“Holanda bllokon statusin për Shqipërinë”. Kështu shkruan agjencia e lajmeve Euroactiv, me qendër në Bruksel, e cila i referohet burimeve brenda parlamentit holandez. Sipas Euroactiv, parlamenti në Holande miratoi në 12 dhjetor një vendim që detyron qeverinë e kryeministrit Mark Rutte që të refuzojë propozimin e Komisionit Europian për t’i dhënë Shqipërisë statusin e vendit kandidat. 

Një zhvillim i tillë ka të ngjarë që të shkaktojë një goditje të rëndë për shpresat e anëtarësimit për Shqipërinë, që sipas Komisionit Europian ka kryer reformat e kërkuara. Një zëdhënës i parlamentit holandez deklaroi për Euroactiv se partia për “Liri dhe Demokraci” e kryeministrit Rutte ka votuar kundër hapjes së dyerve për Shqipërinë, ndërsa partneri në koalicion, Laburistët, kanë votuar në favor të dhënies së statusit. 

Holanda gjithashtu kundërshton hapjen e dyerve për anëtarësim në zonën Shengen të Bullgarisë dhe Rumanisë edhe pse Komisioni Europian mendon se të dy vendet kanë plotësuar të gjitha detyrimet e tyre. 

Ministrat e Jashtëm të BE-së pritet të vendosin më 17 dhjetor për kandidaturën e Shqipërisë dhe ky qëndrim pritet të konfirmohet dy ditë më pas, edhe nga Këshilli i krerëve të shteteve dhe qeverive të Unionit. 

 

Euroactiv: The Netherlands vetoes Albania’s EU candidate status

151 Komente

Hollanda s'ka bllokuar gjë, Hollanda i ka thënë "jo" një pyetjeje që ka vetëm "po" dhe "jo" si mundësi përgjigjeje. Dhe shumë mirë ka bërë, askush që është i ndershëm me veten nuk do ca derra t'i ketë aty e të shtrëngohet t'u thotë se janë njerëz, vetëm se ashtu janë ca llogari politike. Shqiptarët të vendosin njëherë nga derra të bëhen njerëz, pastaj le të hyjnë ku të duan.

Ti u bere njeri? Apo je derr akoma? 

Sa vesveseli jane dhe kto hollandezet!

Mire, nuk eshte se u beme fli per "E duam Shqiperine si gjithe Europa" por na duheshin ato komponentet III-V te IPA's pak si teper urgjent.  

Per te tjerat, ua kallxo Spanja, Brazili e vec mos renci ne dore te Deutschland ne Boteror. 

Shqiptarët nuk mësojnë kurrgjë nga historia. Të tërë shpresojnë tek paratë e Evropës, si dikur tek paratë e Bashkimit Sovjetik e pastaj të Kinës, vetëm që të kenë ca thasë me miell për t'i shpërndarë kur t'u vijë nevoja. E të na rrojë udhëheqja, pastaj, ta kemi të fortë e me jetë të gjatë. Se s'janë të aftë të bëjnë dy-tre reforma të thjeshta. Jo këtë vit, por edhe më shumë do gëzohem vitin tjetër, në rast se Hollanda e kush tjetër do thotë "jo" sërish. Udhëheqja të lerë penelat mbi telajo e të shtrëngojë bythën në punë, se e vetmja "reformë e madhe" që ka bërë deri tani është zgjedhja mes mustaqeve të Bujar Nishanit dhe atyre të Ismail Qemalit.

Nuk kam se si te te kundershtoj kur per c'ke shkruar me siper i kam rene shkurt me: nuk u beme fli per Shqiperine europiane, ne kuptimin e ndryshimeve ligjore, sociale etj. 

Kjo s'perjashton faktin qe realisht fondet duheshin pak si teper urgjentisht. 

Meqë kam përshtypjen se s'po kuptohemi, po ta kthej ndryshe e po fokusohem vetëm tek paratë, që ti thua se duhen urgjentisht. Aq para sa do përfitoheshin nga komponentët e IPA-s, e ca më shumë, dalin rregullisht jashtë vendit përvit, kur fare mirë, po të ishin në rregull, do gjendeshin këtu e do përdoreshin këtu. Nuk duhet fantazi e madhe të gjesh se ç'para janë, pasi të tërë pëllasin për korrupsionin natë e ditë. Irlanda, shumë vite përpara, e mërzitur nga përhapja, doli në rrugë pas humbjes së një gazetareje dhe e shtrëngoi qeverinë të miratonte një legjislacion për sekuestrimin e pasurive të drogës. T'i sekuestronin të tëra - të mbetej vetëm bluza dhe pantallonat që kishe veshur, ndërsa xhaketën, po ta kishe varur në tel për t'u tharë, ta sekuestronin edhe atë. Ato paratë që thua ti këtu janë, por s'janë këta të aftë t'i mbledhin.

