709 Komente

po nuk na tha asnje arsye pse JO?!?! pse shqiperia e paska te pamundur kur permendi te gjithe faktoret pse shqiperia duhet ta beje kete gje. aman mor kush ja shkru fjalimet kryeministrit smiley

ncuk, ncuk fatekeqeisht. nuk thote askund ku ishte faktori dealbreaker per shqiperine. te gjitha garancite i ka marre qe nuk do kete asnje problem teknik. po e thote vete. pse e refuzoi nuk e thote. 

E sqaroi shume qarte. I tha "po, do ta diskutoje me detaje, dhe vetem nese behej nga te huajt, dhe nese pas perfundimit te procesit mbetjet do te nxirreshin nga Shqiperia, e pastaj te pastroheshin mbetjet qe kishim". Tani thote "jo", sepse u manipulua publiku nga iniformacioni i gabuar dhe ai s'e nxirrte dot informacionin sepse i ishte kerkuar konfidencialitet, dhe se ai s'del dot kunder publikut, ndryshe gna Sala qe i vrau. Me qarte, s'behej.

Thx

po i ngaterro gjerat. tha: shqiperia e ka te pamundur. ku eshte e pamundura po pyes, shume i thjesht do ishte shpjegimi. dmth ne nuk kemi kellqe ta bejme, jo se po thone protestuesit mos e bej kete gje. kellqet kur i ka marre garancite nuk i shpjegon. kaq. 

e degjove fjalimin apo jo? Se nese ke problem ne te kuptuar, tjeter pune pastaj.

YAY!!!!!

Hajde demokraci. Dhe kjo eshte hera e dyte qe nje kauz mjedisore fiton ne shqiperi...

te dyja heret Edi e ben te mundur 

Of course... of course... prandaj Brace debatonte me protestuesit, se plani qe jo...

Edi != Brace

di me lexu kshu ti?

po ishte plani B pra, jo A-ja

smiley Edhe mua ashtu m'u duk, ato demonstrata u bene per te perkrahur Edin.

I degjove intervistat e protestuesve? "E dinim qe s'do te na zhgenjente. Prandaj e votuam". Dhe: "Rama, Rama". Ishin po te PSs ata qe dolen.

po edi nuk qiti shpellaret me automatik ne dore mi arusha

o ti i arushes, eshte me te vertete fatkeqesi qe ne ate vend "normale" konsiderohet kur del gardisti me automatik dhe dicka krejtesisht normale ne nje vend te ashtuquajtur demokrat konsiderohet lexhendare.

Vini gishtin tek buza e poshtme dhe njomeni pak: Shqipëria ndërron faqe. Nga vend ku njerëzit kanë frikë të protestojnë - sepse i vrasin në mes të sheshit, zyrtarisht, u kthye në vend që njerëzve u dëgjohet llafi dhe përfshihen në vendim-marrje. 

P.s veç kujdes, populli nuk ka gjithnjë të drejtë, as e merr atë me vete, si bukë nga shtëpia, në kohë të xhaxhit.

 

Kjo ka qen arritja me e madhe. Dhe pranej dhe un anoj majtas se e di qe kur vje puna te kto gjona ps eshte stof, pd perc katnar qe e merr personale cdo proteste kundra. Kaq 

Na le pa brek e te myt ne zhul o Katilsmiley

Or na e sillni ate fjalimin kur te behet available, po s'e patet zafmet. Se tingelloi shume intriguing, and not for the right reasons...!

The hottest place in Hell is reserved for those who remain neutral in times of great moral conflict. 

Bashar el assad smiley

Rrnoft bota Post-Amerikane...e me thone ato qe o...ju (e une) s'jena eksperta.

bravo te gjithe protestuesve! bravo rinise se zgjuar te vendit! kjo eshte dite e shenuar per ta sepse arriten te zmbrapsnin kuçedren toksike!

turp per kryeministrin amator qe kemi. por nje merite duhet tja njohim, friken! Frika ne palce e detyroi Ramen te terhiqej, frika nga rruga, nga sheshi, nga turma. shume domethenese prononcimi i nje vajze ne shesh, " PO-ja do sillte shume rreziqe, dhe rreziku me i madh do te vinte nga ky shesh!"

Rrofte frika. Vetem budallai nuk ka.

Lefti gjithe ky muhabet me te dhjere dolen Basha-Berisha qe i perzune si qen rrugesh dhe i prene ne bese USA. Nga ana tjeter isha kunder armeve kimike per sa kohe qe cdo gje ishte e fshehte dhe nuk u tha cfare lloje armesh ishin dhe nga kush do te realizohej ky proces dhe me pas cfare do te behej me ato mbetje. Gjithesesi le ti sherbej politikes qe te jene me te hapur dhe luajale me njerzit.

hahahaha! vetem shpura e Idrizzzit dhe te ndonji mamuthi tjeter komunist mund te thote sot se Rama doli i fituar!! ju jeni komplet delirante! po shihni endrra me sy hapur. madje disa prej jush, te mesuar me histori komploti, thone se Rama e beri te gjithe kete me paramendim, te testonte veten dhe popullin! hahahaah! 

sot nuk fitoi Berisha dhe Basha! nuk ishte lufta e Berishes dhe Bashes, ishte lufta e Rinise dhe popullit te ndergjegjshem. prandaj mos u tromaks kot. sa te kesh Ilir Derrin do ta mbash pushtetin, edhe per disa muaj..

por nje gje eshte e sigurt. sot humbesi i madh eshte Rama. ta dish se tentativa ne te drejten penale denohet njesoj si vepra penale e konsumuar. pra Rama vetem per tentativen qe beri per te helmuar shqiperine e meriton denimin politik. 

me kte qe beri, Rama i futi plumb vetes. te mjeret ju ke mbroni.

Lefti ik e futi nje doriane me ate lulin e vocer,,, kryetarin pa parti.

E dha pergjigjen pernjehere ambasada, falimenderit per cdo gje qe deshet te benit. Ik tani fli gjume me arushen.

Duhej te vriste, sipas teje, e te mos terhiqej?
E merrni vesh qe ju maloket moret fund tani si parti?

Këta PLEHRA duan të imponojnë moralin e tyre. Moralin e malësorit trim që nuk përkulet, po ua mbështjell armiqve me armë zjarri, sa protestojnë në shesh.

 

E LefKOPE ja arrive dites qe te kuptosh se Poetin smiley e mjere e telendise duke bere thirrje per 'rrembeni armet " smiley Tani e lodhi ai Ullirin dhe fap Pirunin ti ..." Te lumte Gurmazi Poet smiley ja shtive friken Rames qe u terhoq "

Tani ke dhe nje Humbje Strategjike se Neobllokmenet nuk i mundet dot si "baballaret " Vetem me " na kem fejsin e bukit or tie " dhe "tek sheshitek sheshi ...sheshi mbeti .....i Rames " , edhe pa Rregulloren e Bulevardeve .

Edhe nje keshille se mbase nuk e di Babasqapi se eshte mbyllur .Edhe njehere qe doli fal badiguardeve shpertoi nga te rrahaurrat me shpulla fizike ! Thuaj se " Sheshet u hoqen nga Hipoteka si Prone e Sqali babasqap Vucidol Berisha " smiley Rinia i i nxorri vendimet ne rruge dhe i sperkaten me shurre !

arvizu o e ka mpref jataganin ... ke do cpoje, dini gje

Do e shkurtoje njecik Ramen se eshte shume i gjate smiley

smiley

Tani mund të flasim për panairin e librit smiley

Me thane qe ishte sikur i kishin hedhur LHL. Neser do e vizitoj.

Bile dhe per librin e panairit. smiley

Se pari, eshte nje fitore historike e qytetarise kunder tiranise se Rames.

Se dyti, Rama sot ka firmosur vdekjen e tij politike. Praktikisht eshte nje kufome poltike. Frika e shesheve te demokracise e ka shtyre te terheqe ate qe ka premtuar me deshire.

Se treti, te gjitha ato qe thame ne qe ishim kunder armeve kimike u konfirmuan nga Rama, keshtu qe i pranojme apollogjite nga ata qe mbrojten te kunderten.

Se katerti, Rama eshte tallur me popullin, duke e shtyre ne nje zemerate e shqetesim ta jashtezakonshem dhe duhet te mbaje pergjegjesi.

Se gjashti, i iku nobeli Rames. hahahaha

Dhe se fundi, por jo per nga rendesia, jam krenar me vitalitetin e njerezve ne Shqiperi.

Je mesu me Salen ti qe eshte kail me vra, vetem mos me bo indietro. JU te PD-se jeni si pitbulla, ju duket se do vdisni nese terhiqeni

po flet si klysh i Bamir Topit apo si klysh i qeverise?

Se shtati, qeveria degjoi popullin dhe nik vrau 4 protestues. Bravo i qofte. Demokraci e kulluar. 

qeveria nuk e degjoi popullin, qeveria u frikesua dhe u detyrua nga populli se Rama deri para disa ditesh fliste per aleanca deri ne fund me USA per nje premtim qe kishte dhene me deshire.

Kur qeveriste PD ka pasur mijera protesta te Rames dhe te te tijeve, edhe te dhunshme, nuk eshte varer njeri. Kjo proteste ju dha edhe nje leksion se cdo te thote qytetari, dhe jo proteste me trimat e Tom Doshit.

e di qe aq ke atje lart po nejse hajt po i bi dhe une murit me koke ... 

1.Po mire, ky Rama nuk jeton ne Tirane si gjithe ata protestuesit e tjere? 
2.Nuk do ndikohej edhe ky po njesoj nga lendet kimike si te gjithe ne bashke me salen tat? 
3.bon sensi per c'do njeri thote qe JO nuk i pranoj parimisht, duke ditur problemet e mbetjeve toksike qe s'dine ku ti cojne vendet e perparuara pse TI SUPOZON qe Rama eshte afruar me deshiren e vet???? 
4. A nuk mendon ti se US i ka kerkuar konfidencialitet ne menyre qe ta vecoje Ramen dhe ti beje presion individualisht???? 
5. A nuk mendon ti se US i perdor keto taktika per te arritur objektivin e vet? Po edhe natyrshem biles.
6. Se fundmi a nuk ka rendesi fakti qe vendimi perfundimtar ishte sipas interesit popullor si ne c'do demokraci funksionale dhe jo sipas rradakes se KM, qe nganjeher kur i teket e jep edhe detin, merr plehrat e nje varg gjerash. 

edhe nji gje HARROJE PD'ne. Qeveria jote dhe e te gjitheve tani eshte PS'ja. Mos jeto ne endrra. 

Flas si 25% ku jeni katandis, rama del me lart nga kjo histori,,, shtergohuni fort rreth Lulkes qe e perzun si legen dje.

25% hahahahaaaa... Opozita ka qene 40% tani eshte vetem ne ngjitje.

Mbajeni fort Meten se me kete deshtim spektakolar te Rames, qe ka demtuar imazhin e qeverise ku nuk kthehet me, eshte tallur dhe ka genjyer njerezit, Meta ka shansin e arte te dale si shpetimtar i situates.

Si mer degjuat ca adoleshent gjimnazesh e refuzuat miliarda $$$$ e vizat per USA ?!! Ju qofshit si do ju zej gjumi sot! Pu pu smiley

Nji sec, se muhametalia nuk eshte i sigurt ne qe PO apo JO...

 muhametali - 15 Nëntor 2013 - 17:41 

Ne rast se kjo eshte JO, atehere bravo shoqerise qe u pergjegjesua per kete ceshtje e mbase mbyllet me kaq.

dhe nuk do dine as ne askush
JO ish ky a s'ish JO.

smiley

 

 

Po qe fjalim i koklavitur... veshtire per te kutpuar nga te gjithe e jo vetem une... ne fakt, pa e lexuar, nuk akoma mund te formoj opinion...

Nejse, me te vertete qesh apo e shton kote ate koken e verdhe?
 

Shqiperia e ka te pamundur te perfshihet ne kete operacion

Faleminderit

Cfare ke nevoje te te shpjegoj o muhametali?

Bravo EDI. 

By the way, zyra e hartave eshte shume e bukur.

Ja dolem dhe ne BBC smileyhttp://www.bbc.co.uk/news/world-europe-2...

Vetem se po shpresoj kthimit te pergjigjes ti shtohej argumenti qe Shqiperia do nje zhvillim te qendrueshem dhe natyre te paster. Do ishte nje lloj publiciteti dhe do promovonte idene qe Shqiperia po kthen faqe.

 po po, madje te shtontesmileyoshte imperializmi amerikan.poshte globalizmi smiley

jo, joooooo. JO thane shqiptaret, te majte e te djathte! palloshi kishte thene PO. bile pa e pyetur njeri.. kishte ngritur doren (si ata nxenesit servila ne klase) ta them une, ta them une.. Po..po..

Ka qene reagim qytetar i papare kesaj rradhe. S'e kam pa najhere fejsbukun aq te ndezur!

Nga eshte Komandanti i vertete i PDs? Derri i kenaqur Migjenian i Gerdecitsmiley

Po gjeti belane ne takim me prindin.smiley

frika, bir i im, frika. Ajo ka lindur me njeriun.

Sheshi paralajmeroi Ramen, o pushtetin o armet kimike. Revolta ishte aq e madhe sa do rrezonte jo Ramen, po do zhdukte perfundimisht gjithe koalicionin e 1 prillit.

+1 Belul

Belul, thuaj te verteten: ke qene apo jo i derguar me mision ne Shqipri kto dite? se duket goxha koincidence qe te shkosh "me pushime" ne nentor...emrin mos e bej te ditur po qe se perben sekret

Fjalim dhe qendrim kontradiktor.

Rama pohon se ne cilesine e KM i pati thene PO ne parim SHBA-ve dhe po diskutonte detajet teknike, nder to edhe disa benefite anesore per Shqiperine, si pastrimi i zonave te kontaminuara ne epokat e meparshme. 

Nderkaq, sot ne oren 17.00, pohon se Shqiperia u thote JO, pasi nuk i ka kushtet!

Tani, po i themi JO SHBA-ve sepse nuk kemi kushte, apo sepse nuk duam si rrjedhoje e presionit politik dhe tradhetise se PD-se e me rradhe!?

Sepse, ne rast se kushtet nuk i kemi, sic pohojne ka kaq dite protestuesit e ndryshem, nuk i kishim as perpara 1 apo 2 muajsh, kur Rama u paska thene PO ne parim SHBA-ve!!

Pra, miq te nderuar, ju lutem te mos e hani kallup fjalimin e Rames por ta lexojme dhe analizojme me kujdes!

E sqaroi shume qarte. I tha "po, do ta diskutoje me detaje, dhe vetem nese behej nga te huajt, dhe nese pas perfundimit te procesit mbetjet do te nxirreshin nga Shqiperia, e pastaj te pastroheshin mbetjet qe kishim". Tani thote "jo", sepse u manipulua publiku nga iniformacioni i gabuar dhe ai s'e nxirrte dot informacionin sepse i ishte kerkuar konfidencialitet, dhe se ai s'del dot kunder publikut, ndryshe gna Sala qe i vrau. Me qarte, s'behej.

 Tani ju doni te beni priftin me barre. PO ishte ne parim, pergjigje fteses per ta diskutuar, shprehje interesi. Sikurse behet per nje projekt, nqs ke haberin kur behet thirrje per pjesmarrje.Dhe kur shikon se nuk i permbush kerkesat e projektit, terhiqesh.

Tani logjika e sb dhe Halimit qe kerkojne te shfrytezojne JO-ne per kapital politik eshte: zoti kryeminister i ke thene PO aleateve, madje kishe marre vendim (!!!), tani perse u the JO?? E kuptoni sa karagjoze beheni me kete logjike ?

