Qeveria shqiptare ka përfunduar negocimin me Fondin Monetar Ndërkombëtar dhe Bankën Botërore për kredinë që do të merret në mbështetje të buxhetit. Takimi përfundimtar u zhvillua në orët e paradites në ambientet e Ministrisë, ku të pranishëm përveç përfaqësuesve të FMN-së, kanë qenë Ministri i Financave, Shkëlqim Cani dhe guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani. 

Burime nga dikasteri i financave bëjnë të ditur se është arritur që të sigurohet një mbështetje financiare për një periudhë 3-vjeçare, me një total prej 1 miliard dollarë. Për vitin e ardhshëm, FMN dhe Banka Botërore do të lëvrojë deri në 350 milionë dollarë, ndërsa pjesa tjetër, do të jepet në periudhën e mbetur, nga 300 milionë dollarë çdo vit. 

Palët kanë rënë dakord edhe për kushtet e vendosura. Burimet e mësipërme bëjnë të ditur se FMN dhe Banka Botërore kërkuan që nga paketa fiskale të sigurohej një rritje e të ardhurave me 18 miliardë lekë. “Kushti i dytë kishte të bënte me shlyerjen e borxheve ndaj biznesit, dhe i treti, me mos krijimin serish të një situate të tillë me sipërmarrjen private”,- është shprehur Cani. 

Pas arritjes së marrëveshjes, pritet që sot në ora 18:00 shefi i misionit të FMN-së Nadeem Ilahi, ministrat Cani dhe Ahmetaj, si dhe Guvernatori Fullani të dalin në një konferencë të përbashkët për shtyp. 

136 Komente

Lajm i mire.

Ti do ti paguash keto o Komentues ??

Une o aga pe Mborje.

Kushtet nuk ja pelqeni FMN-se kapitaliste, po parate ja doni ama.

Ore nuk deshen me ia prish Sorosit, pa te ishte per keta... 

Gjithe bota vrapon ti largohet kredise nga FMN, ne e konsiderokemi sukses. Hajtmo, te shofim ca duan te bejne. 

Borxhi ndaj biznesit eshte 240 milion dollare. Perfshire tvsh papaguar etj, po keto jane diskutueshme e ndonje kontroll tatimor mund ti verifikoje. Per punet publike te papaguar thuhet 120 milion. Sipas teje, perse kerkojme 300 milion ne vit per 3 vite nga FMN?

p.s. per mua prezenca e FMN eshte pozitive.

Per mua jo. Dhe nderkohe borxhi qe biznesi i ka shtetit eshte akoma me i madh. 

Nejse, sot do marr nje kopje te buxhetit vete e te shoh numrat me syte e mi se raportimet e mediave me shume rremuje kane shkaktuar. 

ok, po pse keto shifra kaq te medha? investime publike? 

Nuk e di, prandaj te thashe qe du me e pa vete njehere buxhetin. 

 aha, ok smiley

qeveri e rigonit!

edhe dy muj jete ka, dhe lidh kontrata tre vjecare. psssss... sa kot.

Po Avokat Ngjela di gje per kete?

Na sqaron dot dikush si u krijuan keto borxhet ndaj bisnezit se ngelem tu degju perdite borxhe bisnezit borxhe bisnezit

Bej nje pune a nje sherbim e qeveria nuk paguante.

Merr ilace te skaduara e mos paguaj, merr uniforma per ushtrine e policine e mos paguaj etj etj..

Sipas llogarise tate i bi qe puntoret ne shqiperi te marrin nga 2000-3000 euro netto ne muaj !!!

Ca thu o trim?

Po pra ...e them kete sepse  borxhet  mund te jene jo pak por shume te kamuflume!

Nga te gjitha ato volume puna qe qeveria nuk i ka pagu biznesit duhet te jete sipas llogjikes shumica haku i punes dhe jo materiale e volume pune dytesore llogjikisht sic ndodh dhe ne perendim!

