Vendimi për t’i asgjësuar armët kimike siriane në Shqipëri tashmë është marrë dhe ai të do të bëhet i ditur ditën e premte.Lajmi është bërë me dije nga drejtori i programit të ‘Green Cros Internacional’, Paul Walker i cili në një intervistë për Al Jazeerën ka shprehur gjithashtu skepticizmin e tij se pse për një proces kaq kompleks dhe të vështirë u zgjodh në vend i vogël si Shqipëria. Kjo, sipas tij ka ndodhur edhe për faktin se Shqipëria ka treguar menjëherë gatishmërinë për ta marrë përsipër këtë proces kur është pyetur nga SHBA dhe Rusia. Ndërkohë, ai ka nënvizuar se gjëja më e rëndësishme në këtë moment është që ky proces të jetë i sigurt.

“Këtë pyetje bëra edhe unë para pak javësh. Kush e kishte menduar Shqipërinë? Ky vend ka pasur një proces të mëparshëm të shkatërrimit të armëve kimike. Por gjëja më e rëndësishme është që kudo që të bëhet ky proces të jetë i sigurt”, ka thënë Walker.

328 Komente

Rop(b)te ekspertit!!!

S'ka faj experti arb..Fajin e kanë këta pallaveshat tanë në qeveri, fare pa përvojë ngrehur si gjeli majë plehut, s'bëhet stan me lepuj o djalë..smiley

Me mire te ishim lepuj. do iknim me vrap e s'do helmoheshim. Pa le te rrije qeveria ngrehur maje bombave me helm. 

Duhet me ba si tha Saraçi me siper,eksode masive nga shqiperia ,me kerku azil me motivin nuk du me i rrit femijet ne helme...

Eksperti i leshit...kjo pune te premten mbaron,u vendos,e kush e vendos? ky eksperti i habitur?asgje nuk eshte vendosur deri tani me sa shoh e lexoj,e sigurisht qe nuk vendoset te premten,megjithe deshiren e madhe qe tregohet nga mbeshtetsit e fatkeqesisie kombetare qe ishte ne pushtet dje e opozite sot!

Kjo, sipas tij ka ndodhur edhe për faktin se Shqipëria ka treguar menjëherë gatishmërinë për ta marrë përsipër këtë proces kur është pyetur nga SHBA dhe Rusia.

 

E gezofshi Rilindjen!

Rilindja o si shpirt. Edhe gabimet per njerezit jane. Dhe rililndja nga njerez perbehet. 

Di gjo njeri per sa ton behet fjale dhe sa eshte sasia e parave qe do te perfitoje Shqiperia. 

Pjer sado lek të japin s'duhet ti pranojmë, e tepërt të diskutojmë pasojat..Meqë ra fjala VQ s'e parashikonte këtë masakër kimike?

Thuhet nga 200 milion der ne 15 miliarde euro. Si puna virgjereshave ky muhabet

< Shqipëria ka treguar menjëherë gatishmërinë për ta marrë përsipër këtë proces kur është pyetur nga SHBA dhe Rusia.>
Plehrat, motherf........., shkerdh......., duhet te dali populli vet zot se keta b....q.....at nuk paskan te krahasuar me asnje politikane ne bote.

Te moskeqkuptohemi. Jane te Gjithe politikanet b....q....a qe nga rruspia plake qe futi serbin ne mbledhjet e keshillit kombetar te sigurise e deri te ky zhulsi inferior qe i ka hyp vetja ne qejf.

o xhibo ku je? gezohu se u bashku dhe nji antar i ri grupimit te barazlargum. vetem Roni me xaken qe nuk dorzohen

Bredho, po behesh dhe ti me duket si ca tipa qe mundohesh me i tall ketu.

shqiperia e eksodeve biblike ,e te gjithe llojeve te trafiqeve,e gomoneve ,e aLzaratit..na mubgonte vetem kjoe e helmeve...deshi me hy ne histori e ia doli...i lumte per faqen e tij te zeze e per te zezen e Shqiperise e shqiptareve.Nuk ka te krahasuar kjo e keqe ,kjo mungese dashurie ,kjo tradhti qe i behet Shqiptareve...mire boll e kena...kenaquni tesh me nje milion votat tuaja...kerkuat hahane e gjetet hihine...çfare mizerabiliteti o Zot...vjen era shtet ..u ku ku moj nane,i vjen era sarin shtetit..Njerz ne bulevard...jo armeve kimike ,jo helmeve....

O Ed Rama o kelysh ku..e!! O Haxhi Qamili i dyte!! Tallin by..en  bota pse mos te tallin!! Ti gezoni helmet o shqipetare se te behej fjale ne vend tjeter do ta kishin bllokuar kryeminstrine dhe parlamentin mileti

 

 

art ,te kam admiruar komentet ne kete periudhe..po...ç'prisnit nga nje i papergjegjshem!!!Ne mos keto ndoj tjeter tmerr do e bente...a nuk e filloi me tritola?....

Nuk e di me thene Zana se njeriu jeton me shpresa por nuk ma merrte mendja qe te arrinte dhe ti vinte flaken Shqiperise ne kete menyre..Jo asnjehere. Nuk kam zgenjim por thjesht neveri. Neveri per kete politikan qe fitoi votat me shpresen e Shqipetareve per ndryshim, ai qe ne muajt e pare do ta shendrronte ne qendren e helmeve te botes! Por nga ana tjeter jam shume i sigurte qe dhe Vucidolsi qe sot ka filluar te ngreje zerin te njejten gje do te bente  smiley

Uroj qe shqiptaret te mesojne ca nge fqinjet greket dhe ti tregojne ketyre zvarranike politikaneve qe nuk jemi kavje laboratoresh! Eshte koha qe shqiptaret te zgjihon dhe ti dalin zot vetes se thika kesaj here vajti ne palce!

E ke thënë sh mirë Art..
 

Nuk e dime cfare do te bente Vucidolsi. Po te ishte ai ndoshta amerikanet s'do i sillnin tek armet kimike do ta konsideronin te pasigurte. Ku i dihet, ka te mira edhe e keqja. Si e mira, ne kete rast Edi, ka te keqia. 

te lutem nuk ka fare rendesi... te gjitha energjite tona sot si popull duhet te koncentrohen qe keto arme nuk duhet te vijne ne vendin tone ne asnje menyre... ju lutem fokusohuni vetem tek kjo pike.

Shume dakort www

e mira Ed Rama!!!!!

Nga shiu ne bresher smiley

Ai shiu juaj per shume si une eshte Arme kimike, gjithashtu, por ju vazhdoni te beni shurdhin.

Ja nje reagim tipik dramatik emocional. Qetesohu, merr fryme, gjej pak gjakftohtesi perbrenda nese mundesh. Asgje nuk do te ndodhe te premten. 

Une jam e para qe po erdhen lendet kimike ne Shqiperi, s'ka per te me shkelur me kemba ne ate vend, kalamajve te mi jo e jo as nuk diskutohet...plehrat na ndane per se gjalli! smiley

E cte shkelesh moj katline. Krijesa me 3 koka do enden rreth aeroportit, neper rruget e braktisura do vertiten vec zombie me pamje kucedre etj etj..,

smiley

Si tallen nderkombetaret me ne! Ndersa terroristat e parlamentit po pijne martini duke nisur benzat dhe porshat. Qelbesirat!!!

Arbëria matanë detin na kujton, se të huaj jemi ne tek ky dhe. Sa vite shkuan dhe zemra nuk harron, që nga armët kimike ngelëm pa mëmëdhe.

 

Ah o Ed kimiku, ta bëfsha gropën, vetëm çallma e Asad të mungon

Rroftë sa malet Ed Rama,
kryeministri i sarinit,
Tallin leshin me ne bota,
si expertë të demontimit..
 

Haha

 

smiley

_

Ky idioti mendoi se mora nje milion vota (ilir Meta nefakt)e kjo bashkesi delesh nuk ka asnje lloj force reaguese...te droguar ,te shushatur,te intoksikuar ne laborator me idene se e keqja e madhe ishtte SB....Urdheroni ,merrni nje aperitiv me iprit...e keqja e madhe eshte injoranca kolosale,mungesa e zhvillimit ,fukaralleku ne tru...ende besojme te shkopi magjik..do vi ky apo ai dhe shpetuam...mungesa e pergjegjesise se votes,qe ajo pispirixhkja kur merr 2 mije lek per voten te kete pergjegjesi edhe per mu qe nuk votoj por qe du me ardhe ne Shqiperi ne det .mal e kodrine...e du me thth ajr shqipnie e jo sarin te assad....

'Eksperti amerikan: Armët kimike i merr Shqipëria"

and the winnar is........smiley

ore kur te do fati te do!! nga 200 e kusur vende qe ka bota, ne na ra llotaria...smiley

smiley e te marrte e mira te marrte smiley

smileysmiley grandioso Belul!!!

Kjo ësndërr e keqe duhet t'marë fund sa më parë. Të gjithë duhet të protestojmë qoftë edhe duke u shtrirë në autostradën TR - DR si mburoja njerëzore kundër kamionëve me ngarkesë vdekje, kësaj Pagese Frike..Kujt i kujtohet ''The wages of fear''? smiley

 

Interesante ideja jote.

Ne jemi vendi i çudirave. Kemi fat qe nuk e ka kush.

Sa per fillim, Paul Walker i green cross, ka celsat e kashtes ne lidhje me informacionin rreth ketij debati. Paul dashka nje grant per te ardh e per te na eduku mbi menyrat e sigurta te azgjesimit te mbetjeve. Jam i sigurte qe do ta gjej ndonje Nurellar, per ta ndihmuar, andej/kendej.

Te shofim... 

 

mire Shabano,mire,me i llaf ky s'asht Kanani! smiley

Ky e ka menjen vetem per pula! smiley Kape per hune pjeter!! 

Si bëhesh ekspert në armët kimike? I provon në doza të vogla (të mëdha) dhe pastaj jep opinionin/ekspertizën për çështjen në fjalë??

-1000000000!!!

Nuk shaj dot ne shqip, por nja dy fjale ketij ekspertit te Kryqit Jeshil -"Give Humanity a Chance, give the Earth a Future" - Go f-yourself, you sob.  Shtetet tuaja i prodhuan, i shiten, helmuan njerez me to dhe pa pike pergjegjesie, pa asnje konsiderate leshon deklarata te tilla, per ironi te organizates qe perfaqeson, dhe per gjynahe te Shqiperise.  Go f-yourself!

Kush ka nge t'i hedh nje sy historikut te Anniston Army Depot, Alabama, per shkaterrimin e armeve kimike.  Pse u zgjodh pikerisht ai vend:  Under Executive Order 12898, signed by President Bill Clinton in 1994, this incinerator deserves the attention of certain Federal agencies.  There is a “disproportionately high and adverse health and environmental” effect of this policy decision upon “minority populations and low-income populations” (Executive Order 12898, 1994) considering the city of Anniston has an African-American population which is 267% higher than the national average (Census data 1990). 

http://www.umich.edu/~snre492/Jones/maxb...

Le te shkoje Paul Walker ne Albama dhe te predikoje "give humanity, give the earth a future."

Sa per keta zvarraniket tane, saken se!