E lagu s'e legu, shtroni ndonje darke qe shpetuam. 

edhe ku ishte ruatja e konfidencialitetit tek kerkesat e projektit? ku e dime ne, nga aq informacion sa eshte dhene ne publik nga KM qe ka patur kerkesa dhe barre per qeverine shqiptare? apo KM thote qe USA dhe rusia na e kane me te futme se as vete nuk e dine kete pune mire. une kete mesazh mora nga fjalimi publik. 

Spiritus, besoj e ke te qarte se nga PO-ja ne parim ishte kaluar ne diskutime teknike dhe madje edhe ne diskutime kerkesash per pastrime te zonave te ndotura te Shqiperise, pas shkaterrimit te mbetjeve siriane. 

Besoj se eshte e qarte se pozita e Kryemininistrit dhe qeverise shqiptare ishte se vendi yne i kishte edhe kushtet e pershtatshme edhe leverdine per ta marre persiper kete operacion dhe mbi keto baza i kishte dhene OK SHBA-ve.

Tani, per shkak te mosmenaxhimit te situates nga ana e qeverise u lejua ushqimi i opinionin publik me lloj-lloj lajmesh te pakontrolluara apokaliptike; dhe si rrjedhoje e kesaj qeveria u detyrua te terhiqej nga vendimi. 

Kjo qe them une me lart eshte shume ndryshe nga: thame PO ne parim, pastaj verifikuam kushtet teknike dhe zbuluam se nuk i kemi.

Jane dy gjera krejt te ndryshme.

Une si qytetar shqiptar kerkoj me force te di: perse u prish nje ujdi qe sipas qeverise ishte me shume leverdi per vendin? A nderroi mendje qeveria, pas nje reflektimi te nxitur nga te rinjte, apo u detyrua te ndryshoje mendim NGA FRIKA!? Apo nga shantazhet politike brenda dhe jashte mazhorances?

Te gjitha keto pyetjet me lart jane jo vetem legjitime, por edhe jashtezakonisht me rendesi per te kuptuar se kush e qeverise kete vend dhe ne c'menyre! 

dhe kjo ngall precedentin per vendime te tjera pas-ardhese vetem me dy muaj ne pushtet. do kete protesta sa here qeveri fhsihet qe te degjoje se ca thote populli apo te marre vendim ne emer te popullit sic ja lejon kushtetuta. 

Me Ramen rilindi dhe shoqeria civile, e cila kishte rene ne gjume letargjik prej vitesh.  
Madje, me gezoi dyfish ky vendim. Se, jo vetem na largoi helmet e botes, se boll kemi tonat per ate pune, por na jep shprese,  se zeri i shoqerise civile mund te degjohet  edhe pa qene nevoja e tribunave partiake.

Jo, shume mire qe ka rilind shoqeria civile. Por saktesoje: "prej hallit te Rames", ne kete rast. Prej moskomunikimit, mosmenaxhimit te situates politike e diplomatike nga vete kreu i qeverise.

 Jo "me Ramen". Ka dallim thelbesor.

Prej hallit ?

Shumica e vendimeve prej hallit merren. 

 Po c'ti benim Sales ne , qe as halli s'e zinte mat.smiley 

Benia pak dallimin thelbesor smiley edhe Poetit smiley te LefKOPESE se ai e di nga Frika ! Po benia Lopka edhe me menazhime edhe me politike edhe Diplomatike ...mos e le ne te eeret te ziun fatakeq semezi po pret !

+1

keto damage control dyleksh nuk i beson as Endri Fuga pa he.

Ska lidhja as lindja e as pjellja, ka te beje me sheshin qe e moren ne dore qytetaret se i detyroi Rama. Enver Hoxhe te dyte nuk lejojne me shqiptaret. Pike.

Nuk lejojne, sepse tani jane te lire ta bejne. Sala i vriste kur protestonin.

po te lutem tani se nuk jemi te selia e PS ku thojne se po vajtojne me oi. Ty te kuptoj por skam kohe te merrem me ty.

Ne kohen kur kryeminister ishte Berisha, ka pasur rreth 3-4 mije protesta nga opozita bile edhe te dhunshme pa as me te voglin problem. Keto protesta qytetare ju mesuan edhe ju trimat e Tom Doshit, se forca nuk eshte te hunjte dhe guret e maiknat qe perplasen dyerve, por tjeterkund.

Mire e keni Ilir Meten?

3-4 mije protesta thote ky. hahaha, kush eshte ky i semuri o njerez? Kush e ka leshuar nga psikiatria kete? po qenka i lezecem hahahahaha thote dhe pa as te voglin problem, me kater te vdekur.

smiley Dmth venus, paska qene Rama ai qe i organizoi shoqerine civile qe te protestoje kundra vendimit (te fshehte) te Rames per te sjelle armet kimike? Qerrata paska qene pra!

Cfare thua moj ? smiley

Po ku kishte shoqeri civile ne kohen e Sales , moj.....kishte thjesht turma qe firmosnin me detyrim ca peticione.

 

Nuk e di a e ke marre vesh qe Sala, Saluku, Vucidolsi, ka 3 muaj qe s'eshte me ne pushtet. Dhe fjalen "po" ja tha ne fillim Rama Amerikaneve, jo Saluku.

Nuk me intereson cfare mendonte Rama ne fillim, madje, me gezon me shume si individe te mesoj qe, edhe pse ishte kunder, iu bind zerit te shoqerise civile. 

me gezon me shume si individe te mesoj qe, edhe pse ishte kunder, iu bind zerit te shoqerise civile. 

Ah per kete po, jam dakort. Edhe une gjithashtu u gezova.

po ca ishin Mjaft e ca "ambientaliste" ku merrnin pjese edhe Artan Shkreli e Artan Lame? A nuk ishin shoqeri civile keta qe proteston edhe per shkallen e tujanit por jo per armet kimike? Ne fakt ke te drejte, keta skane qene shoqeri civile, keta kane qene fidane te PS dhe i pame edhe tani ku Shkreli e Lame, qe shqetesoheshin edhe per piramiden e Enverit, jo vetem qe nuk folen kunder armeve kimike, por Lame "ambientalisti" ishte pro.

Edhe keto protesta nuk i ka organizuar shoqeria civile, ne kuptin e asaj te organizuar ne shoqata. FB dhe Twitter u rikonfirmuan edhe ne Shqiperi si mjete kunder tiranise.

+1000 ku ishin ata intelek-halet qe benin peticione per miratimin e tre ligjeve, Dhori kule & co.

Shoket e poetit ishin mpref per 98' sot, po ua la Edi thate.
Me kyt rast e dogjem shoncin e rradhes te jemi shoke te gjigandeve, si ne 61' ashtu dhe ne 78'.

Nuk ka kenaqesi me te modhe per mua sesa gezimi i budallenjeve, pavaresisht se humbem nje shans qe nuk vjen me. Te pakten per nje dite idiotet dhe budallenjt u bene te lumtur.

Po c'ke me idiotet. Rendesi ka qe Rama doli lexhendar dhe xhigant!

Tamam lexhendar dhe xhigant! Prit se berberi qenka merzitur tani qe pse Rama tha jo, megjithse ne diten e pare fare kur u hap kjo ceshtje ishte kundra, madje pretendoi qe edhe kishte qene ne demonstraten e pare. Si gjithmone, revoltohet diten e pare (si me 1 prill kur u be ngjaleanca) dhe pastaj e nderron pllaken.

Gjembo, ky eshte ndryshimi midis qytetarit dhe malokut. I pari se ka problem te ndryshoje mendim kur nga informacionet qe merr i diktohet nje gje e tille. Ndersa i dyti nuk ndryshon se nuk ka mendim ka vetem fiksim. 

Mire berbero, vazhdo t'ja besh qefin ashtu vetes. 

berberi - 28 Shkurt 2010 - 17:23 Permalink

Bedrije, si shkruhet e me dy pika siper?

smiley 

apo sbehemi njerez ne or joooo

edhe pse tmerresisht e djathte (konservatore, regresive), seç ka diçka te vertete kjo qe thua...  ! smiley

Fiqo, teme futbolli?  

Se Beluli eshte ne profeste.

Monde, Beluli eshte ne ikje e siper.... "largohem me pershtypjet me te mira nga Shqiperia".smiley.... se edhe kete punen e armeve kimike sapo e vura ne vije..smiley

E mbajte pezull deri ne fund. Tamam film dramatik.smiley

po nuk ishte kollaj Tirona, se krijovanje standart te ri.. dmth, vet i krijoj problemet, dhe gjithashtu vet i zgjidh ato..smiley qe te thone pastaj, " Beluli eshte i modh mer yahoo.. lider i lindur!!smiley

Si tha njeri, eshte mire kur te dhemb dhemballa, se kur pushon eshte qef i madh.smiley

Sa mire te ben Shqiperia!!Vend qe s'te merzit kurre.ç ndodh atje nuk ndodh kerkund...si nuk dita me e marr vesh nje here te vetme!!!;smiley

Belul, vizititat e tua duhet t'i shtosh sepse qenke i mbare per ksi punesh smiley

Ku behet festa sonte?

Festa e vertete shtyhet pas 9 muajsh, lexova diku. smiley

ca thu mer smiley

lol nuk e kisha specifikisht per Belulin, por nese ka marre pjese ne protesta do e kete keputur ndonje dhe ai, patjeter... smiley

ja te flasi vete se mesa nigjova po shkruan nga vendi i bemave smiley

patjeter lirika.... si Pjeri dhe une.. 1 here ne 2-3 muaj do vizitoj Albanien..smiley

me mire pas 9 muajve se athere do jete ajo e madhja fare smiley
 

kush ka ngel me barre?

Asadismiley

smiley

 Belulo;kot nuk them une qe je NJesh,s'do ta harrojme nderin qe na beresmiley

I pari nga analistet e mediave, qe e argumenton JO si levizje gjeniale, ne vend te nje perkulje ndaj presionit publik, fiton nje lavatriçe dhe nje udhetim ne Antalia.

ti vazhdo rruji bishtin sales....

O Hunderr po sikur Rama te kishte nje info se bathorsat e kamzalinjte po prisnin nje PO qe te mesynin KM??

bathoristet se rrujn per gazin sarin...ato lyjn buken me gaz sarin

smiley me sarine bejne gargare, buken e lyjne me gaz mustarde smiley

Nuk ka politike ketu. Ju komunistat e vjeter keni pamundur te dilni nga skemat e vjetra, por realiteti eshte ky, qe sheshi dhe opinioni publik mposhti qeverine. Qe nga 1990 nje levizje e tilla permasave nuk ka ndodhur asnjehere ne Shqiptari.

Qafsha per zotin je i nolt, s'e kaperdini dot ato qe zgjedhjet e 2013 ishin mo t'roncishmet pas 1990 smiley

Vazhdo me teoria e analiza politike ti. smiley
Pa interes. Tung

Ta thote mo

Ky deshtim i Rames eshte nje deshtim menaxherial vetem i tij.... dhe kaq.... te gjithe ata legenat qe po perpiqen qe te perfitojne kapital politik prej ketij deshtimi kane te drejte.... Mungesa e transparences, per aq sa i lejonte situata, do te ishte faktori qe do ti jepte shansin Rames qe vertete do te hynte ne histori..... duke e ngritur Shqiperine moralisht ne nje shkalle me te larte personaliteti, duke i rritur imazhin si nje vend i ssigurte dhe nje partner i besueshem, dhe e fundit edhe si nje perfitues i nje benefiti ekonomik... Nuk diti te perfitoje se luajti keq.....

Nja nje koment me brume, shyqyr qe dole alidemso, se thash se kishe marre arratine nga gazi smiley

po sikur edhe vete ai te deshironte kete gje? Pra qe te justifikohej tek Obama se nuk kisha cfare ti beje forces se popullit? Ca mendimi ke per ket hipoteze?

Mendim leshi, Rama e deshironte me gjithe shpirt punen e armeve kimike, per arsye te listes se gjate te benefiteve personale te lidershipit te tij ne vitet ne vijim: kredi politike prane SHBA-ve, liste me pune publike per pastrime te zonave te ndotura, mbeshtetje te SHBA-ve per proceset tona integruese, e keshtu me rradhe...

Co do qe i doli huq, sepse kishte harruar nje gje ne ekuacion: deshiren e perjetshme te gjimnazisteve per te lene mesimin per cdo sebep (dhe ky sebepi "apokaliptik" i armeve ishte tamam 1sh!).

Tjeter gje qe e la Ramen thate ishte levizja e Berishes/Bashes, qe c'eshte e drejta hutoi edhe SHBA-te.

 

alidemso, ti megjithmen beso qe Amerikanet e kane seriozisht ket punen e shkatarrimit te arsenalit kimik te Asadit?

Ron, un them qe te sqaroheni njiher mes vedi, dilni me nji qendrim zyrtar t'perbashket se ca ndodhi dhe si dhe pastaj bejeni publik versionin perfundimtar. Se puna eshte me qit dhe naj msim

Roni; " ....alidemso, ti megjithmen beso qe Amerikanet e kane seriozisht ket punen e shkatarrimit te arsenalit kimik te Asadit? ... " 

smiley Rono, sikur ke pesuar diçka ne koke. Po u bo gjith ai skenar me grupin qe perdori gazin kundra atyre femijve, vetem e vetem t'ia hiqnin nga duart Asadit ate arsenal armesh kimike. Mezi u arrit deri ketu, (dhe Asadi lutet qe asnje shtet te mos pranoje) tek marrveshja USA-Rusi per shkaterrimin e ketyre armeve, ndersa ti mendon/beson se amerikanet po tallen. Uueee, diçka do kesh pesuar tani nga deklarata e Rames, duhet te jesh ekzaltuar komplet. Te jane prish fijet e llogjikes. 

Nuk po te kuptoj mire alidems. Ti po thua qe eshte deshtim i Rames qe u detyrua nga presioni i shoqerise civile Shqiptare te nderronte fjalen e te thonte JO? Dhe gjithashtu po thua qe duhet te kishte edhe me shume mungese transparence, me shume mjegull? Dmth qe Rama t'i sillte armet e mos t'i thonte gje popullit?

Nuk ishe ti ai qe, me te drejte, ishte kundra sjelles se plehrave te zakonshme? Dmth ti je kundra plehrave te zakonshme por pro atyre toksike qe mund te shkaktojne vdekje njerezish nga ndonje aksident i mundshem?

Gjembo, siç duket nuk me kuptu mire.... duhet ti ndajme keto dy çeshtje.. plehrat dhe armet kimike ( se e kane marre kete neologjizem, pasi ne te vertete nuk jane te tilla) Me plehrat, si ne kohen e Nanos me Bechettin, dhe ne miratimin e Sales, ne do te ishim kthyer ne nje kosh plehrrash, pasi nese e ke ndjekur situaten kohore, gjendja e plehrave ishte bere shume kaotike ne Itali, dhe atyre do tu binnte me lire te paguanin per ti sjelle plehrat ketu se sa ti shpinin per riciklim ne Gjermani apo gjetke.... e gjithashtu do te perfitonin edhe ata qe do te perpiqeshin te riciklonin pislliqe te tjera ketu.... kurse per keto lendet kimike situata do te ishte krejtesisht ndryshe. Keto ishin vertete lende te percaktuar si te tilla... pra nuk ishin domate dhe bashke me to do te sillnin dhe koçifoz  qe do te trajtohej si domate, por ishte vertete koçifoz dhe do te trajtohej si i tille. Nuk di a e kupton ndryshimin.

E sa per mungesen e transparences per procesin, une kam edhe nje mendim tjeter.... Rama ose ka pritur propozimet per benefitet qe do te siguronte nga pranimi i ketij procesi, dhe ato nuk i erdhen, ose ka bere propozimet e veta po per benefitet qe do te donte dhe perseri nuk ja kane pranuar...  politika ne radhe te pare eshte ekonomi... kur ke ekonomi, politiken e ben me lehtesisht.