Shqiptarët të vendosin njëherë nga derra të bëhen njerëz...

Po ti???? Ah po, je nje gic me x6 ti...nuk hyn tek derrat e Avropit!

Po ç'te bejme. Nuk kemi nevoje te madhe te behemi anetare, por kemi nevoje te forcojme shtetin. Norvegjezet dhe  zviceranet gezojne gati te njejtat liri me qytetaret e BE-se.

Po pra po, por imagjino te futen ata njeheresh e ti te rrish ne fund. Te pakten mali i zi dhe serbia, se Islanda s'do te futet, maqedonsin s'e le greku, ndersa turqit kane vetem nje copez te vogel ne Europe e jane shume myslimane.

Mire t'i behet europes. E tha presidenti turk ne 2004, kur deshira ishte 73%. Do vije dita qe do te na thoni ju, por s'do te trokasim neve ne ate dere.

Po imagjino te te japin statusin dhe te te lene si Turqine qe nga 1999 duke pritur. 

Ose imagjino te ta japin statusin ne 2014 e ne 2015 te ta pranojne. Imagjinata ska fund...

Ideja eshte qe ai status eshte nje hap me prane anetaresimit. Nuk do Hollanda, nuk eshte klima e duhur politike momentalisht ne Hollande, skemi c'bejme do vazhdojme reformat...

Me europol u firmos marreveshje e re bashkepunimi kshuqe efforts ne nje nga pikat qe kerkon Hollanda po behen, tani o burra te ndryshojme mendjen popullit per LGBT. Per Romet same deal... e me radhe per reformat e tjera... 

Ngrihet në Prokurorinë e Përgjithshme një grup pune për dosjen e ish-ministrit të Mbrojtjes, Arben Imami. Padia e ngritur nga ministrja Mimi Kodheli ndaj paraardhësit të saj për abuzim me detyrën do të shqyrtohet nga një grup prej 5 prokurorësh.

Imami do behet se shpejti motra. Ky eshte kushti qe ka Holanda

Te 10fsha ministrin e mireqenies sociale

ca merhumash paskemi cu me negociu dje ne hollande. po ik o 'lla se s'boni per kete pune,

Pa u hequr furgonat qe bejne linjat inter-urbane ne shqiperi..nuk ka BE!!

Eh ka shume per t'u hequr.

lol, qenke fiksuar me furgonat ti. E merr vesh qe s'i ke te kushtet, apo varja?

Pse vetem furgonat? Po avionet? Tragetet? Me ate trafik s'ka BE!! Pa u pastruar rruget nga pikat e shitjes se karburantit s'ka BE!! Pa u paguar dritat s'ka BE!! Me ato universitete s'ka BE!! Me ato zyra hipoteke s'ka BE!! Merni shembull nga Rumania e 10 vjet me pare!!

Do ti qe i paguajne dritat!! Pune dreqi te te kap policia tape duke i dhene karoces..po ve bast qe keta karocieret as diplome nuk kane!! Po kur vijne ketej nga Italia njeher,me avion ne orar,e me autobus qe dihet ku niset,biles perdorin edhe bileta..e merr vesh ti..e nuk na duan ne!!

Jam i sigurt qe TY s'te duan. Kush do te te duronte. Por dhe nje here... s'kane lidhje keto qe thua me kushtet e BE.

Po e mbyll se ti duket qe flet ne ajer e jo per ato per te cilat behet fjale realisht.

Nuk shkohet në BE me tritol dhe  C-4

Ashtu eshte, po marrin vesh keta te PD? C'te bejme. Do t'i kemi verdalle. Jane pjese e jona.

Hehe. Lexoje pak çfare thote Opozita.com:

Nëse Edi Rama jep dorëheqjen, Hollanda i thotë PO Shqipëris për statusin kandidat!

Nëse Edi Rama jep dorëheqjen, Hollanda i thotë PO Shqipëris për statusin kandidat! Një nga shtetet më skeptike dhe që ka vendosur ti thotë Jo qeverisë Rama për statusin e vendit kandidat në BE mund të ndryshoj qëndrim nëse kryeministri Rama dorëhiqet dhe i hap rrugë një koalicioni më të gjerë dhe një emri tjetër për kreun e ekzekutivit. Kjo deklaratë ka ardhur nga avokati dhe aleati më i ngushtë i Partisë Socialiste PLD dhe Spartak Ngjela i cili i referohet burimeve diplomatike. Kjo deklaratë që Hollanda mund të ndryshoj qëndrim vetëm në rast dorëheqje të kryeministrit Rama vjen pasi të gjithë faktorët diplomatik e shohin me skepticizëm këtë njeri në krye të shtetit. 

hahaha, sa e dhier. Opoziten.com do ta kete ai karagjozi i mbrojtjes se konsumatorit ose gazeta 55. s'merren parasysh keta :_

Holandes i duhen ca thase me hashash Lazarati dhe firmos fet e fet. Thjesht bo pression se i duket cmimi i larte. U thom te ja japim for fri. Po deshen, po s'deshen le te grricin sumen.

