Helmet e jashtme i hoqem. Do i heqim edhe helmet e brendshem?

Kryeministri dje ne fjalen e tij permendi 31 pika te nxehta te helmimit kimik qe vrasin ngadale perdite ne Shqiperi. Per ironi ndaj nesh permendi pagimin e pensioneve si pengese buxhetore per eliminimin e tyre.

A jeni dakord me propozimin e meposhtem:

Ngritja e fondit emergjent per eliminimin e helmeve te brendshem. Ky fond te filloje te mbushet me te gjitha shpenzimet e shtetit ndaj qeveritareve, deputeteve dhe administrates pervec rrogave. Biles rrogave t'u vene edhe tavanin prej 100 000 lekesh te reja. Shtesa mbi to te kaloje te fondi. Pra eliminimi i cdo lluksi te ngritur mbi kurrizin e popullit dhe parazitizmin e tyre.

Nese parimisht jeni per PO, ju lutem shprehuni per te ngritur bashkarisht listen e veprimeve qe politika duhet te ndermarre per heqjen e helmeve te brendshme nga Shqiperia.

Demokracia ne Shqiperi filloi dje. Por nese nuk tregohemi vigjilente ndaj pushtetit ajo mbaron sot.

27 Komente

Asnje koment e? Asnje ze i ndergjegjshem per pastertine e Shqiperise? Ku jane ata qe me te drejte e quajten Salen dhe Bashen te piste dhe veten e tyre "te paster"?

 

Doni pasterti? Pastertia eshte kjo:

Imagine

Imagine there is no heaven
It's easy if you try
No hell below us
Above us only sky

Imagine all the people
Living for today

Imagine there's no countries
It isn't hard to do
Nothing to kill or die for
And no religion, too

Imagine all the people
Living life in peace

You, you may say I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you will join us
And the world will be as one

Imagine no possessions
I wonder if you can
No need for greed or hunger
A brother/sisterhood of man

Imagine all the people
Sharing all the world

You, you may say I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you will join us
And the world will live as one

 

Kjo eshte ajo qe perjetuat te premte dhe qe Amerika dhe BE nuk e kane bere akoma. E nesi dilni te protestoni per kete, do ruani ate qe perjetuat te premte. Nese jo, helmi i zagarizmit politik do ju perdhose shpirtin dhe pas tij edhe trupin sic e ka bere dhe po e ben akoma jo vetem ne 31 pikat kimikisht te nxehta te vendit por ne te gjithe hapesiren shqiptare.  
 

Jo vetem kaq po tja barazojme rrogat ter pushtetareve me pastruset e komunales si dhe tja marrim ter pronat e pasurite sic benin jakobinet dhe bolsheviket. Shko mer kokrra komunistit. Ti do edhe kapitalizem edhe bolshevizem bashke. Epo nuk ka ene p...edhe te rrujt. 

dakord me fjalinë e parë dhe të tretën

une dua demokraci. dhe demokraci nuk mund te kete nese disa vetem per te perfaqesuar, jetojne ne lluks ne kurriz te te tjereve qe po vdesin perdite prej kancerit e tumoreve. smiley

Edhe si do e arrish demokracine? Me barazi rrogash? Ca kishte me shume lenini? Megjithate te pergezoj per idene. Ti po pate aftesi ik bej partine barazia sociale e mate veten ne tregun e ideve. 

demokracia arrihet kur vendimmarrjen e ben populli. per mua te mblidhen te mencurit, te evidentojne problemet e popullit, tu gjejne alternativat e zgjedhjes dhe t'i hedhin per votim ne popull pasi t'a kene sqaruar popullin per te gjithe procesin ne fjale.

tregu i ideve eshte thelbi i zagarllekut. se duhet te shitet e blihet gjithcka. por kjo eshte e pamundur. shpirtit nuk mund t'i vesh cmim. shpresoj qe shqiptaret t'a kuptojne sa me shpejt kete. smiley

dakort do isha une sikur te kisha gje ne dore, po kam nje frike se me e vu ne zbatim kete, deputetet socialiste te paret, do votojne kunder. pse per ca u bene deputet ata qe te qajne hallet e kuvendit? jo, u bene se rroga po, dieta po, udhetime falas jasht vendit po, telefon e shpi falas po. te jesh deputet shqiptar eshte vend pune i majm. 

