Ne fillim ishte vetem nje djale. Pastaj, po ky djale dhe shoqet e klases. Kapercyen Bulevardin nga Kuvendi drejt Kryeministrise, por kur ishin ne mes te distances u ndalen dhe u zune rrugen makinave. Pastaj shpejt u kapen per dore (sic e tregojne fotot) e vetem 2 minuta me vone ne rruge ishin me dhjetra femije shkollash dhe studente. Ne me pak se 10 minuta numeroheshin disa qindra, pastaj mijera. Ky grup bllokoi Bulevardin Deshmoret e Kombit pa konfrontime fizike, dhe me pas u ul ne shesh. Femijet jane ende aty tani qe kane kaluar disa ore qe kur e filmova kete video. Ne planet e fundit i shihni kur u nisen per tek Presidenca per te protestuar edhe aty. Keta jane i njejti grup qe disa ore me vone perzune me gishtin e mesit Sali Berishen dhe Lulzim Bashen kur keta deshen t'i bashkohen protestes, por nuk qellova aty per ta filmuar ate spektakel. Jane te rinj gjimanzesh dhe studente universitetesh, dhe protesta vazhdon, pa fillim, pa fund dhe pa organizatore.

757 Komente

Sokol Balla: Kur ja kërkuat? 

Ambasadori Arvizu: Kjo ka ndodhur disa javë më parë, nuk kam mundësi specifike t’ua them. 

Sokol Balla: Cila ka qenë përgjigjja e Ramës kur kjo kërkesë është bërë publike? 

Ambasadori Arvizu: Përgjigjja e Ramës ka qenë pozitive në kuptimin që kuptoi kompleksitetin e problemit për faktin që ky është një problem i ndërlikuar ndërkombëtar. Ai ka treguar gatishmërinë për të parë pozitivisht atë që Shqipëria mund të bënte për të kontribuar në një zgjidhje dhe vendimi është i mirëpritur nga SHBA. 

Sokol Balla: Ka qenë një “po” e qartë? 

Ambasadori Arvizu: Ka qenë një indikacion i qartë i gatishmërisë për të parë tek kapacitetet e Shqipërisë, aftësitë e saj për të kontribuar, pastaj përgjigjja përfundimtare do të ishte po në vetvete. 

Sokol Balla: Ju thatë që kërkesa është bërë disa javë më parë, pse iu fsheh publikut? 

Ambasadori Arvizu: Ne vazhdojmë t’i referohemi rezulutës së KS dhe ky është një proces shumë i ndërlikuar për ta shpjeguar, që nga verifikimi i agjentëve kimikë që ndodhen në Siri, disa prej tyre ndodhen në zona ku është shumë i vështirë aksesi i tyre, identifikimi i mjeteve të transportit, transportimi i tyre, eleminimi i programit të armëve kimike të Sirisë. Kështu që qartazi këto bisedime janë intensive dhe të ndjeshme. Unë dhe zoti Rama jemi takuar në mënyrë të vazhdueshme duke parë aspektet e ndryshme se cilat ishin kapacitetet e Shqipërisë dhe cfarë është në gjendje të bëjë Shqipëria. Meta e tha shumë mirë që Shqipëria nuk mund të marrë barra më shumë nga c’mund t’i mbajnë supet. 

 

Fantastike...mori njoni nga publiku fjalen te Fevziu dhe prezantimi qe boni ishte: Filan fisteku, popull i thjeshte

Bravo Lubonja i madh

Po Mero plehera qe i quan demostruesit "palaco me maska"!

Hajde funderrine e gazetarise shqiptare hajde!

Vertet ??

Edhe nje lajm tjeter ,deputeti i PS Alfret Peza nuk do te votoje per armet kimike te Sirise.

Deri tani. Peza, Kokdhima dhe Blushi.. besoj dhe Baraj se eshte shprehur kunderr i pari

Po shtohen  ne cdo moment ,bravo te tjera me shume

Pse s'thua i ngeli libri pa shitur..smiley Me duket se kishte bere promovim libri ky apo gabohem?

logjika e Erion Braces!!! ky do shporrur!! http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=upWUm6yv8Js 

Braçe debaton me protestuesit për armët kimike: Po ju gënjejnë

Deputeti socialist, Erion Braçe debatoi me studentët që kishin dalë në protestë kundër armëve kimike, duke i siguruar ata se po mashtrohen për këtë çështje. “News 24” siguron pamjet ekskluzive të debatit mes Braçes dhe deputetëve. 

Braçe: Kush të ka thënë që është armë. 
Studenti: Media 
Braçe: E para të ka gënjyer, çfarë është arma? Shpërthen apo nuk shpërthen? 
Studenti: Shpërthen 
Braçe: Atëherë kush do ta shpërthejë, unë dhe ti... 
Studenti: Po vendet e tjera pse nuk duan këtë armë? 
Braçe: Ku e di ti? 
Studenti: Kemi parë të gjitha hartat, studimet, nuk i lënë të kalojnë as në ujërat territoriale. 
Braçe: Kë studim mor kë studim? 
Studenti: Unë s’po flas kot, kemi parë gjithë ato lajme 
Braçe: Kë studim, më thuaj kë studim? 
Studenti: Po nuk ka rëndësi 
Braçe: A e kuptoni që po ju gënjejnë mor, po ju gënjejnë...A e di çfarë është sarina? 
Studenti: Po e di gaz është... 
Braçe: Po nuk është gaz mo, është lëng, e di si të vret? Vetëm me shpërthim. Mund ta marrësh ta prekësh në dorë dhe s’të bën asgjë. Ti lash duart me sapun dhe s’të bën asgjë. Çfarë dëgjoni mo? 
Studenti: Pse nuk e duan vendet e tjera, vetëm një gjë më thuaj pse nuk e duan? 
Braçe: Cilat vende mo, cilat vende? 
Studenti: Finlanda 
Braçe: E di ti ku bie Finlanda mo. Nga do ti bjeri mo për të shkuar në Finlandë. E di ti ku është Siria.

kater politikane kisha friends ne fejsbuk, tani kam tre se bracen sapo e hoqa. per here te pare ne historine e perbashket peshkore po te them faleminderit qe ma bere me dije lefto

Bravo swed i madh je.. edhe une e hoqa nga Twitter.. fare bajge

urime per shpejtesine me te cilen kupton njerezit, swed smiley

nuk ka te beje me shpejtesine e te kutpuarit kjo, une nuk para i paragjykoj as njerzit as kafshet nese ne menyre eksplicite ata nuk e fusin veten ne rrethin e mamaleve me te cilet mua me ndajne ceshtje thelbesore. jo rastesisht, te ata tre friendsat qe me ngelen njeri eshte i lsi-se, po s'kam asnje te pd-se smiley

swed-i qenke. Me lindi nje fije dyshimi nga flamuri.

absolutisht po, sa here te kesh dyshime me pyet dhe deri diten kur pd-ja do jete kjo qe eshte konfirmimin do e marresh asap. just to let you know, falenderoj Zotin qe kundershtimin ndaj armeve kimike nuk e filloi pd-ja, do detyrohesha qe megjithese pa qejf te pranoja armet kimike. 

absolutisht swed-i.

good girl, i like you smiley

shume i acaruar duket ne video, i pergjigjet atij studentit te shkrete me shume arrogance, i shkuli doren qe ti terhiqte vemendjen. kto sjellje nuk i kane hije as nje rrugaçi. une e kam nje inat personal me te, me beri bllok ne twitter...por kjo prek vetem muasmiley

Ky eshte ai rrugaci qe shahej ne parlament? Kush e beri minister kte????

Zullumi keputet duke u trashur Left. Edhe keta e kane trashur zullumin. Na kane genjyer, na kane mashtruar, jane tallur dhe ne fund do pranojme armet kimike vetem per nje vizite te te cmendurit Rama ne Washington.

Ndoshta do te paguhet nje cmim, por kjo gje skalon dot. Te gjithe ne shesh.

Imagjino sa i ferko duret ai qe do punonte falas  per ne ! smiley 

ufff sa e dashka nje shuplak Bracja aty

I madh Erioni..

-E di ti Sillo si behet rakia ?
-Jooo.
-Ja ta thom una...

Ai dmth , Erioni smiley

Ca rremuje, ca lomshi, nji detyr te vogel ju la amerikoni e sjeni korrekt.

 

Ishte si ato detyrat, shko merr nje kove korent. smiley

Vallai ti thush Obames qe jam gati te vi per i dor basketboll dhe ta lesh te ftohet smiley

O boj o boj!

Nuk do rrezohet qeveria e kualicionit per i qese helm, as mos u lodhni! smiley

o jadhi cfare te shokoi ty nga kjo qe lexove? ai meriton te percillet me domate e patate ballit. kur u bete dhe ju kripto-komunistet te mbroni ambasadorin amerikan!! hahahaha, eshte bota permbys per zotin!

