Deputetët e rinj të PD-së, Eduard Selami, Halim Kosova, Keltis Kruja, Jorida Tabaku, Voltana Ademi, Astrit Veliaj, që, për fatin e tyre të keq, nuk e provuan dot shijen e pushtetit, por si duket të kënaqur edhe me kaq, kanë ftuar në një drekë mirënjohjeje ish-kryetarin e Partisë Demokratike, Sali Berisha. Dreka u shtrua  në një nga lokalet në periferi të Tiranës, pranë Pallatit të Brigadave.  Ka qenë aty edhe kryetari i grupit parlamentar demokrat, Edi Paloka. Lajmin e ka bërë publik vetë ish-kryeministri, Sali Berisha, i cili postoi në rrjetin social “Facebook” edhe disa foto. “Sot (dje) gjatë një dreke të këndshme, i ftuar nga deputetët rishtarë të PD-së në Parlament. Biseda shumë interesante por dhe larmi temash. Edhe një herë faleminderit miq për ftesën! Sb”, shkruan Berisha, mjaft i kënaqur nga kjo ftesë.

Ndërkohë Kryetari i PD-së, Lulzim Basha në "Tonight" me Ilva Taren:

Brenda 3-4 ditëve të ardhshme PD-ja do të nisë procesin e analizës që do shkojë paralelisht me zgjedhjet e degëve të të gjitha strukturave ... Do jemi tërësisht të përgatitur brenda tremujorit të parë të vitit të ardhshëm me forume të ripërtërira, me dyer të hapura ndaj cdokujt, vecanërisht brezit të ri që është gati të vijë dhe të japë kontributin në këtë luftë për Shqipërinë demokratike, për dinjitetin njerëzor, për Shqipërinë europiane dhe të jeni të sigurt se do të përgatitemi seriozisht dhe me shumë kurajo për zgjedhjet e ardhshme lokale.

115 Komente

Kush pagoi?

5000 lekë për kokë u kish rënë, sipas burimeve zyrtare.

Ti sikur ke punuar çoban, si unë. smiley

Se ne e numurojmë bagëtinë kështu, me kokë. smiley

Po Gjusepina pse nuk ishte aty, gjithmonë sipas burimeve zyrtare?

Jo pyetje retorike, kjo s'ka nevojë për burimet zyrtare, ishin deputët e rinj që i dhanë një darkë Berishës për ta falenderuar që i zgjodhi pikërisht ato si deputetë dhe jo të tjerë. Flitet që së shpejti, pas riformatimit (siç thonë intelektualët IT), edhe deputetët e vjetër do t'i japin një drekë falenderimi Berishës që i rizgjodhi ata duke mos i zëvendësuar me të tjerë.

smiley darka e fundit e Krishtit!

Etnik, Ai , u lau kembet te gjitheve dhe te fundit ju drejtua Gjon Palit duke i thene:
..." Kur te kendoje kokoshi tre here edhe ti do te jeshe ai qe do me tradhetoshe.." !
Dhe ashtu ndodhi vertete.Duan te thone se e shtrenguan njerzit e Pons- it.Kurse Juda .. E shiti
Ne ate kohe nuk kishin simbol kryqin, por peshkun.Kryqin e bene simbol ...si e kryqezuan.
Tani kjo ....Kjo ..." Darka e Fundit " ka ndonje lloj ngjajshmerie ose sebep larje mekatesh ...?...Frike prej Kryqezimit ?Kot nuk i mblodhi ...ne Darken e Fundit..Regjistrojeni se Ai siper fare, i vonon ca gjera , por nuk i harron.

Regjistrojeni se Ai siper fare, i vonon ca gjera , por nuk i harron.

...edhe pse nuk eshte shume e qarte nese me eshte drejtuar mua- gjithsesi, nuk mind te regjistroj, sepse kujtesa ime e ushtron finksionin e saj ne nje forme tjeter.

Per sa I perket kom tim te mesiper: Pohoj se pashe nje ngajshmeri vizuale ( jo dosmodoshnerisht kaq simbolike, sic e ke shtjelluar ti) mes fotos dhe "Darkes se fundit" 

Tani qe u rifuta ne blog, po kuptoj se ke nje interes te vecante per simboliken fetare ( biblike ne vecanti ). Edhe une, gjithashtu. Nuk po zgjatem shume tek Darka e fundi, sepse shekulli I pare dhe I dyte pas vdekjes se Krishtit, jane shekujt qe kane ngjizur thelbin e permbajtjes tekstuale te Bibles. ( Apostuli Paul ishte ai qe ngriti nje rrjet te gjate kishash dhe mblodhi rreth tyre nje komunitet te gjere paganaesh te kthyer ne te krishtere- perkatesiht ne qendrat e medha urbane te Mesdheut lindor/ juglindor). Apostuli ne fjale ishte shume I shkolluar dhe nje hebre, prandaj edhe ne letrat e para te tij drejtuar komunitetit ne fjale ai u mbeshtet tek Bibla Hebre ( Krishti,- thote vdiq sipas porosise se shkrimeve te shenjta; Dhe u ringjall po sipas porosive ne shkrimet e shenjta )

Persa I perket ceshtjes se Martirizimit, kjo eshte dicka tjeter....nuk I ka fillesat tek cfare kam shkruar me siper, madje ad tek darka e fundit ( te pershkruar nga Ty me mjeshteri dhe ne detaj)...por me vone, ne nje kohe dhe ngjarje tjeter

 

Etnik nuk kisha fare me Ju ...

e kisha kete pershtypje, nuk te keqkuptoj

kete darken e pagoi, ose  ne gjuhen e makroekonomise  e sponsorizoi,  nje emigrant nga Belgjika,  thone..

