Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati, i pyetur në Komisionin per Politiken e Jashtme, lidhur me mundësinë e shkatërrimit të armëve kimike të Sirisë në Shqipëri, u përgjigj se nuk ka vend për alarm apo për të arritur në konkluzione, në një moment që kjo çështje qëndron vetëm në nivel kontaktesh dhe nuk ka diskutime për çështje teknike me partnerët. "Jemi në kontakte, por nuk jemi një bisedë për vendimmarrje. Ne jemi krenarë që jemi pjesë e atyre vendeve që mund të japin një kontribut të mundshëm, por ende nuk ka asnjë vendim lidhur me këtë", u shpreh Bushati. Ministri i Jashtëm njoftoi se një ditë më parë ka patur një bisedë telefonike mes Kryeministrit shqiptar Edi Rama dhe sekretarit amerikan John Kerry.

304 Komente

Cfare do te thote be diplomaci "jemi ne kontakte"

E ben per te rritur pazarin ky qe jemi ne kontakte smiley

Ai muhabet o behet o sbehet

+1

qenkan edhe krenare !!

Cfare do te thote be diplomaci "jemi ne kontakte"

Afrim! Do të thotë se u kry, këta janë qurravecë që as frymë s'marin pa lejen e fuqive të mëdha..smiley

Cfare do te thote be diplomaci "jemi ne kontakte"
 

do të thotë ti hedhësh hi syve popllit si me rastin e ujrave detare

ps: poplli kujto se o myll ajo pun nga gjykata kushtetuese, ndërsa për qeveritë motra është në fuqi nënshkrimi i dypalve

Ministri i Jashtëm njoftoi se një ditë më parë ka patur një bisedë telefonike mes Kryeministrit shqiptar Edi Rama dhe sekretarit amerikan John Kerry.

E si rrotullohet dynjaja;Edi flet n'telefon me xhonkerra, kurse Sales s'i hap telefonin as Edi Paloka. smiley

Vallai si kane ardhur punet, me mire te te mos hapi telefonin Ed Paloka, se te te bjer zilja e telefonit nga xhonkerrat.

 

Edi flet n'telefon me xhonkerra

Jena t rendsishem qe kur ka ardhe Edi. Bravo, ja pse e votum. Tashi kena n'dore fatet e botes, po jo tonat. Kush e di ca ka me ndodh perseshpejti. Per diten e partise nje Gzu te madhe e jete t gjate t gjith shqiptarve.  

Thuhet se masi ka maru telefonaten,Edi ka shku para pasqyres,i ka dhan pak trupit mrapa dhe me nje shikim triumfatori ke ai tjetrit matane pasqyres,i ka than;ho me, e pe me ke foli lali,apo jo? Pastaj i ka shkel synin dhe asht kthy per t'vazhdu punt e qeverrise. smiley

Edi ka shku para pasqyres,i ka dhan pak trupit mrapa

Mos doje te thoshe: i dha pak bythes prapa, kur pa John Kerrin ne pasqyre.

smiley

per t'vazhdu punt e qeverrise

Te lutmi tashi, per t vazhdu punt e shumta ene t ronda t qeverrise 

i madh Sala...si tha inglizi ,nepju konopin ,keni me pa se kane me vare vedin....krejt...tesh krejt jo se nuk po varin vedin ,po po e helmojne

Askush nuk eshte me i pashprese ne skllaveri se sa ata qe kan besimin e rreme se jan te lire.

Johan Uolfgang Von Gete

ce o derman, ka shqiptare qe mund te jen skllever?!

Ka nje pafundesi menyrash me te cilat Shqiperia mund te kontribuoj. Mund te dergoj disa nga ekspertet e shkelqyer qe kemi per demontimin e armeve te tilla. 

Dora nuk kane nevoje per ekspertet shqiptare, ata kane nevoje per landfill..PS:Edhe kur i shkaterruan ato armet tona amerikanet, asnje ekspert shqiptar nuk mori pjese ne shakterrim(vetem ne ruajtje te objektit smiley ) ekspertet shqiptare nuk lejohesin tek porta

kta ekspertet te gjithe te pergatit ne koh te monizmti o Artist? smiley

Pse prisje te bente me eksperte bariu Vucidolit ty? smiley

Keta kane dhe pordhe mor yahoo.

Jemi krenare qe konsultohen me ne, thote i biri i antarit te byrose.

Duhet ngritur populli ne demonstrata. Se keta mavrinjte do ia fusin sa krahu ati populli me keq se c'ia bene baballaret e tyre.

Nese ne shqipetaret jemi njerez nuk ka vend per te pasur frike. Perkundrazi, duhet te jete qeveria, presidenti , parlamenti perfshi eedhe opoziten, ata/ato qe duhet te mendohen mire perpara se te ndermarrin veprime me pasoja potenciale te pa llogaritshme per ambientin dhe njerzit qe do te jetojne ne keto troje.

"Jemi në kontakte, por nuk jemi një bisedë për vendimmarrje. Ne jemi krenarë që jemi pjesë e atyre vendeve që mund të japin një kontribut të mundshëm, por ende nuk ka asnjë vendim lidhur me këtë", u shpreh Bushati."

shee sheee Bushati, ndihet direkt i fucktorizuar..smiley

Bushati dhe Rama e priten me mjaft entuziazem kerkesen. Biles ishte bere gati edhe fotoja per facebook.

nuk kam problem joo.. keshtu e kane keto punet e "partneritetit" me te fortet.. me mire mut, se sa i vogel tha..

nejse, si fan i Spiropalit, nje merak te vogel kam une... kur te vij "malli kimik".smiley, ta kalojne nga doganat qe me pas ta c'doganoj Spiropali.. dhe shifra te jepet publikisht, ne dollaro dhe ne perqindje.. aaa, publiku duhet te jete ne korrent me arritjet!

shume era shtet,era zaharin   

Po ça ka Bushati...Lendet kimike ate nuk mund ta demtojne me shume nga ç'eshte...letteralmente kjo.

In recent weeks, American officials approached Norway, a country nearly 2,900 miles away from Syria and with little experience in destroying chemical agents, to see if it would be prepared to perform the delicate task.The Norwegian government has said it will get back to the U.N. "We don't know why we have been approached; we don't have the capacity, and we don't have the expertise," said one Norwegian official, who declined to speak for the record.

Norwegian officials say they are studying the request but that they need to weigh a number of concerns, including the safety of transporting such lethal toxins and the environmental costs. The process for destroying the chemicals -- called hydrolysis -- involves bombarding the toxic agents with massive amounts of water and other chemicals. But it can leave five to 10 times worth of toxic waste.

 So Washington has  asked other countries with experience destroying chemical weapons to consider helping out. That includes Albania, which recently destroyed its Soviet-era chemical weapons with U.S. assistance smiley

Kapo, Norway i tha NO arvizuve qe me 25 tetor.

Megjithate ka vlere ajo qe solle ti me larte vetem per kete:

it can leave five to 10 times worth of toxic waste.

O Komentus, 

Je bo si universiteti Kamzes!!! 

A e di ti se polio o arm kimike? Ja e mesove sot!!

 Ne jemi krenarë që jemi pjesë e atyre vendeve që mund të japin një kontribut të mundshëm, por ende nuk ka asnjë vendim lidhur me këtë", 

oooohhhhh! Kësaj i thonë Chemical romance. 

Bushato, 

Vujme icik nga krenaria e tepert ne. Nuk ka problem nese nuk jena ne balle kete rradhe. Nese ka dicka qe nuk duhet te beni keto 4 mandate qe ju ka besuar populli dhe Amerika, eshte pikerisht kjo pune.

E gezofshi Rilindjen. S'donit ligjin e plerave qe parashikonte vetem letra dhe kartone, mbani armet kimike tani. Mire ju behet.

As njeren dhe as tjetren. Kush te doje plehra apo helme kimike le ti marr privatisht ne shtepine e tij, mundesisht pa cenuar asnje qime te fqinjve rreth e rrotull. 

Kjo qe po bene qeveria sot me armet kimike tregon se e perdori ligjin e plehrave vetem per arsye elektorale dhe se per mjedisin as qe i rruhet fare. Ligji i plehrave ishte shume i debatueshem por ne fund te fundit sillte te ardhura ekonomike dhe parashikonte vetem importimin e LETRA DHE KARTONAVE. Sot, po te njejtat persona qe i than jo atyre te ardhurave se i dhimbseshe mjedisi duan te na fusin brenda arme kimike per 2 milion te qelbura qe jep Rusia. Jam kurioz te di a do dale prape Koco Kokdhima ne protesta kunder armeve kimike sic dilte per ligjin e plehrave.

Te dyja te keqija jan, dhe te dyja ne princip jane njesoj. Ndryshimi eshte se importi i plehrave sado i vogel ne permasa demi krahasuar me armet kimike ishte rast klasik korrupsioni ku plehrat e nje vendi tjeter do vinin ne Shqiperi, menjfjale trajtim me plot kuptimin e fjales si kosh plehrash. Rasti i helmeve kimike eshte nje rast pak me ndryshe si ceshtje me teper mospavaresie totale dhe mospergjegjesie totale qeveritare, institucionale dhe shteterore. 

Edhe un jam kunder ligjit te plerave. Ate e permenda si analogji me kete rast (mqs edhe u kundershtua me aq zhurme nga rilindja). 

Ketu nuk kemi te bejme vetem me mospavaresi apo mospergjegjesi totale. Ketu po trajtohemi perseri si kosh plerash duke sjellur te ne armet kimike te nje vendi tjeter. Pse nuk i shkaterrojne ne Siri kete arme, mqs ky vend eshte ne rradhe te pare vete pergjejgjese per ekzistencen e tyre, por na i sjellin ketu? Ku eshte shteti? Ku eshte kryeministri qe do na rilindte? 

Po numeron 1 milion votat.

Thone qe Tony Blair eshte nisur urgjent me avion privat ti perktheje Rames kerkesat e amerikaneve pasi Rama ka veshtiresi me anglishten. Rama e kishte ftuar Kerryn per koncert Ne Shqiperi dhe ishte mjaft entuziast.

ulu, dysh!

po ashtu, zera te afert me njeshin e ri, thone se mister Rama ka nder mend qe me fuçite ku transportohen mbetjet kimike, njehere te zbrazura, do te bej nje vepet arti urbane apo ushtarako-urbane... tip njeiu prej fuçie, si ai i Michelin-it...

O Fiqo, 

Kishe te drejte ti, subkoshienca te bo me enderru ca i mungo... xhanit... 

u përgjigj se nuk ka vend për alarm apo për të arritur në konkluzione

Ti mer Bushat e ke mbyll kte pune, mos na thuj prralla. Ku hyn alarmi dhe konkluzionet ktu.  

