Shumicen e kohes ne protesten e sotme kunder importit te armeve kimike nga Siria e kalova duke folur me mikun tim, gazetarin Vladimir Karaj qe kishte ardhur per te mbuluar ngjarjen. Sic mendoj se do ta lexoni dhe nga pasqyrimi i tij profesional ne faqet e shtypit, ishte nje protestez e vockel, me ca dhjetra njerez te grumbulluar pa ndonje entuziazem kushedi se cfare ne brinje te kryeministrise. Ndersa Kryeministri praktikisht e pranoi sot se kjo eshte pune e kryer une po mesoj se protestat vuajne disi ne aspektin e organizimit. Neser AKIP ka nje proteste ne te njejtin vend.

PS. Ca personazhe te cuditshme dhe te dyshimta (si keta te levizjes "Zgjoju se kjo mund te ishte motra jote") vetem sa prishin pune kur tentojne te perzihen me reagimet e ndershme qytetare.

550 Komente

Protesta eshte neser. Kjo e sotmja eshte tentativa qe PD ta beje pis si kauze. Me Mesile , me Astrit Bushat e me dhendrin e Gjusepines, simotres se pusetes se qenefit , kauza behet pis. Me Zgjohu e me Altin Goxhaj nuk shkohet as deri ne hale.

Neser.

PS. Ca personazhe te cuditshme dhe te dyshimta

...ky sic duket paska shku me spiunu njerzit ne proteste smiley

te arrish ne ket fare nivel militanti osht per te ardh keq, qenke albanizu komplet o blend  "Zgjohu se ky do jete djali juj neser"

S'te kuptoj fare se ku e shikon militantizmin tim ti. Por ndoshta me mire keshtu.

militant, militant, por Salaj eshte konseguent dhe koherent. Ky "spiunimi" dhe kategorizimi i njerezve qe dalin ne proteste eshte ne vazhden e vijes se partise. Keta te pushtetit duan te kontrollojne edhe protestat qe behen kunder vendimeve te qeverise, ne menyre qe te kontrollojne reagimin ne rritje per kete helmim me dashje te Shqiperise, per te mos i sjelle ndonje rrezik qeverise.

E di gjithe bota qe protestat e Salajt nuk i prishin pune qeverise Rama-Meta. Kesaj te fundit i shkon tymi fjolle per protesta te tilla. Qeverise kleoptokrate Rama-meta i prishin pune protestat qe nuk behen nga njerez te pushtetit dhe qe e rrezikojne ate nese kjo qeveri ne menyre te papergjegjshme vendos te sjelle helmet ne Shqiperi.

Blendi eshte militant sepse nuk qan apo shpreh pikellim per rrezimin e Saliut.

Nuk eshte as largpames sa te deklaroje se Saliu nuk ishte aq i keq sa mendonim dhe 1 milion votat shpulle ishin te pamerituara. Vetem keshtu Blendi i shpeton damkosjes si militant.

Poeto vazhdojne te vajtojne per Saliun andej nga klubet tuaja? Si dihet, me ate ze dritheror qe ka Luli mund te kthehet prape ne krye dora vete Ai Burri...

nuk te jap me shume pergjigje por kesaj rradhe duhet. Sado te ndryshosh nofkat ai person i helmuar me punizmin mbetesh dhe ke llogjike per klase te katert.

Une nuk po them qe Salaj eshte militant pse nuk eshte me Berishen, po them qe spiunimi dhe fyerja e atyre qe marrin pjese ne proteste vetem pse nuk thone si Salaj rrofte mbreti i pashpalluar i Shqiperise Edi Rama, eshte militantizem. Ne fakt eshte me keq se kaq.

Ore se edhe nje tjeter me kish cu mesazh per nderrim nofkash. Ju keni lujt mendsh te gjithe dhe ska njeri tua kujtoj. Jeni bo te gjithe sigurimsa e punista nga te dy krahet. Pyetja ishte e thjeshte, a po beheni gati ta sillini ate burrin tju drejtoje nga fitorja ne fitore.

Mos mu pergjigj po ste pelqeu por mos me ofendo per spiunllik se se kam bo kurre.
 

E po kur nuk i njef personazhet s'ke si mos e besh Blendin militat... Per mua psh eshte gjithashtu e dyshimte se keta qe s'kishin pike dhimshurie per ata qe u vrane ne bulevard me 21 janar madje e quanin te drejte dhe te nershme na u paska lind dell qytetarie me ne fund.. Ca nuk ben vaki ne fakt ndrsyhimet ndodhin... 

Te dyshimte ishin edhe njerez te tjere qe kan lujt rolin e zhurmuesit anti proteste ne te pakten nje rast tjeter qe une edhe Blendi kemi qene po aty, behej fjale serish per jete njerezish.... dhe ta vret i cike veshin syrin kjo... Pertej kesaj le te behen shume kunder.. ndoshta shpetojme kete here...  

po ik o derman se ty te ka marre Cili ne gazete sa per te prishur syrin e keq. Nje komunist ne vend te hudhres. I rilexon ato shkarravinat gjoja reportazhe qe ben? Aty s'gjen asgje qe ia vlen, pervecse mundohesh kudo te shash opoziten edhe ne nje gazete te djathte. Ishe mire me ato reportazhet per zonat rurale.

Nuk jeni beri ti dhe Salaj te kategorizoni njerezit si te pershtatshem apo te papershtatshem per protesta. I pari qe ka quajtur kokepalare ata te 21 janarit eshte ne krye te parlamentit sot dhe bashke kryeminister ne qeverine qe mbeshtet Salaj por besoj edhe ti. Ju na permendi 21 janarin. Apo ju vjen keq qe ata cuna e goca ju diskretituan dhunen e Rames me 21 janar?

Po te jete per pune qytetarie, edhe Salaj dikur shante Mjaft qe protestonte rrugeve kunder qeverise Nano, por kjo s'me jep te drejten mua ti mohoj te drejten e tij per te protestuar. Kush jam une apo kush jeni ju te ndani njerezit ne qytetare te mire dhe te keqinje?

Me paska kapur edhe mua aparati i Blendit. Tani Br3 dredharaku le te thote cfare te doje!

Ti je ajo me rricat e verdha? smiley

Ku je Kuazo, kush je ti aty.

Duket qarte fare kush eshte kuazi smiley

Ai me xhup të kuqsmiley

Jo smiley

protesta ishte për votën e lirë askush nuk foli  kundër armëve kimike . Basha foli vetëm një fjali për mungesën e transparencës.

PS Kur e paska pranur kryeministri pothuaj praktikisht?( ath kot u qaka Basha )

Kjo proteste ne kete foto nuk eshte protesta e votes se lire. Ajo proteste u mbajt nje ore me vone nga PD. Kryeministri ka folur sot per armet kimike, per te cilat Basha nuk eshte qare fare, por ti i kokoleps dy protestat dhe dy ceshtjet.

.A nuk e paskam pas dit se paska pas demostrat kundër kimikeve . Flm , u sqarova.

PD eshte Pro, PS eshte Pro, LSI eshte Pro.

kuje kuje me qene shqiptar!!!

Nuk ka problem, me helmet s'do kete fare me shqiptare. 

hajt pra,na rrofte pluralizmismiley

Te na rroje sa malet dhe marte nga ditet tona

hiç ,me helmet ka pune toka ,ajri ,ujrat....me shqiptaret ve ç ne pelcitte (O Zot jo)

Ndersa Kryeministri praktikisht e pranoi sot se kjo eshte pune e kryer une po mesoj se protestat vuajne disi ne aspektin e organizimit.

"Pune e kryer" apo jo mbetet per t'u pare.  

Blend, sa e (pa)mundur eshte perdorimi i mediave, nje fushate publiciteti nga AKIP psh me 20-30 sek ne TV, Radio?  Nje video-klip qe te mund te shperndahej via youtube, facebook, twitter etj?  Nje nga hapat minimale keto.  

Ore po pasaniker ka ai vend, apo jane te gjithe hajdute pulash? 

Se parja per kete dite duhet. 

qeka dhe nji nga kta kllufat tipike qe ka ngrene buke me PD-ne aty ne foto smiley

smiley

sa shpejt e kalove kufinin ti Ruzhdije smiley

sa mora vesh per armet , fluturova smiley

equt smiley

Leje se e kthyn mrapsht. E ka bere hesapin amerikoni se helm per koke, nuk lejohen mungesa.

Rapsodet do t'i kendojne, historia me germa floriri do t'i shkruhet. 

Lirika po boll me se na e rrezove qeverine me keto postime.. ne mezi e sollem ne pushtet duke gelltitur dhe corben e metes ti po na degjeneron ne kete menyre.smiley

e lashe mer Gjergj e lashe se po vuni nga vendimet tuja smiley
 

Hajde se corben e shtyni poshte me helm tashti. 

Si klluf tipik vetem njeri duket aty..smiley

E RE!!!

Tani edhe me Porche Panamera ti sjellin plenat kimike te dera!

Po mire me la, po turp nuk keni, vetem te perfitoni doni si komb dhe asnjehere te merrni pergjegjesi mbi supe. Per sa kohe do te vazhdoni ta luani kete rol prej kombi lypsar?

Te pakten shyqyr qe akome ekzistojne ne ate vend politikane me vizion si Edi Rama, qe mund te marrin vendimet e duhura ne kohen e duhur. Nuk do te ishte keq sikur te perpiqeshit te kishit pak dinjitet.

harrove smiley 

Te pakten shyqyr qe akome ekzistojne ne ate vend politikane me vizion si Edi Rama, qe mund te marrin vendimet e duhura ne kohen e duhur.

smileysmileysmileysmiley

Mos u mbaj me gajret se nuk eshte njeri tu morr vendime por tu zbatu urdhera.

Boooo cfare pamje te zhgenjyme kish Berisha kur po fliste Luli. 

smiley

Eshte pozite e veshtire se ata qe vodhen vota per vite me rradhe, e Luli paturpesisht ne Tirane, duhet te denoncojne blerjen e votes. Luli per mua eshte djeg se sa here te flasi per Korcen ne shqiptojme "Bell Air" apo me keq -10 vota qe u shnderruan 120 +. Une nuk e di si do tia dalin nga ky qorrsokak kjo force politike.

Dhe prit zgjedhjet ne Tirane me ndonje humbje 60% se afermi.

Ne Shqiperi vjedhet vota nga te gjithe qe duan ta vjedhin. Persa i perket kesaj te pakten, ky vend ka demokraci.

Ore se u bo nji jave qe po protestojne per nji gjo qe ende nuk eshte vendossur... dhe te gjithe ata qe protestojne pjesa derrmuese, nuk dine se per çfare bohet llaf dhe nuk dine gjo fare se si eshte puna. Pjesa derrmuese e tyre e shiikon kauzen, si nje anije qe sjell ca bidona me LHL, te cilat do transportohen me gazin e kooperatives dhe do te vendosen ne bahçen e Seferit, e ruajtur nga qeni i tij Rapo.....

Por jo mer daj, se nuk eshte kaq e thjeshte dhe kaq vulgare.

Se pari, ky proces behet nen hijen e OKB dhe si e tille, ka legjimitet te forte dhe nje siguri po aq te forte, se ka te beje me reputacionin e vete organizates. Nuk eshte nje, dy apo nje koalicion shtetesh, por OKB-ja vete...

se dyti, shkaterrimi i ketyre LHL-ve, nuk behet per te mos vrare nje pjese te popullsise te nje vendi, ne dem te vrasjes se nje pjese te nje populli tjeter, jo, mer jo....Masat e gigurise jane maksimale dhe si te tilla parashikojne nje sere kontrollesh paraprake, gjeologjike, pedollogjike, sizmike, ekologjike e tj, e tj...e keqja me e madhe eshte se nuk po flasin specialistet e fushes...

dhe se treti, une personalisht jam qe me pare qeveria te beje transparencen e procesit, nga fillimi deri ne fund, qe nga sasia, lloji, menyra e shperberjes, deri sa mund te jete ndotja e ujit, sa te ndotura mund te jene mbetjet e transformimit te LHL-ve, si dhe ku m,und te depozitohen pa prishur ekosistemmin e keshtu me radhe... dhe vetem pasi te kemi nje pasqyre te sakte te ketij procesi, vetem atehere duhet te tregojme pergjegjesine qytetare....  Deri me tash thjeshte njerezit po vdesin per pak protagonizzem.....

alidemso, 

Assadi ka kerku 1 bilion e gjysem dollare per ket pune. Deri tashti Amerika ka kontribu 6 milion dollare. Mbeshtetja financiare qe ka marr deri tani projekti eshte "tigoni ne zjarr, peshku ne dete". Madje para 4 ditesh kryetari i misionit per asgjesimin e amreve kimike en Siria tha se paret per rrogat e specialisteve mjaftojne deri ne fund te Nentorit. Keshtu qe me duket se dhe fuqite e medha nuk e kan seriozisht ket pune.  

Alidemso duhet qe te ndergjegjesohesh per nje gje. Te lutem mos u jep krah zerave per sjelljen ne Shqiperi te ketyre helmeve jashtezakonisht te demshme qe quhen  arme te shkaterrimit ne mase jo me kot. 

Te lutem ndergjegjesohu qe nqs behet demi nuk ka pastaj fare kuptim te kerkohet llogaria, qofte tek amerika qofte tek OKB-ja. Koka ben Koka peson thote populli. Amerika, OkB e te tjera qe ke permendur ti nuk garantojne dot. Cdo bejm ne sikur te zbulojme mbas 10 vitesh qe uji shqiptar (edhe si pasuria me  e madhe e vendit tone lere me si nevoja kryesore per te jetuar) eshte helmuar?

Te lutem ndergjegjesohu qe ky nuk eshte nga ato zjarre me te cilen luhet, nuk ka vend ketu per te msuar leksione mbas vaktit. Kjo eshte edhe arsyeja perse vende me te perparuara dhe me te medha se ne e refuzojne kete nisme. Nuk jan budallenj! 

ja edhe nje ze tjeter realist.....

