Nje protestuese. Foto: Andi Agaraj

Nga e hëna në të premte zgjati protesta e parë kuptimplotë në historinë e Shqipërisë paskomunise. Asnjë qelq nuk u thye, asnjë fjalë e pahijshme nuk u shqiptua. Të premten në darkë festohej fitorja. Dhe me gjithë entuziasmin që shpërtheu - ju garantoj; askush s'është dehur. Ata që nuk ishin fizikisht në Bulevardin Dëshmorët e Kombit ndërsa Kryeministri mbante fjalën e tij, kanë humbur një shfaqje të rrallë Demokracie. Lexues i dashur, nëse do të ishe atje të premten në orën 17:00, do të kishe gjetur mes protestuesve miqtë e tu më të mirë, kolegët, ndonjë kushëri që ke vite pa e takuar apo gjinekologun që të ka ndjekur fëmijën e parë. Do shihje "goca të bukra", gjyshe të bardha, djem me tatuazhe (edhe vajza me tatuazhe për atë punë), piktorë, kineastë, arkitektë, infermiere, shkrimtarë, ambientalistë, gjyshër, gazetarë, foshnja, body builder-a...

Rinia
Studentët dhe nxënësit dua t'i përmënd në një fjali të veçantë. Të patregueshëm, në energjinë e tyre, dhe në çlirimin e plotë mendor dhe shpirtëror që kanë nga autoriteti i Njëshit. Ata kanë mposhtur frikërat e prindërve të tyre, dhe këtë vetësiguri shpërthyese po ia injektojnë gjithë shoqërisë. Protesta ishte një vend ku qytetarët erdhën për "tu pagëzuar" në një mënyrë të re të menduari, sjelluri dhe jetuari. Të lirë nga frika, mund të aplikojnë demokracinë direkte, të thonë atë që mendojnë dhe të mbrojnë atë që u përket. Ishte një ushtrim në Vetëvendosje. Kjo protestë sublime është normale në Demokracitë e shëndetshme, i paimagjinueshëm në Diktatura, risi në Shqipëri. Nëse dikush vijon të thotë se kjo ishte një protestë e kurdisur nga Partia Demokratike, ky me siguri gënjen, së paku gënjen vetveten.

Isha dëshmitar i një neverie të qartë që të rinjtë protestues treguan ndaj çdo politikani apo njeriu pranë politikës që u afrua aty, siç u dëshmua në episodin gati-komik të dy kryetarëve të PD-së, dhe lëvizjes së tyre "brilante" për tu bërë pjesë e protestës që u prit me dëbimin turpërues, le të mos përmendim gjestet me gishta të protestuesve në drejtim të liderëve. E gjej ironike që njerëzit e poltikës, të cilët media i ngre  në statusin e perëndisë, protestuesi normal i injoron dhe përbuz haptas. Ndoshta media duhet të çlirohet nga skllavëria mendore ndaj Liderit, gjithashtu.

Shkaku
E nëse do të çliroheshim, do të shihnim se shkaku i protestës nuk ishin as nxitësit e Partisë Demokratike, as agjitatorët, as ambientalistët apo (larg qoftë!) media. Shkaku ishte fare i qartë dhe mu aty. Në njërën anë arsenali kimik shfarosës i Assadit, i cili në mediat botërore thuhej se do të përfundonte në Shqipëri, dhe në anën tjetër komunikimi i pakët dhe i paqartë i Kryeministrit. Mosadresimi i shqetësimit publik i cili nuk u ngrit në një ditë, por në gati dy javë, dhe mund të ishte menaxhuar shumë herë më mirë. Por opinioni u injorua, u la të mendojë ç'të dojë. Asnjë nga arsyet që Kryeministri përmendi në fjalimin e tij nuk përbente ndonjë sekret. Shumë nga gjërat që ai tha, si për të na treguar se kishim bërë gabim që protestuam, ai mund t'i kishte thënë kohë më parë. E nëse vërtetë nuk kishte lirinë të thoshte se demontimi nuk do ndodhte në Mjekës (Sekret?!), atëherë mund të kishte thirrur në zyrën e tij opinionbërësit kryesorë në vend, për tu shpjeguar arsyet e heshtjes së tij, që momenti delikat të kalohej si duhej. Meqë, sipas kryeministrit, ishte projekt madhor dhe që ia vlente, ai i pari duhet ta kishte trajtuar me kujdesin që meritonte.

Por askush nuk u informua për asgjë. Dhe nga ana e qytetarëve kjo u përjetua si një mospërfillje, injorim dhe autoritarizëm i pajustifikuar, e nga sa u pa, fyes dhe i papranueshëm. Shqetësimi dhe zemërimi u ngritën natyrshëm. "One Man Show" është regjimi i Assadit në Siri, këtu në Shqipëri, i bëjmë gjërat ndryshe. Ne nuk mund të trajtohemi si milingona, dhe kjo në vetvete është po aq e rëndësishme sa çështja ambientale. Edhe ministrat deklaruan padije të plotë, si të ishin ekuipazhi i Kapiten Ahabit. Deputetë të PS- u deklaruan kundër. Kryeministri izolohej ndërsa orët kalonin dhe aktivizmi social rritej në rrjetet. U mobilizuan në këtë çështje, edhe më të mirët e shqiptarëve në çdo cep të botës. E gjitha, nën kërcënimin e një rreziku të perceptuar jo nga ndonjë strategji e hollë e Opozitës, por nga mënyra si Qeveria e trajtoi çështjen. Kryeministri mund ta kishte nisur vetë këtë bisedë i pari. Mund t'i kishte dhënë tonin dhe argumentin, por nuk e bëri. Ndaj, në mendimin tim modest, kjo ishte një fiasko e plotë komunikimi, për tu bërë në tekstet shkollore, shembull i mënyrës sesi nuk duhet trajtuar qytetari. Nuk mund të shpjegohet ndryshe sesi një rast i shkëlqyer për Shqipërinë (sipas Ramës), jo vetëm që nuk u shfrytëzua, por i kushtoi kaq shumë në Opinion publik.

Kosto në Opinion publik nuk ka vetëm për Qeverinë por edhe për Opozitën që u rrek ta merrte peng protestën por që "...u përzunë si legena" - tha njëri nga protestuesit. Me një pafytyrësi neveritëse, këta që shkaktuan Gërdecin folën e fjalët s'patën turp tu dalin nga goja. Ne nuk kishim dalë për të rrëzuar qeverinë por për të kërkuar që vullneti ynë në këtë çështje të dëgjohet, e gjithësesi Ish Pushtetarët e djeshëm, në emissione notturna-t e tyre, panë një mundësi. 

Kosto kanë edhe ata deputetë të Opozitës që zakonisht rrahin gjoksin për kauza sociale, por kësaj here u zunë në ca nga spërdredhjet më të çuditshme që kam dëgjuar. Duke i bërë protestë protestës në një mënyrë të padenjë, e duke treguar se nuk njohin respektin, e as ndonjë gjë tjetër për atë punë. E duke komunikuar me zgjedhësit në një gjuhë që as mendohet të mendohet. Kosto në Opinion publik kanë edhe ambientalistët e politizuar, që dilnin (me të drejtë) për çdo shkurre që pritej kur Kryeministri nuk ishte "i tyri".  Megjithëkëto, nga sa i kam ndjekur që pas tërheqjes së Shqipërisë nga ky proces, shumica e politikanëve nuk kanë marrë asnjë mësim. Keq për ta. Janë aq të dobët në poltikë, sa s'mund të flitet për pranim gabimesh. Sidoqoftë vonesa që i kushtoi Qeverisë pati një efekt anësor fantastik, këtë ushtrim demokracie të paprovuar më parë.

Në fund, duhet të them se jam i lumtur që jetoj në një vend ku qytetarët nuk kanë drojë të protestojnë edhe ndaj Kryeministrit që vetë e kanë zgjedhur pak muaj më parë. Jam i kënaqur që Policia u soll në mënyrë të shkëlqyer, e dua t'i jap meritë Edi Ramës që asnjëherë nuk u përpoq ta frenonte apo manipulonte protestën me ndonjë mënyrë. Në fund NE mësuam diçka. Tani dimë se mund të bëjmë që zëri ynë të dëgjohet. Dimë se mund të grumbullohemi, të flasim lirisht dhe pa u cënuar, dimë se mund ta ushtrojmë Demokracinë ca më shpesh se një herë në 4 vjet. Mësuam se mund të bëjmë vetë që të kemi një Qeveri nga Populli, për Popullin. Këto janë në fund të fundit vlerat më thelbësore amerikane. Ndaj ne do të përfillemi, do të përfshihemi, do të respektohemi dhe do jemi gjithmonë aty çdo herë që cënohet interesi publik. Si në një Demokraci që po shërohet.

 

(Foto: Andi Agaraj)

571 Komente

U BASHKUAN LULET..

U bashkuan,
lulet më të bukura,
të pranverës,
dhe ja këputën,
gjembat ferrës...

Jo i thanë prerë,
ferrës gjembaçe,
lëndinën tonë të blertë,
e duam të pastër....

Mbeti ferra e gjorë,
me gisht në gojë,
kur pa gjithë ato lule,
iku me kokën ulur,
tha: rrënjët mos t'mi shkulin....

Blend, dmth sipas teje shoqeria u emancipiu brenda pak javeve?

Bile mesa kuptoj kesaj shoqerie i ka dale lepuri qe ka(patur) ne bark apo nuk eshte me keshtjelle injorance (TM Kokolepsi ). Keshtu?

Jo, faleminderit. Nje pjese e turmes ishte frikesuar.

Po kam nje pyetje : cdo beje shoqeria nese USA do kerkoje ndonje baze ushtarake ketu? Do kerkohet monitorim civil i bazes apo do dalim ne protesta per te rrefuzuar dhenien e bazes?

 

Nuk mund te mohosh se ka momente kur cfare eshte akumuluar deri me aty shperthen. Historia eshte e mbushur me dite te vecanta qe ndryshojne rrjedhen e kohes.

Blend ke qene ne Tirane kur do kalonte kometa ne piken me afer tokes ?

Ka qene mesdite e me duket dite e Diele. Ne rruge nuk kishte asnje njeri. Prisnin cfare do ndodhte...

Nejse nuk mohoj asnje prej arritjeve objektive te protestes, perjashtu Tahiri ka dashnore, Toni Bler do vjedhe Shqiperi apo djali i Gramoz Rucit do behet shef i marredhenieve publike.

Do me thuash ndonje gje , si i medias qe je, c`ishte ai lajmi qe RENEA, FNSH e Garda ishin ne gadishmeri nr 1 dje?

Po ai deklarimi i Andi Bejtjes qe Rama rrezikon dhe eleminim fizik nese thote PO?. Po kemi dite perpara e do shikojne se si do vene punet.

 

Varet se per çfare do te perdoret baza, sa e madhe eshte, dhe ku behet. Duhet te kete transparence per kete nga ana e shtetit. Eshte pikerisht kjo e fundit qe eshte problematike ne shume shtete ku SHBA-te kane baza si ne Poloni, Gjermani, etj. Po pati transparence mbi kete dhe baza te mos perdoret per veprimentari te paligjshme te pranohet meqe kemi dhe detyrime ndaj NATO-s.

Ehe. Bile une dua te shtoj dhe nje gje nga ana ime: Sekretari i Shtetit kur te beje kerkesen per qeverine te lajmeroje Sazan Gurin e te behet video konference me publikun ne Sheshin Vucidoli ne Bathore. Direkt me njerezit kontakti. Qeveria duhet te garantoje perkthyes  per efekt transparence.

Po ne ku ta kemi ate fat qe ta kerkojne nje cope vend per baze.

Shpresoj qe mesimi per politikanet do jete qe nuk mund te vazhdojne te luajne me popullin siç kane luajtur deri tani. Kurse per qytetaret qe te marrin me shume pjese ne politiken e vendit. Ka shume çeshtje qe nuk duhen injoruar: ambienti, sistemi shendetesor sharlatan, arsimi, dhe transporti publik qe eshte per faqe te zeze.

smiley

Nje nga protestat me paqesore dhe me te civilizuara qe ka ndodhur ndonjehere ne Shqiperi ky eshte fakt i pamohueshem.Ne fakt ketu duhet pershendetur dhe miremenaxhimi i situates nga forcat e rendit. E kam kritikuar Ramen dhe do vazhdoj ta kritikoj per keqemnaxhim e gjithe kesaj meseleje e por mendoj se meriton "my thumbs up" ne menaxhimin e perkryer qe i beri qeveria dhe forcat e rendit situates. Me ne fund po vjen era qyteterim ne ate vend

...dhe turp tju vije atyre qe i therresin vetes shqiptare dhe hedhin balte mbi protestuesit dhe protesten

Respekt per te gjithe qytetaret qe dolen per protestuan dhe bene te degjohej zeri i tyre

smileysmileysmileysmileysmiley

 

 

Me te vertete. Ka pasur nje mobilizim dhe sensibilizim shume te madh. Jam krenare ndoshta per here te pare per Shqiperine. 

smileysmiley Megjithese shume e vonuar po me mire vone se kurre. Shpresoj qe te vazhdoje akoma me prostesta kunder universiteteve private qe fabrikojne diploma ose kunder largimit ne menyre te padrejte nga puna. 

Pranverë shqiptare?

Kjo është fare e tëpërt, të krahasosh Gedaf & com me shqiptarët që fundja ka dy dekada demokraci..Gjithsesi punë për ju i dashur Blend, një humbje kohe diskutimi për këtë temë. Rebelizmi për ç'do gjë duket si snobizëm pastaj..Hajde Tung!

Duhet ta kuptosh me thelle kete ceshtje, jo kaq perciptaz...Ishte nje Pranvere Zgjimi per shoqerine shqiptare, jo nga tirania por nga pergjumja e ketyre 23viteve dhe neperkembja nga politika. Me ne fund u zgjuan ne menyre te qyteteruar dhe e bene te degjohej zeri i tyre smiley

Art.. Thellë apo cekët në gjithë këtë histori jo të pa manipuluar nga dikush, ndonëse fituam për mua ishte një fitore si shumë shekuj më parë, ajo e Pirros! Nëse do protestojmë edhe nëse dikush herë pas herë mund të pjerdhë, keq puna. Shteti është shtet dhe anjëherë sido të jetë nuk mund të punojë kundër vetvetes. Gjithsesi do jemi e do shohim tymin e kësaj pune, një tym aspak të bardhë..

Qyetaret i dhane nje mandat kesaj qeverie jo ta shendrronte vendin ne nje laboratot toksik, n q se e shohin kete si zhillim apo progres atehere eshte me gjithe mend fatkeqesi. Kemi shume rezurse njerezore dhe natyrore ne ate vend qe ata premtuat se do ti vinit vinit prioritet, per kete gje u besuan nga populli..Ah jo ju lutem Blackmail-it me sarinin dhe ta lidhnin paralelish me interesat strategjike apo zhvillimin ekonomik te vendit. thame qe do t perpiqemi ta shendrrojme vendin ne nje hot spot turistik? me keto lloj politikash vetem turiste ujgure dhe bangladeshas do te shkelnin ne vend!

Me qarte Peshku i Kuq edhe per ne te jashtemit smiley

Pranvere ne kuptimin e veteorganizimit ne rrjetet sociale. Studentet, te rinjte u organizuan vete permes facebookut... Ku e lexove krahasimin me Gadafin?

S'do mendje të ndritur o mik..Pranvera arabe - Pranvera shqiptare, një krahasim i sikletshëm, vulgar fare..

Peshk i Kuq, ndonjëherë titulli vihet edhe për të krijuar një ide, një ndjenjë, një gjurmë. Por duhen lexuar edhe ata paragrafet poshtë, helbete, janë të rëndësishëm edhe ata.

Rrofsh shoku, vërtetë më kishte shpëtuar ky detaj i hollë..Ça thu mo mik lol

Në fund, duhet të them se jam i lumtur që jetoj në një vend ku qytetarët nuk kanë drojë të protestojnë edhe ndaj Kryeministrit që vetë e kanë zgjedhur pak muaj më parë. Jam i kënaqur që Policia u soll në mënyrë të shkëlqyer, e dua t'i jap meritë Edi Ramës që asnjëherë nuk u përpoq ta frenonte apo manipulonte protestën me ndonjë mënyrë.

 

mire e nise, po ketej nga fundi ja paske fut kot fare plako!!  nuk e kuptoj pse kerkoni ti jepni  ''merita''   teresisht te pamerituara qofte policise, qofte Ed  Rames  per   gjoja  ''standartin''   qe  kjo proteste   u zhvillua paqesisht...  

policia or mik,  nuk kishte asnje lloj arsye te nderhynte ne kete proteste sepse  protestuesit  ishin aq paqesore,  saqe  me plot kuptimin e fjales,  nje cop  leter  nuk hodhen ne toke,  e jo  me ndonje  ''send te forte'' , a ku di une..  atehere,  perse duhej te nderhynte policia  kur  nuk pati   as edhe nje lloj agresiviteti nga  protestuesit pra.??

ndersa per pjesen e Ed Rames....  hemmm,  me e bukura eshte se vet ti e perdor disa here  ne kete shkrim  se sa qytetare, spontane, dhe demokratike ishte kjo proteste dhe nuk duhet te shfrytezohet kurresesi nga politika dhe politikanet... nderkaq,  ça be ti ne fund te shkrimit...?   i jep  merita pikerisht nje politikani, k/m , Ed Rames...smiley       nderkoh qe zotnia nuk ka  kurrfare merite...  me papergjegjshmerine, amatorizmin, keqkomunikimin qe tregoi,  ky  ishte shkaketar i  shqetesimit mbarepopullor dhe per rrjedhoje i protestes!!

Belul, pertej plot fajeve dhe gabimeve te Edi Rames, ajo cka thote Blendi ne kete rast eshte e vertete. Duhet te kesh jetuar ne Shqiperi, ne Tirane, vitet e fundit per ta kuptuar ndryshimin e kesaj here nga heret e tjera. Ka te beje me policine, garden, bodigardet e kryeministrise, kangjellat, gardhet, drejtorat e gjimnazeve dhe urdhrat e tyre, "spiunat e pd-se ne lagje" friken se mos heqin babin/mamin nga puna, etj, etj. Eshte me shume nje fryme moskokecarjeje, lirie, nje faktor psikologjik qe ndihej te njerezit, pak e veshtire per tu shpjeguar por absolutisht ishte e pranishme.

 

edhe njeher i nderuar aldrin..  jo se jam kokefort, por pertej asaj qe thashe me siper qe kjo proteste ishte  skajshmerisht  paqesore,   por mbi te gjitha natyra e saj ishte ndryshe nga protestat  e viteve me pare,  sepse ishte  proteste apolitke  dhe gjithperfshirese.. qe do te thote se ne  kete proteste kishte gjithashtu   shume  te majte  dhe votues  te PS dhe Ed Rames, je dakord..?    gjithashtu, kerkesat  e protestuesve nuk ishin te natyres politike.. dmth,   kerkonin doreheqjen e qeverise, kryeministrit etj.. JO,  protestuesit ishin  te qarte:  nuk donin qe ''armet kimike te Sirise''  te vinin ne Shqiperi.  

pra se kuptoj dot faktin qe Ed Rama na paskerka merite  per  ''mbarevajtjen'' e nje proteste te tille.. argumentin tuaj do ta mirekuptoja nese protesta do te ishte e natyres  opozite vs qeveri/pozite..

Eh sa shpejte e harruat saluin,,,, mesiguri ai do kishte bere ndonje kundra mitingje ose do i kishte etiketuar protestuesit halabake ose plera. E pra ne kete pike Rama eshte ndryshe. Ti japim cesarit cfare eshte e Cezarit.

Ne gjithe kete histori disaditeshe te fituar dolen shqiptaret, frika bashke me politiken ishin ato qe humben. Bravo per qytetarine e treguar gjate protestave.

 Rama, nuk mund të rritet si lis politik mbi ato plehra kimike siriane, fatkeqesisht mbeti nje ferre politike...

çfare lesh pranvere...amani mos merrni per se koti...shyqyr ,armet nuk vijne e aq..Pranvere...Njerezit kane nevoje te manifestojne...Anitiket e Romes nuk ishin budallenj qe here pas here organizonin festa si valvola shkarkimi..Ky qejf i madh me ndejt ne shesh kete tregon ,kusuri...Rama konfirmoi papergjeshmerine e papregatitjen e plote si KM.Edhe ne tavoline ta kish pergatitur gjithe kete deshtim e nuk do ia kish dale...Niente di nuovo sotto il sole

Politikanët
Të cilët po blejnë vetura të mëdha
Me rrota sa karuselet
Kanë sajuar një plan të ri,
Duan të na vënë gurë kalldrëmesh,
Në gropat e syve,
Pastaj zhavorr
Nëpër kërthiza;
Mbi ne
Duan të shtrojnë asfalt
Dhe të na shtrijnë
Bri njëri-tjetrit;
Kështu që ne
Të mund të marrim pjesë më aktive
Në rrugën e shkatërrimit.

Roger McGough

A ne jena ftof. Aq shume jena vujt sa kapemi pas fijes se kashtes per cdo gje shpresedhenese. Ktu do jemi pas i viti ta shohim ket pranveren artistike. Kta pranveraxhinjte pse nuk protestojne gjithashtu per korrupsionin e lir metes (u kap tu vjedh sade) per korrupsinin e gjykatave (liruan lir meten etj si ai) per mareveshjen ujore, per gerdecin, per jetimet e 21 janarit, per shitblerjen e zgjedhjeve, per gjendjen e minierave? Apo sa te bejne icik pushim se u lodhen mraft pika e po marrin ca bake rollsa e chupa chupsa per karikim? Ktu jena ne presim, te shohim surprizen e radhes qe do na ofrojne. Sdu me u bo cinik po i njof mire te rinjte e univ Vitrinat e Ufo per tmu ngrof zemra me keshtu skecesh. Su poqem iher, perher besojm ca tba dali para. Se harrova, si vajti puna e asaj nderteses te ekonomiku qe protestun pranveraxhinht, ra vete apo po presin ta rrezoje shpirti shenjte? Ore pse sprotestojn kta qe jane brezi nxenesve e mesuesve me sallom ne evrope kur vjen puna per lexim bukurshkrim e matematike sipas renditjes boterore PISA?

smiley

Ah, koment tip. Copy paste te njejtat gjera vit pas viti. Kujt i kerkon llogari ti, studenteve? Me c'te drejte valle? Pse kshu, e pse ashtu....
Ata e bene protesten, dhe e bene per kete ceshtje specifike, dhe ia mblodhen 8 me 2. Cfare te irriton kaq shume?

Epo jo te gjith ngrofen kollaj. Se iku sala e protestohet kollaj sdo me then hic gje. Per kto ceshtjet e kehta bohen ter garipa, per ceshtjet tamom rrine squk. 

smiley,une te lexoj Koko...

Blendo po deshe ma nigjo i llafe te menqme qi s'e çpika une po esht standard, e di gjermoni, japonezi, amerikoni, rusi, etj etj.

Po mu mbje rasti ta lexoj perdite se eshte relevante per çdo lloj kthese te vogel e te madhe.

Pak a shume ne shqip i thojn:

"Ombjektet ne pasqyre, jane me afer nga ç'duken" smiley

Pranvere jashte stine = Dimer i eger smiley

E shkrujta dhe te tema tjeter, me kete proteste te qepme me penj te bardhe, thjesht dekurajuat protestat e rradhes per ceshtje te jetike. Koha si ilaci me i mire do tregoje se ne fund te fundit ne si popull humbem prape, popull qe asnjehere nuk e ben ate hapin prapa, pastaj te heshte te mendoje dhe te shikoje kuadrin e gjere. Dhe me skandalozja eshte se shumica ishin rini madje studenta, ne shekullin e internetit, ne shekullin e informacionit dhe u terhoqen per hunde nga nje sharlatan si Sazan Guri. 

Kjo rinia e copy paste, rinia e kafeneve tha hajt se eshte trendy te protestosh ndaj kimikateve ,dhe perdornin si avatare logon e armeve biologjike pra nje injorance qe nuk dallon dot dy kategori komplet te ndryshme.

Per Salen dhe shokun e tij me erdhi mire se si ja kane bere. Si nuk pati ndonje njeri ndojne domate t'ja hedhshin ne fetyre. Ahh endrrat...

Une nuk mundem kurresesi te fajesoj turmen, por ama nuk mund te rri pa i thene: O turme - po turme ngele ! Frika ishte mese evidente ne gjirin e saj. Por nje frike e argumentuar keqesisht si te ishin shpellare qe sapo kane zbritur ne qytet. Disa mund te thone se nuk kane faj. Edhe une keshtu mendoj se nuk kane faj. Jane trmeruar keto 22 vjet nga politikanet dhe liderit tane me tmerret qe keta te fundit i kane bere ketij populli dhe vendi, duke filluar me rrenimin financiar dhe katrauren e 97-tes, vazhduar me vrasjen brenda llojit te Hajdarit dhe grushtin e shtetit me 98-ten e per te perfunduar me Gerdecin dhe 21 Janarit. Por ne te gjitha keto pershtjellime te tmereshme akthi dhe vuajtje per kete popull nje gje dihej se ishte e sigurte: qe te gjitha te keqiat kishin ardhur nga lufta dhe cmira brenda llojit. Keshtu, qe intuita e turmes duhet te kish nuhatur kete here se ne loje ishin futur SHBA-te ky shtet  qe minimalisht se na shpetoi nga shuarja si komb dhe na la ne 2 shtete. Pa nderhyrjen e tyre sot a e dini se ku do te ishim? - Ne gop te semes!!  

Friken turmes, kete here edhe per te mbrojtur reputacionin e SHBA-ve, duhej tja kishte hequr Rama dhe qeveria.

Ai fjalimi qe mbajti dje mund te ishte bere para 10 ditesh thuajse i gjithi, pa dekonspiruar asgje fare.

Nuk kishte asnje arsye per fshtehtesi per ato info qe kerkonte popullata; "fshehtesia", qe prodhoi friken, ishte zgjedhje e Rames, per arsye qe vetem ai i di me saktesi dhe jo domosdoshmeri "operacionale" e me the te thashe.

Rama pra, meriton ti skuqet faqja e para sepse u perpoq ashiqare tja hidhte popullit dhe e dyte sepse kur e kapen me presh ne dore, genjeu haptaz pa kerkuar ndjese!

Rama mund ta kishte luftuar friken me informacion. Dy jave injoroi shqetesimin e publikut, pse? Cfare ishte kaq sekret, bisht palla? E keqmenaxhuan, ta mbajne me shendet, dhe te sillen si burra jo si qaramane...

informacionin e keni ne internet, me pak baza kimie te cilat der ne vitet 95 ishin te shendosha do e kuptonit qe nuk kishte ardh hala dita e kjametit.

Po ju vendoset te shpalosni onjorancen dhe gadishmerine per tu manipuluar, normal eshte si kenga e Eurythmics Sweet Dreams

Everybody's looking for something
Some of them want to use you
Some of them want to get used by you
Some of them want to abuse you
Some of them want to be abused

Me dhimbje vella, me dhimbje

effkey, mund te fshiheni pas gishtit. Por po them se te marresh nje mundesi te mire dhe te shkosh nje germe larg daljes nga zyra (P apo J), eshte veper monumentale e paaftesise. Rama nuk thoshte dot me PO se nuk dihej me c'mund te ndodhte pas asaj... Ia hoqi vetes mundesine te vepronte... Ia boni vetes. Tani, juve kjo nuk ju pelqen. Une e kuptoj. Nje skandal epik PR-i!

nuk e kuptova fare kete koment.

Ca u gezut se ja dhite Rames? Apo se ja dhite USA? As njerit as tjetrit te dy dolen ose me demtime minimale por une do thosha dolen akoma me te fituar nga e gjithe kjo.