Tak tak bje dera. Ulja zonin televizorit se me duket se po bje dera. Prit ta shofim nga penxherja kush eshte. Nji i gjate i thate, si aktor serialesh. Prit prit qeka xhonkeri. Pse e paska hunen kaq te madhe? pse ka ardhe vete i dyte? eshte njoni qe po i ma fundin e pardesyse mos ti bjeri te pellgu ujtit. iku ky i dyti tashti ne fluturim, u bo zog. ca ka xhonkeri pse po mendohet? Ska kush ti bije deres per te? Hajd te ndezim lavatricen te bojme zhurme se mbase se duro dot zhurmen edhe iken. mire e ke ta ndezim, nji rruge e dy pune, lajme edhe ato rrobat per pasneser me kete rast. Po pse te nxitohemi per rrobat e te pasnesermes, pse mos ti lajme pasneser ato? Po qe te bejme zhurmen pra. Pa mbaru mire fjaline, oh ca tmerri, fillun tu mu mbledh supet, shkurtu kembet, forcu buzet deri sa u bona edhe une nji zog i zi korb qe thyu penxheren ne fluturim.

Si tha ai...

Ne jemi krenarë që jemi pjesë e atyre vendeve që mund të japin një kontribut të mundshëm

O Zot, ne vend te gjejne gjithe arsyet e botes per t'i bere bisht,  thote jemi krenar qe mund ta bejme. Ca jane keta cerra leshi. Ishalla i prishet menja amerikanit thuj. Se te jete per keta u gazuam. 

Peticioni paska kaluar 8000shin. smiley

Te 10-re por krenare!
 

te dhjere lahesh,te helmuar s'ke derman

I ka  dale pune babasqapit me tespiet e reja qe vertit PPU-se .Vetem NJE ka sulmuar Byrone dhe eshte merzite shume smiley Mjere Luldashkurbani Bashkise kur ti Ulerije "Po une kam thane me shtu rradhet e sulmit per Byrone , jo per Ameriken . Na jem ne NATJE or tie"

Ketu eshte mbushe me anetare te KQ me duket . Nuk thohte kot Ramizi "Kemi kuadro sa per tete KQ " Amen  .... ju prefte shpirti !

çu mblodhne nga do qe qene

Kalllarat,Kuç e Bolene

......

Kemi pas nje me diare mendore me pare .Mos ka fillu konkurenca me peshtyme qyqje ne Lum te Vlores , vend qe nuk e pranon Gjeografikisht shkaterrimin e L H.. Le-ve !

ça the o kapterro,nuk te mora vesh?

Kush është dakord dhe pro, që në Greqi të ketë polici për kafshët? (deri tani peticioni në fjalë, ka arritur 34.500 firma).

 

UU Kreta!! That's a crazy place!

Ksajt i thojne me te ngel Kerri ne dore smiley

if it's a criiime how come i feel nooo pain

Me te ngel Kerri maç, ai i ziu pis 

Fiqo, meno, ose me mire enderro per nei hile. Ta fusi te monga, a poshte nei mbulese, a te boj si i nxef e te hudhi tavolinen permys. smiley  

si njeri qe si ke qef bastet o rame, bast te madh po ve, do e lesh shenjen tende per shume gjate ne shqiperi, se kto armet kimike sjane as sa gerdeci, po duan shekuj te harrohen, 

shqiptaret jane lodh duke iu perulur pa fund te huajve, kape momentin, thuaj jo

Konga Rames:

Look, if you had one shot, or one opportunity
To seize everything you ever wanted. one moment
Would you capture it or just let it slip?
Yo

His palms are sweaty, knees weak, arms are heavy
There's vomit on his sweater already, mom's spaghetti
He's nervous, but he looks calm and ready to drop some chemical bombs,
But he keeps on forgetting what he wrote down,
The whole crowd goes so loud (letter and email already sent out)
He opens his mouth, but the words won't come out
He's choking how, everybody's joking now
The clock's run out, time's up, over, bloah!
Snap back to reality, Oh there goes gravity
Oh, there goes Rama, he choked
He's so mad, but he won't give up that
Easy, no

He doesn't need his name up in lights
He just wants to be heard whether it's the beat or the mic
He feels so unlike everybody else, alone
In spite of the fact that some people still think that they know him
But fuck em, he knows the code
It's not about the salary
It's all about reality and making some noise
Making the story - making sure his clique stays up
That means when he puts it down Tak's picking it up! Let's go!

And Edi doesn't mind if he doesn't make the scene. 
He's got a daytime job, he's doing alright. 
He can play the honky tonk like anything, 
Savin' it up for Friday night. 
With the Sultans, 
With the Sultans of Swing...

And then Edi, he steps right up to the microphone. 
And says at last, just as the time bell rings, 
"Goodnight, now it's time to go home." 
And he makes it fast, with one more thing: 
"We're the Sultans, 
"We are the Sultans of Swing."

There is Edi who's sure

all that chemical is gold

and he's buying a stairway to heaven

There's a sign on the wall but he wants to be sure

Cause you know sometimes words have two meanings..

 

No matter what we get out of this, 
I know we'll never forget. 
Smoke on the water and fire in the sky. 
Smoke on the water, the fire in the sky...

 

When I was back there in seminary school
There was a person there
Who put forth the proposition
That you can petition Edi with prayer

***
All our lives we sweat and save
Building for a shallow grave
Must be something else we say
Somehow to defend this place
Everything must be this way
Everything must be this way, yeah

yo yo, Mike Shinoda in da hauzzz smiley 

po dale mo dale, prisni mo se ju nuk i dini mire,  ju nuk i kuptoni mireketo gjera,

  Ka ndermend ky te boj ndonje gje, apo sic hyri ashtu do te dali si Kryeminister! Se me mikrofon tek goja (per te fol) nuk eshte keq! Hidhu Kryeminister mos harxho kohen e humbur te shqiptareve, vetem duke u shfaqur ne media! 

 

Gezuar diten e themelimit PS!
Parti 72 vjacare,jo pak por 72 vjet jete nga te cilat plot 56 vjet ne pushtet!

Cdo grup politik ne bote do tja u kishte zili!

Ishte Parti e Punes ajo, dhe jo Parti e Sumes! Mos i ngataro gjerat! smiley

Ne fakt te vetmit qe ndjehen krenare per 8 Nentorin jane anetaret e Partise se Punes, ata/ato qe vune mendjen dhe tere jeten e tyre ne sherbim te saj. E ndonese pjesa me e madhe kane vdekur, shyqyr i kemi disa kokrra gjalle qe te na kujtojne te keqen e madhe qe solli kjo parti. Ja shiko sali-ne, kete kriminel qe te kuptosh se cfare kelyshash ka nxjerre kjo parti.

Një urim i veçantë i duhet bërë Kastriot Islamit, nga të gjithë deputetët e PD-së, pa përjashtim.

 

Po me zhgenjen dhe ky Bushati. Jemi ne kontakte thote...krenare qe jemi pjese e ketyre proceseve. Krenari te vegjelish, krenari provinciali qe te perfillin dhe ty ne bisede kur duan ti nxjerrin plehrat jashte me duart e te tjereve. Behu pak me shtylle kurrizore mer Bushat, largoju servilizmit e deshires per te faktorizuar e legjitimuar politikisht ne syte e me te fortit ne kurriz te vendit tend e shqiptareve. Se ashtu do fitosh me shume dinjitet sesa do fitosh duke u lepire si langaraq.

What have they done to us?

What have they done FOR us? What do you know about them?

Nothing.

See? They keep to themselves. Shifty. Untrustable.

Thuaj po deshe qe fiction nuk kopjohet nga realiteti. smiley

She has been alone for long time. Now it's party time. Rilindje!

Hey Bob I'm looking at what Jack was talking about and it's definitely not a particle that's nearby. It is a bright object and it's obviously rotating because it's flashing, it's way out in the distance, certainly rotating in a very rhythmic fashion...

(kaq, nuk bëj më)

Ne jemi krenarë që jemi pjesë e atyre vendeve që mund të japin një kontribut të mundshëm

"Jam i gëzuar që marr pjesë në hidhërimin tënë."

smiley

When I am king, you will be first against the wall
With your opinion which is of no consequence at all

Kur [beeep] u be mbret, gjeja e pare qe beri vrau te jatin.

Po hyn dita e 3te qe te ka prishur gjumin kjo ceshtje smiley....derkaq frika me e madhe e Dorian Gray tone eshte humbja e reputacionit ne pupull! 

Durim o gjembi! Me e mira do behet smiley

Nuk hapet link.
 

Njelloj si qeni im ulerika ky ujku smiley

pushbardh i lezetshem smiley

A ka ndërmend kush të bëjë një peticion për tu bërë kaçakë? 

On the other hand, it fucking serves them well! Vetëm para pak ditësh po e mendoja se politikanët përgjithësisht po na çanin xhonkerrin me atë shprehjen "jemi vend i natos", well, how do u like Nato now? Suckers!! 

 

ui lajk it long taim... smiley 

Po pse kundra NATO-s, ajo organizate eshte dhe me baze te krishtere.

bqiri, ben akrobaci greke. Fajin do e kish berisha po meqe nuk eshte me vendim-marres ne kte rast, u mendu dhe ja rrasi natos. Rrjedhimisht fajin e ka saliu qe na futi ne nato

Rrjedhimisht fajin e ka saliu qe na futi ne nato

smiley

Djema, ne kontakte, do me thene qe nuk eshte marre akoma vendimi, jo vetem nga pala shqiptare por edhe nga pala amerikane dhe zyrtaret e OKB/UNO , sepse bisedime dy paleshe jane biseduar edhe me qeverine qendrore te Belgjikes, dhe me qeveri te tjera. He per he, eshte biseduar ne parim, pra dy-tre vende kane dhene okejn ne parim, por kerkojne edhe modalitetet e duhura dhe çeshtja kryesore, ana financiare. Se dhe per kete çeshtje, kerkohet kontributi i vendeve te fuqishme. Pra bisedimet ndermejt Amerikes, zyrtarve te OKB dhe vendeve perkatese, eshte/jane ne fillim, si pune testi, bisedime qe do preçizohen me tej. 

Pjer, ndonje informacion te brendshem ka? apo eshte akoma shpejt per konsum te gjere publik?