Dhe per ilustrimin ekesaj qe sapo thashe... Turqia vetem nga perdorimi i bazave te veta nga amerikanet ne luften kunder Irakut perfitoi 4 miliarde dollare....dhe se Franca, para Shqiperise, per procesin e shkaterrimit te armeve kimike, kerkoi 40 miliarde dollare... kur nuk ja plotesuan u terhoq, dhe tashti atje do te shkojne, vetem sa te bejne parate... ja kaq e thjeshte eshte.....

Nuk e di se cfare mendon Alidemsi, por une bashkohem deri tek mungesa e menaxhimit. 

Une per vete mendoj se duhej te kishte perdorur arsenalin mediatik formidabel qe zoteron per te pergatitur opinionin publik dhe te kishte gati nje strategji menaxhimi per cdo skenar te mundshem, per ti shuar zjarret qe ne lindje. 

Kurse Rama e la plagen te behej gangrene deri ne piken e vlimit dje, kur nuk kishte me kthim mbrapa. 

Sala me ate tjetrin do marrin padyshim pjesen e tyre (te madhe) te fajit qe u takon, por pergjegjesia kryesore per paaftesi i takon KM.

Mister Halim eshte shume worry se Edi Rama ka decievur Popullin, Evropen, Sirine, UNO-ne, dhe above te gjitha, The big Aleat, United Shtete of Amerika.

Si tha ai "Prit. Priiit. Mire ne, po bota? A do na besojne bota?" Faap, buzeqeshja ngrin ne buze. 

 

Per dashnoret e helmit fillojne prenotimet per Siri. Pakete oferte, perfshin gjithe shpenzimet, edhe ...smiley

e megjithate ne akoma nuk dime se çfare kemi humbur ne te vertete.... te gjitha keto sa themi jane vetem hamendje, po se ç'humbem ne te vertete nuk e dime....qeveria nuke beri te ditur draft marreveshjen.....

I dimë, i dimë ca gjëra, veç prej komunikatës:

- Asnjë mbetje nuk do ngelej në Shqipëri pas demontimit.

- Procesi do përfshinte dhe demontimin e mbetjeve të tjera kimike brenda Shqipërisë.

Sikur veç këto të dyja të ishin të dhënat, I would think about it. 

Pjesën tjetër do e marrim vesh kur të marrim vesh gjithashtu se në cilin vend do shkojnë armët kimike të Sirisë.

Tani, po i themi JO SHBA-ve sepse nuk kemi kushte

..po ti kujton se nuk e kupton amerika humbjen e kohes dhe lojen e ndyre te  Rames qe i futi  me ket zallamhi  te panevojshme.smiley

E kupton e kupton,  dhe Saluku i kerkoji te jape per hir te zotit doreheqjen para 5 minutash. Nga bohet Lulismiley

Une the qe Prekureria te filloje hetimet per armet kimike serbe qe u asgjesun ne Shqiperi, tja rrezervojne nje qeli per Imamin he per he smiley me pakete shtese promocion per KM.

~66ton

Isha kunder ktyre armeve se shqiperia ka qimen e derrit e dicka do shkonte ters. Po kur lexova oferten sot them qe ja futem kot e triumfoi injoranca popullore dhe turma. Ca ka luftu shqiperia per 20 vjet? Afrim me evropen levizje lire prosperitet ekonomik. Patem nje mundsi te arte e sditem. Edhe kush, ne qe per 20 vjet kena ngrene e thith helme e plera. Kjo o si ajo barcaleta me ate qe e dinte qe i shkepej gruja po zbote gje. Nje note cunat e lagjes...o bedri ty te shkepet gruja. U skuq ku se e degjoj ter lagja e i ra nuri edhe hy ne sherr me von nderin ne vend. Hongri dru, gruja prap i shkepej po qe i qete se e boni te veten. Ne e dime qe jemi me te mjeret e evropes po kur na thone grop erash e evropes na bie nuri. Vk. 

Isha kunder ktyre armeve

 

kur me koko? xakja po, ai ka qene kunder qy n'minuten e pare po ti?

Po lexo o burr ca do ti ti sjell me link

Ambasada e SHBA-ve : Respektojme vendimin e Kryeministrit Rama

smiley

eh mire o mire, une them ustallare...

Po keta kur e bene kaq shpejt pergjigjen?

Tani me shpjegoni nje cike mua ju, se helbete pa shkolle une...

Une kuptova qe tha se Shqiperia nuk i ka kapacitet per te ndermare kete aksion, por me asistencen dhe teknologjine e SHBA dhe perendimit mund ta beje duke zgjidhur dhe shume prob te vetat qe ka. KAQ ishte deklarata sepse kusuri ishte e gjitha politike PD-PS.. Une JO nuk degjova degjova vetem nje PO parimisht. 

Ma shpjegoni dot do vijne keto arme apo LHL cfaredoqofshin, PO apo JO ??

Me falni nqs kam kuptuar  ndonje gje gabim.. une personalisht nga Rama nuk mora asnje lloj pergjigje konkrete, ndoshta nuk kam degjuar mire, nuk e di... Vertet ju lutem te me shpjegoni nga ana teknike, pa hyre ne politike PD-PS, Amerike po , amerike Jo, gjithashtu duke neglizhuar faktet qe genjeu apo jo per nje marveshje qe kishte bere me pare. Vetem me ato qe tha sot cfare u kuptua.. Une personalisht nuk mora vesh asgje !!!

Po gezojme kot thua, se une s'e degjove fjalen?

Une desha tha , po ju s'me late ose nuk mundemi !smiley

Occam's Razor. Hipoteza me e mundshme eshte ajo me e thjeshta.
U terhoq nga presioni publik. Kaq. Tjerat jane kontorno mbi pjate.

Gjergji, mos na e pri gezimin nashti! smiley

Tani e kexova dhe me ca mora vesh ktu do behej cmontimi. Mbetjet do coheshin diku tjeter. Po ky detaj e debat su bo kurr se kokcepshat i zuni histeria katunare. 

Gjergjo, ia ke kaluar dhe atij oktapodit te famshem. Bindja e jote per PO ponoi, anaplla por s'prish pune. Ta patem thene qe ti ishe shpresa e fundit, dhe nuk na zhgenjeve.smiley

Shqipëri. Ambasada deklaron se respekton vendimin e qeverisë.

 “Ne e respektojmë vendimin e Kryeministrit.Shtetet e Bashkuara vlerëson Qeverinë e Shqipërisë që i dha konsideratë serioze për të mbështetur përpjekjet ndërkombëtare për të eliminuar materialet kimike luftarake të Sirisë në një mënyrë të sigurtë. Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të punojnë me aleatët dhe partnerët, si dhe ONAK dhe Kombet e Bashkuara për të siguruar eliminimin e këtyre armëve.”- thuhet në reagimin e ambasadës. 

 

 

Nga kjo deklarate e zymte gjithashtu.. mund te kuptojme qe Shqiperia ndoshta nuk ja ka mbyllur perfundimisht deren LH

 

Aman ti vazhdo thuaj qe do vijne gjersa te shkojne diku tjeter. smiley

po  jo bre Tirona prob eshte qe nuk tha JO..tha PJO

Ore c'do gje ben vaki. Por ne kete bote eshte veshtire te mbahen sekrete. Nejse ishalla te kemi shpetuar. Po edhe amerikanet nuk kane ndonje interes te cojne keto arme ne nje vend qe mund te kaloje ne trazira e te dale jashte kontrollit, sic dhe u tregua qe mund te ndodhte. Merita i takon miletit e sidomos rinise qe e kapi menjehere thelbin e problemit. Rrofte dhe Interneti.

DO ZOTI  eshte si thua ti,,, une personalisht nuk kam asnje polemike me kete gje.. thjesht dua nje sqarim qe keto arme apo lende helmuese nuk do shkelin KURRE ne SHQIPERI... kaq !!!!

Po nuk ke si e mbyll deren. Po sikur te ndryshoje mendje Assadi? Ato arme duhen shkaterruar, kjo nuk diskutohet! Ajo qe duhet thene duhet thene. Nese ne kemi mundesi te ndihmojme duhet te ndihmojme por me ate qe kemi mundesi ama.

Te fala Sandrit!!! 

Megjithate per i gjo mu bo qejfi. Qeveria sherbetore e vullnetit te sovranit popull. Demokraci puro.  Populli flet, qeveria realizon cdo populli. 

prej ketij deshtimi ...

Me fal alidemso se ty me thone te drejten nuk kam qejf me te lexu me terminologjine e P.Komuniste te Reformuar alias dengelisteve revolucionare ! Cfare quan Deshtim dhe perse e quan Deshtim ?

Flas gjithmone ne kushte te Demokracise ku gjerat si me Magji shndrohen ne njera tjetren si psh Deshtimi ne Sukses e Suksesi ne Deshtim...smiley

Mendoj se duhet gjuhe tjeter si psh  Vonesat neTransparence sollen Histeri Kolektivete Manipuluar . Pa 'bishtra " te bartur nga Yhyha si " Deshtim dhe Fitorje " ....gjithsesi veme re se zakonisht perdoret Alternative edhe ketu ne Usa dhe Kudo !

Rrjeshti i fundit eshte shume FLU ...Per te perfituar eshte nje Vendim Absolut IMI ! Vetem nje Miop e Injorant mund te shihte ne kete Fakt nje "Permbysje " sepse ate nuk do e merrte persiper askush dhe mbi te gjitha askush nuk ka Kellqe per nje 97 pervec shprehjeve emocionale !

drizo, une e quaj deshtim refuzimin e Rames.... dhe do apo nuk do ti, e quaj deshtim edhe te Shqiperise... Ky ishte per ne nje shans i humbbur me vetedijen tone histerike kolektive... Komentin tim lexoje te plote se sty e gjen edhe pergjigjen e pyetjes tende... Rama detyren qe i vuri vetes, duhet ta shpinte deri ne fund, permes nje transparence te mire mbi procedurat, faktet apo edhe perfitimet... qysh ne krye te heres, se njerezzit i tmerroi rejja radioaktive, helmimi i kastravecave dhe i patellxhanave, apo edhe ndotja e detit dhe nuk do te arrinim te benim dot shurren ne det.... Ja pra kjo ishte histeria kolektive e turmes e cila u la ne meshiren e valeve te detit te marrrezise dhe nuk doli asnje kapiten i mire ta drejtonte kete varke ne limanet e mundeshme... Une kam bere nje dy komente te miat mbi kete çeshtje, por nuk ma varen shume bile edhe me ironizuan, por une kaq kellqe kam.... e kryeministri im, qe eshte dhe dy metro burre kka kellqe me te medha se te miat dhe duhet ta kishte bere kete proces qysh ne fillim....

smiley me pelqen kthelltesia jote sot Alidemso smiley

po ca flet o burre? Po cfare shansi i humbur me helmet kur Rama kishte ndaluar kanacet dhe kartonat? E kupton paradoksin?

Rama doli vullnetar per helmet se mendonte te perfitonte ndonje mbeshtetje nga Washingtoni dhe bile nxori vete edhe vjedhjen e votave ne Korce per te humbur vemendjen nga gjema e helmeve dhe nuk diti ta menaxhonte situaten hic dhe renien nuk e pati te lehte, por perplasje ne toke me turp qe i pamundeson te jete me kryeminister.

100% me ty alidemso. Maj mend i vogel thoshte komshija vaji italjon i operacionit pekikan ishte me baze bitumi. Asnji te lagja se blente. Avionet amerikan qe bombardojn beogradin kur kalojn mbi shqipri hedhin ilac gjumi. Portieri kamerunit luan me tuta se e ka 50 cm. tu fik cigarja ta dredh. Zezaket vijn ere (dhe un gamori qe merrsha frym me mushkeri prane njones me verifiku infon shqiptar). Jena rrace ariane. Ne elbasan jan gropos 2 ton ar. Armet lhl do i bojn macet me tre bishta dhe bebet me sy ciklopi. Peshk me djath helmohesh.  Ne jena keshtjell injorance mo burr. 

Koko.jam kenaq tu lexu komentet tuaja keto dite hahahah

Ne jena keshtjell injorance mo burr. 

Kto jane fjalet e dites. Qesh me vete sa here e lexoj... aaaaaah po si nuk marojn me burr. mka thane baba mue.

Ata qe thone fitoi vullneti I popullit ku e dine se shumica e popullit ishte kondra?

Duhet te hapim nje sondazh tek PPU:

 

Si Do Votoni Ne Referendumin Qe Do Mbaje Partia Demokratike Per Armet Kimike?

Te sillen por jo Me Edin KM sepse nuk ofron besim. Saluku kerkon publikisht doreheqjen e Edushkes ndersa Luli sdihet ku eshte.smiley

ky nuk ngjan as si humor, ky duket me shume ngushellim morti.

Referendumi i PD ishte nje nga menyrat e presionit per te arritur tek JO-ja e detyruar e udheheqesit tend amator e delirant.

Ca bohet me ate Kubanin? 

ruges jemi. Kjo sdel pa kurban. Nje kurban politik eshte i paevitueshem kur kryeministri ka genjyer, ka mashtruar, ka zemeruar ne keto permasa.

Kredibiliteti dhe imazhi i Rames dhe qeverise eshte pertoke tani.

I eshte ngrit Salukut me Lulin, apo Strazimirit e Halimitsmiley

Jo vetem qe fitoi populli, po shpresoj te jete mbyllur njehere e mire ideja e "cekut te bardhe". Nuk ka lemoshe per zhvillim, si cdo vend we have to do it the hard way. 

Kush fitoi kredi politike ta analizoj Roni me Leftin 

a thu ta kete perfshi kte mundsi qekur beri programin e zhvillimit para zgjedhjeve? se te objektivat dhe rruget qe kishte, nuk me zuni syri kund qe mjeksia falas, ulja e taksave etj do financoheshin me paret e amerikes. Ja dogjen kto zhulsat qe nuk dun me u la me sapun. Se sarina ishte thjesht sa per t'i shty shqiptaret drejt higjenes, qe t'kapnin sapunin me dore

Ai mbi te gjitha doli qe s'ja ka haberin ca vendimesh merr, po nejse, per here tjeter ky muhabet. Po degjoj nje pjese fjalimi tani, po i shan te gjithe, pastaj ka thene jo. 

Cfare vendimi? Ku e keni vendimin?(pjese nga fjalimi)

Eshte nxi nga inoti, se po i vjedh Saluku me Bashen gjithe popullaritetin, prej kesaj gafe me nderkombetaret.smiley

po pra. thote u thashe jo sepse nuk plotsonim kapacitetet po pastaj inatoset me kto qe nuk deshen qe te pastrohej shqipria...Nejse, t'pakten Ronit nuk i iku mitingu i organizum ne washington kot

...ne jemi mesuar ti duam gjerat for fee...gjithmone...nuk funksjonon kjo gje ne boten e civilizuar

Jo, funksionon rritje ekonomike normale, e jo blerje favoresh sic donte tu bente kete here. Kete po thonin njerezit aty, "nuk duam lemoshe". 

Mir o mir po ai i mencmi thote qe pervec punes papushim duhet dhe icik fat ne jete. Ky qe rast i mire. 

Per nje individ po, per nje shtet fati nuk ka rendesi fare. 

Dhe shtetet endri vihen kajher perpara shanseve te tilla. Sidomos shtetet e vegjel. Ne me punen ton i ver ne uj kemi vere. 

Mire u mbyll paq edhe kjo pune.

Tani kujdes nga prezervativat se bota e trete furnizohet me skarco qe kane ndotje kimike.

Dikesh qe je patriot, do qe te shtohet rraca.smiley

Qe te mos humi raca, sepse tani prezervativat perdoren qe te mos zeje skollomento dhe SIDA, jo qe te mos besh femije.

Kjo eshte ide $$. Ti vene nei si valvo nje drejtimshe.

