Goje te embla thone se Shqiperia do zgjohet sonte nga e gjitha kjo enderr e keqe. Detajet i sillni ju, ndersa behen publike. Une po dal per vete, eshte mbremje e bukur per profeste(?).

70 Komente

.

Vertet do zgjohet? Po sikur te cohen diku afer por jo ne shqiperi? Mos me thoni se bej Kasandren por ato Arme diku do shkaterrohen, .....lutemi sa me larg.....smiley

Do ruhen ne zonen nderkufitare mes Shqiperise, Kosoves dhe Malit te Zi, qe quhet edhe Parku i Paqes smiley

Aty jan burimet e lumenjve tane qe derdhen ne det, po sot me hartat fshihet menerjasmiley

Jo mer ti, mos i ngatrro punet; burimet i kemi ne Greqi/Maqedoni

Ishalla! Te hengert goja mjalt se kemi njerez andej qe nuk po i besojne syve dhe vesheve nga ky traijtim qe po marrin nga qeverisesit e tyre, po jetojne me te vertete nje enderrr te keqe.

smiley

Ah injoranca nuk ka brirre!! E di si flisni ju sikur me te ardhur lengu Sarin ne Shqiperi, njerzit kon per te morr kanoce apo kokme e kon me e mbush me long sarin e do tja hedhin sho-shoqit sic bonim dikur kur ishim kalamoj ne vere. Ah ju ardhte prape sala ne krye se ate meritoni ! lol

injoranca na lind nga instikti i mbijeteses. e kemi te gjithe brenda vetessmiley

Kuazi, po ky Rama pse nuk i sqaron njerezit per detajet e lengut e te gazit? Apo se nuk ka informacion sa duhet, sic tha. Po pse nuk merr info? Dhe nese nuk ka info, qysh do marri vendim per t'i sjelle ketu armet? Me sy mbyllur?

A e di ku ta kam? Eshte gjynaf qe menaxhohet kaq ne menyre diletante nje situate qe ia ben muuu! Dhe kur, ne epoken e informacionit. The information age!!

Gjersa po kerkonin specialistet ushtarake te hedhur ne rruge nga Reformat, ishte e qarte qe Rames nuk kishte kush ti bente asnje briefing profesional. Vetem Dulla ishte qe i dinte te gjithasmiley

O tironci, po jo mer lal se nuk ka njel ne dore ushtarakeve te dale ne pension kjo pune. Jane specialistet amerikane qe i kane dergu info me kohe Rames, se keto pune kane protokoll administrativ e ushtarak te percaktuar mire. Dhe te percaktuar shume me perpara se sa t'i vije rradha Shqipnise me bo cmontimin e asgjesimin.

Mos na nxirr Dullen kot tani, se jemi ne epoken dixhitale plako. Please!

Desha me thon qe KM sduhet ti dije te gjithe. KM duhet te marri opinion te dyte nga ekspertet vendas per cdo propozim amerikan, sado i bukur te jete. As parlamenti nuk eshte profesionist, Djalli fshihet mbas detajeve. Burrat e Shtetit si Ismail Qemali nuk i mbijetuan periudhes digitale.

Nuk ja paskan shpjeguar keshilltaret e tij Shkelzen Maliqi e Fate Velaj?

PO si mund te te sqaroj une ty per dicka psh, kur une vete akoma jam ne bisedime/tratativa se cfare dhe qysh do behet? Pastaj, mbasi te jem siguruar mire se cfare dhe qysh do ta bej do te ta them ty dhe parlamentit dhe presidentit ne menyre qe te marre aprovimin ose jo tuajin. Mirpo ti nuk me le mua qe te kryeje nje gje te tille se je kalama dhe do qe te te dale patjeter e jotja. Ja keshtu eshte puna o Magus. Turma eshte si baruti i thate qe me nje shkendije te hedh ne ere.

Jo me ne e dime tamon qe ai gazi do perdoret per livando qe te na lyjne masi te na e kete rrujt berberi!

Ik ore pirdhuni ti me shoket e tuj qe jeni akoma gati te vdisni nen urdhrat e partise! Car, me keq, te udheheqesit se partia eshte kunder per vete.

A Bledo, a jeni ne terezi ju apo jo. Ka nji jave qe po merreni me ket pune dhe asnjoni nuk po thote PSE NUK DUM QE LHL TE SHKATEROHEN ne Shqiperi. Hype me llafe pazari, budalliqe Sala vs Rama dhe hic asigjo tjeter. Rast tipik i objective perceived risk dichotomy ku budalliku kolektiv del fitimtar. Pallavrat shif si e perzune demostrusit salen si bojne nder ketij forumi. Po deshet me diskutu per temen permbajuni fakteve dhe shpjegoni PSE.

Do ishte dyfish pergjegjese qeveria ne qoftese merr nje vendim te gabuar thjesht sepse budalliku kolektiv del fitimtar.