He, si thua ti : si u be keshtu, pra pse "eshte permbys bota" (te citova) : ne komunistet te mbrojme Ameriken dhe ju demokratet ta shani ?
seriozisht pyetjen

gjërat kanë ardh në vendin e vet - për mendimin tim, nuk kanë shkuar përmbys. Edhe Idrisi ma hoqi trurin si proamerikan sot. smiley

 

seriozisht?

si shpjegohet qe te gjithe ambasadoret vijne te paanshem, dhe kthehen ne amerike si socaliste te vertete? ja keni gjetur koken ambasadoreve ju prandaj i mbroni kaq shume. jeni komuniste si Kinezet, jo si te paret tuaj. santé! 

po leri mer left se keta kane thene 1 mije te zezat per kete Arvizune kur ju shante Ramen e celulat anti-amerikane. Sot ky u shqiptarizua, ne fakt ka kohe qe eshte shqiptarizuar dhe s'pritej ndonje gje prej tij. Po iken si pensionist dhe do e shkrehte plumbin e fundit, pastaj mund te vazhdoje te zihet ne gazetat shqiptare me politikanet shqiptare si ai ambasadori Dell ne Kosove qe cdo 1 muaj del e zihet me Veton Surroin a ndonje tjeter.

ky mire qe skishte ndonje tip pjaneci se do kishte perfunduar si Limprehti overdoze ne ndonje hotel me kurva. e dine mire socialistet si t'ja u blejne koken ambasadoreve. 

O zot pse e ka thirre Fefziu kete Balliun ,eshte aut krejt

Keta jane Berishistat, pse kush jan ????

Bo bo si mund te degjohet Fahri Balliu.. me karosi ma hoqi trurin

Oh cme kenaqi ky lubonja i madh.. "Mos te kemi neser nje brez te nenshtruar"

Se mar vesh chyn ai Nurellari ne ate muhabet ..qr

Link please.

Faleminderit

http://www.respublica.al/artikuj/2013/11...

Nashi edhe une jam e kam qene kondra por me duket sikur e kemi pak jangllesh duke bertitur e degjuar vetem veten tone , sikur te mbajme vesh se c'thone edhe keta ekspertet nderkombetare .populli ndonese si thoshte xhaxhi eshte nje nga thesaret me te medha e burim i pashtershem mencurie jo gjithmone ka te drejte.

smiley

 

smiley

ata qe nuk i pranojne s'kane eksperte a si? eksperte gjen nga te gjitha llojet sot, qe nga ata qe gjen Arti qe thone nuk ka ngrohje globale, deri te ata qe solli fbi-ja qe thane qe kosta trebisckes ju permbys makina ndersa ecte me 25 km/ore. eksperte do ti? po ore, plot.

Swed, problemi për mua, është depozitimi, a nuk mendon kështu? 

nemesis, cfare quan depozitim ?

groposja përfundimtare si me thënë. 

jo jo, nuk mendoj hic ashtu, mendoj qe ka vende te tjera me shume me shume kapacitete te te gjitha llojeve, me shume me teper interesa per zgjidhjen e problemit te sirise, me shume me shume perftitime nga "biznesi" me amerikanet sesa ne. mendoj njesoj sic mendoja kur isha kunder shitjes se shperndarjes, kunder ndertimit te tec-it ne portoromano, kunder importit te mbeturinave, kunder vrasjes se civileve ne bulevard ne emer te mbrojtjes se institucioneve. jam i njeti swed qe kam qene gjithmone, edhe pse sot eshte ne pushtet ai qe deshem ne shumice ta sillnim ne pushtet. kaq eshte ky muhabet, ti futesh pastaj gomarlliqeve te erion braces qe gazi sarin perdoret per te bere recel, e qe e shperben ne uje dhe raki manaferre po perdore reagentet e duhur, realisht as me intereson fare, le ta mari edhe rakine e manaferres amerika me rusine e me norvegjine po deshen.

Nuk bëhet fjalë për atë gjë o burrë, dakord me të gjitha ato. Ti je i vetëdijshëm që në Shqipëri thjesht do kryhej procesi i çaktivizimit të armatimeve, dhe mbejtjet do të nxirreshin jashtë. Pra këtu nuk do groposej gjë. Apo jo?

 

Julo, une jam i vetdijshem qe ne shqiperi jane akoma fucite me lende kimike qe ishin ne bajze qe ne '90 dhe per te cilat jane ber dhe kronika televizive qe medemek i kane heq. jam i vetdijshem qe paskemi pas ca ton arme kimike te cilat jane shkaterruar ne kushte te dyshimta dhe te pasigurta (raportuar kjo ne kabllogramet e ambasades amerikane qe dolen ne wikileaks) dhe jam i vetdijshem qe keta aleatet tane ketu kane qene gjithmone dhe i kane pas dit me mire se une keto gjerat per te cilat une jam i vetdijshem. julo, edhe ne hale ne fakt nuk e gjen asnje cope mut se shkarkohet dhe shkon ne pusete, po halen dhome gjumi nuk ben kurre

Po pra, Arvizu po thotë që me këtë rast do të pastrohen edhe ato të Bajzës. Edhe ato tonet e tjera që kanë ngel gjithashtu. Çdo vend ka banjën e vet, këtu nuk të thotë njeri që gjithë Shqipëria të bëhet banjë, po flitet për një proces risku të demontimit të armëve kimike. Tani, me këta llafollogët vërdallë, mund të flas tjetërsoj, po me ty, du të më thuash se si dhe sa e vlerëson riskun në fjalë? 

julo, para nja nje jave krejt rastesisht po degjoja ne nje radio gjermane nje reportazh egzaktesisht per kete teme, kostot jane ne nivele miliarda euro dhe rrisku eshte cdo sekonde aty thoshin ata tipat e nje impianti te tille ne gjermani. tani, te me kerkosh mua te dal me i zjguar se keta te reportazhit qe po te them ose se ata te atyre vendeve qe nuk i pranojne armet kimike,duke bazuar ne argumenta te caperluara te oficereve tane trima ose te eksperteve te leshit qe germojne mediat e pushtetit, une per vete nuk e marr dot kete pergjegjesi. thjesht u besoj me shume atyre qe thashe me lart.

Po mirë, me aq sa di, kur është bërë ndonjë aksident gjatë ndonjë procesi të ngjashëm demontimi të armëve kimike, dhe me çfarë pasojash?

 

me fal po je duke kerkuar qiqra ne hell, ato jane facilities te ushtrise, ca ndodh atje mbetet atje nuk del te shqiptarja.com Kete analizen statistikore qe do te besh ti besoj qe dine ta bejne edhe danezet e finlandezet, ose vetem po qe se kane ndonje inat personal me obamen qe i refuzojne amet kot me kot pastaj 

po beja o burr pak qejfin se eshte gati me ta bo nji gojore, nuk po e shef?

+100

Nuk jam kondra po ky thote se nuk do vijne arme kimike po vetem komponente plus mund te na heqin edhe mbetjet e qafe molles.Sa here ke te besh me lende kimike ka nje doze rreziku.azotiku i fierit apo superfosfati i lacit psh po te ndodhte ndonje shperthim mund te helmonte gjithe dynjane po kjo s'do te thote se s'duhet te prodhonim/prodhojme plehera kimike.e mira do te ishte te pyesnim njerez qe marrin vesh nga keto muhabete, ata gjimnazistet qe sipas Rames jane analfabete funksionale nuk besoj se i dine keto gjera me themeli , ata jane rrofte sebepi ti bejme naften shkolles .

Moj se po na turperon ballin ti. Te blene kamunistet keshtu? smiley

Jeni ne metro, apo jo? Te ishte aq kollaj i merrnin te tjeret, apo e lane hallven per ne? 

Ata ecpertet let t'i marrin ne vendin e tyre. Nuk kemi c'te degjojme idiotet apo minjte e amabasadave. 

Leqe Stalkeri i morri ne emer te Frances. 

Ekam nje merak qe I Tredhuri eshte admin dhe postus i kesaj Prurje . Mund dhe Gabohem po nuk gjej dallim ne kutirin e zgjuarsise midis te dyve ! 

te pakten tani problemi ka marre nje forme ..dhe ja nje skice ..

Eshte nje Problem Nderkombetar ku behen garant Superfuqite .

Problemi eshte Teknik dhe paraqet Transport dhe Demontim e me pas Shkaterrim te armeve Kimike ..Sasia ..akoma ?

Flitet per shkaterrim sipas procesit edhe te LHL ..akoma i paqarte sasia dhe metodat ..me diegje apo te tjera metoda .Kush pergjigjet per aparature e paisjet 

Duhet zgjedhur Vendi ...kandidatura ne mase te papaercaktuar akoma .....edhe Shqiperia 

Problemi ka mbet te Rreziku dhe Perfitimet ..

Rreziku deri tani Plotesisht i Manipulluar dhe me dengla mediatikesidhe UlerimaHisterike te protestes . Specialistet jane ndare ne Po dhe Jo teknikisht papercaktuar Konkreten Po - ja dominon.

Se fundi mbetet Transporti .E vetmja proteste me sy Mbyllur qe ka arsye pa njohur asgje per Porcesin ...