Sec kom nje dyshim qe kto bisnezet i kan kopsit shifrat sic kan dash. I kan trefishu kostot ne menyre fiktive. Ose mall skarco si thu ti. Ti bejn nje verifikim nje me nje mashtrusve

E ka dredh Cani, borxhet sdo paguhen me nje dore por ne 3 vjet.

Kjo eshte vetem si fatura. Pjesa tjeter do jete mbas verifikimit.

Ky buxhet me shume eshte i atakushem nga vete te majtet, persa i perket biznesit.

lajm i mire duket kshu, po sikur te na falnin keto para do ishte lajm i hatashem fare..smiley

Ajo do ishte hataja fare. Pse mos na i falin, ne te varfer jemi. Pastaj pse ja falen jugosllavise?

Lajmi eshte i mire se e keqja eshte kur ste jep njeri para borxh. Sa per te falur, sikur enderrat te ishin kuaj lypsaret do kavaleronin.

3 vjet frymemarrje per vendin versus 3 vjet shtrengim rripi per qytetaret. Avokat Ngjela cdo na thote tani per cupelinat?

Jane 1 miliard usd ne vit qe levizin ne duart e biznesit kete vit.

Rreth 700 milione investime e 300 milionet e borxhit.

Eshte lajm i mire, por Rama do ju taksoje roncem e sdo ngreje rroga per 3 vjet, nderkohe qe inflacioni do beje te veten. FMN nuk do te lere gjerat te behen pershesh e te shperdorohen, prandaj dembelet sun i dun te pa-aftet e FMNs.

Ti e njihke shume mire historine e FMN-se 

Te rane nervat ty mor karafil. Pa na ilumino pak se cte keqe do te kene Shqiptaret nga FMN sot, me 17 dhjetor 2013.

Tironco sot nuk i gje gjo por kur te filloij FMN ti bi me gershone investimeve publike, vallaj edhe shume mire nuk ka perte qene.

Dakort Roni prandaj them 3 vite frymemarrje versus 3 vite shtrengim rripi. une se di kush do bi nsum i pari. vendi apo populli. por kush eshte zgjidhja? Me forcat tona? 

E kuptoj qe qeveria nuk ka pas rruge tjeter pervecse me shku dhe u perplas te FMN. 

Remitancat jane pertoke. Dhe jane 14% e GDP, nuk jane pak. Se me cfare do mbushet boshlleku i remitancave nje zot e di. Nga ana tjeter dhe normale nuk ish qe 14% e GDP te mbulohej nga remitancat. U mesune keq shqiptaret. 

Po jo mo Ron se ka plot zgjidhje te brendshme. Keta i kane rene me shkurt se e dine qe barren nuk e mbajne vete dhe kaq. 

Kush jane zgjidhjet e mrenshme?

Pas 20 vjetesh ekonomi spekulative dhe informale ekonomia shqiptare eshte drejt nje kapitulli te ri, nje lloj "adjustment". Tashti adjustments jane gjithmone te dhimbshem por ne Shqiperi ka per te qene akoma me e dhimbshme pasi popullata nen 30 vjec ka mangesi ne arsim (te mos ngaterrohen copat e letres me arsimin) dhe ne profesionalizem. Kjo grupmoshe eshte brez i djegur, i afte per asgje. Rrol negativ ne ndertimin e kesaj paftesie kane luajtur dhe remitancat, te cilat nga nje ane kan qen shpetim per konsumin por nga ana tjeter kan sherbyer per te krijuar konsumatore dembel.

Per aq sa mund te shkruajme ketu, nje nga gabimet me te medhaja qe bejne shume njerez ne kriza te tilla eshte qe te interpretojne ciklet e biznesit si probleme strukturore. Para se te fillonte kriza e 2008 Shqiperia arriti rritje vjetore mbi 8%, e fryre nga investimet publike po aspak tregues i nje ekonomie qe po arrinte limitet e saj. 