Thashetheme.Shef gje qofte ne tavoline ti?

mos jeni duke fol me kode? 

PF,  nuk shoh qofte,  por e kane filluar me vere  ''te vjeter'' ama..smiley   

PF, historia e vrazhde ka treguar se nuk ka asgje rendesi, para veres smiley

" Per Qiell e per Dhe' aty ka .....shuphera te medhaja ! "

...atehere, nga ky konstatim nxjerrim perfundimin se vera qe eshte sherbyer ne tavoline duhet te kete qene e cilesise par excellence 

Po ne po pritshim vidjon e Napolonit, nusja me gjith dhondrrin, nfakt smiley

ate selamin se shikoj dot atje. me nje buzeqeshje si shejtan-servil-budalla.

Edi shkrete po shon 50 vjec, 25 vjet ne politike dhe po tek ceta e Pionereve ngeli

 

Te gjithe duken te gezuar...

Ps: me pelqen qe Sali Berisha tani i firmos komunikimet elektronike me nje "Sb." Shume modern.

dmth ti thua qe Sali eshte me i rendesishem se berisha. S & b.

Te kishin arritur ndonje gje te madhe  per popullin e vet eh ..bishtin perpjet e ngrejne edhe kur i ka mbytur "zgjebja!"  smiley pas 23 qershorit! 

ne s'besojme ne mrekullira. mrekullira bente shen thomai. ne jemi marksista!

Ore nje Llazar ringjalli Krishti dhe u be nami. Basha ka ringjall Jorgji dhe Espinin!

Eh mer Lul, c'tu desh kjo pune. 

Edhe nqs e arrin ate karrigen e km, me shume gjasa edhe ate nuk do e gezosh dot kurre sic eshte per te qene. Se rrite Baca dhe nje kater vjecar e u shperfytyronte fare ne 2017, per ty nuk ishte problem. 

Kur te do ...ajo ty ..,e than!

Hehehe, 

akshihonja quhet "sofra e ariut"  smiley

 

Shume bukur Rono, pa demshperblim te prishet. 

Tani, per aq vlere sa mund kene llogjet tona te PPU, ti e kupton ca do me thene qe te krijohet ky lloj precedenti? 

Do te flasim seriozisht?

Dakort!

Per cfare precedenti e ke fjalen?

Me nje vezhgim komplet subjektiv nga ana ime, rreth 3/5 e ndertimeve ne Shqiperi kane probleme serioze me legjislacionin. Kjo shkon gati ne 100% kur ne keto ndertime eshte perfshire ndonje politikan i famshem. 

Tani e para Rames do i thuhet pse je selektiv. 

E dyta, i lind e drejta cdo qeverie pas kesaj qe te bej ate qe kjo mbase nuk e ben dot - te shkaterroj ndertimet e ramisteve ne 4 cepat e Shqiperise. 

Tani ca efekti afatgjate e afatshkurter ka kjo ne ekonomi dhe ne psikologjine e cdo sipermarresi aktual han debat shume me te gjate se kaq. 

Dmth precedenti per ty eshte...norma. Dakort, deri diku ka sens kjo qe thua. Problemi eshte se shteti nuk funksionon ne baze te normave te sjelljes apo te veprimit por ne baze te normave ligjore. Pra, pse norma eshte qe pallatet e ndertuara kane probleme me legjislacionin nuk do te thote se ligji nuk duhet te veproj. Prishja e pallatit te Bashes ka rrol simbolik. Se cili eshte simboli i prishjes besoj se e kupton. 

Ne princip ligji me ligjshmerine jane dy gjera te ndryshme. Nese te ndihmon, ligjshmerine vizualizoje si nje zinxhire, kurse ligjin si nje hallke e ketij zinxhiri. Ligjshmeria eshte proces. Nese procesi ligjore i ndertimit te pallatit te Bashes ka mangesi ne ligjshmeri athere ne princip (ne princip po flasim gjithmone) vlefshmeria shkon deri ne hallken e ligjshme. Cfare do hallke - qe ne aparence mund te duket e drejte nga ana ligjore - qe vjen pas saj eshte nul dhe e pa vlere.   

Une nuk e kam per turp te them qe nuk kuptoj, biles them qe eshte turp te besh sikur di per cdo gje sic bejne mjaft ketu. Dhe nga kjo qe me ke shkruajtur ketu me siper nuk kam kuptuar asgje. Mbase muhametali qe po ashtu si ti vjen nga fusha e ligjit mund ta thote me llafe me te thjeshta, nese e lexon kete. Ti po thua qe shkelja eshte bere qe ne fillim, kshuqe nuk ka vlere cdo veprim pas shkeljes fillestare?

Nderkohe qe ti besoj se e kutpon ku e kam une apo jo? Pra po i prishe pallatin Bashes sot sepse ka shkelur rregulla ne perfitimin e asaj leje, neser mund te prishen pa fund pallate te shokeve te Rames. 

Dakort ja po ta thjeshtezoj.