Nuk lejojme te kalojne .Motivet ..i dineMjedisoret .

Dhe Plolitikisht Ka nje perpjekje te Deshtuar te KryeBanditeve te Berishes per ta pervetsuar protesten 

Analiza dhe Vendimi ...

I prmtuar Transparent dhe ne Kushte te Plota Ligjshmerie .

Ham Hum kush te munde !

 

ahahahaha, sa nuk perkulen ne gjunje perpara moderatorit te ftuarit ne studiot e debateve shqiptare, vetem e vetem qe te marrin fjalen !! smiley

llafazane te lindur !!!

 

(fjala qe degjohet me teper : "amon ta them edhe kete, edhe ate...  smiley )

Ore a eshte ky ai Fahri Balliu vajza e te cilit kish aksione ne Gerdec?

Ky moterqire del e thote sot ti marrin armet kimke?

Po bre bravo.. ropt e ci permban pragu i deres

mungon dhe avokati i pipllit ti martoj

andi bushati : "Në protesta, kam takuar mbi te gjitha "njerez qe jane te klases se mesme, ata qe e shohin te ardhmen e tyre ne kete vend"

konkluzion: çi qi temen klasave te ulta  me i llaf !! smiley

e ke gabim! mos ja keq-interpreto

e kam shume mire! e kam me prove edhe permes imazhit : para pak minutash, tv klan transmetoi nje kolazh me intervista te pjesemarresve te protestes se sotme. Vizualisht, ishin fiks ata qe pershkoi Bushati.

por ti mos u shqeteso: edhe Bushati, perfaqesues i asaj klase eshte. Fundja dhe une qe po te pergjigjem prapa kesaj PCje, mikroborgjez jam.

konkluzioni eshte qe keta jane njerez qe kane investuar ne kete vend, kane interes qe vendi te zhvillohet pertej thjesht nivelit te mbijeteses

Kjo eshte perqasje revolucionare qe degjeron shoqerine civile. Ne fund te fundit REvolucioni ha bijte e tij.smiley

oh sorry, dmth te varferit, meqe nuk investojne, thjesht mbijetojne ???

ne fakt, eshte e kunderta : ne thelb, jane te varferit qe jetojne  (perderisa "nuk kane cte humbin" ) dhe klasat e mesme qe mbijeton (e tmerruar nga ideja se "ka cte humbi" ).

prap nejse...

e pash pra live - dhe ideja nuk ishte ajo "c'i q* temen" shtreses se ulet. 

"Shtresa e mesme" i referehoet shtreses me te madhe te nje shoqerie te shendoshe, me te vertete ajo qe eshte shtylla kurrizore e shoqerise. Ai kete donte te vinte ne dukje qe kjo proteste vjen nga thelbi i shoqerise. 

hehe, shtresa e mesme eshte thelbi i shoqerise ë ?? mire o mire

.

aman dhe ti o derëbardhë, akoma ke ngel tek proletariati? Robt sot nuk bëhet fjalë që "t'i japin të drejta" proletarit, sot po flitet për tu çproletarizuar. Dmth proletarin ta bësh klasë të mesme. 

 

Ej, une jam komplet i shokuar qe ketu vazhdon muhabeti Rama v. Berisha. Keta jane personazh fatkeq edhe per shkak te ligesise se tyre, as qe diskutohet. 

Po ambasadori amerikan sa na ka thene se ne kot votojme me pak fjale, se ndryshimet e medhaja apo vendimet e medhaja i marrin ata, politikanet shiqptare thjesht i transmetojme. E ne te tjeret rrime e cajme tr...in ne PPU se pse nuk foli Rama mbasi i morren Bashkine, pse nderroi krah Meta, pse Berisha ndihet i sigurte etj etj. Ja pre pse, se e kane shit te gjithe shpirtin te ai dreq ambasador, kaq. 

Ne kot votojme! 

Kur e tha ambasadori kete? 

Lexoje intervisten, de facto ka thene qe ju kam te gjitheve ne dore. 

Te na rruje trapin. Mund te kete ne dore ato halet e politikes, dhe ishalla ua nxjerr bojen. 

Cfare interviste?

E ka vene me siper Stalkeri, e ka dhene sot te TV Klan

Ka dite qe thote TL, por me te shkalluarit smerret njeri.smiley

a e di cdo te thote kjo? kalim i Shqiperise ne anarkizem nese nuk gjenden mundesite per perfaqesim politik qe me keto fjale, keshtu sic i interpreton ti te ambasadorit ne ikje, ja u mohon keto mundesi.

Tani shqiptaret nuk jane anti-amerikane, edhe ata qe protestojne, por qe te pranojne urdhrat e ambasadoreve edhe kur demtohen nuk e bejne. Eshte brez e kohe tjeter tani.

Por fajet nuk i ka ambasadori, i ka Rama qe ka dale vullnetar, sic e tha Arvizu, per armet. Tani ta zgjidhe lemshin.

Po ate do Saluku, jo??? Dy muj larg pushtetit eshte e padurueshme. Kurban, Kurbansmiley

O Poet, a e lexon ca thote per partine tende mo? Ca flet keshtu o burre. Po pra Rama eshte i poshter shume, ka vajt e ka pranu qesim nje propozim pa e ditur ca eshte. 

Po ky thote qe edhe me Bashen kemi folur, me ka premtuar, Strazimiri e di mire 21 janarin etj etj. I ka te gjithe ne dore. 

Basha e pergenjeshtroi. Tani qe te genjeje deri ne kete derexhe edhe ambasadori amerikan sma kishte marre mendja.

Duke ditur sa gojekycur ishin deri me sot, kam arsye te besoj qe ambasadori ka te drejte. 

jo mor ti nuk ishin gojekycur por opozita nuk eshte shoqate gjuetaresh, nuk mund te reagonte pa pasur dicka me te qarte dhe pastaj fusha i eshte lene rinise qytetare. Opozita vetem po e ndjek pas. Por Basha e tha qarte, flake per flake me Arvizune qe as nuk ka premtuar gje dhe as nuk ka ditur gje.

Zari eshte hedhur tashme. Une se heq mo kundragazin, se o helmet o Saluku. Saluksat dun kurban e shpresoj ti prije komandanti.smiley

studentja (e vitit te trete) te kimise tha : ne princip, lendet kimike ne fjale mund te vijne pa problem.

dhe e shpjegoi pa me te voglin pasjon politik

smiley

Kush asaj qe i merrej goja e belbezonte? 

e kishte kthy nje teke sarin para se te hynte ne emision.

hehe, degjoje degjoje, po flet prap ! tani ajo llapaqene si kto 'klasat e mesme' te shoqerise civile nuk eshte, por e kishte te shkrujtme ne balle qe ishte xixe ne shkenca ! smiley

"Sarina eshte lende kimike si gjithe te tjetar" - vajza e vitit te trete kimi. Mos e ka gje Nardin ne fis kjo?

smiley

Sarine, sode buke. Me S fillojne te dyja.

Lum ne qe kemi studente kimie qe nuk i ka as Norvegjia e Franca

Endrit meqenese mua me ra rasti te shihja 10 minutat e fundit te Opinion, mund te them qe studentja e kimise ishte rrobi me i sakte ne panel, sigurisht pas profesorit.

Cfare tha studentja (nuk e pashe Opinion)?

Thjeshte dha argumenta mbi historikun dhe perberjen e sarines, sipas syrit te nje kimisteje.

po sigurisht qe ishte me e sakta ! Ajo edhe vizualisht ishte me normalja (mjaftoje te shikoje ate qe kish perballe e qe dukej sikur sapo kish dale nga parmanenti dhe nuk i kuptonte vete ato qe thosh).

Ekzakt. Vetem se me beri pershtypje se sa pak simpati fiton nje njeri qe paraqet fakte e jo opinione neper keshtu panelesh.

Dora une kam pa vete jo pak per efektet ose jo ketyre lendeve. Di te them qe ka plot raste ku keto lende lene deme afatgjata ne ambjent dhe ne jete. Po une nuk e bej kete budallik qe ti hy debatit teknik per kete teme. Mjaftohem dhe jam komplet i kenaqur me faktin qe vende shuuuuuume me te zhvilluara se ne nuk i marrin persiper. 

Kur nuk i marrin ato, ne as duhet ta cojme ne mend. Ky eshte qendrim im rreth kapaciteteve teknike e as nuk kam ndermend te diskutoj nese sarina lahet apo jo me sapun. 

Dora une kam pa vete jo pak per efektet ose jo ketyre lendeve. Di te them qe ka plot raste ku keto lende lene deme afatgjata ne ambjent dhe ne jete....

Mahtrues Ordiner ! Zaten prandaj ka dale dhe ajo shprehja ..." Ne mbreterine e Qorave atij me nje sy i drejtohen Mbret !" ose popopullorshe " Ne Kope Gomeresh,Devese i bejne Nder "

per efektet ose jo te ketyre lendeve ???????? 