Zgjidhjet si rrjedhoje rralle jane prej arsyeve strukturore po nga stimulimi i kerkeses se brendshme. Qeveria mund te vazhdonte fare mire me borxhin e brendshem, te anullonte tatimet qe i kane borxh te tjeret etj. Te FMN-ja shkohet kur ke borxh ne monedhe te huaj ose nuk merr dot ne monedhen tende. Asnjera prej ketyre nuk eshte rasti i jone. Nuk jemi Usa apo UK po as Ghane apo Zimbabwe. 

 

Kur ekonomia eshte ne prag falimenti, pak rendesi ka se nga u shkaktua, nga problemet strukturore apo nga keq-manaxhimi elitave.  Kriza e konsumatorit Shqiptar ka nje 3-4 vjet qe injorohet e une nuk e gjykoj dot mundesine qe ofroni ju me vazhdimesine e borxhit te brendshem. Personalisht e shof ekonomine shqiptare te deshtuar. Si fillim u ndoqen keshillat e FMN e u deshtua; patem fatin te kishim nje thesar rrjedhes nga emigrantet qe nuk u thith nga ekonomia e u humb edhe ajo mundesi kot. Cfare prodhohet sot ne Shqiperi? Ciklet e biznesit te cfare natyre jane? pastrim parash? megjithate ka shume mundesi qe ti te kesh te drejte e njerez si une nuk e shohin keshtu.

+100

Shqiperia nuk eshte afer asnje falimentimi. Borxhi publik eshte i ulet, perfshi ato borxhet ndaj biznesit per punet publike. Norma e interesit te bonove te thesarit eshte me e ulta historikisht. Inflacioni tek 2%. Eksportet jane rritur ndjeshem. Jane hapur plot biznese, jo vetem tregtare. Realiteti nuk eshte ai i Top Channel per te cilin, Shqiperia ka 4 vite buze gremines. 

 

Shqiptaret kane vite qe jane mesu keq, jetojne jeten virtuale tek peshku a ne facebook.

Po sikur qeveria Rama te kenaqi shume Salista  te bjere ne janar 2014, si do permiresohet jeta e Shqiptareve, (perjashto Lubonjen,Canin e fevziun)?

Rama ka vetem nje menyre te forcoje shtetin policor ndaj evazionit fiscal e kunder ekonomise gri, qe eshte gangrena e demokracise.

Ekonomia eshte produkt i drejtperdrejt i mardhenieve njerezore. Maredheniet njrezore nga ana tjeter jan produkt i drejperdrejt i vlerave kulturore. Problemi ne shqiperi eshte problem vlerash. Nuk e di a e ma men por para ca kohesh kur qe tema per mbylljen e lojrave te fatit pat ardh njoni ne peshk qe bote si specialist per minimizimin e rriskut ne bixhoz. Kish maru shkollen per ekonomi tjetri. Kur e pyta a e njef filon ekonomist mu pergjigj nuk e njof sepse shkollen e kom mor me mik. Tashti edhe ne perendim ka maskaralliqe por nuk ka njeri ne bote qe del e i prano maskaralliqet. Ne gjithe boten injoranca eshte nocion abstrakt, ne Shqiperi injoranca ecen me dy kome, ta bo me dore, te pershndet dhe te fton dhe per kafe. 

Shif icik kush do paguaj taksat e shtuara dhe e kupton. 

11 000 individ qe paguajne taksat ndershmerisht, por qe jane nje vrime ne uje per buxhetin e shtetit. Po nuk i ra informalitetit Rama, vitin e dyte nuk ka 300 milion. 

Kur do fillosh nje levizje popullore per qeverine qe e la keto 8 vjet ne borxh e te kerkosh transparence se si u akumulua borxhi i bizneseve nga Saluku e shpura e shpellareve? Te tuat jane ato para apo jo?

Shif per financat publike nuk po vazhdoj se qekur e quan FMN si borxh anti dembel duket sa merr vesh. 

Po levizje popullore mos me kerko mua para se ti kerkosh qeverise llogari. Ata ka votu populli jo mua. PS qe ca nuk tha per borxhin e larte shkon e rrit me 10% per nje vit. Dakord nuk eshte problem i madh nese e kupto qe nuk eshte fare si borxhi i nje familje, po per ca dreqin ankoheshin me perpara? 

