Dihet qe cdo popull ka proverbat e tija dhe shpesh jane te njejtat proverba qe i mbijetojne kohes pothuajse tek te gjith popujt si urtesi e dale nga eksperieca. Shqiptaret jan nje nga ata popuj qe kan nje thesar shume te madh fjalesh te urta popullore (ashtu si urimet, ngushellimet, pergezimet dhe mallkimet). Shume prej fjaleve te urta popullore ne gjuhen shqipe i kan rezistuar nje kohe shume te gjate, psh mund te permendim dy proverba antike mijeravjecare qe ne kohet moderne (megjithese sot edhe ne shqip po zhduken) nuk perdoren me ne asnje gjuhe perves shqipes, 'Miku eshte zot shtepie', 'Lumi fle, armiku s'fle'  por ka edhe te tjera plot.

Me interes do ishte te diskutohej edhe mbi forcen vizive te fjaleve te urta popullore ne shqip, sa te arrira jan artistikisht, sa te modifikuara me kohen. Mbi te gjitha pyetja eshte cilat jane proverbat e kohes tone? Cila ose cilat mendoni se ne kohen tone 10 vitet e fundit kan qene fjalet e urta popullore me te perdorura te gjuhes shqipe? Dihet qe fjalet e urta popullore jane edhe testament i aktualitetit shoqeror. Sic thote populli ' Gjuha shkon ku dhemb dhembi'.

145 Komente

"bej mire e hidhe ne det" eshte nje fjale e urte qe ne keto 10 vitet e fundit shume pak aplikohet.

Pse, gjithe ato pallate te mire jane bere ne det. 

e vrave qenin, hudhe ne prrua - nese e nis nje pune, qofte edhe e lige, perfundoje!

''kodra pas bregut''   apo:  ''hedh nje budalla nje gure ne lume e mbidhen 20 te mençur e se gjejne dot''.   keto te dyja i kam degjuar  te perdoren shpesh keto vitet e fundit.

 

sa rri i mençuri e mendohet ,i marri ka kry pune ..............per te qene ne teme smiley

kjo eshte tamam tamam, jo vetem i marri por dhe shejtan budallai...

Tru peshksmiley

kujtohesh si peshku mbas te vjelave

nje peshk bie, qindra ngrihen

peshk, peshk behet kala

Peshku ne thatesire si ...smiley

Ne pellgun e peshqve te verber, peshku me nje sy eshte... peshkaqen!

Peshku luspat i nderron po llogoren s'e tradheton. 

Sheh peshku peshkun dhe pi uje. smiley

pak e sak'

''shume e per-lume''

Per mua nje nga me te perdorurat vitet e fundit ka qene 'Nuk bihe rrufeja ne hale'.

'' Moj kasolle ku na mblodhe'', dmth Sala & gjithe politikanet e lengut...

'' Merre me leng se mishi u mbarua'', dmth gjithe politikanet e lengut qe drejtojne...

Peshku qelbet nga koka

+1 Gjemb sa do ta thoja, vertete eshte nje fjale e urte e perdorur keto vitet e fundit shume. Eshte edhe artistikisht shume e arrire, ka nje fuqi vizive gjithashtu qe pak gjuhe mund ta shprehin. Nje tjeter e tille do te ishte 

Peshku ne det dhe tigani ne zjarr.

wag the dog -- proverb amerikan -- mund te pershtatet si "bishti drejton peshkun"

(pse vetem koka qelbet e?)

Koka qelbet kur bishti nuk leviz. 

Mos bishtno!

Bishtin mos ma luj se ne fb te bej te huj.

bir Selmani i nënës.........smiley     kjo  thuhet vazhdimisht  per problemet e shpeshta  dhe te komplikuara ne Albanie.

Nuk eshte fjale e urte kjo belul as proverb, eshte shprehje nga zhargoni i rruges.

po mire  ora,  por nga perdorimi i shpeshte,  me duket se eshte ngritur  pak ne nivelin e  ''fjales se urte''.    

po: ''duaje Atdhene si shqiponja folene'',  si te duket..smiley   kjo perdorej shume, para 90-es...

Belul me teper se fjale e urte kjo eshte e sforcuar nga politika e kohes dhe jo eksperience popullore. Nuk kualifikohet si fjale e urte.

Populli ka te tjera mbi patriotizmin qe jan shume me racionale dhe praktike si 'guri i rende ne vend te vet' apo 'me mire i pari i fshatit se i fundit i qytetit' .

'' U habit si rrogoz beu'', dmth te gjithe ata qe kane bere para dhe coc u duket vetja...

Ose te gjithe ''kotit'', qe fap u bene te rendesishem... si p.sh. henri naim cili & co...

Nje akoma me sakte do ishte 'U hap si vaji ne lakra' fuqi vizive e jashtezakonshme. smiley

''Katundar me 7 lekure, qytetar nuk behesh kurre'', dmth shume politikane ''lengu'' qe na drejtojene...

