Një nga blogger-at eksperte municionesh që po e ndjek shumë afër Luftën Civile në Siri, na jep disa fakte teknike për gazin Sarin që Qeveria e Shqipërisë duhet t'i ketë parasysh.

  • Sarina siriane eshte e nje cilesie te dobet
  • Sarina me cilesi te dobet permban acid gerryes
  • Acidi gerryes eshte problematik si brenda muncionit, apo brenda fucise.
  • Nqs ka plan te magazinohet Sarina per nje kohe te gjate duhet te neutralizohet acidi (neqoftese helmet vijne ne Shqiperi do mbesin aty per dhjetra vjet)
  • Korroziviteti i acidit ne Sarine me cilesi te dobet e ul kohen e magazinimit nga vite ne muaj

I bie pra qe keto helme, neqoftese vijne ne Shqiperi duhet te de-acidifikohen brenda disa muajsh, me nje teknologji qe eshte e veshtire per angleze, amerikane, e serbe (ish-jugosllave) bashke.

Enjoy

:(

http://brown-moses.blogspot.ca/2013/11/industrial-and-economic-aspects-of.html

92 Komente

Nje lexim me u kujdesshem me tregon qe ky problem acid neutralizohet duke I shtuar kimikate stabilizatore

Bravo per postimin. Shume i vlefshem dhe informues.

Qeveria i di keto?

Po Rono i ka mesu Rama te kurset e perzjerjes se bojnave.

Me vrafshim mu per derr po diti Rama se car o ekuacioni kimik!

Po ju a doni kai byzylyk te zi me shkrim te verdhe. Kena dy modele nji me "Rigroposje" nji me "Rihelmim". Sa te mire qe jena mer amon ju japim ene mundesi zgjedhje. Ene i kena cilesore ore jo si ato byzylyket mavi me "Rilindje" qe dolen boje per pak muj.

Faleminderit per infon.

na doli klorin qe perdorim per te pastruar halet ne Shqiperi... smiley 

I paskemi pas armet kimike brenda ne shpi dhe se kemi ditur.. smiley

Ja dhe nje shkak me teper qe se pranojne ne territor te vet SHBAja dhe Rusia

Katastrofale qe ne vend te shendrrohet ne germadhe nga mospergjegjesia e disa politikaneve smiley

Eurotlantiket un e di qe kane mare detyren dhe i bien daulles se grisur te partise sic i binin tellallet e Sules..Ka dhe nga ata ironikisht qe ngrene duart lart si puna e Ilir Kulles dhe aludojne....A na futi Sula ne Nato? epra keto ka Nato"..beni referendum qe te dalim nga Nato,

PS: Endrito, Rusia ka mare miljarda dollare nga SHBA dhe NATO per ndertimin e nje nga bazave me moderne te shkaterrimit te armeve kimike ne Shchuch’ye. Nje destinacjon perfekt per armet e Sirise per nga madhesia dhe volumi..dhe qe cuditerisht eshte refuzuar kategorikisht nga Ruset....qe ta kuptojne Euforiket,butaket,jovertebroret s ku fle lepuri smiley

Nato ka dale e ka thene sot qe nuk eshte fare puna e tyre kjo, e jo me te detyrojne te tjere te pranojne ndonje vendim gje te cilen nuk e ka as mundesi. Po mbase nuk e ke pa nga komentet e shumta. 

Edhe nje tjeter per ty http://www.youtube.com/watch?v=Zr11ABlLOsY

Tregoja berberit

Gjeke, kush do me besu k...lliqet e ca inxheniereve qe ka gjet gazeta Dita edhe pas gjithe kesaj do i besoj, nuk ka ca ti bej kush. 

Tani qellimi duhet te jete te ndalohet importimi i tyre dhe kaq. Ata qe jane thelle ne llogore nuk i leviz dot kush nqs nuk i leviz as kjo. 

O djale i mbare cfare po te thesha pardje qe do nise makina e baltes dhe e shpelarjes se trurit.

