"Jo tani, më vonë" Ky është qëndrimi i Qeverisë holandeze për statusin kandidat të Shqipërisë, thënë troç nga ministri i Jashtëm, Frans Timmermans, në Komitetin Parlamentar për çështjet europiane, ku u shqyrtua pozicioni i Hagës për paketën e zgjerimit të Komisionit Europian, përpara vendimit të Këshillit më 17 Dhjetor. 

"Të flasim për Shqipërinë. Statusi i vendit kandidat është një vendim dhe diskutim plotësisht politik. Arsyetimi nga shumica e Dhomës këtu për ate rajon eshte integrimi i mevonshem, afatgjate, ne strukturat euroatlantike, e kur flasim politikisht te gjitha ato vende jane kandidate. Kjo eshte diskutuar ne vitet 90 ne Zagreb e nuk ka asgje te re. Ato vende kane perspektive europiane, kjo nuk diskutohet e besoj askush nuk e kundershton, apo jo kolege? Çeshtja eshte a duam ta bejme ate gjest politik e t’u themi: tani jeni vend kandidat? Per t'jua dhene kete status, duhet te shohim cfare kushtet i kemi caktuar Shqiperise dhe si i ka plotesuar Shqiperia ato kushte, zgjedhjet, korrupsioni, e keshtu me radhe. Po te vijoj me pyetjen a ka ecur mire zbatimi i kushteve, atehere pergjigja ime eshte: "Hmmm, per kete , une kam nevojë per kohe, sepse ne nje kohe kaq te shkurter nuk mund ta vleresoj progresin e zbatueshmerise.Kete ia kam shprehur edhe Kryeministrit shqiptar: duhet te na tregosh qe edhe zbatimin mund ta besh realitet, por per kete na nevojitet kohe. Ky eshte qendrimi i qeverise holandeze. Se dyti, per kete teme qendrimi i Holandes nuk eshte i vetem para Keshillit. Ne dijenine time edhe disa vende te tjera kane te njejtin qendrim si ne, pra duam t'ua japim statusin, po jo tani. Na nevojitet nje kohe e caktuar per te vleresuar ecurine, per te vleresuar premtimet qe do te zbatohen, pra, po e shtyjme statusin. Kete qendrim mund ta paraqes para Keshillit ne Dhjetor”, tha Timmermans.

Ndërsa ekstremistët përmendën anëtarësimin e Shqipërisë në Konferencën Islamike, si dhe raportet e 'Transparency International' se "korrupsioni shqiptar ua kalon dhe vendeve afrikane", një pjesë e deputetëve holandez insistuan që Holanda të mos shfaqej sërish në Këshill si "delja e zezë" duke thënë vazhdimisht "jo".

"Nje, 'Jo tani dhe hajde me vone', me vjen keq ta them se Shqiperia ka bere ate çfare i eshte kerkuar.Por, po i kthehem asaj qe thashe me pare, qendrimi im para Keshillit eshte se une se bashku me disa vende te tjera do te themi: ne kete moment nuk mund ta japim statusin e vendit kandidat. Kete do e merrni ne 2014, ne momentin e caktuar pra, nese vazhdoni te hidhni hapat qe keni paralajmeruar, nese vazhdoni te vini ne jete ato qe i keni shpallur, sepse deri tani Qeveria e re e Shqiperise nuk eshte aspak zhgenjyese. Perkundrazi, mendoj se me gjithe problemet qe ka ndeshur, po merr masa e hedh hapat e duhur”, tha Timmermans.

______

Parlamenti Europian votoi rezolutën për Shqipërinë, në të cilën thuhet se "Këshilli duhet ta bëjë Shqipërinë zyrtarisht kandidate për anëtarësimin në BE, pa vonesë". 

"Po dërgojmë një mesazh unanim ndaj Këshillit: Shqipëria meriton t'i jepet statusi kandidat. Avancoi axhendën e reformave dhe ka arritur një nivel të ri të pjekurisë politike përmes kalimit të duhur të pushtetit në paqe pas zgjedhjeve të qershorit", shprehet menjëherë pas votimit në një njoftim për shtyp raportuesi Nikola Vuljaniç. 

