Masakra mjedisore që vijon përgjatë lumenjve të Shqipërisë prej disa vitesh, duket se do të frenohet. Shenjat e para të këtij reagimi Ministria e Mjedisit i dha sot, ku përgjatë lumit Tërkuz, i cili është pjesë e basenit Ishëm-Erzen, u bllokuan disa pika inertesh të cilat vijonin punën e tyre të pashqetësuar pavarësisht disa gjobave të mëdha që u ishin vendosur, por që kurrë nuk janë vjelë. Inspektorët e mjedisit në gjithë këtë basen ujor kanë konstatuar në total 46 pika inertesh që janë në kundërshtim me ligjin, ku më minimalja për bllokimin e tyre është mospasja e një leje mjedisore. 

“Ne kemi bërë konstatimin në të gjithë zonën. Të paktën për këtëbasen Ishëm-Erzen, kemi konstatuar 46 subjekte, asnjëra prej tyre nuk është pajisur me leje mjedisore. Një pjesë e tyre do të mbyllen që sot. Kanë 10 ditë afat për zhvendosjen e impianteve.”- deklaroi kryeinspektori Agasi. 

Por ashtu, siç shprehet edhe kryeinspektori Ergys Agasi, ka një vendim të Këshillit të Ministrave që ka vendosur një moratorium që në këtë basen nuk duhet të kryhet asnjë mbledhje inertesh, apo punime pasi gjendja është tejet e degraduar. 

Lumi Tërkuz i cili prej vitesh shfrytëzohet nga një mori pikash inertesh në gjithë gjatësinë e tij, ka shfaqur dhe shenjat e para të hakmarrjes ndaj banorëve të këtyre zonave, pasi shumë prej tokave bujqësore që dikur mbilleshin, sot rrëmbehen nga lumi gjatë fryrjes në kohë dimri. Megjithëse ndërhyrja e inspektorëve për ndërprerjen e kësaj paligjshmërie ka nisur, mbetet ende për t’u parë nëse do të marrë fund një herë e mirë kjo masakër mjedisore. 

Të tjera:

IDEA: Zall Herr, INUK nis bllokimet e pikave të jashtëligjshme të inerteve

Shqiptarja: Lumi i Matit, aksion për bllokimin e firmave që shfrytezojnë inertet 

 

19 Komente

Gje e mire kjo qe po fillon e disiplinohet kjo pune, se po shihet qe lumenjt po degradohen. Mendoj se mendimi shkencor i specialisteve te mjedisit duhet te ndigjohet dhe ky mendim tu percillet edhe ketyre firmave , me qellim qe ato te permisojne punen e tyre. 

Te gjithe shtreterit e lumenjeve ne Shqiperi duhet te shpallen "military zone". Te vendosen tabela gjithandej ne gjatesine e lumenjeve ku te shkruhet me shkronja te medha "Zone Ushatrake" e shoqeruar edhe me nje mitraloz 12.7 mm ne sfond. Dhe le tua mbaje bytha pellazgeve te bejne pasuri me natyren pastaj. Nese nuk mbrojme natyren e vendit tone separi nga vandalet perse na duhet ushtria?

40 kompani qe punonin ne te zeze ne Tirane. Pa leje mjedisore. Te gjithe inspektoret e Fatmir Gerdecit nuk e kane bere punen e tyre sepse nuk kane ushtruar kontrolle. Keshtu po njoftojne mediat.

Lefter Koka duhet te na i beje me dije  si eshte kjo pune.

Nese ka veper penale te gjithe inspektoret te penalizohen. Prokurori nuk eshte i majte si perzgjedhje. Mos fshihet pas gishtit. Jo mbyllje pa ndeshkim te pergjegjesve te situates se krijuar.

Nese do lejohet Fatmir Gerdeci te instalohet si filozofi qeverisje atehere vaj medet.

Komentuesi, po kush ishte shefi i Fatmirit. 

Shefi i Fatmirit ishte djali i Sheqeres.

Qe do te thote se faji bie mbi shefin kryesor, i cili ishte Buall Mavria. 

Pjer, 

Tani i bie qe Ed Rama te te kerkoje falje ty, e jo anasjelltas! 

Na topitët me keto lajme te mira per qeverin. Na vute ne gjumë. Na hudhni naj gjo ku te kapemi se fundja nobodisperfekt thot populli. E kshu kshu me gjumin. Lajme te mira, asnji problem, vjeshta po rreshket shkarazi pa pas nevoje per ndihmen tone, çdo gje good dmth, nji gjum i rehatshem e pa merake eshte due. Me pak fjale Mzu gjumi me peshkun ndez.

Eshte e vertete vllazen, gjumi i bukur te dhuron endrra te bukura. Ja ça pash:

Shqiperi. Vjeshte 2013. Qeverria i kishte hy punes me themel. Kishte mbyll gropat e gelqeres, fambrikat e çimentos i kishte reduktu ne dy, guret e lumenjvet sgucote kush me i prek pa leje te posaçme, pallatet kishin te gjitha nga nji sahat si i korrentit po ky i ri ishte i lidh me ca fije te holla me nji komande qendrore qi kishte butona per te gjithe, dmth nji parregullsi dhe.. pum. Por na kishte dal nji problem, nji yçkel si me then. Nga e gjitha kjo, inventari i banesave ishte rrudhos dhe mileti nuk gjeshin vend ku me fut koken. Dhe qeveria kishte gjet nji zgjidhje shum tbukur. Robt flejshin ke shpijat e njeri tjetri me turne dmth 2 dite ketu e tri dit atje. Keshtu zejtarit te kangjellave i binte me fjete te hene e te marte ke shpija e kryeministrit, te enjte te remte ky flente ke shpija e fatorinos se unazes, te shtune e te djele fatorino flente ke kisha ortodokse e kshu me rradhe. Keshtu ndodhi, enderr mo se nuk e zgjodha un, me fjet ke shpika e kryetarit te parlamentit. Si ne enderr.