Kush humbi, humbet ju dhe kauza juaj, neser kur te protestoni per gjera vertet te rendesishme sdo kete me peshe protesta juaj, do thote mileti dolen prap keta koqet e kanarit na cane mender b...n.

Hajt shnet e t'mira gjith naçuve te protestes smiley

Per mua ceshtja me e rendesishme eshte qe populli ushtron demokraci direkte. Eshte margaritar, ndaj nuk eshte per te gjithe.

"Nje skandal epik PR-i!" - sakte, qarte, shkurt

shiko, seshte kaq i vogel skandali,

per mua eshte nje skandal i madh lidershipi,

sepse, shqiptaret ne fund te fundit, nuk e dine se cfare kundershtuan konkretisht.

Rama del e thote qe i rate te mires me kembe, dhe mepak mendje te kthjellet thellon mungesen e lidershipit. Pse nuk i ia the keto sekretet qe the dje shqiptareve para dy javesh? Pse i le ne terr. Kjo persa i perket Rames. Sigurisht qe eshte deshtim, por meqe nuk eshte deshtim si ai i Saliut ne 21 Janar, sdo te thote qe do e quajme sukses.

Persa i perket shqiptareve, ata fituan te drejten per te folur, te drejten per tu pyetur, dhe e bene kete ne menyre shume me te bukur sec mund te priste edhe ndonje gjysem optimist si une. Dhe kjo fitore une mendoj se vlen me shume se ca dollare dhe pak lobbing prej amerikes. Te gjithe do kthjellohen, dhe shqiptaret u treguan vertet demokrate, u shfaqen si cdo popull qe e meriton te jete ne Evrope, si Evropian i vertete.

Pra ju jeni i sigurte qe minimalisht qe 2 jave perpara Rama e dinte se si do te ishte plani i ketij operacioni? Pra ju jeni i sigurte qe Arviziu tek Top -i diten e Enjte me date 14 Nentor (ose dy dite me pare) genjeu jur tha se kemi mbi nje jave qe negocjojme me Ramen per operacionin deri ne oret e para te mengjezit? Ore pse duhet patjeter te gjeni justifikime te kota dhe te thoni gjera te paqene? Qe t'ju dali e juaja qe kishit te drejte? Por jo mer Blend turma dhe ju perkrahesit e saj nuk kishit te drejte dhe PIKE.

Pranvera ne titull, qe evokon protestat arabe eshte spekullim.

Kurrfare pranvere nuk pati ne Shqiperi! Rrenjet e protestes, arsyet e thella te saj, e pohon edhe ti vete se gjenden tek padija, mungesa e informacionit, shperfillja e qeverise dhe e kastes drejtuese ne pergjithesi ndaj qytetareve.

Prova e qarte e kesaj qe po them eshte duartrikitja paradoksale e Edi Rames, si shpetimtar, vetem pak sekonda pasi ai kishte deklaruar haptaz se turma ishte e mbushur me injorante te paditur. 

Qe te kete pranvere duhet reflektim, mospajtim jo vetem me raste specifike te keqqevrisjes si ky i mbushjeve, por edhe me metoden qeverisese ne pergjithesi, prirjet autoritariste, ekzaltimin e figures se liderit, etj.etj.

Une te ftoj, ty edhe kolege te tjere te mediave me ndikim ne opinionin publik ta analizoni sa me thelle dhe sa me sakte ate qe ndodhi dhe ti kerkoni me ze te madh qeverise te marre pergjegjesite e saj, sepse nuk e ka bere!

Ata qe duartrokiten Edi Ramen menjehere pasi tha jo, ishin me se shumti ithtaret e Rames qe deri atehere s'kishin guxuar te shpreheshin. Por keta jane fare pak, fare pak ne krahasim me masen qe gjeti zerin e vet.

 

bravo edi rama qe na shpetove nga... ?

Me shkoi mendja edhe mua ( e ndoqa nga TV se jam larg), sepse mu duk me te vertete e habitshme!

Gjithesesi, nuk me duket nga zhvillimet e ketyre oreve, se qeveria po vihet perpara pergjegjesise se opinionit publik per farsen tragjikomike qe prodhoi.

Mendon se Rama duhet tja hedhe pa u lagur? Pa as edhe me te voglen ndjese publike per menaxhimin skandaloz te situates?

 

Nuk mendoj se Rama do pranoje ndonje gabim. S'eshte aq i gjate.

Bashkohem plotesisht.

Por as ket' punen e pritjes se mbushjeve nuk e prishi nga deshira, e detyruan.

Mendon se protesta ka ende vitalitet per ta detyruar te pranoje gabimin?

Prova e qarte e kesaj qe po them eshte duartrikitja paradoksale e Edi Rames, si shpetimtar, vetem pak sekonda pasi ai kishte deklaruar haptaz se turma ishte e mbushur me injorante te paditur. 

 

Edhe mua eshte duke me irrituar çfare po shkruajne analistet dhe disa njerez. Per mua ai duhet te kishte thene " Me fal" popullit. Ndoshta behet keshtu per te fituar ate besimin se gjerat do behen me mire, nuk e di, por duhet analizuar. 

 

Sido qe t'ju duket ne vendet e largeta ku jetoni, une jam ketu dhe po ju them: Dicka e madhe ka ndodhur. Jeni te lire te mbeteni skeptike, po nuk keni pse idhnoheni. Mendoj se i kam thene shumicen e gjerave qe kam pare ne shkrim. Jam munduar te percjell cfare pash dhe perceptova. Ndoshta ju e dini me mire. 

nuk i kam lexuar te gjitha komentet deri ne kete pike ku erdha, por nuk e di perse nuk arrin te shohesh. Ishit gabim dhe, edhe tani kur mjegulla u zhduk, jeni gabim. Mbase ka te beje fakti qe ndodhesh ne Shqiperi. Por, gabimi yt permban pergjegjesi te madhe: Ti je media!!

Blendi, te kishe ndonje video kur qendruam deri naten vone disa qindra vete ne forme rrethi, gjysma te ulur ne toke. Te gjithe te rinj, student, qe kendonin shume sinqerisht "Shqiperi o nena ime ", nje lloj ndjeshmerie dhe solidariteti rinor qe eshte hera e pare qe shfaqet ne kete permase pas 20 vjetesh.

Cila eshte domethenia e mbledhjes ne formen e gjysmerrethit qe permend?

Do te kete ndonje vazhdim ky mobilizim?

P.sh., meqe ra fjala, kjo rini qe protestoi per armet, a mendon se do te ngrihet, tani qe e njeh forcen e vet, per te kerkuar largimin e menjehershem te te gjithe politikaneve te inkriminuar nga funksionet publike, perjete, duke filluar nga Ilir Meta, etj?

I shtroj keto pyetje sepse nuk ka ngel politikan batakci, nga Rama tek Berisha, duke kaluar permes Metes dhe Bashes, qe te mos i kete pergezuar te rinjte dhe tju jete bashkuar atyre (Sala shkoi edhe u ul kembekryq pale!). 

Si do te distancoheni nga keta?

U distancuam nga keta, per here te pare, por distancimi ishte i plote.

Mund ta kuptoje menjehere kur degjoje cunat dhe gocat ne shesh qe flisnin ne te njejten menyre kunder te gjithe politkaneve, te menyra e reagimit ndaj Berishes, Bashes Braces, por edhe Metes. 

Gjate fjalimit te Rames, ngaqe menduan se nenkuptoi "Po", njerezit ne kulm te tensionit emocional therriten "POSHTE QEVERIA" per minuta te tera, packa se shumica kishin votuar PS-ne.

Madje edhe Sazan Gurin e perzume qe pardje ne dreke nga protesta. Mbeten si "organizatore" vetem keta 3 cuna qe u cirren per 48 ore rresht.

A do te vazhdoje?  Askush nuk mund ta di se c'do te ndodhe me vone. Por nje gje eshte e sigurt, studentet dhane nje shkendije te paster NDRYSHIMI, ne nje vend ku mungon dhe/ose e kane perdhunuar qellimisht kulturen e protestes dhe veprimit (jo me autobusa te mbushur ne Bathore apo Tepelene).

Eshte rradha e pjeses tjeter, "e te rriturve", e gjithe Tiranes, qe te na dilni ne krah dhe te na ndihmoni, pasi kemi nevoje per jashtezakonisht shume gjera.

 

 

   1milion nuk ishin as në fb (136000) ësht herët për të folur.

Blendi, nuk jam dakord në një pikë, kur thua që nuk pati "faj" media: media këtë javë përhapi terror e panik. Të kishin shkruar që ato armë do hidheshin nga qielli nga një bombardues rezultati do kishte qënë i njëjtë.

Besoj e kupton mirë edhe ti që në një mesele kaq të ndërlikuar Kryeministria nuk mund të thërrasi opinionistë e gazetarë për tu shpjeguar sekrete ushtarake që përfshijnë Sirinë, USA, Rusinë, Naton, UN. Por, përtej kësaj, jam dakord që diçka ngeci te komunikimi i Ramës. Më duket normale në një çështja kaq lëmsh, Kryeministria nuk mund të lajmërojë hap për hap për një diskutim që eventualisht do shkojë në Parlament etj etj.

Demokracia në rrugë është koncept shumë i bukur, por nuk njoh asnjë rast që të ketë sjellë efekte pozitive. Demokracia zgjidhet në rrugë e ushtrohet në parlament.

Pika e fundit: do doja shumë që dikush të pyeste Bashën apo Berishën nëse kësaj here protestuesit e kishin larë kokën apo jo!

 

desaparacidos, mendoj se perkufizimi "media" nuk mund t'i mbledhe te gjithe ne nje thes. Nje pjese e mire e medias u tregua korrekte. Me siguri qe mediat prane poltiikes e kane trajtuar ceshtjen si mos me keq, por kjo eshte pjesa me e semure e medias. Jo perfaqesuese.

Kush qenkan keto sekrete ushtarake?

Qeveria mundej fare mire, pa nxjerre as me te voglin sekret, te implementonte nje strategji te mirefillte komunikimi bazuar mbi dhena te pergjithshme, te sakta nga burime me autoritet mbi temen. Kjo do ta kishte qetesuar shume e shume situaten. 

 

 Ti mendon se nuk mundt ta bënte apo si shkoi mendja? 

Cfare paniku? Mos ta kishte dhene lajmin LeMonde, mediat shqiptare nuk do te kishte shkruar aspak per kete çeshtje. Ato jane treguar te tolerueshem kundrejt qeverise. 

Unë këtë javë nuk kam lexuar NJË artikull që të shpjegonte mirë se pse armët duhet të dilnin nga Siria, se pse nuk mund të shkonin as në Rusi e as në U.S.A, se pse duhet të bëhej nën NATO kjo punë. E gjithë kjo u përmblodh në "na i sjellin neve se jemi të varfër e po vdiqëm s'e vret mendjen njeri!".

Unë këto javë nuk kam lexuar një artikull ku të shpjegohej se çfarë lëndësh do dilnin, ça aftësish kishim për t'i demontuar, sa kohë do zgjaste. Do thoni: askush s'e dinte me hollësi. Po që do vdisnim e dinin të gjithë me hollësi ama.

Sa për trasparencën e Ramës, e kam thënë më poshtë: diktatorët si Hoxha i drejtohen popullit, udhëheqësit demokrat i drejtohen parlamentit.

 

Ne rradhe te pare, arsyeja pse duhet bere nga NATO nuk qendron, sepse eshte nisme e OKB-se dhe jo e NATO-s. Se dyti, edhe sikur te ishte bere nen mbikqyrjen e NATO-s, dalim edhe nje here tek pyetja, pse jo Norvegjia, ose Turqia?

Lendet qe do vinin jane lendet qe kane shkaktuar vdekjen e qindra jeteve ne Siri, nuk te mjafton kjo? 

Hoxha i eshte drejtuar popullit? 

Udheheqesit demokrat i drejtohen parlamentit? Kur?

diktatorët si Hoxha i drejtohen popullit, udhëheqësit demokrat i drejtohen parlamentit.

Mire, edhe ne US e pranojme qe kemi nje fare diktature.  Megjithate, s'eshte as hera e pare, e as hera e fundit qe nje president/kryeminister i flet popullit drejteperdrejte per ceshtje te rendesishme.   

E dyta, sipas Rames, nqs do kishte pasur nje plan qe sipas tij mund t'i thuhej po, do e conte ne Parlament. 

Problemi eshte qe populli nuk e donte kete gje sepse pushtetaret jane ato qe jane. Njerezit donin referendum.

Njerezit donin referendum.

Po duhet te biem dakort fillimisht ne disa koncepte baze.  Qe mund te kerkohej referendum nqs do kishte vendim. 

Duhet referendum para se te kete nje vendim te parlamentit per çeshtje te tilla.

Norvegjia e Turqia ndoshta ja lejojnë veten luksin që ti thonë Jo një propozimi të tillë. Ne a ja lejojmë dot?

Monda, në çdo demokraci kryeministri shkon dhe merr aprovimin e parlamentit, gjë që do kishte bërë edhe Rama, me sa tha, por që u bë e pamundur 1) nga protestat 2) sepse nuk gjeti dy-tre Shtete si partner të besueshëm.

A i bëri mirë kjo protestë Shqipërisë? Sipas meje jo sepse i çoi të dyja anët në ekstrem dhe diskutimi i qetë u bë i pamundur. Kaq. Kaq më kaq.

Te vendosesh ne nje paralel protestat e pergjakshme ne vendet arabe qe sollen ndryshim dramatike ne rajon ku me mijra humben jeten dhe diktatore u hoqen qe kishin mbeshtetje nderkombetare eshte e ulet..  

Keto justifikimet e tjera jane per histeriket e mediave dhe fantazistet e shfrenuar. Nuk ja vlen!

Edhe mos u be i pacipe dhe genjen.. Shqiperia ka patur protesta per voten e lire, per 21 Janarin e shume te tjera ku asgje nuk u thye dhe asgje nuk e demtua por perkundrazi u vrane! Me interesant fakti qe 90% e pjeses se kuturuar te protestave jane ata qe u bene pjese e Rilindjes duke perfshire edhe studentet... 

p.s. te gjitha ato qe tha Rama perbenin sekret sepse sot plani per lengjet kimike eshte finalizuar dhe media nuk e dine se cilat jane shtetet qe kane rene dakord ti marrin dhe ende nuk jane bere publike nga OKB. 

Po ti ku e di qe eshte vendosur ndonje shtet, nqs eshte sekret?

http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-e...

The plan was adopted despite an earlier setback, when Albania rejected a request to host the destruction.

Where the stockpile will be transported to be destroyed remains unclear.

Ndoshta vijne prape tek ne

ehe vijne o vijne... po kemi hallet e molleve dhe karkalecave qe do na zhduken.  smiley

Tani mendo per nje moment sikur pas nje jave te dale Franca si vendi qe do i marre ( andaj nga vine Le Monde) qe perhapi lajmin. smiley 

 

Qe tregon se Shiperia ka qene e zgjedhur qe ne fillim per shkaterrimin e AK-e. Mos te kishin shkruar mediat e huaja ne nuk do ta kishim marre vesh per kete. 

E nëse do të çliroheshim, do të shihnim se shkaku i protestës nuk ishin as nxitësit e Partisë Demokratike, as agjitatorët, as ambientalistët apo (larg qoftë!) media. Shkaku ishte fare i qartë dhe mu aty.

Stil Edi Rame. smiley

 O Pjetër ajo parrulla jote "Shqipri etnike pa armë kimike " u përdor, megjithse nuk shkonte fare.

hahaha, bashkimi i shqipetareve, zhvillimi promjedisor, 2 aspirata kombetare ne nje sentence te vetme, ca te keqe ka?

ne mos gaboj, parulla: ''Shqiperi etnike pa arme kimike''  ishte e  ''shqiptari i vjeter'',  apo jo..?

 FLM belul kam besim tek ty dhe e pranoj gabimin.

Artikulli ishte ; Par exellence  (e di qe do me kritikojne per perdorimin e kesaj fjale ketu, por me duket fjala me e bukur ketu) 

Duhet shtuar, se te ter politikanet, edhe ata te opozites, po keshtu do te vepronin, ne heshtje, marrveshje te fshehta, biles nuk ishte çudi qe me Buall Mavrine, te mos kishim marre vesh se ç'do behej. 

Sot ter kanalet televizive, folen per kete çeshtje dhe domostratat ne Tirane. Ai qe ka satelit, mund ta shohi tek kanali; een,  numri 1 i Belgjikes, ose tv Canvas, ose vtm , etj. 

Artikulli ishte ; Par exellence  (e di qe do me kritikojne per perdorimin e kesaj fjale ketu, por me duket fjala me e bukur ketu) 

 

ceshte kjo ''Par exellence''  mo Pjero??smiley   si ja lejon vetes perdorimin e kesaj fjale ti??  aaa,  te kam mik, te kam shok, por une te godas!!.smiley

Goditme, goditme smiley por une prap do theras; Par Eksellence smiley nuk e di por ne kendej nga Belgjika jemi te dashuruar pas kesaj fjale smiley

E keni te injektume qe nga lindja kete shprehje ju belgjrit. Edhe Poirot e kishte qef shume.

Shkrimi me pelqeu shume, por titulli ishte i pavend. Kjo jo vetem per faktin se tani jemi ne vjeshte,smiley por per faktin se koncepti qe ti ke huazuar eshte perdorur per evente ne boten arabe qe s'kane shume ngjashmeri me ate qe ndodhi ne atdhe. Sidoqofte shkrimi ishte i ndjere dhe analizues. Edhe une kam besim se po ndodh nje ndryshim shoqeror ne ate vend. Madje sikur Ed Rama mos ta kishte huazuar si fjale do thosha qe eshte nje Rilindje.smileyFaleminderit qe e solle!

esht e bukur protestizma,

eshte e bukur ambjentalizma,

por kur dimer, del behari

s´ka si zjarri.

 

Ka ardhur koha qe ti harrohet emri Shtrausit dhe "jo"-se se Adil Carcanit.

Per 30 vjetet e tjere do te merremi me "cfare do ndodhte....sikur" Rama te kishte thene "po".

Cere na bone mer Ed Rama, na hoqe revanine prej goje, kishim per t´rrojt si zengjina tashi, t´gjith shqiptart me nga 200 000 euro n´banke, me nga nji dyqon secili n´kat t´pare ene me festen mi sy. Le t´punonin pastaj po t´donin ato n´Toronto masinej, se ne nuk kishim me e rrujt hic.

smiley smiley

Spot on ky shkrim. Bravo Blendi. Nuk kam lexuar asnje ese kaq te qarte te kesaj meseleje. 

Po njerez pa pune mer burre. Se ndryshe nuk shpjegohet qe shqiptaret dolen aq shume kunder nje vendimi te ShBA-ve. Mua me shume me ka habitur frika e njerezve se ja na helmuan. T'i mbrojme femijet, etj etj. Ne anen tjeter mu duk nje fiasko e madhe qe Rama nuk diti ta menaxhoje situaten. Ose qe doli kjo pune ne publik para se te meren vesh per planin operativ. Ndoshta gjithe kete dikush e shikon si win-win, po mund ta shikosh edhe si humbje e dyfishte, edhe per qeverine edhe per njerezit qe do vazhdojne te jetojne mes kancerit te helmeve qe i kane me vite prane shtepive te tyre qe nuk i njohin dhe qe kundershtuan dicka qe praktikisht mund te ishte shume me pak e rrezikshme dhe te kish shume me shume perfitime. Ose thene me shkurt: edhe kjo qe dikuj si dita me e mire e Shqiperise, mund te jete nje humbje e nje shansi te madh per faj te Rames dhe per faj te protestuesve.

Pse nuk dole ti i zgjuari per ti marre armet kimike ne oborrin tend? 

Une nuk jam shtet or ti. Pastaj nese une do ta kisha oborrin perplot me helme kimike dhe dikush do te thoshte vij t'i pastroj edhe te miat edhe te tuat dhe do me tregonte perqindjen e sigurise, nuk do te protestoja po do te ulesha ne tavoline per t'i spjeguar gjerat holle e holle dhe ne fund do merja nje vendim. Po assesi nuk do protestoja pa ditur se çka fitoj dhe çka humbas. Me kete rast nuk them se studentet paten faj qe protestuan, po Rama pse nuk e menaxhoj mire situaten.

I paske besu vertet 5 pikat vallaj. 

qe te kete pranvere shqiptare duhet shporrur dikush ose diçka nga pushteti ku ka hipur pa te drejte, ose qe eshte bere i padrejte me ane te atij pushteti te perkohshem. ky eshte perkufizimi i "pranveres" sipas shembullit arab. 

por ne shqiperi qeveria pergjegjese per cdo gje, nuk u shporr, madje disa guxuan ta duartrokisnin dhe ti thurnin lavde te pamerituara. rigjeten heroin e tyre, shpetimtarin e tyre, te njejtet njerez qe do te ishin gati te mbronin me cdo mjet cmendurine e te njejtit hero, ne rast te skenarit katastrofe qe na kishte rezervuar. 

e vetmja gje qe u shporr ne kte pranvere nentori ishte apatia e popullit dhe e rinise shqiptare, qe kishte mykyr ndergjegjjen qytetare dhe kishte bllokuar cdo sens civik. te shpresojme qe kjo ndergjegjje te mos zgjohet vetem ne rast rreziku per jeten, por edhe per shqetesime te tjera si psh vjedhja e votes, korrupsioni, kriminaliteti ne pushtet, presioni i partive me buken e gojes etj etj.. 

i ka te gjitha elementet e shprehjes "u mbush kupa, boll me ne" per nje kauze qe populli ishte sensitiv. ok, mund te ishte quajtur Nentori i trete shqiptar po kjo nuk eshte me e rendesishmja. Jo-ja nuk u tha pse protestuan njerezit, por deal qe kishte nuk u arrit. Blendi e ka shpjeguar sesi ndoshta kjo proteste mund te ishte evituar nese do kishte me shume informacion. ndoshta edhe me informacion, njerezit prape mund te ishin te irrituar. por ama nuk paten frike, edhe me precedentet me pare, te dalin dhe te kerkojne dicka qe do i prekte jeten e tyre direkt. eshte fryme e re. 

te shpresojme qe me te vertete te jete fryme e re. por pasi te kemi zbritur nga kjo reja euforike ne te cilen kemi hipur, te henen do te duhet te perballemi me te njejtat halle.

sa nga ata protestues do ta bejne kurrizin te rrumbullaket si breshka, dhe do durojne padrejtesite per vendin e punes, per mjekun, per voten e vjedhur, per fodullekun e te forteve me pushtet politik etj?

kur te guxojne te ngrihen per shqetesimet e perditshme dhe 100% shqiptare, atehere do ta besoj se diçka po ndryshon, se diçka lindi nga keto protesta dhe po vazhdon te rritet, ndergjegjia civike, ndergjiegjia qytetare!

eshte kollaj te ngrihesh kundra "pushtuesit" te huaj (ne kte rast armet siriane), te gjithe ndjehen patriote. te shohim sa do ngrihen kundra helmeve te shqiptareve ne pushtet.

Te pata thene se po tha "JO",ngazllimi yt do shkonte per wool (tm monda)smiley

Gjithsesi,i gjej te drejta te gjitha ca ke shkrujt ktu.smiley

Fitoi publiku e kjo as nuk diskutohet, fitoi edhe sepse nuk po ha keto budalliqet e "cekut te bardhe" qe do na sjellin begatine ashtu sic nuk ka ndodhur ne historine e asnje vendi te zhvilluar te botes.

Normalisht pas kesaj ngjarje duhet te fillojne e te lindin ca pergjegjesi, jo vetem per Ramen dhe Bashen qe u zbyth para idiotllikut te Berishes, po edhe per ata qe lajne duart me sapun. Nuk besoj se do ndodhe ama por do te doja te gabohesha. 

Shkrim i bukur! 

Artikull pergjithsisht i mire, me konceptet kryesore te sakta, e me dy tre verejtje te vogla. E para nje glorifikim i kote i rolit te policise, rol krejt formal, qe do te vihej ne prove vetem ne eventualitetin e nje PO-je te Rames, me nje escalation te mundshem te situates, nese kemi ditur ta lexojme drejt protesten. Vihet re nje mani per te bere krahasime te pavendta me kohe e situata te meparshme, ndoshta si borxh ndaj pozicionimit politik klasik. E dyta, nuk do e quaja pranvere thjesht sepse nuk do e konsideroja rast te pare. Ligjesia e gjerave, me duket pak me e thjeshte se cpo interpretohet gjeresisht tani; thjesht njerezit(shqiptaret) ngrihen kur situata nuk mban më, u ngriten ne 97-ten kur humben parate, u ngriten ne 2013-ten kur u krijua ndjesia e nje rreziku te qarte(po ndoshta te fryre a fare te pavertete) e se ardhmes se tyre. Situata ne 97-ten ishte e pazgjithshme dhe kaloi ne escalation, dje ishte mundesia e nje kthimi mbrapa. Te mos kishte ndodhur, gjasat ishin te gjitha per nje escalation tjeter, fundja kjo e beri Ramen te shqiptonte JO-ne.

Dakort per pjesen tjeter pastaj.

S'ka ndonjë gjë të habitshme te fakti që Rama s'e menaxhoi dot situatën Ben M.,ishte e pamenaxueshme. Kur njerëzit të thonë "Aman mos na vri fëmijët" ça mund të bëjë Kryeministri? T'i mbushi mendjen që s'do me i vra fëmijët? Që s'ka ardhur në pushtet për të shfarosur?

Përveç kësaj, mos harro që vetëm diktatorët i flasin popullit. Udhëheqësit demokrat i flasin parlamentit.

vjeshte shqiptare ndoshta duhet te ishte,po te frenohej deshira per imitim.

me e humbura e gjithe kesaj historie eshte opozita saliste.

Por askush nuk u informua për asgjë. Dhe nga ana e qytetarëve kjo u përjetua si një mospërfillje, injorim dhe autoritarizëm i pajustifikuar, e nga sa u pa, fyes dhe i papranueshëm. Shqetësimi dhe zemërimi u ngritën natyrshëm.

Besoj se ka qene pikerisht kjo nxitja kryesore. Nderkohe qe s'kane kaluar as dy muaj nga shporrja e atij qe vendimet i merrte vete dhe popullit ja transmetonte me plumba ne bulevard, votuesit nuk do mund ta tresnin zhgenjimin qe te kishin votuar per nje identik. Dhe rama ne fakt nuk zhgenjeu kete here.

Dhe rama ne fakt nuk zhgenjeu kete here.

Come on, te mos kishte vajtur puna deri aty ku vajti te enjten ne dreke, ai do kishte marre pikerisht ate vendim qe defacto e kishte marre kohe perpara. Te premten ne oren 5 Rama nuk kishte zgjedhje tjeter, ndryshe nu kishte me as gardhin per ti ndaluar protestuesit ti futeshin brenda. 

Supozime mund te bejme sa te duam, ato qe kane ndodhur jane ato qe pame, nuk i beri presion protestuesve as me polici as me deklarata, vendimin sado qe mund ti kete dhembur e mori ne perputhje me vullnetin e shumices se popullit. Tani une s'mund ta shaj kot me kot dhe per ato qe nuk i takojne. 

Ti e ke shok Blendin se pini birra te ftohta bashke, pranej e lavderon. smiley

Birra une ka kohe qe s'pi, vetem kur te vije Pjeri do e shkel dieten smiley

Mos ki merak, se do t'palloj une me birra smiley

ueeee car bohet anej mer heeeeejjj, keni fillu me u pallu ene me birra tashti?

Pse mer ka mor fund ai muhabeti i hershem apo nuk osht mo interesant tashi?

 

 

PS: swedo mos e merr per ters lale smiley

....e dua t'i jap meritë Edi Ramës që asnjëherë nuk u përpoq ta frenonte apo manipulonte protestën me ndonjë mënyrë. 