Cfare eshte ky e pyeten ate te diturin per Iriqin .. " Kam pare shume une nga keta po ky O coc eshte o coku vete "smiley

Xake shko shif icik qytet e Bashkimit Sovjetik ku jane prodhuar, magazinuar, e demontuar armet kimike. Jetegjatesia mesatare 45 vjec. Une di po ashtu se ca do te thote te mbledhesh te dhena e te nxjerresh perfundime statistikore sa cfare efekti ka nje fenomen, dhe e di sa e veshtire eshte kjo ne mjekesi ku te gjesh kampione perfekte me individ eshte e pamundur. Di me degju dhe Paul Walkerin qe thote 1 mije ton arme kimike prodhojne 10 mije ton mbetje. 

Po te thashe eshte absurde qe une e ti te bejme kete debat ne ppu. Ti me kater klase shkolle te tua nuk di asgje me shume se ekspertet e shteteve qe bejne magazine mbetjesh berthamore apo shpojne qindra metra thellesi ne det. Une as pretendoj te di. Me mjafton gjykimi i tyre. Nese ti mendon se di me shume bujrum daj, po as mos prit te te ndjek kush pas. .

Gjithe kjoLigjerata Jote mund te karakterizohet tamam prej Mashtruesi ordiner .Sepse ti di sic lexon nje kalama ne Internet ose digjon nje i Papune pa vrare mendjen ne TV .

Po shrehje si keto qe perdor ti per ..efekte te gjata ne KOHE ...vetem nje bebe mund ti pranoje .. Une di sa di dhe mund ti ballafaqoj dijet me kedo ne kete fushe por "Deve qe ta respektojne mbi kope Gomeresh " nuk zgjedh te behem As talles mer jahu ..Ta laje Bracja me sapun ?

Vetem perrralla te xhaxhi veteranit mund te digjohen qe keto ndikojne ne Mesataren e Jetegjatesise .

Ti qofsh dhe kush te lexon ty .

Une nuk kam Interes te nderhyj sepse ka me dhjetra specialiste edhe Shqiptare qe i Njohin , i  kane prodhuar dhe rrojne per Bukuri dhe po Flasin Pro ose Kunder ! . Dhe diell ua befte . Po rrot Mulliri e Llomotites per...pse nje ..po sa ..vetem ti dhe Poeti smiley i LefKOPESE e merrni persiper !

Me fal ke dhe shoqen Boisa me poshte 

Mire mos si te duash aman se nuk ja vle me u marr me ty, shif ca thoje per kanacet e qeset e ca thua tani per lhl. 

Ti je ekspert demontimi, ua merr ne kthese norvegjezeve e francezve. Gjynof qe nuk te degjojne ty se do kishin bere nje dore pare me kete muhabet. Ne nuk marrim vesh se gjindje pa shkolle, po per dreq ne demokraci duhet me u degju dhe zeri yne. Dhe her per he kemi vendos per jo. 

Do ti ftoj aadmin e nderuarle te hapin nje rubrike Ballafaquese per Plehrat e Babasqapit dhe LHL dhe te shohim se si do shquhesh se kush jane me te Rrezukeshme.Do me lexosh te njejtat rreshta .

Gjithsesi une e pata detyrimin per aq sa lexohet dhe Kuptohet dhe ti e bere kete ...qe ..Shprehje te leshuara pa pergjegjesi nga Ty dhe Anthuziaste te tjere Pa ditur Asgje rreth ketij problemi , jane tipare te Mashtruesve .Dhe as mos mendo se me merr malli te vras mendjen se cfare shkruan pervec leximit sipas Parimit "Bilmezi e mund vet veten ne shah "

Poeti smiley i LefKOPESE qendron me larte , se nuk pretendon te dije gje . Boll ti shtypesh Butonin . Ndersa Ju me ger - verre  e Lagu se Lagu si Derstiliste e Rrenjasij Boshi , jeni njemije here me poshte se Poeti smiley i LefKOPESE !

Absolutisht , si efekti me Kohe te gjate ashtu edhe mesatarja e jetegjatesise nuk kane te bejne me to .Prandaj je Mashtrus sepse spekulon me dije gjysmake te perfituara gjate ketyre Komenteve ne te gjitha prurjet dhe  rekomandimet per te lexuar ndonje Faqe Interneti "se linku zotrie " Sikur te kishe minimalen e dijeve nuk do leshoje Plloca Fshataresh si keto !

Ore a jeni ndopak ne terezi? Nje student shqiptar mund te jete ekspert per demontim armesh jo me shume sec eshte Pjeri ekspert per ekonomine. Po nese tolerohet nga dashamiresia ky i fundit, nuk do te thote qe rregulli vlen per te gjithe. Nuk ben.

Ne fakt nuk flitet per demontim armesh, por per shperberje te substancave kimike te ndodhur ne arme te shkaterrimit ne mase te perbera nga helme kimike. Une them qe pershkrimi i vajzes ishte i sakte. Procesi pastaj eshte tjeter gje. Mesa pashe , ajo nuk foli per rrezikshmerine e shperberjes por per substancen ne fjale.

Risku qe nen variantin e shperberjes te hyjne per demontim eshte real dhe i larte. U futen ne territor, se c'behet aty me pas nuk e merr vesh njeri, mos prit qe kamerat te vezhgojne 24 ore procesin. Trete lenden diplomatike dhe e gjithe cka mbetet eshte nje muhabet me te ngecme. Edhe me naivi e nuhat kete. Mjafton refuzimi i te gjithe atyre vendeve te mediatizuara dhe nje si lloj nervozizmi kercenues ambasadoras per te nuhatur qe s'mund te jete nje proces demontim/shperberje---->vend me i paster, shume faktore i cojne gjerat ne nje ekuiliber e ne kete rast ekuilibri qendron te muhabeti me te ngecme. Problemi politik eshte se Rama, me naivitetin e mendjelehtesine me te madhe, hapi gojen para kohe dhe e shiti lehte disponibitetin. Tutje preferencave politike, ky eshte nje gabim i pafalshem dhe, si e shoh une, i pandreqshem.

Ti Staker je pro-armeve kimike?

edhe atyre bakteriologjike smiley

Sinqerisht habitem...

E shikon ku shkon dashnia per partine. E cuditen robt si ndejti diktatura 50 vjet.  

n'fakt duhet me u habit si nuk nejti me shume.

Ata dolen ne protesta per buke, po prap partine e donin. 

Dhe me e forta eshte sikur partia te marri kthesen, keto i ke sinkron pa vonese fare, e 10sin Ajnshtajnin me shpejtesine e drites. 

Ajo me habit... per nje kohe te gjate mendoja se keta ishin gjysem-idealsite, por tani kuptoj qe jane idrizi, por ndonje 30 vjet me te rinj.

Nuk ke folur keq Rrenjasi .Dhe ne kete prurje vetem njehere ke folur si i standarteve te larta me " shprehje Amerikone mer jahu "... Po cfare ke folur ? Nje zot e di dhe vete ti si zakonisht ..smiley

Qe ne kohet e Lashta njerzit i kishin Inat LHL dhe i luftonin ato me te gjitha menyrat ! Se partite dhe Idealistet ..Amen 

ej tirona 4 ever, i bika qe e dashkam partine (dmth dhe Edin, se ma the kete dhe sot paradite) me shume se çe do Kokedhima ! (qe eshte kunder)

aferim te qofte logjika !

palaço (palaço interneti, e kam fjalen)

Kurse ti mesa duket je zagar jo interneti qe do helmet ne Shqiperi. Dhe ky eshte komunikimi yne i fundit. 

po une kesaj dite doja t'ja mberrija : te me akuzonin per antikombetar! smiley

ok ok, the last but not the least

PS. Meqe permen nje si puna jote llogjiken. Kokedhima eshte i zgjut dhe ka perdor Ramen, Nanon e shume te tjere per tu pasuru sa ka dash. Dhe sot mbron familjen dhe pasurine e vet. Prandaj nuk pranon helmet. Kurse ti s'ke ca hum vec trapllikut tat. E kupton dhe ate punen e klasave tashti. Zor se. 

Mire le ta provojme me Bracen e Stalkerin, i fusim ne sarin dhe u japim nje fuci uji. Pastaj shohim e bejme. smiley

Brace e la me sapun or ti

Puna eshte kush do ngrere sumen perpjete te kapi sapunin i pari.

S'ka ndonje t'i fusi ndonje dacke atyre idioteve.  Fevzo, keto te dergoi ambasade mer? 

E moj me zamete shume mezi e kuptove me se fundi S.Maleshoven ...Poplen e marrim qe ketu e vendosim gjetke ...edhe si lab fliste ,po kishte kulture Franceze .Yll Je !smiley

Njemije here me ndryshe dhe me reale nga keta qe konkurojne kush leh me shume eshte me Patriot .

Po ajo qe kishte lexu librat e kimise te viteve 80  kisha dashte me dite ku do ti kete gjetur ato libra 

eeeeeeeee, ne fakt e ka sakt ajo, sepse eshte e vertete qe edhe librat 'e atyre viteve' i kane fiks ato qe po degjon per here te pare "klasa-e-mesme-e-shqoqerise-civile-qe-ka-investuar-ne-shqiperi"

Bravo rinia, vazhdoka ne shesh. Ikni beni cicen ju te tjeret. 

