Z. Kryeminister, ju uroj per detyren e re qe keni marre, urim qe po e dergoj me pak vonese per shkak te puneve e studimeve qe na marrin kohen tone aq te vyer. 

Me ka pelqyer venia ne poste drejtuese te rendesishme e disa femrave, gje qe tregon per nje fryme te re ne politiken shqiptare, fryme e cila deshiroj dhe mundet te shtrihet edhe ne zgjedhjet e ardheshme lokale. 

Kjo fryme e re, mendoj se ka nevoje edhe per nje keshillim dhe qendrim nga afer nepermjet Keshillit te te Urteve, nepermjet eksperteve ligjore qe i keni aty ne gjirin e PS, me qellim qe kjo fryme ti largohet zhurmes dhe spektakleve te kota. 

Fryma e aksionit qe ka kapluar shum funksionare qeveritar aty, sikur po e demton pakez imazhin e qeverise tuaj dhe ekonomine e individeve/banorve qe s'kane te bejne me korrupsionin. Gabimin e komunarve dhe bashkiakeve, nuk kane pse ta paguajne banoret. 

Eshte e vertete se aty ne Uje te Ftohte dhe ter bregdetin shqiptar ka masaker te vertete betonizimi, mirpo duhen ndaluar ndertesat e tjera, e jo te prishen ato qe kane kohe qe kane mbaruar dhe banoret jetojne tashme. 

Autostrada, veri-jug, qe do lidhet neserdej edhe me autostraden famoze te Kroacise e me ate te Greqise, sipas projekteve te mia kalon (per pjesen e Vlores) siper Kus-Babase dhe shkon drejt Ujit te Ftohte po siper fare, siper ndertesave te reja qe kane mbire si kerpudhat pas shiut. Dhe nepermjet hyrje-daljeve, makinat shkojne ku te duan. Dhe kjo autostrade qe shkon drejt Sarandes e Greqise, duhet te kaloje gjithmon siper ne mal, sipas fizionomise kroate, duke shkuar siper ne Tatzat, dhe çdo makine qe do te shkoje ne ndonje fshat bregdetar, do shkoje nepermjet dalje-hyrjeve. 

Tek Ujti i Ftohte, mendoj se nuk duhen dhene me leje ndertimi dhe nuk duhen lejuar te ndertohen, per nje periudhe 4-5 vjeçare, sa te mbarojne autostradat dhe lidhjet e tyre. Sepse eshte shum e rendesishme lidhja veri-jug. 

Nga Shkodra ne Lezhe, ne praktike nuk ekziston asnje autostrade, nderkoh qe ne letra ekziston. Eshte demagogji e ish kryeministrit apo entuziazem i rreme i tij (se ai besonte ne shum budalliqe dhe jo ne gjera serioze) kjo nuk ka shume rendesi, para asaj se lidhja Shkoder-Lezhe duhet te nisi me nje autostrade, pikerisht tek ajo kthesa ku kthehen automjetet per ne Lezhe. Duke pershkuar rrugen Tirane-Lezhe, sheh copeza autostradash qe fatmirsisht po mbarojne, dhe ne momentin qe i afrohesh asaj kthese per tu kthyer ne Lezhe dhe tek rotondja per Shkoder, pikerisht tek ajo kthese para ketyre, sheh drejt fusha te paane qe shtrihen ndoshta deri ne Shkoder. Pikerisht aty, duhet te vazhdoje drejt autostrada per Shkoder. 

Sa me shpejt te mbarojne lidhjet veri-jug dhe perendim-lindje, qe eshte Durres-Elbasan (o nepermjet Tiranes o nepermjet Peqinit) deri ne Pogradec e Korçe, aq me e lehte eshte per komunat dhe bashkite te aprovojne lejet e ndertimit per shtepia dhe apartamente. 

Para shum viteve une kam hedhur idene e piketimeve fizike (te pakten) nga do kalonin autostradat dhe rruget, me qellim qe banoret, fshataret, komunaret, etj, ta shihnin  dhe te mos benin ndertime aty afer, mirpo askush nuk do t'nigjoj, per vete faktin se te gjithe (pushtetar e qytetar) jane te zene me xhepin personal dhe se nuk mund te rrijne pa konflikte si duket. 

 Mendoj z. Kryeminister, se eshte me interes qe qeveria juaj te hedhi ne treg bono ushqimi per te varferit ne Shqiperi, paketa e se ciles e ka borxhin 50% (+ - ) te vleres se saj, kur mbulohet nga paketat e fitimeve dhe taksave qe vilen nga keto produkte shqiptare qe do vihen ne levizje (shit-blerje nepermjet ketyre bonove) . 

Me interes , edhe per punesimin, do te ishte levizja, xhiroja e nje sere produktesh, nepermjet obligacioneve te CO2 , investimi i se cilave eshte i çliruar nga borxhi. Nuk ka pse komunat dhe bashkite, te perdorin taksat e qytetarve te tyre per te paguar firmat e pastrimit, riciklimit etj, (nje forme primitive kjo e mekanizmit ekonomik) , kur fare mire mund te perdorin keto obligacione per te kryer keto aktivitete ekonomike-mjedisore. 

Mendoj se nje shqetesim/problem aty ne Shqiperi, perben edhe mos zbatimi i ligjit, mos respektimi i ligjit. Dhe kjo vihet re qysh tek gjerat me elementare, si psh, pirja e duhanit ne ambjente publike. Jane me qindra pika interneti, ku mendoj se duhen kontrrolluar dhe gjobitur pikerisht per mosrespektimin e ketij ligji. Mendoj se ketu ka vend per te mbledhur te ardhura te mjaftueshme. Industria e gjobave, eshte nje nga shtyllat kryesore kendej ne perendim, paketa e se ciles mbulon shum vrima te zeza ne ekonomi.  

 Ketu po e mbyll z. Kryeminister, po me fjalet e fillimit, se per shkak te puneve qe kemi, nuk dua qe edhe koha juaj e vyer te shkoje kot, dhe shpresoj se do t'keni kohe te mirreni edhe me keto dy-tre probleme qe shtrova, ne morine e problemeve te shumta qe kemi.  

 Me respekt nje emigrant nga Belgjika. 

285 Komente

Une besoj qe letra karakterizohet nga deshira e mire per te dhene nje kontribut,  e si e tille nuk ka pse te mos vleresohet e idete e saja te mos merren parasysh. 

Por te doja te thoja i dashur Pjer, se letra ka gabime drejtshkrimore dhe here pas here fjali te shkruara jo bukur. Duke e ditur se Rama eshte i fiksuar per detaje te tilla mund te ndodhe qe te mos ta marre parasysh e tere letra. Keshtu qe duhet te perpiqesh te shkruash pak me zyrtarisht. Paraqitja nuk eshte gjithcka, po ka rendesine e saj dhe ajo. 

Po pse kot e ngriti sistemin redaksional prane Qeverise more Endrity?

Eshte nga ato gjera per te cilat nuk e kam kritikuar grava 

Endrity, nese edhe Edi sheh formen dhe jo permbajtjen, athere ç'a te te them une smiley vaj medet pastaj .... 

Pjer, nje lloj etike ne paraqitje e kerkojne te gjithe, jo vetem Edi. Ne zyre shkohet me kollare, letrat shkruhen me nje strukture te caktuar etj etj. I ka shpik frengu keto, jo ne. Ataturku edhe me keto gjerat e vogla u morr qe te bente Turqine moderne. 

per shkak te puneve e studimeve qe na marrin kohen tone aq te vyer. 

Pjero, perhere i zene ti. Heren tjeter kur shkruajte ishte i zene me ceshtjet ne Lindjen e Mesme, tani me studime. Mos puno kaq shume se do lodhesh.

Dhe si te lodhet cfare do linte mangut moj lanete?

Pirjen e vererave te vjetra z. grava

Heee! Ke lindur tre kater dite para vete ...lanetit!

Edhe kete ma the grava? smiley

Nuk te kam pare, por nga sa di, kur nje femer shprehet, je edhe me e mire se sa te kane cmuar.Sepse laneti nuk shembellehet ne pamje mashkulli.Perkundrazi, tek me e bukura femer.Per tu tallur me mendjelehtet

ktu jam dakort me ty grava. Dhe une ja kam thene disa here qe nuk i ka lene gje manget shenjtanit

Po perse nuk eshte ne ballore?

Ja te iki te marr nje kafe njehere. 

Eshte e vertete se aty ne Uje te Ftohte dhe ter bregdetin shqiptar ka masaker te vertete betonizimi, mirpo duhen ndaluar ndertesat e tjera, e jo te prishen ato qe kane kohe qe kane mbaruar dhe banoret jetojne tashme. 

Dmth Pjeri po i dilka ne mbrojtje pallatit te Lulzim Bashes!!!

Kot nuk thone ha njeriu nje qofte te prishur e pastaj vjell gjithe jeten!

Kerrnacke deshe me thene? Lere se e a qare!

Nuk bie ndermen gjall ne bote per pallatin e Lulit, se nuk e njof ate. Ate e kam njof ketu tek Peshku, VETEM nepermjet artikujve qe kane sjelle per te. Me vjen keq per banoret, te cilet duhet te mirren ne mbrojtje nga shteti dhe ligji, se jane viktima ne kete rast, dhe viktimat mirren ne mbrojtje kudo, prandaj dhe behen ligjet, qe te denojne mashtrusin dhe te mbrojne viktimat. Mirpo ty te ka ngel noi berthame ulliri ne fyt qe ben gam-gam ter keto dite. Nese Bradi e hongri koqen e ullirit, ty te ngel ne fyt berthama e tij. Bradi i takon peshqit ketu si shoke debati dhe jo si fuksionar. 