Kjo eshte i dashur, kjo qe thashe, dhe amerikanet po tregohen te matur ketu dhe te kujdeseshem, se ka te beje jo vetem me anen financiare (qe nuk duan ta mbajne te gjithen vet), por dhe me zyrtare te tjere te vendeve te tjera perendimore dhe ne mes eshte OKB/UNO, qe do te thote se partneret ne kete proçes, konsiderohen te barabarte, te pakten ne aparence. 

Ah, se harrova, vetem ne Shqiperi bohet zhurme per kete pune, se nuk ekzistojne mjetet, infrastruktura e domosdoshme, ndersa ketu ne Belgjike kaloi si nje lajm i zakonshem, dhe nuk ka zhurme, se ketu ekziston infrastruktura e nevojshme per keto arme. Belgjika hyn tek 10 vendet me te industrializuara te botes dhe me standartin me te larte ne Europe thuajse. 

po normal Pjero, kot nuk e kan lene shtabin qendror te natos ne bruksel. Po te ishte ashtu e conin ne berzhite ose sauk

vetem ne Shqiperi bohet zhurme per kete pune

Edhe ne Norvegji, Pjero.

se ketu ekziston infrastruktura e nevojshme per keto arme. Belgjika hyn...

Po he pra, Pjero,  nderhy tek ata miqte e tu atje lart qe t'i marrin ato helmet, dhe mos te na cajne me bythen ne shqiptareve. Ti doje te ndihmoje Shqiperine, qe baba, hudhu. Rast me te mire nuk ka. Do hysh ne histori si njeriu qe shmangu nje katastrofe kimike ne Shqiperi. Vetem shpejt lale, se thone qe Edi e ka hudh nje kembe drejt historise. Kemben tjeter s'po e hedh dot se i kane rene breket dhe s'po mund me leviz. 

te mos flasim kot tani! Ti kujton se nqse Pjeri i hyn ksaj sipermarrje, dikush do permendi emrin e tij? po mos o burre! emrat qe do lakohen do jene Bushati e Rama e tek-tuk Meta. Dihen keto, edhe Pjeri i di...

po ne mos emri, cmimi i VQ ne burse do rritet? do rritet. Keshtu qe ia vlen them une.

Fatkeqesisht Rolandb, EdI  njonen kom e ka hudh ne mut, tjetren e ka akoma ne hava. Une do ta kisha ndihmu ate pallosh, por persa kohe ai preferon te rrij ne mut, ç'a ti boj une atij. Ai duhet te gjeje ne radh t'pare, burrerine, pastaj vemendjen ndaj te tjerve, dhe se treti interesin per Shqiperine (jo per vete). 

Shume e drejte. Po nuk ndryshon njeriu ne moshen 50 vjec. Keshtu qe varja. Ti po e bere kete (nderhyrjen dmth) behe per Shqiperine. Po munde, me nje fjale. Faleminderit ne advance (sic thona ne ketej nga anet tona)

Rolandb ...i rregullut ca pune, me duket.Mbare ju vafshin ! Ene a nji gur per dite, mur behet...

Epo mos bejme ndonje gje ne ketej nga Brukseli dhe Londra, o grave, se ju andej nga Shqiperia mezi i beni 200 vete per proteste para kryeministrise.

Pse kot u ka thurur kenge popudhi ine " dadhandysheve te para" mo !
Nuk mund te jene te gjithe te mencur e trima, por ndaj dhe kane lindur te vecantet...

hahaha.

mjalt leshon nga goja, mjalt.

1ora,

çu be ai gazetaruci (qe nuk pyet hiç  nga partia), ai i forti,atdhetari, i pavarurui ,marin mema ?

 

Nuk e di, por s'besoj se ka lidhje.

9A LIDHJE MO, THEM QE PSE NUK NA BEN NDONJE EMISION KUNDER ARMEVE KIMIKE?

APO NUK I JEP LEJE PARTIJA??? /PPP

A po nuk i ben ai emisionet o Altin tani, ai eshte reporter. Ai vetem te shkoje ta bej reportazhin ne Siri. Tani dihet qe televizionet ne Shqiperi influencohen dhe behen pale me politiken dhe ne kete pikepamje edhe gazetaret kan limite. Une me sa kam pare deri tani ai ka bere reportazhe te mira ne cameri ne presheve.. duke qene i vetmi gazetar shqiptar qe ka patur guximin ti bej. Une nuk e gjykoj dot per ate qe ai s'ben. Megjithate duhet thene qe Top-channel deri tani i ka shtruar pyetjet. psh Balla e ngriti me Ilir Meten ceshtjen. Po ca do bejne kur akoma ska nje prononcip te qeverise per kete ceshtje? Kur akoma asnje perfaqesues i qeverise nuk ka dal ne media? Ka nje mungese transparence serioze nga qeveria... kur nje ceshtje ka kete lloj ndjeshmerie ne publik qeveria nuk mund te rrij heshtur. Mediat tani me dhune nuk do i bejne te hapin gojen.. Megjithate edhe mund te ishin bere pak me agresiv ne media, pra edhe mund te kritikohen, por problemi ketu eshte qeveria dhe jo mediat, aq me pak nje reporter.

 o derman,

ky gazetaruci (dhe liga  gazetaruce shqiptare) vete ne ane te botes e kerkon hallet e vellezereve tane jashte sinorit a thua ne brenda sinorit kemi bien-être, me te larte ne kontinet !

dje per berishen  sot per ramen ne sherbim te terheqjes se vemendjes

sot ka dal nje diell kendeja ,po piekim mish ne zgare,kam ftuar te gjithe banoret e pallatit  tek avllia smiley

te pershendes me kete kengen e Dukatit; http://www.youtube.com/watch?v=B-42toMDd6s

ps e di ti qe Kosovaret i thon floririt Dukat? e po nuk i dije ja e muarre vesh nashti, jo flori jan por shkuar floririt keta..

Mos u beni merak, autobuzi jeshil eshte ketu, gati per ta pastruar vendin! 

E mer daj, atje nuk dine me parku benzat persembari, kta pretendojne qe  te parkojne konteineret me helme te Amerikes.

Ky Luani i Myzeqese ka hall tjeter tani, aktin normativ qe ka kthyer Presidenti. Nga njera ane ata kllufat me 20k lekshat e Korces, tani keta do merren ca dite me Bujon. 

Per armet, asnje koment. Kod Etike, jo llafe. 

Paska pas te drejte Kadareja, tamam popull skllav. Kot i paskemi ra ne qafe.

Te kishin bole shqiptaret tashti fillonin protestat masive per doreheqjen e kryeministrit. Keta degjojne vetem po t'i prekesh ne kolltuk. 

Kryeministri duhet te bej 100 ditet njehere, se kaq ja lane dhe Fan Nolit. 

Dhe pastaj me ....perpjete ,besoni?

Grave, nqs ky e ka seriozisht kete punen e armeve kimike...

Po jo o burre, kuptojeni te shkreten.Eshte vete ai qe nxit medjen dhe individe te " versulen" .I gjithi
ky berrihaj eshte uje ne aren e tij! Opozita as qe e merr vesh lojen e Rames.Nuk kane per te ardhur armet ketu, ke me pa!
Problem mbetet sa do ta besojne ata te Daj Samit kete loje....

Ishalla grava, ishalla. Po ne mos gaboj ti ishe nga te paret qe shkruajte per rrezikun e armeve ketu pasi kishe biseduar me nje mikun tend. Nuk e di ca ke degjuar keto dite qe te paskan bere kaq te qete, po shpresoj te jene te verteta. 

Besoj me ke lexu kur krejt ndryshe nga sa besonin te gjithe, thashe nuk do hidhet me dinamit pallati.... ne Vlore.E pe qe nuk e hodhen?

Endrit, e di ate barcaleten me ate qe i pallun grune. E ne fund tha, po e qita tre here kemben nga rrethi. 

Ore jane bere qeratej si politikane edhe ca nga keta tonet.Ke are qe duan tja u reshqasin edhe " peco grosove.... te Pjerit

Koment nga dikush aty:

Z. Minister, nisma juaj eshte nje nisem per tu pershendetur. Por merru pak me pagesen e invalideve, kane qe prej muajt Gushte qe nuk paguen. U kane hequr dhe kujdestarine. Flm.

oops! I paska ikur nje rast per PR ministrit. 100% kur te dali javen qe vjen duke bere foto me invalidet, ta kapi ndonjerin hopa. Edhe fjalet "shikojeni Berishen, s'u ka paguar pagesen pjeses me te dobet te popullises".

Si tha kafsha kur e pranuan ne NATO "this is a miracle of freedom". Po a ka helm me te modh se ky qe e kena ne shpi tash e 70 vjet? Po ky ka helmatis gjithe vendin dhe nese do te krijohet ndonje facility e posacme per mbetjet e helmeve, aty duhet fut ky i pari, biles i gjalle.

O Berbero, NATO ka dhe nja 20 vende te tjera anetare. Nuk po i shof keto te tjerat te permenden per shkaterrimin e armeve kimike. 

ik ere pirdhu edhe ti, klluf!

Foli kryekllufi

fole ti qe paguhesh per t'von dhe per t'heq kllufin tim?

Aha..shum cheesy

Grip i rende ne Toronto...!

gripi ka ron ktu po n'tajare po ftofeni ju anej

Po jo o burre, por pse tamam ajo gjuhe!Gjuhe zahureti i thone tiranasit.

po si ore burre nuk ju vjen turp per ca thoni! po mundoheni ta rrotulloni muhabetin si e si qe fajin ta lini jetim e ta marre berisha. Une e kuptoj qe nuk eshte faji i Rames se pse Assadi ka akumulu kto armet kimike dhe mund ta kuptoj deri diku presionin nen te cilin ndodhet per momentin kur eshte nen trysnine amerikane qe te pranoje dicka si kjo. Po nuk mund ta kuptoj kurre llogjiken tuaj qe varion nga kjo qe them une, tek "perfitimet financiare prej miliarda dollaresh", tek ajo qe kjo eshte sajese e medias, pastaj qe nuk ka per te ndodh e tani qe fajin nuk e ka rama po berisha qe na futi ne nato. Nderkohe qe po ju ishit ata qe kur berisha krenohej per hyrjen ne nato, thoshit qe ne nato nuk na futi berisha sepse etapat kishin nisur me qeverine socialiste...
Ec e thuaj qe gripi i rende ka rene ne toronto tani dhe qe une jam i dashuri i berishes.

