Tema'' e shkruan si lajm të fundit smiley

athere megjithmen qe eshte dicka e rrezikshme, kshu qe me mire JO

 

ato sigurisht QE JANE TE RREZIKSHME, shume me teper se kujton ti dhe une bashke. Ja ta shpjegon ky ketu. I cili, prap se prap, eshte me te drejte PRO !!

Fadil Vuçaj..lol
Ky është kapterr i pensionuar smiley

Ne cilesine e kujt flet Fadili ?

Nga flet dhe sa pergjegjesi ka per ate qe thote ?

Fadili flet nga jashte shqiperise, ne cilesine e nje ISH-specialisti, pra qe ska asnje pergjegjesi per ate qe thote. Shpreh opinion.

Une du te degjoj dike qe te ma justifikoje kete PO-ne, ne terma eksperti, por dhe nen pergjegjesine institucionale, profesionale, etike dhe ligjore.

Ke degju gjer tani ndonje gje ne keto kushte ?

 

smileysmileysmileysmileysmiley

 

Na mbyten histeriket.. kesaj radhe ne anen tjeter. Paska nevoje Amerika te bleje Shqiperine kshu? E ngriten pazarin se mbreme ishte shit shqiperia per nje vizite ne shpine e bardhe...

Peshku, kur uncle sam thote jump - ti pyet how high? smiley

Jo mer ti. Nuk hy Amerika ktu po ishte Arvizuja. Ai do iki e do na sjellin nje tjeter qe d oi thote NATOs jo e sdo ja lere ne dore Editsmiley

 ...edhe tre ore kane mbete,ishalla nuk e kthen mendjen  Rama smiley

gjumi i drekes eshte i keq naihere, ta ben mendjen corap.

Pika 3, bullshit.
Fakti qe procesi mund te kushtoje 3 miliard dollare, nuk do te thote qe Shqiperia do te marre 3 miliard dollare. Jane dhene qindra miliona ndihme Afganistanit nga te huajt, por pjesa me e madhe jane paguar strukturat e te huajve, paga, shperblime te eksperteve te huaj. Nga keto miliardat, Shqiperia mund te marre nje perqindje te vogel, sepse pjesa me e madhe paguhen impiantet, inxhinieret e huaj, trasporti etj.

Pare nga nje aspekt tjeter, pse te mos pranohen dhe te mos shkaterrohen?

Ti perdorim per tu treguar muskujt fqinjeve ose si rezerva ne ndonje rast special se ku i dihet me keto kohe qe kane ardh. smiley

Obama:- Do ja ashtu robt Sirise!
Putini:  - Me rob shpie po preke Sirine ti ashtu robt!

Obama - Ha or burre,si ban dhe ti,te pakten te mos t'i vrasin njerzit si legena me arme        kimike,te tregohen burra e t'i vrasin me kalsashnikov.Te pakten t'i heqim kimiket.

Putini  - Po ashtu po,dhe une jam dakort,t'i heqim po ku t'i cojme se?

Obama- O hu,ket hall ke ti,di une nje vend te sigurte. 

Obama Arvizus - o cerro,ik i vrap ke ai palloshi e thuj se kam i pune,kaq thuj,more vesh.

Arvizu Rames: Hey budy,ku je ti,e di pse t'mora,kam i lajm t'mire;ata t'mite kane i pune me ty

Rama; - po ca pune?

Arvizu: - nuke e di,nuk ma thane

Rama: - po pse thu se eshte lajm i mire

Arvizu: - a ti je pallosh,s'te mjafon qe ata dune me ba pune me ty! smiley

smiley grandioso pietro Bafforosso

Veshtire me qene ne pozicionin e Rames tani, mes 2 zjarresh.

Nga njera ane, po pranoi, ja bo puçin Saliu ne rastin e pare qe do i jepet, se zaten ka eksperience me protestat per permbysjen e regjimit.

Nga ana tjeter, po refuzoi, do e hedhin ne kosh si kondom te perdorun amerikanet, ato qe e vendosen aty.

 

dilentantizmi e keqdashja ,nuk kane bere prokpi kurre.Po sidomos ,mungesa e konsiderates totale per njerezit e tu ,popullin tend  eshte skandaloze...