Pjer, ju keshilloj si miku Juaj, tu shmangeni keqkuptimeve .." te parendesishme" Thelbin ate vrej dhe..... Perpara shikimi!

Pjero, pa e vene grushtin ke koka nuk kenaqet grupi (Roni, Bama, shoku Kavo, Em). Verdallosju anash sa te duash pushtetit te ktyre me qasje intelektuale apo profesionale, kta nuk duan tja dine. Pa te pare te rreshtuar si ushtar ne rradhet e tyre kurre nuk do ngopen. 

Nga ana tjeter di te te them qe po i humb ata te djathte qe kane patur me te vertete besim te ty me kte orvatje ndaj pushtetit, perfshi edhe mua.

...shoku Kavo,...

Nuk jam shoku yt! Gjeji shoket atje ku te kane instruktuar. 

prit se po vij dhe un

smiley mos Mirtëjesh më pare ndrysho emrin!smiley

une mendoj qe Pjeri, kur parashtron  gjithe keto plane e projekte specifike per rruge e autostrada,  eshte e nevojshme te  bashkangjis  edhe harta apo skemat perkatese.  sepse kshu, vetem teorikisht,  druaj se  kryeminstri nuk do ti kuptoj keto projekte...

..dhe nuk jemi as te peshku, qe ti thoshte Pjeri:  Pallosh, lexoje   letren 2 here, ngadale vertikalisht, qe ta kuptosh.

pjer, ti ,je i vertetesmiley

Nuk thoni" shyqyr qe qenka nje njeri qe e lidh vehten me kaqe shume detyra..!"Kush do guxonte per te mos pohuar se domozdoshmeria e vdekjes, .....
eshte fatkeqesia me e madhe e natyres ?

Leri furcat grave, po krijoi mundesite Pjerit te takoje ata miqte e tu pecogroso ne qeveri. Nuk do te mbeten te zhgenjyer!!!!

Pyete, une e kam bere kete detyre, por alidemsi....pjekur hene jashte me Pjerin

Edhe, si vajti? Ca them dhe une, kushedi me ca capaculi e ke prezantuar ti... alidemsi?

Mos! Si guxove ore burre te quash capacule... nivele ministrash ...e larte ! Pun tjater pse ketu matjet nuk nisin nga niveli i dioksidit te karbonit, por nga mufatja e xhepeve

Epo kushdo qe nuk e ka degjuar me kujdes, c'meriton te quhet? Ja me thuaj ti mua, sa kish nxene Lamja???? Thuaje ore troc!!!!!

Shejtan je o Bame shejtan! Po nga e more vesh oferten e Lames?

Si nga e mora vesh? Punojme ne per qeverine, apo punon qeveria per ne? 

Ore, une nuk dua dengla nga grava, dua pergjigje!!!!! Mban era telefon i prish....

Bame po sikur te te them qe ne ALUZIN  (Drejtor i se ciles eshte Lamja) ka njerez qe punojne me identitet te rreme, me beson?

Sabotim? Shume e rende kjo!!!!!!!! Prandaj nuk po me pergjigjet Shaqua? 

Une kaq di, kaq them!

çapaçul ,ministrat? jo ministrat jan çapaçula par excellence !

Me ka pelqyer venia ne poste drejtuese te rendesishme e disa femrave

Nganjehere kontakti me ajrin jo-Shqiptar ua pjerdh mendjet dhe Shqiptareve. Shikojne boten qe nuk ka me se te meret dhe meret me kuota gjinie dhe rrace e mendojne se jane prioritare dhe per ne. U qelb peshku nga koka.

 

Po mire mo PjerDH, vedosja e femrave eshte e rendesishme apo vendosja e njeriut te afte per ate pozite pavaresisht nga rraca apo gjinia? Po shohim mbushjen e kuotave si me qene ne hekurudhe, se te tjerat i kemi ne vije.

Kontvrima, per nje njeri statik, me ide fikse, dhe qe i merr gjerat jo ne lidhje me boten jashte dhe me frymen ekzistuese, ajo qe thua qendron, por per nje njeri, grup njerzish, qe i marrin gjerat edhe ne lidhje me boten jashte dhe frymen ekzistuese, mirret parasysh perveç koifiçentit te zgjuarsise dhe aftesise, edhe gjinia, persa kohe nga faktori i jashtem i meshohet kesaj/ketij fenomeni. 

Te nderuar admine, flm per nxjerrjen e letres. Sot e bera pushim vetem per te shkruar kete leter. Megjithse nuk me hengri shum kohe smiley vetem 2 ore smiley 

Penar smiley Blendi smiley Llukan smiley

aha...sa shpejt e harrove buken e PD-se o Pjer...

Or Zoteri! Kujdes me ato autostrada siper Kuzbabase se demton pronare te tjere !

Baba Mondin, mo vlora ?

Mua

vlora, m'duket se nuk e paske lexuar ligjin kur thote, se; Per interesa publike, prona shtetezohet kundrejt çmimit te tregut.  Keshtu qe aty ku do kaloje kjo autostrade, do demshperblehen pronaret. 

Ti mos ua shti ne mend o Pjer se une ate e di.

Ne fakt, u duk sikur nuk nxuri shume nga ato qe i beri " te holla " Pjeri, por para se te vinte , ku e shpune, pime nje kafe dhe aty me zune veshet, nga fjale te tija, ca nga ato gjerat qe pata degju prej Pjerit...
Ore shifni se ...me gjerat e thjeshta ushqehet nje shpirt ...i lodhur prej studimeve te shumta...

Grava, fillim e letres, dhe fundin e letres, lexoi me kujdes, se aty fshihet nenteksti, shife nga disa kendveshtrime se do zbulosh thelbin. Jo te gjithe do e kuptojne. 

Pjer, mes meje e Jush , gjerat e mirekuptuara fshihen nga " defteri".Por mos u vur faj atyre qe nuk mbeten ne nje mendje me neve.Sepse mendja e hairit, vjen gjithenje ...me vonese! Prite dhe Bamen ...pas ca ditesh !

shakatë mënjanë. i dashur pier, këtë letër ia ke dërguar në zyrë/shtet, shtëpi apo je mjaftuar me publikimin këtu ?

Ia dergova dhe ne forumin e tij EdiRama , ku me doli nepermjet gazetes Tema, poshte djathtas. Kisha deshire t'ia dergoja edhe Kryeministrise, por nuk e di sitin e tyre. Nese ti , si kompjuterist i zoti, e gjen, taksirati dergojua, dhe ke nje shishe vere te vjeter. Nese ua dergon edhe disa gazetave, ke dy shishe smiley

E dija qe do vinte nje dite ky moment tragjik, kur Pjeri do thyej nga presioni i pushtetit!!!!

I paudhe!

Deion i dashur, mos ke nevoje per syze. 

smiley

smiley Pjer.

 

Nuk e ka lexuar letren, Pjer. Duket qe vec paragrafin e pare ka lexuar. Por ti mos u merzit, i humburi ne kete rast eshte Deioni.

Perkundrazi, i hoqa syzet dhe tani e kam te qarte skemen. Gjithshka ishte kurdisur nga Kaviri me shoke, jo me kot te gjitha partite qe te qasen pesuan disfata biblike, perfshi PD, FRD, AKZ etj etj.

Veri prape syzet Deion, se po qorrollisesh. smiley

Mos ma merr per keq Pjer, po une e kam ves te bej nga nje kritike te vockel.

Po mire o burre i dheut, nga njera ane vlereson zotin Kryeminister (qe marrte nga ditet e Saliut), qe ka vene femra ne funksione drejtuese...dhe nga ana tjeter i dergon puthje tre meshkujve te qeverise se Peshkut dhe asnjeres prej dy femrave??

Tani, nuk po them qe ti t'i fusesh ne listen e te "preferuarave", se nuk e dime a i plotesojne parametrat dhe perimetrat, por edhe keshtu thate nuk kishe pse i lije (se bie ne kundershtim me veten, pa jo per gje, dhe aq do Roni te filloje nga ato te vetat).

Per letren une nga ana ime sa kam ne dore do e shpendaj. Me tutje, e dine organet drejtuese. Nuk bej premtime qe nuk jane ne kompetencen time.

Te falenderoj,

Kavir. 

Kavir i dashur, burrat merren me burrat, grate me grate smiley Dhe sa per shperndarjen neper gazeta, po u botua, ke nje shishe vere te vjeter smiley

Tani, burrat merren me burrat vende vende, dhe me grate vende vende, them une. Dhe thashe se ishte vendi qe edhe nje puthje nuk do ta merrte namuzin. Megjithate, e pranoj qe mund ta kem gabim. Nuk e kishte keq diktatori kur thoshte "Edhe liberalizmi edhe konservatorizmi jane njesoj te demshem".

Kavir, nuk eshte hera e pare qe ju hidhni insinuata negative ne drejtim te personit tim! Dhe gjithmone kete e beni per te shmangur perqendrimin e vemendjes karshi jush. Cfare do tju kushtonte qe letren e Pjerit tja fusnit poshte dere ne zyren e Rames? Ju akses ne Kryeministri keni!!!

akses thote ky, ai cdo mengjes 06:45-07:00, i jep espreson e informacionit, e ti thua akses....ne dore ore tja japi!

Te verteten kam thene, jo si ca e ca...

