Disa gjëra duan guxim. Ky guxim na mungoi. Këtë herë ia mbathëm. Nga miqtë, nga detyrimet, nga puna. Ndihemi krenarë që shpëtuam veten.

A mund të bëhej në Shqipëri një proces demontimi armësh kimike nën mbikqyrjen amerikane? Ndoshta po, ndoshta jo, këtë nuk do ta mësojmë dot më. Kreu i qeverisë shqiptare nën presionin e protestuesve tha JO. Një fitore? Apo një rast i artë i humbur? Sot jemi ende të emocionuar; nuk jemi gati për përgjigjen. Por do na duhet t’ia ribëjmë vetes këtë pyetje shumë shpejt. Nuk di pse kam bindjen që shumë shqiptarë të cilët sot gjykojnë se u arrit një fitore, do ta mendojnë ndryshe këtë punë kur zemrat t’u ftohen.

Shqipërisë iu kërkua të ndihmonte në një problem urgjent dhe me rëndësi të madhe. Dhe nuk iu kërkua falas. Shqipëria kishte njëherazi detyrimin të ndihmonte ata që Shqipërinë e kanë ndihmuar shpesh. Shqipëria tha JO.  Kishte rrezik? Sigurisht. Por disa gjëra duan guxim. Ky guxim na mungoi. Këtë herë ia mbathëm. Nga miqtë, nga detyrimet, nga puna. Ndihemi krenarë që shpëtuam veten. Po mund të ndiheshim ca më shumë krenarë nëse do ta provonim dhe do dilte me sukses. U treguam protestues të mëdhenj? Apo njerëz të vegjël?

Ajo që ndodhi po përshëndetet si fitore e demokracisë. Sot, po. Po nesër? Kjo protestë mund të ishte vërtet spontane dhe e sinqertë. Na mësoi që nuk ia paskemi më frikën sheshit përballë kryeministrisë. Dhe shumë mirë që më në fund ngjau. Po marifetçinjve të protestave çfarë u mësoi? Jam i sigurt që ata do rikthehen aty në shesh me kauza të tjera të sajuara. A do tërhiqet vazhdimisht kryeministri? Sa herë do tërhiqet? Kush do lodhet më shpejt?

Meqë jemi te kryeministri: Edi Rama fitoi apo u dorëzua? Ja një pyetje tjetër, përgjigjja e së cilës do kërkojë pak kohë. Sot mund të rikonfirmojmë që Edi bën fjalime të bukura. Ka mundësi që pas shumë vitesh t’i recitohen siç recitohet sot, Noli. Një javë pas 21 janarit përshembull i bëri njerëzit të qanin në shesh. Qau dhe vetë, me sa mbaj mend. Por ja që për 21 janarin nuk është bërë ende drejtësi. Lotët u thanë, fjalët i ka marrë flladi, veprat ende i presim.

Dhe meqë mbërritëm te veprat në pritje, vijmë te Berisha; mizerja që nuk na shqitet nga këpucët, një lapidar i shtrembëruar i zgjyrës sonë morale. “Filoamerikani” i tërbuar, i shndërruar në antiamerikanin më tinzar në 2013, për të njëjtën arsye që u shndërrua nga komunist fanatik, në antikomunistin “demokrat” 23 vite më parë. Një i pandehur për vrasje dhe hajdutëri, që endet shesheve. Për të na kujtuar, (bashkë me të sipër-renditurat dhe të tjera arsye pa fund), sa e paplotë është fitorja jonë e supozuar.

580 Komente

Ke ndonje prove pervecse fantazise se gazetareve shqiptaresmiley

+1smiley

Keto armet kishin kaq kohe atje. Asgje nuk u ndodhi. Pervec kur e leshuan vete. Po iku tani, u be ca u be. Ku ka injorance te madhe ka dhe manipulim informacioni dhe rezultet dihen- histeri dhe panik, cuditen boten ka 2 jave. smiley Neser dite e re, jave e re. Hopefully smthg else 'happens' e ta harrojme kete enderr kaq te frikshme. lol 

Keto armet kishin kaq kohe atje. Asgje nuk u ndodhi...

po pse njesoj eshte si t'i lesh te magazinuara ne mes te shkretetires dhe si t'i prekesh per t'i demontuar?

kushton 40 miljarde thote zonja france.