Rrofte facebooku!

Une nuk mundesha mo sonte, po atje vazhdon. Neser qe ne 8 jam aty. 

Se kush e merr faturen le ta ndaj Roni se aty i paska ngel gozhda. 

Ku ka fature per koken mer. Aty te rrine. Dhe larg qofte po pati ndonje incident, ta shofi Rama. Berisha qe me fat, e shpetoi lekuren. 

Ne fakt une po behem merak tani. smiley

Ore nuk e ka fajin gjyshi qe nipcet tremben nga perrallat me gogol. 

Shqiperia nuk ka qene kurr opsion serioz per te shakterruar armet kimike siriane. 

E gjitha eshte nje publicity stunt nga qeveria Rama me qellim shkaterrimin e kapitalit politik te mbetur te dyshes Berisha-Basha. Gjerat do te qartesohen ne momentin qe bie pluhuri.

Rule nr. 1 of modern politics is: Nothing is what it appears. 

Do mesoni! smiley   

E gjitha eshte nje publicity stunt nga qeveria Rama me qellim shkaterrimin e kapitalit politik te mbetur te dyshes Berisha-Basha. Gjerat do te qartesohen ne momentin qe bie pluhuri.

Po Rono ju uish.smiley

Rama eshte gia' politikisht nje Dead Man Walking, nje lloj Bersani shqiptar. Sesa do e mbajne mbi krye do varet nga aftesia perkulese e kurrizit te PS-se. smiley

Dmth edhe ti e paske bere letren per publicity stunt? Po demonstraten neser do e besh? smiley

ej, po ndaje cik menien o vlla, o kshu, o ashtu. Se nja 5 here i ngazllum ma ke shkrujt vetem mu faktin se a e vuna re qe LHL-te nuk kane me shkel dhe qe ty te doli llafi. Knej e kthe prape rroten kur shef se ka mundsi qe t'vijn. I cik mo serioz tani se u bone dhe ambasador, nuk t'kan lezet kto te terhiqmet e mos e kput

Neser, neser avazi...

P.s. ore si shpjegohet qe sot keni mungu gjith diten si ti si gjembi, dhe vini po te dy ne te njejtin orar ne peshk?

Flm Roni per vemendjen qe me perkushton, megjithese eshte pak e frikshme. Who needs a time card when I have you? Gruaja e di kete sekretin tend?

si mund te jete sekret dicka qe thuhet ne publik o gjemb?

pastaj ti mos u frikso...une thjesht nje observim bera.

 

Kur te vije dita qe une te frikesohem prej teje, arkeologet do studiojne epoken PR (para Ron)

thuj xhibit, gjembi 

i njejti person. Ose roommates. Ose punojme bashke ne nje brigade, me t'njejtin brigadier

Shqiperia nuk do ti marr armet dhe qeveria e hodhi paq ket pune. Faturen me faktorin nderkombetare e mori opozita (kur shkeli vizen e kuqe). Me faktorin e brendshem mbas JO-se rregullohet cdo ballance e levizur...eshte thjesht ceshtje kohe. Halli ishte te faktori nderkombetare. 

6 miljard € perfitimi i Bullgarise, per pastrimin e vendit nga mbeturinat kimike.

si tha grava ? "te luftojme varferine" smiley

e mire o mire

ahahahahaha :

"Blendi (fevziu) ka qene ne protesta, ne greva urie dhe tani, eshte ketu ku eshte* !"

tha nje perfaqesues i klases se mesme ne tv Klan

 

* dhe beri me dore nga Blendi, qe rri ne kembe si Mbret (me nje fjale "eshte ketu ku eshte !!!"  )

ca thu mo spiun? per ca je tu fol? hajde bujrum perkufizo klasen e mesme se spo te merr vesh njeri, une jo e jo

po me Stakerin merresh? Ky eshte sigurims i regjur, cfare thote ne nje koment, nuk e thote ne tjetrin. Ka dite qe ka dale si pro amerikan (per arsye taktike), pro luftes, pro armeve, pro ambasadoreve, pro imperializmit, tani del e flet per klasen e punetore.

Demokracite liberale mbahen ne kembe nga klasa e mesme. Ku ka klase te mesme ka edhe me shume liri, me shume demokraci, me shume pergjegjesi nga qeveritaret etj.

smiley

ske faj qe qesh se nuk i kupton ca gjera. Funksionon ende me manualet e sigurimsave.

Sigurimsat ishin lule mer. Ne menyren e vet mendonin se punonin per Shqiperine. Ky thjesht esht klluf i Rames. 

di gje une, ai tullaci i protestave ashtu tha (ne pergjigje te asaj vajzes qe dote me shku ne leksione, neser);. I propozoi te mos shkonte ne mesim, te vinte ne protesta, se "ja, edhe fevziu boni protesta, po sot eshte milioner" smiley

naten naten, mos u merzit 

Fakti qe fevziu eshte role model per te rinjte shqiptare eshte dicka me e rrezikshme per ate vend se sa demontimi i armeve kimike.

smileysmiley

qenka dita jote sot smiley

i'm on a roll lol.Po meqe duan nje vend me rrezik 0 absolute duhet t enxjerrin nje ligj qe te ndaloje komplet zhvillimin e industrise kimike per qellime civile te cilat prodhojne lende qe jane ne te njeten familje me lendet helmuese luftarake. industrine farmaceutike. te ndalojne industrine ushqimore qe perdor lende per perpunimin e misrit grurit me te djegshme se benzina.te heqin depozitat e naftes nga fjala vjen durresi nje shperthim i tyre mund te rrafshoje komplet qytetin.te ndalojne perdorimin e veturave nga te cilat vriten njerez perdite dhe te perdorin per transport gomeret apo bicikletat.

Mbaroi Opinioni, Haxhi Qamilet e kishin tek keq-manaxhimi i Rames se nuk respekton ligjet keto 2 muaj ene me ato prishjet, por nuk lexonin shprehjen e ambasadorit amerikan:

Kjo eshte nje ceshtje delikate dhe e rendesishme per US per te cilen eshte investuar shume kohe; rrezimi nga Rama do te jete pergjegjesi personale e tij por zhgenjyese nese JOOOOOO. Une sjam i pari qe ua them qe jeni te varfer....smiley

RAMA mrena e ka se po tha Jo do i thone Haxhi Qamilat na prishe me aleatin strategjik... qe ne mezi te futem mrena.

Rama take it like a MAN, Thuaj JO e kap Kallashin si President ALENDE kur te vine Salistat tek dera se nje here do vdesim...

God is already there.....smiley

 

po ajo eshte e palosur : sigurisht qe JO. 

Tragjikomedia shqiptare eshte histo(e)rike

Edi duhet të asistojë një të futur në burg të atij që përzunë nga protesta sot, dhe kjo punë merr fund. Nuk ka pse të paguajë zullumet që ka bërë kompania bella gjatë 8 viteve të fundit në pushtet. 

EDI duhet behet burre, te thote JO e te pastroj kallashin tek tavolina e KM, se keta Saluksat, Sarina autoktone Shqiptare, po ta thon hapur se dun Kurban Shqiptar per meselete e botes.

Saluku ska vlere thone, mos e boj Alibi thone,  por nga krahu tjeter kudo qe kthen syte, ne parlament a ne rruge njerezit e tij a ate shef. Kush eshte Delja???? smiley

Edi eshte Kryeminister, te sillet si Kryeminister e te thote Jo e te vdesi si Kryeminister ne se ja do nevoja.  Nje shonc ka njeriu me e myll me dinjitet. smiley

Neno' moj therret qameti

spaska burra pe' verteti 

ra ne hall i gjithe mileti !

 

Ja na foli dhe Arvizua

Kurajo na dha te tere'

vate' si do shkoi kjo pune'

sikur ngjala neper lume'

 

Shume te fala Tahir (i) ministrit

thuaj neno' mos luaj bishtin

qaj neno' qan mileti

Coroditje nga sikleti !

 

(Versioni Toske) smiley

 

 

 

Kush eshte Kryetari i PDs?????

Jo BASHAsmileysmileysmiley

Poeti smiley i LefKOPESE ...

Bravo Ruci ne parlament!

Edhe Blushi

Ruci ka genjyer, ka thene nuk ka informacion qe Arvizu e ka nxjerre bllof. Dhe si kryetar grupi ka po ashtu pergjegjesi per kontrollin absolut te informacionit qe Rama ka dhe ndaj deputeteve te tij, e jo me publikut. Kishin dy jave deputetet qe strukeshin ne facebook se nuk dinin gje. Vetem Bracja ka del e po derdellit lart e poshte tani, po sic e thame, ai e la me sapun kshuqe ha buke vec. 

Si eshte ligji ne kete rast?  Duhet votuar me shumice te cilesuar apo thjesht me shumice?

