Foreign Policy zbulon detaje të reja në lidhje transferimin e armëve kimike siriane në Shqipëri. Referuar burimeve të saj diplomatike ka zbardhur planin që qeveria e Bashar Al Asad i ka paraqitur OKB për transferimin dhe shkatërrimin e armatimit kimik. Plani përfshin rreth 120 forca sigurie siriane, qindra kamionë të blinduar dhe një rrjet komunikimi të avancuar që lidh Damaskun me detin Mesdhe.

Plani sirian kërkon paisjen e të paktën tetë togave secila me nga 35 ushtarë që të sigurohet rruga ndërmjet Damaskut dhe qytetit portual Latakia, në mënyrë që materiali kimik të përfundojë në anije të cilat do ta transportojnë atë në destinacionin e shkatërrimit të tij.

Sipas dy diplomatëve të Këshillit të Sigurisë së Kombeve të Bashkuara, Shtetet e Bashkuara të Amerikës pothuajse kanë rënë dakord me qeverinë shqiptare që armët kimike të Sirisë të shkatërrohen atje.

Sipas propozimit amerikan, i cili nuk është bërë ende publik, Shtetet e Bashkuara do ta furnizojnë qeverinë shqiptare me laboratorë të lëvizshëm që të bëhet i mundur shkatërrimi i gazit nervor sarin nëpërmjet një proçesi që njihet si hidrolizë, që në thelb do të thotë, bombardim i gazit me ujë dhe reaktivë gërryes si hidroksid natriumi.

661 Komente

shko e re laj pjatat ti ate boj , kur ka mesu bradi gjermanisht ti ishe duke rujt lopet.
 

ti me befason gjithmon. ne fillim qe dijshe shkrim e kendim. tashti del qe di me lexu gjermanisht... 

Do te te befasoj prape po deshe smiley

Brad e le me goje hapur noshken! smiley

ky vetem me goje hapur rii smiley

Noschke jo " qudira " bre por " cudira" smiley

Lejeni Bradin rehat se te honen ka proven e "zjarrit"!

u zbulu dhe profesioni i bradit si dentist. hajde ketlina urime.

te besoj, vec qudira pres prej teje

Na myti hipokrizia! Koklopa flet per paligjshmerine qe ishte ul komkryq, a thu se s'ishte ne qeveri; Luludhi flet per blerje votash qe vrasin demokracine, kur vete pasi nuk bleu dot sa iu deshen i grabiti me dhune ne mes te dites; Edua do me pranu armet kimike, pasi ka refuzu plehrat normale. VL. Ishalla i sjellin e hapet nanji kontenier te na shkrije te gjitheve  smiley   

+1

+1

+1

ju keni lujt menc. te shkrije ata jo juve. po ty mi ruzhe, kaq te qeka merzitur jeta qe na i paske dhene dhe 3 njisha njeri pas tjetrit. hej, life is good!smiley

i kisha nja një njish për cdo absurditet qe ka evidentu bukur Tironsi.

Otherwise, sme eshte merzitur jeta aspak. Life is going great smiley

Ne raste te tilla rendesi kryesore ka "ceshtja" dhe jo individi!..Nuk doli nonje politikan tjeter ta denonte kete marrezi...te gjithe butaker.Opozita ka fut koken ne sume te Berishes ndersa Pozita po ben plan se si te shuaje zjarret pas benzines qe do hedhe. 

PO c'ceshtje mund te kete me keta individe o Arto. Nuk ishte koklopa qe boni namin per paktin per detin e sa u fut ne qeveri e etiketoi "furutune ne gote uji"? 

Amon mer burre. Ketu flet per amoralitetin e bixhozit nje deputet PS-je qe eshte kokrra e bixhozxhiut, per vrasjen e demokracise Ministri i Brendshem i kohes kur u vrane 4 fakira ne rruge, per te drejten e pronareve njoni qe ka zaptu prona. Keta jane shkaktaret e pastaj denoncojne pasojat mo plak. Si mund te besosh se keta kellira kane "ceshtje"? 

e car do bosh?

Do shkoj te hap konteineret me pra t'i shuj te gjithe smiley  

 

Kjo ceshtje per nga rendesia eshte 100here me prioritet se puna e detit se ka te beje direkt me jeten dhe shendetin e qytetareve shqiptare...Shqiperia po shendrrohet ne nje Somali te Evropes.Tani nuk kemi luksin te zgjedhim burrat o Tirons, se keta bulat qe i binin gjoksin deri dje na dolen nga ata me minifunde......,Ky na doli burre me thene  e drejta dhe une do ta gjykoj per kete ceshtje

S'po me kupto o shok. Po i qendroi ky dhe e mban kete pozicion duke e pengu, une ia jap dhe voten hajdutit, po shembullin me siper ta dhashe me te tregu qe keta nuk kane asnje pike reference vec bythes se tyre. Nuk i ze me bese asnjerit prej tyre. Duhet me dal me nejt te proti i Durresit kur konteineret te vijne e me bo namin. Duhet me dale te gjithe pa perjashtim. Se sic thu ti kjo eshte ceshtje shume e rendesishme, e une nuk mund te rrezikoj e t'ia besoj Lilos se tha nja dy mashtrime.  

Ja ke fut kot se gazrat 'avullojne'e kontenieret njelin si "mish e long ne plong".

Ik ne durres e pyt sa kushton 1 kontenier hekri: 7 mije euro ene i pa ly me boje vrraga vrraga smiley

Ej, pse nuk mundemi me bo komente te ajo tema e peticionit se kisha nja dy llafe me ja u thane aleances se leshit?

Nuk lane gja pa bo per kartona e kanoce, tani e kane marre me ngadale per armet e shkaterrimit ne mase qe do vijne ne Shqiperi.

O ti milidele, hy ne facebook e shif ca po bejne. Mbi te gjitha po paralajmerojne protesta te perditshme duke fillu nga e hena. Po opozita ca do bej te henen? Do bej protesta per vjedhjen e zgjedhjeve ku humben me 75%!!!

c'i pergjigjesh aman. ne vend te firmosi peticionin dhe te behen bashke si popull, pa dallime partiake, ben gerr-verr kot. eshte dhe poet gjoja.smiley

shko or pirdhu, limon i shtrydhur!

