Nje studente amerikane kishte kursyer me mundim per te blere nje biciklete te shtrenjte me te cilen shkonte dhe vinte nga puna. 700 USD kushtonte bicikleta dhe ishte aq e mire sa nje pasdite, pas turnit 8 oresh ne nje dyqan mjetesh arti, zonjusha Olguiemar Freyre nuk e gjeti bicikleten aty ku e kishte lidhur. Ia kishin vjedhur! Ate qe mezi e kishte blere... dhe i erdhi aq inat, sa shkroi nje leter, ku ia numeroi ca gjera hajdutit. Dhe sic ndodh rendom ne historite amerikane, nje bamires i bleu nje biciklete te re. E cila nuk kushton 700 dollare, por qe eshte fringo e re. Burri qe e dhuroi kishte si motivacion, "e njejta gje me ndodhi dhe mua 20 vjet me pare...", por kjo mund te jete thjeshte nje menyre per te thyer akullin me kete cikliste simpatike.

90 Komente

pra me nje fjale nje menyre si nje tjeter per te provuar se mos del gja!!!e une qe mendova ne buon sensin e bamiresit smileypo nuk eshte keq si forme....nje qe te dhuron nje biçiklete hmm,ka shume interpretime ...

Pikesepari, studentet e mençur, blejne biçikleta te dores se dyte, nepermjet internetit ose gazetave, ose ne rromell-markt (siç i thone pazarit te gjerave shtepiake qe vet njerzit nxjerrin) , biçikleta qe kushtojne 20-30-40-50 euro. Pikesedyti, edhe kur blejne biçikleta te dores se pare, te re me nje fjale, studentet e mençur, blejne biçkleta te lira 100-200 euro. Piksetreti, kur kursejne 700 euro apo dollare, studentet e mençur, blejne 3-4 gjera, biçiklete, tv, frigorifere, etj. Me 700 dollare, goca (qe nuk qenka fort e mençur) kishte blere biçiklete dhe motorr. Nuk e dinte ajo, qe hajdutet synojne biçikletat e shtrenjta, motorret e shtrenjte, makinat e shtrenjta. Do ishte mire qe ai filantropisti, te mos ti kish dhene biçiklete te re, por nje te perdorur por ne gjendje, dhe ti thosh asaj, se edhe sikur t'ia vidhnin, do kishte leke per te blere nje tjeter. Se 700 - 50 = 650 dollare qe ajo do i perdorte per sende te tjera. 

Le nam fare o Pjer, je marrosur pas VQ dhe s'lexon fare mes rreshtave të ''biçikletës''..Boh sa rëndë...

Po eshte anglisht o peshk, sa here do e perseris se nuk kuptoj anglisht, i di nja 20-30 fjale, por nuk eshte e mjaftueshme. 

Nuk eshte faji im qe nuk di anglisht, se po te ishte futur qysh ne kohe te socializmit, kur e kisha qejf , po, do e kisha mesuar. 

shume e bukur!

smiley  ajo fjalia e pare

Vite me pare me kete titull pat sjelle akullnaja nje skice...Kish shume art ,me ka ngelur ne mend smiley

Edhe Emigranti ka pas nje me te njejtin titull, shume i bukur, edhe si kuptim.

kete nuk e kujtoj

kjo tashi e ka shkruar kete proklamaten me shpresen se: krimineli kthehet gjithmone ne vendin e krimit..smiley, e mbase e lexon, preket, dhe ndihet fajtor..?smiley. po nuk ka hajdut me emocione !smiley

me kujtua nje histori tjeter.. njeri kish parkuar makinen ne nje lagje me reputacion te keq.. nejse, hoqi radion dhe gjithcka te "vlefshme" nga makina dhe shkruajti ne nje karton: "te lutem mos thyej xhamin, nuk ka asgje ne makine". e vuri kartonin te xhami perpara dhe iku.. kur u kthye pas ndonje ore e gjeti xhamin e deres para te makines te thyer dhe prane kartonit qe kishte vene ky gjeti nje karton tjeter ku shkruhej: "na fal, por deshem te siguroheshim qe vertet skishte gje brenda"..smiley

