Ne fillim ishte vetem nje djale. Pastaj, po ky djale dhe shoqet e klases. Kapercyen Bulevardin nga Kuvendi drejt Kryeministrise, por kur ishin ne mes te distances u ndalen dhe u zune rrugen makinave. Pastaj shpejt u kapen per dore (sic e tregojne fotot) e vetem 2 minuta me vone ne rruge ishin me dhjetra femije shkollash dhe studente. Ne me pak se 10 minuta numeroheshin disa qindra, pastaj mijera. Ky grup bllokoi Bulevardin Deshmoret e Kombit pa konfrontime fizike, dhe me pas u ul ne shesh. Femijet jane ende aty tani qe kane kaluar disa ore qe kur e filmova kete video. Ne planet e fundit i shihni kur u nisen per tek Presidenca per te protestuar edhe aty. Keta jane i njejti grup qe disa ore me vone perzune me gishtin e mesit Sali Berishen dhe Lulzim Bashen kur keta deshen t'i bashkohen protestes, por nuk qellova aty per ta filmuar ate spektakel. Jane te rinj gjimanzesh dhe studente universitetesh, dhe protesta vazhdon, pa fillim, pa fund dhe pa organizatore.

757 Komente

Respekte!

 vazhdon halluini ne tirane smiley

E kam seriozisht. Keni rini te bukur dhe energjike. Ketej nga ne, mosha e ketyre nuk di te qeroje nje molle, literalisht nuk di te mbaje thiken e kuzhines ne dore e te heqe lekuren e nje molle.smiley

rini rini, o zog socializmi smiley

I'm loving it!

Bravo Blendi.. shume bukur

shume bukur...bravo Blendi.ne nje fare menyre na bere pjesmarres...paska qene alametit:9

jane femijet qe jane rrit pa dhune, pertej '97es dhe urise !

 

Avash se uri s'ka pasur ndonjehere. S'ke ngrene gjera te mira, po uri s'ka pasur.

sme duket vendi per kete diskutim, por ka pasur uri qe cke me te.

Brezi 25 vjec e siper, ka kalu femijeri te uritur , sidomos fshatrave

po se di sa vjec je ti zogu, dhe ku ke jetuar

Ka nis nji reflektim i thelle ktu te ppu kto kohe. Pertoj ta gjej komentin tat po para pak kohesh ishe ti qe kundershtove ate qe thashe une qe eshte kjo qe ke thene ti me lart; per kequshqimin e brezave para '90

S'ka pas uri thote scorpionsi vogel !!! Jane keto garipat e vegjel qe "were born at third base and trying to convince everybody that they hit a triple " (basball reference). 

po mire e ka ky mer. S'e di ky qe neper katune e provinca (ku kane pas jetu 2/3 e njerzve), buka me uje e sheqer a voj ishte gjo e zakonshme

Jugu ka qene icik me mire. Ata bo vaki e sajoshin icik sheqer. Po me ka ra rasti aty nga mesi i '80's ne Qaf Shtome te Burrelit. E kam hudh kokrren e lotit si heret. Nona me kater kalamoj te vegjel qe i kerkojshin me honger dhe ajo e shkreta kishte vetem per dy me te vegjlit icik buke te zeze me kryma dhe dy gisht shelline ne fund te sahonit... Dy te tjeret i nisi me lyp, po ku te lypshin fukarejt, ato ishin te gjithe cope-cope... Varja.

per ate pune kishte qe i binin dyrve te pallatit me nji tas a filxhon ne dore per 2 gisht voj a per cerek buke se lek nuk jepte njeri

Nuk ka mundesi... une e dija sikur shqiperia u shkatrua e varferua pasi Saluku morri pushtetin?

Jo ore c'ne Shqiperia Lulezoi, pasi saluku mori pushtetin..  Nuk ke buke ?  zgjidhjet qe ofronte saliu:

1-shit femijet

2-hap shalet ne ndonje semafor

3-hidhu nga ballkoni

4-shit droge

5-shit arme

6-merr arratine nga ky vend.

shih sa shume mundesi kishe ne kohen e doktorr rrumpalles.?

PS: raste si ai i qe sjell Q. A. jane shumezuar me 1000 , 

Dhe mendoja ku kishe vajtur gjithe keto dite... dhe po, ne krahasim me cfare qe, shqiperia (e Saliut, Finos, Majkos, Metes, Nanos, Rames) sonte eshte shume here me mire se cfare qe ne ate kohe... dhe bufi e kupton aq.

Dhe ps, sec kam nje ndenje qe sikur shqiperia te mos qe ai m*t qe qe ne 1991, njerezit do kishin me shume opsione nga ato qe thua ti.

Po nuk me beson, hidhi nje sy fotografive nga protestat e krahasoji me ato te 1991 ku njerezit neper porte dukeshin sikur sapo kishin dale nga ndonje kamp gjerman...

gjithkush flet per eksperiencat e veta.Edgìhe une e mendoj keshtu Muhametali.I kam vrojtuar me vite se si rritej rrezja e barkut ...se si ishin me te qethur ,me te paster...kolesteroli po ben kerdine...per faqt te keq

Ti i ke zgjidh  hallet qe kur ke lind n'Shkoder smiley

Grazie a Dio ,si ....Nuk ka ma fat se kjo..jane krejt te tjera oportunitete qe ke ne jetenga ky fat

,Andaj thashe andaj..smiley Ti je "Rehat" by default...smiley

Sikur te kishte halla bOle thua ti .

No excuses Muho... kane kaluar  22 vjete

Ndnje mundesi Tjeter qe ofronte Sali gjate qeverisjes se tije ke ? nqs po  na ndrico te lutem.

 

Cte te theme une o vella. Ka njerez plot ne shqiperi, te afermit e mi e te njohurit e mi, qe nuk kane bere asnje nga ato qe thua ti, qe nuk i ka vajtur kure ne mendje te bejne ato qe thua ti, e qe sonte jetojne me mire sec jetonin ne ate kohe, e qe jeta e tyre u permirsua cdo vite qe nga ajo kohe.

Ne rast se ti nuk di njerez te tille, dhe familjaret a te njohurit e tu ne shqiperi jane marre vetem me droge a prostitucion, me ngjane sikur ke problem shoqeror/familjar, por te siguroj qe shumica dermuese e shqiperise eshte ndryshe nga ajo qe mbase ke pare ti...

Tani po e personalizon Problemin Muqo... (familjaret e mi , familjaret e tu) te paska zene sindromi "Zana"

Une po te them C'mundesi ofroi Doktorr rrumpalla POPULLIT muho. , dhe ti vazhdon na tregon perralla.

me i qarte muhooooo.  Raste si ai i Qemalit i gjen c'do dite tani ne shqiperi. mjafton te shfletosh gazetat .

It is a low blow, I admit... po me bene nje pyetje retorike, emocionale e pa kutpim. Ti me thua qe gjate Saliut opsionet e vetme po te ishe i varfer (dhe 90% e shqiperise kane qene te varfer ne nje fare koheje) jane o shitje femijesh, o droge o dicka tjeter te keqe.

Ne rast se te flasim, "anecdotally," atehere une personalisht njohe shume pak njerez, pothuajse asnje, qe eshte marre me droge/prostitucion a dicka te tille ne shqiperi. Kishin e kane perdorur opsione te tjera. Ne rast se ti "anecdotally" di njerez qe mirrnin vetem ato opsione, atehere puna jote.

Ne rast se flasim me me objektivitet, atehere hidhi nje sy statistikave, e do shikosh qe pas 1991 vendi eshte rritur shume ekonomikisht ne krahasim me me perpara. Sonte ka pune qe me perpara as nuk ekzistonin e as nuk imagjinoheshin ne shqiperi... Eshte me i pasur. Duket dhe tek keto foto ku shikon njerez te veshur mire e me iphone, e jo njerez qe jane dukshem te pa-ushqyer (si ne 1991).

Hidhi nje sy dhe si gjatesia eshte rritur ne shqiperi nga ajo kohe, e dije per shembull qe gjatesia e popullit (jo individit) varret tek ushqimi qe mere si femij?

Ne rast se nuk kupton kaq, diskutimi nuk ka kuptim. Eshte me mire e aq...

Une mendosha se koreano verioret ishin me te shkurter se ata jugoret se nuk kishin #kulturen e nevojshme. Bah... e paskam patur gabim. 

Muho.. Problemi i tille shikohet ne KOHE, ( e sigurte qe tani edhe ti qesh me veshjet qe kane pas vesh njerzit ne vitet 80 ne USA , )   

Ne po flasim per Oportunitete; (mundesira)

Psh,

  -1-sa vende pune jane hapur ?  

 -2-  Sa eshte niveli i Papunesise?

 3-Cilat jane mundesite e te rinjeve qe mbarojne Universitetin ne shqiperi te punojne ne zanatin e tyre. 

 4-Cili sektor EKONOMIK  po shkelqen , dhe ka marre hov.(bum) dhe si po perfiton Shoqeria shqiptare si rezultat?

 

 

Ne Amerike une qesh me veshjet, por nuk habitem nga kockat e mungesa e ushqimit... e kupton ndryshimin??

Tani ne jemi ne vendet me te varfera ne Evrope... well, ai eshte lulezim kur e krahason me 1991, pra kur ishim ne vendet me te varfera ne bote... per shembull nga 1987-1991, GPD per capita ne shqiperi qe diku midis $200-500... dhe sipas Worldbank, vetem 15 vende ishin me te varfera se ne (shumica vende ne lufte), kurse sonte jane rreth 60 vende me te varfera...

 

Prap nuk po me thua : Si u bere me i pasur ? Si ? 

Prodhon me shume Nafte? Krome? Grure? Eneregji? apo ndonje gje tjeter qe nuk e di une .

Ku i gjete Leket qe u bere i Pasur.? C'fare bere qe u bere me i pasur.?

  Muhooo shiko  i cik inflacionin. tek ajo tabele... 

Prape nuk me the se c'kemi bere me mire ekonomikisht them.  mendimin tend . Cfare mendon ti qe shqiperia shquhet per prodhimin e ndonje produkti?

cili sektor eshte psh JETIK. per shqiperine. 

Duke qene se shumica e industrive tona ishim komplet ineficente ne fakt, edhe ato hotelet, dyqanet, e baret tona qe ofrojne sherbime dhe tregti ne fakt krijone me shume vlere te shtuar se shume nga ato superfosfatet e famshme qe mund ti blesh shume me kollaj nga dikush qe i prodhon me mire e me lire jashte. 

pikerisht keto sapo doja te thoja ...+1 per komentin e Muhametali

Qemolo ke fillu nga gjendrate loteve .Them se je i pabesushemqe kur deshmove se ke pas detyre "me lexu cfare shkruhet pas dyerve te Haleve"  Cfare deshet Ju ne Qafshtame ...Me pi Uje Qafshtame apo me hager Kos delje ? Nejse Varja !

Ju pergezoj Blendi per mbulimin qe i keni bere kesaj ceshtje ! Pergezoj te gjithe te rinjve,te moshuarve,qytetareve shqiptareve qe u bene pjese e kesaj proteste te natyrshme larg helmit te plitikes dhe treguan vijen e kuqe politikaneve kur vjen puna ne ceshtje kaq te rendesishme. Kjo proteste mbart nje shprese te natyrshme qe shoqeria shqiptare po evolon dhe nuk jane "bageti" sic mund te cilesoheshin deri dje nga klasa politike

Sot me teper ndihem krenar qe jam shqiptar! smiley

Shyqyr qe jane te rinjte qe cohen vetem kur kane nevoje. Keta do ta rregullojne shqiperine. Ata 45 vjec e siper jane te marre fund nga kjo pikepamje, shume militante, shume komuniste, shume partiake, shume mendjembrapshte ne pergjithesi. Sa te rriten dhe pak keta e do te permiresohen pak gjerat.

Ah si nuk jam aty!! smiley 

Tani qe jane ngrit te gjithe ne protesta, ti nuk qenke kendej? smiley

smiley

Alidea protestuesja pionere, ca ti besh, se pati fat  smiley

 

smiley te pakten Facebookun e kam perdor si kurre me pare duke i ftuar ne protesta miqt e mi smiley

Po Blendi vetë ku është, ah...po ka në dorë megafonin, bën reklamë për Vadafonin....

qyqja s'njofte blendin? i shtati nga e majta në të djathtë

rreshti tjeter

 

Piromanet e Rilindur Ambientalistsmiley

cfare ka per te levduar ketu? anarkiste qe zaptojne bulevardin, pengojne  trafikun dhe qytetaret qe shkojne ne punet e tyre.

Ose bjeruni ose jepuni nga ato cadrat e urise

i paska harru cadrat...

Spiritus, qytetaret e bllokuar ishin shume mirekuptues. Keto reagime jane te kuptueshme. Nje vajze e panjohur me shkroi ne facebook:

Persh Blendi! Te pashe ne bulevard tek filmoje bllokimin e rruges nga ato nxenesit. Ohh sa u gezova qe e bene ate veprim,edhe pse u bllokova dhe une ne rruge. Munda vec t'i shoqeroja me duartrokitje,per t'u thene se isha me to. Flm qe e ke shprehur shqetesimin tend hapur,per te miren e Atdheut tone. Vazhdoni ta beni qe te 4-t ne programin tuaj! Respekte nga nje ndjekese e rregullt.

O Qoooorrrrr po c'i pergjigjesh me edukate atij vemies se oborrit mer amon!

Po hajini vete mer plehra ato zarat qe perbejne armet kimike se do qe dyfish shpetim per ne!

 

[AL] Lizandër Saraçi - 14 Nëntor 2013 - 18:39 Permalink

përgjigju

O Qoooorrrrr po c'i pergjigjesh me edukate atij vemies se oborrit mer amon!