deputetet duhet te jene zeri i popullit. dhe populli po vdes prej helmeve. smiley

nese ata kete nuk duan t'a kuptojne, eshte e drejta e popullit t'ua shpjegoje. njelloj si JO-ne e helmeve ruso-siriane. smiley

Po prokuroret/gjykatesit jane pjese e administrates?  A duhet t'u mbahen leke nga rroga se nuk i denuan me asnje dite burg ca tipa qe hodhen 5.7 tone lende kimike ne Mat?  Po ketyre tipave qe s'bene asnje dite burg, a t'u mbahen leke nga rroga? Po (sipas llafit te keq) Ministria e Bujqesise qe kishte 1 milion euro fonde per t'i asgjesuar ato lende, e qe s'i asgjesoi, sa leke t'i mbahen nga rroga ish-Ministrise? 

ti si thua? per mua i veme t'i pastrojne keta keto pikat e nxehta kimike. me kostum mbrojtes kuptohet e pa shume risk. vec kesaj gjoben financiare verua ti, smiley

po ja ta fillojme nga posht-lart: do dali prape rama dhe do thote: u kam thene kjo kushton 650 mil euro. per kater vjet do te heqim gjysmat se kaq na mbajne kellqet. protestuesit shperndahen neper shpia. ose do thote: po mer ne vend, i heq une brenda vitit, po mos kerkoni gjona te tjera se kaq e kam takatin. s'ka rroga, s'ka shkolla, s'ka spitale qe do dojshit ju ti benim. keto jane dilemat per mbeshtetjen sociale qe vendos nje qeveri. ndersa nga lart poshte: rames i erdhi ne dere rasti te na e benin falas, pa harxhu i kokerr leku dhe nuk e beri. pse mos kete proteste per kete vendim fatkeq te rames? 

po le te filloje njehere kryeministri te mbledhe fonde nga lluksi i tyre se hollesite teknike i zgjidh arvizuja me sequin. smiley

falas nuk do behej asgje. dhe me mire mbaje larg ate qe mund te te beje gjemen. kaq gje eshte shume e thjeshte per t'u kuptuar.

E kur ndonjëri s'na pëlqen, pse jo, ta nisim në ndonjë fshat të humbur, të punojë tokën që te mos e humbasi kontaktin me popullin që mban në këmbë Partinë.

mua ne parim me pelqejne te tere. kurse partite jo. smiley

por ata qe bejne dem, duhet t'a rregullojne. smiley

Helmi nder Shqiptare ka vetem nje menyre Largimi.

Hiqni Euforine dhe permbajtjen e argumenteve sikur jeni Qendra e Botes dhe IneliDjences se saj. Bejeni Popullin te ndergjgjegjshem se per te ardhe deri ketu Botes i eshte dashur te derdhe Lumej Gjaku , jo pankarta e parrulla .

Hiqni karagjozet nga protestat popullore . Largoni ne menyre urgjente nga skena Sharlatane te Lloit Berisha dhe Jozepercka qe mbajne te "helmuar " nje pjese te madhe te Popullit me retorike Zarine !

Perdorni me FORT Hurin e Ligjit dhe mos lejoni te ngrihen   mbi Mundesite Reale asnje Individ , sic ka arritur me diferencat midis shtresave me 99% me baze Korrupsioni te EGER e Barbar , si Familja e Berishes !

per te ndergjegjesuar u bene dhe do behen protestat. por duhen ndergjegjesuar politikanet qe te mos bejne dem ne popull. dhe populli vec protestes nuk mund te beje gje tjeter. 4 vjet jane kohe shume e gjate per te bere dem, derisa te zgjedhe populli demtuesin e rradhes. ky eshte deri tani problemi. smiley

 smiley e forte, biles une do te propozoja pika shtese ne kete manifest a memorandum, si psh,  

te gjithe qeveritaret, depudetet, administratoret, gjyqtaret, etj, te punojne vullnetarisht te dielen, neper keto pikat e helmeve dhe me kazma e lopata te hapin gropa 3 metra te thella, e ti groposin. 

iiiiiiiii ?!

