Sërish protesta në minierën e Bulqizës. Rreth 60 minatorë të zonës D kanë nisur të hënën një grevë urie, duke kërkuar rifillimin e punës në këtë galeri. Mësohet se minatorët kanë tentuar të nisin punën mëngjesin e sotëm, por janë ndaluar nga policia private. Ata kanë hyrë me forcë në ambientet e gardërobës, në hyrje të minierës, duke kërcënuar se do të qëndrojnë atje deri kur të lejohen të rifillojnë punën. Minatorët thonë se nuk e dinë arsyen përse policia private nuk i lejoi të futeshin në galeri. Prej kohësh institucionet shtetërore kanë deklaruar se zona D nuk plotëson kushtet teknike, ndërkohë që disa herë ka ndodhur aksidente me pasojë vdekjen e minatorëve.

46 Komente

Greve ndaj kujt ? Proteste ndaj kujt e per cfare?

Greve urie se duan te punojne ne kushte te pasigurta? Vertet ?

Po ata te Bellair-it kur po futen ne greve?

Popull, shikoni si i keni kontratat me punedhenesit! Ndalimi i punes nuk vjen nga shkaqe madhore qe firma te mos mbaje pergjegjesi. Hajdeni tek TEG-u e bllokoni hyrjen e tij dhe ate shkerdhaten qe ju detyron te rrezikoni te lini femijet rrugeve kapeni prej bolesh e jepjani ne dore.

per mua bulqiza duhej te ishte e lare ne ar, por fatkeqesisht eshet me keq se cdo cep tjeter is hqiperise. varferi ekstreme. te dhjefsha kongon

Si ndaj kujt ? Ndaj nje realiteti te dhimshem...!

Gjithsesi dolen nga greva ndaj realitetit te dhimbshem...

Na esht ber greva urise sport kombetar me duket.  Si mundja apo peshengritja. 

Ta shtroj dreken te keqen mami

po, dua tave kosi

po une kam bere byrek..

dua tave kosi tave kosi se u futa ne greve urie

 

shkalla e fundit e dekompozimit te nje gjendjeje te kalbur. kesisoji as nuk trishtohesh dot. edhe kur te hiqet e drejta me u trishtu, kjo dmth qe ka ardh koha me i bo naften ose kromin kti planeti. 

jena shumu shum. ka pas te drejt malthus.

ka pas te drejt malthus.

Eh mor zoteri, mbete idhtare i pseudo-ekonomisteve!

 

 

Rono, ta  ka thon njoni, " mos kujto se nuk  kuptohesh,  ...ke na e hidhnje llafin !

Ketu te jap te drejte Emigranto. 

Nena te moshuara qe nuk kane nje cati mbi koke, invalide qe u mohohet e vetmja e ardhur qe eshte pagesa mujore, dhe tani njerez qe zgjedhjen me te leversiseshme ne jete kane te rrine pa ngrene. Ca borxhi i paskerkishin pas ksaj qeverie keto njerez? Kush kerce Naplonin?

Taksa e xhelepe ska

eshte poplli fukara

 

 

ca ti bo qeveria shkret popullit qe spagu taksa. Ne edhe e dim qe jemi te varfer dhe bejm kerkesa shtetit perdit a thu se jetojm ne suedi. 

 

Nuk na ben nder as ne as atyre nenave te perlotura, as atyre qe mbyllen syte pergjithmone ne rruge, as atyre minatoreve qe nga deshperimi hidhen ne greve urie, as invalideve qe skane asnje te ardhur pervec pageses mujore, te justifikojme qeverine qe ka pergjgjesine per te mos lejuar qe keto te ndodhin ne jetet e cdonjerit, qeverine qe me vullnerin e saj te plote premtoi nje jete me te mire  per kedo por sidomos per keto kategori njerezish qe vuajne  ne menyre direkte neglizhencen e saj.

Mire ke bo admin, po nuk merret vesh si, qysh e tek...

 

Ne ate vend nuk ka me vlere njeriu ...jane katandis ata te shkrete ne gure shahu ...tamam si skllever....sepse politika - Ram - Gjinkur nuk ka piken e idese dhe strategjise se si ti punesoj ata njerez ( lere me deshiren !!!!)

Keto grevat e urise jane bere qesharake.

Jo vetem grevat por e gjithe strategjia e politikes shqiptare per te ndaluar kete gjakpirje antishqiptare !!!

shanit Berishen, se kishte dhene 1000 licenca per shfrytezim kromi ne Bulqize, sa e kishin bere site siperfaqen.. kjo ishte strategji, mbajini neper galeri e mos i lini te dalin, vec te vdekur ... perndryshe instrumentalizohen si sindikatat nen kontrollin e Al-capones, kujtoni se fundmi greven e sajdisur nga Ilir Meta per t'i marre licencen dhe minierat ACR 

eeeee sikur i mori ai konia i Berishes, ai elektroshtepiaku...