...jo se nuk donte ta frenonte por e kuptoje se po te thoshte PO do ta conte vendin drejt katastrofe te pashmangshme si ajo e 97'.Kurse per hakmarjen e dhunen e Rames per ket deshtim te tij personal do tja nigjosh krismen me pas."Nuk keni pare ende asgje ceshte dhuna" ka thene prandaj  në fjalimin e tij dje në konferencën për shtyp nuk la njeri pa atakuar, me radhë përfaqësuesit e opozitës, mediat dhe protestuesit, duke i akuzuar ata se implikuan një mallkim damkosës në trupin e Shqipërisë. “Lërini në marrinë e tyre ata që duan ta bëjnë përsëri lëmsh mendjen e këtij populli duke nxitur një antiamerikanizëm që na turpëron si komb, si vend, si shoqëri, si shqiptarë e si qytetarë; ata që duan t’ju helmojnë e çorodisin përditë me shpifje, gënjeshtra e mllefe gjithfarë, siç kanë bërë me vite këtyre anëve; ata që duan t’ju ngopin me lugën bosh të injorancës e të ligësisë së tyre të njohur ndaj këtij vendi."

Po nuk ishte nje qendrim i pjekur-  thjesht shprehu servilizmin ndaj Amerikes, dhe shperfilljen ndaj popullit. 

...jo se nuk donte ta frenonte por e kuptoje se po te thoshte PO do ta conte vendin drejt katastrofe te pashmangshme si ajo e 97'.

Pse? Kush tha? Kush do ta conte vendin drejt 97', studentet e UT?  Apo do zbarkonin forcat e SHQUP-IT? smiley

 Ekzaltim i kotë!

 E para nuk ësht pranverë por  vjeshtë e tretë 13.

Duhen nxjerrë përfundime me këmbë në kokë ; dhe për plehrat dolën njerzit, nuk dua ti krahasoj dy problemet që janë krejtsisht të ndryshëm dhe s'kanë pikë ngjashmërie, por demonstrimet dhe demonstruan,nënshkruan peticion për kundra dhe 400000 vetë më duket por  parlamenti e miratoi ligjin për importin e tyre dhe shoqëria pranoi e qetë ligjin ishte po kjo organizatë.

Gjithçka filloi nga një lajm i një gazete Ruse  si me një mër tregtar më dukej e përhapur më pas nga dy gazta përndimore dhe gazetat në shqipëri dhe më 4 nëndor për çudi Ministri i jashtëm DB deklaroi që SHBA na është afruar jemi në negociata por asgjë nuk është vendosu. dhe pastaj gazetat vazhduan me fantazi të zgjeronin skenarin.

 AKIP një organizatë që na qenka financuar dhe nga ambasada amerikane i drejtoi "gabimisht" protestat e saj kundër SHBA dhe pankartat e parrullat e saj nuk ishin aspak frymzuese e adekuate kundër armëve kimike bile mund të thuash qesharake. Pas protestës para ambasadës dhe bisedës së ER me drejtuesit e AKIP gjithçka ndryshoi.Të ejten kishte vetëm parrulla me JO, kjo tërhoqi më shumë demonstrues ku veçoj studentët.

Në përgjthsi nuk mendoj siç e kam shprehur në gjithë diskutimet këtu se në Shqipëri do mund të bëhej ky operacion pasi  Shqipëria nuk ka kushte minimale sigurie  dhe specialistët s'do pranonin me gjasa siç nuk kanë pranuar që të bëhej në Shqipëri.

Ku është parë e dëgjuar që në një demokraci përfaqsuese (a  me delegim) të bëhen negociata dhe populli apo sovrani të jetë i pranishëm (edhe në protesta delegohet një përfaqsi për bisedime) pasi mbarojnë bisedimet shtrohet për diskutim publik dhe institucional drafti përfundimtar.

Nuk kishte asnjë mungesë komunikimi për deri sa thuhet jemi në bisedime dhe s'ësht marrë asnjë vendim pasi në mendimin tim as kishte vend për tu marrë vendim Shqipëria s'ka kushte dhe për këtë duhet të jemi të keqardhur.

 Blendi por dhe shumë analistë të tjerë me dashje apo pa dashje mendojnë se këshilltarët politikë   amerikanë (të paktën )  nuk e dinë se si mund të bëhej " transparenca për kte punë" të shkretët morën një "mësim" nga nxënsit më të dobët të tyre në kte fushë. Për të qesh e për të qarë për kte nivel arsyetimi. 

Të enjten kishte vetëm parrulla me JO, kjo tërhoqi më shumë demonstrues ku veçoj studentët.

Organizimi i te rinjve eshte bere paralelisht apo pavaresisht AKIP.  Dhe eshte bere nepermjet rrjeteve sociale, FB etj.  Eshte pikerisht ky aspekt qe per mendimin tim eshte shume pozitiv.  Dhe pare po nga ky aspekt eshte hapi i pare dhe me shume shprese qe nuk eshte i fundit. 

Sa per nje rikujtese per nje nisme tjeter: Te pastrojme Shqiperine ne nje dite

Data per kete vit eshte caktuar 22 Nentori.  Ne nje nga faqet kryesore ne fb te te rinjeve qe ka qene nga me aktivja kunder shkaterrimit te lendeve kimike, pas protestes dje ka disa mesazhe qe bejne apel per organizim per daten 22 Nentor.  Te shohim nese kjo vale do percohet edhe ne ate nisme.  Por per mua aktivizimi i te rinjve eshte shume shume pozitiv.  

 Ah fb  fejsbuku! pikërisht në fb ministri i jashtëm DB shkruan se ishte kundra shkatrimit të armëve në Shqipëri ? çudi e fb kjosmiley

fb ka shume cudira.  Por duke u fokusuar vetem ne aspektin e fb-se si mjet organizimi per nje levizje ishte hera e pare qe u perdor nga te rinjte shqiptare dhe me sukses.  Dhe sic jam shprehur dhe here te tjera, rinia shqiptare nuk po bente shpikje, sepse rrjetet sociale jane perdorur nga simotrat e saj edhe ne vende te tjera (Occupy ne Perendim, demonstratat ne Lindjen e Mesme, Turqi etj) por me ne fund e beri dhe rinia shqiptare te sajen smiley.  

thene ndryshe,Prizren; çekani (i qeverriut) rreh gjetiu .

 Alto! Nuk, e di për qeverriun por llogjika ta do të thuash se si ka mundësi që qeveria( e sidomos amerikane) mos përgatiste terrenin (edhe kot në boshllëk)  me debate në tëvërra për rrezikshmërinë dhe parrezikshmërinë e shkatrrimit të armëve pë aftësitë  kushtet e "mrekullueshme" gjeografike tonat  që na bronin dhe nga reja radioaktive e çernobilit etj. prandaj mendoj se duket mjaft "dilitante" afrimi që i bëhet çështjes nga analistët në Shqipëri jo po transparenca jo po demokraciae populli etj.

A nuk ishte po kjo rini e po kta gazetarë e opinionistë që jetuan për gjashtë muaj nën rrezikun e papërgjegjshmërisë politike të Gërdecit dhe e morën vesh kur plasi.

Dhe ky operacion mund të bëhej kështu dhe kamionët vinin në Shqipëri pa e marrë vesh askush apo ju duket e pamundur. Kush e dinte se në Qafmollë ishte bërë neutralizim i 16 ton LHL apo në Mjekës janë neutralizuar  helme nga Serbia a Bosnja... askush. 

Nuk i lejohet një gazetari profesionit (të paktën kështu pretendojnë ) të bëjnë analiza kaq të dobta e pa  pikën e përgjegjsisë morale e profesionale. 

Gazetaria shqiptare edhe një herë tregoi se i mungon profesionalizmi e mbi të gjitha papërgjegjshmëria qytetare e morale .

smiley

flm o prizrenzaranika, flm!

 

 

Prizren, çfar eshte kjo AKIP, a mund t'ia thuash emrin e plote kesaj organizate. 

Mesa lexova, ti mendon se asgjesimi i armeve nuk do behej asnjehere ne shqiperi pasi shqiperia nuk ka kushte minimale dhe specialistet nuk do ta pranonin. Good.

Rezultati: Armet nuk duket sikur do asgjesohen ne shqiperi. So far so good....

Tani, cili eshte tamama problemi jote? Qe njerezit dolen ne rruge? Pse jo, kudo do dilnin... ne fund te dites, e bene te ditur si tek Rama si tek njerezit me te cilen Rama bente negociate pozicionin e tyre. Se mos harro, Rama nuk i bene negociatat per bacen e tij, por per bacen e te gjithe atyre ne shqiperi...

Ka turma e turma. Turma kesaj radhe nuk vinte nga bathorrja dhe si e tille nuk mund te ishte e dhuneshme apriori. Aq me teper qe, nuk eshte se armet kimike ishin nisur per te zbarkuar ne Shqiperi. Thjesht, turma u mbodh dhe protestoj ne menyre te qete sepse kerkonin te dinin nese mendimi i kryeministrit ishte PO apo JO. Sic dhe e dime tashme filmi perfundoje me nje "happy end" dhe turma u largua e gezuar. Po sikur turma te kishte degjuar nje PO-pra PO shkaterimit te LHL-ve? Si do te kishte reaguar, cfare do kishin bere? E pra, perderisa nuk e dime nuk kam si te spekulloje, por vetem nese skenari do te kish qene i tille, atehere do te shikonim sjelljen e turmes dhe do te thonim se ishte pranvere, vere, vjesht, dimer, apo Kataklizno!! 

Dmth edhe Lubonja si Berisha, "Rama te jape doreheqjen"? 

Po mire.    

Jo. Tha "qe ne vend se te degjonim nje ndjese te madhe, madje dhe nje doreheqje..." nuk tha qe duhet te terhiqet. 

Ate "madje dhe nje doreheqje" si e lexon ti?

Po kete?

Në një vend normal do të kërkohej menjëherë dorëheqja e Kryeministrit

Po ka thene te drejten. Ne nje vend normal kerkohet doreheqja. Kur Toni Blerit i doli boja, dha doreheqjen. Nuk tha qe duhet terhequr. Mendoj qe edhe ai e kupton se Rama eshte opsioni pe pak i keq per ne.

U dashkan perdorur prape ca fakte bazike: Tony Blair kishte fituar tre pale zgjedhje, pa dha doreheqje.  

Per cfare arsye doreheqja e Rames?  

 

po per arsyen se  presupozohet   me vendimin qe  ''kish''  marre, apo  do te merrte  , do  shkatonte  nje   tragjedi,  gati  gati katastrofe...    ''do helmonte''    mjedisin dhe shqiptaret ne breza...    si, nuk eshte arsye  e mjaftueshme kjo..??

Po s'ishte marre vendim.  

Sqaroj perseri qe une isha dhe jam kunder.  Per dy arsye, se Shqiperia nuk ka asnje kusht per nje projekt te kesaj natyre, dhe ne rastin se cdo gje shkonte me sukses, do perbente nje precedent qe mund te perdorej ne te ardhmen.  Ashtu sic u perdor si precedent fakti qe ne i paskerkeshim shkaterruar tonat*.

*Thuhet qe kemi shkaterruar edhe ca te Serbise por qe tani po e marrim vesh.

Ne gazetat amerikane ( por jo vetem amerikane) Rama eshte pershkruar si entuziast per shkaterrimin e AK-e ne Shqiperi. Ne nuk kemi mundesi ta verifikojme a ka qene kunder apo jo. Fakti qe nuk ka qene transparent kontradikton deklaraten e tij.

shiko, prandaj thashe  ''presupozohet''  qe  kishte marre ,apo do merrte vendim..    sepse nese kishte nje problem kjo  ''meseleja e armeve kimike'',  ishte pikerisht  paqartesia  se cfare po ndodhte.. cili ishte pozicioni i k/m dhe qeverise..?

 

nderkoh,   fakti  qe k/m  i   nje vendi si Shqiperia  (pa marre vendim) , por  thjesht  ishte pozitiv qe ky proces te behej ne Albanie,  (sepse thame qe skemi kapacitete , teknologji etj etj  shtojme dhe faktin qe vende shume here me te zhvilluara se  yni  as qe donin tu kalonin prane armet kimike te Asadit, jo me ti  shperbenin ato),  te ben si qytetar  shqiptar  te mos ndihesh, rehat, mire.. apo jo..?   eshte te pakten papergjegjshmeri!

Aman me kete "Albanie". 

Fakt eshte gjithashtu qe SHBA i kerkoi qeverise shqiptare qe ne territorin e saj te behej procesi i shperberjes se lendeve kimike.  Pse e qysh e tek e shpjegoi Arvizu aq embel "si vend i varfer qe jeni" tha. Por edhe per arsye te tjera. 

Ne fund u tha Jo.  Edhe njehere, pse doreheqja?

 

Nuk e dha doreheqjen Blair-i per ate, por se ishte i urryer nga te gjithe.

ore keta jane te pafytyre fare keta jane zgjyra

Ore tjetri vrau 4 e plagosi 5 dhe as u diskutu doreheqja, ketu KM u shkoj mas qefi ca capaculave te llastum dhe keta me vrap doreheqje. 

Do protestoje Blendi me naçut ndaj ketyre jashtqitjeve qe qelbin opinionin publik? E ka te thjeshte nje kerkim ne internet, nje kolazh ne rrjetet sociale dhe ne shesh ti zere me veze.

Kjo do ishte tamam nje fitore per popullin shqiptar.

smileysmiley

Ky ishin keta te pranveres arabe kur ato furrat e gelqeres qe prodhuan dioksine per 8 vjet kane semuren njerez me kancer, kur nga Fushe kruja ne lezhe te sheh syri 5 fabrika cimentoje ose kur ne kohen e Sales u hapen 44 universitetete private= kombinat injorantesh qe se din as deren e shkolles dhe e kane diplomen me 10. Ndersa sot kerkoni dorheqje,,, po ik me bleni vazoline dhe futjani vetes.

Ku keni pa ndonjehere qe cdo e keqe e vendit duhet te adresohet nga protestat publike? Nqs keni kete pritshmeri, atehere hajde propozoni nje lloj demokracie direkte, ku cdo vendim politik e manaxhues votohet direkt nga populli, ku burokracia e perditshme eshte ne kontroll direkt te popullit, ku aksionet e policise i ben populli etj. E me kete rast statusi i "politikanit" eleminohet fare nga nje shoqeri. 

Ne vend qe te thoni shyqyr u ngriten per nje kauze duke sikur thoni qe Rama ka te drejte te bej pis vendin meqe e kishte dhe Berisha kete te drejte. 

Jo, fare Monda. Po thote ate qe thane shume te tjere. Rama ne fjalim i shau te tere, tha qe do fitonim shume, po pastaj tha qe kishte kuptuar qe nuk e benim dot. Qe ne fakt ishte ajo qe kishin thene pikerisht ata Rama i shau pa fund. 

Fjalimi i Rames m'u duk me emocional se c'duhet.  Une nuk e kam degjuar me pare neper fjalime, thone qe i ngjyn e lyen me metafora sic u lyen pallatet e Tiranes.  

Per mua qe e degjoja sefte, toni ishte me i ashper se sa duhej te ishte ne fjalime te tilla.  Gjithesesi, per cfare te jape doreheqje?

Nuk po them fare qe duhet te jape doreheqjen. Po them vetem qe fjalimi ishte non-sens, deri ne sekondin e fundit u duk sikur po thoshte arsyet pse do e pranonte, pastaj tha jo. Per kete me sa shoh jemi icik dakord. 

Mu duk si nje djale i vogel qe e ema nuk i jep para per te blere akullore.

Emocional? ok! Mua mu duk se perdori nje ton te ashper por njeriu shikon gjithmone ate qe do te shikoje.

 Fjalimi  i Ramës ishte një shëmbul i rrallë i retorikës politike nga të gjitha pikpamjet për shqipërinë; i ngjashëm me fjalimin e Mark Antonit të  Shekspirit në përcjelljen e çezarit dhe po të ishin ato kohë turmat e tjera do dilnin dhe do i përzinin me shpulla demonstruesit, pjesa më e madhe të cilëve, do i bashkohej të frymzuarve nga fjalimi dhe do kërkonin ardhjen e Lendëve kimike në Shqipëri 

smiley (Kjo për krahasimin. Stalkeri mund ta imagjinoj më bukur) 

Je rende fare ti me kete idhullizimin ne maksimum qe i ben nje individi. Gjithe keto vite jashte nuk besoj te te kete rastis te flasesh me kete pasion patetik per nje politikan te huaj. 

 Ku e she patetizmin ti Endriti s' ka idhull për mua por dhashë një vlersim për fjalimin nga pikpaja retorike nqs ti ke një mendim tjetër më jep një shembull të ngjashëm pastaj Mark antoni është që ta kuptojnë ata që s'mundin A e pe si e dëgjonte turma në telefon fjalimin në qetsi dhe pastaj brohoritën e u larguan me një ndjenjë faji prej aty(shumica).Jo të gjitha i kupton ti Endrity ke shumë shabllone e fiksime në mendime. 

Po c'shembull i madh fjalimi politik ai mer daj kur ai eshte non-sens, jep te gjitha argumentet per PO dhe pastaj perfundon me jo. Dhe pastaj keto termat qe perdor ti, keto lavdet qe i thurr individit Rama, jane komplet te pavenda per nje demokraci. E imagjino ti nje kryeminister belg te te thote: ne oren 5 transemtoj vendimin TIM!!! Kush e ka ate te drejte, ai duhet te iki te konsultohet me partine e tij e me partite e koalicionit me ore te tera, se nuk ka vendime te tija personale. Ndersa ky i jep ca doza megallomanie cdo vendimi qe merr. 

Pikërisht ti po thu të njënjtën gjë por se kupton aty qëndron thelbi tek nosensi që sheh ti. Nuk po gjykoj se sjelljen e Ramës fola vetëm për fjalimin. Per komunikim të gjithë zyrat e shtypit me kte mënyrë lajmërojnë pastaj kto jan gjëra që ti s'kupton në kte çështje ka nga kto gjëra të vogla shihet se s'ka pas asgjë për të vendosur.

PS: ndoshta ti je përgatit të shihje një mbledhje live të qeverise ala Berisha ...iku ajo kohë.

Kjo eshte dhe me qesharakja. Ne cdo vend te botes do dilte nje perfaqesues i qeverise me nje fjalim te vogel, e disa pyetje nga gazetaret e do mbaronte kjo pune shume me perpara... ketu ama u be, prisni deri ne oren 5, prisni vendimin tim, sikur i ka borxhe populli Rames e jo kunderta.

Aq sa i besoj perrallave te cmimit Nobel dhe miliardave qe do te merrte Shqiperia, aq i besoj sinqeritetit te fjalimit. Per figura letrare lexoj nje liber, nga nje politikan kerkoj seriozitet.

Nobelin e mirte...

 Ngjarja nxorri shumë vetê lakuriq po Lubonja kte herë doli komplet aut, asgjë s'ka kuptuar dhe përfundimi të prishim mardhëniet me ShBA "fullci" person non grata  smiley

Lubonja kur te pyetet per Ramen, duhet te thote: Vetem per ate mos me pysni se nuk e duroj dotsmiley 

Po cfare shkrim i bukur o TurriKarot, eshte shkrim skandal, tamam prej nje te semuri psiqik. Por per njerez te kategorise se tij qe kane kaluar kalvar me vuajtje une ndjej vecse pikellim.

Ne fakt eshte term i Bejtjes, qe ja kopjoi Lubonja. Po ai rreziku potencial i eleminimit fizik te Rames qe pelliste Bejtja, nga rridhte, nga Pranvera a Klanismiley

Pse eshte shkrim skandal sipas teje?

Shqiperia nuk eshte Gjermani or Tej, Ke Shtet do sulmoj Hitleri yne Rusine apo Serbine, me Mimi Kodhelin ministre te brendshme? Te dogji ndonje raishtag Rama me bathorista e i futi ne burg.  Nuk behen dot analliste poetet si Bejtja e Lubonja per keto ceshtje se duhet te kete ca njohuri elementare gjeografike e historike. Per taksen progresive do qyhet hitler Rama?smiley

Lubonja flet per retoriken. Per te mos kerkuar falje, dhe per ta mos quajtur veten te humbur e kritikoi popullin dhe ambientalistat.

Po cfare faji ka Rama qe Amerika zgjodhi zonjen tone per te demontu Sarine. Cilet ambientaliste more, Saliun apo Bashen. Gerdecin sta bon ambientalistet. Ata demostrues atje votues te Rames jane, por jane elitiste si shtrese, e kjo nuk eshte problem. Lubonja hedh idene qe kjo levizje te kthehet ne levizje politike qe vlen te testohet por Rama nuk sulmoi protestuesit (perjashto Mesilen e Albanen)

Nuk thashe gje per ato. Sala dhe Luli duhet te jene ne burg jo ne protesta.

Lubonja ka te drejte kur thote duhet nderruar e gjithe kjo klase poltike, por kjo pervecse e pamundur eshte e rrezikshme. Nje alternative tjeter nuk ekziston dhe nuk ka vend per eksperimente apo revolucione. Nje idealist dhe pa ndonje aftesi te madhe si Fatos Lubonja psh nuk do te me sherbente si qeveritar. Duhet te mjaftohemi me keto poltikane qe kemi, te shpresojme ne nje permiresim te avashte dhe ne presion te vazhdueshem te publikut. 

nuk shoh asnje te perbashket me nje pranvere arabe, pa u keqkuptuar Blendi, arabet do te ofendoheshin nese protesta shqiptare do te cilesohej si pranvere arabe

psh po te krasosh protestat e Tunisise  ne jemi shume large protestes se tyre,si nga organizimi,permbajtja dhe me kryesorja ;rezultati. natyrisht regjimi shqiptar eshte disa here me e keq sesa regjimi qe ishte ne fuqi atje

Kosto kanë edhe ata deputetë të Opozitës që zakonisht rrahin gjoksin për kauza sociale, por kësaj here u zunë në ca nga spërdredhjet më të çuditshme që kam dëgjuar. Duke i bërë protestë protestës në një mënyrë të padenjë, e duke treguar se nuk njohin respektin, e as ndonjë gjë tjetër për atë punë. E duke komunikuar me zgjedhësit në një gjuhë që as mendohet të mendohet

.. pse nuk i permend emrat e  protestathyesve(antimitingasheve) deputet si Veliaj,Lame,Brace e Tahiri apo ke frike se te presin koromanenen. Apo edhe ata ishin pjese e pranveres smiley 

Blendi thote:

Rama nuk thoshte dot me PO se nuk dihej me c'mund te ndodhte pas asaj... Ia hoqi vetes mundesine te vepronte... Ia boni vetes.

Ca dmth kjo, ishit pregatit per veprime te dhunshme? Studentet?

Apo do ja lejshit situaten ne dore ustallareve te vjeter te dhunes me cader ne kurriz (kupto bathorista, kamzalinj)?

Plus qe nga menyra si komenton per te gjatin, me le shijen e nje pakenaqesie personale smiley

Blendi nuk pranon dot se Rama e Basha e kishin keq e sdishin si ta nxirrnin lajmin ne popull.Doli Bushati n e france me nje gjysem llafi dhe tha: Jan tu na e Lyp; Basha hudhi nje llaf dhe tha sun e di si po e lypin? Njerezit e ndergjegjesuar u organizuan e bravo u qofte. Po me mire te protestonin per mungese transparence a vonese informimi se sa kunder vendimit te cuar ne Parlament, apo jo?smiley

Une nuk kam asnje lidhje personale me "te gjatin" meqe i referohesh keshtu. Nuk me priten as rruget, as interesat - me qarte se kaq nuk mund ta them. Mund ta quash personale ne ate qe e kam votuar dhe u zhgenjeva nga ky episod, por une nuk kam gjera personale me poltikanet fare pasi nuk i kam as eprore, as ortake, as shoke tavoline...

E drejte te zhgenjehesh, por duhet te kishe parashikuar qe Kryeministri i nje vendi te varfer nuk do te jete kurre ambientalist. Zhvillimi sjell edhe ndotjen. Rama do ti duhet te marre vendime edhe per ata fukarenjte qe jane tu ngordh per buke goje ne fshatrat e Shqiperise duke ju zhgenjyer ju ambientalistet.

eshte sakrilegj te guxosh te mendosh se KM e ka pas najher gabim. AI nuk gabon kurre! Populli po, turma, kopeja e bagetise sic e cilsuan disa ketu, ata nuk e meritojne kte qeveri. 
 

Po ti mendon se po te ishte Kryeminister Blendi, ambasadori amerikon  nuk do ti bente rreshtore? ceshtja ishte si mos me ja dhon pa e ofendusmiley

makineria e grirjes se sallates ketu, edhe per sot eshte ndez e punon 'in full capacity'.

si tha njeri dje: 'te fala Sandrit!'

 

Rama e mori vesh mire sa i vlen lekura pa bazen e PSse. Ata qe zgjodhi ne parlament ju fshehen dhe nuk kishin armature per tu perballur ne nje debat te tille. Vetem "une" ( si 1000 te tjere si une) mund ta mbronin sic beme para zgjedhjeve, se perndryshe mbetesh ne doren e fahri balliut, Cilit apo berberit.. Nqs injoron bazen deshton !!!

Megjithese Blendi eshte perpjekur, asnje nga komentuesit nuk e ka kuptuar se cfar ishte kjo proteste dhe se cfar dmth kjo proteste per demokracine shqiptare. Shum shum llafe....... e shume njerez inatcorr.

une e kisha mendjen ne mesim.

Blendi po teston idene qe kjo levizje, si thote edhe Lubonja, te mos shperbehet po te krijohet si alternative politike kunder forcave politike tradicionale shqiptare.smiley
 

Po lere mor burr Lubonjen mor burr, se ma bete Lubonjen intelektual te rendesishem.. Lubonja eshte nje qytetar shembullor qe e njeh dhe e vlereson jetesen normale demokratike. Kaq, nuk eshte Lubonja ndonje intelektual i rendesishem shqiptar, hyn a s'hyn tek mesataret, por nuk eshte keq si publicist ne media per tema sociale. Kq per Lubonjen se u zgjata. Kjo nuk ishte levizje ishte thjesht demostrate popullore. Ajo ideja e mesiperme eshte ne fakt e kundrta e asaj qe kjo demostarte perfaqesoi.

Une them se aty do shkoj. Dhe  eshte mire se ne nuk kemi asnje parti ambientaliste. Ka nja dy probleme te vogla. Qendrimi ndaj ndertimeve pa leje kaq i perhapur ne Shqiperi, sigurimi i fondeve per te rigjeneruar ambientin Shqiptare versus hapjes se vendeve te punes, perkrahja ne zonat e varfera ku nuk gezohet i njejti standart jetese.

O Tironci a e kupton qe ne thelb kjo proteste ishte vija e pare e ndarjes te shoqerise civile nga politika? Hap i rendeshishem i Shqiperise drejt demokracise dhe mireqenies sociale.

Po, por nje pjese e kesaj levizjeje ndersa do vazhdoje te jete pjese e shoqerise civile, pjesa tjeter do kerkoj voten per te perfaqesuar shtresen e mesme, ata pedagoget apo profesionistet qe kane nje shtepi te vogel a biznes te vogel ne Tirane. Nuk ka te keqe ketu, por ceshtja eshte si do dali vendi nga varferia, se Shqiperia nuk eshte Tiron. Si do ti thush Rames du edhe pune po sdu fabrike konservash afer, dhe sa e sigurte do te jete mbijetesa e kesaj shtrese kur te heqi syzet e diellit e te shohe se eshte e rrethuar nga njerez te rrenuar e uritur. Aty mbaron filmi dhe nizen dritat.

Rama ka shansin e madh historik qe te kujtohet si njeriu qe sberi dot asgje, prandaj lebetitet Tironci..

Nuk vuan Shqiperia per perfaqesi politike, aty i kemi te gjitha dhe nuk i voton populli. Vuan per protesten Shqiperia dhe protesta lindi.