Hollanda ka frike nga konkurrenca e Lazaratit. Te gjithe potheads nga kjo ane thone, ah te vete me pushime ne Amsterdam, kurse tani do thone, Lazarat is where it's at dude...

Albanofobia nuk ka brire.

Rri e rri dhe shfaqet,njehere nespermjet Hollandes njehere nepermjat Anglise dhe pothuaj ne menyre permanente nga fqainjet Itali,Greqi apo Serbi.

Ky idioti me nje nick si nje ekuacion,qe thote shqiptaret jane derra,nuk meriton as vendemndje as pergjigje.Eshte nga ata qe urrejne veten qe kane lindur te tille dhe te tilla jashteqitje ka ne cdo vend edhe ne SHBA.

Mendoj qe qeveria te mos e ndjeke me kete rrugen e integrimit por thjesht te punoje te zgjidhe problemet e brendshme.

Sa per integrimin nese shtete kurva si Hollanda vazhdojne e hedhin vickla,ne as qe ne duhet nje integrim i tille,ku do te ndihemi si mish i huaj,sic ndihet cdo shqiptar edhe sot ,qofte dhe me 10 fakultete, ne vendet e BE-se.Faji i vetem i yni eshte se kemi lindur shqiptare.Ndersa shtetet kurva si Hollanda,nese kerkojne legalizim te martesave homo dhe te tjera ,po kerkojne dicka te gabuar ne nje shtet te gabuar,se ne akoma kemi nder e familje normale me burre e grua.
 

Nëpunësi civil, Gjykata Kushtetuese: Akti normativ i qeverisë, antikushtetues

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar aktin normativ të qeverisë për ligjin e "Nëpunësit Civil" duke e  vlerësuar aktin normativ si antikushtetues.

..po pergjegjesi duhet te mbaje njeri pse u shkel Kushtetuta ?

Zgjedhje te reja ne pranvere.

PS - 78 deputete vetem

LSI - 15 deputetet vetem

FRD - 12 deputete

Te tjerat Fat Gerdeci , Lul Basha, Lufter Xhuveli

Ngjela: Rama ka ngrirë politikën, Moore s’bëri as fotografi me të smiley

Kreu i Partisë Ligj dhe Drejtësi, Spartak Ngjela, tha se humbja e statusit të vendit kandidat në BE mund të vijë nga ftohja që qeveria ka krijuar me SHBA-të pas refuzimit të armëve kimike.
 

Une e Sparaku kemi te njejten mendje

Shqperia eshte vend i varfer futja ne BE ne nje moment krize per kete te fundit do te thote qe te shtohet edhe nje goje tjeter per tu ushqyer nga taksapaguesit e vendeve te pasura .ata thjesht nuk ia kane ngene ne keto kohe krize, prandaj e dredhin me premtime te tipit"kismet nga vjeshta tjater" .

po nuk behet fjale per futje, apo anetaresim me te drejta te plota ne BE.. ne kete faze behet fjale per te marre statusin e kandidatit.. ose thene ndryshe ; per te siguruar nje vend ne "dhomen e pritjes".

ore,  po ndonje  pasoje  ne qeveri do kete  ky mospranimi i statusit kandidat nga BE?   a quhet deshtim  i politikes sone te jashtme.. p.sh Ditmir Bushati, apo ministri/ja e integrimit  (nese kemi te tille)   çfare thone..?  duam koka turku!!smiley

E thjeshte. PD do te thote qe e ka fajin Rama, Rama do thote qe eshte prej punes se bere prej PD deri tani e qe ligjet e tyre ende s'kane hyre ne fuqi, dhe do te citoje holanden qe tha qe qeveria e re e ka nisur mire, e po vazhdoi keshtu, ne mes te vitit tjeter do t'ia japim statusin. Dmth, holandezet duan ta shtyjne me gjashte muaj per te pare nese Rama do te punoje vertet.

o Belul, lere Ramen ne punen e vet, t'rregulloj naj perde e tavoline dhe jep llogari ktu per punen e dobet qe ke bere ne zonen qe te ishte ngarkuar prej grupit. Si ka mundsi qe nga te gjithe te tjeret, vetem te ty ndodhi? pse nuk dolen Belgjika ose Suedia kunder fjala vjen?

smiley

jeta eshte matematike Olimbi...