Eshte shume interesante si eshte lene kjo gje krejt ne fund, ne diten kur u mblodhen ne Hage. Interesante. Ndoshta kishin planifikuar per te thene jo, dhe prisnin diten. Gazetat e huaja shruajne qe ra poshte plani ruso-amerikan me pergjigjen e Shqiperise. 

yyyf sa u lodhëm

Po qajne me lot te zi "keta specialistet" te cilet prisnin me padurim ndonje kothere buke te helmet nga menxa e Daj Samit

Aty e kane Sirine, mund te mbledhim ndihma per rrugen.

Kam qene pjesemarres ne ket proteste diten e sotme qe nga ora 12:30 deri para pak minutash, ka qene nje ndjesi e shkelqyer, nje proteste krejtesisht qytetare dhe apolitike. Me djem e vajza te reja, te guximshem, te sjellshem, te paster e qytetare te mirefillte. Bravo te gjitheve per sjelljen e treguar, vetem kjo proteste disa ditore detyroi qeverine te thote Jo. Respekte te gjitheve.

smiley Bravo ju qofte

Kjo qe thoni Sonik, (po pergjigjem me fjalet e plakut tone te urte e te mençur te PPU, Graves) Na mbush me gezim dhe krenari, se ne Shqiperi po rritet nje brez apolitik dhe qytetar, i ndergjegjeshem per fatet e veta. 

Sonik nqs se ke problem, a mi shpjegon arsyet se pse nuk do qe LHL te shkaterrohen ne Shqiperi?

Faleminderit.

edhe sikur te kishte marre vendim te kundert, kjo ishte shembull per t'u pergezu. Te rinj qe nuk lane politiken t'i merrte neper kembe. Kjo eshte shenje e mire, tregus qe qytetaria qe e dinim te vdekur, eshte gjalle.

dihej qe shqiperia nuk i kishte kushtet tekniko-njerezore dhe se e shumte qe mund te bente ishte te vinte ne dispozicione territorin e vet. populli u manipulua si gjithmone, injoranca shtoi panikun dhe arriti puna qe u tha jo.

Je shume I sakte dhe ke nje like nga une. 

u humb nje rast shum i mire, mund te na vinte teknologjia dhe njerezit e duhur per te shkaterruar edhe lendet tona kimike e per te pastruar vendin, lere pastaj leket qe mund te vinin ne shume forma ndihme per kete arsye...

Me fal po nga cfare do pastrohej vendi, nga shishet plastike qe sjell ishmi ne Rodon? Ti kujton se makinerite qe do sillnin jane te pergjithshme qe djegin te gjitha llojet e plehrave? Dhe qe do i linin mbrapa aty per ne?

po pse pak mbeturina toksike mund te kete ne shqiperi? bie fjala ndonje fuci mes plehrave te italise? pastaj reaksionet kimike per shkaterrimin e lendeve mund te jene te shumta, dhe modifikime makinerise mund ti behen per ti pershtatur..ndoshta e kam gabim...

marre nga fjalimi i Rames:

Një nënë e re nga një pikë e tillë në Elbasan më çonte një mesazh, “O kryeministër, në fshatin tonë ka fëmijë me tumor çdo vit kurse ti do me na i vra krejt fëmijët”.

Ky ishte njëri nga mesazhet që u lexova partnerëve tanë gjatë diskutimeve dhe në fund, të gjithë ranë dakord se Shqipëria e meritonte me patjetër që ekspertët më të mirë të botës, bashkë me teknologjinë më të shkëlqyer për mbetjet kimike, të mos shkuleshin nga Shqipëria me të mbaruar punë me mbetjet e Asadit - po të vazhdonin punën në Patos-Marinzë, Ballsh, Fier, Elbasan, Rubik, Laç, Berat, Lushnjë, Bajzë, Rrëshen, Fushë Arrëz, Prrenjas, Burrel, e me radhë të tjera, për të mbaruar punë njëherë e mirë, edhe me mbetjet e rrezikshme të pesëdhjetë vjetëve komunizëm, plus njëzet vjet barbarizëm mjedisor.

une kete muhabet po e beja dy ore para se te fliste Rama...

Po mer po u humb ajo teknollogjia e koshit kimik..se po te instaloheshin ajo teknologjia do ta kishe kaq thelle brenda..sa pergjithmone gjithe helmmet e bombat e botes aty do ti sillnin me justifikimin e investimit te Daj Samit dhe ty do te varnin ne qafe "medaljen e Qyetarit te mire Global" o mjeran

Si ju a nxe goja me kaq qejf te flisni per ofrimin e vendit si te ishte kosh plehrash! Ja pra e moret pergjigjen nga populli!

po mire, italia, amerika ,franca, gjermania etj vende qe prodhojn mbetje toksike dhe qe kane makineri dhe personel te specializuar mos valle po vdesin dita dites nga ky proces?

Djale Amerika eshte 10milion m2 mbushur me shkretetira,djerrina dhe ishuj..Shiko se ku i shkaterron SHBA per vete keto arme. ndersa ti nje copez vend mikroskopik te ngjeshur si sardelet, ndaj mos bej krahasime te tilla

Ne fakt Greqi ka ishuj plot dhe me afer me Sirine. Pastaj kemi Jordanine, Turqine, te gjithe aleat te Amerikes.

Dora nuk kane klleqe ta benin ne Greqi se e dine mire reagimin qytetar atje, ndersa ne na piketuan si delet amerikane te kontinentit...por kesaj radhe si kishin bere mire planet dhe se prisnin kete reagim qytetar..mendonin se reagimi do te ishte i vaket si puna e ligjit te mbetjeve 

He mo se ka hap tunele Enveri plot per ate pune. Jane sarine proof . lol 

sic e tha dhe Rama ne fjalim, nese marveshja arrihej, shqiperia maksimumi vinte territorin ne dispozicion per shkaterrimin e lendeve kimike, ndersa mbetjet duhet ti dergonin jasht shqiperise.

Po or po vetem halene donin ata se by..en e kishin...Sa per mbetjet pyeti ca ata amerikanet a jane kujtuar te marrin ato 80tonet e arsenikut ne Qafmolle qe kane kaq vite dhe dergjen? Se akoma po luajne kungulleshat me OSBEne?..Ups mer jahu! ....per keto mbetje po krenohesh Rama qe i kishin garantuar se do vinin te pastronin me "Operacjonin helmimi i Dyte" por nuk e sqaroi publikun se si ishte ne te vertete puna e tyre..Po u futen ne vend harroi ganacite se gjithcka mbulohet nga pluhuri i harreses sic po ndodh dhe jane shqiptaret ata qe vuajne pasojat / Keto jane standartet qe ju vene vendeve te botes se trete..Merri dhe mbyll gojen!

OQI

Plotesoni fjaline:

______ ja la ngjalen ne tigan _____. 

 

P.S. What about 5 pi*at, kush do ti marre tashi?

Piktori Ja la ngjalen ne tigan Derrit te kenaqur Migjeniansmiley

Sa me vjen inat mer daj.... po si i humbim gjithmone ne shqiptaret shanset qe na jep historia...???? gjithmone... edhe atehere kur behet deti kos... ne na humbet luga.....

Fituam shume me shume aldems.. fituam demokracine qe do ta gezojme ne dhe brezat qe vijne, ne nje Shqiperi pa arme kimike.

Asigjo nuk fitum mer daj, jo demokracine po as i kanoçe me kola nuk ke fitu.....Ti ke nje Shqiperi me plot helme dhe nuk do te kishe shans qe te kishe arme kimike, Ndaj nga mungesa e informacionit ti ke ket pershtypje....Po si ti edhe shume te tjere... eshte ai llafi i te madhit Dritero.... na zuri shiu i te marreve.... dhe une i mbetem besnik kesaj shprehje jo per edin apo Saliun, po per tere Shqiperine..... e humbem nje shans.... ato arme do te demolizohen ne mos ne Shqiperi diku tjeter, po ne dolem si gjithmone.....te dhjere por krenare...... ah mer Dor Keko se ke lon nji postulat per ne Shqiptaret.... te ndritte shpirti aty ku je.....

Une perseris ate qe thash tek tema tjeter, hidhuni ne krahune duhur te historise smiley Jane akte te marrezise ato qe bejne kthesat me te medha historike. Gezoju sot fillimit te demokracise ne Shqiperi dhe shume shpejt ke per ta pare ndryshimin, ish-et sot po japin britmat e fundit para se te hidhen ne pusetat e historise... ka shume pune per tu bere kuptohet, por tranzicioni dhe kucedrat e tij jane sot kafshe qe po hedhin vicklat e fundit para se te japin shpirt.

As edhe nje gje nuk kemi humb, nuk ka cek te bardhe aty jashte per ndonje vend, cdo gje qe do e merrnim do e paguanim me dicka. 

Kosi ka pas ekzistuar me kohe aty Alidemso, por ju aty mrena nuk e shihni, ndoshta ju duhen syzet, dhe syzet une ua kam dhone, VQ, pastaj krijohet edhe luga/piruni per ta ngulur tek mirqenia. 

Ja dogjen kto zhulsat qe nuk dun me u la me sapun

..me vjen keq bredho qe don me fajsu zhulsa per ket perfundim te marveshjes se Rames me USA.fajin ne te vertet e ka ai kelyshi i kuq qe dha ate interviste tek LEMOND kuptohet ene me dijenine e Rames ,Por besoj se nuk do ti ket shpetu Arvizut ky detaj.smiley

Ta gezoni demokracine te dashur bashkeatdhetare. Tranzicioni mbaroi. Sot pushtetin e ka populli dhe qe sot e tutje garant i kushtetutes do te jete populli sovran! smiley

Athere populli te angazhohet per te ndryshuar ato maskaralleqet qe u bene ne 2008 brenda nje nate.. atje do ja  shikoj bythen ketij populli.

Futi nje parashikim Gjeke, sa shanse ka kjo qe te ndodhe?

smiley

Gjergj, sot keni hedhur gurin e pare per nje shqiperi demokratike. Duhet qe te jeni me te perfshire dhe te ndalni qe veprime te tilla te mos behen me dhe qe zeri juaj te ndigjohet ne problemet qe ju perkasin. Nje shprehje e urte thote "po nuk qau femija nuk i jep qumesht nena". Ja keshtu smiley

Populli shyqyr qe shpetoi bythen, ti dashke dhe t'ia shohesh, prit njehere se mund te jete ne gjendje jo fort te prezantueshme nga c'hoqi.smiley

smiley e bukur kjo

po ca lesh demokraci fitoi mo 1oora, a thu se tha jo se po protesto populli. ky eshte manipulim politik i shemtuar. populli demostroi ne erresire totale informacioni qe e la kjo qeveri. eshte shume e thjeshte: me zemer KM do e bente edhe pa pyt popullin hic fare. nuk kemi kushtet as me minimale per te qene partner. a thu se ne na u vune kushte teknike, materiale. kane ardh ekspertet, kane studiu terrenin, kane thene pavareisht deshires se mire tuajes, nuk keni kushtet me minimale ta beni. del tani pas nje jave gjullurdia dhe akuzo opoziten. ata qe protestuan i treguan gishtin e mesit opozites dhe nuk i lane shancin me te vogel qe te manipulohej kjo proteste. 

Gia ti qe ke nivel duhet te mendohesh me teper para se te flasesh, patjeter loja ishte e madhe. Nuk dua te futem ne detaje se plasin pucetat pastaj... por ne loje ishte fundi i tranzicionit te dhimbshem dhe fillimi i demokracise ne Shqiperi. Kjo nuk dmth qe jemi demokraci e zhvilluar akoma, por nuk jemi ne tranzicion. Eshte vendosur linja e pare e kufirit politik. Te tjera do te pasojne ne vitet dhe dekadat ne vazhdim. Shqiperia eshte ne rruge te mbare, gezoju kesaj smiley

po, vetem ne nje veshtrim dimensional ke shume te drejte. njerezit protestuan kur qeveria nuk i informoi. eshte demokraci reale. problem tjeter pse qeveria nuk i informoi, dhe edhe kur i informoi, i informoi mbrapsht. kjo eshte demokraci ne zhvillim. progres raporti u krye. 

...socialistet jane "specialiste" per me manipulu opinionin publik thoshte i nerumi Arbnori,por me ket nuk mund  ti hedhin dot hi syve amerikes .smiley

Ti Gaia ose s'paske lexuar gje e as paske degjuar gje e futesh ne mes kot me kot, ose po genjen hapur tani.
Fiks kjo iu tha amerikaneve: "Nuk kemi kushtet, ndaj behet vetem nese amerikanet marrin persiper gjithe ekspertet dhe gjithe ekspertizen, gjithe proceduren" . Ti tani thua: "Nuk eshte se u tha keshtu". Sy per sy. Ndersa atyre qe dolen ne proteste u tha qe jam i lumtur qe dolet, ti thua qe i akuzoi. Tani ti ose ben, ose s'e ke haberin fare per ca po flet.

"Shtetet e Bashkuara e vlerësojnë faktin që Qeveria e Shqipërisë e shqyrtoi seriozisht mbështetjen e përpjekjes ndërkombëtare për të eliminuar materialet luftarake kimike të Sirisë në mënyrë të sigurtë... Shtetet e Bashkuara dhe Shqipëria kanë një miqësi të fortë dhe jetëgjatë. Ne vazhdojmë të mbështesim qeverinë dhe popullin e Shqipërisë teksa punojnë për të ndërtuar një shoqëri më të drejtë dhe më demokratike" Ambasada Amerikane

 

Pu pu pu cfare te bo opozita anti-amerikane, cfare to bo!!!

Per nji cik qene tu na prish me Ameriken. 

I bej thirrje cdo demokrati te thjeshte, te ndershem dhe te sinqerte ti bashkohet me perkushtim sfides se z. Bamir Topi per te pastruar opoziten shqiptare nga elementet anti-amerikan.

Faleminderit! 

Ron, po dhe ti ne opozite paske qene qe organizove mitingun me ate letren publike qe nxorre ktu? apo paralel organizove naj anti-miting?

smiley

Pjer, si lidhet kjo ceshtje me obligacionet e CO2? Mos bene gje gabim, apo s'ta kerkoi keshillimin as qeveria? 

Po ku ma kane kerkuar noi here keshillimin o Xhibooo. Une gjithmon iu kam ofruar keshillimin, gratis ore gratis, por hund-derrat nuk dun me pyt, as me nigju. Le te rrijne si te dhjere, se te dhjere jane. Po nje here ore vetem nje here te me kishin thirur per te me pyetur a ndigjuar, do ua beja kabull te gjitha, do ua falja te tera mekatet, por keta kaka (si te PD, si te PS, si shtetaret/administratoret e tjere pa parti) as e kane marre mundimin, dhe e di se pse ; Sepse jane te tredhur, jane me cene, me njolla, te dhjere, te kontrrolluar, te komanduar, te posaqisur. 

Une gjithmon iu kam ofruar keshillimin, gratis ore gratis

Ketu qendron problemi Pjer. Thone ata qe ky e ka me te futme se gratis nuk jep gje njeri lere pastaj mend (pervec ketu te ppu, po ajo eshte per ceshtje me madhore). smiley

Provo te vendosesh honorare dhe hajde flasim pastaj. smiley

Dhe tani ti futemi punes per ta bere shqiperine nje vend  agricolo-turistik ! smiley
 

Sa te kemi Pjerin shnosh e t'forte bar do hame dhe BB dhe FMN nuk ia shtrijme doren...

Me gezimin e protestave mire do ishte, qe njerzit te mblidheshin me date 22 per pastrimin vullnetar te Shqiperise. Do ishte dhe nje ogur i mire per 101 vjetorin e Pavaresise qe po afron.

Nderkohe realisht shpresoj qe Kosova te mos jete skenar i dyte.

ti vertet shpreson ne 22 nentora ??? smiley 

Porque no? Njerzit jane me sensibel tani.