Tani po e shikoj qe ke lehur perseri gjithe histeri dhe me nje mllef te pajustifikuar! Nuk ja vlen te merrem me nje person karagjoz si ty, i njohur mire ne kete pellg per menyren rrugacerore te komunikimit me disa anetare te ketij forumi. Po komentoj vetem per te sqaruar Blendin dhe per t'i thene se komenti im ishte ironi me ata qe ne kohen e greves se cadrave, ankoheshin se ishte bllokuar bulevardi per te shetitur qenin ne mbremje. Blendi nuk e kapi (faji im) e , megjithate, ne dallim nga ty, si perhere, u shpjegua me njerzillek, me klas, me sinqeritet. Kurse ti shiko si i drejtohesh nje personi qe pretendon se e ke mik:o Qorrooo! -me zhargonin e injorances dhe halabakut te viteve 80. Dhe Qorri vertete je ti ne kete muhabet.Hapi syte o qorr dhe shiko komentet e mija ku nuk ka asnje nuance pro sjellje se armeve kimike dhe as proqeverise. Nuk jam perfshire fare ne kete debat qe ka kapur dy mije komente ne tre kater tema. Por ti e ke hallin gjetke dhe do te qisesh kunja te vjetra. Nuk kam asnje lidhje me oborret e qeverrive dhe presidencave.Vemja ne kete mes je ti por edhe per kete nuk ke faj.Faji eshte i atyre qe mbajne rrotull vemje si puna jote.Por edhe ata e kane nje justifikim.Dikush duhet t'u sherbeje me qesen me fara.

 

smiley s'te kuptuan kurre

smiley

 vetem me nje gje nuk jam dakort me ty spiritus : ata nuk ishin anarkiste (magariiiiiii te kishin qene !), por burzhuazie (TM albano)

edhe keta bllokuesit e bulevardit borgjeze te rinj jane Stalker, studente dhe intelektuale kafenesh qe hedhin ne vanitetin e tyre pak parfum revolucionar smiley

si the ti zoti shazivar? mos je gje g99c mo? kaq shpejt e harruat origjinen ju ...

apo keni hall se po ju rrezikohet e ardhmja e arte e vjedhjeve qe pa filluar mire punen...

/harram votat

 

Jam me ty Spiritus. E paramendova nje burre qe dergon gruan e tij shtatezene drejt spitalit dhe qe bllokohet aty. Ajo vajza qe i ka shkruar Blendit ne fb nuk ka humbur gje qe eshte bllokuar aty, se perndryshe... Une jam pro kesaj proteste, por jo ne kete forme. Ka rregulla protesta.

Bravo!

Ska pamje me te bukur se sa kur sheh shqiptare me nerv.

S'jane gje ato Ruzhe

Shif kete.

smiley.

smiley

e pashe e pashe, e llime smiley

shoqata e profesionisteve te nju jorkut ? smiley

hahahah o Monda smiley

Ne fakt per ty me shume ajo foto, se e pate merak smiley

Nisjani Rames.

o marak marak i shkrete smiley
 

Monda e papare jesmiley

Sh e forte kjo . Kokrra e jevgut aka dembelit u ben thirrje. Don't worry do shkojne ne kafe pas protestes shqipot, parazitet! lol

Shume zhgenjyes ku komenti yt, M-L! Djali has a point, lekura eshte irrelevante ne kete mes.

 

Po m'plasi pra. 

Qaji hallin xaxit ti, ne union me benefite tjetri bo 40 bucks/hour per te majt tabelen e Mondes smiley

Ai njeriu ne fakt ishte ne pune, dmth tekstualisht ne pune te vet, kur pranoi pa problem te mbante pankarten per foto, cause New Yorkers regardless of gender, race, religion, no religion believes, sexual preferences are cool like that smiley.  

Aman, si ia shpjeguat xaxit te shkrete kete tabelen? smiley

smiley

sa raciste qenke....smiley

raciste pa plasaritje smiley

Kjo foto me merziti se me kujtojti qe Bloomberg nuk do jete me kryetar bashkie...

 

Pergezime!

Mbajeni ritmin derisa JO-ja te jete defenitive!

Rinia eshte e ndereshme edhe nuk pajtohet me pislleqet e politikaneve barkemedhenj turkoshak provincial Shqipetar.

Ca lesh rine eshte kjo qe proteston veshur, rinia moderne proteston pa breke, keshtu bereqaves edhe per ne te vjetrit turkoshake qe shohim ndonje cice apo shale live. 

Bravo i qofte rinise, dhe i takon. smiley

Fantastike. Dmth, ka filluar te funksionoje normaliteti. 

Nje normalitet i papare Av.Ndjehen te lire njerezit, shprehen diskutoj e , reagojne.Eshte vrare indiferentizmi i mbjelle prej frikes se salibanditit.

smiley Do behet shume me mire. Gezoj me zemer.

Edhe un gezoj, tama si ne vitin 90-te kur hudhem poshte qelbesiren, si ne vitin 45, si ne 1924, si ne 1912 e me tej.

Mbetem gjithnje te gezuar me gaz e hare ne buze, dhe gishtin ne ....

 

Shume mire ua kane bere. Po te kishin b.. te dilnin kunder me deklarata zyrtare, jo duke u msheh mbas popullit. 

Une ve bast publik qe nuk do kete qofte dhe nje manifestim te vetem ne vendin mesdhetar te BE qe do marre persiper asgjesimin e lendeve kimike (sepse nuk ka 'lende' per te manifestuar)
 

Po mjaft o njeri se po le nam. 

e mo mire, pune ditesh apo javesh eshte : ja, do shohim  smiley

Mbasi te jene asgjesuar LHL-te e Sirise dhe kur keta kllufat shqipetare do te shohin se asgje nuk ndodhi tek vendi i huaj qe i pranoi, do thone po nuk e dijshim, pse s'na thane. 

mire o mire! Ne nje fare menyre, eshte ajo melodia: "digjesh prej qullit, i fryn kosit", ku qulli ne kete mes eshte Gerdeci.
Nderkohe qe LHL siriane do jene super te kontrolluara dhe te menaxhuara nga OKB. Jo per ndonje arsye humaniste, kurrsesi, por sepse do te jene miljona $ ne loje (OKB ka parà te pa-taksuar, dhe qe nga ai moment, harxhon pa llogaritur, qe nga momenti qe zyrtarizohet gjëja)

Ose si ta themi me shkoqur : pse shkoi Luli dhe goca Sales me punu ne Kosove ?? Sepse derdhi parà OKB-ja, kaq e thjeshte eshte ! smiley

Kaq gje s'kupton ti qe ka nje diference cilesore midis pareve dhe kokes, e sidomos te femijve. 

po jo pra mo, sepse sapo e thashe me lart: kurrsesi per arsye humaniste, por operacioni do jete shume i kontrolluar e i menaxhuar nga OKB. po ti ç'ke, durim disa dite apo jave, kur te filloje asgjesimi i tyre, e do shohim.

Dmth ti po thu qi Ban Kimun efenia do e boka me doren e vet. Atehere ndrysho puna. Vec te ikin nga Shqiperia, po filma do shofim sa te dum. 

I kontrolluar nga OKB thote. smiley Vallai ju kamunistet te kenoqni. Keto gjona s'i di perendia, ky thote OKB-ja.

Ta thashe pra, shfrytezoni rastin. Pse s'i merr Franca? Dhe dil ti mushi menjen protestuesve atje qe do bojm pare, po s'te bone pistil. 

Edhe njehere bofshi pare ju ne France se e meritoni. Zene se i beme ne. 

Jo! kuaz, nuk i duam.Mos ja u pafshim bojen.Sherrin ja u kemi pare.Shif " hairin sirian" !

Pse Tirona çer ka ktu, te merresh me politike eshte te lesh nam me perkufizim, sepse hapsira eshte e kufizuar.

Psh Spiritus dhe Stalker ishin anarkiste, hop tani dolen tirane antianarkiste, neser prap aty ku ishin. Me sira eshte kjo pune, te gjithe ndrrojne pozicionet. Puna eshte te kete ngjarje dhe buke per te ngrene.

Mos na lenshin pa ngjarje, pa te tjerat pirdhi ne te.

 

Vecse ka nje dallim midis llafeve te pazarit per shalet e sinjora Bertinit dhe helmeve te Sirise. 

E ke gabim gjithe helmi i botes buron nga shalet e sinjora Bertinit dhe penisit te kaporal Pelegrinit, por asnjeri nuk e vere kete, se jane brenda qerthullit te shaleve.

LHL dhe radioaktiviteti jane vetem pasoja banale.

Po s'jane te gjithe te zgjedhmit e perenise mer jahu. Leje heretik, gjejme nei gjo tjeter per te bo gallate. 

Nuk ka gje me serioze se kjo qe kam thene (pavarsisht se ne forme karagjoze), pa u zgjidh "ajo pune" siç duhet s'ka asnje zgjidhje tjeter.

Megjithate nuk pres qe kjo te kuptohet perveç si gallate.

Nga Zeri i Memenjerkes (pothuajse zyrtare.)

Tirana drejt tërheqjes për armët kimike

Burime pranë qeverisë i thanë Zërit të Amerikës, se qeveria duket se do të tërhiqet nga bisedimet për shkatërrimin e armëve siriane në territorin shqiptar. Tirana duket se do të tërhiqet nga bisedimet për shkatërrimin e armëve kimike siriane duke i thënë “Jo” mundësisë së realizimit të këtij operacioni në territorin e saj, konfirmuan për Zërin e Amerikës, burime pranë qeverisë.

Gjynof qe po terhiqen. S'do kemi me ca te merremi. 

lajmi me i mire i javes

Opozite anti-amerikane, fatkeqesi e madhe!

Bamir Topi, Bamir Topi, Bamir Topi

O Rono,

Po dihet o burre qe Bamiri e ka fajin. Ai ja ka mush menien Rames ene me thone PO pa pyte njeri. Biles ene e ka detyru mos me fol me asnjonin as me ministrat e vet per kete pune. Ene kur kerkote i pari transparence per kete pune e bote per kamuflim.

Noshti qe sqarume kete muhabet, a m'thu t'lutmi shume se pse e keni problem JU promovuesit e monizmit kete pjese? Po ky mer pra ka qene stili i punve n'ate kohen qe ndertune paraardhesit tuj dhe qe e adhuroni aq shume. Ene me ato termat anti-amerikane mo kujdes se boheni mo qesharake se Mozi.

 

Blendo kush ishte brenda benz-it dhe qe rinia e fershelleu?

Ku jane qytetaret moderne,Artan Lame,Auron Tare,Muc Nano ,Tan Shkreli dhe Mero Baze?

Ah funderrinat e Shqiperise,ju ra maske dhe juve kelyshave te Rames!

PO ti pse je i nxef se nuk po te kuptoj? smiley Nuk thu shyqyr qe te shpetoi Sali-u nga peshtymat e rinise.

Degjo ti se asnjeri prej ketyre qe permende nuk ka qene dhe nuk eshte pro armeve! Perkundrazi.E pe ku katandisi ai prijesi yt kryekusar! I perzene si qen sallahan

Videon e pashe. Kishte kontestime nga disa e po ashtu disa qe duartrokisnin e po ashtu disa qe ishin indiferente, sic eshte normale, sepse nuk eshte proteste politike dhe ka njerez te gjitha bindjeve politike apo pa asnje bindje politike. Por jo ndonje perzenie sic paraqesin keto tellallet e lajmit.
 

Likja tha, - Do te degjohet zeri juaj.

Eshte i zgjuar, pak mafioz, por i zgjuar.

hunter, e degjove Rucin? E pra ai eshte zeri i plote i burrit.Dhe une nuk ju kam thene kot Nuk kane per te ardhur armet e sirise ketu!
Rama ja arriti qelli it.Ka arre pergjigjen kerkesa amerikane dhe vete amerika njohu ke ka pas mbeshtet si " burre shteti"!

Jo nuk kam degjuar. Ne pergjithesi s'shoh shume lajme e jo me diskutime parlamenti. Nuk e di cfare ka thene. Nese ka thene, qe armet s'do te vijne, kjo eshte pasoje e presionit publik, jo ndonje gje tjeter.

Duhet te besoshe se e ka thene 5 dite perpara.Sot briti nga salla e kuvendit.Shife !

E mo shume mire paska bere pra.

Ishte loja pra, per te provu vullnetin e amerikes per paqe ne lindjen e mesme. smiley

Rrofte mileti qe mbushi rruget, se keta te shesin e te blejne per karrike.  

Shih kur ti hipi ne koke rruspijes plake te organizoje antiprotesta. Eshte marka e tij: miting — antimiting.

 nqs nuk vine armet kimike kjo eshte fale presionit te opozites dhe sb dv.

patjeter. keshtu ka bere gjithmone ai njeri, une ndaj permenda edhe shembullin flagrant te 1991.

Ishte e llogjikshme qe, perballe mos-informimit dhe injorances tek njerezit, vetem nese klasa politike do te kish rene dakort ne bllok, nje operacion i tille do kish ndodhur ne territorin e shqiperise

ç'eshte komike (dhe jo kimike!) eshte fakti se s'kemi te bejme fare-fare me nje kauz ekologjike, per arsyen e thjeshte se çdo veprim, ne kete rast, do te ishte ne mbikqyrjen absolute te OKB, perderi sa edhe vete operacioni ne fjale, eshte rrjedhoje e rezolutes se OKB (dhe qe kjo e fundit te miratoje nje rezolute, ndodh nje here ne 10 vjet !)

kujt i thua se, Mondes ? smiley

 jemi djeg nga qulli gerdecit kshu qe i duhet fryre cdo kosi sado i kontrolluar te jete smiley

Po c'na vervit OKB-ne aman sikur eshte misioni i Zotit ne toke?

A nuk u vrane nen mbikeqyrjen e OKB-se ata mavrinjte ne Srtebrenice? Po ata ne Ruanda? Po pislleqet qe ka bere UNMIKu ne Kosove, nuk i kemi pa ne? Mbikeqyrje e OKB-se dmth supervizim nga ca indoneziane, indiane e afrikane qe nuk eshte se jane me te shkelqyerit ne fushen e tyre. 

Sa per rezolutat e OKB-se, deri ne 99 kur u cliru Kosova kishte 1244. Sikur nuk i bie te jene aq te rralla sa c'thua ti  smiley   

 

Ka rrezik të ndodhë, ashtu si thotë. Unë prandaj të thashë që po rezervohem, sa të ikë nepsi i ditëve. Se punë e protestave është si drogë. lol Kur dikush është in denial, s'i bën derman gjë. 

Master Zen thotë: do e shofim si do vejë. 