Une shof drite ne fund te tunelit per Salukistet; do bi qeveria parashikon Tan Prifti. Nje gjo e di Ai.smileyray:

Po mire ate pune ka. Po s'do te thote qe njerezit do shpelajne trute. Ata qe i kane te shpelare, i kane prej kohesh. 

Pikerisht Gjeke. Fakti qe makina e baltes po fillo do te thote qe nje fare efekti e gjitha kjo e ka. 

Aman makina e baltes eshte shume e sofistikuar.

Nje rast konkret eshte kjo levizja e PD qe po baltos levizjen e Kajsiut dhe te tjereve keshtu qe popullit ti kaloje si loje politike. Kur vete PD eshte dakord me kete gje, sepse keta para 2 muajsh ishin ne pushtet dhe kerkojne trasparence per gjera qe i dine shume mire sepse ky muhabet ka nja 6 muaj dhe une nuk po gjej nje deklarate te Saliut kur shpreheshe se ishte dakord qe keto arme te demontohen ne shqiperi. E mbaj mend shume mire qe e premtoi ne nje okazion para shume muajsh., por nuk po e gjej..

Te gjithe zagaret e politikes tek grazhdi i ambasades hane. Kush po pjerdh per PD e PS. Pune eshte mileti te ndergjegjesohet e te marri fatet e kalamajve ne dore. 

Si tha Nastradini, ti me beson me shume mua apo gomarit. 

E postova te nje nga temat e tjera kete nje artikull nga guardian(me duket) ku fliste qe jane tek 3000 tone ne SHBA dhe do tju duhen mbi nje dekade ti shkaterrojne....Dhe Endrit imagjino teknologjine e SHBAve dhe resurset apo bazat qe kane..Do tju duhet mbi 10vite qe ti shkaterrojne keto 3000tone..pra sa gjysma qe kerkojne te ja hedhin kesaj mushkes sone ne kurriz dhe pretendojne qe te shkaterrohen brenda 6 muajsh

Hajde kape ca llogjiken e ketyre pretendimeve smiley

Kjo pra ma heq mendjen mua kur dalin ca e thone qe eshte proces pa rrezik, te mos shqetesohemi, e nderkohe nuk e merr persiper as nje vend ku e ku me i zhvilluar se ne. 

Kupto ti, inxhenieret shqiptare qe nuk po ndertojne nje rruge te hajrit pa ju dal gropat, tani dikan me shume se shkencetaret e vendeve perendimore. 

E thashe te tema tjeter keta jane lloj "Eksperte 21Janari"...Ky eshte funksjonimi i eksperteve tane..Jane dhe ata qe thone c'i q' temen jetes te marrim nje dore leke se na erdhi mundesia se ju kane thene ate historine e cekut te bardhe se do vijne miljarda dollare se bashku me sarinin smiley

Hmm, atehere problemi qenka i zgjidhur. Mjafton ta sabotojme ardhjen vetem ato muajt qe duhen per te qene e rrezikshme ne Shqiperi.

Varet, ne qofte e cilesise te larte nuk saboton dot gje. Plus qe mund te te thone "ja po I shtojme stabilizatore keshtu qetesohu"

Une iu referova kesaj :

Korroziviteti i acidit ne Sarine me cilesi te dobet e ul kohen e magazinimit nga vite ne muaj

Mos ki merak se nuk jam fort i shqetesuar. Jeta me ka bere ti shof gjerat jo t`i lexoj.

 

Sa kalores ishin ata te apokalipsit?Ka njeri qe ka lexu biblen ktu??smiley

Meqe ra llafi, autori i ketij artikulli ne blog eshte Dan Kaszeta, i njejti person qe tha

"Dergojini ato arme ne Shqiperi'

Me demek, bon vaki qe sarine e cilesise te dobet, po s'ka problem.

Meqe ra fjala, mesa me thane ky muhabeti i "pervojes se shkelqyer te eleminimit te Lendeve Helmuese Luftarake" eshte bere objekt humori. Nese s'me kane genjyer, diktatura na ka lene nje m... te madh LHL. Vetem gaz lotsjelles etj te kesaj kategorie, por jo LHL. Ndoshta edhe nga "strategjia mbrojtese" dhe jo "sulmuese" e U.P. te R.P.S.SH.