Lubonja propozoi hapur qe kjo levizje te kthehet ne aleance per pastrimin e plehrave te tjera, politikaneve per ato qe na kan bere keto vite. Blendi po teston idene ne forum. Nuk ka asnje gje te keqe ne kete mes, por  pse na shqeteson interpretimi i realitetit nga i Lebetimi.
 

Po lere mor burr lubonjen e aleancen e plehrave... po mos te ishte kjo aleance do sihet nje tjeter, duhet pare me tutje ne nje kendveshtrim me te gjere. Ky ishte fundi i tranzicionit dhe fillimi i demokracise. Tani tema eshte e gjate te futem ne detaje.

Ide shume e bukur. ekziston nje shumice qe nuk voton ne Shqiperi. Duhet te krijohet  Partia Perfaqesuese e Popullit!! hehe

Me kete rast pranveror pershnes te gjithe pleqte e blogut me kengen e lashte sentimentale:

Tonin Tershana - Erdh pranvera (por un nuk e besova).

http://www.youtube.com/watch?v=Flz6MHJAUzU

 

Per te rinjte masanej, shnet e b.... te forta si te Stonsave.

 

smiley

Rama e mori vesh mire sa i vlen lekura pa bazen e PSse

 ... ai njeri eshte i pakorigjushem.Fjalimin i Ramës dje shkruan Lubonja, ma ka thelluar edhe më kontradiktën, pasi është sinjal i pastër se ky Kryeministër, që nuk duhet t’ia uronim asesi dështimin, e ka dështimin të shkruar në ballë. Fjalimi i tij ishte ogurzi për mua në këtë drejtim. Nga pikëpamja e gjendjes së tij psikologjike (fatmirësisht jo e pasojave) më kujtoi Hitlerin, që kur po humbte luftën për fajin e tij, mallkoi popullin gjerman që nuk e meritonte një lider si ai.Në vend se të dëgjonim një ndjesë të madhe, madje edhe një dorëheqje, dëgjuam mallkimet  e fyerjet e një njeriu që të kujtonte në disa pasazhe fjalimet e Enver Hoxhës kur fliste për Bashkimin e lavdishëm Sovjetik.  Në një vend normal do të kërkohej menjëherë dorëheqja e Kryeministrit, pasi ai paraqet një rrezik të madh me pushtetin që ka, papërgjegjshmërinë, mungesën e serioziteti ndaj popullit që e ka zgjedhur, mungesën e transparencës, me hiletë dhe mashtrimet që përdor.

...mallkoi popullin gjerman që nuk e meritonte një lider si ai...

 

Po, ka te drejte (per mua te pakten). Fjalimi i Rames kishte kete nenkuptim per mendimin tim.

Ate proteste e organizuan spontanisht antare dhe votues te rinj te PS.. Jo se ishin parimisht dhe radikalisht kundrra ketij vendimi, por sepse u injoruan dhe u lane ne erresire te kesaj ceshtje, duke mos pasur asnje lloj informacioni.. Baza e PS nuk eshte Olta Xhacka &co qe ta vertisesh si te te doje prapanica. Nuk jane as kortizanet dhe perfituesit okazional qe fusin femijet e tyre neper punra duke ja zene vendin nje te riu te PS me te zote, qe pastaj nuk kenaqen dhe nxjerrin video me 20 mije leksha. Rama reflekto !!! Kjo qe ndodhi sot nuk eshte hic asgje, sfida me te renda na presin duke ditur ne cfare derenxheje e ka katandisur qeveria e meparshme vendin.. aman kuh do ti mbroje politikat e kesaj qeverie me kredibilitet???

Ne shesh kane qene te gjithe Gjergj, ka qene dhe FRESSH i vjeter dhe ai i ri (mjaft), ka qene dhe FRPD, dhe LRI. Te gjithe grupe grupe, te gjithe qe protestonin pa u zene gati asnjehere me njeri tjetrin. 

Dakord jam.. vetem se ne te PS ishim 80% e sheshit dhe pa ne nuk do kishte proteste.

perfituesit okazional qe fusin femijet e tyre neper punra duke ja zene vendin nje te riu te PS me te zote

 

pse kshu, te rinj te zote qe nuk jane me PS, nuk paskan ngel? 

Jo nuk ka te rinj te zote qe mos kene votuar PSnesmiley

Neqofte Shqipnia nuk ne gjendje teknike moderne te shperbeje helme luftarake, per analogji aq me teper nuk eshte ne gjendje per protesta civile moderne.

Pa diskutuar per qefin ne vetvete te protestes moderne, si proteste per proteste.

 

 

Blendi, uroj që entuziazmi të vazhdojë dhe të përdoret për mirë.

Por ti si gazetar me përvojë, si profesor dhe si studiues i medias dhe komunikimit (me ç'rast nuk ta kuptova shprehjen për mendimin tënd modest) nuk mund të ndalesh vetëm tek entuziazmi. Për hatër të logjikës dhe profesionalizmit duhet analizuar menjëherë protesta, çfarë e lindi, çfarë e ushqeu (përveç heshtjes së qeverisë, që ti e ke cilësuar), cilat janë kushtet që i mundësuan ekzistencën pikërisht kësaj proteste dhe jo ndonjë tjetre, dhe sigurisht çfarë mund të presim të zhvillohet që këtej. Që ti nuk i trajton këto gjëra, pra që nuk sheh si problem asgjë tjetër veç qëndrimit të kryeministrit, tregon se ti nuk do të cënosh ndjenjën e fitores. Nëse fitorja është e vërtetë, analiza nuk mund ta rrezikojë.

Po ndaj shkurtimisht si e mendoj unë. Po e nis nga Rama për ta hequr qafe të parin. I duhet njohur merita Ramës që tha "Jo", nuk mund të përgëzohet vetëm ai që kërkon e jo ai që jep. Vetëm nëse Rama do të ishte detyruar nga protestat të thoshte "Jo" përfundimi do të shihej si një shah mat, e jo si vendim i tiji, por nuk kemi arsye të besojmë se protestat ishin detyruese, e as kërcënuese - le të themi se ato ishin informuese, politikisht. Nuk e kam lexuar akoma fjalimin e Ramës për t'u marrë me të, megjithëse ato 2 minuta që e dëgjova nuk më pëlqeu toni i tij, sdq. analiza e tij do të kishte vlerë për të kuptuar arsyetimin dhe mekanizmat e ndikimit.

Për ta vazhduar me kushtet e protestës, që kanë të bëjnë po ashtu me Ramën, megjithëse disi më shumë me Berishën. Fakti që shqiptarët u derdhën rrugëve pa frikë - dhe këtu më duhet të të kundërshtoj me forcë dhe ta ngre si problem të madh sugjerimin tënd - nuk domethënë se ata e mposhtën frikën. Frika ishte mposhtur që më parë. Ka të bëjë fakti që zgjedhjet u zhvilluan më të rregullta, që ndërrimi i pushtetit ndodhi qetësisht, që Berisha nuk është në pushtet, kam arsye të mendoj edhe që ka ndikim koha e shkurtër që Rama ka në pushtet, pra fakti që ai nuk i ka ndërtuar akoma aq të forta marrëdhëniet e varësisë, vasalitetit, apo nuk i ka treguar akoma dhëmbët (se çdo pushtetar, e sidomos çdo pushtetar shqiptar, që ka dhëmbë, i tregon kur ka mundësi). Sidoqoftë, ajo që duhet të kemi të qartë, është që protestuesit nuk ngadhnjuan mbi ndonjë frikë, sepse frika nuk ishte aty. Vetëm për një aspekt nuk kam informacion dhe shpresoj të më ndihmosh:

vazhdon..

...vazhdim

A ka pasur në shesh përfaqësim të mirë nga të punësuarit në shtet dhe nëse po, a kanë pasur këta në mendje apo në praktikë ndonjë garanci se nuk do të ndikohej vazhdimësia e tyre në vendet e punës, qoftë prej arsyeve që rendita më sipër apo prej ndonjë arsyeje tjetër?

Për shtysat e protestës nuk po zgjatem sepse janë relativisht të qarta, mosbesimi tek kapacitetet e shtetit për të kryer punë me rrezik, historia e keqe me Gërdecin, gjëndja e vështirë mjedisore, acarimi me mungesën e transparencës, shqetësimi me pozitën e nënshtruar të Shqipërisë në botë - të gjitha arsye legjitime që do të justifikonin dhjetra protesta të tjera dhe do të mbanin në punë dhjetra OJQ - por sigurisht edhe një frikë patologjike nga fjala "kimike". Cfarë e ushqeu protestën ishte heshtja e qeverisë, fodullëku i saj, por edhe qejfi i protestës në kushte paqeje dhe kur mungonte kërcënimi, edhe mungesa e dëshirës për t'u informuar, apo paaftësia për t'u informuar, gjithashtu, në mënyrë të llogaritur për të rritur numrat dhe forcuar radhët, një akt aspak i lavdërueshëm si refuzimi i atyre pak organizuesve apo frymëzuesve të protestës për të informuar njerëzit në lidhje me rreziqet e vërteta, për ta kthjelluar protestën dhe për ta bërë rrjedhimisht më të besueshme.

Me të gjitha këto dhe me dallimin mes kësaj proteste dhe protestave të tjera që nuk bëhen as masive dhe as spontane, lidhet parashikimi për protestat apo lëvizjet e ardhme. Për këto të shkruaj më vonë sepse më duhet të lëviz dhe gjithashtu të mendohem.

sepse më duhet të lëviz dhe gjithashtu të mendohem

Levizja dhe mendimi nuk shkojne bashke, keshtu qe mbaro pune njehere, ndalo ne vend e pastaj mendohu.

 

Per punen e protestave te ardhshme pastaj, nga eksperienca them qe:

ardhshmeria e protestes priret te pengohet nga zmadhimi i prostates (edhe ne nivel kombetar).

Megjithse ky nuku esht problem per femrat, por kije parasysh pergjithsine e ardhmerise.

 

Trop, nja dy gjera shpejt e shpejt.  

Fakti që shqiptarët u derdhën rrugëve pa frikë - dhe këtu më duhet të të kundërshtoj me forcë dhe ta ngre si problem të madh sugjerimin tënd - nuk domethënë se ata e mposhtën frikën. Frika ishte mposhtur që më parë.

Kjo proteste sherbeu si prove konkrete qe frike nuk kishte.  Megjithese pati edhe perpjekje per te shtuar friken.  U shperndane lajme se po mblidheshin forcat e Reneas a ku di une. 

Edhe dicka tjeter, nga organizimi i te rinjeve: ka pasur udhezime specifike te perseritura qe jo vetem te mos konfrontohen me policine por edhe t'i perqafojne etj.  Disi si arome e viteve 60'te.  Ne fakt sic shkruante nje protestuese ne Shkoder nuk kishte nevoje te konfrontoheshe me policine.  Ajo shkon aq larg sa te thoshte se ishte mjaft e prekur nga fakti qe policet jo vetem u buzeqeshnin protestueseve por ne nje moment protestuesit ndan buken me policet.  Kjo ne Shkoder. Sic u pa, situate shume e qete edhe ne Tirane. 

A ka pasur në shesh përfaqësim të mirë nga të punësuarit në shtet dhe nëse po, a kanë pasur këta në mendje apo në praktikë ndonjë garanci se nuk do të ndikohej vazhdimësia e tyre në vendet e punës, qoftë prej arsyeve që rendita më sipër apo prej ndonjë arsyeje tjetër?

Persa i perket administrates.  Demonstratat kane qene gjate dites.  Administrata s'merrte pjese sepse administrata ka qene nen presion tjeter, ate te shkurtimit 30% ne shume institucione. Me pretekstin me te vogel, hiqesh.  Nqs s'do kishte vendim te premten, dhe ne fakt ishte lene nje Proteste e Madhe per te shtunen, shume njerez qe njoh qe punojne ne administrate do kishin shkuar. 

Ka nje ndryshim ama, persa i perket aktivizimit psh ne rrjetet sociale.  Me pare, eshte fakt qe ka pasur frike qe te shpreheshin edhe ne fb per pakenaqesine me te vogel. Kesaj radhe, njerez qe jane ne administrate, bile edhe qe s'dine ne do jene ne pune neser apo jo, e bene te qarte qendrimin e tyre.  Nen kete kendveshtrim, perben risi. 

çfarë e lindi, çfarë e ushqeu (përveç heshtjes së qeverisë, që ti e ke cilësuar), cilat janë kushtet që i mundësuan ekzistencën pikërisht kësaj proteste dhe jo ndonjë tjetre, dhe sigurisht çfarë mund të presim të zhvillohet që këtej. Që ti nuk i trajton këto gjëra, pra që nuk sheh si problem asgjë tjetër veç qëndrimit të kryeministrit, tregon se ti nuk do të cënosh ndjenjën e fitores. Nëse fitorja është e vërtetë, analiza nuk mund ta rrezikojë.

 

Do perpiqem shpejt, pasi jam ne kohe te tjetrit tani, 

Shqetesimi ishte i prekshem. Sira ka qene ne lajme prej nje viti, fotot e foshnjave i kemi pare. Gerdeci si precedent, lakmia si natyre e dyte e poltiikaneve. Fakti qe jo te gjithe ata qe kane votuar per Ramen jane te dashuruar me te. Disa jane skeptike ndaj tij, por c'ti benin doktorit qe duhej heq. Mendoj se Rama e lexon rezultatin e zgjedhjeve si me te thelle nga c'ishte realisht. 

Tjeter, keta cunat dhe gocat nga gjimnazet jane specje te tjera nga ne. Keta nuk kane kujtese historike. Nuk duan tia dine as per Rame as per kush ishte para Rames. Mos shih ato imazhet e rinive te forumeve partiake. Po rritet nje rrace tjeter qe nuk e ka per turp te ulet ne trotuar. Nuk kane frike, jo si nje perpjekje herkuliane por si mungese nga lindja. Dhe kete vetebesim po te them, ua injektojne prinderve. Ec o babi ne proteste se le nam....!!! Eshte thene keto dite. Ose, Kam djalin aty, s'me pyet fare. Shkon vete.

Mendoj se kanje moment ngadhnjimi, ketu. Nje moment qe duhet shquar dhe perkufizuar. pasi e kishim teorizuar gjate, por nuk e kishim pare te ndodhte, ndodhi. Protesta nuk ishte nje e madhe. Ishin dhjetra protesta me nga 100 veta. grupe, grupe. Ca me daulle, ca me brohorima, ca me mikrofon. Ca me facepainting.... Ishte nje eksperience e re. Jo e dhunshme por shume energjike. Ishte shume PATRIOTIKE. Vetevetiu sa me shume kalonte koha aq me shume merte ngjyrat e flamurit. U krijua pershtypja se ishim atje per te mbrojtur Shqiperine. Nuk kishte plane per asgje, por as opsion tjeter vec JO nuk mund te imagjinohej. Une them se ata qe ishin atje kane ndergjegje te forte, atdhedashuri, ambientalizem all rolled into one. Dhe numri i te rinjve me keto cilesi eshte ndjeshem me i larte se tek brezi yne apo ata me te vjeter se ne. Keta, ishin nga 16 a 17 vjec, por i ke te votues ne 2017. Ika, me falni.

 

o Blend po flet si deshmitaret e jehovait, si Vilajet Qyrku.

Ju aty nuk ishit as 5000 veta, nje pjese ishin studenta dmth fancazzisti dhe ne mase 50% nga rrethe te tjera te shqiperise. Tani Tirana eshte pothujse 700000 banore dhe i bje qe ju aty perfaqsonit, sikur vetem ne kryeqyetet 5/700 e popullsise. 

Leje lale euforine, euforine mbajeni per borded drejtuse te OJQ-ve tu rruni nai koqe leku.

Per mua kjo ishte nje paranoje idjote ku qiti zbuluar shumeçka. I gjati doli me i fituari nga te gjithe dhe s'kish si ndodhte ndryshe gjithe strategjia qe ndoqi, normal e keshilluar ndoshta dhe nga maestror Blair&Co, e dha frytin e vet. Opozita doli gafil, juve po i hoqet nga goja pabuksave shqiptare pare e prestigj dhe kjo do ju ndjeki nga pas per nje kohe shummmeee te gjate.

Ca shkrujne keta llapaqenrit e tjere pastaj jane llogje kavaje, faktet e vene drejt flasin vete.

Ti po me thua se beson ne "shkopin" magjik?

jo po te them qe kur filluat juve protesten, u morr dhe vendimi per JO dhe jo nga Rama por nga Partneret.

Eksperienca e tyre ne kesi situatash u tregon qe gjendja mund te precipitoje shpejt, sidomos me turma te manipuluara. Rama vetem sa priti deri momentin e fundit per te deklaruar JO-ne, qe tju qiste te gjithve BLLOF. 

Me vjen keq per mungesen e vizionit smiley po ska gajle se njeriu meson duke deshtuar, e rendesishme te mesoni JU se populli ka dekada qe jeton me BAR.

A dmth rama donte me qit popullin bllof. Per kete i beri njerezit me lujt mendsh. ??

Blend te kane vjedhur passwordin.

Më fal që po ta them, po je në metro? Juve ju kishte kapluar histeria sa NUK U FLISJE DOT ME GOJË! 

 

njerezit deshen vete me lujt menc. Njerezit duan te degjojne ose te shofin vetem ate qe duan ata. Ju deshet te degjonit vetem Sazanin dhe Lavdoshin, nuk deshet te degjonit nje plejade te tere te kimisteve dhe inxhiniereve kimiste te Shqiperise, ndoshta ju nuk e dini po Shqiperia der ne vitet 90' kishte industrine kimike dhe petrokimike me cikel te mbyllur me te madhe ne rajon, Superfosfati, Azotiku, Sode PVC me institutin e naftes dhe rafinerine e naftes ne Ballsh si dhe Inxhinieret kimiste te Ushtrise. Pervec problemit te rentabilitetit, nje industri e tille per nje vend kaq te vogel, ajo drejtohej nga njerez super te kualifikuar ne fushen e tyre. Ne sa vjet perdorim nuk ndodhi asnje aksident teknologjik, dhe po te keni studiuar ne universitete Mbrojtejn e Mjedisit do keni informacion per aksidentet teknologjike si ne Evropen Lindore ashtu dhe ne ate Perenidmore dhe Ameriken e Veriut.

Ata nuk i pyeti njeri, e thashe dhe me siper ju thjesht i dhate krahe panikut dhe imagjinates dhe kaluat ne nje patetizem kolektiv.

Amerikanet kane eksperienca nga e gjithe bota per kete lloj cmendurie kolektive, sa shpejt ajo mund te shnderrohet ne problem te rrezikshem dhe prandaj besoj qe ata e humben interesin per zgjidhjen e shqiperise shume me pare se ju te kalonit naten ne rruge.

Rama thjesht perfitoi si mundi nga kjo mesele, cfardo tju komunikoje juve prap do thoshit JO.

Ke shume te drejte effkey sepse nje nate me perpara se ER te thoshte JO, Arviziu e la te kuptohej shume qarte qe ky shans per Shqiperine u humb dhe normal qe edhe vete, qofte edhe per karrieren e tij, ishte i merzitur. Ndersa keta progresistet tane , te pakten ketu tek PPU-ja, me ART Change THE World ne krye u bene me krahe nga gezimi se Shqiperia "fitoi".

Po c'shanc i humbur o Kuazi se late kokrren e namit me kete propagande bajate!.. A i besoni vete keto qe thoni? Kjo ngjarje nxorri ne pah militantet e majte te cilet edhe ne rastin flagrant te shkaterrim te vendit nuk ju ndane llogoreve dhe istikameve. Nuk ndryshojne shume nga militantet e djathte qe mbrojten deri dje Gerdecin,21 Janarin,shitjen e detit duke e llustrosur me bojera globlaiste..Te njejten gje po beni dhe ju sot! Kete ceshtje ngado qe ta kapesh eshte skandaloze vetem ta mendosh. Nq se e shikoni JOne e ndalimit te nje ndotje katastrofale te vendit si regresizem une e shoh si atdhedashuri. Kaq poshte ra niveli i kesaj ceshtjeje sa kampit tuaj ju desh ti bashkangjiteshin jashteqitje politiko-intelektuale si Fahri Balliu,Artan Hoxherat dhe Cilerat. smiley 

O Effkey, sa te zgjuar qe jeni ju. Nga nje ane shani protestuesit per injorancen e tyre e per humbje te nje shanci historik. Nga ana tjeter thoni qe protestuesit ishin vetem 5/700, nje sasi e paperfillshme, pra si i bie pastaj te kene luajtur kaq rol te madhe e te ishin pengese kur ishin nje popullsi kaq e vogel? Pse acaroheni nga nje minoritet i tille?

 

Pastaj me e forta, ju tani mendoni me sinqeritet te plot qe vendimi qe marre qe armet te mos shkojne ne shqiperi. Por Rama, i tha amerikaneve: shhhhhhhhhhhhhhhh quiet mos e beni publike sic e beret me Norvegjine se kesaj here dua tja fus shume shume thelle opozites, me le mua te beje publike 2 java nga dita e sotme.

Hehe, e kujta ja beri keshtu Rama, 5/700, domethene ne rast se ti je koherent ne ato qe thua, i bie qe Rama ja ka futur nje popullsie teper to vogel e te parendesishme. Oh thuaj, juve duhet t'ju hexhi ndonjeri nje grusht ujti te ftohte ne fytyr te zgjoheni.

O mahmut me duket se ke probleme me leximin ne vazhdimesi, 5/700 eshte ne kontekstin e asaj cka shkruante Blendi, te nje rrace te re Rinie qe mua nuk me rezulton. Edhe une jam pedagog si Blendi dhe e kam ne auditor kete lloj "rrace". Kur them qe Partneret u terhoqen para se Rama te deklaronte publikisht Jo-ne, dhe biem dakord besoj qe Jo-ja publike ishte proceduriale se u ishte komunikuar me pare partnereve, keta te fundit nuk besoj se u habiten ose zhgenjyen pasi nga informacionet e tyre dhe faktet, Basha, sic deklaroi Arvizu zhgenjeu rende. Partnereve nuk u intereson nje situate konfliktuale per nje process te tille.
Hajt shnet e te mira Mahmut efendi.

O Effkey a kishte opozite te madhe ndaj pranimit te armeve kimike?

Ne rast se po, atehere i gjithe muhabeti i 5/700 apo i 400/700 eshte muhabet i kote. Argumenti tend i 5/700 ne rast se ka nje vlere eshte si nje proxi qe nuk kishte opozite te madhe ose qe kishte indiference.

Une mendoj se kishte opozite ti madhe, ti ke formuar akoma nje opinion? Ne rast se ti mendon se nuk kishte nje opozite te madhe kunder nje po-je, atehere si mund te krijohej nje situate konfliktuale, situate e cila largojti interesin e partnereve (ketu te citoj)?? E kutpon pra qe eshte pakez pa kuptim nga nje ane te besh argumenta 5/700-nci e nga ana tjeter te thuashe qe po-ja krijonte nje situate konflikuale??? Pra qe nje pjese e argumentit tend, ne rast se e vertete, i ule vleren argumentit tjeter qe po bene?

 

Sa per argumentin tjeter, vetekuptohet qe partneret e kishin mesuar perpara flalise se Rames Jo-ne. Nuk do prisnin live Ramen... por kjo nuk do te thote qe Rama nuk donte nje PO ne fillim. Rama u detyrua te shkonte me Jo kur pa merzitjen e popullit, kurse ti tani na e nxjerre Ramen si nje maestro qe dinte shume me perpara qe pergjigja qe jo por mundonte te tregonte opoziten ne menyre idiote, nje opozite qe nuk mblidhte as 5/700.

 

"Ku di dhia se c'eshte tagjia" Dhia eshte populli qe nuk kishte informacion per armet dhe i prishi pune Edi Rames, i cili na e shpjegoi qarte ne fjalimin e tij dhe te mirat qe do te realizonim me pas ne vendin tone me ekspertet e huaj..Dmth ai na fajeson se ne i rame te mires me shqelm..Kaq budallenj te jemi valle?! smiley

None dua buke...none mardha ....ngriva....

Nena e papergjegjshme i thote - kerkoja babait..smiley

Babi humbi nje dore e nje kembe ne Gerdec, dhe ndihma ekonomike eshte 280 Lek.
 

Syte dhe shpresen tek Uncle amerikani dhe vuajtjet shuhen njehere e pergjithmone..Mire tha gjyshi im ju rinia e sotme nxitoheni jeni si veriu...sa jam gjalle, po te rroj pak me mire do jetoj akoma me gjate..smiley

Deri tani sna ka dal keq me Uncle Samin, REal Sugar Daddy, ....Gjyshi jot e kish keq me Hrushovin e Maon.smiley

une ate fjalimin gjys ore te gjate, ku km duket shume nervoz, e pashe me teper si mesazh per ameriken edhe pse ju drejtu shqiptareve. Ankimi se njerezit ishin manipulu dhe nuk i kuptuan te mirat e shumta qe do i kishin ardhur shqiprise pastaj ishte patetik. Ai zhgenjimi qe mbushi fjalimin ishte i pavend sepse kur mori pushtetin, nuk premtoi se do i ndryshonte fytyren vendit me dollaret amerikane qe do binin si shi por nga menaxhimi me i pergjegjshem ne interes te njerezve. Kshuqe un do i thosha t'i leje kto patetizmat prej qaramani per shansin e humbur dhe t'i futet punes. Paret nuk t'i fal askush, aq me pak amerika sot. Kjo perralla e 12 miliardshit pastaj nuk eshte per moshen time kshuqe nuk po marr mundim ta diskutoj

Une e di qe si ngjarje ajo ka ngarkese te madhe politike por dita e pare e pranveres shqiptare fillon me 21 Janar. 

dhe mbaroi ne 1 Prill, Ron, mos harro!

Nuk vaditen lulet e rinise me gjak!

ja sa bukur e kane permbledh Krasniqi dhe Mustafaj te TCh:

 

"Shqipëria nuk ka humbi asnjë shans, ju siguroj unë me gjithë përvojën time, asnjë analizë nuk më çon në përfundimin se Shqipëria humbi një shans. Përkundrazi, Shqipëria fitoi një shans, sepse në këtë rast ne pamë një klasë politike, një vendimmarrje të nivelit të lartë, siç është zyra e Kryeministrit, t'i nënshtrohet mospajtimit të opinionit publik. Pra, ne pamë një Kryeministër, jo kokëfortë, jo arrogant në vendimin përfundimtar. Deri aty nuk ishte aspak ai që duhej të ishte, por në vendimin përfundimtar ne pamë një Kryeministër që di të tërhiqet, nuk ishim mësuar të kishim një të tillë", tha Mustafaj.

"Ajo që unë mund të them me garanci është se nëse zoti Berisha do të kishte qenë Kryeministri, me siguri të plotë që ditën e parë do ta kishte miratuar projektin, pa kaluar këtë lloj faze reagimi. Kemi patur rastin e ujgurëve, kemi patur rastin e operacioneve të ndryshme edhe ushtarake, kemi patur rastin e muxhahedinëve nga Irani, të cilat janë bërë pa pyetur opinionin publik dhe pa u konsultuar me strukturat e sigurisë kombëtare. Po kjo është një traditë për të cilën ne duhet të ndahemi, pra nuk duhet të thënë që ka gabuar pala tjetër dhe më lejohet edhe mua të gaboj. Shqipëria ka nevojë për një mentalitet të ri qeverisës, ka nevojë për lidership politik", tha Krasniqi.

