Mes vendimeve të mbledhjes së të premtes, Këshilli i Ministrave vendosi fondin prej 500 mijë lekësh të rinj për familjen e Lirak Bejkos, ish i përndjekur politik që ndërroi jetë nga plagët e marra gjatë aktit të vetëdjegjes si formë proteste ndaj qeverisë për mosmarrjen e kompensimit në nëntor të vitit të kaluar.

Një tjetër vendim i marrë nga qeveria që ka të bëjë sërish me ish të përndjekurit politikë ishte edhe ai i shkarkimit nga detyra nga Drejtor të Institutit të Integrimit të të Përndjekurve të Simon Mirakës dhe emërimit në krye të këtij Institutit të Bedri Blloshmit.

Ky vendim “fut në bashkëqeverisje” Frymën e Re Demokratike pasi Blloshmi ka drejtuar Departamentin për Ish të Përndjekurit Politikë në këtë parti.

42 Komente

Lizandri, ku eshte Lizandri smiley

Oooo, urime FRD-së, urime. 

 

Urime per detyren e re!

"500 mije lekesh te reja"

ia paska mbuluar qeveria shpenzimet e varrimit, ketij mavrise...

Ndjese paste! 

BRAVO!!! Blloshmi e meriton. 

Po nei fuci siriane do i bjeri ne pjese FRDse si pjese e kualicionit qeverises? 

keta kamunistet e ps te pakten nuk i kan dhunuar  me pas 1991 te perndjekurit.

ndersa neokamunisti berisha i ka dhunuar disa here me polici, i ka mashtruar derisa ,keta te perndjekur dyherazi, jan veteflijuar 

sa me dhimset kjo klasa e (ish) te perndjekurve ,qe ishte vertet e djathta shqiptare, u perndoqen per 70 vjet rreshte , e zoti e di deri kur akoma smiley((

Keto perralla ti ka treguar gjyshi veteran i sigurimit, apo jo? Neopunistet e PS i kane rrahur me dajak me polici ne 03 kur protestonin para parlamentit. Neopunistet e PS nga 97 dhe deri ne 05 kur ishin ne pushtet nuk ju dhane as edhe nje qindarke te persekutuarve, nderkohe qe shperblyen per denim te padrejte Ramiz Aline dhe gjithe byrone e sigurimsat qe ishin denuar per krime ne kohen e pluralizmit. Neopunistet e Rames shkuan deri aty sa edhe i perdoren 2-3 ish te burgosur politike me probleme mendore per ti djegur vetem qe Rama te bente propagande ne krah me kryepersekutorin e tyre Gramoz Ruci.

Funderrinat e PPSH/PS nje krim tjeter qe ka bere ndaj kesaj shtrese eshte se kane tentuar ti percaje edhe sot ne pluralizem, lere dje qe disa prej tyre i detyronte me zor te beheshin spiune te Sigurimit.

Kleptokrati Rama te mbaje premtimin, te demshperbleje ashtu sic ka premtuar ne fushate te gjithe keta dhe jo tiu jape lemoshe vetem atyre qe i dogji.

Sa per frd, cte thuash? Keta jane funderrinat e rames dhe bene mire qe dolen hapur. E gezofshin aleancen.

ky Blloshmi ka mbajtur nje qendrim fisnik(tipik e djathe shqiptare),;kur berisha organizoi ne Librazhd  nje homazh  e nje medalje te poetit Vilson Blloshmi ne te njejten kohe i jepnin titullin 'mesus i merituar' nje mesuesi qe kishte bere ekspertizen e Vilsonit (denimin)

Bedri Blloshmi e kuptoi kete 'dhurate' te berishes dhe e refuzoi medaljen dhe e prishi  homazhin ne fjale!

jo si ca çapaçul qe i lepihen berishes per ndonje kocke

 

Prandaj ky Blloshmi eshte ne te njejten qeveri me Rucin, Doklen, Canin, te birin e Kristaqit, me psd-ne e Diana Culit qe me ekspertizen e saj coi ne pushkatim vellain e tij etj. Kjo po qe ben sens.

i biri i kristaqit ne rastin konkret ben mea culpa-n e vet, qe nuk eshte bere ne gjithe keto vite tranzicioni, edhe kur blloshmit i eshte dash te perballet me hetuesin e vellait, i vendosur ne ate pozicion nen drejtimin demokrat, ne institucionin e viktimave. futi nje google dhe te sqaron shume mire kete ceshtje teper delikate. syzet partiake hiqne ne kete ngjarje. 

 

PO me sali kriminelin vetem derrat mund te rine prane tij. 

Nuk eshte i vetmi altin qe e ka refuzuar, ka pas plot te tille qe jan anatemuar sepse e refuzuan kete perudhe antishqiptare te quajtur tranzicion e cila me parrullen e anti-komunizmit sakatoi kete popull nepermjet veglave komuniste tipike si berisha.