NJe studente amerikane...... qe shkonte e vinte nga puna; pra mesonte apo punonte???? Se me poshte thuhet se punonte edhe 8 ore ne dite!!  Po mjetet e artit cfare jane. Ose me mire cfare shet dyqani i mjeteve te artit? Na e sillni me mire me loink ne anglisht se e perkthejme me google. lol

E bejne shkollen dhe naten ktej Berber, si ne kohen e sh. enver dikur

halle halle kjo dynja

Sikur ti kishte blere makine me mire per dimer nuk do ishte keq..smiley

makina s'është dru

Mendja per keq te vete gjithmone..smiley

jo, jo. mua jo

e keqja dhe e mira jane relative Ketty smiley

Biciklete e shtrenjte???! Huh?!! lol 

700 $ biciklet edhe tek te lirat nuk hyn.

Ka bikes per 100- 200 dollare. Studente qe ble 700 dollare bike per ta lidh jashte pak si strange po me duket. Si e sajume. 

po mund tja kene bere dhurate per ditelindje ose ja ka blere i dashuri , pse duhet qe nje studente ta bleje me patjeter Bicikleten me leket e vet ?

Ate qe mezi e kishte blere thuhet aty. Nejse rendesi ka qe ti e more moralin e historise. 

Ahh se lexova , do i kthehem me vone.

Moza 500 - 1000 dollare eshte cmimi mesatar i nje biciklete te re, sic mund te paguash ti 2000euro per nje portofol ajo e ka pasur pasjonin tek bicikleta smiley

2000euro

Mire e ke. Flamurin na e kane bere te BE-se, tashi s'i mbetet tjeter vec te na e kthejne monedhen nga pe$hk ne p€shk!

smiley

Mire Arto. Nje 150 dollare kam une. Qe e perdor ndo1here per xhiro ne park ne 1 dite vere. E re eshte. Paska dhe 2 mije dallare? Ca ka me shume se ajo imja ? smiley j/k. 

Te njeten gje qe ka me shume nje Audi psh se nje Yugo apo Lada smiley Per me teper hollesira mnund te sqarojne keta disaspora e vendeve te uleta qe ju bie nga 7 bicikleta per fryme

Para dy muajsh me vodhen bicikleten ketu ne Suedi (gjate veres te shpeton bicikleta ketu)...hic mos i rrotullo vetullat, edhe ktu vjedhin ndonjehere(jane kryesisht nje grup i vogel pijanecesh dhe drogaxhinjsh). Biciklete e shtrenjte e shtrenjte me thene te drejten, Monark, e kisha dhurate...Sapo nisem per ne stacjon te policise per ta raportuar shoh tipin rreth te 50ve me bicikleten time priste tek dritat e kuqe te kalonte....E mbertheva per qafe "Ku vete ti i thashe me bicikleten time?"..u be dylle i verdhe pijaneci suedez, filloi per me u justifiku se e kishte blere...Ik i thashe dhe mos e kthe hic koken mbrapa... smiley

Sa I bie ne dallare monarku jot ? smiley

Se kam idene fare dhe as qe kam pyetur smiley ,dhurat nuk pyetet sa leke beri, e di qe eshte biciklete e shtrenjte prodhim suedez

Ketu ke nahija ku jom une ishte nji histori e bukur me nji goce te re qe ia vodhen bicikleten, e shtrenjte. Jo me vone se 3-4 ore, e shef bicikleten e vet motra ne Craigslist, me foto dhe pershkrim shume te sakte e numer telefoni. I bje numrit dhe le takim me hajdutin qe ta shifte bicikleten per ta ble. Takohen dhe i thote: A ta provoj pak ketu rreth e qark ? - Posi, jo- pergjigjet hajduti xhentil, bile edhe fillo me ia lujt goces. I hypen bicikletes motra, dhe ... Ku jena pa, lale !!!  ......... Biciklete kisha, biciklete kam ( PEUGEOT ) haha.

nji rast i ngjashem eshte me nji ne utah m'duket qe gjeti bicikleten e vet ne craigslist dhe ne youtube eshte dhe video e ktij robit qe le takim me hajdutin per ta ble prape. Ky kish perdor nji app per android a iphone qe qet numra te tjere nqse merr dike ne tel. Ta zejm, nuk qet area code te torontos po te albertas, si ta caktoj une. Pranej nuk e kish kap dhe ky hajduti gja...reklame per app dmth

se ça m'kane thane ,keta meraklinjte e biçikletave qe dalin te dielave qe paska do edhe me disqe in lega qe kushtokan keshtu 1700 -2000 euro e qe nuk jane sportive ,po normale.

nuk e di pse ju bo pershtypje nji biciklete $700. Me groupon kam pagu $120 vetem per nje maintenance appointment te bicikletes, ok edhe nji si tip klase per grasatim.