Po pra qeverise qe te futi ne borxhe e jo asaj te pakten po mundohet te paguje borxhet e meparshme.

Po te dha doreheqje Rama kujt do i kerkosh llogari ti per borxhet e Saalukut, Rames?

E di si e shof kete meselene e dembelizmit une: Shqiptaret i thone Rames ne te dhame voten e sna intereson si jan gjonat,  ti ke per detyre me na cu nselamet. Nuk dum me ja dit ne mor jahu. Ene Rama mbasi ti vere ca gjone ne vije neser mund te thote, Daku kaq fuqi kisha, merre prap.

FMN historikisht i ve ne shina elitat lokale pseudonacionaliste prandaj edhe urrehet nga elitat. Po me thuj nje gjo kush eshte me e urryer dhe demshme per Shqiptaret, Klani Frangaj patriot apo teknicienet e pashpirte te FMN?

Mund te kete edhe pranvera anti-FMN, pse jo? Elitat lokale ne Shqiperi kane qene me bastarde se te huajt, ene Saluku me mu bie dakort ne kete pike.

E di qe eshte humbje kohe se ti flet vetem kodra mbas bregut po po ta bej dhe nje pyetje: pse mendon se borxhi publik eshte problem, e aq me teper zgjidhja e ketij problemi eshte me shume borxh nga qeveria e re? Nese mendon se Saluku paska bo namin me borxhin ti duhet te jesh komplet kundra rritjes shume here me te madhe qe po i bejne keta. 

Endrito,

Keshtu eshte kur likuiditetit i vune tape. Apo jo? Kundra taksave po, kundra borxhit po... per ca lesh jeni po?

Nese je i versionit te miremenaxhimit, je tu tall menderen, se dihet qe rrezultatet e miremenaxhimit jane te vonuara dhe nuk te ndihmojne absolutisht ne kete situata asfiksie qe e ka lene Saliu vendin. Miremenaxhimi e formalizimi do japin frytet me vone, por tani tani, nuk ka rruge tjeter, apo jo?

Une kundra borxhit? Jo mer daj, une jam hardcore keynesian, dhe jam pro dhe ca levizjeve me radikale.  Jam kundra borxhit ndaj FMN-se me kushtet qe te vendosin ata, per me teper qe do e paguaj une e jo Tacrat e Kocot e ketij vendi. 

O me hongert mortja mu qe bijte e Shqipes, qylaxhinjte e komunitetit nderkombetar keto 23 vjet mu poqen e mu shnderrun Hardcore Keynesian. Po ikni ore se Majlinda Bregun e kap me shpulla burri nshpi se ska luftu si duhet taksat e Rames e do i sjelli me pak pare nshtepi.

Quhet o Endrit.

Borxhi publik paguhet per te gjalleruar firmat e biznesit lokal qe po rrijne me syte nga qielli se kur do vijne parate se jane tu falimentu. Rama keto firma ka ne mend te taksoj keto 3 vjet se rrogat e ojq ve svlejne per gjo. Tani ti mund te me thush, po sma the,  se keto firma pasi paguhen perseri mbyllin aktivitetet a levizin ne ndonje shtet tjeter e Rama mbetet me gisht ne goje se ska ke takso.

Te shohim por ata presorat e tu qe bojne kompetenta e perserisin si papagalle extraktet e librave jane te indoktrinuar si komunistet dikur. Kelysha te FMN e elitave deshtake lokale jane, pavaresisht se bojne si te ronde. 

Borxhi per punet publike eshte te 120 milion, nderkohe qe ne po kerkojme 300 milion ne vit per tre vite

Po nuk i ra informalitetit Rama, vitin e dyte nuk ka 300 milion.

+1  Une e kam thene dhe me perpara: mund te jene ligjet me te mira qe ekzistojne, po nese nuk zbatohen, jane te shumezuar me 0.