Djema dhe vajza, duke qene se Ram Palloshi gjindet ne veshtirsi, le ti japim mundesine te çlirohet nga dara qe e ka zene, amerikanet dhe protestuesit. Le te pranoji 1 te 3 apo 1 te 5 e sasise, pra te nenshkruaje per 1/3 apo 1/5 e sasise se gazit. S' duhet harruar se nje pjese do perpunohet vete ne Siri, siç e tha dhe specialisti i marrveshjes (Top-CHannel) . Nese do te kundershtonin te tera vendet, specialistet e OKB, do ta kishin me te veshtire te inspektonin te tera bazat me lende kimike ne Siri, keshtu qe le ti çlirojme sadopak amerikanet.  

po mer plak, po por ai miku s'ka qaf. po hyri koka....

s'ka shpatulla smiley

Le te pranoji 1 te 3 apo 1 te 5 e sasise,

smiley Gjeja me idiote qe mund te kesh thene. Po pse ore, po bo biznes me ndonje te njohur per mall te prishur ky qe te vendose te pranoje sa di doje qejfi? Mos jane domate keto qe do shkaterrohen? Kane kosto  te larte shkaterrimi dhe amerikanet nuk mund te hapen gjithandej per shkaterrimin e tyre. O te gjitha, o asnje.Nuk ka pergjigje te ndermjetem ketu. Pastaj, edhe po te ishte ne doren e tij te pranonte 1/3, prape po i thote "PO" dhe eshte sikur ti merrte te gjitha.

 

Vlash, edhe amerikanve, iu pelqeu deklarata e Metes, ku tha se mund te jemi te gatshem vetem per nje pjese te tyre, jo te gjitha

jam icik fare me bar tha ajo....

Pjer ,ke te gjithe solidaritetin tem miqesor.Kush te mungon respekt ty eshte mizerabile,eshte come sparare sulla Croce Rossa,eshte te jesh sadist.e sadizmi lind vetem kur ke jetiuar ne violenze ,ne familje e shoqeri e i pashprese.Si i tille i denuar me vetmi e mjerim Pjer eshte nder gjerat me pura qe ka ppu ,me te bukrat,me te painfektuarat me asgje te ulet.Eshte Forrest Gump i joni...E si tha pikerisht Forrest gump..idiot eshte ai qe idiotin ben.WITH PJER FOR EVER smiley

  ...eh sa pa fat paskemi  qene ne shqiptaret.Pritet vetem te deklarohet vendimi i mare.smiley

"Takimi i Këshillit Ekzekutiv prej 41-anëtarësh  të Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike (ONAK), fitues i Çmimin Nobel të Paqes  të ngarkuar me mbikqyrjen planin per shkaterimin e armeve te Sirisë, planifikuar kete jave ne Tirane,u shty per javen tjeter."

 

pyetje : ky profil ne fb, a eshte i moderuar nga vete kryeministri (ose stafi i tij) ?

flm

aa tani po marrin kot te gjithe , duhet ta thone te gjithe dicka, qe mos ju ngelet merak  smiley

KËSHILLI NDËRFETAR I SHQIPËRISË (KNFSH), KUNDËR ARDHJES SË ARMËVE KIMIKE NË SHQIPËRI

Tiranë, më 14 nëntor 2013
DEKLARATË PËR SHTYP

Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë, (Komuniteti Mysliman i Shqipërisë, Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipërisë, Kisha Katolike e Shqipërisë dhe Kryegjyshata Botërore Bektashiane) si dhe Vëllazëria Ungjillore e Shqipërisë, jemi duke ndjekur me shumë shqetësim zhvillimet e fundit politike dhe shoqërore, të cilat po marrin një karakter gjithnjë e më popullor, në lidhje me importin dhe shkatërrimin e armëve kimike siriane në Shqipëri. Në lidhje me këtë çështje do të donim t’ju bashkoheshim këtyre shqetësimeve, duke parë rrezikun dhe përmasat që përmban një çështje e tillë.

Vendin tonë Zoti e ka bekuar me shumë pasuri dhe burime natyrore, por ai prej vitesh po vuan nga trajtimi dhe shfrytëzimi i pa kriter që po i bëhet, duke çuar në shkatërrimin e sipërfaqeve të tëra pyjore dhe kullotave si dhe në ndotjen e tokës, ujërave dhe ajrit. Deri më tani është bërë shumë pak për të ndalur këtë katastrofë natyrore, ndërkohë që ndërgjegjësimi qytetar mbi këto çështje lë shumë për të dëshiruar. Kësaj situate të trishtë i shtohet edhe ngjarja tragjike e shpërthimit të fabrikës së demontimit të armatimeve ushtarake në fshatin Gërdec, shumë pranë kryeqytetit të vendit.