Shenim per protestat, ajo ora 2 gjate javes mbase nuk eshte aq e pershtatshme.  Administrata s'del dot ne protesta, se jane ne orar pune, plus qe meqe do shkurtohen shume institucione me 30%, s'dine ku ka kane kokat.  Duhen shtyre heperhe studentet per nje greve te pergjithshme.  

moj ti e kupton nderin e madh qe i kane bere Albanies keta, apo jo..?? vendimi i jurise paskerkesh qene shume i veshtire, por pas debatesh te ashpra dhe tejzgjatura zgjodhen Shqiperine.. bile me mik te forte, Ameriken.smiley faleminderit Amerike! ua shperbpefshim ne te mira e gezime! .......

Lubonja kishte një analizë goxha sot tek 'Panorama'

 

 

Link?

Kujdes Belul, NSA-ja e përgjon sitin. 

na plasi ka.i cfar pergjon NSA-ja dhe pi.i i nenes te NSA. Nuk u kemi asnje borxh te na helmojne kete cop toke qe kemi, boll na kan helmuar zemren keta shkerdhata kan 25 vjet. 

ishte batutë. smiley

e marr vesh boisa qe eshte batute, por perseri me ngacmon... batuta eshte gjysma e te vertetes smiley

e vërtetë fare thuaj, me siguri që me ndonjë cep i ruajnë. Të dimë ku të kërkojmë kur të na fshihen komentet. smiley

Se harrova, qe studentet nuk jane masivisisht ne rruge, eshte tregues qe ne jemi tashme te ndotur mendersisht dhe shpirterisht.  Moshataret tuaj u ngriten ne Stamboll e i vune flaken per pese peme, o qenie parazite kafenesh. 

Monda pse shan Shqiptaret  e shkrete 20 vjecar? Nuk kane faje ata ku ne i kemi rritur si pasivist dhe qe te presin punesim nga rripat e transmesionit, partite????? Rinia aty nuk asnje aspirat, as punesim e as te ardhme. Femijet i rrit gjithe fshati e jo vetem babi me mamin. Nderkohe Rinia pret ndonje vize per USA.

Ne vazhdim te kembanes sime funebre une do te shtoj qe shoqeria civile shqiptare nuk mund te krahesohet me ate Turke apo Greke, e aq me pak me ate Europiane ku aspirojme te shkojme. Le te shpresojme qe kjo tragjedi te sherbeje per ndergjegjesimin e popullsise qe fatin e tyre te mos ua besojne te tjereve verberisht.
 

Shume shume i zhgenjym nga rinia shqiptare!!! smiley 

E urrej me shpirt kete togfjalesh por nuk di c'te them tjeter: Copa mishi!

Dojne dajak!!

smiley

Go f-yourself!

 

Ndaj mendimin tuaj.

Duhen shtyre heperhe studentet per nje greve te pergjithshme.

Monda! E sigurtë që do rrëzohej qeveria..Gjithsesi këta studentët e sotëm s'janë si të kohës sonë. Këta e kanë mendjen tek kafenetë, vajzat dhe danset smiley

 

Nuk e pashe dot ,u ndala te ai djaloshi sy boje qielli.Mos na provo o Zot

Kur populli vendali qe do i cojne kete peshqesh do te ngrihet ti zbythe keta kalores te armagedonit do te jeme edhe vete perkrah tyre me cdo mjet.

po e pyet njeri popullin deri tani???!!!

As populli nuk ka per te pyet per njeri. Nqs keta po cojne kete vend e kete race drejt nje probabiliteti te armagedonit po te kujtoj se cfar tha nje nga pleqte me te mencur qe vendosen per luften e Vlores mbasi u kthye ultimatumi me perbuzje nga Placentini...

'Epo ne qafe na pacin pastaj, ne kete bote e ne ate bote'

Ça ka ndodh? 

Lene,lene, s'e ke marrevesh? Berisha,Berisha ka ra nga pushteti. smiley

smiley Shyqyr që ra thuaj. Do kishte plas ndonjë luftë maleve, t'i kishte ra këtij barra e armëve.

Bravo Lubonja!!  smiley

Skuthi i qelbet i amabsades qe sot po pergatit valixhet me buze ne "gaz" and....is spinning around his fucking chair..Yeah the last fuck is the best..and without vaseline and condoms..And did you know the surprise? It was a HIV positive

Ne kemi po ashtu vendet fqinje që janë shumë më strategjikë sesa Amerika. E vërteta është se një Amerikë kësisoj, së cilës u dashka t’i themi “po” për gjithçka, na e kanë projektuar politikanët tanë për të na shpëlarë trutë, siç na ka pas projektuar Enver Hoxha dikur BS-në apo Kinën. Në fakt, Amerika ka të mirat dhe të këqijat e saj, ashtu sikurse ka edhe axhendën e saj, në të cilën, ju siguroj unë, Shqipëria zë një vend të papërfillshëm. 
Por, tek e fundit, problemi nuk është Amerika dhe as politikanët, apo ambasadorët, apo spiunët amerikanë. Problemin ne e kemi me ata që jo vetëm nuk kanë turp të marrin kësi vendimesh, por që edhe kërkojnë të na mbushin mendjen se kjo punë nuk është përdhunim, por akt i lirë dashurie nga i cili duhet të ndiejmë kënaqësi dhe, madje, të jemi krenarë, sepse po na e fut Amerika.

Yeah the last fuck is the best..and without vaseline and condoms..And did you know the surprise? It was a HIV positive

smileysmileysmiley

shkrim brilant!

Une ende mendoj se kjo s'ka per te ndodhur. Politikanet shqiptar kane treguar dilentantizem diplomatik duke shprehur ndonje entuziazem kur e kane marr kerkese, i cili eshte perkthyer pergjigje pozitive. Sidoqofte ka plot kohe per te refuzuar.

Dora fatkeqesisht perflitet se eshte marre vendimi qe ne 15 tetor ne fshehtesi...shpresoj te jet lajm i rreme por ja kam friken se sikur e ka mprehur gjuhen ky zvarraniku

smiley

Po jo mor Art.Se nese ministri i jashtem nxjerr neper FB fotografi kundra demontimit, kush e ka bere komunikimin zyrtar me ShbA-ne , kryeministri? Me shume mundesi ajo ka ndodhur por me qe e ka bere kete idiotllik, ta kthej prape. Ne fakt ky eshte nje dilentatizem i paster diplomatik qe i perziere me seder personale po i con gjerat deri ne kete pike. Sdq une jam e bindur qe do ktheheht "fjala e dhene".

Dora fatekeqesisht me sa kam kuptuar Ministrin e Jashtem ne kete rast po e ben skuthi i ambasades qe sot po ben gati valixhet  smiley Do na e fusin m lezet me sa po kuptohet, do sjellin fillimisht 220 tone ne fillim dhe te tjerat do vijne me vone kur te qetesohet situata

njesiti guerril ne aksion....

Une ende mendoj se kjo s'ka per te ndodhur

eeh u beme si puna e gomarit te La Fontenit qe shihte luanin qe po e hante dhe thoshte ishallah me bejne syte.  e pat edhe kjo pune.

Po mire, sa i besushem eshte ky Walker i here ?

 

Mir kjo, po sa pak besim paskan pas ke baba likja mo amon smiley

Aq sa ajo e nenes te tij eshte e paprekur, aq i besueshem eshte rruzhe

kane pas hall se ju hyn ne pazar,si i rrahur qe eshte....po p

Me sa duket eshte e vertete se opozita nuk po ka qejf hiç me ba ndoj perçapje e me manipulu kete gafe ne favor te saj e me ndrru letrat ne tavoline..pra nuk duan pushtet...por nderkaq opozita ka marre nje kapital politik te madh..kurdo e ka as ne dore...

Asnje shkrim deri tani nuk ka qene ne lartesine e duhur. Te gjitha shkrimet po humbasin thelbin e gjese. Nuk ka nevoje per teknikalitete dhe rreshta te pafund shitmendjeje ky debat, duhet thjeshtezuar qe populli ta kuptoje. Duhet qe Demi te kapet per briresh.

Sa per kushtet, teknikalitetet e te gjitha keto te tjerat bien me nje argument te vetem. Thojuani te gjithve kete gje kur flasin per kushte, garancira natosh etj.... 

Organizata e armeve kimike e NDALON transportimin e ketyre armeve. Pra edhe po erdhen ne Shqiperi do te vijne ilegalisht. E ndalon pikerisht sepse paraqet rrezikshmeri te larte. Ketu fillon dhe mbaron ky muhabet pa u sforcuar sa kot eshte Shqiperia, kushtet etj...

E perseri ky nuk eshte thelbi i gjese. Ju lutem kuptoni se ashtu si prindi qe nuk mund te marr ne menyre te vullnetshme per dore femijet drejt nje rruge ku e di po presin kusaret me arme ne dore dhe te shpresoj se nuk do te ndodh gje...ashtu edhe nje qeveri nuk mund te marr nje popull ne menyre te vullnetshme per dore drejt nje rruge qe ka probabilitetin per te qene humnere, armagedon!

Hajd ta gezoni Rilindjen dhe Ed Ramen. Kur thoshim s'eshte per ate pune behej nami ketu. Doli dhe genjeu si derr dje. Megjithate, shkoni si delet mbas dashit ne humnere. 

po e heq plusin sepse deri me tani skam pare asnje qe te jete pro importimit ketu ne blog, ne anen tjeter jam mese i sigurte qe do te kishte shume po te ishte berisha ne pushtet.

Do me zhgenjeje po ta lije. 

deri me tani skam pare asnje qe te jete pro importimit ketu ne blog

E ke seriozisht?

Kush eshte mo aman... qenka kokrra e gomarit. Kush eshte ai budalla? Mbeshtetesit me te fuqishem te Rames ketu jan te gjith zera anti importit mesa kam pare une.

drizi, prizreni, liqeni, kokolepsi, tironci lebetit, etj.

Mos ja fut kot fenes gjem se e kom shkrujt qe jon kunder. Nese ashtu ndjehesh mire pun tjeter masnej

Gjembi moj,... gjembi të shpoftë sytësmiley ku e ke pa e lexuar që jam për dhe idrizi është kontra për tre të tjerët se di por më duket se janë kontra.Kontra ësht dhe ditmiri që prej dy javësh.Lexojë komentet e mija dhe do kuptosh thelbin shumë gazetar janë frymzuar nga ato.smiley

Kaq pak besim paske tek qeveria jote? Si rri atje apo nga e keqja se s'të lënë të ikësh për vlerat e mëdha që i jep kombit amerikan..

Un jam kontra marrjes derës në krah me burimin e vetëm të një gazete ruse si dhe me keqmenaxhimin e AKIP.  

Gjembo ke harru berberin qe e lan me sapun dhe julin qe e avullon. 

Nuk po permend fare ata pastaj qe ose nuk flasin fare, ose vine e thone vetem nje fjali "jemi kundra" dhe pjesen tjeter te kohes me shume e kane hallin te thone "po Saliu ca do bente" ose dicka te ngjashme. . 

Mos gënje se dhe Kuazi është kontra dhe pjesmarrës në demostrata ti s'ke shkuar hala në një demostratë dhe secili e gjykon vet qëndrimin e tij s'ka nevojë për gjembin që as vet se di që ësht për apo kontra. 

Thenkju verimac! Dhe mbahu njehere; vetekspertja na ka konsideruar deshe!!! 

S'ka problem se ne parajse thone te lene te behesh cfare te do qefi. 

PS. Edhe ti mos luj prej llogores, bile qeke dhe nga trimat qe ne kete blog etiketojne si femra kujt s'i pelqejne muhabetin. 