Nuk ke faj qe nuk e kupton pasi ligjshmeria eshte abstrakte madje dhe themelet i ka te abstrakta, besoj e ke parasysh se nga vjen fjalia: "We hold these truths to be self-evident, that all men are created equal..." Dmth themelet e ligjshmerise amerikane jane komplet abstrakte: self evident to who? self evident how? Nuk kane pergjigje!

Ne gjermanine naziste, shteti me nje vendim te kshillit te ministrave apo vendim parlamenti sekuestron te gjitha veprat e artit ne pronesi te nje koleksionisti hebre. Veprat shkojne dore mas dore, shitje-blerje te gjitha te rregullta deri sa nje pikture perfundon te une. Si ta merr mendja, nipi i koleksionstit a ma merr dot pikturen apo jo?

Nga ana tjeter "Ciceroni" spiuni kosovare qe punonte per gjermanet ne ambasaden engleze ne Turqi kish kontrate me sherbimet sekrete nazite, te cileve u shiste informata. Pas luftes Ciceroni hodhi ne gjyq shtetin gjerman pasi nazistet i kishin dhene para fallco. Si ta merr menja shkoi ceshtja? 

Ok got it, po ca lidhje ka kjo me komentin tim ne fjale ne lidhje me ndertimet e tjera me probleme ne Shqiperi?

Une jam tu dal njehere, kshuqe komentin neser ne mengjes me bie me e lexu. 

Pune e modhe se harxhoi 5 milion euro nga 200 milioneshi i rruges se kombit smiley

Rono, cfardo qe te jet  kontrata, noterimi etj etj, do veme nje bast qe  ata qe kane  blere apartamente atje do demshperblehen  komplet..?     sepse nuk kane rendesi keto  tani  pasi te gjitha instacat shterore qe duhet ta kishin bere kete pune , pra kontrollin e dokumentave dhe vertetsine e tyre,  i kane quajtur rregullta dhe i kane dhene lejet  e duhura ndertuesit!    institucionet e shteterore e kane legjitimuar kete ndertetse!   cfaj ka qytetari per kete,  ai u beson vulave te shtetit,  dhe mire ben!

Kjo pra eshte dilema e madhe ne kete mes, dhe qe keta qe i jane futur kesaj pune eshte mire ta zgjidhin jo thjesht per sot po per mot. 

Se mire e shkaterron kete ne baze te problemeve me dokumentacionin, po ca do besh pastaj me tere ato te tjerat qe kane probleme me dokumentacionin. 

ato qe kane probleme me dokumetacionin, s'do shume mend te kuptohet se si do t'ju shkoje filli...apo jo?!

I bie me prish gati gjithe Shqiperine Etnik, ose teorikisht ti thuash cdo banori qe neser mund te te bjere lapsi ty e te gdhihesh pa shtepi tenden. Prandaj nuk eshte kollaj me i hy kesaj loje. 

Po te kene bythe, une them bravo gjithsesi. Se vetem garantojne qe neser do ju prishen pallatet e tyre nese do te duan te hakmerren keta te tjeret. 

atehere me vjen keq, por duhet te them se ti nuk e ke shume te qarte situaten ne fjale

Pa u futur ne detaje, ne kete 20 vj e fundit, qeveri te ndryshme shqiptare kane legalizuar shume nga ndertimet qe ti pretendon se jane te paligjshme ( e pra llogarite e tua jane bere keq, a me pasion- por nuk eshte gjysma e shqiperise) 

Te garantoj qe e ke gabim. 

S'po flas fare per ghettot alla Bathore apo Kenete e Durresit, te cilat jane 100% te paligjshme dhe nje zot e di sa jane vertet te legalizuara meqe ishte akoma teme fushate.

Po flas per ndertimet si puna e ketij pallati qe kane nje leje te miratuar ndertimi, po qe ose kete leje e kane perfituar ne menyre te dyshimte ose kane shkelur planin e dorezuar per te marre lejen ne nje menyre ose tjeter. Keto nuk jane fare ndertesa qe kane lidhje me procesin e legalizmit, qe eshte komplet tjeter. 

e permenda edhe me poshte...nuk eshte aspak e rendesise se pare leja e ndertimit ( nese ajo eshte e ligjshme, apo e paligjshme); Rendesi ne kete pike ka Etika qeverisese ( Perse Berisha injoroi raportin e pare te INUK ????? )

Ore une jam per prishje pa bere llafe e pa demshperblim. Kshuqe I am all for etiken qeverisese. 

...se po qesh edhe vet me togfjaleshin " etike qeverisese"...Naten e mbremje te mbare, se kjo ceshtje po koklavitet shume smiley...dreqi ta haje, a nuk eshte kjo nje teme me karakter festiv "Dep riosha I japin darke S.B", pse duhet te perhapet ne 1001 dege?!

Shiko, se ti ke nje prizem 1001-sh allau na rujt.  Gjiken e do qe te mbreteroje edhe nja 100 vjet vetem pse ishte "rebel" ndaj Rames.  Pallatin e do te prishet vetem se he ishalla mbase vazhdon e tirret inati, dhe shembet i njome e i thate. 

Beluli mbase eshte kategori me vete, po s'ka te majte a te djathte a te barazlarguar ne Vlore qe nuk e kishte hal ne sy ate pallat, e qe nuk e dinte si u be, e ne cfare kushtesh u ndertua.  Dmth vetem te jesh nga Momli a nga Timbaktuja a nga havaja, a nga maja e thanes, mund te flasesh "parimisht" per ate pallat. 