Ore po turpi perse duhet shtruar, kur kam then ne ligjerate te drejte ....e kemi humbur pavarsine..E kupton kete insinuate apo nuk e merr vesh fare? Per berishen ju thashe se permende qe kur qe ai,une e padkisha kritikuar per servilizem ndaj amerikaneve.Kot fare se ne nje vend qe e ka humbur pavarsine vetem te marret kritikojne qeveritaret servile.E une nuk e kam mbajtur vehten kurre ne kete kategori " te mburrurish" Vetem ne kete aspekt ta cilesova.E them edhe sot qe ne Nato nuk e futi thjesht Berisha por interesat amerikane.Se ne fakt as i kishim plotesu kushtet e as sot nuk i kemi te plotesuara.Pra edhe ne kete rast gaboni...Por si " fondamentalist" i opinionit ..jeni i falur.Ndersa ate punen e gripit.....nuk e heq

pse ke humb pavarsine, pse hyre ne nato? aspak, nuk te detyron njeri per armet kimike te assadit. Mund te te vene para alternativat po nuk te detyrojne. Dhe tek e fundit, nqse qenka aq keq, dil fare nga aleanca.
Nato ka plot pluse per nji vend te vogel si yni, ne kete pozite gjeopolitike qe kemi dhe kte nuk e mohon askush, as vete gramoz ruci nuk e thote kete sepse e di fare mire qe nuk eshte e vertete. Po te dilni tani dhe per kte situaten e krijuar ta vini fajin te saliu qe na futi ne nato kur sic ta thashe, deri dje i ndanit meritat pergjysem, eshte pushtllik, une nuk di ca emri tjeter t'i vej.

nuk te detyron njeri per armet kimike te assadit.

Nuk e di per ket. Ti e di qe aty s'je vec per te perfituar, por ke edhe detyrime ndaj organizates.

Po, por pa shkelur interest e tua. Ka shembuj sa te duash, me Turqine, Greqine, etj, etj. 

Keta i detyrojne gjynahet qe u kane ne dore dhe kolltuku qe e duan me shume se femijet e tyre. 

Aman o gjembace se ky te thinj.E ke humb ne aspektin qe po thote kjo. " amerikania. " or Canadez xhani.Vendimmarrjet nuk mund te jene me taksative...

dhe pastaj? detyrimet vetem shqipria i paska kshu? pastaj qekur detyrimet e natos thone se duhet te marresh armet kimike (lexo plehrat e botes) ne shqiperi? po t'ishte se do i ndanin ne menyre proporcionale edhe mund ta haja kte llogjike po kshu si e ve ti nuk ka shume sens. Ta them kte megjithe respektin per xhibin

Jo nuk i ka vec Shqiperia. Por qe duhet te kontribuoje me dicka duhet. Sic psh con ushtaret ne Irak/Afganistan. Cfare po dua te them eshte qe nuk eshte e detyruar o te marre armet kimike o perjashtim nga NATO, por qe ka detyrime e s'mund te jesh me luge ne brez gjithe kohen. Edhe Norvegjia ka detyrime por i tha jo. Kete gje pres te beje edhe Shqiperia.

Nga c'po lexoj, thuhet qe jo te gjitha armet kimike mund te vijne ne Shqiperi, pra jo i gjithe arsenali, por nje pjese.

Edhe xhibi ka shume respekt per tet moter. Keshtu ka thene ketu.

kto te dyja qe ke thene poshte sikur nuk shkojne me nj-tj. Dhe nuk po thote njeri qe nato eshte vec nji organizate bamirese. Po nuk eshte mbledh nato dhe ka diskutu se kto armet kimike do ndahen ne porporcion per cdo vend. Ktu nuk po diskutohet turqia, greqia dhe vende te tjera te rajonit. Po diskutohet vendi me i papershtatshem

 

nuk te detyron njeri per armet kimike te assadit.
Nuk e di per ket. Ti e di qe aty s'je vec per te perfituar, por ke edhe detyrime ndaj organizates.

 

 

Cfare po dua te them eshte qe nuk eshte e detyruar o te marre armet kimike o perjashtim nga NATO, por qe ka detyrime e s'mund te jesh me luge ne brez gjithe kohen

Dakort qe po diskutohet vendi me i pershtatshem. Po cuditem qe s'po e kupton. Po te them qe cdo vend antar duhet te kontribuoje. Turqia apo Greqia kontribuojne me tanke e aeroplane se i kane. Ne s'kemi gje, as para, keshtu qe duhet te kontribuojme "ne natyre", si psh ushtaret apo ne kete rast, literally, natyren.

vendi i papershtatshem gjembi, i papershtatshem!
Me kte llogjike, fare mire, kto ushtrite e natos sa here te kete probleme ne bote, mund te financojne dhe te lene Shqiprine ne balle. Fjala vjen, neser po i themi Shqiprise t'i bjeri pak x vendi nderkohe qe vendet e natos financojne me mjete e municion. Me habit qe lu rolin e te verbrit kur duhet ta kesh kuptu se nato nuk ka si te marre vendime te ksaj natyre, t'i caktoje kujt vendi te beje cfare. Fakti eshte se nuk eshte marre ndonje vendim ne mbledhje te natos; gjerat jane ne nivelin e telefonatave. E ke lexu kaq gje apo ke nevoje per link?

Shkatrimi i armëve kimike të Sirisë nuk është detyr e Natos por OKB e (këshilliti i sigurimit të saj ka vendosur) kështu që Shqipëria s'ka asnjë detyrim më shumë se Kina, Rusia, Liteshtenji a Monako

Me fal qe po nderhyj Grave me githe respektin qe kam per ty, por keta Rilindasit a nuk i zgjodhem te rifitonim pavaresine, dinjitetin apo jo?...A e kupton qe edhe sikur ky plan makaber te mos behet realitet ne Shqiperi vetem lajmi po na ve ne nje pozicjon tragjikomik...Jemi shendrruar ne objekt talljesh a kupton- Nje nga vendet me te varfra te Evropes pa ushtri standarte te pranoje nje nga misionet me te rrezikshme ne bote(nderkohe qe te tjeret i kane thene jo) Gjithe kjo behet nga nje mungese totale e nje interesi kombetar..Edhe Everi i cili u vellazerua me Kinezet dhe Ruse kur i shkelen ne kallo i tregoi deren, ne jemi gati te bejme harakiri sepse SHBA nuk ja ka ngene as terezine te merret me kete ceshtje...thjesht kaq eshte muhabeti...Me Gjermanine dhe vendet e tjera te BEse eshte thyer buka qe kur i pergjuan telefonin personal Merkelit dhe politikaneve te tjere te BEse (akoma nuk eshte kerkuar nje falje publike per kete) Obama troc puna as ja ka ngene Sirise se ka 1001 probleme ne shtepi te vet dhe ja ka lene ne dore kete pune Rusise

Llogjika eshte qe SHBA,Russia,Britania te cilat furnizuan Asadin me keto materiale per arme kimike kane per detyre morale ti shkaterrojne ne impiantet e tyre keto arme

Art, duhet ta harrojme " njehere e mire " shijen e " ushqimeve bio" Vate ajo koha kur ...hanim buk me ullinj dhe u tenoseshim ... te medhenjve.Ne se e ke dhene voten per te qene ashtu si po thoni, te ka vajtur dem vota.Une e hodha se doja te ikte ky qe theu qafen...

Dinjiteti duhet fituar nuk blihet me leke grave, nuk vjen fundi botes nq se i thuet jo Amerikanit per ceshtje kaq delikate per Shqiptaret. Mua me irriton butakezimi i politikaneve tane qe e bene terkuze kete muhabet..Nje jo qe ne fillim dhe SHBA do te shikonte opsjonet e tjera ne fund te fundit. Ne fakt askush sot nuk ta do te miren, cdo vend thote jashte shtepise sime .Nuk do te doja te shikoje vendin tim ne nje rang, nje Somali Evropjane te Amerikaneve...

une jam i dashuri i berishes

Per ate s'ka asnje dyshim askush tek ppu.

Gjembi, ke nje shishe vere prej meje.Ke qene e fresket krej sonte.Mesa gjykoj perdor shume " jeshilleqet" dhe karotat. Keta qe kundershtojne jane mishngrenes.Ja si ai ....torontezi.

Leprat dhe femrat marojn per karrota. 

Kastraveci ty te pelqen me lekure apo i qeruar?

Me beri pershtypje nje mungese totale informacjoni per kete lajm ne mediat Kosovare, ky kompleksi i skllavit te daje Samit pa limit ka hedhur rrenje tek vellezerit e veriut...

kosova po derdh gjak për të rrëzuar hasadin

Nuk te ben me shume pershtypje mungesa totale e informacionit nga qeveria e Shqiperise?

Kur flet ti gjemo me kujtohen ato femrat gore qe i benin namin xha sulos te mbledhja fshatit te filmi kapedani. Bobo ajo toke e paska ne gjak pjelljen e telendareve. 

kur ke te drejte, ke te drejte. Edhe motren gore e ka

gjembo qeveria e shqiperise po na ben procken ne rrogoz apo jo?..Ketu po flasim per median "e lire"

s'ka pyll pa derra....+

Siç thashë dhe tek tema tjetër Shqipria nuk plotson asnjë kusht për shkatrrimin e ktyre armëve:

 teknik( impjante mos më thoni se do sjellin nga amerika se duhen shumë),

 territorial (hapsira të mëdha e të papulluara me mundsi hyrje për transportin), 

njerzor; ekspertë, eksperiencë (ish ekspertët shqiptarë që sot janë mbi 50 vjeç as kanë parë ndonjëher armë kimike), disiplinë, moral.

Shqipëria është në atë gjëndje nga kjo pikpamja sa edhe vullnetare të paraqitet kosto e shkatrrimit rritet disa fish (teknika që do vendoset, njerzit me eksperiencë,ushtarët e Natos,ndërtimi i magazinave etj) dhe OKB s'mund ta pranoj një kosto të tillë si dhe vendet fqinjë dhe NATO që i njeh mirë kapacitetet ushtarake të Shqipërisë nuk do pranonin një operacion të tillë në një vend ku mungon disiplina më minimale kundrejt ligjit dhe rregullave të sigurimit.

E gjitha ngjan me një lojë se ku do dali i dreq e merr vesh.

E vetmja gjë që të bën të dyshosh është heshtja e opozitës dhe shtypit në Kosovë.

Në të kundërt mos marrja pozicion e  shtypit Grek, e Italian përforcon idenë se është veç zhurmë.

Deri më sot vetëm prof Bare ka folur kundra nga shumica dhe "prof" Meta ka shprehur një farë mosbesimi e pamundësie të Shqipërisë për ta bërë kte por duke theksuar se nuk merr vesh nga kjo punë.

Ju që jeni atje duhet ta ndjeni më shumë "frymën" e ksaj meseleje të çuditshme por mjaft të rrezikshme nqs bëhet realitet.

