Kishte qindra qytetare ne protesten e organizuar sot nga AKIP. Moren fjalen shume organizatore dhe qytetare te ndergjegjesuar qe u gjenden atje. Ne nje moment kenduam edhe refrenin e "Dua me shume Shqiperine", qe ishte moment mjaft emocionues me thene te drejten. Ne te pergjithshmen, ishte protesta me qytetare, madje ata qytetare qe moren mikorfonin ne menyre spontane, folen me argumentat me njerezore. 

314 Komente

Dyfishi i djeshëm..

EndritY, meqe e kishe merak cfare strategjie do ndiqte Fuga tani, urdhero. Si dhe lexo komentin e kuazit tek tema tjeter ku thote qe protesta u organizua nga qeveria.

Bile dhe Asadi eshte rilindas. 

brravo!!!

s'do vin?

Admin keni foto me deskriptive ose mbase nje koment shoqerues a ndonje link, Nga kjo foto nuk lexohet asnje parulle dhe nuk kuptohet shqetesimi real i qytetareve.

Nderkohe Ministri koka shprehet se qeveria nuk eshte ne dijeni nese keto jane arme kimike apo lende kimike.

Po nete njejten kohe deputeti socialist Kokedhima kerkon nga kryeministri informacion per armet kimike

Shtese dhe per ta mbyllur, Kryeministri a mund te na sqaroje  se kush jane gjerat qe jane te paverteta dhe cilat jane gjerat qe jane te verteta per sa me poshte shprehet? : ( pa bere debat pa debat i lutemi)

"Do të thotë që në kushtet në të cilat flasim, jam i vetëdijshëm për ndjeshërinë tepër të lartë që ka krijuar kjo çështje, por nga ana tjetër dëshiroj tu them gjithë qytetarëve shqiptarë se pjesa më e madhe e gjërave që thuhen janë të pavërteta."

E ka llafin se eshte e pavertete qe qeveria shqiptare ka shprehur gadishmeri per importimine tyre, e aq me pak servilizem.... sic thuhet rendom, madje edhe ne mediat amerikane dhe ato ruse. Kan piketuar vendin me te varfer e me te pazot ne bote, dhe mire bejne per interesin e tyre se pikerisht per kete dite e katandisen ne kete derexhe.

Ja ku ja nxorrem me grep nje informacion. Por ai eshte shprehur "pjesa me e madhe" qe do te thote qe ka akoma te paverteta.

 

P.S. Sa e thjeshte qeka me qene gazetar smiley .....dhe sa mire me qene Shqiptar ohej

Eshte me mire te jesh i matur dhe ta vendosesh veten ne vend te tjetrin qe gjykon aq lehte. 

Kan piketuar vendin me te varfer e me te pazot ne bote

E kishe fjalen per Norvegjine, Danimarken apo Belgjiken?

gjembi.. mos ja fut kot.

Sigurisht une ja fus kot, jo ti.

Me qe po pi nje smiley, po ndjek  ora news  dhe Arvizu sa po tha, qe,  USA po ben bisedime, me shume aleat perfshi dhe Shqiperine, per kete ceshtje, por deri tani, nuk eshte mar asnje vendim, c`do behet! .As per Shqiperine!

Dhe nderkohe Berisha ne fb si gjithmone nje hap perpara tre hapa mbrapa, thote :

 

Nderkohe qeveria Rama-Meta, ne nje akt te papergjegjshem por dhe poshterues mban me fanatizem kodin e heshtjes ndaj qytetareve dhe opozites shqiptare sikur keta te mos egzistonin, te mos jetonin ne kete vend apo sikur ata nuk duhet te kene qendrimin e tyre te bazuar ne te dhena te sakta per nje çeshtje te rendesise te dores se pare, jo vetem per boten dhe qeverine shqiptare por dhe per opoziten dhe qytetaret shqiptar.Ata flasin me shqiptaret dhe opoziten sikur flasin me armiqte apo me palen e Asadit dhe ky eshte turp dhe vetem turp. Informimi i qytetareve dhe opozites eshte detyrim ligjor dhe kushtetues. Por per qeverine Rama – Meta ligji dhe Kushtetuta nuk ekzistojne!” shprehet Berisha.

Tek pjesa e nenvizuar, genjen si derr! 

Ne nje aspekt tjeter do thosha se Berisha ka 100% te drejte, por nuk jam i sigurte se do te sillej me ndryshe vete.

Ceshtja e Sirise eshte serioze .I  komplikuar  per te gjithe, per fuqite medha., ata qe jane te implikuar me kete problem, me Sirine, dhe ka disa plane a,b,c deri tani ka gjasa qe te anallohet plani a, (i pritshem ky) pasi flitet qe Asad ka kthyer mbrapsh propozim Rus te shkatrimit te armeve, jashte territorit te Sirise, pasi ky ka vene disa kushte te papranueshme per nderkombetaret, pra ndoshta kjo eshte dhe arsyeja e heshtjes! Mund te kete nje fare arsye heshtja, duhet te jemi te llogjikshme! Nje gje eshte e vertete, reagimi pozitiv i popullit shqiptar, jo i BERISHES DHE I LULIT se ata nisen nga motive te tjera dhe JO motive ndjeshmerie per popullin, , por per motive revanshi smiley&nbspsmiley politik, me thon ate qe osht! 

Hajd se po zgjohen shqiptaret. Bravo.

Gjeneral, 

Me ket artikull qe solle duhet me ta heq nje yll... Njeriu tha perikliu...

Keta lloj minjsh duhen shperngulur ne Qafmolle te marrin ca ajer nga ai me arsenik

Situatë absurde, e përmbysur si përmbysja e shprehjes me supë e kos: “Pasi je ruajtur se mos digjesh nga kosi, s’ka se si të mos ruhesh prej djegies nga supa”. 

Mirë që se paska bërë shprehjen me paçe-pilaf.

Protest koti pa pike permbajtje !

Me se fundi ne Mediat Shqiptre filloi nje Sqarim teper i arsyeshem per Ceshtjen e Armeve Kimike .Ndoqa figura autoritare te perbuzura nga Kryeidioti dhe Kryeinjoranti pa pllaka i  certifikuar ne Historine e Popullit  Shqiptar , Babasqap Vucidol Sali Berihaji . Pashe dhe fytyra te deformuara nga vetkenaqesia e qe te jep "ferkimi barkut "  pas fitimeve te majme me Universitete te lloit Chileria .

Pashe dhe nje Sazan qe ngatrron "pozicionin Luftarak" me nderhyrjet Luftarake te lloit Urra -Patriot me te cilat eshte mbushur me qindra komente PPU per kete problem . Ja Urojme shpirtin Luftarak edhe per kete ceshtje por te mos beje ham ham para specialisteve . 

Nje shembull para edukates se InteliDjences se Sotme ne komunikim , kur nje ish i drejtohej me "Te lutem " per ti kujtuar se rreziku Maximal i nje perqendrimi te shkalles se rrezikeshme eshte nje Re Helmuese deri ne 15 Km etj etj ( pa detaje )  nga shtrirja qe i bente ky ne 150 km smiley 

 Protesta duhet Mbeshtetur  dhe kerkoni te Informoheni sa me shume.

PPU i uroj si ne Rastin e "Roshit " qe deshtoi femijen , te rrise cilesine e Inteligjences duke futur e rekomanduar  shtjellime specialistesh per te minimizuar InteliDjentet dhe Urra -Patriotet !....dhemecdo KUSHT te mos lejoje artikuj si i keti Lloit bidonvil i  A. Hoxha !

smiley

Edhe Kokedhima i ka dale kunder pashait te rilindjes. 

Me pelqeu komenti i njerit:

Po te çmontohen ne shqiperi, po me nje kusht qe te çmontohen atje ne tropoj, ose me mire ne vicidol se kjo eshte NATO e salickes!

Thone qe ai vlonjati ia vuri fajin Salickes kur kapi gafil edhe gruan e dyte. 

Sa pa fat paska qene!

Dicka s'kuptoj: a eshte Salicka apo Saliçka?

Eshte Sali dhe nga Vuçidoli, kjo ka rendesi. Shtesat jane si pune breçkas qe nderrohen simbas nevojes.

breçkas qe nderrohen simbas nevojes.

Eww

E fshiva, per respekt te temes. 

U be dreq kjo pune. Ne radhe te pare te protestes ish ushtari i Fahri Balliut. Dmth eshte ai qe per 7 vjet me rradhe nuk ka lene njeri pa ndotur me shkrimet e tij.

Proteston ne vendin bosh te Ardian Klosit...

Hiqeni ate Kastriotin nga aty se nuk vij me ne protestat e juja! smiley

Gjithmone keni qene kundra shtypit te lire ju Kom-entusit!!! smiley 

Po e njoh, ndaj pervec se eshte bastard si cdo plehre qe ka punu me Fahri Balliun, eshte plehre dhe ne rrethane tjeter.

Sa e pashe me erdh per te vjelle.

Sepse Fahriu mer ti Bame ka pas kriter pasjen e surratit si bithe me pucra qe te punoje me te. smiley

Ju lutem beni nje liste se kush ka e kush nuk ka te drejte te jete ne proteste ambjentaliste. Faleminderit paraprakisht.

Sali Sheqere Berisha, sepse boll qe egziston ndot, keshtu qe perjashtohet te protestoje kunder ndotjes.

Gjysepina Pedonalja, shoqja e pusetes se qenefit.

Fatmir Gerdeci

Arben Mjeksi qe ka demontuar arme kimike.

Fahri Balliu qe e ka surratin si boothe qe vjell.

Edhe ky Kastrioti qe thashe me siper, per shkak se eshte shok me Fahri Halene. smiley

I pranojme falenderimet.

Komentuesi, per ke Kastriot e ke llafin, se jane shum Kastriota aty. 

per Gjergj Kastriotin, me duket Pjero...smiley

Ky ishte testi i pare i Rames ne lidhje me politiken e jashtme dhe deshtoi totalisht. Sikur te marrim opsjonin me pozitiv qe keto arme nuk shkelin token shqiptare..Rama u dha hapesire spekulimeve ne media qe sbjene gje tjeter por po e shpartallojne me teper kete imazhin tone si kosh riciklimi, "Obscure nation" , "qilim per fshirje kembesh" apo  "Yes man" i SHBAve. Imazh ky qe e trashegoi nga Sula dhe fitoi duke u zotuar se do ta rimbekemte. Une besoj qe pasojat e Jo-se qe ne fillim do te ishin shume here me te vogla se keto pasojat e aludimit neper media, talljeve dhe etiketimit perfndimisht te Shqiperise si terren eksperimentues dhe koshi i fuqive te medha(dhe gjithmone keto ne konteksin sikur armet te mos vijne)

o Art kujt do i thuash JO mor burr? ... qe te thuash JO duhet te kesh kellqe, dhe Rama aty si perfaqesues i nje Shqiperie qe s'prodhon asnje gozhde, qe ka ushtare me pushke druri e intelektuale qe s'dine te shkruajne e lexojne nuk ka kellqe te thote JO, ashtu sic deshiron ti dhe une. Kam qene kritik si ty per Ramen dhe per te gjith por duhet te jemi te matur sepse keto jan ceshtje qe kerkojne maturi. Perqendrimi yne duhet te jete vetem ne faktin qe s'duam keto helme kimike ne vendin tone. Kaq!

E pra te besh shtet duhen burra..Duhen burra per politike te jashtme.Rama po provon qe seshte burre shteti!.Ke shume vende me te varfra dhe kane qene ne paozicjone me te veshtira dhe kane mbrojtur interesat e vendit

Nje shembull shpejt e shpejt: Maqedonia i ka terguar kaq vite gishtin e mezit BEse,Greqise dhe SHBAve kur vjen puna tek ceshtja e emrit...per ceshtjen e emrit i ka thene Jo dhe Natos !!

Art

Nuk ka asnje vend ne bote ne pozicionin e Shqiperise. Shqiperia te zhduket sot, ne kete moment po te doje bota as ne lajme nuk e jep, e ndajne sa andej ktej dhe ja ku mbaroi ai muhabet. Maqedonia ne anen tjeter jo vetem qe ka ushtri por eshte vater zjarri per gjith ballkanin, aty luhen interesat e bullgarise, serbise, greqise, amerikes rusise etj. Edhe njehere nuk ka vend sot me ne meshire te fatit se Shqiperia, asnje vend apo territor ne bote.

Edhe nje gje qe ta dish mire, kur ka dash amerika ska pjerdhur per vende qe kan arme berthamore lere me me vendin me kot qe ka sot rruzulli. Lexo njehere cfar ka thene presidenti i nje nga vendeve me te fuqishme ushtarake ne bote se cfar i eshte thene ne telefon nga pertej atlantikut qe te marresh vesh se cfare dmth te thuash JO. 

Pra konkluzjoni pro si mbrojtem vete ne si shqiptare interesat e vendit e mori lumi se nuk ja ndjell as SHBAve dhe askujt tjeter. Mos e bej kaq tragjike se e kishte hapesiren, llogjiken  dhe mundesine e Jo-se Rama por nuk i deshi by..a.

PS:.Edhe AEY e Gerdecit ishte e kontraktuar mire e bukur nga DASH, puna eshte se te gjithe hoqen by..n menjane kur plasi gjema

Me mir mut se i vogel. Po te thoshte shqiperia menjehere jo do merrej si vendim i papjekur e i nxituar nga usa e aleatet. Po te mendohet qeveria per shoshitjen e oergjigjes do fillojne menjehere thumbimet e shtypit te huaj qe ne fakt skane munguar kurre si ne kohe te mire si ne te keqe kunder shqiperise. Si dhe do fillojne keto skenaret me kreshendo tragjedish greke. Mut knej kak anej ndaj them me mir tum se i vogel. Ne jena dhe te vegjel dhe te varfer, me keq akoma. 

