Më 8 dhjetor 1990, një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, banorë të qytetit “Studenti”, u bënë iniciatorë e protagonistë të kthesës së madhe historike: protestave paqësore që sollën rënien e komunizmit dhe lindjen e demokracisë. Dita e Rinisë Shqiptare, 8 Dhjetori, është shpallur nga Kuvendi i Shqipërisë si Dita Kombëtare e Rinisë, në kujtim të Lëvizjes Studentore të vitit 1990.

203 Komente

smiley Kujtimet me te bukura

nuk ishte tamam  ''nje grup studentesh'',  por pjesa me e madhe e tyre..  

nejse,  gezuar 8 Dhjetori, Dita Kombetare e Rinise!

Nje cilesim me i mire do te ishte: Nje elite komunistesh  nen masken e demokrateve (sesa nje grup studentesh) .

 

 

Gjithcka, vetem levizje elitariste, nuk ishte dhe nuk kishte se si. Elitat komuniste, nje mentalitet i vjeter dhe formim antik, as qe kishin idene cfare po ndodhte.

Berisha dhe co. çfare ishin? 

Berisha e co erdhen mbas pilafit. 

Jam dakord qe ka pasur turma, edhe une  5 vjeçe kam qene ne turmat e njerezve, por levizja u drejtua nga disa grupe te caktuara.

Ashtu e leme, e di me mire ti qe ke qene 5 vjec.

Pikerisht pra nuk ishin njerezit si puna ime qe e drejtonin levizjen.

5 vjec me shume ambicje smiley

+1

Une nuk dua te ndryshoj mendimin tend ne lidhje me nje ceshtje. Pa asnje diskutim, per cdo arsyetim qe mund te bej une, ti do te nxjerresh nga xhepi, nje fakt te izoluar, te vecante, jo perfaqesues, i cili sipas mendimit tend verteton teorine. Ti nuk kerkon fakte per te ndertuar nje mendim, por kerkon dhe i referohesh fakteve per vertetuar bindjen tende.

Levizja e 90 ka qene levizje popullore.

Respekt. smiley

Data qe bashkon njerezit e lire.

Uji qe del nga burimi eshte gjithmone i paster. E tille ka qene edhe rinia e populli i Tirones ato dite dhjetori, por qe me vone, rruges, u ndot nga plehrat e fekale si sali berisha.

+1

t'pakten nji here te vetme, biem dakort, berber

>

Po cne dakort bashke????? Pse pleher dhe fekale eshte sali-u per ty? Thjesht ti je influencuar nga gjembi, pra e ke bere ne emocione e siper, jo me llogjike te ftohte.

me siguri kjo duhet te jete.
 

Ku kane perfunduar ata studente dhe pedagoge?

Te varrosur ose ne parlament. 

Pa he njehere? Azemin e vrane..Gramozi vdiq..Eduardi iku ne Amerike, packa se u kthye..shume te tjere iken ne emigrim..te besuarit u larguan..ata qe i bene freski ngelen ne parlament..

Ndonje tek peshkusmiley

Vetem Meksi!

smiley

ke te drejte dhe bradi smiley

Bradi hante kallam sheqeri me kete 5 vjecensmiley

Akullore 5 lekshe jo kallama smiley

Ishte ftohte.smiley

E shoh qe rregjimi Berishian ta paska shplare mire e mire trurin.

Nuk te godas, se ishe kunder helmeve. smiley

Tirona-4ever ne fakt ne fillim e pati nofken Berisha-4ever por e hoqi se shoket i thane duhet te jesh me i kamufluar.

Rrofte shoqeria, tha. Se per pak e vura Rama-4ever. Por me thane, that's too much. smiley

Edhe Partia!

Tirona thuj te verteten: per pak e bere "Blloku-4ever" smiley

E kisha kap ministrine me ate. Po me thane eshte i zene ai nick.smiley

ça thu mor jahu,ketu i  kemi luftetaret emedhenje qi rezuen kamunizmin...

Po Drizin pse nuk e permend?

Mire si te doni ju, gezuar e per shume vjet ashuret.

Por kur do te vije momenti orgazmik per te diskutuar per Katovicen?

 

Kur te zgjohet nga gjumi i drekes plaku zevzek dhe nostalgjik enverist. smiley

Sikur kjo elite qe u cua te kishte arritur ta mbante Berishen larg pushtetit, sot do te ishim te pakten si Kroacia.

ja do na vije meksi e do na e ckoqiti edhe nje here pjesen sesi berisha e mori pushtetin nga brenda. 

I derguar nga spijunazhi kroat.

Kur levizja perbehej nga vete Berisha, dhe te tjere si Meta, dhe Genc Pollo, si mendon qe do tu mbante Berisha larg pushtetit? Berisha ishte shpirti i asaj levizjeje.

Ta shpjegoi me siper Tirona, por ti vazhdon ngul kembe ne tenden.

Berisha ( si juda) ka qene ne kontakt te vazhdueshem me kryesoret e levizjes dhe i ka influencuar ato qe ne fillim. Ai u be nje nga figurat kryesore te levizjes.

Tirona ka mendimin e vet, une kam timin. Nuk besoj qe ajo ishte nje levizje spontane studentesh- ishte e organizuar dhe e manipuluar.

Vecse levizja nuk filloi ne vakum, nga hici. Kishte muaj qe ziente, me parrulla, organizime te vogle etj. Ikja e Ismailit i dha hov te madh, se hoqi shpresat e fundit tek Ramizi. Saliu u tregua i shkathet, keshtu eshte jeta, me i shkathti me i shpejti. 

te hengri saliu, kujdes. smiley

ruhuni ju qe e keni afersmiley

une nuk jetoj ne xhungel edhe pse fizikisht ne shqiperi. smiley

E drejte. Ishin ambasadat, organizimet me te vogla ne Shkoder e Kavaje. 8 Dhjetori nuk ishte e para - por ajo qe vazhdoi me gjate e qe u zmadhua. Me kujtohet kishte njerez nga Kavaja kishin ardhur me bicikleta, ose edhe ne kembe ishin nisur disa e vec qe kishin gjetur ndonje kamjon rruges t'i merrte.

Degjo se je ca e re ne PPU - vec nqs ke patur nofke tjeter - dhe cdo vit kete pune kemi ne, diskutojme kete ceshtje. Berisha ka ardhur me vone, i derguar nga Rama, per te "qetesuar" levizjen. Lysjen Bashkurti ishte i derguari "i eger" ndersa Berisha i buti. Tip good cop bad cop. Meqe Berishes i doli pak emri pas mbledhjes me intelektualet qe beri Alia (Gusht ose Shtator, s'po me kujtohet tamam), dhe botoi edhe nje a dy shrime ne gazete per reformim, derguan ate. Ne mos gaboj, Berisha as nuk ishte ne Shqiperi me 8 Dhjetor po ne France, e solli Alia urgjentisht mbrapsht.

Sic te thashe, erdhi ne fillim te qetesoje studentet e te ule vrullin. Protestat filluan te Shtunen ne Darke. Te djelen u rrahen studentet tek Liceu. Berisha me duket shkoi ne darke te Djelen. Saliu e pa si ishte situata me nuhatjen e tij (t'i heqes kapelen) dhe e nderroi pllaken.

Pikerisht...

Pa dashur te minimizoj deshiren e rinise (e jo vetem) per demokraci, por ajo levizja studentore ishte veçse nje kopje e dobet e levizjeve te verteta sutdentore ne evropen lindore.

si perhera te fundit edhe ketu,shqipot !!!