Ndjej se duhet te te sqaroj qe me ke keqkuptuar nga fillimi ne fund. 

Po qe e marr mbrapsht. Me dy rrjesht postim ngaterrohesh kollaj. Rendesi ka qe po merr fund Shqiperia, kesaj duhet gjet dermani. 

jo mor zotni se ky eshte bash per kete pune. Ja kalarupi nenen ketij populli me vetem dy muaj dhe delet ende blegerijne.

Rendesi ka edhe me vdek ne llogore. 

sot duhet te kete vetem nje llogore, ate te jo-se per importimin e armeve kimike. te tjerat jane blegerime delesh.

Ja shif e shkruj. 

sa i turpshem fjalimi i Berishes !

Po thuj ore qe se bashku nuk do ta lejme ti sjelli armet ktu, por del e thote : Rama ju rren, ju mashtron, eshte cun i keq.

A thu se na plasi se Rama mashtron, ceshtja eshte cte bejme qe te mos i sjellin !

Pyt pra Ramen se ate ke KM(K).

Ai eshte njeriu me i lig qe ka njohur historia e Shqiperise. Ai e di shume mire situaten e Rames, dhe cdo njeri qe ka dy lek mend ne koke e kupton dhe per te miren e vendit perpiqet qe te veproje me mencuri dhe maturi qe kjo gjeme te mos na bjer ne dere.

Ligesia e qeveritareve shqiptare spaska te sosur!!!!

Ai eshte njeriu me i lig qe ka njohur historia e Shqiperise.

Te rrime shtremet e te folim drejt. Tashi ai mund te jete i lig, po eshte per veten e vet. Per pune te ketyne helmeve s'ka gjo ne dore Berisha mo. I ka ne dore ky i gjati. Po desh ky i bje. Po nuk desh, bime rahat. Pasnejta mund te fillojme me sha prap Berishen.  

Nuk mendoj se eshte ceshtje deshirash.

__

Pashe tek faqja e BBC, skishte asnje llaf per ket pune, pervecse pardje i referohej per kete pune vecse Bloomberg

Para Laçi smiley

o burrani ti prishim planet dreqit te zi Rama ndryshe armet erdhen ne Shqiperi. Te gjithe, me bicikleta e gomere te tundim themelet e kryeministrise, edhe me force, pasi nuk ka rruge tjeter per te ndaluar helmet vdekjeprurese ne Shqiperi.

Rama na ka genjyer, na ka tallur, na ka shperfilluar, na ka trajtuar si lecka, nderkohe qe armet do te vijne ne Shqiperi dhe ky kusar e ka marre kete vendim me kohe.

A do te mundim ta kthejme kete vendim? Varet se sa dhe si do reagojme per kohen e mbetur.

Po Saluku a do naprij????

Rama nuk flet se opozita ndaj heshtjes apo mungeses se prononcimit do jete potencialisht me e vogel se ndaj nje qendrimi te qarte.

Lubonja i hodhi nje komardare shpetimi, ajo qe shume si une perkrahin:

Ridimensionimin e marredhenieve me Vellain e madh e nje perafrim me Europen ku bejme pjese gjeografikisht, e qe sipas llogarive te Lubonjes, (se ne po sfolem pak per lek sna bohet ) ka kontribuar me shume financiarisht se USA. Po Tony Blair cfare keshille i jep Rames?????

 

Eshte piktor e besoj se lutet per ndonje zgjidhje alternative e ai taj hudhi bythes pa fol, ose pa lene rekord.

Njerez e gjithe kjo ceshtje tregon dicka shume te madhe dhe shume trgjike por te paket jane ata qe po e thone se:

Ploitikanaqis Albanezi Kurvi e kane shqiperine nje WC.

Nuk kane me ftyre te dalin para popullit dhe atyre qe i kane zgjedhur si te majtet dhe te djathte dhe repulikaqis mehdi kurvi. Shteti shqiptar ka rene shume poshte nese ka patur ndonje here ndonje shtet !

 

 

Kjo pune ka dale nga duart e politikaneve tashti. Ata cfare jane e treguan. Tashti populli duhet t'i beje derman femijve te vet. Dy duar per nje koke jane. 

Une nuk mendoj kurre qe amerika para nje JO-je te prere te KMte kish insistuar ose te "idhnohej" me ne...po i thote jo nje evrope e gjithe...dru' se ja kaena lype na...aman na i nepni...veç njato na mungojne...

o keto jane rrenat e deleve te Rames oj Zane. Vendimi teresisht ka qene i Rames se do te mbuloje zullumet e qeverisjes duke helmuar Shqiperine dhe te marre ndonje kredit ne zyrat nderkombetare. Po te kishte thene jo sic kane thene vende te tjera, Amerika nuk do "idhnohej" fare me Shqiperine. Thjesht si aleate do tregodim se nuk e benim dot kete pune.

Kjo eshte e bera e Rames, kusarit dhe hajdutit qe ne delir e siper do te na helmoje qe te marre ndonje mbyllje syri per zullumet qe ben.

Jo Amerika nuk i bo kurre keto gjona, asht Asadi me Ramen, sic thote Saluku.

E kush eshte delja ne kete mes?????

Po ai, me sa men, po priste nje predhe te L2B. Nuk e dinte ai i mjere se predhat çohen per demontim nje here, pastaj i mirret metali. 

.....e keqja nuk ka fund thote populli por e keqja me e madhe shqiptareve  gjithmone i ka ardh nga vete shqiptaret   smiley

Kontaktet brenda qeverise, zoti zv. minister dmth(alias Kavo), na thone se nuk ka prirje per pranim...

ik o dele se le nam. Kjo qe ben ti per partine eshte turp dhe do te skuqte cdo njeri normal. Ketu po flasim per nje rrezik real per jeten e njerezve, ti do ta prishesh temen me keto budallallqe qe shkruan. Vetem se te kane lene vetem ca nga shoket e armeve qe vinin e prishin cdo teme ku mund te sulmohej Rama.

Shko ere koqe kanari pirdhu tutje! Une kam bo maksimum e mundur personal, qe nga kontakti direkt me senatorin te cilit une dhe shume te tjere e kemi mbeshtet dhe i kemi dhone voten, der tek kontakti me deputete te caktuar te parlamentit shqiptar. 

Objektivi yt eshte sulmi drejt Rames, i imi shmangia e mundesise qe armet te arrijne Shqiperine. 

Nese te guduliset egoja a noi gjo tjeter, jepi sulmoje Ramen nga mengjesi ne darke, askush nuk te ka ndalu. 

po behesh ene ti shume bajat me kto demek shakate

sma merr menja se zbavisin kerkend pervec ndonje qe gjen veten ne figure

Mund edhe te me kalosh rruzhdije.

sigurisht qe te kaloj

thjesht genjehem se mos ke thene nai gje serioze

 serioze? smiley

Ketu eshte nje artikull ne Gjermanisht:

http://www.kosova-aktuell.de/index.php?o...

Cfare eshte e sigurt sipas artikullit:

Norvegjia ka refuzuar sepse ligjet e ndalojne qe te fusin mbetje helmuese ne Norvegji.

Suedia e ka refuzuar per "shkaqe teknike". Po ashtu kane refuzuar belget.

Ushtria e nje vendi qe nuk hedh dot nje pallat te pambaruar 5 kac do ti zbertheje keto gaze dhe ti bej te pademshme smiley . Kosto eshte reth 400 millione $. Vetem republika jone e bananeve dhe politikaneve zvarranike do ta bej  smiley   Cfare tragjikomedi.

Dikush me siper tha duhet kapur demi per briresh. Ashtu eshte, duhet dale nga llogoret, duhet kerkuar menjehere doreheqja e Rames (dhe e Metes qe te mos biem nga shiu ne bresher), duhet perzene me gure Saliu nga protestat dhe me nje te ngritur te zerit Lulja (po pat nevoje se zakonisht fshihet vete), duhet marre parasysh qe keta e kane kete pune per jete a vdekje, dhe u duhet dale perballe me nje ide te perbashket, fjala qe bie ndertimi i nje shteti ne sherbim te kombit, dhe ja u u beme toreadore. Kushdo i ri dhe i paperzier me pare qe te dale ne krye te kesaj torride une i vihem prapa. Pse jo edhe nga peshku......ups paskam qene ne enderr. Ore erdhen ato kimikatet apo jo hala?

Nje ide qe i sherben Shqiperise.smiley

po kush eshte ky i riu? Ish spiuni Shinasi Rama apo Nik kacurrelsi?

Zgjidhja eshte te gjithe ne protesta, politikisht dhe e hapur per te gjithe. Te rrezohet ky qe don te beje kete gjeme.

POET mund te jesh edhe ti por kurre Saluku

Poet, duhet rrezuar dakort, por kush do e zevendesoje?

kush te doje. Opozita ose formoni ju ndonje parti tjeter dhe ta marre pushtetin. Kshu funksionon ne pluralizem. Opozita nuk eshte armike e popullit.

Perrallat e tjera jane blegerima ramiste qe kane hallin e pushtetit te Rames tani qe sapo kane filluar ta mjelin kete shtet.

Lere qe kete thate ju edhe me 23 qershor kur ju paralajmeronim ne se kush eshte Rama. Ta heqim PD-ne nga pushteti, ska rendesi kush e merr.

Kush opozite more ? Po kete opozite po e shajne dhe baxhellat e vete PD-se.

mire ju vazhdoni edhe shani opoziten si pale me Asadin, nderkohe armet po vijne dhe Rama e ka marre kete vendim me kohe, qe kur filluan te pastroheshin tunelet. E di qe delet kshu do flasin per helmet e nuk shqetesohen se i thone pushtet i partise. Bile do ta lavderojne Ramen per marifetin e perdorur per te marre ca kredite nderkombetare.

Nuk pres me shume nga lorenc vangjelet.

Pret me shume nga Frrok Qupi e Fahri Balliu apo Artan Hoxha?smiley

Lene mer artan hoxhen rehat, se druni arres e ka akoma menjen ke fati i lojrave te fatit... I tredhuri lufto per aferat e piste te tredhesit!

Po rame dakort pra ta rrezojme Ramen, vecse kete opozite po e shajne baxhellat e PD-se ketu ne peshk dhe vetem ti dhe puseta keni ngel.

Berisha akoma nuk eshte shprehur kunder ama. Luli ka then do behemi barrikade kunder. Dic ka degjuar atje ku eshte. Ka mundesi ta kete mesuar qe Rama do thote JO e nuk do me i ik rasti. smiley

Dmth nuk do thote Rama jo, por do thone te zotet e punes : me ju nuk behet pazar. smiley

Tani keto pune i di mire Berisha. Ki parasysh si ripaketoheshin armet kineze.

Komentuesi si gjithmone je shume fin. Kur te lexoj me mbushet mendja top qe do t'a sillni Saliun ne pushtet prape. Pa e kuptuar as ju vete si. Lum  atdheu si ju ka.

Zana me pelqen qe ke dale jashte kontureve propagandistike, tani e kuptoj se pse te ka debulece xha Idrizi. Respekte.

Do kemi gjithe kohen e duhur per keto ne parajse. Sot kemi nje problem biologjik mbijetese. Politika nuk ekziston me. Mbasi te shpetojme koken mendojm per te, e ke do veme te pare. 