Po të mos isha në zyrën ku jam dhe po të dëgjoja panoramën apokaliptike që bëhet, do isha në krahun e protestës.

Argumenti kryesor që bënte dallimin mes Berishës dhe Ramës për protestën e 21 janarit ka qenë supozimi se "po të ishte Rama në zyrën ku s'ishte" do të sillej ndryshe.

Kam menduar se pas aleancës me Metën do të ishte e kotë të pritej qëndrim parimor nga Rama, megjithatë është e drejta e shqiptarëve t'i kërkojnë llogari kryeministrit të tyre sa herë rivihet në skenë loja me relativitetin e qëndrimeve, ndërkohë që parimet pretendohet se janë futur në një qese me topa naftaline për kohët jashtë zyre.

sa mire qe paskan dale shume njerez.cilado ale ta kuptoje se njerezit nuk duan te behen kavie te askujt as te poltikaneve e tvet te papergjegjshem es as te miqve te vet te medhenj.Miqesia ,e ndershmeria nuk diftohet duke dashur te helmohemi ,por duke jetur gjate e ne principe te pastra demokratike.Akoma nuk e kam kuptuar qarte se si ka dale emri i Shqiperise ,iu propozua liderve (ku ku moj nane)tane apo ndokush prej toneve rrahiu gjoksin?

U mendova per kete ceshtjen e mbetjeve kimike dhe jom kunder. Ven i vogel ne per kto pune. Ama me duket se po krijohet artificialisht nje situate e ndere apokaliptike, nje tmerr fiktiv a thua se armet erdhen, behet e mireqene jo vetem ardhja e tyre por edhe vdekja nga to. Prisni o njerez, mos dramatizoni. Beni durim. Vetem msova i gjo nga ter kjo. Ne shqiptaret kemi zell folklorik per tragjizim mortor te cdo situate. Dhe nuk kemi pik fjakftohtesie

 

nejse, po erdhrn me verte armet ububuu ti cojne ne: 1. Malsi 2. Konispol 3. Sazan

Ata qe po i sjellin ne vende si Shqiperia i dine rreziqet. Ato vende te industrializuar qe i thane Jo i dine mire rreziqet..Edhe SHBA gjithashtu i di rreziqet qe i demonton keto arme  ne ishuj te pabanuar

Janje pervoje Boterore inderuar Art .Dy armiqt me te medhej te njeri Tjetrit Rusi - Amerikani jane ne te njejten tryeze per kete problem smiley

Prandaj ne Politike ka dale shprehja "Vetem kurre mos thuaj kurre ",sepse eshte tereni me i rreshqitshem ku gjerat, ngjarjet "pritshmerite smiley shndrohen ne te kundertat e njera tjetres.Pa kete Cilesi nuk do kishim Politike por o te kishim 

Fjalen e Mbajtur e Besen e dhene  nga Burri Babasqap si Komunist  dhe Liburneshes matse te kallepit te Misrit zonjes Jozefpercke  !

Respekte po si shume i revoltuar dukesh per kete ceshtje .Them se nuk ka ndryshim nga te tjerat smiley

Kur keta dy armiqte e medhenj ulen se bashku, kurrizet dhe brinjet e kombeve te vegjel kercasin nga dhimbjet i nderuar Idriz...Ndaj miku mik duhet nderuar, por jo ta lejojme te na e shendrroje kete copez kasolle tonen ne nevojtore publike(per hir te beses sone te Mikut) nderkohe qe ne keshtjellen te vet ka 101 nevojtore

Ketu nuk perputhemi fare...Thame ti largohemi te marrit por jo nga shiu te biem ne bresher

Mire i respektuar Art po thame qe jetojme SOT jo me te dieshmen . Po me tregove cfare la Saliu nga ajo qe ti Quan Shqiperi e Trasheguar nga Burra qe nuk perkulin Kurrizin , me sinqeritet ke bere nje zbulim Boteror smiley Dhe me ke mbrapa vetes per Ushtar te Sali Babasqap Vucidol Berihajt .

Biles nje nga Parrullat me Intriguese qe i shpalli Botesi ishte "Nuk eshte ajo qe njihnit Shqiperia " smiley

Vetem te qarat me breke te Ulura para Boseve qe e thiren ne Raport pas 21 Janarit kur qante "Une Investimet tuaja mbrojta zotrie .Thomeni cfare te bej dhe do ta bej " dhe behej Fjala dhe "Sa doni te vras te tjere per JU "  Pastaj erdhi e na tha " Hajdeni provojeni Prape " smiley

Dhe po ta shohesh qete Jashte RAMES nuk ka ndodhur asgje . Eshte nje fryrje qe une e kam thene NUK e di Pse dhe nga Kush . Nuk ka asgje REALE nga te gjitha Mbllacitjet Mediatike .

Dhe une jam 100% i bindur qe e lexojne PPU dhe bejne si lexojne Aty  qendrimet e arsyeshme e qe i sherbejne Opozites .Lexoni me vemendje se nuk ka klithma (kostumi PD-hit ) kunder USA . Perkundrazi ka pelivanlliqe Feminore Saliste te nje rrutullami me Strazimir ..Pse e rrisni pakenaqesine ndaj USA smiley

Dhe gjithe kjoe mbeshteturne perfundimine arsyeshem te PPU "rrisni Transarencen .kerkoni Info .Protestoni .

Sic duket LefKOPEJA eshtee vetmja InteliDjentene ate Grupim qe Informon smiley

Shume interesante .Po degjoja nje koment nga femije ( teen )  Shqiptare te Lindur shkolluar e rritur ne Greqi qe thonin  "Ndjehemi po aq Greker sa dhe Shqiptare !!!!!!!! Ata amerikane e Italiane nuk ikemilexuar .

Nje BRAVO e forte ideatorit !

Nuk e njohin Shqiperine ku jetojne shume komentues e politikane, dhe se kuptojne ne cfare derexheje jane gjonat, dhe jo vetem per armet e Asadit.

Dinjtitetin Shqiptareve e Shqiperise nuk ka per tja kthyer kurre asnje lider Shqiptar, hiqeni nga mendja. Dinjiteti do kthehet kur Shqiptaret te kuptojne rendesine e te jetuarit ne nje shtet qe ata ta respektojne e forcojne te parat. Te tjerat jane pordhe me rigon. Te gjithe politikanet tane keto 22 vjet jane trajtuar si politikane te dores se dyte bashke me ne.

Ka edhe injorance informative: Me kujtohet kur qe puna per tu fut ne NATO shumica e qytetareve  kishin pershtypjen e gabuar se Shqiperia do merrte ndihma financiare????? NATO u trajtua si arritje elektorale dhe jo si dicka qe ka fature per popullsine si sot por edhe ne te ardhmen.

Tironso ta thashe edhe me pare qe dinjiteti nuk e fiton me leke por me vepra dhe jo ulje kurrizi dhe puthje kembesh..E permenda Maqedonine pak me lart smiley

Po prandaj te them qe nuk e njef Shqiperine ti ose nuk je nga anet tona.

Nuk ka pas burre nene Maqedonia, si Ben Struga qe ne 1997 shperndante me Salukun arme Shqiptareve t ibinin njoni tjetrit, a di qe Beni sharronte per skrap nendeteset e pagume me gjak nga pensionistet Shqiptar qe sot kane pension per nje tas groshe e kafe turke???? U cove te protestoje zoterote se si shiteshin pronat e ushtrise shqiptare familjes se Salukut? Po pse ne Maqedoni ambasadori amerikon numeron votat???

Moternderuari me i pafajshem ne Ministrine tone te Mbrojtjes per pak shiti gjithe kompleksin Dinamo.

Dinjitetin ta jep shteti e jo pordhet e zhurmeshme. Por ne Shtetin na e kane shit me tender politikanet tane te nderuar.

Arto ti dhe une me ate shtet qe kemi toleru te katandiset ashtu jo kurrizin  qe do e ulim por ene Sumen do e cojme pak..

Une tragjikish Idriz po shohe se Shqiperia po perdoret si ushtarii pare i shahut  ne kete lojen SHBA & Rusi thejsht per hapje loje..dhe thone qe Obama se loz hic fare lojen e shahut dhe nuk ja di vleren figurave qe ka mbi tavoline. Rusi ne anen tjeter e ka loz bukur lojen e vet deri tani..Dikush mund te thoje furtune ne gote te ujtit..edhe une them se ajo giote uji plus furtunes do te kete dhe arsenikun apo merkurin brenda. Kjo ceshtje eshte pertej perferencave partiake dhe nuk mund te justifikojme shkaterrimin e radhes qe po planifikohet me Shqiperine pabreke qe na la plaku i marre i Vucidolit se nuk vemi gjekundi ashtu. Gjithe keto spekulime vec cojne uje ne makinerine e medias dhe e renojne me teper kete imazhin tone si destinacjon toksik. Une shpresoj te mbizoteroje llogjika dhe JO puthadoresia ne kete rast se behet fjale per te ardhmen dhe natyrn e vendit..le te shkoje Rama nje xhiro nga Qafemolla dhe ti jape zgjdhje atyre 82 toneve arsenik dhe merkur qe na ngelen si dhurate nga cmontimi i armeve tona...Harroi dhe Amerikani dhe OSBE ti jepte zgjidhje mbetjeve te cilat kane hyre ne sistem dhe po helmojne token(shkaterrimi i tyre eshte po aq i kushtueshem sa edhe shkaterrimi i vete armeve).Askush nuk e permend kete fakt tragjik..1500tone sarin..imagjino 7500tone mbeteje per kete vend kaq te vogel..Ku do vene? Edhe sa do mbaje me ajo toke?

 

atyre 82 toneve arsenik

Kane qene 35 ton dhe ka nje mbetje Jo 100% te demeshme , prej 15 tonesh ( jo 82) qe presin per tu perpunuar ne procese me te thella ose perdorime ne fusha te tjera smiley si pesticide ne Bujqesi psh tek  Kastraveci .

Art inderuar nuk kam aq mend te kuptoj sec fare Loje LUHET por me kaq sa kam thene kam pas Idene se i qendroj i beses Fjales ( komentit) tuaj pa u shperndare .

Qe t'ja lehtsojme Punen vetes me Konkluzione le ti referohemi nje thenie te M.Shehut ( per Liberalizmin ) si kapacitet qe ka Shqiperia per ta perballuar  Situata te tilla .

"Ne lame nje Transhe qe mund ta mbanim me nje skuader .Tashti do sakrifikojme Batalione te tera dhe shume veshtire ta marrim "

A deshem  Vete Integrim me Babsqapin ? Mos u merzit me krahasimin Ushtarak smiley

jane rreth 83 tone mbetje toksike si arsenik dhe merkur sipas mediave (shuma llogjike e propocjonit 1-5 te mbetjeve nga keto 16.5 tone arme) Sipas kablleve te Wikit, Withes shkruante se specialistet amerikane kishin vene re se fucite kishin filluar ridhnin dhe ja hidhte fajin OSBE e kishte harruar fare ceshtjen. Sipas specialiteve keto mbetje duhet te ruheshin ne ambjente te mbyllura,bunkere etj dhe jo jashte si ne rastin tone....Presin per tu perpunar thua ti keto mbetje toksike?..Nga kush? Kemi ne industri per ti perpunuar? A thame qe i importojme gjithcka? Perse nuk i ka thithur industria keto mbetje toksike?

jane rreth 83 tone mbetje toksike si arsenik dhe merkur sipas mediave....

Po per keto ngul kembe une o ART.... kush i fryn keto dhe pse ???? Ajo shifer qe te them une eshte e Raportit ZYRTAR te Drejtusit Shqiptar .Pastaj se cfare fryjne Mediat eshte njesoj si "mbjellja " e kesaj situate ku me se Fundi doli dhe Obi me mini Van smileyqe e kishte degjuar Ramen ti thoshte PO Kerrit gjate tridhjete minutave bisede !

Pastaj per verejtjet Teknike..jo Bunkere e Jo ambiente te Hapura..ato jane heqje nga Bytha e atij qe i ka raportuar ose "shiksit " ne proces smiley .Te tilla raporte "paraprijne " ndonje fatkeqesi rastesore ku ai del me detyre te zbatuar me"Ju Raportova" ....pa jo se JU qan barku per shkelje e neglizhim rregullash e Rregulloresh , qe po te  ishin shqetesuese ishin Vendosur Menjehere , te pakten nga Amerikanet qe moren pjese !