KAVIR, ka ca lloj puthjesh, qe te japin tetanozin ne vend.E keto lloj " dhuratash " Pjeri i ka shum te rralla

...pse eshte bere dhe Pjeri si ato vejushat qe hane burra thua ?!....se nga large kshu duket i pafajshem....

Me leter koti nuk kisha pare. Por , jemi ne demokraci dhe kushdo ka te drejte te llape.

Pjer, 

Te jem si ty, nuk merrem me me keta. Ndjej se te kane sabotuar, se kur, se kush, nuk e di. Ne rastin me te mire telefon i prish. Ai qe nuk kthen pergjigje, nje arsye e ka...

Kurseji energjite dhe perdori per punet e tua personale, atje ku je, per veten e familjen. Harroje se do ti shohesh hajrin "shokeve" te peshkut. Ndaje mendjen e hec per-para.

Bama, flm per konsideraten smiley pooor çdo gje eshte nen kontrroll dhe jane marre masat me kohe smiley Nuk e di nese e ke lexuar VQ, aty flas per nje fenomen, zgjidhje me sakte, per te kapur ter karakteret e njerzeve qe te rrethojne dhe ilaçin qe perdoret ne kete rast per te nxjerr ne pah ter karakteret dhe natyren e dyte te njeriut, ate qe fsheh apo del her pas here. Ky pasazh, tek VQ eshte pak i kamufluar, naiv ne pamje te pare, qe karagjozet, mendjemedhenjte, qafderrat, nuk e kapin dot, siç nuk kapin dot shum pasazhe aty. Keshtu qe une rrugen time e kam te hapur/shtruar edhe ne shtete te tjera. Disa prej tyre po perfitojne prej atyre çka une u kam rekomanduar. Me vjen keq per vendin tone qe eshte bere loloja e globit.  

Ti e di Pjer... une gjithsesi do perserisja veten. 

Dhe tani dy fjale per kete cast kenaqesie, qe na vjen prej mikut tone, Pjer.Nuk duhet besuar se ka nje moshe me te volitshme se e jona, pjesmarres ne kete blog.Psionet tona te qetesuara disi, duket se ja kane lene vendin deshires per perparim shpetimtar.Une them se ja kemi arritur castit per te " korrur" kete arritje.Vetkuptohet se cdo njeri prej nesh, mbritur ne kete moshen e " pjekurise" , ua dedikon kete viteve, jo arresyes....
Ne ete aspekt Pjeri, eshte seicili prej nesh....
Naten dhe nje perqafim Te gjitheve

Pjer pasi lexova letren tende drejtuar Edi Rames me duhet te te kerkoj publikisht te falur qe kam neglizhuar ne kerkesen tende drejtuar funksionareve te larte te Qeverise se Sali Berishes ne lidhje me pikat , kjo nuk do te thote qe tani u bera xheloz qe po flirton me Qeverine Socialiste  ku me ane te kesaj letre zbardh disa ( jo te gjitha ) pika qe mund te quhen pika orientuese per nje Infraskrukture moderne qe do ndikonin shume ne rritjen e mirqenies Ekonomike dhe hapjen e Prespektivave Gjeostrategjike te zhvillimit te vendit por mendoj qe kjo leter , ose te themi kjo Perle orientuese nuk meritohet nga nje Qeveri qe vetem shemb cfare i del perpara , Por qofsha i gabuar dhe shpresoj qe kjo leter te jete nje shprese per Shqiperine drejt rimekembjes !

Bradland.

 ku me ane te kesaj letre zbardh disa ( jo te gjitha ) pika qe mund te quhen pika orientuese

Dmth Brad, Pjeri i ka ofruar sherbime dhe qeverise Berisha???

Zoteri , pyeteni vete Pjerin , nuk kam autorizim te them me shume .

Jo "qeverise Berisha", por Shqiperise. Se qeverite ikin e vijne, por Albanie mbetet, o njeri mendjembyllur.

Keshtu thane dhe bashkpuntoret e Nazismit, punuam per Gjermanine jo per Hitlerin, po do ti qe shumica perfunduan para murit te pushkatimit!

Jo shoku Kavo jo...e hengrem nje here ne Mukje me kte tezen: 

qeveri ishim e jeshët

per Albanien bashkojme leshët

Jo zoteri jo , " Qeverise Berisha " , te ishte vepruar me kohe dhe jo me neglizhence mbase dhe rezultati i zgjedhjeve te 23 Qershorit do te ishte tjeter.

Roniiii, ke noi gjo per tezat ne leter, pa lei njerzit/personat. Mirru me idete dhe jo me njerzit. 

Pjer jo te gjithe jane te afte ti zberthejne tezat keshtu qe mos kerko te pamunduren.

E di Brad e di, por e kam per detyre ta kujtoj mavrine 

Mirru me idete dhe jo me njerzit.

smiley  E kane semundje z. Pjer. Ngaqe s'dine te zberthejne idete, merren me njerezit.

Brad, nuk e di kush ta ka dhene lirine te shprehesh ne kte menyre. Instruksionet e mia thone krejt tjeter gje...

Ti degjojme , mendoj se e di per cfare e ke llafin smiley

Brad, po ta them miqesisht, ka nga ata qe pretendojne se takimet e tua te shpeshta me personin ne fjale si dhe dekonspirimi i disa strategjive elektorale tona gjate ktyre takimeve kane qene nje nga elementet kryesore per humbjen e zgjedhjeve...

Sigurisht qe takimet dhane rezultatin e vet ne strategjine e humbjes se zgjedhjeve pasi strategjia per fitimin e zgjedhjeve ne horizont po na dukej jo me Rentabel, pra cdo gje sipas parashikimit, pavaresisht disa rezervave qe pa deshiren e te dy paleve shume informacione kaluan tek FRD -ja qe nuk qe pa kosto.

smiley

vetëm autokritika e bën burin burrë

të lumtë Branland

me mire ti qe s'ben asnjehere .

ma ke lexuar komentin si n'njimdhetegjys t'notës i dashur brad.

përpiqu të lexosh mesrreshtave dhe do shikosh autokritikën time.

ps: po se kape lexoje prapë. tani për tani jamë i zënë se kam një gjë në dorë e nuk mund të zgjatem.

Pjer po kete letren si ja dergove kryetarit me poste elektronike apo me Maratonomak ?

me nje pullumb postjer..

Ajo qe te habit me shume tek komentatoret dhe lexuesit e peshkut eshte tangerlliku dhe mosmirenjohja.

Te gjithe dine vetem te japin mend, dhe kot me kot. Jo pse e the keshtu, pse nuk e the ashtu. Dhe asnje nuk jep "vlere te shtuar", dmth nje argument apo nje rruge tjeter veprimi, apo nje ide me vlere,

E dyta, (pothuajse) asnje nuk thote nje fjale falenderimi, a thua sikur ata qe punojne dhe harxhojne energji mendore per te miren e perbashket e kane per detyre.

Ju qofshi! (se per pak me bera gabim shtypi, e shtypa dy "i").

 

p.s. Bradland, Deion e kompani: Kur te vijne mendte nuk t'i hane as qente. Shkoni pini caj e lozni domino nashti.

Te japim vlere te shtuar, rruge veprimi? Dmth te japim keshilla per qeverine? Po s'jemi te gjithe si Blair qe te punojme vullnetarisht, z. Kavir. Apo juve doni qe punen tuaj si zv. minister t'jua bejme neve e ju te merrni rrogen dhe plot te mira te tjera?
 

Te besoj , te kishe ndjekur udhezimet e Pjerit do ishe zv minister tani , hajde pi caj me ne tani smiley

Zv.minister mbase jo, po aty afer. Pastaj ka kohe per me lart. Ketu e 8 vjet...

Patjeter ...patjeter ...

Pjer mos u mer me letra mbi infrastrukturen e Vlores se jane kohra te keqija keto.. parashikohet dimer i acarrte.

Me shkoqur , me shkoqur, do thosh xha Jaho smiley per ç'dimer e ke llafin mo 

Dimri i fundit Pjersmiley

Qofsha i gabuar por une kete leter e lexoj si nje orvatje per te ndrequr imazhin e Pjerit. Me ne fund Pjeri e ka kuptuar qe takimi me Bradin ati i ka kushtuar shume politikisht. Mua personalisht me vjen mire qe Pjeri ne nje fare menyre me kete leter beri dhe nje lloj mea culpa per flirtin qe pati me faktorin Berishist ne Peshk. 

Tani topi eshte ne fushen tuaj , do thoshte Pjeri.

Pranvera me nje lule nuk vjen i pat thene motra Frederik Ndocit!

Eshte nisur letra apo vetem sa eshte shkruar?! smiley

Sigurisht qe eshte derguar por kjo nuk eshte e rendesishme , e rendesishme eshte cfare ti mendon per ato qe jane shkruar ne leter .

Pjeri eshte perfaqesuesi yne i emigranteve, keshtu qe une kam besim absolut qe i dashuri yne Pjer ja ka qendisur te zezen mbi te bardhe te gjitha Kryeministrit tek e tek, se i ka te gjitha njohurite e mundshme per nje gje te tille. Kush tjeter pervec tij i takon kjo detyre e rendesishme dhe kaq patriotike? Vetem nje njeriu kaq te thjeshte i qan zemra per fatet e Atdheut. Urime Pjer dhe zeri yt te jete i fuqishem dhe te depertoje ne veshin e Atij, biles shpresoj qe te ktheje sa me shpejt edhe nje pergjigje ne shenje respekti!

Pjero po per helmet e Asadit ke thene ndonje fjale? 

Bo vaki, ku i dihet, mirre mundimin dhe lexoje nje here 

Ti e thua shume shkoqur!