"Mire",tha. :E rregullove traktorin? Tani beji shurren bahces!" smiley

Ah, po. Propozoj qe dita e sotme te futet ne historine e Shqiperise si "Oqi"* Day

*oqin e shpjegon Nemesis.

smiley

 

 

Ti mund te kesh te drejte.  Vetem nje merak kisha une:  keta ekspertet amerikane te ishin aq te zote sa te kuptonin c'jane te zote te bejne shqiptaret per pak hajdutllek.  Mendo tani qe sapo te vinin fondet gjeja e pare ne trute e shqiptarit trim e liridashes do ishte si t'e "fitonte" ndonje gje.  Edhe ketu perfshihen qe nga politikanet qe duan te vjedhin gjysmat e fondeve deri tek fshataret qe duan te vjedhin bidonat per skrap.

U zgjua vazoja me Lule mer jahu po flet me ze te larte tani smiley

"Ka kurajo te merret me sportin e tij pervers te sulmit te opozites"...... 

"Satrapi Orjental"...... smiley

Po Flet Luli. Po e akuzon Ramen per JO te mekursmiley

E tundi Luli!!!

lulekuqet mbi mure!!! smiley

ndofta ndofta, kete e ka zgjedh Sala nen optiken : "PD do rri qe do rri shuume gjate ne opozite, vejme Lulin kryetar dhe e kemi te sigurt kete :  smiley

ahahahaha, jo jo, ky eshte vertet  impossible ! ça te largume nga foltorja !! smiley

ca te boj i shkreti?

 

Nigjo ki kujdes, se ai mund ta boj megjithmen dhe pastaj do te mbetet pishmon shpirti i Lul Bashes. Do te duket sikur te ka lexu dhe e ke shty ti drejt aktit burreror!

eshte shpirti i ish-ministrit te brendshem qe do i kete pishmon gjithe jete 9 jetimet e 21 janarit ! ai te boj si te doj, une kam per detyre ti tregoj Takeshin
 

E dogji Sala, si mohonte Arvizun mbreme? Si gjimnaziste e inatosur. Fare konfuz, fjale i dobet

Mire do ishte qe kryeministri Rama te bej nje takim te zyrat e ONAK ne Hage, sic ka bere dhe kolegu kroat. Nderkohe qe mund ti japim pervec eksperteve , dhe nja ca kontenier nga ata qe kemi perdorur per armet tona, si ndihme per transportin.

Arvizu, miqesia me Shqiperine do vazhdoje e forte. Dmth i paska pas kot ato kercenimet dje. 

Arvizu do ta kerkoje Shqiperine por as ne onderr s'ka per ta pa.

Mbret fare. Kur te vi ketu do vrasi vehten. 

po qetesohu moj zogu, se Mr Ambasador mezi po pret ta le ate "shithole"!!!

Shko pyete njehere. I ke pare ata te tjeret para ketij nuk i ndahet shqirti prej Albanie. Njeri dha dhe jeten me krye ne "detyre." Keta jane mbreter atje. 

po mi zoga, vazhdo mbaji ison lirikesshqiptare dhe legjendave urbane smiley

zocka, une i kam me te pare e degjuar. smiley

smiley te besoj!!!

flm per "zoçken" smiley

Do perfundoje ppu pulari me duket. smiley

smiley me keto rritme qe e ka zene, me siguri qe PO!

PO qe te balancojme edhe JOte e ketyre diteve smiley

Luli i trembet ndonje dhenie OK te Amerikes per fillimin e hetimit te plote te performances te qeverise se meparshme.

Postimi i Sali Berishes ne fb:

FITOREEEEEE!!!

RINIA SHQIPTARE NGADHËNJEU MBI MASHTRIMIN E EDI RAMËS. AJO, ME PROTESTËN E SAJ HISTORIKE, MPOSHTI NJËRIUN QË MASHTROI BOTËN, ALEATËT DHE SHQIPTARËT!

I BËJË THIRRJE EDI RAMËS, PËR HIR TË ZOTIT DHE TË SHQIPËRISË, JEP DORËHEQJEN NË QOFTË SE TË KA MBETUR QOFTË DHE NJË GRIMCËZ PËRGJEGJËSI DHE DINJITET. JEP DORËHEQJEN SE KUSH MBI KËTË TOKË, SHQIPTAR APO I HUAJ, NUK TË BESON MË!!

ZOTI E BEKOFTË RININË E KOMBIT TONË, NËNTORIN E BIJËVE E SHNDËRROI NË DHJETORIN E ETËRVE TË TYRE! PERPARA SB.

smiley

FITOREEEEEE!!!

smiley

Ky eshte helm e kaluar helmit. Ky ka 25 vjet qe vetem na kontaminon token, ajrin, ujin, popullin... smiley

Oboboo! Po doreheqje pse?

sespe ka humb kredibilitetin ne popull dhe ne aleate!!!

Se eshte psikopat!

Confusion at NSA headquarters: Sir, as of the moment we cannot confirm with certainty who is the head of opposition in Albania.  

 Basha: “Për PD marëdheniet me SHBA-në jane kyçe të dorës së parë në të gjitha drejtimet."

NSA: Sir, we are not sure if it is in our best interest to find out with certainty who is the head of opposition in Albania.

 

Po i bojne lajka Amerikes nga frika se eshte dhene urdhri per te pre disa flet arreste "kunder luftes korrupsionit"  qe kerkon Europa per fillimin e anetarsimit. Ju kthye ne boomerang PDse. Edhe ti rrasi Rama brenda sot s'kan kujt ti qahen.

Bravo! Tani te mlidhen edhe nje here per ti thone JO Nabucco South Stream. 3mio m3/d eshte gjitha ai rrezik apo jo?

Ket ceshtje e zgjidhem me sukses. Po tani ne ca teme do merremi ketu ne peshk? Si eshte puna e atij kastravecit te kontaminuar?

Ja nje koment nga Agjencia e Lajmeve Ruse RT (strumbullari i lajmit)

Lilly OfTheValley 15.11.2013 16:57

Of course, who wants to poison their country with old Russian junk. Good for you, Albania!

 

 

Dobica Amerikonet ja lane dopio 6-ten ne dore Putuinit. Ne nuk gjetem dot njeri qe ti merrte armet...gjejini juve!

Pranej e pyta dhe alidemsin qe a je i sigurt se Amerikonet e kan pas seriozisht ket punen e armeve kimike siriane. 

Rono, nuk e kom pa pyetjen tate, po po deshe ma boj prape...

alidemso te pyta qe sa i sigurte je se SHBA e ka pa seriozisht ket punene e shkaterrimit te arsenalit kimik sirian?

aaaa, ket nuk e di te sakte dhe nuk te jap dot pergjigje te sakte.......Ju qe jeni me afer hyqymetit, mbase keni ndonje info me te sakte..........

Roni ; " ....alidemso, ti megjithmen beso qe Amerikanet e kane seriozisht ket punen e shkatarrimit te arsenalit kimik te Asadit? ... "  

Pjer Thomas ; " ....smiley Rono, sikur ke pesuar diçka ne koke. Po u bo gjith ai skenar me grupin qe perdori gazin kundra atyre femijve, vetem e vetem t'ia hiqnin nga duart Asadit ate arsenal armesh kimike. Mezi u arrit deri ketu, (dhe Asadi lutet qe asnje shtet te mos pranoje) tek marrveshja USA-Rusi per shkaterrimin e ketyre armeve, ndersa ti mendon/beson se amerikanet po tallen. Uueee, diçka do kesh pesuar tani nga deklarata e Rames, duhet te jesh ekzaltuar komplet. Te jane prish fijet e llogjikes..."  

 

E ke afer komentit tim alidemso, shiko me siper, vjen ti, Roni, nje komentator dhe une. 

Fabrikat e armeve ne Siri jane shkaterruar dhe armet jane paketuar ne kontenier. Organizata kishte daten 15 si date per vendosjen e vendit te transportit dhe ekspertet e OPAC jane ne kushte shume te veshtira dhe te rrezikshme duke ditur qe Siria eshte nje vend ne lufte. Pra situata sipas lajmeve eshte emergjente, por USA paska opsione.

p.s.vdes per keta Amerikanet qe merren me cdo gje.smiley

mire

Dora, po hajde mbushi mendjen Ronit, qe i thote Alidemsit, se; Pse megjith men mendon se amerikonet e kishin seriozisht (kete punen e çmontimit/eliminimit) te armeve kimike te Asadit. Tani lind pyetja, A do me e çorientu Roni, Alidemsin, apo eshte vete i çorientum Roni dhe nuk beson me ne ate qe besonte qipar smiley 

Kryetari i PD-së akuzoi kryeministrin Rama se gënjeu qytetarët ku tha se problemi ishte çështje e NATO-s. 

”U ofrua si hileqar dhe parzaxhi për interesa meskine të veta. U ofrua si çilfigar duke harrura që Shqiperia nuk është çifliku i tij.
Po të ishte kujtuar që Shqipëria ishte e lirë do ishte treguar seroz me aleatët. Pa qenë nevoja ta fuste në siklet aleatin tonë më të madh SHBA-në. Nuk u konsultua me askënd dhe e mbajti për vete për ta kapitalizuar për vete. Shpresonte të fitonte kapitalin politik.

Basha mori fund, tani qe ia la Rama dopjo gjashten, e perzune qytetaret me gishtin para, dhe qe i doli kunder ambasadori amerikan hapur fare. E dogji Sali gomarin Bashen. Gjynah, dukej premtues.

ky fundi i bashes shpjegon dhe ftyren e vrerosur te Rames?

O Bredho jenu bo si serbet me burr qe fitoni dhe ne humbje...Rames ja vreroset fytyren!

smiley

..e kupton ti Rono se cfare lepuri i ka hik  Rames nga duret apo jo smiley10 miljard dollaro,njehere te jep shancin per bussines  daj semi.Po qe se e humbet nuk shkemben ma veze me ty se i dalin klluk ...smiley

Ron, Erijon Veliaj dhe Likja thane qe duhet te nxjerrim mesime nga kjo. Une them qe duhet te mbledhesh shoket e qarkorit aty n'vashington. Je qe je, sqaroje dhe shokun xake se ky nuk eshte fundi i botes. Vetem nqse ja del me ja mbush mendjen, ke per t'i shpetu jeten. Ndryshe, te trinitrinat ka per t'ngel var. Nuk ja vle them un qe t'bohet burri per trinitrina per ca ton t'qelbet sarine e mustard gas

Berisha eshte aq idiot sa s'rri dot pa e lene ne hije Bashen ne cdo gje. Edhe ne proteste ecte 5 metra para Bashes. Edhe me Ameriken e beri ambasadorin ta thote troc qe Basha s'e drejton PD. Edhe ne parlament gjithandej e anashkalon Bashen. Pak dihej, por ai po e perforcon. Problemi eshte qe nese PD eshte Berisha, dhe jo Basha, ne vota u mor vesh se si shkohet... shpartallohet. Dhe po humbi Basha edhe Bashkine ne 2015, edhe zgjedhjet ne 2017, do t'i versulen po nga brenda PDs e digjet qe cke me te. Nejse se u zgjata shume e mbase s'e kupton dot.

...

vallai...ishte gjynof me e shujt elbasonin fare --- tashti qi osht bo me tynel

p.s. quo vadis illyria....ke njel trok. sapo humbem miliarda dollare...

ne fakt, heret e shkuara ishin bere ne Tirane, jo ne Elbasan. Dhe as kete ehre s'do te behej ne Elbasan.

pse jo...elbasonin kot e kena

ska gjo, miliradat do ti fitojme me produktet bio qe do shesim ne EU...his mos ta ndin!

atje asigjo nuk osht bio....ene nai shampoo bio qe coj atje kontaminohet direkt ne kontakt me ajrin albanez

Berisha ha mut kot, njerezit nuk e durojne me dot kete njeri, u vjen per te vjelle, Nuk e di se si ku njeri tenton te perbalte ate proteste teresisht qytetare. Nuk e di, Sales ja treguan vendin portestuesit dje. Nuk e kishte njeri me Ameriken, thjesht njerezit donin qe qeveria te thonte JO, qe armet kimike te mos vinin keto. Kur erdhi ora 17;00 qe ishte kulmi i protestes, duke qene se internetin e kishin bllokuar (CUDI!!!) ra qetesia ne shesh dhe njeri vuri radion ne telefon te mikrofonin dhe degjonim Ramen, ne fillim spo kuptoj cpo thoshte, nje cast na u duk se tha Po dhe filluan yyy dhe sharjet ne drejtim te Rames, me pas foli njeri ne mikrofon dhe tha qe Rama i ka fjalimet e gjata e ta degjojme deri ne fund. Ne fund tha ate Jo-ne, atehere plasen duartrokitjet, thirrjet fituam, ne vendosem, shqiperia e shqiptareve, kendimi i himnit te flamurit etj... Kjo proteste ishte protest per Ideal, protest me 50% femra, proteste ne rini te paster e te veshur, proteste jo politike sic perpiqen ta flasin ca.

ju lumte rini... po cherrave qe do i zini sot, si do ja vini emrin? 

Te lumte o Belul, na e hodhe te gjitheve, ne rrime ne peshk.

pse mer zar, me ter men doje me shku ne damastrat ti? 

mos e neperkemb misionin e Belulit plako. As per ta amplifikuar nuk ben. Te themi realen: Beluli ishte i derguar,  korrier i dikujt

Dhe ai dikushi rrite per maskim ne peshk.

Ej e nisi gje videon premtume ky me lart? Sa te mcefet qe jeni mer me keq se Beluli, te gjitha per vehte i mbani. E kishte gjo apo s'ja vle?

Sikur i njejti propozim ti kishte ardhur sales, do kishim refrenin "te ka lali xhan, te ka lali sarin"

Mendoj se kemi hedhur nje hape te madhe drejt demokracise. 
Cuditem kur shoh njerez qe lavderojn Ramen, te gjithe meritat i kane te rinjte e ketij vendi qe marshuan ne protesta, sepse te ishte per Ramen armet kimike tashme do i kishim ketu. Shyqyr u zgjua njehere ky popull, dhe e kuptoj qe vendi eshte i popullit, dhe populli duhet ta komandoj. smiley

 

 

Kjo qendron, mese e vertete, asking. 

Eh ju jeni ftof n'mythe fare, populli komandon qe nga koha e Revolucionit Francez.

 

...po i njejti popull ishte edhe per 21 janarin....

ai popull doli ne protesta edhe per gerdecin, dhe per gerdecin vdiqen njerez, kalamaj punonin me arme e bizneset ishin te perfshira me familjen e Berishes, dhe s'u denua njeri. Pse s'pati sukses populli atehere por tani pati? Di gje?

me propozim te popullit dhe miratim nga partia behen punet e mira

.

 

Një vlerësim nga letrarët e rinj dhe krijuesit e tjerë letrarë të PPU-së, i duhet shpënë Kryeministrit të Shqipërisë për gjetjet e qëlluara e me efekt, figurat e pasura letrare, metaforat dhe krahasimet, (referuar krijimtarisë tonë më të mirë) që përdori në fjalim smileyGjithashtu, bëri mirë dhe u tregua si gjithnjë i zgjuar, që nuk dha këshilla për të rinjtë (që një bastard mbrëmë, te opinini i Fevzos i quante turma të përpunuara) si mënyra më e mirë dhe më e lehtë për të humbur besimin dhe respektin e tyre. Përgëzime të veçanta i shkojnë dhe nga ana ime smileypër pasqyrimin me vërtetsi të realitetit kompleks gjeopolitik, kostot ekonomike e politike të aleancës dhe nevoja globale për ndërmarrjen e operacioneve të largimit të helmeve nga duart e vrasësve, ku Shqipëria, po ta kishin lënë, do stabilizonte si gjëndjen me helmet, ashtu dhe këtë zonë nevralgjike të botëssmiley.