Kur do fillosh nje levizje popullore per qeverine qe e la keto 8 vjet ne borxh e te kerkosh transparence se si u akumulua borxhi i bizneseve nga Saluku e shpura e shpellareve?

Populli e filloi levizjen me 23 Qershor. Tani eshte ne doren e qeverise te beje transparencen. Gjithashtu mos harro qe arsyeja e nje nga "levizjeve popullore" qe solli 4 te vrare eshte sot ne krye te shtetit.

Populli rrezoi diktaturen gjembi ne 23 qershor, tani eshte koha e punes dhe gjenialitetit per te dale nga kriza. Qeveria eshte pergjegjese per puthuajse cdo gje, dhe une e fajesoj ne deshtim per pothuajse cdo gje, po ashtu si ju per mekatet e saja e jo te tjereve.

ca u bo me ato te dhenat te tatimet qe u zhduken? ca te bo gjenialiteti i tepert.

thuhet qe osht rrene, meqe u interesove.

ueee sa gjeniale

Ne veprat e sh Enver lexojme se " FMN pregatit kunderrevolucionet "smiley

Pensionistet do indeksohen. Mjeket, infermejeret, policet jane tashme me rritje rroge.

Per vitin e pare. Historia eshte me e thjeshte. Per te dytin e mbrapa te shofim cfare do behet.

Te dytin po u perdrodh Rama, FMN ngrin fondet. Do jete ne gjendje Rama te taksoje 18 miliard sa kerkon FMN?harro pastaj te tretin. Dembelet se dun FMN se paraja ka kushte, dembeli e do qyl, nga qielli arren, edhe te qerume.

Vitin e pare them qe i mbledh, pra do jene tek kufujte qe do i pranoje FMN.

Pra 60 milione i marrin nga tatim fitimi i rritur qe deri tani kjo shtesa shkonte ne duar te tjera deri ne masen 25%. Investimet publike do behen ne ato pune ku kane punuar bizneset qe kane financu PD-ne nga te njejtat firma rrezik. Imagjinoje vete cfare eshte bere.

Nje gjys llogarie : 10 % pagunte ai qe fitonte tenderin dhe 40 % e vleres se TVSH qe kthejej e merrte ne dore djali i Ali Spahise, atij antikomunistiti nga Shkodra. smiley

Nuk eshte dhjame pleshti e kam fjalen nese duan. Puna eshte se ka 23 vjet qe thuhen te njejtat gjera e nuk beson me njeri.

Shteti ra!

FMN kish vu si kusht dhe demshperblimin e pronarevete te kompleksit Jon. 

Rama kish qesh.

Ja keshtu urte e bute behen gjerat e mira se Vucidolsi i zuri per zhelesh keta te FMN

Rono,

Ku i ka zyrat kjo FMN-ja? Ti coj atje kamionat. Si bashkpuntore te komunisteve qe jane, e meritojne!!!!!! Pyti Forcat per Lirine e Shqiperire, ose shkurt Forcat e LESH-it a jane dakord?

Bame akoma nuk i kan mor kamionat???

Tu i honger ndryshku, e tu i gri kripa... smiley Thuji xhaegles ti qendise ndonje konge Forcave te LESH-it, ta kthejne dhimjen ne force!!!

19.99 $ per oren e pare. prorated. per me shum pysni tek home depot lokal.

juaji,

U-Haul.

Qeveria "e majte" ben marreveshje me FMN-ne, dhe "te majtet" e tjere gezohen e duartrokasin. Only in Albania.

Gjembi,

Duheshin bo sekuestrime, po cti besh, dilni kundra ju te djathtet... Per hir te stabilitetit, nje sy qorr e nje vesh shurdh...

U be nje sekuestrim o'Bama: nuk e pe spektaklin te Shtunen tek Uji i Ftohte?

Te behen sekuestrime (te bazuara e te vertetuara kopsitura ne ligj) per kedo qe vertetohet qe i ka vene ne menyre ilegale.