Ne fakt, eshte tallje e madhe qe nga nje ane ne "kemi eksperience te shkelqyer" qe i ka mahnitur amerikanet, te cilet nuk kane haber nga kjo fushe, dhe nga ana tjeter, kete projekt do e kryejme nen monitorimin amerikan. 

Gjithsesi, me eksperience apo pa ekperience, mesa me duket mua, problem nuk eshte ku do ndodhe zberthimi kimik i LHL, por ku do depozitohen mbetjet. Nese zberthimi ndodh ketu, atehere nuk besoj se ka shume vend per pyetjen "ku do mbeten mbetjet". Per te mos thene qe edhe nese procesi ndodh diku tjeter mbetjet mund te na vijne ketu.

 

 

 

Tani paska dale Ylli Manjani per te mbrojt vendimin.... o pika.....

ku ca kanali?

Cim Peka TV 

Gagaci tv

Kot me te pyet, ca kujto se provo ti me kete?

Pse ca pret ti qe te mos kete asnje lloj mosmarrveshje ne nje proteste qe ka lind komplet nga hici?

Kot me tu pergjigj, e beson Altinin si perfaqesuesin tat apo mbrojtesin tat, qe ti veme kapak muhabetit?smiley

A po kerkon ne kete moment qe te mos importohen armet kimike? Atehere po, po mbron interesin tim dhe kauzen qe une besoj. Edhe ai, edhe Sazani, edhe Lavdoshi e te gjithe te tjeret qe nuk bien dakort 100% me njeri tjetrin po bashkohen per piken me te rendesishme. 

Mjaft bere diversion. 

Pse flet si Salist o burri dheut, mos boj keshtu mos boj ashtu. Po pse do mbyllim gojen ne kur te na thone le te dale edhe Sala ambientalisti ne miting. Por mer Lal te mori edhe Zenin se jane te gjithe mbrojtesit e kauzes se ambjentit pak a shume.

I kam thon edhe atij Poetit, ste pelqen komenti mos u pergjigj. Ene opozite e do boni hyqem ju Salistat.smiley
 

Nese ben apo nuk ben mire qe flet Altini nga ana strategjike Monda, kjo eshte ceshtje tjeter. Kuptohet qe per ata qe jane me prane Rames, ai shihet si i padeshiruar e kthehet ne liability.Ky po thote pse beson ti te Altini, qe mua me duket komplet absurde si pyetje, kur Altini po del e po flet per ate kauze qe ne besojme. 

TL, nuk ka te "drejte morale" ne kete ceshtje (aq me teper te kerkoj PS-ja te drejte morale pas aleancave e sperdredhjeve te saja). Te gjithe kane te drejte te flasin se ato helme na rrezikojne te gjithe, edhe nje kriminel ne burg. 

Gjeja tjeter, ti dhe ata si puna jote qe kane hall te madh te merren me opoziten, vendosni ca doni. Njehere thoni pse nuk ndihet opozita, e une jam me kete. Po nqs thua pse nuk ndihet, pse ankohesh pastaj kur pd-iste dalin e flasin? 

 

Njehere thoni pse nuk ndihet opozita, e une jam me kete. Po nqs thua pse nuk ndihet, pse ankohesh pastaj kur pd-iste dalin e flasin? 

Jo po degjo, se tani... se... si ja dhe ujin gomarit? Eh lere fare.

Nese ben apo nuk ben mire qe flet Altini nga ana strategjike Monda, kjo eshte ceshtje tjeter. 

S'ben dhe pike.

Kuptohet qe per ata qe jane me prane Rames, ai shihet si i padeshiruar e kthehet ne liability.

Ne c'kuptim e thua kete "kuptohet ata qe jane me prane Rames"?  Autori i "ai mund te ishte kusheriri i 17-te i juaji" eshte liability ne pergjithesi. 

Do te thote qe njerez qe kane votu Ramen, nuk ju vjen mire qe dalin me nje proteste me Altin Goxhajn. Ok, e drejta e tyre, po une mendoj se kauza shkon pertej kesaj. 