+1

Me mire te fundit se hic. Nejse te ishe mbas Causheskut, pati avantazhet e veta.

si perhera na ngopemi me lugen bosh; rrezojme diktaturen me te eger vetem duke vershellyer e ngritur gishtat perpjet ,ne protesta paqesore smiley

Diktatures i kishte ardhe ngordhja, karriken poshte ia hoqen tjeter kund. Po dhe robt bene qefin e vet duke i dhene nje dore.

Alto, regjimi komunist ne Shqiperi eshte quajtur regjimi me i eger ne Europen lindore, shto ketu edhe izolimin. Ne 1990, mgjs arratisja nuk quhej me tradheti ndaj atdheut, ne kufi jane vrare dhjetra e qindra njerez qe tentonin te arratiseshin. Nuk mund te krahasohet Shqiperia qe u ngrit e fundit, me nje Ceki apo Hungari, qe ishin tjeter nivel kulturor, intelektual, historik.

http://gazeta-shqip.com/lajme/2013/05/01...

Në maj të vitit 1990, doli një dekret i firmosur nga Ramiz Alia ku thuhej se arratisja dhe kalimi i kufirit nuk quheshin më tradhti e nuk mund të vriteshin ata që kalonin kufirin. Rinia shqiptare e gënjyer nga ky dekret filloi në masë të kalonte kufirin”, thotë Enver Kushi. Sipas tij, mosha e të rinjve të vrarë është nga 18-32 vjeç. “Sigurimi i shtetit dokumentonte çdo gjë. Përkrah informacioneve janë dhe fotot. Janë fotot më tronditëse që unë kam parë në arkiv. Këto foto flasin sa për dhjetëra libra, sa për dhjetëra tragjedi. Janë mbi 100 të vrarë. Janë arratisur nga Jugu e sidomos nga Mali i Zi”, thotë Kushi.

Thyen ligjin zotrie! (TM... e di vete ti)

I ke tek Muzeu fotot dhe trikon e gjakosur te nje 20vjecari te vrare ne kufi.

hunter e ka thene dikush ne komente me larte, sigurimi filloi punen me studentet e rekrutuar, ngaqe ramizi po u bente presion ; ''shok jemi shume vone,filloini levizjet me studentet""

po ça thua o shoku ramiz,as farforitet nuk guxojn ti len pa qethur,atyre ju ka hy lepri ne barkut -u pergjigj saliu kur shkoi per raportim

edhe keto jan te dokumentuara nga sigurimi !

Nese thua qe levizja e 90 ka pjeserisht rol ne rrezimin e komunizmit ne Shqiperi, sepse pa levizjet antikomuniste ne Europen Lindore nuk do te kishte ekzistuar as levizja e 90 shqiptare, une jam dakort me ty. Por  keto teorite e tjera konspirative, nuk i ndjek as i besoj. smiley

Sa shume jemi rritur qe nga ajo date! Pleqte u bene te rinj dhe te rinjte u ben pleq! smiley

Rrefimi i nje pjesmarresi, Eduard Selami.

Selami rrëfen Lëvizjen e Dhjetorit ‘90: Nuk ka Katovicë, pa studentët do ishim si Kuba e Koreja

....

Si filloi Lëvizja?
Filloi në mënyrë spontante. Kërkesat e para ishin ekonomike, për kushtet e vështira të studentëve. Nuk ishte tentativa e parë. Po t’i kthehemi kohës, i qëndroj mendimit se ishte një jehonë e përmbysjes së komunizmit në vendet e tjera të Europës. Shqipëria nuk mendoj se ishte gati, për shkak të rrezikshmërisë dhe brutalitetit që kishte komunizmi këtu. Dalëngadalë u fut në linjën politike. Një nga qëllimet e mia kryesore dhe të disa miqve të mi ishte që kësaj lëvizjeje t’i jepnim ngjyrime politike, krijimin e pluralizmit politik. Arritja e kësaj dhe krijimi i PD-së mendoj se bëri hapin e parë me ndarjen nga e kaluara. Dalëngadalë ky proces ka ato vazhdime që tani janë të njohura

.....

Mendoni se u zbatua Katovica këto vite?
Për mua s’ka të vërtetë në këtë mes. Është thjesht teori konspirative. Mund të ketë elemente ngjashmëria, por nuk mendoj se Lëvizja e Dhjetorit duhet ngatërruar me një plan të diktaturës për të përmbysur vetveten. Unë jam një nga pjesëmarrësit e orëve të para të saj për arsyen e thjeshtë se isha në Godinën 18 kur filloi kjo lëvizje nga studentët. Unë as kam bërë pjesë në këtë, as miqtë dhe të afërmit e mi që kanë qenë në orët e para. Ky është thjesht një spekulim për të arritur dy qëllime: së pari, për t’i ulur vlerat Lëvizjes demokratike të Dhjetorit, dhe e dyta, një rehabilitim i fshehtë i diktaturës. Nuk është kështu. Shikoni Korenë e Veriut dhe Kubën, ato akoma janë. Po të ishte marrëveshja e Katovicës, do ndodhte dhe atje. Unë personalisht nuk jam i këtij mendimi.

Tani jemi ne teme, kjo eshte TEMA.

 

Moooooos. Ika une hahahaha.

p.s. ti perfiton nga rasti se nuk ka marre akoma sherbimin enveristi zevzek, se perndryshe smiley nuk flisje kshu, s'ta mban smiley kur iken macja, minjte hedhin valle. Po do ta paguash kete.

Tung

Vetem spontane nuk ishte.  Ishte vete pushteti qe vendosi dhe planifikoi ta rrezonte sistemin komunist.

Duhet llogarit sa me shpejt ne menyre shkencore probabiliteti: rastesi apo e kontrolluar.

shqiperia ne keto 23 vjet eshte drejtuar by and large nga brezi i ish studenteve te dhjetorit dhe eshte sot nje nga vendet me te korruptuara te planetit tregon se levizja nuk ishte aq filozofike sa mendohet as protagonistet ata idealiste qe paraqiten.

studentet me te mire te dhjetorit u larguan dhe s'u moren fare me me politke. kjo tregon qe ajo ''gjeja'' e orkestruar la ata qe ishin ne listen e ramiz alise.

Po ti pse ke ikur nga Albanie?

Si hyri Saliu ne ate levizje dhe si arriti te behej drejtuesi i saj? smiley

Pse nuk hyri ne ate levizje nje karrocier i Brrakes dhe te behej drejtues i saj?

 

Duhej nje intelektual i zoti si Sali Berisha qe te conte lajmet midis studenteve greviste dhe Ramiz Alise.. e ka bere shkelqyeshem kete gje..smiley

Si nderlidhes do te kish funksionuar me mire nje karrocier. sepse asnjeri nuk do ta vinte re.

 

Kush e besonte karrocierin e shkrete? Jo vetem qe lajme nuk conte dot por edhe per tu afruar Ramizit nuk e linte njeri. Njeriu i duhuri dhe i besuari ishte vetem S.B.smiley Te na rroje sa malet! smiley

Ketlina per çeshtje erotike nuk je keq si frymzim, per çeshtje policore nuk ja thoke fare.

 

Me fal qe te zhgenjeva por te pakten te rrita andrenalinen

Hiç mos u be merak se te dyja proceset, si erotiku astu dhe policori, rrisin andrealinen. Keshtu hiç mos u merzit se boll andrealine ke prodhuar vetem me procesin erotik, aq sa del dhe tepron sikur te kishe prodhuar edhe me proçesin policor.