Protestat e perditshme te ketyre jane si nje doze e mire ne dreke per Ramen. Keta jane mjerane, qyqare, zagare te pushtetit qe lehin vetem per mbetjet e parrezikshme se i duheshin Rames per propagande, deri shkuan edhe ne referendum, kurse tani ai qesharaku Kajsiu thoshte se referendumi mbetet gjeja e fundit.

Edhe protesten te henen e kane per te dubluar opoziten, pasi keshtu i ka urdheruar Rama. Pse nuk protestojne neser, te shtunen, te dielen e keshtu cdo dite?

Opozita eshte aty ku duhet te jete, ne proteste kunder blerjes se votes. Ska rendesi fare pse humbi, rendesi ka te mos preket vota, qofte edhe nje vote.

Ju ne fakt e meritoni Ramen. Ai ja vjen hakut ju.

Mire mire, luftoni per voten e lire ju, po kur te gjeni icik kohe thujeni dhe nje llaf per armet kimike. Pastaj shani te tjeret se pse nuk po merren me shume. 

Pse s'i mledhin bashke me nje miting? Ene voten ene sarinin a nevrinin? Si pune bashkim padish  smiley  

Keta s'po bojne dot nje padi, ti thu ti bejne dy menjehere. 

ehh cmu desh qe u mora me ty!!! Po propaganden e Mero Bazes ben ketu se ai ka thene keto qe thua ti? Shko te tema se aty je ne ambient te pershtatshem. I perket te njejtave kafshe te asaj stalle.

Opozita e dha qendrimin per armet kimike me Bashen. Kur nuk lufton per voten e lire, themel i demokracise liberale, e drejte themelore e qytetareve, ti je thjesht dele, vetem qe nuk kullot bare.

Po iku vota, ka ikur cdo gje se edhe referendumin ta manipulon ai qe eshte ne krye po nuk u luftua per voten.

Bazja vete nuk di ca me thene, nuk i kane ardh akoma direktivat nga qendra. Qendrimi im eshte komplet origjinal smiley

Ku eshte opozita o poet? se ka humbur si Xhaferri simiten dhe po merret ende me pilafet dhe pacet e Korces..Ah kur doni te beni ju opozite me Lulen dhe marrokun o ju zente pizga ju zente....Vini ca bilardo tek godina e Re e Partise dhe merruni me dicka te pakten..

opozita aty eshte , mos u be merak se nje dite mund te kthehet ne pozite. dhe opozita mire ben qe proteston per ato para te dhena nen dore. nuk behet keshtu, paguhet autobuzi dhe njerzit hypin falas, jo jep ti para nen dore. s'merrer vesh per cfare i dhane, per autobuzin apo voten, apo te dyja bashke.

vota eshte e para, ashtu sic eshte fjala, se vota, fjala jote e imja e dikujt tjeter, eshte...

Pra ti po thu se nese do te ishin paguar autobuza, pra nese nuk do jepeshin para ne dore, eshte e justifikueshme? Pra, kerkon me nje fjale te justifikosh veprimin e PD-se qe solli nga Italia qindra votues me tajaret e Bellair duke paguar kete te fundit? E ke gabim pasi ne dyja rastet qellimi eshte i njejte: te lehtesojme sado pak koston e ardhjes per te votuar. PD-ja e beri duke mobilizuar tajare specifike qe do te ngarkonin vetem votuesit, ndersa PS-ja e Korces duke mos e ditur nese do te vinin apo jo per te votuar studentet Korcare nga universitetet e Tirane, vendosi ti rimbursoje ne momentin qe vinin ne Korce. Ti a ke ndonje fakt qe te lidhesh pagesen me dhenjen e votes kandidatit te PS-se? Kjo po qe do te ishte interesante.

opozita eshte duke u perballur me Enverin e ri, Edi Rama dhe po te mos ishte kjo opozite Shqiperia kthehej edhe njehere ne koherat e lavdishme te Enverit.

Opoziten e ke dhemb per dhemb ne parlament, ne gjykata, ne media dhe ne rruge. Po mbron voten, po mbron kushtetuten, po mbron pronen e njerezve, po mbron dhe kerkon transparencen.

Te henen do kollitemi njehere ka kryeministria.

Cte bejme, sna vritni dot sic beri Enveri ne 45 me opoziten qe u krijua.

Hajt o komsomolas, bej naj gomar dhe na e shit per art.

Kujdes mos ju vrasin sic vrate ata mavrinjte ne 21 Janar. Ki parasysh "Rregulloren e Bulevardit" dhe parullen "Institucionet nuk preken" se po ha nanji koqe plumi kot  smiley    

mos u tut se nuk eshte horri Bamir Topi president qe deshi te rrezonte nje qeveri legjitime me dhune.

Ore ruju nga Tahiri se ai i ka pisqollat tani  smiley  

@tironsi: Palmat ende aty jane...

Po 1% te luftes qe po beni per pallatet e partise ti kishit bere per ket ceshtjen e armeve qe po na i sjellin ne shtepi.....apo prisni urdher nga kryesia, (lereni mor ate te marrin, ne punen e vet dhe mos ja vini me veshin se ai ka kohe qe ka shkare... por shikoni te beni punen si opozite dhe kerkoni llogari qeverise)

opozita ben lufte per pronen e cdo qytetari qe diktatori i cekuilibruar Rama don te ja u prishe pa ligj, por ju komsomolasit keni probleme me pronen private.

Opozita e dha qendrimin vet per armet kimike por armet kimike nuk jane e bere e opozites, por e Rames tend, qe per te mbuluar paudhesite qe po ben ne qeverisje, kerkon te marre me te mire Ameriken duke u bere kazan per armet kimike dhe kete e ben ne fshehtesi.

As opozita dhe askush tjeter jashte klikes se tij nuk di ne te vertete se cbehet e ckerkohet. Ka nje fjale te ministrit te paafte te jashtem qe e tha nga Franca. Nuk di gje parlamenti, nuk di gje media, opozita di sa dime une e ti.