Gjembo,

Ai nuk ish sekuestrim, ai ish pastrim. Ata duhet te paguajne edhe gjoben edhe shpenzimet qe mbarti shteti per ta pastru.

o'bama: ku lidhja me ate qe thashe per FMN-ne?

mu me pyt? ti e solle si shembull...

O mik, ti fillove me "sekuestrime". Ku lidhja e sekuestrimeve me ate qe thashe une?

O shoqe, ti fole per politikat e te majtes; per ato fola dhe une... Nuk ka lezet me u shpjegu 10 here, ncuk fani...

Ai nuk ish sekuestrim, ai ish pastrim

ne qiell te revolucionit me re dhe suferine

duke shemb kompleksin korrupsion & mashtrim

Edi Rama nenshkroi stuhine,

jipu armik, dh shtriu, hesht

sepse kur je nje dhe rendesi po pate

as trungun 5 pellembesh s'rrezon dot,

as nje plesht,

dhe jo me nje kompleks korruptiv

me 10 kate...

e kish pritur Joni kete dite

e kish nxjerre ate llokum dinamit

nga me e madhja thellesi,

me e thella madheshti,

dhe as per mua,

e as per ti,

por per gjithe Shqiperi!

 

smiley  (sinqerisht)

Only in Chapter 11, Gjembi.

I mbyturi kapet tek fija e barit, e sa per te djathte e te majte ne Shqiperi pres te lindin e jo te Rilindin.

Chapter 11? Ka shpallur falimentim keshtu Shqiperia dhe s'e kemi marre vesh?

dear god,

erdhen prape kohrat e FëMëNësë, si athere kur rrogat na i pagunin ata smiley

mos me ta pre menja, prape tu ec me paterica, smsum me lidh ushkuret tone 25 vjet.

po ca t'boje dhe Qeveria. Osh bo keq me marre borxh

ec ere mos m'trego Mudin mu !

- smiley Tha mbreme Ben Ahmetaj.

 

smiley  Seriozisht e ke?

Nuk ke pare gje akoma .Tani fillojne Gjyqet per Demshperblim ose Mashtrim te ish Pronareve te Pallatiti Dhe kur ben Gjyq Shteti nuk eshte si Individi , qe fiton vetem te Drejten dhe kenoqet .

Shteti do dhe ca Verdhushka pervec Moralit si psh ...shpenzimet per prishjen .

Kush tha qe nuk do mbushet arka nga Sekuestrimet ! Akoma nuk ka vendim Gjykate per Imamin . Akoma nuk eshte arrestuar i biri Sheqeres dhe Familja e tij Biologjike e Politike .Ma kadale . Akoma nuk jane bere nderhyrje ne Pallatet e Paligjeshme per ti futur ne Sistem .

Akoma nuk kini pare Gje ...... tha smiley

Kini pare vetem te Ligjshmen me FMN dhe Jo te gjithe te Ligjshmen per parate e Vjedhura nga Babasqapi me 40 Hajdutet . 200 miljon euro eshte vetem nje Rruge e Lulit smiley

Idriz dhe rruga nuk ka perfunduar akoma.

 Pa pike turpi Bode dhe zv i tij mbrem pyesnin:ku i keni leket per investime te reja. Harruan borxhet e papaguara dhe rruget e paperfunduara.

sikur ishte dhe nje ish minister ekonomie qe bote ekspertin e vetes se vet.

Po a ka turp me te modh qe del sot PD dhe organizon tryeze te rrumbullaket me biznesin per te marr vesh se cfare hallesh kane, nderkohe qe po te njejtit biznes nuk ja shlyen kurre 500 milion euro borxhe.

 

Po me po aty mbahu ti se nuk ja shleu , kur ta merrni vesh ju si eshte puna ............

Po ku kane fytyre PDistat, sot e more vesh ti?

Rama do bente budallikun me te modh tua paguante me nje dore borxhet bizenseve. Te kerkoje Luli zgjedhje te parakohshme e tua paguj ai, pse se bo? Ndoshta Shqiptareve u kane ardhur mendte e sjellin shpellarin prape ne pushtet.