E keni shume gabim njerez dhe me teper me bejne pershtypje ato komentet e atyre qe jetojne jashteshtetit qe gjasme duhet te kishin nje pamje pak me te qarte te asaj qe po ndodh ne bote !

 

Çar lomshi mer hej. A ka qevrri e institucjone aj ven a ça?

I kemi shkaterru fale reformave anti-Shqiptare.smiley
 

Un kujtush se perplasja e madhe kulturore mbaroi. Dmth midis qoftes dhe hot dogut fitoi ky i fundit. Si duket e paskemi dhe nji beteje, kyt her per keçapin dhe mustarden smiley

Shumica e elektoratit ne Shqiperi eshte i majte .Me siguri n+qe ka njerez te zot e idealiste,te shkolluar ne perendim por qe ne kete klase politike nuk ka si te jete e perfaqesuar...po ashtu edhe ana tjeter,ka te djathte e qender sa te duash ,te zote e te ndershempor qe nuk mund te çajne ne intrigat e pallateve.Nga sa shoh Sala nuk don me ra qeveria...ne kushte te tjera do e kish kap rastin ne fluturim.Eshte duke mbledh kapital politik per nje moment me te vonshem Po helmet nuk presin lojna forcash....Jo helmet ne Shqiperi.......

Zana, zgjohuni edhe ju te djathtet. Sala maksimumi per mungese transparence apo per keq-manaxhim ne marredhenie me Ameriken ka per ta sulmu Ramen. Mund ta sulmoje per rritje te frymes anti-amerikane gjithashtu.

Normalisht ,cilado opozite do e shfrytezonte rastin per kredi per vete.Padysjim Rama shume shpejt ia serviri Sales rastin ne paite te argjendte...pa kaluar shume vertetoi me te frikshem e gjasave ...papergjegjshmerine totale si lider e si njeri,papergatitjen ,mungesen e ekuilibrit.Tesh ,ne Shqiperi diferenca e djathte dhe e majte eshte dy mije lek.Une mendoj me mire ti behet thirrje ,per shqiperine ,te ardhmen e saj ,per jeten ,prosperiotetin...keto na bashkojne...se te djathte e te majte mhhh

Tani pak rendesi ka, se kjo nuk eshte loje politike po ceshtje kombtare, por eshte e pasakte te thuash qe Rama vertetoi nje predikim mbi papergjegjshmerine si lider e si njeri, apo mungese ekuilibri etj etj. 

Ne kete lloj pozite nuk eshte e drejte ta akuzosh qofte Rama apo Luli apo Sala. Drejton vendin me te varfer ne rajon dhe eshte kollaj te behesh viktime presioni nga nje SHBA apo superfuqi tjeter. Eshte nje pozite jo e favorshme per kedo qe gjendet ne ate situate. Biles edhe opozita e njeh si te veshtire dhe mezi i eshte degjuar zeri se e kupton c'do te thote ta gjesh veten aty ku eshte Rama. Po keto pune jane per lidera keshtu qe shpresojme qe ky te marre vendimin e duhur. 

Leri te majtit dhe te djathtit, shiko te varferit, domethene 95% te popullsise.

nejse, nji gjo qe shoket kan harru me e theksu ket here:
pervec berishes, fajin e kan dhe te barazlargumit!

Ata do hapin fucine e pare. 

ishte enderr poeto, mos u tremb. Nuk e gjen gje Kryetarin Lexhendar se ju duhet ketyre te tjereve si shenjester propagande. Shume shume do e mbajne peng me pjellen, po as ate nuk do e prekin. Kush u prek qe te preken ata? Si thoshte Jemini "te ruajme sistemin more shoke". Ky Kimiku eshte i paafte dhe nuk di as te mbaje bashke vathen e hajduteve me te cilet e ka rrethuar veten, Kryetari Lexhendar eshte mjeshter i ketyre, i  thyente heret ose i mbante peng me dosje. Po nuk ka asnje ndryshim mes tyre te jesh i qarte, shahen, peshtyhen e ne fund bejne gili vili "se keshtu e kane keto pune". Po une kot te them ty se ti je ne pune tende, ca te lidh ty me ate drogaxhiun qe ka shok pjella qe e ka lokalin te Libri Universitar.

Dhe kujdes me Ambasadorin, se ka ca jave qe ja ka marre pergjigjen pozitive Lulkes dhe e konfirmoi dje, konfidencialisht sigurisht. Mund t'a thote publikisht mbasi te votojne pro mbi dy te tretat e deputeteve. Kimiku e ka siguruar vendin ( e zi)ne histori, po nuk besoj se do e lere pa marre me vete edhe homologun blu. Kryetari Lexhendar sigurisht eshte historia!

Ne nje fjalim ne OKB, Regani pat thene se sot dukemi shume te ndare, vende kunder njeri tjetrit. Por po te vi nje rrace aliene e te na sulmoje, do bashkohemi te gjithe. Edhe ne sot po na vijne alienet-helmet te na zhdukin. Prandaj t'i leme te gjitha dallimet e ndarjet e te bashkohemi per te shpetuar koken. 

Si tha ....."Avash se akoma nuk i kini pare te gjitha " 

O mjere LefKOPEJA thuaj nga dhite e Vucidolit do dhe Demokracismiley . I dukej se ishte Feste me te hedhur vallet ne klubet e kooperatives pas punes .Po jo moj LefKOPE jo .Nuk eshte aq e thjeshte . Akoma s'ke ngrene gje . Edhe kesaj rradhe pervec britmave te atij fatakeqit tend Poetit smiley , s'ka per te ndodhe asgje ...sidomos me keto te kimikeve .As mos e qeth fare se asgje nuk ka per te ndodhe .Vetem do te rriten pak rrogat dhe Pensionet! edhe prestigji Shqierise si  "Miku me i aferti Amerikaneve " Ndonje heqje vizash me Ameriken, per te ikur demokratikasit qe do u sekuestrojne Vjedhjet e Parate e Droges . Merrni c'te merrni dhe IKNI!

Po prit prit  se "akoma nuk keni pare gje"  ..

I thame Saliut " Nuk mbahet shteti me Llogje e Pordhe , po me shpate e me Kordhe" ...nuk na digjoi " baj zgjedhje te lira muve .Asht pushteti popullit kye " thae 

" punoni JU o popull per familjen time " !

I tesh kena cue dhe jashta nierin per se mbarit ,  me shiju Mendafshat e Skylptyrave te Mikelanxhelos e tesh po bjem pak mermer per Halene e Zogut qe kena  ngrite ne Tirane si Bust ! Ah cfar mrekulliet !

Po jen Koha Xhib me ikun ! ...me kete Rast po them se e kane Plotesuar edhe Kushtin e KATERT pothuajse 100%.

 

E verteta eshte qe kesaj qeverie kembet ne nje kepuce i duhen vene duke e mbeshtet qe te mbaje premtimit e nje Shqiperie te pa cenuar nga kimikatet. Sa me te afert me qeverine aq me shume duhet te flisni. Sa me te perfshire ishit ne heqjen e funderrines se fundit, aq me shume kohe duhet te shpenzoni ne sheshe, dhe aq me shume njerez duhet te merrni me vete ne protesta...

Pertej ndasive politike kjo eshte nje ceshtje qe prek cdo shqiptar qe jeton ne at vend.Ata qe nuk besojne se antiamerikanizmi eshte rritur me ritme 800% vetem kete javen e fundit jetojne ne boten e Henri Cilit dhe Cudirave. Majfton te shikosh, komentet gjithandej ne mediat socjale per kete ceshtje dhe e kupton se ai xham ka pesu krisje te pariparueshme. Me ne fund ra dhe keshtjella utpike e Amerikanizmit qe dikur i bent buste presidenteve Amerikane dhe i priste dhe percillte si rock-star.

Bame nuk besoj fare qe Obama e ka idene se ku bie Shqiperia..me duket se ata keshilltaret e vet i kane thene se eshte ne kufi me Sirine apo Rusine.

Dasite politilke na kan cuar ne kete derexhe bashke me politikanet. Faji mbete gjithmone kopil.

kjo nuk eshte çudi ,fakti qe ne Shqiperi zgjedhjet fitohen me perqindje skandaloze ,qe masa te tera njerezish votojne kendej e andej ,sot jane me Ameriken sepse ,neser edhe me dreqin sepse...nuk jena te afte per aleanza e sentimenete solide historike...Ja shihi ketu ithtaret e Rames ,sot(me te drejte)si shkruajne....

Cfare fillimi "grandioz" per qeverine e re!

Si ta fillosh me dinamit,

do kete nje pushim ne mes pergjate dimrit per nje aktivitet stimulues relaxues me topa bore

...feniksi rilind nga flaket Fiqooooooooo....mbase na permirsohet rraca o burr 

Pa buke,pa uje pa pune dhe me helme,vetem juve te rrini ne pushtet.

Fjala e inqerte e socialistes se Beratit,tregon gjithscka.

Kur Rilindja fitoi,kam para shikuar qe Edi Rama do te rrije ne pushtet sa ti doje qefi dhe do te beje cfare ti doje qefi.

Ketu do te jemi nga viti 2033 dhe perseri Edi Ramen do te kemi KM.

Elektorati shqiptar edhte ne shumice si njesia 5 Tirane.

Me vjen keq por kjo eshte e verteta.E majta ka numurat dhe devocionin,gje qe mungojne tek e djathta.

Po keta te majtet duan Ramen me shume se femijet e tyre? 

Ta vene mer ne kushtetute si xhaxhi, qe pushteti i takon te majtes. Por te ndalojne helmet meqe jane shumice. Kaq po kerkohet, prej femijve te tyre. 

O Tirona, 

Seriozisht i bo keto diskutime?

Ta thashe pra qe do zgerdhihemi tu qesh ne parajse. 

Po mire mer, u shu ajo partia socialiste mos me gjet nje njeri te pershtatshem, e mos t'i kerkoje hesap sot.  

O Lale, 

Jeni duke hup krejt thelbin e problemit. Nuk behet fjale per partine socialiste, te cilen populli do kete kundesine ta coje ne opozite pas 4 vjetesh; bohet fjale per gjetjen e menyres per mos ardhjen e kimikateve ne Shqiperi. 

 

Jo mer lal, po ti s'po me kupto. S'me plas fare cila parti fito e mretno. Per helmet e kam hallin. 

E pra Rames socialistet e votuesit e vet ia mbledhin, se ata e prune ne pushtet. Po te shofi qe e humb kete mbeshtetje dhe pushtetin bashke, mbase i therret menjes e nuk prano helmet. Se per ate dobic karrike po i prano, apo ka hallin e Natjes.  

 

Jam shume dakort, Bama, qe eshte fjale per gjetjen e menyres per mos ardhjen e kimikateve ne Shqiperi. Por cfare s'kuptoj eshte pse po e ben sikur gjetja e menyres per mosardhjen qenka kaq e komplikuar. Me c'kuptoj une (gjate pushimit te larjes se pjatave dhe kazaneve), ceshtja eshte shume e thjeshte: pala Shqiptare ka ne dore te thote "po" ose "jo". That's it. Cfare ka per komplikime ketu? Dhe ne mos gaboj, pala Shqiptare sot perfaqesohet nga PS/LSI, me kryeminister Edi Rama. Tani kujt i bie qe te jape pergjigjen "po" ose "jo", Sali Berishes?