Rames tend thote ky....he derman ti qenke komedi fare, kunkurrence me Gjinin e portokallise smiley

Ju prisni te terheqe musteqen ai qe breth neper bedena kalash dhe ju jep ngjalave lesjone demokracie...kur te terheqe musteqen e majte  suluni ju tha. smiley ......ska ardhe sinjali ende . Ku eshte kryetari(vazoja me lule)apo ndonje figure te flase per kete ceshtje kaq delikate?.. Me kete lloj opozitarizmi ju keshtu do qendroni opozite edhe pas 8 viteve te tjera. Une do te doja qe vendi te kishte nje opozite te fuqishe e cila ti kerkonte llogari qeverise per keto vendime skandaloze, te bente protesta..... por nuk eshte gje tjeter vecse "Wishfull thinking"..Shkoni kapni ndonje steke dhe beni ndonje loje bilardo andej nga selia se ate e beni mire dhe mos harro ta vendosesh vazon me Lule nga lindja te marre ndonje rreze dielli se mos thahet fare smiley

po o komsomolas, Rames tend. Ti vjen direkt nga tema dhe ketu e ke vite qe te njejten blegerime leshon, ate rrofte Rama e poshte Berisha. Ja mbaje tani Ramen edhe kur te percellon me arme kimike. Bej gomeret me bomba te mbushura me sarin tani.

E kupton ku keni perfunduar? Sot falenderojme Zotin qe eshte edhe Meta kryeminister, se po te ishte vetem i cmenduri Rama, kushedi se cdo bente.

E shikon dot kanalin ku keni rene apo jo?

Opozites keshtu ja lehtesoni punet dhe eshte opozita qe sot nuk po kthehen koherat e lavdishme te Enverit po ju opoziten e konsideroni armike prandaj nuk i beheni krah as kur proteston per voten, as per ligjin e pronen e as kur kerkon transparence per armet kimike.

Kur je militant cdokush te duket militant,ne llogore dhe i armatosur...Nuk besoj se mund te gjej nje linje llogjike me nje militant por une vec nje keshille kam per ty dhe partine tende..Nga e hena beni gati pankartat kunder shkaterrimit te armeve ne Shqiperi dhe dilni ke sheshi..Po se bete edhe kete pastaj ...jepni doreheqjen vullnetarisht si opozite dhe shkoni beni ndnje dore bilardo o domino me pleqte e lagjes.

aty e ke opoziten te henen, ne shesh o komsomolas. Po ti cdo besh? Ti qe ke perkrahur Ramen duke u bere edhe lolo pazari ne bllogje cdo besh? A do na kerkosh falje per voten a perkrahjen qe i ke dhene apo jo?

Edhe gjoja pikturist ti! Hiq dore nga gomeret me sarin, fillo vizato delet ne lendine.

Te thashe kur je militant nuk e ke cakun te perceptosh jashte kornizes se militantit..Nuk mund ta perceptosh dot se si funksjonon nje njeri i lire se te kan futur kaseten dhe jep jeten per partine si komunist i devotshem.

Bej parrullat gati dhe tek sheshi, justifiko detyren qe te kane dhene si opozite..une si qytetar i lire po e justifikoj detyren time

.PS sa per artin dhe...gomeret ne fakt nuk mungojne jane me shumice, pjese e natyres shqiptare smiley ..hidhi nje sy pasqyres dhe aty do ta gjesh nje te tille

Opoziten e ke dhemb per dhemb ne parlament, ne gjykata, ne media dhe ne rruge.

Dhemb per dhemb me armikun. Se c'me kujton kjo ca parulla te kohes se lavdishme te shokut Enver.

 

 

Rono, pozicioni i opozites eshte qe diplomacia ne lidhje me kte ceshtje duhet te behet ne forumet publike, pra open diplomacy. 

Ne denojme skutherine e treguar nga qeveria deri tani

Ne denojme menyren se si Ministri i Jashtem u ankua per Ameriken ne France

Ne denojme, denojme, denojme!!!!

Hik o Deion anej se juve ju ka denu Allahu me at kryetare qe keni!

Si tha, si tha? Nenin e kushtetutes do ti? Ja prit 1 sec edhe celularin nga xhepi...live! smiley

Eh mer Berishe qe kishe qef me te nigju kur ja fillojshe me shifra e me perqindje!

Rono thuj ca te dush i boni zap te dy ata sidomos Nazarkon.

ishte paraqitje lideri Deiono. E tundi Basha sonte dhe ketu edhe celikosi imazhin e liderit te duhur te PD.

Po ku mos me i bo zap kur shkojne debilat e PS dhe ja japin te rrujt dhe te livandos! Shkojn e pagujn biletat me pare ne dore! 

Ai nuk eshte kryetar po thjeshte nje vazo me lule qe e harrojne ta vadisin here pas hre dhe te marre ndonje rreze djelli  smiley

shume mire do bejne po t'i sjellin armet ti c'montojne ne shqiperi. vetem te mira materiale dhe morale do kete. ca ka nje gje qe ne shqiptaret nuk e bejme, qe mos bejme kete? i gjithe proces nen mbikeqyrje do jete. nuk e kuptoj kete revolte gjitheperfshirese nga mosnjohja e procesit. 

revolte gjitheperfshirese nga mosnjohja e procesit. 

smiley smiley smiley smiley smiley

jo ne kete ore a derebardhe se na nxorre gjumin  smiley  

Ta bej si Pjer: thellohu smiley

po pse se sqarojne i cike procesin pra , por na lejne te hudhim valle si te dehur ne erresire ?

Ska goje qeveria, apo nai ekspert me sqaru para se me na thene qe po negocion? Te bejne gjoja mer por te bejne i cike transparence. Pse do e lejne popllin te vloje per dite me radhe ? Se kane kaq detyrim ? Pse duhet te vije debati nga poshte, nga llafet e pazarit ?

Pastaj, pash perendine, nuk mjafton qe jemi ne ankth nga kthimi i timonit te qeverisijes.

Po presim te marre drejtimin , jemi pergatit dhe per te vuajtur. Po presim te degjojme per drejtesi te vene ne vend, per reforma ne shendetesi, per nxitje te ekonomise. Per gjona te mira dmth.

Ja mire na ra TAP nga qielli peshqesh, po tani, ke shperberja e armeve kimike ngeli zgjidhja e halleve tona ?

Ka nevoje me ndje eren e shtetit (sic thone kta inteligjentet e peshkut) dhe jo eren e kockave qe te hudhin fuqite e medha.

Une du me pa hapa konkrete qe do rregullojne i cike jeten time, por dhe te katunarit ne cepin matane. Hapa qe kthjene gjerat ne kahun e duhur dhe qe ngrejne mekanizma shoqerore te qendrueshme dhe te besueshme. Jo hec ta shtyjme, sot me TAP, neser me armet e Sirise.