Rono: http://youtu.be/yof788cEadM

s'ka nevoje per teorina dhe financa.

shife-shife si ia kan qire nenen atij veni. me themel. smiley  s'ka fmn qe rregullo kte o Ron!!!

ho mo ne ti , se shkon i gerrmon kto me zell te madh

smiley

Nuk jane shqiptare mer ti, jan rumun!

Borxhin mos e rrit, taksa mos me merr, rrogen ma rrit thojn. Mire po si tja bej se lek ska, ke nej menyre ti qe jep ter kto mend? Jo skam. Epo ik e kiu pra. 

Koko kane rone remitancat, skane besim mo robt me cu lek ne shqipni.

Robt conin para 15 vjetesh, kur ne shqiperi shtyhej muaji me 60 dollare. Tani me 60 dollare s'paguhen dot as dritat.

 Diabolike kjo strategjia e malokut per renditjen e Shqiperise "e dyta, pas Gjermanise" permes rritjes se borxhit dhe akumulimit te faturave te papaguara biznesit. Plus informaliteti dhe evazioni fiskal qe kane lulezuar rendshem ne tete vite. Po perseritet cikli i Shqiperise si nxenes e zellshme e FMN-se. ! Rruge tjeter s'ka.

ka dhe i rruge te mesme, po nuk dune me prish status-koqen...

 Kjo e sekuestrimeve dhe tatimit te jashtezakonshem mbi fitimet e korrupsionit? hehe duhet me cue partizanin Meke ne Pallatin e Brigadave pastaj.

100 melon dollare jane pasuri e patundshme ne Washington, Boston e NY (dhe vetem kaq di une) lehtesisht e verifikueshme... ka ene ligj kenej per larje paresh...

Gjif gjif adresat listohen me nje 8.5 x 11...

Pranej me vje cudi, qe gjer sot, nuk e kane marre akoma aprovimin e Xhibit...

Po si shume jane. Sa do shkoje borxhi, 100%? Me ate qe beri Sala... te lere pa paguar me qindra miliona dollare... pff. Qeveri legenesh. Kujtojne se fshihet dielli me shoshe.

Eshte shume shqetesues cinizmi dhe skepticizmi qe juve shprehni ndaj ekspertizes makroekonomike te Tironcit te Lebetit dhe Idrizit.

Mund te mos jeni dakort me pikpamjet e tyre politike, por jo ama te mundoheni te denigroni cka ata thone per politikat monetare te FMN dhe ndikimin e tyre tek vendet ne zhvillim.

 

Xhibo,

Pritet aprovimi yt per ket... hudhi i sy gjer para 28-tes...

Burimet diplomatike te gazetes Dita thane se kushti i pare i FMN-se ishte backup-i i serverit te borxhit. Rama i kishte thene atyre te FMN-se qe keto gjera duhen diskutuar me publikun njehere, qe mos ndodhe e njejta fiasko si me armet kimike.

Keshtu qe une do prononcohem pasi publiku te jete shprehur; duhen rrespektuar 1 milion shuplakat e sovranit!

beje zemren gur; per te miren e Shqiperise...

e aprovoj xhibi???

veshtire....

Xhibi, marr guximin te them se FMN shpesh kundershtohet edhe nga te majtet edhe nga te djathtet, por per motive te ndryshme. E keqja eshte kur Shqipet personalizojne burimet e ndihmave me Emrin e Kryeministrit, flm, per mirekuptimin

Backup...smiley

Cfare ke ti ?U preke per seskteorite ? Une ti perkara nuk ti shava . Shko diskuto atje ku terhiqet mendimi mases se ketu je larg Qeshtjeve qe shtjellohen me Legene .

Po nejse mo hajt ta pranojme. FMN si duket u ka thene Braktisni Qverin e UTURAKEVE ....