Po tashti? Kush i pagun gjygjet?

E kini gati llakum satusin ,nga Sala, u lodhen duke thënë. Por paska qënë zeher.

Ne Hollande duhej cu Luldashkurban i Bashkise se ai i di si perdoren  "vrimat " e diplomacise . Dhe ma do mendja do kishte dhene me te shtrenjten e robit per te mire te Fese dhe Atmes .

Dhe keshtudo njiheshin per sembari Politikat Vazhduese te LefGOPEVE qe Statusi eshte merite e PD-hit 

Qeveria Ra . Rrembeni Statuset !

harrum krejt na;fajin e ka Edi Rama qe s'votoi tre ligjet.smiley

Fajin e ka Saliu!

 

Nje dhe vetem nje pergjegjes ka per mosmarrjen e statusit kandidat nese bllokohet edhe kesaj here, Edvin Rama.

E bllokoi dy vite rresht ne opozite dhe nuk arriti te binde askend ne pushtet.

Qeveria e hajduteve, qe deri tani ka bere vetem show, zhbere administraten dhe kthyer vendin ne nje xhungel pa ligj (sapo ka hedhur poshte aktin normativ per nepunesin civil Gj. kushtetuese) eshte dhurata per vit te ri per shqiptaret.

Nuk merret statusi duke stisur show me 200 grame lende shperthyese.

Ej sinqerisht, kush te paguan per te komentu ne ket far feje? 

Po si mund ta mernim statusin kur edhe brenda koalicionit aleatet flasin per deshtim e qeverise;

Çfarë note do t’i vinit qeverisë z.Ngjela ?
Në lidhje me reformat notën zero. Nuk kanë filluar.Ju mbeti dinamiti ne dore si ne 44. Asnjë reformë, as në sistemin fiskal, i cili ka mundësi të dështojë. Sot bëhet pyetja: Sa shumë para ke mbledhur në buxhetin e shtetit? Nëse ky ka mbledhur më pak para se Saliu, atëherë është më i korruptuar se Saliu. Ka marrë fund kjo! Të jemi realistë, Saliu mblodhi më shumë se Nano.

Po c'Ngjele. Ngjeles nuk ia dhane postet qe kerkonte dhe direct filloi. Edhe me PD e njejta gje ka qene me ate teveqelin. S'me besohet se si Sala donte ta vinte kryetar bashkie te tiranes kete.

po pse ti nuk mendon qe ;

 Rama ka ngrirë politikën me USA, Moore s’bëri as fotografi me të .

..Spartak Ngjela, tha se humbja e statusit të vendit kandidat në BE mund të vijë nga ftohja që qeveria ka krijuar me SHBA-të pas refuzimit të armëve kimike.

Moore nuk dilte dot me Ramen ne foto. I ka vene vizen si kryeminister Amerika Edvinit. Me Shqiperine ka hesap tjeter, por me kete kryeminister nuk ecen dot.

Kryeminister qe do rrije ne pushtet tri legjislatura.Mesiguri qafthyeri do jete.... tek rrethi trete !

Keto enderrat e tua prej enveristi te plakur fizikisht dhe shpirterisht, nuk ti besojne as shoket e tu pleq te lagjes. Degjoje Ngjelen se me raste di se c'thote.

Pse nxehesh, mendim e kam! Po enverist eshte sala jot jo une.Nuk kam qene kurre po ti mba menen tende se hic nuk me prish pune.Pe salihu i marre qe kur tha do rri deri ne vitin 1917 kryeminister? Ate 17 - ten e kish mire...se per ate udhe eshte ormisur..

Sigurisht qe s'ka lidhje amerika me kete. Po te merresh me ju, del qe protestuesit kishin stilolapsa antitank ne 21 janar, keshtu qe...

shiko, se Ngjela me Salen ka marre  gjithmone me shume nga çi ka dhene ndonje tjeter e çka merituar..  Sala e mbeshteti  per tu bere kryetar bashkie,  pastaj e beri deputet etj..  se ne fakt vet Ngjela me partine e tij   inekzistente  skane ofruar asgje!

Shiko kjo puna e mbledhjes na hap telashe sepse mund te dalin enveristet e te thone se Enveri mblodhi me shume se Nano e Berisha bashke. Kupton o kapo se si hapet rruga rehabilitimit te diktatorit? Prandaj po them!

John Podesta, drejtuesi dhe themeluesi i “Podesta Grup” që ishte këshilltari kryesor i Berishës gjatë tre viteve të fundit është tani këshiltari Kryesor i Presidentit të Shteteve të Bashkuara. Obama e zyrtarizoi Podestën tre ditë më parë si këshilltar të tij. Podesta njihet si një nga lobuesit më influentë në Shtetet e Bashkuara.

zoti e bekofte Ameriken. smiley

Po kujt i plasi k... per Podesten dhe Obamen

Roni, ketij po i kerkojne te shpjeri dokumentat per ne " te tralos" qafthyerin." !Po mblidhen ...