Vari lesht e naten e mire

 

e kam thene edhe me pare qe keta vuajne tmerresisht nga mosnjohja e PR, dhe jo reklama, po informimi. jane aq te paditur sa do ju kthehet ne bumerang edh ekur dune me bo noi gje t emire. do shume pune te informohet publiku me ekspertizen me te mire boterore, nje kusht qe duhet ta kene ne kontrate kur t'i pranojne. transparence, do provohen ne do dijne te bejne. gjasat jane qe nuk dine. 

per te tjerat pastaj, jane akoma ne qell te shtat qe kane fitu pushtet, jo se ju eshte dhene pushtet. ben shume ndryshim si do lozin me pushtetin. 

.

 

shume mire do bejne po t'i sjellin armet ti c'montojne ne shqiperi. vetem te mira materiale dhe morale do kete. ca ka nje gje qe ne shqiptaret nuk e bejme, qe mos bejme kete? i gjithe proces nen mbikeqyrje do jete. nuk e kuptoj kete revolte gjitheperfshirese nga mosnjohja e procesit. 

____________________

Gaia, vetem une ti dhe idrisi jemi pro...keq fare muhabeti.

Opa, ja rrujti dhe i gjinkalle smiley

une po prisja ne fakt mos kishe pa noi enderr per ket pune, e pritja me shkoi kot, thashe te shprehem nje here. po late name ore sikur do vij noi alien. amerikanet do sjellin laboratorin levizes, do jete nen mbikqyrje te rrepte, ca pare do bohen, ekspertize do krijohet, uje ka me bollek, arka e shtetit mbushet, karshillik i bojme te gjitheve. a thu se europa nuk e ka miratu kete gje qe mos ta bejme ne, ene po e bejne amerikanet vetem me ne. mu me pelqe si ide, sepse do kete shume kontroll dhe nuk do jete ne durt e shqiptareve nga ana teknike. 

aman po pse me rreziku

boll kemi heq ne kurriz duke rrojt ne fije te perit. na iku jeta me pasiguri.

shqiperia eshte pasiguria e materializuar !

Kur u lli muhabeti ne Fukushima, mes japonezeve, imagjino ca ndodh ktu ke ne, per kundravatjen me te vogel shkaktuar nga ndonje force majeure.

Po behen 30 vjet duke bo leke vetem duke u marre me droge, prostituta, barut, kontrabande nafte, kromi e allasoj.

A do bojme naihere hajer me punishte qe mbledhin boronicen e maleve tona ne vend te hashashit ?  Me hidrocentrale qe sheshin energji te prodhume ne respekt me ambientin, me portokalle te bukra te jugut, me sherebelen tone qe e perdor gjithe dynjaja. A do prodhojme nai produkt industrial normal , kpuce , nallane, breke, a do asemblojme dot prape televizore, telefona, lavatrice apo dhe bicikleta ne ket vend.

tashti ika, naten megjithmen.

pafshi endrra me bumje smiley

O Rruzhdije po robt pagujne pare te modhe per tu hudh me parashut dhe sporte te tjera extreme pikerisht per te pas mundsine me ndje ndjenjen e te jetuarit ne fije te perit. Ti po e mer falas edhe qahesh! Allah allah!

tani po shef ti ondrra. ne e kemi i cik oren vone ne keto pune, po jo se vendet e tjera nuk e kane provu ket kapitalizmin tone me pare, ene tani na prodhojne boronica e na e lane ne me ne ra bumja. belgjika e franca mos nuk duken te pazhvilluara qe dun me marr pjese ke kjo llokma e madhe? ne token e ujin do japim. plus eshte ngjarje nderkombetare dhe jo shqiptare qe te jete frika e Gerdecit. mediat me vite te tera do perqendrohen ke kjo gje, dhe nuk do behet me parametra shqiptare qe hajt t'ja fusim ketij vendit te varfer. shqiperia eshte zgjidhje optimale se ka shume uje dhe deshiren per t'u njohur si nje qytetar nderkombetar i pergjegjshem. politikisht eshte rast i mire per me tregu pergjegjesi dhe perfitu ekonomikisht. 

Te dalte Edi ne gjume si Borati me thongs dhe mikrofon ne dore qe ste shqitet pa ta marre nji interviste nderkohe qe ti po la me furce teli dyshemene, nga njollat e rrjedhjeve kimike. Ashtu qi ti kthehesh ti e ti thush: "O Edi o te keqen motra ma hiq kete ankth e thuj qe sdo e firmos ate mareveshje", nderkohe qe Edi i bo me shenje kemeramanit qe ta presi filmin dhe te leje vetem ate pjesen:" O Edi o te keqen motra ma hiq". Edhe ti qe do tja fusesh ate furcen e telit ne goje po ske kohe se duhet pastru gjithe dyshemeja se ecen burri zbath neper shpi.

Une them me mire ta bejne ne Costa Rica. Ti je dakort per kete?

te ishin kushtet teknike dhe lejet e fluturimit mbi shume shtete, para se me ardh ne CR do ishin bo aty ke ti se nuk i lejne politikanet tuj kaq pare me ra ne toke. po thuj qe jeni larg dhe shume shtete nuk e lejojne me ligj qe keto materiale te kalojne ne hapesiren e tyre ajrore. i njejti problem qe ka gjermani dhe suedi per me i pranu. ndersa me rruge ujore kalon ne ujrat e paanshme ne mesdhe dhe transportohet pa incidente. 

Fluturim? Pse jane mbaruar anijet keshtu? Ne Atlantik nuk paska ujra te paanshem? Nuk jam une qe po them "e pune e madhe qe po shkojne ne Shqiperi" por je ti. Prandaj meqe s'e ke problem, t'i sjellin ne CR. Mos ki problem se vijne Amerikanet t'ju ndihmojne. Leqe keni Amerikane plot atje sa te duash.

po leji mer kto qe i merr era e partise dhe i ben telef tu i shkund sa anej-kendej.
Po t'ishte aq e thjeshte dhe me perfitime, nuk i linin italionet, spanjollet e francezet pa fol per turqine e greqine qe kur vjen puna te kapacitetet, logjistika, siguri, infrastrukture e afersi gjeografike na hudhin ne tuc. Ktu bohet llaf kujt t'ja rrasin derrin mac, jo kujt me i bo nder per t'i rrit imazhin nderkombtar

jo kujt me i bo nder per t'i rrit imazhin nderkombtar

Mos! Une prisja qe kur te shkoja ne Rinas heren e ardhshme, te shihja nje tabele te larte te madhe nga avioni qe thonte "You are now entering Albania, home of the destruction of Assad's chemical weapons."  (i ke parasysh tabelat ne Amerike kur hyn ne ndonje shtet ose qytet?)