S'është momenti me drejtu gishtin ndaj partisë socialiste, sepse kemi historinē e ndritur me PD qe të bën të vjellësh!!! Ktu është ora që njerzit të shohin përtej bindjeve politike e të bashkohen të gjithë njëzëri për ta ndaluar këtë "nightmare" qē është gati të bëhet realitet! 

 

Gishti ndaj partise socialiste drejtohet se ata mund t'ia mbledhin Rames. Nuk eshte pune politike fare. Por edhe kjo etape ka kaluar, tashti vetem mileti mund te beje dicka. 

Historia e ndritur është e mbushur plot me shembuj "të mbledhurish"! 

 

Eshte pak e dhime per ne si popull kur edhe te majtet jane pro - amerikan. por keshtu eshte kur bohet vrap kush puth me shume aleatin e madh.

Ti e merr me shaka por per sa Ekziston e Majte Teorike e Praktike e vertete ate mund ta gjesh vetem ne Amerike . Ne nje fare kuptimi nga na Organizative dhe Mbajtjen e Pergjegjesise duhet me marre pak shembull nga shteti i Enverit dhe jane te kompletum per tec drejt Komunizmit . Nuk e njoh Suedine qe thone Gjithashtu , po per ketu ta jap "Fix Fare " Kuptohet po ta njohesh te Majten jo si kritiket e Marxit smiley Mundesisht te retushohen edhe ca pikpamje Revolucionare te LefKOPESE " si ne Rumani " psh . Jo per gje po Te TRESIN e te bejne HI po e pate ne Mendje jo me  ta provosh !

Nuk eshte shaka. 

Lubonjen e kan shajt Anti-Globalist apo Marksist per vite me rradhe keto Delet qe ankohen per transparence. Ne skemi te majte kurse e djathe eshte fundamnetaliste. shife si e shohin ket krize, si as nen menge per Salukun.smiley

E djathta ka Komandantin prandaj futet ne uje cdo 4 vjet

mmMmm era shtet!!! (do kish thone njoni)

Na shkun harram edhe "Detyra e Kujteses " smiley.. Na shkoi harram edhe kritika Dermuese per Real Socin . Nuk po dime se cfare te bejme .Te protestojme .."nuk e dime pse" ? Te mos protestojme thone "U helmuan o ditezij "

E moj LefKOPE ku e cove davane .Te kam thene po nuk me digjove qe Helmimii shqiptareve me LHL eshte Tufe me Lule para Helmit 25 vjecar qe ke derdhur me Babasqapin .Late dhe nje Grope Haleje dhe u vjen Cudi pse e trajtojne te tille ...  Mos dil vet se jeni zhyt deri ne Lartesine e dy Gishtave , ler ate fatakeqin Poetin smiley  , shtypi butonin dhe me rrjegull je !

Erdhen te uruarat erdhen...

aj se cdo e keqe e ka nje te mire

ku e ka te keqen kjo o derman? kjo eshte me e mire se hallva

Deri tashti nga qeveria jone e dashur dime:

Shume nga ato qe thuhen jane te paverteta

Shume nga ato te pavertata jane pothuajse barcaleta

Por nga ana tjeter kemi te siguruar per sa te jete jeta

nje strategji te re antikorrupsion permbledhur ne tri fleta

Gjyshet dhe gjyshet te flene te qeta

A ka fuqi ligjore Jar musteqja ta revokoje vendimin?

smiley Jari i funit shpirti i majmunit

Jari thone ka per te rrujt mustaqet ne shenje proteste. 

Une nuk e di a e duan Ramen me shume se famijet e tyre apo jo.Besoj qe jo.

Megjithate devocionin qe kane keta,te ben te habitesh.Ja shikoje e zgjodhen 4 here rresht kryatar bashkie,ndonese ju betonizoi qytetin.Njeriu pas mandatit te 3 ska cte jape me,por keta nuk duan tja dine or vella.

Sa per armet kimike,ndonese nuk jam i majte behet mire te sqarohet opinioni dhe te mos flasim kodra pas bregut.

Armet kimike nuk jane matariale radioaktive dhe ato mund te shendrrohen ne laboratore speciale,qe nese keto laboratore vijne ne Shqiperi,ska rrezik per ambientin.

Se dyti,ambienti shqiptar eshte helmuar shume here me keq me pare,ne kohen e xhaxhi Enverit, nga industria kimike,qe nga plazhi i Sodes ne Vlore,Policani,Laci,Cerriku apo Elbasani qe jetonin ne mes te smogut.

E perseris,qe une jam per nje trajtim serioz te ceshtjes pa pasione partiake.Armet kimike MUND te shenderrohen ne Shqiperi pa ndotur ambientin perreth.Natyrisht ky proces do te kerkoje 2-3 miliard $ dhe disa vjet pune,por nese ka lab te mira me filtra ska problem.

Sa kam pare ne kete debat kane folur te gjithe pervec kimisteve.

kjo pra kerkohet qe te sqarohet opinioni, te kete transparence. A ka qeveri apo ska?

Dakort por kur flasin njerez qe se kane idene e kimise apo qe kane pasur alergji kimine,si puna e Zef Brozit etj me vjen per te vjelle.

Po Akademik Rexhep Qosja a eshte prononcuar?

Njerezit jane te lire te shprehen e te thone ca te dune si ta kene mendimin e tyre mo vlla. Transparencen duhet ta boje qeverria.

 

po pse mer, Basha kimist ka mbaru kshu qe flet? po Mesila qe eshte shprehur kunder? ca dmth kjo, qe te drejten e vetos ktu e paskan kimistet kurse ato fshataret e Mjeksit dhe gjithe shqiptaret duhet te jetojne nen tmerr sepse nuk e kane idene e kimise?

lab te mira me filtra ska

smiley 

ne fakt duket te ishte labe te mira me filtra ska, qe ka me teper kuptim gjithsesi

Ose "lab të mirë" - aty ishte shakaja sigurisht, por nuk doja të vija dorë tek teksti.

Sa per armet kimike,ndonese nuk jam i majte behet mire te sqarohet opinioni dhe te mos flasim kodra pas bregut.

Pikerisht ky eshte problemi aktual qe une kam me qeverine Rama. Ne te gjithe ketu si dhe njerezit ne Tirane ne demonstrata po bejme hamendesime pikerisht sepse Rama nuk ka sqaruar dhe po heshtin duke bere qe te rriten spekulimet.

Deri ne darke, kjo teme ka per ti kapur nja 500 komente, dhe nja 5000 klikime smiley

Pikërisht kur Shqipërisë i duhej një Edi Rama në krye të opozitës!

Shqiperise i duhej Edi Rama ne Paris. Po i vajte shpirti ne hale atij Nanos thuj. 

Leje leje se e kom ne ondrrr prap sot me mjes kur mzuni gjumi tu prit autobuzin. Ishte tape po kur them tape, tape fare fare. E kishte synin grope te erret po me nji kokerr te bardhe ne fund, pak a shum sikur shef gryken e tubetit te pastes se dhembve mbasi e ke shtrydh ku sma mo..

Po varja se seshte vakti per kshu muhabetesh. Ishalla per hajer.

Edhe unë e bëra një sy në tren. Në ëndërr si zakonisht bëja detyrat e shtëpisë, problemi i radhës ishte faktorizimi i Shqipërisë në arenën globale. Tirona4ever më sugjeronte të faktorizoja matricën. Klosi insistonte se së pari duhej një faktorizim i prodhimit vendas. Lubonja me një latinishte të përkryer thoshte se miqtë e tij italianë këshillonin të lexoja "Factotum". Një sklep më zgjon.

Hajt se ta marr hakun, po s'te pashe ne nje enderr me Xhosepinen e grun e Metes.

PS. Po e zgjidhe ate punen e faktorizimit ma trego dhe mua, se a$htu eshte nje muhabet, le qe detyrojme Obamen t'i pije vete helmet. 

Wow. Qeka revoltu dhe Gjembi smiley Megjithse nuk e di pse do te protestoje , po ky eshte nje Lajm i Mire ne perputhje me OKEBE , Human Rightun  dhe NASAnin . Tani eshte e sigurte qe nuk ka per te Hyre Gje ne Shqiperi . Ka dale me Parullen 

Jo Armeve ne Plazhin e Vjeter te Vlores dhe ... ne Bote ! smiley

 

president tjetri!

Ai eshte karagjoz mor Art, ka djem e vajza te reja plot ne Tirane qe i japin uje atij ne bisht te luges. Disa i ke edhe neper protestat e ndara te sotme.

Problemi biologjik dhe problemi politik jane nje dhe e njejta gje. Zgjidhja nuk vjen dot nga keto pale qe jane ne loje se e kane treguar me fakte. Ne qofte se nuk ka nje shnderrim te lojes kryekeput, do na zere "cudia" tjeter duke u grindur "ik mer spiun" e "ik mer komunist". Une mendoj se ceshtja e armeve ka marre fund tashme, te shpresojme se nuk do kete probleme. Tani po diskutohet si te mos e lejojme te ndodhe heren qe vjen. Dhe per te gjitha keto nuk na ka asnje faj Amerika, koka ben koka peson. C'faj kane ata qe ne kemi vetem karagjoze per politikane, i votojme me plebishit, dhe i mbrojme deri ne vdekje ne llogoret tona katundare?

 

Kujdes ore se mos e rendon me ndonje fjale ameriken se nuk vijme prap ne pushtet.

 

Secili sheh interesat e veta, s'ka diskutim. Pervec ne shqiptarve qe shohim interesat e klanit. Edhe partite klane jane, s'kane asgje politike; davaja per tendera e vende pune behet. 

Puna e helmeve s'ka marre fund po te doje mileti. Ka shembuj Shqiperia, 1920, qofte dhe 97ta. Sot vetem kjo na shpeton. 

Kam frike se me helmet s'do kete me here tjeter. Pastaj kush te caje ferren per hesap te vet.

 

Une ne pushtet jam or ti, ne shpine time, se ka ik gruja me sherbim ca dite. Per te tjerat, Amerika ka faje sa te duash, po s'mund ta fajesosh qe s'kemi ne shtet. Une mbreme isha ne shesh ketu ku jam, minus pese grade celsius. Ti po shof ishe ne peshk. Zgjedhje e zgjuar.

Po mos kishe grun ne sherbim nuk do kishe dale???? Po mos na kontrolloni ku kena qen mbrome se eshte invazion privatesie.

Lene mer hallen, se nuk ka tope, une dola. Po deshe merru edhe me arsyet pse dola, nga dola, a shkova me makine a me tren, ku parkova nese parkova apo me ke piva caj te nxehte me mbrapa. Po nuk e ndryshon faktin qe une dola. Ti rri e merru me mu ne peshk. Hiqjuni sherbimit e perdorini mendte per te bere me te miren se do risillni Saliun prape ne pushtet keshtu si e keni nis. Tashi sdo vije vete po me ane te Metes, po potejto potato si thone knej. Jo se ky qe eshte o nai burre i mire, hajdut me cizme eshte edhe ky, po te pakten ja dhane robt voten kete here. Po ky s'dika as me mbajt pushtetin brenda llojit...  

Per ate te dyten, c'faj kam une qe ti shkru ne peshk mer? Thuji adminave te ti fshijne komentet dhe i humb gjurmet.