 

po jo mi ca 40 miliarde. mbase per ato se kane me shume shpenzime si popull you know, jane me high-maintenance, po nja 12 miliarde do i merrnin njehere. Pastaj, po te thuhej Po mund te manovronin, negotiation  per shumen e $$$ pastaj, 12 apo 20 apo 25. Ngrihej pazari me vone, me takime, diskutime, tolerance, marreveshje, transparence dhe mirekuptim lol. Pastaj per ti depozituar kane hall amerikanet. Ka tunele plot atje. Do vinte bazen e vet USA me eskpertet e vet. Do behej Shqiperia si toka e premtuar, nje Izrael i vogel qe USA do e kish fort per zemer (me interes po kush te do sot pa interes dhe burri dhe gruaja per interes lidhin martese sot ) , ne zemer te Europes. Mire do kishin, vec benefite prej USA. Hajt mo iku, mend per heres tjeter. Kur vjen zogu  kape e mos bej fjale shume. Se nuk vjen dy here me t'thene- Hiiiiii. smiley

 @vili73 - A do te vinin arme kimike reale (si sarin, gaz mustard)

Nuk dihet sakte se cfare ne te vertete do te vinte ne Shqiperi. sarin gaz mustard, apo gje tjeter!!  Ky eshte problemi, transparenca. Dhe te jesh i bindur, se transparence. cfare jane dhe si jane, nuk do te kesh! Cdo gje do te vinte e hermetizuar dhe nen mbikqyrjen e amerikaneve apo norvegjezeve, nuk e di mire, Sbehet fjal per ndonje expert shqiptar, edhe po te kishte, ai do te mbyllte gojen!  

Arsyeja qe shume shtete te fuqishme me experience, 100 here me te madhe se Shqiperia, (Anglia Franca Gjermania, Rusia, Norvegjia Italia, ect ) refuzuan te ndermarin kete aktivitet. ngre nje pikepyetje "?"  Amund ta shpjegosh kete ?

Se eshte kjo arsyeja me e madhe qe njerzit ngrejne konspiracione rreth te vertetes se ketyre armeve!  Te ishte kaq e thejsht sarin mustrad, pse nuk u moren persiper nga keto shtete, ose monabare ,nga Turqia Greqia, te NATO-s jane edhe keto dhe shume me afer se Shqiperia ne rruge detare  ?!!  

dhe une po thosha: kush mungon, kush  mungon  ne gjithe kete zallamahi....   me ne fund  ''gjyshi i madh foli!''.smiley      avukati, me stilin e tij te njohur,  i pergjigjet te gjitha dilemave  per  PO-JO-te e armeve kimike..smiley

 

Shqiperia ka nevoje per reforma dhe jo per helme.... ka nevoje te qarkulloje parate e veta qe jane 7 miliarde dollare neper banka; te krijoje prodhimin e mallrave me kapitalin e vet, te krijoje kooperimin e kapitalit  dhe te strukturoje ligjerisht tregun; dhe jo te shese me para jeten dhe shendetin e popullit, per te fituar edhe 2 vjet pushtet pa andralla..

(Spartak Ngjela)

Bravo Ngjelasmiley

ou, po ndonje bravo per  messenger-in nuk ka..?smiley

Belul, u poq ajo bursa ne Tirane e avokatit apo jo. ver jan 7 miliarde para burses. Edhe Avokati thote ciqitemen Sirianeve se jon pak leksmiley

Shqiperia ka nevoje po ashtu ti diskutoje gjerat me qetesi jo yrra byrra ai qe din me pak flet me shumesmiley

shqiperia, eshte rama dhe qeveria. rama duhet t'ju kish kerkuar amerikaneve raportin se c'lloj jane keto arme dhe kete ta diskutonte me specialistet shqiptare dhe ndonje te huaj. c'ja vesh popullit kota aman ate qe s'beri rama.????smiley

Eshte e vertete por shteti shqiptar duhet ta diskutonte qete edhe me popullin, apo jo? Si mos te ishim çuar ne proteste kur kjo nuk u be?