Jemi të mendimit se vendi ynë është shumë larg diskutimit dhe për më tepër realizmit të një ndërmarrje të tillë, si ai i depozitimit dhe shkatërrimit të armëve kimike këtu, ku siç duket, jo vetëm që shtetit i mungojnë kapacitetet e nevojshme për një sipërmarrje të tillë, por gjithashtu një gjë e tillë mund të përbënte një precedent shumë të keq në të ardhmen që vendi ynë të kthehej në një “depo” e mbeturinave dhe plehrave të rrezikshme.

Për këto arsye dhe të tjera që janë shprehur këto ditë me të drejtë nga shoqëria civile, i kërkojmë shtetit shqiptar, politikanëve dhe autoriteteve të vendit që të refuzojnë absolutisht, tani e tutje, pranimin e armëve kimike dhe shkatërrimin e tyre në vendin tonë si dhe të angazhohemi të gjithë së bashku në ndërgjegjësimin dhe ruajtjen e shtëpisë sonë të përbashkët, Shqipërisë.

te gjithe ..yxhymshe,keshtu bejme gjithçka ,rezultat zgjedhjesh,eksode,rrenime ,tritole...

dmth po fillon e terhiqesh nga yxhymi edhe ti, zonja zana smiley

Une jam  e perkoret Stalker!! e moderuar ne gjithçka smiley

Nuk vajti kot ne Izrael vellai i Ed Kimikut, jo, apo harruat?

As me 17:00 nuk do dali ai do ta shtyje..ja ketu do jemi.

me mire do te ishte qe armet kimike te sirise ,ne qofte se shoqerohen me ndonje favor te mire, te mirreshin po te mos c'montoheshin.  te ruhen thjesht si arme kimike.kjo do ti ndrinte sadopak prestigjin shqiperise si ''i vetmi vend ne evrope pa ushtri'' qe eshte.

varianti i c'montimit ne shqiperi jok

Keshtu fillon.... Ne fillim habitemi, pastaj revoltohemi, pastaj flasim pa pushim per oferten e ne fund themi po sikur te behet referendum per kete paketesmiley

Jam i sigurt se Rama do thote ne konference qe nuk do futim arme kimike ne shqiperi por vetem lende kimike te cilat do asgjesohen me teknologji te larte dhe se do i paraqesi tere planin parlamentit per aprovim.

Nuk ja vlen ta debatosh me secilin person, por sinqerisht nuk kuptoj sesi ka njerez qe akoma argumentojne qe keto armet apo lendet kimike nuk perbejne as rezik e as problem.

Ne rast se qe me te vertete ashtu nuk do shkonin ne shqiperi, por vende te tjera do dergonin perfaqesues ne Siri, Rusi e Amerike, me power point per te treguar sesi ata mund ta benin kete pune, within their world-class facilities ne qender te Londres, me lire e me mire. Kjo shkon ne shqiperi se eshte e rezikshme, jo se shqiperia e bene me mire nga vende te tjera.

E dyta, dhe ne rast se armet asgjesohen pa asnje problem demi nuk ka ikur. Ke demtim reputacioni nga ana e turizmit si dhe nga ana bujqesore. Ka nje te paditur ketu, e sonte asnjeri se ka qejf te padituren, sidomos tani qe bota e zhvilluar eshte e vetedijshme per kauza mjedisore (mengo organic food movement etc). Ne rast se une neser hape nje qender trajtimi per te droguar ne mes te lagjes, mbase asnje i droguar nuk te ngancmon, por kjo nuk do te thote qe per shembull cmimet e shtepive a biznesi nuk do bjeri ne lagje. Pa le sikur dicka e keqe te ndodhi.

Se fundi, sonte kjo eshte ne qender te vemendjes boterore. Por vemendja nuk zgjate shume. Nga ana tjeter pasojat negative mund te vine me vone. Cfare ndodhe ne rast se shenjat e para duken 10 a 20 vjet me vone? Kush do ta rregulloj? Mendohuni mire perpara se te thoni qe do marrim nga veshi OKB-ne e Ameriken per ti treguar sec po ndodhe ne Elbasan a ku kan plane ta bejne kete pune.

ci ke keto mer amon, nuk eshte tetracikline ajo qe do i bohet trial te njerezit, ajo eshte procedure konkrete qe ndiqet per shkaterrimin e kimikateve. Dynjoja e ka bo me kohe. 

Pastaj te gjitha jane spekullime se asnjeri nuk e di marreveshjen. Po une mendoj qe sido te vije puna ato LHL jane shume me pak te demshme se nje mungese vemendje nga superfuqia e planetit per ne shqiptaret. Fqinjet thjesht do na shqyejne, ne kuptimin fjale per fjale, ne rastin me te pare qe do u jepet muncia.