 

po mire mor tirons, e pyet apo nuk e pyet veten ti: OKB po ben çarmatimin e Sirise nga LHL, ne vend ka lufte, dhe s'ka ndodhur asnje incident. E kupton tani qe ke optike kuazi-raciste kur flet per indoneziane, indiane e afrikane ? E kupton qe monitorimi i LHL s'ka te beje fare me monitorim krizash ? (luftrash - si ne serbrenice e ruanda, meqe i permende)

E kupton ti qe kane qene drejtues te UN ata qe kane marre vendime per te caktu ata paqeruajtes, qe kane ngritur ato struktura e qe kane bere ato plane ku nga gabime apo perllogaritje te gabuara, apo edhe nga korrupsioni kane humb jeten mijera njerez?

E kupton ti qe OKB eshte nje organizate nderqeveritare ku vendimet merren si pasoje e kompromiseve se ndryshe nuk merren? A e pyet veten ti si ka mundesi qe kreu i UN eshte gjithnje nga nje kontinent i varfer? Si ka mundesi qe Keshilli i Sigurimit nga ana tjeter nuk merr dot nje vendim pa votat e njerit prej 5 te medhenjve?

E kupton ti qe OKB eshte nje nga organizatat me ineficente ne bote qe harxhon fonde pa limit dhe ku lulezon shpeshhere abuzimi dhe korrupsioni; ku shpeshhere kriter nuk eshte aftesia po prejardhja gjeografike?  

 

Po mire mer ti shqiptaret jane gje e trashe. Fati i juj, pse s'i merr Franca, beni gjithe ato pare. 

Norvegjezt jane budallenj qe s'i morren. Ne ngelem bira kurvash qe gjithmone dim me perfitu nga situata  smiley  Po ca t'io bosh ketyne te rinjve qe kane mor kot kto dite

une jam pothuaj i sigurt qe do i marre Franca. Dhe zor se do shkruhen dy gishta lajm ne gazete

Ata le ti morrin se jane shtet e jo han si ne.

smileyOre lutuni mos i fut ndonje firme ne moment te fundit qeveria Shqiptare e shkon me pushime.

jo jo, s'ka lidhje fare o burre, qe keta qenkan shtet e ne jo. Ja, si ta them une ty...  hmmm, per shembull, ne periferite e Parisit (por pse jo EDHE ne qender te tij) siguria e jetes eshte shuuuume here me e ulet se ne cilindo qytet shqiptar. E sigurte kjo !

Eshte i gjithe nje keqkuptim i madh ky muhabet. Gjithshka do monitorohej nga okb, eshte pune tjeter pastaj qe jane amerikanet ata qe terheqin vallen (fundja dhe atje, ata e terheqin).

Po nuk flasim per sigurine e apartamenteve ne getot e Afrikano-Verioreve, apo tek nje kafene ne qender.

Franca eshte superfuqi me infrastrukture per tu patur zili dhe mentalitet qe ka perballuar ndertimin e centraleve berthamore.

Ne nuk kena as ambulanca e as spitale mor burr. Ne ujin nga depozita e qelbur e pime se skemi as akuedaktet e Romakeve. Per ne eshte ceshtje a do ngrihet cmimi i kastravecit par festave apo jo. Jena popullsi e traumatizuar e sna duhet ene nje stres tjeter, nuk tallen.

As Amerikonet se kan menduar mire te ven ne test nje demokraci te brishte si Shqiperia.smiley

+1

une jam pothuaj i sigurt qe do i marre Franca

Stalker: link, s'il vous plait.

do vijne linqet do vijne, ne ditet qe do vijne.

ps: po sigurisht qe do jete nje vend mesdhetar (transporti) , e me se shumti anetar i BE. Franca eshte tashme ne liste.

Me keto premtimet (e pambajtura) per linqe Stalker po e ben si qeveria Bufi ne '91-shin.

smiley Do shkaterrohen ne Siri, s'ikin gjekundi me armet mbaje mend. Varjanti me i lire Shqiperia ju iku nga duart..Askush nuk pranon nje eksperiment te kesaj shkalle, eshte tej cdo marrezie ne territor te vet...Do te marrin parasysh rrezikshmerine e impiantit portativ qe do investojne brenda Sirise, personeli do te jete Rus,etj,etj

Stalker nuk e di ky entuzjazmi yt eshte i motivuar politikisht ose eshte thjesht naivizem, nuk di cte them

Qe ku doli dhe fati i Frances. Nuk thu shyqyr qe ka budallenj si shqiptaret. 

@ Stalker, eshte me shume se naive te kesh kaq siguri nga fakti qe kjo do jete nen "mbikqyrjen absolute te OKB." OKB eshte relativisht organizate e dobet (si cdo organizate me interesa kaq te ndryshme), pa shume efektivitet (empirikisht e ditur), e pa shume pergjegjesi (perseri si cdo organizate me kaq pjesetare e interesa te ndryshme). Meqenese ka vulen OKB nuk e bene as me te sigurt e as me te rehatshme.

Personalisht, do kisha me shume besim ne rast se qe thjesht bashkepunim amerikano-shqiptar, pra e di menjehere ku vete faji kur ndodhe gabimi, sesa te jete dicka e OKB--ku faji e pergjegjesia ndahet aq shume sa asnje nuk eshte fajtor. Gjerat/zgjidhjet shkojne tek OKB-ja kur asnje vend nuk do pergjegjesine mbi krahet e saja...

 

 

 STALKER - 14 Nëntor 2013 - 17:15 Permalink

përgjigju

patjeter. keshtu ka bere gjithmone ai njeri, une ndaj permenda edhe shembullin flagrant te 1991.

Ishte e llogjikshme qe, perballe mos-informimit dhe injorances tek njerezit, vetem nese klasa politike do te kish rene dakort ne bllok, nje operacion i tille do kish ndodhur ne territorin e shqiperise

ç'eshte komike (dhe jo kimike!) eshte fakti se s'kemi te bejme fare-fare me nje kauz ekologjike, per arsyen e thjeshte se çdo veprim, ne kete rast, do te ishte ne mbikqyrjen absolute te OKB, perderi sa edhe vete operacioni ne fjale, eshte rrjedhoje e rezolutes se OKB (dhe qe kjo e fundit te miratoje nje rezolute, ndodh nje here ne 10 vjet !)

 

Mos mer burre si na shpetoi ky rast Historik pa e shfrytezuar..Ishte llotari dhe me mik..Lobizem gjithandej kush e kush ti merrte helmet e Sirise smiley

E ndoqen me shkop, si qene
Per ca fjale qe desh me thene
Per ato m...qe ka ngrene...

Vazhdoka akoma?

Me thone qe ne 17:30 do shkojne te kryeministria njerezit se do mblidhet keshilli i ministrave.

Dikush duhet te dale e t'u thote njerezve dicka zyrtarisht se nota osht e huja  smiley  

tifozlliku eshte ala prezent. Ktu kryelajmi eshte se km u terhoq prej idese te cmendur po grava eshte i entuziasmum per berishen. Qe eshte perforcim i asaj qe ka thon gjithe kto dite ky etj, qe helmet jane ok persa kohe berisha nuk eshte mo n'pushtet.
Nderkohe qe mesazhi i protestes ne momentin qe kane perzene berishen eshte i kunderti. Qe dmth se politika nuk ka pse te marri flamurin kur i ka bo nonen ktij vendi per kaq kohe

Po jo me Lal se nuk jane helmet OK, por ene Saluku eshte HELM.

Nga krahu tjeter ne shpresojme qe KM te marri vendim negativ, se vendimi nuk eshte marre akoma.smiley

Po pra ishte e gjithe loje, Kerri, Asadi, rusi, vec per te perzene vucidolsin prej proteste. Sahat atomik mer, kupto ti. smiley

Qe dmth se politika nuk ka pse te marri flamurin kur i ka bo nonen ktij vendi per kaq kohe

ktu te jap doren!

Dhe e meriton dhe pse nuk e bëri redaktimin gramatikor  asaj letrës .

Ska gjo, gjetem tjeter specialist gjuhesor!

Mir mer mir shyqyr them, po i her kërkove ndihmë ti smiley

Fan Nolit kur pranoj ndihme financiare nga Zogu, shume bashkatdhetare ju hodhen ne fyt, si more pranove ndihmen e Zogut!?

Noli u tha, ndihmen e Ahmetit te Shqiperise pranova, nuk pranova ndihmen e Ottos se Greqise, prandaj hiqmuni qafe!   

smiley e gjen ti ... Për hajër dhe detyrën e re (shih më poshtë)

o shoku sekretar i ambasadorit ne washington, ca letre eshte kjo?

Per letren e DC albanian professionals flet o Prizren?

Ron, te barazlargumit ket gjo kan thon prej kohesh.

Nuk merret vesh, kur nuk del mideja thone rini letargjike kafenesh, brezi i Kristalit. Sot thone rini energjike, vitale, morale ale ale ale. S'di ke te besoje njeriu i shkrete.

Ke te drejte. Me mire me nejt ne blog, ku dhe "dilet" ne "demonstrate" perdite, shtate here ne dite, sa here te dush.

Ka rendesi te thuhet ndonje gje, se çfare thuhet nuk ka fare rendesi. Hec bab, futja pordhes.

Hej po per te lene mesimin, shkollen kane energji. Red Bullit I priten krahet para kesaj lloj energiie. 

Bjeri drejt: jane jevgj thuaj!

smiley

Jo mer çfar thua, jane gaxhojt e demokracise.

A nuk ishte I zi ai me parrulle? Apo me bene syte mua?!!  koicidence do kete qene, rastesi ne fakt. Magus, mos kerko te me ngjisesh termin- rraciste. Nuk jam, e kisha gjetke fjalen. lol 

Po jo mi zemer, termin raciste e perdori spiritusi ne ate rast... smiley

Bashke po flisnim per ngjyren e lekures vetem.

Un prape mbetem skeptik. E kuptoj qe shume vete te zhgenjyer prej vitesh mezi presin qe te kapen pas nje rreze drite per shprese. Po kur shoh greqine fqinje ku edhe per ceshtjen me te vogel behet nami, apo turqine, e kuptoj sa larg jemi.

smiley

"Për një javë me radhë injoroi zërin e opozitës. Injoroi zërin e qytetarëve të këtij vendi. Të mbarë popullit. Tani është radha jonë t'i bëjmë me dije këtij Kryeministri që ka vendosur të sillet me standardin arbitrar dhe arrogant të një satrapi oriental. Partia Demokratike është e vendosur të ndalojë me çdo çmim papërgjshmërinë
Bashkë me kërkesën për referendum do të depozitojmë edhe kërkesën për mocion me debat me Ramën për ta detyruar të japë shpjegime ndaj publikut" Lulzim Basha

smiley

Cfare vendimi do te coj ky manare ne Referendum? Artikujt e Voice of Russia???

Oh cfare komedie kryeveper! smiley

Qeveria nuk ka marr asnjevendim, kuvendi gjithashtu nuk ka aprovuar asnje vendim, ky copa mishit thote do bejm referendum! Referendum per cfare? smiley

 

Epo do thote edhe ai dicka perndryshe nuk do kishim opozite.

Jo, shume mire po ja bejne.sa kohe qe nuk do kete nje Jo-te shpejte opozita do ta politizoje dhe fitoje kapital politik me keto manovrat per referendum dhe mocion.Neser do thote e ndaluam ne.

smileysmileysmileysmileysmiley

smiley

Invited 2700 +

Qenkat i tufe veta ju atje, pse s'thu.

Hajde dhe ti qe te behemi me shume. Bashkimi ben fuqi!

Hell Fucking Yeah!!  smiley

'We Are Not A Dustbin': Albanians Balk At Reported Chemical Weapons Plan

Albania has done the United States a lot of favors in recent years. 

It has agreed to take in freed Guantanamo Bay prisoners and contributed to the U.S. military campaigns in Iraq and Afghanistan with little protest from society.

But with reports now surfacing that Syria's chemical weapons may be dismantled in their country, Albanians' generosity appears to have reached its limit.

Rizgjim i gjitheanshem!
 

Referendum qe askush  dhe asnje qeveri te marre vendim per te sjelle arme kimike ne shqiperi ,kurre me 

Shqipot duhet te ishin cuar per shtateqind gjera, por zgjedhin kauzen me pak ideologjike(dhe me shume njekohsisht), me te identifikueshme, per me protestu, masturbim ne drejtim te pademshem.

Kjo do me thene qe jena nje popull ende i papjekur, asgjekundi..

O Lizandro, nuk e di a ka qene Bamiri vete qe e ka marr vendim mos me bza, apo ja ka sygjeru ndonje keshilltare politik. (levizje gjeniale).

Por sido qe te jete, urime prej meje per kapjen e kryesise se opozites. 

O Rono Bamiri del qe ka bza i pari po nuk e ke nigju ti. Masnej car me plas mu a ka bza a jo Bamiri, X, Y apo Z.

Une o Ron po bzaj perdite m'shesh se nuk du qe te na e shkatarrojne kete ven me shume sec e kane bo deri tani. 

Te pershendes me :

TROJA "MBRETERESHA KOHE"

 

Mretnesha kohe dje boll mire na tregoj,
tha neser per neve shume ftoft ka me kan,
Nese te bardhen prej te zezes tha sot nuk dina me nda,
tha neser as shiu nuk munet me na la.

Mretnesha kohe dje boll mire na tregoj,
tha neser per neve ndryshe ka me kan,
Nese nyjen para syve na sot nuk dojna me zgjidh,
tha neser kjo nyje n'fyt ka me na u lidh.

Mos rrnoni ma si hije, mos rrini ma pa drite,
mos fleni mos i leni, hi syve me ju qit,
Mos leni ma me ndodh, qysh ka ndodh deri tash,
mos fleni mos i leni se koha nuk kthehet mbrapsht.

Edhe une te pershndes mer!

Sinqerisht qe e kam megjithmen...ta gezoni kryesine e opozites.

 

 

E di un si do perfundoj kjo pun. Armet sdo vine e ndoshta ky ka qene vendim i marre qe ne fillim. Qeveria del e lare para aleateve, e degjuam me vemendje propozimin tuaj por mungesa e kapaciteteve, si dhe opinioni popullor na detyrojne te themi jo megjith deshiren e mire ndaj usa. Lir koklopa del si tribun popullor. Edi del si aleat besnik por qe degjon sinjalet popullore. Shoqeria civile do thote qe e beme me sukses detyren tone ndaj duhet te na shtohen fondet nga soros e te huajt. Vanitozet e peshkut do thone qe presioni popullor e beri qeverine te bdryshoje kurs e do ndjehen mire me ndergjegjen e tyre. Opozita do thote qe ndergjegjesuam popullin per presion qeverise. Secili do ndjehet i lumtur, nervi protestes eshte gjalle, all is fine and dandy. The End. 