Deri tani nga PS jane shprehur kunder Baraj, Havizi, Blushi, Peza (me duket te dy Pezat), Ruci (?) Kokedhima.  Nga LSI, Lefter Koka.  PDIU po ashtu kunder se ku e lexova sot.  PD-ja kunder.   

Besoj se shumice e thjeshte. PDIU nuk e di se Nurellari ne tv na cau t...

Gjithsesi ketu po u morr vendimi per JO! do ikin te gjtihe per jo, nuk e di sa kurajo do kishin keta ti dilnin kundra nje vendimi PO te mazhorances. 

Shumice e thjeshte eshte sepse do vije ne kuader te traktatit te OPCW.. te cilin e kemi votuar me 3/5 sic duhen votuar tere normat nderkombtare. Megjithate une nuk kuptoj nje gje ketu.. prandaj them qe nuk kam besim dhe se b....lleku eshte global dhe bie ere. Traktati parashikon qarte qe armet kimike duhet ti shkatroje shteti posedues dhe nuk mund ti nxjerri kurre jashte territorit te tij per ti shkaterruar. Kurse keta as e mar vesh se si e kane anashkaluar kete pjese te normes qe flet shume qarte.

Edhe njehere, deadline per te vendosur formatin kryesor midis OPCW dhe Sirise eshte neser.  Ka pasur mosmarreveshje qe jane raportuar ne shtyp, por vendimi ose "framework" sipas datave te percaktuara nga rezoluta e OKB-se duhet te jepet neser.  Ligjerisht ose me norma nderkombetare nuk eshte marre vendim zyrtar. Pergatitjet apo negociata bi-multi-laterale jane bere nderkohe ne sfond.   

OK qarte. Flm per shpjegimin, Une te siguroj qe ate norme do ta anashkalojne.

Teknikisht nuk anashkalohet norme sepse eshte kaluar rezoluta ne OKB.  Dhe rezolutat jane pjese e trupit ligjor nderkombetar.  Me specifikisht per transferimin nga rezoluta per armet:

3. Endorses the decision of the OPCW Executive Council [XX September 2013], which contains special procedures for the expeditious destruction of the Syrian Arab Republic’s chemical weapons program and stringent verification thereof and calls for its full implementation in the most expedient and safest manner;

"ne menyren me te sigurt/te parrezikshme te mundshem" interpretohet edhe si ne Siri, per shkak te luftes civile nuk mund te behet shkaterrimi.

10. Encourages Member States to provide support, including personnel, technical expertise, information, equipment, and financial and other resources and assistance, in coordination with the Director-General of the OPCW and the Secretary-General, to enable the OPCW and the United Nations to implement the elimination of the Syrian Arab Republic’s chemical weapons program, and decides to authorize Member States to acquire, control, transport, transfer and destroy chemical weapons identified by the Director-General of the OPCW, consistent with the objective of the Chemical Weapons Convention, to ensure the elimination of the Syrian Arab Republic’s chemical weapons program in the soonest and safest manner;

Pra, sipas rezolutes, transferimi per qellim shkaterrimi, eshte aprovuar.   

11. Urges all Syrian parties and interested Member States with relevant capabilities* to work closely together and with the OPCW and the United Nations to arrange for the security of the monitoring and destruction mission, recognizing the primary responsibility of the Syrian government in this regard;

*Pjesa qe citohet me shpesh ne media per Shqiperine eshte qe meqe Shqiperia ka shkaterruar te sajat ka eksperiencen ta beje.  Neglizhohet te permendet qe s'i kane shkaterruar shqiptaret, e qe mbetjet jane akoma ne Qafemolle. 

Je shume e qarte. Keto normat nderkombetare pastaj kane aq shume lakuna sa i interpretojne si te duan ne fund te fundit.

O Monda po pjeset Anglisht nuk perputhen me Shqiperimin dhe nuk e di se per cfare eshte qartesuar Gjergji.

Rendja e Bashes per Referendum tregon se mund te mos ket asnje propozim per ligj.

 

Nese do te kete ligj nga Rama, tek Opinioni se kishin idene, dikush hudhte nje llaf 84???  se mos ky eshte ligj lufte????

LT thote sipas kaplloqes se tij se duhen 71 vota qe skane per tu bo.

Po Sarines autoktone Shqiptare si do ja boni???smiley
 

nuk duhen medoemos 71 vota.. duhen 50%+1 te te pranishmeve

Cfarr referendum leshi sa te behet referendumi ato kane ardhur ketu.. cfare do besh pastaj.. o tirona keta tallin k... me popullin injorant e kupton ti apo jo. Ketu nuk ka me nevoje per asnje shpjegim se na i dha tera Arvizuja sot. Ky eshte shtet i mbaruar dhe kjo klase politike duhet shfarosur nje ore e me pare me te gjitha format.. tashme kur nje komb, popull, shtet arrin ne kete pike eshte i legjitimuar ta zgjidhe me cfare do forme te domosdoshme per te siguruar rendin dhe mbijetesen e tij natyrale. Keta jane tradhetare. Ky vend nuk ka SOVRANITET eshte i shitur koke e kembe.

ke te drejte, flm

Sovranitetin e kemi dorzu prej vitesh , ket e kam shpjegu po su ka pelqy atyre qe e dun Shqiperine si gjithe Europe apo luteshin me u bo shteti ekstra i Amerikes. Kjo se zgjidh problemin, ceshtja zgjidhet ku Shqiptaret te kontrollojne shtetn e tyre. NUk shof asnje shans sot per sot...Arvizuja te shiste pordhe e ti shkerdheu politikanet Shqiptar ne televizor sepse ne jemi dependent tek amerika per cdo gje e atyre u prishet qejfi po te mos ua japim kur na e lypin.

Shalegjatit i ra bixha me u bo burr shteti e te tregoje dinjitet.

Ruci tha te pakten qe nuk do merret vendim ne kundershtim me interesin e popullit. Se c'bejne ata brenda s'me intereson. Po te pakten Ruci ka me nuhatje se shefi i tij. Ore vetem hajvanet sakrifikojne familjet, femijet, pasurite per karrike.

Dhe nje tjeter, Rucit bravo i qofte, s'ka patur asnje detyre qeveritare. Te kujton ndonje gje kjo?smiley

Ore te gjithe keshtu thane, nuk do merret vendim kundra interesit te popullit. Po po te mos ishte ky popull sot qe desh i nxorri nga parlamenti gjasat ishin qe do kishin marre vendim tjeter. 

As diskutohet kjo, qe sheshet s'duhen zbrazur pa marre JO-ne zyrtare. Po ky mjeshtri ka nuhatje, dhe e merr kthesen i pari. Ne fund te fundit faturen ta marri ai qe e meriton, se s'besoj se ka pyetur njeri ai, perfshire Rucin. Megjithate as kjo s'me intereson. Vec mos vijne helmet. Bile dua qe Rama te vazhdoje per kohe sa me te gjate si KM, ta shijojne deri ne fund fansat. 

Daku nuk po morrim fryme 2 muj ne jete pa Salukun mbi koke e ti bohesh merak per fansat e Rames. smiley

 

I pe 2 gjeneratat e Sarines Berishiste si ju afrun ekzekutivit sot? kur e mer Saluku eshte burre shteti e nuk e mban 2 muj, pyt sumen e shqiptareve sa dekada?????smiley

Nuk me intereso Saluku. Aty e keni, futeni mrena, cfare prisni. 

Une s'du helmet. Kaq. 

me ket mentalitet nuk shkojme gjekundi. Une kam dy helme , ti mos me lere qofte me njesmiley
 

Nuk te kuptoj cfare do nga une? 

Ti i do helmet e Asadit ne Shqiperi? Kjo po diskutohet sot. 

UNE kom hall por ti si dukesh nuk ke te njejtin hallsmiley Helmet e Assadit po na i sjell  ene Santa jot???smiley

Po kush jam une te di hallet e mija mer. 

Te dalte Saluku ne enderr sonte. smiley

jo se do  e kemi se afermi realitet.smiley une jom tu enderru 40 virgjereshat.

Saluku+Eduku=Suxhuku

Gjembi flm per attention por ti je e squt: e di ca osht ajo drita tek fundi tunelit.

nga fb i miqve te miqve: "Sa per antipod te disa friends-ave komuniste, Meta erdhi ne proteste sot dhe u perzu me irritim nga turma edhe pse e shoqeronin 8 bodigarde."

Pa marre parasysh sa te demshme ose JO te demshme jane keto lende ... ne kete pike kjo nuk duhet pranuar minimalisht per te ruajtur sadopak dinjitet na ka mbetur. 

 

Pse kush e ve ne dyshim qe nuk jane te demshme?

900 mililitra Sarin i lengshem (nga ai qe thote Brace) ne metrone e Tokios ne 95 derguan ne spital 5000 vete imagjino pastaj sasine qe behet fjale te cmontojme/eliminojme ne.

Nuk mendoj se ne kemi kete teknologji per asgjesimin e tyre...

Ashtu duket kur lexohet vetem faqja e pare e artikullit por po te kalosh tek e dyta:

they differed on where the physical destruction of sarin and other toxins should take place.