Nuk te hap rruge Hollanda o grave.

Hollanda ja beri rrup-sup Serbise, o me sill Mlladic dhe Karaxhixh ose qajeni statusin.

E kane ndare mendjen o grave o do ta bejne Ballkanin Europe (ashtui si ka qene para 500 vjeteve) o plasin!

Ne Shqiperi otomanizmi eshte ne grahmat e fundit, po permbyllet nje proces qe nisi qe ne 1912. U deshen 100 vjet por me ne fund po mbyllet me sukses.

Faleminderit Hollande!

 

Po qe per Mlladic e Kraxhic, ta benin ahere kur ja lidhi ushtaret per huri !

smiley 

grave, Makiaveli na meson se hakmarrja eshte nje pjate qe serviret e ftohte!

....mos u boj pesimist se ene pas 6 mujsh tha avokati nqs nderohet ky KM dhe veme nje tjeter nga kualicioni fitues kena perseri shancin ta marim statusin sepse Hollanda eshte shume skeptike me Ramen kryeminister.Shqiptaret duhet te zgjedhin midis Europes dhe Rames tha avokati. smiley

hahaha, jeni shume te dhier. sikur jeni te gjithe nga 70 vjec, buze nje kroi ne malet e mallkuara, apo si i thone, bjeshket e namuna. S'e keni idene sa e ndihmoni PS-n keshtu. Keshtu bete qe te mos keni as opozite ne parlament e t'ju peshtyjne ne shesh.

..i thuj graves ta mari ne telefon Ngjelen tani  qe te bindesh.Ky eshte skenari i zgjidhjes brenda maxhorances smiley

Avokati eshte i madh fare ....edhe kur ja fut katundit!

Avokati dukej shum i vendosur. Jo tre, po treqint, tremije te bien derisa te largohet Rama.

Akoma me kete muhabet juve o.. po kaq L... paskeni qene ?!

Faktikisht kemi nje problem te cilin na duhet ta shikojme, jo thjesht si politike, por si shoqeri.Nuk jemi gati per tu bere jo antare por ...evropiane.Mirepo reagimi hollandez tregon se ata nuk jane si gjith evropianet.Pse them keshtu? Sepse marrja e statusit presupozon startin tone, per permvushjen e kushteve per antaresim.E ne se 90 perqind e evropisneve thone po, del problemi jo tek ne por tek qeverisesit holandeze ...qe ditkane dicka me teper se te tjeret.E ky pozicion holandez nuk shkon per ta,ne se nuk lobojne, per te bere edhe sepaku dy vende te tjera ne sinkron me ta.Kam nje bindje qe ne momentin e fundit po mbeti vetem ...edhe Hilanda do ndroje qendrim.Por ajo qe mua me duket me serioze eshte qendrimi amerikan...Heshtje pe kete rast ? Diku mes ketij gardhi ...kujtoj se fle lepuri..!

 Por ajo qe mua me duket me serioze eshte qendrimi amerikan...Heshtje pe kete rast ? Diku mes ketij gardhi ...kujtoj se fle lepuri..!

 

dmth, ti grava po thua:   faleminderit Arvizu...

Grave pse flet kot bre burre ?

 lepuri me LHL.

Spiritus , kane inatin e devese ....ata! Po Gjergji e nenvlefteson

Grave e para eshte qe nuk eshte vetem Hollanda kunderr por edhe Gjermania me Danimarken. ( Keta te 3 te sigurt). E dyta si mund ti japesh Statusin e kandidatit nje vendi qe ka nje sistem drejtesie te nivelit te shqiperise dhe qe ka nivelin e korrupsionit me te larte ne europen kontinentale. Per mos folur per te tjerat e te tjerat. Une po te isha kryeminister i nje vendi te BE nuk do ja jepja Shqiperise statusin pa keto pordhet me Albanofobi jane jashte norme per nje njeri me dy leka mend. 

Rasti i pallatit te Bashes eshte emblema e nje shteti qe nuk egzizston dhe nuk kryen funksionet minimale te tij.

1 Noteri, firma te falsifikuara, akti i shitblerjes NUL

2 Inspektoriati mjedisor dhe ndertimor. OKUPIMI I DETIT

3 Aluizni

4 KKRT Bashkia ( Leja e ndertimit jashte cdo norme etj)

5.ZRPP. certifikimi zyrtar Final

6. QEVERIA qe me VKM kompeson paligjshmerine duke e legjitimuar dhe ne te njejten kohe me ane te min se brendshme hap hetime..