 

Kasta e vjeter me gushe te varur dhe me kostume teritali u terhoq me lezet dhe na la peshqesh njeriun e ri, formuar sipas mesimeve te Partise sh. SALI BERISHA.
Mbas pushtimit turk, rregjimi komunist ishte tragjedia e rradhes qe nuk po arrijme ti shkeputemi.

Nje rikujtim per bijte e eterve qe dolen me fotografine e Enver Hoxhes ne protokoll zyrtar, se qytetaria ta ben prape ashtu sic ja u beri ne '90.

Levizja Studentore qe U kthye fuqishem ne nje levizje demokratike mbare popullore jo vetem rilindi te drejtat e mohuara me ligj nga diktatura dhe lirine e njerezve, por tregoi se edhe shqiptaret kane dinjitet, nuk jane dele qe mund ti neperkembin hoxhe alijte.

Respekt per te gjithe studentet dhe pedagoget qe shemben diktaturen me te eger staliniste ne Europe.

Djema, mos u zini kot, keni material edhe per kete gje tek VQ, dhe sa per dijeni, gjithshka filloi me viziten e Peres De Kuelarit (kryetar/president i OKB i asaj kohe) ne maj te 1990. Ai i tha Ramizit duke i rrahur shpatullat se; miqte e Shqiperise po presin, se si do ta besh, me djemt e tu apo me te tjere, ate po ta lejm ty, por do ta besh se s'ben.  Dhe u mbyll filmi, kaq ishte. Ai erdhi, solli mesazhin, ia la topin Ramos dhe iku. 

Pjer, ti e di qe kam respekt per ty, por keto qe thua jane genjeshtra me gjase Sigurimi dhe ty si intelektual dhe disident i hershem, te kane kaluar pa analizuar sic duhet per te pare pavertetesine e tyre.

Shume i dashtun grande Pjer, Ramiz Alia dhe gjithe nomenklatura nuk do ta leshonte kurre pushtetin nese nuk do te ishte levizja demokratike, e filluar nga studentet dhe drejtuar pastaj nga intelektualet Sali Berisha me shoke.

Nomenklatura i dashtun pjer, mund te bente arrnime, mund te lejonte edhe pronen private, edhe ekonomine e tregut, por pushtetin, 29 nentorin dhe drejtimin e vendit jo. Keto kane qene planet e tyre. Ja u hodhi ne plehra Sali Berisha.

Nuk funksionoi edukimi dhe kalitja qe ju bente Teuta hoxha Edi Rames dhe Blendi Gonxhes.

Dorezimi i pushtetit nuk kishte te bente me rrezimin e komunizmit. Alia ishte dakord per ndryshimin e  sistemit, por jo dorezimin e pushtetit.

Pikerisht Pjer. Peshqit ketu kane qejf te besojne tek sublimiteti i asaj levizjeje, por ne fakt ishte e planifikuar nga vete pushteti (Ramiz Alia).

Po, ke te drejte. Ramizi bile planifikoi edhe burgosjen e tij. Kush ti meson keto? Elvis Rroshi?

Rrethanat dhe paktet politike ndryshojne Poet. Vazhdo te besosh tek levizja studentore se te ben mire iluzioni.

E shpjegon dot pse Berisha e lavderoi aq shume Ramiz Alian ne miting? E ke ne youtube dhe sot.

vecse rekordet e kohes japin jo rralle idene e kundert. Kjo perligj qasjen terhiq e mos e kput te R. Alise.

Levizjet politike sigurisht qe ishin planifikuar nga pushteti, por populli u cua vertet me ndershmeri. Ti ke qene 5 vjece, une 8 e gjysme. E mbaj mend turmen. smiley Njerezit e kishin me zemer, por shumica e atyre qe ishin aty thjesht e kishin per te ikur jashte, jo se po u rruhej te ndryshime. Kishin pare nga televizionet se ca ndodhte andej, e thjesht donin te canin ferren pa u vrare ne kufi. Po ta vesh re, shumica derrmuese e atyre aty kane ikur. Prandaj dhe Berisha perfitoi me lehte.

U cuan Endro por nuk e drejtuan levizjen, te pakten jo si ne rastin e protestave te ketij nentori.

Ate po them, u cuan vetem per te ikur. Jo per te drejtuar.

Kam qene e terrorizuar. Policet qellonin mbi njerezit  nga pallatet rreth e rrotull, dhe njerezit iknin me vrap per tu larguar nga qendra ( flas per ne Shkoder). Une nuk kam folur per 1 muaj te tere, aq e shokuar isha nga ai tmerr qe me pane syte.

Jo gjithshka ishte planifikuar nga Ramoja, carrotface, shum skena ndodhen spontane. Ata kishin hallin e kokes se tyre ne radhe te pare, mendonin nje revansh si Komuna e Parisit smiley prandaj dhe futen shum elemente te sigurimit apo te tyre, ne ate qe po lejohej e po pregatitej nga shum faktore, pikerisht per ta patur sado pak nen kontrroll. Dhe ia arriten qellimit. 

renie komunizmi, lindje demokracie...

as komunizem ka qene e as demokraci nuk eshte. ishte dhe mbetet:

banditizem.

 

+1.000

Bravo! Ky shtet duhet te quhet: Republika Banditiste e Shiperise.

shteti ne vetvete (cdo shtet) eshte shprehje banditizmi. smiley

Po edhe kopete e deleve qenkan banda atehere smiley

ne banditizem gjithkush mund te jete edhe bandit edhe viktime. bandat nuk jane struktura te ngurta, por te ndryshueshme sipas interesit vetjak. ky i fundit eshte thelbi i banditizmit.  smiley

Ky sistemi banditist qe thua ti qenka demokratik, meqenese gjithkush mund te behet bandit dhe viktime. 

jo. ne nje sistem demokratik vihet e mira e perbashket ne themel dhe te gjitha normat e tjera bazohen mbi te. egoizmi ne nje sistem te tille nuk egziston. sic mund t'a marresh me mend, ky sistem nuk eshte vene akoma ne jete. smiley

ky ktu thote qe ishte ne vazhden e katovices

Dite e madhe!

Me teper se 'dita e rinise' duhet te quhet 'dita e lirise'.

Asi ndjenje lirie si ato dite nuk vjen me: nga 8 dhjetori e deri mars '92. 

Dite te papara.

Lum ata qe i kane perjetuar.

O ja, qef i madh. Do doja te kisha lindur tete vjet prapa atij viti, jo tete vjet para. Te mos kisha pare eksodin e 1992, ngritjen e bandave e krimit ne maksimum deri ne 1996, me vajza qe rrembeheshin per prostituta, te mos kisha pare firmat ne 1997, rremujat, forcat e huaja, gomarin qe futet me arme ne 1998-en, policine e dhunshme per te rikthyer ligjin deri andej nga 2001, etj, etj. Te kisha lindur te pakten ne vitin 2000.

8 vjec apo 8 mujsh ke qene ti ath.? po sot, sa je, 9 vjec e gjys?

Ah sikur te isha edhe njehere 10 vjec e te hipja mbi bustin e Dulles qe cunat  e lagjes e kishin lidh me litare dhe e terhiqnin zvarre neper bulevard! smiley

Kurse une doja te isha edhe nje here 10 vjec, kot per qef, pa ndonje motiv politik.smiley

sa vjec ishe ti kshu?

aq sa t'kuptoja se ajo qe ndodhi, nuk eshte gje qe ndodh cdo dite. Po ne klase te dyte te fillores nuk isha. Dhe po te kisha qene, do i shmangesha ktyre komenteve qe ben ti

Oh... me fal qe s'kam nostalgji per kohet e veshtira.