 

O njerez, mos u lodhni kot, se ate as e di njeri ca jane, pervec rusit e Asadit. Mjafton te mendosh vetem pasojat e nje aksidenti gjate transportit. Kaq, iken Shqiperia per lesh. 

Cili është llafi i fundit?

Ishte lënë një grumbullim nesër në Times Square (mos më pyesni pse aty se nuk e di, afrimitet me resto-bare?) në orën 5, a do ketë arsye të mbahet?

Ka nje llaf te parafundit. Asadi do t'i pije helmet qe tu tregoje shqiptareve qe nuk jane te demshme, perkundrazi ...

Une nuk e di nese Mero Baze mund te bente nje artikull me te ulet se ky i sotshmi:

http://www.gazetatema.net/web/2013/11/14...

Mire e tha Arti mbreme qe ishte me fishek manovre ndaj Edit deri tani, nuk e kishte hallin ca vendimi do merrte, po qe ta merrte sa me shpejt ne menyre qe te spostohej vemendja te targeti i Meros. Mire po kete mund ta bente shume normalisht pa ofenduar e baltosur deri ne kete nivel tere ate te rinj qe jane edhe ne kete moment akoma perpara kryeministrise, shume prej te cileve kane votuar pro Rames me 23 qershor e kane dale ne protesta shume kohe perpara se te perfshihej dikush nga PD prej tyre. 

Ka treguar se ne garen e tij per te qene servil ndaj padronit te cilit i sherben nuk di te ndalet perballe as nje prej gjerave me te bukra qe ka prodhuar Shqiperia keto 23 vjet. 

Dikush thonte per kete qe ishte shkopi i hales se Barishes, mesa duket e ben mire ate pune dhe per Ramen. 

me sa duket? smiley Po ky ka 20 vjet qe eshte e njejta gje mer burre.

Vallai cfare personazhesh ka Shqiperia, s'besoj se i gje ne bote. 

Ne lajme te tjera: NATO says could work with Russia on Syria chemical weapons

 NATO and Russia will be jointly briefed next week on efforts to eliminate Syria's chemical weapons and could work together to support the process if asked, alliance Deputy Secretary General Alexander Vershbow said on Thursday.

The destruction of Syria's chemical weapons was discussed at a meeting of NATO and Russian defence ministers in Brussels in October, the first such meeting in two years, raising the prospect of cooperation between the former Cold War foes.

Vershbow said Sigrid Kaag - head of the joint United Nations-Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW) mission to destroy Syria's chemical weapons - would fill in NATO and Russian officials next week.

"We are going to have a briefing to the NATO-Russia council ... to learn more about what they see as their requirements over the coming months," Vershbow told Reuters on the sidelines of a NATO industry forum in Istanbul.

"At this point we don't know whether they will be looking to NATO, or to NATO plus Russia, but allies have an open mind on that and we will know more after this informational briefing."

Por sikur Nato nuk hynte ketu o MONDA apo jo. Apo ne Shqiptaret jemi popull krenar e se pranojme qe bejme edhe gabime?

Mund te ja forward te madherishmit Bushati, qe kapte Meten pre veshi e i thoshte NATO ska te beje tek Opinioni? Kush te rrejti??? Po kush do merret me ket pune Salvation army apo Privatet e Delijorgjit?

Pse si cojne keto arme ne kosov iher? Fundja ata ja kan borxhin amerikes jo ne.

Nje fukara ka per ta prit topinsmiley

Ne qofte se jemi te afte ne ne shqipri qe nepermjet protestave popullore te mos lejojme qe te vijne armet ktu, imagjinoje vete ca do ndodhte ne kosove ku kulturen e protestes e kane 1000 here me te zhvilluar se ne. harroje qe mund te ndodh ajo gje.

Fatkeqesisht Kosova nuk perfiton nga kjo mesele, pavaresisht cthote ai ministri i Kosoves qe nuk eshte shtet, sa per foosnote.
 

Kush, ata qe ja hyn m'dru ekspozites seksit?

ose kta. Un nuk e di se ca paragjykimesh ke ti per kosoven ose se sa e njeh, por te jesh i sigurte qe pjesa qytetare e kosoves eshte me e zhvilluar se ne shum vende ballkanike, ndoshte me perjashtim te greqise.

Skom qen nojher po duke dit qe kan qen te vuajtur se besoj. Me ca kam lexu paria atyre studionin per vete ne beograd, Surroi, arber xhaferri. Kaq di. 

Arben Xhaferri eshte shqiptar nga maqedonia. Une per vete kosovaret i kam pas njoft kshu me te ngjume, por qe kur kam shku per here te pare me ka pelqy kaq shum sa me merr malli me ik ne kosove. Ke njerez ekstremisht te mire, te kulturuar, te sjellshem. Vetem se kur ke njerin ekstrem, ke edhe tjetrin. Kto te tjeret normalisht marrin shum me shume vemendje mediatike. 

Kosova ka per ta honger si gjithmone....histori 500 vjecare

Sor mesova qe gasi sarin nuk eshte gas, por leng , dhe qe erjon brace"di ferro" e ka  eliksir force.

mos na e fut Skenderbeun ne ket meselesmiley Ene ti shef driten tek fundi i tunelitsmiley

Booo na prishi edhe me grekun ky, ne Greqi  eshte gaz.

PO jo mo se i kan genjy edhe greket. Do shkoje tja sqaroje edhe atyre. meqe ra fjala po metanin ku e fut brace, se po i kercasin kockat ne varr mendelejevit te shkrete.

po metanin ku e fut brace

Ndoshta mbrapsht ne bark te lopeve e dhenve smiley

He mo se tani erdha nga restoranti..do vine apo nuk do vine si e lane?

Nga Arvizu: 

[...] ne të gjithë e dimë që brenda NATO-s, Shqipëria është njëra nga vendet e varfra dhe kur flitet për ndihmë nga jashtë, flitet se ajo do të bëhet me ekspertizën dhe teknologjinë e SHBA, me ekspertët më të mirë në botë, do të jetë një proces i pa të metë, ndaj kjo do të ishte një partneritet mes SHBA dhe Shqipërisë.

Por, Shqipëria nuk është një vend i pasur, qeveria sapo është zgjedhur me një mandat shumë popullor, e ka radhitur një plan ambicioz për reforma të ndryshme, e sipas raporteve nga qeveria, edhe pse gjendja financiare nuk është ende e qartë, pamja e buxhetit nuk është e mirë, ndërsa kostot e jetesës po rriten. Sikurse e keni dëgjuar, kapaciteti dhe aftësitë e Shqipërisë për të huazuar para, ka pasur negociata me FMN e BB për investime të ndryshme e të gjitha këto janë nevoja legjitime e pa dyshim, ndonëse SHBA nuk mund t’i përgjigjen dot gjithçkaje, SHBA ka treguar që do të përpiqen në mënyrën sa më të mirë të ndihmojë sa më shumë në lidhje me atë që mund të ndihmohet në çuarjen përpara të këtyre reformave e kjo ka lidhje edhe me statusin e vendit kandidat.

Sa presion i ulet dhe publikisht per gjithe shqiptaret smiley

Ky na thote hajeni turpin me buke smiley kishte te drejte lubonja kur tha ta shpallim nongrata kte pekinezin. Deklaratat e atyre gomerve te agimit te arte ne himare ishin ku e ku me pak poshtruese se kjo qe thote ky.

Lubonja do te kishte te drejten te mund te shpallte non-grata  Arvizun qe nga 21 janari kur Salukun e shpalli burr shteti. E shpall sot se eshte demokratikisht i cliruar se di???? Agimi i Arte me pak poshterues se Arvizu???? dicka nuk shkon. smiley
 

ti ke ngel te ura tiranco. e shkuara nuk kthehet me, le te rregullojme te ardhmen, dhe lubonja flet mire tani.

alba1 tek ura keni ngel ju ose tek Saluku.

Nuk e ka fajin thjesht Arvizuja por kush do Me rregullu te ardhmen tu ndryshu ambasadoret.smiley

  Ambasadori i ardhshem  do tju kerkoje detyra shtepi ne konfliktin e ardhshem ne Siri a diku tjeter, e nuk do ju vershoje dhurata te pafundme.smiley

Kur edhe Monda frymezon Bushatin tek Klan per gjoja mos-perfshirjen e NATOs ne kete mesele, e Meta sdi me u pergjigj, I lebetitmi do bej te shkallumin e fshatit,  si Ophelia....smiley

Lubonja ka te drejte te kritikoje sistemin si marksist, anti globalist, por smund te na percaktoje nga bytha e karriges nga kush duhet te qeveriset.  Me vjen keq, Dulla e Saluku i bente keto. Edi rri ne autobuz e prandaj njerezit protestojne te lire ne rruge.