Askujt nuk do i vinte mire.  Ose nuk duhet t'i vij mire.  Gjithesesi, vete i zoti i punes, ka deklaruar qe s'do marre me mikrofonin meqe kauza shkon pertej tij e pertej kesaj.

Edhe mua me duket absurde qe ka njerez aty qe bertasin nje e dy "mos e ktheni politike, mos e ktheni politike, eshte kauze ambjentale" se e di fare mire ca bindjesh kam. Po ok, nuk ua ve shume veshin e kenaqem qe kane dale gjithsesi. 

Ore ene une qe s'e kom votu e s'kom per ta votu kurre Ramen, e kom neveri ta shof e jo me te me perfaqesoje Altin Go-mari. Po kjo eshte konsekuence e mungeses se nje shoqerie civile te konsoliduar dhe idealiste. Kur dallkauklliku eshte moto e shoqerise civile sigurisht qe ne krye do kete me dallkakuket.

Sigurisht qe mua do me pelqente te shihja ne krye te protestave ata qe e kane me shpirt kete pune si Qorri jone apo Kajsiu etj. Po edhe pa dale ne proteste nuk do rri se i bi qe te lej venin tim te shkaterrohet per "hater" te altin go-merve.

Po nuk mund te drejtohet shoqeria civile nga militantet e PDs se prandaj nuk kemi shoqeri civile gjithe keto vjet por ojq qe paguhen pjeserisht nga ekzekutivi.

ju do ndaloni perfshirjen e Shqiperise ne demontimin e armeve apo do na recikloni salukun si opozite. Per mu saluku e Altini nuk jane opozite por pozite e rrezuar,e anti-ambientalista.

edhe tjetra, nuk ke te drejte te me mohosh te drejten e vendosjes se nje linku qe shume te tjere kan interes ta shohin.smiley
 

Po une nuk mund te pres te dali ne shesh Erion Veliaj apo Kristi Pinderi qe te them se doli shoqeria civile (e financuar nga PS-ja kuptohet). 

Aty nuk po vendoset asgje per drejtimin e shoqerise civile, as riciklimin e Saliut e asgje e ketij lloji. Kur te vijne zgjedhjet ti mund te besh sikur e harron faktin qe Rama ka dash te fuse arme kimike. Une nuk do e harroj. Po ka kohe deri atehere. Tani per tani duhet me u ndalu hyrja e armeve kimike, e cdo njeri ka te drejten te vij te flasi. Edhe Igli Totozani po te doje, megjithese ka rene sus ne heshtje. 

Tani per tani duhet ndalu ndotja toksike e Shoqerise civile nga pushtetaret. Po ti gjithmone e me shume spo me dukesh i perfaqesues i shoqerise civile. njatjeta mono, nuk ka mo budallenj.smiley

Me fal qe nuk kam obsesionin me u morr me "salukun" ne nje teme te tille 

mos ke obsesion me e sjell ne pushtet qe te mbroje nga Rame Kimiku

Qe Rames ne nje vend akoma me normal do i kerkohej doreheqja, kjo as qe diskutohet. Ta zevendesoje dhe mazhoranca me te tjere po te doje. 

Po thjesht fakti qe jemi ne kete pike do te thote qe nuk kemi akoma ate lloj demokracie. Po ti as mos kujto se Rama do i shpetoj kritikave nga kjo gje vetem se ti bertet "saluku". Nuk eshte saluku mburoje e alibi per cdo gje. Ta fusi ne burg meqe ka bere krime dhe kaq. 

Endrito , kane i cike te drejte shoket , e pe ti ? Kur doli qelbesira Muc Nano e foli para protestuesve para dy ditesh te nesermen ne proteste nuk u mblodhen shume njerez.

@Tironci Lebetit: Endrity eshte Salist i kamufluar si Nanoist qe t'a marrin si Mjaftist.

Saluku+Eduku=Suxhuku.

Po mir o gjemb, me shpjego dicka : Kaq e veshitre eshte tek ne te mos molepsesh me politikane????