Nje njeri me mend, jo si keto apologist-at qe mundohen te na mbushin mendjen se armet kimike nuk jane te rrezikshme. Injorancen qe shoh une keto dy dite...

Enver, Mao Cedun, Ameriken nuk e dum.

ameriken e duam shume po ketu s'hyn fare dashuria.

smileysmileysmiley

love u toosmiley

e rrezikshme eshte edhe nje uzine kimike qe fjala vjen prodhon helme per te vrare minjte.behet fjale per lende kimike qe perpunohen ne trysni e temperatura te larta e mbetje kimike te cilat nuk mbkeqyren na inspektoret e okb apo ushtaraket e natos po nga inspektori i komunes.

dmth ti thua qe meqe kemi rreziqe nga cdo uzine te sjellim dhe ca te tjera, apo jo? 

puna eshte se keta qe dolen  tani majtas djathtas, e flasin  per  ''shanc te humbur'',  po bejne  te njejten gje per te cilen ''akuzojne''  palen  kundra  te opinionit publik,  pra po gerthasin  histerikisht ,  gjoja si eksperte,  per  benifitet ekonomike etj qe do te perfitonin shqiptaret  nga helmet..smiley,  me moton:  ''cdo e keqe e ka nje te mire''..smiley

E kane bo Pentagonin si me qene Komunalja Nderkombetare, Navy SEALs te USAs qe vijne verdalle neper Shqiperi per ta pastruar, nderkohe qe kapedanet shqiptare ndukin mustaqet smiley

Vazhdojne e besojne fort se do ndodhi kjo nje dite. 

Mori fund, heronjte si puna juaj i dhane derrmen asaj pune. Pse nuk po gezoni fitoren, na lini ne te qajme per shansin e humbursmiley

Kam qe pas te premtes ne darke nuk kam marre me mundimin me te kthy pergjigje serioze ty nqs nuk e ke vene re. Me effkey-n eshte ndryshe puna, e para se e ka provu qe eshte tip qe llogjikon, e dyta sepse ka nje qendrueshmeri ne ato qe beson, tjeter gje se une nuk jam dakort. Ti qe nga java e kaluar ke ndryshu nja 4-5 argumente qe perdor ne favor te armeve. Definition of troll! Kshuqe I will not feed you anymore smiley 

Jam me ty!! Edhe une ja thashe te njejten gje por komenti im u moderua.

Po mjaft ju pergjigje o derebardhe, e shef qe ka me shume qef te gricet se sa te debatoj. 

Te lebetitmit duhet te izolohen, zeri ndryshe te evitohet. Eshte dita per te thirrur Fitoresmiley

Gabim, dje po kerkoje ne se isha Endro. Ore po ti do me vesh ne bangen e te akuzuarit si helmues te popullit shqiptar nje dite e di una. Mos i lini grate te pijne kafe turke gjate ezelit se u shtohet ankthi kur fillo opinioni.

Sipas Arvizut qe tha:

e duke vlerësuar që ka ende sfida që Shqipëria përballet, nga depozitat toksike nga përdorimi ushtarak, industrial e bujqësor në të shkuarën, një element i marrëveshjes së mundshme ka qenë na jepni një listë të këtyre mbetjeve që janë këtu dhe nivelin e toksicitetit të tyre, pasi nëse do të ndërmarrim këtë operacion të Sirisë, ne do të bëjmë më të mirën tonë që të trajtojmë këto zona të nxehta, këto hot-spote që ndodhen tashmë në Shqipëri. Nëse ju do të ndërrmeni këtë pozicion, Shqipëria do të jetë më e pastër dhe e sigurt pasi operacioni të mbaronte sa më parë. 

... OPCW ose/edhe Pentagoni do beheshin komunale. 

Monda, te lutem shume, Rama nuk u limitua vetem me mbetjet toksike qe do perdonin te njejtat makineri. Tha qe do pastronin Ballshin e Patos-Marinzen qe jane zona me problematike komplet tjeter, qe do pastronin lumenjte nga mbetjet inerte e keshtu me rradhe. Ja per keto mufka e meriton ta tallesh ate. 

Detajet nuk i dime as une, as ti, por qe kjo ka qene ceshtje diskutimi, u pranua nga te dyja palet.  