Më mirë ti fryjmë kosit pa u djekur nga qulli se të digjemi nga qulli dhe duke i fryrë.

Të gjithë në protesta, pa ndërprerje! më duket se ka një lajmërim për nesër. Kjo ja lehtson JO-në dhe qeverisë për ata që  ndikohen nga  qëndrimi i saj.  

Basha:

Cili është qëndrimi i opozitës për shkatërrimin në Shqipëri të armëve kimike të Sirisë?
Sikur edhe me raste të tjera të shkeljes së ligjit, këto shoqërohen me mungesë transparence dhe përgjegjshmërie. Në demokraci forumet e përgjegjshmërisë nuk janë vetëm mediat, është Kuvendi, komisionet parlamentare ku siç thashë, nëse opozita nuk shikohet si armik, por si një kundërshtar, ka një dialog për çdo çështje, duke përfshirë çështjet e karakterit strategjik dhe ato të sigurisë në të cilat sot përgjegjësia jonë pas anëtarësimit në NATO është më e lartë. Është e patolerueshme që zyrtarët e lartë të qeverisë preferojnë të diskutojnë këtë çështje në “Le Monde” apo “Deutsche Welle”, përpara se të bëjnë transparencën para publikut shqiptar, le më përpara opozitës. Ne nuk e dimë nëse ka kërkesë dhe çfarë kërkesë do jetë. Duhet parë çfarë kërkesë është dhe çfarë përmban. Kjo qeveri, në 3 vendimet e para pas heqjes së fotos së Presidentit, pati ndalimin e importit të plehrave të një ligji të hartuar me ekspertët e BE dhe të gjykuar në përputhje me dispozitat e BE-së, me pretendimin se kjo do të ndotë Shqipërinë dhe që kërkuan referendum për këtë çështje. Për një çështje kaq sensitive, siç janë armët e shkatërrimit në masë të Sirisë, më e pakta është të vijnë sot, dje, pardje, por të paktën nesër haptazi përpara publikut, në vend që t’i përdorin këto manovra dhe të vënë në pozitë të vështirë edhe përfaqësuesit e vendeve të interesuara dhe të thonë: zonja dhe zotërinj qytetarë shqiptarë: kanë ardhur, një, dy, tre, kërkesa. Ne kemi vendosur një, dy, tre. Ose t’i përmbahen zotimit që kanë pasur dhe t’ia shtrojnë vendimmarrjen qytetarëve me referendum, siç kërkuan për plehrat. 

Ketij as butak nuk i thuhet, ky eshte vazo me lule

Në fakt zjarrmia e shumë "opozitarëve" këtu, me premisën e këtij lidhet. Në rast se janë të "shtrënguar" nga ana e qeverisë për të pranuar propozimin amerikan, do u sugjeroja që një pikë e marrëveshjes të ishte përkrahja e dënimit me burg të Berishës, dhe hajt shëndet!

 

po pse mer dangalle, ne ate greqine tende demokratike, qeveria ben gjyq dhe jep denime?

Ky nuk ësht qëndrim kontra por thjesht pranim se do pranoj vendimin e qeverisë por ai s'ka faj se nuk di gjë.

what? and you came to this conclusion how?

Vendim kondra per cfare duhet te kete? Per dicka qe nuk eshte aspak transparente dhe nuk dihet ne egziston si e sa e qysh egzison? Deri tani dime qe qeveria eshte ne kontakte dhe qe ne te gjithe duhet te jemi krenare. Ne kontakte per cfare? Per 1)mungon, 2)mungon, 3) mungon.

Opozita (qe ne kete rast fare mire mund te jete dhe "joopzita" ne varesi te asaj qe diskutohet) behet ne parlament dhe jo te PPU apo te gazeta Tema, apo e Fahriut, apo e Cilit, apo e emrave te tjere qe permenden ketu rendomte. Kur ne parlament apo komisione te parashikuara nga kushtetuta nuk paska asnje llojtransparence, cfare presim qe Luli te beje lojra te tipit " me tha Roni qe ia kishte thone Arti nga wikipedia qe keto gjona ndodhin dhe ne Greqi.

(Oh you owe me a chill pill now smiley )

Po: kërkon interpelancë në parlament nga kryeministri për kte çështje. 

Kur pyetet siç është pyetur thotë: ne jemi kundra (ose pro) +arsyet pse, që të bëhet shkatrimi i armëve kimike në shqipëri dhe do të s'qarojmë dhe partnerët për kte si dhe do të kërkojmë dhe mbështetjen e shqiptarve nqs do jetë nevoja.

Kjo nuk ësht thjesht çështje opozite por opozita siç the dhe vet e instuticionalizon kundërshtimin a pranimin por shoqëria nuk pret atë por shqetsohet para saj.

Opozita pret të nxehen "gjakrat" njëher pastaj shohim e bëjmë ose ësht thjesht pjesë e marrveshjes e s'ka ç'të thotë.

sipas teje nqs jemi në fushën e thashethemeve ath shqetsimi ësht i kot. Flm qenka thashethem që fjala e Bushatit etj etj

ku duket pranimi per te pranuar vendimin e qeverise, ishte pyetja.

Po i kerkohet transparence qeverise me ze dhe me figure, transparence, asigjo te keqe deri ketu. Ti ne anen tende i kerkon transparence opozites, as kjo soshte gjo e keqe.

Tek mos qëndrimi kundra dhe mos veprimi institucional.( transparenca ësht sa për të fsheh qëndrimin) dhe un si kërkoj asgjë opozitës por me që ra llafja ajo ësht detyr e saj ashtu si dhe qeveria ka detyrë të thotë jo për këtë çështje.

si? ka detyre qeveria? pse duhet te egzagjerojme tashti. Qeveria po e bo te veten e ka fut opoziten ne gracke te thelle dhe i ka heq dhe litarin e shpetimit.

PS: del Tato-Tau kinezi dhe kercenon me BEne..E po ky eshte kulmi....Se c'lidhja ka SHBA me BEne vetem Tao-Tao dhe qafkuqet e Atalantes e dine

Zjarr ti jape Enveri i ri, Edi Rama, jo vetem me armet kimike te Sirise, por te dale vullnetare Shqiperia edhe per arme te tjera te shkaterrimit ne mase nga vende te tjera. Keshtu si eshte katandisur Shqiperia me kete qeveri hajdutesh ne krye, armet kimike jane pak.

Rama ben keshtu se nuk ka se cfare i thote kush? Do ti thone gje delet qe e votuan? Rama e di se delet edhe pse thone se jemi kunder kthimit ne kazan te armeve kimike te Shqiperise, voten do ja japin gjithsesi.

Po te mos kishte dele por qytetare te pergjegjshem qe kushtezojne mbeshtetjen politike me refuzimin e gjerave te tilla edhe Rama, sado i cmendur te jete e shikon e peshon shume mire fjalen per te tilla gjera. Kur ne skemi qytetare por dele puniste, ky ben cte doje.

Po pse opozita nuk bën pjesë tek qytetarët apo ajo "mçifet ma gaxhoit"

O gomar, opozita nuk eshte vendimmarrese dhe mbeshtetesit e opozites, eshte afermendsh kudo ne boten demokratike, nuk votojne qeverine dhe jane kunder saj por ky presion eshte i pamjaftueshem kur behet fjale per gjera te tilla. Presioni per te tilla gjera duhet te vije nga punistet qe votojne Ramen sic ndodh kudo ne bote kur nje parti e caktuar ndermerr dicka qe eshte ne kundershtim me ate qe duan mbeshtetesit e saj, keta reagojne dhe reagojne duke kushtezuar mbeshtetjen se per te reguar kot reagon edhe ai greku wannabe.

Me cudit ky guxim i joti te diskutosh per politiken ne Shqiperi. Po ti edhe lpk-ne nuk e njeh mire.

Gomari të qiftë. Kur s'di e s'kupton qëndrimin e opozitës, çkërkon nga qytetarët. 

Këtu bëhet fjalë për tê kundërshtuar vendimin e mundshëm.

nuk votojne qeverine dhe jane kunder saj por ky presion eshte i pamjaftueshem kur behet fjale per gjera te tilla

Ku e shef presionin e opozitës për kte çështje  apo fol për të fol kodra mas bregut.

Ku e ke mësuar politikën duke ngrënë në grazhdin e hajdutve që mbron në çdo çast dhe kur vetë je kundra qêndrimit të tyresmiley

Apo politikë për ty ësht të shash Enverin dhe të mbrosh hajdutët enveristë.

 

 

Ik o fshatar ik, ik degjo kenge me Enverin se nuk i kupton keto gjera ti. Ti mund te flasesh per fshataret e lpk qe pas punes ne ndertim ne Zvicer e Belgjike, bejne politike te madhe duke degjuar kenget per Enverin.

Edhe sikur opozita te beje presion per kete pune, ne te tilla raste, kur behet fjale per nje interes madhor, duhet tejkaluar opozita. Presioni duhet te vije nga punistet qe votojne Ramen. Por keta jane dele dhe s'bejne kurrfare presioni, kane hallin te shajne opoziten.

Ndersa gomeret si ti, une nuk i kuptoj se c'dreqin duan ketu? Trego naj histori me gomeret enveriste te lpk se ketu ti je si Liza ne boten e cudirave.

Pse ti punon pjatalarës dhe të duket më e fisme se ndërtimtaria smiley

Edhe sikur opozita te beje presion per kete pune, ne te tilla raste, kur behet fjale per nje interes madhor, duhet tejkaluar opozita

Po ta bëjë opozita detyrën e saj qytetare kte po të them vogëlush se nuk ësht detyrë politike kjo pastaj të fajsojë qytetarët por nejse ka faj dhe lefti që tê ka lënë vetëm...

Ti nuk qenke as gomar, qenke kerric krejt. Une te them qe s'eshte puna te opozita ti vazhdon me mesimet e Enver Hoxhes, qe te keqen ta shohesh te kundershtaret e partise tende. Presioni duhet te vije nga votuesit e Rames, po ta perseris, pasi opozita mund te kundershtoje per shume gjera por kur kundershtimi shtrihet edhe tek votuesit e qeverise, atehere qeveria mendohet me shume. Por kjo eshte vetem se enderr, nuk ben vaki qe delet e PS ta bejne kete pune.

Hajt tani, direkt nga ndertimi dhe beni politiken globale me kenget e Enverit.

Nuk të dilka i gomarit dashke dhe të kriçit smiley

Ej, o fshatar, si i merr ndihmat aty ne Belgjike, duke u bere budalla si Azem Syla?