Nuk i ben pershtypje shoqerise civile depertimi i politikes ne rradhet e saj?
 

Tironco, Endritit i doli goja mbrapa duke te thene qe nuk i behet vone fare per njerin politikan apo tjetrin ne kete rast por vec qe armet mos te sillen ne Shqiperi. Une nuk e di si e lexon ti.

Nuk eshte hera e pare qe Goxhaj kerkon te marre flamur. Ai eshte oportunist i keq. Por si mund t'i thuash tjetrit "ah jo, ti nuk del dot ne proteste se je i PD-se"?

si gjithmone....midis rreshtavesmiley

Po ti sqeke nqef me u pergjigj.

I thu mi gjembi, se PD bon mitingjet e veta apo jo? Oportunist vetem e quke edhe Ti... dhe Oportunizmi nuk eshte krim, por nuk behet pis levizja qytetare apo me pak e besueshme kur ish-pushtetare vrapojne per te avancuar kauzat e tyre personale?

Po mir cfare nuk shkon me mu kur lebetitem e peshperis : Ene Gerdec Shkaktues (PD) ene ambientalist?? smiley

Prit mer prit ti mos boj shenjtorin ketu. Nqs ka nje njeri qe ka perdor fort shoqerine civile/Sorosin per te ardh ne pushtet eshte Rama vete. Aq sa jane te shumte qe e akuzojne ate pikerisht se e shkaterroj duke vene ne krye te cdo organizate mbeshtetes te tij. Perpjekja e PD-se me Goxhajn e te tjere nuk eshte gje tjeter vecse nje perpjekje per te krijuar nje rrjet paralel propagande ne ate qe ata e shifnin disavantazh te tyre. Deri tani tentative e deshtuar.

Nejse, te shkuara te harruara se bejme dhe pa ata. E dyta, kjo ceshtje nuk mund te depolitizohet ne kete pike. Ky nuk eshte aksident i rastesishem. Ky eshte vendim qeveritar (nese merret). Eshte absurde qe te mos kete inat politik ne kete pike. Une i pergezoj te gjithe protestuesit qe kane ditur te mbyllin gojen deri tani e te mos flasin shume per kete pike, po ky vendim ka nje pergjegjes te qarte politik: Edi Ramen. Asgje me shume e asgje me pak. Po e thashe, rradha per tu marre me ate eshte me vone. Tani duhet ndalu importimi i armeve. Kaq vlen per momentin. 

ore idiot ti me c'te drejte i fut njerezit ne cfare thesi te duash ti? dhe si guxon? nuk i jap llogari nje robi qe shkruan pa lidhje per njerez te tjere pas nje nicku, po qe ta dish, ne kemi qene qe nga dita e pare ne protesta, kemi bere shkrime, kemi fol, kemi bere gjithcka qe mund te bejme, shume me teper dhe se ti qe ben llogje grash dhe dime ti themi cfare mendojme me ze e me fytyre, rames e berishes e kujt te duash ti (sic e kemi bere) jo si ti, llapaqen

Mos e ofendo Endritin se edhe poeti e citon si SHOKU ENDRIT/ MAO.

Keta me sa kom kuptu une me ket kaplloqen time te lebetitme, kan bo llogari me fitu kapital politik nga kjo krize.

Ku e kupton i Lebetitmi:

Ndiq vijen e Argumentit qe nuk eshte US apo Nato po Edi me deshiren e vet qe na i sjell keto plehra per te po do lek si Saluku me Zenin. Ja pra kjo eshte loja e ketyre e nuk jane shoqeri civile.

Ne vend me mbrojte Shqiperine e Shqiptaret keta thone hajde e perdorim ket AS nen menge me ardhe ne pushtet por pa u prish me Ameriken a Naton, se na duhen neser. E dallon ne fjalor i Lebetitmi se prandaj eshte i lebetit.