Hallall Basha . E shtrydhi  nje Qelb si Jozefina Topalli nga Traditat e Shqiperise .E pastroi Shqiperine me thenien per 17 Nendor ...Diten e Clirimit te Tiranes nga Nazistet dhe Bashkepunetoret e tyre .

" Askujt nuk i lejohet te Harroje te Renet e Lirise ""'

Mbaje kete Pastrim MORAL pas te cilit vijne dhe Pastrime te tjera per te qeruar Qelbin e dhive dhe sqeperve qe te la Babasqapi ! Kjo eshte nje Deklarate e Qarte qe Ai desheron te Shkeputet nga Pislleku ku e zhyti babsqapi po e ka te Veshtire ne se nuk denoncon Krimet e 21 Janarit pa Meshire dhe sidomos Aferen e Rruges Kombit . Ja Desherojme dhe Urojme !

Gjithsesi hallall ! Keshtu fillon Pastrohet Shqiperia nga Plehrat Historike !

Po nuk pastrohen plehrat vetem me ato pare se ka vajt nafta 2000 lek litri.

Po ti bej pjesen tende gjithesesi : mos lejo njeri qe plehrat ti hudhi jashte koshit te plerave ! Besoj se nenkuptohet qe ti vete duhet ti hudhesh atje.

po te fillojne njehere ato me lluksin e vet. te japin shembullin te paret. se pastaj mbase i ndjekin edhe te tjeret. arvizuja ndoshta, ndoshta edhe sequi. secili me aq sa t'i mbajne supet. smiley

 

Ej ça bohet kshu me 6-7 te vdek perdit ne Shqipni, si me qen bilanc lufte smiley

 E mer Fiqo thash se ka fillu lufta smiley po vazhdimi i vazhdimit ma dihet kjo...Po  kimiket janë të rrezikshme  pa kto s'ka gjë se 6-7në ditë  duhen 1368 vjet të mbarojmë të gjithë,  kurse ato hëhë të gjithë prej njiherë e sa dekika  kan prioritet gjanat.

Vetëm gatishmëria për të protestuar për çdo gjë të mbrapshtë mund të krijojë një shpresë se mund të fillojmë të hapim tunelin ku jemi ngujuar e të dalim në dritë. Përndryshe, do të na zërë brenda. Si mund të vijë kjo? Imagjinoni, pa këtë protestë, helmet do të silleshin dhe imagjinoni pastaj një aksident që do të mbyste me mijëra njerëz. Atëherë do të vinte fundi edhe i kësaj klase politike, edhe i joni. Këtë shikojeni edhe si mundësi reale, që u evitua, por edhe si metaforë të gjendjes në të cilën jemi.

Ngritja e fondit emergjent per eliminimin e helmeve te brendshem. Ky fond te filloje te mbushet me te gjitha shpenzimet e shtetit ndaj qeveritareve, deputeteve dhe administrates pervec rrogave. Biles rrogave t'u vene edhe tavanin prej 100 000 lekesh te reja. Shtesa mbi to te kaloje te fondi. Pra eliminimi i cdo lluksi te ngritur mbi kurrizin e popullit dhe parazitizmin e tyre.

 

 

Pastaj shtepia e bardhe ne Amerike do t'ju jape nje cek te bardhe dhe ju atje e shkruani sa te doni shumen per fondin

cek te bardhe as ka dhene as ka per te dhene ndonjehere amerika. por mund te kontribuoje edhe ajo nese e sheh se vete nuk ia dalim dot per nje gje te mire. por nese nuk e fillojme vete, amerika do sjelle vetem ndihmen per te filluar t'a provojme vete. smiley

7) Riciklimi i mbeturinave, investimi i tyre nepermjet obligacioneve te CO2.
 

Te gjitha i ka parashiku Pjeri, e cuditshme!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).