Ish-ministri i Jashtem vlereson nje tjeter risi qe tregoi situata: 

"Unë isha në protestë dhe personalisht kam dalë nga protesta, si të thuash i ngazëllyer, për arsyen se pashë aty brezin e fëmijëve të mi, ata që kanë lindur pas 90-ës, çka është një tregues shumë shpresëdhënës për pjekurinë që po fiton shoqëria shqiptare, opinioni publik, kapacitetin reaktiv, nisur pikërisht nga inteligjenca, nga ndjeshmëria, nga mungesa e kompromisit e disa cilësi të tjera, që i ka ky brez", tha Mustafaj.

smiley

Ka nje pike,te rendesishme per mua,qe nuk permendet ne shkrim..jam kurioz..cfare mendonin demostruesit per faktorin amerikan,USA? 

nuk ju behej vone fare te mendonin gje per USAn ne ate moment 

Cili moment? Fjalimi i Rames? te pyes ty si pjesmarres..cfare mendoje e mendon per faktorin USA? Dhe me qe je,cfare mendon se do te ndodhte sikur Rama te thoshte e pranojme propozimin amerikan? Apo nuk je i bindur se ky ishte propozim i USA?

USA eshte nje shtet qe shef interesat e saj, ne duhet te shofim interesat tona. Nuk e ve ne faj USAn qe pyet, i ve faji ketij palles tone qe i futet kesaj aventure duke thene PO-ne qe vende te tjere nuk e kishin thene dot. 

Me vjen ndermend fjala e Rames,sa ju dhemb fitorja e tij o njeri..ti do te ishe aty edhe sikur per gardhin e kryeministrise qe u hoq te protestohej!!

Me pyete per mendimin per USAn, ta dhashe. Per te tjerat hap krahun ti se nuk merr vesh me shume. 

ta them une...do ta kishin kall Ramen, pasi nuk e rrunte kush me shume se per femijet e tyre!

 Jo o mendonin në fillim dolën me parrulla antiamerikane(si ta duam atdheun si KM amerikën etj) shkuan para ambasadës por pasi Edi Rama bisedoi me ta në tel a ndoshta ambasadori i kujtoi donacionet të ejten ndryshoi gjithçka. Nuk duhen harruar gjërat.

Prizren,mund te te duket e habitshme,por edhe ne shqiperi gjen njerez qe nuk e hedhin letren e karameles per toke,gjithmon ka patur,tjeter se ke 1 milion qe hedhin qesken me plehra si pa te keq! Une jam i lumtur qe njerzit i thyen hundet atij ekspertit te habitur,nuk di ke perfaqesonte ai tipi,por me sa po shikoj jo USA..!!

 Jo se kam në atë drejtim fjalën them se në ditët e para deri të ejten protestat kishin shumë ngjyrë antiamerikane. Atë që thua ti se ve në dyshim. 

Nuk me eshte dukur me shume ngjyre anti-amerikane ne pergithesi ,te protestosh 30 min para ambasades nuk eshte krim..me shume me eshte dukur sikur eshte menjanuar ky fakt,ose nuk eshte kuptuar(perfshire edhe veten time) deri diku.

Nuk e rrun kerkush, troc..Vella e mik por jo te na hipesh ne qafe. PS: Asnje thirrje antiamerikane nuk pati ne protesta, ndaj ata qe e lidhin me antiamerikanizem ta mbyllin halene dhe mos ta ndyjne kauzen e protestuesve

Gjenerali i komunikimit , Mjeshtri i Madh perdorimit te medias u mund nga neglizhenca e armes se tij speciale.Si dhe pse u fut ne kete ngerc ? Loja e madhe e pates.

Nje JO permes protestes masive, e vulosur nga JO-ja e Kryeministrit .Happy end, te gjithe te qete ne shtepi dhe ne shpirt.Por Jo-ja, pas kesaj e per shkak te saj, ka prodhuar pyetje, pikpyetje e pikecuditese:
-Fitore! Po kush fitoi, kush humbi? apo win -win? Brerja e ndergjegjies: Fituam mbi veten e pa informuar dhe te pa sqaruar ne kohen e duhur apo humbem nje shanc ?
-Protesta promovoi zbritjen ne sheshet e demokracise rinine studentore, engjejt e demokracise, "gjenerata e coca-coles" qe mendohej letargjike, e alinizuar dhe atomizuar, u zgjua dhe tha jam ketu per te mbrojtur trupin dhe shendetin tim dhe jo vetem.Mire, shume mire.Por brezi i "njerzve pa gjokse" a do te angazhohet me tej, per kauza te tjera, pertej trupit dhe shendetit?
- Demokraci e perfaqsuar (nga baballaret e Kombit) apo demokraci e drejtperdrejte (nga adolshentet dhe rinia studentore)? Institucionalizem apo populizem/kthim ne agoran e Athines antike ne marrjen e vendimeve te dhimbshme per reformat e premtuara?
-Proteste e nxitur si alibi per t'u terhequr butesisht para nje premtimi apo vetedije e larte qytetare? Nuk ka me bari, ka kope, thote Nice. Dhe kur mungon informimi, sharlatane dhe pelivane mediatike dalin ne krye te turmes te terrorizuar prej rreziqeve reale dhe imagjinare.
-Si vend anetar i NATOS dhe partner ne nje bote te ndervarur, do te bejme perhere femijen e llastuar qe pret nga te medhenjte vetem karamele shperblyese apo do te rritemi per te marre dhe ndare propocionalisht me kapacitetet pergjegjesi?
-Po media cfare beri, si e percolli kete proteste? Informoi apo manipuloi? Qaretesoi apo turbulloi shpirtrat e shqetsuar? Sidoqofte, tashme media ka siguruar nje zaire te mire per t'u ushqyer publikun me opinione, komente dhe analiza deri ne nje ngjarje te dyte.

O Spiro, ku i keni deputet mer, a ju doli frika? Kishin dy jave qe nuk flisnin te shkretet? Pse valle, si eshte puna, pse nuk ua mbante me mbajt nje qendrim, qofte edhe te kerkonin informacion per kete ceshtje kishin frike apo jo? Na fol njehere per keto pika o profesor. 

 Ti je specialist i demokracise partiake, sistemeve , statuteve, konkurences , disiplines dhe demokracise ne parti.Une e shof ngjarjen e sapombyllur ne kendveshtrim tjeter.

Presor, te kena filozof dhe ty me raste. Nuk ke nguruar te na japesh edhe mend biles. He pra, sa demokratike tu duk partia jote keto dy jave ku nuk guxonte njeri te thoshte gje deri te enjten? Si te duket ty kjo per zhvillimin e metejshem te vendit?

Kjo analiza e Spirtusit, duhet nxjerre si teme me vete. Eshte shume me interesante se gjithe shkrimet qe keni hedhur sot.

 

Nje JO permes protestes masive, e vulosur nga JO-ja e Kryeministrit .Happy end, te gjithe te qete ne shtepi dhe ne shpirt.Por Jo-ja, pas kesaj e per shkak te saj, ka prodhuar pyetje, pikpyetje e pikecuditese:
-Fitore! Po kush fitoi, kush humbi? apo win -win? Brerja e ndergjegjies: Fituam mbi veten e pa informuar dhe te pa sqaruar ne kohen e duhur apo humbem nje shanc ?
-Protesta promovoi zbritjen ne sheshet e demokracise rinine studentore, engjejt e demokracise, "gjenerata e coca-coles" qe mendohej letargjike, e alinizuar dhe atomizuar, u zgjua dhe tha jam ketu per te mbrojtur trupin dhe shendetin tim dhe jo vetem.Mire, shume mire.Por brezi i "njerzve pa gjokse" a do te angazhohet me tej, per kauza te tjera, pertej trupit dhe shendetit?
- Demokraci e perfaqsuar (nga baballaret e Kombit) apo demokraci e drejtperdrejte (nga adolshentet dhe rinia studentore)? Institucionalizem apo populizem/kthim ne agoran e Athines antike ne marrjen e vendimeve te dhimbshme per reformat e premtuara?
-Proteste e nxitur si alibi per t'u terhequr butesisht para nje premtimi apo vetedije e larte qytetare? Nuk ka me bari, ka kope, thote Nice. Dhe kur mungon informimi, sharlatane dhe pelivane mediatike dalin ne krye te turmes te terrorizuar prej rreziqeve reale dhe imagjinare.
-Si vend anetar i NATOS dhe partner ne nje bote te ndervarur, do te bejme perhere femijen e llastuar qe pret nga te medhenjte vetem karamele shperblyese apo do te rritemi per te marre dhe ndare propocionalisht me kapacitetet pergjegjesi?
-Po media cfare beri, si e percolli kete proteste? Informoi apo manipuloi? Qaretesoi apo turbulloi shpirtrat e shqetsuar? Sidoqofte, tashme media ka siguruar nje zaire te mire per t'u ushqyer publikun me opinione, komente dhe analiza deri ne nje ngjarje te dyte.

av, edhe mua me duket shume interesante analiza e Spiritus,por edhe pyetjet e Endrityt gjithashtu duan pergjigje!!

Megjithate nqs nxirren konkluzionet e duhura dhe mesimet nga ky eveniment pa inate dhe sentimente negative por me zemer te paster, PS del me e forte se kurre nga kjo ngjarje. PDse ju dha kolpoja finale.

Mire e forte qe del PS por une them qe del edhe e lare, e parfumosur, me kostum me kollare..smiley

 

Bile PS do dilte akoma me e forte po te sillte helmet. Edhe ti sa e nxorre pak koken nga llogorja dhe u fute prap ne te, po thuaj faleminderit protestuesve qe s'do te te duhet kundragazi. 

Po shikoj Opinionin e Fevzos

Ja d..efsha racen arriti dhe dita qe Fahri Balliu te behet pale dhe behet avokat i Rames.. Hajde ta kthejme goten e veres permbys  tani....Shenojeni ne kalendar   smiley

Cili dhe Balliu pro Rames. Ja ku vajti kjo situate. 

Ne c'kuptim pro Rames? Dmth pro Jo-se?

Pro PO-se. 

Rama tha JO, apo jo? 

Se vertet nuk dua te tingelloje si loje fjalesh, por thuajini gjerat sic jane. Kryeministri tha JO. ketu pastaj degezohet muhabeti, a beri mire, a beri keq. Le qe sot, ne kete dite legjendare, nuk vlen asnje ide e kultivuar.

Duhet mbeshtetur qeveria tha Fahruku smiley

Jo ti mund te jetosh ne nje univers tjeter paralel ku cdo gje fillon te fjalia e fundit fare e fjalimit te djeshem. Une preferoj te jetoj ne ate realitet qe sheh ca ndodhi 3 javet e fundit ku media te huaja konfirmuan qe Shqiperia ishte kontaktuar, ishte treguar e gatshme, ku kjo u konfirmua pak e nga pak edhe nga zera brenda Shqiperise, ku deputet te mazhorances refuzonin te pergjigjeshin kur pyeteshin se si mund te votonin pro kesaj ideje, dhe ku ne fund fjalimi i kryeministrit ne teresi dje mund te permblidhet me thenien "doja te beja gjera te mira, po ju derrat e poshter nuk me late". 

Sic thote Blendi, ai tha JO se nuk kishte ca ti bente turmes dje jo se deshte vete. Po te donte te thonte vete JO mund ta kishte thene para 2-3 javesh e nuk kishte vajtur puna deri aty ku vajti mbreme. 

Po sigurisht qe do te ishte "po", nese do te behej gjithcka nga te huajt e me pajisjet e tyre, nese silleshin pa armet, pa mundesi shperthimi; nese mbetjet pas procesit do te nxirreshin jashte Shqiperise, dhe me ate rast te pastroheshin dhe mbetjet qe kemi, shqiperia perfshihej ne politiken e larte nderkombetare dhe ndihmonim edhe aleatet. Cdo politikan do te ishte "po". Populli ishte kunder per shkak te gerdecit dhe mosbesimit ndaj politikaneve, dhe per kete eshte i justifikuar, por kjo s'do te thote qe procesi ishte i pasigurt. Thjesht shqiptaret s'i bind dot, me gerdecin vetem pak vite me pare, dhe mosbesimin e madh ndaj politikaneve.

Pikerisht, meso te ecesh perpara se te vraposh i thone kesaj. Kur ky shtet nuk ka treguar akoma se di te ofroj sherbimet bazike qeveritare, eshte absurde te mendosh qe edhe fillon te hy ne diskutime per ceshtje shume me madhore. 

Rama do t'ua linte te gjithen ne dore eksperteve te huajve pra, jo shtetit tone. "S'kemi asnje lloj kapaciteti. Pranojme vetem nese merrni ju persiper gjithcka, qe nga eskpertet e pajisjet, e deri tek financat, dhe ne te ofrojme vetem territorin me kusht qe mbetjet pas procesit te nxirren nga Shqiperia dhe ekspertet e pajisjet te mos levizin deri sa te jene pastruar te gjitha mbetjet nga cdo cep i Shqiperise". Keshtu tha, fjale per fjale. Por populli nuk e beson dot politikanin kur t'i thote keto, se eshte mesuar ta genjejne politikanet per 20 vjet, dhe s'i ve dot faj popullit.

Nuk ekziston kjo lloj ndarje mik. Sepse edhe sikur te gabojne ata te huajt, une nuk i kerkoj dot llogari atyre, po vetem shtetit tim. Dhe sepse sado specialist te jene ata, dhe sado fail-proof te jete metoda (ka gjasa qe nuk eshte), ata prap funksionojne brenda nje realiteti lokal, me infrastrukturen lokale, me sub-kontraktore lokal etj. 

E di pra, asnje s'i beson politikaneve shqiptare, ndaj dhe te gjithe ishin kunder, bashke me mua, dhe Edi beri mire qe e mori parasysh kete frike te justifikuar. Por edhe ti po te ishe KM, do t'u thsohe "po" te huajve per ekte marreveshje. Ti fundja do te thoshe qe do te ishte proces i paster vetem po ta thoshte Berisha, normalisht. Ju po e tha Berisha, gjeni argumente edhe per 1+1=3.

Aha dhe ti hallin e paske te Berisha. Tironci i Lebetit je ti? Une kam firmos per referendumin per plehra njehere, nuk te kam pa ty ketu atehere, apo ne fillim te problemit te armeve kimike. 

sigurisht, sigurisht...

Njateta mono, a e thirre te Lebetitmin se te mungonte?

Por lene LT te kendoje ndryshe si Ophelia e Hamletit. Hej ca te dhime qe i bon Lulit e Salukut ca nacu ate dite. Do kemi transparence se kush eshte kryetari i vertete i PDssmiley

Kjo linje mendimi se fitoi a po jo Rama eshte e respublica, ku interpreton kthimin 180 grade te Rames si perforcim pozicioni.

I lebetitmi mendon se PD u armiqesu me Ameriken per te dobesuar partneritetin  e Rames me US, me sulm kamikaz ne moment te fundit. PD duke dobesuar Ramen po shuan vetensmiley

S'do e merrja kaq lehte ket punen e Universeve paralele, por me deshire jane ca gjera. 

Ndersa ajo qe esht perpjekur te thote Blendi me kete artikull, mbetet ne stadin e nje hartimi prekes, pa koke e pa kembe smiley

 

Endrit

Nje Po do te sillte trazira dhe do ti jepte shkas opozites per nje kauze qe si perkiste fare asaj se edhe ata  sikurse morem vesh nga Arvizu ishin ne dijeni te gjithckaje smiley

Une them qe trazirat do ndodhnin pavaresisht opozites se atyre qe kishin ndejti gati pa gjum po ju kerciste nervi keq. 

Qe ne PD e kane ditur me kohe kjo eshte bere e qarte, dhe qe po perpiqeshin te menaxhonin sa me mire situaten edhe kjo u pa kur kerkonin per dite me rradhe "transparencen" nderkohe qe njerezit po thonin JO. Po ligji i turmes qe vleu per te tere ne fund eshte qe pushtetin ta japin ata njerezit ne rruge ne fund fare, dhe ata nuk i tejkalon dot, si Basha si Rama, cfaredo te thote Arvizu. Kur te enjten ne mengjes turma rrethoi parlamentin nuk u dilte dot kundra njeri. 

Po ajo qe vura re une deri diku nga kjo beteje eshte se si Basha, si Meta qe ka qellimet e veta, as nuk e donin e as nuk ishin pergatitur per kete beteje as 2 muaj pas qeverise se re. Basha ka 100 halle brenda partise se tij, kujt t'ia ndreqi e kujt t'ia prishi, ka Berishen qe defacto sillet si kryetar, e jo me te filloj te mendoj te bej beteja madhore politike. 

he mo e drodhe dhe ti, po ben analize tani. Kujt po i rruhet per nervin e keq te cerrave, ata para kordonit te policise do vinte ti merrnin prindrit per veshi. Apo do bohej Sazani me Lavdoshin te dhunshem???

Ne c'kuptim e "drodha"?

Derisla e PDs po tallet rendshem me Fahrukun (eh si u katandis i shkreti si Ver Llapa)....gjithe te ftuarit ja kane fut te qeshmes ndersa Fahri Pacja po flet pre Desartin,Balzakun,Revolucjonin e 70 dhe Rrugen e Qumeshtit........ Kjo paska qene nje nga komedite me te bukura te vitit mer jahu...  smiley J

u sugejroj ta shikoni Opinionin atyre qe se kane pare, do shtoni 5 vite jete smiley

Shume e drejte Blend. I gjithe faji Kryeministrit. Tek pulle. Harram leket edhe Tony keshilltarit per kete gabim idiot PR. Megjithese une them se me shume se gabim idiot, ky eshte nje tregues karakteri nga ana e KM qe mendon qe mund ta trajtoje popullin si zhele, ashtu sic trajton anetaret e Partise. Ja ku e fituam edhe humbjen e rradhes. Sidoqofte per te lujt, lujtem bukur.

Se e pashe qe kishe bo komente dhe te tema tjeter. A di te me thuash nje vend ne bote qe qenka pasuruar nga keto lemoshat qe i kane hedhur shtetet e medha? Dmth mire qe besoni te "ceku i bardhe" si mundesi, po pse besoni qe ceku i bardhe sjell zhvillim te qendrueshem?

Gjithë Eropa perëndimor e u zhvillua nga zbatimi i Plani Marshall - një shëmbull i vogël

Lol! Pra Gjermania qe kishte nje nga forcat punetore me te kualifikuara te botes para luftes se dyte boterore u "pasurua" nga plani Marshall? Apo mbase keto shtete u rikthyen te niveli i tyre natyral i mireqenies, e justifikuar nga produktiviteti i tyre, ne vitet pas luftes?

+100

E diskutueshme kjo puna e Gjermanise, pasi sado te kualifikuar te jene puntoret te gjithe duan para. Mos harro qe Gjermania kishte para mjaftueshem te importonte puntor turq per te zhvilluar vendin, dhe e gjitha kjo direkte pasi i gjithe vendi ishte i rrenuar. Sdq une personalisht s'mendoj se Plani Marshall ishte celesi i suksesit.

Jo ore, mos flisni keshtu tani. Gjermania i kishte atje te gjitha mundesite qe nga fillimi per te zhvilluar. Plani Marshall qe mbase nje stimulus, por punen e veshtire gjermania e kishte bere qe me perpara. Gjithashtu, politika evropiane kishte balancet e duhura per zhvillim. Krahasimi me i sakte me shqiperine (nga ekonomia, historia, politika) do ishte nje vend si Haiti apo Egjipti. Vende qe nuk ishin ansjehere te zhvilluara, i gjeti bota moderne pothuajse ne form feudale ose absurde, dhe qe kane marre 1 miliard + ndihme ne vite e perseri nuk zhvillohen.

Dhe dicka tjeter, eshte pothuajse e pamendueshme qe amerika do i ofronte shqiperise $12 miliard. Te vetme vende qe Amerika i ofron me shume se $1 miliard jane ose vende ne lufte (Irak, Afghanistan), ose vende qe sapo kaluan kriza (Haiti). Kjo qe do ndodhte ne shqiperi nuk futet ne asnje nga framework-et e tyre, sidomos tani qe muhabeti ne amerike eshte si te ulet borxhi...

Endrit, me ke lexu po jo kuptu. Ceshtja nuk shtrohet tek hedhja e lemoshes, po tek partneriteti. Keto variantet "me mire barin se lemoshen", na i ka neverit Enveri dekada me perpara. Po qe se je brez i pas 90-tes masanej, hudhi nje sy televizionit korean. Atij veriorit.

E hongre karemin e derstilisteve TI smiley Pf . Te duket se nuk ke rreshte te te futen te gjithe ? .Psh C'kishe me Enverin ti qe Lacon e beri Shkrimtar dhe kjo Kohe e ka shuguruar Prift ne Dardhe smiley

Nuk i njohe kta ti ....pse nje... po sa ..dhe cer cer digjet vaji ne tigan ! Apo do nga ata rrenjasijte ..Qe ne kohet e Lashta Montezuma ....Nejse jepi se je me oreks dhe ke mungesa .O Loooooooni ! 

_

国际宽容日

_

Jo mo i hedh atij jugorit une, qe ashtu avash-avsh lejuan pronen private qe nuk e lejoi Veriu, pastaj perforcuan demokracine, zbythen 2-3 presidenta gati diktatorial deri nga vitet 80, dhe te gjitha keto krijuan kushtet per nje rritje normale ekonomike. 

Une dhe muhametali dje, po themi qe e vetmja rruge normale dhe e qendrueshme e zhvillimit eshte ajo drejt forcimit te konurences se ndershme ne treg dhe te demokracise. Nqs nuk i ben dot keto, pastaj detyrohesh te kerkosh lemoshe larte e poshte duke shitur vendin per dy groshe ne pazar. 

PF, po ti vesh faktet drejte me duket se keshillat e Tonit e qiten Ramen te fituar ne ket mesele.

Po te ishte menja Rames do kishte bo gam gam me kohe, po vetem nje permbajtje Angleze do e qiste opoziten gafil, edhe pjesa tjeter e protestuese si Blendi me naçut do dalin gafil. Ma do menja kadal e kadal do dalin detajet e marreveshjes dhe aty do diskreditohet gjith ajo paranoje, tani thjesht jane fut gishtat dhe po lihet qe te vjellin te gjithe.

Aha, kshu si po e natarro ti ceshtjen, e humba fillin une.smiley Rama (po dhe une bashke me Ramen) e prano qe ishte shans i humbur. Tani thjesht nga kendveshtrimi i biznesit; ti ke mallin e mire ne dore, po ne vend qe te ta perpijne, bleresit ta hudhin turinjve. Tani i kujt eshte faji, i biznesmenit apo i bleresit?!!!

bleresit? kur te behet nje sondazh ne popull do e shikosh qe bleresit njelen me gisht ne goje.

Ke shume produkte te mira qe kane humbur luften e tregut.

Veji ne tavoline faktet, lajmi fillimisht rrodhi nga Ruset apo jo?

Rames ndoshta ne NewYork i eshte kerkuar diskrecioni me i larte per kete ceshtje.

Ne momentin qe lajmi rrodhi ju la dore e lire imagjinates, dhe me psikopate si Sazani e Lavdoshi dhe me rini pothuajse injorante imagjinata fluturon larg. Opozita, sic e pohoi Arvizu, defected (tradhetoi premtimin) dhe kjo shume me pare se dje dhe e beri situaten te papershtatshme per kete mision. Atehere keshilla ishte qe perderisa nuk perfitojme dot nga projekti, le te perfitojme nga situata. Dhe ne fakt ishte ajo qe ndodhi u perfitua maksimalisht nga situata. 

 jam shume dakort me komentin tend effkey. kjo eshte njera ane.Por 'bleresi' , populli , dmth nje pjese e tij mendoi edhe keshtu:ky eshte projekt i politikaneve, eshte biznes i tyre, ata do marrin paret (si gjithmone ne tendera dhe ndihma te huaja), ne do marrim pasojat (helmet). Ne nje shoqeri tejet te korruptuar, ky eshte arsyetimi i pare qe behet, ne dac me koke, ne dac me stomak, c'rendesi ka.Une  ekam degjuar te shprehur ne biseda nga disa njerez kete.

disa njerez ishin dhe ata ne shesh, po ata nuk jane te gjithe njerezit.

Puna eshte qe ketu keto 20 e kusur vjet eshte kultivuar BABEZIA dhe jo vetem vetem ajo materiale por dhe babezia ne mendim, nje lloj babezise eshte dhe padurimi. po te ilustoj me shembullin e ndertimeve pa leje.

Tani nje negociate e rendesishme ka faza, me kujtohet njehere ne nje workshop te zhvilluar nga departamenti i shtetit ne Bruksel me vendet e SEE u simulua nje mosmarreveshje tregrare me shtetve te rajonit. Dhe qasja jone ndaj problemit ishte, sic dhe ustallaret e prisnin, tipike ballkanike me tone, me protesta, presione e vk. Ne fund kur dolen konkluzionet, dhe te gjithe rame dakort qe ajo ishte forma me e papershtatshme e qasjes ndaj nje mosmarreveshje, ajo mosmarreveshje mund te zgjidhej fare lehte po te ndiqeshin reciprokisht disa hapa te percaktuar procedurial. 

Ku dua te dal, dua te dal te padurimi dhe mungesa jone e kultures se komunikimit qe na bene te papershtatshem per kete process. Dhe Rama, qe tani duhet te jete ne qiellin e shtate, e falenderon 100x zotin per vendimin qe morri per te pasur nje keshilltar me aq eksperience e aftesi.

Me koherent tani... bleresit jane sa, 5/700...? Nje sasi e paperfillshme... c'problem mund te krijonin?

mahmut efendi, Opozita kaloi vijen e kuqe, po perifrazoj Ambasadorin e ShBA. 

keta 5/700 nen presionin e manipulimit shto ketu opoziten qe kalon vijen e kuqe e rrit shpejt ate numer, llogarit qe historia ne shqiperi e ka treguar qe situata precipiton shume shpejt. kujto 98' kur "Sha zodin, none e moter" me cadra ne kurriz e lane arkivolin rrugeve dhe pushtuan institucionet. Pra pa vullnet nuk bohet gjo. 

Kjo hera e funit qe po dialogoj me ty, se e kuptoj qe prap do bosh si p.. i squt e do bosh pirueta e lojra fjalesh. Une ne kete mesele perfaqesoj vetem veten time. dhe me dijenite e mia si shkencore dhe sociale jam i bindur qe ne nje territor paqesor e gjithe procedura do kalonte pa ASNJE problem.

Opozita e kaloi vijen e kuqe dhe kjo eshte e dokumentuar tashme dhe besoj e evidentuar ne Dokumentate ShBA-ve.

Protestuesit e treguan qe ishin te manipuluar.

Ja ku e fituam edhe humbjen e rradhes. 

smiley

Realisht ne na hynin ne pune ato para sepse ishin nje lloj kredie pa interesa te cilen mund ta paguaje pas 5+ vitesh.. duke me ditur se ne cfare situate eshte buxheti i shtetit Shqipatar ku rezikohen mos paguhen rrogat dhe kur tere kjo kosto i bie ne qafe vetem popullit te varfer. Nuk duhet te harrojme qe ti bejme trysni qerverise per te sekuestruar jashte e brenda tere pasurite e individeve qe e rropen 8 vitet e fundit dhe te vihen para ligjit, populli nuk mund te paguaje cdo gje ketu.

Pse Gjergji_N , ato paret qe do jepte OKB apo Amerika me sakte, do ishin kredi pa interesa apo gratis, dhurate, se nuk po te marrim vesh. Di gje nga pikat e marrveshjes qe do behej. 

Po do merje para per te menaxhuar ate proces qe do sgjaste vite dhe nderkohe ti do e menaxhoje tere anen financiare..

Po jo mo, c'vite. Deri ne gusht 2014 e kishte afatin. Keto njesite e hidrolizes benin 25 ton ne dite me 15 punetore. Me vite zgjaste me djegie, dhe ajo metode nuk perdorej me sepse linte mbetje. Ndersa hidroliza ishte me e sakte e me e paster. Por s'mund t'ia kerkosh ketij populli nje gje te tille, pas Gerdecit.

Po sa para/fonde do mirrje, plus-minus. 