Mos e hani karremin e diskutimit ne jane apo jo te sigurta per t'u demontu. NUk ka piken e lidhjes. Keto jane thjsht tentativa per ta bere me te pranueshem faktin e kryer. Ashtu si une, nuk besoj se ia ka dhene njeri voten PS-LSI Alenaces e terrci verrcit per te marre nje vendim te tille qe mund te kete pasoja te pariparueshme. Nje vendim te tille njerezit besoj nuk do ia delegonin as nenave qe u kane bo koken, e jo me Ed Rames. 

Shumica derrmuese e ketij poplli NUK I DUN ato arme. PIKE. Jane injorante, gdhenj, zullu, s'ka lidhje fare. Jane ne te drejten e tyre te mos i duan.  

ket refuzim duhet te boj Rama. Te qurravitet e tu thote qe ne jemi me breke neper kom e sjena gati me kontribu per nja 3-4 vjet sa ta morrim veten ene te sqarojme miletin se gjidi injorantesh jemi e si kuptojme mire keto gjona. Mbas 4 vjetesh po pati mbet ndonje helm kontribojme me ca eksperta.

Nuk eshte as turp as rrene qe ne jemi vend i rrenuar e ulok.

PO s'ka lidhje fare mo shok. Nuk i do poplli e s'kam ca t'i boj. Kaq e thjeshte eshte. Asigjo s'ka per ta gjet as Shqipnine e as Ameriken. 

PO ky nuk thote dot jo, se ka hallin e sumes se vet, se meno qe s'do i kete neser ne krah. Dhe per kete eshte kail me na von te gjitheve ne rrezik. Pse duhet ta pranoj une kete? 

Tani Amerika duhet ti eleminoje diku, apo Jo????? Mos i boj ene ti gjonat kaq te thjeshta. E kur spranon as Shqiperia kush do i pranoj???? E keni katandis keq at ven e sidomos keto 8 vjet.

Jane 9,826,675 km2 te SHBAse dhe 17,098,242 km2 te Rusise..kane vende te pabanuara plot, sju a kemi borxh te shkaterrojme helme te cilat i prodhuan ata vete ne ate copez vend

I prodhun e i shiten. Bon dhe leke, e ne te rrezikojme per ta. 

Peshkun e ka kapluar debilizmi kolektiv. Sindromi i mentalitetit te turnes, histeria kolektive...mossss erdhen te flamosurat...do vdesim te tere, vellacko eja ta pime dhe nje gote te fundit para se te transformihemi ne kucedra me 2 koke, po cthua o Ferit...ne do behemi pluhur brenda javes c'kuceder zeza,ehhh lote gulce klithma, britma kobzeza, puthje per her te fundit pragut te shtepise, betime patetike per mosshkuarje me ne token e te pareve pasi aty tani luhen vetem filma hollivudi me kundragaz etj etj tanocka ime..,

 

na myten budallenjt mer. Emigrant ku je. Kthehu shpejt se nuk bohet stan me capacula. 

Ne nuk jemi ne gjendje te pastrojme plazhet nga ujerat e zeza e jo te pastrojme armet e botes. Fakti qe jemi debila na skualifikon si partnere ne kete mision te vyer.smiley
 

Lene mer tirons plazhin ti po mkap icik kta peshqit kokbosh qe mbyten me i pik uje, fillun skenaret apokaliptik. Del i ekspert pidhrobsh dhe aq dun peshqit cironka me zbraz ter friken ekzistenciale qe kan. Stan leprash vllai stan leprash. 

 

mos je gje naim cili ti

apo erjon veliaj

Po ene Stan me Pastruse zbohet.

Se mire kesaj rradhe po do na dali nomi mire qe dim me demontu, ene cdo 2-3 vjet ket pune do kemi.

Thuj mo te verteten qe jemi per ibret, jemi per asistence e jo per pune. Ku qendron veshtiresia ketu. Do i sulmoje Saluku per mosbesnikeri ndaj Amerikes. Por mbas 4 vjetesh o gamori a i zoti or ti....smiley

C'thu or debil ti pranojme helmet e botes me buzen ne gaz sipas teje..Tju themi dhe falemnerit Amerikanit dhe Rusit per kete dhurate?...Ik mor zvarranik andej tutje se na felliqe!!

Qaj qaj se lirohesh. Te shtunen ec e boj autokritike. Se harrova, Foto Skenderbeu ofron foto familjare falas per ter familjet qe do zhduken nga armet e perbindshme kimike. Te shtunen nga 10-12. Ne 1 fillon apokalipsi. So long art...

C''autotikritike te bej mor spiun..Qe jemi kthyer ne objekt talljesh dhe destinacjon i vdekjes? Tipa si puna jote skane as cipe dhe as shtylle kurrizore dhe nuk i dhimbet fare ai vend...Shisni by..en per dy dollare!..Ju jeni nga ato kirjesat amorfe te tejdukshme pa moral,dinjitet apo kombesi... Duartrokit zvarranike duartrokisni se fakt nuk ndryshon fare nga Bathoristet e Sules qe deri dje e mbronin per Gerdecin 21 janarin dhe plehrat

Spiun i kujt mer? I shit te kush? Se robt si ty jane te cuditshem, duhet te jesh patjeter i shit e spiun. A e ke mendu qe sjon te gjith dhjaksa si ty. A e ke mendu qe jo te gjithe spirillojn ne brek sa flet ca do lloj eksperti? Un e kom thon per vete qe jom kunder armeve se sjemi vendi i duhur ama edhe me u sperkat kshu me cifla tumi nga fryka si ty sbehem dot. 

ja pse thone se shqiptaret jane te cmendur.

 

 

 

E kon vdekjen si me le. Hajde mendje hajde. 

Une e mor vesh qe duhet me rujt qetesine e me qen i arsyshem, me pa argumentet e me gjyku kthjellet. Po kur kryeministri del e te rre pa pike turpi, si skuth, e rrena del jo mo von se te nesermen, ca tjeter mund te pritet. 

Po na rre qeveria. Ku duhet me pas besim? Apo te parlamenti qe ka ne krye Meten?

Peshkun e ka kapluar debilizmi kolektiv. Sindromi i mentalitetit te turnes, histeria kolektive...mossss erdhen te flamosurat...do vdesim te tere, vellacko eja ta pime dhe nje gote te fundit para se te transformihemi ne kucedra me 2 koke, po cthua o Ferit...ne do behemi pluhur brenda javes c'kuceder zeza,ehhh lote gulce klithma, britma kobzeza, puthje per her te fundit pragut te shtepise, betime patetike per mosshkuarje me ne token e te pareve pasi aty tani luhen vetem filma hollivudi me kundragaz etj etj tanocka ime..,

 

na myten budallenjt mer. Emigrant ku je. Kthehu shpejt se nuk bohet stan me capacula. 

 

Ja c'thua mer ti...Te duket histeri ky kundershimi i drejte qe i bejne njerezit kesaj menxyre ty?  Globaliste ju mer jahu shikoni gjithnje anen pozitive.... te varrmihesve. Une personalisht histerine e shikoj si nje gje pozitive me mire histerik sot se sa i helmuar neser

O art se kom dhe respekt per ty sinqerisht ta them. Boj me pak durim behu icik gjakftohte. Se ca spo nigjojm dhe smerret vesh shapi nga sheqerparja. Asnji ska thon qe do vijn ato arm pervec ktyre eksperteve pillrobsha qe i dreq e di ca rebdesie kane. Mos u dhajaks si lepur prit te sqarohet situata. Une nuk dua e sbesoj se do vine. Po si sdoli i ekspert kimist te flasi qe po erdhen sa i rrezikshem eshte cmontimi, kupto, pertej ktyre klithmave makabre populiste e injorante per zhdukjen rrace e hibridi shqiptar. 

Une uroj qe te mos vijne e po sehir shqiptaret nuk mund te bejne se e kemi fakt historik qe politikanet i kane q..re nenen asaj toke dhe nuk pyesin me per interesat e vendit. Publiciteti dhe menyra se si e menaxhoi Rama ishte skandaloze dhe amatore qe i perkon nje vendi afrikan. Cdo pergjigje qe tha thene Rama ka qene nje po e kamufluar.Mua me shqeteson fakti qe ekspertet thone (tek Opinioni i qerosit) qe do pranokan si fillim 220tone per magazininim(si fillim) se Amerikani do ti heqe nje ore me pare se impiantet duan kohe te instalohen dhe oburra plasinin te Somaline e Ballkanit smiley Edhe kjo deklarata e ketij (qe ende ka 82 tone arsenik ne Qafmolle per te hequr dhe spo kujtohet) eshte shqetesuese  "Nuk jane Lodra" tha se e di qe edhe sikur procesi te veje vaj do ti kerkojne ketij te mbledhe ato fucite me mbetia nga hidroliza

Fol mire o shok/shoqe se s'ta kane njerzit per borxh.

Doli dje e na qetesoi Rama. Sot del eksperti amerikon e thote qe do vijne e do e morim vesh te premten. Ka DETYRE me dale e me na sqaru prap qeveria, sepse vete na ka hap koken keto tre jave bashke me gjithe sejmenet e ekraneve qe ekspertiza amerikone eshte e pagabueshme. Ja pra ca thote eksperti amerikon.

Rre ky? Rre Rama? Ca interesi ka me rrejt amerikoni? Po Rama ka ndonje interes me mbulu te verteten ne keto momente?

C'fare ndodh nese dicka shkon keq? Ku do mytemi? Po u hap njera nga ato ka rreze vdekjeprurese 15km. I bie qe nje siperfaqe prej 710km2 te jete e pashkelshme sepse te vdes. (π x R2 formula). LE me kontaminime. A e merrni vesh ca po na kanoset?

E funit fare. Nuk ia kemi per borxh FARE me na shetesu keshtu. Pse duhet me diskutu per gjera te tilla ne mer? 

O Tirons, mos iu pergjegj te tilleve mer. Ti dhe une kemi hall koke, keta vijne per te tall trapin. Ca t'i bosh na ka qellu me fol te njejten gjuhe.  

Lololololol. U're brutal. smiley

ja ta ndihmojm pak Ronin me citimet:
 

Një kryeministër që nuk i përgjigjet shqetësimit shoqëror, dhe hesht kur duhet të flasë, nuk është më kryeministër i asaj shoqërie. Këtë duhet të kuptojnë shqiptarët sot. Prandaj, të gjithë duhet të ngrihen në këmbë, për të mbrojtur veten nga një agresion helmues

                                                                          - Av. S. Ngjela -

Bredho, Roni e ka bo te veten (ne fakt, shume pak ne krahasim me te tjeret) per ket pune.

Shko hudhi i sy letres se mbase mund te gjesh ndonje gabim ne sintakse. 

P.s. Nuk jemi te gjithe njisoj. Po ti kerkosh ne arkiv i gjen akoma komentet e atyne qe mundoheshin me justifiku te vraret e 21 janarit me rregullore bulevardi. 

tani, sa veta jan qe shkrun ne emrin tat Rono se un nuk di ke t'besoj. A t'besoj ate qe thote se kjo pune bohet per tmiren e vendit dhe se ka per te sjell pare e zhvillim? a tbesoj ate tjetrin qe thote se kjo nuk ka per te ndodh? a tbesoj ate tjetrin qe thote se na duhet me ja bo ket sherbim amerikes qe tna mbroj prej 6 xhihadistave kosovare? masanej ca t'keqe pe ktu lart iher, une presidentin e ardhshem citova

Po thuje nji llaf te mire per sintaksen o burr se nuk bohet nomi!