Vogëlush për të fundit herë:

unë si gjith njerzia nderohem me fshatin timsmiley

s'ke arsye të përmendësh emra njerzish që pushkën e kan zanat se na merr në qafë smiley

mësohu mos e personalizosh bisedën smiley

mbro mendimin tënd i palëkundur apo si mushka siç themi ne fshatarët  smiley

mos kujto se kur shan bashkëbiseduesin bëhesh më qytetar seç je dhe pronar restorant nga pjatalarës smiley

Mëso t'a ndalosh bisedën pa kaluar në konflikt.

Hajt tung! 

 

 

Keto keshilla me fjali te ndara mi dhe si predikues enverist apo si fans i Azem Syles?

po mir o mendje-ndrituri i katundit dil edhe ti aty e protesto. Rama nuk i njeh votusit e vet me fytyra nje me nje. 

Ty o koqe a te pengon ky vendim? Nese po atehere dil ti protesto leji votat, fare e keqe

Per 39 dite ne krye dhe e katandisi si thoni Juve.Po ne 365 ditet( pa keto te dyzetat ) qe vine ?

Sic tha edhe miku yt Avokati, nese nuk ndryshon trajektoren ky kryeminister qe drejtohet nga armiku i sapunit dhe briskut Kokedhima, e majta te nxjerre nje kryeminister tjeter, ndryshe do ja hame hallven kesaj qeverie e kesaj shumice se opozita kete prishje te shtetit, te normave demokratike, te ligjit nuk e pranon.

Poet, miku im eshte si pune hizri.Po ta taksi u fundose.Ja ka kerryer....dy te verdha! Te trete ...Nuk ka !

Poet na bo i vjersh

Esh i film chernobyl diaries. Me na u bo dhe tirona ashtu e kom lli me i tum rilindjen. 

Dmth per vendimet e qeverise fajin e ka opozita. Aq me shume qe qeveria i mban gjerat e fshehura. Sic the Meta, duhet te diskutohet ne parlament para se te merret ndonje vendim. Nejse kot e me zgjat kete muhabet, ata te pakten e kane per kolltuk, ketu eshte per tifozllik. cqt.  

Keto skenaret e llahtareshme te armeve kimike jane foshnjarake, disa mendojne se nese e dramatizojme ceshtjen ne ekstrem mund te kemi me efikacitet. Me qesharake kur kerkohet te sulmohet Rama ne lidhje me kete. Pastaj c'lidhje kane plehrat e italise me armet kimike te Sirise dhe si mund te jene njesoj apo te barazohet debati? 

Ka vetem nje njeri qe mund tu jape fund ketyre budalleqeve dhe ai eshte Edi Rama. Ai duhet te dale para popullit ne lidhje televizive e te jape shpjegime duke marre shembullin e Obames dhe Blair kur behet fjala per ceshtje kaq te rendesishme per vendin qe udheheq. 

Nese vendos po si do garantoje qetesine dhe sigurine e njerezve, nese jo cfare pasojash sjell kjo per vendin dhe marredheniet me Ameriken dhe BE.

 

 

 

 

 

 

 

 

Po si te mos sulmohet o Liqen, eshte kryeministri i vendit. Po pergatitet te fuse 1500tone sarin ne vend... e mbajti ne fshehtesi kete mynxyre lajm deri sa shqiptaret ne menyren me te turpshme e moren vesh nga mediat e huaja. A nuk ka pergjegjesi ky si Kryeminister i ketij vendi te voge dhe te varferl te cilit i mungojne logjistika,teknologjia,territori te sjelle armet e Sirise? A nuk mund ti therrese ca rradakes ky kryeminister qe perse asnje vend tjeter i zhvilluar s'i ka pranuar keto arme? A nuk i therret rradakes ky dhe te shtroje pyetjen perse Amerikani nuk i merr ne territor te vet keto arme?(ne nje kohhe kur ka impiante funksjonale te shkaterrimit te tyre?)..Te jete kaq naiv apo i pafytyre dhe pa shtylle kurrizore? I duhesh thene jo qe ne fillim pa u bere terkuze ky muhabet dhe u bere rezil i botes

smiley

Art qe ndryshon boten duke lyer me boje copa bezesh, por sikur per ty ekologjia eshte problem fals?

Kur kam thene qe ekologjia eshte problem fals? apo e degjove kete ne lutjen e meshes se radhes smiley .....Mos ngaterro "ngrohjen globale"me ekologjine  o Loni

Po te ishe edhe ti ne lutjen e meshes se radhes te pikturisteve, do te degjoje se "ngrohja globale" shkaktohet nga "ftofja n'mythe" e njeriut (sidomos zoofilit skandinav qe ngrohet duke ja mballos ariut polar dhe pinguineve), e cila ftofje n'mythe shkakton edhe ndotjen e ambjentit.

Qelbsinlleku ne fillim eshte shpirteror, e pastaj reflektohet e realizohet si material.

 

Shko dhe pi dozen e meth  mer jahu te qetesohesh dhe te kontaktosh me kafshet e tua imagjinare, nuk eshte farmaci ketu  smiley E di qe e ke fetish pervers kete zofiline, por thone qe andej ne ca zona te SHBA se je i lire ta praktikosh keshtu qe bej gati valixhet..

Art ti mund te thuash shume gjera per Ramen por te pa fytyre dhe pa shtylle kurrizore i ka dhene provat qe nuk eshte i tille ( marreveshja e detit me greqine, zgjedhjet e vjedhura dhe 21 janari) .Nuk i hyj fare ketij debati ndryshe do behmi te gjithe poeta te peshkut.. Nese ka nje njeri qe mund ta menaxhoje kete situate ne intres te shqiperise eshte ai dhe vetem ai i ka cilesite e duhura sot per sot.

Tjetra, une mendoj se qeveria e ka marre nje vendim ( nuk e di nese po ose jo) por une kam frike se po. Se si do ta sqaroje publikun dhe si do ta garantoje kjo eshte ceshtja. Por ti bihesh Rames kur me duket teper e qarte qe Amerika dhe BE po i japin ultimatum Shqiperise per tu marre me kete pune nuk eshte e drejte. Keta ambietalistet shkojne e protestojne para kryemnistrise sepse nuk kane klleqe te ngrene zerin aty ku duhet dhe meqe nuk kane klleqe shkojne tek dera e Rames... ndersa keta leganat e opozites e kane hallin tek 20 mij lekshi i Korces. 

Ceshtjet teknike nuk i dime, nuk ka informacion dhe mbase kjo eshte qellimisht sepse ketu luhen interesa boterore teper sensitive. Nuk i sherben shqiperise kjo gje dhe as atyre qe sinqerisht merakosen per kete gje.

 

O Liqeno, ka dicka qe me ben mua optimist qe keto helme nuk do te mund te futen ne teritorin tone edhe sikur qeveria, parlamenti dhe presidenti te jene dakort. Detyrimisht ato do te vijne ndermjet detit me anije. Ushtria dhe policia shqipetare nuk kane kellqe te perballojne revolten popullore dhe bllokimit qe do ti behet nga qindra mijra njerez qe e duan te ardhmen e femijve te tyre me shume se qeverine e socialsteve. Prandaj une ndjehem i sigurte qe kjo gje nuk ka per te ndodhur.

kuazo per nje gje te jesh i sigurte... sikur mos te ishte kjo qeveria e socialisteve por ajo e horrave qe e lane buxhetin me 0kg fasule do te kishin aplikuar me nxitim per te marre armet e Sirise dhe do kishin bere miting per nderin e madhe qe Amerika dhe NATO po ju benin. 

Prandaj kjo gje nuk duhet kthyher ne PD dhe PS eshte me interest per te gjithe, edhe per mua ne Angli. Ideja se nga nje hata e madhe e ha vetem Shqiperia eshte budallek ta mendosh, sepse e ha gjithe ballkani dhe gjysma e Italise.

Liqen

Sprova e shtylles kurrizore per nje politikan,shtetar eshte politika e jashtme dhe diplomacia, dhe kjo gjithashtu ne raport me sigurine dhe strategjine e vendit...Por ky eshte haptazi nje nga deshtimet me te medhaja jo vetem te Rames, por te nje kryeministri qe ka pasur vendi...Une e kam sqaruar dhe me pare qe kjo ceshtje eshte 100here me e rendesishme  se ajo e detit se ka te beje direkt me shendetin dhe te ardhmen e Shqiptareve. nq se Rama e ka firmosur kete atehere e ka kryer de juro Somalizimin e Shqiperise!

Art, kjo nuk eshte ceshtje vetem e qeverise dhe e kryeministrit, por ne radhe te pare e parlamentit, pasi do te te duhet ky i fundit te "ligjeroi" nje import te tille dhe pastaj ta dekretoj edhe Jari. Pra nuk eshte nje vendim qe mund ta marre vetem Rama. Jo me larg se dje Meta tek Top-Story tha se Shqiperia nuk ka shpatulla per nje sipermarrje te tille. Dhe ata jane ne mos gaboje 19 deputete. Po ashtu kemi prononcim kundra te disa deputeteve te PS gjithashtu. Pra, dua e them se nuk eshte vetem qeveria ajo qe vendos. 

Keto jane ceshtje ushtarake dhe nuk duhet te behen publike, dhe me te drejte kryeministri i vendit u tregua shume i rezervuar ne perhahapjen e lajmit. Ato arme nuk paraqesin rrezik per shqiptaret. Kete e di edhe kryeministri dhe prandaj i pranoi. Nuk duhet harruar se edhe vete kryeministri do te vazhdoje qe te jetoje ne Shqiperi, keshtu qe normal nuk do te pranonte armet kimike siriane ne vend po qe se per te kishte rrezik. NUK ESHTE E DOBISHME QE TE FRYHEN RREZIQET ne kete menyre sidomos nga personat te cilat kane informacion to kufizuar mbi llojet dhe gjendjen e armeve kimike siriane. Edhe vendet e tjera jane te interesuara qe procesi i shkaterrimit te jete pa pasoja ose aksidente. Keto jane aktivitete te rregullta ushtarake qe zhvillohen me mejtet dhe personelin perkates. Edhe vene ne dukje se siguria e ketyre armeve kimike do te jete ne nivelin me te larte. Vendimi i Shqiperise eshte deshmi e seriozitetit te qeverise dhe popullit shqiptare ne permbushjen e detyrimeve qe rrjedhin nga aleancat ushtarake. Nje qendrim i tille duhet levduar dhe ky qendrim e ben popullin shqiptar shume krenar duke dhene nje ndihme te rendesishme ne procesin e paqes boterore. Kjo tregon se edhe vendet e vogla kane mundesi te medha per te ndikuar proceset e demokratizimit qe po ndodhin aktualisht ne bote.