Ti shif punen tate Daku, po uroj te mos te shof ne nje rresht me Zenin, Salukun e Altinin e me ambientalistet si Sazani e Ti.smiley

po mire mer po ty tani t'boni pershtypje kjo puna e perfitimit te kapitalit politik? po ai robi nuk priti me agu dielli dhe u nisi leter ambasadorve per salukun tat qe i kishte qit me bajonete grus se huj kalamonin prej barkut. Tani pse thu ti e boni ket, ec e futja kot me ate kaplloqen tate te lebetitme

Ene ti je tu pa drite tek tyneli e Salukun KM perjete.

Po i lebetitmi po i drejtohet te pa-angazhuarme e inocenteve e jo berishisteve qe te vrasin dhe thone demonstruesit vrane njeri tjetrin, e deshen me cpu ne sum ene burrin e shtetit me helm Kurveleshi.

Ju nuk duroni  te lebetitmin por keni pas President, kryeminster e kryetar opozite per 23 vjet Zombien qe e kan hudh jasht nga zombiland per CMENDURI.smiley

shkurt i lebetitmo se po shko von: ti thu qe skandalizohesh kur e djathta do me perfitu kapital politik po nuk shef naj problem kur e bon e majta. Dhe ket ti e justifiko me salukun dhe se une po shof drite te tyneli me salukun perjete. Kshu? 

 

jo mer po xakja nuk eshte kaq rond. Dmth dhe ai ka oret e veta po ne mnjes psh kam pas raste qe e kam pa kthjellt mjaftushem me i kuptu nji fjali. 

Cila e djathte or LAL, Kaqi, Mesila apo Saluku?

Une du me te kthjellu se pjeshka e atij te Kavajes nuk mund te barazvleresohet a barazpeshohet si kjo krize nderkombetare. Nga krahu tjeter ti ke te drejte dhe je human qe merresh me nje te lebetitur ene naten vone. smiley

Endrit, ketu jam dakort me TL-ne.  Goxhaj le te veje ne proteste si gjithe te tjeret, sa me shume aq me mire, por jo te flase se ai vertete nuk qe degjohet. 

Per t'i vene kapakun, edhe i zoti i punes ka bere nje deklarate: " ... une sot vendosa te mos perdor me mikrofonin ne asnje tubim por vetem shuplakat duke brohoritur zerin e qytetareve te majte dhe te djathte qe i thone Jo Armeve Kimike."  (prure me shkurtime.)

E tha gjekja, do filloj makina e baltes. Po eshte shume pak kjo, duhet me i hap dosjet Sazanit e Altinit, po edhe aq nuk do mjaftoj se nuk jane ata qe e drejtojne kete pune. 

mmm, po. Ndërsa ti je me biçikletë ma do mendja... 

 

Edhe Dita shquhet per besueshmeri, kishte marr ne interviste dhe inxhenierin

Atje ku mashtrimi eshte bere sistem, te thuash te verteten behet nje akt Revolucionar ( George Orwell)

Dan Kaszeta po bon in dietro ne Twitter

Dear Albania, the CW disposal idea didn't originate with me!  Please see this article from 10 days prior to mine. http://t.co/tsM87Mz5ne

po mister Trapin e pe mer Arto?

(Trep ja thoshte kjo e TCh...ca me bo, eshte kap ngusht. Po fundja mund t'kishte dhe naj emer tjeter mo t'zorshem. Sikur ka per t'i dhon njeriu llogari per emrin ai) 

E ka njoftuar njeri trapin qe s'ka pase ndonjehere are kimike Shqiperia?..apo dhe ky si puna e specialisteve te Bushit per armet nukleare te Sadamit?

 Trap fare amerika dhe rusia kanë shkatruar me mijra ton + 16 në Shqipëri. Shqipëria s'ka as specialist,dhe as paisje ath pse në shqipëri kur s'ka as infrastrukturë as depo as disiplinë etj etj kto janë koqe e s'dinë ku ësht Shqipëria, kur ta shohin do vej duart në kok ky Trapi.

Ja nje artikull interesant qe eshte shkruar para se te fillonte PR-i.
http://m.nbcnews.com/science/toxic-task-...