Ty te duket Cudi qe Urene e Mjeksit e perdornin Kooperativat shpesh ne Bujqesi smiley

Po ata po presin ,"se fermeret tane zotrie " te serave per kastravece sa ti marrin vesh cmimin .Po si duket trangujrt qe hane atje me "anekset ' e ketyre produkteve Helmuese Kimike jane me pak te kushtueshmesmiley

 

Ja po te sqaroj prape o Idriz se je i keqiformuar per sasine. Per kete ceshtje foli dhe vete ambasadori i OSBE Rauring, sot (E shpjegova ca me lart qe i ka ngelur topi ne fushe OSBE se per kete ceshtje) e sqaron si e zeza mbi te bardhe mbi 80 tone lende kimike te rrezikshme (si Arseniku dhe Merkuri)

 
Duke folur për punën e OSBE-së, Ambasadori tha se javën e shkuar ka përfunduar  paketimi i mbi 80 tonë lëndëve kimike të rrezikshme - të fundit të mbetura në mjediset ushtarake - dhe tani OSBE-ja po bën përpjekje për të siguruar fondet për t’i transportuar këto lëndë për shkatërrim jashtë vendit. Ai sqaroi se kjo është një çështje e ndryshme nga debati për armët siriane, pasi, së pari këto janë lëndë ekzistuese në Shqipëri- 

 

Digjo Art , ti fole per TONAT me duket dhe kishe dyshim se cdo behej me 82 tone mbetje te tjera duke bere edhe pjestimet ..apo JO ? .smiley Megjithate une nuk i hyj Fare Procesit sepse nuke di se cfare behet por "Paketim" do te thote ajo qe te thashe une ty ...Heqje ose zero rezikshmeri. ne ruajtje !

Ndersa per sasine ki kujdes se atje jane grumbulluar si VEND i specializuar sasi te tjera mbetjesh si Zhiva , besoj dhe e KUQEsmiley , arsenike e te tjera mbetje qe nuk kane Lidhje me LHL.

Gjithsesi une Uroj qe akoma me shume te kemi te dhena se "Djalli nuk eshte Politik " sic e paraqet lefKOPEJA me kete fatakeqin e saj handikapatin mendor Poetin smiley dhe perseri kembengul Protestoni per tu Njohur sa me shume me Procesin . Pa dengela Urra - Patriotesh ne vitin 2013 !

Ka ketu qe lexojne  kete Olen e LefKOPESE Poetinsmiley qe pret te shkruj une ndonje rresht ta perforcoje e bej carcaf me debilitete , se i duket qe Rama me Pyt MU smiley  Pa le ci raporton Endrit me nje ...Y ne fund i Dosjeve smiley qe ka dalluar Diktatorin ! E pse s'me qan moj shege ...thuj !

Keto jane lendet tona qe ngelen nga procesi dhe qe OSBE&SHBA kishin premtuar me kohe ti largonin smiley Kabllet e Wikit dhe mesazhet e Withers sqaronin qe kishin kohe qe kishin fulluar te ridhte Arseniku jashte fucive..Kane kaq vjet dhe askush nuk eshte kujtuar ti largoje qe ta kuptosh...Imagjino 7500tone mbetje te sarinit dhe sna mbetet tjeter vec tja hedhim valles

Tonat or tonat Jane smiley  por po flet per arsenik ...E kupton apo jo dallimin me LHL..... Pastaj kush ta tha qe jane Tonat ? Pse dele e di Babasqapin TI ? Ka qene Dhi dhe Dhi Mali me kreshta jo dhi Fushe !

Me fa po kemi dhe Dentist ketu .Arsenik perdoret edhe ne dentologji smiley

Po pra Arsenik, mbetje pas demontimit te LHL,..jane tonat deri sa ti kemi ne oborr te shtepise..Ate qe shkruajta me lart. keto jane mbetje nga procesi i demontimit dhe hidrolizes, lera pastaj helmimin qe do ti benin krejt ujerave te vendit...Jemi dakort dei ketu?

Jane rreth 83 tone mbetje toksike si arsenik dhe merkur sipas mediave (shuma llogjike e propocjonit 1-5 te mbetjeve nga keto 16.5 tone arme) Sipas kablleve te Wikit, Withes shkruante se specialistet amerikane kishin vene re se fucite kishin filluar ridhnin dhe ja hidhte fajin OSBE e kishte harruar fare ceshtjen. Sipas specialiteve keto mbetje duhet te ruheshin ne ambjente te mbyllura,bunkere etj dhe jo jashte si ne rastin tone....Presin per tu perpunar thua ti keto mbetje toksike?..Nga kush? Kemi ne industri per ti perpunuar? A thame qe i importojme gjithcka? Perse nuk i ka thithur industria keto mbetje toksike?

 

Vallahi pse nuk me duket aq i keq Saluku sot? ndoshta populli duhet ti jape nje shanc tjeter ta bitisi ate qe fillojismiley

Bravo!!!  Me zemer dhe shpirt jam aty dhe une! Keep going !!

Njerzit bejne shume mire te dalin, dhe dalin pa friken se mos i heqin nga puna! Ky eshte civilizim! Kam nje mendje qe deri te Premten do te zgjidhet nga do te marr ana e peshes dhe e presionit  te armeve te Sirise se Asadit! Po presionin ndaj qeverise mos e ndaloni, Jo arme kimike ne Shqiperi! Jo manipulime nga politikanet, te protestave! smiley

mire ja gjeten ketij Edi Drama, pa bere drame asnje gje se ben te hajrit

Mr drama queen + Mr $$$$$$$$ = toxic combination

Protesta eshte gjithesesi pozitive, thjesht si dukuri ne vetvete.

Kurse 'ambjentalistet' jane me te vertete per t'ju qare hallin!

Feruni, Xhemali, Guri e ca te tjere kane secili nga nje shoqate me nje anetar (ata vete), pesha pupel qe nuk i pjerdh njeri; po nuk u bashkuan, te pakten disa prej tyre, ne nje subjekt te vetem, kombetar, me peshe specifike me te larte, kot i kane keto beteja. 

Marko Bello me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, ish-ministri i Jashtëm, Marko Bello – hedh poshtë pretendimet se NATO detyron një shtet të asgjësojë armët kimike. “Ka disa ditë që disa të ashtuquajtur analistë po përpiqen të gënjejnë opinionin publik se gjoja shkatërrimi në Shqipëri i armëve kimike nga Siria “është një detyrim që kemi si vend anëtar i NATO-s”!

Kjo është gënjeshtra më e madhe, pasi NATO nuk ka asnjë lidhje direkte dhe nuk duket e angazhuar për këtë çështje. Na servirin pastaj Rezolutën e OKB-së, si detyrim për ne, kur ajo rezolute nuk është fare detyruese, aq më tepër që Izraeli i ka hedhur dhjetëra rezoluta të OKB-se në kosh, sahere ato i janë dukur se vënë në rrezik tërësinë e tij tokësore.

Pretendojnë se presioni na vjen nga SHBA, e cila ka rënë ne kurthin e Rusisë, duke pranuar ofertën e saj për “çarmatosjen ne mënyre paqësore” te regjimit gjakatar sirian. E vërteta është se SHBA, aleati ynë me i rëndësishëm dhe strategjik, nuk detyron askënd me pahir, por ka qene zelli i tepruar i drejtuesve te shtetit shqiptar, ai qe ia ka lehtësuar sikletin të gjithë atyre qe u bene pjese e zgjidhjes se problemit sirian. Kam parasysh presidentin, kryeministrin, partitë politike parlamentare, përfshi edhe opozitën qe fshihet si struci”.

“Përballe tyre është shumica e popullit shqiptar, i cili është ndërgjegjësuar për rrezikun e madh qe i kanoset nga një veprim absurd dhe foshnjarak i atyre qe i ka votuar për te qeverisur dhe jo shkatërruar te ardhmen e tyre dhe të fëmijëve te tyre. I fituari i madh: regjimi gjakatar i Bashar Al Assad-it, i cili bashke me Rusinë qe e armatosi me arme te shkatërrimit ne mase, sot kane rastin te zgërdhihen dhe tallen me shqiptaret, duke ia kaluar tokës se tyre helmet e tmerrshme kimike qe kishin destinacion krejt tjetër! Shumë mirë na e bëjnë!”, përfundon Bello.

Edhe ky e paska "Na kem fejsin e Bukit or tie " Amen .

Ne fund te Plenumit te KQ shoku Bello e mbylli me nje fjale entuziaste qe ngriti ne kembe te gjithe sallen me Brohoritje frenetike e Duartrokitje te stuhishme ...

 " regjimi gjakatar i Bashar Al Assad-it, i cili bashke me Rusinë qe e armatosi me arme te shkatërrimit ne mase, sot kane rastin te zgërdhihen dhe tallen me shqiptaret  "

smiley

Fort i ndercmi memedhetari idriz.kur keto arme qenkan aq pa rrezik pse shba i asgjesojne ne ishuj te larget apo ne zona te pabanuara?

Alba nje kerkese - pyetje e kam , pastaj do pUrgjigjem .

Pse e fshin korespondecen Historike time me dy Fantastike te PPU Azem e Shote Galica alias Gjemb e i Tredhur ? 

Ta sqaro vllaj tat vetem po me the nje Fjale cfare kupton me Rrezik ?  Sepse Rrezik perfshinte edhe perplasjen me asteroidin ? Biles rrezik edhe per SHBA! Nuk kerkoj shume vecse te lidhur me kete Rast jo me te gjith Rastet qe permenden kur lexon per LHL ...

Psh Hitleri nuk pranoi ti perdorte me gjithse Ju zune Tonelata te tera te magazinuara dhe kishte pervojen e LI ne Iper ! Pra e mbajti "rrezikun " vete smiley

luje like, boje trike. Eh mer xake, njala nuk eshte asigjo para teje

Pa Gjembin si biseda civile te qyteteruara ,  nuk ke ndonje Vjere kushedi , pervec asaj te te nderuarit Kryetar i Partise te te Tredhurve Mendore smiley

Megjithse dhe ajo ka difektin qe nuk kupton te lexumet por si dyshe e kompletoni .Ti kupton ajo i shtjellon ..Thirre !

Ti kupton ajo i shtjellon ..

dhe ti i ferkon.

O Gjembi, po te ishte Saluku sot Kryeminister ne kete situate, a do ja kish mbajt njeriu me protestu para ambasades amerikone, apo Do ishin shperbo armet kimike ne kete moment?????smiley

O Tironco, e kam thene si une si ca te tjere me perpara qe nqs do ishte Saluku KM, armet do kishin qene duke u shperbere tashme. Por nuk di pse mos t'ja ket mbajt njerezve te protestonin para ambasades Amerikane.

Tani, cfare lidhje ka Saluku e po te ishte, se une di qe KM eshte Eduku. Gjithashtu, ti e ke bere te qarte qendrimin tend qe je dakort me shkaterrimin e armeve ne Shqiperi. Po te ishte Saluku KM, ti do ishte dakort me shkaterrimin?

Ja paska fut Amerika vetes kur la me u zgjedh ky i PAVENDOSURI dhe te humbte BURRI SHTETITsmiley. Ene Arvizuja ska me u kthy ne shtepi se per nje cik demokraci nuk nxirret Amerika nga halli.

koko, edhe njehere: Po te ishte Saluku KM, ti do ishte dakort me shkaterrimin?
 

Edhe njehere: Nano, Saliu dhe Edi nuk kane menere ti thone sot Amerikes jo.

Une jam ai qe thote inshallah mbytet anija se sumen ne kena vite qe e kena shit. Por ndersa te 3 jane servile me te huajt, ndaj meje e teje Saliu mbetet gjakatari.smiley

Une jam gjindje pa shkolle. Pyetja ime kerkon nje pergjigje te thjeshte: po ose jo.

Nenkuptohet PO, zotni se nuk na i pyet njeri politikanet tane te gjunjezuar, po do i lutesha zotit qe kur te bonte kete pune Sala ta conte Zenin me pushimesmiley
 

Mos shkruj he dreq pa u konsultu me Kryetarin ! Shumee rrembyer je .Po keshtu demtohet Partia! Fol kryetar!

nashi idrizo aq e thjeshte nuku eshte.kur asgjesuan armet ne kimike ne atollin johnston u regjistruan disa incidente disa nga pakujdesia disa nga vullneti i allahut.

ne ishuj te larget apo ne zona te pabanuara?

e ke thene vete : se jane larg

u ngjalle mer xake, t'u ngjallen krymat. Eh bofsh hajer mer Assad!

O Art, hoxhe ishte ai qe fliste ne video?

Jo Kuazo eshte gazetar dhe fotograf investigativ Kosovar. Mos i paragjykoni njerezit nga paraqitja  ;  Ka raportuar per gazeta te njohura si Der Spiegel, New York Times, Sunday Times, Paris Match, Die Presse, The Guardian dhe Time

Me se fundi dikush mori persiper tu thote Shqiptareve per cfare behet FJALE por jo nga Ulerimes si Guri ! Te vjen ne ndihme Alba me zamete per te kuptuar perse dhe kur duhet ta perdoresh Rrezik .Po jo keshtu pa ditur asgje mbi TT dhe Procesin , ose sic dije mbi nivelet e radiacionit smiley*

Plus qe mos kerko specialiste sepse Kryetari i Partise nuk na lejon te dalim nga Vija . Ja dhe nje pasazh si fillim per ty dhe per me tej shko tek GSH ,  te pakten ate lexova deri tani teknikisht  te DOMOSDOSHME , per te mos i lene Urra - Patriotet te te mbysin me Ulerima ! Vetem se kij parasysh qe shume perfundime jane ne KUSHTE laboratrike qe eshte shume VESHTIRE te hasen ne Teren ! Kupto dhe ate qe " ti futesh ne Predha duhet ti marresh nga ene te HAPURA smiley qe eshte dhe procesi me i Veshtire dhe me me shume RREZIK smiley

Tretet mirë në ujë dhe në tretësit organikë. Hidrolizohet relativisht ngadalë. 
Ambienti acid e shpejton, hidrolizon......

 

Kaq  si hyrje se asgje nuk eshte sqaruar nga Gjendja Konkrete e tyre ..Leng ne ene , predha etj ...qe pastaj te percaktojme edhe Rrezikun smiley

Me vjen mire qe pervec Xakes me kater klase shkolle, paskan fillu me bubrru gjithe rilindasit e tjere ne blog. Kishin ca dite qe kishin rene qetesi. 