Rezoluta e Parlamentit Europian vlerëson se partitë politike dhe shoqëria shqiptare duhet të përmirësojnë frymën e dialogut dhe kompromisit. Në të vërehet se korrupsioni dhe pandëshkueshmëria janë mbizotëruese dhe nënvizohet nevoja për refomat e sundimit të ligjit, luftës ndaj krimit të organizuar, korrupsionit të të gjitha niveleve, trafikut të drogës, armëve dhe qënieve njerëzore. 

"Një sistem drejtësie plotësisht i pavarur, efiçent, i drejtë dhe më shumë i parashikueshëm do të mund të kthente besimin e qytetarëve dhe biznesit ndaj gjyqësorit", sipas eurodeputetëve. Në rezolutë kërkohet ndaj autoriteteve shqiptare që të merren me zbatimin e varfër të ligjit dhe ekonominë e gjerë informale, me politikat sociale dhe punësimin dhe të krijojnë një administratë të fortë publike. 

229 Komente

atje ne hollande, ne vendin e ullinjve

jetonte beti, nje vajze shum e bukur

beti, sa e lehte je ti beti... 

 " Nuk ka paqe nen ullinj " ... Hollanda eshte vendi i mullinjve / ku jetonte Keti, qe dashuronte te bukurin marinar ... smiley

 ...Kurse Beti ishte me vertet shume e lehte...smiley

...Qeveria e re e Shqiperise nuk eshte aspak zhgenjyese. Perkundrazi, mendoj se me gjithe problemet qe ka ndeshur, po merr masa e hedh hapat e duhur”, tha Timmermans.

Faleminderit z. Timmermans!

Kete do e merrni ne 2014, ne momentin e caktuar pra, nese vazhdoni te hidhni hapat qe keni paralajmeruar, nese vazhdoni te vini ne jete ato qe i keni shpallur...

Booobo do u mushkan burgjet me te korruptume!

Blini o njerez obligacionet e denimit te korrupsionit...do beheni milionere!!!

maje veten bre RON

Pse shqetsohesh ti Ruzhdije?

Apo mos je dhe ti e korruptume?

 

vallai si dihet kurre

kshu si po gjurmojne njerezit kta, na del per korrupsion dhe nai gjo qe se kemi dit as vete smiley

pergjimi modh ka plas, dhe kjo gjuha shqipe eshte bela e madhe,

se kur thua LUAN, mund te jete qe Luan Bixhoz, por dhe LUAN HAjdaraga smiley

se kur thua BARI, mund te jete bari i keq qe na ze frymen, por dhe bariu i deleve qe mundet me qene dhe sexy

po ti mbahu per veten tate se dhe euforia tepert dro ben dem per shendetin smiley

Nuk te shava mi Ruzhdije...blini obligacione thash, dhe do boheni milionera. 

Shume cinike bre ju femnat shqiptare, qeshuni bre qeshuni!

shnet i thu, plac i duket.

thuji qe mendon Obami per ne. shnet per te gjithe!

po m'shave bre

me dyshove per korrupsion smiley

ca do mo teper ti ?

Ruzho, Holanda te prish thone - ne me shume se vec nje menyre...

sdi gjo

nji here kam qene, sme ka ngjit fare

kam plot shoke e shoqe andej, mire duken, por pak si te terhequr, pa entuziasem per ndonje gje

qofsha kabim smiley

Neqoftese do entuziasem o Ruzhdije hajde ne US and A

Ne ajer te ma entuziazmi

 

shi shi

dhe une qe thoja pse eshte ne ajer komplet ky Roni.

E paskesh fajin Qamerika smiley

Roni; " ....Blini o njerez obligacionet e denimit te korrupsionit...do beheni milionere!!! ... " 

 

 Keto lloj obligacionesh, nuk ekzistojne Rono. Ekzistojne diçka e ngjashme me keto, te Drejtesise, por keto jane shteterore, dhe luhen brenda nje rrethi te caktuar institucionesh. 

Po Hollanda cne? Lame lesht dje tu bo kryqin per Ajaksin si me i pas cuna lagje.

Belulo, dhe ndonje tjeter nese keni mundesi, a mund te ma perktheni kete pasazh ne shifra...??? Si jane raportet ne parlament per pro dhe kunder...???