Ky eshte thjesht nje rast emblematik i aktualitetit

Gjergji, kam thene " kemi problem si shoqeri, dmth nuk e meritojme ...!

Te ike Rama, e majta te nxjerre nje kryeminister tjeter.

Po cke mer Ramen sikur te ka vra baben!

Te hiki, te hiki!

Nuk hiken fleje menjen!

sikur te ka vra baben!

i ka vra politikisht baben ideologjik. ca do me shum ti?  

po mir mer, nji dite ka per tja mor zoti baben per fare...ca domethene kjo qe duhet me thone te hiki zoti e te vi nje tjeter?

Po kto jane porkeri mor zoteri, kjo nuk eshte llogjik kantiane!

...Ron, e ke thare!

Salen, psh.

Sala eshte lider historik i Pd dhe te djathtes moderne shqiptare, nga e majta te dale Meta psh.. Meta eshte edhe i besueshem me amerikanet, eshte edhe profesionist ne politike, edhe gezon autoritet ne te majte. Korrupsioni i Metes, sipas Rames, nuk ishte i vertete. Eshte talluar Rama me ne.

Edhe Enveri ishte lideri historik per 40 vjet i gjithe Shqiperise.

Ishte? Per Xaken ka qene e mbetet ai. 

Harrova. Bej gabime edhe une.

well, hudh naj alternativ ne tavoline.

VQ zotrie 

e pra, sic e sheh, lidera nuk ka pasur. edhe nqse eshte folur per ndonje, ai ka qene larg, shume larg. se kohe tranzicioni eshte.

ps. ne note serioze, a nuk e kupton qe gjithe keto nostalgjira dhe kolitira pas enverllekut nuk jane tjeter gje vec shprehje e mungeses se alternatives serioze? me maskaralliqet e tyre te pafund, fatos nano dhe sali berisha kane qene sjellesit, mbajtesit dhe mbrojtesit me te flakte te enverit.

Zoteri, Pjeri ka qene gati perhere, po nuk ka qene gati populli per ate. 

Ne nota serioze, nuk jam dakort. Sala e Tosi, po jo vetem keta, jane disafish here me mire se Enveri se sistemi eshte me i mire. Ata qe kane nostalgji ndaj Enverit mund ta kene per shume arsye te tyre. Po nuk eshte kjo tema. Gjithsesi une per vete perpiqem tu qendroj larg muhabeteve me partizane e balliste, jo se ja arrij gjithmone. 

nuk di c'te them. mbase e bejme me nge kete muhabetin e nostalgjise enveriste me vone. se nuk eshte aq i thjeshte. kuptohet, jo duke u marre me peshqit, qe sa here iu bie bytha ne uje, te shohin nje here qe nga pellgu, edhe te thone "enverist". edhe kujtojne se iu thahet prapanica ashtu. 

dalin ne agora, dhe se kuptojne qe qeshin mileti duke i pare nga pas...

Ju me kete bythelepirjen ndaj Metes vajtet ne 30%, po me sa duket nuk keni ndermend te mesoni fare perderisa zgjodhet dhe Bashen, shokun e Metes, ne krye. 

nga e majta te dale Meta psh

He mer Cimo a te kam thone qe u qa shpirti per nji cik Met

Kot nuk thone once you go Met

you never coem back

iu ka shti sirin e shafrane gjithe shqipnis!!!

me kundershtare politik apo simpatizante, te gjithe tek ai synin. e ardhmja, mer... nji popull nuk pret kurre kot. kemi 550 vjet tu duru, si gjarpni nen gur, per nji lider.

dore e Abas Aliut kjo, se nuk shpjegohet ndryshe!

cpaskan qene kto Skraprllinjte mer...te omel si hallva! me cdo pushtet punet fjolle!

Pupupu vdiqen, vdiqen per Meten kto te djathtet. Ore une vej bast qe te behen zgjedhje te reja ne PD per kryetare partie midis Bashes dhe Metes, 100% qe kryetare zgjidhet Meta!

Eh mer Met mer heartbreaker i zemrave te djathta!

Ej a e di si ishin gzu kur i kish shku per pervjetorin e themelimi te PD?

Ueee, tu gzu i madh e i voge, ka ardh Meta, ka ardh Meta!

Bradi thone kish shku kish bo dhe foto!

jo per te ul piket e Ilirit, se ai s'ka nevoje per ne, por me duhet te them edhe se e kon huq te keq kto te PD-se ket dashnin laterale. Te shifshe si bonin ca kohe per Tos Nanon, mer eeeej. sinqerisht, at dashni e respekt, vetem per salen e kom pa, ne kohet e tij me te mira.

shume te lekundur jane ne dashni

Cimo, shife shife ne qender te vemendjes te festa e PD! Te gjithe syte te ai! E gje dot se kush eshte ai me kmishe boj roze qe ka zgjet qafen te foto 1?