Po mire ore opozita nuk po deklarohet, po pozita qe ka dhe 3/5 e vendeve ne parlament, pse nuk shprehet per te qene transparente me publikun, ashtu sic u betonte kur ishte ne opozite?

A nuk i takon atyre te flasin te paret?

Eshte detyra e opozites ti kerkoje pozites transparence ne parlament dhe opinionin publik per kete ceshtje..Apo as kete nuk e dinit?

transparence? Po Rames opozita ka jave qe i ka kerkuar interpelance ne parlament per emerimet ne polici e ai nuk shkon ti thu tia kerkojne. Po si te ja kerkojne?

Zonja dhe Zoterinj rreziku kaloi. Baba Likja deklaroi ne Top Story se ishte kundra.

Qe kur e pashe ashtu te dobsuar dhe te ligur ne diten e pare si kryetar parlamenti e kuptova se Likja me ne fund e kishte zgjidhur dilemen e madhe. smiley

smiley rrespekt Baba Likja smiley

ka mbaru ajo pune Deiono, brenda vitit baba Likja behet kryeminister dhe e meriton. Po te vije puna te zgjedhesh ndermjet Rames e Baba Likes, te pkaten ky i fundit eshte politikan profesionist dhe jo i cmendur si Rama.

Nuk harroet kurre dashnia pare, kshu dhe puna juj me Baba Liken. 

Ju qa zemra per nji çik Like!

Ej se mos ju del e Hona fiasko, se mos kushedi nuk mlidhni dot as 500 veta se pastaj do e humbni shume, do ligshtoni shume zemra!

smiley Ja po pergatitet terreni per hedhjen ne LSI te poetit...

baba Likja ka edhe perkrahjen tende, sapo e the me lart e ne fakt shpresa e fundit perballe cmendurise se Rames, baba Likja mbetet. Baba Likja e ul ne byth Ramen. Rama nuk i ka qene frikesuar as babait te tij kaq sa i frikesohet baba Likes.

Ore gjith puna asht te mos vijne armet kimike ktu, se po erdhen, Luli ka aeroplanin, Edi leket e karburantit, Sala me Liken pilote, dhe vetem ne te tjeret e hajme. 

Gjithsesi jam i sigurte qe edhe ne nje skenar te tille prap ti do thush ku i gjeti Edi leket e karburantit kurse berberi do thute po ku msoi ai shpellari si pilotohet.

CQT

Tani do dali Likja si hero qe shpetoi Shqiperine. smiley

Eshte e vertete kjo qe Likja doli kondra gazit?

Amerikanet kishin refuzuar te paguanin 7%....

Hallall dhe 17% po qe se ndalon helmet. Po mos i ka vec llafe ekrani.

E di si eshte puna keta te gjithe pozite e opozite i kane dosjet mal tek ustai, prandaj jane si te dhjere ne breke.

ustai buxhetin e spiunllekut ne shqiperi e ka $0 se shqipot vejne e rrefehen vete vullnetarisht , bile edhe kur dun me u nda nga gruja vene tek arvziu se pari pastaj tek avukatismiley

po mi po, 0% e kane, aty mbahu ti. as s'piunojne kot shqipot, me spiuna jane keta ketej se shqipot. dhe qe paguhen spiunet dhe paguhen mire ne shqiperi mos ki merak fare fare.

Ai dreq sateliti e kap Albanien dhe pa dashje. Keta peco grosot i rre menja se nuk pergjohen dot dhe perdorin backbarry. 

Keto grate jane me te idhtat, spiunojne prej inotit pastaj. 

Eme se shume larg e larg i ka rene, po qe dobicin Rames ia ka lene, ceveria thote. 

po pra, nuk e ka mohu sic po thone ktu. Thjesht thote qe "edhe une mendoj si qytetaret...per mendimin tim personal nuk i kemi kto kapacitete po ate pune e di qeveria"

Ka vu shigjeten, kush eshte i keqi -> i gjati smiley

Pikerisht. Dobicllek i paster!

Vallai icik keq me vje per Ramen. Ia ngecen ne fyt mbretnimin. Po historine e kapi ama. 

E hapi deren e hapi!

Po gjithe ai dinamit nje vrime do ta bente ne dere. 

"  por mund t’ju them që cdo vendim do të jetë transparent dhe në interes të vendit dhe fjalën e fundit do ta thotë parlamenti. "

Ate te fundit fare thote. hesapet, hanxhiu, hudhu se ska fellë pra mo smiley

Likja jone i nderuar

pse me rri i menduar?

s'ta mbush mendjen ky lloj gazi' ? 

s'vdes njeriu nga marazi !

 

Amerika te na rroje

plot kamionet do ti' coje

edhe pse sa 'frenku pulen'

nuk qe' keq edhe me Sulen!

 

Mileti po ben hatane'

mos ja kthe askujt huane'

ska perqindje ne kte mes

hidhi qumesht e bej pershesh ! 

 

 

 

Baba likja ka nje qetesi mistike nje quiet dignity if you will.kohet  e fundit duket i hequr si meit meluni.skraparllinjte ti dergojne rixha qe te shikoje shendetin e te mos tretet duke menuar dite e nate per hallet e vatanit. 

Aktualisht dhe per dy vitet qe vijne un nuk kam mundesi fizike te jem ne Shqiperi e te protestoj ne rastin ku nje marreveshje e tille firmoset, por me falni qe do e ndyej fjalorin, per ju te gjithe qe mundeni te protestoni, por thjesht vini ketu dhe beni ato nevojat fiziologjike piskologjikisht ne vend qe te protestoni ju them FUCK OFF!!! Nuk do keni sy e faqe ti flisni as  femijeve tuaj as niperve tuaj sepse ne heshtje keni firmosur vete ju kete  fucking marrevshje dhe ju! 

nuk eshte pune proteste e disa te fandaksurve si Kajsiu kjo. Kjo eshte ceshtje politike o milet. Ceshtje politike. Nese qeveria Rama-Meta merr vendim te sjelle armet kimike ne Shqiperi, hiqi mbeshtetjen politike qe i ke dhene, ndryshe katandisesh si ai radio e televison personality qe eshte kunder ketyre gjerave per hobi, por qeverine Rama nuk e leshon.

e keqja juaj eshte se doni me privatizu dhe te drejten e protestes dhe te vendosni se kush duhet te dale ne proteste e kush jo. Dhe kush duhet ta marre mbeshtetjen politike pastaj?