Por...eh, nuk na lanë, njëlloj si me ata ushtarët italianë te filmi "Mediterraneo", që deshën dhe ata ta ndryshonin Italinë...por si lanë.

Fjalimi duhet te dale tek kendi i letersise se ppu.smiley

Tamon e keni, do ta diskutoj edhe une bashke me tropizmen nga pikpamja filozofike, se cila eshte primare ndergjegja apo materia.

Kemi leni nje takim filozofik bashke.

 

pergatitu per se mbari qe ti biesh pak me gjate se sa i keshe rene tek Bacon...smiley...mezi po t'presim!

Takim me ke mer Heretik?

Jozefina Topalli ne fb:

 “Të rinjtë janë ngritur si vullkan që nuk ndalen më! Rama vazhdon të fshihet! Ai i ka pranuar armët kimike! Ai i ka gënjyer shqiptarët për armët kimike! Protesta e të rinjve për dinjitet dhe të vërtetën është vetëm fillimi!”.

Nuk e marr me vesh se cfare perfaqesojne keto idiotet e PDse. Si ka ngel gje tjeter vec llumit.

Gjusepina Pedonalja perdor gjithmone pikecuditese ne fund te fjalise. E kam vene re prej kohesh . Nuk te duket habi?

Po qan Luli . S'i eci as me 20-cen, as me lendet kimike. Po populli akoma s'di ne ka votuar drejt apo jo , por di cfare ka kundershtuar me vota, ndaj, pse e ben veten legen, or burre.

More  nje pyetje te theshte kam une; ... per disa kokrra opinionistesh: 
Kush ka dale i lare dhe ashtu  i fituari,  ne kete  histori dhe kuh i menderosur, si gjithenje?Kush proamerikan dhe kush antiamerikan?Ju kujtohet disave,  qe... bredhin neper basen, pa thene asnje  gje te mencur, se qysh ne fillim kam thene:

Nuk do te vine ato arme ketu.

Dhe se  atyre, ... qe caktonin dhe daten e sotme, te firmosjes per ardhejne e armeve, u ka ra perfundimisht hunda ne ...m

Spartak Ngjela tha dje qe mund te kemi trazira nese Rama thote PO.

Ti kishe thee ndonje gje dhe ti o burre i dheut se dhe ai doli blof apo nuk jeni takuar keto ditet e fundit?

Kujton se nuk ja thashe ? Por ka nje koke mushke shpesh ai sa as kafen nuk  e piu sot ....  ne oren  17.25.I duhej te paguante ...ca.. 

Nganjehere merr  si kobure jevgu, por kete  here e kishte vetem per mire  dhe me merak.Kishte   dyshimin te madh se ...kishte firmosur..

Sipatriot, i ka shoket te rralle    

tani qe ta marr vesh un, ca je ti, femer rrugesh apo burre me moshe? a ishe ti qe the se Amerika eshte tutori jone kshuqe jemi te detyruar t'i pranojme? ishe po ti qe the me vone qe rama nuk ka per t'i pranu por e ben kte per t'i sjelle fundin politik berishes. Tani, nuk di a e ke nocionin e probablitetit po kur i mbulon 2 mundsite e vetme, dmth se e ke te kapme se ose jo, ose po kish me thone KM.

Se un mund te them qe ja fute pordhes me te dyja kto qe the po nuk po ta them per edukate
 

Shiko, jo se nuk di te te jap pergjigjen si e don formimi jot, por duke patur rrespekt per ate vend ku kullot , po e le me kaqe.E di qe je i brengosur se ke dalle kallp si dhe i dashuri jot .

a the qe amerika eshte tutori jone kshuqe rama nuk ka ku ta luaje bythen, po apo jo?

Sidomos ketu  dy fjalet e fundit kalojne vetem nepermjet gojes tende.Qe eshte tutori yne Amerika, nuk e luan as topi.Por kam thene qe ato arme nuk do te vine kurre ketu!Prandaj ate thartire urrejtjeje qe te nis nga fundi i stomakut rezervoje  se nuk arrin ke une.Dhe ben mire te  mos  me drejtohesh. 

Une jam i  lumturuar  jo pse me doli mua fjala por se ka fituar maturim te papare demokracia nepermjet shoqerise shqiptare te ndihmuar edhe nga nje kryeminister i pergjegjshem.Kjo situate e papare me pare,  eshte njera prej fitoreve edhe te Edi Rames.Historia do te flasi

po mer po eshte njisoj si t'thush qe neser do bi shi me 100% dhe ne t'njejten kohe te thush qe ka per te qene kohe pa shi. E kupton ti se po t'mos kish qene per ata cuna dhe goca te reja, ato i kishe neser ne durres? e shef ti qe amerika thote tani qe duhet te kerkojme alternativa te tjera se e kishin mendjen e fjetme? e degjove sa i pezmatum ishte KM kur tha se humbem shansin per te pastru dhe plehrat kimike qe kemi ne vend? po atehere pse grin tallash kot me lojna fjalesh, jo bredh, jo lesh? pale po pastaj nuk do as te t'drejtohemi ty

Do ishim shumë të nderuar, si popull i vogël, i varfër dhe sidomos pa miq e pa familje fisi (si janë sllavët), që USA të pranonte të vihej në rolin e tutorit për ne.

fakin hell! dhe jeni po t'njejtet qe krenoheni sa here bie rasti me faktin se ishim te nderuar ne kohen e dulles qe nuk ju perulem asnjonit. Po mbani nji qendrim dreqi e mori!

S'ka pune tutori ketu. Kjo eshte bote interesash. Vecse kete rast ne kerkohej te benim vetvrasje. Bile amerikanet po ta kishin mendu njecik me mire do ta shifnin qe nuk i leverdiste nje gje e tille. Po kush ka kohe me mendu sot.

Bredharako, Grava e tha vertet kete shprehje, por jo ne menyren urdherore, as deftore, as kallzore, por ne menyren rrethanore, apo me sakte ne nje menyre qe shpreh jo tamam ate qe don te thuash apo qe ekziston gjithmon. 

Pjero, tani ky ja futi si kau balash dhe po kerkon t'i japim cmimin nostradamus 2013. Po un nuk jam kryetar komisioni mo Pjero, ca ti bej un ktij?

Je fare feminor.Pyes une per dekoraten tende.Sot duhet te ishte dite feste edhe per ty ndersa ti mu versule mua me urrejetje druvari  sepse pas 46 opinioneve te tua ne keto tre  dite, ke fole vetem badihava 

Qe e tha ate shprehje, qe nuk do vijne e tha, biles une mendova se mos ia fuste kot, se isha me ne brendesi te muhabetit se Grava, te pakten kendej nga ana e perendimorve, qe e kishin marre seriozisht çarmatimin e Asadit nga armet kimike. Biles çifutet mezi po presin ta çarmatosin ate shtet. 

Ne fakt do ishte mire te çarmatosej komplet ai rajon aty, me arab e çifut, se e kane koken te nxehte ata hajvane. 

Po as Asadi nuk ekziston fare. Eshte krijese e hollywoodit per te zhyt Salen mer poshte 30%cit. E ka parashiku dhe Nostradamus kete manover. 

I nderuar Grava, i fituar ka dale populli ose me sakte demokracia. U vune tamam shinat e demokracise sot. Per te menderosur smiley nuk flitet, se kryeministri e shpjegoi shum mire se ishte nje okej ne parim, dhe eshte e natyrshme qe asnje njeri (edhe komentatoret ketu po te ishin kryeminister, edhe une) nuk do thonte direkt jo.

Qe ju keni thene se ato arme nuk do vijne, e kam lexuar, prandaj dhe e ruaj miqesine me ty, se me pelqejne te ngjashmit me mua smiley pra ata qe prognozojne/parashikojne. 

Miku im Pjer,  dje citova kater arritje te "Revolucionit te qete shqiptar"Lexoji!

Tek cila teme Grava. 

Grava, Edi duket se ja hudhi kesaj radhe, por Amerikes smund ti thush jo perhere. smiley

Nuk ka aleance pa te dhonme e morrme, leni Cerrat qe thone ca ka bo Amerika per ne? smiley

Edi e pranoji me modesti qe kemi morre kaq shume prej aleatit me te modh por sot nuk jemi ne gjendje me jua dhone ate placken qe sot po na lypni. Mos u habit me pas ndonje kerkese tjeter ne te ardhme se keto gjona keshtu jane.

Reagimi amerikanve nuk lexohet dot sot per sot, sepse edi nuk arriti te 'DELIVER'smiley

Lubonja eshte i nderuar per mendimet e tij por kur nuk deklaron persona non-grata potikanet e tij qe ja kan bo Gerdecin para hundes, smund ti bij Arvizuse qe te flet me ndershmeri ne TCH. Amerika e kishte te ndjeshme dhe jetike kete ceshtje. E ne amerikont do zhgenjehemi me jo. Ske pse e hudh perjashta misionarin qe po ta LYP, apo jo.

PD u provu parti e Salukut dhe qe Saliu terheq fijet e Merimanges. PD u paraqit edhe di force fundamentaliste ne rastin me te mire, me udheheqes te pabese.

Dolen te humbur edhe shqiptaret por sic e kam thon me pare jemi popullsi feminore ende, e papune ku shkaku kryesor divorci eshte Gyzeli dhe skedina. smiley Ndoshta mund te hidhen syte nga Bamiri sot.

 

Nuk e di a lexojme ne Kosove kete gjo keshtu se thone e kishit per detyre se i mbroni ne gjithe boten te drejtat si US. Jete kalamojsh do shpetonin ene kesaj rradhe me ndihmen tone, po nuk jemi te afte. Te shifshe intervistat ne rruge dukej sikur kishte mbaru bombardimi. Po kur te kete lufte cdo bejme?

Kur do bëhesh kulturalist (në kohë të plotë) ti lal? Hudhe poshtë marksizmin, se është pa bukë. smiley 

 

Marksizmi te ndihmon ne leximin e historise, Kulturalizmi ne kuptimin e realitetit, prandaj nuk perjashtojne njona tjetren. Sa pe buken, tregtia te ngresmiley

tani ti Jul te detyro me thone ca gjona smiley :
marksizmi ishte veçse nje matrice qe beri "aq sa mundi". Kulturalizmi ka vendin qe ka, ka pjesen e tij, por ama ka edhe nje te tere.
Ka nje ide, nje horizont, pa te cilin, siç thosh do thoshte Sartri, me mire te pranojme se jemi kafshe e jo specie njerezore (dhe e mbyllim ket pune). Disa e quajne komunizem. Disa e quajne 'ide e komunizmit', 'ideja komuniste'... etj etj. Mund ti veme emrin qe duam, por pa te, a ha, nuk shkojme shume larg.

Ti do qe te behem kulturalist ne kohe te plote?? Po ai quhet Festivali Folklorik i gJirokastres pastaj ! smiley

Unë ta bëra ofertën, publikisht. smiley 

Shif një libër interesant të një autori që pëlqej, quhet "Shift age". Është kohë shifti me një llaf, se po habitet Lefti. 

Po ai quhet Festivali Folklorik i gJirokastres pastaj !

hahaha. 

 

Ashtu eshte Stalker, idene e komunizmit qe ju ben njerez lereni ne horizont, nderkohe aty ku jeni bashke me Sartrin, Simon Bevuarin dhe sinjora Bertinin gezoni kopshtin zoologjik.

 

Kopshti zoologjik eshte i trishtuar por i pafajshem e me njerezor se bota ku jetojme ndonje heresmiley

Kopsht zoologjik eshte koncept njerzor, tek kafshet nuk ka asgje te trishtuar dhe te ndyre.

Ne kete kuptim e perdora "kopsht zoologjik", qe ta morresh vesh tina tamom fjalen, tamom tamom e kam fjalen per bordell de buduar.

Kalo nga kopshti zoologjik te shikosh trishtimin e te cvendosurve nga habitati i tyre. nuk e marrin veten kurre.

I ka çvendos Sartri pra ne bordello, bashke me grun e vet, sepse i pengonin perspektiven e komunizmit qe i bente njerez.

Nderkohe futi ndonje te pallume kujt te dali perpara si ne kopsht zoologjik (per te kundeshtuar imperializmin amerikan qe nuk na le me qi), edhe ne moshe te vogel, meqe ka firmos edhe nje peticion pro pedofilise aty nga vitet 70-te, bashke me tere eliten e 68-tes.

 

Hero,ti ke shume kulture(pa hy se çdo me thene kjo fjale)

Qekur francezka ta beri 8 me 2 PO flet kodra pas bregutsmiley

I kim nonen dhe amerikes, i tham jo. U bo bytha amerikonve me na e fut ne me 12 mld $. Ku e rrujm per pare ne mer. Fitoi demokracia, Rama mos e luje shum bythen se e rrezojm mrena notes. S'kemi frik nga bora, s'kemi frik nga shiu, jemi rrac e forte, rrace arixhiu.

Ed Rama nuk bo per ate pune nese tha JO prej presionit te rruges. U zgjodh per te marre vendime te veshtira jo per konsultu me Sazan Gurin sa here del nej problem mjedisi. Jazek te gjitha paleve.

Po degjoj shume njerez te thone, qe i njejti popull protestoi ne gerdec dhe 21 janar pse nuk rezultoi i suksesshem si tani?! Atehere populli u ngrijt ne protest dhe e vetmja alternative ishte shkarkimi i Berishes, nje gje qe berisha sdo ta bente kurre, prandaj populli nuk doli i suksesshem. Ndersa ne rastin e tanishem mjaftone nje  JO e Rames qe protestat tu mbyllnin. Plus qe atehere  nuk kishte kaq shum pjesmarres ne protesta, kto dite kane shkuar protestat deri ne Washington!

 

Po ca thua, mos e krahaso te pakrahasueshmen. Berisha vrau kater vete ne 2011 dhe nxori tanke ne 1997, e ne 1998 shkoi me antitank ne kryministri. Ku ka bere vaki te degjoje Berisha ndonjehere ate qe i del kunder, per nje gje te vetme? Po tallesh ti tani?

21 janari ishte nje veprim i dhunshem me trimat e Tom Doshit me qellim pushtetin e Rames e asgje tjeter, kurse kjo ishte nje proteste qytetare, shume masive qe nuk kishte per qellim ndonje pushtet pervec interesit publik. Pushteti do ti rrezikohej Rames nese vendoste per po. Kshu duhej vepruar edhe me rastin e Metes qe u be sebep per 21 janarin. Te gjithe te majte e te djathte e te paparti, te dilnim ne shesh, pa dhune dhe jo per ti dhene karrigen hajdutit Rama, por per te ndeshkuar hajdutin Meta. Kjo nuk ndodhi se Rama nuk ka hall korrupsionin, por karrigen e tij. Qe Rama nuk ka hall korrupsionin e tregon vete koalicioni me Meten dhe qe eshte tani kryetar parlamenti dhe bashke-kryeminister i rehabilituar. Domethene ajo qe ne pame me ze e figure nuk ekziston.

I BËJË THIRRJE EDI RAMËS, PËR HIR TË ZOTIT DHE TË SHQIPËRISË, JEP DORËHEQJEN NË QOFTË SE TË KA MBETUR QOFTË DHE NJË GRIMCËZ PËRGJEGJËSI DHE DINJITET. JEP DORËHEQJEN SE KUSH MBI KËTË TOKË, SHQIPTAR APO I HUAJ, NUK TË BESON MË!!

Keshtu thote djali i Sheqeres. Je kundra me duket me sa shof qe ke shkruar. smiley

Kjo eshte cmimi qe do paguaje Rama tani politikisht. Ndersa protestat ishin per mos pranimin e armeve kimike, nese Rama do ti pranonte do rrezohej lakuriq ne mes te Tiranes nga populli.

Tani duhet Kurbani pasi ka mashtruar, ka genjyer, ka zemeruar e shqetesuar njerezit ne permasa te papara ndonje here ne Shqiperine pas komuniste. Ky eshte kufome politike aktualisht. Ne piken me te ulet te kredibilitetit dhe imazhit. Doreheqja eshte llogjike. Sa do ta shtyje Rama nuk e di.