Une s'jam nga Vlora. Nuk e di ca inatesh keni ju andej. Jam le e rrit ne Tirane. Dhe ka plot pallate ketu qe kam hale ne sy smiley Ca prej tyre dhe te lagjia e Ronit biles. 

p.s une nuk jam per qeverisjen e Gjikes si rebel ndaj Rames. Jam per ate qe me mire te kete 100 matrapaz te vegjel, se sa 1 horr te madh. Evolution v. revolution do thonin disa. E kuptoj qe eshte e veshtire per tu pranuar per disa kjo gje, perfshi dhe me ty qe e kam bere shpesh debat. 

Po s'eshte pune inati o Endrit.  Ai pallat ishte huliganizem dhe cmenduri dhe shemti e 1001 te zezat.  Ta thone kete i madh e i vogel, ndac edhe miqte e Kollozit te PD-se, a te PS-se nga ana tjeter.  Dhe te barazlarguarit pa teser partie.  Pallatet e Tiranes qe ke hal ne sy shaji, a raportoji a c'te duash ti.  Nuk te ndala as une e as tjetri, as Vlora, as Shkodra bie llafi. 

Per post scriptum: Po pse dreqi e mori mos me kerku nje shtet te hajrit, pa mire matrapazet e horrat qe vene e vijne?  Cfare te mire u pa matrapazeve Durresi, Saranda, Ksamili, Vlora e me radhe?  Dhe sa per dijeni, horri i madh nuk perjashtoi matrapazet e medhenj. 

  

p.s e bejme ne teme tjeter kete debat se ketu shkon gjate 

...jo vetem qe shkon gjate, por na prish edhe gezimin smiley

Pak mo respekt per katunarine e Teromes tone te dashtun cupa smiley

ku momli ku timbuktuja . 

Hane fshat hane Bagdat, tha. smiley

rrenjet e Endrity po kerkon ketu, e dashur Monda...apo ??? smiley

faleminderit rastesise....qenka pergjigj Endrity I pari smiley

Madje do te shtoja se Rames nuk i mbetur ndonje kokecarje e madhe ( sic pretendoni ju) 

Endrito,   kjo ndertese, e thane qarte shtetaret qendrore dhe vendore, do te shkaterrohet   sepse atje do te kaloj plani rregullues  per bregdetin.

tani, deshira ishte qe pikerisht kjo ndertese   te hidhej ne ere  e para fare  me arsyen se ishte e  parregullt  dhe  sepse kishte probleme lejesh apo dokumentacioni etj etj...   me kete pune u morrem mbi nje muaj,  por nuk gjeten probleme...  lejet ishin komplet te rregullta.  kjo qe po behet tani eshte thjesht spektakel..    ehuuu, dokumentat  eksaj ndertese jane  qemtuar me lupe, imetesisht.. po sdoli gje, ndryshe qo qe prishur qe ato ditet e para.

Ketu ne kaurhane, leja e dhene ilegalisht eshte nul. Pa asnje lloj rekursi ne gjykate. 

Leja ne vetvehte mund te jete e drejte- ne sensin qe nuk eshte fallco, qe eshte leshuar nga organi i duhur. Por eshte leshuar ne kundershtim ne ligjin.

Thyeresi I ligjit ne kete rast eshte shteti ,atij I takon te demshperbleje qytetarin.

por ja qe u gjet nje arsye tjeter, cfare rendesie ka hulumtimi me lupe I lejes se ndertimit

shume, shume e drejte!

@ beluli

Vula e shtetit eshte evidence jo konkluzive qe qytetari eshte mashtruar. 

Por nese vertetohet qe nje njeri normal do e kuptonte qe eshte me pisllik, vula e shtetit nuk pi uje. Se njeri 

e mish e me kocka e vuri doren mbi vule dhe e ngjeshi ne karte.

imagjino sikur une si sekretar i bashkise te jap nje vertetim qe ti bleve sahatin e qytetit per nje mije dollaro. Me vule e me firme. Vertet mendon ti qe shteti do te ktheje ty nje mije dollarot kur do ti duhet ta prishe sahatin? 

Nuk besoj! 

Ps porosine mnuk ta kam harruar. Mukajeti... smiley

po nuk behet fjale per nje vule ketu mrroklle nga nje njeri..   por edhe nga vula e vendime kolegjiale  dhe nga te  gjitha instancat  perkatese shteterore..  urbanistika,  kadastra, KKQRT, bashki,  hipoteke,  edhe aktet noteriale etj.     prandaj jane edhe kaq shume institucione, qe ne qofte se deshton njera me apo pa qellim,  normlisht  duhet ta kape  gabimin tjetra..   qytetari  nuk mund te vleresoj dot fallsifikimet apo yckla te tjera  ne kontarta aq me tepr kur  shteti  thote jane Ok.smiley

Eshte e njejta gje- i njejti princip. 

Plus qe mos harro qe institucionet e marrin te mireqene legalitetin e nje akti te nje institucioni tjeter dhe keshtu qe vulat akumulative thjeshte perserisin (jehone) te njejten shkelje ligjore fillestare.

celesi qendron ne ate qe dinte ose duhet te dinte ai qe tani po ankohet- qytetari qe kerkon demshperblim. 