Po rilindin dhe te persekutuarit. Me ne fund. 

True. Ishin në state of serfdom të Saliut. Kanë vendos të jenë të lirë. 

 

3 te persekutuar ke gjithsej me PS. Ti gezoni keta. Kurt Kolen qe ne kohen e Nanos dhe nja dy te tjere.

Kujt i shkonte mendja qe duhej kaq pak per tju rikthyer dinjitetin ketyre fakirve. 

Moj rilindje qofsh perjet

na riktheve dinjitet

 

 

...vazhdo poeto

Nuk vazhdoj dot me delet e rilindjes, ke gabuar adrese. Edhe Hysni Milloshi ka pasur me dinjitet se ju. Ju ja keni kaluar edhe Pal Vates.

Kush o pal vata? Se ky hysniu me duket ka nhe parti te majte

Versioni jot pa kompjuter.

nuk e kuptoj pse ka nje prirje per ti paraqitur te persekutuarit si te djathte!  shumica e tyre kane qene dhe jane te majte.    po thuaj ketu po quhet saliu dhe partia e tij e djathte ,jo me te perndjekurit!    ne shqiperi heperhe nuk ka akoma parti te djathte si ne evrope,qe te jete per ligjin,kombin dhe pronen.   une p.sh ps-ne do ta quaja parti te qendres,ndersa pd-ne parti te majte populisto-anarkiste.

e thelle per teme me vete kjo gje. veshtire qe masat ta kuptojne. 

Shqipo i vjeter, ..e ke mire! Sepse nga pikpamja e historise se ideve, idete e majta- socialiste, kane te njejten rrenje me ato qe i perkasin romantizimit te Restaurimit.Por keto rrenje te perbashketa nuk mund te fshehin dallimet ndermjet koncepteve te tyre perkatese mbi hierarkine dhe mbi kerkesat e legjitimitetit.Ne nje studim te tij, Ser Izajeh Berlin,studim qe eshte konsideruar " i shkelqyer", ve ne dukje edhe nje dallim tjeter te rendesishem.De Mestri , thote ai, nuk eshte as Rivarol dhe as Shatbrian.Por me ne ndryshim me te dytin ai merr me teper se traditen, si piknisje ka filozofine e VUAJTJES dhe ...te kaosit.Teodiceja e De Mastrit, i fshin ato dyshimet " mbi dashurine e Zotit, qe e kane burimin tek katastrofat e kohes; sipas tij, I varferi ZOT, nuk mund te jete pergjegjes per padrejtesite njerezore( te qeverisjeve) .Vuajtjet e njeriut ( te cilat percaktojne levizjet mbi bindjet e tij) ,jane pake a shume te barabarta me masrn e ndeshkimit qe i nevoitet si ku derpeshe ndaj sasise se mekatit te kryer ne kete ...bote.Robespieri ishte ...i pashmangshem.Si rrjedhim i kesaj , De Mastri besonte se nuk ka kurrfare sheshimi natyror, te shkryar ...Atje Larte...
Bota eshte kaotike ne gjithcka, te vertetuar tek idete.Rendi mund te gjendet vetek tek ZOTI.E ceshte kjo valle? Jo thjesht romantizem por konservatorizem kontinental, apo me mire, radikalizem restaurues...

shqipo,

eshte e vertet qe te persekutuarit vijn nga familje te djathta(nuk flas per pseudo te persekutuarit qe bejn loje te dyfisht) lista eshte e madhe per ti permendur te gjithe,por edhe kjo keneta ppu nuk eshte vendi per te diskutuar per te persekutuarit qe vazhdojn te persekutohen pa meshire si nga ps(partia e spiuneve ) po aq dhe nga pd (partia e denoncuseve)

PR, psh ne kushte ideale duhej te kishte zene nje vend te rendesishem ne te djathten shqiptare....por keto martesat e cusitshme qe ka bere e djathta e ashtequajtut (PD e simotra) me ballin e kazanit nga SK , pasqyrojbe ate cka shoqeria e sotme shqiptare eshte ne thelb: Nje shoqeri zengjinesh te rinj!

Ka qene enderr e kahershme e ppsh/ps qe edhe kundershtaret ti emeroje vete. Kete linje ndjek edhe pjella e Bllokut Edi Rama dhe e imitojne pastaj pal vatet ketu online, vetem se eshte pune pa bereqet, nuk zhben dot kush te djathten shqiptare qe perfaqesohet dhe misherohet tek PD.

PD eshte aspirate e pjeses se shqiptareve qe nuk do Bllokun, si ideologji dhe si privilegj i nomenklatures komuniste. Te hidhet perpjete i biri i Kristaqit dhe nipi i Kolekes apo Kokedhima, opozita ndaj tyre nuk zhbehet.