Me interes , edhe per punesimin, do te ishte levizja, xhiroja e nje sere produktesh

Ketu futet edhe levizja, xhiroja e armeve kimike qe domosdo sjell edhe punesim.

Gjemb , mos bej aludime te kota , nuk mendoj se eshte kjo ajo qe mendon Pjeri , te ngeli menja tek " koqja ullinit "

Brado, vetem sot e ke permen koqen e ullirit smiley nja dy-tre here, ç'a ka bo vaki, nuk te hiqet nga menia qe e hongre smiley

Pjer kam dhe une strategjite e mija , permendja nuk eshte e rastesishme dhe duhet te hash nje koqe ullini qe tja dishe vleren Pemes se Ullirit , sidoqofte revanshi eshte ceshtje kohe smiley

Brad, bejme shaka smiley takimi ishte dhe mbetet thjesht miqesi ndermjet shokesh, pavarsisht bindjeve politike qe kemi. Ti i djathte, une jam asnjanes me kendveshtrim te majte paksa, por kjo nuk perben problem kur ekziston miqesia. Rendesi ka te te mos hyje xhelozia dhe egoizmi , siç i ka hyre nje shokut tone ketu. 

Pjero , Roni nuk eshte cuni i keq por ha shume inat , akoma nuk e ka kuptuar qe i ditur nuk lind por behesh .

Nuk ke patur kete mendim per Ronin me perpara. Po perpiqesh t'i rregullosh marredhenjet me te tani qe more vesh qe u be ambasador ne Washington.

Une me Ronin ka kohe qe i kemi sheshuar disa keqkuptime , pastaj ....Roni Ambasador ? smiley

Brad pushteti i sotem eshte zemergjere, aq me teper qe projektligji per statusin e "il pentito" shume shpejt do te vi per votim ne parlament. 

Lexo pak me poshte lexo smiley

Roni, pirdh-pirdh, se lirohesh smiley

smiley

per hajer ishalla smiley

Rate ne banalitet z. Thomai!

Por fundja kot nuk thone cifutet e lashte se me thuaj me ke rri te them se kush je!

Te prishi shoqeria e keqe Pjer, te beri si vetja!

smiley(Roni, pirdh-pirdh, se lirohesh )

grandioso Pjer.....! Pjer for Presiedent!!

smiley Mos vdeksh ti

@Roni

Per kete nuk e vras menien shum une Brado, a e kupton ai apo jo, por ai inati i tij , per fat te keq , i ka zene syte aq keq sa nuk e lejon te llogjikoje mire, gje qe e shtyn ate ne perhapjen tek te tjeret te nje virusi keqinformues, virus qe kam frike se do demtoje ate ne fund te fundit, shenjat e se ciles po duken qarte qysh tani. Mirpo ai nuk e kupton kete gje.  Mjer budallai, qe i hedh hapat pa i menduar mire, kan pas thone çifutet e vjeter. 

Te kuptoj dhe te jap te drejte , mora vesh qe dhe me emigrantin ishin zene keq , Roni i kishte thene qe Beratsit jane njerez me te mire se Skraparllinjte , kishte plas me i llaf .... une mendoj se i ka hyre pak vetja ne qejf ...

Emigrantin, kam dite qe nuk po e shoh ketu, ndoshta eshte prekur nga dikush. Ne fakt keta poetet keshtu jane, si krijesa delikate, te ndjeshme smiley

Si krijesa delikate, te ndjeshme - smiley  sa I forte ky Pjeri. 

smiley do rroc me shume se une ti mimoze

Goca, tani erdhet ju, qe do iki te flej unaa smiley Naten e mire. 

Pse nuk e thua troc Pjer Moza se nuk me ngelet qejfi mua jooo

smileysmiley

emigranti krijese delikate smiley

Pjer ,emigrant eshte gjithmone ketu ,shkruan me nick te Ron ,kane te njejtin IP

Emigranti dhe Roni jane shperfaq me emer,mbiemer dhe foto (roni fale "dosjeve"),pra nuk eshte i njejti person.Po shkrujne nga i njejti kompiuter, je t'u than ti,apo si?

Brad, me vjen keq po koqen e ullinit e ke ngrene ti, jo une. Gjithashtu ty ta rrasen birren, jo mua. Ty te vjen inat qe te dolen sekretet ne shesh por s'eshte faji im.

Mua sme ka dale asnje sekret sepse nje takim mes shokesh ska pse te jete sekret kur ska arsye , sidoqofte behesh me simpatike kur i merr gjerat seriozisht.

Sa per ate, mos bej kot tani si indiferent, se e mbaj mend si u merzite kur Pjeri shkroi detajet e takimit tuaj te pare ku ta rrasi me birra 40 lekeshe (por qe i pagove ti).

Faleminderit Brad per komplimentin. Gjithe jeten time seriozisht i kam marre gjerat, nje nga te metat e mia.
 

Ja nje tentative per tu marre me tezen smiley po çoje deri ne fund mendimin e dashur, kush obligacione i vene ne levizje prodhimin e armeve kimike (ne perendim) dhe demontimin e tyre. Kush. Pyete Ronin, qe s'di ç'te thote, pyete Edi Ramen qe as e ka ndigju noi here keto lloj investimesh. 

CO2!

Joooo. Obligacionet e CO2 vene ne levizje te tjera produkte, ato te dores se dyte dhe pastrimit te amjentit, si dhe shtypin elektronik etj. 

smiley obligacionet e vdekjes?

smiley smiley

Kishe te drejte i dashur.Ca muhabete behen vetem mes burrave. 

Naten e mire dhe befsh gjumin e embel.

Naten o KAVIR naten.. po do ta hash dhe ti me duket me kete shoqeri te keqe qe ke zenesmiley

Pse Gjergjo, nuk jeni ne nje front juve te dy. 

Me e drejte do ishte te shkruaje  mes kokave smiley

ketlina: smiley

smiley

Pjero une s'gjeta gje ke versioni i shfaqur ketu. Po thashe mos ka dhe ndonje pjese jo per publikun. Le qe eshte muhabet me zarar ky.

T , çfar nuk gjete smiley me qarte

Pjero, leje kete muhabet se eshte me rrezik. Amerikont s'jane gjo, llafe kane. Po vallai ruset s'ta bojne te gjate. Te vje nga s'ta pret menja, nei femer e bukur e kush dreqin e di. Mire e ben qe me flet me kod, T, kohe te veshtira kane ardhe.  

T 4, mos nigjo zerin e shejtanve ketu, se budallepsesh. I marrin tjeter per tjeter keta , mos te te kapi dhe ty ky sindrom. 

Pjer jam shume kurjoz per pergjigjen, ndaje me ne te lutem kur ta shohesh te arsyeshme.

Pergjigjia do ti vije pasi te miratohet buxheti ne dhjetor

Po ca gjera mund te vihen ne jete edhe nevojen e buxhetit. Pikat e internetit psh. Habitem si kan shpetu deri tani smiley

Ca internet thua o fiqo.. pjeri nuk ka zene ne goje ne tere ate leter sistemin e pensioneve..

E drejte, poor ka folur per varferine ama (qe ca e ca e harruan pasi.. ).

pastaj ça te keqe ka qe komunat dhe bashkite te fillojne te ndertojne hyrje daljet gjer te filloje autostrada? Njerezit duan pune. Rroga desha me thene.

Komunat ketu jane plot me lek ne fakt duhet ta bejne.. po kane nisur po i investojne parate ne aksionet e APPLE smiley

Edhe se si mund ti mbledhin komunat keto fonde eshte e shpjeguar ne Leter. I ka qep Ustai te gjitha. smiley

Pasataj, per me shume ai qe do, mund te lexoje te VQ per stokun e Tiranes, pa shkuar deri tek Apple smiley

Ah po ke te drejte harrova.. me "Industrine e gjobave"smiley

Noten e mire cuna , po me pelqen ky bashkebisedimi juaj smiley

Po rri o pi dhe njesmiley

Naten o njerez. Do shofim neser. Po e la Kryeministri pergjysen viziten ne Maqedoni, dmth qe letra i mrrini.

shoku Edvin,

mos u dorezo ndaj shantazheve te evropes plake, se kurre nuk kan ecur. qe nga ali pash tepelena deri ke sal pash berisha. evropa osht nji milf qi nuk le cock pa ndot...

mos i beso kurves plake

Para shum viteve une kam hedhur idene e piketimeve fizike (te pakten) nga do kalonin autostradat dhe rruget, me qellim qe banoret, fshataret, komunaret, etj, ta shihnin  dhe te mos benin ndertime aty afer, mirpo askush nuk do t'nigjoj, per vete faktin se te gjithe (pushtetar e qytetar) jane te zene me xhepin personal dhe se nuk mund te rrijne pa konflikte si duket.

 

konkretisht Pjer, ke ndonje skice me vendkalime konkrete? dicka te hedhur ne harte? nqse po, sic besoj une, jepja ndonjehere Belulit ose Artit kur te takoheni qe ta hedhin ktu ne blog si kompjuteriste te zote qe jane

Avash mer ti avash na dashke skice me vendkalimet konkrete!

Po cu pa pastaj, ta marresh ti (ti-ja eshte impersonale) skicen dhe ta paraitesh si punen tate!

sipas projekteve te mia kalon (per pjesen e Vlores) siper Kus-Babase dhe shkon drejt Ujit te Ftohte po siper fare, siper ndertesave te reja qe kane mbire si kerpudhat pas shiut. Dhe nepermjet hyrje-daljeve, makinat shkojne ku te duan. Dhe kjo autostrade qe shkon drejt Sarandes e Greqise, duhet te kaloje gjithmon siper ne mal, sipas fizionomise kroate, duke shkuar siper ne Tatzat, dhe çdo makine qe do te shkoje ne ndonje fshat bregdetar, do shkoje nepermjet dalje-hyrjeve. 