Prandaj dhe shembelltyra me sahatin e qytete smiley

Plus qe mos harro qe institucionet e marrin te mireqene legalitetin e nje akti te nje institucioni tjeter dhe keshtu qe vulat akumulative thjeshte perserisin (jehone) te njejten shkelje ligjore fillestare.

 

E vërtetë! Nuk i intereson psh institucionit që merret me teknikalitetin e ndërtimit, nëse është e ligjshme apo jo pronësia e truallit mbi të cilin kryhet ky ndërtim. Nuk i intereson, e kam në kuptimin që i mjafton vërtetimi me vulë i institucionit pararendës dhe përgjegjës për këtë punë.

 

o mrroklle se po na cudisni.smiley   besoj se ke blere vet   hyrje ,shtepi..   une kam blere,   po une kurre nuk mund te dalloja nese dokumentacioni i shtepise qe bleva eshte  i rregullt apo jo, kurre!!   prandaj pra jane subjektet shteterore dhe jo shteterore  qe realizojne gjithe dokumentacionin, kontratat etj..   kur keta i kalojne te gjitha  dokumentet  ne rregull,   atehere  jane  ne rregull!   

ska tjeter menyre per qytetarin  te vertetoj  parregullsine e dokumentacionit,  pervec institucioneve perkatese shteterore nga njera ane  dhe avokateve,notereve e bankave nga ana tjeter.

edhe nji edhe ika per sot. 

Nese ka arsye te besohet se njerezit kishin arsye t'a dinin qe ka pisllik aty- njerezit dalin me gisht ne goje. Po ta dije gjithe qyteti qe pallati eshte bere, psh, ne nje toke te rrezikshme, i bie qe ti qe hodhe kaq leke per ta blere apt aty duhet ta dije ose duhet te beje pak kerkime, qe ta gjeje qe ka pisllik. 

Keshty eshte ketu. Dhe eshte e drejte. 

Over and out! 

 smiley

E dinte nje qytet i tere, plus edhe "banoret" e pallatit:

Avokatja e familjes Berisha, nuk është banore rastësore e kompleksit “Jon” që tashmë diskutohet për tu prishur nga INUK. Erinda Ballanca, ka një lidhje shumë të ngushtë me kompaninë “G.B.A Konstruksion” pasi ka mbrojtur në gjykatë të gjitha proceset gjyqësore të saj.Dhe një gjë të tillë e ka bërë më së miri në kundërshtimin e vendimit të INUK që pezullonte punimet në kompleksion “Jon”.

Në të gjitha betejat ligjore që kjo kompani ka kryer me subjekte të tjera por edhe veprime të ndryshme ligjore, Ballanca ka mbrojtur ligjërisht kompaninë në fjalë dhe vetë dy pronarët e truallit Xhuvi Sharxhi dhe Xhafer Isufin. Një gjë e tillë, vërtetohet më së mirë në një proces gjyqësor ku “G.B.A Konstruksion” ka paditur Inspektoriatin Ndërtimor Urbanistik Kombëtar, që në vitin 2011 ka pezulluar për dy muaj më rradhë punimet në kompleksin “Jon”. Ky vendim është marë nga ish-drejtuesi i INUK, Gjergji Bojaxhi, e pikërisht këtë vendim Ballanca e ka kundërshtuar që nga viti 2010 në gjykatën e Tiranës, duke rrëzuar vendimin e INUK në të dyja shkallët dhe dhënë fitoren pronarit të “G.B.A Konstruksion” Gerti Callikut.

Atehere, del se Ballanca eshte shperblyer me nje apartament ne ate komplex, sic ndodh rendom aty.

po e kane paguar ne natyre, ca te keqe ka kjo. na e sill i cik ate te Atelier VloraFront si teme me vete, si moderatore qe te kemi. foto ishte perle, po kisha shume pikepytje.

Erinda Ballanca

Kjo qenka fis avokatesh e gjyqtaresh me duket, qenka e Balancuar. Tamam si simboli i drejtesise smiley

gjembi nuk ke degju per Faik Ballancen?
 

Jo

Pra Zagonjari dhe Llalla ta dine mire se qendrojne ne karrike me kater kembe te kalbura nga korruposioni, Nuk e di pse paguhen nga taksat e shqiptareve. Aktet noteriale, noteret ne te gjithe sitemin ligjore te dokumentacioneve te ndrsyshme jane 100%  korruptive, kriminale!, populli i thjeshte cfare besimi mund te kete tek shteti i tyre, me keto skandale ? 

 

Shiko mos bejme naivin kot. Shembja e pallatit te Bashes nuk ka rrol ndeshkues por parandalues. Mesazhi eshte i qarte: Kur ju prish pallati dhe kryetarit te opozites, kushdo qe planifikon te ndertoje jashte rregullave te mendohet 2 here. 

Dhe une jam i sigurt se pas prishjes se pallatit te Bashes njerezit do te mendohen 2 here perpara se ti hapin themelet e ndertimeve pa leje.

Kto te tjerat pastaj, avokati do kish thene jane shetitje ne kallamishte.  

Jo jo, edhe ne rastin me te mire thjesht po shfaqesh si idealist utopik. 

Do ishte parandalues sikur te themi ti prishej Kocos apo Dashit, meqe keta po ashtu jane permendur shume. Apo akoma me shume sikur ti prishej Lindes pallati i saj apo Metes vila ne Bllok. Ketu po qe tregohet vendosmeri per te zbatu ligjin. Jo per te godit kundershtarin, ajo te shihet si lufte e paster politike. 