Danimarka mund te transportoje Armet Kimike Siriane , Eksperti Danez : " S'kemi  shkaterruar kurre arme kaq te rrezikshme "

Mos flisni budallalleqe se s'ju kane lezet .

Ashtu është por s'është aq e lehtë.

Por nervi qytetar duhet të reagojë  dhe ta detyrojë Ramën të mbajë qëndrim dhe sikur të mos e ket menduar. 

Jo po kujtuan keta qe te jesh ne Qeveri eshte qejf , te ishte qejf rrinim prape ne , nejse , qe te jemi Realiste Qeveria eshte ne hall , nuk behet shaka me miellin e Gjermanit , ne kete rast USA , po ashtu dhe me kete popull nuk behet me shaka se boll kane bere shaka  20 e kusur vjet , nje brez i ri plot energji dhe shprese po duket ne horizont ! Te shpresojme per mire.

nuk behet shaka me miellin e Gjermanit smiley

s'jeq dorë ti Brad nga kto.

Nje here qe hoqa dore u semura smiley

Shume pozite e veshtire per qeverine. Do jete nje sprove dhe tregues se cfare vjen me pas. Interesant, opozita nuk eshte ndje fare per kete pune. 

Qendrimi i opozites eshte oportunist.

Te kundershtoje publikisht shkaterrimin e armeve, nuk i sjell ndonje avantazh apo ndonje mbeshtetje politike te madhe nga ato njerez, qe e kundershtuan per ligjin per importit te mbetjeve. Ama e sigurte, qe ta kundershtonte publikisht, ka kunder amerikanet.

Te heshte i leverdis.

Nese qeveria pranon, atehere qeveria humb mbeshtetje publike (ketu nuk fus boshtin ideologjik qe edhe bar ha e parimet s'i shkel)

Nese qeveria refuzon, atehere qeveria humb mbeshtetjen e amerikaneve.

SHBA pa dyshim qe arriti dicka ......Arriti ate, qe po e rrit me shpejtesi marramendese valen e antiamerikanizmit nje nga vendet me proamerikane ne glob

as i hyn ne pune fare proamerikanizmi shqiptar. Po ja ngeli dikujt keto tani per tani eshte me rregull. Ne pro-amerikane do jemi gjithmone. Po me intereson sales dhe lulit si nuk ju eshte ndjere zeri per kete pune .. apo te pakten te organizojne ndonje proteste ???????? 

Ka dhe nje gje vec: politika e jashtme amerikane, duke qene me permasa globale, eshte derivative. Pra, ti nuk mundesh te "rregullosh" nje pasoje te vogel, sic eshte ardhja e armeve ose jo ne Shqiperi, kur te ka marre keq nje faktor shume here me i madh, sic eshte marredhenia me rusin.

Imagjinoni per nje cast sikur president te ishte John McCain. A do kish shance qe rusi te luante kete loje qe po luan me Sirine dhe, per rrjedhoje, qe armet te perfundonin ne Shqiperi? Mendoj se as s'do ta kishim fare kete teme ne peshk, leri te tjerat.

Jo ne rregull ama kjo ceshtje logjistike ka implikime te medhaja per ne si Shqiperi e vockel. 
Tashi si praktike eshte e njohur qe disa vende te EU gjithmone i kan cuar mbetjet kimike ne vende te botes se 3. Ne nje menyre kjo po ndodh edhe ketu. Ta shohim diplomacine e Rames a do jete ne gjendje te artikuloje pse s'mund ti marrim keto persiper. 

Ai qe ka dy pare mend ne koke nuk e lidh me Ameriken kete ceshtje , jo me larg se dje nje diplomat Gjerman deklaroi se :" Jemi ne shqyrtim e siper te ofertes Amerikane per armet kimike te sirise por Shqiperia eshte nje hap para nesh " dhe une mendova : Erdhi dhe dita e Arberit qe te jemi nje hap para Gjermaneve , sigurisht ne kohen e pasluftes se dyte boterore se atehere ja fusnim Gjermaneve per vrap se ata i kishin kepucet e renda.

eee lesh ... krahasimi eshte i pabaze

hahahahahhahha, per dy muaj qeveria e Rames ja kaloi qeverise se kriminelit. Ky i fundit, krimineli sali pra, thoshte qe jemi te dytet pas Gjermanit, ndersa tani po na del qe ja paskemi kaluar. THis is the miracle of freedom!

Ja kaloi per te na helmuar , " krimineli " na la si kokrra e molles smiley

Po mire keta Amerikanet kane ndermend te na shfarrosin si popull! Po ca dreqin kane me ne, ne buken tone po hame..nuk i duam paret e tyre te helmeta!

Amerika nuk ti sjell me zor armet kimike ne territorin Shqiptar.

O Keto po ti buken e kujt ha se spo te kuptoj. A nuk jeton ti ne Amerike? 

Ketu jetoj kuazo qe mos jetovsha, i kam marr inat amerikanet. smiley Une ketu ha djersen time, nuk me mban njeri me buke.

Sa e zonja që je ! smiley

Pse ke patur dyshime ti keshtu per zotesine time? smiley

 dyshime? jo e jo po bindje të thellë që je shumë më e zonja se sa të njohin.smiley

Kjo po qe han diskutim , " me e zonja se sa te njohin " smiley

Se shpejti telenovela tek peshku "Zonja nga Amerika" smiley

Dhe ti brad do ti nxjerrësh fundin. Dihet që Ketrin është e njohur si e "Zonja" (përjashto rastin e frigos që i uli ca pik por dhe ajo lojë ishte)smiley

E kush ja ka nxjerre fundin qe t'ja nxjerr une amon smiley

Askush por shumë përpigjen deri sa ta marrin vesh që s'ka fund smiley

Nuk jemi ketu per flete lavderimi por per te qare hallet e popullit! smiley

Po dhe ne popull jemi .

Nuk te ka faj Amerika, keto jane justifikimet e shpures se Rames. Faj te ka Rama se me aleatet bisedohet, sic bisedojne vendet e tjera. Rama ka hallin te mbuloje paudhesite e veta duke dal ullnetar per armet e Sirise.

Rama nuk eshte shquar ndonjehere si politikan, prandaj edhe i falet...smiley

Po mo ato burgaxhinjte qe na llocen ne dore si u bisedua mo? Se me duket atere u vendos precedenti. Mir thone kalo miu iher ne mustaqe..

Ata ishin njerez krejt te parrezikshem (nese e ke per ujguret e Guantanamos) dhe qeveria e Berishes beri shume mire qe i pranoi dhe mediat e Rames bene shume keq qe ngriten gjithe ate stuhi ne gote, duke nxjerre koke antiamerikanizmi i hershem i baballareve tuaj se Ameriken ju e doni se nuk keni nga ja mbani, jo se ju dogj xhani shume per vlerat e Amerikes. Por, kur eshte kerkuar te sillen ne Shqiperi te burgosur te tjere te Guantanamos, qeveria nuk ka qene e gatshme te pranoje me teper.

Shikoni, eshte si loja e shahut.

Kur kundershtari, nga fundi i lojes, ka arritur te rrethoje rrokaden ku gjendet mbreti yt si zor qe te ruash dot nje ushtar te vockel. Madje, me shume gjasa, do ta sakrifikosh ushtarin me shpresen e barazimit apo edhe te shpetimit te mbretit.

Ketu loja ka marre per keq qe ne mesloje (midgame), per te mos thene qe ne hapje. E mbani mend momentin e shkeljes te asaj qe u quajt "vije e kuqe"? Asadi ia futi me sarin qytetareve te vet, gra e femije, te gjitheve n'top. Amerika kish thene qe do kishte pasoja dhe Putini u gjend aq ngushte saqe beri lutje publike qe te mos t'i binin Sirise (shkroi editorialin ne NYT). Aty ishte mesloje. Nje levizje e forte do kish qene kjo: shume mire Putin, nuk do qe te te biem? Cohu e merri armet qe vete ia ke shitur e coi ku te duash. Coi neper stepat e Azise a ku ta kesh ate te semes! Madje do te te japim edhe fonde per shpernguljen.

Ama tani jemi sh vone ne loje. Hajde zgjidh hallin e ushtarit te rrokades!

+1

nuk e kuptova mire kete lidhjen me rrokaden.. rrokada (kembim vendesh) behet midis mbretit dhe torres.. pastaj rrokada behet ne cdo kohe, jo vetem ne fund te lojes..smiley ku hyn ushtari ketu..?smiley

Do rrosh me shume se mua , mu me duket si loje tjeter , pune " dopiogjashte " smiley

ose yç..smiley

Ca osht yc - i mo belulo ?

yc, Brad i thone treshit turqisht. eshte nje loje e thjeshte.. nje katror i vogel ku brenda tij hiqeshin disa viza qendrore dhe diagonale.. nejse luhej me tre "gurje" dhe qellimi ishte te beje "tresh", yc pra..smiley

smiley kësaj i thonë "ti vesh morrit fre"smiley mjafton krahasimi me sakrificën eushtarit tê fundit kur s'ke lujt mirê më parê.

Ate po mendoja dhe une Magus, megjithese nuk e di a do i besohej Rusise per tu marre me ate pune (nga opinioni publik). Ideja me duket eshte qe NATO te merret me kete pune, mundesishte nje ushtar i vockel i NATOS smiley . Perndryshe perse te mos merret me kete pune nji nga vendet ngjitur ose ose Israeli? Nese eshte fitimprurese pse jo Greqia fundi fundit, pse jo Turqia? 

Belul: rrokada (qofte ne ane te majte, qofte ne te djathte) nuk funksionon si strategji mbrojtese pa ata tre ushtaret qe rrine para mbretit dhe torres. Po u thye ai "mur" ushtaresh, fundi i mbretit do te jete i afert.

 

 

jps: Nato le te administronte procesin e asgjesimit te armeve. Por vendi se ku duhej t'i lihej ne dere rusit. Jo ta merrte perendimi persiper destinacionin e ketyre helmeve. Eshte loje e humbur.

por si fillim, shpjegohu shokeve qe po loz shah kinez ketu, Magus Pathfindëri...