Nder te tjera flitet se sa i rrezikshem qe eshte vec transporti i ketyre armeve dhe veshtiresite e medha qe kane hasur amerikanet ne eliminimin e armeve te tyre, sa i gjate dhe sa i paparashikueshem eshte procesi i demontimit etj.

nji prej arsyeve qe justifikon dhe "sekretin shtetror" dhe mungesen e adresimit prej Rames, eshte dhe kjo e rrezikut qe lidhet me transportin e qe ka lidhje me aksione te mundshme terroriste etj. Une vertet shpresoj qe ky t'jete konsultu me njerez qe marrin vesh para se t'i kete thone 'po' Kerry-t, i impresionum nga telefonata miqesore 30 minutshe, te cilen ministri i jashtem e theksoi me nji krenari te dukshme

Akoma kerkoni Infio .Lerini keta apologjetet e Hicit si ai me nje me nje poe ka nje ...Y ne fund .Jo e lagu jo se Lagu . Mana per trahana duan , per asgje nuk vlejne , vetemper Derstiledhe lojen me kungulleshka pse nje ...po sa 

Protestoni dhe akoma kerkoni INFO .

Tek As TV u dha edhe nje pergjigje kategorise se  llapaqenve per "ish specialistet"  tane . Foli ish Drejtori laboratotrit te Kimise qe ka PRODHUAR Zarine . Akoma kerkoni Info qe te mos dalin spekullator e te shkerdhyer ne cdo vrime qe ka trupi si Ai Altini e te behen pjese e "shqetesimit Qytetar " smiley.. Ne se ka mundesi te krijojne nje grup qe ti Perzere me peshtyma kete lloj kategorish . Po ashtu edhe sahanlepirsit e Nanos dhe Berishes shkaktaret e vertete e kesaj qenefije qe quhet .... Servilizem i Peshtire . " Na jem ne Nat-je or tie " Jane shume pak dhe s'vlejne per asgje , pervecse shfrytezimit te situatave per te dale ne Krye !

Dijet teknike do forcojne me shume Bindjet per Po ose JO. Ato dije dhe Protestat ja Lehtesojne Vendimmarrjen edhe Qeverise qe ne fund te fundit eshte Ajo qe hedh Firmen ! Asnje sharje ofendim dhe Fyerje nuk e ndalon ose pershpejton procesin  Asnjehere nuk duhet rreshtuar si ne Ushtri .Edhe ne kete rast ! Por per nje duhet te jene te Bindur te Gjithe . Spekullatoret dhe Hicrit megallomane e Llafazane duhen perzene .

Meshire per  Fatakeqin e LefKOPESE alias Poetinsmiley 

Ja dhe disa info te tjera me interes.

Ketu flitet sesi Pentagoni eshte munduar te mbledhe ide kreative nga njerezit ne linje (besoj nga kimiste) se si mund te asgjesohen lire dhe thjeshte armet kimike.

http://www.foreignpolicy.com/articles/20...

Ndersa ketu flitet se si ne fillim te ketij viti ju kerkua laboratorit kimik te ushtrise te ndertoje, brenda 20 javesh, nje laborator portativ qe mund te perdoret ne cdo vend.  Kjo eshte makineria qe do perdoret ne Shqiperi. 

Flasim pra per eksperimente qe do kryhen per here te pare ne Shqiperi.

http://www.newscientist.com/article/dn24...

Ore po kete Mehdiun si specialist demontimi dhe mjeshter piroteknik a e ka pyet njeri? Nuk ngeli njeri pa dhene mend dhe kete kompetentin qe çmonton 20 tone armatime me nje fije shkrepse nuk e begenis kush.

po ky ishte i pari qe u shpreh kunder. Normal, ka msu tani, nuk e bo 2 here te njejtin gabim

Aha, me degjoni mua tha, flas me eksperience.

Po erdhen keto armet kimike, ai skenari i Sales me thika me helm nuk eshte me fantashkence.

Per çdo gje qe hidhet ne tregun e opinionisteve, medias, shtypit, etj, - thot nje belg, miku im, - duhet te shtrosh pyetjen; A eshte e vertete.  Pra duhet te hulumtosh per vertetesine e asaj qe thuhet. 