Qe ok, ne kete rast eshte e justifikuar, po po ashtu mund te jete e justifikuar edhe ne te nesermen. 

Idealist utopik po shfaqesh ti duke kerku qe te shembet pallati i supozuar i Dashit ose i Kokdhimes.

Gjenerali LeMay e ka pranuar "on record" se bombardimi i Tokios ishte krim i paster lufte. A u gjyku LeMay per krime lufte? Jo! A u gjykun ato qe humben? Po! 

Ky eshte realiteti! 

Kur te fitoje Lul Basha po i gjeti parregullsi ligjore pallateve qe permen ti le ti shemi. 

Rono, e para nuk eshte pallati i Bashes..smiley  por edhe nese eshte keshtu,  mesazhi  qe thua ti nuk kalon, sepse kryetari i  opozites eshte kundershtari  politik,  keshtuqe  konsiderohet target i lehte per tu goditur..

a, po.. nje mesazh i tille do te kalonte, sikur te prishte  pallatin e  Koqos, apo vellait te Koqos ne Dhermi..    keshtu po!  thote publiku, kur prishi edhe pallatin e mikut te vet,  atehere ne te tjeret duhet ti veme mire  gishtin kokes..smiley

Belulo a e pe qe dy nga shitesit e truallit kane qene te vdekur ne momentin e shitjes? 

Njera vdekur ne 1995 kurse tjetri i vdekur 3 muaj para se te behej shitja! 

Ti me thua mua letrat pallati i ka te kopsitura.

Avokati do te kish thene, Belul ignorantia argumentum non est.

Ka mbi 2000 vjet qe njerezimi e ka cfuqizuar "po ku disha gjo une" si argument mbrojtes. Kjo vlen si per ty si per pronaret e apartamenteve te ndertuara mbi dokumenta fallco. smiley

 

mire mire, po ata  i kane hyrjet te hipotekuara etj etj..  tani  do  nje bast qe keta do te demshperblehen nga shteti..?smiley

 

ah po,  pa u haperdire neper kronika lajmesh e gazetash, deri tani varianti zyrtar  per arsyen e prishjes se kesaj ndertese eshte se do te kaloje plani rregullues i bregdetit!!   nuk duhet harruar kjo..     une i besoj vetem shtetit zoteri!smiley

tani  do  nje bast qe keta do te demshperblehen nga shteti..?

Une them qe ceshtja do te shkoj ne gjykate kushtetuese. Se si vendos kushtetuesja nuk mund ta parashikoj. Perndryshe e veme ne bast me cfare te duash.

sa i squt je mer Ron

Sa mire e interpreton qiviriun ncqqqq

edhe te mendosh qe e boj pa pare. Emagjino se sa me mire do e bojsha po tme pagujshin.

qyqja jo mer t'keqen mos u mundo hic

ka sa te dush karafila bythpamuke Edi perqark.

per ca i duhesh ti, se do e kesh dhe pazarin e nalte, meqi jeton dhe n'disi smiley

Ne ate krah flej ti, dynjoja punojne me 'klering' a si i thojshin smiley

Dmth 4 vjet keshillim = 4 apartamente te Blloku Nr 2 smiley

 

Ose 2 jave rindertim Kryeministrie = drejtori ALUIZN-i

Nje here e nje kohe na quajten qeveri e rigonit dhe ndjetem 45 vjet ne pushtet.

Sot na quani "karafila bythpamuk"...te shohim se sa dekada do te rrime kesaj here. 

roni - edhe ata ke lagja pa pare e bojshin spiunllikun, keshtu qe ti ne rregull je. 

Qeveri e poshter, ne vend qe ti sekuestroi pallatet e paligjshme dhe te strehoje te pastrehet - i shemb fare!

hajde e mere vesh se ca perfitimi ekonomik ka ne ktes mes smiley

hajde e mere vesh se ca perfitimi ekonomik ka ne ktes mes

http://www.vlorawaterfront.al/

Atelier Albania, invited by the Ministry of Urban Development and Tourism and the City of Vlora, is launching an international one-stage urban design competition, to design the Waterfront Promenade in Vlora, Albania. The Waterfront Promenade is envisioned as a vibrant pedestrian zone and a major recreational area facing some of the new inhabited parts of the city, but in itself represents the oldest touristic attraction of the city.

Through this open call, Atelier Albania, is aiming to reach out architects, landscape architects, urban planners and designers, students and artists. This professional capacity will generate visionary and original concepts for the Vlora Waterfront Promenade, jump-starting a process that aspires the transformation of an entire waterfront pedestrian experience.

Through this urban design, ideas and intervention competition, Atelier Albania is hoping to establish a model of design and intervention that can be applied contextually, developing at a further stage to other urban sites along the Albanian coast, assuring a frame for a spatially rich and varied scheme that will enhance the Ionian and Adriatic waterfront conditions, recognising its total spatial context.

A well-integrated mosaic of a new landscape, additional outdoor lightweight structures, artistic oeuvres and lighting will support the ideas of this prominent waterfront promenade to achieve its touristic potential, as a vital and stimulating outdoor location, turning it into a favourite refuge for residents of all ages and a destination for tourists and visitors from all over the world.