Nuk u fol per fonde, o Pjer. Shperblimi ishte vetem pastrimi i plehrave kimike qe ka Shqiperia ne 31 pika te ndryshme.

Endro, po lere ore Gjergjin te pergjigjet, se une dua qe ai te dali aty ku dua une dhe ku eshte e verteta, se kjo eshte ajo qe shqiptaret nuk kuptojne ne kete histori. 

Ahh, se harrova, Endro, kryeministri foli edhe per benefice te tjera, jo vetem pastrimin e atyre pikave te rrezikshme. 

O Pierr, me e bukura ketu eshte se nje pjese e mire e peshqeve as qe marrin mundimin me lexu ate se cfare tha Rama dje pasdite. As edhe ate se cfare komentesh beri numri NJE i amerikes ne shqiperi zoti Arviziu. Kot nuk jemi ne nje blog qe quhet "peshku pa uje" se jo vetem qe jemi trupeshq por edhe pa ambjetin e duhur ku duhet te jetojme, pra pa ujin. lol

Gjergjo, duke qene se nuk iu pergjigje pyetjes, po i pergjigjem une. Piksepari, amerikanet hodhen gurin, por pa hedhur oferten. Pikse dyti, qeveria shqiptare dha Okejn ne parim dhe priste oferten, me sakte pazarin. Pikse treti, Amerikanet, hodhen nje oferte te dobet, gje qe nuk eshte çudi ta kene amplifikuar me mbrapa me gojen e Arvziut, si para/leke sa tre buxhete, por pa e percaktuar, dhe ketu fle lepuri, se ata nuk e kishin percaktuar se si dhe sa, gje qe mund ti kete lene keta te qeverise me nje deluzion apo pikpyetje te madhe, megjithate, keta te qeverise, si trapa qe jane, nga entuziazmi se ky aksion do t'ju jepte benefice politike per zgjedhjet qe do vinin, do ishin dakord deri ne fund, por u ngeci sharra ne gozhde nga protestat qytetare. Dhe aq duhej, qe deluzioni ndaj pales amerikane, te zinte vend ne zemrat dhe mendjet e tyre, se dhe amerikanet duket qe nuk jane treguar te sinqerte ketu, kane menduar qofte ke daja, sa me lire, me sa me pak kosto financiare, he se mban ai popull dhe ajo qeveri.  Dhe ketu ne kete histori, une mendoj se te humburit jane amerikanet dhe qeveria shqiptare. Fitues doli populli shqiptar dhe demokracia. 

Pjero qeka e forte ajo Chàteau-ja e 88'. Mos e pi thate smiley

effkey, eshte e 1998, jo 1988. Nuk di si ta nxjerr ketu ne foto. Keshtu eshte kur nuk i kushton vemendje teknollogjise smiley

nuk besoj te jet kjo effkey.. Pjeri zakonisht pi vere te kuqe.

Jo jo, si kjo qe ke qit ketu, bleva pardje nja tre shishe. Kjo qe piva e kisha blere para nja 10-12 vjetesh, dhe eshte e kuqe. 

Epo pranej dhe analiza me siper!!! Vetem nje vere e kuqe 25vjecare mund te sjelle nje analize te tille. Kur te shkoj ne Hollande do planifikoj nje udhetim nga Belgjika veri-perendimore per nje shishe vere dhe nje kopje VQ me dedikim.

effkey e fotografova veren, por s'po dij si ta vej ketu. 

   

procedure e gjate pjer, duhet ta hudhesh nje here ne internet, tip imageshack dhe pastaj te lidhe linkun e fotos.

po ska gjo se kur te kaloj anej do vi patjeter te te takoj.

Kur do vish, plus-minus, qe te jem ne Antwerpen. 

 

Tek letra mezi duket viti 1998 , ndersa tek tapa dallohet me kollaj 1998 . Rrofsh, tani po iki i qete te shoh filmin tek 2 tv. 

o pjer kjo duhet te jete shishja e dyte, se po te jete e para dhe nuk ke pi akoma 1/3 me zhgenjen shume smiley

Belul do e bojme nji rruge Antwerpi apo jo smiley

Fotoja e kesaj u be para dy oresh, dhe kisha dy ore qe mirresha me foton, por me ndihmoi Beluli. Tani nuk po pij, piva vetem gjysmen, gjysmen neser. 

po vemi, pse jo..   ja ku eshte Antwerpen, nje vrap pele..smiley

O gjergjo, mbase nuk ke vajtur ndonjere ne amerike... po kam disa lajme, mbase te keqija per ty. Kur hape cezmen tek apartamenti im nuk dalin dollare. 12 miliard gorica per shqiperine per ketu pune eshte si te besosh tek babagjyshi i vitit te ri.

Lere Gjergjin e shkrete, do te permirsoje biografine me partine se e shkeli ca keto ditet e fundit nga frika e Assadit. 

Gjergjo, keshtu i humb postet ti. Po rri o tu mbyllte. smiley

Me mire shiko ketu Istikamet . Nje perfaqesues Politik i JO-se si peshk i kuq smiley nuk sheh "pranvere " dhe sindozot pas tij edhe Te tredhur te tjere mendore , kane nje Shikim symbyllur pa kuptuar qe "paqesore" ishin edhe "demostratat" e Prillit edhe ato "duam parate tona " pas te cilave Berisha rreshtonte Garda , SHIK-as dhe Police te armatosur .

Qveria = Cilesi e Pare .Une isha per PO dhe akoma nuk  jane bere raportet e Benefickave te Avokatit .Por Benefitet per Popullin Shqiptar qe po Rilind i Qyteteruar , vetem Qoorra te mostres Berisha nuk duan ti shohin . Bilese dhe Poeti smiley Kombetar i PPU qeka me kete Turme te anadollakeve ! Shyqyr qe e kemi per te tilla raste .Amen !

Z.Blendi e kishe vene tek Opinion .Sikur te plotesohet me   psh

Dhe kur mungon informimi, sharlatane dhe pelivane mediatike dalin ne krye te turmes te terrorizuar prej rreziqeve reale dhe imagjinare.....te cilesohej si mesimi Historik me me Vlere ne kete Bote te Hapur ku cdo Sharlatan e Aventurier me Parrulla Populiste si Berisha mund te dle ne krye ! Flm !

Puna e komisarit ishte loja.

Armet ka gjasa ti prese Franca. Keshtu raportoi Andi Bejtja ne TV Klan.

Jo jo, ne fakt sic thoshin lajmet u shty deri ne mes te 2014 afati per largimin e armeve kimike nga Siria. Dmth nuk ka pas plan B pervec Shqiperise, ose me sakte shtyrja ka qene plani B. 

Si ka mundesi... une e dija sikur kjo qe pune e mbyllur, Plani B qe gjetur dhe ideja e shqiperise qe vetem per te kapur opoziten mat...

Çdo gabim ka nje fillese: Qeveria shqiptare nuk duhet te kishte paraqitur kanidaturen vullnetare ne shkaterimin e arsenalit kimik shfarroses. A ishte ky  shkaku kryesor i paaftesise per te komunikuar ( sic shprehet Blendi) ne ditet qe vijuan?!

Nuk mendoj, se ka ndonje lidhje te terthorte apo te drejtperdrejte midis kanidatures vullnetare dhe paaftesise te qeverise per te komunikuar me popullin shqetsimin e prurjes se arsenalit kimik shfarroses! Kjo eshte mendesi ithtari politik ( e atyre ithtareve qe i kenduan Rames kenge lumturie pas JOse) .

Nga ana tjeter ka nje lidhje te ngushte midis kanidatures vullnetare dhe Mungesen se Transparences,- kjo e fundit nuk eshte aspak paaftesi komunikimi, por keq-qeverisje!

lol, ca genjeshtre. nga i gjeni keto? E thane vete amerikanet qe ia kerkuan Shqiperise, c'qenka kjo kandidature vullnetare?

budallallek?! Budallalkeku i vetem ne kete mes eshte gjithperfshirja vullnetare (e po e theksoj perseri qe ishte vullnetare) e qeverise Rama ne kete ceshtje!

A nuk eshte kjo ceshtje e rendesise se dores se dyte.... dhe duhet mbyllyr si ceshtje dhe histori. Blendi I ka bere nje permbyllje te denje sot ( me nota poetike tek tuk smiley...)Cdokujt do ti interesonte qe Rama te kthente syte nga e ardhmja dhe te vazhdoje te permbushi detyrat ( besoj se Fyler ne visiten e tij te fundit ia ka terhequr nje vesh, por edhe perkedhelur njeren faqe) 

vazhdo shoku se as nuk te marr vesh ca dreqin po thua dhe as nuk kam ndermend te diskutoj me fantazi robsh

nuk te ve faj...shif se ke edhe nje grup ketu mes nesh qe kane nxjerre Ciftet dhe po vrasin laraskat ne lule te ballit...zgjedhjet jane te lira, nje gje eshte e sigurt une nuk kam nevoje per adhurues. smiley, I kam mbyllyr ato halle me kohe

Ju te Sales jeni aq maloke te poshter sa do t'i kishit shperthyer armet kimike vetem qe te dilte rama keq. Vullnetare thote, copa e parazitit.

nuk ka lidhje fare kjo me militarizmin politik, apo cfaredolloj militarizmi tjeter ( Une parashikoj qe ti do te me kuptosh nga 2014, prandaj nuk me prekin ato epitet "Serb i m..." qe me ke derguar ne msg privat)

Qeveria socialiste do te vazhdoje me ngulm perpjekjet e aderimit ne BE, ky ngulmim do te sjelle nje dështim e do te kete pasojat e veta: Venia nen kontroll ne menyre te sforcuar te borxhit publik ( gabim te cilit Rama nuk do ti shmanget si qeveri e llojit socialist)  do të hedhin dyshime mbi pershtashmerine e vendit per investime te huaja.

Kushedi sa kohe do vazhdoje skizofrenia JO PO Jo JO Po jo Jo Po Po Rrotototo trrakato porroto po trapo to to to e po po po. Jo Jo jo.

Ne çmendine vafshi te tere se pak e keni. Na çmendet edhe neve.

 

smiley

te shtrengoj doren Hero, ke bere nje figure shume te mire keto dite.smiley

smiley

" if you had one shot, or one opportunity
To seize everything you ever wanted. one moment
Would you capture it or just let it slip?  "  - thote eminem. lol

keta jo vetem qe e lane t'u slip-o po e groposen fare, dhe pastaj vazhdon ti me cmendurine, qe tamam e ke. smiley

 

Sa grime sallate mbi shkrimin e Blendit "Pranvere Shqipetare" a nuk do te ishte me mire sikur PPU-ja te na kishte futur ne kete blog fjalimin e Ed Rames mbajtur perpara 24 oreve? Besoj se te gjithe ju bini dakort qe ja vlen me shume te diskutohet e debatohet me ate se cfare tha i zoti sesa c'thone te tjeret per te zotin. Apo jo Monda? Apo duhet te nderhyje Penari ne kete rast? O Penar nese me lexon vendose edhe fjalimin qe mbajti Edi per kete ngjarje te jashtezakoneshme pasi i duhet edhe arshives se PPU-se. 

Eshte patetike te mundohesh ti njohesh cfare do lloj krediti KM Rama ne demostratat kunder armeve kimike. Eshte patetike, pasi ishte pikerisht mendesia e tij per pushtet per te injoruar opinion publik qe i nxorri njerezit lume ne rruge.

Eshte patetike ti japesh kredi Rames dhe policise, pasi ne ate proteste nuk kishte asnje lloj demostrimi dhune, ndaj nuk e kishte te mundur as njeri as tjetri te reagonte me dhune. Ishte demostrata e pare ku femrat ishin me louis vutton ne krah.

Eshte patetike ti japesh kredi Rames apo kujdo tjeter, pasi kjo ishte nje proteste e te gjithe shqiptareve pa dallim partiak, fetar apo krahinor. Ndaj, Rama trazoi stomakun e te gjithe shqiptareve, jo opozitareve te tij.

Eshte patetike ti japesh kredi Rames, pasi me keto protesta tregoi qe Shqiperia fatkeqesisht sot eshte pa drejtim. Kemi nje Kryeminister qe mendon se eshte ne drejtim te cifligut te tij, kemi nje aleat qe thot qe nuk kemi informacion, dhe aq me keq, kemi nje opozite qe nuk ka filluar te marre asnje mase per tu bere gati qe te marre ne drejtim fatet e vendit kurdo qe te jete e nevojshme.

Me pak fjale, ndonese kete jave populli tregoi qe eshte ne nivelin e duhur te qytetarise dhe shpirtit demokratik, fatkeqesisht politika nuk reflektoj te njejtin nivel. Ndaj eshte patetike qe kushdo - i varur apo pavarur politikisht - te mundohet te gjej vlera pozitive tek politikanet qe na perfaqesojne!

Keshtu eshte kur te pelqen vetja dhe nuk merr as mundimin me te vogel me lexu se cfare the Rama jo me larg se 24 ore me pare. lol. Ju flisni jo si ka ndodhur, por si e ke ne koke ti se cfare ka ndodhur. Megjithse Don Kishoti nuk ka qene personazh i vertete, Servantes me siguri tipa si ti ka pasur ne mendje kur ka krijuar kete personazh.

ishte manifestim i arrogances tipike qe Rama e ka manifestu gjithmone. Eshte nje berishe e dyte ne kte pike. Fakti qe tha 'jo' ishte si rezultat i reagimit publik. Kta capaculat militante tani po e shesin si triumf politik kur kjo ne fakt ishte zbythje. 

Te pakten eshte Berishe me frikacak. 

ose nje berishe qe di te nxjerre mesime 

Ate nuk e besoj. Po Rrofte Frika thuaj. 

Patetike eshte te protestosh lirshem e mos hash ndonje plumb ballit. Me vjen keq per ju qe kujtesen e keni aq te shkurter=21janar. Naten

Protesta na beri te kuptoj, sa pune qe kane shqiptaret me anglishten.smiley

terxhumani s'perkthen mire/ apo jangllishten s'e di smiley

Me kete rast bien edhe Theniet e Kadarese dhe te kujtedo tjetri per "popuj skllever " "popuj rrebele " "popuj te nenshtruar' e me rradhe qe shume emocionale nuk kane ditur te Dallojne thelbin e Shqiptarit .

Kjo nxorri se ne jemi Popull Euforike Lehtesisht i Manipuluar ne Fillesat e Ndodhive !

Dhe qe pas renies se ish Shtetit te Pare Shqiptar 1912 , shtetit 1928 -39 dhe te vetmit Shtet Moderb e tePavarur 1964  -1989 me gjith etapat e tij Te arritjeve apo  renieve , e shoqeruar me disa Ngjarje Ekstreme te pas  viteve 90 ,  kjo i vuri Vulen karakteristikes sone ...

si Popull me Gjak ne Siperfaqe i Manipulushem nga Sharlatane Politike !

Tipiku Bajraktari Aventurier A.Zogu dhe pas tij Bajraktari Injorant , Sharlatan ,Bandit e Hajdut Biologjik Berisha !

"Pranvere shqiptare" ka qene titulli i nje libri te Kaderese, liber me ese, shkruar dhe botuar ne fillimvitet '90 (ndoshta ne '91shin) ku shkrimtari i bente nje skaner komunizmit si regjim ne Shqiperi qe nga lindja e partise ne vitet '40 e deri tek rizgjimi i vitit '91. Perpara se te jete nje jehone per "pranveren arabe", ky titull eshte ne rezonance me historine tone te ketyre 20 e ca viteve.

Eshte me rendesi te kujtohet sot se ne kemi pranvere tonen per t'iu referuar ne memorien kolektive. Ajo pranvere e jona e pare ishte shembja e diktatures ne vitet 90-92.

Por eshte e rendesishme te kuptohet momenti i tanishem. Brezi i rritur ne demokraci ka nevoje per nje "pranvere" te veten politike, nje shkeputje nga stanjacioni i tranzicionit, nje rizgjim i demokracise prej vete pseudodemokracise (ne dallim nga pranvera jone e pare qe ishte rizgjim i demokracise prej diktatures). Brezi fare i ri, i lindur ne fillimvitet '90 e mbrapa, ka nevoje per nje baze ideologjike te cilen nuk e ndjen me se vjen prej renies se komunizmit. Ky brez po kerkon renien e tranzicionit, apo te pseudodemokracise.

Vecoj kete koment prej B. Salaj, i cili e thote shume qarte thelbin e tere kesaj:

 cunat dhe gocat nga gjimnazet jane specje te tjera nga ne. Keta nuk kane kujtese historike. Nuk duan tia dine as per Rame as per kush ishte para Rames. Mos shih ato imazhet e rinive te forumeve partiake. Po rritet nje rrace tjeter qe nuk e ka per turp te ulet ne trotuar. Nuk kane frike, jo si nje perpjekje herkuliane por si mungese nga lindja.

 

Une ende s'e kuptoj pse duhet t'ja dime per nder gjithe jeten aleateve per antaresimi ne NATO. NATO njerez do.smiley Ja c'e gjeti Suedine qe s'eshte bere antare? Per bukuri si kokrra e qofteve suedeze eshte.smiley

Aparenca shpesh gënjen dhe këtë të gjithë e dimë fare mirë!
Në rastin në fjalë, aparenca ishte; "Armët kimike siriane mund të vijnë në Shqipëri".

Theksoj; Gjithçka vijon është mendimi im personal, prandaj; 
Nëse përgjat leximit, do më qeshni apo qani, aprovoni apo kundërshtoni, 
mbetet në konceptin tim si një mendim i juaji i përvetshëm. 
Si i tillë do gjej tek unë mirëkuptimin që i takon, por asnjë presje s'do ndryshoj në atë që është mendimi im personal.

Aparenca shpesh gënjen!

Janë disa aspektet që mund të trajtohen e pështjellohen mbas gjithsa ndodhi, të cilat, nëse do vlerësohen si duhet
mepadyshim do jenë "ushqim" i frytshëm për demokracinë dhe shoqërinë shqiptare.

Së pari, po e filloj duke cituar moralin e tregimit mbi zogun që donte t'fluturonte ende pa u rritur nga filmi: Emëri im është Askushi:

-Jo të gjith ata që të hedhin në mut e bëjnë për të bërë keq, dhe jo të gjith ata që të nxjerrin nga muti, e bëjnë për të të bërë mirë.
Por mbi të gjitha, kur je në mut, mbylle sqepin.-

E shkuara, në shumë aspekte, qofshin ato materiale, morale, ideologjike apo politike, na ka lënë në skëterrë!
E vërteta më e dhimbshme është se, si e shkuara, e tashmja, apo e ardhmja, jemi ne, shqiptarët! 

Gjithsa ka ndodhur, në të gjitha kohërat, qoft për mirë apo për keq,
është ajo ç'farë ne kemi mundur të prodhojmë si individ dhe si shoqëri.
Një shoqëri i ka bazat tek individi, ashtu si në kala çdo gurë ka rolin e vetë të çmuar.

Edhe pse përgjat gjith ekzistencës sonë ka patur ndërhyrje nga jasht e që kanë ndikuar jopakë në politikat tona të brendshme, 
sërish, faji kryesor bie mbi ne. Mbi mua që po shkruaj, mbi ty qê po lexon, mbi atë që dje mori një vendim, atë që protestoi kundra, atë që ishte pro, 
apo atë që mbajti qëndrim asnjënës.
Me pak fjalë, mbi të gjithë NE.
Asnjë kala nuk rrëzohet nga jashtë përpos se nga brenda.
Fatkeqësisht, kalaja jonë e ka të keqen nga brenda, si tënja e qenit.

 

Mungesë komunikimi.
Për këtë i japë të drejtë autorit të shkrimit mbi të cilin po komentohet.
Ishte shkaku kryesor që çoi njerëzit në një lloj "rrebelimi" duke i bërë të ndihen të fyer, sepse ishin po të njejtit njerëz të cilët duke e votuar Edi Ramën
shpresuan në ndryshimin e politikave nën rrogoz të qeverive të shkuara.

Deri këtu s'mund të thuash më shumë përveç se; Fajin e ka qeveria.
E megjithatë, duhet mirêkuptuar këtu se edhe Edi Rama është një nga NE. 
Me fjalë të tjera, s'mund të jetë i rënë nga qielli e të japi në pak ditë atë që ne si shoqëri s'kemi mundur ta japim për shekuj me radhë.
Në syrin tim, ishte një mësim për të personalisht dhe për ne bashkarisht.

Mungesë perceptimi. 
Jo gjith sa duket është e vërtetë dhe jo gjith sa s'duket është e errët.
Fakti që në media u trumpetua me të madhe, e shpesh dhe në mënyrë të gabuar, ideja se armët kimike do vinin në Shqipëri, 
pa patur asnjë provë konkrete në dorë, asnjë dokument të firmosur prej organeve përkatëse shqiptare, bëri që masa të indinjohej!

I drejtë, mëse i drejtë shqetësimi i masës për të mbrojtur jetën e vetë dhe të fëmijëve të tyre, 
e nuk mund ta anashkaloj faktin se peticionin e AKIP e firmosa dhe unë, por, rikthehem tek titulli duke thënë;
Shpesh, aparenca gënjen. Duke i vlerësuar gjërat me me qetësi, them se, një prej të "gënjyerëve" jam dhe unë.

Një handikap i madh në Shqipëri është mungesa e organizmave përkatëse (të cilat edhe nëse ekzistojnë janë vetëm për t'u shkruar në letër) 
të cilat mund të jepnin një ide më të qartë mbi ç'mund dhe ç's'mund të bëj Shqipëria përkundrejt këtij problemi, e që të jemi të sinqertë, nuk është vetëm problem i Amerikës por i gjith botës.

(Marë si shembull një artikull të gazetave belge mbi mbetje kimike dhe radioaktive të hedhura në oqean ndërmjet viteve 70-90, një gabim të cilin e pranojnë si të tillë e që nuk ja lejojnë më vetes!)

Duam të ecim drejt një bote më të mirë, më të pastër, duke shmangur kështu një katastrofë të mundëshme në të ardhmen.
Globin nuk na e kanë lënë të parët tanë, por ja kemi marë hua të ardhëmes. 
Është drejt këtij perceptimi në të cilin edhe pse me hapa të vogla si milingona po ecën bota, e cila tashmë ka mësuar nga gabimet e veta dhe po mendon të eci drejt një të ardhëme më të mirë.

 

 

 

Disa shtete, kuptohet, kanë përgjegjësitë e tyre të mëdha në këtë mes, sepse janë pikërisht ato fillesa e këtyre të këqijave qysh nga lufta e parë botërore e deri tek lufta e ftohtë, 
prandaj dhe janë të gatshme sot, të paguajnë demontimin dhe asgjesimin e këtyre armëve.
E megjithatë, edhe pse kur ra kolera nê fshat, prifti tha; Larg nga shtëpia ime, e kur i ra nê shtëpi, tha; Larg nga bytha ime, sërish, duhet menduar dhe GLOBALISHT.
Po flasim për armë Kimike. Diku tjetër flitet për armë Radioaktive, Nukleare, Atomike.
T'mos harrojmë se në kohën e tragjedisë së Cernobilit, vala e radioaktivitetit shkoi shumë më larg se teritori i Ukrainës.
Dua të them me këtë se, kudo të ishin ato 1400 ton mbetje kimike të Sirisë, nëse do të shpërthenin të gjitha bashkë, vala e tyre do shkonte më larg se kufijtë e Sirisë.
Kjo, padyshim që do ishte një katastrofë jo vetëm Siriane, por globale.
Do ishte edhe katastrofa ime e e jotja miku/mikesha ime që po më lexon, sepse unë dhe ti s'bëmë asgjë për ta parandaluar.

Në këtë histori, duke përdorur pak inteligjencë dhe pse s'duhet kurësyer ndihma në raste madhore si pastrimi i globit nga mbetjet toksike, Shqipëria do kishte veç përfitime.

Po, e di se shumë prej jush këtu do mendonin: Po sikur ato armë kimike të degjeneronin shpërthim e infektim vdekjeje këtu tek ne!?
Mund të ndodhte, ashtu si ndodh ditë për ditë që rrëketë e naftës të cilat janë në sipërfaqe në Patoz helmojnë çdo ditë tokën ku janë mbiell ullinjë të cilët për vite me radhë janë vjelë nga banorët vendas e që kanê ardhur nê tavolinat tona.
Pa filluar këtu të përmend dhjetra apo qindra vende të tjera në Shqipëri ku toka është e infektuar me qindra lloje kimikatesh të dëmshme për shëndetin, them; 
Po, gjithçka mund të ndodhte, ashtu si them; Po ta di se vdes nesër, varrin shkoj e hap vet!

Por, si dhe citova mê lart; E keqia e qenit, nuk na le!
O balo të hëngërt tënja, të keqen e ke nga brënda!

Filloj dhe mbaroj gabim gjithçka, duke filluar nga mosdhënia e informacionit, i cili do ndihmonte masën të perceptonte rëndësinë e marrjes apo mosmarrjes pjesë në një aksion të tillë,
ashtu dhe tek keq interpretimi që i bënë mediat nê përgjithësi.

 

 

Ashtu dhe mbaroi. S'pranuam mbetjet e Asadit, por kurrë s'do mundemi dot të pastrojmë mbetjet tona. Patëm një shans, por s'ditëm ta shfrytëzonim.
Sërish bie këtu faji mbi qeverinê që s'i komunikoi këto detaje për masën e gjerë e cila dinte vetëm njê anê të medaljes e që ishte; Ardhja e armêve kimike nê Shqipëri.

Një aspekt tjetër, për t'u vlerësuar, është protesta, e cila edhe pse jomirë e informuar përsa po protestonte, rrodhi e qetë. 
Po, kjo ështê një arritje në shoqëri, dhe mund ta quash si një lule të porsaçelur pa pikë dyshimi.
Por ajo lule nuk do shkonte shumë larg nëse këtu mes jush do grindeshit ashtu si nê disa komente, "jo i ngjan pranverës arabe, po i ngjanë dimrit siberian"
Budallalliqe pa kufij këto! Pjesë nga karakteri ende i pandreqshëm shqiptar, i cili nuk sheh trahun në syrin e vet, por sheh qimen në bythën e tjetrit.

E megjithatë, duke shpresuar se lulja do vazhdoj të rritet, duke shpresuar se një ditë do e lëmë mbas të shkuarën e do kapemi fort tek e ardhmja, sërish them se ka shumë punê për t'u bêrë.
E kjo, miku/mikesha ime, duhet të filloj nga ty, nga unë, nga individi.

Një dru i shtrembër prish gjith barrën!

I dashur Pjer, quaje po deshe indiferentizëm, por, shpesh debatet boshe s'më tërheqin! 

Për aq sa kam lexuar, nga debatet e këtushme ku njëri i bie gozhdës dhe tjetëri patkoit, të zë koka e bëhesh më keq se ç'do reaksion kimik që do shkaktonte Sarini i Sirisë. S'dua të tregohem aspak egoist, por, ka shumë vogëlsi, shpesh në debate! Thua do jetojnë nga 1000 vjet secili!?

Qofsh mirë.

LS; "....Thua do jetojnë nga 1000 vjet secili!? ..."   smiley

Blendi ka pershkruar nje realitet qe disa njerez, me disa skema mendore te vjeteruara nuk jane ne gjendje ta kuptojne kurre e per rrjedhoje do te tentojne ta shperfillin apo ta percmojne. Preferoj njemije here te gaboj me mendjen time, se sa te pranoj pasivisht vendimet e udheheqesit ashtu sic bejne te djegurit. Perrallat me cmime Nobel dhe miliarda, qe do te perfitonim jane akoma me ofenduese per inteligjencen se sa heshtja informative.

E vertete shume kjo. 

Mbreme ne darke 2 socialist te thekur fare, me thonin dy teori komploti 100% te kunderta. I pari me thoshte me siguri absolute se Rama e kishte dirigjuar te gjithe kete, se dinte fare mire ku e si kishin qene njerezit e Rames ne proteste per te kontrolluar cdo moment acarimi te mundshem. 