Kaq.  Se u lodhem. Plus qe ky muhabet u be copa sa s'ka me.  Harruam edhe clirimin e Tiranes qe ma kujtoi Mirejami.  Vallai me t'qa syri per ca zenka partizanesh-ballistesh smiley

Ato sherre nuk behen pa Cimin verdalle, vetem kur te kthehet ai na i hapni prap smiley

 Pse s'thua si Nen Tereza.

Po sikur do te kishim pasur me te vertete perfitime, qeveria do ta kishte hedhur kete çeshtje ne parlament, ose ne me te miren e te mirave te kishte bere referendum. Nuk e beri se nuk i leverdisi. 

Jo Belul, po vleresonim vleren morale te fitores se Endrity me nacut. E drejte te mendohet ndryshe apo jo?

po mo Tironci, me se i drejte mendimi ndryshe!!

por nderkaq,  me duket se anashkalohet  vazhdimisht   (ca e bejne pa dashje ca qellimisht)  dicka:   perfundimisht,  ai qe  vertet  duhej  te merrte   vendimin per kete ceshtje eshte k/m e Shqiperise, pra Ed Rama.  dhe ai morri nje vendim, Jo!   tani, te jesh i sigurt, qe ishte vendim i drejte sepse ky pra, Ed Rama bart pergjegjesi  per kete pune,   por asnje analist, apo gjoja ekspert, teoricien aq me teper blogista  interneti..  te gjithe  keta qe permenda, bashke me ne,  mund te diskutojme per qejf tone, nga puna ,nga shtepia me nje birre ne dore  dhe vertet  mund te themi cte duam,  por ne ama  nuk bartim asnje pergjegjesi,  ky ndryshim nuk duhet harruar..smiley

Belul, po pse une si nene shtatezen ne muajin e 6sht tu qajt ne TV e tu u lut mos me vrisni e helmoni foshnjen nuk luajta rol fare? Po ai qe kercenonte se per kalamojte une bej cdo gje nuk ka pergjegjesi?

Une e fillova nga poshte, pa shku lart. Te gjithe kemi pergjegjesi e ketu sbi dakort me ty. Personalisht i jap te drejte cdo njeriu te ket mendimet e tij en tu pi birre.

Per hajer qofte mendimi i KM, edhe i ambientalistave qe na rrofshin sa malet. Nderkohe vendimi i Ambientalistave bashke me KM, jashtezakonisht pozitiv per ju, e hoqi nje fije shprese per ata kalamojte ne Siri ne nje menyre direkte, e ky eshte nje fakt qe te lebetitmin e trishton se nuk u perkrah nga peshqit. Thane ciqitemen ja hudhem edhe kesaj rradhe. Po kush mendon si i lebetitmi, vec te cmendurit?

Nderkohe vendimi i Ambientalistave bashke me KM, jashtezakonisht pozitiv per ju, e hoqi nje fije shprese per ata kalamojte ne Siri ne nje menyre direkte, e ky eshte nje fakt qe te lebetitmin e trishton se nuk u perkrah nga peshqit. 

 

po mire mo Tironci,  ne nuk mund te rregullojme Sirine e te prishim Shqiperine..smiley  ose  po te perifrazoj ty, nuk me duket zgjidhje optimale  tu japim shprese femijeve te Sirise, nderkoh, eventualisht,  tu heqim fije shprese femijeve te Shqiperise..smiley 

..une vazhdoj  te jem i bindur qe k/m, pasi eshte konsultuar  me specialiste te ndryshem,  por edhe pasi ka diskutuar seriozisht me amerikanet, perfshi edhe oferten e tyre,  ka marre vendimin e duhur!   come on,  eshte nje pergjegjesi shume e madhe qe shpatullat e brishta  te Shqiperise, (qe nuk disiplinon dot ujerat e zeza e plot te tjera), nuk e mbajne dot!

po zoti Belul, une t ikam hudh argumentet e mungese se kapacitetit te mobilizimit te ujrave te zeza me pare, por problemi eshte moral, se jena bo te gjithe si avokati, cna duhen 12 miliarde me rreziku kur kena7 miliard brenda ne banka apo Jo?