Eshte shah i paster. Literally. Nuk ka asgje kineze, e as per t'u keqkuptuar. Cdo rrokade kur behet ka per mburoje ushtaret qe i rrine perpara.

jo, nuk keqkuptoj asgje....shahu ka gjuhen e vet, prandaj nderhyra

Tani qe te fle une i qete sonte ka edhe nje zgjidhje tjeter te pranueshme te pakten per mua: te arihet nje marreveshje ku helmet e sirise te vijne ne shqiperi dhe ne shqipot te na emigrojne ne Amerike. Pra falim teritorin kundrejt shpernguljes. Besoj se Amreika nuk e ka problem te mirepres rreth 2.5 milion shqipetare te mire. Them 2.5 milion dhe jo 3 se gjysem milioni do te qendrojne ketu qe te shijojne pasurite qe kane vene keto 20 vjet. Dhe pasuria nuk pyet per helme se i mbyt ato! Hajt noten e mire .

Pse nuk e thua troc qe ke hallin tend dhe jo te vatanit? smiley

Amerikanet jane treguar te pabese ne kete rast sepse  te vesh ne veshtiresi  nje Qeveri te porsazgjedhur eshte pabesi .

Brad une e kam thene qe ketu ka gisht Sala, me ato letrat anonime poshte deres..smiley

Jo une tani po thellohem dhe nuk me habit me fakti qe pse Arvizu -ja e ktheu pllaken smiley , dmth , lojera te pista kundrejt nje Qeverie te posaformuar qe ne keto momente duhet te ishte duke menduar per dicka pozitive per rimekembjen e ekonomise dhe jo te merret me intrigat Amerikane qe ja kane me te futme asaj dhe popullit te saj apo jo.

jo po kishte dyshime Brad për zotsinë (gjoja)smiley

vend me thone shyqyr qe po na bje ky fat i madh ku kundershtohen ofertat e gjermanise dhe frances per ta be vete kete pune. e shikoni shqiperine si me qene lecke, edhe kjo vjen nga vete shqiptaret. komplek i madh inferioriteti. 

Mire e ke ti por njerezit akoma i nderpresin enderrat  ne mes te tromaksur  me britmen " nuk jam nga Gerdeci '

Po mo po fat i madh posi, le ti marr Rusia qe i prodhoi dhe qe eshte 100 here me e madhe se Shqiperia.. smiley Mnjf ti thua qe te mos dukemi inferiore te marrim helmet kimike dhe te kercenojme jeten tone, femijeve tane brezave qe vijne dhe token ku do jetojme. Kete thua ti? Keto gjera nuk kan kurren e kurres siguri 100% dhe vendi yne i vogel nuk ja ka takatin ketyre puneve. Ishte Japoni ajo.. dhe e pame c'ndodhi me centralet berthamore, edhe sot shurrosin ngjyre jeshile andej. 

Peticioni gati 11000 firma !

Than kto ne televizor dje qi do bi bore se shpejti. Edhe u mundova un i shkreti me marr vesh se kur po ne çdo edicjon lajmesh thoshin detajet ne edicjonin tjeter. U lodha mo tu prit sa me zu gjumi dhe kur do i ken dhene ato detajet une do kem qen tu pa ondrra. Njona me kujtohet mire:

 

Debora zu e ra ne nje qyteze krejt te papershtatshme per at pune. Dallohej me sy qe ballkonet po rendoheshin pak si shume nga pesha e saj prandaj banoret kishin filluar ti fusnin lopet brenda ne dhome te gjumit. Dhe eshte çik si ironike sesi endrra me çoi pikerisht ne nje dhome gjumi. 
Ishte nji nga ato netet e ftofta kur vetem Lenini mund te ecte rrugeve. Kur ne dhomen ku flinin burre e grua u shfaq Kryeministri. Gruaja brofi ne kembe, burri mezi u permend, kryeministri i beri me shenje te mos levizste. Dhe shkoi e iu shtri ktij burrit perbri ne shtrat. Terhoqi velenxen nga ana e vet, ngriti syte drejt tavanit, burri nuk u ndie. 
Te ka erdhur kryeministri Safet, foli gruaja. Saliu prap? pyeti burri. Jo, jo eshte ky tjetri i socjalistes, qe pergjigja. Burri nuk u ndie. Qetesi. Eshte e kollajte qetesija ne enderr. Mund te degjosh deri edhe kengen e Leninit neper rrugica.
Era kloroform- tha Kryeministri. 
Dje e nderrova- foli gruaja si per tu shfajsu.
Burri nuk u ndie.
Ke qene najhere ne Paris?- pyeti Kryeministri.
S'i ka rene rruga- tha gruaja nga matane. Burri nuk u ndie. Gruaja kulloi çajin. 
Atje harron te pish uje- tha KM pa e leviz koken. Burri nuk u ndie.Gruaja dogji gishtin. 
Kalon nje lume atje- vazhdoi KM
 Mes per mes. Plot me uje. 
Burri nuk u ndie. Gruaja peshoi lugen e dyte te sheqerit.
Njerezit bien atje. Pup. Pëlltup. Si pika shiu. Pup. pëlltup pup.
Gruaja i fryu çajit. Burri nuk u ndie.
Po çjanë pikat e shiut?! Hëm?! 
Ujë jane edhe ato.- vazhdoi Kryeministri.
Gruaja dogji buzën. Burrit i shpetoi nji e hidhët. Lopa nuk u ndie. KMn e kaploi gjumi.
Pastaj gruaja zbriti te kryti i shkalleve dhe ate çajin ja dha Leninit. Aty pata rastin ta shof nga afer. Ndaç mos beso po ky na doli se ishte baba Likja. Aq ishte hollu sa xhaketa i rrinte si kapotë. Nje pellembe me e gjate nga njera ane, ketej nga me terheqin femijet thoshte si me shaka.
Ke erdhur ta marresh? e pyti gruaja.
Po! i tha Likja. Eshte koha te vendosesh.
Nuk kam çte mendohem ia preu kjo si me turp. Kete here merr Safetin. Lopen ma ler edhe ca. Kaq tha dhe i ngjiti shkallet si rraketë.

Kur do i ket dal gjumi Kryeministrit, une do te kem qen zgju. E di qi gjoja e par qi bona ishte me pa a ka bore perjashte. Jo shyqyr akoma, vetem ftoft.  Ngrofa i çaj, po nuk mbaj mend a e piva. Edhe une sa me frik e kam marr boren. Ça eshte bora ne fund te fundit?! Uj me, uj smiley

 

smiley
O fiqo, o njish! po uji avullon mer fiqo, pse ke fryk iher?

smiley

I hyni km ne dhome... burrit dhe grus...

ohohohhohoohohoooo 

Lenini kish pas qene... baba Likja

ahahahahaahaha

smiley Do e shtykemi mire dimrin ne ketu tek peshku me endrrat e Fiqiriut..

Burrit i shpetoi nji e hidhët.

 

smiley

gruaja dogji gishtin.....smiley

Fiqo smiley

,sh te lezetshme jan kto endrrat e tua ne usa, ...

vazhdo na trego ndonje tjeter

shumë e lezeçme !smiley

Njerezit bien atje. Pup. Pëlltup. Si pika shiu. Pup. pëlltup pup.

smiley

O Fiqo, Madheshtori!

smiley

Fiqo, shume enderr e bukur. Valla nei nje fat i madh te pret. T'i shofesh te dy Ata ne nje enderr, s'ka ku te shkoje me. Vej nei hudher a kam nei gjo. 

Ej, thuj te drejten, ke pas nei oferte nga qeveria per te nderru parti ne gjume, dmth per te pa enderra proqeveritare.  smiley

 

kur them une qe perlat e Fiqirit s'kane te pagume s'besoni ju smiley

rrofsh

Rrini kot ju, e mori Elbasani provimin.

kush do ta bej shperberjen e armeve kimike mo, Kurumi..?smiley

Nje artikull interesant per Impiantin e Qafe Molles,problemet qe u hasen, implikimet ne ambjent,rrjedhjet e mbetjeve te arsenikut qe ndodhen ende dhe dhe shume probleme te tjera.

Artikull shpjegon se sipas standarteve te "Eiseman Turaktor", impianti ky qe u perdor ne Qafe Molle. pas hydrolizes qe i behet dhe neutrlazimit te agjentit kimik(ne rastin tone ishe gazi mustard) per cdo tone agjent kimik kemi 5 tone mbetje te rrezikshme (kryesisht me perqindje te larte arseniku dhe komponente te tjere teper te rrezikshem). Pra ato 82 tonet e kimikateve (qe gjenden ende ne Qafmolle) te raportuara nga Shqiptarja.com jane thjeshte mbetjet e rrezikshme pas procesit te atyre 16.5 toneve. Pra imagjinoni 1400tone armet kimike te Sirise, sikur procesi te vejes pa asnje problem do te gjenerojne mbi 7000tone mbetje te rrezikshme, nje permase kjo teper e frikeshme.

 

Tani ju entuzjastet e dollareve te helmit lexoni pak me kujdes kete deklarate te Ruseve (gjete takimitte keshillit Russi-Nato) te kuptoni se sa te rrezikshme jane keto arme dhe se po kerkohet nje "dumping ground" per kete eksperiment kolosal.

Earlier last month, Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov said Russia was ready to help in guarding Syrian chemical weapons facilities, but there was “no doubt” the toxic materials will not be shipped to Russia for destruction. The import of chemical weapons is also banned under US law. Moreover, the Chemical Weapons Convention, which Damascus has just signed, prohibits any export of such weapons.

 

Po e mbyll me nje koment te artikullit

This story is not so much about the technology as it is about the diplomacy and especially the national will behind it. There will always be a temptation to do the fun stuff, the exciting stuff, the glorious stuff and the profitable stuff, and leave the thankless, dirty stuff for someone else.

 

Ruset kane bere biznes te mire me Sirine duke qene furnizuesja me e madhe e saj ne armatime, Por nuk bejne bisnez ne revers, se nuk jane cmendur te demtojne vendin e tyre per ca miliona dollar, dhe eshte nje vend i madh ne hapsira dhe popullsi! Pse duan t` ja fusin Shqiperise kete nuk e kuptoj!!

.

Oferta e amerikaneve qenka heqja e vizave me shqiperinene kembim te pranimit te armeve siriane. Hmmm. Po tani? I doli fjala sal damllase me duket. 

Ku e lexove si lajm?

Tu bo qejfi eee. Po a durohet kuazi ketu ne amerike. Do na filloj si borati me lunelle. Lajmin ma tha i shok ne shqipri qe e mora ne tel o po si o kjo puna armeve e pyeta. Dhe filloji sqarimet vllai tek e tek. 

Ama nje shok ta paska thene, lere se qenka lajm i besueshem! smiley

Shqiptaret ne fakt duhet te vijne nje here ne kete vend qe te mesojne se kush eshte puna, kush eshte ligji..etj etj..

smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).