 

keto ditet e fundit me ka ndodhur shpesh te perdor kete proverb : dardha e ka bishtin mbrapa

eh eh, po s'po e shikojme ate bishtin hic fare...

Dardha moderne e ka bishtin skic.

'' me mire nje mik sesa nje ciflik'', aq e aplikueshme sot ne boten shqiptare.

Kam pershtypjen se shume njerez sot per nje ciflik do te shisnin jo vetem mikun me te ngushte, por edhe babe e nene.

Sot vendin e pare  e zen "Parja hudh ujin përpjetë".

Ujku mjegull do 

dhe besa, boll mjegull ka gjetur ne shqiperi...

ka njezet dit qe jam ne Tirane dhe vetem diell

Ne, ndryshe nga anglezët, mjegullën e kemi te sytë, jo përreth.

sheh rrushi rrushin,  e piqet.......,fiku..smiley
 

a do te behet Shqiperia ?! me duket si proverb sepse perdoret shume

E mjera e zoja shpisë, që e pret bylmetin prej kojshisë

me qe jemi te bylmeti: di dhe nena ime te gatuaj, po ska gjalpe..

ose: di nënèja të bëj kulaç por s'ka miell

ja dhe me e dashura fjale e urte per mua, e perdorte gjyshi im shpesh kete:  ''vemi te lumi,  pa xathemi''     (kuptimi:  punet me sira, mos u  ngutni)

Nuk çalon gomari nga veshët

Sido qe ta hedhesh x, bie ne kembe. 

Gjej x

servilin ?

qingji mire pin dy nana,servili tane tufen

qingji urt ngordh

Faqeverdhi e han faqekuqin....

smiley  Po ne s'jemi arkeologe te gjejme x (marks the spot)!

qeten

Shto dhe ca peshe.  

Arkeologjia gjen thesare e mbush hambare.

morri ne kurris,pordha ne maje

a, shqipe  se me kujtove  nje fjale  te urte qe perdoret goxha:   pordha e madhe gris breket e veta..

pordhi kali  o belulsmiley.  pordh-acet kane  qene shume te piketuar  + qe kane qene me shumice.  dhe jane.pirdh te shfryhesh i thone ketij muhabeti,,

Kjo munde te perdoret si reklame brekesh. Mendo nje video ilustruese ... 

varet per cfare brekesh,, po te jete per string,slogani do jete u ca pordha me dyshsmiley

po te jete per boksera burrash me ne pjerdhin te gjithe.  fotografine aty prapa po ta le ty ta zgjedheshsmiley

Ne fakt te dyja keto zhargon jane... fjale  eurte eshte 'rron shqiponja ne maj te malit rron dhe miza ne byth te kalit'  perseri une e kam tek fuqia arstistikore vizive qe te japin keto thenie shqiptare, psh nuk ka ne gjuhe tjeter te tille force. As ne gjuhen kineze madje as ne proverbat indiane.. po ndoshta ngaqe jam vete shqiptar kjo, nuk e di prandaj desha ta debatoja.

Po nuk bubulliu,

po nuk vetëtiu,

po nuk pati re,

nuk bie shi mbi dhe smiley

Me trego me kë rri, të të them cili je .

Peshku i madh e ha te voglin

S'bie rrufeja ne hale

 

Zemra ime tull zemra jote llaç dashuria jone si pallat pesekatç!

Nje tjeter super e arrire qe s'ka shoq ne gjuhe tjeter besoj eshte 'S'mbulohet dielli me shosh'

Pika e fundit e shampanjes bie gjithmone në

I vure ï Fiqo?

Po kush rrjedh, pikëlon thone smiley

Te rafte . ty ishalla smiley

çi qi temen.

kjo shprehje i kalon te gjitha proverbat te pakten qe kur gjuha shqipe egziston 

Tamëm smiley

Avantazhi biologjik i shqiptarve. 

perveç kesaj ,kjo shprehje nuk gjen asnje ekuivalence ne gjuhet e huaja,as ne ato me te perpunuarat smiley

 

 

Po pra ky eshte fati i jone, e qisim inotin me zonjen... pra me shume kokrra, e ta ne rruje trapin armiku. Atyre te tjereve i ha inati melcine, nderkohe. 

Ka nje tjerer analoge qe e kalon si moderne çi qi temen e lashte:

Na plasi b....!

ose ne variantin anglo shqiptar plejboi:

naplaby!

Keto lloj shprehjes qe shprehin moskokeçarjen nepermjet shprehjeve horror me te "plasme" verash dhe me te "çame" organesh (mu ça k... mu!), veshtire se i gjen ne ndonje gjuhe tjeter.

 

Ato jane me goxha rrezik shendeti. Zonjes perkundrazi, qefi i behet. 