Lexoni komentet e ne fund te artikullit nga blogiste te shumte anembane globit (ju a sugjeroj ti hidhni nje sy)..jane me qindra komente, dhe do ta kuptoni se Shqiperia me kete vendim ka dale vecse kokelarte.

I kam lexuar te gjitha komentet neper gazetat e huaja dhe ne te gjitha ka solidaritet me protestuesit dhe te gjitha denoncojne faktin qe jemi zgjedhur se jemi popull i varfer.

Idriz shko ha pak oriz smiley

Boring!!!

Ca nga me te bukrat:

Dig a hole in Syria's dessert, fill it full, cover it with a schoolhouse and tell the Taliban that there is a girl there teaching girls how to read. When they show up, flip the switch, two birds one stone. smiley 

Well, how about that? The people of Albania forced their puppet government to do what's best for their country. It's a bigger victory than the actual issue. What was US thinking asking such a small country in the first place? Poor Albania keeps housing the Guantanamo rejects, keeps sending soldiers they barely have everywhere US is and still have to fight a bad image. I'm guessing they had enough. Just light the damn things where they are.

 

Isn't there a nice, great big desert somewhere in the area of Syria, somewhere that only scorpions and cockroaches would be bothered? Like the Arabian desert, maybe? Miles and miles of nothing but miles and miles, and a lot closer than Albania.

 

Outrageous to begin with, why should Albania or ANYONE else be asked to 'host' the destruction of Syria's chemical weapons. I can only imagine the reaction of US voters if the announced a similar plan. We'd go nuts all over our politicians. What kind of morons even think this stuff up? Besides, hard to believe you can't find a worthless piece of desert in Syria to site this cr*p.

Dhe qershia mbi torte smiley

Fair And Balanced

Albania was a strong ally until Obama.

Kjo e fundit e lezetshme. Me mire per ne  qe nuk jemi me partnere te ngushte me SHBA-te?

Enver Mao Tse Toung, Ameriken sun e dum.

I can only imagine the reaction of US voters if the announced a similar plan. We'd go nuts all over our politicians.

 

ktyne duhet me i thon se ne po na vret ndergjegjia qysh tani duke pas parasysh se nuk u tregum ne lartsine e duhur qe kerkon partneriteti. Amerika ndihet shume e dobsuar kto dite pas jo-se nga Shqipria. Bota po perjeton dite te veshtira. 6 miliarde pa 3 milione banore anembane globit pyesin veten se cilat do te jene vendimet e shqiprise ne krizat e tjera ne bote

I can only imagine the reaction of US voters if the announced a similar plan. We'd go nuts all over our politicians.

 

smileysmiley

Yep! 

Thank you Art for this link. Great comments, indeed. People showing understanding for us and our position in this issue.

smiley

Haja hamburger qepar te smashburger. E shihja mustarden dhe denesja perbrenda me pikellim. 

smiley

Denesja thote... po ce mo, ti je dhe mijera milje larg shkolles alqi kondi. smiley

and miles to go before I sleep

and miles to go before I sleep

tha.

Opo cqt shkolles kisha hallin e pallateve. Kafshoja hamburgerin, dilte mustarda anash e me zinte nje gulc perbrenda qe se kaperdija dot kafshaten. Aty e lashe. Amigo, no bueno me pyeti Pablo me sy te cakarritur se me ka pare 100 here aty. Doja ti thoja dicka po mezi belbezova dicka qe as vete se kuptova dhe ika me hapa te rende e sy te veshur..

Ke dyqani lagjes, shko komshija e motres me ble djathe. Dyqoni myll. "Ku eshte Drita, mi" pyt grun e floktores njit. "Nuk vje sot' i thote kjo, "se ka dale ke demostrata kunder helmeve?" "Qyqa, Drita mi! Po kush e harxho helmin per ate kancermodhen..." smiley

Ja kto lloj muhabetesh ma bojne zemren cope mu per ate ven.

smiley

Si shpjegohet o PF barsoletat, fjalet e liga dhe thirrjet per proteste jane te parat qe shperndahen me shpejtesine e eres ne popul !

Ç'popul makut qe paskemi qene per ca dite pushimi me shume! :smiley

Njoni tu i shpjegu i tjetri per mbetjet kimike. E nigjova vete.