Ron, per sintakse mjafton me lexu avokatin

 

Po ne shqiptarët, a s’jemi dhe ne të aftë që të shpëtojmë nga rreziku që po kërkon të na imponojë një qeveri profane që po tregon se nuk e ka forcën e përfaqësimit dinjitoz të popullit të vet?

                                                                                       - Av. S. Ngjela -

Po 1 Prill ka patur kete vit apo ishte pushim?

LefKOPE nderroja pllaken atij fatakeqit Poetit smiley  Ka fillu me "gervishtje " dhe mos e le ti behen "kanal" Te te jap Lali nje zgjidhje qe te mbeteni te  kenaqur . Dhe Ramen e Hiqni, Dhe Saliun e zhdukni , Dhe Diasporen e Pengoni dhe Avokatin e strukni dhe shume te tjere i beni qe te terhiqen . Dhe Popullit i jepni pak anthuziazem luftarak .

Nxirrni Zan Caushin nga Burgu se aty ka arrit Puna te JU . Jepini dhe 55 si flamur Beteje te Balliut dhe vete kalo kshilltare e tij .Te garanton lali qe gjith keto thirrje Revolucionare do gjejne Kanalizime ! Edhe Armet Kimike vijnemelehtese ne ate rrumuje nukemerr vesh ipari te dytin .Ama po uqartesua ...Eh LefKOPE levendeja ...gjeje vet me ke rimon  smiley E pare e vendit do Behesh !

O Loooooni ...mos rri me k/gaz mo ! Iku reja Helmuse smiley

P.s. Nuk jemi te gjithe njisoj. Po ti kerkosh ne arkiv i gjen akoma komentet e atyne qe mundoheshin me justifiku te vraret e 21 janarit me rregullore bulevardi. 

+11smiley

Tu jap dhe nje ndihme teknike te revoltuarve revolucionare dhe Ika .

Shkoni ne vendet qe jane demontuar Armet Kimike dhe pas Hidrolizave .Kontrolloni ne se gjeni Zogj te ndordhur ose kafshe te tjere me shenja drejt gordhjes . Kontrolloni bimesine dhe beni analizate ujrave perreth .

me qe ra llafi cu be me ate Gripin qe ngordhnin Zogjte e semureshin robt nga Mushkrite !. LefKOPEJA ka ndonje info kush Qeveri u renzua ?

Pune te mbare dhe sinqerisht Protestoni po jo me gjembece Parrullash ,se i japin karakter tralalalaje . . Me specialiste e Fakte , leni Ujqerit e Debores , orteket e demat e kuq te Partizanit ! Protestoni me Foto Reale e Fakte Reale . Hiqni dore nga keto palacolleqet me k/gaze rijoshesh e pralla kaisish me , "Kombin e trashegimine Ndotjen e Ujrave Tokes Ajrit e ...Botes"  ! Lereni perallat me Edi e Sali ne kete Rast !

Shqiperia aktualisht eshte hedhur ne nje Grope Haleje si Prestigj , Moralisht dhe Ekonomikisht ( financiarisht ) .Duhet nxjerre nga ajo . Ky Rast ...Vleresojeni Realisht ! Nxisni per masa Mbrojtjederi ne Ekstrem ne sedo perpunohen aty ! Dhe une jam per PO ne se USA pjesmerr ne Proces !

Ndergjejgesojini Njerzit per rrezikun jo me parrulla Boshe duke i ballafaquar Reziqet me Minimizimet dhe ...i nderuari Pjer ...Perfitimet ! Shpesh ndodh qe ne Humbasim Shanse dhe mbetemi Pas me shekuj per hir te "gjakut ne siperfaqe " 

Z.Pjer mund te jepte nje keshille Interesante per ti hedhur aksionet e Demontimit ne Burse smiley

Idrizo nuk jane budallenj Amerikanet qe baza te tilla i bejn ne ishuj te pabanuar...Harxhohen miljarda dollare dhe dekada vite testime....nderkohe per afrikanet e ballkanit se rrun kush...Ne fakt per ta se rrun as qeveria e vet ...Sierra Leone idrizo...Somalia Irdis...Niveli i kancerit ne vend eshte me rritje te frikshme  Idriz smiley

In 1990, Albania recorded around 2800 new cancer cases a year. Today the Balkan country is seeing a 50% increase in cases and cancer is now second only tocardiovascular disease as a cause of death.

Natyrisht qe specialiste te huaj do marrin pjese Idriso, aparaturat po gjithashtu, parate me te shumta ata do ti marrin, firma e transportit dhe specialistet e huaj. Shqiparet, specialistet shqiptare , natyrisht qe do jene pjesmarres, por ne nje rol te dyte, asistues dhe ndihmues. Sa per ujrat apo ambjentin qe mund te ndotet, ate nuk e dime akoma se nuk kemi eksperience me kete lloj gazi, por paramendojme me te drejte, se gje e mire nuk do te jete. 

Kur diçka demontohet, nuk luhet noi pare e madhe, veç kur prodhohet, keshtu qe edhe ne fushen e Burses, ketu nuk ka noi gjo me fitim. 

keshtu qe edhe ne fushen e Burses, ketu nuk ka noi gjo me fitim. 

smiley

 

Rono, te kam shkruar tek posta, me kthe pergjigje te lutem. 

O Piere nuk eshte gaz por eshte leng, leng pa ngjyre, i qete qe mund te mbahet edhe ne ene te zakonshme me kapak te mbyllur. Nese derdhet, duhet bere kujes dhe menjehere duhet te shplahet me uje me sapun ose me ilac robash.

Une nuk jam kimist, Kuazo. 

Edhe une nuk jom, por halli te ben te mesosh disa gjera me teper se pastaj bohesh frikacak edhe per nje mize qe te hyn ne dhome se thua se mos eshte miza CC.

si mer berber u laka me sapun apo me ilac rrobash? po ai avullon mer

osht ironi mer, ironi  smiley   

Qe te avulloj duhet ta besh te tille, pra duhet ta kthesh ne nje arme. Dhe kjo behet duke e bashkuar me lende shperthyese qe kane aftesi qe brenda nje kohe shume te shkurter te risin ne ekstrem temperaturen e lengut duke e avulluar ate. Bashkimi i lengut me lenden shperthyese ne predhe behet ne momentin kur eshte marre urdheri per sulm. 

VX plako e? paske bo research te hollesishem keto dite si puna jeme. Muhabeti osht qe ne nuk dime mire as ca o t'u ardh. S'na ka thon gjo njeri. 

Dakort, por me mire te bojme muhabete teknike se keshtu edhe mesojme me shume. Sa me i ditur te jesh aq me i qete dhe i sigurte je per vendimet qe kerkon ter marresh. Qeveria duhet sa me shpejt te informoje popullin se cfare po ndodh; ky eshte detyrim ligjor dhe njerzor. Edhe populli ben mire qe proteston por ju takon personave (e kam fjalen per popullin) qe jane te kesaj fushe te dalin e te flasin ne radhe te pare dhe jo fjala vjen te behet kopetent i gjithedituri Fatos Lubonja.

Dakord me shok. PO ai Majori i ushtrise qe ishte te Klani dhe rrinte ne krah te Cilit e atij kaptinqenit, tha me pergjegjesi qe rrezja e veprimit qe te vdes, eshte 15km. Ca tjeter duhet te thuhet qe te me iki petlla?

Pastaj une vrej dhe argumentet pro. Jane te shpifur. Nuk do vijne, po dhe po erdhen, do vijne me amerikont, nuk shperthejne, po dhe shperthyn 15 km e kane rrezen. Po shperthyn dy...eh, mos boj kshu se s'kane per te shperthy dy pernjehere se s'bi rrufeja ne hale. smiley

 

"Thuhet se.... do vije kjo e ajo", thoshte majori. Vari lesht o burre. Ca pret nga njerezit kur flet qesim ekspertiza?

 

Tironso, sot tek gazeta dita kishte nje shkrim ne formen e nje interviste me nje specialist e sqaronte thjesht shume nga frikat tona. U futa tek siti i Gazeta dita po akoma nuk e kishin hudh online. Do e kontrolloj prape dhe kur ta hudhin do ta sjell ketu. Bojme mire te lexojme sa me shume informacion se keshtu edhe qetesohemi sadopak, si dhe qetesojme te tjeret; kuptohet atyre qe duan te qetesohen. 

Tani edhe aq pa qeder nuk eshte sheme. Nuk eshte aq e thjeshte, u derdh edhe oburra shplaj fytyren edhe mbaroi ai rrezik, si psh keto femite qe ju derdh "lengu" mbi pullaz edhe... aha aq e pat ajo puna.

Dmth mire, cdo gje mund te kontrollohet, trajtohet e ruhet, edhe Gerdeci ndodhi sepse nuk kishte kushte sigurie e profesionalizem, por gjithashtu nuk eshte pune aq e thjeshte dhe parrezik.

p.s. vajta te mbushja bombolen e gazit. Ai tipi sa me pa, - po sille brenda. Hoqi cigaren nga buza, e vendosi ne tavoline dhe filloi te mbushte bombolen.

NUk tha njeri qe eshte pune pa rezik se edhe te korresh grure ka rezik. Por jo keshtu si po e boni ju si te lebetitur. Qe bon qeder bon shume te modh por kur perdoret si armatim dhe jo kur eshte ne gjendjen e saj fizike si lende e pare; pra ne forme lengu. Ka gjithashtu rezik edhe po te rjedhi lengu, prandaj thashe se po u konstatua derdhje veprohet me shpejtesi me uje me permbajtje sode, pra bazike ne menyre qe te shperbehet dhe te mos avulloje pasi gazi demton kur eshte i perqendruar. 

Uje me sode duhet mbajt afer ketyre fuçive qe te mos avullojne apo duhet mbajt me vete? Se s'po marr vesh tani...

lol

ferko dhe pak mishrat e dhomve me ate rast smiley  

Hajt se nje perzierje e sh... se Rames dhe Arvizuse e kthen helmin ne limonate. 

Nje komshi imi, ka problem stomaku, ulcera e perhere merr nje zarf sode buke kur shkon per dreke ndokund. Qenka i mbrojtur ai.

O HUnter, perdor pak llogjiken se nuk je pa gjo fare. Nese keto helme do te ishin fatale, si ka mundesi qe jane prodhuar, magazinuar, transportuar nga Rusia ne Siri dhe sigurisht perpunuar neper magazinat ne teritorin Sirian pa asnje problem?Pra ato behen fatale/arme kur bashkohen me elemente te tjere si lende shperthyese, kapsolla, etj.

U kry me nje fjale ,uje e sode e ja hodhem...A ju hedhsha....me gjithe specialiste...Ato helme sìpo i duan as qe t'ju afrohen neper ca shtete...,ky vjen ketu e thote uji me sode...

Ah, rendon fjala zonje. Me specialiste si Pjer Thomas dhe Pal Vata kemi ecur dhe do te ecim perpara drejt fitoreve te reja.

Oo uuu, po eshte mbyllur dhe fabrika e sodes ne Vlore smiley smiley

Une e kuptoj qe Rama eshte ne hall, por sdalim nga gropa tu demontu, hiqe nga mendja. Ore keta edhe mund ta bejne fshehur sic jane bo shume gjona, se Shqiperiahan me dy porta eshte.