Femer idiote!
Femer hesapi!Vari lesht dmth...

Se mos kerkon ndonje makine tani,se ne gjak e keni materializmin.

mu me duket shume simpatike kjo letra,

madje po te isha ne vend te hajdutit, jo vetme qe do ia ktheja, por madje do isha dashuruar me ate vajzen smiley

.... po ty sikur te ka pjell xha Sulua a derebardhe..smiley     u je qepur femrave me buke ne traste..smiley

 

p.s   ti japim nje keshille praktike ne kesaj cuces..   fuck  bicikleten, shko per BMW.. gjej nje burre me leke  dhe zhvati  kredit karten..smiley 

smiley mjaft u plevitose maj bikes tani ne dimer  kur ka meshkuj sa te duash, me kile. Lool

bir Selman i nenokes....po çupat punojne vet sot! Ku jane keto feministet e PPUse, apo u hapet grenxa vetem kur u ngacmojne shoket e ngushte smiley

Bravo smiley

 mos brohorit kaq shume se do zgjosh komshiun smiley

Здравствуйте Евгений. Где вы научились так хорошо албанского?

Ciao eugenio!Dove l'ha imparato cosi bene 'albanese?smiley

Miri ?

Merhaba eugene (ayse)! arnavutca bu iyi nerde ogrendin?

К сожалению, я видел его только сейчас. По экономить много денег.smiley

shitje brenda rregullave te tregut smiley

Kishte dal llafi se bicikleten e re ja kishin dhene pa shalen, vetem tub ishte. Madje dhuruesi ishte hajduti.

Ku ke pare vajza simpatike me biciklete o flo?

Te gjitha qe kam pare une,jane ose shume te shendosha ose shume te dobeta,por te gjitha te shemtuara.

Nejse ketu eshte kur si model i lirise femerore merren kk tip Kim Kardiashian.

smiley
 

Jo po hypi bicikletes po ta mbajti! Se qesh mire pastaj. 

ky eshte i vetmi per kto definicionet me firme e vule. Goca te shnoshta maje bicikletes...nuk di ku i shef kto

I ngaterron me bicikletat ne gym me duket.

une kam pare mjaft vajza simpatike me biciklete, por une ne kete rast e kisha per personalitetin simpatik te vajzes, jo per pamjen, po s'ke faj, jetojme vertet ne koherat e Kardashianit, personalitetit i se ciles duhet te jete invisibile ose vedo non vedo

Shik ,jo do thoja ..me mire nje xhiro me bici e inspiruar nga FRyma e shenjte...si tha Beluli ,me fal Ndrek Luca dah alias Dom pali dasnine e vertete e lejon edhe Zoti smiley

e çe? te shohesh biçikleten teme ti qesh vertet hahahah

Kam pas nje biciklet Bianka shume te mire, ma vodhen ne dite me shi, kur po hapja dyqanin tim sa "hap dhe mbyll syte" Ate dite mengjezi binte shi me bidona! Uhabita u cudita- ku dreqin ishte fshehur hajduti ne ate qamet! Me dhembi zemra, se me te shkoja ne pune dhe merja cunin nga kopsht dhe beja ndonje pazar shpejt e shpejt! Ishte Tetori i vitit 1997 smiley

po me kujton ate te kafja e Madhe ne Shkoder.Ne trotuar ka qene nje peme dhe eshte akoma ku vendosen lajmerimet se kush vdes.Doli ai nga Kafja e nuk e gjeti bicikleten...po qante.Nje grua iu afrua...A ishte e re mor bir...ehhh veç nji here i kisha hyp  ncncncn

ku tirana ?