Kaq iher per iher: Autostrada do kaloj siper Kus-Babase dhe do shkoj drejt Sarandes "gjithmone siper ne mal". Kjo puna e "siper ne mal" mund te kushtoj ca, po nejse, Pjeri kam idene qe punimet e autostrades do ti kombinoje me hedhjen ne treg te Obligacioneve te albastres. Cne alabaster do pysesh ti (normal qe do pysesh se VQ nuk i ke lexu), alabaster sepse nga gerrmimet ne mal per te hap autostraden do te dali alabaster me bollek. 

o Ron, te gjithe e kane kuptu ku te rref. Ti e ke hallin se po t'i beje publike Pjeri kto hartat, e merr vesh dhe Buall Mavria dhe kshu nuk e shet dot si idene e tij Rama. Normal qe ke frike se nqse Rama nuk e ben dot dhe nderrohet pushteti, Buall Mavria merr gjithe meriten pastaj.

Nuk kushton me shtrenjt Rono, duket sikur do kushtoje me shtrenjt, per shkak te paragjykimit qe peson çdo njeri sapo ndigjon mal. Por eshte krejt e kunderta. Kur udheton ne Kroaci psh, ti perpiqesh te shohesh malet, mirpo nuk i sheh, gjate gjith rruges thuajse, dhe ti thua; A eshte vertet Kroacia vend malor, po ku jane malet. Eshte nje iluzion pamor smiley Ti nuk i ve re, sepse mali eshte nen kembet e tua smiley mirpo ne "maj" te malit ti pret te kete thike, por jo, ka lendine, tu te duket sikur sheh fushe por je pikerisht ne "maje" te malit. Kete fenomen e vene re vazhdimisht barinjte, te cilet i çojne ne pllajat me te larta dhente, dhe ata nuk flasin kurre per Maja, se nuk shofin Maja, vetem neve poshte smiley shohim Maja. Keshtu dhe kroateve, iu ka kushtuar shtrenjte vetem tynelet, por jo pjesa e sheshte e autostrades/rruges. E po keshtu edhe autostrada qe une propozoj, Vlore-Sarande-Kufi, them te behet siper, dhe kur ngjitesh siper smiley ti sheh fushe. 

Me vjen mire qe qenke frymezuar MD smiley por do ishte mire, si kompjuterist i zoti, te na sillje autostraden e Kroacise. 

ose ktu

Pjero kot me te pyt ket punene e autostrades kroate qe kalo ne maj te malit e ke me te ndigjume apo e ke kalu vete me makine? Trego te verteten, sepse mesa mbaj mend une nete gjithe shkrimet e tua ti ne Shqiperi gjithmone ke shku me avion dhe jo me makine!

Roni, e kam bere tre here kete rruge, vajtje-ardhje. 

Kryeveper.

na mo Pjero,  segmentesmiley   nga autostrada Zadar-Dubrovnik..  para nja 2 vjet e ca,  une kalova  pjesen Zadar-Split  e kthim..   normale mu duk mo vlla.. me ura tunele  etj,  se po na habit me keto autostrada ne maje te malit ti..smiley    apo po flet si e jema e Zeqos ne maje te Thanes ti..smiley

Une zhgarravita i gjo te vogel para nja i viti per ket autostrade... mund te them se Pjeri nje fare te drejte e ka...

Bame foto tregon qe si ti si Pjeri po ja fusni pordhes kot. Autostrada kroate kalon buz detit dhe jo maj malit! Me keqardhje ve re se Pjeri me duket se po matufjepset!

Dukesh Ron qe nuk je aq i bredhur sa Pjeri. O Pjer, kur te vesh ne qilar te nxjerresh nje shishe vere te vjeter, nxirr edhe aparatin e tregoi Ronit ato 30 e kusur tunelet maje malit!!!!!! Ore gati gati te vjen gjynah q i kane bere tynelet! thua 10 metra me siper ishte maja, ta kishin ngrene, do ish me ekonomike!!!!!

Natyrisht Bamke smiley me vjen mire qe e paske bere ate rruge me makine. 

Pak km pasi kalon Dubrovnikun deri ne Zagreb kalon buze detit ? smiley

Kjo ne foto nuk eshte Autostrade por nje rruge ne Malin e Zi .
 

Rri o Brad mos ja fut pordhes kot edhe ti!

Mali i zi, thote, shife i her si e ka titullin foto?

Dakord por nuk eshte Autostrada per te cilen po flasim , kjo eshte nje rruge dy kalimeshe .

Ktu po, ke te drejte!

Brado, ti je i vetmi ketu nga ne te gjithe, qe e ke bo ate rruge me dhjetra here, me shume nga te gjithe, mirpo Ronit nuk i mushet menia, dhe per çudi iu ngjit semundja e pordhes smiley nje e dy thote; Mos ia fut pordhes smiley nderkoh qe vet lesho pordhe nga goja smiley

kjo o para o mrapa carjes se Bosnjes... 8-ta me duket... diku verdalle eshte edhe keshtjella stonit...

po

 

Sipërfaqësore, Shqipëri-Kroaci, Gzurvit'neri!

xhelozia brenda llojit eshte e keqe. Tani ngelet mister qendrimi i Artit

Po, sa me poshte te shkosh, aq me shume ura e viadukte sheh. Mirpo ti i dashur, te ngelen ne mendje keto, se nga Zagrebi ne Split, nuk e paske vene re qe ke qene ne "maje" te malit smiley

Pjero, nuk thashe Zagreb-Split,   por Zadar-Split.smiley,   i nderuar..  ne Zagreb nuk kam qene ndonjeher, por e kam ne plan te shkoj..smiley
 

 Pikerisht i nderuar smiley ate thashe dhe une, mos shif Zadar-Split por Zagreb-Split. Si duket nuk qenke nisur noi her nga Hollanda ne Albanie me makine. Lere nje here Ryanair-in dhe Jetairfly-n smileyray: dhe merr makinen per ne Albanie. 

_

O Mirjam o katil!!!

smiley

Nji min Pjer se po qe keshtu si thua ti, i bie qe t'u ngjitesh maleve kshuqe nuk ka nevoje as per tunele. Kjo eshte dyfish e mire: 1 - sepse "piktori" del ndryshe nga buall mavria dhe 2 - kursehen parate e shqiptareve

Natyrisht Bredharako. E di ç'ke ti, a nuk merr rrugen per Shqiperi, nepermjet Brukselit, me makine. Nga Kanadaja, mbrrin ketu tek mua me avion, fle tek mua, pi vererat qe pijne 100 njerzit me te rendesishem te ketij planeti smiley dhe nisemi bashke me makinen time te nesermen a pasnesermen, dhe ne kete rast e sheh dhe gjykon vete. 

eh rob zoti je Pjero, t'u shtofshin shishet e verave, flm!
Po ti e di shume mire qe une nuk kam pike dyshimi te pershkrimi jot

Pjer, 

Nje njeriu qe nuk te njeh i le pershtypjen se ke celsat e ndonje magazine te madhe vere!!!!!!!!!! i ben te dyshojne se edhe abuzon me te. Mos valle inventarin e ben vete? 

Jo Bredharako, kam hedhur vetem idene qe projektuesit e autostradave, te hidhnin piketat fizike (jo virtuale, ne kompjuter), pra te ngulnin nga nje dru/hekur ne çdo 100 metra, dhe fshataret e kuptonin vete qe 20 metra nga te dyja krahet e drurit/hekurit, 20+20 metra, te mos ndertonin gje. 

~~Para shum viteve une kam hedhur idene e piketimeve fizike (te pakten) nga do kalonin autostradat dhe rruget, me qellim qe banoret, fshataret, komunaret, etj, ta shihnin  dhe te mos benin ndertime aty afer, mirpo askush nuk do t'nigjoj,

Mesa eshte per tu pergezuar memedhedashuria jote pse e harxhon kohen me njerez qe nuk duan te degjojne.ironia eshte se ndersa emigrantet mendojne dite e nate per hallet e vatanit , mexhlisi andej i ka hequr nga defteri e kujtohen per ta vetem kur kthehen ne atdhe per t'ju rrjepur skalpin me shitjen e ndonje apartamenti me cmime astronomike.

 

~~Mendoj se nje shqetesim/problem aty ne Shqiperi, perben edhe mos zbatimi i ligjit, mos respektimi i ligjit. Dhe kjo vihet re qysh tek gjerat me elementare, si psh, pirja e duhanit ne ambjente publike. Jane me qindra pika interneti, ku mendoj se duhen kontrrolluar dhe gjobitur pikerisht per mosrespektimin e ketij ligji.

Me c'kam degjuar Pjero pirja e dahonit eshte the last of their worries se atje gjemon difeku si ne 44 kur zbriten partizanet nga malet.