Aurel Plasari 
ARMET KIMIKE NE SHQIPERI DO TE VIJNE 

Nëse ndokush dallon ironi ose sarkazëm në postimet e mia, kjo nuk do të thotë se jam nga ata që çështjen e ardhjes në Shqipëri për asgjësim të armëve kimike e marrin me çiqitëmizëm. Jo. Por arsyetimi më nxjerr në përfundimin që këto armë do të vijnë në Shqipëri ose kështu, ose ashtu, pra si rrjedhojë e të dyja mundësive. 
Mundësia e parë që deri tani është dukur: Pushtetari i sotëm e pranon ardhjen e tyre - në mos e lyp vetë - si një ‘yesman’ i Vëllait të Madh, duke llogaritur që rrit kështu autoritetin e vet ndërkombëtar, çfarë edhe i jep sigurinë për jetëgjatësi në pushtet. 
Mundësia e dytë që e ëndërron gjindja: Pushtetari i sotëm nuk e pranon ardhjen e tyre, d.m.th. guxon e i thotë “Jo” Vëllait të Madh, dhe në këtë mënyrë detyrohet të heqë dorë nga pushteti për t’ia lënë “një Tjetri”. 
Në të dyja mundësitë, armët kimike në Shqipëri do të vijnë, sepse edhe në rastin e mundësisë së dytë vetëkuptohet se, “Tjetri” që do të vijë në pushtet për të zëvendësuar pushtetarin kundërshtues nuk do të jetë veçse një ‘yesman’. 
“Tertium non datur”: Mundësi e tretë nuk ekziston. Kjo formulë, që dëfton në filozofi parimin e mundësisë së tretë të përjashtuar, na vjen qysh nga Logjika aristotelike. Madje, që gjindja ta mbledhë mendjen dhe ta kuptojë, po zbres në terren real, duke e zbatuar formulën si një shkrimtar i lashtë latin: “Aut amat aut odit mulier, nil est tertium”. D.m.th.: “Një grua ose dashuron ose urren, mundësi të tretë nuk ka”. Afërmendsh, ky variant i fundit nuk ka aspak lidhje me pushtetarin, ishte thjesht një ilustrim. 

Alidemso po ate ja u thashe une para 2 javesh.. apo fjalet time nuk vlejne duhet te na e thote Aurel Plasari smiley

Gjergjo.... me fal qe nuk te kom citu... po me ka rreshkit.....smiley 

Kam nigju edhe nje oficer madhor te ushtrise, nje fare Kolonel Enver Osmani, tek news 24, qe thoshte po te njejtat gjera... specialist tjetri...e jo profesor per Naften....

a thu se nuk e dijnë... thjesht po na çajnë nga pak xhonkerrin. 

 

per armet kimike vendimi eshte shume e sigurte qe eshte marre. Bile jo tani por me perpara. Rama do ta shese pune amerikanizmi kete dhe me kete i ka dhene fund. Ata qe mund te flasin tashti jane askushi, vegla qorre te Rames, qendrese qytetare dhe politike eshte zor te behet tani.

Ne fakt ne kemi kryekleptokratin Rama qe kur vjen puna te shendeti i qytetareve dhe mjedisi ne Shqiperi e pushteti i tij, ky zgjedh kete te fundit. Rama e di qe ne Washington nuk te duan per sharlatanizmin e budallallekun qe tregon ne televizione me bojra, te duan nese ndjek ca gjera. Ne Washington Rames dhe Metes ja u kane dosjet, i shohin me mosbesim si drejtues te ish partise se punes dhe kontigjentit me anti-amerikan ne Shqiperi, prandaj Rama e di qe e vetmja rruge qe Washingtoni te mbylle ndonje sy kur vjen puna per zullumet ne Shqiperi eshte te beje kete qe po ben.

Alidems asgjë realiste s'ka këtu vetëm mentalitet koti. Sipas tij nqs armët nuk pranohen në Shqipëri nga qeveria apo kuvendi amerika do organizojë kryengritje e do rrëzojë qeverinë duke e zëvendësuar me një tjetërsmiley. Mentalitet Jeniçeri përzier me skllav( jeniçerët nga rob e luftës i merrnin) 

Ky thotë mos u ngrini kundër armëve kimike se gjithqysh ato do vinë, ndryshe amerika na bën gjëmën  Kot fare e pa pikë realizmi.

Nuk mund të vinë armët në Shqipëri se nuk ka kushte, territor, magazina për ruajte, vend të përgatitur për  stokimin e mbetjeve. bëhet fjalë gjithnjë për 1000-2500 ton armë kimike se disa dhjetra ton dhe mund të vinë.

ky pasazhi me lart meriton te quhet "monologu i nje skllavi". 

Po kete hesap ka bere ustai kur vendosi Albanistanin. Minjte e partise jane bere minj ambasadash. 

Bredho, duhet me qen realist ne keto gjona..... Ne e dum Ameriken dhe u kenoqem kur bombardoi Serbet... e po kaq duhet te dime me majt edhe pergjigjesi po per keto gjona... Nuk bohet llaf per 1200 ton vajra te djeg, te kuptohemi, por edhe masat e sigurise do te jene maksimale.....

Psh. si ti e po ashtu edhe miliona shqiptare nuk e kan pas dit se ne kena shkaterru 16 ton kimikate me ndihmen e po ketyre amerikoneve dhe gjermoneve.... sepse ishte nje veprim sekret dhe u bo ne paqe dhe ne heshtje te plote.... dhe ja doli me suksess.... e morem vesh vetem kur maroi puna dhe u rame daulleve....

tani nga ta nis un ty? te t'shpjegoj artimekisht se 16t lende kimike nuk jane barabar me 1,200=1,300t arme kimike? E kupton ti qe kjo eshte aq serioze sa rreziku nis qe me levizjen e tyre, pa shku ala te cmontimi i armve dhe pastaj te asgjesimi i vete lendes? nejse, juve ju jane bo duret me kallo prej duartrokitjeve, plus mosha eshte faktor kur vjen puna me ndryshu mendje kshuqe hallall jua boft zoti, paskeni qellu me fat qe ju ran per hise. Gjynof norvegjezt e danezet e shkrete qe nuk plotsojshin kushtet

e para e punes Shqiperia nuk ka pasur arme kimike por lende helmuese luftarake, keto qe vijne jane arme. E dyta, ato i shkaterruam s'e nuk kishim cfare benim dhe perseri ka probleme me mbtjet e tyre, keto cfare na duhen? Do te vijne tonelata te tera me arme kimike, do te depozitohen ne Shqiperi dhe do te qendrojne me vite se shkaterrimi i ketyre merr kohe. Edhe kur te shkaterrohen mbetjet toksike te tyre do te jene te rrezikshme per vite te tera me pas.

Me aleatet bisedohet, por kleptokrati Rama qe ju ka bere gangsterin amerikaneve kur e paralajmeronin per protestat nuk do te bisedoje, do te shfrytezoje kete moment per te mbuluar zullumet ne qeverisje.

Ti gezojme helmet.

ne mos e lyp vete....

Aurel Plasari, intelektual i shquer, i ckathet me penen. smiley

po ku e pe kete te lypmin vete ti o profesor?

Ah pardon, terhiqem!

Nuk e kisha vene re klauzolen madheshtore te shqipes "ne mos"!

Ej, do ishte interesant sikur ajo pavaresia e kosoves, ne mos lufta, te ishte duke vendosurr tani, dora dores me kete nder qe na kerkon Amerika, qe me shume se nder, eshte pergjegjesi e nje anetari te NATO-s.

atehere do doja ti lexoja keta "soqt e ckathet qe hidhen neper shkempenje" smiley

Ore boll te thashe se ju drg nje mesazh admineve te te perjashtojne nga PPUsmiley

Ju ka shperndare kundragaze partia mo, apo ju ka thene te merrni fryme me goje? smiley

Tallu tallu ti po i thone 20 mije lek kundragazismiley

Nuk thuhen te gjitha Gjergjo; e gjeten dhe temen per protesten tjeter...

Dhe partia s'i harxhoi me ju 20 mijshet. He se ju jep opozita ca 20 mijshe me koken e Rames. smiley

Po ku as ato si pame me sy ketej nga Korca.. jo per gje po kam nje dyqanxhi ketu afer qe nuk shikon mire nga sytesmiley

smiley Hajt se do ju japi amerikoni dollare te kuq. 

PS. Ne fillimet, plasi fallcifikimi i dollaros. Por u i shte mbaruar boja e gjelber, dhe ia futen me te kuqe, dhe prap ecnin. 

Po ne Rilindje nuk ndodhin keto perjashtimet, apo e ndryshut lojen smiley

Nuk e ke pa PD si eshte mbushur me te perjashtuar te Rames. Nuk ke pse kursehesh as ti.

Prisni edhe Meidanin se afermi.smiley

Cudi mer koko se keta qytetaret nuk bejne perjashtime. 

mir'mo se lypja faqen e zeze ka po s'te le pa gjosmiley

  1. @ lirika....
  2. Ku lypja se e lexova dhe edhe aty ate po thoshte- qe amerikanet e kane kerku. S'pashe gje te lypme vete nga ana e jone aty. Apo ishte edhe ajo me ne "ne mos" perpara? 
  •  

@mrroklla,

"one obscure nation has reliably raised its hand: Albania"

 

 For years, when the United States has needed to hand off a dirty diplomatic chore, one obscure nation has reliably raised its hand: Albania.

 

Nuk di me dallu, a nuk di me lexu anglisht mire, apo nuk di me lexu mire ne pergjithsi tekst t'shkrume pavarsisht nga gjuha e tekstit -ke problem nxenje me nje fjale.

fjalia e plote eshte me siper, opinion i nje gazetari dhe aspak ne lidhje direkte me rastin ne fjale. 

po sic tha dhe 'ntelektualli i shqur A Plasari, "ne mos"-i si klauzole nuk te le n'balte.

si edhe kushurina e pare e "ne mos"-it; "nuk eshte cudi"-ja! 

Baj baj!  smiley

n'rregull. e leme qe s'di me lexu une vetem e vetem qe kjo gjeme te mos i ndodhi Shqiperise!

shnetje!
 

Ti leje si t'dushe, po per mu ka nje fare rendsie qe pa fillu hala puna, ka fillu me u revizjonu narrativa e ksaj historie, kryesisht nga "pena te shkathta" si ai me nalt, qe po introdukton idene qe ishte shqipnia (namely, Ed Rama) qe i ka ftu keta amerikanet ne vend tone.

kjo sigurisht ka rendesi sekondare, por me qe na e sollen si mendje te kthjellet ketu ne Peshk, desha te dija ku eshte evidenca qe Ed Rama ka dale vullnetar.

Ti dole vullnetare me m'u pergjigj, falimnerit shume. e lexova, gjo s'pashe te pyta. ti shkon edhe e keq-citon burrin e huje.

tashi ti thu kjo s'ka rendsi, veji men gjomes. 

muhabet o' ky? 

kshu nuk shkohet kurrkun.

 

ty bravo t'qofte se e paske rrok problemin prej b0leve. Se ktu kjo ja vlen me u diskutu n'fakt. A dolem vullnetare apo nuk thame "jo" kur na pyten.

Po nga kjo varet i kap apo jo virgjereshat Atje. Po s'qe vullnetar t'i japin te perdorme. 

Si i thonë asaj thënies: Nëse Zoti të jep limona, bëj lemonade...

 

"Ne fakt ne kemi kryekleptokratin Rama qe kur vjen puna te shendeti i qytetareve dhe mjedisi ne Shqiperi e pushteti i tij, ky zgjedh kete te fundit."

smiley sikur nuk ish kshu per ate punen e plerave e?

Ene nigjo, mos i thuj mo komunsit kti. Komunistet i thoshin JO amerikonve edhe sikur Po-ja te ish ne interes te tyre. 

Poeto shume anti-amerikan po me del ky Basha mu?! smiley 

 

ske qene i vemendshem ne mesim, ta tha edhe Stakeri, sot, edhe Nexhmije Hoxha eshte pro-amerikane, per arsye taktike kuptohet.

Ju jeni kontigjenti me anti-amerikan ne Shqiperi, por ju doni pushtetin dhe pushteti e keni kuptuar nuk mbahet e merret me mesimet kunder imperializmit.

E kuptoj se je me budalla se te gjithe ketu se pikerisht ndalimi i pelhrave jo te demshme, dhe lejimi i plehrave te demshme sa nuk ka me, eshte paradoksi dhe lakuriqesia e Rames.

Kaq mjafton edhe ketu.

smiley vdisni mo me e pa icik lakuric. smiley 

Do anullohen zgjedhjet e Kryetarit te PDse qe u bene ne Korrik.. Do vije prape Saliu ne krye te PDse.. e kerkon baza.

Duhet vallahi, se me ate zo dritherues te lulit ne miting nuk ta mbush mendjen me mos votu Ilir Meten prap.

smiley Batute per +1000

deputeti demokrat hahahahah hapu dhe smiley

Kaq te vdek jane burrat shqiptar per bythe? O gocani mbulojini pak bythet se na hapet barkun. xhupat si xhamadana dhe bythet berdungulla berdungulla,pfffffff

smiley ...o vap andej....i ka beku zoti per kohen, ske ci thu .... Pastaj, popull pa shume komplekse, pse do me i fiksu kot smiley 

Sdi pse keto protesta e qjq-ve kane fituar konturet e ca eksursioneve te hareshem ku secili perpiqet te vere ne pah sa me shume kredencialet e veta prej rebeli dhe qytetari te shqetesuar per punet, favoret e mundesite qe mund te hapen te nesermen.

O Blendo, une besoj qe edhe ata njerezit jo te pershtatshem kane te drejte te kerkojne nje fare sigurie per jeten e tyre dhe te femijeve te tyre. 

Po meqe e hape kete teme, mire eshte ta cosh deri ne fund. Ja vlen te pyesim psh nese kemi vertete shoqeri civile ne kete vend qe mbron kauza te caktuara, apo jane thjesht dise grupime propagandistike te dy kraheve te medhenj te politikes. Dikush me te drejte do thoshte pse mberriti deri ne kete pike, apo ishte gjithmone keshtu. 

E them kete sepse megjithese ty te paska shqetesuar shume prezenca e ketyre personazheve te papershtatshem, po aq duhet te te shqetesonte mos-prezenca e personazheve te pershtatshem pa patur nevoje tu rreshtojme emrat te tereve. 

Dhe po vazhdoj keshtu ky muhabet, secili ne llogoren e vet, atehere normal qe kete ceshtje do fillojne ta marrin gjithmone ne dore keta personazhet e papershtatshem e kuptohet qe do e bejne gjithmone e me shume politike. E nuk ka ka asgje te gabuar ketu, nje vendim i tille normal qe duhet te kete edhe pasoja politike. Nuk po flasim per aksidente rrugore a gjera te tilla qe te dy krahet e politikes i kane shfrytezu kot me kot per arsye politike. Ky eshte vendim i qeverise, jo rastesi. 

Ose mund te bashkohemi te gjithe, te kerkojme nje referendum, dhe faktin qe USA u ka dosjet tere ketyre vemjeve qe kemi mbi krye dhe i perdor si ti doje qefi mund ta bejme komplet irrelevant psh. Thjesht food for thought. 

faktin qe USA u ka dosjet tere ketyre vemjeve qe kemi mbi krye dhe i perdor si ti doje qefi 

Ah te lumte pena ty

Me tregonte dikush. Ca miq po digjnin ca dosje, se s'kishin vend ku t'i mbanin aq shume ishin bere. 

fola me nji njeriun tim sot. Ky ka kap nji vend kshu fale "aftesive" politiko-majtiste. Dhe kur e pyta per ket punen e LHL-ve, u sekelldis. Po ca keni ju - m'tha, - sikur po jua sjellim juve ne.
Pastaj e pa qe e dhiu me ket budallallik dhe shkoi leshoi nji me t'modh. Po ti thuj t'kapim naj gjo - tha, po nuk ka per t'na gjet gjo ne...demek, mos ki merak ti.
 