E di si jane ato? Si me qen i rob tu pi cinare perjasht, edhe vje futet mrene ne dhome. Gjith ate nikotine qe ka ne mushkeri e qet mrena ne dhone ene e hajne te gjithe ca jane mrena. Pastaj...ne kena metjet tona nukleare, ca na duhen ato te Asodit!!

 uee edhe me metje nukleare...smiley

ps. cinarja vret...ndigjoi ata xhaxhat se vijne nga brezi i nje rinie te lavdishme smiley

ky i lebetitmi sikur ka qene ne izolim per nja 5 vjet mer dhe nuk ka fol me asnjeri gjate gjithe kohes. Tu i dhon xhevap te gjithve

eshte i cmendur te keshilloj te mos merresh me te. injoroje. Nuk eshte gjeni si te tjeret, ndoshta moderatori duhet ta izoloje per blasfemi.smiley

Sinqerisht ka akoma njerez qe mendojne se protestat nuk ja vlejten? OK, shume thone histeri dhe kuptohet qe ishte pjese e asaj qe ndodhi por sinqerisht edhe vendimi per helmet (nese ka pasur ndonjehere nje te tille) ishte 100-fish me i papergjegjshem.

Duhet te jeni te lumtur o njerez dhe mos perhapni ide se Albanie humbi shansin e madh. Kjo eshte budallalleku me i madh. Dhe per me teper pergatit terrenin per deme dhe me te medha. Kur te na ofrojne te demontojme berthamoret do turremi me vrap per te mos bere "gabimin" qe beme kesaj here dhe qe ia "theu" zemren partnerit strategjik qe po tkurret e mplaket per kete popuj shqipesh. Budallenj te shkrete!!

+1

O Zot thuaj, ruaje budallain nga vetja e vet se e ka nga padija.

smiley

... OPCW ose/edhe Pentagoni do beheshin komunale.

...kjo fryma revolucionare e ketyne diteve te perdoret per me pastru shqipnine 

Qeveritaret sharlatane po na trajtojne tani si reaksionare, jo si revolucionare. Ja kane bere trurin njerezve llallte. 

Lajmerim!

Me 31 Nentor, 2013, ora 1000, Shoqata e pacienteve te pavionit No 5 dhe ajo e kapterrave ne pension, organizojne perpara kryeministrise nje proteste te madhe pro-armeve kimike me moton:

" Duam Sapun"

 

 

Mossss, e humbi edhe Belgjika nje rast te arte.

Belgjit e Pjerit jane popull shume mosmirenjohes qe nuk dine te marrin pergjegjesi mbi vete.

 

Eshte turp i madh qe qeveria jone hezitoi kur Belgjika refuzoi menjehere. Rama po felliqet çdo dite e me shume; do behet si Hollande dhe Zapatero. 

Cfare liderash servile qe kemi!!! 

dduke pare thirrjet e  analistointelektuale te partise do vij rama ne bruxel te bej kerkese per ti marr prap helmet

durim  beni ca muaj smiley

Analisto-psikopate me mire te thuash.

 

Jo vetem aq por qenkan edhe injorant fare, ato jan komplet te parrezikshme, duhet patjeter te shkojne ekspertet tane ti bindin qe ti marrin.

Po po, nuk ja mbushin mendjen kujt. Po vazhduan bukuroshat te marrin nisma te çmendura  si AK, nuk do zgjase shume kjo qeveri; do te kete protesta per çdo dite. Jemi te ngopur me keto sharlatane.

Mos e kruni fort se po i ri/mbushet mendja Rames ti sjelle ...

Do ta kete gjithe popullin ne shpine.

i marri brina ska...

Ja si behen punet e pista mes dy fuqive o milet...haptazi drejt ne instanca te larta te ushtrise se SHBA..Keta kaqolat trumykur "rastehumburit" flasin per sigurira absolute dhe pergjegjesire..Po mer jahu, na iku rasti i arte nga dora....

Rosboronexport, the state-owned Russian arms dealer, is not suspected of any wrongdoing, although US congressional leaders have demanded that the US stop dealings with the manufacturer because it supplies arms to Syrian President Bashar al-Assad.

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).