Edhe shoku Enver nuk ishte askushi ne levizjen komuniste, e megjithate e mori ate ne dore si spijun i Zogut ne Bruksel, tek zona e Pjerit, dhe kunatin kolaboracionist.

 

Nje gje vihet re te shoket antikomuniste jane me te qete . Pa eufori . Pak Histeri . Po perse e kujtojne kete date kur shohim qe jemi Sketerre smiley 

Tani mend ka edhe Poeti smiley , po duket qe eshte nga te sunduqeve te Plakes Nurihan . Di leftKopeja c'te hedhe ne tregun e derdellitesve .Ta kujtoni kete date bashke me Gjembin si date e rendesishme ku Shqiptaret u rreshtuan edhe nje here si ne cdo Kohe ne krahun perparimtar te Botes .

Dhe kjo padyshim eshte merite e padiskutueshme ish Komunisteve me bijt e tyre Studente qe jo vetem i Hapen rruge te ardhmes , jo vetem nuk e gjakosen ate si vandadaket e asaj ne coock ne fund qe na studion , por qene dhe mjaft te Qarte se Shqiperine qe kishin Ndertuar me gjak e sakrifica mund ta zhvillonin Vetem bijt e tyre , jo perfaqesuesit  anadollake te Zogolleve e lloj lloj funderinash te baba...,,areve te Kombit qe na dolen Patriote e Heroj  per Kocka . 

Dite qe duhet perkujtuar , sidoqe eshte nje simbolizem perfaqesimi Rinor , kur dihet se ishte Levizje Popullore qe u Udhehoq nga ish Komunistet !

Po perse e kujtojne kete date kur shohim qe jemi Sketerre

smiley

shum i keq je. Pranej te kon hal ne sy, Ziko, se i shpartallo me logjike Kantiane!!!

PS. Sikur ma niu zemra, prit te shofi her a ka ardh thashe, para se me dal. Ahahahaha... smiley

 

Levizja e 90 ishte e gjitha nje vershim popullor ku mori pjese mbi 70 perqind e fuqise puntore, perfshire edhe ...nga te antarsise komuniste! Kemi njohur plot komuniste ne ato pese ditet e para qe na vinin krah nesh, ne mbeshtetje te studenteve.Kujtoj diten qe u mbush sheshi dhe e t
ere rruga te qyteti studenti..Ishin popull.
Shkendia ishte e studenteve.Pastaj populli i gjithe mbushi sheshet.Kerkohej ndryshimi." Edhe ne si gjithe Europa" u kthye ne letmotivin e atyre diteve.Pastaj ...eci keq historia.Sepse e vonuam....Nuk i beme mire te gjitha ato qe duheshindhe qe po sot dime ti themi, si duheshin bere.Sot me e mira gje qe duhet te bejme, eshte te perulemi para atij besimi e mbeshtetje qe na dha populli.Disa duhet ta ndjejne thelle sa borxhlinj i jane atij....

rinia e korruptuar...

Ke vene re Emo . Euforiku dhe entuziasti me i madh sot eshte Grava smiley qe kujton "komunistet qe ju gjenden ne krah " Gradualisht do i shohe edhe ne krye te Levizjes smiley Nje perse e vogel eshte domethenia me e madhe .Ata e beneShqiperine Shtet Modern te njohur nte respektuar ne BOTE , te Pasur e te Forte !

Grava jo se nuk e di , po shpesh vijne nga keta te Murit Kinez qe pjerdhin e cfryjne dhe gjithfare Hundderra  qe Gjembi i njeh si Gjithologe smiley me na kujtua ate "vershim te madh Popullor "

E vetmja Force qe e leshon Pushtetin pa gjak eshte dhe jane Partite e Majta . Ndersa xherahet e se Djathtes Historikisht e kthejne ne Kerme vendin ose e shesin ate para se te ikin , dhe  ne kohe Moderne lene Grope Haleje Morale , Financiare e Ekonomike pas vetes Te pakten , ne Shqiperi ku Populli vershon Rrugeve dhe ne "krah gjenden komunistet " .Historia e 25 vjeteve e ka Me se Vertetuar ! Me respekt Grava !

Se si zhvillohet Historia do kemi KOHE . Tani eshte koha te perkujtojme me respekt perqafimin e Levizjes Boterore per Ndryshim, Rreshtimin tone ne krah te Tyre dhe ne respekt te vecante ish Komunistet ne Pushtet , te Diktatures ......me te ,me te ,me te ,me te , me te eger te Njerzimit dhe ne Planet , .. ( Tm K.Devole) te cilet me zgjuarsi dhe Urtesi menduan e vepruan ne Interes te Popullit duke qene ne Balle te Levizjes !

Gradualisht Gjakrat do ftohen keta pasardhesit e Baba..areve te Kombit , niprit e bashkepunetoreve te Fashizmit , dhe krimbat Zogolliane do shshshshshshshuhen pa asnje Vlere dhe gjithshka do filloje me Pyetje qe kerkojne Pergjigje te adresuara . Shume gjera Flejne!

Katovice KA dhe eshte shume e arsyeshmete KETE jo si Tekst por si Pembajtje te pakten per Shqiperine !

po rri mi ti! u bere ti me ironizu vleren...lexo naj gjo aty dhe mso!

Pse je merzit Gjemb ? Stil i alternuar smiley

 E vetmja Force qe e leshon Pushtetin pa gjak eshte dhe jane Partite e Majta 

 

oidriso,  po thuaj edhe te kunderten ama:   e vetmja force  qe e kerkon  te marre pushten me cdo lloj kosto, dhune/gjak, jane  partite e majta!.smiley

Me kete qe the te vune vizen perfundimisht Rilindasit belul, pak me me takt smiley

He mer Nemesis çfar po te thoja? He pra lexo muhabete absurde sa majtas djathtas per dhunen, tamam sikur me qene rreth tryezes se çajit me Lizen, Lepurin dhe Kapelebersin. Dhe ne filxhane nuk kane çaj por raki Frutash te NTLAP-it perzi me koka kola, logjike kantiane, hegeliane dhe marksiste.

 

kush eshte pzicioni juaj ne keto muhabete majtas djathtas, mesje heretik?smiley

ke nevoje per nje mjek. mos humb kohe po sa me pare shko dhe kurou. smiley

smiley  i qendres.

Me ty Belulo edhe hahet por te meresh me olele Tienanmeni eshte Lemerri . Vetem nje Gembac mund te kete aq Tru .

Po te thote lali nje gje qe behet Fjale per Lenie Pushteti ne Doktrina dhe Praktike .Nuk ka me FAKT Historik te tille se sa lenia e Pushtetit ne ish Sistemin Socialist me ne krye BS . Dhe ky eshte argument i Pakundershtueshem dhe Praktik !