Argumenti qe shqiperia ka experience me perpara me arme kimike eshte nje nga argumentat me te trasha qe kam lexuar. Jo vetem se flasim per sasi te shkallave te ndryshme, por gjithashtu sepse shqiperia nuk kishte gazera Sarin e VX sic ka Syria. Armet e shqiperise ishin mustard, CS, e lewisite... ne pergjithesi arme jo aq vdekjeprurese (ose rralle vdekjeprurese). Nuk ka krahasim fare...

Bravo !!

ne te njejten kohe kunderproduktiviteti i ketij argumenti shfaqej dhe ne shtjellimin e metejshem se duke rritur shkallen e eksperiences ne kete drejtim atehere cdo vendim i ardhshem per ti dhene pergjigje pyetjes se ku do shkaterrohen arme apo lende te tjera kimike ne te ardhmen apo ne nje situate te njejte, do te ishte rrjedhimisht me lehte i logjikshem duke perdorur te njejtin argument.

do te thuash Jo po bytha s'ta mban

kapedan edi xhan o kapedansmiley

Fut nje spec aty dhe ec o kapedan. 

Fakti qe Shqiperia ka experience eshte domethenes po aspak vendimtar. Qeveria ka shancin te diktoje kushtet e veta dhe te perfitoje pare (per arkat qe i ka bosh) dhe kapital politik (per vete dhe Kosoven) PSE JO?

Sot do Pime sparkle wine. Yeah smiley

Pse re?

Mua me pyet?!

Meqe ra llafi cfare ashureje kam beresmiley o nene o nene

Ta hash me shendet! Urime gjithe besimtareve bektashinj. 

Rrofsh po e kemi te gjithe se eshte ushqimi qe pergatiti profeti Noah ne barkesmiley

Ca thu? Hashurja ka qy n'kohen e Noes e?

Hallall!

Po dhe eshte shenje bereqeti sepse thuhet qe te gjithe mblodhen ato pak gjera qe kishin(40 lloje dritherash e frutash) dhe Noah I gatoi bashke. perzierja u shtua duke mjaftuar per gjithe barken. Ajo perzierje eshte ashureja.

Jemi popull i lashte, vlora. E ka pas dite ket pune dhe Ismail Qemali smiley

Make hashure, not sarin!

Ndersa une e di qe eshte dite zije, ne fund te nje beteje te pergjakshme ku u vra nipi i Mohamedit e dy ushtrite bene paqe e perzjene cfare ju kishte mbetur neper hambare.

Fatkeqesisht une s'di ta gatuaj. smiley

Oktay ustasmiley

langaraqët

O Dora Kosova eshte pjese e Shqiperise. Ky nuk mund te quhet opsion i dyte. Protesta duhet te vazhdoje edhe nese supozohet te ndodhe kjo.

DUAM SHQIPERI ETNIKE
JO ARME KIMIKE

Tani une te kuptoj dhe jam dakort ( ndonese vdes kur bene keshtu thirrje stadiumeshsmiley ).Ceshtja qendron qe nese synohet Trepca atehere loja behet me komplikuar. Kur thua "Kosova e Shqiperise" e ke ne kuptim wishful thinking , ashtu si dhe une, pasi po filloj te mendohet nje skenar ne ate vend do kete aq shume aktor dhe aq shume prapaskena, sa veshtire se shqiptaret do dalin te fituar. Po se pranuan do i kercenojne me mos-lobime per njohje te metejshme, pastaj mund te futet Serbia si faktor , meqe synohet pjesa serbe e Mitrovices e gjitha kjo nen fryrjen e syve te qeverise ne Tirane e kshtu keshtu. Just saying. Po shpresoj thjeshte qe mos ti hedhin syte fare si opsion nga Kosova.

Wag the dog medemek?

Shkollat e mesme aty i keni edhe neser, se s'ka rast me te mire per ta lene mesimin (me justifikim fatin e kombit ne rrezik smiley

Neser do dalin per proteste shkollat e Kamzes dhe Paskuqanit dhe keni per ta pa sesi do kerrcasi fishkellima pro Sales smiley

 

Ne fakt , meqe jemi tek kjo fushe protesta duhet te vazhdoj dhe kundra perdorimit te pakontrolluar te kimikateve nga fermeret shqiptar dhe importit te fruta-perimeve OMGJ.

VK, kshu eshte kur opinionin e bejne tipa si Lubonja&Co. Ika une tboj nja pes pare pune.

Meta e kaloi kraun axhents fetefet. smiley

Ekipi komtar i Rilindjes sot ishin bo si pula ne parlament. Urno si urno. Po, kaq kisha.

 

Ti thu te shkojne per peshk ata. Ata per icik hajdutllik jane aty. Dmth "icik" eshte si pune figure letrare. 