Ta ka thon Roni, tani qe dolet te pabese, Rama do rrije gjate se i degjon njerezit.smiley

Te lutmi shume mos me hajde prapa se nuk kam nge te sqaroj sojin tend. Rama nuk degjon asnjeri. Rama degjon vetem forcen. Rama do ti binte nje nga nje kamionet me arme kimike dhe lende helmuese, nese nuk do te kishte pasur kete reagim popullor. Rama nuk eshte se e degjoi nga veshet, Rama u detyrua me dajak se do nxirrej lakuriq nga kryeministria qe e ka zene me vota te blera.

Rama do te kishte goje te fliste po te kishte dale ne fillim dhe te thonte qe ne duam te bejme kete pune dhe duam te konsultohemi me ambientalistet, me ekspertet, me opoziten, me qytetaret dhe pastaj mund ti degjonte, jo kur Rama kishte pranuar por e detyruan ta kthente vendimin ata djem e vajza, burra e gra ne rruge se Enver Hoxhe te dyte nuk durojne.

Imazhi ngrihet nese e shemb ate pallatin tek Uji i Ftohte. smiley Se duhet te tregoje vendosmeri ndryshe e mori lumi, sic thua ti.

Kujtova se kishit ndonje strategji

Strategjia vetem sa ka filluar te vihet ne zbatim. Eshte pune e lehte me Ramen.

ore kur do i beni zgjedhjet ne Parti se kryetar ju doli prape Sala. Nuk keni transparence kryesie juve.smiley

O komentus, se ti je edhe njohes i politikes, qe nga koha e Ramizit, sot, per Ramen ishte si shtatori 98 i Nanos. Hesapet brenda vendit i kemi ne me te, si nje genjeshtar e mashtrues qe per perfitime personale desh na helmoi te gjitheve, ndersa Amerikanet jane zhgenjyer dhe jane zhgenjyer shume. Shiko tani kur te fillojne levizjet qe ti i di mire. Nuk mund te punoje Amerika me nje njeri qe pasi ju thote po, del e ju thote jo, kur Amerika e kishte bere pune te kryer kete pas fjales se Rames.

smiley me vje keq qe ta them po per nja 8 vjet ate ramen do kesh ne krye,,, keshtu qe cdo nate ike e futi nje kamomil dhe valuim qe te flesh ne paqe me veten.

Edhe njehere faleminderit Amerike! Them qe qe nje elektroshok i mire per gjithe shqiptaret. Thone qe ky dreq o t'i fut o t'i fergon te shkretat.

Vend me kulture e infastrukture, por reagimi dramatik i shqiperise nuk ja ben te lehte aleatit tone te madh.

jo jo, ketu ka kulture te vjeter protestimi, pra protestohet kur ka 'lëndë', qofte edhe kur behet fjale per LHL. Ka fort mundesi te mos perbeje as lajm shkaterrimi i LHL siriane ne territorin francez, sepse gjithshka do te jete zyrtare, dmth burokratike dhe ne kete rast, burokratizmat ketu nuk perbejne lajm. Fundja si edhe ne vendin e flamurit tend, dmth usa

Ah po, ketu mund te kete debat, per shembull, per energjine berthamore. Siç pati ne Gjermani, vend i cili duke filluar nga 2017 NUK do e perdore me ate (pra do beje mbylljen e centraleve berthamore)

shkon parja ke parja..

Dajosh hiqe ngamendja  jote ...se" Amerika deshi  me ta kaj nonen "..dhe se ja paskemi  bo ne shqiptaret, me kete Jone, qe jemi  borxhlinj deri ne pakufi  atij kombite madh.

Presioni i rruges arriti nje sukses te  jashzakonshem por kurrsesi se i kaji  ..nonen Amerikes

Emocion i papare kesaj here ne Tirane...............smiley

Per mua ka ndodhe nje termet i papare mes shoqerise shqiptare Nje mbaresi qe do ti japi efeketet sot e pas kesaj.Dhe kete e solli, edhe  serioziteti, maturia,  heshtja e Edi Rames.

Keni  shume te drejte Dionysus

nentori trete

Kjo ka qene protesta me genuine,dhe frutet i dha!

Ata te rinj te kultivuar me japin shprese,se shqiperia do te behet! flm te gjithe pjesmarresve per emocionin qe me dhuruan,flm prinderve qe i edukuan te lire!

se shqiperia do te behet!

 

 si u beke keshtu pa bere asgje. do besh pa te behesh. si ne jeten tone te perditshme eshte kjo pune. je fort burr apo grua e mire, por po s more persiper gje, veshtire se behesh

Kot per muhabet ...

 

Po te pakten po te jesh gjalle e ke nje shans. 

www jo vetem per muhabet, pa frymen e shenjte,me shume pune,me njerez qe priren nga bonsensi dhe jo urrejtja,une dua te shpresoj,ta shoh  zonje po ti? smiley

Lene fare se ka 100 vjet ky muhabeti Shqiperia do te behet!

çfar do behet o derezij, çfar do behet me adoleshente puçrranjose me hormone qe 30 vjeç perfundojne te tere dyqanxhij dhe avoketer, dmth maluketer?

smiley bababa ç'paskeni qene mer jau,po ju s'tleni as me shpresu,

tironco,une e ti jo mo, po Naimi na e ka lon rafmet i llaf t'modh smiley

Hajd se dhe ne po shofim icik. Lene ca thote Heretiku, edhe ai s'e ka me gjithmen, e ka mo shum prej inotit. smiley

smileysmiley

nejse ,edhe gabim s'e ka po ai e di qe "gli anni,fanno dei buon' cristiani"!

Tani zgjedhje te parakohshme.

Edhe opinioni im eshte qe duhen bere zgjedhje te parakoheshme.Ka ndodhe nje tronditje shume e madhe ne  krejt opinionin e elektoratit tone.Harta  zgjedhore mund te jete krejt ndryshe...

Tek PD do me thone?????smiley

I duhen nje pale zgjedhje me manipulu cdo tre muaj. Ti kerkojne votebesim Lulit.

edhe un ashtu them. zgjedhje te parakohshme. po ke te zgjedhim ...

 

Te zgjedhim gjimnaziste qe te drejtojne shtetin me muskuj elastike.

grava ka frik se mos i prishin pallatin pa leje ahahahaha

Edi Rama, mos e rruj

hudhe n'tok pallatin e huj

Une nuk besoj se ka asnje shkas moral per zgjedhje te parakoheshme tashme most tie kalojme ne ekstrem...Opozita ne kete rast s''kishte asnje kauze.Perfundimi eshte qe gjatovina mbeshteti verdiktin e sovranit.

po ca zgjedhjesh mer Art, kush ka per ta votu berishen? dhe per ca kontributi?
kjo eshte fitore e popullit, jo e politikes. Na behej qejfi qe turqit u ngriten per nji lulishte po na vjen inat se u terhoq prijesi jone dhe ne ngelem pa arme kimike. Ca t'i thush ktyre njerzve?

Ja mer ju qaramaneve qe po qani me lot te zi kete rastin e arte kimik qe na iku nga duart dhe do na Rilindte vendin..

Larg by..es sime per c'dokush or tej!

Russia and the United States want most of the chemical stockpile to be removed from Syria by the end of the year and completely destroyed by mid-2014. But the idea of receiving tons of toxic weapons has raised environmental, political and other concerns in potential host countries.

 

 

e ca do me then kjo

 

Lere te perpelitet ne madheshtine e tij i bindur se fitoji kunder Xhandarit te popujve.smiley

Si ju shpetoi ky rast i arte ta shendrronit vendin ne Chemical Albania, qe ta ngrinit denjesisht ne skenen boterore ... PS:Vendose ne kalendar sot si dite e zeze kunder aleatit strategjik smiley  Mundesisht vishuni ne te zeza dhe rruani koken, zija zgjat 1 muaj derisa te mbaroje hashurja

 

Jo mer ti po mos i lesho protestat e shporr Amerikonet nga Fush Kosova, se shtyllen kurrizore o e ke o se kesmiley
 

Une shtyllen kurriore nuk e kam varur ne deren e selise se partise si puna jote. smiley

Njerezit ne Shqiperi deri dje kishin me shume besim tek USA se tek partite e tua o derezi.
 

Njerezit deri dje ishin dele bageti...Por e pe i shporren per zhelesh Sulen e CO qe donin ti politizonin kauzen?..Shkuan edhe para ambasades dhe shprehen mendimin e tyre smiley(protesta e pare para ambasades se Daj Samit)...Puna eshte se nuk dogjen,vune falken hodhen gure por i treguan "mikut strategjik" se jane te civilizuar dhe nuk jane kosh plehrash ne rast nevoje...Edhe bujaria ka kufi .

 Ka shprese per Shqiperine, shoqeria shqiptare po evolon  smiley

partite jane baza e demokracise. kete deshem, te kishim parti. e kemi me kushtetute
 

sa te poshter paskena qene. mos me e besu

hmm... kam frike se neser kur t'u kaloje dalldia e fitorjes, do kujtohen qe pervec pikequditses ka dhe pikpyetje smiley   

Forca popull te ndryshojme ligjin zgjedhor.. hajde levizeni bythen.

Ahh, te hengert goja mjalt Gjergjo, por kam frike se nuk leviz shum populli yne per kete çeshtje. Ai leviz me shume kur sheh zjarr afer deres se vet. 

Po pra nuk e kuptojne qe nje pjese e madhe e te keqijave ju vjen nga ligji zgjedhor qe kane.

O Gjergji, po nuk është tëndi populli a derëbardhë, sado ide imagjinare të kesh për këtë.

Në kuptimin e pronësisë e kam llafin. 

p.s Ka rrezik të bëhet ajo që thua, në zgjedhjet e 1018-ës. 

 

Prej sot e tutje do festojme dhe ne OQI day!

smiley

Ka dhe nji specialist gjerman Mat Humels smiley 1-0

ka edhe milanista Fiqo...abate...smiley1-1

Maxhoritar+proporcianal.. me balotazh. Te ulim nr e deputeteve ne 120.

kjo osht tema e konsumit te armeve kimike....ca ligji elektoral thu ti mre koqke...

Ah po ku mer vesh gje ti me loqke..

Thote qe Zoti i ka dhene gjak robit per t'i punu vetem nje nga dy kokat ne nje kohe. smiley

Per mua nqs ky popull nuk shprehet njehere me referendum ( gje qe nuk e ka bere ndonjehere) ka arritur nje mut lirine dhe demokracine. 

Ja pra ky referendum qe. Bile i detyroi gjithe partite t'i qendrojne gatitu, se te gjithe i kishin thene PO helmit.

Referendumi eshte kur vete gjysma e popullit para kutive te votimit per te votuar mbi nje ceshtje.. kjo ishte vertet e rendesishme nuk e mohoj.. por nuk ka arritur ky popull ne nivelet e  demokracive perendimore..Jemi shume mbrapa, aman nqs ndryshojne ligjin elektoral psh me referendum atehere po qe politika dridhet nga populli.. per ta kjo e sotmja ishte nje shuplake puplash.

Po kush do ta nise kete pune, kur partive te medha u leverdi ky sistem, kryetaret e tyre jane bere pashallare dhe kryeministri mbret. Tashti do ishte momenti ideal te krijohen ndonje parti e re me te panjollosur. Dmth enderra ne peshk. 

Eh bravo me dole ne shteg.... qe kjo te realizohet duhet ndryshuar ligji zgjedhor.

Dmth kush vjen e para pula apo veza. 

Po jo mos e banalizo gjene..

He mer se nuk do i zgjidhim te gjitha ne nje dite. Sot shpetuam koken. Kismet neser ...

Ik o Gjergj mos na caj trapin me ligj zgjedhor. Ti bleve votat per hesap te filos si shites ambulant, na folke per ligje zotrote! Ik se ta cova emrin ne prokurori si hajdut zgjedhjesh.

Po normal o mut se nuk te intereson ty kjo gje.. se fluturon edhe sala edhe kaci tend.. me kete akt shfarosim tere nomenklaturen dhe sjellim ne parlament ata te rinj te lire dhe pa dosje ne duart e Arvizuse.

Nuk lexova ca thoje me siper, pervec se me kapi syri ligj zgjedhor. Dmth. Nuk e di ku e ke fjalen dhe nuk me intereson. Ajo qe me intereson eshte se ti ke vjedhur votat si shites ambulant per Filon e Ramen e mu duk ironike te flasesh per zgjedhje ti.

Mire ne rregull. e lashe.. me fal per shqetesimin

Pffff... referendume... nejse, nje here tjeter ky diskutim.

Rama duhet te kishte dhene gjithe detajet e planit qe ne fillim ne menyre qe poplli te shifte te mirat e shumta qe do i vinin. do helmoshin ca elbasonllij...po te tjeret do u pasuroshin e s'do e rrunin mo per elbasonllijt

tashti rrijm ene lozim me plerat ...

e merr vesh qe armet e para jane bere mu te bovilla ne Tirane dhe mjekesi ne Elbasan as qe do te merrej me ate pune? Banoret e Qafe molles thone qe perdorin bidonat e armeve kimike per te pire uje dhe jane si kokrra e molles. ec e zeri bese ujit te bovilles tani http://top-channel.tv/artikull.php?id=26...

Perdorin bidonat e armeve kimike per te mbush uje per te pire ne jena UFO mer smiley as armet kimike sna bojn gjo.

Na e njef Amerikoni genin qe s'na gje gjo prandaj zgjodhen Shqiperine. Atje kan mendu Amerikonet bloze fare eshte, ma keq sbohet, edhe po ti cojme arme kimike s'ndryshon gjo.

rama duhet te japi dorheqjen si nje antiamerikan i terbuar qe na doli ,nuk e paskemi njoft mer, harram voten time !

 

Vallai vota jota me duket ia ka pru tersllikun. C'e paske pas doren mer. smiley

smiley

une ne keto 23 vjet nuk kisha votu kurre,kesaj rradhe thash do votoj, nuk shtyhet me çqt 

nuk e dije ti qe rama eshte antiamerikan i terbuar smiley

Dmth iu vervite te bijes?smiley

Ka hequr edhe flamurin amerikan nga zyrat e shtetit...langoja!!

Per here te pare ne njezet e ca vjet ne Shqiperi fiton protesta paqesore, pa zjarr, pa te vrare, pa nderhyrje te te ashtuquajturit faktor nderkombetar. Kjo duhet ti njihet si merite edi rames. Per here te pare protestuesit i thone jo perzierjes se politikes ne kauzen e tyre, bravo ju qofte. Per here te pare opozita doli e dhjere ne mes te nje ceshtjeje publik - qeveri, kjo duhet ti njihet si merite sali berishes. 

Kam lexuar disa analiza qe jane bere nga disa gazetare dhe nuk me pelqen aspak se si po i referohen popullit me terma "dilitant", qe nuk jemi shoqeri e perparuar dhe se shkaterrimi i armeve kimike do na kishte sjelle pune dhe benefite ekonomike. Ky denigrim i popullit eshte e papranueshme, mendojne qe populli eshte idiot qe mendon se armet/lendet kimike jane te rrezikshme. Dalim edhe njehere tek pyetja n°1: Pse nuk pranoi Norvegjia, Turqia, apo Jordania?  Keto te ashtuquajtur analiste jane me te vertete snob, mosperfilles per opinionin publik. Nuk arrijne ta kuptojme qe ne kemi nje tru dhe mund te mendojme dhe te japim opinione. 

Po cfare analiste leshi jane ata mo.. ata me 100 mije leka shajne dhe babane e tyre.. Akoma i lexoni keta lyra ju se ma hoqet trurin.

Pse oooo? Cim Peka nuk eshte keq,me qe ra llafi..eshte gallate!!