Bredho me duket se nuk i paskan tregu Avokatit qe do behet President.

Une ne fakt e pata thone qe ne fillim qe kjo puna e armeve kimike eshte publicity stunt, por ktej nga fundi e hongra dhe une qe mund te vishin megjithmen. Jan bo mjeshtra fare, e kan perfeksionu ket punen e good cop bad cop. Rama ngre tensionin si bad cop, masnej del Meta si good cop dhe e ul, dhe vje Deioni me Poetin dhe thone shyqyr qe eshte Meta! smiley

Jan ustallar po te them! 

vallaj, nuk eshte keq me bo kujdes Ron. Se mund t'jete dhe ai skenari tjeter ku Rama diskuton me Meten se ca me i thon amerikonve dhe ky i funit i thote: po ore, pse mos t'i asgjesojme ne, gaz eshte, avullon. Po ate perqindjen sa e kane? e nejse, qe t'i bij shkurt, Rama e ha ate koqe ullini. Kur shef Meta se kjo i prish pune politikisht, e kthen pllaken dhe del si burre i mire dhe kush e ha? ky piktori qe sic thote Pjeri i Pagabueshem, eshte naiv i lind. Dhe me ket gafe, as Veliaj nuk ja jep mo voten ne PS Rames, Ron. Kshuqe partine e merr Likja i Tmerrshem. Se nuk do rrij kryetar deputetesh ai gjithe jeten ti Rono, duhet t'levizi icik ajo dreq se nuk rriten ne peme ato te shkreta jeshile

Mire mer mir, ty te verbo urrejtja qe ke per Ramen per me i pas vizionet e qarta! Cfare rendesie ka kish do jete kryeminister. Who cares kush e merr PS. Mbase Rama merr LSI dhe Meta PS. Ajo qe ka rendesi eshte qe Shqiperia praktikisht nuk ka pluralizem. Per nja 30 vitet e ardhshme qeverisja do kaloje nga Rama-Meta ne Meta-Rama, back and forth. Dhe ai qe duhet te falenderojm per ket eshte maloku Vucidolit. E pe kryetarin e opozites sot? I tha Nazarkos qe akti normativ qe perdori PS per ligjin e administrates e ndalon kushtetuta. Cfare neni i kushtetutes e thot kete i tha Nazarko. Basha nji te nxjerr celularin nga xhepi dhe filloi te merrte njerez ne tel me i pyt se nuk e mate men. Fucking sureal, a thu se ishte te "who wants to be a milionare". E E gjitha kjo LIVE!

jena ne kohen e atomit dhe google mer Ron, perqafoni pak eren moderne. Ca rendsie ka si e merr informacionin ai? a eshte metode efikase dhe e shpejte? epo tani, nuk ka njeri qe mban mend ligje e nene sa here dalin dhe amendohen. Masanej ti e di mo mire se mu qe me ligjet duhet me qene i perpikte, nuk mund t'i citosh si te dush sikur me thon m'ka thon baba mue...kshuqe give credit where credit is due. Nuk di po sa vjen dhe po bindem se kjo rritja e numrit te deputetve nuk eshte rastesore Rono. Do me i mor kalane nga mrena Likja. Eshte e keqe lufta mrena llojit

Nigjo mos te dish nuk eshte as turp as faj, por te nxjerresh Live celularin nga xhepi dhe te thush prit nji sec, eshte nji gomarllik qe une e pashe per here te pare ne jete nga Basha. 

Tashti i duhej nje Albin Albanies. 

Ju genjeu mendja se do behej Shqiperia ?? dmth do rilindej  me monstrat ? smiley

Hopa cuna goca edhe njecik.. forca... me 3000 firma peticioni dhe 600 komente te peshku kryeministrit do ti terhiqet vemendja dhe do te reflektoje... smiley

po po aty prifu ti , megjith ne  tjeret, pranej kisha n'facebook 9 mesazhe une sot thash ca ka ba vaki mor Zot

ja se deri 700 komente mba tema me duket... edhe pak dhe realizohet plani... km fillon te reflektoje pasi ka studju nga afer debatin me lart, protestuesit ne rruge ndjane barren me peshqit ne det (ashtu me fal, ne internet)... armet larg Shqipnise... everybody is happy. smiley

Ca bote leshi qe eshte bere. Shpeton Asadi, e hane shqiptaret. Kot e kishte Ajnshtajni qe thonte Zoti s'lu me zare. 

Jo, prit. Ti harrove fitimtarin e vertete te gjithe kesaj. Rusi ka dekada qe fut paret ne xhep. 

Po kur zgjodhem Obam kaqolin ne. E boni Putini me qa, me keq se c'ia puno Michelle.

Per armet kimike ka Putinin, per cigaren i rri Mishela mbi koke. Jane nda gjonat. Ka kush kujdeset.

E di qe s'e ke keq ti. O burra t'i gjejme mik Michelles. Ose me mire akoma asaj dashnores a gruas se re te Putin. 

Eee, po Nobel-in e ka Obama se, jo Putin-i. ah po edhe kjo organizata qe gjoja do beje cmontimin. Megjithse marreveshjen e beri Putin... oh wait. OK, per cfare po flsnim?

Kush do haje gazin. 

T'i bi kujt t'i bi vetes time mos t'i bi! (ka pas qene nji loje dikur...)

apo

magji gur i zi t'i bi pafka mu ne vije  smiley

Si eshte ajo kenga nga anet e juaja: Kush kerce Naplonin

C'do me thene kush do e haje gazin? Ah sa injorante juve. Po gazi s'hahet o Tirona! Pastaj gazi thjesht gazifikohet i gazuar. Keshtu na e shpjegoi greku shqipfoles sot paradite.

E di qe me kujtove mire grekun ti. Ore sikur jemi ne gjendje lufte me grekun ne. Te dali ai Kreshniku ta shofi njehere kufirin me dylbi, mbase i hy frika amerikonit. Ia plas gazin grekut ky fare trimi, thote.