Sa inot qe se kom anglishten e mbrojtme se do ja kisha cu CVne atij te gjatit smiley

.....

ah po, edhe ajo qeveria tjeter na sillte kompani te huaja qe rregjistronin website ne anglisht edhe neve na linin ato fotot fantastike se tjeter gje jo smiley

Mbroni opoziten!!!! Eshte aset per kombin!!!!

 

Per Monden dhe mrokllen...
Krijoj pershtypjen se nuk e keni fort te qarte si merret nje leje ndertimi .Vijoj:
Qe te arris te marrish lejen e ndertimit sipas ligjeve ne fuqi duhet te pkotesosh 14 dokumenta.Keto dokumenta analizohen imtesisht nga disa seksione ne Bashkine perkatese te kordinuara prej seksionit Urbanistikes.Dokumentat kontrollohen per anen ligjore prej seksionit juridik.Pa i ardhur seksionit juridik vertetimi i leshuar nga ZVRPP e qytetit nuk hedh KURRE firme seksioni Juridik edhe pse une, investitori e kam brenda dosjes Certifikaten e Pronesise dhe kartelen perkatese, te noterizuar.
Te gjitha keto firma , jane shkresa me vehte qe plotesojne dosjen e cila kalon vetem e plotesuar ne Seksionin e Urbanistikes, per tu shqyrtuar.Investitori nuk di gje fare ne se jane verifikuar e plotesuar gjithe dokumentacionet apo diku problemi ka ngecur, pa i pare te gjitha ato zeksioni i Urbanistikes.Ai sejsion ka specia
Istet perkates te infrastruktures, te studimeve erspektive, te zones me perparesi zhvillimore e vlerave historike etj etj qe ne fakt jane tete.Te gjithe keta japin material me shkrim, mbi te cilin gjykojne gjith antaret e KRT te cilet jane ata dhe vetem ata qe vendosin ne se e japin se jo pelqimin qe projekti ne fjale te jeet si PDV, gje qe percakton madhesine e njolles( bazes mbi te cilen do te nisin themelet, lartesine e kateve, konfiguracionin dhe detyrimisht ( me ligj) parkimin nentokesor. deri ketu asnje kryetar bashkie nuk ka idene ca eshte bere, prrvec rasteve kur per interesa personale nderhyn tek Drejtori Urbanistikes per ta shpejtuar procesin.
Diten qe KRT- a vendosur dhenien e PDV- se mbetet vetem problemi i zbardhjes lejes nga ku seksioni i finances ben perllogaritjet e pageses lejes ( 4 - 5 perqind ,sipas rangut te Bashkise a komunes) Pra Kryetari firmos lejen ne emer te KRT-se por nuk eshte ai personi pergjegjes per gjith mangesite qe mundet te kete ajo leje.Te gjitha shkeljet sipa rasteve kane persona ergjehjes direkte.
Konkretisht te vime ke kompleksi " JON" .Nje kompleks i tille, e ka vene tere personelin e investitorit te investoje paraprakisht per korruptimin e prsonave pergjegjes te cilet kane hedhur firmat te cilat jane aty ne dosjen petkatese, gjeja me e lehte per gjetjen nga ana e institutit te akuzes.Por hiqeni nga mendja se e gjitha kjo rendon kryetarin e Bashkise.Nuk e jep ai lejen kurre! Ai vetem firmos.Pike

Cfare firmos kryetari i bashkise o grave?

Qe ne Egjiptin e lashte firma bashke me autoritetin nderlidh dhe pergjegjesine. Me duket pak e cuditshme kjo ndarja qe po i ben ti autoritetit dhe pergjegjesise. megjithate egziston mundesia qe mos te te kem kuptuar drejte. 

Firmos ne emer te KRT- lejen e sheshit dhe lejen e ndertimit edhe pse me profesion mund te jete mjek, veteriner apo shkrires...
Firmos ne emer te nje institucioni kolegjial ( KRT - ja)

Ka pas qene nje loje qe luanim dikur ne kopesht, quhej "hap gojen dhe mbyll syte". Nese pranoje te luaje ne goje mund te te fusnin ndonje kokerr kumbull por mund te te fusnin dhe ndonej grusht me dhe. 

Dmth ti po thua se kryetari i bashkise pak a shume luan kete loje me KRT? Mbyll syte dhe firmos?

 

E merr vesh sa vete ( pozite dhe opozite) jane te prfshire ne vendimmarrjen per nje leje ? E kupto ne sa hallka ligjore kalon leja? Pse? Sepse nuk kemi planet zhvillimore te qyteteve gje qe ka bere patforme shkallen e korrupsionit me lejet.Po te jene projektet zhvillimore , leja mund te merret per nje ore...Shkon pagun ne Banke tarifen dhe guxo te shkelesh kondicionet e lejes marre...Pyt aty ku jeni ju dhe shife eshte keshtu a jo!
Ne fakt keto jane probleme te ...mikroekonomise te cilat nuk mund te kuptohen keshtu, se jashtmi, pa hapur e shfletuar literatyren perkatese...

grave, pozite-opozite kur vjen puna te shkeljet ligjore jane nocione abstrakte. Ligjet shkelen nga njerez te pervecem. Vet e the me larte se shkelesit e ligjeve i kane emrat neper dosjet ku kane ven firmat. 

Nuk me kuptove! KRT perzgjidhet me konsensus....