 

I vetmi qe do dali i humbur eshte sensi i mases

Po asnji numer nuk gjete Koko smiley

Nuk besoj se ka marr fund. Ky muhabet sa ka fillu. Mesum shum gjera sot. 

Opozita do thote qe ndergjegjesuam popullin per presion qeverise.

Po ambasadori Amerikan cfare qendrimi do te mbaje karshi opozites? smiley

I told u,this is a wag the dog, albanian versionsmiley made in Fuga?don't know.

Roni - 5 Nëntor 2013 - 18:31 Pe

Nc, nc, nc, i modh Endri Fuga! Ne fakt qe i vogel ka qene manipulator i klasit te pare. Shi si e ngrejten vete furtunen ne gote per amret kimike dhe ne fund e perdorin per perifitm te brendshem politik duke u thone JO amreve kimike. Nderkohe qe PO-ja nuk kish qene kurre opsion. Nuk ke ci thu jane ustallare!

Ehhhhhhhhhhhhh....qe me date 5 Nentore e pata thene, ktu e 9 dite me pare. smiley

Qeke 9 dite me I mencur pra

faleminderit

Jo mua,Ameriken!

smiley 

Je shume gabim, pasi kjo eshte nje fiasko. Ky mebti perdhunim ne tentative, por nuk do marre askush medalje per kete. Sepse ishte nje JO qe erdhi nga populli, jo nga qeveria.

Po Qeveria duhet te lexoje mesazhin e popullit para se te marre vendim e jo si thone fondamentalistat e Salukut qe Rama nuk ben transparent vendimin qe ka marre, u shkua deri aty qe vendimi ishte votu edhe ne fshehtesi. Shume u genjye e shpif apo jo?

Protesta me kalamaj !!!

Pse me ca e do ti me pleq e plaka?

Pse ca kan pleqt? Gjyshi im te merr gjak ne kocke

Mire gjyshin tat e pranojme. 

Children are the Future! smiley

Children is lexhendar dhe xhigant !! 

smileysmiley

Po per kastravecin e helmuar dhe ushqimet OMGJ thane gje?

Po prit or ti. Secila ka radhen e vet. Ajo qeshtje do ngrihet pas nja 4 muajsh kur ti hane duart prape per proteste shoqnis civile. JO kastravecit te helmuar! Shqiperia eshte kunder konsumit te kastravecit me permasa anormale! Thuaj Jo Kastravecit!!

ketu shoqata e Pinderit nuk merr pjese.

Faleminderit Amerike, qe i dhe nje mundesi popullit shqiptar te tregoje qe nuk ka vdek, dhe qe ka nje rini te mrekullueshme!

Qe sot e tutje politikanet jane ridimensionuar ne Shqiperi. 

Prit. Mos u nxito. Kshu thane dhe per studentet e 1990. Ktu do jemi jur do fillojn prap ehh brez kafenesh. E sa pun ka ai ven. 

Po mire mer ene ne kafene e klube do shkojne ata, s'ka nei te keqe ajo pune. 

Kurse per mu ka vlejte kjo levizje anti-farmak sepse pashe anarkistet Spiritus, Kokoleps dhe Stalker te jene me anen e tiranise.

Ka lezet kur shef qe dridhet bishti, eshte eksituese.

 

He se e bene kthesen me partine, dmth. Sidomos kur eshte bisht progresist. 

He se Stalker do ta laje gjynofin, do beje nje liste me 10 filmat me te mire me protesta. 

Gjynof qe s'jeto Marksi sot, presor Harvardi do kishte qene, me papijon. smiley

Vetem i kafe tamom ka. Kafe tirona te pazari me stemen e sk tirones qe boft hajer ishalla. 

Paske shume kohe pa shku ti. 

Ku tlejn armet kimike me vajt

Epo mos u qaj qe s'shef femra te bukra pastaj. Ka icik risk ajo pune. 

Lajme te mira po nigjojme , me duket se hoqen dore nga Shqiperia ,me duket se deshtoi dhe perpjekja e nje Kryeministri te papergjegjshem dhe skizofren  qe per hir te karrieres ne vazhdim te Arvizu -se desh na solli armet kimike ne vend.
 

O Brado si mer PD-ja na dul parti anti-amerikane? smiley

Qe ne momentin qe Amerika na doli anti - shqiptare.

athere kjo e shpjegon dhe rezultatin e 23 qershorit

Moooos Brado, pse e ndrrove pergjigjen? smiley

Sapo me erdhi nje sms smiley

Protesta duke vazhduar edhe tani! Super cunat dhe gocat! 

Me vjen mire qe peshku qenka ripopulluar sot, kishim ngel vetem. Miresevjen z. galilie dhe prof. spiritus, na kishte marre malli.  

p.s Dobet shume Fuga, po s'e ka fajin ai ne fund te fundit, si bukepjekesi puno me ate mall qe i ka rene ne dore 

Ka ndonje shans ta degjojme JO-ne sot e te biem rehat? Aty te rrine derisa ta kryjn kete pune. 

Nuk besoj, plus qe njerezit duan te shohin vendimin e qarte te zeze mbi te bardhe, jo thjesht nje llaf goje. 

Po i gjati e pru koken, apo rri mshef? 

Mbasi leviza prej aty me tha nje shoku im qe me duket se kishte dal nga godina mbrapa, me Saimirin po ishte fut ne makine e kishte ik, pra asnje lloj komunikimi. 

Po kishte dale nga kryeministria bashke me Tahirin e thone dhe mediat

Fshesaxhiu i Turnit .Thjesht emocional . Nuk duhet te trmbesh nga Postimet . Fshesa eshte kopetence "diktatoriale " qe mendoj se e ke me shumice ! Nje femije "karierist " i riturr me Vidio ! Ju sido qe ta vertisni nuk fshihni me shume se tedenca Kariere duke vene ne Mes Ramen .Ne se Ju kalene pa Karrike , ka ndihmuar  them edhe PPU ti njohe Surrogatot ! Le ti mbetet Kulture atj Vendi per te njohur Karieriste qe per hir te Vetes jane gati te Manipulojne  gjithshka per te dale "flamurtare "

Malli o Poet smiley..Budalla qe ne fillim dhe nuk Lajthit cfare kane deklaruar . Ezgjuar dhe LefKOPEJA qe te ka zgjedhur.100 here me lart si surrogato se gjithe Llojet e surrogatove .

Ja qe demokracia po rrenjoset ne shqiperine e bekuar. Qeveria ben ci thot poplli. 

Kur them une qe jane ustallare...

Edi Rama me këtë vendim do të hyjë në histori si lideri që pranoi të dëgjojë popullin e tij, pa i kthyer armët si Sali Berisha më 21 Janar dhe në mars të vitit 1997, pa i hedhur lëndë kimike siç ndodhi më 4 mars të ‘97, pa i nxjerrë zvarrë nga grevat e urisë siç ka ndodhur me ish- të burgosurit politikë dhe pronarët, pa i fyer si hajdutë dhe kriminelë ata që kërkonin lekët e bukës duke u vetëdjegur një vit më parë.

 

Asgjë në mos bëftë më tej në këtë vend, ai i ka dhënë Shqipërisë një pasuri të re, që e kemi pritur për 23 vite, duke na bërë të ndjehemi zot të fateve tona, dhe me një qeveri që na dëgjon. Me këtë akt i ka dhënë fund historisë së kryeministrit dhe ministrit të Brendshëm që e shikojnë popullin pas xhamave të blinduar dhe urdhërojnë gardistët t’i vrasin. Ky është një standard, që ai meriton t’i njihet në historinë e këtij vendi...

 

...Por përtej këtij efekti pozitiv të protestave, ne duhet të pranojmë se kjo ishte një betejë e heshtur kundër Shteteve të Bashkuara të Amerikës në këtë vend. Me një tinëzari të paparë dhe një ligësi që shfrytëzonte frikërat primitive të një populli të painformuar, opozita bëri një betejë reale kundër SHBA. 

Cer thu me, neser fillojne protestat kunder Edi Rames qe la popullin fukara. Ai dashnori i fjales se lire e kish mbaru kte pune deri tani.smiley

ron, burimi i citimit ?

the one and only...Mero Baze!

Tinëzi, jo tinëzari, thuaji Bazes, se e paska ngatërruar fjala zar.

PS: Kokrra e maskarait, që flet për frikë primitive. Të kishte qenë ende në krahun e Berishës, në 21 janar do të kishte folur për kokëpalarë.

Vemje. Asnjehere s'e kam honepsur.

ne fakt, une e kam debatu edhe me pare me ty trop: mua me rezulton se Mero nuk ka qene ndonjehere me Berishen,  por me opoziten. Ti do thush qe ka qene me te edhe para 1998. Une them jo, sepse per mua, deri ne 96-97, ne shqiperi nuk ka pas pozite e opozite, biles pikerisht, ne 97 lindi opozita. E me kete rast edhe pozita.
Dhe po te besh 'llogarite', i bie qe Mero ka qene me opoziten (me berishen ne kete rast) nga 98 deri 2005, dhe po prap me opoziten (me ps, ne kete rast) nga 2006 e deri me sot. Une nuk njoh gazetar tjeter ne shqiperi te kete qene kaq gjate me opoziten, cilado qofte ajo

Nuk ka rëndësi se për ku është nisur, Stalker, rëndësi ka ku ka përfunduar dhe sa bajga ka lëshuar rrugës. Ata që e ndjekin e ndjekin pak a shumë si shkruajmë ne tek peshku, për sportin e lojës, për qejfin e troçit, për kënaqësi të retorikës banale, jo për ndonjë vlerë të qendrueshme dhe të lëvdueshme. Janë gjëra që nuk do t'iua rekomandonim fëmijëve. Për të mos i rënë në qafë PPU-së më shumë se ç'duhet, kjo hapësirë nuk është përherë dhe as ekskluzivisht banale, dhe falë diversitetit nuk shfaq tropizëm aq të theksuar ndaj pushtetit. Nuk dua ta mendoj më gjatë, nuk meriton më shumë vëmendje nga unë ai tip.

Na ngeli pa bërë biseda në lidhje me lëndët kimike. Ajo që më ngacmoi mua së pari është konteksti politik, largësia e Shqipërisë nga negociatat dhe përpjekjet e tjera për zgjidhjen e çështjes së Sirisë dhe në përgjithësi mungesa totale e përfshirjes politike të Shqipërisë në zgjidhjen e problemeve ndërkombëtare. Deri tani kemi marrë pjesë, vetëm në përkrahje të Amerikës, vetëm me deklarata publike patetike dhe me ata pak ushtarë që rrezikojnë jetën për para, duke lënë gjysmat e këtyre në xhepa zyrtarësh maskarenj. Edhe shpërbërja e lëndëve kimike është një sipërmarrje e ngjashme me dërgimin e ushtarëve: pesha jonë politike është zero, pesha jonë simbolike minimale, duke qenë se na fusin në valle vetëm sepse nuk kemi konflikt interesi, me një peshë fizike, të mishit, gjakut, territorit dhe ajrit, që na e blejnë me leverdi të madhe.

Ti bën një llogari të përfitimit nga kjo punë, ponderuar me rrezikun, dhe llogaritë të dalin mirë - nuk e di si i bën, sidoqoftë, se këtu jemi të gjithë në zonë hamendjesh, por as unë nuk mendoj se bëhet fjalë për ndonjë rrezik kushedi, i cili sigurisht shtohet në varësi të sasisë, llojit, ndihmës teknike, etj. Gjithashtu, ndotja dhe shkatërrimi i territorit shqiptar që bëhet nga biznese në bashkëpunim kriminal me qeveritë janë më të dëmshme në praktikë e jo vetëm në potencial. Edhe për këto dikush bën llogari duke marrë parasysh edhe varfërinë së popullsisë. Vër re se si një vend i varfër, që nuk prodhon mjaftueshëm mbetje për të justifikuar ngritjen e fabrikave të përpunimit të tyre, në vend të ngrejë industri prodhuese duke shfrytëzuar dijet dhe jo vetëm krahun, tundohet lehtë për industri shkatërruese ku trupi është yni,ekspertiza e huaj.

Pa harruar edhe mungesën e koherencës së Ramës, për të cilën i duhet kërkuar llogari. Logjikisht, për mua protesta është së pari nerv i akumuluar ndaj qeverive që nuk përfillin, së dyti dëshirë që vendi të zhvillohet në mënyrë të shëndetshme, së treti një deklaratë kundër dinjitetit përtokë që kemi në rang ndërkombëtar dhe vetëm së fundmi një thirrje për Ramën, meqë jemi akoma kaq afër në kohë me retorikën e tij të frymëzuar. Uroj që organizatorët dhe pjesëmarrësit të qëndrojnë në kontakt për çështje të tjera të ngjashme.

shume dakort me ty. Per me teper, ti me te drejte shkruan :

sidoqoftë, se këtu jemi të gjithë në zonë hamendjesh

une ndaj dhe vura nje 'bast' publik : bindja ime eshte se, lajmi qe do informoje per vendin ne te cilin do ndodhe shkaterrimi i lendeve kimike siriane (me te gjitha gjasat, nje vend mesdhetar, pra qe laget nga i njejti det si dhe Siria) nuk do te perbeje as dy rreshta ne lajmet e asaj dite.

Sepse ai vend ka shumë mundësi të ketë një industri dhe ekonomi më të zhvilluar, arsenal armësh kimike të vetat dhe procese aktive eliminimi të këtyre, eksperiencë të gjerë të gjatë dhe aktuale me industri kimike (dhe industri në përgjithësi, pra halle më të mëdha ndotjesh), detyrime më të mëdha politike dhe ushtarake, territor më të madh. Është konteksti ynë që e bën më të ndjeshëm problemin.