Ka qene nje barsalete kshu, e ke parasysh si i thote plaka mjekut: "Gaz pac t'keqen nona"!

S'ka gje po he shi shi, neve vdesim per kallashe , pluhna , helme, bomba, bile edhe fisheket kemi fillu ti bejme dhurata per vit te ri

, jena regj , vetem me ufot nuk di si do dali perfundimi

Perndryshe jeta behet e merzitshme, monotone... jo per gje.

po pra duhet icik gjullurdi me bo noi lek

Jo mi jo, se kam ke leket fare!! Esht thjesht ceshtje e jetes interesante me variacione, up and down, down and out. Shqipnia eshte toke pjellore dramatike tragjike komike.

po per ato e kisha llafin mo ne ti , c'ne ti atje , ti je ktu smiley

atje vdesin per icik gjullurdi , i ma gjalle

shkurt shqiptaret jane nona sherrit , kado qe vejn e kan sherrin n'xhep, ime seqysh e pse ec t'a gjejme bashkarisht  smiley

Nigjo, qe te jemi fair, ne ket rast ishte thjesht qimja e derrit. Shqiptaret s'e kerkun vete ket gjo.

Andej nga ne thone ''Shtepi,e brenda...'' dhe zakonisht nenkuptohet qe perpara se te fillosh te shikosh tjetrin,do ishte e udhes te shikoje shtepine tende.( flas per qeverine qe vdes te luaje rolin e viktimes

Mua komentet qe behen ne media nuk me shkaktojne asnje lloj emocione ne te tilla raste.Perveçse influencues dhe persuasor( se di ne shqip sinonimin e kesaj fjale) te mendjes se kavies qe ulet perpara dhe i veshtron,nuk kane rrol tjeter .

Nese vertet duan te bejne diçka te vertete, qeveria shqiptare le te filloje nga shkeljet arbitrate te te drejtave te njeriut qe u behen sistematikisht shtetasve shqipetare pastaj te gjeje qimen dhe derrin 

 

hajde qeshim bashke smiley

o Elba, e porosita une. E do dhe ti nji?

smiley fluturon, fluturon... gazi!

jo , e du me vule nga rilindja perndryshe kam hall se do m'avulloje ene bluzja e do dal cullak

smiley

Ajo ngjyra blu duhet te jete me teper si bojeqielli qe te jete tamam (bardhe e bojqiell).

Me i lumturi ne kete histori eshte Arvizu. Shyqyr qe po iki thote. Bile do ta mbaje frymen keto dite, se s'i dihet, nei fuci mund te kete ardh si per prove. 

Rono, une ju them Juve, me lutjen per t'ja u thene te gjitheve, revoltuar me te drejte se armet siriane, .... Nuk kane per te ardhur ne Shqiperi!

sihariqi i tet nëntorit

Mongoli - Edvin Rama po e ben gjemen qysh ne fillm pra nuk i po i le shqiptaret te presin shume ...sa per Bushatin nuk ka problem fare sepse ai e ka poliemelitin siran me kohe e vakt ne shtepi pra eshte mesuar me te semure ne te tilla situata !!!!

Ti marrim keto arme dhe ne asnje menyre te asgjesohen, keshtu nuk do ja mbaje bytha asnje agresori imperialisto revizionist te na pushtoje, pasi bunkeret i cuam per lesh i beme skrap.

nderkohe qe opozita smiley  ouch!!

 

Zhozi i thote "Vazos me Lule" te vendosur ke froni i kryetarit: "Nuk jeni i afte te beni opozite!"

vazhdon...

Ky është një opozitarizëm i dobët, pa asnjë argument dhe tepër i vakët për të sjellë ndryshimin dhe për të krijuar besim tek njerëzit se mund të kthehet PD dhe e djathta në pushtet. Je i paaftë të udhëheqësh PD dhe opozitën për të arritur grumbullimin e njerëzve rreth PD”.

 

Topalli :

".me këtë lloj opozitarizmi, po na vjen këtu Hakmarrja për Drejtësi, të cilën do ta kemi nëpër këmbë. Nuk përbën kauzë për opozitën video me atë që ka ndodhur në Korçë. Duhet ta pranojmë, humbja ishte shumë e thellë, dhe nuk ka asnjë argument anësor për këtë

Boll bukur ja ka than! smiley Po kete se kuptoj une, Hakmarja per Drejtesi!!!!  smileyMos e ka kap frika per ndjekje penale nga Drjetesia, te atyre qe kane abuzuar me pushtetin dhe buxhetin, kur ishin ne pushtet  dhe kjo e quan si Hakmarrje??!!smiley

Come on! 

smileysmileysmileysmileysmiley

ca eshte kjo.. ajo autostrada ne maje te malit, qe thosh Pjeri..?.smiley

o belul,

ik ruaj detin e vlores qe po jua zaptojn tepelenasit smiley

Ku eshte bere kjo foto se ska ndonje shpjegim aty ku thuhet : Albania ?  smiley

Po mior moj Gaia Shqiperia c'borxh ka te marr armet kimike ruse/siriane? Nqs s'qenka ndonje problem i madh le ti marre mbrapsh Rusia qe eshte 1/5 e botes, le ti marr Turqia qe ju corr gurmazi per konfliktin ne Siri, le ti marr Qipro me Britanine e madhe se jan dy hapa nga Siria, le ti marr Greqia si vendi me i ledhatuar i Amerikes dhe gjith perendimit, le ti marr Italia e jugut, le ti marr Franca, Spanja ose Maroku, Bullgaria, Rumania, Ukraina ose Kroacia si bebeja me e dashur e perendimit. Le ti marr ndonje vend Balltik, ose ndonje Stan i Azise. Ose ndonje nga vendet Arabe qe sponsorizuan konfliktin dhe e ndezen zjarr ate vend.

Pse duhet me patjeter ti sjellin keto helme ne token tone? Cfare borxhi u kemi? Dhe qe ta dish nuk ka proces demontimi ne bote qe eliminon efektet e helmeve kimike ne ajer dhe ne toke. Kjo eshte arsyeja qe vendet qe i kan i vendosin keto helme ne zona krejtesisht te vecuara mundesisht midis maleve.qe ne mundesi aksidenti te minimizohet perhapja e tyre ne terren.