Mos caj b... thuj, kalamojt i ke te sigurte ne parajse. Ti meshoi venit te partise, thuj. 

Endrity je tek ajo resmja ti se Kuazi qenka ?

ç'far bënt i për kte problem Endriti ose ç'mendon të bësh se kam përshtypjen se shumica e shqiptarve në moshën tënde veprojnë a mendojnë si ty. 

Isha nga firmetaret e referendumit per plehra. Jo se isha komplet i bindur se hyrja e tyre ishte rrezik, dhe e them kete pa pike ndroje sepse armet kimike jane gje tjeter e plehrat tjeter, po se mbi te gjitha ideja e nje referendumi te tille me dukej fantastike dhe fuqizuese. Nese ky dilte i suksesshem, neser pasneser mund te lindin iniciativa te tjera te ngjashme per ceshtje me madhore si kushtetuta psh. Nje gje e vogel po jo komplet pa vlere. Kalova te shtunen te protesta gjithashtu.  

Kryesorja prizren eshte te dalesh mbi llogoret, po e pe nje politikan si "lider" "udheheqes" "vizonar" a ku di une ka mbaru filmi. Ti psh vdisje te permendje shpesh se Rama ishte "politikani me i votuar". Jo vetem qe nuk ishte faktikisht e vertete, po mbi te gjitha me krijonte idene e militantit qe kalon pertej mbeshtetjes se kauzes tek idhullizimi i individit. 

Ore ti ishe nja nga firmetaret.. po une si loqe qe vajta mblodha 50 firma

Po lexoja sot qe referendumi i 22 dhjetorit mund te ndodhe akoma. Varet nga presidenti i cili duhet ta aprovoje e t'ia dergoje KQZ-se. KQZ ishte shprehur se me vendimin e qeverise kauza binte poshte, po mbase (nuk e di ligjin) Presidenti mund te konsideroje mbetjet kimike si pjese e kauzes e si rrjedhoje kerkesa ta aprovohet. Nuk e kam shume te qarte proceduren, edhe sepse nuk ka ndodh ndonjehere, po mund te kemi akoma referendum. 

Nuk behet referendumi jo.. Sa per mbetjet kimike ai i fut ne baze te ligjeve nderkombetare.. Nuk ke ci ben.. traktatet dhe normat e ndryshme  nderkombetare jane mbi ligjet e zakonshme ne hierarkine e ligjeve

Problemi i armëve s'ka të bëj me llogore dhe gjithkush e kupton kte pamvarsisht çfar shpreh.

Them që ka mundësi të jesh më veprimtar për çështje të mëdha që e tejkalojnë politikën. Nqs nuk organizohen forca si ty mbeten vetëm forca partike që shpesh shkojnë pas udheqsit të rradhës por jo për çështje madhore si kjo. 

Ta kam thënë dhe her tjetër më duket llogorja ime ësht interesi i përgjithshëm "ndoshta" pasi s'kam asnjë interes personal a familjar.

E keqja aty qëndron se as të vërtetën s' mund ta thuash; faktet tregojnë që Rama është më i votuari politikan 4 herë kryetar bashkie me vota partie + personale zgjedhjet me lista nuk ta japin kte mundësi krahasimi dhe ishte forca fatkeqsisht e vetme që mund të përmbyste një të keqe që ka infektuar gjithë shoqërin. Bashkimi me LSI ja hoqi mundësin të bënte atë që pritej (kjo për tu parë). 

Pastaj lufta për lirinë e ndershmërin e votës për mua ka rëndësi të madhe bile kryesore në mbarvatjen e punëve në një shtet ligjor.

Bashkimi me LSI ja hoqi mundësin të bënte atë që pritej (kjo për tu parë). 

smiley

Dy gjera. Rama ka marre me shume vota se partia ne 2000 dhe ne 2003, po nuk eshte as i pari as i fundit qe e ka bere kete kur garat per deputet ishin akoma mazhoritare apo edhe me kryetar bashkie te tjere. Ka plot deputet qe qofte me aftesi, qofte me force, performonin me mire se partia e tyre respektive ne 2001 apo 2005. Rama ne 2007 dhe 2011 ka marre fiks dhe vetem sa partia, biles ne 2011 pak me pak. Si cdo njeri pati ngritjen, kulmin, dhe tani qendresen per te mbajt pushtetin sa me gjate. Po majen e vet, 2000-2003 nuk e kap dot. Kaq per kete teme, qe te mos ta permendesh me si fakt te kryer nje e dy. 

E dyta, Prizren lexo temat. Lexo ca u tha pas, gjate, dhe mbas 1 prillit. Lexo ca po thuhet per armatimet. Per rastin e dyte nuk dua ti fus te gjithe me nje thes sepse nuk kane qene te tille, po llogoret duken qarte. Tani kete realitet mund ta ndryshosh me shume veshtiresi, mbase neser pasneser lind nje force qe e ben, po sot akoma nuk ka. 

Endrtity pak me vonesë po të përgjigjem : për të parën ka statistika dhe mund të bësh krahasime me numrat.( por s'ësht çështje e rêndêsishme për mu në kte fazë

Për llogore sigurisht se ka e do të ketë llogore, për 101 arsye janë të pashmangshme ndryshe nuk do eksistonin parti politike.

Për çështjen e armatimit nuk besoj se ka njeri që e pranon ashtu thjesht për llogore, varet nga njohuritë, qartësitë, dhe këndvështrimi.

Nqs them se nuk duhet bërë në Shqipëri pasi ne s'kemi asnjë kusht: psh mungesa e territorit apo infrastruktuara për të pas hyrje në të psh mali me Gropa apo pyjet e Martaneshit, uzina e Mjeksit është e vjetër dhe kam bindjen se nuk ka kushte normative për ruajtjen e ambientit si dhe zona është e populluar, specialista nuk kemi pasi bëhet fjalë për armë dhe jo LHL por dhe ato janë tashmë të moshuar e të shpërdarë, mungesa e një lanfili për ruajtjen e mbetjeve etj.

Nga ana tjetër shteti shqiptar ka detyrime që vijnë nga aleancat dhe traktatet që ka nënshkruar të cilat përvalojnë ligjet vendore dhe që është më kryesorja Organizata për shkatrimin e armëve kimike e biologjike si dhe të gjithë organizmat etjera ndërkombëtare OKB, NATO etj nuk janë të papërgjegjshëm e që do heqin armët nga siria për të mbrojt sirianët e do i dërgojnë në Shqipëri për të mbytur shqiptarët a infektuar territorin e shqipërisë nuk ka sens dhe ky no sens bëhet dhe më i dukshëm kur dihet shkalla e zbatimit të ligjshmërisë , sigurisë dhe korrupsionit a moralit në Shqipëri. Bëhet fjalë për 1000-2500 ton janë shumë për Shqipërinë si dhe për çdo shtet qoftë dhe i madh. Ndoshta bëhet fjalë  për një shpërndarje në disa vende ku dhe Shqipëria mund të ketë pjesën e saj. Problemi nuk ësht i thjesht as juridikisht pasi konveta kundër armëve kimike ndalon transportimin e tyre dhe për shkatrim nga një vend në tjetrin etj etj.

Deri tani Organizata për shkatrimin e armëve kimike nuk ka marrë asnjë vendim.

Gjithqysh shoqëria shqiptare duhet të protestojë për JO ka shumë rëndësi por jo me slogane si ai që shoqëron kte temë apo skenat me flamur sirian. Duhet vënë theksi tek mungesa e kushteve për ta bërë  tek ne duke sqaruar dhe opinionin jo me sllogane politike por me argumenta teknike e mungesës së aftësisë për ta bërë qoftë dhe me asistencë qoftë dhe disa dhjetra Ton .

 

Sistemi i ri dhe i paprovuar më parë

He te keqen e amerikes. 

 

Sa me shume krem plazhi.

te rujm mushkrite thu ti? ashtu sic bojne pianecet me voj ullini e mjalt? smiley 

Po tashi parandaluse i mjut bem, te pakten te pergatitemi per te ndihmu kur tjet gjendja akute. 

Psh, per koiçidenc qeverria dy jav para ftoi doktorrat shqiptar qi punijne e mesojn kasht qe ta konsiderojn Shqipnin. Dy here Bravo.

Fiqo po keto keshillat qe po na jep i ke nxjere nga eksperienca te hidhura personalesmiley

Eii? Sna i dashkeni kshillat nga amerika tashi e ? smiley

Po MJAFT a asht pro apo kunder armeve kimike?

Si ka per te qene MJAFT kunder ne nje kohe qe financohet nga SHBA-te? Veliaj eshte nje cope spiuni qe del aty dhe jep deklarata adhuruese per ate vend. Keto jane edhe me te rrezikshem se ato te paret sepse nuk  di njeriu çfare te presin prej tyre. 

Pse gjalle eshte MJAFTI akoma

Pavaresisht kurvelliqeve politike qe ka bere, Artur Zheji paska mbetur patriot. Eshte nga zerat e rralle publik te Shqiperise. I heq kapelen smiley

Sindikatat duhet te dalin me nje karikature te Edi Rames, si memec dhe ti vejne kryqin surratit te tij, qe po vonon te shprehet ne favor te popullit! Larg armet kimike nga Shqiperia! -Kjo duhet te jete motoja e njerzeve te thjeshte ne tubime, protesta! Edi Rama po u ngre neravt te gjitheve edhe " miqeve" edhe "armiqve" te brendshem! smiley

Dhe pa pike turpit sot duke u zgerdhier si qen. 

Amerika eshte fiks si padrinoja. Si i tha atij mustqemiut qe i erdhi tek dasma e goces dhe i kerkoi nje favor qe t'ja hynte n'dru dhendrit qe po i ndahej me gocen!!! Mire, i tha, e bej une po nje dite do vij te kerkoj nje favor dhe te jesh gati. Kshu dhe ne. Per hir te Kosoves duhet me i dhon sumen amerikes. Ed Rama eshte midis rock and a hard place. Po refuzoi i fluturon pushteti me ameriken kunder, po pranoi prape i fluturon pushteti nga inati i njerezve. I vetmi derman eshte te sajoje protesta prapa skenave qe pastaj ti thote amerikes une du, po nuk do poplli. Po as ktu s'ka shans se cdp proteste do e personalizoje Salihi. Me mire ne TV, duke qajt dhe duke thon "nuk kom ca t'boj, ma kan rras me zor ne dore ket pataten e nxehte po te pakten do na japin x miliarde $ si kompensim". Nderkohe qe merret me ket zallamahi perfitojne minjte qe menduan se Rama mund ti rraste mren.

po pranoi prape i fluturon pushteti nga inati i njerezve

Ashtu sic i fluturoi kur beri aleancen e 1 Prillit?

Shiko ti mos u tall se te pakten per 24 ore u merziten cunat, pastaj u doli inati e vazhdoi jeta. 

E kthyen dhimbjen ne force?

ore pse si cojne keto armet kimike ne Afganistan me mire keta..? atyre njerezve su ben asnje te keqe, vec cmund ti rregulloje..

Po ne Afganistan po i sjellin ata.

Abu Gjergji, c'thua keshtu.. po tallesh me popullin e Elbasanit me duket...

po jo mo belul se mund ti sjellin dhe ne Korce ata.. nuk meret vesh

Me fal o Gjergj se jemi pak te nxehur dhe nuk e kuptova ironine tende.

Shqiperia ne nje nivel me Afganistanin eshte kur flasim per sovranitet

Shko mor injorant i marre. Nuk jane njerez ato te Elbasanit? Ke mentalitet delet!!!

Ti kishe qene ne Opozite Rama do te ishte ngritur fuqishem, do ti degjohej zeri shume se me vete do te kishte shumicen qe ka sot. do te ishte kundra me siguri! Por burreria tregohet  me shume kur je ne Pushtet dhe jo ne Opozite eshte rasti te tregohet burre, pa kushte! Te vere ne plan te pare interesat e popullit te vet, perpara miqeve te huaj! Se do ti ngrihen vlerat me larte edhe nga miqte e huaj! Te jete vetvetja dhe jo kopja, fytyra e dyte! 

Jo mer Ilirjan, se dhe per Gerdecin berr-berr thoshte Rama, mire qe nuk permendi emrat e amerikaneve, po as te Delijorgjit. Nuk ua mban bytha ketyre kur hyne te huajt me hap gojen, jane te gjithe me dosje keta. Kane bo lloj-lloj allishverishtesh per te arrit deri ketu ku jane. 

Po ca dosjesh o Endrit, dosjet e leshit. Thjesht jane pa karakter dhe ngordhin per ate cik karrike, jane lapangjoze dhe te paditur. Kur i shtrengojne doren ndonje zyrtari amerikan i rrjedh sperma neper breke.

Nuk perjashtojne njera tjetren si mundesi. Ja dhe Basha tani ne tv, po e ngacmon Cim Peka, e nuk ka kurajo te thote asgje. Vetem nuk ka transparence thote. 

Armet kimike ndihmoje ne mireqenien sociale.

e drejte! do lindin qengjat me dy koka, qe do te thote: ne treg do te bie cmimi i paces se kokes e do hame me shume pace..smiley

smiley

Kjo mireqenje e "permiresuar" do filloje me armet kimike dhe do mbaroje me martesat gay.

Po martesat Gay kane kohe qe jane aprovuar.. kemi nje jete te tere qe po na qijn ne bythe

Perendimi dhe  ata pertej Oqeanit Paqesor, ja dine per nder, Sali Berishes qe e coi Shqiperine, ne nje vend qe eshte sot.! Koshe plerash dhe nje Kone e vogel, qe leh kot mbas nje kocke qe i japin! 

Ktu te gjith qe flasin kan ngren qofte me mish qeni tani bejn si shpirt i keq per icik sarin. 

ta bejne mix them une, me cik oksid nitrati, te cqyhemi te gjith duke qeshur...

Alberi yne çqip na e tha sot: Nuk eshte absurd. Esh dashuri.

E paske pas lexuar Camus ilegalisht me duket.

Lame nam per zoten , si be njeriu keshtu per njecik arme kimike.....

"...ishte nje protestez e vockel, me ca dhjetra njerez te grumbulluar pa ndonje entuziazem kushedi se cfare ne brinje te kryeministrise."  smileysmiley

...edhe pse eshte per te qare, me shume se sa per te qeshur! Eh Shqiperi, o nenoke!

Sepse Njerezit nuk jane budallenj dhe e kane kuptuar qe vendimi eshte marre; per te mos thene qe ai vend eshte bere han me dy porta. Edhe klasa politike vete eshte e dorezuar dhe per here te pare do ndajne te njejtin fat me popullin, por per faj te tyre e jo te popullsise.

smiley kur ekuilibrohesh, s'ka me te mire se sa ty!

E di kush eshte e bukra, qe megjithese sot eshte e hene dhe ka plot emisione politike, asnje nuk flet per armet. Flasin per cdo gje, edhe idiotllikun e 20 mije lekshit, vetem per armet jo. 