Dmth qe ta marrim vesh ne te tjeret: Qeveria ka pezulluar punen per kushte jo te mira sigurie dhe minatoret po bejne greve kundra qeverise qe te lejohen te punojne ne galerite e pasigurta?

Top Channel s'e pa shume te rendesishme ta shpjegonte situaten se kishte frike se mos shpjegimet ja bejne pis breshkat rilindase kryeministrit. 

Idea ka nje artikull me te zgjeruar, dhe Shqiptarja ka ca citate nga minatoret ne greve. 

Nuk jane kaq te thjeshta gjerat, mos i shiko me syrin e gjerave n'Amerike. Ata bejne greve se duan te punojne. Privati i ka 10re keta dhe situaten e tyre, ok, po shteti ka ndonje mundesi a detyrim nderhyrje kur privati s'i zbaton kontratat e kushtet, aq me teper kur behet fjale per sektore pune si minierat, apo mjaftohet duke i lene keta fakiret pa pune?

Gjithsesi, disa burime diplomatike i kane thene Thanos se fajin e ka Saliu. Pritet nderkohe nje prononcim urgjent nga Spiropali...

Ohu, kur thoshja une qe mbase problemi me keto minierat eshte qe nuk kane sesi te operohen ne nje menyre te sigurte pasi shanci eshte qe nuk jane aq fitimprurese, dikush tek peshku me tregonte se kushtonte nje kile krome e ka shumezonte me sa nxirrej... ok u dorezova ate kohe... por tani me duket sikur kisha te drejte.

Jo se argumentoj ketu qe keto te hapen, thjesht qe keto jane pyetje shume te veshtira se aq sa mendojne disa ketu...

jo mujo, prap gabim je.

Per cfare eshte gabim? Se nuk e thote vec mujo ate, po edhe inxhinjere gjeologjie e minjerash qe kosto e mineralit tone eshte me e madhe sepse sepse % e mineralit eshte me e ulet se vende te tjera qe prodhojne krom, si dhe vendet e tjera e nxjerrin me volum me te madh = kosto me te ulet. Urdhero ne Arizona., psh.

Atehre Gjembi sipas teje dhe Muhos.. Nuk na lypsen PUNETORE por SKLLEVER , qe po u deshi ketyre "Biznesmeneve"smiley i paguajne . po su deshi , nuk i paguajne. Sigurime shoqerore e me the te thashe harroji.

Edhe po ngelen ne galeri me ndonje shkemb mbi koke ciqitemen. skllever jane.

Me cfare e pe kete konkluzion ne ate qe shkruajta une, me ate me xham apo pa xham? Ti duhet ta dish se c'do te thote feasibility.

 Gjembo.. Miniera e Bulqizes nga nje kompani qe ishte (shteterore) u nda ne galeri galeri.. Nga ana ime kesaj i thone  "Prish Hambare e bej kanace". 

 Gjembo. feasibility behet (eshte i detyrueshem madje ) te behet i njohur PARA  se te neneshkruash kontraten. Qe te dish se c'po ble jo per gje.

 Injoranca nuk i shfajson keta "biznesmen" nga detyrimet kontraktuale apo jo Gjembo, Megjithese personalisht mendoj qe jane edhe Kriminele pervecse Injorante.

 

Ja u bote dy qe jeni gabim. Lumenjte e lekeve qe rrjedhin nga mineralet Shqiptare jane te gjere te thelle e te rrembyeshem.

Ke ndonje argument o Bama... apo keshtu kot... se tani ka ngencur vetem dy mundesi racionale.

1) Keto minierat mund te punojne vetem me standarde te uleta.

2) Posturing, mund te punojne dhe me standarde te larte por qeveria me biznesin i kane treguar armen njeri tjetrit e presin kush do ta uli i pari...

Mbase eshte e dyta, por si % nuk duket mundesi e madhe.

Eh. Inxhojini grevat çunagoca se do vij dita kur sdo kete mo as nga keto

Nuk do te paguajne Pjer.. Jane e njeta rrace "biznesmenesh" si ata te Bel Air -it 

Nuk dine/duan te punojne  por vetem te VJEDHIN/VRASIN/ZHVASIN. 

galile, po edhe ne bote, shoqerite e fluturimit kombetare, marrin subvencionim pasiv, se sjellin turiste te shumte, krijojne xhiro te madhe ne disa sektore, ndersa ti thua vjedhin. Une nuk i njof keta te Belle Air-it, por nuk me mbushet mendja se keta kane vjedhur arken e shtetit. Edhe nese i jane shmangur taksave, i vihet nje gjobe dhe lihet te punoje, siç ndodh kudo ne bote. Pse ne Shqiperi ndodh e kunderta qe ndodh ne bote. Mua me duket se diçka qe nuk shkon, ekziston aty. Jo me kot te huajt, bejne çudi me shqiptaret dhe Shqiperine aty. 