Sinqerisht kjo proteste masive shqiptaresh dhe ky kundershtim i popullit me proamerikan qe mund te behet duhet te jete nje 'wake-up call' per politiken e jashtme amerikane. Ka dicka te ndyre ne gjithe kete aferen e Asadit dhe duhet trajtuar me burrni. Perndryshe, pasojne lojrat e pista me gaz e helme.

Pas puthjes dhe ndukjes se Bushit mua m'u duk nje hap para drejt vetedijsimit dhe civilizimit.

Po ca pret nga Obama, dy dit ka qene senator burri i botes, OJQjaxhi gjithe jeten. E vuri Putin perpara me coka. 

Sinqerisht, Amerika couldn't care less nga protestat ne shqiperi. Dhe normale, qeveria Amerikane e Obama nuk e kerkojne voten nga Shqiptaret. E akoma me sinqerisht, ne rast se ata te shqiperise nuk ishin hapur kaq shume amerika nuk do qe aq e interesuar per ti futur ne shqiperi. Kjo ideja e inatit te madhe ne rast se shqiperia i thote jo amerikes ne kete ceshtje eshte budallek...

Muhameto, you don't get the point. Nje njeriu si Assadi i vihet kufiri tek thana dhe i thuhet "ndal!". Cdo oferte per t'i bere sherbime con uje ne mullirin e tij dhe te padronit te vet. Dig it? 

Tjeter pune ajo pastaj...

Por dhe atje per mua Obama nuk ka bere gabim. Ce gjeti? Ja te shikojme alternativen....

Tani do kishte bombarduar Assadin. Kjo do rriste nivelet e anti-amerikanizmit kudo (knee-jerk reaction), si dhe do ti hiqte popullaritetin ne Amerike.

Ne rast se Assadi humbiste nga bombardimi, tani Amerika do ta kishte thyer, e sic i tha Colin Powell Bush-it, when you break it, its yours. Personalisht, ne rast se e shikoj boten nga perspektive e nje qytetari amerikan, me mire keshtu sic eshte tani, sesa me trupa amerikan e xhihadist, e pergjegjesi ne lidhje me Sirine.

S'ka nevoje per bombardime, mos bej short-cut. Duhet vetem diplomaci e forte. Quhet diplomatic arm-twisiting.

 

 

Kujt bre... Assad-it? Ja i beri arm-twisting e i tha te mos perdori me armet... e Assadi nga aq sa dime, nuk i ka perdorur...

Opsioni qe ne ate kohe ose bombardim ose jo, dhe thjesht nuk donim ta bombardonim. Vendim jo i gabuar ne opinionin tim, ketej e tutje ja vlen te fokusohet ne dy raste Amerika: kur nje mik eshte ne halle (Tajvani, Koreja e Jugut, levizja per ne paqesor), ose kur palet jane bardhe e zi (serbia-kosova). Ne Siri, Amerika nuk kishte as mik e as nuk qe bardhe e zi...

ore me diplomaci shume bukur doli ajo pune ... e lan edhe putinin te leshonte nje artikull ne mes te amerikes po ky gabeli yne pse nuk i tha "zoteri tani e ke ti per detyre ti c'montosh armet kimike"

Diplomaci e forte me Assad? Po ben shaka? Si behet diplomaci me dike qe s'i dridhet qerpiku kur vriten qindra femije?

Boooooooooo ky eshte kulmi!!! Kjo qeveri i ben oponence popullit te vet. Nxjerr Erion Bracen te perbuzi qytetaret e shqetesuar dhe irrituar ne shesh. Nxjerr Erion Veliajn te politizoje situaten qe ti hedhi akoma me shume hi syve ketij populli.

JO, dielli nuk mbulohet me shoshe! JO prapaskenave ! JO ketyre langaraqeve qe perbuzin kete popull ne te drejten e vet!

Blendo, ishalla ke shiju birren, pasi vendimi u mor per ti sjelle ne shqiperi...rilindje!

shqiperia do i perdore armet kimike per plehrimin e tokes bujqesore qe te rrise rendimentin me 500%

Blendi Fevziu live: "Shifni se mos na lidhni pak ne telefon me z. Rama..."

Rama eshte shpall MIA kshu (??)

 

He mer ka ndonje lajm? 

Oh boy that escalated quickly! Shiko, kam pershtypjen se tani ne Shqiperi duhet me shume qetesi e maturi. 

May Jesus of Lazarath light your way

He mer, nei enderr e mire, per hajer?

Po ku ti shofim ondrrat kur nuk na ze gjumi. Na ka hy syni i keq, shenjtorja eleanore eshte bo per rafmetsmiley ku tqahemi?!

Shife, arvisa u allnu me bashen, mileti me salen, ombames i ngel hatri po si shkove per vizit, kryeministri esht allnu me popllin .. uff smiley ah po edhe veliaj me asadin knej nga ana tjeter

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).