Se më kujtove me zonën, vura diku një dokumentar të lezetshëm me ca ujqër në zonën rreth Çernobilit, regjizori e kishte pasur merak të theksonte fjalën "zonë" shumë herë, madje disa herë cilësonte "profesorin". Për perspektivën që jep dhe për disa kuadro filmike, ia vlen. Ja ku e ke po e deshe: http://video.pbs.org/video/2157025070/.

keto sharlatanizma qe e kthejne njehere keshtu dhe njehere ashtu, s'e budallallepsin dot popullin shqiptar. duhet te jesh aq mendje-shkurter ose teper naiv te besosh ne keto lloqe kavaje.

mesimi i thjeshte eshte ky: shqiperia jone e dashur per hir te politikaneve te paskrupull ( te te dyja paleve) eshte nje vend i mjere me nje politike qesharake dhe mjerane. na bene gazi i botes dhe Baze & Co dhe ata qe i vene pas duan ta mbulojne m.... me sh....

pas 20 e ca vjeteve, njerzit jane ndergjegjesuar, kane vrare friken, dhe jane mencuruar me shume. ata i njohin mire te dy palet dhe e dine qe tani per tani alternative tjeter nuk ka. duan ashtu urte dhe bute, pa perseritur nje tjeter '97 te cojne shqiperine perpara deri sa te dali nje klase politike per te qene.

si tha or si tha... "une nuk jam kryeministri juaj, une jam kryesherbetori juaj"...smiley

Hajde merre vesh tani ca behet, shife ca thone keta te tjeret

Albania agrees to destroy Syria weapons http://the-japan-news.com/news/article/0...

Nje gazetar tjeter thote qe dhe nga CNN po raportohet dicka e ngjashme po nuk gjej link 

Ore Rama e ka dhene fjalen per kete pune, tani a do terhiqet pas gjithe ketij presioni popullor qe te mos te lejoje qe protestat te pershkallezohen dhe gjendja te percipitoje me shume apo do te vazhdoje ne rrugen qe ka nisur, kjo eshte pyetja.

Te ndaje mendjen sa me shpejt se edhe njerezit ne sheshe e kane ndare mendjen.

Ne e kena nda mendjen. Po mos kujto se fito Berisha jo e jo, po edhe Basha nga kjo. Basha ka bo shume gabim qe ka vajt atje sot i marre prej hundesh aq me teper nga Berisha.  Edhe vete po te vinte do ishte gabim, e jo me me Bacen. 

Nuk eshte e rendesishme se kush fiton. Armet nuk duhet te vijne ne Shqiperi dhe ai kryeminister qe e ka bere kete nuk mund te dale pa u lagur.

Opozita vetem ne qofte krejt e cmendur qe te mos kape momentin prandaj Basha dhe Berisha bene shume mire qe shkuan atje.

Opozita nuk po merr rol udheheqes, po e le kete si front i gjere qytetar se opozita i ka mundesite te nxjerre edhe 200 mije njerez ne shesh, por tani nuk eshte momenti. Opozita vetem se po ben me dije se perkrah kauzen.

Nuk kane per te ardh! 

Po inshallah nuk vijne po kjo pune nuk kalon pa kurban.

Kurban u be Berisha. Ia futen gishtat sot. lol Ta perdhunuan babain shpirteror, o mjeran. hahaha, ca gallate jane keta karagjozet.

oh, si berisha qe i dha fjalen grekut per ujrat?

Ka strategji PR (neuro-linguistike) e me the te thashe qe ja bejne mendjen turrmes corap. U duhet vetem kohe te marrin nje konsulent te hajrit. Provizorisht thone s'vijne. Amerikont i len ato LHL ne Lataqia per 6 muj ene prap te vijn. A m'kutpoove?

 

Ishalla jo, por lexoje lajmin. thote: "Sic mesuam te merkuren". Dje, dmth.
BRUSSELS—Albania has reached a basic agreement with the United States that it will destroy Syria’s chemical weapons arsenal, The Yomiuri Shimbun learned on Wednesday.
Rama s'e ben dot me ate dhe sikur te doje.

Derisa te dale vendimi i plote nuk beson kush. 

Lemsh fare eshte.. nuk meret vesh, une personalisht jam shprese pak sepse e di me siguri qe ky vendim eshte mare. Tani 2 jane gjerat, nje qe rama po perpiqet ti binde amerikanet qe sja u marim dot se po na qi nenen populli  dhe tjetra po shpikin ndonje meskinitet si puna e atij lajmit te kosoves. Perfundimisht ne nuk kemi nje klase politike te ndergjgjshme te ndershme dhe trasparente.. mos ja hedhim Rames tera. Vendi yne nuk ka SOVRANITET !!!

Nuk e merr dot Rama ate vendim, dhe po te doje, sepse e di qe ka referendume. Nese shpreson t'i shmange referendumet, mbase e ben, por keta duan pergjigje fet e fet, s'presin dot referendumet shqiptare, ndaj besoj se ajo qe i mbetet Rames eshte te perfitoje politikisht e te terhiqet gjasme meqe s'do populli.

Perkundrazi. Megjithese aty nuk ka nje kryesi te protestes ose dicka te atij lloji, gjithcka eshte komplet spontane, kerkesa per referendum eshte permendur shpesh dhe eshte dicka qe shume e kane dashur pertej thjesht kesaj krize po per te vendosur nje precedent te mire. 

Po nqs e ke pa sot, Veliaj na e quajti a) anti-amerikan b) te panevojshem se tere pushtetet i ka qeveria pas 23 qershorit 

Referendumin e dorezoi Basha ne parlament.

Jo or jo nuk ka dorezu gje, e hodhi si ide dhe kaq. Duhet 24 firma deputetesh per ate gje dhe keta nuk kane publikuar ndonje liste me firma. 

Lajmet thane "Partia Demokratike, përmes deputetit Eduart Halimi dorëzoi në mesditë në Kuvend kërkesën për referendum popullor kundër armëve kimike. "

...

Po i mblidhet laku Rames. Kur do ja degjojme krismen qeverise ndryshe do degjojme krismen e popullit ne sheshe?

Ka nje shkaterrim total te imazhit te qeverise. Eshte ne kuotat me te ulta per besueshmeri dhe pergjegjshmeri tek publiku.

Dihej qe banditi ordiner Rama nuk kishte gjasa te qeveriste ndryshe.

O komunist. Deputetet e PSs zbriten mes protestuesve e debatuan me ata rreth ceshtjes e s'i perzuri njeri. Doli Berisha me Bashen dhe e qelluan me shishe, i treguan gishtin, dhe ti thua po i mblidhet laku Rames. Ai popull aty eshte votues i Rames qe ka dale te kundershtoje ligjin, jo qeverine. Nderkohe, nese Rama terhiqet korr nje sukses te madh poliitik. Je tamam komunist dhe deluded idiot.

Hahahahaaa, beni gajret, beni. E kuptoj gjendjen emocionale tuajen. Po rrezikohet pushteti i partise qe e blete me 20 mije leksha. Ne fakt Blendi Salaj eshte i vetmi i qeverise aty se nuk ka te tjere. Te tjeret jane kunder armeve kimike ne Shqiperi, nese qeveria merr vendim atehere ka protesta me kerkesa politike.

Ju i keni quajtur vete ata protestues anti-amerikane, te lidhur me PD etj. Mos na trego perralla se nuk na bejne as te qeshim.

Rama ben mire te terhiqet ndryshe i duhet te terhiqet nga pushteti, por kjo ka per te pasur koston e vet, politike dhe ne imazhin e kesaj qevie tek njerezit ne Shqiperi dhe nderkombetaret.

Rama tek populli ne Shqiperi eshte vulosur si kryeministri qe do te sjelle armet kimike per pushtetin e tij, tek nderkombetaret si nje amator qe nuk di cthote e cben dhe qe vetem presioni i shesheve te qytetareve e solli ne mendje.

Nuk kalon kjo pa kurban.

Po c'gjendje emocionale, o trangull. Ne po protestojme. Berisha u poshterua sot si kurre ne jeten e vet, e beri dhe Bashen kurban duke e mbajtur nen hijen e vet te ndotur. Mori fund si figure. Hera e pare qe doli pa nxjerre punonjes administrate me detyrim ne shesh, dhe mori gishtin ne sume. U shperfytyrua, iu perdhos surrati ne pleqeri. Doli te beje liderin dhe mori gishta ne bythe e shishe ne koke. Si i kemi quajtur anti-amerikane kur ne votuesit e PS jemi ata protestues? ashtu i kane quajtur komunistet si ti, si koomunistet e majte, si komunistet e djathte. Shikoji dhe nga komentet ne pesht. Ti genjen veten tende me deshperim. lol. Duhet te kesh ndonje semundje psiqike. Shko futi nje vizite.

me sa duket, ti mezi po pret nje rrenim tjeter te shqiperise si ne '97. populli shqiptar eshte i vogel por s'eshte budalla, hiqe nga mendja. ka mesuar nga gabimet e historise. sala nuk te vjen ne pushtet, hiqe nga mendja perseri. po te kesh mend dhe zemer lufto vec per heqjen e armeve kimike. e pe si i nxorren nga protesta si qen?

po s'ke mesuar as nga kjo, je per gjynaf dhe ti.

Endrity, kush është ky Fuga, ose më saktë ÇFARË është?

Cun i mire, dora jone smiley

E kam seriozisht, se e kam lexuar shpesh të përmendet në peshk. Çfarë bën për Ramën ky dhe ku duket që është i rëndësishëm dhe i suksesshëm. Me dy fjali po deshe, nuk dua CV-në e tij.

Tani me aq sa besoj se te njoh une ty, ti duhet ta njohesh mire kush eshte, ose te pakten duhet te kesh patur mundesine. 

Gjithsesi, ja ku e ke. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=...

Merret me PR-in e Rames, mund ta shohes tani kudo neper fotot qe poston ai. 

Qenka hipster nga koka e sipër. Jo, nuk e njoh, që dmth se ti nuk më njeh aq sa beson smiley. Tani ti ose nuk më kupton ose nuk ta ka qejfi të më përgjigjesh. Le ta lëmë Fugën jashtë, unë jam kurioze për sukseset e Ramës së viteve të fundit në marrëdhëniet me publikun, sepse nuk m'i ka kapur radari.

(ua çfarë ekrani! kushedi sa të mëdha i dalin komentet tona aty, ndërsa ne i hedhim me aq papërgjegjshmëri)

Per sukseset e Rames ne PR vitet e fundit do duhej shume kohe dhe mua me vjen per te ngrene icik tani. Le te themi qe une nuk besoj se Rama vete do kishte arritur pastrimin total te PS-se, mbijetesen ne 2009 e pas 1 prillit po te mos kishte patur Endrin verdalle. Ai Rama i fjalimeve "o doktoooooor" nuk do kishte ditur te mos fliste ashtu sic nuk foli kur ishte keq. 

Po deshe ndonjë herë tjetër pak më gjatë, tani të bëftë mirë.

 Le te themi qe une nuk besoj se Rama vete do kishte arritur pastrimin total te PS-se, mbijetesen ne 2009 e pas 1 prillit po te mos kishte patur Endrin verdalle. 

Kujdes mos kafshosh gjuhën ore, tani duke ngrënë.

Gymyshi te Klani. Drame.

mos prisni kot se as KM-ja nuk e di sa ça u vendos smiley

si ne eshte edhe ai njeri, fle naten, çohet diten. Hudh naj llaf, i hudhin naj llaf, kur si thojn gjo nuk thot gjo.

ndryshe do degjojme krismen e popullit ne sheshe?......Poeti smileyLefKOPESE dora vet smiley

Nga kush do e digjosh krismen neper sheshe ? ...fantazi ?  Faqe mender LefKOPESE kategoria jote te ha mutin shekullarisht , jo te besh Krisma . Prita prapa kraheve PO ! Krisma me pordhe ferrave sic bente ai Bababllari Jot i Kombit edhe mundesh . Per Flatra Zogu jeni te paret . Per krisma jeni te zotet vetem kur keni Garde mbrapa ose hidhni ne ere Shtylla Tensioni ose shtepi fshatrave  qe flene ...

Krisma Pordhe po ben dhe "sherbetori juej  zoteri ", alias babi Jot Babasqap Vucidol Berisha , qe edhe me shpulla e rrahen dhe meshqelma bytheve si rrugac e perzune  nga karrikja e mbajtur me Garde , por edhe me Krisma e Permori Zan Caushi si qen kazanesh Plehrash !

Anti amerikanizmi Juaj ben MUUUU . Mungon vetem Blerim Cela ta deklaroje hapur ....Deklarojeni Hapur jo si me ate rrumbullaken kokrrjepur Strazimir ...Ketu dalloni kush Jeni me te vertete ! PK e Reformuar dhenukduhet tuvije TURP !

Po LefKOPEJA nuk e kupton per momentin se te kakurdis Melodi Vrastare ose pershpejtimine Vdekjes se Kufomes Personale te Babasqapit  dhe kufomes qe la mbrapa PD-hi ...

Anti amerikanizmi Juaj ben MUUUU . Mungon vetem Blerim Cela ta deklaroje hapur ....Deklarojeni Hapur jo si me ate rrumbullaken kokrrjepur Strazimir ...Ketu dalloni kush Jeni me te vertete ! PK e Reformuar dhenukduhet tuvije TURP !

hahahaha. Ti mos vdeksh kurrë o Idris. smiley

 

Idrizo, kur je bere dhe ti pro-amerikan mo, mos ngelt me njeri. c'i ke keto anti-amerikanizma aman?smiley i ve dhe ate qe s'e kane dhe keshtu behesh me pa pabesueshem.smiley

Idrisi ka filluar dhe merr pjesë tek kongregacioni protestant i lagjes, më kanë thënë. Ia ka vënë syrin një plake amerikane. 

 

Ku e njef Idrisin ti ? 

Mund te pretendoj edhe ky me posht posht  po pervec emrit edhe ti dhe ai nuk njifni gje smiley Ku e di ti qe une nuk kam qen i rekrutuar nga Amerikanet ? Duhet te dish se ne zakonisht nuk i pranonim ne lojen me "kopaca"  keta lloj se i rrifnin prinderit po ti shihnin me ne " rrugacet "  Ai hyn ne kete kategori si sodites por ti nuk hyn Fare ! Sot jeni gjalleruar shume po per Cfare ?  Vleresoje kete CFARE se eshte perbersja Kryesore e cdo komenti qe beni mbi niveline Gjembit smiley 

Sinqerisht pervec Pordheve me shumice te Latuara me shprehjen "pse s'del pordha po del fena " dhe pergjigjes " Se keret Pordha permrena " si dhe Huazimeve te Fjalimeve ne Plenume te ish KQ si mentalitet nuk kam lexuar Asgje te re nga JU . Maksimumi " Linkun zotrie " dmth cfare mendojne te tjeret , si dhe "Pa censure " dhe te "Famshmen Tra la la"  nga Tra la late smiley Dhe me te afert per ta konstatuar kete se sa ky proces , qe ke Prurja e Pare e ne vazhdim , nuk ke per ta gjetur me mire .Shumenikshmeria perjashohet smiley

Plus qe per kohen mua me duket se te hap Syte te kuptosh  cfare shkruaj . Une i bej Thirrje LefKOPESE qe ta pranoje se PD-hi eshte PK e Reformuar dhe kjo nuk eshte TURP .