Nejse, une prap besoj ne fjalet e Ronit dhe te Graves, armet nuk do vine. 

Kush eshte Saluku nga keto siper Endrit, Se ai Rilindi gjithashtu e na u bo ambientalistsmiley

Keshtu funksiono demokracia koko, opozita perdor kauzat e rendesishme per te ardh ne pushtet. Edhe rilindasit perdoren plehrat si kauze, tani thane "kjo ishte loja". 

Ka fillu marshimi i Salukut drejt pushtetit prap thua i nderuar? U rehabilitua Saliu e u recikluan kaq shpejt hajnat e PeDes? Pa bo fare burg?smiley

Ah burgun mos ma kerko mua tani, a ka ardh shteti, ta coj shteti. Po Salukun mos ma perdor si alibi per te mos i bo opozite qeverise sa here qe gabon. 

+1

Saluku nuk eshte alibi, eshte realitet qe ndoshta ne bom gabim qe se trajtuam si burre shteti, apo jo? ndoshta sot do ishim me mire si thua? 2 alternativa kemi smiley

Jo mor shok, nqs Saluku do e kishte marre kete vendim prap do e kundershtonim. Fati e desh qe kete vendim e ka marre Eduku, kshuqe ate do kundershtojme. Meqe Saluku ka bo krime, fute ne burg, mjaft e permende ne blog. 

Po pse o zotni me censuron gamen e diskutimit, kaq keq ju vjen kur ju kujtoj se Saluku eshte shendoshe e mire ne politike, e ndoshta na bohet ene senator se eshte i afte me kontribusmiley

Mua me intereson gjithashtu te kuptoje se kush debaton per te mbrojtur vendin nga armet e helmimit ne mase dhe kush e perdor thjesht si nje stol per tju afruar tortes se pushtetit.

 

Ti me keshillon te mos lebetitem kur ne vend te mendohet si me dal nga ky hall ka Saluksa qe ferkojne duart si me ja fut Edushkes????? smiley

 

O shok, kjo teme eshte per vendimin per armet kimike. Hap teme tjeter per Salukun e i biem 24/7. Kjo qe ben ti nuk eshte deshire per te kuptu me ke debaton, se qendrimi im eshte aty e mund ta lexosh kur te duash. Kjo qe ben ti eshte diversion. 

Tani edhe une mund te thoja po kuptoj se me ke kam te bej, dike qe do me mbrojt Ramen deri ne infinit. Po nuk me behet vone fare per kete pjese, ketu qellimi eshte me ndalu ato armet. Kaq. 

Nese Edushka e bo kete gafe, normal qe do duhet me ja fut. Ca kuptimi do kishte demokracia nqs qeveria nuk do kishte frike nga pasoja e veprimeve te saj. Ti therrase mendjes, ta kuptoj qe jena shtet pa kapacitet per ate pune, e ti thote thanks but no thanks. 

ceshte mo kjo diversion, fjale e modhe me konotacion te luftes se ftohte.

Une nuk mbroj Edushken ne infinit sepse se kam ate fuqi, por kam te drejte te mbrohem vete si nga armet kimike ashtu edhe nga Saluku, e fatkeqesisht keto ceshtje koklaviten. Sidomos kur Edushka na gjeti ne NATO e nuk na futi ne NATO, nje detaj qe lihet ne harrese.

A do te jesh dakort ti te dalesh nga NATO nese sduam te permbushim detyrimet? Mos na e quani Edushken anti-amerikan pastaj?

Po pse kam pershtypjen qe futja e armeve nen mbikeqyerjen amerikane barasvleresohem me bombardim ??

Po nese do te kete me shume vende se Shqiperia qe pranojne te marrin pjese cdo te themi?

Njerezit kane sensibilizem te ndryshem sic eshte per ty qe ai helmi tjeter SB eshte me pak irritues.

Dmth ti po thua qe eshte gabim qe jemi ne NATO e duhet te dalim?

Une kam dite qe them qe popullit para se ta futesh ne nje aleance duhet ti shpjegosh edhe detyrimet. Por militantet e bejne veshin shurdh.

Po koncepti I PANGAZHUAR, I PA-ANSHEM pse u hodh poshte aq shpejte. smiley

Kishte nje lehtesim per ne qe kur u futem Lufta e Ftohte kishte marre fund, por e theksoj se ky problem detyrimor, nuk eshte as i pari as i fundit.

Gjembi jo cdo gje trajtohet po-jo, mire - keq, por peshohen te mirat e te keqijat. Kur te vijne te keqijat reflekton ne qendrimet e mepparshme.

Gjembi jo cdo gje trajtohet po-jo, mire - keq, por peshohen te mirat e te keqijat. Kur te vijne te keqijat reflekton ne qendrimet e mepparshme.

Flm per keshillen. Te thashe, une gjindje pa shkolle smiley

Nuk eshte shkolla por jeta qe te meson se cduhet te besh kur shkel ne mut.smiley

Kalove te NATO tani? Cili detyrim, cili nen? Pse nuk zbatohet nga te tjeret? Pak here eshte hedh poshte ketu ky argument idiot, qe nuk e di kush dreqin e shpiku?

Kush eshte argumenti i zgjuar? Qe Ne duam te asgjesojme armet nga qejfi apo per pak para? Si dukesh edhe ti je nga ata qe u fute ne NATO te shperbeje ushtrine se kufijte do nai ruaje NATOsmiley

Argument i zgjuar eshte qe asnje shtet tjeter i NATOs nuk po e merr persiper kete. Pra NATO nuk ka te bej ketu. Eshte k***llik edhe me e permend kete pike. Ose atehere me thuaj cili nen i marrveshjes e kerkon kete. 

Dikush ka bombarduesin, dikush aeroportin e dikush landfillin. mos u fut lne nje lidhje pa ditur se si mund te kontribosh.

Mu m' vje keq per kedo qe hyn ne Derstile por eshte drejta e gjithsejcilit te zgjedhe ! 

Ky fatakeqi Endrit me nje me nje po e ka nje ...Y ne fund alias Vs Poeti smiley i Lefkopese , mezi pret qe te beje debat me "sic thashe me poshte " ..do e them me lart ".... "pse ti themi dor e majte kur eshte nje gabim teknik dhe shume mire mund te quhet e djathte "..dhe mos ti hame Hakun di shume terma nga Ekonomia smiley

NATO mbase nuk eshte ne kete Operacion po duhet Kuptuar Njehere e Mire Detyrimet ndaj atyre qe te Futen ne NATO dhe moren Pergjegjesi Nderkombetare per ceshtjen Tone . Dhe ketu te ftoj te mos biesh ne debat axhamijsh qe duan te tjerrin vazhdimisht ..tjanut patjanut vitjanut repku !

Vecanerisht prej ketij me nje me nje po e ka nje ...Y ne fund nuk ke asnje perfitim sepse nuk ka nivel te shpjegoje asgje pervecse ndonje "Miratim" nga ndonje admin shtyje sa te mundesh qe te fillojne te numerojne Numrin e Komenteve smiley dhe t'ja jape" ''Y none sa shume komente "

S'ka asfare perse permendet NATO ketu pervecse nje strukture qe Garanton MBROJTJEN Strategjike ashtu si Aleati me iRendesishem Strategjik per ne ,USA .

Ue me rob shpije se tani e pash, endro pse i thu koko ti lebetitjes, mos te duket qe jom un? Tironso hiqe ate lebetitjen nga nicku se tironsat nuk lebetiten. 

Koko ndonje urdher tjeter ke???? Po ik re mbro me lebetitje ndon nje hurme a ide se kan per ta shnderru ne dyqon bulmeti a shtese pallati shpellaret.
 

Endrity; "....Nejse, une prap besoj ne fjalet e Ronit dhe te Graves, armet nuk do vine..." 

 

 Ndersa une besoj se do te vijne por pak, ndoshta 10-15% Nje 10% do t'me pelqente dhe mua te vinte. 

Kshu te behen protesta cdo dite, qe ta kuptoj palloshi i gjat, qe ne shqiperi ligjin e ben sovrani (smiley), dhe jo likja me fyllin, prandaj sa me shum njerez ne protesta. Dhe jo vetem ne tirane dhe elbasan, por ne te gjith vendin. Mos rrini ne shtepi tu ngrof vezet, po dilni per te miren tuaj, te femijeve tuaj, bashkshortes/bashkshortit tuaj , vjehrres/vjehrrit, baxhanakut etj ejt.
PERPARA PERPARA PER SA ME SHUM PROTESTA!  smiley

bravo pjesemarreseve ,e urime organizatoreve

duket sikur nje ere e re po fryne ne atdhe edhe pse ne prage dimri, duket sikur shqyptaret po fillojn te shkeputen  nga tuteli i partise .

Nuk mjafton ... duhet patjeter qe keto arme te mos vijne ne Shqiperi, PATJETER!!! Kjo nuk eshte ceshtje e ndergjegjesimit qytetar, eshte ceshtje e sigurise te jetes, te vendin te se ardhmes te femijeve. Nqs Naim Cili etj bythqira qe hedhin shashka ne publik kan deshire le ti cojne femijet e tyre per nje xhiro ne Siri, dhe jo te shesin mend neper televizione per jeten dhe te ardhmen e femijeve dhe gjeneratave te ardheshme te te gjith shqiptareve. 

naim eshte gaxhgaun smiley

Na ndrico pak cduhet te bejme qe keto arme te mos vijne patjeter.....

Ke degju ndonjehere per termin "civil disobedience"?

Civil disobedience ndaj Aleatit qe vete e keni idealizuar deri ne ekstaze??? Nuk e kam degjuar sidomos ne nje popullsi teresisht materialiste. Nuk them se eshte e pamundur por eshte e veshtire. sa vete kishe sot para ambasades amerikane?

Civil disobedience ndaj qeverise daj, asaj i kerkoj llogari une, se ajo do pranoj ne fund. Dhe une e kushdo tjeter nuk kemi idealizu askend, aq me teper deri ne kete pike qe kerkon ti. 

Presioni qe mund ti behet qeverise eshte qe te ngrije marredheniet me NATO-n nese vendimi merret diskriminues. Sapo ato ku eshte shkruar ne ca neni qe ne te shperbejme armet ne nje konflikt nderkombetar eshte lajthitje e avokateve te Kristalit. nje vend anetar mund te bombardohet nga nje vend armik i aleances pa patur konflikt direkt.
 

Presion qeverise per te mos marre ate vendim! Po e morri vendimin, kundershtim te forte qeverise. Nuk kam pune me NATOn une daj. Ketu eshte Eduku, as Saluku, as Natuku qe i mbaj pergjegjesite. 

Dhe une e le me kaq me ty se njerez qe kane hall me i heq barren e pergjegjesise Rames e ta ngecin diku tjeter, aq me teper kur nuk jetojne ketu, kane prioritete te tjera nga une ne kete mes. 

Nuk ke gje ne vije, me fal qe ta them.

Punen e ke me NATOn dhe Gjeneralet e NATOs qe do marrim vendim  ekzekutiv. Sa me shume ta fusni koken ne rere si struci aq me pak do e ndjeni eren rreth e rrotull. Edushken ta mbron NATO meqe e ke merak, sic ta mbrojti arvizuja ate burrin e shtetit.
 

Nuk do e vrasim jo. Liqeni ben atentate, ne jena njerez normal. Thjesht do i kerkojme te heqi dore nga ajo karrige qe nuk mbaka dot. 

Ne ate karrige per ceshtje madhore ulet Arvizuja, .....per problemet tona te perditshme eshte Edi. Ti me ke e ke?????smiley
 

Presioni ndaj qeverise ka qene fillimisht dhe vazhdimisht per te bere transparence me publikun. Qeverija kete transparence nuk e beri me publikun shqiptar por kur u pyet nga nje media ne France e ndjeu qe kishte per detyrim ndaj tyre te hapte goje. Vijme deri ne deklarata ministrash qe jane kontradiktore me vete ate qe thote kryeministri. Kjo eshte protesta, qe natyrshem ka marre dhe do marre forma te ndryshme ne pergjigje te injorimit qe i behet totalisht nga qeveria.

 

Ka 27 anetare ne nato, le ta ndajne ne menyre proporcionale midis te 27-ve dhe une jam dakort qe shqiperia te marr persiper barren qe i takon! 

+1 

Ja nje fjale me vend

Shqiperia s'ka asnje takat. Nese e lene jashte porte do i behej nder i madh!
 

Civil disobedience ndaj Aleatit qe vete e keni idealizuar deri ne ekstaze?

Reuters: Albanians angry with U.S. over Syrian chemical weapons

Autori i artikullit eshte shqiptar, por rendesi ka qe eshte publikuar ne Reuters.  Po ashtu, protesta sot vijoi para Ambasades Amerikane.  Ishte bere ndonje here nga keto?  Apo sefte?  Gjithesesi, I'm loving it smiley

A thu amerikanet nuk i tremben nji reagimi anti-amerikan ne te vetmin vend teresisht pro-amerikan ne rajon? shpresoj qe po. Me kto skandalet e fundit te pergjimeve ne evrope (po dhe me perpara), amerika duhet te veproje me shume kujdes, qofte edhe ndaj nji vendi ne dukje te parendsishem si shqipria

S'jam e sigurt per trembjen.  Por akoma kam shije te hidhet nga llogjet e Colbert & Co gjate dhe pas vizites se Bushit.  Keshtu qe keto protesta jane edhe permiresim imazhi.  