 

 

Gjithe naten, me tha gjumi: .." Mos fli ! " Ku mund te gjeshe vec ketu, kete kenaqesi?Po!
Pjer, ke lezetosur dhe lumturuar gjith blogun me vetem " dy gisht karte" . Pike mjalti humori ne burim per gjithe te merguarit tane.Nga ana e anes ku i shpuri halli, e po njesoj deshira per tu cingrisur ne dellin e shakase gjithe lezete.Ju
Ju lumte qe te gjitheve qe nuk kini levizur nga te mirat e kesaj balte, te pa shkartisur me indiferentizmin e botes....burgjeze...! Sado tutje, por dy gisht karte te Pjerit, furrosur ne ide, e beni beli se ini gjithenje, me neve, ketu.
Ja pse une kam shume besim se qeveria e re, do beje gjera te mira.Ja pse kam bindjen se ato dy gisht karte te mikut tone, Pjer, jo vetem kane mbritur ne destinacionin e " degjimit ", por shume shpejt ne ate te zbatimit.Dhe ne mos shkofte autostrada nga siper, nga Piluri, mesiguri gjurma e saj do ti bjeri nga " me poshte " por do shkoje se s'ben diku atehena.
Tema te tilla " qe na bashkojne" duhet te kemi me shume, ka thene Gezim Kruja..
Nje dite dhe nate e mbare, per tejeperketej !

Laj e lyj ti... Ore leri keto, po trego cu be me postin qe propozuan per te??!!!

Lene Bama se u felliqem prej ...Lirit.Ka ngul kam si mushka.I don me konkurs o rash e vdiqa thote.Nuk ke ci bon.Namuzli i biri botes.Ku fa ai mre!

ka ndonje vend per mue tek Keshilli i te Urteve? nuk jam aq i mocem, por i urte e i bute si nje peshk..

Pjerr, i ka shkuar gjekundi ne vesh apo nen hunde kjo leter atij te gjatit? apo ndonje keshilltari te vete? 

Meqe dikush kerkoi kritike konstruktive: here tjeter, kur te japesh ndonje mejtim/keshill te vyer ne lidhje me politikat e qeverise, ndiq nje linje tjeter te struktures: 

- nderime, pergezime etj. por pa justifikime (shtojne kot fjale) dhe shprehu edhe perse ke marre mundimin te shkruash, por drejtperdrejt, pa fjale boshe, shembull:  "po ju kontaktoj t'ju shpalos vizionin tim mbi zhvillimin rural te Bences" - nje paragraf (nje paragraf=3-4 fjali, sikur eshte stili yt i ndricuar)

1. permblidh politikat e qeverise ne nje paragraf ne lidhje me infrastrukturen (mos u haperda ne punesime grash e te tjera politika gjinore apo te zhvillimit te qendrueshem etj.. ) - nje paragraf

2. shtro propozimin tend, sikur edhe ke bere, por qartesoje nese eshte nje alternative ndaj politikes se shpallur te qeverise, nje permiresim i saj, apo terheqje vemendjeje ne lidhje me zbatimin e nje programi apo projekti - nje paragraf (kuptohet qe kritika nuk ka vend, cdo kritike, nese patjeter, duhet shtruar sikur nje alternative). Shoqeroje propozimin tend me nje alternative per gjetjen e burimeve financiare. Nuk mund te propozosh rrugen librazhd-gramsh dhe te mos i sjellesh kryeministrit asnje investitor ne zyre (banke, grup biznesmenesh etj.). Ve re se kryeministri ka nje ekip te tere per politikat, keshilltar te vete, ministrin pergjegjes, keshilltaret e tij, specialistet etj.

3. Perfundoje edhe njehere me nje falenderim dhe nderim, mos u hallakat ne arsyetime perse etj.. 

Disa gjera te tjera qe duhet te kesh parasysh: 

Mos e rendo letren, permbaju qellimit tend. Qellimi yt nuk eshte te besh muhabet me kryeministrin, por t'i terheqesh vemendjen tek nje situate a ceshtje. 

Flit me argumente, p.sh. kur pretendon se "Sa me shpejt te mbarojne lidhjet veri-jug dhe perendim-lindje, qe eshte Durres-Elbasan (o nepermjet Tiranes o nepermjet Peqinit) deri ne Pogradec e Korçe, aq me e lehte eshte per komunat dhe bashkite te aprovojne lejet e ndertimit per shtepia dhe apartamente. " ku e mbeshtet kete lidhje ndermjet kohes se perfundimit te rrugeve me aprovimin e lejeve? 

Kursehi pra nderhyrjet e tua ne kompetencat e tua profesionale. 

Bulkthi, keshtu i kam shkruar disa prej letrave, por nuk e di pse, isha me dy menie, ti shkruaja , te mos i shkruaja, ndjeja nje si boshllik me kete Piktorin, por thashe; hec po i dal borxhit edhe ketij, po i shkruaj, qe te mos me thote neserdej, qe nuk dijsha gjo, dhe letren e shkruaja (per çudi) shum shpejt, 2 ore, nderkoh qe letrat e tjera me hane dy dite. 

Sa per alternativen e burimeve financiare, ai ka material plot tek VQ per kete pune, por une (si i papertueshem qe jam per çeshtjen e Shqiperise dhe ekonomise se saj) nuk do pertoja t'ia sqaroja, biles do ta kisha per kenaqesi, ta mesoja ate Pallosh. Mirpo gjer me tani, hunden perpjet, e kane ata, jo une, prandaj dhe kam filluar te mos ndjek rregullat qe ju parashtroni. 

Bravo Pjerin !!!!

Leter e shkruar thjeshte por me nje permbatje shume domethense.

Po nuk u vune akset e autostradave nje lemsh do te behet me qytetet dhe me tere infrastrukturen albanezi. Kroatve jane bene rrugen kryesore austriaket Strabag.

Ki krieministri ine i ri po te jete burre me lesh ne turre ashtu sic e paraqiti veten le ti futet te gjitha ndertimeve pa dallim feje dhe krahine dhe kush jane pa leje ti beje rrafsh me token!

Kam frike se po dalin supozimet e mia dhe shume te tjerve ketu qe ky nuk

eshte burri i shteti t qe prisnin shqiptaret por "biznesmeni" apo sherbyesi sorist i radhes !

 

 

 

Nje fare skepticizmi, e kam dhe une DerWilleinMir, por le te shpresojme per me mire. 

Skeptizismin e kemi te gjithe sepse Rama nuk eshte nje noname dhe epame se cfare beri tek bashkia e Tiranes smiley

Pjer pajtohem me këshillat e Endrity dhe Bulkth. Unë them se letra nga pikpamja e  formës dhe ndërtimit është në stilin e vjetër "letra nga populli" i njenjti stil si tek letrat e VQ por atje janë të falura prej kohës kjo sot nuk falet.

Se si ndërtohet një letër administrative mund të shohësh në sitin e Universitetit të Anversit ose kërko korespondenca administrative.

Idetë e paraqitura duhet të jenë të qarta e të mirë argumentuara dhe mbrenda zonës ku ndjehesh specialist. Përveç sa thotë Bulkth duhet të kesh parasysh, tonin dashamirës,nivelin gjuhsor, qartësinë e mendimit dhe argumentave. 

Të përcaktosh vijën a njollën e një autostrate është problem teknik i ndërthurur me probleme ekonomike( vlera, leverdia, jetgjtsia, mirëmbajtja etj). Idea duhet të qëndrojë në kalimin e një autostrate drejt Greqisë nga Vlora e drejt Kroacisë nga Shkodra + argumentet.

Bonot e ushqimit; burimi dhe ndikimi financiar nga dalin dhe leverdia në krahasim me ndihmën ekonomike.

Obligacionet e CO2  burimi, kosto leverdia etj.

Në fund kërkon një takim me stafin teknik të kryeministrit.Disponibilitetin (gadishmërinë për bashkëpunim)+formula e mirsjelljes. 

Në krye të letrës majtas vendos emrin Pjerin Thomai,makroekonomist (autodidakt), autor i librit VQ.Adresa shtëpisë, nr tel,adresa elektronike.

Të përgëzoj për guximin dhe besimin që ke tek politika. 

 

 

Priz, te gjitha verejtjet tuaja mesohen, nuk jane dhunti....duhet ca shkolle edhe per to....

 

"Idetë e paraqitura duhet të jenë të qarta e të mirë argumentuara dhe mbrenda zonës ku ndjehesh specialist" po per c'fare idesh te qarta apo te mire argumentuara brenda zonesh ku ndjehesh specialist behet fjale more derezi. Pjeri eshte injorant vetem me shkolle 8-vjecare. Nga ky presin shqiptaret te dalin ne selamet?

Usta,  se ke lexuar VQ e Pjerit dhe ai jo se ndjehet por ësht specialist i makroekonomisë dhe bursës .

Mos e beso po deshe!

Alidems dhe unë ate po them ti mësojë falas në web.

priz, por nuk arrin te mesoje dot nga webi pasi nuk di as anglisht dhe as perdorimin e kompjuterit siç e ka thene edhe vete.... keshtu qe duket misssion imposibile....

Alidemso, se perse letra nuk eshte ndertuar siç duhet apo sipas parametrave qe disa komentatore ketu sugjerojne, pergjigjen e kesaj mund ta gjesh tek keto komentet e fundit tani. Isha me dy menie, ti shkruaja a t'mos i shkruaja. Shih, çfar i kam shkruar Bulkthit dhe te tjerve me poshte. 

Usta po Arkimedi sa klase shkolle kishte?

Prandaj po them, mos te nxitohemi ne perfundime!

 

Nuk ju nda qe nuk ju nda kjo puna e shkolles Pjerit...

Herezi usta! Herezi te thashe! 

Prizren, po ai qe eshte i interesuar, pyet, une nuk eshte se meçifem. Gjer me sot, jane ata qe meçifen, apo jane indiferente. Ti thua t'ua jap gjithshka ne leter, por mund te ndodhi (siç ka ndodhur) qe i marrin ato qe ju duhen, dhe as nuk pyesin me per ty. Ty te rrofte mundimi, dhe nuk merr as nje takim duarsh apo nje falenderim te pakten. 