_

Nje keqmenaxhim ekstraordinar i situates. Edhe sikur Shqiperia te fitonte me shume se te humbte nga kjo marreveshje, menyra se si u menaxhua i gjithe procesi i informimit te popullates ishte skandaloz. S'besoj se ka lider qe ka krijuar kaq shume indinjim , nga hici.

Jashtezakonshem*

Nje keqmenaxhim ekstraordinar i situates.

Jo keqmenaxhim por super-keqmenaxhim. Qeveria nuk mund te drejtohet si OJQ ku mjafton ti besh qejfin donatorit kryesor dhe ja hudhe b.thes. me keqardhje shikoj se ka mungesa te theksuara ne aftesite qeverisese te ekipit te ripjelljes. Eshte turp qe nuk ka nje sqarim sic duhet por tentohet te behen skuthlliqe me 100%-sha e me anashkalime te tilla.

Sigurisht qe perfundimi do te jete qe me Shqiperi do te sillen nje pjese te tyre (ose ne rastin me te mire nuk do sillen fare), por perseri nuk kishte nevoje te ngrihej gjithe kjo furtune popullore qe per me teper i ka dhene dhe nje kauze opozites "ambientaliste" Berishlulore. Rama perfundimisht ka germuar nen kembet e veta me kete ceshtje. Aq me shume do te ishte e rende nese eshte e vertete se kjo eshte kerkuar vete nga ana e pales shqiptare. Ne kete rast duhet te hape perfundimisht krahun.

po keta expertet e min se turizmit,dhe ambjentit a do na sjellin ndonje formule kimike(te rekomanduar nga partia) se si asgjesohen keto heleme?

 

Sarin ësht zbuluar në v. 1939 prej tre shkenctarve gjermanë Schrader, Ambros, Rüdiger et Van der LINde, duke kërkuar pesticidin më të mirë.

Sarin është pa ngjyrë , pa erë dhe shumë avullues i takon familjes së organiko fosfatizuara e fluorizuara. Ai është plotsisht i treshëm në ujë dhe lëngjet biologjike.

 Formula C4H10FO2P me masë molare 140,0932;  densiteti(i lëngët 25°C)1,102

Temp shkrirjes-57°C; t vlimit 147°C
 

Neurotoksique edhe në sasi shumë shumë të vogla

Ai hyn lehtësisht në mushkëri dhe nëpërmjet lëkurës kalon në gjak. Ai ësht 500 X më helmues se cianuri dhe kur nuk të vret len pasoja të rënda neurologjike. OKB e ka cilësuar si armë të shkatrimit në masë në v.1991.

Jetgjatsia e Sarin-it është relativisht e gjatë kur ruhet mirë në kushte të përshtatshme. Në natyrë ai degradohet për disa javë deri në disa muaj jo pa pasoja për për qeniet e gjalla që hyjnë në kontakt me të. Sarin ësht më i qëndruashëm në tokë në mungesë të oksigjenit e dritës.

Sarin sulmon sistemin nervor të njeriut duke qenë një substance organike e fosforisuar ka afinitet të mëdh ndaj enzimave që bëjnë të mundur rilëshimin e receptorve nervorë pas aktivitetit duke bërë të mundur  në mënyrë të shpejtë një paralizë të plotë.

 +per ketrin:

Shenjet e prekjes nga Sarin-i :

fryrje e hundës

nxjerje e bollshme e pështymës (shkumë nga goja )

marrje fryme( frymarrje e vështir)

zvoglim i bebes së syrit (myosis)

të përziera, të vjella

humbje ndjenjash , coma

në fund fare kur ka përparuyar shumë helmimi konvulsione et vdekja nga asfiksia (mbytje)

Një ton SARIN  vret 300-700 njerëz /km2 e marrë me densitet 3000-10000 njerêz /km2. Kjo varet nga kushtet atmosferike (moti ) dhe mënyra e hedhjes.

 

0,55 mg·kg-1 (për miun, nga goja)
0,039 mg·kg-1 (p.miun, nga venat)
0,103 mg·kg-1 (miun, nga lëkura .)
0,218 mg·kg-1 (miun, nga peritoni -cipa që mbështjell zorrët)2

 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).