Kush do na ruj them une, ushtria jone trime dhe e paepur?

Sazan Guri me AKIP?

Berisha me Bashen?

Apo Adoleshentet e zemeruar te kafeneve?

 

E para une bera dy-tre argumenta konkrete. Po do pergjigju nje pas nje.

E dyta, po mire, pse dynjaja e bene ne zona komplet te pabanuara, e pse dynjas i duhen dhjetra vjet ta bejne, dhe pse nuk e bene dynjaja qe ka treguar qe eshte me kompetente sec eshte shqiperia kete pune?

E treta, nuk e kuptoj pse e vazhdon argumentin duke e ekzagjeruar ceshtjen ne menyre absurde, jo fqinjet jo goricat, ja ta theme une, as Greku e as Serbia nuk do ndryshojne sesi sillen me shqiperine, e ne rast se dije se cfare eshte sunk cost fallacy, do ta dije qe as Amerika nuk do ndryshoj shume sjelljen ne lidhje me shqiperine. Pse e gjeti gje Greqine qe i tha jo Amerikes ne lidhje me Maqedonine ne NATO? Apo Spanjen kur u largua nga lufta ne Irak? Apo dhe Rusine tani qe mori Snowden?

Une them qe PO, LHL mund dhe duhet te shkaterrohen ne Shqiperi nese perfitimet jane ok.

Para nja 6muajsh morra pjese ne nje projekt qe si synim kishte demontimin dhe reklamimin e nje impianti gazi. Mbetjet qe impianti prodhonte kishin 55%H2S, 25%CO2 si dhe ca perberes te tjere. Mbetja transportohej dhe perpunohej me presion te larte ne gjendje gati te lengshme. Nje perzierje absolutisht vrastare - 1ppm e kesaj perzierje e vret njeriun ne sekonda. Impianti prodhonte ~1500m3/d dhe kishte nja 6vjet qe punonte. Kompania kishte (dhe ka) akoma zyrat ne terren aty afer. Mbaroi puna dhe impiani u demontua - busines as usual. Pa ulurime pa SIKURE, pa agroturizma dhe idiotlliqe te kesaj natyre.

I lutem absolventeve te universiteve Kristal&Co qe mjerisht jane shtu shume ketu ne PPU, te pakten te kene mencurine te degjojne dhe te bejne debat konstruktiv. Ah po keshilla veln edhe per superitendentet dhe punojesit social te kesaj ane te oqeanit. 

Eksperienca ime anekdotale ne lidhje me nje fabrik ne nje vend perendimor te perdoret si shembull e argument per nje ceshtje komplet ndryshe. Kjo eshte llogjik kristale...

Nje gje nuk kam kuptuar akoma, kerkohet vetem cmontimi i armeve kimike ne shqiperi dhe groposja e tyre tjeterkund apo cdo hallke do te ndodhe ne territorin shqiptar? 

Ne rast se eshte vetem cmontimi ne shqiperi, dhe fillon cmontimi ne shqiperi, por pastaj asnje vend nuk do ti groposi, si i behet? Di gje njeri? Apo ndonje kimiste nga ndonje gjimanze do na thote qe nuk ka gje te keqe... apo mbase nemesis do thote ti djegim si gomat se ashtu behen fart e jo dump...

Me duket se Franca do bente elimin perfundimtar pas cmontimit. SE nese kjo eshte e vertete ka nje ndryshim te madh po te na kerkohej vetem cmontimi.

Jo armet, vetem helmin do merrnin, sipas Rames. Pa armet s'mund te shperthenin. Po sipas Rames, helmi do te pastrohej ketu e mbetjet do te merreshin me vete jashte Shqiperise, dhe pajisjet do te perdoreshin per te pastruar helmet e Ballshit, Elbasanit e gjithe te tjerat.

Romak bere mire qe pyete, se ka nji jave dhe nja 1000 diskutime ne te cilat nuk trjtohen faktet. LHL NUK GROPOSEN nuk ka sesi - ato neutralizohen. Djegia ne temp te larta eshte nje menyre, po ka dhe menyra te tjera.

Edhe nje here: Idiotet qe smarrin vesh te pakten te kene mencurine te degjojne.

Sheshi fitoi! 

Te fala Arvizu smiley

he mo, foli gjyshi i madhsmiley, ca tha..?

Hajd ti gezojme armet.. une se mar vesh per cfare po festojne ata atje.. me popull kar se ne nuk behet qr

ME EDI RAMEN BESOJ SE SHQIPERIA DO TE NDRYSHOJE.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).