Dhe dy fjale pse po prishet " JONI".
Qe ne fillim ate e denoi pothuajse tere opinioni vlonjat.E quajten " Cibani i buzdetit" .Kur investitori perhapi se Joni ishte i vjerrit te Bashes, vlonjatet jo e moren " ZET" por me mendje ...i vune dinamitin sepse i dinin tere bilahite e bera ne rrugen per marrjen e lejes.Per gati tre vite u tevaturis ky kompleks, i cili i kontrolluar nga INUK me Bojaxhiun drejtor u vendos te prishej..! Ahere hyri ne loje struktura politike e PD-se , ne Vlore dhe me tej direkt vete Berisha, i cili e quajti te nxituar veprimin e Bojaxhiut, ne sinkron me te Shpetim Gjikes? Kjo nderhyrje e qeveruse e terboi me shume opinipnin e Vlores.Ne gjithe fushaten elektorale ate i ngriten, si problemin e neperkembyr te nje shkeljeje te madhe ligjore dhe qe binte ndesh me vendimin e marre per " Lungomaren vlonjate."
Pra ate komplekse problematik ne disa drejtime e ka denuar Vlora dhe jo Rama.Por ne kushte normale nuk mund te prishej gjersa aty ishin kobtraktuar " ne besim te ligjit, te shtetit " qytetaret.Keshtu qe e vetmja menyre me te cilen operoi Rama eshte Prishja per nevoja te medha publike" Gje qe nuknkonsiderohet prishje si ndeshkim i shkeljeve ligjore por , kompensim te demit....probesor te qytetareve dhe biznesit.Shteti ka ndeshkuar vetvehten.Gje qe duhet ta beje legjislativin te hartoje ligje te atilla qe te ndeshkojne fajtiret abuzive dhe jo shteti ...Kete ligj nuk e kemi sot

Prishje per nevoja te medha publike

grava, Ju smiley...e permenda edhe une me pare ( tek ajo Etika e qeverisjes) e kam thene dhe here te tjera qe pas nentorit 27 Rama nuk ka pse te kete me kokecarje per kete histori, por bashkebiseduesit me siper ( te drejtuar ndoshta nga deshira per te djekur penalisht fajtorin/ fajtoret I dhane ketij debati ngjyrime te tjera) 

 

E kane krejtesisht gabim por nuk kemi cu bejme.Keta akoma i thone Prishje nga Rama ...me C4

prishje nga Rama smiley keni edhe ju zoteri ca shprehje per tu adhuruar...Rama, po nderton dicka  ( edhe ketu nuk e kam llafin per shetitore buze detit)...do te jete ceshtje e nje kohe te shkurter zbardhja e kesaj "dileme" per publikun e gjere...

Kete ligj nuk e kemi sot

Dhe nuk ka per tu formuluar ndonje projektligj i formes se tille, ne te ardhmen e afert apo ate te larget. Arsyet dihen!

Problemi eshte te kuptojme mire ca po ndodh atje dhe c rol ka qeverisja.Jo te terhiqemi prej propagandes te opozites e cila per kete rast eshte corientuese.

Ne menyren me te padiskutueshme eshte corientuese.

Por pyetja dhe shqetesimi qe ngrihet ( dhe qe po shqeteson rendom qarqet e pozites ne pushtet) eshte: Mbi c'baza ligjore do te procedohet penalisht ish KM i opozites se sotme?

Tamam preke aty ku rrahin plot cekane...vizita e mister Moor....! Te shohim me tej....por e kane bere ...mullar ...!ama vendimi do ca pune

Shteti qe la salihu i ngjan nje trate( varke e madhe, per peshkim) te prishur per te cilen peshkataret sqimtare kane pas thene: " Kjo nuk gatit me"!
Nje trate te tille, vetem tipat si i Rames, mund ta gatisin...

Grave ik bej ndonje dore se nuk eshte gedhire akoma aty, Pjeri sec kishte nje rekomandim per nje lloj bime qe ja kishte sugjeruar nje shoku i tij i puns afrikan ,ne Mandela teme, por qe ju fshi komenti.smiley

Kisha degjuar dicka te tille per " te emen e zeqos", ne maje te thanes , por e paskam degju gabim.Paskaqene vete zeqo....

Nje trate te tille, vetem tipat si i Rames, mund ta gatisin...

...ja corba qe po u pregatit Rama shqiptareve;

Drejtori për Çështje të Evropës në Departamentin e Shtetit, Jonathan Moore, është zyrtari më i lartë i SHBA që viziton Tiranën, pas kryerjes së rotacionit politik. Ai ka tërhequr dje vëmendjen për konfuzionin që po shfaqet në dhënien e mesazheve për statusin e vendit kandidat dhe integrimin në Bruksel. Brishtësia e institucioneve të drejtësisë dhe përpjekja e Edi Ramës për të përqendruar strukturat hetimore në duart e veta, në qendër të shqetësimeve të Uashingtonit, i cili s’dëshiron ta përfshijë Shqipërinë në listën e vendeve që prodhojnë destabilitet

Nese kete loje po e bejne qellimisht per te mos marre statusin e vendit kandidat, gje e cila sjell detyrime te tjera ne forcimin e shtetit te se drejtes, kjo do te ishte poshtersia me e madhe.

Si e varfer po me duket tavolina, apo vazhdojne akoma dieten smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).