 

Ja dhe shkaku kryesor qe i sjellin atje smiley

Ironike Arto, Shqip-i i TCH ka emision per ..... bukurite natyrore te Dardhes

Po prit se nuk ka nisur akoma makineria e baltes dhe shpelarja e trurit..

nuk ka per te filluar sepse ndryshe nga heret e tjetra vila e Lalzit nuk te ndryshon fatin nga pjesa tjeter e popullsise.
 

Po i bie Cim Peka, po i thote se po zgjedh mbeshtetjen nga USAs per nje foto e jo mbeshtetjen e popullit, duhet te flasesh me shume kur ka nje peticion qe po firmoset ndaj armeve.

Te premten eshte afati i fundit, Siria ka grumbulluar te gjithe arsenalin e vet, te armeve kimike qe duhet te shkatrohen, (ne Lataka, port i madh  i Sirise ) qe eshte gati per nisje! 

Kur dorezohen prijesat, bien keshtjellat. Vec ndonje Haxhi Qamili nuk bezan njeri. Ata te huaj qe kane celsat e keshtjelles sona kane nevoje te levizin do gjona.smiley

Sa e bukur qenka Dardha.

Po si perfundim c'ndodhi sot ?

ceshtja eshte e vendosur- Bloomberg news

Mashtruesit - maskarenjte

http://www.bloomberg.com/news/2013-11-10/send-syria-s-chemical-arms-to-albania.html

Transporting Syria’s chemical arsenal to a restarted Qafemolle plant would be a challenge, for legal and safety reasons. The Chemical Weapons Convention prohibits the transfer of chemical weapons, although presumably the OPCW could waive this provision to serve a greater good. The U.S. has experience in safely moving chemical agents. In Operation Steel Box in 1990, a much larger stockpile than Syria possesses was moved from West Germany to Johnston Atoll, a U.S. territorial island in the South Pacific, for disposal. The undertaking succeeded, but it didn’t occur in a war zone.

If the goods could be removed from Syria safely, there are still obstacles to face in Albania. It is a poor country. The world would have to pay it well to accomplish this task. Security and corruption are issues. Albania is a center for smuggling and organized crime.

Nevertheless, the Qafemolle experience demonstrates that, in principle, chemical munitions can be disarmed in Albania. It might take many years for a facility built to burn 16 tons of chemical agents to get through 1,000 tons. Yet the date of final destruction isn’t as important as getting the material in the hands of international inspectors and out of the war zone. That makes Albania the least bad option for disposing of Syria’s chemical weapons stores.

 

territorin,mjedisin dhe ne pergjithesi interesat kombetare mund ti mbroje vetem nje atdhetar.  keshtu qe pse kerkoni nga rama qe kudo qe shfaqet deklaron qe nuk eshte nacionalist(pra nuk i dhimbset atdheu) te mbroje vendin nga plehrat e gjithfarshme?

shqiptaret nuk kane alternative .ruajuni nga ata qe ju flasin per integrim e Be.  asnje force politike ne shqiperi nuk e kundershton gazin sirian.  le ta shkaterroje izraeli,sepse tek e fundit per sigurine e tyre eshte vene ne levizje gjithe bota.

ne shtepine e te varurit nuk permendet litari.....

Nga fb, nuk e di sa e vertete eshte po gjithsesi:

Napolon Laska

Qofshin "goje te liga" ato qe thone ne emisonin "alarm" ne ora-news qe kane filluar pergatitjet ne uzinen e Mjekesit ne Elbasan per te pritur armet kimike te Asadit. Zoti na ruajt nga mendjet e mbrapshta.

Like ·  · Share · 9 minutes ago via mobile · 

E vertete duhet te jete.. po bloomberg thote ne Qafe Molle

Opozita duhet te bojkotoj Parlamentin, ne qoftese duan  te kontribuojne per Shqiperine, qe te ndalojne ardhjen e armeve kimike nga Siria ! Eshte urgjente djema! Lerini Korcen per me vone! 

Copozite leshi, opozita nepermjet zvarranikut te radhes, vazos me Lule nuk eshte shprehur  per mosardhjen e armeve, ai eshte ankuar vetem per transparence

Po e shof Lulin tani. 

Shume zhgenjyes ne cdo gje, eshte komplet leqe-peqe. Nuk eshte budalla se duket qe di te flase, eshte thjesht komplet frikacak dhe/ose i pafuqishem. Ndaj Metes nuk thote gje, ndaj Rames e mba ngri-shkri se ka friken e pallatit. Per USAn nuk guxo me hap gojen. I tha Cim Peka, ndermjet teje qe nuk kundershton dhe Rames qe pranon, ai ka per ta marre mbeshtjen kryesore gjithsesi, kot e ke qe nuk flet. 

Reagim zero! 

Eshte komplet out i shkreti, me vjen gjynaf. 

Eshte pendu si qeni qe mori kryesine e partise. Do ishte rehat vetem tek bashkija.

Nuk me vjen keq fare por fajtore jane te gjithe si grup, sa me te vjeter aq me shume zullume kan bere e aq me shume tulla i hoqen atij nje cik shte shqiptar qe kishim. Mbyllen institutucione shkencore, nxorren ushtarake ne pension 42 vjec, shiten cdo gje per leke semafori a droge zvicre. Ti dalin zot vendit e boll vodhen  qe diten e pare qe hyjne ne zyra. E thuj mos u lebetit mbasandej.

Edi qe eshte lesh i gjalle, por mbase u ka ngel nje cik cip ne faqe, se bojkoti eshte dicka sensitive kur eshte fjala per ndalimin e ketyre armeve te rrezikshme, Motivi eshte ne interes te te gjitheve, ky eshte nje rast i mire per te rritur kredine ne popull se deri tani nuk kane fare! Nuk duhet lene ne dore te qeverise miratimi per keto arme! Parlamenti perfaqson kuvendin popullor! Eshte dicka me domethenese per mendimin tim, sido qe te jete opozita! 

Cfare opozitet? Opozita jo vetem qe do kishte pranuar ne vend por do te kishte bere edhe feste te madhe kombetare.

Kur pozita e majte ska mendere te rezistoje, opozita e djathte ska shans te reagoje fare. Lereni militantizmin se klasa politike e ka lene memedhene me breke neper kembe. Te pakten te evakuojne zonen nga fshataret qe kane ndertuar pa leje shtepi edhe 120 metra larg fabrikes.

Si nuk t vjen ca rende qe duarkroket nje katrahure te tille, a ke pak cipe por dhe ate e ke shit me kohe?... Si guxon dhe i thua vetes shqiptar! Nuk ndyshon aspak nga Salebanet e Berishes smiley

nuk duartrokas por te akuzoj edhe ty si pjesetar te kesaj masakre. U zgjuat patriot ju ne 2013 kur po arrin anija ne port.

 

O Koko, ca llogjike eshte kjo mer daj? Meqe Shqiperia qenka keq, hajde e bejme akoma me keq???

Ketu sfida duhet me qene me e ringrit vendin, jo me e fundos akoma me shume. 

po ty ste dolen as 1000 vete aty e ke foton. Nga klikimet ne internet svjen shpetimi. Dhe nuk mbaron problemi vetem me keto vagona. Shoqeria eshte pasive, klasa politike e dorezuar. Nuk ka mesazh rezistence vec ndonjonit qe mcifet mbas internetit. nuk ke nje parti sado te vogel, as komuniste qe te ndihet. Ne rregull, po lutem te mbytet anija se rrugedalje tjeter nuk shof. Po mos me thuj te mos i tregoj me gisht ata qe na cuan ne kete derexhe, se aty fillon shpetimi.

Po mire ti vete ke dale pro ketij projekti me entuzjazem tashme po pranon vete qe e paska mare ferra uraten dhe hajde oburra tja veme flaken ati vendi me qe Berisha na i paska lene shkrepset ne tavoline smiley

Cfare entuziazmi shikon ti kur them se ja ka marre ferra uraten dhe skemi gje ne dore. Edhe ujin e zjarrefikesit e kane ne dore te huajt bashke me shkrepset ne tavoline.

Edhe njehere nuk te kuptoj ku do me dal. Shqiperia qenka pasive, e dorezuar etj etj .... dhe prandaj mire t'ia bejne??? Kete po thua?

Une gjithsesi po shof nje reagim jo te vogel, sidomos kur ke parasysh qe nuk ke nje media apo parti qe guxon e flet se ka frike mos prish interesat e saj. Edhe kaq sa ka ndodhur eshte komplet spontane nga qytateret. 

Je kontradiktor: edhe reagim jo i vogel edhe mungese mediash te lira a partish dinjitoze. Emigrantet i ke kunder por ata jane te shkeputur. protesta e New Yorkut mund te jete me e madhe se ajo e Tiranes. te shohim.

Reagim i qytetareve o mik. Dhe kur ndodh ne keto kushte eshte akoma me i vlefshem. 

 

Nese ndjehesh mire qytetaret po ti pyesesh nuk jane dakort, edhe politikanet nuk jane dakort, sic e ke kuptuar, por nje grup njerezit e ka cuar Shqiperine ne nje pozite te tille, qe ja kane futur bolet ne dare. Perfundimi shihet ne mediat e huaja e jo ato Shqiptare. Do te te genjej? E bejne te tjeret dite per dite edhe per mua.

Po mire mor njeri gjithnmone duke akuzuar "ata" ju? (Si puna e Sali gerdalles me klanin e kuq dhe Enverin) edhe per vendimet qe merni vete? kaq butake te jeni xhanem? "Stay by your own shit" te pakten. Per kete ceshtje Rama do te marre pergjegjesine historike si kryeministri butak i cili po helmon vendin e vet per nje puthje dore dhe nje rahje shpatullash nga DASH..Opozita e Vazos me Lule do te mbajne pergjegjesine per pranimin ne heshtje te kesaj masakre!..Mos harro se dhe po erdhen do te zgjasi mbi 4-5 vjet procesi i demontimi dhe helmimit te asaj toke... dhe keto 4-5 vite  butaforaku Rama do ta kete kete ceshtje mbi koke si Shpata e Demokleut

Po cfare pergjegjesie te marr une per kohen e Enverit kur na lidhte me shall te kuq qe 9 vjec. Cfare kisha ne dore atehere. Po per Gerdecin me pyeti njeri? as e dija. Por sjam bashkefajtor me ata qe e kane rrjepur kete vend dhe qe ju i njihni shume mire. Hiqeni nga mendja se nuk rreni mo njeri. sa per 4-5 vjet nuk e di por si e kan cu vendin keta politikane keto 20 vjet problemet nuk mbarojne as per 4-5 vjet.

C'te themi "Burn the hell out of it"  Mos lini gure ne kembe xhanem shkaterrojeni edhe ate pak natyre qe i ka ngelur atij vendi!! Somali bejeni! me qe problemet nuk mbarojne smiley  Kjo paskerka qene Rilindja?

Kolumbi te eshte bere dhe se ke prishur gjakun kaq shume???? Somali lutem jo, po ajo qe ti sheh si entuziazem eshte maraz per rreshkitjen e gjerave keto 22 vjet kaq shpejt e kaq keq. Le te shpresojme qe te mbytet anija.
 

Le te shpresojme qe te mbytet anija.

Faleminderit po jo! Nuk duam qe te mbytet anija! 

C''kusur kane peshqit e detit per ata peshqit e tjere te tokes (per te cilet eshte destinuar dhe anija) ? Sa per marazin shko dil neser dhe protesto mos e mbaj perbrenda! 

Arti e kupton ti qe ato ne fund jave jane ne qafe-molle.. 

U mbyll ai muhabet , por une nje s'po kuptoj akoma , Anija si do veje deri ne Qafe Molle.

Do i kalojn shoket dore me dore si shkarkimi i shalqinjve smiley

Ka mundesi dhe ne te gjithe jemi vene para faktit te kryer.

Vjen nje moment ne jete kur secili therret olele o nena ime.

nuk besoj se per ty jeta e peshqve te mesdheut qe hame cdo dite eshte me e shenjte se e shqiptareve te drobitur.

Te pakten te evakuojne zonen nga fshataret qe kane ndertuar pa leje shtepi edhe 120 metra larg fabrikes.

Me nje fjali e nxorre edhe Berisho-Mehdiun te pafajshem per Gerdecin.

per cfare ???? qe nuk pyeten qe kishin njerez afer ?????

Eshte nje gje eshte me shume spec tek fjalet e Edi Rrenes. Ai argumenton qe sjellja e armeve kimike ne Shqiperi perben pergjegjesite qe ka shteti si anetar i NATOs. Por ai harron qe kjo nuk eshte nisme e NATOs, por e disa shteteve anetare ne OKB. Rusia ben pjese ne kete marreveshje dhe Jordanise qe nuk eshte ne NATO iu eshte propozuar qe armet te shkaterrohen aty. Atehere si mendon Edvini i dashur te mashtroje popullin shqiptar keshtu? 

nje gje qe eshte me shume spec...

ca proteste thu ti...ato po thon 'Chimikatet ne Albania"

Po jo mo nuk them gje une.. thjesht solla kete lajmin per info

Kjo pune eshte sikur ajo e vagonave te trenit, po u fut lokomotiva ne tunel, nuk ka rendesi jane 7 o 70 vagona qe kalojne matane. Ndodhi qe Shiperia te pranoje, do ti sjellin te gjitha pleherat e botes ti shkaterrojne aty, prandaj duhet vendosmerisht thene JO, qofte edhe nese duhet rrezuar nga pushteti edhe Edvin flakuriqin me flakuriqet e tij te Rilindur!

Ore ku jane Mero Baze,Muc Nano Tan Shkreli &co?

Ata qe ishin ne krye te levizjene qytetare per mos-shembjen e piramides importit te pleharave etj?

Nga jane zhdukur? Ah funderrinat e Shqiperise!

smiley

Per te qene te sinqerte, Muci ka dal kundra, ka qene dhe ne miting. 

Te tjeret po, merri me liber shtepi, perfshi dhe Andrea Stefanin qe bente b..lepirjen ndaj Rames sot. 

Lepirjet e pjeseve te ndryshme te trupit po behen nga çdokush, keshtu qe eshte e veshtire te akuzojme dike pa akuzuar te tjeret. 

Pse nuk ngrihen ne proteste edhe komunitet fetare? smiley

Po ato mendojne per shami apo jo shami, Janullatos apo jo Janullatos. Leri ato, jane te merdhitur.

Ketlina ci ke keto qe thua ? Ne syte e zotit eshte me e rendesishme ceshtja e pronave.

Haha!! Taman.

Aha te drejte ke kam harruar qe e thote dikush tjeter kete "Feja e shqiptarit eshte shqiptaria" smiley

Po i pyete ne Shqiperi Hoxhallaret dhe prifterinjte mbi biblen dhe kuranin nuk dine te te pergjigjen.. Une ne ata vete konsultohem per 7501 dhe normat mbi pasurite e palujatshme ne tersi.smiley

Jo domosdoshmerisht. Besimi fetar i individeve duhet te jete i ndare nga komuniteti ose perfaqesuesit e feve te ndryshme. Mund te jesh mysliman/e dhe ta urresh ate hoxhen qe bertet dite e nate ne maje te xhamive.

smiley e lezetshme kjo...rast i humbur, ne nje kohe kur ua kemi marre doren edhe gatimit te tortave qe thyejne rekorde!