Nuk zhbehet gjithe aspirata e besimi per nje Shqiperi qe eshte e ndertuar me te drejta, me liri, me prone, me rregulla, me mundesi per biznes dhe jo me Bllok, ku te gjitha te drejtat i kane pjellat e Bllokut.

Ne kete sens, ska te djathte ne Shqiperi qe nuk e peshtyn ne surrat frd-ne e qofteve kur shikon kete aleance.

Ke harruar Kaq Islamin. smiley

Ka qene enderr e kahershme e ppsh/ps qe edhe kundershtaret ti emeroje vete

..gjithmone ka pasur te tille ne shqiperi.Te gjithe keta langaraqe perfundojne si puna e Kurt Koles qe shperdoroj e vodhi fondet e strehimit per bashkevuajtesit  e vete.

"PD eshte aspirate e pjeses se shqiptareve qe nuk do Bllokun"

ka aspiruar keshtu ( le te themi, 3vitet e pare te krijimit te saj)...c'ndodhi me pas, historia eshte me e hidhur se sa pershkrimet idealiste te tuat

FRD, nje force e vertete progresiste! 

Di gjo njeri se ku eshte Lizandri, apo i ka ngel hatri qe nuk u zgjodh ai. 

nuk po kuptoj. Sic ka permend jo pak here xakja & co., te ne nuk ka pas kurre te persekutum politike. Thjesht kane qene ca qe kane shkel ligjet e vendit dhe per ket kane marre denimin e merituar

lere lere se xakja,pf, emigranti, & co u çkrehen 8 vjet tek ppu duke mbrojtur partine,tani qe partia doli fitimtare ata nuk vijn me tek ppu !

E dini qe me ka marre malli per Emigrantin, di gjo njeri se ku o ai. 

ashtu eshte nj qeshtjesmiley

çfar Zana, mund te ma thuash edhe tek posta ketu, mos u ka zene me no njonin ketu. 

nuk di gja Pjer ,thash ashtu nje batute.Ma do mendja se do kete kene ndonje pastrim grupi puçist brenda partise ,po hipoteze edhe kjo.

Kryetar nuk me paske kuptu me vertet .

Une nuk kam thene per Gjyshrit , se dhe Gjyshi im ramet paste ka rene nga xhinarmet e Zogut , po kam thene per Hajdutet qe formojne Institute  si ata qe kane mik Ty ! Kur themTy kuptohesh si Parti e te Tredhurve mendore qe ne kete rast ke nje luhatje ne elektorat me keto dyshime.  Institute me Parate e Jozefkurckes dhe te Sali Mullahut le te krijojne sa te duan ...dhe ti shperblejne me Miliarda jo me Miliona dollare .

Me te mijat asnje kacidhe , por nje shtet Hajdut dhe Arbitrar nuk pyt per mu ! . Si psh atje ku eshte nje me TUFA smiley

Keta me vendime te nje shteti te Organizuar eshte e arsyeshme me e bo sipas Programit te tyre Politik qe u jep Elektorat , por edhe    sepse  ve ne vend nje padrejtesi qe JU eshte bere jo si Shkeles Ligji , por si te denuar Mbi Normat Ligjore . Thuaja dhe Zanes qe ka filluar  shqyen ....... syte nga Habitite per  Qeshtjet qe si kupton smiley

tesh ,pra 5 milion leke familjes i bjen rreth 4 mije e  sa euro ne mos gaboj....Kaq per fat te keq vlen jsakrifica e ketij personi....Nuk ia vlen asnje sakrifice te tille..idealet kane kohe qe kane mbaru,ne çdo kohe vend e realitet.Mbani e jetoni per familljet tuaja ,gezoni per to.Nuk eshte flijimi ,vetvrasja ,sakrifica ekstreme zgjidhje...kur dolen gjalle nga Spaçi alternativa ne liri jane me miliona....

Pse ka qene i Tredhuri ne Spac ? Le ti gezoje po si shume i paskan dhene ndonje qindshe ehhhh , edhe une bej ate sakrifice me nje Euro ! Liria po ja vlen !

Po dhe aq asht mire , me u GEZU   qe i kane nxjerre nga Burgjet . Ka qe i futen ne Burgje  i nxorren nga Burgjet , i futen ne Kampe dhe i sollen ne Kampe perqendrimi me Tela me Gjemba  tek ne , duke na SHPERBLYER me Para qe ti mbajme . Ka ndonje Institut nga te prekurit me oi oi per ta ? Ka ndonje Proteste nga keta te "shumepervuajturit tane " per ta ? 

Dhe per te hjeke merakun e denimit te njatij Trimit qe u ka mujt "baba..aret " te tjereve dhe te vetin ,  le ta emrojne Drejtor Kampi dhe Jozefpercken Nendrejtoreshe !

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).