Po cfare gjobe Pjer.. Atyre ju dha mundesia (pa gjobe fare) te qendronin ne biznes dhe te pagonin detyrimet e prapambetura.

 Vetem 10 dollareshi Takse hyrje ne Shqiperi per shtetasit jo shqiptar qe ishte mbledhur nga kjo kompani (per llogari te shtetit )  dhe nuk i ishte/eshte dorzuar shtetit eshte rreth 5 milion euro..e kjo Pjer nuk eshte mos pagim taksash por Vjedhje.

 

Une nuk e di seç bisedime jane bere ndermjet perfaqesuesve te qeverise dhe BelleAirit, por nese eshte keshtu, a nuk mund te gjindej nje emerues i perbashket, pra te paguanin ate taksen e prapambetur ne masen 50% (megjithse thuhej se ajo takse 10 dollar per peson, ishte abroguar nga vete qeveria e meparshme) , dhe aktiviteti i fluturimeve te mos cenohej, se cenoheshin interesat e konsumatorit. 

E para: ate taksen prej 10 dollaresh -eshte takse e Qeverise shqiptare per shtetasit jo shqiptare qe hyjne ne shqiperi. dhe jo per Bel Air ,

 E dyta : Bel Air i kishte Borxhe edhe Airoportit Nene Tereza si edhe Aeroporteve te Tjera ne Europoe.

E treta: Qeveria (sipas saje)  ka qene shuuuume fleksible per te mbajtur Bel-Air ne Biznes ,por ka qene kjo e fundit qe nuk ka pranuar dhe shaplli falimentimi (pasi kishte fshehur avionet e saje) 

 

Po nese u kishte borxh aeroporteve, lind pyetja se sa % e kane taksuar ato kete firme, se ne pergjithesi firma te tilla (siç eshte Ryanair, JetairFly, Swizair, etj) taksohen 5-10-15 euro per pasagjer. 

Eshte per tu admiruar rritja e sensiblizimit shoqeror ne fare pak kohe per kete situate tejet te veshtire qe po kalon kjo kategori duarartesh por qe eshte mjaft e neglizhuar nga qeveria e saj ne keto momente. Duke shprehur simpatine me te thelle per punen fisnike te tyre le te urojme qe kjo sakrifice sublime te arrije te sensibilizoje dhe qeverine e ahengjeve dhe zyrave te rimodeluara per permbushjen e detyrave dhe detyrimeve.

 

Qeveria Qe ishte ne fakte (ndjese paste , Ptu) Ne fakt   e kishte nen kontroll kete situaten e minatoreve. dhe nuk mban fare po fare pergjegjsi per gjendjen ne te cilen punojne minatoret sote.....sa u vrane sa gjate kohes se doktorr adhamudhit ? . 10-15 minatore c'do vit..

 ehhhh u  te shkuara te haruara thone..smiley

Ti kishin mbush me arm kimike ato minierat smiley

Rono mos me thuj qe nuk ta pershkroi trupin nje ndjenje deja vu-je. When have we seen this movie before???

Ça u bo?

..ja do dalin se s'kane ç'bojne... do shkoje Damjani dhe do tu thote qe ditet pa pune jane 80% dhe do ti paguj firma.... ja kaq, se per kaq kan nevoje ata barkthatet e shkrete, qe e kane te vetmin mjet jetese, ket minieren....

Une mendoj se ka ardhur koha qe per situaten e minatoreve te merret seriozish qeverria.Nuk mu d te injorohen ata njerez te sajrificave te medhaja dhe te agesave simbolike, krahesuar me sa bejne.
Mund tu deklaroj se "si antar i ppu" kam ndikuar te jepet rroga shtreses qe jetojne me ndihmen seciale masakruar prej qeverise qafethyerit dhe kriminelit antar te Agimit te Arte Spiro Ksera.Jam revoltuar kur kam degjuar ministrin Veliaj se paret e atyre te mjereve , disa mujaj rreshr pa marre paret, u " premtohej ....se tu jepeshin ...ne janar.?..!!!
Dhe ne rastin e minatireve te Bulqizes qeverria duhet te veje prane tyre dge tu zgjidhe hallin! Pa asnje vonese!

...hera pare qe degjoj greve per te fillu pune me zore ne nje vend qe ka rrezik...
Kjo qeveria nuk dihet nga tja filloj perpara, se cdo teme eshte me e rendesishmja, cdo situate me kritikja, cdo sektor eshte ne limitet e imagjinates.....edhe kta vijne te cajne trapin me adhurimin e verber ndaj PD-s.....ja pra ca la pas qeveria e meparshme...la rob qe fuajne per buken e gojes dhe te deshperuar deri ne kete pike.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).