Foto 1

Foto 2

une them te bejme 1998-en

U na marc te keqen!smiley

Kushtetusja pra e paska hudh posht aktin normativ ose ndryshe i njohur si akti.

hmm.. Po tashi? 

1 milion shuplaka (pra 85 vota) zoteri! Nuk ka Zaganjor qe e ndal rilindjen me hap te shpejte te gjenerates tjeter te kulturuar. 

Rri urte ti, se je ke vendi emri i te cilit qe sot e tutje do bej cdo shqiptar te mbledh vetullat kur ta thote. Duke leshuar dhe nje Eehh nga mbrapa.

Mos na ngri moralin kot , se jemi bere dhe.

smiley

po pse mua do  me beni pergjegjes per Hollanden..?  po sikur thame qe eshte Pjeri perfaqesuesi i gjithe Beneluxit  qe ka kontakte me pecogrosot e Brukselit..smiley

Mos i ik pergjegjesive Belul Beluli...smiley

Peco- grosot po na bejne " naften " thua ?

ore ku eshte ai Fyle kur duhet , tha..   po Seqiui-ja..?smiley

Ta po na vjen ne ndihme Floriani smiley

*Kryetar i Prezencës së OSBE në Shqipëri

Po si do na pranonte Hollanda? I binte qe qeveria e Berishes te ishte e sukseshme!Kjo qeveri sa po ka lindur,Shqiperia nuk rilind me 2-3 muaj! Do te na pranojne gradualisht ne ato fusha qe do te jemi me mire! Step by step! 

Kjo Hollanda bën mirë të na kthejë tashi atë flamurin e birrës që ia morën Skënderbeut e të mos bëjnë llafe! 

Madje gjithë shishet e birrës hollandeze me flamur shqiptar, duhen sekuestruar (të jenë plot madje), dhe të eksportohen në Shqipëri.

 

 

ore, po qeverria i di keto  gjera...?      dmthka dale ndonje zëdhënës/e   apo  ministri/ja  perkatese   ne konference  per shtyp..?

U rrezua ai Pallati Bashes ne Vlore ?!! 

a, bravo  re ilir-jani,  ti  e mbrojte nderin e qeverise tani..smiley
 

 c` ka per te qesh njehere?!  Ka lidhje ky pallat me nderin e qeverise?! Jo mor djal nderin e qeverise e mbron Kryeministri une sjam kryeminister! smiley

Imami ...qenka i " paster" ! E ka ftu greku Cani, ke zona ....pa zinxhire !

Derisa te thote gjykata qe eshte fajtor, i pafajshem eshte grava. Ja pyete dhe Avokatin po nuk me besove smiley 

E drejte, sistemi Anglo-Sakson ashtu e ka.

Kam perdorur shprehjen " i paster " dhe jo fajtor!

Akti i qeverise na duall antikushtetues. Arrestimet po dalkerkan te paligjshme.

Moj Olande e futbollit total.

do  rishikohet buxheti 2014 sepse kostot qe do te japi zbatimi i vendimit te gjykates kushtetuese do te jene te konsiderueshme .Do te kete rritje te tjera taksash pervec atyre qe jane deklaruar me sa duket.

Hajde, hajde, ja beri fora Cani sonte. Ben Imami dhe Ema Andrea ne zl. Ku do futesh o Edvin psikopati?

Shif se dash pa dash p Netherlandi po  na bon nder duke na myll deren. Evropi nuk na meriton

Me shume se ne nuk e ka deshiruar europen  askush ,por si eshte sjelle europa me ne ?

Zhgenjyese jashte mase sjellja e europes .I jep statusin Serbise qe beri luftra dhe krime lufte dhe te mos i jape statusin shqiperise ? Jemi 3 milion njerez edhe po te mendohet te ikin te gjithe jane nje pike ne oqean.Jo qe asnje nuk i shkon ne mendje te largohet sot se me mire jetohet ketu  se ne europe sot sepse atje shkon sherbetor ndersa ne vendin tend je i respektuar dhe zoteri.

sot se me mire jetohet ketu

Te lumte goja, po ndoshta vetem per disa ( 10%) smiley

Ore kujt i plasi trapi cfar ben Hollanda? Ata kan te drejten e tyre te mos duan Shqiperine ne BE. 