Kjo eshte shenje pozitive! Flm per linkun Monda!

  Rrofte PPU smiley

Po Fjalen e urte : Shqiptare duajeni atdheun si Ameriken, para sa vitesh e ke degjuar.

Ajo qe sndryshohet eshte inkoherenca: nuk ka aleance pa detyrime te cilat behen te detyrueshme heret apo vone. Ka ardhur koha qe te mos sillemi si femije te rritur por adult te pergjegjshem. 

Pa pyete te atin e Bramatit ne i kemi permbushur "detyrimet" e aleances.   

Monda, ti beson se Shqiperia ka permbushur kontributet ne Aleance kundrejt benefiteve qe ka pasur deri me sot? perkrah cdo obedience civile POR ME SHUME DUA TE VERTETEN.smiley

 

perkrah cdo obedience civile

Lapsus e ke kete.  Dhe frojdian per koke te Frojdit.  

Carmatimi i armeve te Sirise eshte para se gjithash iniciative me rezolute OKB-je.  Mbi rolin e NATO-s:

On Syria, Breedlove held out the possibility that NATO could play a coordinating role in eliminating chemical weapons although no request had been made for it to do so.

Several NATO member nations had independently offered to help eliminate the chemical weapons stocks, Breedlove said.

But most of those countries wanted to know who would provide transport, who would protect their experts and who would coordinate the operation, he said.

"Several of our nations who are offering (help) are seeking the kind of things that a larger military command-and-control structure would provide, but again at this moment there is no call for ... and no planning for a larger NATO mission," he said.

Kur do te bejne ndonje `rezolute` te ndalojne prodhimin e armeve kimike, dhe zgjidhej shume mire ky problem!smiley

Nja dy shenime shkurt per kete:

E para, s'eshte vendim NATO-je, s'u eshte kerkuar akoma teknikisht nga OKB-ja. Pra shkurt, detyrime NATO-je s'kemi. 

E dyta: "Several NATO member nations had independently offered to help eliminate." Emra s'ka, por mbase s'e kane bere vete kete procke. 

Nuk eshte kopsitur ende Monda, SHBA eshte donatori kryesor i OKBs, dhe sigurisht qe do perfshihet NATO.
 

dhe sigurisht qe do perfshihet NATO.

Ne nje mungese te tmerrshme faktesh, pse mos te merren parasysh faktet qe dime?  

NATO-ja nuk eshte perfshire deri tani, pra nuk ka rezolute, nuk ka vendim per nje mision NATO-je.  Flasim ne ate pikepamje kur te kete.  Gjasat per nje mision te kordinuar jane shume te pakta sepse Franca, Britania, Norvegjia jane shprehur kunder.

Atehere cfare mbetet?  Shtete individuale qe jane ofruar apo u eshte kerkuar "ndihme."  Keshtu qe diskutimi perbrenda parametrave te NATO-s nuk ka vlere. 

E ka hallin diku tjeter ai, mos ja ver re. 

Po jo me Endrit, se nuk kam hall te mbroje Edushken. Ate e ka NATO ne sqetull e spyet per mu. thjesht po mendoj me ze te larte.smiley

Mungesa e fakteve eshte praktika e vendosjes para faktit te kryer.

Monda, ndoshta adhurimi per Aleancen Atlantike dhe diabolizimi i pushtetit periferik, jua ben realitetin me te pranueshem .

A nuk ishte dhimbshme kur opozita tundte flamuret e NATOs dje dhe akuzonte KM pse nuk eshte transparent? Ndersa Kryeministrit i kane vene TAPE ne goje ish-Kryeministrit i kane shkruar sa shume mund te protestoje ose deri ku duhet te protestoje.

Tragjike.
 

ndoshta adhurimi per Aleancen Atlantike dhe diabolizimi i pushtetit periferik, jua ben realitetin me te pranueshem .

Hamendesim pa fre.

A nuk ishte dhimbshme kur opozita tundte flamuret e NATOs dje dhe akuzonte KM pse nuk eshte transparent? Ndersa Kryeministrit i kane vene TAPE ne goje ish-Kryeministrit i kane shkruar sa shume mund te protestoje ose deri ku duhet te protestoje.

Po hic se me interesojne keto per momentin.  Pak si pa lidhje. 

Shkurt e qarte, tani qe shkruajme NATO-ja si organizate s'ka asnje lidhje me kete ceshtje, dhe me hallin tone. 

Gjithashtu hamendesoj se Fati yti e i imi varen nga ato qe ste interesojne, si pershembull heshtja domethenese e Kryeministrit dhe sikleti i ish-Kryeministrit per tu cjerre.

Une hamendesoj qe edhe per Gerdecin, opozita e atehershme eshte qetesuar nga BIG Brother. Momentin qe do e kuptoni se sovraniteti i Shqiperise eshte inekzistent aty fillon clirimi. Une hamendesoj qe bisedime te fshehta jane ndermarre te pakten qe perpara nje muaji midis pushtetareve tane dhe aleateve. Nuk do te jeme kurre ne gjendje ta dokumentoj. Hamendesoj se NATO do jete e gjitheperfshire por sipas terminologjise qe PR e saj do formulojne.

Ti je ne te drejten tende ta zgjerosh gamen e diskutimit.  Sa per koincidence eshte ne redaksi nje esse e Arian Lekes per floten detare, per t'u publikuar me vone.  Ndoshta aty do ishte sfond/teme me e pershtatshme per te adresuar disa nga hamendesimet/shqetesimet qe ke ngritur. 

Ajo qe po them eshte se media, shoqeria civile, Parlamenti etj kane te drejte te pyesin Qeverine specifikisht, sidomos pas "Askush nuk duhet ta harrojë se jemi anëtare të NATO-s" te Kryeministrit, qe Shqiperia, te pakten ne aspektin ligjor, nuk eshte nen asnje detyrim karshi NATO-s sepse nuk ka rezolute, vendim te koordinuar te NATO-s.  Domethene qe te pakten publikisht Qeveria nuk mund te perdore NATO-n si alibi. Kaq e thjeshte.  

Alibi per cfare Monda? Kane ardhur armet dhe po shperbehen? Publikisht NATO a ambasadori amerikan nuk jane deklaruar se Edi eshte duke shpikur biseda a takime a plane sipas qejfit?

Media ka qene e heshtur ose e shitur, shoqeria civile ne Shqiperi duhet te linde, dhe pas lindjes te zhytet ne uje te bekuar se o ka qene e shtypur deri ne rreze o e korruptuar nga qeverite, parlamenti nuk ka cfare te shprehe per mua publikisht duke pare udheheqesin e opozites dhe pozites.

Une habitem se pse po shkaktoj pak habi te peshqit kur them se ne duket sikur bejme zgjedhje, dhe bejme zgjedhje por per ceshtje madhore ne nuk kemi ze apo peshe sepse prej vitesh me mirebesim apo pafajesi kemi dorezuar sovranitetin tone tek nje grupim i madh politik. Politikanet tane jane te rendesishem per ceshtje dytesore por nuk jane aktore te rangut te larte nderkombetar apo me keq spostohen lehtesisht jo thjesht per faj te tyre.
 

Benifiteve??..C'benifeteve or derman, ti ska as ushtri dhe as froca ajrore..Ke thjesht nje kazerme rekrutesh qe i perdorin per te ruajtur bazat e Kandaharit..Ne anen tjeter fqinjin tone Grekun e ngjeshen me armatime deri ne dhemb

Politika Shqiptare e jo vetem Saluku, keto 23 vjet, demilitarizoji forcat Shqiptare, i pakesoji ne minimum, dhe dorezoji sovranitetin tek NATO.

NATO u be garanti i kufijve tane dhe parandalues i ndonje konflikti lokal te mundshem. Buxheti per ushtrine u be qesharak, dhe forcat tona te armatosura nuk jane te mjaftueshme as per te perballuar emergjenca natyrore.

Shqiperia me dashakeqesi a pertaci u trodh ushtarakisht keto 22 vjet, dhe eshte e varur apo dependente qofte edhe per emergjencat minimale tek vellau yne i madh.

Ndersa Greqia ne krize por ushtrine nuk e preku e ironikisht ruan kufijte tane ajror nen kuadrion e NATOs.

Doni me shume per minimizimin e rolit te shtetit Shqiptar????smiley
 

aleanca me me te fuqishmin nuk eshte asnjehere e sigurte!

 

tironci, 

duhet dalluar çfare eshte nje aleat( qoft edhe idealizum gjer ne ekstaze) dhe çfare eshte nje vasal ,mandej gjerat edhe zgjidhen , edhe pse veshtiresisht 

Alto, i modhi ka bombarduesit e i vogli ka landfillin.

 

Sa me shpejt te sqarohet popullsia aq me e kujdeshme do te jete ne te ardhmen.

peshperitet se nji sheshi ne nji qytet te rendsishem shqiptar, do i vejn emrin e Assadit, si falenderim per reagimin e fundit duke ndryshu qendrim. Po mund t'ja vejn edhe naj rruge ne kamez, ala nuk eshte vendos

wow! Shqiptarët demonstratë anti-amerikane smiley. Tani veç të mësoni greqisht ka ngelur.

 

Kur ne bojshim protesta anti-amerikane, greket i bishin moces me luge!

aha, këto në shah quhen "odd games". Duhet me të fal të paktën një torre për ta konsideru lojën.

 

e harroj ai,` rrezikun anglo-amerikon` kur greket ndertonin bazat e amerikonit dhe u kenaqeshin dhramive smiley

Dhe te majto-anarkistet greke benin demonstrata kundra bazave por cekun e asistences e merrin me qef te madh.

Dhe tani ankohen pse nuk vazhdo ceku. 

Nejse, minor details. 

po edhe greket prej atyne fiseve te egra ne somali kan mesu

Ca ka ndodh? Sa me shume informohem per kete pune,aq me shume nuk kuptoj,e kam fjalen se ka shume kaos,nga ata qe drejtojne protesten se nga qeveria e di qe u shpeh se asgje s'ka ndodhur deri tani..

Shume i bukur artikulli. Imagjino tani, kane shpreh shqetesime Greqia, Italia e Maqedonia, ndersa ne bejme trimin. 

Kur shoh Salen, trimi i shekullit, miku i betuar i SHBA-se qe del dhe flet kunder armeve kimike, te vjen me te vertete per te qeshur. Servilizmi i tij eshte i pakrahasueshem. 

nje pietje kisha;

Ku jan intelektualet e medhenje te kombit?

ata intelektuale qe na bejn peticione (kunder rishikimit te historise, kunder tre ligjeve etj etj) sa here i urdherone partia e majt apo e djathe,por jo kur helmi vjen ne atdhe por me lejen e partise kesaj radhe !
Pse nuk bezajne intelektualet tane me tituj te larte? Pse nuk bejn edhe kesaj here nje peticion kunder armve kimike? intelektuale shqiptare o EUNUK i mjere !

Intelektualet shqiptare jane edhe miqte e Rames...

e kam bere nja pese here per te gjithe familjen.

Po atehere pse duhet te krijosh dhe nje peticion tjeter?

Nuk e di me ke e ke por une e kam krijuar para atij me 20 000 firma. Pse mos te krijojme sa me shume peticione. 

Sepse bashkimi ben fuqine smiley

Nje kryeminister te tille, ne nje vend normal jo vetem qe do ta kishin rrezuar nga pushteti, por do ta kishin mbyllur ne psikiatri.

Ka dite qe njerezit jane te shqetesuar, jo per dokrrat e koalicionit te ngjalave, por per jeten e tyre, kryeministri i 2 mije lekshit del e flet ne menyre aq te papergjegjshme sa nuk do kishte guxuar ta bente edhe babai i tij shpirteror Enver Hoxha.

Opozita politike dhe parlamentare, opozita jo parlamentare, shoqeria civile e organizuar, qytetaret ne pergjithesi kerkojne sqarime, gamori Rama qe kapi postin e kryeministrit me 2 mije leksha, del gjoja te flase si politikan e shtetar i rangut global qe medemek di te fshehta qe nuk thuhen.

Opozita, shoqeria civile, qytetaret nuk po kerkojne te behen publike diskutimet e dokumentat sekrete te Natos, po kerkojne shpjegime te qarta per armet kimike.

A na eshte kerkuar zyrtarisht kjo pune?

Kush e ka kerkuar?

Pse e kane kerkuar?

Cfare jane garancite dhe mundesite nese po na kerkohet?

Cfare vendimi do te marre qeveria shqiptare? Pse? Dhe te mos tallet me njerezit ne kete menyre qe njehere del nje idiot nga Franca dhe thote dy llafe, pastaj del gomari i madh ne Tirane Rama e flet per aleance me Ameriken nga Afganistani e deri te armet kimike, sot del po ky gomar dhe thote qe s'kemi gje per te thene!

Me ke tallet ky?

Nuk u mesove me talljet e pushtetareve? Del Sala pa pike turpi dhe thote qe eshte kunder. Ai kunder!!!!

Jo, shoqeria civile sot kerkon mos importimin e tyre. E kena marre vendimin. 

Opozita do te kete me shume informacion, po nuk ka thene gje per po ose jo.

Ky eshte problemi, nqs parashtrohet kjo çeshtje ne parlament, PD dhe PS mund te marrin vendimin e  importimit te tyre ne vend. Referendumi eshte e vetmja arme qe mund te kemi.