I lexova vetem nga kurioziteti dhe gati ne te gjitha shprehet nje mosperfillje ndaj popullit. 

Po nje popull diletant, analiste diletante do pjelle.

A i pe te qarat e grave ne rruge e para kamerave sikur do kishte nje liter sarin per meter katror. Lereni popullin rehat se eshte i traumatizu nga komunizmi, emigracioni e se fundi krimi e politika. Ene ajo karrota me vizat n'amerike skishte per te lon mo kembe njeriu ne ate vend.smiley

Sa per ato pyetjet bien nese i pranon Franca. Po me kete mentalitet nuk ka me nderhyrje humanitare.

Nuk e besoj qe populli eshte diletant, eshte thjesht  i vuajtur.

Po pra, jemi dakort,  vajtimerisht diletant sepse trajton potencialin si realitet. Te vuajturit nuk mbahen per njohuri te papapame e Gjenialitetsmiley

Ti po e gjeneralizon potencialitetin. Ketu behet fjale per shkaterrimin e nje arsenali te madh kimik qe Shqiperia gjeografikisht nuk mund ta marrin persiper. Zakonisht per asgjesimin e lendeve te tilla, duhet distance se madhe nga zonat urbanistike. Nuk jemi ne mesjete kur populli ishte supersticioz.

Karrotke, a te ka shku nej her ndermend qe 12 mld$ Frances nuk i bejne nej fare dermani kur llogaritet rreziku? As une nuk jam dakort te thirren turmat me epitete por fakti eshte qe ne si popull nuk jemi fort te informum per shume gjera dhe nganjhere sic thote nje shprehje "shofim yllin dhe marrim pyllin". Megjithate kjo ceshtje u mbyll dhe tani mund ti kthehemi bumit ekonomik qe per pak amerika na u vuri ne rrezik.

Gazetat e huaja, edhe ato amerikanet, flisnin per Shqiperine sikur ti kishte pranuar. Ketu behet fjale per gazeta prestigjoze, dhe jo te tipit Koha Jone. Populli ka pasur shume te drejte qe ka reaguar ne ate menyre sepse luhaten diçka te piste, qe nuk shkonte me deklaratat e pushtetareve shqiptare. 

Po me gjete nje vend ne bote qe te kete perfituar 12 Miliarde Dollare nga USA do ta dija per faleminderit.

Ah i madh je tismiley

swed, po deshe me u tall ka plot material. Supozojme qe 12mld eshte e vertete? Ti do e pranoje? 

Jo jo, nuk do e pranoja sepse nuk eshte e vertete. Mund te jete e vertete qe do kishin hyre ne Shqiperi disa miliarda, sepse aq eshte kostoja e nje impianti per shperberjen e armeve kimike. Nese i referohemi ambasadorit amerikan dje ai e tha qarte kur u pyet a do perfitonte dicka ne forme direkte Shqiperia, qe ata po na ndihmojne qe te marrim fonde nga BB dhe FMN. Aq me teper e lidhur bashke me premtime te tjera te tipit "anetaresi ne BE brenda kater viteve" e humb komplet ate pak interes qe i jep pjeserisht shifra "miliarda". Gjynah nese ti dhe une do binim ne nivelin e maverickeve smiley

Keta mendojn se ka nje cezem ne Amerike, qe e hapin e rrjedhe $$$...

Vendet qe marrin me shume ndihme nga amerika marrin rreth 1 miliard ne vit, Haiti per shembull, por keshtu kuturu nuk do ti harxhonin ne shqiperi.

swed, mos u nxito ketu more djale, se po ta kishe lexuar VQ (se ka material edhe per kete gje) , nuk do flisje keshtu, kodra pas bregut. Kuba ka perfituar miliarda, Meksika ka perfituar miliarda (20 e kusur miliarde), Pakistani, etj. vende qe i kane perfituar jo si keto shtetet, gratis, por si keste pagesash te marra nga USA per bazat ushtarake te tyre ne territorin e tyre, si Filipinet, etjera vende ku ekzistojne keto baza. Disa prej ketyre vendeve, i kane perfituar jo keste pagesash, por ndihma ekonomike, si hapje vendesh pune, biznesi etj, benefice ekonomike. 

Kjo e Kubes qenka me interes Pjero, ma shtjello pak shkurtimisht

Po swed, se sa do ikja te fleja, para shum vitesh, kur Kastro i hapi per here te dyte kufinjte, (se i ka hapur dy here nga 24 ore) dhe heren e dyte amerikonet (si bulla qe jane) i ofruan 20 miliard dollare Kubes, qe te mbyllte kufinjte se u pataksen nga kubanezet smiley Meksikes dihet qe perveç miliardave, qe ishin te destinuara per luften kundra revolucionarve e grupeve te ndryshme majtiste, miliarda qe i shkonin ushtrise dhe policise, ata (meksikanet) perfitonin gjithmon edhe benefice te tjera ekonomike. Ka plot te dhena per keto, dhe habitem se si nuk i di. Ne do te mesosh me shume mbi ekonomine, politiken, etj, harxho 500 leke = 3 euro e gjysem, se ka material boll tek VQ smiley Nese s'ke leke, ti jap une 500 leke kur te vij ne ver-pranveren qe vjen. 

Pjero, 500 lekshin qe do me m'dhone per VQ-ne me mire e konvertojme ne 20 qofte, dhe duke honger qoftet mi shpjego dhe tezat kryesore te VQ-se 

.............!swed je fantastik

Ah i varferi ti, qe paske ngordh per buke smiley

Kam ngordh per qofte mund te thush, se buke s'ha se ka karbohidrate

Pjeri do ket noi damar Çifuti se s'ka munci nryshe. Po te t'kishte mik do ta kishte dhuru VQ,nga ato te rezerves, me dedikim dhe 500 do e kishit bo birra e qofte. Mos ta ekzagjeroj te them 1VQ me dediki dhe nje Vere rezerve plus 500lek qofte, pastaj vente ç'vente. Ehhh thuaj

swedo,  shko andej nga ''panairi i librit''..   tashi, stenden e shtepise botuese qe ka te drejtat  dhe shet VQ,  nuk ma zuri syri atje..  pra as VQ nuk  e gjeje te ky panair..smiley    me keqardhje, ja thash edhe Pjerit kete.. 

..nejse, aty jashte,  disa metra  para  hyrjes ne panair,  kishin ngritur nje tende te madhe ku benin qofte te zgares  dhe birra me kriko..smiley       ehhhh, te gjitha te mirat nuk behen bashke, tha: o VQ,  o qofte..smiley

Belulo, tani do iki andej ne fakt e do i kritikoj fort per kete gabim. 

Nuk ke ca kritikon, ketu eshte i gjithi nje gabim ne kalkulim,megjithse i rralle, i Pjerit. Nga euforia ose nga premtimet euforike te botuesit, ai zgjodhi botuesin e gabuar. Te kesh nje veper te tille briliante dhe te mos marresh pjese ne evenimentin me te madh te librit ne Shqiperi eshte e pa justifikueshme.

jo thjesht krtikoji Endrity, por protesto fuqishem!!   gati njelloj si per ''armet kimike''..   panairit te librit pa VQ,  do te thote  VK...!

!

Ruset ja dolen ti bllokojne perkoheshisht SHBA-te,duke perdorur shqiptaret mendjelehte.

Shko ore! Mendjelehte! Po Turqit, ose norvegjezet mendjelehte ishin? 

 

pse nuk thu qe ruset ja dolen qe te dobesojne poziten tone ne rajon, ne mbahemi ne kembe vetem ngase kemi pasur SHBA si protezhe ndac ne kosove, ndac ne Maqedoni, ishin USA qe ua kapen koqet me dare sllavo maqedonsve per marrveshjen e Ohrit, ndac dhe ketu ne Shqiperi ku na futen ne NATO nga oxhaku, na bone pale me venet e tjera te Europes. Po ku di dhia ca eshte tagjia, si shkrujti Noli, skllever e bij sklleverish, s'e meritoni lirine. Na morren pale ne Irak e Afganistant edhe na mbrojne aty qe mos te hame noi koqe plumbi e demoralizohemi, edhe i ndjeri Adem Vogli u vra aksidentalisht nga nje psikopat aleat afgan. Na shkatarruan me leket e tyre 16 ton mustarde dhe beme jehoni nderkombetarisht si vendi qe shkaterruam plotesisht arsenalin tone kimik. Edhe kjo perpjekje do ishte vetem ne favorin tone.

Po ky eshte popull lyrrash, popull i instrumentalizuar, studente analfabete qe i terheq per hunde nje Sazan Guri nje tutolog idjot. qe shef vetem interresin e vet se rru lek nga OJQ-te dhe interesaxhinj si tezja e Ruzhdies.

Dmth per ty te refuzosh SHBA-ne do te thote skllaveri?  

Per mua te refuzosh nje mik, te cilit i detyrohesh shume, ne nje dite te veshtire per te do te thote mosmirenjohje.

Ajo qe kerkonte USA nuk kishte asnje rrezik per shqiperine, absolutisht asnje. Do isha kategorikisht kundra per arme biologjike ose nukleare po per ato preparate kimike te cilat do transportoheshin dhe trajtoheshin ekskluzivisht nga ekspertet as nuk kam asnje merak.

Ato arme jane ne siri ne mes te konfliktit pothuajse ne gatishmeri lufte, temperatura shkretetire dhe asgje s'po ndodh me to. Jo me ketu qe do transportoheshin si komponente te ndare. Me kete rast USA ja dhiste muzhikve pijanece, turqve anadollake dhe evropes kurve.Ne thjesh do merrnim kreditet e nje vendi qe kontribon ne paqen globale, jo thjesht nje paraziti qe vec konsumon leke borxh.

Shkaterrimi nuk eshte 100% por i pjeshem. Te rrezikshme jane mbetjet kimike mbrapa. 

mbetjet nuk do ngeleshin ketu, e tha dhe Rama ato do transformoheshin ne kimikate, te nje kategorie te cilat vendet me kapacitete ricikluese nuk do i refuzonin dot si arme kimike po si mbetje kimike.

Po ca t'u thush juve, s'u nite hic kur beri sala me evropen kurve gjithe ate tec ne breg te detit ne vlore.

Une degjova qe kimikatet do ktheheshin ne pleh kimik falas per fermeret Shqiptare. Eshte shume e qarte qe ne humbem nje shance te madh jo vetem per te bere ca dollare te mire, por edhe per pleh kimik falas per bujqesine.

Plehu kimik, gje e mire per Shqiperine? hmmm... 

Po po do ishin transformuar. HAHA! ne arme kimike?

Harroje salen, mos e politizo çeshtjen. Sala eshte mbreti i kukullave ne parlament.

ho pra mo, ashtu e tha rama pra mo, pff ca t'themi mo. lere ate pune tashi, na iku per duarsh kot. ehh thuj. 

Hunter, ala nuk e paske kuptu thelbin e tere asaj qe u luajt?

Cfare u luajt ne pergjithesi dhe cili ishte thelbi ne vecanti?

Po moj gjembace, me kenaqesite pergjigjem.Po e nis nga Thelbi.Pozicioni i nje vendi te vogel, te cilit ju kerkua, prej aleatit te madh, bashke me disa vende te tjera"Te ishte pjese e nje procesi te madh politik..."Ju kerkua qe pasi ta analizonte situaten shume dimensionale, te shprehej me nje vendim shtetror ...diten e djeshme.Qeverisesi, me i pergjegjshem nga sa une e kam pat vleresuar, fillimisht u shpreh se Shqiperia " ne parim ishte e gatshme per te qene pjese e procesit,"por....kete do te studjonte mbi kushtet dhe mundesite praktike te cilat do te ishin bazuar mbi nje studim te hollesishem.I ishte kerkuar ...."konfindencialiteti i problemit" sepse nuk po behej fjale per mallra te tregut Cam" por per armet me te rrezikshme ne bote, qe do te leviznin nga mejdani me terrorist i globit.Gje qe vetem budallenjte e nje opozite te tredhur mund te tundnin ( sic e shkunden gjer sa u bene galic ne bulevard) per mungese transparence gjoja.Qeverrisesi i la te shinin dhe te villnin gjer dje, date kur ishte cktuar dhe pergjigja.I la sepse i gjithe "teatri " do kishte fundin qe ...pe besoj! Nje prrfundim katastrofik, nje humbje te dyte me te madhe se te 23 qershorit per ish poziten.Pa qene aspak nevoja, u evidentua edhe si antiamerikane.Ne vend qe te mbledhe mire vehten, te analizoje tere faktoret, te vere mbi tavolinen e vet tere prapesite, gjynahet ..dhe sukseset dhe te programoje detyra, e gjen tere te keqen tek nje njeri i vet, tek nje Edi Rama, thuahse ja u ka rrembyer prej xhepi pushtetin, me te cilin Shqiprrine e bene nje burdellhane, nje kazan plehrash, nje mezerabilitet mosfunksionimi te Ligjit.Dje Edi Rama me nje ekspoze brilante i dhjeu te gjithe.Ai e ngjiti vehten ne nje burre shteti te pjekur politikisht.Kush nuk don ta shikoje ne sy kete, ....me e pakta vuan prej shikimit

Gjembi jane pyetur aqe shume sa nuk ta merr mendja.Prit se e ke per ti degjuar.

Po rri o burr se amerika na e kishte me t'futme. Donte me bo eksperimente me ne. Po ne jemi pidha some mer s'na e fut njeri. Edhe nje braktisje nga amerika na duhet dhe pastaj te na marre lumi.

effkey, eksperti boteror i foreign policy. ncncnc nderhyrja ne kosove erdhi pas nja 100 mije te vrareve ne bosnje. usa jane vendi me i pushtetshem dhe kjo pozite ka edhepergjegjesi, plus qe ishte nderhyrja e tony blair qe shtyu klinton. 

favoret kur kerkohen, ne nje vend normal, informohet publiku, jo me marreveshje nen tavoline. marreveshje te fshehta qe publiku nuk njeh. tani per komunistat, pranimi i verber i vendimeve te Partise eshte dicka normale, por ne kete vend ka nje shtrese popullsie qe fatmiresisht nuk i perket atij mentaliteti. 

colpo basso....sa keq..shume keq...modifikojesmiley

Jo tamam, interesat e Amerikes ne pergjithesi ishin te aferta me ato te shqiperise, dhe marredheniet do vazhdojne te jene te mira per sa kohe sa ato interesa jane te aferta. Kjo eshte arsyeja pse greket e te tjere i thone jo amerikes, por perseri mbajne marredhenie te mira.

Mbase kur ti te thote ndonjeri JO te mbetet qejfi, por ideja e mbetjes se qejfit nuk ka shume kuptim ne diplomaci.

Per ne ishte testi i pare ne nje marrdheni, Amerikanet normal qe nuk do 'idhnohen' se nuk jane shqiptare, por ama per ta ne nuk do jemi asnjehere opsion serioz, do jemi ca bytheca te te cilet asnjehere nuk duhet te mbeshtetesh per pune madhore. Ne do jemi ata lyrrashet qe vetem dime tu krefim bishtin dhe smarrim kurre pergjegjesi persiper, vetem qahemi per njerin tjetrin, qe nuk ndermarrim asnje sfide. qe percahemi per debatin me ordiner.

rrofshin keto te rinjte lyrrash, te strumentalizuar, analfabete qe i terheqin per hunde, se sa te djegurit e percelluarit.

e ke fjalen per ata te Gerdecit? Salen e Bashen me ket si i bone Axhe Sem i pret burgi be nonen, e dhe sinjalin Arvizuja dje.

jo e kam fjalen per te djegurit ne tru qe si ushtare te displinuar i binden verberisht udheheqesit. Per Salen etj as me intereson fare, se kjo s'ka qene aspak politike por levizje civile, qe te djegurit s'kane shans ta kuptojne

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).