Por po ta theksoj: ne nje vend ku grate rrine tu pa Ezelin e bojne thashatheme tek filxhoni kafese, do e fusni popullsine ne histeri kolektive. Nuk jena Gjermania as si Ekonomi e as si Mentalitet. Jena popull injorant qe kena njof vec diktatur e jena mosbesues me shume te drejte.

Jena te pa-afte per pune a per tu ngrit ne prestigj ende.

do e fusni popullsine ne histeri kolektive

ndofta! por histerise se peshkut, nuk kane per t'ja kalu smiley

Ti Mendon se Shtepiaket e respektuara nuk jane histerike tashme??? Cdo vend i vogel ku te gjithe njohin njeri tjetrin nuk eshte i denje per kete operacion. Ene amerikonet se kan mendu mire.smiley

 

Sa per Peshkun, nuk ka specimen te kulluar se ka ene Ambientalista te Salukut qe po testojne ujerat per te rimarr karrigen e sapo leshuar te pas 8 vjeteve.
 

hajt se del nei fim i bukur

Me te madhe po kerkohet transparence . Qe diten e pare qe doli ky muhabet eshte kerku qe qeveria te mos injoroje popullin e vet. Eshte kerku qe te ngrihet ne nivelin e detyres qe ka dhe te beje transparence me popullin. Te mos fshihet prapa kuintave dhe te hedhe shashka. Te mos jape lajme kontradiktore. Te mos kerkoje ta kaloje kete problem kaq sesitiv ne heshtje. Kjo gje e stisur qe ne takimin e Rames me ministrin e jashtem rus Lavrov ne OKB duhej bere transparente ne kohe. Sic po kuptohet qeveria ka zgjedhur ta kalonte kete ceshtje jashte vemendjes se opinionit publik shqiptar qe do te thote qe ketu ka gjera per te fshehur.

Ide simpatike kjo Laibach-Rammstein e klisheve të shtypit/shkrimit/kinostudios por më fort bërtit se nganjëherë mimetizohesh aq shumë sa shumëfishon jehonën (kulla e qelqit nuk do të pëlcasë).

e mban mend ate filmin me Kevin Costner? kshu do thoshte ajo qe sapo lexon komentin tend

Ke të drejtë, më mirë një stilist i pakuptuar se një kritikë dylekshe.

Stalker, jam kurioze si e sheh ti këtë punë.

Po pergjigjem une ne vend te Stalkerit smiley Neutral, Asnjanes smiley

Stalkeri e sheh si nje film te bukur plot suspense, por me happy end, meqense k/m eshte Ed artisti..smiley

trop, e kam thene ketu;
ndersa atje, sapo fola une u mbyll tema smiley

E dini kush eshte problemi yne me i madh, qe cdo lloj ceshtjeje do e politizojm deri ne ekstrem.

Nuk kerkon njeri te dalim ne shesh per te protestuar kundra Rames dhe pro Berishes ose anasjelltas, por po kerkojm qe organi kompetent ne kete rast qe eshte kryeministri, ti thote JO importimit te ketyre armeve kimike ne vendin tone. Nese Berisha apo ndonje deputet tjeter i majt apo i djatht deshiron te bashke protestoje, eshte i hapur dhe shume i mirepritur, por pa i dhene ngjyrim politik.

Ceshtja behet politike vetem atehere kur qeveria vendos te dale kundra interesit te shqiptareve.

Perderisa skemi asnje deklarate te sakte nga ane e saj per miratim ose jo, atehere jemi te detyruar te protesojm ne menyre qytetare perpara kesaj katrahure qe po kurdiset.

+1

smiley

pike dhe vule, kaqi gjo!
E vetmja shprese per momentin eshte te naj loje e minutes se funit prej Assadit si ajo qe u perfol dje.

googolus +1 po dukesh qe nuk jeton ne Shqiperi. Hallall plako.

Per mu kjo gjurulldija per keto armet kimike me duken si filmat qe te fillo e te lu bucja te dera motelit. Ca kujtoni ju se esht tu leshu Kurumi ne ajer, po ai pusi Shpiragu 2 me 5mmcf/d production e dini ca bo po fontanoi? Per mu ky quhet calculated risk dhe nqs pazari eshte i mire do ia vlente. Per me teper qe sic e kuptoj une kete artikullin ketu kjo nuk eshte hera e pare per ne.

Problemi per palloshin eshte qe ket punen e plenave e profilizoi vete kaq lart dhe tani karma ju kthy dhe e kapi. Nejse.... ai ka kohe qe e ka honger ngjalen.

Shqiperia kur shkateroi arsenalin e vet nuk behej fjale per kete lloj sasie (ketu behet fjale per 1000 ton). Ai calculated risk sic e quan t'i eshte vdekja, pa marre parasysh demin qe i krijohet vendit ne turizem, ekzportin e ushqimeve, etj, per shkak te imazhit te keq qe do kemi po pranuam kete marrezi. Behet fjale per helme qe dhe me maske kundra-gazi nuk shpeton dot se kane aftesi te depertojne nen lekure.

Ti or cun paske llagap fizikanti po smerke vesh as nga fizika e as nga llogaritjet. Dhe meqe jemi te Heisenbergu gjermon - a ke degju per "castor transport"? 

Kur qenka kaq e thjeshte puna me shpjego pak kryeministrat e vendet e tjera pse i refuzuan armet kimike? Jane gje idiota ata apo s'marrin vesh? As Amerika e Rusia s'duan t'i shkaterroje ne territoret e tyre dhe na i rrasin neve se kan gjetur nje humbameno si Rama qe i thote po.

Ceshtja eshte tejet politike: Kemi nje qeveri te majte qe po pranon a detyrohet te futet ne nje mision politik te padenje per ideologjine e majte dhe nje te djathte fondamentaliste ne opozite qe e trajton kete ceshtje ne kuader keq-administrimi a transparence.

Saluku nuk eshte i mirepritur ne mitingje ambientaliste se eshte ndotes serial i ambientit shqiptar.smiley
 

po boll mer, si nuk u lodhe! n'4 fjale, 3 i ke saliu dhe saluku. Ky qe po t'i sjell kto "parfumet" a ka naj gisht ktu apo lesh, ky ka qene n'autobus?

SALUKU do i kishte pranu apo jo. Shfryje Militantizminsmiley

Nuk kishte per ti pranu, pasi diskursi do zhvillohej hapur dhe ne sy te publikut dhe si rrjedhoje e pakenaqesise ne opinionin publik do kishte nje alibi te forte per ti refuzuar. Ose fundja do ja linte ne dore popullit te vendoste me referendum. 

e kam perserit nja 100 here deri tani po ti po fol me "sikur" kur ky po ta bo fakt te krym. Me fol dhe ti pastaj per militantizem...vaj medet!

Militantizmin ketu po e shfryn ti qe ne vend qe te merresh me palloshin qe po pranon te fusi armet e botes ne Shqiperi, e ke mendjen a do t'i pranonte apo jo Saliu.

Kryeminister sot kemi Edi Ramen. Vete e deshi ate post, vete e morri persiper. Vete ka per detyre ta zgjidhi. A do ta pranonte apo jo Sala s'na hyn ne pune fare se ai s'ka me gje ne dore.

Keni te drejte, do ja u permend salukun pak me rrallesmiley

tiranco, ti qeke lebetit deri ne tru. c'i ke keto o burre i dheut? stambolli digjet ti hala te ura me saliun...smiley

Saliun permende sa te dush se s'po i plas kujt, por mos i thuaj te tjerve militante kur per vete je gati dhe te thithesh helme vetem pushteti mos te te iki.

Ju bie nga 20g per fryme me nje fjale....

Cfare kokboshash qe ka aty more cfare behet keshtu....

Hiqen plehrat sillen helmet..... epo si duket e kuptuan qe me plehrat merrte me shume kohe per te shkaterruar mjedisin, me helmet eshte me e sigurte vdekja e shpejte....

Mallkuar qofshin keta derra te rinj e te vjeter!

Neni 12

Asnjë forcë e huaj ushtarake nuk mund të vendoset dhe as të kalojë në territorin shqiptar, si dhe asnjë forcë ushtarake shqiptare nuk mund të dërgohet jashtë, përveçse me një ligj të miratuar me shumicën e të gjithë anëtarëve të Kuvendit.

Neni 5
 
Republika e Shqipërisë zbaton të drejtën ndërkombëtare të detyrueshme për të.

 

KUSHTETUTA E REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË

 

Jo mer vella thote ai do tju a sjellim vete tek dera armet, dhe me anije moderne daneze  (dmth te NATOs) megjithese NATO as se ka hapur gojne per kete ceshtje fare

Si i bohet me emigru ne Norvegji?Na nimon dotsmiley

Nuk kishin dale llafet kot qe ky idiot ishte i semure .

" Shqiperia tregoi menjehere gadishmerine per te marre persiper kete proces "

smiley

Nuk duhet lene ne dore te kryeministrit, kjo ceshtja e pranimit te armeve kimike te Sirise ! Ne asnnje menyre jo! PD duhet te bojkotoj Parlamentin! Duhet te gjet nje menyre sensacionale qe kjo ceshtje te mos kaloj kaq lehte! Po kjo eshte ashiqare, me te ngecme dhe me paramendim te amerikanve, per t`ja ras shqiptareve kete te keqe te pariparueshme per shume breza! Do te behemi pastaj si Somalia! Jane maskarenje keta " zyrtare" me kollare, qe flasin me kopetence sikur te jene zotet e shtepise ne Shqiperi! Flasin ne emer te qeverise shqiptare, e bejne fakt te kryer! Fytyra te poshtra, si kjo e ketij  Paul Walker! Cer maskarai e ka ber fakt te kryer! smiley

O Ilirjano, po kjo gjo nuk varet vetem nga Edi Rama or burr se po na luni mendesh. Edi Rama eshte kryetari i qeverise por nuk eshte parlamenti shqipetar. E sigurisht qe kjo ceshtje nese do te kete OK nga qeveria do te kaloje ne parlament dhe tek presidenti. Tani ju po thoni ne advance qe te gjithe kane rjedhur se nuk duan as vehten e tyre e as kalamojt e tyene e as kalamojt e kalamojve te tyre. Me duket se po i bini ne qafe kote dhe pa te drejte ketyre njerezve. 

Behu burr mer pallosh, mer qyrrash  dhe thoji jo!! leri keto kurvat qe gagarisin neper media per sigurine "e koshit Euroatlantik" te thinin ate gishtin e mezit!

Ky Edi ne qoftese ben ndonje te pabere, ti thote gropes hapu, se do ta kete keq me popullin, me shumicen qe e votoi jo per syte ebukur por per te mbrojtur interesat e tona te familjeve tona!

Mos u merzit se nja 3 dite e ka kjo gje. Edhe me 1 prill u acaruan shume disa njerez por pastaj ja falen.

Ai friken, duhet ta kete, se nuk eshte budalla! Po e shikon se kjo nuk eshte nje shaka, po thuajse te gjithe shqiptaret po reagojne,! Nuk jane indiferent! Cdo shqiptar po perdor cdo mjet qe ka ne dore, per tu shprehur KUNDRA ! Vetem ne qoftese eshte budalla do te nenshkruante nje marveshje! Ose i cmendur! Po nuk e besoj ta bej kete! Shpresoj! 

Merre e fute atje ku nuk prek dielli vendimin..e premte ekspert!!! Robte si ky tall-bythesi ( i habitur)me shqiperine e shqiptaret ishin e jane motivi im per te thone jo!! Flm Rama!!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).