I dyti, as 10 minuta me vone, me thoshte me siguri absolute se deri ne oren 4 Rama nuk e ka ditur ca vendimi te mbante dhe kishte dy fjalime te ndryshme ne tavoline, e prandaj kishte mobilizuar dhe FSHN-ne ne rast se thoshte PO. 

Une me mire preferoj ti besoj syve te mi dhe ato qe pashe, e une pashe nje turme qe sado u perpoqen ta kontrollonin apo drejtonin, ne fund fare te gjithe u dorezuan dhe e lane te bente c'te donte. 

Po per te gjitha Rama i ka dirigjuar, bile dhe llafet qe Assadi ka helme. Per keta eshte mesia dhe pike. 

Aldo Bumcja deklaron ne ABC se Rama dirigjoji demonstraten e pare anti-amerikane para ambasades amerikane. qeka mesia...

Qeka dhe ai shoku i ketyre qe besojne tek mesia. Feja keshtu krijohet. 

Aferim te gjithe protestuesve, sidomos atyre te ndezen shkrepset e para te protestes! smiley

Ejvallah much dhe ty Blendi qe pervec pjesmarrjes e ndave kete eksperience dhe me ne te tjeretsmiley

 

atyre te ndezen shkrepset e para dhe atyre qe e vazhduan gjer ne fund smiley

Meqe fabula hap dhe mbyll ligjeraten e shkruar me te Terenc Hillit , mbetemi te rreshti Fundit 

Kur Je i DHIER mos e hap sqepin ....dmth ...Po e ndrojtur apo e Plote smiley

Kjo nuk Justifikon aventurieret sharlatane  Politik te Lloit Berisha qe e DHIEN Zogun vete per ti ofruar fundin e Fabules ! Berisha me te tijet duhet Kuptuar Thelle dhe Seriozisht . Kane lene nje GROPE HALEJE financiare dhe morale pas vetes ! Nuk ka Supermen ne Bote ( perjashtuar nje meshire Boterore financiare ) per te na nxierre nga kjo Grope per nje Kohe te shkurter sic ndoshta edhe pretendojne shume medioker me "ku i ke premtimet "

 . Por nje gje dallohet Mjaft Qarte ...Mashtrimi dhe Genjeshtra jane Larguar ! Po qartesohet thenia e Bejker :

Mirseerdhet ne rrugen e Gjate dhe te Veshtire te Demokracise "

Dritëro Agolli: Braçe, karkaleci më i shkurtër se gratë deputete

Shkrimtari Dritëro Agolli do të donte shumë të ishte në protestën e të rinjve të cilët protestuan kundër armëve kimike por mosha nuk ia lejoi këtë gjë. Duke komentuar ngjarjet e fundit dhe reagimin e kryeministrit Edi Rama në një intervistë për Panoramën,Agolli shprehet se vonesa në sqarim lindi gjeneratën e protestave.

“Unë mendoj se ka një ndryshim të madh mes protestave të viteve 1990-1997 dhe kësj të 2013-s, sepse atëherë kishte dhe thyerja dhe plaçkitje. Tani rinia tregoi qytetari. Edhe unë do të isha në këtë protest me shumë qejf, dhe pse jma 82 vjeç, por nuk më mbajnë këmbët. Kjo është një gjeneratë e re dhe jo brezi i ri i ministrave, siç paraqitet ndonjëherë, apo me numër të madh grash në parlament. Gjenerata e re është e këtyre që vetëorganizohen dhe jo ata që emërohen nga kryetarët”.

Sipas tij marrdhëniet e SHBA-ve me Shqipërinë nuk do të cënohen aspak.

“Jo aspak, sepse përndryshe duhet të cënoheshin edhe marrdhëniet e SHBA-ve me të gjitha vendet e tjera të Europës që nuk i pranuan këto armë. Edhe sekretari i Përgjithshmë i OKB-së Ban Ki Mun, tha që shkatërrimi i këtyre armëve më mirë të bëhet në Siri. Mos do të duhet të prishen edhe marrdhëniet e SHBA-ve me OKB-në?! Jo nuk mund të cënohen. Edhe ambasada amerikane madje e vlerësoi qëndrimin e Edi Ramës dhe konfirmoi se do të vazhdojë të punojë me Shqipërinë”, thotë Agolli në gazetën “Panorama”.

Agolli replikon eshe me deputetin Braçe, teksa e konsideron karkalec më të shkurtër se gratëdeputete.

“Një deputet i PS-së tha “dikush tha se po të vijnë armët kimike këtu nuk do të jetojë as karkaleci’. Ai “dikushi’ jam unë dhe unë kam një emër, nuk jam dikushi. Këtë të shkurtrin që është më i shkurtër se gratë deputete e zuri frika se do të mbytej dhe ai si karkalec. Saç kam shkruar unë libra, ai karkaleci nuk ka ngrënë patate”, shprehet Agolli.

A nuk u lodhet milet?

mileti gjith diten ne byth...mir qe vjen ne peshk 'ne lun gishtin

Para se te jete katraure komunikimi kjo eshte nje dizaster ne mbrojtjen e interesave jetike te popullit. Rama s'duhet te thoshte as nje lloj POje qe ne fillim. Kjo do na kishte kursyer si rrezikun real, qe ishte fare i mundeshem, se ky deri ne fund mendonte qe helmet s'jane aq te demshme, po dhe gjithe kete shqetesim per shqiptareve anembane. Dhe ne fund, nje JO e qarte qe ne fillim do ishte shume me korrekte dhe ndaj Amerikes. 

RInise dhe protestuesve brovo u qofte qe shpqtuan vehten e tyre dhe Shqiperine. 

Teorite konspirative ku Rama rrotullon boten mbrapsht i kemi pare nga supermani me perparara, keshtu qe na u kurseni.  

Rama s'duhet te thoshte as nje lloj POje qe ne fillim. -  kete nuk mund ta thuash me siguri, pasi asnjehere nuk i morem vesh ato variablat e tjera...

Nuk ka fare variabla para nje katastrofe te mundeshme. Kush do te marre vesh variabla te tjere le te shkoje ne kazino te provoje fatin, por jo fatin e brezave te shqiptareve. 

une prirem te besoj se nje vendim-=marrje e mire eshte kur ke sa me shume informacion, kjo sdo shkence. Pjesa tjeter mbetet letersi pastaj ose muhabet.

Kurse une flas per shkence, ate te manaxhimit te riskut, qe thote se po ke te besh me katastrofe evitoje sa te kesh mundesi. S'para ia them per letersi. 

nese flet per shkence risku, vijme nga fusha te ngjashme. Megjithate nuk eshte e thene te biem dakord.

E pse duhet te biem dakord? Secili ka stilin e tij te "bixhozit," ca luajne me aq sa mund t'ia lejojne vehtes te humbin, e ca luajne me gjithshka, une jam i pari e ti je i dyti. 

E me mire mire, qetesohu!

smiley 

Armët kimike, Bushati: Hezituam të thoshim ‘Jo’ sepse dëshironim të ishim pjesë!!!!!!!!

 

Mire qe e thone me gojen e tyre e s'na lejne te rrejme. 

Po qe ti do te ishe ne shesh as nuk e diskutoj, por jo per aresyen qe ishin ata te rinjte, qe pune apo te mesuar kujtojne se eshte fakti qe rrine 24/24 ore ne facebook. Nejse, po nga Fatos Nano a kemi ndonje reagim apo koment per ket ceshtje? Apo, ai sdi se ca bohet kenej pasi rri 24/24 ore n'kazino?

Ti e ke vendos nese Meta eshte mik apo armik apo akoma?

Endrito, hajt se po i harroj  ato jeta ronde tu la pjata e plot me strese dhe kollodoku qe do viagra me punu. 

Ti a me thu dot. Kush ishin arsyet e tua qe LHL te mos shkateroheshin ne Shqiperi? 

E kemi thene 100 here. Fakti qe nuk i marrin persiper vende me te zhvilluara duhet te na skualifikonte menjehere ne, no ifs and buts. Edhe ne rastin me te mire kjo ishte thjesht nje megallomani politike dhe sens protagonizmi absurd e dikujt qe i ka marre koka ere e ka fillu te besoj vertet ato "1 milion votat" apo "hyrje ne histori". Nuk flet keshtu politikani i nje vendi demokratik qe e di se shume kane qene para e shume do vijne pas tij. 

smiley

Thone qe e ka ftu Obama per nje loje golfi ku do diskutojne strategji globale. Arvizu do mbaje canten me golf clubs. 

Obama, Merke, Putin, Wen Jibao .... dhe Edi Rama ne Camp David, te gjithe duke diskutuar per zgjidhjen e ngrohjes globale. Rrezik i mendo keto budalliqet vertete, nuk duhet me e frymezu shume. 

Dhe Rama duke i mush menjen Obames ne pushim si t'ia fusim ketyre te tjereve. Mire e ka po qe se i mendon, me i gjate se ata eshte.  

Si nuk te vajti nje here ne mendje qe gjithe keto vende te zhvilluara nuk kane nje person aq te zgjuar sa patrioti, i cili midis te tjerash ka marre pjese ne demontimin e nje fabrikeje ne kanada, dhe kjo pune e ka bere ekspert mbi eksperta ne lidhje me asgjesimin e armeve kimike.

po ti ca kualifikimi ke...roje me kohe per te vrare?

Kuptova. Flmnd.

Ti kujtosh tani protestat eshte kenaqesi dhe krenari per ato qe e nisen dhe arriten ta menaxhojne ne menyre te shkelqyer.Po duke u nisur nga lajmet 1 ore perpara se policia ishte ne gadishmeri nr 1 kujtova se do te ishte Po .Me ka ngrire gjaku gjate atyre minutave duke degjuar fjalimin e Edi Rames se nuk po kuptoja ku ishte drejtimi nga po apo nga jo.

Pas fjalese se fundit kam thirur urra fitore ,dhe ishte nje clirim total.Kjo Jo ishte nga halli jo nga deshira,ishte fitore e  kundershtimit qytetare dhe deshire per te vazhduar te qeverise.

Po te ishte PO  armet nuk do te vinin por shqiperia do te destabilizohej dhe zor se Edi Rama do te ishte perseri kryeminister.

 

Cfare thua ne fund na shpetoi.

Na i ka ngrejt pritshmerite kjo pranvera primavera e po na bo me ra ne dashuri me atdheun tone me shume se cduhet. Ishalla sna zhgenjejn. Si thote i modhi bujar qamili 'me mir hic mos ishim pa/mka lind dashnia per ty/ me te shkretin fukara/ si tja bej un nuk e di/ ahh pranvera pranvera zoti tyyy te bekofte

Vallahi shyqyr qe shpetum gjalle, se pame vdekje me sy. Qe tu na exterminu Amerika me armet e Asaditsmiley

Asigjo s'kishte me t'gjet po mos ta kesh shpine te shkolla alqi kondi

valixhet gati per ne qafmolle...

Behar ne turqenisht dmth Pranvere?

Ne ato ditet e kjametit News 24 raportonte : Qytetaret e fshatit Mjekes ne proteste kunder armeve kimike.

Nderkohe 5 te rinj vdesin ne miniere ne Pogradec e dy ne Librazhd.

Por shtepia e tezes se Rrushdies ne zonen e nxehte qendron nkom, nuk ja sheshun me Sarine Amerikonet.

>> Këto janë në fund të fundit vlerat më thelbësore amerikane.

riight

Une nuk jam aspak dakort me foton e zgjedhur per kete teme.

Ne sensin klasik te politizimit, imazhi i asaj femije po perdoret poltikisht per nje kauze sociale (qofte dhe e drejte).

Une do ti isha lutur admineve ne shenje rrespekti per ate femije (por dhe per gjithe femijet) qe ta ndrojne ate foto.  

   

Janë bërë grekë, ore ka marrë fund kjo punë. Po e keqja është, se janë bërë "komunistë grekë". Hajt t'i bësh postmodernistë grekë tashi... uffffffff.

 

Po, nemesis. Greqia eshte destinacioni yne final!! smiley

Ne fakt, e tere aspirata shqiptare e ketyre 23 viteve demokraci eshte qe te mundemi te behemi greke. T'ia arrijme dhe ne "te vorfnit" me ne fund asaj dite te bekuar!

Oh, lere mos e nga...

Yeap. Right now, shqiptarët janë grekë si të 82-shit. Tani presim të bëhen grekë si të 2013-ës. Besoj se do ia arrijnë për 8 vjet, kam përshtypjen. Meqë koha ecën shpejt.

 

Hahahaha... qy ketu dukesh se sa larg realitetit je: "shqiptarët janë grekë si të 82-shit."

In all seriousness, konceptimi i historise se nje populli ne terma te skemes lineare te nje populli tjeter eshte nje gabim qe e kane bere tradicionalisht fuqite perendimore teksa rrekeshin qe te kuptonin/menaxhonin kolonite e tyre te dikurshme joperendimore. Eshte skeme klasike e nje kompleksi imperialist.

Problemi eshte nemesis se ne si shqiptare nuk jemi as ne raporte postkoloniale me Greqine. Nuk na lidh nje vije historike e tille saqe te biem ne tundimin e arsyetimit imperialist sipas te cilit kolonite e dikurshme jane duke kaluar permes te njejtit proces, vecse jane nja 30 vjet mbrapa!

shqiptarët janë grekë si të 82-shit - ti ke ik me qef ne greqi apo je trafikuar per ne greqi se po e kuptoj?

bota e ktij nis dhe mbaron te gerrqia

Tek Kisha Greke. Se fjala "Greqi" perfshin nje konglomerat te tere.

Nuk ka kishë "greke", teveqel. Siç nuk ka kishë "shqiptare". Kisha është E Greqisë. Vetëm në rast se supozon se e gjithë ortodoksia është greke. Këtu po që ha debat puna.

 

Gabim shume eshte qe nuk i di njeri keto dallimet, se e kupto ti, aty ju rref njerezve ne jeten e tyre. 

Dukesh me i zgjuar kur ben sikur nuk kupton.

Hajt t'i bësh postmodernistë grekë tashi... uffffffff.

Edhe une kur i shifja te gjithe ata qe protestonin keto dite kete hall kisha me vete. Si mer si do i bejme postmoderniste greke. Akoma ajo pyetje me mundon nate e dite. 

megjithese vete personalisht nuk isha kunder shkaterrimit te ktyne armeve ne shqipni, prape, jam shume i prek nga protestat e qytetnume te popllit tem. smiley

Qen tu na helmu kalamojte qe i kemi si engjejsmiley

Po per Histerine kolektive vec Rames ndonjonit ketu a do i vi pak turp? Nuk mendoni se ka njerez qe ju shohin edhe si dhjaksa histerik e jo heronj pranveror?

Besoj qe Rama ka per ta pasur te veshtire te dalin ne publik tani. I eshte sulur i gjithe populli ne shpine.

cer thu me i shpetoi dhjaksat histerike nga vdekja e sigurte. Une ironizoja grate tu pa mekshenen, po paskan qen bashke burrat tu lexu filxhon.

Nuk e lexova aspak komentin tend. 

O Blend

Do e vazhdojme me helmet e brendshme apo do hallakatemi kot qorrsokakeve te budallallekut?

Shkaku
E nëse do të çliroheshim, do të shihnim se shkaku i protestës nuk ishin as nxitësit e Partisë Demokratike, as agjitatorët, as ambientalistët apo (larg qoftë!) media. Shkaku ishte fare i qartë dhe mu aty. Në njërën anë arsenali kimik shfarosës i Assadit, i cili në mediat botërore thuhej se do të përfundonte në Shqipëri, dhe në anën tjetër komunikimi i pakët dhe i paqartë i Kryeministrit. 

Per popullin shqiptar ky ishte mashtrimi i radhes qe pati si pasoje dhe nje proteste alle dulliste pa pike permbajtje ...sic duket per politikanet shqiptare vazhdon te jete shume e kollajte te mashtrojne dhe te luajne show me popullin e tyre ...

Kjo proteste, nqft se mund te quhet keshtu, nuk kishte fare si permbajtje armet rrezikun e armeve kimike!!!

To be continue ...

Ishte thelbesor rreziku i AK-e.

Aman mos na thuaj qe ishin alienet shkaku, se atyre s'kemi c'u bejme. 

Për shtysat e protestës nuk po zgjatem sepse janë relativisht të qarta, mosbesimi tek kapacitetet e shtetit për të kryer punë me rrezik, historia e keqe me Gërdecin, gjëndja e vështirë mjedisore, acarimi me mungesën e transparencës, shqetësimi me pozitën e nënshtruar të Shqipërisë në botë.

 

Isha duke e mbyllur, se isha lodhur nga zakoni i vjeter i rrahjes se hekurit pasi eshte ftohur. Dhe ne fakt nuk e pashe kete komentin, pashe  rastesisht citimin e Mondes qe te drejtohej ty.

Mendohu, perfundoje mendimin. 

Fitoi: Fryma shoqerore e Shqiperise, ndienja civile.
Humbi: Diplomacia amerikane ne pergjithesi dhe Arvizu ne vecanti. Ndoshta e nisur nga qellime te mira, per te shpetuar popullin Sirian nga nje skizofren (sic edhe dikur shpetoi Kosovaret nga Slobodani). Menyra se si ju afrua Shqiperise, mgjt ishte si dikush qe i afrohet halese publike: shkon, dhjet dhe iken pa e vrare ndergjegjja.
Rama u tregua mendjelehte dhe diletant ne politiken ndershteterore, lehtesisht i manipulueshem, ndoshta lehtesisht i korruptueshem.
Oh, sa per leshkot qe akoma i bien legenit se na u prishen mardheniet me SHBA: Diplomacia amerikane eshte aq e pjekur, sa di te mos i djege urat per kruajtese dhembesh. Shqiperia nuk ka humbur as edhe nje gram kredi diplomatike ne kete mes.
Dhe per leshkot e tjere sipas te cileve paskemi humbur nje rast per t'u bere "rich quick", apo se ky ishte operacion pa rrezik: 10000 ton mbetje toksike do kishin perfunduar ne token Shqiptare. Nuk kishte asnjehere ndonje kandidat qe do ti merrte keto mbetje pas. Pra i gjithe propozimi konsistonte ne: merreni nje cike keto helme, pastaj se cdo te ndodhe me vone shohim e bejme. Nuk kishte ketu ndonje histeri, kishte nje ankth e frike te natyrshme dhe racionale, dhe shume mire qe kishte.

Kjo loje eshte shume me lart se Arvizu, po ky i shkreti tregoi qe eshte shqiptarizuar fare. Kot te kthehet ne amerike. Te futet tek LSI si perkthyes me mire. 

Qe jemi leshko ajo dihet por Jo aq. Kjo ceshtje nuk eshte kruarje dhomesh por jetike sipas Arvizuse dhe Shba i ka ridimensuar marredheniet me Shqiperine. Opozita u be e papranueshme prandaj po qajne ne media. Opozita eshte nje pjese e Shqiperise. Nese publikiisht amerika  do na i linte mbetjet e do thyente premtimet atehere keq qe e kemi fut ne shtepi keto 20 vjet apo Jo.

une e shof ndryshe sot.

1. Hap gazeten Lubonja gjen Hitlerin ne shqiperi!

2. Kerkohet doreheqja nga Saluku & Lubonja.

3. Kerkohet nga Lubonja te mos shperndahet levizja por te shnderrohet ne Aleance.

4. Dikush vjedh paswordin ke Akip, e merret me Arvizune.

5. Fotografija e mesiperme do qe ti gjesh Asadin Shqiperise.

6. Ata njerezit me ne krye Lubonjen do kthehen prape te kryeministria kendon i Lebetitmi e do kerkojne doreheqjen e qeverise se ato 1 milion vota duhen me u ritestu.

Kjo ceshtje mund te jete jetike (mbase edhe jo) per karrieren e Arvizuse, ose ndoshta edhe per ndonje burokrat tjeter ne DASH, por nuk eshte jetike per diplomacine Amerikane, as per marrdheniet e SHBA me Shqiperine. Kjo nga dikush qe e di mire se si funksionon makineria diplomatike e SHBA-ve. Nuk ka ridimensionim te SHBA-ve ne marrdheniet me Shqiperine. DASH merret ne te njejten kohe me dhjetra probleme te kesaj natyre ne muaj, e kjo nuk futet as ne ate qe quhet "essential core" te mardhenieve shqiptaro-amerikane. E vetmja njolle ne kete pike, eshte aftesia e cuditshme e Arvizuse, per tu grricur ne menyre te panevojshme me segmente te ndryshme te politikes shqiptare, dhe per te provokuar po prape ne menyre te panevojshme, ndienja anti-amerikane ne publik.

Te tjerat jane llogje kavaje qe shqiptaret bejne ndermjet tyre, dhe ngelen ne kuadrin e llogjeve te kavajes. Nuk ka asnje lloj mundesie qe qeveria e Shqiperise te bjeri per shkak te ketij incidenti, po eshte e qarte qe ka humbur respekt ne rradhe te pare midis elektoratit te vet.

 

i lebetitimi thote se segmente te shoqerise civile jane penduar qe u shperndane te premten ne darke, dhe Lubonja leshoi pamfletin mobilizues apo rimobilizues. smiley

Nese klasa politike eshte nje plehre toksike sic thote Lubonja, mbas ndalimit te importimit te AK duhet bere pastrimi i plehrave te brendshme...... Kush do ta beje valle?

Sa per Ameriken, paske idene benigne te Washingtonit, por nuk drejtohet me fjale te bukura. Pa me te dash me te friksu pertej gjuhes diplomatike, Platoon nuk do ekzekutoje vetem Arvizun...., Amerika kishte investuar kohe dhe njerez ne kete pune.smiley

I lebetitmi thote se dimri do te jete i veshtire. Nuk mund ta lene patriotet Shqiptare Kete engjellin ne fotografine e mesiperme te helmohet nga Asadi a Hitleri. Vecse i Lebetitmi sheh me shume plehra se cshikon Lubonjasmiley

 

Shyqyr qe sna ka lene shqisa e nuhatjes te dallojme cfare plehrash do na ofrohen.....smiley
 

Paketa amerikane e hedhur  në tryezë per shqiptaret:

1.Ndihmë për sigurimin e Statusit të Vendit Kandidat brenda Dhjetorit

2.Ndihmë për aderimin e plotë të Shqipërisë në BE brenda mandatit të parë të qeverisë Rama

3.Mbulim financiar sa 3-fishi i Buxhetit të Shqipërisë (Buxheti i Shqipërisë ishte 4 miliardë USD për vitin 2012)

4.Garantimi dhe dhënia e një statusi të veçantë për Shqipërinë në raport me Shtetet e Bashkuara të Amerikës ku në proces përfshihet dhe heqja e vizave.

5. Propozimin e Shqipërisë për çmimin “Nobel” për paqen.

 

..po a i thuhet JO kesaj oferte ?...nuk ka fat fukaraj i shkrete,thone se kur u bo Deti Kos ,fukarajit i humbi luga smiley  ....Eh mer Rama cfar na bone qe i the JO ketij propozimi.Do ta kishim hedhun  tutje fukarallekun .

Rama Anti-Amerikan.

Ne nje nga gazetat e huaja ( nuk me kujtohet taman cila) lexova komentet e njerezve dhe njeri thonte "po si do ta ndihmoje Amerika Shqiperine per te hyre ne BE kur ne nuk kemi interese ta fusim nje vend te ndotur kimikisht?" Per kete eshte qesharake kjo paketa sepse nuk reflekton aspak realitetin. BE do ta fusin Shqiperine vetem nese kjo e fundit do stabilizohet . Nuk eshte çeshtje a e do BE-ja Shqiperine apo jo, por a e meriton Shqiperia.

 

Ai mbulimi financiar nuk i ka interesuar askujt sepse ne mendojme per shendetin ne fillim, ambientin, mireqenien dhe pastaj per parate. 

Ne mendojme per shendetin

Ej po ti gjithe vitin ha domate me pesticide, kastravec me nitrite mish me hormone. Plus jeton ne nje kryeqytet ne mes te elbasanit (zone e ndotur)  dhe fushe-krujes ku cdo dite digjen 100 goma. Ne nje vend qe ka 31 pika te njohura boterisht te ndotura, ku pluri ka norma 5 here me te larta se nje vend i BE. Amon mos genjenji veten me kete demagogji boshe qe as 2lek nuk ben. smileysmiley

Kjo "pakete" nuk besoj se eshte me teper se ndonje palacollek i shtypit shqiptar. Eshte teper i trashe per te qene objekt diskutimi ndermjete shteteve. Te imagjinosh se Amerika dhe Shqiperia do te bejne marrveshje kujt i jepet cmimi Nobel, eshte njelloj sikur kooperativa e Kemishtaj dhe ajo e Baldushkut te bejne marrveshje se kush do e fitoje Eurovizionin.

.

5. Propozimin e Shqipërisë për çmimin “Nobel” për paqen.

 

ueee, kjo pika 5 qenka e papare fare...    po si,  do futeshin miq amerikanet te ata pleqte e Suedise a Noevegjise  qa tja jepnin Nobelin Shqiperise..?smiley     mire te tjerat,  po si e humbem kete shanc ne te marrim çmimin Nobel?!    po pse or,  gjithe jeten nga Ismail Kadareja do presim ne..?.smiley

Sipas lajmeve te fundit deri ne fund te ketij viti do te largohen nga siria armet me te forta ose me shqeto ato me te rrezikshem dhe me vone ato me pak te rezikshmet.

Thoni na paska dashte zoti fort qe nuk do te vine ketu .

Po e pashe programin Opinion dhe u tmerrova kur tha nje vajze se lenda sarin nuk ishte e demshme. smiley 

Hidhet nga dashurija...

Pamundësia për t’u përfshirë brenda afatit të përcaktuar, edhe të një a dy vendeve të tjera në zinxhirin e operacionit të shkatërrimit të armëve kimike – jo thjesht financiarisht apo me ekspertizë sepse të tilla ka, por flas për pjesëmarrje direkte. Nëse disa vende të tjera do të kishin përparuar në kohë për t’u bërë pjesë e operacionit, unë do të isha gati sot t’ju thosha ja plani ynë, ja marrëveshja me partnerët, ja sa pak do rrezikojmë dhe sa shumë do të fitojmë moralisht si komb po edhe fizikisht si vend, duke u bërë pjesë. E askush s’do thoshte as pse vetëm Shqipëria dhe as që ky operacion kërkon një vend të varfër e të ndotur si Shqipëria e sotme. Por fatkeqësisht, ky element kaq i rëndësishëm për ju njësoj si për mua, sot mungon.

Jo se ky argument do ndryshonte ndonje gje per ne, se ku Shqiperia e ku Franca nga kapacitetet po themi, po sa per muhabet, ti beson cdo gje qe thote Rama verberisht fare? 

Para 4-5 ditesh na tha se ja kishte kerkuar NATO, tani doli qe NATO as nuk eshte e perfshire ne kete mes e jo me ti imponohej. 

Tani lexojme lajmet qe ne fakt na thone se Shqiperia ishte i vetmi destinacion, e qe ka nje perpjekje te madhe per te gjetur nje zgjidhje te dyte. Pra nuk kishte fare "plane B" apo vende te tjera qe do perfshiheshin. 

Nuk po i permend fare Meten, Kushtetuten etj etj, po me cudit se si vazhdon i gelltit cdo gje qe te thote ai pa piken e dyshimit. 

tashti, plani u aprovua, me apo pa shqiperine...puna eshte c'kemi humbur

Asigjo, rri rehat. 

asigjo s'humbshim po te vinin armet kimike...

Ajo qe kemi humbur eshte: 0

Nuk te ben asgje pershtypje te keto fjale? Ne fakt une e degjova fjalimin e dicka me kishte shpetuar,thashe ta lexoj se ndodhta nuk e kam kapur..me kishte shpetuar jo lendeve kimike te assadit ne shqiperi,nuk e gjeta as ketu,ku eshte?