Pse ca kishit prit tjeter nga Edi Rama ju , ju rrofte Qafe Molla tani .

Ke ndonje shtepi andej nga Dajti tismiley

Anej e ka zone Bamiri smiley

Prandaj nuk ishte kundrra Sala dmthsmiley

Asnje gje nuk eshte pritur nga ai prej askujt. Edi Rrena eshte po aq i korruptuar sa Sale Gomari dhe Jozefina Torollakja. Pritshmeria ne Shqiperi  nuk ekziston i/e dashur.

epo kur ishte shqiperia keshtjelle e pamposhtur...s'donit

kur ishim ne vend te dyte mbas gjermanise...s'donit

tashti jemi mbrapa belgjikes...prap s'doni

mas qaf(moll)e e hongshi

Noshke tashi po marrim persiper edhe gjera qe Gjermania e USA nuk i bojne dot, kaluam ne vend te pare me trimeri llafesh. 

epo ato hajn buk me pune...ne hajm buk me llafe

kshu qi llafet do na qisin nga bataku ene ksaj radhe

Paska dale Kuazi me kostum te bardhe ne proteste smiley

Pse ai eshte vertet ?smiley e tha me lart qe jam ne foto

/

Shqipëria është anëtare e NATO-s, ka detyrimet e saj, dhe do të marrë ato përgjegjësi që janë në gjendje të mbajnë supet e saj. Nuk mund të marr përgjegjësi të cilat nuk i mbajnë supet e saj”, - tha Meta 

(Top Story)

Ilir Meta flet me kopetence apo ja fut kot kur thote "Kemi detyrim si anatar i Nato-s" Expertet ligjor thote se ne nuk kemi detyrim, Ilir Meta thote kemi detyrim, Kush eshte experti ne te vertete . Ilir Meta ?!!! smiley

Por nje çeshtje me e rendesishme eshte nqs kjo nisme mund te kategorizohet si e NATOs. Rusia ben pjese ne kete marreveshje. Na doli atehere qe armet kimike jane jashte platformes se NATOs. Edi ja ka futur kot.

Po futi nje NATO apo SHBA cdo ceshtjeje ne Shqiperi dhe e ha bagetia...Jeten do japin per vellaun tone te madh DASH

Une i bej thirrje gjithe shqiptareve qe te vijne ne Amerike dhe te kerkojne azil kimik! smiley

Ide e mire kjo. Politikanet tone punojne fort per ti dhene popullit arsye azili. Tani e arsyte kane shterrur, kane shpikur kete te fundit. Ne Europe numri me i madh i azil kerkuesve shqiptare perbehet nga komuniteti LGBT. 

O peshku, boni nai ankete bre - Pro / Kunder Amerikes

o skuthi, po pro amerikes dhe kunder armeve kimike ne shqipri a bohet anketa?

Nuk ke nevoje per ankete. Eshte plot i llogjikshem rezultati.

Ore nje gje nuk kuptoj une, kto armet e sirise pse duan ti shkaterrojne ne vende ku ka njerez si p.sh ne shqiperi, pse nuk i shkaterrojn neper shkretetira ku nuk banojn njerez ose ne oqeane, po duan ti shkaterrojn ne shqiperi, dhe kjo i duhet shqiperise, nje gabim te ndodhe ne shkaterrimin e armeve iku per lesh e gjith shqiperia smiley ti cojn mer vlla ne SAHARA atje ska kemb robi, dem kujt si ben, po duan ti sjellin ne shqiperi. Pffffffffff se kuptoj smiley

ose fundja fundit ti cojn ne kosove pse ne shqiperi?! smiley

Amerikanet duan te jene te sigurte qe jane me te vertete me mbushje kimike apo ka desh me tall trapin Asadi , si do e provojne ne shkretetire ?  smiley
 

Shpresojme qe te çohen italianet, malazezet dhe te tjeret ne peshe se per ne pushtetaret nuk do t'ja dijne.

po atje pra ti shkaterrojn, jo po ti shkaterrojn ne shqiperi, dhe te dalin  femijet tane me nga 2 koka pastaj smiley , po me e forta dun me i shkatru dhe ne elbasan 

Nqs ka ndonje aksident do te kesh nje pjese te mire te Evropes Juglindore me femije dy-kreresh.

Kjo me cudit dhe mua ne fakt. Kam frike se nuk i konsiderojne vende te besueshme, ka rrezik per sulm terroristesh gjate transportimit neper shkretetire mbase. 

po ti Endrity, po degjon ekspertinsmiley Ilir Kulla qe, kshu fet e fet, me rregull treshi i nxorri te gjitha vendet te pasigurta, pervec Shqiperise gezoka siguri te plote per kete pune, klasifikuar nga OPAKU a OPEKU..smiley

Hipoteze belul, sic te thashe jam cuditur icik vete se pse nuk i kane futur ne mes te Sarase ku nuk ka gjalle qe mbijeton. 

Po sikur eshte shqetesuar ca Rusi nga rritja jone demografike ne Ballkan dhe po kerkon ti veje ca fre kesaj pune..Obama nga ana tjeter thone qe e kercen bukur Kalinken

Pikerisht per te gjitha friket qe ti ke, tregon se ato, armet kimike te Sirise nuk kane rezikshmeri as ne procesin e demontimit dhe as ne ate te magazinimit te mbetjeve. Thjesht, amerika ja ofron Shqiperise si nje mundesi per tu zhvilluar, pra i ben nder. Une keshtu po e kuptoj insistimin amerikan. Nese do te kishte ndonje gje qe nuk shkonte dhe qe lidhej ashtu sic ju aludoni me te drejte me rezikshmeri njerzore, do ta kryenin kete proces ne vende te pabanuara dhe te humbura te kesaj bote. 

Kozi , me thuj te drejten se bashke i kemi pa dorashka gjonat, do e kishe bo kete koment nqs Kryeminister ne keto momente do ishte Sali Berisha ?

Eee mos ma prish bo i koment dhe supozo sikur ne keto momente qe po vijne armet kimike KM do ishte Sala, mos u tremb se Sala ka ik por po bojme gjasme , boje , po te lutem eee ? smiley

Ca pyetje ben dhe ti mer???

Po mire, pse paska dale ne proteste ky nqs nuk qenkan te rrezikshme. 

Brado, ndegjo, deri dje ene une isha si ju, pra kundra ardhjes. Dhe ket e kom me fakte te shkrujtme tek disa tema te tjera keto dite tek PPU-ja. Por, tani kom ndru mendim dhe kjo nuk ka lidhje as me Berishen e as me Ramen. Une or vella kom besim tek Amerika dhe PIKE! PO te na e kete me hile le te shkojme per lesh se edhe pa Ameriken per lesh kishim per te shku. Do na kishin myt kosovaret dhe sali-u.

Vallai e paskan hap nje fuci Asadi per prove ne Tirane. 

smiley

HAHAHAHA, a ti me shkrin fare mua. Keshtu nderrove mend dhe per aleancen me LSI-ne ti, brenda nates. 

Po kete besimin te Amerika kur e gjete ti, pse nuk e kishe dje?

Amerika me hile? Asnjehere! smiley

Mire o mire se ti ke ndryshu qendrim dhe per Meten , jo se prisja noj pergjigje tjeter , po thashe si shoke qe jemi ta boshe i koment, nuk vje mo AI po kshu me gjasme smiley

Si munde tu zhvilloka shqiperia duke demontuar arme, aaa ti thu qe te behet me emer, ja vendi ku cmontuan armet e sirise, per ashtu nuk ka nevoje se ka emrin e gerdecit smiley. Ka shum menyra tjera qe shqiperia te zhvillohet, kjo eshte menyra e fundit qe shqiperia dhe amerika duhet te zgjedhin qe shqiperia te zhvillohet.

Po si nuk u zhvilloke duke morr nja 2-3 miliard euro? Pastaj clidhje ka Gerdeci dhe djali i sali-ut me kete ceshtje xhanem? Babezia e Xhenit per ca para nuk ka baze krahasimi me kete qe po diskutojme. Une jam i prirur ti besoj Amerikes ne planin afatgjate.  

Pse mer, nuk kishe amerikanet ne Gerdec ti?

Aaaa nuk ishin Amerikon te Edit ata.
 

Tani po bojme muhabet serioz. Mos ma quaj Amerike nje mashtrus, shtetas amerikon, qe bo lidhje te shkurter me Mehdiun dhe Xhenin. Amerika eshte ajo qe i tregoi venin Miloshevicit dhe qe e ekzekutoi sic beri me Bin Laden, Gedafin etj etj gjakpiresa te botes. 

Shyqyr qe na shpetoi xhaxhi Enver..smiley

Ishalla e ke edhe jeten e gjate o kuaz qe ti shikosh arritjet e besimit tend! smiley

Rrofsh edhe ti Keti dhe ta duash atdheun e dyte ashtu sic ke dashur Shqiperine.

ti, kuazo cfare s'thoje per ameriken, gjithe te zezat. tani na qenka bere e mire per ty se do te mbrosh partine e zemres, prandaj.

Jo, jo e ke gabim. Nuk ka lidhje me PS-ne kjo gje, por me shqipetaret. Ky eshte nje rast unikal qe Shqiperia te marri nje kolpo te forte per ndryshim dhe prosperitet. Eshte e vertete qe kam share Ameriken, por kjo s'do te thote qe kam pasur te drejte. 

O Berbero, nqs do me besosh ndonjehere per ndonjegje me beso per kete. 2-3 miliard dollare nuk jane asgje per Shqiperine. 

ca jane keto 2-3 mild $ ? nga i nxorret ?? shqiperia do mari nja 200mil $ per kete pune dhe kur te mbaroje procesi do e kete futur doren edhe ne xhepin e vet, per te mos folur per demin mjedisor dhe shendetesor te njerzve qe e tejkalon dhe vleren e atyre 2-3 mld qe thoni ju.

mire bene qe ben autokritike. autokritika juaj pranohet!!!smiley

po keto ndryshimet dhe prosperitetin i ke ca si fantazi. asgje e mire s'duket ne horizont.

Disa thone do marri 2,3 milione dollar, disa thone do marri 10 miliard dollar, ti tani thu qe do mari 2,3 miliard dollar sdi kujt me i besu me perpara. Po ja e zem i mori 2-3 miliard dollar, 1 miliard dollar i do likja smiley dhe 1 do i mari edi, pjesa tjeter i takon kokdhimes. E si u zhvilloka shqiperia ketu?????????

po ca zhvillohet amon , vijne 3 miliard dollare ikin 3 miliard euro , bohet vend i pabanueshem mo vlla , ikin gjysma.

Brado, reflekto pak te lutem se une nuk ju kuptoj: nese Shqiperia behet vend i pabanueshem pse Amerika duhet te na jape 2-3 apo me shume miliarde Euro? Kjo eshte nonsense. Per mua ky moment eshte njesoj sikur me te ra llotaria , moment historik qe vetem nje here mund te kesh fatin me te ndodh. POr une jam i sigurte qe edhe ju qe sot kundershtoni shume shpejt do te me jepni te drejte, me perjashtim te sali-ut dhe plehrave qe i rine prane.

Nuk jane asgje 2-3 miliard dollare! Asgje! 

e ca e ka Amerika nje Volkswagen kombi me prerje 100 - she dollaresh ? e di ti qe ne kete rast Amerikes mund ti marresh dhe 20 miliarde dollare se i kane rene bythet ne uje se s'kane ku i degdisin ? Po rri o kozi amon se na moret me qafe me ate voten tuaj .

PO pse ILri, Edi, KK-ja nuk jane shqipetare? Pastaj kjo qe thu ti une nuk e besoj keshtu qe nuk quhet.

Eee atyne qaji hallin ti Likja jeton ne det te hapur me nodh gjo o Kozi.

kush i shperndan keto prrallat e 10 miliarde dollarve mor aman? nga i gjetet keto?

Ai rusi qi lun rolin e Skenderbeut me duket se e hapi lojen smiley

Mua nje gje me ben pershtypje , kur dihet qe kjo eshte shume e rrezikshme per popullin pse Edi Rama nuk del me i thone Amerikaneve : Stop , nuk hyjne keto arme ne Shqiperi , se na e kane bo koke shkrete , garip , po lesh ca them dhe une.....ata 1 milion vete qe e votuan e dine me mire .

Ky ka nje te mete te madhe qe nuk pi. Ca dopjo te mira e kishin maru punen. 

Po pi te Bardhe mo vlla , apo ja japin te perzier thuaj .

Nuk e di une, po Selami me raki i hodhi taljont ne det. 

Po lere Selamin ti se xhins tjeter ai , ky eshte pa shtylle kurrizore.

Po kete deshen mer. Po edhe ato te tjeret nje mut do boshin, per ate pune, aq sa po bojn.

As nuk e ve ne dyshim por tamam kete deshen .

Cfare do ndodhi (ta zeme se na i prune helmet kimike) me qeverine e sapozgjedhur dhe me ne si popull?! Sa do jete afati i jetegjatesise sone si popull? Te pakten te zgjedhim disa kokrra qe te ruajme faren e shqiptarit se do zhdukemi me sa po na degjojne veshet..smiley

Jepni mendimin tuaj cilet nga disa figura duhen ruajtur si syte e ballit qe te na trashegojne genin e shqiptarit? Vetem politikane mos te jete..smiley

Po sna del detyre tjeter , pa viza jemi , o burra ti leme gocat europiane shtatzena .

smiley Biles qeveria duhet tu paguaje leket e biletave..

Dhe me nga nje valixhe me plot e perplot me qumesht panda smiley

Hajde cbehet ketu VK fare.. Del minstri para ca ditesh dhe pa ju dredhur qerpiku genjen pa piken e turpit duke thene qe kemi mare kerkese po nuk kemi vendosur akoma.. Kur kjo pune ka disa jave qe eshte mbyllur edhe zyrtarisht. Goxha qeveri paskam votuar.

Prit te mbajme shenim 1 melon hiq nje vota. smiley

I shkreti Gjergj! smiley

Na u thafte dora deri ne rreze te dyve  smiley  

Mos mallkoni veten se eshte nate..Neser dite e re dhe rreshtohuni ne radhe..smiley

Ne Amerike, politika eshte vetem nje vend pas prostitucionit ne renditjen e profesioneve te mosbesueshme. Ne Shqiperi politika eshte ne vend te pare dhe prostitucioni jashte listes. 

Po Toni mer ca keshille jep, se burre shteti robi i huj? Apo nuk kupton pyetjen?

Mesiguri ene ai s'di me lexu ene po rri tu krujt kokën.

Toni eshte merzit, thone. Priste ta kishte lope per qumesht, por po e cokan ne thertore.