Njeri me babaxhan, zor se gjen. U kujdes si tme kishte anetar partie me libreze. Poshte e lart çarçafa egjypti, eshte cope nga perdet e reja te kryeministris me tha, teproi ca. Vinte e me mbulonte çdo gjysem ore se era gjirit te lalzit eshte finoke fliste nen ze. Mbaj mend turbullt qe me pyeste, a ja rehat, si te duket dysheku, te shpatulla majte? Dhe pup fuste ose hiqte nga njitufe 100shesh poshte dyshekut aty ku kishte ankesa. Po jastikun si e do, te larte a te ulet ?

As ne enderr nuk gjeje njeri me xhentil. Ne mengjes rrufitem nje kafe te shpejte, une duhet te zgjohesha, ndersa ate e kishin caktuar te flinte Lezhe.

Falemnderit Peshku per lajmet e mira qe rradhisni.

 o ça pash smiley... e garrantuar Fiqo, sot te shoh ne enderr smiley

E mer Fiqo, po ti s'di kryelajmin. Eliza ka realizu planin e muajit. Se shpejti do punoje per vitin 2050.

smileysmiley amon kini meshire, po dhemin hijet nga te qeshurat 

E lexova po dhembin te ndenjurat nga te ngjeshurat... smiley I mut bojne pune keto pikat e syve antivirale smiley 

Fiqo, aj beg ju tu rikonsider per ate idene e meritueshme!

E mire se me shpjegim Enderash e ka mbajt Pushtetin babasqapi ketu e 20 vjet .Dhe pas tij taborri i endershpjeguseve neper media .

Shtet Normal ..Ne aktivitetin e tij ka filluar NDAL Marrezise , Ndal Shkaterrimit Total te Shoqerise , Natyres e familjes .

Kush ka mend gjen edhe shpresen por edhe 'hilet " Lajm nga Drejtoria e taks -tatimeve ...Plani 105 % ..Bukur ..

Si t'ja bejme or ti Bide ..i thae Babasqapi ...me i dhane shprese ketij populli qe na jem te dytet pas Gjermanise .I tash sa erdhme ne Karrike ...

Zgjidhja ...na kem Fatmir Gerdecet qe te derdhin Taksa e te bjere Mall kete muj sa per nje vit , dhe vit per vit ...le te bajne cfare te duen or tie Babasqap .... i thae Bideja 

 

smiley kolone per nje te fortat, sot; kush ka rradhen, mos te guxoje te dh..si stilin smiley...qashtu smiley

Ai rama do tregohet i zgjuar te vere nje Xhandar nga keta te Grades se PD-hit .Ti mbledhe keta qe kane shkatruar shtratet e Lumenjve , tu jape nga nje kazem e lopate dhe te punojne per te minimzuar demet . Nji got Caj ne mengjes dhe dy tre pjata supe me zhavor lumi ne dreke .Per mish tu jape gjize dhe te peshkojne dhe Babasqapin Guzhinier tu gatuaje !

Cfare i ka bere Sali babasqap Marrezia atij Vendi nuk ja kane bere 500 vjet Pushtim Otoman e dy Luftrat Boterore ! Po kur Leh akoma ne Parlament dhe sheh rreth e rrotullsi i cakerdisur ."A e kam drejt or tie " Po drejt e ke or mik , deri sa vjen dhe ai fatakeqi i LefKOPESE alias Poeti smiley ketu dhe Balli i kazanit te Marrezive  

Me tre mastera ngarkuar / mbartur nje e dy te rrenxuar .. mema e Intelidjences babasqapore vet LefKOPEJA dhe percitet   "Njaj Berisha or tie ka mujt kulshedrat e Bllokut .Do mujt dhe Neobllokmenet "  ...po si nuk e ke drejt per vathen e Dhive smiley

asnje pike nuk u bllokua, thjeshte vajti ai cuni atje dhe tha qe keni 15 dite per te mare plackat e per te ikur. kush eshte marre me ate pune e di cfare do te thote keni 15 dite...

Jam marre une me ate pune dhe pas 15 diteve e kane rrasur brenda , i kane pervetsuar objektin dhe ka Paguar dyfishin qe ka shpetuar  nga " syvegjlit e qelive "

Po eshte e drejte qe ka dhe nje kategori Sqeperish nga Vatha e babasqapit e shprehur sibtetikisht tek policet rrugore me lyre gjelle ne xhaketa e ere duhme rakie nga goja  ..." He si thu 2 ke lala apo njizet ke Sala " smiley qe u be Motua e cdo veprimtarie te administrates se basqapit !...Kjo shpjegon e dhe variantin babasqaps te "15 ditshit "

Kam ndier kenaqesi te jashtzakonshme kur fadromat shkaterruan furrat qe ..." digjnin " KRUJEN.Dhe nje i divid qe qante, pse ju sosen kusuret KRUJES, pse atij i prishej ashtu biznesi vdekjeprures per te, femijet e tij dhe te gjith KRUJES.
Qeverri e mire eshte ajo qe e ben shumicen te qeshe...... dhe ca individe te qajne !

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).