Meqenese ky muhabet i 12 miliardeve vazhdon te hidhet perpjet. Vendi qe ka marre me shume ndihme ekonomike nga Amerika qe haiti pas termetit e ne kohen e koleres, pra ne 2011. Ndihma qe tek diku tek $120 per person (ne shqiperi kjo mbasi i binte $360 milione), dhe gjithsej vajti mbi 1 miliard (Haiti eshte me i madhe se shqiperia). Vende si Izraeli apo Afghanistani marrin me shume ndihme, por ndihma eshte luftarake.

To be fair, edhe kur doli ky lajmi i 5 pikave, edhe shumica ketu thane qe ishte demagogji absurde.

Po ndoshta ketu eshte shkruar per here te pare dhe eshte perhapur gjithandej.

Ishte i qarte mashtrimi derisa nuk kishte asnje virgjereshe brenda.

nuk ka me virgjeresha bredna ne ppu? cudi smiley

prova eshte kriteti i se vertetes smiley

pse paske edhe prova ti? smiley

me vje keq qe nuk paske gjet asnje 

smiley

ne s'e morem vesh c'perfitim do kishte shqiperia .... vetem majmunet histerike dolen te flasin

Me fal por perfitime nuk do kishte Shqiperia. Vendi yne njihet si kosh plehrash. Kemi nevoje per turizem jo per zona me hyrje te ndaluar.

perfitimet e shqiperise do te ishin per :

1-Fund turizimit

2-Fund investitoreve te huaj

3-Fund eksportit te produkteve bujqesore

4-Rritje ne permasa te frikshme te semundjeve gjenetike

5-Vazhdim i kesaj industrie edhe per shume kohe se plehra dhe lende kimike ka plot dhe kontrata te 

leverdishme  per cdo qeveri qe do te ishte ne fuqi.

Doni me per belulin ? Lipe Shtogu pas liste

Eshte skandal por cfare. Keto lende as ne artik nuk e kane vendin, jo me ne Shqiperi.

asigjo nga kto s'ekziston sot

0 - turizem

0 - investitore te huaj

0 - eksport produktesh bujqesore

5000 - rob me 2 koka ne elbason i kemi qe tashti

 

Pjer nuk tu pergjigja se u detyrova te largohesha.

Megjithate ajo qe mendoj une eshte se ky proces do zgjaste shume kohe sepse 6 muaj zgjat vetem carmatimi i lendes kimike.. po procest e tjera zgjasin me shume sepse keto lende mbeten. Ky proces besoj se do kushtonte mbi 2 mld $ ( jo 12 gjalle ne bote) dhe shqiperia nuk fitonte gje plus neto, thjesht kishte ne dore keto financa qe mund ti perdorte edhe per arsye te tjera.. Pra si kapital qe e perdor per arsye publike por qe do duhet ta vesh ne dispozicion kur nevojitet per kauzen e Lendeve kimike, pra cdo gje ne dore te qeverise.. sepse ma sa tha dhe arvizuja teknologjine do e ngrene amerikanet dhe ekspertet do i sjellin ata dhe ruset, ti si shtet do menaxhoje anen financiare. Pra do kishe kapital neper duar qe mund ta perdorje sot per shpenzime te ndryshme publike dhe ta riktheje pas 3-5 vitesh ne dobi te procesit, Sepse ti nuk eshte se i harxhon ato 2 mld $ psh brenda 6 muajve per ate proces, por 500 i harxhon kete vit, 200,vitin tjeter e keshtu me radhe, aman do kesh per 5 vjet psh 1mld $ kapital kur ti vrimen financiare te buxhetit sot e ke 1 mld. Plus qe me ate teknologji do pastroje dhe ato 31 site qe tha Rama dje qe per te cilat duhen 650 mil $ per ti pastruar dhe ne kete rast do i beje falas.. nje fare perfitimi jo i vogel egziston nuk mund ta mohojme,

Une besoj se ky ishte interesi kryesor i shqiperise ne kete mes, une nuk ve ne dyshim qe qeveria ime te ma kete me te futur, apsolutisht jo. Thjesht mungoi komunikimi dhe trasparanca dhe ne kete pike une nuk fajsoj tot Ramen por tere grupin e PS.

Shyqyr qe me dole, Pra u boka fjale per 2 miliard te qelbta. E di ti sa do i afroja une atij Palloshit, po te me ofronte. Eh ç'karagjoz qe keni ne krye te partise dhe qeverise. 

e treta ?

Po pse flet kot o pjer.. ti po mer borxh publik qe do e rikthesh me interesa maramendese ne nje kohe afatgjate ose afatmesem dhe po u lut bythen fmn dhe bb te te japin ne nje kohe afat mesme 1.3 mld $ dhe qe do ja u kthesh me interesa te larta.. po nuk lahen borxhet me borxhe o pjer, sepse ne nuk e dime do kemi apo jo nje rritje ekonomike 5% te pakten ne 5 vitet qe do vijne.. une besoj qe nuk do e kemi, aman ato interesa do laje populli fukara me sakrifica te pa para duke mbetur minimumi ne vend numuro per mos thene me keq. KETU E KATANDISI SALIU VENDIN.

Kot e ke, c'ishte per tu raportuar shkoi. Tashti shaje Salen sa te duash.smiley

Gjergjoooo, kush une po marr borxh apo qeveria shqiptare. Po une jam kunder borxheve te huaja, lexo ore VQ te mesosh me shume, se po me perserit mua ne komente smiley

PO PSE QEVERIA SJE TI DHE UNE  ?? pastaj per borxhet nuk eshte qejf ti maresh , por je i detyruar ti maresh.. eshte tjeter pune pastaj kur i mer sepse ke nje ekonomi solide dhe i investon duke ja u nxjerre fitimin, eshte tjeter kur i mer nga halli per vrimen e madhe qe ke ne buxhet dhe nuk e di do ti kthesh apo jo ne te ardhmen duke tu ster rritur interesat. Ne kete rast shkon ne DEFAULT.. E ke shkruar kete ne VQ ?? Se ky i dyti eshte rasti yne sot.

Qe nuk lahen borxhet me borxhe, ta thashe dhe qipar, mos me perserit mua, se i kam thon me kohe, para shum viteve, i ke tek VQ. Keto fjale duhet t'ia thuash qeverise, mirpo kam frike se ata nuk ndigjojne mire nga ai vesh, se kane pune te medhoja tashti ata smiley deri sa te diskretitohen fare pastaj. 

21 zona te morme fun tha tv qe paskena ne shqipni. Ishalla e perdorim ket energji si popull tja hajme veshin qeverise qe ti boje 20, 19, 18....

Ata qe dijne anglisht mund ta shofin ketu  OPCW se çfar ka vendosur kjo organizata e çmontimit te armeve kimike. Sot ne ora 21,00 seç do vendosnin ne mbledhjen e tyre. 

e ke linkun?

carrotface, duhet te dali nepermjet Google-s. 

Ai tha ketu dhe une e pyeta. E mora vesh.

plazh. iliria. monizëm.

 ka humbur nji fëmij gjasht vjeç. prindi të vi ta marrë këtu

s'besoj se ka ndonje primavere shqiptare te rinia.

Ka nje deficit te asaj qe quhet zeitgeist, mungese qellimi dhe kjo kompensohet me manifestime te tilla joproduktive, ne sensin e politikes.

Eshte normale duhet thene ne nje epoke postideologjike, ku sic u pa kompolnenti i organizimit politik u zbua nga sheshi.

 nuk mund te mohohet gjithashtu qe eshte kristalizuar nje shtrese e mesme qe ka ndjeshmeri dhe ushqehet nga histeria mediatike ndaj rrezikut imanent, dhe sic u pa ishin pikerisht femijet e kesaj shtrese qe kishin ndjeshmeri edhe ndaj luleve (paqesore ndaj status quo-se se sistemit), nje rini qe e sheh angazhimin ne shoqerine civile si stazh per tu instalu neser ne klasen e elites politike drejtuese.(shembull per kete jane ish mjaft-istat dhe cohu-istat)

Shtresa e ulet nuk ka nge te protestoje per plehrat, ka gjera jetike per te menduar si mbijetesa e perditshme.

Nuk jam dakord.  Kjo ishte nje proteste kunder armeve kimike, mos transparences se qeverise, dhe urretjes ndaj klases politike te korruptuar. Fenomeni i protestave pa qellim mund te ekzistoje ne Europe dhe ne vendet e zhvilluara por jo ne Shqiperi.

 

Nuk kishte histeri mediatike, kishte njerez te thjeshte qe u alarmuan nga ato qe lexuan ne gazetat e huaja per pranimin e Shqiperise te lendeve kimike. Mediat filluan te shkruanin vetem kur keto lajme ishin perhapur ne facebook (edhe ketu)  nga njerezit e thjeshte.

 

effkey - 16 Nëntor 2013 - 18:13

Njerezit duan te degjojne ose te shofin vetem ate qe duan ata. Ju deshet te degjonit vetem Sazanin dhe Lavdoshin, nuk deshet te degjonit nje plejade te tere te kimisteve dhe inxhiniereve kimiste te Shqiperise, ndoshta ju nuk e dini po Shqiperia der ne vitet 90' kishte industrine kimike dhe petrokimike me cikel te mbyllur me te madhe ne rajon, Superfosfati, Azotiku, Sode PVC me institutin e naftes dhe rafinerine e naftes ne Ballsh si dhe Inxhinieret kimiste te Ushtrise. Pervec problemit te rentabilitetit, nje industri e tille per nje vend kaq te vogel, ajo drejtohej nga njerez super te kualifikuar ne fushen e tyre. Ne sa vjet perdorim nuk ndodhi asnje aksident teknologjik, dhe po te keni studiuar ne universitete Mbrojtejn e Mjedisit, do keni informacion per aksidentet teknologjike si ne Evropen Lindore ashtu dhe ne ate Perenidmore dhe Ameriken e Veriut.

 

smileysmileysmiley

 

ej effkey, na paska fillu ene autokritika ! smiley

"Për transparencë: autori i ketij shkrimi është nënshtetas amerikan; ka dalë tri herë në shesh te protestuesit; e ka firmosur peticionin kundër hyrjes në Shqipëri të armëve kimike. Një JO në kushte mosinformimi apo dizinformimi"

Edi Rama duhet të kishte thënë PO

E para, nuk e paske kuptu fare ate qe ka thene Lela, qe eshte ne fakt nje ironi e madhe me fjalimin e KM i cili na foli pre mrekullite qe do fitonim nga ky operacion sipas tij, e pastaj nuk pati kurajon te thoshte PO. 

E dyta, ajo industri kimike qe permendet ne fakt ka shkaktuar pikerisht ato helmime te zonave qe permend Rama, dhe helmime qe permenden edhe ne studime shendetesore ne zona te ngjashme ne ish-Bashkimin Sovjetik. Dhe keto nuk vrasin menjehere si pamjet ne Siri, po vrasin 20-25 vite me vone. 

Shqiptareve eshte e kollajte ti shperlahet truri. Dje ishin te gjithe kunder  shkaterrimit te armeve kimike ne vend, tani flasin per cfare kane humbur se foli kryeministri ne menyre komplet jokonkrete per perfitimet. 

 

Stalker NUK KA PERFITIME, KA VETEM NDOTJE MJEDISI, RRITJE KANCERI, DEGRADIM BUJQESIE, TURIZMI ETJ ETJ.

 

Leri perfitimet. Pse nuk i pranoi Turqia? Vend qe do perfitime eshte.

cilat zona helmimi?

zonat e helmimit i solli terapia e shock-ut. nje industri e tere kimike qe u zgjua nje dite e abandonuar me gjithe ato kimikate te depozituara ne meshire te fatit. 

Si meno ti te lesh nje industri kimike ne meshire te fatit, ato problemet do zhduken vete. Ne kohe te Vekes ato trajtoheshin te gjitha.

@Stalker

normal qe tani qe dolen si laskare, do fillojne te lepijne peshtymen qe hodhen. pashe pak Opinionin ne YouTube u lemerita, 12 Angry Men, ju leshuan ati Nurellarit mire qe se vrane. Ai Lubonja perfundimisht ka pjerdhur, i ftof ne tajare, e ofendoi Nurellarin live i tha Plehre. Mesila u fut ne rrolin e vet, Zheji qe ka njel akoma me oratorine e te pakten nje dekade me pare. Beterr fare fare fare, nje harte e shqiperise me nje logo te rrezikut berthamor siper. Mesila qe thoshte po sikur te shpertheje sarina si ne Gerdec. Store fare.

Mutacionet gjenetike ne Elbasan nuk filluan pas 90 o effkey. Nje zone tjeter qe une e njoh mire eshte Ballshi qe permendi dhe Rama. Atje te kuterbonte era, qe nuk besoj se ishte komplet e paster, qe para viteve 90.

po flisnim per industrine kimike.

Ballshi ashtu do kundermoje si llixhat e Peshkopise ose si fshati Qelbanik ne Kucove se Nafta e Ballshit ka perqindje te larte squfuri.

Laci, Fieri dhe Vlora u ndoten pas 90' kur soj e sorollop fusnin duart ne kontenjeret kimike, se Sali Kimiku i la azat pa zot.

Sinqerisht une nuk di asnje ekonomist/public policy person/ambientalist qe nuk mendon se vendet komuniste ishin shume here me te ndotura se vendet perendimore. Tani meqenese ne ato vende njerezit nuk dinin/mesonin/publikoheshin demet dhe rreziqet, kjo nuk do te thote qe nuk ishin atje. Pothuajse cdo statistik ama ka treguar qe ne vendet e ish-bllokut, semundje me origjine nga ndotja ishin me te larta se ne vendet perendimore.

Tani per shqiperine ne vecanti nuk kam lexuar e as nuk di statistika. Jame per nje gje ama i sigurte:

Ne rast se ne shqiperi me pak njerez vuanin nga probleme shendetsore te lidhura me ambientin nuk eshte sepse ne ishim superior ne krahasim me Ruset, Gjermano-Lindoret, apo Ceket ne lidhje me industrine kimike, por ne thjesht nuk kishim ndertuar aq sa kishin ndertuar ata. Meqenese sinqerisht mendoj se shume zona te shqiperise ishin me keq se vende te evropes lindore (me ndonje perjashtim te rralle si Donetsk a qender te tille).

 

vertet e ke kete, po ne 3 miljone banore kishim tre kombinate kimike. nje kombinat metalurgjik nje rafineri nafte madje dhe nje institut berthamor dhe nje miniere uraniumi. Ca do te fillonim testet e rraketave balistike ne?

Ore nuk kishim ate ndotje se Vekja te varte per gjuhe me gjithe familje po te gaboje me pasoje aksidenti teknologjik. Kurse ruset i ke tape qe ne 7 te mengjesit, kete te fundit ma beso se kam jetu 7 vjet anej dhe Mbrojten e Mjedisit e kam pasur lende ne Universitet.

Ore nuk eshte aksidenti qe te ndot, se askidenti ne fund te dites eshte dicka publike si ketu si ne shqiperi. Vendet komuniste ishin goxha te mira ne perballimin e krizave. Eshte e panjohura ama, demi i dite-per-ditshem qe nuk kuptohet tani por 20 vjet me vone, eshte ajo qe te vret. Per shembull asbestos eshte i demshem dhe meqenese nuk i shkonte njeri ne mendje.

shif vetem jetegjatesine mesatere per tu bindur se sa "shendetshem" jetonim ne 

ti je definitivisht ne 'bad faith' !!

70 vjeç e kemi pas jetegjatesine mesatare. 72 e ka pas Franca.

 

Stalker keta flasin te gjithe si Cili e si Xheji, ne ket popullsi injorante ja kepusin si tja doje loçka e zemres. Keput keta e ulerit mileti.

Me bere me u kthy prap, se me effkey-n thjesht i shof gjerat shume ndryshe per sa i perket mosmirenjohjes nuk do biem dakort. 

Ja te dhenat,  5 vjet diferenca, megjithe zhvillimin e paket qe permend muhametali ne krahasim me shtetet sovjetike (se kultura e te berit tape nuk e di si mund ta quash argument, a thu se atje e mendonin dy here te te varnin prej gjuhe po te gaboje). 

dhe ty te duket shume 5 vjet diferenca e jetegjatesise midis frances dhe shqiperise ?? smiley Po e kemi pas 30 vjet  diferencen mer, ne vitet 30 !!!

Ose ti ose Stalker, ne rast se asgjesimi i ketyre armeve nuk krijonte as probleme shendetsie, as probleme mjedisore, e as probleme reputacioni, atehere si shpjegohet qe oferta vajti tek nje vend si shqiperia?

Pse vende me te zhvilluara nuk ofruan veten per te marre keto fitime marramendese me kosto kaq te ulet?

po do ti marri Franca ore, u mbyll ai kapitull! po e quajte ti francen vend me te pazhvilluar se shqiperia, eshte tjeter pune (dhe ka pas edhe 3-4 kandidatur te tjera, perveç frances)

E shume mire e ben, se nje vend i tille qe eshte mesuar me menaxhim mbetjesh te rrezikshme i takon ta marre persiper e jo Shqiperia. 

1) Kur ti marri.

2) Po pse nuk vajti oferta ne fillim ne France?? Pse vajti njehere ne Shqiperi? Kishte te drejte Sala qe thoshte ja kaluam tere evropes pervec se Gjermanit???

oferta ka shku njeheresh ne shume vende ! Ore se late nam, ju flisni sikur ato te kene qene pazare si Gerdeci !!! Hey man, po punojne njerez ne Siri, me helme, ne mes te luftes, dhe s'ka NJE TE VETEM AKSIDENT !!!

pupupupu, ç'u ka bo Gerdec Rrumpalla  juuuuuu ! smiley

Ore bjeri llogjikes.

Oferta ka vajtur ne shume vende ne te njejten kohe. Kjo eshte dicka e mire sipas teje. Atehere shume vende e kane pranuar oferten se vendet i duan gjerat e mira. Midis tyre dhe Shqiperia.

Tani nga gjithe keto vende qe pranuan oferten, shqiperia doli zgjidhja e pare??

Mos shkruaj vetem gjera, por dhe mendo, perdor deducitve reasoning...

o Kleji.....Ka vajt edhe ne vende te tjera, por si vende te zhvillume dhe me paré, Franca psh kerkoi 40 miliard... kurse Shqiperia nje te katerten dhe e kishte shume.... e si perfundim prape Franca me belgjiken do ti marri.... ja u kenaqe tani qe edhe vendet e zhvillume e shesin boothen per paré...??? po eshte thjesht biznes mer daj, thjeshte biznes....si et gjitha bizneset e tjera, si reaktoret berthamore, si TAP-i, si rezervuaret e gazit te lengshem ne Porto romane dhe si ato 31 hot spotet ne shqiperi qe duhen nja 600 milion euro qe te pastrohen.....e tashti qe flisni ju, ja fusni pordhes kot....  fushata mbaroi, shansin e humbem.. ja kaq e thjeshte eshte... se kush eshte fajtori, Rama, Sala, apo protestuesit adoleshente, e kujt i plas tani...???

lol, pse Alidemso Art-in protestues adoleshent e qu ti? Une jo njehere, adoleshent nuk eshte.

40 miliard per cfare? Kjo eshte pune pa rrezik? Pse nuk e ndreq tregu kete pune sic ndreq shume gjera ne kete bote.

Ja per shembull: Kjo eshte dicka shume e mire sipas juve, vendet te japin oferta.

Norvegjia: e beje une per 15 miliard.

Shqiperia: une per 12 miliard.

Sllovakia: une per 11 miliard.

Greqia: une per 10 miliard.

E keshtu me rradhe. Per cdo gje te mire ne kete bote, cmimet punojne keshtu. Vetem per gjera te keqija, duhet tja shtysh vendeve te tjera duke rritur sasine e parave qe jep.

Shembulli i dicka te keqije.

Amerika: E bene dot njeri per 12 miliard.

Amerika: F*ck, po per 13 miliard.

Amerika: Sh*t, po per 40 miliard?

Une nuk e kuptoj nga i nxirni keto shifra??smiley

40 miliarda doli nga mendja e Alidemsit... une vajta me numrat e tija per ti treguar sesi llogjika e tij calonte.

alidemso mos u tregoni kaq naive mer jahu dhe i leshoni keto miljardat si ceku ai i bardhe i viteve 90...

Gjithe operacjoni pretendohej te kushtonte gati 1 miljarde dhe e verteta e hidhur eshte eshte se missioni ka leke deri ne fund te muajit. Ka ngel me 13milione dollare qe si dalin as per shkresurina smiley   Askush se ka fut doren ne xhep dhe asnje nuk e ka terezine. Nje fakt qe e perthekson kete qe them eshte oferta ironike 2milioneshe e Russise per te financuar missionin smiley Asnjehere nuk eshte folur per shuma apo oferta, se po ta kishte mare oferten Rama do ta deklaronte me perpara..Rama ska pase asnje oferte konkrete serioze, ky eshte fakt..Edhe ajo lista idiote ishte nje perpjekje e deshperuar per te mbuluar kete 

Une mund te bashkohem dhe ca me Ronin qe gjithcka mund te kete qene nje cover up "alla Wag the Dog" per te shpetuar surratin nga bombardimet. 

po ç'te shkruaj une, qe me çkruajteshin tek muri i lutjeve te çifuteve me çkruajteshin! Po ti e lexon se çshkruan ?? Ti komunikon me "diçka te mire",  "diçka te keqe"... manikeizem i gjalle ! A thua se jemi ne klase te 3 te fillores !!  Qe i bie qe, per shembull, ata qe po punojne ne terren, ne Siri, RIGHT NOW, jane kokrra e budallenjve !!

eh thuaj, mire tha nemesisi : ju kujtoni se 'amerika' eshte tek bahçja juaj (e vura kinse ne thonjeza, sepse me 'amerika' nenkuptoj shume gjera, dhe jo vetem USA)

une kaq kisha. e mbyllim. lam nam

Sjane budallenje ata ne Siri, por pune te rezikshme bejne...

Lexo te tema tjeter, eshte gjeopolitike per mendimin tim. 

Mos te qe per fjaskon e Kerryt me Lavrovin tani aty do ishin trupat Amerikane, Asadi do ishte histori tashme. USA te ne shikonte nje zgjidhje pa komplikacion, po te jap nje shembull naiv, kur kerkon ndonje favor ku e kerkon fillimisht? aty ku favori kushton me pak apo jo gjithashtu aty ku ati te cilit i kerkon favorin ka dhe nje 'detyrim' per te ta dhene ata. Ne Mesdhe Shqiperia eshte vendi qe i ploteson keto kushte per USAn.

Keshtu mendoj une, prandaj isha dhe jam pro ketij aksioni.

Pra te vendet e tjera do kushtonte me shume? Po pse do kushtonte me shume nese ky qenka nje operacion kaq standart? Nese ne i paskemi kerkuar SHBA-se te behet komunalja nderkombetare e pastrimit, po te tjeret ca do i kerkonin?

Po nga ana tjeter, nese ketu paska pas kaq shume fitime normalisht te tjere duhet te ishin vete-ofruar duke e ulur cmimin e tratatives. 

Ngado qe ta shofesh fakti qe i ngeli ne dore Shqiperise eshte nje non-sens i madh. 

flet njesoj si Mesila, nuk ti le ty njeri ne dore o njeri. ti vetem do lesh infrastrukturen, te tjerat i bejne ata qe dine ti bejne.

Pastaj Franca do i kerkoje Nene e Baben Obames tani, ndersa te ne USA na boni gjith ato favore, na boni shtet partner me Francen e Greqine ne NATO, ne qe skemi breke ne bythe, na boni kosoven shtet, u dha dinjitet shqiptareve te Maqedonise. Po ja ca mosmirnjohesish jemi ne, popull bythec.

Nejse, e solle muhabetin tek ai populizmi i vjeter, jo Ameriken e kemi baba e na ka bere ndere etc, etc... E kam persitur gjithe ato here, asgje nuk do ndryshoj ne lidhje me Ameriken. Nuk qeveriset nga Qaddafi apo Chavez qe te mbaj inate personale. Nuk mban inat me Rusine qe ka Snowden-in, ose Greqine qe i tha jo Maqedonise, pa le shqiperine.

 

E dyta, nuk e kutpoj pse i heq anash ato pyetje, ala pyetje Mesilash...  kur ne cdo oferte ato duhen te jene pyetjet e para. Pse me ofrohet mua kur vende te tjera jane me te sakta per kete pune. Mos if it is too good to be true, it is indeed too good to be true?

Me thoshte nje nga profesoret qe eshte numer 1 ne disajnin e kontratave per projekte madhesore... imagjino se je kontraktor, dhe te merre ne telefon zhvilluesi e te thote, ke fituar kontraten. C'fare te bene kjo te mendosh? Koha per te hapur shampanjen?? Jo, eshte koha kur thua holy shit, oferta ime qe oferta me e lire ne treg prandaj u pranua, tani mbasi jame gjeni por shancet jane qe jam gabim,  prandaj tani duhet ta beje dhe njehere due diligence se mos kam  gabuar gjakundi kur dergova oferten.

Kurse ti na thua qe pyetje te tilla nuk behen ne nje situate kur nuk je ti ai qe bene the bidding, por tjetri qe ta shtyne...

Gjithashtu, nuk e di sa ke ndjekur ne lidhje me mundime te pastrimit te mjedisit. Por eshte nje nga gjejat me te veshtira per te realizuar, pasi incentivat e paleve (pastruesi, mendo BP ne golfin e Meksikes, dhe ai qe kerkon ndihme--fshatari per shembull ose hotelet) jane shume, shume te ndryshme, dhe me e keqja eshte qe me kalimin e kohes, humbja e kujdesit nga media, incentivat behen akoma me te kunderta. Eshte dhembje koke ti zgjidhesh keto pune ne nje vend si Amerika, e jo me atje...

 

1300 tone helme kimike keta i shikojne si bidona uji mer jahu...Marrezia nuk ka limit por nejse. Armiku me i madh i shqiptarit ka qene dhe eshte vete shqiptari.Eshte gjithe ajo SHBA dhe po i duhen 10vjet te shkaterroje 3000tone me teknologjine e fundit...Dhe per tu theksuar, ky impianti qe do sillnin nga ne ishte ne faze eksperimentale, pra nuk ishte provuar asnjehere ne terren smiley

po nuk eshte e njejta lende helmuese o njeri, ne USA e ne Siri ! Ne kete te fundit, eshte THJESHT lende e pare !! Hani shqip ju, apo ça hani ???

lol, Stakler, me e bukura eshte se pjesa me e modhe e ketyre "patrioteve" nuk e kane as degjuar por edhe as lexuar fjelen e Rames mbreme. Ose, dhe e kane degjuar, por nuk kane dashur as ta kuptojne e as ta besojne. Ketyne cfare do faktesh , argumentesh apo provash tju japesh nuk ndryshojne qendrim sepse jane "burra". 

Kena pas nje shprehje ne dikur per ndonjerin nga shoket qe megjithese argumentet benin muuu ai prape perpelitej dhe kundershtonte thjesht per gjoja te mos ulur vehten: e pse bo si pidh i bukur? Ene disa ketu keshtu po sillen. Por sigurisht qe mbeten shoket tane virtual.

ne kemi pas ate tjetren : "ti thua ashtu se t'intereso" smiley

Po mer jahu uje i gazum eshte, ndaj dhe Turku spo e le te kaloje as ne Bosfor smiley Nuk po marr ketu rrezikshmerine e procesit te cilen e theksojne te gjithe specialistet nderkombetare..Une po marr vetem ate mjedisore dhe te imazhit. 1 ton i ketyre prodhon 10 ton mbetje te cilat do te ngeleshin dhurate ne fund te procesit si ato 80+ tonet e arsenikut te Qafmolles...Dale ti biem ca lapsit?..hmm 14-15mije tone mbetje

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).