Po Tonit i doli boja me Irakun.. cte thote me shume. Aethere u justifikua duke thene se sherbimet sekrete britanike 2 here kishin gabuar, njehere me Enver Hoxhen dhe e dyta kjo me Sadamin.. Tere Britaniket e hengren kete justifikimsmiley

Ahh ....se desh harrova , me thane se ne Gerdec kishte lindur nje Kotele me dy bishta .

Nuk tallem !

523 ton Sarin smiley

E kush ka per tja hudh mo syt barit te miut.

apo me gjujt ne det me dinamit dhe me grepa, merr pak Sarin dhe ze peshq per tere jeten.

Po per ndertimet pa leje a e perdorim dot?

Para se te helmohem, i kom von vetes qellim t'i .....ketij Naim Cilit. Me kellire njeri nuk paska

I papare Blendi Kajsiu te Klani! Eshte djale vertet i rralle, gjynaf qe do iki nja dy vjet se na duhet ketu. 

Super super super! 

shqiperia eshte bere gazi i botes. nje zgeq vend do te shkaterroje armet e sirise qe eshte ku e ku kacafiu me ne. po ku ka territor shqiperia per kete pune. ngrihuni ne revolta pa dallime partiake se do ju helmojne si minjte, dhe jo ashtu pernjehere, por pak nga pak do ju dali shpirti.

Territor nuk ka, po ka trapllik pa hesap. 

Nuk e ka fajin organizimi por mungesa e kredibilitetit qe keto shoqata kane ne popull dhe ne rini ne vecanti. Me mire u organizuan maturantet e Elbasanit se keta te cilet megjithe naivitetin e tyre jane shkendija shprese.

Problemi me keto shoqata eshte se nuk dine te sillen si shoqata apo ta thjeshtoj ne shqip nuk dine te sillen si grupe vullnetaresh jo fitim prures! Per keta cdo gje eshte fitim prurese ndac vetjak apo ndac financiar apo politik. Duken qe nga menyra si sillen ne ekrane qe dalin - femra me minifund e burra qe trashin zerin a thua se jane per show modelesh apo debate politikanesh te forte. Keto shoqata duhet te shikojn veten dhe te pyesin perse askush nuk i merr seriozisht dhe jo te bejne me faj popullin "pa shtylle" apo  te fjetur. Per te ardhe keqe, shume keqe, kur mendon se ka njerez qe sinqerisht kane vetdije civile per te ardhmen e perbashket. 

 

 

 

 

cfare mund te presesh prej neo-komunistave e mafias se kuqe

smiley

del ministri i jashtem dhe thote jemi krenare qe do mirepresim helmet siriane e delet e PS ne parlament a kudo s'flasin fare

turp , mjere Shqiperia

une them te dalim nga NATO dhe te shpallim USA vende armik qe do na sjell helmet me vapor.. po si tju bejme atyre te kuqve me flamur te NATO-s dhe te Amerikes sot para kryeministrise... Opozita po hesht ende , eshte e zene me 2 mij lekun e Korces smiley

Pash Zotin plako, hap rruge se s'osht koha me u mor me kshu gjonash. Po na bien vdekjen te shpia mo burre, nuk e kupto kte? Nuk i kena borxh kaq askujt. Jam munu gjithe keto vite me ngrejt i jete normale, dhe ma vene ne rrezik keta pa iu dridh qerpiku. Ketej flasin gjithe siguri, e pastaj thone "thuhet" se do vijne vetem nje pjese ketu ose "thuhet se do vijne vetem per depozitim". Ma ma cik ket arsenalin kimik, mer eeeeeej.  

Cfare ti bejme pushtetareve te dashur qe jane te mbytur ne borxhe. Nuk e kane problem shlyerjen ( ate e paguan populli), por kane hall te kerkojne me shume borxh. 

Opozites bravo i qofte per qendrimin qe po mban apo doni qe te ngrihet Rama e te thote qe se bejme dot se nuk degjon opozita , jo mer Liqeno jo , mori nje milion vota , ti jape drejtim tani .

Cfare qendrimi mban opozita ?

Opozites nuk i ka ardhur ndonje oferte per pranimin e armeve kimike as nga Qeveria nuk ka Tryeze per kete pune , ti jape drejtim tani Qeveria.

Brad opozita ti kerkoj transparence qeverise se per ate pune eshte. I ka marr votat qeverija por ka edhe opozite vendi. Nuk mund ta coj vendin ne humnere qeverija serbes serbes...

Dakord por Qeveria po luan rolin e skuthit , don opoziten ne shesh per armet kimike , kjo e fundit po i shkon valles se Qeverise , ata heshtin dhe keta heshtin , pergjegjesia eshte komplet e Qeverise , ti jape drejtim.

Dmth VK.. po te helmohen 10 mije vete atje opozita do thote sna mboldhen per kafe te na pyesnin.. hajde mjer ne ku kemi mberritur

opozita deri tani ka qene mese korrekt. kush ja vesh opozites eshte ne rastin me te mire dashkeq, dhe ne rastin me te keq, maskara.

Opozita eshte opozite. Ka aq pergjegjesi sa c'kishte opozita e Rames kur plasi Gerdeci. 

Mua ma ka fajin Rama. S'kam pune hic me Lulin. Luli o ai qe o, po nuk me ka faj tani. 

Opozita bashke me Bashat e co, janë bashkëfajtorë nëse nuk reagojnë ndaj një vendimi kaq vrastar dhe dashakeq që i kanoset vendit dhe qytetarëve të Shqipërisë!

 

Cfare i kanoset vendit ? Ka gje zyrtare ? Opozita nuk del ne shesh per llafe rrugesh , beje zyrtare dhe shikoje opoziten pastaj .

Brad, sa të presim konfirmim qeverie ka maru puna. Heshtja e ktyre eshte shumë jo-pozitive!

Ne fakt puna ka ardhur qe s'eshte me nje ceshtje politike, por biologjike, per mbijetesen e njerezve. Keshtu qe opozita apo kushdo qe ka njefare influence ka pergjegjesi. 

Po si te flase ne tym ? te dale kot ne rruge pa asnje lloj informacioni ? Qe Opozita te ndermarre hapat e saja per rastin konkret duhet te zyrtarizohet nga Qeveria vendimi per sjelljen e helmeve , se neser Qeveria pastaj i thote , kush tha qe do vijne armet kimike ne shqiperi ?

Po u morr vendimi, morri fund filmi. Opozita duhet te kercenoje qe po qe se vijne helmet do organizoje kryengritje. Bile te kishin tru e kishin organizu bashke filmin pozite-opozite, se kalamojt te njejtin ajer e uje pijne. Pse e beson ti qe jane llafe kot? Po edhe po qene te tilla, prap opozita del e nerume se boni trimin per popllin. 

po opozita nuk do marri flamurin moj xhan kur nuk ka asgje te deklaruar nga qeveria. apo rama & co duan ti nxjerrin geshtenjat me duart e opozites? le te flasi qeveria njehere dhe pastaj te dime te flasim per qeverin e bukur qe kemi dhe opoziten se cfare qendrimi do mbaje. po kjo eshte cmenduri, hajt ul e ngri opoziten kur fajtori eshte sa nje derr (qeveria) para syve tane...smiley

E rendesishme eshte te ndalohen helmet, fajtorin e gjejme me vone. 

po tani NATO e ka fajin, Amerika dhe sigurish opozita pervec qeverise dhe Edi Rames

vec ta provoje te thote po dhe do ta shikoje Edi Rama me ppsistat se kush jane shqiptaret se boll po tallet e eshte tallur deri tani

 

mire mer plak, po pse doni me perzi opoziten me zorr ne nje muhabet ku pergjegjesia eshte e gjitha e qeverise? 

Hajde mbushi mendjen Ronit, Liqenit e ndonje tjetri se.

Jo mer jo, minimumi duhet ta shkundi parlamentin opozita. Si minimum. 

Po edhe keta ruajne bythen e tyre dhe kane frike. 

Jo vetem ruajne b... e tyre por ka rrezik qe ne fakt duan qe qeveria ta lejoje kete gje qe ta perdorin si arme politike ne zgjedhjet e ardhshme.

Ore jeni ne terezi apo jo ju? C'qendim ka qeveria ka rendesi sot, opozita s'ka gjo ne dore mer plak

Tirons, nuk po them fare qe jane pergjegjesit kryesor. Nuk jam i cmendur ta them. 

Po mund te kishin bere shume shume per ti dhene ceshtjes rendesine e duhur, po jane strukur dhe ata. Ndryshe nga ata qe mendojne se kauza beheshka pis nese shkon opozita (nemesis qe thoshte pse ka dale mbesa e Berishes ne proteste) per mua opozita duhet te ishte qe diten e pare ne shesh per kete ceshtje. 

Kjo ESHTE ceshtje politike, c'mund te jete tjeter kur eshte nje vendim qeveritar? Dhe opozita nuk duhet te kishte piken e frikes ta bente te tille. 

Basha u shpreh qarte para disa ditesh qe nuk eshte kundrra ketij vendimi.. per cfare po flisni nuk e kuptoj.

pse ja fut kot , Basha deri tani ka thene qe qeveria te tregohet transparente .

cfare trasparence leshi flet o brad.. 2 jane gjerat je kunderr apo pro. Sot Rama e zyrtarizovi

Nuk ishte zyrtarizim , per mua ishte muhabet me ca kapterre.

po c'ja fusni pordhes kot! andej thoni qe akoma nuk ka marr vendim vete Rama, ketej po thoni se kryetari i opozites u shpreh qarte qe nuk eshte kunder vendimit. Cilit vendim, atij qe nuk eshte marre akoma? 

Basha per sy e faqe do thote nje llaf kunder po sepse eshte ne pozite me komode sesa Rama. Po nuk ka pike dyshimi se po te ishte Basha sot ne vend te Rames, ky muhabet do kish marre fund dhe fucite do i kishe ne port te Durresit

kte deklaraten e solla para 5-6 oreve sot po u pergenjeshtru shpejt nga shoket e majte. Ty te takon te sjellesh ate deklaraten e bashes ku ky thote se eshte dakort

Po derisa nuk eshte kundrra dakord i bie te jete. 

dakort jam po kjo nuk eshte njesoj si te thuash qe u shpreh qarte qe eshte pro

Ne gjuhen e politikes kur nuk je kundrra je Pro..sepse ketu po flasim per nje vendim situate qe prek realisht jetet e njerze.. jo per pordhe me rigon.

shif tani, jo vetem ne gjuhen e politikes po ne cdo kontekst, kur nuk shprehesh dmth se te pakten nuk je kunder. Qe mund te jete ose jo e njejte si te shprehesh pro. Por te thuash kete qe thua ti, do te thote t'i vesh tjetrit ne goje fjalet e tua. Kaq

Ore kjo eshte ceshtje tjeter mer plak. Kemi opozite legene. E ca pastaj?

Ne po na bien mortjen ne dere, kshu qe s'me duket se duhet te merremi me opoziten qe nuk po na paralajmeron. Ne e dime tani, duhet me iu drejtu qeverise.

opozita ndoshta eshte dakord qe ti marrim se mos na merziten aleatet. ca ka ktu? ky eshte problemi qe kemi sot, "cdo bente opozita nese do ishte ... dhe ko kishte ... dhe do deshironte ..."? jo pra, problemi eshte akut, qindra ton arme kimike rrezikojne te depozitohen ne shqiperi, me miratimin, dhe bile me deshiren e qeverise. PIKE.

Une do doja qe opozita te na behej krah per tere ata qe mendojne se kjo gje duhet te ndalohet, do na e bente jeten shume me te thjeshte. Kaq. 

Edhe une! Nuk po e ben. Varja. Duhet me reagu vete. Po fajin s'ma ka opozita

Monda, as mos prit qe te dali opozita kunder qeverise se shteteve te bashkuara te amerikes, ata dhe duke qene gjoja pro-amerikane dhe u groposen. se ketu lufta politike fokusohet me shume te kush ti lepije kepucet ambasadorit amerikan, kete e dime te gjithe. por ka ca gjera per te cilat pergjigjet qeveria, dhe kur i lepin kepucet atij mund ti thote "me fal se sot i paske baltos shume, futi nje furce dhe hajde ti llustroj une". Armet kimike nuk po i marrin vende me te gjitha potencialet teknike, financiare, ligjore, te sigurise etj. na dalin keta koqet dhe thone mire se i marrim ne. ca eshte kjo me? si i merr ti? ti s'ke byth me ble uniforma dimrore per policine, do i dilke per zot armeve kimike te sirise. dhe papritur e papandehur futet ne muhabet seksioni i fressh te ppu-se dhe e cojne muhabetin te "edhe opozita ka faj". Po ja, ne rregull, ka faj dhe opozita. E ca?

E kisha per Endrityn ate link qe ta flej mendjen nga ajo ane.  

Une jam shprehur se kush e ka pergjegjesine e ketij vendimi, pa ekuivok: Kjo qeveri, ky kryeminister.  Dhe protestat e reagimet duhet te behen nga shoqeria civile.    

Une e shof ndryshe kete pjese ne fakt. Per mua ky eshte vendim politik, biles nuk ka me politik se kaq. Dhe kunderpergjigja duhet te ishte politike ashtu si dhe pergjegjesite. Opozita duhet ta perdorte deri ne maksimum kete mundesi, se shoqeria civile aq ze ka. Nuk me behet vone fare edhe sikur Mediu te dilte e te fliste aty se dhe ai dhe femijte e tij do jetojne ketu. 

Fakti qe nuk flasin per mua eshte e rende, tregon nje servilizem te peshtire. Po po e le me kaq. 

po opozita eshte pjese e sistemit. Duhet te jete garant i mosshkeljes se ligjit dhe duhet te beje cka ne dore per transparence, duhet te kerkoje llogari jo per demagogji neper sheshe po aty ku i takon, ne parlament. E vure re sa shpejt mori zjarr kur nisi te perflitej shembja e pallatit ne Vlore? Kjo protesta per voten pastaj eshte komedi me vete. Se kur u akuzuan keta dje, i thane opozites t'i drejtohej gjykates; sot kane marre rruget vete. Brace per dopio ironi nderkohe, u thote t'i drejtohen gjykates...te ne ka komedi prandaj dhe komedianet nuk bejne me filma komike. Realiteti u ben konkurrence

O gjembo e kupton ti qe eshte mbyllur ajo pune.

Po se jemi popull lepujsh. Sot duhet bere 97ta, 21 Janari a dreqi bashke. 