Te gjithe variantet qe do te argumentosh me "marrje me gjak " jane te hapura per ti argumentuar JU pa Poete smiley dhe Gjembace ose Fatakeqer qe lexojne germa .Te hapur e ke dhe jepi se nuk dua te te flas me perpara se kulturohet Gjembaci me Tienanmen dhe Ukraine smiley dhe kush e mba pastaj smiley

Ke kellqe ...Jepi ! Pra do te argumentosh Marrjen e Pushtetit me Gjak nga kush ? ..... Vetem te lutem mba larg edhe rrenjasijte.....Qe ne kohet e lashta ...dhe pirdh e cfryjt... Dantoni ka thene ... Xhibolja le te vije se dihet qe e ka per Derstile "lash nje koment aty " smiley

po tashi  oidriso, sllogani  i famshem majtist:  pushteti buron nga gryka e pushkes..smiley   flet vet, ska nevoje per kellqet e mia..smiley

ndersa po te hyjme ne shembuj konkret,   mund te permendim  marrjen e pushtetit qe bene te majtet  ne Shqiperi ne 45.. Ok,  e pranoj, ketu situata ishte cik ndryshe sepse ishte i pleksur edhe okupatori, por ama ne te njeten kohe duhet te pranojme  qe  komunistet bene lufte te hapur  per pushtet  me kundershtaret e tyre  politik te brendshem.. lufte te cilen e fituan,   dhe si rrjedhoje fituan edhe pushtetin, pra jo demokratikisht..smiley   dhe vlen te theksohet qe u kujdesen qe kete pushtet ta mbajne fort, gjithashtu   duke ushtruar dhune te eger  shumevjecare..  ketu bie edhe teza jote qe  ''te majtet e lane pushtetin pa dhune''.   nderkoh qe te majtet, ne Shqiperi, por edhe ne gjithe Evropen Lindore e lane pushtetin jo se deshen,  por  falimentoi  vetvetiu..  perndryshe do kish valuar dhuna dhe huri sic kishte vazhduar per 50 vjet!.smiley

ndersa shembuj te tjere  ku te majtet   kane marre  pushtetin me dhune ke plot,  mjafton te permend marksistet e Amerikes Latine, ca ishin ata somozistet etj, Kuba, Afrika etj etj..  bile ne Shqiperi ne stervisnim   marksiste per te bere lufte guerrile ne keto vende, ti i di vet keto besoj, apo jo..smiley

degjo belul, te dy ne te njejten llogore jeni. si te majtet dhe te djathtet pushtetin me lufte e kane marre, dhe po t'ju cenohej lufte benin. pastaj te djathtet ishin gjithe jeten ne pushtet, patjeter qe te majtet duhet te benin lufte qe te merrnin pushtetin qe te vinte kjo bote qe kemi sot, me keto ndryshime me kete demokraci. pa te majtet bota do ishte nje vend i mjere.

Dobet Belul. 0-idris-0 te ftoji te argumentosh. Argumente quhen keto? Jo po mire qe s'the qe edhe Revolucioni i 1917-es ishte i pergjakshem, apo Lufta Civile ne Kine.

po lufta e spanjes? pak vrau franko. ja pra qe te dy palet oj-oj njesoj. po pinoceti?

Nga kush merret me gryken e Pushkes ? Ballistet nuk donin ta merrnin me duket me Gryken e Bythes . Perkundarzi edhe me Bajonet e Gjermaneve .Pra bie si argument i vecante per te majtet .

Behet fjale Per lenie Pushteti.Qarte !  Megjithate ja edhe per detaje qe them se nuk i fut me dashje por se ahtu te shkon per mbaresmiley

...dhe vlen te theksohet qe u kujdesen qe kete pushtet ta mbajne fort, gjithashtu   duke ushtruar dhune te eger  shumevjecare  

Njehere kujdes me termat se ne se thua pushtetin ta mbajne Fort duhet te kesh argumenta per mbajtje te Pushtetit por.... Dobet smiley Asnjehere nuk Ju kercenua nga Brenda Pushteit te Majteve pervec Luftes Politike brenda tyre .E para se nuk kishte kush ta Luftonte ...pastaj gjej Fshatin per prift kishe e kembane...smiley

E dyta se Kundershtimet me dhune e Gjak , te armatosura u bene nga Jasht nga Kriminele te paguar qe vete te perperjashtmit i "perzune  me misone " per te mos imbajtur neper Kembe kete Kategori  anadollakesh mercenare qe i paguanin per ti bindur  se " Pushteti merret me Dhune " smiley

nderkoh qe te majtet, ne Shqiperi, por edhe ne gjithe Evropen Lindore e lane pushtetin jo se deshen,  por  falimentoi  vetvetiu..

Per aq sa eshte e vertet kujdes se Pushtetet  nuk jane ndermarrje te FalimentojnesmileyPushtetet transformohen nga nje baze ekonomike ne nje tjeter .Dhe teorikisht per aq sa ke te drejte,  pikerisht mosperputhja e Misionit te metejshem me Ndryshimet qe afroheshin eshte baza e dorezimit me Paqe e pa Gjak dmth Falimentimi jot smiley 

Dhe nga ato frazat me ndikim ne Ballkan -Europe -Afrike- Azi -Amerike Latin mos merr persiper smiley vetem njeri me nje me nje po e ka nje ...Y nefund e ka si ssektor ! Thjesht ne KUBE u mor kunder Diktatoreve e Krimit te Organizuar FEUDALO - Ushtarak ashtu sic mund ta kishin marre kunderZogut ! Per Afriken dhe Kinen mund te dije Gjembi smiley me shume !

 Jepi po nuk u merzite se ai qe pjerdh e cfryn po kerkon shami smiley

 

ballistet do i kishin grire komunistet po te kishin fituar, njesoj si ne greqi.smiley

Shif kur te kthehet Emoja nga mbremja e vallzimit me shefen e tja beje perseri: ha ha ha ha ha ha ha.

Ne fakt mjafton vetem nje ha (se te ben mire, sigurisht perzjere me raki frutash dhe logjike kantiane).

 

Filozofine kantiane dhe gjenine letrare kapterr Xakja i gjen te gjitha te gota e rakise.

Mire tu keqen . Mos u ashtuth ti se me Belulin po llafos . Thuaj LeftKOPESE te te shtyje me gisht nga kanali pllakes  dhe hajde tu keqen . Ik kruaj therrijat  atij me lart se po i hane smiley  Ka ca kohe qe kerkon shami per te cfryre e vjen verdalle .Po deri atje nuk te le LeftKopeja besoj . Mire Poet smiley o fatakeqi LeftKOPESE!

 Njehere kujdes me termat se ne se thua pushtetin ta mbajne Fort duhet te kesh argumenta per mbajtje te Pushtetit por.... Dobet smiley  Asnjehere nuk Ju kercenua nga Brenda Pushteit te Majteve pervec Luftes Politike brenda tyre .E para se nuk kishte kush ta Luftonte .

 

pikerisht, pikerisht.. ketu konsiston  kur thashe me siper qe : ''u kujdesen ta mbanin pushtetin duke ushtruar dhune  disa dekada''.   sepse ngriten struktura te tilla te dhunshme si, sigurimi,  gjykata, hetuesi etj e deri te AGBVsmiley ,   e plot struktura te tjera shoqerore, tip fronti , oraganizata partie, rinie etj, pra u shpenzonin   leke e energji  qe  te mos lejonin  pra as me te voglen disidence.. kjo shkoi deri ne  paranoje..  pasi  edhe nje ankese   e natyrshme dhe e pafajshme ,  bie llafi:  ''ska djath apo ska veze  ne dyqan'',   te kushtonte shtrenjte dhe vetem kur e gjeje veten ne burg    si ''armik i popullit dhe i pushtetit''.smiley    ato burgje me se u mbushen aso kohe oidriso..?     kjo nuk quhet dhune e strukturuar dhe  me qellim mbajtjen e pushtetit?? 