Ti vete pervec ketij me ton / km bosh Cfare perfaqeson ? Gjithsesi jeni shume te Mire .Ne kohen Tone perdornim nje shprehje " Njerez Borxh nuk marrim" 

Mire protestat, po pse ne orarin e mesimit? Me kujtohet kur kishim ndonje eskursiion ne 8 vjecare qe na lajmeronin me altoparlant, hidhnim te gjithe cantat, dhe bertisnim kot se koti duke rrit adrenalinen e njeri tjeterit! Asnji nuk e kishte qef zyshen e matematikes, dhe matematiken, asnji nuk e kishte qef, rregullin dhe disiplinen ne shkolle! Do zoti keta femije nuk kane lene shkollen, dhe nuk kane shkuar me urdher te politiknave! Shiko sa i ndyre kjo fytyra! Ja paska dhi shume mire ai djali. Si nuk zuri mend?!! 

Mua me ben pershtypje klima e Shqiperise,  duket sikur pranvera eshte ne Nendor dhe jo ne Mars Kohe e mrekullueshme! 

Tamam e mrekullueshme, sidomos ne Tirane. Po deshen te ftohtin, i hipin makines dhe aty e kane. Shqiperia eshte e bekuar me motin. Gjynah qe i mungojne te tjerat.

Nje mesazh kisha per protestuesit:

Nese do dilni prape te beni Grusht Shteti si sot, do ua bejme me zi se c'ua ka bere Ai baballareve tane.

Na e keni nxire sot ne trafik,  por ia vlente ama. Kishte lezet!

 

smiley

Bera shaka, Pjer. Kjo e sotmja ishte proteste e bukur. Cok gjyzel gjullurdi, do kishte thene ndonje turqishtofon/e.

Cok gjyzel gjullurdi, do kishte thene ndonje turqishtofon/e.

kriptomusliman/e deshe te thoje? smiley

smiley

Eh, mer Rono. Ti e mbush koven plot me qumesht dhe pastaj rrezon koven. Sikur te kishe pak me respekt per me te medhenjte do beje shume perpara.

rilindje e madhe, na shkrive fare. ja u beri njerzeve gjakun uje, ka tronditur femijet dhe foshjnat!!!

le te mos harroje populli shqiptar se kush eshte, le t'ja mbaje nje ne xhep.

Une thashe "ne qoftese" smiley dhe kjo qe them eshte e vrtete mos u shkri fare, se ne histrorine me te afert te kryeministrave ne keto 20 vjet, asnje kryeminister, nuk ka reflektuar nga nje proteste e tille! Ti e di mire se cfare u be, me marveshjen e detit, me 21 janarin! Apo jo? 

Si mund te degjoje njeriu Fahri Balliun mbi kete ceshtje.. QRpt

Disa perfundime paraprake te" Revolucionit te bute" ne Bulevardin e Deshmoreve te Kombit.
Separi, shoqeria civile perfundimisht u promovua
sedyti, per te paren here njerzit dolen lirshem, folen lirshem dhe treguan integritet moral te larte.
Setreti, shoqeria civile u gjend para nje qeverie krejtesish demokratike.Pa perballje me kordone policie, shiku, garde...dhune.Perballe qeverise tyre qe do t'i degjoje.Eshte e gjitha e tyre.
Sekaterti, u pa nje opozite e pamoralshme( fliste per rrezikun e armeve, duke harruar Gerdecin) teresisht antiamerikane, i jorante, inatcre, mjerane, spekullatore...e perzene dhumshem prej oshtimes se Bulevardit.
Sepesti, ishte nje mesim tregues per vete kryeministrin i cili nuk mund tu thote atyre qe e zgjodhen: Qajmeni moj shoqe burrin, se une do vete ...te thyej qafen ne nje dasme, ne Sermi a Montenegro..( kete te shkruar une ja nisa atij me sms) qysh ne mengjez
Sefundmi, tregoi se shqiptaret po behen shqiptaro- evropiane...
Jam me se i kenaqur Perpara Shqiperia jone
Se katerti,

Pikes i ke rene. Madje nje shoku im kishte marre 3 numra telefoni aty. Kur vjen e mira vjen kapice. 

... njerez te bukur, njerez te veshur mire ...

 

per cfare behet fjale Blend? 

Drejtoret e Rames ju paskan mbyllur sot deren nxenesve qe te mos dalin nga shkolla ne proteste. Ehh race e keqe!

hahaha, o fare e keqe komuniste, sa shpif. Nxenesit sot nuk u penguan nga asnjeri per proteste. Po te kishte qene Berisha, do te kishte nxjerre sot gjithe administraten publike e s'do te ishte poshteruar si derr me gishtin ne sume, sic u shperfytyrua sot. Do te kisha turma qe e duartrokasin. Por PS te pakten deri tani i ka lene te lira shkollat. Drejtoret i kane mbyllur dyert sepse kane pergjegjesi per shkollat, dhe jane po ata qe ishin ne kohen e PD e qe i nxirrnin nxenesit ne protesta per Berishen, s'i ka nderruar njeri. Nese une jam drejtor, e nese sot ka mesim e nese nxenesit duan te organizojne dicka tjeter pa plan, sigurisht qe do te kundershtoj. Fundja, nese njeri prej atyre vdes ne nje aksident me makine ne oren kur duhej te ishte ne mesim, mbaj pergjegjesi.

Po une i besoj Zirkon Dishes, nje nga drejtuesit e protestes qe e tha kete e jo ty fare e keqe qe ke gjithe diten qe lavderon Ramen se te ka ardhur veza te bytha. Ju ka hyre tmerri prej njerezve qe nuk po pranojne te jene dele.

Nuk lexova me poshte se pervec rreshtit te pare keshtu qe ste jap dot pergjigje. Gejt pjerdhin edhe nga goja dhe nga bytha.

tashti ky Poli i green cross po na dredh muhabetin kshu e ?

Pse duhet te arrinim deri ketu? Pse duhet te arrinim deri sa femijet tane te linin shkollen dhe te dilnin ne proteste? Sepse kjo qeveri e papergjgjshme ne vend qe te punoje per te miren e popullit shkon kunder tij. E perbuz, e injoron!

Le ta mbyllim me ate shprehjen e famshme te Konices:
" Shqiperia lindi prej ZOTIT, shpetoi prej rastesive e me ne fund desh "vdiq" prej politikaneve"...
I qofshin te shkuara vuajtjet !

Merite e popullit apo e Rames, kujt duhet t'ia dime per nder? Apo akoma nuk ka dale ndonje marreveshje perfundimtare?

Ketline, popullit, rinise dhe vete Edi Rames.Nuk do vine ato arme ketu.Kjo ide ka qene ne kreun e PS -se

Te na rrojne o grave! smiley

Popullit. se prej popullit fitoi Rama,se edhe populli prej Rames, mesoi shume se si duhet te protestohet ne menyre qytetare,smiley deri tani nuk kemi pare qytetari me te mire se sa kjo.Ke parasysh Lushnjen?!smiley Ka qene e mundimshme rruga deri ketu ku jemi sot prej Qershorit 2013 e deri ne kete Nendor! smiley

Degjoni Arvizune ! Nuk ka patur pergjigje PO nga Rama per ti sjelle armet, por ka thene se eshte i prirur per ta pare pozitivisht mundesine e kapaciteteve te Shqiperise per kete kerkese amerikane bere jo vetem dhe thjesht Shqiperise por disa vendeve sebashku...
Arvizu...

Ueeeee ca te dhime i boni Arvizu Strazimrit. Po ta shofesh Strazimirin i tha Balles pyte i cik ca u bo me ato pucistat e 21 Janarit. smiley

 link ?

Si lind nje kryengritje ?;

" Me sillni kokoshkat dhe cojeni televizorin tek stacionet shqiptare. "

u pergjigj  Bashar al-Assad !

smiley

smiley

Saktesoje me mire: kokoshka dhe koka kola.

pardon, 

por hezitova ngaqe do me quanin pro-amerikan

E degjoni kete SHIKsin Balliun.. "Po tja kete kerkuar Amerika ti mare qe cke me te"

 

Neser zv/kryeministri udheton drejt athines, takim me venizellos

+ 57 usd.

Po nuk numerohen kafshatat o burr!

Per arken bosh shqetesohemi te gjith se bashku smiley

protesta me e bukur qe ka ndodh naiher ne shqipri.Ju them JO.parulle pa asi sfond politik.bojn mire ta degjojne kete rini.

Ore e degjoni Arvizun apo jo... qr.. Ja kemi kaluar Republikave te Bananeve.

O Rono , po e nigjon Arvizune mo , bobobobo....Edvini ka tre kater jave qe i ka thene po armeve kimike mo vlla . Si tja boje tashti qe i paska dhene llafin dhe Obames vetem per nje vizite ne Shtepine  e Bardhe vitin qe vjen , e kupton ti deri ku shkon skizofrenia e ktij palloshit apo jo smiley

Brado me vesh po e nigjoj dhe tha qe nuk ka pas nje pergjigje PO per armet kimike nga Rama.

Po e vertete...

e tha ai lumadhi; ekologjia new opium of the masses

po kujt ja tha seeeeeeeeeeeee smiley

Per keta laraskat e peshkut pa uje pa ofendim -  me rrezik keni qene ju per Shqiperine me gazrat tuaja se armet e Asadit.. Edhe eksperti edhe Arvizu po i nxjerr bllof .. Ky eksperti per ata qe dine anglisht tha qe 20 tone jane lende qe mund te quhen te rrezikshme te tjerat jane te pa rrezikshme bile permendi qe mijra tone jane alkol nga ai qe blihen ne farmaci.

Me ne fund disa fakte, jo histeri. Me e rendesishme eshte qe te dy e konfirmuan qe Rama nuk na ka genjyher dhe vendimi ende nuk eshte marre plus qe jane nje sere vendesh qe jane kontaktuar dhe Shqiperia do mbaj mbi supe aq sa ka mundesi. 

Hajd naten tani flini te qete. 

p.s. se ke zuri ne goje Arvizua smiley 

Arvizuja dhe Obama ( qe ka ftuar Ramen ne Shtepine e Bardhe ne 2014) po na thote qe ti merni keto se pasi ti kini shkateruar do jeni me te zhvilluar dhe paster se kurre .. plus qe juve ju duhen ca leka se jeni ne pike te hallit.

Une dhe me nje majmun po te flisja do kisha me shume respekt sec ka ky me Shqiptaret.

Sipas asaj randalles tende Obama personalisht do te helmoje Shqiperine dhe per t'ja arritur kesaj do ta genjej Ramen me nje vizite ne shpine e bardhe?? wow plako shef shume filma fantastiko-shkencor ti!

Ore ky eshte opinioni yt se nuk e di une kete pune, e nxorre ti nga subkoshienca tende.. thjesht po shkruaja cfare tha Arvizu.. apo nuk me lejohet te shkruaj ???

ore keta po fyejne inteligjencen e shqiptareve sepse qeveria dhe k/m duket se e kane marre me kohe vendimin, ndersa tani gjoja po bejne "debat publik" per ceshtjen... le pastaj qe protestat e qytetareve po duan ti paraqesin si nje standart i larte demokratik qe vetem tani na qenkerka e mundur dhe kuptohet, qeveria do ti "marre protestat shume seriozisht". me nje llaf, po tallin rendshem bythen!!

E kam thene pra para 2 javesh qe vendimi ishte marre dhe madje kishin filluar pergatitjet, po ju prisnit te degjonit nga qeveria. smiley

Shakaja qe qarkullonte ne dept. te shtetit (pas vizites se Rames ne US) eshte qe Rama blihej lire,  per nje interviste ne CNN. Kur erdhi puna ata i ofruan pikerisht nje interviste te tille per ta grasatuar. Obama e paska ngrit pazarin me nje vizite ne shtepi te bardhe.

behet fjale per 1300 ton ,dhe vetem me 300 gram ne tokio ky lloj helmi ka vdekur 20 vete dhe jane plagosur 900 vete imagjinoni cfare behet me 1300 ton .llogaritni vete 

si quhet ai gazi ne tokio dhe si u vu ne veprim ti eksperti? ik o vemje! 

Po na kercenon ne menyre diplomatike se mund te nderhyjne dhe ne europe per mos e mare Statusin e vendit kandidat

se duam statusin ore ne qoftese na vene kushte me helmet 

Hajde presion qe po bo Arvizu -ja hajde , BE , Statusi , gjendja e rende ekonomike .bla....bla...harroji me thone qe po pranuat armet kimike mua nuk me nxjerrin ne Pension por vazhdoj karrieren me tej .

kush tv po e jep. 

TCH

Ku poe shef?

Paska qene me i ore ne Fahri Balliun ke Opinioni smiley

obobobo diskutime tha Arvizu kemi bo asigjo me shume. Pak a shume Brado ajo qe ke bo ti me Pjerin...diskutime. 

Qenkan palluar me llafe dmth?! (se Rama me Kerin vetem kan folur, nuk kane pire birra).

A haa, diskutime, tani fole tamom, shyqyr qe paske reflektu smiley se gjer dje na çave koken duke thon qe; Te bleu Bradi, u shite te Bradi. 

sa t'bon me shkrujt ate letren dhe me dal ne miting kot, Ron

Megjithate akome kerkoni t'JU informojne .Akoma Protestoni por tanime te ndergjegjesuar e me te informuar pa patur nevoje per Klithmat Histerike te Karieristeve te fshehur e te Njohur me rreziqe Imagjinare !

Desha ti nderhyja dhe RONIT ne se me  mirkupton e pranon !