Ktu e ke gabim; ai që paraqet një propozim a ide êshtë i interesuari që kjo ide të vihet në zbatim prandaj për kte qëllim ai ve në dispozicion të vendimmarrsve qartësinë e idesë  si dhe gadishmërinë për të qenë në shërbim të zbatimit të saj (ktu hyjnë sqarimet e llogaritë me imtësi deri në qindarka)

Paret e buxhetit nuk janë mall pa zot(megjithse deri më sot ashtu janë përdorur) e "hajt ta provojmë e dali si të dali" 

Nqs nuk i shkon idesë deri në imtësitë më të vogla askush nuk mund të thotë faleminderit  se s'ka pse të thotë, kur ti se ke shtruar atë për si  alternativë më e mirë se një ide tjetër me përllogaritje makro e mikro ekonomike etj etj.

 

Kjo or mik paska plot gabime gramatikore, fjaleformim medioker dhe fjali te dobeta. Ne perendim ku jeton ti vleresohet po aq forma sa permbajtja. Kjo letra jote inkoherente ska per te kalu as sekretaren e rames pale vet ramen qe i ka zet abalfabetet. 

Ore, priz...!

Grave,po mblidhi nje fije miqte........!

Ka plas konkurimi Zana.Bi era shtet.Nuk hy me ...miku!

Pjero,

Faleminderit per iniciativen qe ke mare ti shkruash kryeministrit - se jo cdokush e ben kete.

Nqs do i futeshim me themel e te zberthenim mesazhin tuaj ne kete leter, me duket se eshte shume i qarte. Kryeministri ka nevoje te degjoje nga njerez qe i dhemb shpirti per atdheun e tyre, per njerez qe nuk jane idealiste partiake por jane serioze e punetore, dhe per njerez te cilet njohin pak a shume brengat kryesore te vendit tone.

Nqs do shikohej nga modeli formal, nuk diskutohet qe menyra e te shkruarit ka mangesite e veta, dhe kjo kuptohet sepse vetem leter e hapur individuale eshte; une mendoj se eshte me mire keshtu sesa ne qe se kemi mare guximin per te qendisur nje si kjo e jotja. 

Persa i perket akuzave qe te leshojne ne emrin tend se je partiak ne mendime apo mban ane politike, une do te shtoja se, te ofrosh sherbimin tend per te miren e pergjithshme i kalon kufinjte e ngushte politik. Edhe Makiaveli, packa se e futen ne burg per kryengritje e tradheti, beri cmos qe te pranohet ne qeverine  e kohes. 

Bravo !

Gaz.B, flm smiley Eshte interesante, se dikush e sheh keshtu nje leter apo problem, nje tjeter e sheh ndryshe, secili ka kenveshtrimin e tij, pooor me e mira eshte qe nje problem, leter, ngjarje, ta shohesh nga disa kendveshtrime. 

E lexova me dashamiresi kete leter. E kuptoj qe eshte e nxitur nga deshira e mire, po kur i shkruan nje kryeministri letra dhe permbajtja e saj duhet te jene me formale, me teknike, me llogjike ne vazhdimesine e saj, me organizim me racional dhe me respektuese ne ton. Psh, nuk mund te thuash me fal per vonesen po dhe une kam punet e mija a thua se kryeministri eshte shites farash.

nuk mund te thuash me fal per vonesen po dhe une kam punet e mija a thua se kryeministri eshte shites farash.

Po piktor i deshtuar ka qene a derezi. Kujt i kane vlejt pikturat e tij. Te pakten shitesit e farave i kane sherbyer ish-presidentit.

Ahh, ketu me rri romaku, prandaj e nisa dhe e mbylla ne ate forme, bera nje njehsim me kryeministrin, qe nese dikush e kap nga ky kendveshtrim (siç e kape ti) qe krijon direkt paragjykim, ky lexues paragjykues, ta vetrregulloje vete kete koncept, duke germuar tek tezat, dhe ketu nuk e kam/kisha llafin vetem tek ty (lexuesi ketu) por me shume tek ata qe jane siper tek Rama qe do ta lexonin kete leter. 

E shkruajta qellimisht ne ate forme, per te dale te tera karakteret. 

me respekt nje emigrant nga belgjika

hahahahahahahhahahaahahhaha

Kjo letra jote inkoherente ska per te kalu as sekretaren e rames pale vet ramen qe i ka zet abalfabetet. 

Rama per veten e vet u ka shkeput nga matematika qysh ne klasen e 8-te the kuptohet cfare dificiti ka.Shife se cfare njerzish po mbleth rreth vetes qe nga ministrat e diktatures e deri tek  trafikante droge e njerzish qe japin dorheqen pas nje jave te detyruar nga presioni i Europes.Keta militante të paaftë që sot kanë zënë zyrat e administratës shtetërore shkojnë me mendimin se “pak kohë jemi në karrike, të vjedhim sa të vjedhim qelepir e kemi”.Kur  Rama do të ikë më bishtin ndër shalë, përsëri rrokullisje periodike do të ketë në administratën shtetërore. Përsëri kohë e humbur në rrugën e vështirë të demokracisë. Se nuk mundet të ndërtohet demokracia dhe as shteti ligjorë me budallenj dhe militante partiake .

Nejse, une kam besim Kapo tek njerzit me koncepte te reja. 

Nuk jam shume i informuar per rutinen e punes se Kryeministrit dhe sa letra, emaile, faksimile lexon ne dite qe adresohen tek ai nga persona te ndryshem, por cdo lider boteror nuk e humb rastin te kete nje kontakt te perditshem me shtresat e ndryshme te popullsise. Sec kam nje parndjenje qe kjo leter do te arrije ne duart e Kryeministrit Rama, dhe do zgjoje interesin e tij dhe te stafit qe e keshillon, per te mesuar dhe shtjelluar me tej idete e paraqitura. Ne rast se kjo ndodh, pikesepari provon se ndjesite e mija jane mese te verteta, pikesedyti provon qe iniciativa qytetare eshte nje nga levat e favorshme qe disponon publiku i gjere, dhe pikesetreti do te ishte nje triumf jo vetem personal i Pjerit por i te gjithe komunitetit blogues apo atij migrator. Le te shpresojme qe kjo leter te jete shkas qe te tjere anetare te peshkut te marrin nje inisiative te tille, qofte edhe nese nuk do te behet publike.

Shume mire e ke qendisur Pjero. Leri ca thone ca ketu. Pullen letres e mos e zgjat. Apo ja ke cuar elekronikisht? Ke parasysh - click.Even better! smiley 

Une kam vetem tre fjale koment.

 

Pjer per President!

pergjigja e KM mbi:

  1. propozimin: "Autostrada siper, siper fare, siper ne mal"
  2. Ceshtje te tjera

Pjero, se tani u kujtova une...  ore,  para se ti nisje kete letren kryeministrit ti,  bile para se ta shkruaje,  je  apdejtuar   me gjendjen e rrugeve dhe autostradave ne Shqiperi??  dmth,  sa autostrada jane bere,  deri ku kane shkuar ato te veriut apo te jugut etj...  sepse  mbaj mend  nga shkrimi jot i fundit   nje bisede tenden me djalin e tezes, Titin, aka  ''buçko''.smiley.    ti i thoshe ketij  per rendesine   dhe pse  duhet bere autostrada  Pogradec-Korçe....  nderkohe qe autostrada Pogradec-Korçe  ishte bere me kohe....smiley

 

- Do zoti behet autostrada edhe nga Elbasani ne Pogradec e Korçe.
- Po eshte bere me kohe deri atje, vetem kjo ka ngelur, - shtoi shpejtesine çuni i tezes.
- Ou, si ka mundesi, s'di gjo une, me gjith men, - shterngova doren tek doreza siper.

- Eeuu, ke ngelur prapa ti, s'di gjo ti, ajo ka kohe qe ka mbaruar.
- Di qe ka mbaruar ajo nga Levani ne Tepelene, dhe keto copezat deri ne Vlore, si dhe ajo e Kuksit qe ishte po nje copez.
- Por jo ore se autostradat kane shkuar deri ne Kakavije, ka autostrade andej nga Saranda nga Konispoli, - vazhdonte te me tregonte per autostradat shqiptare Titi, nderkoh qe mua me ngazellehej shpirti se shum autostrada dhe zgjerim rrugesh ishin bere sipas planeve dhe deshirave te miat.

 

...mos te ndodh e njejta gje me kryeministrin ore..   ti  i  shkruan  per plane  dhe projektet e tua  per berjen e rrugeve,  nderkohe rruget jane bere, po ti ske marre vesh gje..smiley

 

 

..

o Belul, po mire mo vlla, edhe sikur te jene bere, c'te keqe ka te ndertohet nje tjeter si alternative?
Popullsia per t'u shtuar ka

 

jo, mire  e ke ti ne fakt..  bile keto alternativat  i bejme me parametra akoma me te mira, me moderne..  dhe me rruge te tilla  behemi superfuqi ne ballkan, pastaj..

Po pra Belulo, prandaj dhe i nxorra tek pershtypjet e shtatorit (Per here te trete breda vitit) per te qene i sinqerte me veten dhe te tjeret, se nuk jam ne korrent te ketyre copezave te mbaruara, prandaj dhe shkruaj edhe per ato qe kam pare me syte e mij. 

Pjero mua pse me skipe? a I more te gjithe me rradhe tu flasesh, komentosh? A u ule gju me gje me popullin? Te bera gjithe ate kompliment !!!!