Te lashe Belulo ! Kujtova se me gjithmend do shmengeshe nga Dengelat ...e Burgjeve , Kampeve te Perqendrimit ku dhane Jeten me MIJRA e qindramijra deshmore te Demokracise qe Luftonin dhemb per dhemb me Kulshedren Komuniste nen Udheheqjen e LefKOPESE ! I kete gjitha shume mire . Po me vjen keq se je hequr qe e ke lexuar dhe VQ e sidomos kapitullin per Disidencen ku vete z.Pjer ben Fjale per "indergraund"smiley komunist dhe jo Organizime te armatosura smiley

Megjithse KOT po fare KOT e kishim tek ... Lenia e Pushtetit smiley

Me pak fjale le te Urojme per 8 dhjetorin dhe do kemi raste . Por vetem sikur te thashe leri Poetin smiley , Gjembin e keta Pirdh e Cfryjt , se nuk shkon gjekundi me ta. Po ata vajte prure smiley Merr Xhibolen se e torollis me poste !

....kjo nuk quhet dhune e strukturuar dhe  me qellim mbajtjen e pushtetit ??...

kjo quhet ta Mbash nuk quhet Ta lesh smiley Gezuar i dashtun !

Ne fakt kur themi e majte ne kontekstin e 8 dhjetorit, kemi ne mendje komunistet dhe komunistet, jo vetem qe pushtetin e marrin dhe nuk mund ta lene pa dhune, por dhuna eshte dicka e pandare nga kjo ideologji. Eshte e qenesishme. Enver Hoxha dhe te tjere nuk i bene krimet qe bene ndermjet tyre dhe ndaj te tjereve vetem se ishin ata qe ishin si karaktere, kjo vetem e shtoi zullumin, por duke u nisur nga ideologjia. Doktrina marksiste ngrihet mbi dhunen. Ramiz Alia e gjakosi vendin sa mundi deri kur e la pushtetin, por nuk shkeli vijen e kuqe, te perplasjes se gjere civile se Caushesku kishte cuar te dridhura ne gjithe lindjen komuniste.

po ai arkivoli i azemit qe e perdoret per dhune c'ishte? ju jeni jo shpellare por njerez te guvave, me keq se shpella se eshte me e vogel dhe me ne thellesi. faleminderit amerikes se sali loku do e kish bere vendin afrike.

ja ashtu frikacak sic eshte u largua me bisht nder shale pas telefonates se ambasadores Lino.

Emo, e ke nigju kur thote populli...ka hy mortati mrena? Ashtu vine prishjet e sistemeve...Thuja, thuja zikos!

periudha qershor '90 mars '91 ka qene shume e vrullshme.   nga shkurti i 91-it kam dhurate edhe nje plumb.   ndjenja e euforise dhe anarkise kane qene mbizoteruese atehere.  levizja ishte pa kthim prapa.  alia me sa duket e kuptoi situaten qe ishte pa kthim,dhe shmangu gjakderdhjen.

ata qe moren pushtetin me pas ,ju mungonte aftesia per te vene shqiperine ne rrugen e zhvillimit.  vjedhja ja zuri vendin idealit demokratik. saliu ishte e keqja e atij procesi.  njeriu me i papershtatshem ,bile gjithnje kam pas pershtypjen se eshte njeriu i udb-se ne shqiperi.

ndoshta ai vete s'eshte fare i ngaterruar me agjenturat e huaja, por qe ka pasur njerez rrotull tij te tille, kjo eshte e sigurte.

Urime festen e 8 Dhjetorit!

Gjithashtu kam kenaqesine qe peshqeve progresiste t'jua rrise akoma me shume gezimin e kesaj dite te shenuar duke ju njoftuar se se shpejti mazhorances qeverisese do ti bashkohen dhe deputetet e PDIU-se. Ky bashkim e forcon mazhorancen qeverisese akoma me teper, duke e i cuar numrat e deputeteve te saje ne 90!

Nje mazhorance qeverisese e forte per nje Shqiperi me stabile qe ecen me shpejt drejt Europes!

Faleminderit PDIU! 

 

Interesante. Eshte partia e çameve, apo jo? Duken te moderuar, por nuk mendoj qe i ben mire politikes se jashtme te Shqiperise qe kjo mazhorance te beje koalicion me nje parti nacionaliste. 

Apapapapa sa lajme i keq per ne peshqit reaksionare! Qeka krijuar edhe nje Frankeshtajn i ri.

 

 

Ka ardhe Koha qe Idealet e Komunisteve si pas 29 Nendorit qe zgjaten mbi 45 vjet ne Ndertimin e Shqiperise dhe dheniene PLOTE te Fizionomise se nje Shteti Modern ashtu edhe te ketyre pas 2013 ,  te zgjasin edhe 45 te tjera ne te mire te Shqiperise per zgjidhjen e Plote te Ceshtjes Shqiptare ! Akrepat e Ores Shqiptare nuk ndalen !

me nje ndryshim ...midis nesh gjenden dhe Poete smiley si gjithnje xhanem , por per nje frymezim te Ri Kadarean per Nurihanet e LefKOPESE , Donkishotet e Vucidolit dhe Dylqinjat e Pedonales ...

Akoma nuk kane pare gje ...tha smiley  Kur te tretet si kripa ne Uje , ky Klan Hajdutesh e Grabitesish qe pervetson edhe 8 Dhjetorin si PD-hi , dhe se bashku me Jozefpercken te shkojne tek Plehrat e Bardhajt atehere dhe keta Fendyejt e cfryj e pirdhit e Rrenjasijte bashke me  Hundderrat e perdorur do Kuptojne se ku Ishin e ku do te Jene .

Hapin e hodhi Tahiri  / nga kabineti me i miri  ....smiley Dhe thoni qe nuk i ngjan Qemal Stafes !

 

A spectre is haunting Albania – the spectre of punishment and justice. All the powers of old Albania have entered into a holy alliance to exorcise this spectre: Berisha and Basha, Jozefina and Kastriot Islami, Balli Kombetare and Legaliteti.

 

Enver-Hitler!

Kot fare ti tani. E kemi thene shume here ketu qe kjo analogji nuk qendron hic sepse Enveri s'kishte mustaqe.

Vihet re nje mosbalance qe persiston nder vite ketu n'Peshk

Nuk duhet te sillen vec tema per diten e rinise dhe lirise, por dhe per diten e RonIdriserise. 

Eshte kjo padrejtesi qe me te drejte sjell shume konfrontime ketu. 

P.S. Rama me Meten jane duke folur live tani, duke treguar se ku ishin ate dite...

Po pse mor xhib nuk heq dore nga cinizmi dhe ironia? 

A nuk e kupton se te dyja, si cinizmi si ironia na cojne drejt mohimit te vlerave, mohim i cili nuk na ndihmon te ecim me shpejt drejt Europes? 

Te lutem xhib, bashkoju dhe ti peshqeve progresiste per nje Shqiperi me Europiane!

Jo, hic ironi dhe cinizem. Drejt Evropes te shkojme, dakort, por se pari pa shkelur mbi vlerat tona te cmuara (cdo shtet ka vlerat e veta, edhe shtete evropiane) dhe pa harruar qe ishin ato vlera qe filluan evropianizimin, e kur ato vlera ja lane punet ne duar "demokrateve", vendi iku per lesh per 23 vjet. Shyqyr qe te pakten sivjet u korigjua kursi...

Por ama dhe Peshku duhet te flase me shume per vlerat, jo vec te na sjelle tema "demokraci"', zotrie!

Xhibo I got some news for you: (i) Enver Hoxha ka ndrruar jete ne vitin e larget 1985; (ii) Kongresi i 10 i PPSH-se eshte mbajtur ne vitin 1991; (iii) Ramiz Alia e humbi pushtetin ne vitin 1992; dhe (iv) sot jemi ne fundvitin e 2013-te pas lindjes se Krishtit.

Hence, xhibi...