Tani cfare te bejne keta qe erdhen ..pa 10 re , te rrine ? Moren Legene po FMN u tha qe "kini Halete qe u kishim lene ".Shkun i hapen kapaket smiley ..dhe IKEN me vrap nga era e Qelbur Basqap i ngordhur ....edhe  Pastroni Halet ..tha FMN . Deri atehere perdorni legene , keni keta Filosofet ekonomike me remitancasmiley me nje me nje po e kane nje .... Y  ne fund .

Shtet Legenesh . Shteti Ra !

Ti me duket u bere pjese e masave Oidrizio smiley

Pjese e masave dhe e paformuar ....do thonte Gjibi smiley .Nuk a sekret . Sekret ishte vetem per Gjembin smiley

Wow! Nuk e prisja elitizmin prej teje Idriz.

Nuk keni pa gjo akoma ..... tha . Foli Gjibarkives dhe Gjembi do habitiset me shume smiley

Who needs Theater of the Absurd when one has PPU? Beckett's got nothing on drizi!

Pak me shume respekt per vlerat e Vleres:

Dhe keshtu do te ndodhe perderisa kjo e ashtuquajtura FMN te kete perfunduar misionin e GRYKESISE dhe BABEZISE te "experteve" te saje propogandistik , te ndare e Perkrahur nga servilet tane me PUSHTET !

Nuk ndryshon gje Gjib . Ka te beje me Servilet dhe jo Bashkepunetoret . Ka te beje me Qeverine e Babasqapit dhe jo te Sotmen . FMN u kishte NDALUAR Vjedhjen sipas artikullit 4 te Bidese smiley

Dhe mos ki piken e Dyshimit qe jane "eksperte " si perfaqesues te Babezise e Vjedhjes !! Por Basqapi nuk donte me ta Kontrollonin ! Donte ti hante nga 2 i Qin Meleone evro , me nje cap te Luldashkurbanit te Bashkise .

Cfare te keqFmn  tingelloj nga xhibarkiva ?

smiley

dhe e paska nxi mire vlera

U be nje sekuestrim o'Bama: nuk e pe spektaklin te Shtunen tek Uji i Ftohte?

Te behen sekuestrime (te bazuara e te vertetuara kopsitura ne ligj) smiley per kedo qe vertetohet qe i ka vene ne menyre ilegale...

O te dhjefsha FMN .Po ju keni konsulent pa pare tek PPU smiley Biles edhe me frazeologji letrare buze Detit Jon si rrallek-ush , biles as Poeti Kombetar nuk i kendoi ! ..spektakel ...smiley

O Gjemb po edhe poshte Gjibit do vish ? Paske qene e pangopur !!!!! Allah..... allah !

Te kemi ty ne para-roje o Vlere. Dmth ti para xhibit, xhibi te rri ty nga mbrapa. smiley

Treshe behej fjale atje si problem dhe thyerje perfundimtare e konceptit patrarkalte FMN -se ....E paske kape smiley

Faleminderit Azerbajxhan!

20 vjecaret  qe punojne per baba dovletin ndoshta e dine se ky borxh eshte nje shume e madhe qe nje dite duhet paguar..

Ti je xheloz qe s'je 20 vjecar apo qe s'punon per baba dovletin? smiley

neithersmiley

Holikrap! Ku shkoi mbeshtetja ne forcat tona me ?

Keto te Big Brotherit te gjithe tu arrit marveshje.

Bobo, nje miliard dollaro rrush e kumbulla, apo si i thone me te rejat, rigon. Thone qe eshte antioksidant i shkelqyer. 

Kemi harru me bo at llogarine qi e boshim ne te shkuarren; sa i bi borgji per kok.

Hesapi s'behet me per koke, por per shuplaka. 

.pak me shkoqur Fiqo djali,  per ke koke e kishe llafin me larte ...

Po ja psh per te pres e kutumit: 2 miljard leka me pak ne buxhet plus i ka rrit akcizen e benxines 

Jallah bre i fiqirishem, memorje elefanti paske smiley

Milionedollarepershuplaka: Njesia matese e shendetit te ekonomise nga sot e tutje. Flm shuplakat, dhe Tirona!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).