Me kete popull qe kemi ne Vk.. ne nuk jemi komb jemi katakomb

Haha!!! Opozita do te kishte pasur nderin ti pranonte armet kimike ne vend.  Madje do kishte shtruar tapet te kuq per maunet te ngarkuara me gaz sarin. Tallesh ti? 

jo mer, nuk tallem fare, dhe alergjia ime ndaj kesaj pd-je eshte pothuajse epike ne peshk. por, nderkohe qe qeveria pervecse po sjell arme kimike ne shqiperi, po i ben mutin edhe vetes sepse s'kane kaluar as 40 dite nga deklaratat pompoze kunder importit te shisheve plastike, ti kerkosh llogari opozites pse nuk ngre zerin me duket kokrra e karllikut. kerkoji llogari atij qe merr vendimet, jo atij qe e vetmja gje qe ka ne dore eshte te pije dy veze ne mengjes qe te bertasi shume. ci keni kto mor se late nam smiley

Fol mer amon se kjo eshte surreale fare

Nuk ke pra se si t'ja kerkosh llogarine opozites, e ke pare Jzefinen qe del aty dhe flet per transparence pa pike turpi? Ne nje democraci alla albanesque, qeveria dhe opozita jane nje; fuqia vendimarrese eshte politika e jashtme amerikane dhe jo e atyre kelyshave ne parlament.

po pra, hajde hapim nje teme tjeter dhe te shajme bashke jozefinen, saliun, lulin, olladshin e ke t'dush ti. por te kjo teme ti besh opozite opozites dmth ti besh hyzmetin qeverise, dmth te kthehesh prape te ajo qe une per vete nuk e kam duruar asnjehere "te dyja te keqija njesoj". per mua nuk ka te keqija te barabarta, as kishte deri dje as do kete ndonjehere, me i keqi eshte ai qe merr vendimet se ai eshte votuar per te vendosur, keta te tjeret jane votuar per te mos pas gje ne dore. 

Ideja ime eshte se nuk ke se si ti kerkosh llogari opozites kur kjo eshte pro  shkaterrimit te armeve ne vend. Kjo duket qarte.

Por jam dakord me ty qe protestuesit duhen ti drejtohen te gjithe anetareve ne parlament, po ashtu dhe bashkiakeve te rretheve te tyre etj. Eshte e vertete qe kjo do ta legjitimizonte dhe forconte kauzen dhe ta perfshinte te gjithe klasen politike.

Nqs ka nje vendim pro, Bushati duhet ta jape dorheqjen si dhe ato te tjeret; perndryshe nuk do votohen kurre me, as nga ato te ashtuquajturit bastione te majtes. Cili jugor do nje turizem te shkaterruar?!! 

nuk po merret vesh se ku i parashikojne ,te klani po diskutohet Bravo Blendi ,Sasan dhe Elsa

 

A do na kerkojne libreze te re vaksinash me dal nga Shqipnia?

As mos e ver ne dyshim qe do e kerkojne.. 

Ajo e Hepatitis B, e Tetanozit, eshte e domosdoshme ka qene ,smiley simbas hartes dhe shperndarjes se perhapjes se infeksioneve te mundshme Shqiperia eshte brenda!Une e kam bere dhe per 10 vjet nuk me kap gje! smiley 

Po vaksina per keto helme nuk mund te ketesmiley, vetem ne qoftese te japin ndonje antidode me vete! Ta besh sa te arrish ne Rinas!  smiley

ti thone mirupafshim turizmit ,nuk vjen asnje turist kur ska siguri

Ti harrojme njehere e pergjithmone , kam shembuj konkret , ska pushu telefoni keto tre dite , erdhen dhe blene dhe shpija ne Ksamil .
 

Turistat jane larguar qysh kur, prej plerave, Vetem ndonje tek tuk vjen, Tani qe do marrin vesh, qe do demontohen arme kimike, nuk do kete kembe "turisti" kosovar dhe maqedonas, se turistet e tjere as kane per tu puth me ne shqiperi! 

 

E ke gabim Ilirjano , kete vit qe plot .

"plot" nga cilat vende, mos me thuaj maqedonas kosovar, dhe ca anglez gjermon andej nga saranda, me kokra! smiley qe vijne nga korfuzi. 

 

Une nuk e di per gjithe bregdetin por Ksamili si rralle here ishte plot , me shumice : Anglez , Gjermane dhe plot...plot Italiane dhe per kete u cudita. smiley
 

Aman mbajini larg Lazaratit.

ti ke frike se do kompromentoje cilesine e te vetmit produkt organik me origjine te kontrollume qe eksportojme?

Spo marrim vesh sa dollaro do marri shqipria. Po degjojme nga 2 milione der ne 13 miliarde. Se u bo si puna virgjereshave kjo, jo 79 jo 85

Jo po 20 miliard. Aman mo se shqipet, rrogen e rojes dhe ndonje pastrues do te marrin. Aq sa c'merr nje kinez, 10 dollar per cdo iPad 500 dollaresh qe monton. 10 dollar merr kinezi, 490 amerikani. Copen e madhe e merr ai qe shet impiantin, paguan specialistin e huaj, nderton strukturen etj. 

qeveria e sapozgjedhur nga populli terrorizon popullin e vet me idene se ne Shqiperi do te vijne helmet kimike te Sirise , e ben Shqiperine gazin e botes dhe nje dordolec qe tremb fqinjet. Me e pakta do dale Rame me buzeqeshjen prej te cmenduri dhe do te thote une s\kam thene gje . te keqen qe mund te vijne me te vertete armet kimike as nuk mund ta mendoj

cfare jane keta more, sadiste te cmendur? apo $$$$$$$$$$$$$$$$$ paska qene kaq shume tunduese per keto mafio politikane

mire te na behet ,tani te cohen ato qe i dhane votat se une per vete nuk e kam votuar.

Ta dinin ata qe i dhane voten qe do ndodhte kshu , i kishin pshurr ne koke.

Cne qe duan ti cmontojn afer tirones iher? Ca keni me tironen mer? Shko mo vlla cmontoji andej nga veriu a nga konispoli. 

Pse, te veriut a te Konispolit i ka bere njerka?  Po ata te Elbasanit? 

I ka ardhur gjumi me duket.

Po pse tirona atere? Tirona o si shpirt. Per elbasanin jam dhe une dakord se atje njesoj del vici me 5 kembe. 

Per elbasanin jam dhe une dakord 

Jo, nuk isha "dhe une" dakort per Elbasanin.  Thjesht pyeta ne i ka bere njerka dhe ata.  

Ore, Italia e ka bere problem kete, ato ankohen qe Puglia do te ndikohet ne rast aksidenti, jo me Tirana, apo Elbasani. Haha! Kjo me kujton çernobilin, kur Franca ( dhe shtete te tjera) per te qetesuar qytetaret e saj, i thonte  qe rrezatimi i shperthimit u ndal ne kufi.

E kane teper sekret vendin ,a ka mundesi me qene  ishulli i sazanit se nuk ka banesa aferhttp://URL

 

 

Sazani me ter mend do qe vendi i duhur se aty nuk banon njeri. 

Sazan e Karaburun jane vatanet e mia, tha.  

Deputeti i Vlores larg duart qe andej, se kufirin ne Novosele prape.  

Meqe po lozim vatanesh, ne veri jo, ne jug jo.  T'i mbani me shnet ju tirona si shpirt smiley

po flet per nji bythe vend si shqipria ku (larg qofte), nji aksident lendesh kimike ka per te pas nji rreze te caktuar veprimi. Dhe me ket ki parasysh se Lushnje, Fier, Elb. apo Tr. nuk ndyshon shume

Po lozja lojen e kokolepsit "Shqiperia nje bahce, po larg nga bahcja ime". 

Kur s'gjen US ca m2 te njerkes ne 9 milion e kusur km2 siperfaqe, i gjen kokolepsi tek ne. 

Ore 120 km vije ajrore, nga Berati ke kap tere jugun e Shqiperi mor burre. 

Un po them konispol ti thu berat. 

ca kafshe ky Ilir Kulla ke Opinion, ue ca arroganti

shembull skandaloz

ekspert ky demek, ftyre dhe gjuhe rrugaci !

Ai qerosi eshte qe tha ta hedhim ne referendum ?

nuk e di kush e tha se mu shpif

Plus ate Elsa Ballaurin se duroj dot, dhe ai Sazani te can koken.

Por ai burri qe kishin marre si ekspert dukej OK, po kshu dhe Kajsiu.

Neim Cili (TM Swed) pastaj ishte ta thyje fare televizorin

Ok , atehere ai qenka se keta te tjeret njihen ......bo...bo... cfare plehre .

.bo...bo... cfare plehre .

Plehrë njeri, plehrë tjetri, ja ku erdhën dhe plehrat vetë... i thirre.

 

Ruzhdie, me vjen keq qe po ta them, por mbas 90 vihet re qe truri i shqiptareve `intelektual` ka humb shume koeficentin e inteligjences, ose  punon me 50% te kapacitetit, ose majtas ose djathtas! smiley

ca dmth ti me kte ?

Nuk ka rob te hajrit per vendin,  Me vjen keq! 

ah ok , po dhe ti behu pak me i zgjut e shprehu kuptushem , thjesht dhe shkurt smileysmiley

Epo ate po te thote qe truri i shqiptareve mbas vitit 90-te ka veshtirsi te shprehet kuptueshem. Jemi viti 2013-te tani.

Ruzhdie  pse heretiku e kuptoi dhe ti jo?! smiley  kyci i shte mbas 90es, kur sitemi i edukimit shkollor dhe pedagogjik ndryshoi komplet,, dhe produkti duket ashi qare! smiley 

Ai osht. E kerkon NATO thoshte. Po pse s'e cojne ne Itali qe o vend NATJE? pse jo ne France? 

Rrejne si derra. Nato s'ka pune fare ne kete rast. Po dhe kerkesat e Natos nuk jane automatikisht te zbatueshme. Cdo vend merr vendim si t'i leverdise. Ka shume raste te tilla. 

Keta bejne vec tym qe te hutojne robt. 

PO normal o. Po njerezit nuk jane budallenj. Pse greku qe s'i la bazat NATOs kur bombardun Serbine? NATO njehre eshte organizate nderqeveritare, qe dmth qe cdo vendim merret me unanimitet, ndryshe s'behet asgje, qe dmth se po nuk e miratoi vete Shqiperia qe eshte anetare, asnje vendim nuk mund te merret.

Nuk e di cili nga tre argumentet eshte me idioti:

1) Detyrim ndaj NATOs

2) Do fitojme leke

3) E sigurojne amerikanet kete pune, eshte e sigurt. 

Nuk di nga me i kap. 

Manaxhimi i Riskut eshte ende koncept foshnje ne shqiperi pranej

e siguron amerikani, ka marre fund kjo pune

nese ka  siguri 100% thojne

duhet me shku te gjithe dhe i here ne shkolle e me perserit matematiken per at zot

cfare te thashe me pare.. qe do nisi makineria e baltes dhe shpelarja e trurit

N° 3 per mua.

Po detyrimi ndaj Natjes, është proporcional me lal, pse ça e di ti punën? Amerikanit dhe inglizit i vdesin ushtarë që i ka dërgu me natje në Irak e Afganistan, ti nuk ke bërë ndonjë sakrificë të tillë. Pse ça e dinit Natjen juve, koncert festiv ku këndon Çili? Ke detyrime proporcionale. Fuqi ushtarake nuk ke, logjistikë nuk ke, baza amerikane nuk ke. Ça mutin bën në Natje ti atëherë, pse nuk del jashtë?

 

Ne kemi cu ushtare ne Afghanistan e Irak, aty ku nuk ka cu as francezi e as gjermoni meqe ra llafi. E i kemi mbajt deri diten e fundit. 

Po nuk mbahet Natja prej teje ushtarakisht, mos ia fut kot. Bëji pyetjen vetes: çfarë është ajo që ofron ti në Nato?

 

Nuk thashe ate, thashe qe ne raport me forcat tona kemi bere edhe me shume se c'kane bere te tjeret ne raport me forcat e tyre. 

Cfare eshte ajo qe i ofrojne shume shtete qe nuk jane USA, UK, Franca apo Turqia ne fund te fundit? Pse nuk shkojne ne Sllovaki, Kroaci apo Hungari atehere? Ca me shume po ofrojne keto shtete?

Po pse mer, me këto premisa futesh ti në organizata ndërkombëtare, që t'i biesh qylit? Po çfarë e di ti Naton, organizata e partisë së lagjes? 

Ore, po ju duket çudi që po na ofrojnë plehra, me këtë mendësi që ke ti psh? Për mua kjo ofertë është rrjedhim llogjik i mendësisë dhe asgjë më tepër. 

Ne rregull, e morrem vesh, Fajin e ka Nato per ty! I poshter Berisha qe na beri anetare. 

1 min o Endrit. Ne nato na futen ps + pd bashke, jo saliu. Te pakten kshu u tha ne fillim kur u be ai debati i  madh se kush do perfitonte nga kjo politikisht. Bile dhe Arta Dade qe deri para 1 ore nga pranimi, pohonte me entuziazem se nuk futeshim dot, doli me vone dhe kerkonte kredite per ate dite te shenuar

VL, "fajin e ka Nato" thotë. Po Nato është Nato mer, nuk është të tundësh bolet kur të pranon brenda organizatës.

 

Shqiperia ne NATO simbolizon humbjen e influences se Rusise ne ballkanin perendimor. Eshte çeshtje geopolitike dhe jo ushtarake.

Ne kemi cu ushtare ne Afghanistan 

Po roje, roje shishe boje jane, cfare ushtare thua ti? T kishte ushtare do te ishin vra ca! smiley

Aq kemi ne, roje shishe boje. Edhe Spartanet morren te tjera plot, po me profesion ushtare vetem ata ishin. 

Race Jeniceresh, thuaj! Edhe breket e ushtarve na vijne ngaaa..,  o nga Turku , o nga italiani, o nga francezi smiley

4) eshte sajese mediatike dhe Rama po luan politikisht me opoziten

E la dhe Roni kete teze tani, kshuqe them ta leme dhe ne 

Vallai lojtar i fort paska qene. Qen i bllofit!smiley

ne ket pike ku ka arrit muhabeti, i bie qe ka lujt me zjarrin

Ej po nei sllogan nuk do sajojne keta te PSse, se jane te vetmit si Rilindje, Fajin e ka Saliu, etj. 

Po c'NATO leshi mor vlla , e para punes je vend Sovran pastaj vijne natot dhe ditat.

.

Na prishen gjakun idiotet. Minj ambasadash. 

Cili e Kulla thone ate qe ndjejne edhe pse ja fusin kot, keta te tjeret jane minje ambasadash.

Atij Ilir Kulles, ia kam bere bete vallahe!! Korridoraxhiu i salloneve diplomatike qe  trushperlan, po dhe ky Opinioni i drecit nuk ka mundesi qe njehere te vetme te mos ftoje antishqiptar ne ate emision?

swed.

Kerkoji pra llogari qeverise se arvizos ata i marrin vendimet dhe ata i sjellin me vapor nga Siria edhe me ushtare shoqeruar qe destinacioni te jete i sigurte. Nuk ka klleqe Rama dhe as mundesite ti marri nga Asadi. Tani, nese ty apo dikujt tjeter i eshte mbush mendja qe Amerika do te na helmoj si komb urdhero e thuaje zemerimin tend. Ne si individ shqiptare duhet te shvishemi nga frika, te flasesh per te drejtat e tua dhe te kritikosh shtetin tend aleat me te madhe nuk eshte krim edhe sikur kot tja fusesh. Nuk jemi as qeveritar dhe as opozitare.