Ore vendimin mund ta marrin, por te pakten te na sqarojne. Nje poltikan merr vendime edhe qe kane kosto por del e sqaron publikun, nuk ben lojra me njerezit.

Shif ti ke te drejte me hallin e dyte, po une e te tjeret e kemi te halli i pare. 

Politikanet  shqiptare jane specialiste per lojra.

Sic na sqaruan per Gerdecin, psh.
 

Po ate vete Berisha nuk e dinte qe ekzistonte, apo harrove 

O "shoqeria civile" (po kur u bone ti shoqeri civile?), per mos importimin jemi te gjithe bashke, por ky po tallet me njerezit dhe kjo eshte dy here e keqe. Ty mesa duket nuk te ben pershtypje se ke hallin te shash Berishen.

Shoqeria civile eshte pak e dobet me sa duket. Pashe me shume njerez nga 40-eta e siper. Te rinjt mesa duket o flejne ose jane ne shkolla dhe universitete. 

Po kane frike disa te dalin se ka nga ata qe te numerojne ne proteste, dmth. Merren me biografine tende, aktivitetin tend, bidnjet e tua dhe ne fund te kategorizojne tek qytetaret e mire dhe tek ata te keqinje.

o grup, po ti nuk ke lene biografine e asnjonit pa bo gjithe kto jave, nipi i filanit, kunata e filanes, xhaja apo vjehrra e x-it, mbesa e y-it...
Merre cik shtruar se kshu si e ke nis kan per te rene baterite shume shpejt

Mu me permend gjyshin komunist, nuk e di ca dreqin kujton se ka gjetur 

mos t'i bijm kot ne qafe, mbase ashtu i ka udhzimet nga lart

Po ca te rinjsh mor lal, mesuesit e te rinjve jan naimet, artan hoxhat, hasimjet etj syresh.. 

Po normal, edukata merret nga prinderit dhe mesuesit. Kemi shume mangesi ne kete aspekt. 

Ja dhe Mero e shkrehu pushken serisht por si gjitmone me fishek manover kur behet fjala per Ramen

O Arto, ca thote Mero mer burre? Rama thote nuk e pyet fare partine kur merr vendime, biles kenaqet kur i shef ata te suprizuar e te cuditur nga vendimet e tij. Mua ca nuk me kane share kur kam thene kete gje ketu. Nejse, devijim i shkurter nga tema. 

p.s me pelqeu dhe ajo pjesa ku tha "te mbrosh Ramen si individ eshte e veshtire, ta mbrosh kur nuk e ke idene se ca mendon e pamundur". I ka vene tere ministrat e deputetet ne hall, nuk postojne asgje. Edhe Luani i Myzeqese eshte zbutur, edhe tani merrej me postimet e Berishes rreth armeve kimike, po se ca mendon vete ai apo mazhoranca nuk thote gje. 

Fishek manover ne thelbin e problemit..Mero ankohet ne komunikimin e Rames me miletin deri ne ekzaltimin e ceshtjes por kur vjen puna tek thelbi i ceshtjesh(elefanti ne dhome, pra llogjiken e ardhjes se armeve) i fut llustren direkt smiley

natyrisht e mbushi opinionin me gjithë frikërat pagane të shqiptarëve nga skema e kundragazit. Është i njëjti popull që e merrte seriozisht se do ta përballonte luftën kimike me kundragazët e Enver Hoxhës, që është në panik me të drejtë, edhe pse thuhet se neutralizimi i helmeve do bëhet nga ekipe speciale të NATO-s

Po normal pra, kete po te thote. Edhe une qe du me e mbrojt Edi Ramen nuk di ca te them - po thote. Mero do mbroj cfaredo vendimi te marre, si po si jo. Nqs ai vendos per po, Mero do jete nje nga ata qe do i duhet te amortizoj inatin e popullit. 

Prandaj nuk e ka hallin te vendimi, e ka hallin pse e ka lene deri ne kete pike. 

Ta thashe une, ti merr dozen te Meroja dhe vjen ketu. Po nuk te vjen turp qe citon Meron?

Nuk po e citoj mor poet, po perpiqem ta thjeshtezoj pak qendrimin e Meros. Me i qete. 

Më shkriu ai shqiptari me zakonin e miqve për të çuar dhurata.smiley

Eeee, e paskan fshire ate pjesen e komentit kur flisja per amatorin Fuga qe kujton se qeverisja eshte fushate dylekshe pr, edhe kur behet fjale per helme.

Amator nuk mund t'i thuash por firaun po!

Ore Fuga me shume se kaq nuk ka ca ti bej kesaj situate. Te mos ishte per Fugen, Ramen do e kishte marre perpara historia me kohe me nervat qe ka. 

Faktikisht Rama ka nje dreq prirje "fondamentaliste" Ai synon t' i rafshoje te ndertuarat ne kundershtim me gustot e tij dhe ti beje nga e para... Tip anarkiste ne fakt...

Thuaje me thjesht: eshte diktator! 

Jo se eshte tip friksi.Nuk e ben dot ate rol.Nuk do i themi ato qe nuk i ka ...

do e pastroje vloren do e beje si shpirt... ti cke, ke ndonje ndertese pa leje?

Nuk po mohoj kete. Ne fakt po them te njejeten gje. Fuga eshte ai qe i thote Rames te dale dhe te flase brockulla here me aleanca e here se nuk ka gje per te thene. Kjo vetem sa po e agravon situaten se nuk mjaftojne helmet por duhet edhe tallja e Fuges, nje amatori qe do te beje pr dyleksh edhe kur njerezit me te vertete jane shqetesuar.

Rama said authorities in Tirana were "discussing" with NATO partners the possibility of destroying the arsenal, adding any decision made would be communicated to the public and the parliament.

 

Degjoni, çdo vendim qe do merret do ti komunikohet publikut. Kemi  shpetuar!!!

demonstrata infermiereve osht kjo?

Gjynah,nje keq menaxhim shembullor i ka bere qeveria kesaj ceshtje! Vetem me kete qe po bejne, i nxorren bojen te gjitha atyre zbukurimeve qe bene neper kryeministri. Deri tani bene qe 1.shqiptaret te kene me inat amerikanet,2.te krijohet pershtypja se ne jemi nje vend qe i themi "po" cdo gjeje. 3.zgjerojne distancen ndermjet pushtetareve dhe popullit,4. vene ne dyshim sinqeritetin e premtimeve elektorale 5. bie miti ismailqemalesk,6. do demtojne marredheniet me vendet aleate,sepse qartazi i kane dhene nje premtim qe Normalisht s'duhet ta mbajne,7.tregojne nje lloj paaftesie per te menaxhuar situata qe nderthurrin 3 dimensione; interes kombtar te brendshem,marredhenie me pale te treta per interesa afatgjate,raport pushtet-popull.

ky artikulli i mezzogiornos, mgjse i dates 9 dhe kryesisht riciklim i njoftimit qe dihej, mund te japi 1 ose 2 indikacione se pse akoma nuk eshte thene llafi perfundimtar (qe nderkohe kerkon dhe miratimin perfundimtar te Assadit)

smiley

Art, une s'e di sa e vertete eshte ajo qe shkruhet ne ate artikull, sidomos kur nuk thuhet asgje se nga ka dale ky lajm.

Shpresoj te jete mashtrim por ja kam shume friken se mund te jete e vertete..N q se e ka bere kete Rama do te ishte de fakto vetevrasje politike.

Po c'hero mo Art. Nqs ka nje njeri qe Meta nuk ja prish dot eshte Arvizu me amerikanet nga mbrapa. I kane dosjen atij, per te mos thene kane shpetuar ata nga video dhe per ta shfrytezuar me vone. Ishin ata qe e perdoren per te bere dhe rrotacionin nga sa eshte peshperitur, pra kerkesa e tyre per te kaluar majtas. Ti kujton se do i kundershtoj Meta? Si ceco do votojne tere LSI-stet ne parlament. 

No way! Thjesht per faktin qe mbikalohet Presidenti nuk e besoj dot. Po nqs vertetohet deri diku do ishte e tmerrshme. Ua dergova ca njerezve qe punojne ne media, te shof nqs vertetojne dot pjeserisht lajmin apo burimin. 

Mban mend sa here u anashkalua Bamka nga Sula dhe Kokelopa? Rame Kimiku nq se e ben do te thoje do perdori shabllonin e aleatit strategjik Atlantikor

E tmerrshme!!!!!!!!

shpresoj te jete mashtrim

Gjembo ndalohe hedhja e trakteve dhe fletushkave armiqesore!

Une e pash kete titull para disa oresh por nuk e mora seriozisht. Shpresoj te pakten te mos jete lajm serioz.... megjithse shume shqetesues sepse si merr guximin nje gazete te botoje dicka te tille pa pasur nje fare sigurie? 

lol, po boll budallalleqe po themi ne ketu. Nuk ka pse ti shtojme nga site te tjera. Aq me teper qe jane akoma me te papergjegjeshme se keto qe thuhen ketu.

Artikulli eshte kunderpergjigje ndaj Meros, prandaj ja dergova Artit. 

smiley më duket se qenka ky deshzoti  ynë 

!

smiley

dy komente qe gjeta ne nje blog  qe shkruante per importimin e armeve kimike ne Shqiperi: 

> albania = dump site

> Albania is Europe's toilet

 

Shumë pak shumë pak për një çështje kaq të rëndësishme. Kjo tregon strategjinë dhe taktikat e e dobta të organizatorve që mua më duket sikur shtyhen nga qeveria.

Nqs se  nuk kuptohet kjo si një çështje për zgjidhje ndërmjet  shoqërisë nga njëra anë dhe qeverisë , opozitës e parlamentit nga ana tjetër nuk mund të ketë pjesmarrje dhe mbështetje masive mgjts të gjithë janë kundra.

Pse taktika të dobta : organizatorët bëjnë fjalë pa u menduar fare (e pa asnjë fakt) sikur në  Shqipëri do të sjellin të gjithe arsenalin kimik të Sirisë gjë që teorikisht e praktikisht është e pamundur;( Por shumica se besojnë kte) në vend që të flasin dhe për rrezikshmërinë edhe të disa dhjetra tonëve. Kur të dali se do vinë vetëm disa dhjetra ton ath të gjithë do lehtsohen aaaa për kaq pak bënë gjith at zhurmë kta ambientalistët.

Parrullat a slloganet bajate " e duam shqipërinë më shumë se amerikën" a "Ta duam atdheun si kryeministri amerikën",  habisin dhe kosmopolitin më të çmendur (nqs ka në shqipëri smiley) e largojnë mbështetsit e çështjes.

Krahasimi me importin e plehrave ose quajtjen e ardhjes së  armëve për shkatrim si import plehrash   shkaktojnë ilaritet tek ata që e kuptojnë problemin dhe mbështetsit paksohen. 

E paraqesin sikur amerika ka detyruar apo do detyrojë qeverinë për një akt të tillë , duke paksuar mbështetsi nga ata që mendojnë se qeveria  amerikane  nuk është aq e papërgjeshme sa  të shpëtojë Sirianët nga AK e të mbysë shqiptarët.

 Dihet shumë mirë se vendimet për armët kimike të Sirisë do ti marrë Organizata pë shkatrimin e armëve kimike e bakteriologjike (çmimi Nobel për paqe 2013)dhe shteti shqiptar do të përgjigjet sipas kapaciteteve të tij realë. Ata duhet ti drejtohen kësaj organizate për ti treguar mungesën e kushteve që ka Shqipëria në kte fushë.

OKB nuk i ka dhënë asnjë mandat NATOs në këtë detyrë (ndoshta më vonë)

 Hala nuk është zgjithur çështja ligjore e transportimit të këtyre armëve (konventa e ndalon)

AKIP pothuasje nuk punon fare në terren e në të gjithë vendin.

AKIP dhe emrin duhet ta ndryshonjë në O-JO-AK.

Ja pse më duket se AKIP nuk e ka seriozisht kte punë e prandaj s'ka mbështetës.

prizreno...besoj se nuk je kaq naiv most ta kuptosh se shahu lozet gjetke dhe Organizata pë shkatrimin e armëve kimike e bakteriologjike eshte thjesht nje gur shahu ne kete loje komplekse SHBA-Rusi..Cdokush po perpiqet ta mbylle kete ceshtje shpejt e shpejt dhe me fonde minimale....Kohet e fundit SHBA&Nato i refuzoi ndihme me mjetet e transportit per keto arme Asadit

Sa per rritjen e antiamerikanizmit une e shohe si nje evolim te shoqerise shqiptare dhe shkeputje nga "tufezimi", naivitieti foshnjor kundrejt SHBAve dhe realitetit politit...Welcome to the fucking 21 century!!

Tufezimi i plakave pensioniste te dashuaruara me Salen. Cfare SHBA-je? !! CIA amerikane mbeshteti Sadamin te sulmoje Iranin me arme kimike ne luften Irak-Iran. Kjo pra eshte politika e jashtme amerikane.

Kohet e fundit SHBA&Nato i refuzoi ndihme me mjetet e transportit per keto arme Asadit

Kjo tregon atë që them  se çështja nuk ësht e thjeshtë  e për sa kohë NATO refuzon qeveria s'ka më shumë detyurime se të gjithë antarët e tjere që kanë nënshkruar Konventën.

Unë nuk shoh asnjë rritje antiamerikanizmi veç disa qindra persona (në % më pak se në amerikë) dhe e shoh fryrjen e kësaj si taktikë të gabuar të AKIP. Nuk shoh as "tufzim" foshnjor; nuk gjykoj në bazë të servilave që shkruajnë e "për antiamerikanizëm" ashtu siç sozi të tyre  flisnin për "antisovjetizëm", "antijugosllavizëm""anti kinezri ". qëndrimi shoqëror shqiptar dashamirës ndaj amerikës dhe politikave të saj ësht normal por dhe diferencues.