E cfare se ka thene Rama PO !! Vetem axhamijte dhe @oqet popullore nuk e dine se PO-ja e nje K/Ministri nuk ka vlere pa Procesin Kushtetues .Pra vete Rama thote se Vendimi do merret ne zbatim te Procesit Ligjor dhe duke digjuar Protestuesit . Pra perse duhet spekulluar me theniet e Rames ne raport me Po-te Ptaktike , e Kryepercaresit te Shqiperise me dhjetra e me qindra Po te Dukshme e te Padukshme qe Rrezikojne Realisht ore e Minute Shqiperine sic Jane Po-ja e Plehrave te Berluskonit ..Po-ja e shkaterrimit te Ekologjise Shqiptare me Lumenj ,Pyje e Plazhe , sic jane Po-ja e shkaterrimit te Qendrave te Banuara duke i kthyer ne Vatra Korrupsioni etj etj .

eshte dhe ne forme Pyetje ! 

idrizo,

gjithate kontribut qe dhat ju liga e kapterrave  neper forume(spesh me 3 turrne) a jua shperbleu partia?

Po ta mbash koken poshte b..time  vetem  Pordhe do digjosh . .Mos ta ka cpu timpanin me pordhe Babasqapi dhe s'ke nevoje me te digjosh e te ane vene vetem shkrus kompanie te numurosh sa kapterra diskutojne .Ja kalove dhe Vanjekut smiley

smileyMund te kete luajtur rol ppu, ne keto protesta vjeshtore? 

smiley liro m'shkrivesmiley

per mu e ka organizu alidea me telefon nga amerika.kushedi pse,noshta si kan dhon greencardsmiley

smiley  po pse, ppu nuk hyn ne media se kjo proteste pa median nuk mund te behej! smiley

O Brado e nigjo Arvizun me...burre me te mire se Rama po thot nuk kam taku!

E hongret e Brado, ja thyne komet e karriges Lulit! smiley

Rono , e di ti si e ha kur te bo furrce Amerika ? ( nga ty e kom nigju ) smiley

Ihihi ca te llime. 1-0 bradi

Ore cfare eshte ky ? Ambasador i USA apo antar i kryesise se PSsesmiley

Po ik o vlla se sdum as status as viza, dum qe oborri shkolles alqi kondi e 20 vjetori ku kena lujt me porta te vogla qe 7 vjec te ngeli i paster, pa gazra. 

shume e trishtueshme kjo e Arvizu , live ne TV, faqe gjithe shqiptareve

poshterim i gjalle

kercenim me buken e gojes nga vllai i madh amerikan

po ne pa buke se pa buke jemi bre, po dhe pa status jemi

aaa ik ere pirdhu

pse bre ktu i paska majt shpresat qeveria re, per ta nxjerre vendin nga kriza ?

Po statusin demek do e fitonim prej plotesimit te standardeve.

Te puc puc edhe njehere une ty para se te iki: smiley

 

puc puc sa jam akoma e fresket se nuk i dihet
 

smileysmiley

 

Ma merr menja kshu do ket fol dhe enver hoxha kur u prish me rust e kinezt. Kur ske kellqe vet kshu te trajtojn. Me mir tum se i vogel. 

ja ka nevoje Greqia per leke qe eshte e zhytur koke e kembe ne borxhe, e vazhdon te jetoj me borxhe, por ja qe as Greqia nuk ju fut aventures se armeve kimike te Sirise...

ndersa, sic thashe me siper vendimi eshte marre me kohe qe armet kimike do vijne ne Shqiperi! ndersa Arvizu me shoke po perpiqen ti mbushin mendjen popull mik dhe heroik shqiptar se pse duhet te vijne keto arme ne Shqiperi.. eshte ceshtje fati, medemek, na ra llotaria..

Opa Rono , e nigjove , po nuk erdhen armet e hongri Rama .

ehhhhh Rama i shkrete do ti mari, por cfare ti bej opozites qe e politizoj ceshtjen! smiley

Ore ti mund ta thuash me shaka nuk e di.. po e tha vertet ai kete gje.

Jo me s'qe shaka fare , por Arvizuja po thote qe nuk besoj qe Rama do ti thote jo Amerikes .....dhe me e keqja si do ti thote Arvizuja Obames qe e drodhi Rama.

per nje xhiro ne amerik

ti mor Edi je tuj na fik

E mbylla Arvizune.. e mora vesh cfare tha. Hajd ti gezojme armet.. u binda do dalim me te paster dhe te zhvillur pas ketij procesi smiley

Hape se po ja ngul Bashes thelle.

O mo, ky qenka Adri Nurellari ai liberali? smiley Adam Smithi po rrotullohet ne varr.

Nje cope bajge.. une se mar vesh si mund te ftohen keta njerez neper emisione te kesaj rendesie

Ça po thotë ky Nuredini o Gjergjo?

 

PO VK fasule pa lyre

Obobobo statusi i Bashes ne facebook e paska bere te ndjehet jokomod Arvizun dhe ai ka kontaktuar Washingtonin. 

O Bradoooo smiley

considerable dismay by Washington - perkthe nje cik me ke e kish! 

 

Basha paska shkel vijen e kuqe o Bradooo smiley

As na rruhet fare , ne ne opozite jemi , rendesi ka qe Arvizune nuk do e lejojme qe te beje karriere ne kurriz te Shqiptareve....te gjithe ne shesh !!!

Te mbrojme atdheun Brad!!! Ne shesh!!!! Ne shesh!!!!

Bamir Topi, Bamir Topi, Bamir Topi

Oooooooo, Arvizu po thote se Basha sot ka bo spektakel ne bulevard dhe rruge dhe nuk e mbajti fjalen qe me dha ( "nuk do e kalojme vijen e kuqe" )

 

smiley

 

 

dhe u merzite ti kshu qe nuk e mbajti Basha fjalen ?

fare !!! smiley

dmth qe u gezove sepse mosmbajtja e fjales nga Basha do te thote jo armeve kimike ne shqiperi .

fare ! smiley  sepse bashen nuk e pjerdh njeri smiley  thjesht dua ta shikoj te varur ne ndonje shtylle peme, ne emer te 4 te vdekurve te 21 janarit kur ishte minister i brendshem. ja kaq.

.......... po mendohet............

Arvizu e thote troc fare, ceshtja eshte me shume rendesi e delikate per USA, dhe Ramen e ndihmoji Basha, te dale nga diskutimet.

 Luli paska thene OK dhe e drodhi.Ushingtoni ka mbetur i befasuar. A eshte Basha drejtues i PD-se?

Arvizu

"basha nuk drejton pd"

arvizu

 

 

 ja hoqi petet lakrorir  hipokrit te PD-se Arvizu.E shef ti cfare hipokritesh qe jane me lojen e dyfishte? Po edhe sikur kunder te ishin ne bisedat qe kane bere me perfaqsuesit e USA, nuk kane fytyre dhe moral gerdecaret dhe autoret e sjelljes se plehrave ne Shqiperi te bejne kauz te tyre kundershtimin e sjelljes se armeve kimike ketu.Prandaj te vjen per te vjelle kur shikon ca sharlatane dhe kone te ushqyera nga fondet e PD-se te dalin ne krye te protestave me masken e "shoqerise civile".

mire o mire, se fundja ky opozite eshte... por ky Rama qe eshte edhe vendimarrsismiley eshte kokra e hipokritit, bile kokra e BQ, do thoshte Pjerismiley.. sepse paska dhene fjalen amerikes, ndersa nga ana tjeter gjoja po ben debat publik me shqiptaret..smiley

ti do me shpetu i kap te nji fije bari mer spiritus. Qe politika jone merr urdhra prej amerikes e evropes kjo nuk cudit njeri po fakt eshte se vendimin ktu nuk e merr basha. Se me dasht rama i ka numrat dhe ne parlament. Ca dmth kjo "tradhtia" e bashes? per tradhti jua futi sa krahu ky qe keni km kur harroi 21 janarin; ca leshin jeni tu fol iher?

Bo bo bo PDne e paskan likuiduar fare.. po thote ate qe ju kam thene une dite me pare qe PD ishte pro dhe Basha ja kishte komunikuar USA kete gje. 

Arvizu rofsh sa malet se na i hape syte.

Ore sa protestojne nga kryeministria, pse nuk merr kush rrugen andej nga rruga e Elbasanit? Se fundja edhe publiku amerikan eshte me i ndjeshem nese ndokush leshon ndonje domate, veze apo kastravec me pesticide ndaj ambasades amerikane se sa nje km te nje vendi te humbur.

smileysmileysmiley

ore kta e paskan mbledh menjen,

ne shpetojme vetem nqs e shofin qe se bejne dot at pune ktu se eshte rrumpalle e madhe

 

O Deiono po pyt Arvizu kush e drejton PD-ne mer vlla se na bot lomsh?

O burrani ta nxjerrim perseri lakuriq Ramen neper nate. Rama i ka thene po armeve qe ne fillim. Ka rene dakort per armet ne kembim te nje vizite ne shtepine e bardhe dhe gjithe kete kohe ka qe genjen dhe mashtron publikun. E tha Arvizu cope.

ik ere zar, si nuk u lodhe tu thon budallalliqe pa fun

..........po shef televizor.......

I madh arvizuaja.. si tha : Basha eshte kukull nuk komandon atje.. dmth eshte vertet Sala ne krye te PD, te pakten e sqaruam me ne fund kte gje. Athere them pse nuk risjellin Salen ne krye te PD prape.. ??

c'eshtje oresh smiley

Atdheu ne rrezik !!!

  smiley

sikur se dinim ne

po c'na plasi, ne te s'emes dhe Basha athere,

ec aty te gjithe ne grope te hales ishalla,

me armet cdo behet thuaj

Po LHL-te do na sjellin vetem begati mi Rrusho. A nuk e ndegjove Arviziun?

po mor burre

pasi te cmontohen armet tha, shqiperia do jete me e paster se c'eshte tani

fleni te qete , mos e rruni

Ahjt se me mire do bohet, pranej te gjithe ju prinder therisni kalamojt te kthehen neper shpija se nje Shqiperi me e begate per ta do te jete. Rrofte Shqiperia dhe miqesia Amerikano -Shqipetare. Historikisht vendi yne nuk ka mundur te mbijetoje pa nje aleat te sigurte dhe te forte (Turqia para 500 vitesh, Italia ne vitet 30-te, Bashkim Sovjetik dhe Kina nen regjimin e Hoxhes )

Cfare Sale mer ti, kryetare do vejm Bamirin vetem ai mund ta pastroje PD-ne nga elementi anti-amerikan.

Ore, lum si juve qe po shihni store smiley ne tv shqiptare, e dini qe ju kam zili. 

Arvizu?? Po car lesh Arvizu mo burre?! Ej keto situata jane eksplozive. Si nuk e kupton kete. Ke 40% te rinise papune, qe presin nje arsye per tu angazhuar. Kujt i rruhet per Arvizu qe merr ne telefon Bashen. Keto situata jane bombe, jane ortek qe do te rritet cdo dite e s'ka Rame, as Arvizu e as Sokol Balle qe mund te bejne gje. Ketu do te jemi.

Pervecse faktit qe jane mbi 60% te rinise te papune te komplimentoj per komentin.. jam shume dakord

Ja paska pergatit Washingtoni shpalljen SB-se si hunted criminel. Nuk e shtyka dot as 2013 sali krimineli. 

Arvizu po flet pa dorashka por kjo nuk ka rendesi dhe ky vete nuk ka rendesi

Rendesi ka qe me kete popull jane tallur dhe spekulluar dhe e gjitha po kthehet nga nje histeri masive ne fllucke sapuni..  Armet kimike nuk paraqesin rrezik vdekje per popullin Shqiptare, per njerezit, domatet apo mollet. Kjo u konfirmua nga eksperti qe media sharlatane ju reforua.. Kjo ka rendesi dhe ky eshte interesi yne madhor. Ta ndryshosh debatin edhe ta hedhesh tek Arvizu qe fundi per ate pune eshte aty te mbroje interesat e vendit te vete eshte qelbesillek dhe nuk ka vlere. 

Pastaj debati perse keto arme te cmontohen ne Shqiperi apo jo eshte debat tjeter dhe protestat jane vlere dhe mese te natyrshme.  

 

 

Po kur qenkan lule keto arme, pse nuk doli Rama dhe te sqaroje qe ne fillim publikun per fjalen qe ka dhene? Pse ka dite qe na genjen e mashtron?

normal, kur berisha e la pa brek nonen Shqipni...patjeter qe daj Sami do ja fuste sa krahu

Bravo Mesila Doda e pranoi.. " Jemi ne shkaterimin e tere klases politike, nuk egziston me"

...pervec bullshiterave qe po degjojme, kemi probleme edhe me shikimin....se smerret vesh kush shef ke smiley

Arvizu s'ia harron pensionin e parakohshem qe i rezervoi Berisha.

Pridh o poet pirdh. Ai e tha troc se e bera me porosi dhe urdher te departamentit! Te iku baba per lesh, plaku i matufjepsur, krimineli sali!!! Sa per kanakarin as qe po e ze ne goje fare se ai eshte fluske sapuni.

Cfare beri more? Hahahahaaaa...une po them qe s'eshte etike dhe diplomatike per nje ambasador te flase per pune partishe dhe Arvizu tani flet vetem nga mendja e vet jo nga Amerika. Nje ambasador atje ne Kosove ngaqe u perfshi personalisht ne luften politike ne Kosove, eshte ende duke u zene me personalitete te Kosoves ne gazeta edhe pse nuk eshte me ambasador.

Perfundimisht , armet kimike fatkeqesisht do te hyjne ne Shqiperi por ne do bejme tonen , qe tani ne shesh gjithe naten me protestuesit , po qe nevoja dhe jeten do ta jap . Atdheu ne rrezik !!!

O Brado nuk i marim dot armet sepse nuk na le opozita!

Brado, aman te keqen, ler me mire noi politikan te japi jeten, se gjer me tani kemi pare qe ata vetem majmen me gjakun e popullit. 

Po mire mo Brad duhet te te theshe Basha ty qe te dilje ne protestesmiley

http://the-japan-news.com/news/article/0...

BRUSSELS—Albania has reached a basic agreement with the United States that it will destroy Syria’s chemical weapons arsenal, The Yomiuri Shimbun learned on Wednesday.

If the agreement is given the final nod, the United States would likely provide Albania with portable facilities for destroying chemical weapons after they are transported to the Balkan country, according to a source at the Organization for the Prohibition of Chemical Weapons.

Damascus will ship its chemical materials to a port in western Syria with help from Russia. From there, a Belgium commercial vessel will deliver the weapons to Albania, according to the source at the chemical watchdog based in The Hague. Several European countries would provide escort ships for the delivery, the source said.