Nese do te dish per Ramen prit deri neser te shprehet. Deri tani kemi degjuar nga maxhoranca zera racional nga Meta dhe ministri i jashtem nese besojm mediat vendase. Detajet do kene rendesi, por paniku nuk sherben dhe e ben me keqe debatin. Nese gjykojm mbi komentet e disa ketu atere i bie qe gjithe ballkani do helmohet dhe gjysma e italise dhe ky qe do e bej kete eshte Rama.  Qenka vetem ceshtje ditesh. 

Me pak fjale personalisht nuk me ha meraku se cfare ben Amerika, ti fus andej nga nuk duket dielli armet e Asadit se bashku me BE. Une do pranoja qe Shqiperia te bente pjesen e saj dhe nuk i besoj ketyre skenareve dramatik te helmimit por vetem kur edhe vete shtete e tjera te bejne te tyren. Menyra si qeveria e Shqiperise "is being bullied" eshte skandal me vete apo artikujt e shtypit te huaj poshterues qe po lexojme. Duhet racionalitet ne keto lloj debatesh qe jane teper sensitive.

 

Ne votojme qeverine shqiptare, jo qeverine e arvizus. Qeveria shqiptare ka pergjegjesi ndaj nesh, dhe minimumi duheshin bere publike diskutimet. 

Pastaj ca quan racional ti nuk e di une, vetem se del e flet me ze te ulet e avash Bushati kjo nuk eshte as racionale e as e zgjut per mua. 

Liqeno, une jam qamet racional, aq racional saqe e vleresoj kete pune keshtu; jetojme ne nje vend ku sulmohet kryeministria, vidhen arme, nderrohen votat ne kuti ne rezervat e shtetit, shiten shinat e trenit per skrap, hiqen sinjalizueset me fosfor te rrugeve per ti vene ne bace, vidhen kazanet e plerave per ti perdor per kazan rakie, ambulanca dhe zjarrfiksja jane makinat e fundit qe arrijne ne vendngjarje se nuk ju hap njeri rrugen, ushtaret dhe policet pine alkol ne orar te punes faqe gjithe miletit .... etj etj etj. dhe si mund qe nje vend i tille te marri pergjegjesi qe nuk i merr as norvegjia e danimarka? 

heu bre, edhe ti po e denoke sulmin ndaj kryeministrise me 21 janar? Luni vendit more se nje ramist u kthye ne jete.

po ik o burre se nuk eshte teme per ty kjo 

e kisha llafin per 14 shtatorin 98 une, po s'ka gje, ti dhe bahri falliu keni gjithe te drejten ta kuptoni si te doni.

mos more, 98 eeee? Pse ajo tjetra me 21 janar ca ishte? Revolucion demokratik? Ehh sa qenie te ulta jeni mer.

me ty nuk do debatoj me se e kam marre vesh qe je socialist patologjik

mos ki merak se nuk shkoj me gjate. Vetem u gezova qe edhe ju ramistet revolucionare qe donit ti vinit flaken institucioneve keto 8 vitet e shkuara, jeni bere njerez te rregullit, ligjit dhe institucioneve.
Goxha ndryshim cilesor.

Shko mer daj nxirr Bashen nga gjumi letargjik ate bej, thuji te flaki jashte bacen plak e te bohet lider si ngeli si kalama e ka frike me hap gojen edhe per nje ceshtje si kjo pastaj fol. 

mos u merr me ate se eshte i fiksum se me tha nje qe e njef, eshte komunist i terbum dhe ben ketu si koqe qe te beje sa me shume njerez te urrejne militantet e pd-se, varja atij.

smiley

wow swed se vajti vone tani dhe do fle megjithe mende e ke ti se nje njeri normal me 2 gr tru mendon se Shqiperia ka klleqe te cmontoj armet kimike te Sirise?  Ngadale nje cik se une vertet mendoj se Amerika eshte "devil" ne kete bote por besoj se edhe ata kane disa principe njerezore.. Nuk po flas fare tani per Ramen nuk po e diskutoj fare. As qe nuk dikutohet ajo pune ca thua ti. Krahasime te kota. Edhe vete Norvegjia e Danimarka pa mbeshtetjen dhe garancine e Amerikes nje shit ja del!

Liqenit,

Pjesen qe Shqiperia mund te beje per njerezimin dhe ambientin eshte ti refuzoje armet kimike. Ka nje biodiversitet te madh ne Shqiperi. E di ti qe Franca ka vetem pese arinj? Dhe ato pese jane importuar nga Cekia apo Sllovenia. Shtetet perendimore enderrojne kete pasuri faune dhe flore qe kemi ne.

Ca lidhje ka ariu me Shqipnin mer bab. Ariu i vetem qe ka ngel sillet me unaze ne hund neper plazh. Edhe ai vete thote mo mir i vdek se me jetu kshu. Flores tone i kan ngel vetem sorrat dhe nej sardele qe ka humb rrugen kshu qe rruje me mire per brezat qe do vijne e do pijne sarin te gazume ne shishe sesa per floren.

Nuk e di a ke qene por ne liqenin e Shkodres per shembull ka nje biodiversitet te madh. Rreth 250 lloje te ndryshem shpendesh migrojne aty. Ka shume rendesi, sepse shkaterrohet natyra. 

Liqenit, 

Doja te shtoja qe racionalitet ne argumentet kunder ka shume. Armet kimike ne kete vend jokompetent nuk mund te shkaterrohen. Me mire te kritikosh shume sesa me pak.

Seriozisht tani se mjaft bem gallate, a ka njeri te parashtroje pa pasione pro dhe kundrat e ketyre mbetjeve ne shqiperi? Vetem amon pa pasione e dramatizime tip ububu kemi familjet aty. Qete, shtruar me fakte. Se sbesoj qe amerika tna e plasi vdekjen aty pa teklif. 

Sa u mbyll nje emision i tere te klani per kete pune. Henri Cilin e kishe nga krahu i qeverise meqe ra muhabeti, sa me tregu sa shume jane lidh fijet. Shife neser, sidomos Kajsiun. Me mire se ai zor se ti permbledh dot ketu njeri per 2-3 paragrafe. 

Na sill noj link ktu per ne refugjatet qe jemi 9 ore diference endro

Nuk ka dale akoma tani, kisha vene nje per live streaming me perpara. 

Neser nga dreka duhet te jete upload i gjithi te klani, kerkoje kur te zgjohesh nga gjumi andej nga Cali ku qenke. 

cpune kemi me Ameriken ne or daj? Ne votojme ne Shqiperi, ndersa Arvizu keto kohe thyen qafen dhe del ne pension ne Amerike.

Pro dhe kundrat jane dhene, megjithese prote veshtire se kane dhene ndonje argument pervec se kshu do Amerika. A eshte argument ky?

Kokolepsi,

Duke pasur parasysh qe Shqiperia ka pasur incidente ne te kalueren e saj, dhe duke pasur parasysh kompetencen e varfer te sherbimeve ushtarake, mjekesore dhe administrative, po ashtu dhe faktin qe vendi ka nje siperfaqe teper te vogel, armet kimike nuk duhen te shkaterrohen ketu.

Cfare do me shume se kaq?

 

 

 

Du me dit ca garancie teknike e cfare ekspertize do sjellin amerikont pra dhe ti mo

sado garanci te sjellin amerikanet, prape rreziku mbeten. Do depozitohen ne Shqiperi, edhe do demontohen ne Shqiperi, hiq rrezikun gjate kesaj kohe, depozitim dhe asgjesim, cdo bejme me mbetjet pas asgjesimit?

E pe cfare doli edhe sonte? Kjo pune ka nisur qe heret, tuneli ne Mjekes eshte urdheruar te pastrohet para dy muajsh. Tunel qe edhe korent nuk ka pasur, ka qene i prishur. Merre me mend se si dhe sa te sigurta do i ruajme keto arme te rrezikshme ne.

Po ti po del kunder amerikes?

ta provoj iher. Pse vetem ju ramistat do ti turreni Amerikes? Kujtoj me mall ato dite kur e benit per 1 lek Arvizune, qe flisnit per xhandarin e botes, se thonit cna duhet Natoja kur sjemi ne rregull e keshtu me rradhe.

Garancia teknike deri tani nuk eshte publikuar.

Atere sduhet me fol para kohe. Te presim. 

Ne rradhe te pare Shqiperia eshte vend shume i vogel. Ne rradhe te dyte, nuk mund ti besosh ekspertizes amerikane. Lemonde ka raportuar qe depoja e armeve ne Gerdec ishte e mirembajtur nga nje firme amerikane ku punesonte edhe femije bile. Me e renda eshte se duke pasur parasysh historine e Shqiperise njezete vitet e fundit, nuk i besohet deklaratave te politikaneve shqiptare. Populli eshte mashtruar sistematikisht.

Ke nevoje te jesh me skeptik i dashur. Nuk jemi ne Suedi, apo ne Norvegji ketu.

 

 

 

Bravo Mesila Doda smiley 

Mesila ta bo 8 me 2 mo

Po e vetmja politikane qe eshte shprehur kunder. 

jo, ka edhe deputete te tjere qe i shoh ne fb qe jane kunder.

E ka thirrur ne interpelance smiley 

Nejse si perfundim, askush nuk thote gje, e me shume gjasa askush nuk di asgje,

te gjitha hane mut kot derr derr

Rama u shpreh ne menyre te frikshme dhe Idiote.

I vetmi qe ka thene dicka te kuptueshme ka qene Ilir Meta. Bushati ka qene relativisht i kujdeshem.

Opozita, mandej, totalisht e pandjeshme dhe egoiste, gati duke e sabotuar dhe ate pak reagim qytetar qe ka patur

Sa bukur qe i paska bo floket ajo bjondja tek fotografia.

Ore shume e thjeshte, para se te vijne ketu ke 2 vende te NATOs qe jane me afer. Turku, Greku. Ke dhe Izraelin qe me zonat e pushtuara palestineze eshte vend kufitar tokesor me Sirine. Pse nuk i cojne aty? Si ta ha mendja ty? Bazat ushtarake Turke, Greke dhe Izraelite jane me pak te sigurta se bazat ushtarake shqiptare?

Nese biem dakord qe nuk eshte per ceshtje sigurie, atehere ka arsye te tjera qe keto vende nuk i pranojne. Pse thua ti i pranojme ne? 

Si thu ti, kush do e kete foton me te bukur me Hillaryn ne 2017, Rama apo Basha?

Po s'ia kam borxh une mer plak me me rreziku mu jeten se dun me bo karriere keta. S'ia kam as borxh qofte dhe me me shqetesu e jo mo me e cu ne mend me me pru helme qe mund te helmojne dhe kalamojt qe s'i kam akoma. E menojne keta ku do futen po u hap ndonje nga ato kanacet? 

 

Sa friks qe qeke me. I thu vetes dhe tirons ti

Jom i natyralizum  smiley  

Atere veje emrin tirons-ex-laluc

Arto, eshte e dhimbshme me i mbajt shpresat te Assadi.

Cti besh Berdho keshtu si jena katandis, jo vetem tek Asadi duhen mbajtur shpresat por edhe tek forcat e natyres

Eshte bo me thon rrofte Asadi  smiley   

Nejse, kete s'ia harroj Rames edhe nese nuk vijne. Mbetet fajtor per tentativen 

Arti ato do ti dorzoje si qeni ai se nuk e mbron me as Rusia nga nderhyrja ushtarake e USA &co

Kshu thane dhe per Sllobon, e Sadamin, e Gadafin, po si kelysh qeni iken. Ishalla rezisto qe ta pushtojne e t'i shkaterrojne atje. 

Pike e zeze, rusi i prodho, ky i mbledh, e duhet me i prish ne!!!

Jo a te keqen, ne i prishem ato tonat, le t'i prishin dhe keta te vetat. 

e kane mbyllur kete pune ata.. ne shqiperi do vijne flije mendjen

Po duhet me dal ne port pra. S'duhet me i lon me i shkarku. Duhet me tregu qe ka zot ky vend plako.

 

P.S. Te Ministria e Mbrojtjes puno ti plako? 

Po mo Tirons do dalim ne te dy vetem.. te hame dhe nje plumb kokes dhe te shkruajne ne media qe u ekzekutuan dy vete ne durres , mendohet per ceshtje hasmerie

Me keq, ceshtje neri. Zgjidheni vete kush kapi te kujt. smiley

Kur te lexoj ty Gjergjo qe thua " ne shqiperi do vijne flije mendjen " me kap nje ndjenje entuziazmi dhe menjehere me vete mendja qe nuk do vijne.

Vetem enderra e Fiqos i ve kapak, vijne apo jo.

Nejse ti Gjergjo vazhdo thuj qe do vijne.smiley Do te bejme monument po na shpetove.  

Kjo ska nevoje per enderr. Assadi ta harroje- kishte thene Kryeministrii Shqiperise. 

Ato jane tonat- kishte bertit Ministrja Mbrojtjes.

Nato ka detyrima ndaj nesh- kishte shkru Andrea Stefigrafi.

smiley.  

Dhe c'eshte me e keqja, s'di robi se ku eshte me keq me i var shpresat.  Tek Assadi, apo tek Gjergji qe i dalin anapodha te gjitha smiley

" qe i dalin anapodha te gjitha "

smiley

Ore miri jeni ju ? Ai e mori Kerry ne tel i tha do ti pranosh se te hongra nonen.. ju thoni gjergji thote keshtu e ashtu.. Pastaj eshte pune tjeter ajo qe ASADI nuk do i dorzoje duke u denuar me vdekje

kerry e kishte pyet si ja bo qe i ndrro grate cdo vit , as i kishte plas fare per armet kimike.

Po ky i joni qe i ishte pergjigj te ... robt, ... mbasi kishte ul telefonin.

Gjergji na ke bërë me hije me kto parashikimet e tua. smiley

 

Po pa nerva te lutem smiley

Se pune muajsh jane eliminatoret e Liges dhe pa shkrujt ti "Humbet Bayern 3-1" une s'shoh ndeshjen smiley.   Plus pune muajsh dhe Boterori.

PS: Sipas Bushatit te patransparencuar por krenar, ai tha qe "jemi ne kontakt me Kerry-n."  S'e dime akoma nese "jane ne korrent." 

Ju lutem kete punen e Gjergjit mos e jinks-ni shume. Eshte shpresa e fundit. 

Gjergjo ska sume njeri per lufte ne ate pellg pervec Izraelit,...SHBA mire qe lau surratin me kete planin Rus se ngeli kapsllik Obama..Britania hoqi by..en menjane kur i kerkuan ndihme vellezerit e Atlantikut. tashme i ka ngelur "Glorious Neishjen of Albania", aleati me besnik qe do ti japi majasell kur te kete nevoje. 

Por edhe Rusi i ka bere llogarite mire nderkohe qe ka nje nga prezencat me te medhaja te flotes se vete jashte Rusise pikerisht ne Siri...Thone qe i ka dhene dhe sisteme raketore te avancuara si S300-400(qe i kishte porositur para 3-4viteve)..Rusi nuk heq dore nga Asadi harroje ate pune

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).