Te gjithe e dime, bilez edhe me i padituri i te paditurve, qe nje udhetim me biciklete , quhet i paperfunduar kur ndalemi per te pushuar diku...dhe dikush e perfundon udhetimin me bicikleten e lene ne " pushim"....Nuk besoj se kjo mund te quhet ...edhe vjedhje

Mua me moren canten nga karroca e bebit njehere. Pasi kishin marre vetem pak leke e kishin hedh ne kosh plehrash ne market.telefonin dokumentet s'mi kishin prekur shyqyr.

ne amerik osht me ter men a-mer-ik...thot blendi zemer-thyeri

vari trapin sh-qi-ptris o burrr...ik ne kolorado or whatever

s'te jep biciklet njeri...ksaj goces per nje ....sherbim ...i jap dhe 150 dollar ahahahahaha

700 dollar bicikilete do 70 dollar kavo mi shoqe.

edhe mu kur isha studente më kishte ngelë menja te një bicikletë që kushtonte rreth 800 Euro. po pasi më kishin masakruar një 50 euroshe dhe më kishin vjedhur një 200 euroshe, perfundova te nje 100 euroshe. tani eci ne kembe.

s'keni bicikleta me qira? £90 ne vit kushton abonimi ktu...

ncuk.

eh, bicikleta nuk keni juve, po ushtare te Papa coni ! smiley

Qe kur femrat e leshojne gojen dhe perdorin fjale banale si fuck u ,ass e dhjetra te tjera,pa u skuqur fare,as qe ja vlen te merresh me to.

Se dyti per tifozet e bicikletave.Vertet keni pare femra simpatike qe i japin bicikletes?Se une skam pare asnje simpatike me biciklete.

Ca shteti jeton ti ? 

Duke patur parasysh urrejtjet qe ke shprehur ketu me pare, imagjinoj nese ti do kishe te beje me nje kombinim: femer e zeze lezbike. Do te te ikte truri fare!

Megjithse... tani qe po mendohem, meqe ti i urren kaq shume femrat, i bie qe te pelqejne me teper meshkujt. smiley  Not that there's anything wrong with that.

smiley dhe kur mendon qe te gjithe si puna e ketij jane me partine e saliut ......hahahahahahahhahahhaahah

Me keto statements qe jep o ACDC qe nga dita sot (lol ) do I shoh me vemendje femrat qe I japin bicikletave. Meshkujt nuk jane keq ne fakt ato qe kam pare. Hej po ato femra qe bejne rollerblading ca mendon? Ato jane sexy!! Can't argue me ket!!! Mbi rrota rreshkasin dhe ato. 

Pyetje tjater, femrat simpatike ca makine kane ???! Kush e gjen??! 

Benz ose Porche o Mimoza!
Kur hipen ne ato makina edhe te mos jesh simpatike behesh.

Une skan fare urrejtje per femrat,perkunderazi me pelqejne femrat qe kane klas.

Fatkeqesisht,me gjuhen qe perdor kjo idiotja me siper apo me modelet qe u ofrohen fermarve sot tip,Kim Kardashian,femrat me klas jane bere te rralla si ari apo diamanti.

Tani jam i sigurte qe keto qe them une juve te nderuar meshkuj i peshperisni mes shokesh cdo dite,vetem se ketu doni te tregoheni politikisht korrekt dhe na beni sikur jeni pasardhesit e Krishtit.

Lereni hipokrizine dhe flisni sic e ndjeni nje gje.

Pale kur flet edhe ky kuazimondo per edukate,ky qe po te mos jete dikush grek dhe nga Dropulli nuk quhet njeri.Ik ore  bujk,se paraardhesit e tu kane punuar per ata te mijte.Shko shitu mend atyre te Omonias jo mua.

Per simpatike nuk di gja por per ato sexy di qe kane BMW smiley

I agree! smiley  kam pershtypjen (lol) ose mendimin qe rri larg Mercedes sa ske mbush 40. This is 40- fillon mercedesi. Mua m'ka hy ne zemer shume dhe nje Mini Cooper ( nje bright color will do)  Ma merr mendja ajo makine te tregon cute !!! smiley . P.s. Mire ACDC. 

....... 

..

ke humat rrugen xha shaqo

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).