1oora ke nder mend te ndash ndonje cmim deri ne fund; apo djemte dhe vashat i kane rene qelepir fyellit te Hafuzit ??? smiley

Jo isha me teper i interesuar te diskutonim mbi natyren e proverbave (fjaleve te urta) sepse nepermjet tyre mund te kuptosh shume per historine dhe mentalitetin e nje populli...por edhe per aspektin artistik te ketyre proverbave qe mua personalisht me duken shume me te fuqishme se proverbat ne gjuhe te tjera europiane sepse me duket se shqipja sic e kam thene disa here u jep nje aspek shtese imagjinativ, viziv shume te fuqishem. Ky eshte nje aspekt qe vihet re edhe ne kultura te tjera indigjene ku perdoren kafshet etj per te bere ilustrime qe i japin efekt shumefish nje keshille popullore, proverbi apo sido ta quajme. smiley

Ka Cecua bicak..smiley

smiley

Nuk te lene ta kalosh limitin..ka peshku bicak..smiley

akoma se mesove ? fshiji .smiley

Edhe per ti fshire nuk te lene, i bejne me se miri te gjitha punet vete..tak-fak..smiley

qenka ajo shoqa ime atehere ne sherbim smiley

lere se e hongra une tani smiley

qenka edhe xhiloze smiley

smiley 

smiley

 video qe sapo kishe postuar ishte e lezetshme...femijet, te gjithe si zogj te vegjel ( une sapo degjova ate mesuesin qe filloi te fliste per Kozimo e vogel,  me shkoi mendja direkt tek Loni)

nuk tham nje proverb meqe jemi tek tema....ahhh

" Kapterr lind nuk bohesh "  smiley

Shprehja me e dukshme , sapo ka dale PD-hi ne skene dhe pasi Halimi hengri supen sidomos pas daljes se mehillit  Qi u ngatrua ...

Hiqja vetes .. Futja tjetrit ! e shoqeruar me Larg bythes time 

Lere ate por shko tek pjesa e trete minuta e pare ku i thote ai burri qe kishte qene ne greqi gjat luftes dhe atje ne greqi flisnin njerezit shqip smiley Ik kishin thene... ec se s'kemi buke te te japim, edhe ku ja kishte kthyer po shqip... Atehere ata greket (qe faktikisht jane shqiptare) i kishin thene te habitur qe ky fliste shqip, po pse vllau yne qenke ti? Po i kishte thene ky vllau juaj jam smiley

Tani ai plehra frnaceze qe ka shkrujt correlis mandolin ta rishkruj sic duhet...

ueeee 1oora ça na kujtove Kapitan Correlin, do e shof sot ne darke....ne fakt ai fr de Bergerac qe e ka shkruar, ndihet me shume anglez...

zonja Stalker duhet te kullindrisi ndonje reportazh per Kapitan Correllin....e pashe videon tende prap, xhaxhi kishte luftuar vetem ne Afriken e Veriut, apo jo? Ku je o Loni, trim me flete!

Pjesa e trete minuta e pare. Ne Greqi lere ate qe kishte luftuar ne afrike...

smiley gjithsesi...me e shumta qe mund ti kerkohet de Bergerac smiley eshte te ndryshoje emrin e Pelagjise ne Valdete

Tani sapo me moren ne telefon dhe me thane ,  ka filluar qarkullon nje thenie e re ..per PD-hin

Pjerdh me shume kush ha Groshet e emergjences !

Dikur ne Tirone, aty ku ndahet Rruga Durrsit me ate te Kavajes, tamom mrapa sumes se atij qe e hudhen me 21 Shkurt dhe ne krah me Vetsherbimin, ka pas qene nji mur i ulet ku viheshin Flete-Rrufete e kohes se kinezerise. Ne krah te majte te murit ka pas nji dere te vogel, pa kanata, qe te lejote me dale per ke Internacionali dhe me poshte ke Mihal Duri. Sa kaloje deren, majtas ishte nji hale' e vogel publike. Aty, ke muri i njones prej nevojtoreve, duke kry nevojat fiziologjike, kam lexu per here te pare proverbin e mirenjohur shqiptar ( me disa gabime ortografike) : Pheed-H,  o pheed-H , te kjeefsha nonen ne pheed-H, se per ty o pheed-H m'u kjee nona ne pheed-H !!!   - nenshkruar : Skineri i Barijes. 

smileysmiley me duket se je Fiqoja

Delja qe ndahet nga TUFA eshte individualiste! 

M'pelqen dhe kjo. smiley

kujdes shoku heretik, me fjalorin

shoqja lenka eshte ne sherbim smiley

meqe tema e ndertimeve me/paleje eshte hot: "kush i ben gropen shokut, ngre shoku pallat".