E dashur MLL, po lexoi te tera komentet, ku i jam pergjigjur dje njerit qe letren e kam derguar tek faqja e tij Edi Rama.com, qe e nxorra nepermjet gazetes TemA. 

Pjero mua pse me skipe?

 

M_Ll cfare eshte kjo e skipura se keqkuptohet mileti smiley

nuk eshte "pse me shkepe" Deion se vec per keq te shkon mendja

Ishalla eshte ashtu si thu ti, sepse nga menyra e formulimit te pyetjes skipja, shkepja, apo cfaredo qofte, me jep pershtypjen e dickaje jokonsensuale. Po te marrim parasysh edhe natyren e autorit ne prani te disa parametrave mbrapesore gjithshka mund te ndodhe.

M_Ll ka pohuar se nuk i plotson parametrat e percaktuara qarte ne ligjin antikompensate. Shqetsimi im i vetem eshte se Pjeri ka lene te kuptohet para ca kohesh ne nje dialog me gjembin se parametrat e percaktuar mund te jene fleksibel. 

Keto Letra jane mesazhe Fenomenale te Parathenesve . Vijne ne kohen qe Popujt kane pikun e Krizes pertej se ciles fillon Ngjitja .Nje rast i ngjashem ne Letra nga Populli Stalini mori takimme disa prej tyre .Atij qe kishte propozuar 

"Te krijojme nje arme qe te mundim shume shpejt dhe menjehere Gjermanet " i kushtoi vemendje dhe e pyeti 

Po cfare dhe si ta krijojme 

Une kam dhene Idene ,  Ju gjejni si ta zbatoni .Perse kot i keni gjith keta inxhiniere , ekonomiste e shkencetare ?

Stalini u terhoq thone ,u mendua dhe pas kesaj erdhi Fitorja e Stalingradit .Me tej..rrjedhat njihen .Lum kush i digjon keshillat !

Nuk ka shume Lidhje me idete e z.Pjer , por me Keshlliat ne pergjithesi !

 

smiley 

Z. Pjer, ne kuader te pyetje-pergjigje qe po u jep te tjereve, kesha edhe une nje pyetje:

A ka ndonje lidhje te drejtperdrejte buzeqeshja juaj ketu me fjaline permbyllese te Idrizit, ne komentin e tij me siper? 

Je vous remercie par avance!

po ti nuk qenke vetem qurrash zbavites, por edhe rremues kureshtar... tepke per karakter te ndonje perralle gaqo-bushateske me ndonje nofke "dodo" apo "maqo" ... dodoja me pushime ose dodoja ne fshat

qurrash zbavites; dodo; maqo; lamash....librin e pershtypjeve po e le te hapur deri ne mesnate, me oren tuaj. Vraponi! Carpe Diem!

Une e kuptoj veshtiresine dhe skepticizmin e disa komentuesve dhe kane te drejte , leximi i VQ do tja kthjellonte pa mase mendimet.

brado meç mbaj mend une ne shkrimet e P.TH  edhe emri yt eshte lakuar.... 

skepticizmi nuk eshte gjithmon i keq smiley

Pjero per te mberrit te kryeministri duhet te kalosh nga Vilajet Qyrku. Shkruaji atij.

O Ceno, per ku keshtu, se po te dilka nje flamur i papame naiher......

 

alidems, je celos t'i , je celos...

SK- flamuri skraparit...

smiley

Urime Pjer!

ueee ,me tu be edhe vilajt Qyrky minister, a ka shkalle me te larte te çapaçulizmit ne atdhe ???

Se harrova. Tom Doshit mos i shkruaj se sdi me lexu , merre e thuja me telefon

smiley

perse erjoni e ka llagapin Vilajet Qyrku? 

Beji nje ciu-ciu ne cicerime. Urime, Pjer! 

Harroje Pjer smiley Ishin burra shteti ata qi bojshin autostrada

Tashi po tbone i byth kanalizim ke studjo ne Durres thuji falemnerit

Eee, edhe kanalizimin ne Durres, plazh, e beri Buall Mavria smiley

Pjero

ate qe njeriu nuk do ta mesoj nga keshillat ,ka per ta mesuar nga vuajtjet !

leri mos ju jep keshilla falas ....

Eee, sa keshilla falas u kam dhene une derbederve o Alto, e huu. Buall Mavria i morri/vodhi ca dhe i beri pergjysem. Do i kishte dale me mire te bisedonte/konsultohej me mua, se do bente me shume dhe me sakte. 

Ju jeni ftof me tajare me keto letra drejtuar  Kryeministrit! smiley Ne qoftese do te jesh keshilltar i aderuar prane KRYEMINISTRIT smiley o Pjer  me mire dergoi nje CV , se sa te besh nje leter ne rolin e keshilltarit, se ashtu ndoshta do ti marri ne konsiderate, keshillat e tua! smiley  Sepse keto letrat jane model Kinez!  Ne duket se i ke bere dhe nje Leter Kryeministrit Berisha mesa me kujtohet! smiley

Fatkeqesisht, Buall Mavrise, i kam bere 3 letra, nje qe eshte botuar tek VQ e plote, nje qe flitet permbledhje po tek VQ dhe kjo e treta per te cilen flisni, qe e keni lexuar dhe qe nuk ekziston tek VQ, pasi eshte e tanishme.  Lexo ate qe eshte e plote tek VQ dhe konkludo. 

Pjero vs Meksi ,, kush fiton ?

Meksi se ka dhen prova. Ka qen dhe kminister. Pjer esht akoma ne periudh sprove, ne kerkim. Meksi kishte dhe nje barre shkolle kurse per pjer sdime gje, pervecse eshte refugjat. Ai eshte shume i erret ne kete aspekt. 

pasi e lexoi (ja lexun) kministri letren (e emigrantit nga belgjika) ferkoi mjekrren e tha:

çqt

smiley

kjo leter duket si e kurdisur nga grava. grava ka kurdisur pjerin,  shkruaj ti, si letra nga populli per misprisghjen e pallateve pa leje. se grava na eshte merzitur shume nga keto prishje. sic duket dhe pallatet qe ka ndertuar i ka te dyshimta, ne tokat e botes.

prishi o rama, prishi se do mbetesh ne histori si njeriu qe ktheu normalitetin ne shqiperi dhe ja u vuri hajduteve dhe matrapazeve kufirin tek thana. jepi pronen qe u takon njerezve se do jesh i bekuar.

kjo letra jote e bute, o pjer, nuk thote asgje te re. i dine shqipot keto gjera, por problemi eshte qe qeveritaret nuk duan t'i aplikojne se i ka kapur krimi per fyti. 

po kete c'e ke o pjer? mos prishin pallatet e mafjozeve dhe hajduteve? kush ta futi ne mend kete?

Letrat nga populli, vetem Enver Hoxha i lexonte! ) Edhe Mao Ce Dunismiley

edhe sali berisha, SMS

Moj alba1, I re ne te! E lodhe menen, por me ne fund e gjete, afer mengjezit, si....Por dije se Pjeri eshte shperthyes, eshte si te them nje akumulator qe ushqehet me ane te diellit, pa asnje lloj " fishi". Dhe duke u shkeputur caze prej kesaj ane te ndricuar tashme, them jo i prekur, se une nuk e kam hic personal problemin por tek une vete fjala " prishje" eshte irrituese, sepse eshte shkaterrim i punes, i djerses, i vlerave.Shoqeria njerezore nuk u zhvillua me prishje, por duke ndertuar.Sigurisht me rregullat qysh se lindi Komuna.Nuk ka pallat te ndertuar nga hajdute, nga mafioze.Ato jane ndertuar vetem nga duar te njerezve te punes, nga puntoret, per te cilet njerzimi u ka rezervuar vendin e te nderuarve.Perfituesit kane qene padronet, mafiozet, hajdutet.Ne kete gjykim shoqerite e civilizuara marrin vendimet jo per te prishur por mbi te gjitha " per te ndertuar aty ku duhet", pastaj per tja u rrembyer dhunshem hajduteve mafiozeve, e gjithe atyre qe ke patur ne mendje, por nuk tu kujtusn.Ketu po mbizoteron mentaliteti fondamentalist- " prishja", dinamiti..Shpikja qe eshte prodhuar prej puntoreve jo per kunder veprave te tyre....Prrkundrazi, alba..
Puna e Pjerit eshte nje histori krejt tjeter, per kur te jene qetesuar mendjet e mobilizuara er " prishjet", per kohet e pushimeve....

Dhe duke u shkeputur caze prej kesaj ane te ndricuar tashme, them jo i prekur, se une nuk e kam hic personal problemin por tek une vete fjala " prishje" eshte irrituese, sepse eshte shkaterrim i punes, i djerses, i vlerave.

nuk ka budallenj sot o grava qe na ngaterrohesh ne keto labirinthe. ata qe vodhen tokat e botes dhe ngriten pallate dhe te tjera duhet te denohen dhe ''veprat'' t'u prishen. ky eshte ligji ne nje shoqeri te vertete dhe jo te mjegullosh ate qe s'mbulohet dot me shoshe.

Duhet qe edhe natiren ta ruajme por edhe ndertesat pa leje mos ti prishim, edhe krimin dhe korrupsionin ta denojme ashper por edhe fajtoret te mos i fusim ne burg.Nje zgjidhje qe ti kenaqe te gjithe , edhe ata qe thyejne ligjin por edhe ata qe duan ta mbrojne ate.

Stalini u terhoq thone ,u mendua dhe pas kesaj erdhi Fitorja e Stalingradit smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).