......Ndërsa ekstremistët përmendën anëtarësimin e Shqipërisë në Konferencën Islamike, si dhe raportet e 'Transparency International' se "korrupsioni shqiptar ua kalon dhe vendeve afrikane", një pjesë e deputetëve holandez insistuan që Holanda të mos shfaqej sërish në Këshill si "delja e zezë" duke thënë vazhdimisht "jo".

 

alidemso, aty ka dal ka fol ministri i jashtem...o mbyll ky muhabet. Statusi vje masi te rrasni mrena Berisha & Co!

prit gomar te mbij bar..

nuk i di tamam keto shifrat se nuk e kam ndjekur debatin..  edhe sikur, nuk mendoj qe parlamenti ka qene plot e per plot kur eshte diskutuar per Shqiperine..smiley    por   vetem deputetet perfaqesues te partive  qe merren me politiken e jashtme.. 

tashi keta ekstremistet  e PVV  qe kryesohet  nga Geert Wilders, e kane si flamur kete punen e islamizmit  dhe e tundin  e shkundin  me dhe pa vend... megjithate keta jane opozite e jane tkurrur shume  dhe nuk eshte se kane ndonje peshe me numra,  por as i merr njeri  shume seriozisht.. deri  vjet p.sh, keta kishin shume ne dore se jo vetem arriten te behen  partia e dyte  per nga numrat, por ishin edhe pjese e koalicionit te djathte  qeverises. 

ndersa kolaicioni  i tanishem perbehet   kryesisht nga 2 parti te medha, te djahtet liberale dhe socialiste (apo partia e punessmiley)  po te duan keta, ka marre fund. por me duket se hollandezet  duan ta perdorin veton kunder Shqiperise  si argument  per ta futur ne negociata   me komisionin evropian per interesa te tyre...   dmth, na jepni kete, tu japim kete..smiley
 

 Faleminderit Belulo, nje info shume  informuese... ja per pako gje ka nevoje i shkreti njeri....smiley

Duhet me bo një deal me këta oranjet. Ju na jepni statusin, ne ju japim Saliun, në Hagë.

Me mire te dytin dhe lahemi..

po mire , nuk e kishte mire me b..... e ketyne qeveritareve e sotem Holanda ene Ambasanda pink  ?

Po he pra, se Vilajeti eshte dhe minister!

Cudi pra, se sikur mire duket qe e ka: 

Ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Erion Veliaj u vlerësua sot nga Ambasada e Mbretërisë së Holandës me simbolin e të Drejtave të Njeriut, me motivacionin “në respekt të përkushtimit dhe kontributit të përditshëm në forcimin e pozitave të grupeve të ndryshme në nevojë dhe gjendjen e të drejtave të njeriut në Shqipëri”. 

I sugjerohet Imamit të deklarohet "pentito". Do i bëjë dhuratë shteti një palë dhëmbë të reja.

 

Pse mo ishit mprehur per Statusin juve..smiley

Po me krisi mua per dionin dhe per ty.

ho me mos e merr si personale edhe ti....smiley

po me kete kasaphane qe ka bere ne administrate kjo qeveri ku te te jepet statusi? Ka hequr edhe pastrueset, per te marre pastrueset e rilindjes.

Foli Agolli po s'e degjoi njeri.

shi shi, une me sa di dhe shof i kane lene ndryshimet ne administrate per ne janar. Rilindasit thone per ceshtje financiare, se ju duhet buxheti per te perballuar rrokaden. Une vete ja pata vene fajin dhe shpresave per statusin ne dhjetor ndaj e kane lene ne janar.

tani nqs quhet kasaphane kjo qe kane bere gjer tani ne administate, eshte genjeshter.

Nese do kete kasaphane, do ta treoje dymijeekatermbedhjeta

po nuk i meson dot keto gjera nga breku i lumit. Aty dymbedhjete ju rri sahati.

Eshte zhbere gjithe administrata, ke me qindra denoncime vetem te PD per kete pune. Plus cfare eshte bere ne polici, ne arsim ku fitojne aktoret e Rilindjes dhe deri edhe te pastrueset e institucioneve.