Roni, e shof qe je shume i keqinformuar; Ramiz Alia (dhe Partia ne pergjithesi) nuk e humben pushtetin, por iniciuan reformat per te miren e popullit. 

Megjithate, packa se ti dhe Idrizi keni diversitet pikpamjesh, shpresoj qe kjo dite tju bashkoje, sic bashkoi Edi Ramen me Mesila Doden:

Ju faleminderit që krijuat një mundësi shumë të veçantë për të pasur në podium dy protagonistë që janë nisur nga e njëjta korsi dhe sot janë në të njëjtën rrugë edhe pse janë në dy korsi të ndryshme unë majtas ndërsa Mesila djathtas.

Korsia e Edi Rames ka qene korsia e Teuta Hoxhes, qe i kaliste Ramen dhe te tjere si brezi i dyte i ppsh. Rama s'ka qene per asnje minut demokrat si partia e pare opozitare dhe asnje minute pjese e levizjes studentore dhe demokratike. Rama si pjelle e Bllokut kishte privilegjin te bente gjera qe te tjeret as nuk mund te mendonin ti benin, kaq shkonte puna e tij e disidences.

Vetem nje gje nuk kuptoj Ron . Akoma nuk e ke njohur Drejtoreshen e Derstiles ?

Ajo rrjedh , pak rendesi ka per te se kush thote e cfare thote . Ajo eshte varianti Letrar i Poetit smiley Ajo nuk ka nevoje per asnje Argument , nuk ka nevoje Fare biles ti shtype njeri butonin , sic shtyp LeftKOPEJA fatakeqin e saj Poetin smiley

Shkruaj Xhib dhe 100% ke nje rekomandim se c'thote nje artikull diku dhe me pas ...nje ngjaleksperiencepervoje me "lash nje koment aty " Eshte si shpirt i ksehasjes smiley

Kjo video nuk rekomandohet per 0-idris-0 dhe ca te tjere.

Se c'shfaq disa tipare primitivizmi kur qenie te galla shfryejne urrejtjen mbi sende jo te gjalla. 

Interesante. Shkruajta tek profili i fb të deputetit të PD-së, Kastriot Islami, për tu informuar mbi aktivitetet që do organizonte partia e tij këtë ditë, dhe ma fshiu komentin. 

 

Shume interesante keto kujtimet e 5 vjecareve. Ne qe i kemi jetuar ato dite ne rruge si 25 vjecare protagoniste s'paskemi kuptuar gje hic!!!

Tani po e kuptoj se c'deshen te me thonin syte e kalter te vogelushit te Fotaqit pertej biberonit, teksa zbrisja shkallet e pallatit per te vajtur nga Qyteti Studenti.Keshtu eshte kur i humb lidhjet me Kopshtin Pa Dreke.smiley 

Ju te GAT tani po na dilni edhe si antikomuniste!

Nganjehere rri para pasqyres dhe them: "Njehere pashe ne enderr sikur isha Enveri. Pastaj kur u zgjova pashe se isha flutur. Dhe qe prej asaj nate me mundon nje pyetje e tmerrshme. Po sikur une te jem vertet Enver Hoxha, qe enderron se eshte Flutra Çangu"

Kam idene qe vetem Heretiku mund t'u japi dum medyshjeve te tilla ekzistenciale, per me teper qe jam i sigurte qe eshte nje nga te paktet ketu qe duhet ta njofi Flutura Çangun

PF dilema jote ne kete rast shpjegohet jo me metempsikoze, flutra çangu, psikoanalize, por thjeshte me teori ateiste endrrash, qe ne enderrojme shqetsimet dhe dilemat qe kena hasur ne realitet.

Me duket se shpejt harrove i nerumi PF qe pe me shqetsim te ngritur dhe te ngrefur fotografine e shokut Enver ne varreza per festa.

Ndersa dilema qe te mundon i nderumi PF eshte se gjysma e shokeve te nderum te armeve amerikane heshten si skutha e te lane vetem ne protesten tende, ndersa gjysma tjeter u munduan si luane ta justifikonin me shkaqe social-psikologjike-metempsikozike-flutraçangike.

 

Heretik, po kur sheh ne enderr cfare do ndodhe te nesermen, jam kurioze njeh ndonje teori?

Fee, ne fakt ky nuk eshte muhabet per tu bere midis ketyre komenteve pisanjose, por ty nuk kam çfare te bej, nuk mund ta prish dot, dhe nuk mund te shperfill.

Teori ka (e per çfar nuk ka teori?), por problemi i ketyre lloj teorishe, dmth te determinizmit profetik, bie ndesh me libero arbitrio, dmth nuk kemi liri, dmth jemi robote, dmth gje e padurueshme, e neveritshme.

Nga ana tjeter eshte e vertete profecia, por jo ne kuptimin e ngushte te fjales, robotesk, por si mundesi e dy zgjedhjeve, ne sensin e pergjithsuar: per mir apo per keq.

Po njesoj edhe ne rastin e endrrave qe kane nevoje per interpretim, sepse endrra qe dalin pike per pike i bie ti perkasin zones se probabilitetetit. Ne shikojme miliona endrra qe i harrojme, dhe kujtojme vetem ate qe "ka dale".

Per vete kam pasur endrra profetike (qe i kam kuptuar mbas pilafit), por asnjehere endrra qe me kane dale pike per pike. Psh humba sahatin ne enderr, dhe vertet e humba ne realitet te nesermen. Megjithse degjoj shpesh histori, ne pergjithsi gra, qe tregojne gjera te tilla. Jam i prirur te mos i besoj.

 

Flm smiley Ke te drejte, nuk eshte tema e duhur, por s'rrija dot pa pyetur ngaqe endrrat profetike me cudisin shume.

Ashtu eshte, teorite deterministe mohojne vullnetin e lire dhe e pengojne njeriun per te reflektuar mbi menyren se si rrjedh dhe degezohet jeta e tij. Profecite dhe endrrat profetike me teper i shoh si tregues te nje nderveprimi te vazhdueshem midis realitetit objektiv dhe nje realiteti (te perbere nga mendimet dhe ndjenjat) ne te cilin eventet permbushen pak me shpejt se sa te manifestohen ne boten materiale. Por gjithmone jam habitur nga endrrat, ndaj te cilave pergjithesisht qendroja indiferente, por qe gjithmone me kane dale te nesermen apo pas ca ditesh, dhe me kane detyruar te jem me e vemendshme ndaj tyre. Endrrat pike per pike i shikoj me rralle, por ato simboliket me ndodhin aq shpesh (pothuajse perdite) sa tani ia kam marre doren mire interpretimit (vetem atyre qe shoh vete, jo te te tjereve) dhe gjithmone e di se ku dhe si do dalin, sado mundohem t'i harroj (se jo gjithmone jane te kendshme).

Mund te vazhdoja me qef muhabetin sepse jam kurioz per endrrat qe te "kane dale", por tani perveç ambjentit, eshte problem edhe qe u be vone.

Ne pergjithsi duhet te kesh parasysh qe endrrat nuk jane vetem tonat (te subkonshit), por edhe ndikime nga bota tjeter. Raste banale, persone te dashur qe kane vdekur, por edhe te panjohur, te cilet kane nje vizion me te gjere se ty per boten dhe dine me teper per pozicionin qe kane. Ka edhe ndikime engjellore, gjithashtu edhe persone te njohur me fuqi jo te zakonshme shpirterore, dmth komunikim telepatik. Psh nje intrige e thurrur realisht kunder teje, qofte edhe si mendim, mund te komunikohet ne gjendje gjumi, dhe ja endrra e dale pike per pike. Keshtu eshte nje lemsh qe duhet zgjidhur fije per fije, nuk eshte vete veper e inkonshit.