Jo, ësht politika shqiptare qeveri+opozitë + parlament që i duhet bër presion dhe jo amerikës me antiamerikanizëm.(ka parë amerika dhe demonstrata milionshe dhe për at punë s'ka lujt nga istikami ; kujto demonstratat italiane për ndërhyrjet në Kosovë e kundër bazave ushtarake , apo antiamerikanët grekë kundër bazave por ato aty qëndrojnë.) 

 

Puna eshte e rrezikeshme sepse SHBA&Rusi kerkojne thjesht ti heqin nga Siria keto dhe ti plasin diku dhe te shkaterrohen kure te shkaterrohen smiley  

Kur nigjoj tan ket histori me kujtohet shprehja; qi Prift e laj katuni..hahahaha hajde qeveri hajde smiley

Art më vjen keq që i thjeshtëzon problemet.Si mund të kërkojë amerika thjesht ti heqë nga Siria kur me një bombardim i shkatron kto armë nqs nuk do mendonte për sirianët dhe po kaq "thjesht mendon të helmojë" shqiptarët dhe Shqipërinë. Kaq të papërgjegjshëm i quan ti? po shtetet fqinjë Greqia e Italia do heshtin para kësaj.      Nuk ka kushte shqipria as për 100 ton jo për 2500 ton, as për depozitim e as për shkatrim dhe NATO e amerika e dinë më mirë se qeveria shqiptare. 

Organizata për shkatrimin e armëve Kimike është organizatë e fortë për deri sa ka detyruar rusin dhe amerikanët të shkatrojnë arsenalin e tyre kimik dhe ka mbështetjen e të gjithë shteteve dhe të amerikës.

Po jam dakord qe fajin e ka qeverija qe ka per aleat terroristin me te madh ne bote.

Dihet shumë mirë se vendimet për armët kimike të Sirisë do ti marrë Organizata pë shkatrimin e armëve kimike e bakteriologjike (çmimi Nobel për paqe 2013)dhe shteti shqiptar do të përgjigjet sipas kapaciteteve të tij realë.

 

Nga e di ti qe do behet nga ajo organizate? Dhe pse shteti shqiptar duhet ti pergjigjet sipas kapaciteteve te tij kur populli nuk i do armet kimike ne vend? 

Se këshilli i sigurimit ka caktuar Kte organizatê të OKB e cila po verifikon dhe merr në dorezim armët por me një lajm të një gazete ruse që e quan të kryer punën nuk mund të hudhen të gjithë në "zjarr"

"Just when the issue of chemical weapons [in Syria] is hot on the international stage, in France we have many that have been around for almost a century and were never destroyed (...) France wasn’t able to do it, so I don’t see how Syria could do it"

http://www.france24.com/en/20131112-fran...

Duhet kallur flake kryeministria nese ky bashibozuk na e ben kete gjeme. Kane per te na mallkuar brezat nese nuk bejme dicka ne sot.

o magar, kur thuhet "duhet kallur" nuk ka nevoje per "flake" mbrapa, se nuk kallet n'salce domatesh. kokerr loqeje smiley

per mendimin tim modest, si nje perkrahes i vogel i opozites se madhe, tani eshte koha qe opozita te marre qendrim zyrtar per armet kimike dhe te dale ne balle te protestave kunder qeverise. Mund te prese ndoshta edhe per interpelancen me Ramen, por s'duhet zgjatur me shume se armet jane te dera.

per mendimin tim modest,...

E nderura LefKOPE ! Nuk duhet te harrije deri ketu sa te nxisje Poetin smiley te permende fjalen mendim . Ai mund te vazhdoje te flase sa te doje ,  por jo per ceshtje qe kane te bejne me te Menduarit e njerezve ! Poeti smiley ai qe ti i shtypje Butonin dhe nxirrte ze ..ka mendim biles edhe Modest ??? .. 

Ose indirekt ke pranuar qe pjella Juaj Poeti smiley i eshte nenshtruar nje Operaciuni spetakolar te riaftesimit te nje Truri Amorf te zgerlaqur , per ta shndruar ne nje mase te bardhe  qe ka Mejtim ...e  prodhon Mendime smiley

Kete na e ke mbajt Sekret si Qeveria Pocesin e shkatrrimit te Armeve Kimike .

Hanibali tek Portat ! Pata nuk kemi ! 

Apo di ti cfare pjell moj edhe kur e bie me Mejtim te Mendjes smiley

Kapterr Xakja, ty dhe budallenjeve nuk ju jap dot pergjigje. Ty nuk te kuptoj dot, budallenjte dihet, eshte e kote.

Nuk thashe gje tu keqen . Ke te drejten tende po jo jasht Butonit qe shtyp lefKOPEJA se me habite . Thashe se me curuditi fjala Juaj e Pamvartun ashtu sic Zogu siguroi Pamvartesine .....per mendimin tim ...biles edhe Modest smiley

Une u habitisa qe Ju kishit aftesi njerzore si psh Mejtimi Mendjes biles edhe shprehi njerzish ..Ku e e sheh te keqen ? Me sinqeritetin me te madh per aq sa kupton njerzit Normale ti te kenaq .Je nje nga Krijimet me fanata - shkencore te LefGOPESE qe pjell mostra ...po jo deri ne nivelin tend !

Hajde pa droje i nderuar Poet smiley  Per tespije ti je zefir nuk je zar  i zakonshemsmiley

KUDOS! Nje artikull Llogjik dhe "Must to Read" vjen nga fqinjet Greke

I heq kapelen Dr Evangelos Venetis

Athens must make its position clear on the matter immediately and take diplomatic action to prevent such a development from being implemented. This is possible by attempting to create a common front involving Albania’s neighboring countries and working with Tirana to persuade them not to accept Syria’s chemical weapons in Albania, regardless of any Western financial incentives to Albania. If so, what are the alternatives?

Syria has huge uninhabited deserts, especially in the southeast of the country, and given that it is about Syrian weapons, Syrian territory should be the first choice of their burial and destruction. However, the fact that Syria cannot sustain the necessary security and stability for the destruction of its chemical arsenal has prompted the US, Russia and the rest of the West to consider other options. Given that the proposal came from Russia out of necessity due to political pressure from the US for a possible military engagement, these two countries (the USA and Russia) should find areas in their own territory (central US states, Siberia etc) to destroy Syrian chemical weapons, dividing equally the percentage of the chemical weapons under destruction. At least that is what common sense and respect for political ethics at a transnational level of cooperation and human rights dictate. As for the implementation of these ethics in the case of Albania, let’s wait and see…

 

* Dr Evangelos Venetis is a research fellow and coordinator of the Middle East Research Project at the Hellenic Foundation for European and Foreign Policy (ELIAMEP).

Artikull i bukur. Te neveriten artikujt e shkruar ne gazetat shqiptare qe nuk i dalin zot qytetareve.

Megjithse asht turp me e than, ishalla sna lejne Greqia dhe Italia( dhe kto kishin hallin e puglia-s) qe ti marim ato helmet!

Ishalla qeveria greke leviz ne kete drejtim.

Fqinjet perhere s'na kane dashur te miren. Edhe njehere qe na erdhi rasti te benim ca meleona (dhe Rolex-e), futen keta te na prishin pune.

kjo mesele me kujton ate filmin 'pagesa e frikes" .A e mban mend njerismiley

Nitroglicerine per puset e naftes.

Ja qe paska marre vendimin ky zvarranik i peshtire!! smiley

Rama në Grupin e PS: Negociatat me SHBA për armët kimike, do na monitorojë NATO

“Nëse do të vendosim, çmontimi s’do të jetë i rrezikshëm”  Se besoj te jete aq trim. Po te mos kishte pasur reagim nuk do kishte as nese ajo fjalia. 

Gjithsesi keq duket puna. 

Shpresojme te kete ndergjegjesim dhe pershkallezim te protestave

I vetmi argument qe ster-mjafton te permendesh eshte qe Norvegjija, Turqia, Jordani refuzuan. Keto dy te fundit ndodhen krej afer, atehere pse Shqiperia? Sepse kemi prostituta ne parlament. Ky eshte i vetmi shpjegim. 

 

 

Kerkoj ndjese te gjitha prostitutave, e di qe krahasimi me ato qe nxejne karriget atje eshte i padrejte.

+1

o shoku Art, ne keto raste populli merr ne dore fatet e tij. Populli sovran mund ta kaperceje edhe kushtetuten, apo jo?

Ose do pranojme te helmojme veten dhe familjet tona, bile tiu leme helmet edhe brezave qe do vijne, ose do qendrojme per shendetin tone. Rruge tjeter ska.

Cfare sovranitetit! Kane te gjithe frike te çohen ne protesta masive sepse memorja e 97-s eshte akoma e fresket. Askush nuk do qe ajo te perseritet. 

Poeto, perpjekja per ta perfshi politiken( ne kuptimin partiak) ne ket qeshteje asht dami me i madh qe mund ti bahet kauzes. Njerzia ka akoma frike te dal ne protesta per shkak te 8 vjecarit te kalum ku kushdo qe guxonte te dilte ne protesta kundra qendrimeve te qeverise perndiqej deri me largim nga puna edhe te familjareve dhe kushurinjeve.

 

ore mos me trego prralla mu se nuk jam shoku jot. Helmet jane ne dere, ti do te ndezesh cigaren. Politike edhe fort duhet bere. S'eshte momenti ketu te bejm te balancuarin me zor apo te te qaje zemra per Edvin Ramen (se ketu e ke hallin ti). Eshte momenti te qendrojme te gjithe kunder qeverise, edhe me force po te jete nevoja dhe opozita politike duhet te dale ne balle te protestave ndryshe kjo gje nuk ndalet. Opozita duhet te kete qendrim zyrtar tani.

S'eshte momenti ketu te bejm te balancuarin me zor apo te te qaje zemra per Edvin Ramen (se ketu e ke hallin ti) 

Poeto per mendimin tim Edi Rama duhet te shkoje ne burg me ato qe ka ba me ndertimet ne Tirane, ashtu si Sali Berisha duhet te shkoje ne burg per ato qe ka ba per 8 vjet ne shqipri, ashtu si Lulzim Basha duhet te shkoje ne burg per vjedhjet spektakolare ne rrugen e kombit, ashtu si Ilir Meta duhet te shkoje ne burg per videon e 7%.

Ne nje shtet normal nuk ka asnje arsye qe per nje qeshtje qe i prek te gjithe te dali ne balle nje parti politike. Aq ma teper nje parti e mbushun me hajna. Protesta te organizume nga Shoqeria civile do te ndihmojn jo vetem per te largu ket rrezik qe kemi ne dere por edhe per te rikthy besimin te njerzit per forcen reale qe kan edhe jasht politikes aktive. Kjo asht e vetmja forme me pastru edhe partite vete nga flliqsija qe kan brenda.

PS. Faleminderit qe e ke theksu qe nuk jam shoku jot.

po mire ti vazhdo shpreso se protestat e Blendi Salajt do ndalin helmet te vijne ne Shqiperi (keto vetem ndihmojne Ramen te thote qe "shoqeria civile" proteston dhe ne jemi vendi me i lumtur ne planet). Ti dukesh qarte qe nuk ke hallin e helmeve, ke hallin te flasesh percart duke pare enderra me sy hapur. Eshte halli te helmet dhe populli, nuk po them qe eshte ceshtje vetem e opozites, populli, merr ne dore fatet e tij. Sigurisht qe kjo pune qe te kete sukses duhet te behet kauze politike dhe opozita prandaj them duhet te marre qendrim. Kur qeveria s'ben, duhet hequr dhe te vije opozita a kush te doje prej shqiptareve se alienet nuk do vijne ne Shqiperi, nese edhe opozita e katranos, hiqe. Kshu funksionon. Por perrallat me hajdute e burgje vetem ruajne statuskuone dhe ne kete rast ruajtje e statuskuose do te thote helme ne Shqiperi.

Besoj se me duhet me ja pas hallin helmeve pak ma shum se ti per arsye thellsisht objektive. Per shkak se un jetoj ne shqipri, pra ndryshe prej teje qe nuk je ktu tek un ato helme mund te ndikojne drejtperdrejt.

Qe element te caktum te opozites mund te marrin pjese ne proteste kjo asht normale edhe prej faktit qe protestat nuk jan me leje. Por PD nuk duhet te vihet ne krye te protestes se kshu vetem sa demton kauzen te cilen shum shqiptare tashi per tashi e kan perzemer. Sduhet te kthehet pak a shum si ajo protesta kundra vjedhjes se votes ku ne krye ishin Basha, kryetar bashkie me vota te vjedhme, dhe besoj se edhe Gazmend Dibra( a si e ka emrin ai qe shperndante oriz?) duhet te ishte ma mbrapa.

Qe opozita do te perfitoje nga gjith kjo zhurme eshte e normale, sepse perballe rrezikur per jeten dhe shendetin spo i merr njeri ne konsiderate tipat "Lopa ime le te ndordhe, vetem te mos pjelle e komshiut"

Poeto, te lebetitimit si puna ime, tallim meneren me ate opoziten tate.

Kush eshte opozita, Lul za Kanarina apo Saluk Piromani. Po ikni o zombi se nuk keni per te perfitu gjo politikisht nga ky qeder qe ka Shqiperia.