Trimi aka politikan i mire me pallate shume. 

qengji i urte ka dy dashnore

 

Si ka qene ajo shprehja?

te duall cezmeja kserua,

as sevap, as mut s'tu shkrua! smiley

Mroklla
.." Beri Hasani nje krua
Por i doli kserikua ( pa uje greq.)
As sevap as m..s' ju shkrua

nuk i ha xhaja ato bishtaja  - dyshimi, jo medomos gastronomik .. inati, barkthati  ... koka ben, koka peson ... goja llap, e kurrizi bap (sa per demokracine dhe lirine e fjales keto).. fut sallom, e qit trap (per nje barsalete qe qarkullon prej vitesh ne tirane)... tull tull behet kalaja - per proletariatin qe mendon se parate vendosen ngadale, se per tjeret eshte "kembeshpejti, faqebardhe" 

 

Gjyshja (nga ana e babait) me ka pas treguar shum proverba, por ç'e do se shumicen i kam harruar smiley si duket memori-kart eshte mbushur plot smiley 

 Mos peshty lart, se do te bjere ty. 

Nese do te marresh, jep. 

Paraja vete tek paraja. 

çfar do te beç do te gjeç smiley

Nese do te marresh, jep. 

Kjo shpjegon ato shishet qe dhe ti kesaj rradhe Pjero. smiley  Po Bradi cfare ka dashur te marre kur te jepte qoftet, birrat dhe ullinjte? Ki kujdes, vigjilent!

Pjer saktesisht. Sic i ke qejf ti gjonat eshte keshtu ajo e gjyshes tate.
Nena per evlatin dhe nusen e tij
" Te mbeshtyj larte, me bie ne sy
Te mbeshtyj poshte , me bie ne gji...
Ndaj nenat rezervohen shume edhe kur me nuset nuk shkojne, ...per faj te nuseve.Nuk e ke degju ate kengen e goces Tironse?
Mir me vjerren mire me burrin
Fjala e mire e zbut dhe ...gurin

Gjyshet shpirt! Ja ca nga gjyshja ime ( ndjese paste)

Me shume dite se kuleçe!

Duart nga mielli, site nga qielli!

Burri do koçmandira! ( dmth po ta mbajti bitha, martohu smiley)

Grihu prift, te ulet hoxhe! etj etj kush i mban mende tani te gjitha....smiley

 

Uu sa kisha pa e degjuar kocmandirasmiley

E dini kujt u kane thene kocmandira? Te gjitha " te mirave qe nuk kane egzistuar kurre"

 Utopi-ra me nje llaf.

ngrihu prift te ulet hoxha smiley

ueeee ,gjigande kjo si kujtim nga femijeria

flm qe ma kujtove 

Te bukura, sidomos thenia koçmandires e cila mesiguri do jete thene nga ndonje plake qe i'a ka plasur buzen plaku smiley

 

Gjithkuj ia di trani e carani

Në rrënxa gjedet thëllënxa

Gjalpin e ruan kripa

Detit i ka hije vala, burrit i ka hije fjala

Nuk rron peshku pa ujë. KOSOVË

" i zoti e jep - e tellalli se jep" ! smiley

o derman po he na mmollois,kush te duket proverbi me i fort?

apo ne shkruajm kote ketusmiley

nuk dalin 255

si çpjegonet?

aq o të mbeten pasi të të ket bërë synet lenka

 hahahah ,  sh e goditur

po po lenka ate pune ka ben synet edhe çupat e ppu qe i kemi si shpirt

thuamë me kë rri, të të them kush je

po per qethjen  e leshit si eshte shoqja lenka ? smiley

Pro:

Përvoja është mëma e demontimit

Një herë bie daci në katastrofë

Digjet nga Gërdeci e i fryn Qafmollës

Lexo peticione shtatë a tetë bëj si di zëvendës ndihmës sekretari vetë

Bëje të mirën, hidhe në erë

Arme, arme, mbushet thesi.

Armet ne det, peticioni ne zjarr.

Ne mos keni arme kerkoni, ua sjellin nga Uashingtoni.

 

Pse tallesh me peticionet e popullit mor zoteri???

Harram rrogen e zv. Ministrit!!!

Mister Roni, ne kete rast gjyshja ime do kishte thene:

Shiko rrogen tende!

Gazin qe ndahet nga fucia e ha Shqiptari

Shiko halene tende!

Shprehje e arte gjysheje.

fjalori shqip-shqip.

proverbe-  (pro)ces  (verb)al

Amerikani ha dru, kurrizi i shqiptarit dhemb.

qe ju thafte ishalla se as nuk e lagu

Ne Shqiperi : "Rendon bishti  me shume se sopata! "

Filozofike kjo, qe tregon,  pse Shqiperia ka mbetur mbrapa!  smiley

të mësojmë nga eksperienca e të përparuarve në bujqësi

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).