Une inatin e kam me keta lamashet tane qe shkuan tek ai parlament racist ndaj shqiptareve dhe u sollen si lypsare.... ! Turtp te kene. Nuk dine  keta te perfaqesojne nje popull, keta nuk e kan idene se si perfaqesues te nje populli perfaqesojne dhe historine, aspiratat dhe dinjitetin e atij populli. Ne europe duhet dhene nje pershkrim realist i ku dhe cfar jemi ne si vend. Nqs duan ta pranojne Shqiperine mire eshte per te gjitha palet, nqs s'duan kuash po ju a q. robt? Keta ne mykje po vene, duan apo s'duan  keta ne 20-30 vjet europa lindore do te kete nje prespektive me te mire se ajo perendimore. Keta kan filluar i lepihen si xhorre Kines e Indise dhe ne vendin e tyre bejne si racista e supremacista te medhenj bytha e ktyre.Vetem sot po shikoja tek BBC ate hollandezin me floke gri qe coc i duket vetja, i shemtuar tek zoti.. fliste se si kultura islame eshte inferiore ndaj kultures te krishtere. Shko mor pirdhu. Kulture e madhe te lesh nje qyteze te pambrojtur dhe tja japesh ne dore popullsine kasapeve te Milloshevicit posi. Mua me behet qejfi se me plehra si keta hollandezet raciste ndaj shqiptareve brenda nuke  dua Shqiperine ne BE. 

Cfare pret nga Ajaksi kur nuk i fut dot nje gol Milanit as me nje lojtar me shume!

Luli Qytetar Hollandez , Statusi me pare kalon nga ne .

flet presidenti:

Marrëveshja juaj ishte për…?
 Ishte për shtetin! Për ministër Drejtësie? Po patjetër, se unë s’mund të jem ministër i Bujqësisë. Unë kam bërë doktrinë për shtetin. Unë nuk iki për të marrë një rrogë, se nuk kam nevojë për rrogë që të tallet opinioni publik me mua. Mua më shqetëson fakti që nuk ka reforma. Ha Muço, pi Muço! Marrin rrogat dhe ikin. Nuk shoh që të bëhet shtet. Qeveria ka pësuar goditje nga politika amerikane. Erdhi Moore, nuk e takoi. A patë gjë ndonjë fotografi? Pse? Sepse Rama ka ngrirë politikën. Nuk mund të ecë Shqipëria kështu. Mund të rrezikojë statusin. Nëse e humbim statusin, ta dijë se kjo vjen nga ftohja me politikën amerikane. Mungesa e eksperiencës dhe oreksi i madh të lë pa ngrënë.

 

                                                          Av. Spartak Ngjela

Mua me vjen shume keq qe presidenti-ne-pritje nuk u lidh me z. Pjer ngaqe kane kaq shume pika te perbashketa. Ose ndoshta dy polet e njejta shtyjne njeri-tjetrin.

bravo avokat. o minister drejtesie o prokuror duhet patjeter. peshorja me anon me mire per prokuror i pergjishem, s'ke nevoje t'i japesh llogari njeriu dhe gjithe ca dote besh.  

Ksaj i thone Tak...

...vintagefukc 

ose, premature takulation 

But speaking of, mos beni shume shaka me Avokatin, te pekten per respektin e atyre burrave te Peshkut qe orgazmojne duke adhuruar Takun lol 

Ndërkohë Rezoluta e Parlamentit Evropian vlerëson se, partitë politike dhe shoqëria shqiptare duhet të përmirësojnë frymën e dialogut dhe kompromisit. Gjithashtu theksohet se korrupsioni dhe pandëshkueshmëria mbizotërojnë në Shqipëri dhe nënvizohet nevoja për reformat e sundimit të ligjit, luftës ndaj krimit të organizuar, korrupsionit të të gjitha niveleve, trafikut të drogës, armëve dhe qenieve njerëzore. 

Qeveria Rama ,  ne fakt ka filluar te coje ne Prokurori disa dosje ish - ministrashsmiley

Hollanda i ka lene kohe Qeverise te shikoje rezulatet! smiley 

Njerez ne randhe te pare jane politikanet shqiptare ( temajte , te djathte, te msem te poshtem) qe i thane evropes jo pastaj vjen hollanda e lul bashes!

Vetem pritje se do te dali me siguri e verteta pse populli pagjini tha jo! 

 

Ajo qe me ben me teper pershtypje per ne kete rat eshte fakti se shtypi alabak albanezi shqiptar HESHT!

Rames i leverdis ta shtyje statusin 6 muaj, qe te mos marre PD merita dhe qe ne emer te statusit te vazhdoje t'i bjere ketyre te PDs. Dhe me Hollanden ka pasur gjithnje marredhenie te mira, ndaj s'habitem ta kene bere me fjale. Ambasadori holandez ka qene shume aktiv pro PS pas 21 janarit neper media.

smiley

Kete radhe e ka fajin Hollanda. Ne jemi ne rregull.smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).