Nuk do vij Saluku ne pushtet mo hiqe nga menja. Opozita thu ti? Kush ata qe ligji duhet ti kish fut nburg???

Ene po iku Edi, Shqiptaret kan aq pare men sa mos me ju sjell ju Berishistat ne pushtet... lebetitet Tironci .

Po shifja Zaloshnjen live, e sipas barometrit te tij Ilir Meta eshte politikani qe i jane rrite piket ne popull  kundejt Bashes dhe Edit. Zaloshnja, dora vete ish-themelues i PDs.

A e kuptoni derexhen ku na keni fut o zombies. Shkoni regjeneroni Gerdecin se njerezit jan tu vdek ende nga helmet e Shkeldhenit para se te na rilindni si Saluku ambientalista. Ne se ju dhimbsen lekat, coni nje kurore lulesh cdo pervjetor, se duart ju kullojne ende gjak femijesh.

 

Shoku i kujt je ti ore Boss, i Arberit apo Shkeldhenit, se i pse sterios nuk je, e dalloj nga gjuha, njeri eshte i civilizuar tjetri jo.

Ta dime edhe ne or Lal me ke Gerdecvrases kemi te bejme.  Te gjithe kunder qeverise bashke me ty??? Ilacet i ke mor apo jo???? Po kete qeveri kush e votoi?

Ose do qendrojme ....

Po ti je me flamur allasojshe , ku do qendrosh smiley  Ti shko me arme ne dore te Luftosh se te jesh i bindur qe dhe Gomari si me rezistenti ndaj dozave helmuese te ha menderen ty . Ai e ka nje mase ne tru dhe pak aktive ,  keshtu qe duhen doza te Larta . Po ti qe LefGOPEJA te ka me Buton  smiley cfare ke ?

 

Albania’s chemical weapons stockpile was discovered by chance in an abandoned bunker in December 2002. It’s believed to have been imported from China in the mid-1970s by the regime of former Albanian Stalinist dictator Enver Hoxha, although no documentation was ever found.The hazardous waste left over from the incineration still sits outside in 25 containers on a concrete platform in the village of Qafmolle, a dozen miles outside the Albanian capital.The plastic containers into which the waste was repacked have a lifespan of 20 years. Five have already passed with no solution found for its safe disposal.smiley

“Albania’s legal framework leaves no loopholes for the import of chemical weapons and the Albanian state is not able to guarantee the success of a highly dangerous technological process of this kind,”

Forumi shqiptaro-amerikan për demokraci, ka ftuar të gjithë shqiptarët që jetojnë në SHBA që ditën e martë, në orën 19:00 përpara selisë së OKB-së në Nju Jork, të bashkohen në një manifestim paqësor solidariteti për t'i thënë jo shkatërrimit të armëve kimike nga Siria.

 

Ishalla marrim ndonje cmim Nobel me keto armet kimike, se ne letersi nuk na e japin qe nuk na e japin..smiley

e mrekullueshme si gjithmonë - pozivitet i mirë.

E morri Obama pa filluar mire prezidencen. Nqs ja japin Shqiperise, do behet vetem per tu tallur.

Jemi vend i NATOs, kemi detyrime qe rrjedhin prej te qenit antare i saj,keshtu e argumentonte Ilir Kulla, dhe mospranimin e shihte si dezertim prej obligimeve tona ndaj organizmit hijerend ushtarak te globit.

Or ti Like,poqese jemi qenefi i NATOs dhe obligimi yne eshte mbajme mutin, sa here te fuqishmeve te botes ju vjen me lli,ma mire t'mos jemi.

pjeter, rastisi qe pashe nja 10 minuta nga ky emisioni dhe pikerisht kur po fliste ekspertismiley Ilir Kulla.. nejse, me argumentet e ketij eksperti nuk shkoje dot aw ne hale! e para njeher ky nuj eshte operacion i NATO-s.. pra skemi ndonje detyrim ndaj NATO.. por sidoqofte, e kam thene dhe here tjeter.. Shqiperia me misionet paqeruajtese qe ka derguar dhe dergon ne rajone konfliktuale, si vend i varfer e me buxhet modest, i ploteson me se miri detyrimet ndaj NATO!

ndersa pastaj kam qeshur me argumentin tjeter: "pse Shqiperia?". kshu ky Liroja, me nje zhdervjellesi prej kaprollismiley, i nxori te gjitha vendet te pasigurta per kete pune.. per vec Shqiperise.smiley. po Jordania eshte vejd fqinj me Sirine, eshte i pasigurt, thosh... andej nga Norvegjia nuk kalohet me anije se ka rryma te forta deti, eshte i rrezikshem transporti me anije... po Turqia eshte vend fqinj dhe ne konflikt me Sirine, pra nuk lejohet..Greqia eshte fqinj me Turqine e cila eshte ne konflikt me Sirine.. edhe kjo nuk quhet..smiley me rregull treshi mbetet Shqiperia vendi me i sigurte tha.smiley

Përmbajtja është momentalisht e padisponueshme

Tani ka dale ne te gjitha faqet e gazetave. Vendimi eshte marre, behet publik te premten.

get on with the program beeches...

arme kimike per gjithe jeten

Walker: Shqipëria pranoi armët, të premten ju tregojmë detajet

Vendimi për ti asgjësuar armët kimike siriane në Shqipëri është marrë dhe ai do të bëhet i ditur të premten”. Kështu ka deklaruar një personazh shumë i njohur amerikan Paul Walker, drejtor i programit “Green Cross International” për televizionin “Al Jazeera", duke shtuar se do të transferohen pothuajse të gjithë agjentët kimikë në vendin tonë.

I pyetur nga gazetarja se pse u përzgjodh Shqipëria si destinacion për të bërë shkatërrimin e armëve kimike, Walker u shpreh: Këtë pyetje bëra edhe unë para pak javësh. Kush e kishte menduar Shqipërinë? 

Shqipëria ka kaluar nëpërmjet një procesi të shkatërrimit të armëve në vitin 2007. Ata kishin një arsenal të vogël armësh kimike dhe Organizata për Parandalimin e Armëve Kimike, zbuloi se këtij vendi (Shqipërisë) iu deshën gjashtë muaj për të shkatërruar 16 ton të një agjenti të quajtur gaz mustard që iu ishte dhënë nga Kina. ( Shkrimin e plote e gjeni sot ne Gazeta Shqiptare ne print)

(a.n/Gazeta Shqiptare/BalkanWeb)

shqiptaret perfundimisht jane pjerdhur nga truri...ne fakt sjellja e ketyre lendeve kimike ne shqiperi ndoshta eshte edhe gjeja me e mire qe po i ndodh ketij kombi: RRAFSHIMI NGA RRUZULLI I TOKES.

Kur nje vendim qe prek dhe ka impakt tek cdo shqiptar brenda dhe jashte vendit, dhe ne debatojme si partiak, ndoshta realisht nuk e meritojme te marim fryme ne kete bote.

Sa keq per ne. Zoti paste meshire!

...

Mediat amerikane kanë deklaruar se SHBA po e përdor Shqipërinë për punë të pista .(Reuters)

Populli duhet te çohet ne revolucion per ta rrezuar kete qeveri. Jane duke na perdorur jashte mase. Shqiperia eshte duke u perdorur si koloni e Amerikes. Cfare pune ka ambasadori amerikan me punet e brendshme tona? Pse del ai perdite neper gazeta shqiptare duke dhene mendim per gjithçka? Nuk duam as BE, as NATO, as kancer. Ne duam nje ambient te paster, paqe, shendetesi dhe edukim te garantuar nga shteti. Keto sharlatane duhen futur ne burg. Duhet ta djegim ate parlament, dhe ministri te qelbura. Ato jane duke na denuar me ferr jo vetem  ne por edhe gjeneratat e ardhshme.

O popull çohu, mos rri pale se ke per te pare pasojat dhe nuk kane per te pelqyer!!!!!!

eshte vetem nje supozim i "lejuar" me mjeshteri nga qeveria per te lene te kuptohet se qeveria nuk ka gje ne dore se po ia imponon amerika. Asnje se di cfare po ndodh, cfare tamam i ka kerkuar Amerika, se tani mediat thone qe Shqiperia (Rama) eshte ofruar vete, keshtu qe ambasadorin Arvizu kot e futni ne kete pune. Populli zgjodhi Rame-Meten, te pergjigjen. Por kam frike se e kane bere fakt te kryer dhe ka ngelur vetem si te na e plasin ne fytyre pergjigjen PO me lezet

perfundimisht paskan qene mashtrues te medhenj dyshja Rama-Meta..shpresoj te dale dikush te PS tua mbledhe po kush se, per opoziten e popullin s'pyesin fare

Jo vetem ai por edhe ambasadoret e vendeve te tjera kane vite qe perzihen ne gjithçka. Te kujtohet kur erdhi Blair-i ne Shqiperi? Ne mbledhjen e pare qe u be, Blair e drejtoi ate sikur te ishte ai kryetar shteti apo vendimarres. Shqiperia eshte bere pothuajse koloni e SHBA-ve dhe BE-se. Kjo nuk shkon aspak. Ne France, Angli, por edhe ne vende te vogla si Serbija, nuk kane force ashtu ambasadoret. 

Nga te gjitha anet ta shikosh problemin eshte jo vete alarmant por apokaliptik per shqiptaret. Kemi nje vend ne te cilin SHBA ka investuar nje shume modeste si 35milione dollare per nje impiant te vogel i cili shkaterroi 16 tone per rreth dy vite. Tashme pertendohet te invstohen qindra milione per mijera tone sarininin e Sirise. Neqoftese se ky impiant ndertohet dhe 1500tone sarin vijne atehere heqimi menjane (rrezikqet akut te aksidenteve plus notjen katastrofale qe mund te kete ne ambjent)  Shqiperia de juro dhe de facto do te shendrrohet ne qenderm me te favorshme te shkaterrimeve per te gjitha helmevet dhe armeve te botes. Eshte e frikeshme vetem ta mendosh nje gje te tille..SHBA do arsyetoje se ka investuar shume pare per kete teknologji dhe qeveritaret tane zvarranike do bejne Yes Man,.Nje arsye thelbesore pse i duhet thene nje JO e prere!

Dhe si perfundim SHBA & Rusi nuk i intereson se sa do zgjase procesi thejsht do ti plasi diku...procesi nq se vijne do te zgjase 5-7vite. 

"It might take many years for a facility built to burn 16 tons of chemical agents to get through 1,000 tons. Yet the date of final destruction isn’t as important as getting the material in the hands of international inspectors and out of the war zone. That makes Albania the least bad option for disposing of Syria’s chemical weapons stores,"

Eshte kjo elita e qelbur ex-komuniste qe po na pin gjakun. Jane fytyrat me te keqija qe ekzistojne!!!! Ky eshte neo-liberalizmi pra!!! Kancer, servilizem, dhe skllaveri.

Ne c'ore eshte sot protesta? 13:00 apo 14:00?

Ngelem ne opozite tere jeten o smiley  S'paska qene e thene te shohim nje dite te bardhe  smiley  

Ngelem ne opozite tere jeten o

Si u tha ai: doni të ngeleni zullunj! 

Seriozisht e ke mo? 

nah... just kidding. 

 

13:00

14:00 marshim ne bulevard

The pimp and the whore

...

'll make the decisions, you'll dance to my tune...

 

E harxhumm gjith shoncin ke Siriasmiley

Do na kishte dal me mire po te kishim prit Koren e Veriut smiley

Une dje dola ne proteste por tani u bera pishman se paskam dale kot. Sapo mora vesh qe Rama ka vendos qe ne krye te procesit te asgjesimit te armeve kimike te veje nje 30-vjecare qe ka maru per kimi ushqimore dhe punon aktualisht ne nje fabrike prodhimi lengjesh helmuese, me falni freskuese desha me thone. Tani car kerkoni me shume o pis milet? Car sigurie me shume doni mer horra qe jeni mesu vetem me barkderra ne krye? 

Tani sinqerisht, e di si e dune keta bytheqirat (jo politikanet tone mer se ata nuk behet fjale me pas fantazi me ju gjet epitet, po keta te "jashtmit" e adhuruar). Keta e dune qe diten qe del vendimi, te gjithe shqiptaret te dynden neper Europe dhe te kerkojne azil me preteksin se nuk dune te rrisin kalamajt ne nje vend ku mund te helmohen ne cdo moment.

E dini sa do ju dhimbte kjo gje apo jo? Me vrap mer me vrap do i benin presion qe te mos silleshin ketu ato arme te ndyra.

Sidoqofte sot ne 2 duhet me dale dhe te shpresojme qe do jemi perdite me shume.

smiley

smiley

Plotsoni letrat e vaksinave i her.

Edhe ngutuni pak. Se hiken kush hiken o dy vjett e para o dy vjett e fundit te diktaturave smiley

te ndermjetmit vazhdojne e hedhin 1milion shuplaka.

Azil kimik e kam thene me perpara, o burra shqiptare ejani sidomos ne Amerike i keni te garantuara letrat..smiley

Henri Cili zvarraniku para pak ditesh ne emisjonin Opinion  per armet kimike 

Po mire ne ndonje vend tjeter qe do ti conin keto arme ata nuk jane njerez?..psh ne Mauritani,Spanje Portugali?

 

Dm th sipas tij ne "njerezit e Shqiperise i paskan hak keto helme" Ca ti thash kesaj lloj krijese qe kacavirret ne skutat me te erreta te medias

O Art e di si quhen keta lloj robsh ne Shqiperi? "cun i shkathet"

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).