The United States, Russia and other concerned parties are continuing to make arrangements for the decommissioning effort. However, some countries that were said to be possible destinations for Syria’s chemical arsenal have opposed this latest plan.

In light of such objections, the OPCW will not specify to which country Syria’s chemical weapons will be delivered when it submits a plan to the organization’s Executive Council on Friday regarding the chemical weapons’ destruction, according to a different source.

The plan, which would maintain the goal of dismantling Syria’s chemical weapons by mid-2014, would specify deadlines for destroying the weapons depending on how toxic the chemical materials involved are and their volume. Chemical materials that are deemed more poisonous would be taken out of Syria for destruction first.

Some kinds of chemicals that do not require advanced techniques for destruction could be processed within Syria along with munitions that do not contain chemicals, according to the plan.

Ca paskit qene? Gjer dje qanit dhe shanit, tani kerceni...smiley Mos u lencin liderat tuaj pa rrumballe politike se vetem xhevaire nxirrni nga goja..smiley

Basha, e qujti Arvizun rrenacak! 

Hallall, Basha 1 - 0 Amerika

arvizu permendi ate qe Balla e quajti 'borxh' dhe po thote se "NUK na keni asnje borxh" (aludimi i Balles per Kosoven qe e çliroi Nato, dmth usa)

Tani te jem i sinqerte : desha ta thosha sot paradite, por hezitova, se mos keqkuptohesha. Por po e them tani (se me dha çik hov Arvizu  smiley )  : Ne shqiptaret, jemi bere te perkedhekur fiks qe prej momentit qe, kur per here te pare ne historine e njerezit (per mendimin tim, edhe per here te fundit !!) ndodhi nje lufte 100% per arsye humanitare : çlirimi i Kosoves (deboleses time, per me teper!!) nga Nato.

E perseris: kjo nuk ka te beje FARE me opinionin tim per kete ceshtje, por eshte evidente si drita e djellit kjo perkedheli qe i ka kapur shqiptaret.
U dalte per hajer !!!

Holle holle, nje pjese e modhe e kaqolave shqipetare mendojne se Amerika ket gjo, pra sulmin ndaj Serbise per te mos zhdukur kosoven dhe kosovaret, na e kishin borxh.

ahahaha, booooooorxh !! Jo jo, né  (dmth Kosoven, ekzaktesisht) e shpetoi Bosnja ! (m'vje keq per bosnjaket, por kjo qe them eshte e verteta) : u tmerru BE dhe USA nga 200 mije te vdekurit ne Bosnje (ka qene fundi i viteve '90) dhe ndodhi vertet nje mirakell (AI PO QE KA QENE MIRAKELL !!) : u vendos te behej nje lufte, PURO PER ARSYE HUMANITARE ! I rà bixha Kosoves !!! (une nje here kam hap shampanje ne jeten time, se nuk e pi alkolin : në 10 qershor te vitit 1999, kur Nato hyri ne kosove : ajo per mua eshte festa e vetme kombetare e vertete e gjithe shqiptareve, te tjerat jane folklorizma te embla... ). 

E dine shqiptaret qe ka 30 miljone kurde dhe ende sot e kesaj dite qe ne bejme si goret ne internet, jane pa atdhe ?? Dhe që ne Birmani, ka "pakica" qe kapin shifren... 6 miljon !! 6 miljon banore minoriteti ej !!!

mire o mire...

ishte nje moment i pjekur per ne, si me thene  Keshtu kam pas menduar edhe une.

Basha : Arvizu genjen.

Po e degjoj. Pergenjeshtrim total. Identitet europian, tha. 

hahahahahahahahahah me nje fjale po e thellon fajin kanakari! 

nderkohe kryeministri i vendit,

....n'atobuz

mos i fol shoferit

Bravo, Basha u fut "all in"!

Tamamsmiley

Basha : jemi kunder.

Nuk e ka "manipuluar" Topalli.  Ajo fotografi eshte shperndare sot, e solli dhe Arti serbes serbes, por e hoqi me vone. http://www.peshkupauje.com/comment/79999...

Megjithate, s'eshte per t'u cuditur qe e perdor Topalli, por s'e ka manipuluar ajo.

Ca behet jeni hedhur ne sulm pak me lart i shani me poshte i mburrni me komente..smiley

Dridheni dridheni..smiley

Prandaj duhet e lexosh te shkalluarin se ai nuk e dredh...

Jane bo armet qimike si Balozi qe vin prej detit.

Eshte nje perqendrim frikerash te ndryshme i nje shoqerie te pjerdhur tek nje rrezik i vetem. Pse mos talli trapin dhe arvizuja.

90% e gjithë trajtimit të kësaj çështjeje është histeri. 

po pse, kur shkon zotrote ne memedhe, te lene te flasesh ?? Mua faaaaaaare ! smiley  vetem rri e degjoj, edhe kur me pyesin (ç'thote franca?? - me demek, pyetje e rende !!)  fillojne e pergjigjen vete smiley 
Histeria eshte nje nga format e neurozes e di ti kete ? e di.

Bravo Bushati. "Pse nuk flasin eunuket socialiste  ?"

I madh

I gezofshim armet. Tani e ka rradhen vetem populli.

Neser te dalim te gjithe ne proteste, nuk ka rruge tjeter.

kujdes, mbyllini mire shtepite se hajdutet keto situata presin.

Hapni grilat qe hajdutet te besojne qe jeni ne shtepi.smiley

ti ke qene ai qe gerthisje te dilnim ne proteste per plehrat e saliut, ndersa tani per helmet e asadit te kemi frike se na vjedhin shpite...ncccnc, edhe hajdutet jane ndergjegjesuar dhe do dalin ne proteste.

E ka megjithmend berberi. Do te frikesoje njerezit qe te mos dalin ne proteste kunder Rames duke i kercenuar me shtepite.

PO kjo Mersila vazhdoka te qeka e semure? Gjynof e shkreta. Po si nuk paska specialiste shqiperia per ta kuruar kete zonje?

Shshsht po flet Rama.

ahahaha, kalamajt e Mesila Dodes (kunder) paskan më shume rendesi per te jetuar se kalamajt e Andri Nurellarit (pro)

ja si mund te rezymohet problemi !!

Bradi ne proteste neser..mos e rruni

Bamir Topi

Bamir Topi

Bamir Topi

Bushati i papare sot.

nuk jam shumë dakord me të, por meriton RESPEKT! Kam qënë kundër tha, edhe kur i thosh një vrasësi "burrë shteti". 

 

Zgjidhja u gjet: armet kimike do futen te qilari Pjerit!

Nuk te del e keqja me Pjerin! smiley

qilarin e ka te madh!

e ka mor e ka por e ka per vera jo per helme kimike

ne fuci njera, ne fuci dhe tjetra

smiley

I mer Pjeri.. i lind dhe ndonje ide sesi mund ti shfrytezoje ekonomikisht me obligacionet e CO2smiley

Ketu tek qilari im Roni-Xhoni, ka shtet, nuk vjen dot pa parashtruar kerkesen njehere, ose te pakten te hedhesh idene perse do te vish. 

VIDEO: si lind nje qilar ?

Armet do vijne...

Armet s'do vijne...

Te dalim ne protesta...

Te mos dalim ne protesta...

Qeveri e mire...

Qeveri e keqe...

Opozite e mire...

Opozite e keqe...

Bre, s'i kam pa ndonjehere kaq te hardallos bashkatdhetaret!

Edhe une kete gje mendova..jane bere lemsh ..tjeter thone me lart, me poshte i mohojne ato qe kane thene..smiley

Edhe nje deputet i PS kunder ,Koco Kokedhima deklaron se nuk do te votoj kurre nje ligj per armet kimike ,ne tv te Ilva Tare

po shume mire! mendje e tij ! prova me e mire se ne kete mes, nuk eshte puna 'pro apo anti Ramë'.

Ore po Edi Rama ku eshte ?

ka harru passwordin smiley

Rama...pasi futi ne sherr Bashen me Washingtonin...do dal dhe do te thote qe armet nuk i marrim dot (sepse kemi opozite te papergjegjshme). Ket ne kllapa nuk do e thote me goje por ja ka shkrujt Arvizuse te pergjigja zyrtare.  

 me cfare nofke hyn Rama ne peshk?

poeti

fiks, megjithese gjithnje kam qene i dyzuar, poeti eshte rama apo gramoz ruci?

Arvizuja sot po i bite Bashes qi tnjigjote Rama.

 

ne fakt po i bite bashes qe t'nigjote lefti

ndoshta duhet të pyesim a është ai vërtet në krye të PD-së?

 

Poeti eshte Basha. Pyetja ishte per nofken e Rames.

poeti eshte ultrasocialist, nuk ka asnje mundesi tjeter. matematikisht nuk egziston mundesia qe dikush te jete me pd-ne dhe te shprehet ne menyre konstante aq loqesisht sa poeti ne pozicionin e supozuar te pd-istit. ai definitivisht eshte ultras i ps-se

ose, ose eshte i Nanos, ushtar i izolum si puna e atij japonezit ne ate ishullin e vetmuar.

Zoteri , perballe ketij rreziku qe na kanoset , Basha , Arvizu , Rama dhe Washingtoni jane te paperfillshem por ti zoteri i ke vene vetes qellimin qe Kolltukun e Ambasadorit ta vesh perpara fateve te kombit !!!

Bamir Topi

Eshte ne pskiatri, as Fuga se ka qetesuar dot se Rama nuk eshte mesuar te funksionoje ne situata te tilla. E tha mire Bejtja, Rama eshte ne nje lose-lose situation dhe eshte e tera e bere e tij se ka dale vullnetarper armet vetem per nje vizite ne Washington.

Ehh ca i beri Lubonja Arvizuse. Respekt!

kjo qeveri po e kerkon si breshka te nallbani. thjesht kujtoj se 21 janari degjeneroi per me pak se kaq, e te thuash se ishte nje proteste e organizuar nga lart.

kjo do te jete nje proteste spontane popullore, si stuhi ne det te qete, e pa kontrollueshme, me te vertete rilindase. Rama sot duhet te ndihet me vetem se kurre..

hajde Lefti se na bone merak

Ne flotanije ne Mesdhe, po firmos marreveshjen.

"Bond, James Bond"

smiley

Do jete tu i dhon i dor llak deres se zyres. smiley

smiley

Po ai Tan Lamja nga bohet. Ai të thate për keto lloj problematikash mjedisore. Apo do jete duke mbajt deren.

Armët kimike, Arvizu: Rama u tregua i gatshëm, zhgënjehemi nëse thotë Jo

Shqipëria tashmë po përballet me një sfidë të madhe të brendshme dhe ndërkombëtare, pasojë e një vendimarrje që ende nuk është bërë publike, e cila përfshin SHBA-në, OKB-në dhe për më tepër, qeverinë shqiptare. 

Në datën 15 Nëntor, pritet të merret vendimi përfundimtar për vendin ku do të demontohen këto armë , ambasadori në largim i SHBA-se në Tiranë, Alexandër Arvizu, ka dhene nje interviste ne studion e "Top Story" me gazetarin Sokol Balla  pas protestave të para të ndodhura në historinë e vendit përpara Ambasadës Amerikane. 

Sokol Balla: Në Shqipëri sa vjen dhe rritet një protestë e madhe e opinionit publik, fillimisht në rrjetet sociale dhe në rrrugët e qyteteve kryesore, por ka ndodhur për herë të parë në këto 23 vjet edhe përballë derës së ambasadës tuaj… 

Ambasadori Arvizu: Faleminderit që më mirëpritët. Para së gjithash mendoj që protesta para dyerve të ambasadës është një zhvillim pozitiv, që ka qenë një tabu deri më tani. Në përgjithësi tabutë janë të tilla që duhet të thyhen sepse është më e shëndetëshme kur thyhen. Sa i përket shoqërisë civile, mendoj që ka një element pozitiv. Kjo flet për rritjen e aktivizmit civil që duhet të jetë i tillë, pasi pasqyrohet pjekuri politike në rritje. Sa i përket protestës paqësore jam krenar për këtë.

Sokol Balla: Një sondazh i Top Channel 78 përqind i thonë jo armëve kimike në Shqipëri. 78 përqind thonë jo, sipas jush qeveria duhet të dëgjojë Uashingtonin apo qytetarët? 

Ambasadori Arvizu: Para se gjithash nuk mendoj që një njeri duhet të habitet nga këto shifra, sepse nuk është sekrete që armët kimike nuk janë të këndëshme. Këto nuk janë gjëra të këndshme. Problemi qëndron që në bazë të asaj që unë kam parë në televizor, ajo shifër ka dizinformim. Ndoshta 10 përqind janë të paqartë sa i përket përmbajtjes dhe 10 përqind ndoshta kanë njohuri nga një pjesë e së vërtetës. Nëse do të kshim më shumë informacion, më shumë informacion të saktë do të shihni që rezultati do të ishte pak më i ndryshëm, duke parë edhe përfitimet që do t’i vinin Shqipërisë. 

Sokol Balla: Kjo që thoni ju është interesante, natyrisht sepse cështja e përfitimeve është cështje misterioze, por me këtë situatë, cfarë vendimi do merrte qeveria e SHBA, nëse do të ishte në këtë situatë që është Kryeministri Rama tani? 

Ambasadori Arvizu: Nuk mendoj që pozicioni ynë do të ishte kaq i ndyrshëm. Do të merrte parasysh konsideratën e brendshme, përgjegjësinë kombëtare dhe detyrimet. Ne jemi vende demokratike dhe cdo vendim që duhet marrë duhet të jetë në konsistencë me ligjet dhe miratimin e Kuvendit. SHBA janë më shumë të federalizuara, ndaj sa i përket pushtetit kjo i përket shteteve në bazë të Kushtetutës. 

Sokol Balla: A i keni krjiuar ju si SHBA qeverisë shqiptare që të përfshihej në listën e vendeve ku lëndët kimike të Assad të bëhet këtu, a ja keni kërkuar ju? 

Ambasadori Arvizu: Po e kemi bërë, u jemi qasur disa prej vendeve, për të parë nëse do të ishin të gatshëm dhe në pozitë për të ndihmuar në shkatërrimin e këtyre armëve në përputhje me rezolutën 2118 të Këshillit të Sigurimit dhe në bazë të marrëveshjes SHBA-Rusi që do të bëhej nën patronazhin e Organizatës së Parandalimit të Armëve Kimike. 

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).