Dhe ne fund, thjesht fare, ne populli shqiptar nuk i duam keto plehra helmuese kimike ne vendin tone. A ka mundesi? Nqs s'jan te rrezikshme mbajini vete. Cojini tek miqte tuaj, kundrejte shqiptareve s'keni treguar ndonje dashuri te madhe. 

Tek cilet miq ti cojne? Ku kane me miq ata qekur u mor vesh qe s'kane lene njeri pa pergjuar? Do e pranoje si mik ti ndonjerin qe te rri dite-nate me syrin te vrima e celsit? smiley

Qeke tu shkrujt nga zyra Merkelit zotrote... serbes serbes, tu kujtu se ste pergjote njeri ne ket ore nga kjo ane e oqeanit!!! smiley Jemi gjithmone vigjilente!!!! smiley 

As nuk kena mo frike fare, neve na pergjojne shefen kshuqe s'ka nevoje me harxhu kohe me mor vesh qe njoni s'ha pacen e tjetri s'pi qumshin smiley

smiley Dmth njeri nuk ha pacen dhe tjetri nuk pi qumeshtin, po ehe vazhdo, vazhdo... smiley 

Rofl smiley

Opo sa per punen e pergjimit te gjith pergjojne te gjith. Por ka nje aleance miqesie ne perendim dhe kjo s'mund te mohoet sepse eshte e thurrrur ne shume nivele me shume aspekte socio-kulturore jo vetem aleanca politiko-ushtarake. Puna eshte qe Shqiperine e konsiderojne si nje vend kosh plehrash. Dhe qe per shqiptaret s'kan kurrfare respekti kjo besoj s'do mend... sepse shihet qarte ne politikat dhe qasjen e tyre 22 vjecare. Mbaj mend kabllogramet skandaloze nga ambasada amerikane qe shkonin drejt washingtonit gjate kohes te Withers, nje njeri qe hiqej si miq i shqiptareve dhe ne kabllograme i nxinte imazhin Shqiperise jo vetem politikisht por edhe ne aspektin socio-kulturor i pershkruante shqiptaret si ndonje vend orientalist i viteve 80-te. Mnjf genjente pa pike turpi. 

Tani kto armet meqe s'qenkan te rrezikshme sic thashe ti marr Rusia si prodhuese e tyre dhe si pale kryesore ne zgjidhjen e konfliktit, por edhe si vendi me i pershtatshem per ti marr kto arme duke konsideruar hapesiren gjigande gjeografike. Ose kushdo vend tjeter qe kam permendur une. Ne Shqiperi s'kan pse ti sjellin fare. E vetmja arsye llogjike eshte qe ka dicka me te futur ky muhabet dhe e ha gjithnje me i dobeti. Mnjf Shqiperia po detyrohet te sjelle ne vendin e vete arme te shkaterrimit ne mase. Nqs kjo ndodh si pasoje e presionit Shqiperia duhet te kosiderohet e pushtuar.

Shqiperia duhet te kosiderohet e pushtuar.

Po Shqiperia eshte komplet,  nje "Puppet state" pa qene nevoja te thuash "e pushtuar" sepse ajo nuk ka fuqi te qendroj me kembet e veta, dmth te bej gjoja si nje shtet sovran, dhe me nje ze te vetin ne nje Tavoline te rrumbullaket! Ajo eshte allready ne tave ( e pushtuar) ! smiley

Ke te drejte Ilir-jani por shumica e vendeve jan te tilla... ama kane njefare dinjiteti ne arenen nderkombetare, menjf me ta nuk tallet bytha pa pike respekti sic ndodh me Shqiperine dhe shqiptaret. Fakti qe keta po i sjellin pikerisht ne Shqiperi keto dhe akoma nuk ka nje prononcim te qeverise shqiptare (skandaloze!!!!!!!!!!!) tregon se per Shqiperine nuk ka pike respekti ne rrafshin politik, kombetar, popullor. Mnjf te kene ne dore te drejtojne diku nje bombe apo nje meteor qe po bie drejt tokes, nje vend te pakten e kan te sigurte! 

Aman mo burre na nxirr njeri nje nga ato fotot nga mitingu i NATO-s me ata qe mbanin flamuj te NATO-s me plankarta. Sot Arvizuja me si e kuptova une po bente presion nga Shkodra qe po doni te hyni ne BE parnojini keto se prandaj ju futem dhe ne NATO.

Sot Arvizuja me si e kuptova une po bente presion nga Shkodra qe po doni te hyni ne BE parnojini keto se prandaj ju futem dhe ne NATO.

 

Si duket Arvizu dhe jo vetem, kane kuptuar se naiviteti dhe maskarilliku tek vet shqiptaret eshte shume i madh! prandaj u behen dhe `oferta` te tilla.

Dhe kjo nuk eshte per fajin  e tyre, kane gjetur pa bejne! Politikanet tane te pas 90es nuk kane qene te afte, te shfrytzonin mundesite e medha, per ta bere Shqip[erine nje vend per shqiptaret, ne radh te pare, si prioritein numer 1, pastaj per te huajt, duke shfrytezuar keta,jo per te krjiuar privilegje per vete (dhe per vet  te huajt) por per "ti vjelur " ata ne sherbim te Shqiperise!

Pra eshte faji i "parise" se vendit "burrave te shtetit"  smiley,  qe e kthuen vendin ne vasalitet  per interesa te vogla personale, pa piken e yndyres pa piken e dinitetit! 

Vetem fakti qe ne na shohin si kontenier, per te shkarkuar gjithefare mbetjesh,helmesh eshte deshperim,irritim revolte.Kur mendon e gjykon pertej,ku politikanet tane jane gati te ofrojne si kavie popullin e vet,njelloj si ato delet e 82shit qe i solli dikush ktu,kjo asht, s'di ca dreqin me than!!

Paska plas qejf i madh ,lumturi i madhe qe helmet do vijne ne Shqiperi...pritet qe gurra popullore te jete ne ekstaze...nejse shume mire ne Elbasan...kur nuk u helmuan nga çeliku i Enverit as nga helmi i asadit nuk i gjen gja...si tha Niçe ,ça nuk me vret me forcon...Ne dhjete vjeçarin e ardhshem prite qe vererat te kene nje cilesi te hatashme...Krejt bio...po edhe djathrat,madje edhe kastravecat...Lumi qe mori Vunone...

Lexova te corriere qe paska shperthy epidemi polio ne Siri ,e kjo qenka kercenim per Evrpen.Edhe polio te jete ne pakon siriane?

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).