Jo per gjo por mbas bythelepirjes se X ambasadoreve amerikane keto  infinite vjet nuk mund te shpallim persona non-grata ambasadorin amerikan se thot se Basha eshte i pabese dhe Edi smban premtimetsmiley

Edhe arvizu me te drejte te zotit mund te thote se ju si klase politike shqiptare ja keni mbajtur ne goje ambasadoreve amerikane gjithe keto vjet, e amerika ka bere cfare ka dashur,  atehere cfare nuk shkon me mua??? Sepse jam pak me i vogel? Nga doli deshira e papritur per te quajtur non-grata ne rruge Burre shtet Lindesin nga Lubonja? Nese Lubonja lexon LT, duhet te kuptoje se Arvizu po ben transparence mbi bythqimllikun Shqiptar te tipi Bashasmiley

Ne kemi me shume se nje konflikt te hapur ne rajon? jemi te afte tja dalim serbeve a grekeve pa vellain e madh? une kam enderruar per redimensionim te marredhenieve me NATO por jo shkeputje CIQITEMEN. Referojuni llomotiteve te LT.

Po si mendoni se dinjiteti i Shqiptareve do te restaurohet nga Luli e Saluku, i pate sot afer KMsmiley

Kur cdo gje eshte e politizuar pse jeni kaq te dobet sa mos te merreni me lojtaret ne fushe?

 

US ben mire ta heqi sa me pare kete ambasador se vec i ul vleren ne sy te shqiptarve. Ne asnje vend tjeter nje ambasador nuk do te guxonte te fliste me kete gjuhe. Nje gje s'kupton ky, dhe cudi se eshte dhe diplomat, kjo gjuhe eshte kundraproduktive. Shqiptaret s'jane me te zgropurit e 90tes.

Po nese Ambasadori po leshon mesazhin se US eshte paksa e lodhur me rolin e saj ne rajon???? Ti je gati to ACT NOW dhe te marresh bashke me Lubonjen pergjegjesite e tua? apo ci qi temen?

Kur ja bo pushka bam mfshiu mbas gaxhojit, thone nga anet tonasmiley

Ndoshta nuk eshte presion po kujtese.ndihma ashiqare eshte veshtire te marresh.keshtu qe bej sikur kontribon me pajisjet e specialistet dhe garancine e tyre dhe mos e humb mundesine te fitosh ca para.danimarka e norvegjia jane vende te pasura nuk kane nevoje per para .

actually..... quite reasonable (ku 'reasonable' s'permban moralizem ne kuptim )

por qe per koincidence jo te mire, nuk shkon me tiparet temperamentit kolerik shqiptar

DEKLARATË PËR SHTYP 

Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë, (Komuniteti Musliman i Shqipërisë, Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipërisë, Kisha Katolike e Shqipërisë dhe Kryegjyshata Botërore Bektashiane) si dhe Vëllazëria Ungjillore e Shqipërisë, jemi duke ndjekur me shumë shqetësim zhvillimet e fundit politike dhe shoqërore, të cilat po marrin një karakter gjithnjë e më popullor, në lidhje me importin dhe shkatërrimin e armëve kimike siriane në Shqiperi. Në lidhje me këtë çështje do të donim t’ju bashkoheshim këtyre shqetësimeve, duke parë rrezikun dhe përmasat që përmban një çështje e tillë. Vendin tonë Zoti e ka bekuar me shumë pasuri dhe burime natyrore, por ai prej vitesh po vuan nga trajtimi dhe shfrytëzimi i pa kriter që po i bëhet, duke çuar në shkatërrimin e sipërfaqeve të tëra pyjore dhe kullotave si dhe në ndotjen e tokës, ujërave dhe ajrit. Deri më tani është bërë shumë pak për të ndalur këtë katastrofë natyrore, ndërkohë që ndërgjegjësimi qytetar mbi këto çështje lë shumë për të dëshiruar. Kësaj situate të trishtë i shtohet edhe ngjarja tragjike e shpërthimit të fabrikës së demontimit të armatimeve ushtarake në fshatin Gërdec, shumë pranë kryeqytetit të vendit. Jemi të mendimit se vendi ynë është shumë larg diskutimit dhe për më tepër realizmit të një ndërmarrje të tillë, si ai i depozitimit dhe shkatërrimit të armëve kimike këtu, ku siç duket, jo vetëm që shtetit i mungojnë kapacitetet e nevojshme për një sipërmarrje të tillë, por gjithashtu një gjë e tillë mund të përbënte një precedent shumë të keq në të ardhmen që vendi ynë të kthehej në një “depo” e mbeturinave dhe plehrave të rrezikshme. Për këto arsye dhe të tjera që janë shprehur këto ditë me të drejtë nga shoqëria civile, i kërkojmë shtetit shqiptar, politikanëve dhe autoriteteve të vendit që të refuzojnë absolutisht, tani e tutje, pranimin e armëve kimike dhe shkatërrimin e tyre në vendin tonë si dhe të angazhohemi të gjithë së bashku në ndërgjegjësimin dhe ruajtjen e shtëpisë sonë të përbashkët, Shqipërisë.

E mjera Shqiperi c'e ka gjetur me ca monstra si berisha, nano, rama & co...

te vjen jo te qash po te ulerasesh.

bravo bashkesive fetare!

Fat m... tamam. Si nuk doli nje i hajrit. 

Po ishalla mileti qendron i forte dhe e ndalon kete katastrofe. 

Shyqyr me ne fund, se kam disa dite qe pyes..

Epo desh ca kohe fjale jote te shkonte tek Perendia. Ai/ajo nuk ka vetem shqiptaret, keshtu qe u vonua ca dite. 

Ate qe te ben Rama sta ben as Perendia...prandaj I kisha varur shpresat..

Atje i kemi shpresat, po si the ti, edhe Perendia thote luaj vendit vete.

Perendia peshperit.....Saluku KM AGAINsmiley

Bravo ju qofte. 

Ne nje artikull te gazetes ''Le Temps'' Shefi i Laboratorit Kimike te Spiez, Zvicer pershkruante keto informacione persa i perket sasise se armeve kimike te Sirise. Informacionet i kishte te marra nga organizata e ndalimit te armeve kimike.

Per frengjishtefolesi linku ketu poshte:

http://www.letemps.ch/Page/Uuid/f86955fe...

Perkthimi i nje paragrafi:

Arsenali kimik me shume se 1000 ton agente kimike te llojeve te ndryshem.

Midis te cileve  ndodhen 300 – 500 tone te dy elementeve baze te krijimin te gazit Sarin ( isopropanol dhe diflorure-methylphosphonyle)  ( Dy elemente kimike qe pas perzierjes  clirohet ose krijohet gazi Sarin)

Disa dhjetra ton VX, 10 here me shume vdekje prures se sa gazi Sarin.

Dhe 50 tone gaz Mustarde.

-Nuk saktesohet lloji dhe sasia e agenteve te tjere kimike qe perfshihen tek sasia e mbi 1000 toneve.

-Artikulli informonte edhe per menyra e ndryshme per prishje e ketyre elementeve kimike. Me beri pershtypje fakti qe thoshte: 

«L’hydrolyse est efficace, mais pas à 100%, car une réaction chimique n’est jamais complète», précise Stefan Mogl..... Hidroliza eshte efikase por jo 100 %, sepse nje reaksion kimik nuk eshte kurre i plote...

Ndersa per ate aparatin, makinerine mobile te US. Army ( The Field Deployable. Hydrolysis System (FDHS)) shkruan qe mund te vihen te pune per 10 dite dhe te trajtoj 5-25 tone agente kimike ne dite POR kjo makineri kerkon shume, shume Uje per tu perdorur ne shkaterrimin e elementeve kimike.

 

Bile thone qe FDHSja e kthen gazin ne flori. 

smileysmiley

S'vinte rradha per Shqiperi nese kthehej flori.

Me ka bere pershtypje. Nese Edi Rama ka marre vendim para disa kohesh siç thuhet ketu... Keshilletaret qe ka (shqipfoles apo te huaj)  per çfare i sherbejne nese nuk kane mundur t'i parashikojne kete situate qe eshte krijuar !? 

Mendoj qe diçka me larte mund te luhet mbrapa skenave dhe jo gjithcka varet vendimi i nje personi. Shpresoj te gabohem qe keto vendime te merren kaq shpejt e shpejt veç nga 1 person.

Keshilltaret, perfshire Tonin, paskan konkluduar cqt. Bile Toni paska thene s'i s'e paskam ditur kete parim konservator te manaxhimit te riskut. 

Shqiperia eshte mbreteri. Prandaj behet nami kush te behet mbret.

Mbushje dhembesh falas per te gjithe Shqiptaret?

Nuk besoj se sarkazma a ironia ia vlen per kete situate e veshtire. Megjithese te kuptoj, ketu tek Peshku kemi te drejte per gjithcka.

 

Ne fakt ketu tek peshku kemi vec te drejte per llogje se qeveriu do vazhdoj te shohe terezine e vet.

Te pakten lajmi i protestave behet nderkombetar. Mire qe njerezit jashte Shqiperi shikojne qe popullata e pergjithshme nuk eshte aq e mefshte dhe jo kerkuese per te drejtat e tyre. 

 

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).