Tani "naten" se u be vone, dhe vazhdo te jesh vajze e mire si gjithnje.

Pafsh endrra te bukura me flutra kraheshkruara qe fluturojne rreth e rrotull Bllokut. Eshte shons i modh.

 

 

Kush di te interpretoj endrra?

Tiku, por per fat te keq iku. Ka zevendesuar denjesisht Zeqo Pilafin.

E shef. Dhe e kisha kete parandjenje! smiley

smiley

Ju 25 vjecaret e atehershem, po te kishit kuptuar ndonje gje, s'do te kishit perfunduar ne ate pike sa t'ju sillte verdalle nje dava maloku e nje cope gjirokastriti. Po ca te kuptonit ju. Dhe ne shyqyr qe na sqaroi bota, televizioni e interneti, se te ishte per ju... juve po t'ju sillte deti ndonje qese patatinash, do te mblidheshit te gjithe ta analizonit si te kishte rene ndonje meteor me ilacin kunder kancerit. Ca te kuptonit ju te shkretet. Ju e hollonit koka kolen me uje dhe i mbanit camcakezat ne gota me uje per neser. Rrinit ne radhe si koqe kandari per te lene shtepite e breket te nje arixheshke si Sudja. As aq s'kuptonit.

 Dhe ne shyqyr qe na sqaroi bota, televizioni e interneti, se te ishte per ju...

Normal...normal. Ju te Shtepise se Femijes keni qene gjithmone pak me kopila se kalamojt e tjere 

Ja, e sheh. Ke kushedi sa vjet ne Amerike e s'e ke mesuar dot qe batutat me kategorite e njerezve qe jane jo te privilegjuar perdoren vetem nga te paqyteteruarit e trashe ose ne Ameriken e viteve 50. Po s'ke faj. Neve aq, dhe na i bene trute dhalle deri ne klase te pare me propagande. Imagjino juve. Vetem nje formatim truri ben derman. Dhe me thua qe keni kuptuar Berishen, Alian, Suden apo Xhaferrin smiley.

ore athere nuk kishte as liri te shprehuri as te menduarit,nashti qe ka liri shprehje mund te shiokjm se ça mendon tjeteri, psh idrizi smiley

me mire te limitohet e liria  e mendimit  !

Alt e me Alt ...Po te kjo e Andrit sikur nuk te del emri si Antikomunist i Oreve te para ! Flitet diku per nje moment-tum ku dikush kerkonte Alto ne hale per pardesy . Por nuk besoj te jesh ti Heroi se ke dhe Liri Mendimi pa jo per gje smiley 

Po me Leninin c'paten! smiley

E kapen duke shit shkrepse te pa rrezikshme, squfuri te Fabrikes " Llapshin" ...

 "E duam Shqiperine si gjithe Europa "

 Posi jo mer daj, duku i here nga java. 

Sapo te rrezojme komunizmin do te perfitojme nje plan marshall per shqiperine.per 5 vjet do te behemi si zvicra apo austria.

Jo ajo do ndodhte mbase te pranonim helmet. 

December 8th , Albanian Youth Day, James Douglas Morrison's Birthday, The date John Lennon passed away !!! Coincidence ??? I don't think so ...

Dokumentar nga Zone e ndaluar mbi ngjarjet e dhjetorit 1990.

zone e ndaluar paska bere nje udhetim deri ne havane per tu treguar njerezve se si kemi qene ne dikur nen komunizem.mire kane bere megjithate sikur eshte me lire te hapesh arkivat e filmit ne shqiperi se sa te shkosh deri ne fund te dynjase ...

Levizja Vari Leshin e Dhjetorit  te kuq apo blu apo verdhe apo mongol !!!!!

 

Më 8 dhjetor 1990, një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, banorë të qytetit “Studenti”, u bënë iniciatorë e protagonistë të kthesës së madhe historike: protestave paqësore që sollën rënien e komunizmit dhe lindjen e demokracisë. Dita e Rinisë Shqiptare, 8 Dhjetori, është shpallur nga Kuvendi i Shqipërisë si Dita Kombëtare e Rinisë, në kujtim të Lëvizjes Studentore të vitit 1990.

 

I nderuara/i Admin,

Kjo qe shkruar me siper eshte komplet kot sepse kam pasur fatin pjeserisht rastesisht qe ta ndjekt kete gjasme levizje qysh nga fillimi. dhe fillimi nuk ka qene me 8 dhjetor prandaj boll me keto genjeshtra mongoloide !!!!!!

Meqe ti ke patur rastin ta ndjekesh nga fillimi, pse nuk shkruan dicka si eshte e verteta?

Ej,po Mesila c'pati qe e kujtoi 8 dhjetorim me Edi Ramen?

Prite qe edoskllaveroristet te ndryshojne mendim dhe per Mesilen,do te thoje Xhibi. smiley

Do rrosh ma shume se une smiley

Dhe une ate po shifja.

Qyqja nane, Palma de Mesila me Edin e gjate  ?

Nejse, me kishin thene qe Mesila ishte vajze e levizur po se kisha besue

 Mjafton nje dalje nga rreshti dhe si ndryshon opinioni.Te majtet harruan agresivitetin verbal te Palma de Mesilles dhe e shikojne me nje sy me human, te djathtet jane hedhur ne ofensive duke e kryqezuar, ne mos tek plama, ne fb. Ne fakt gjesti i saj eshte krejt normal.I dha doren KM (jo ndonje gje tjeter) dhe ja plasi ne sy dhe kritiken per foton e enverit ne homazhet e 29 nentorit. veni , vidi , vici thote Mesila. Nje gjest pertej politikes percarese. Edhe 8 dhjetori duhej te ishte nje feste perbashkuese, feste e rinise dhe lirise.te dyja, dhe rinia dhe liria nuk jane prone e PD.Studentet e dhjetorit ishin pertej ndarjes qe pasoi levizjen e tyre.  Ne radhet e protagonisteve kishte nga ata qe moren drejtimin majtas dhe nga ata qe u pozicionuan djathtas. Edhe kjo do te ishte nje arsye me shume per ta festuar se bashku. Por PD e ka akaparuar dhe pronesuar ne stilin  e PPSH.

Ne eventin e organizuar nga PD , per here te pare SB nuk u ngjit ne podium si protagonist.Ishte diku midis miletit dhe dukej sikur festen e shikonte ne nje ekran qe nga pertejbota. Shpirti nje epoke qe po jep shpirt.

Historia nuk njeh " lenie" apo dorezim te pushtetit.Me e zbutura fjale do te ishte " dalja nga pushteti" ! Mirepo ne te vertete c' fare merite mund te quhej dalje, kur prej aty ...te perzene?Per njerin " ish" , ne rastin e tij, don te na binde se dalja ishte " guxim". Te gjithe e dime qe ate ..." e perzune"! Dhe kjo sigurisht eshte njesoj sikur te kishte dale vete.Ky, i " dituri", per gjithcka! Ama gjithkush e ka bindjen se diturine nuk mund ta zboshe kurre, per arresye se te te perzene do te thote qe te duhet te braktisesh nje post kunder deshires tende.Kurse dituria nuk e ndjen kurre kete nevoje, sepse dituria synon pikerisht ate qe synon edhe nevoja.
Le te beje si te doje, ai me lutje e kembenguljen ne forcen e te keqes, nuk i ndryshon dot dekretet e Perendise.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).