Hoqen edhe Zhani Cikon dhe deri ne arkiv te shtetit.

Per ne janar e kane lene t'iu vene fshesen institucioneve e struturave qe kane njefare peshe e nuk i bejne dot tani.

Per ne janar e kane lene t'iu vene fshesen institucioneve e struturave qe kane njefare peshe e nuk i bejne dot tani.

e shef pra qe e the dhe vete

po per pastrueset s'kane pse presin janarin, ju kane vene rruspen qe tani.

Vallaj hic s'ke ca ti besh! Tani komunistat do ju marrin me shqelma ty dhe ca te tjere si puna jote. Me mire e ke te rrish larg Shqiperise. Ik! 

po nuk i meson dot keto gjera nga breku i lumit.....smiley

Poeti smiley foli dhe e tregoi veten Modern . Koha e brekeve ka Ikur ..Ka ardhe Koha e tangave .

LefGOPE hiqja breket nga Koka dhe vishi Penevreke e shllvare se te turperoi Fare te Turperoi smiley

O poet , o rrush i lales.... Po kush ti ka thon mer daj gjithe keto thagma...??? e ku i ke mor vesh ti gjithe keto gjema... kur ke kaq kohe atje tej dhe as qe ja ke haberin fare se ç'bohet ketu ne Albanie, por i merr te rejat vetem nepermjet Rilindjes panorames apo 55...?? me je bo me keq se Pjeri qe lexon vetem Monitorin e Albanies dhe jo ate anglezin...

Ja po te them nje te forten tashti.

Eshte bere nje auditim nga Komisioni i nepunesit civil ( qe eshte qysh nga koha e sales, bile ai e ka zgjedh) mbi kriteret e pranimit te punonjesve. Ata komisioneret e shkrete kane vene duret ne koke nga parregullsite e gjetura. Nga 200 punonjes qe ka Kuvendi (sipas Xhoozit) 70 nga keta jane marre ne pune dhe me pas u jane nenshtruar konkursit.

-Konkursi eshte zhvilluar ne kundershtim me ligjin, i cili mes te tjerash thote qe kriteret dhe koha e konkursit duhet te publikohet 2 jave para ne tre mediat me tirazhin me te madh ne republike... asnje nga datat e konkursit nuk ishte e publikuar ne asnje medie, vetem ne faqen zyrtare te Kuvendit.

- ata fatlumet qe kane gjet vendin e punes aqq lamasher kane qene saqe nuk kane gjetur as nja 5-6 shoke e miq per ti futur ne konkurs, por ne konkurse kane marrre pjese 3-4 vete dhe pjesa derrmuese kane qene nga punonjesit e Kuvendit, dhe me e bukura e di se kush eshte...?? Rezultati ne kete konkurs maksimali ishte 100 pike dhe 30 pike nga keto i perbente CV dhe pjesa e arsimimit, ku pjesa derrmuese merrnin 6-10 pike... a e kupton se sa skandaloze qe eshte... perfundimisht ai qe e kishte zener vendin e punes qysh me pare dilte i pari me te pakten 90 pike dhe keta tre te tjeret mezi merrnin 20-25 pike gjithsej...  e per kete duhet te ndiqen penalishi si Sekretari i pergjithshem iKuvendit e po ashtu edhe shefja e burimeve njerezore ... per kete katrahure...

Si perfundim, si thua ti... keta 70 vete a duhen mbajtur ne pune apo jo...???

Veç dua nje pergjigje te sinqerte dhe pa krahasime....

Ti zotri je komunist!!!

mbase, .....por i ndershem ama....

alidemsi; ".... me je bo me keq se Pjeri qe lexon vetem Monitorin e Albanies dhe jo ate anglezin..." 

 Te 10-vsha anglezin dhe kush e ka bo anglezin. 

.

Pjeeeeer!Cqe ky shperthim per ata te M.Bashkuar?Sonte po del prej vetes tate.Me ke habit!Jemi ne pritje te statusit dhe ti vete e na i .....!

Grava i dashur, me vjen neveri per psikollogjine perulese ndaj çdo gje angleze, kur vete Anglia e ka demtuar jashtzakonisht shum çeshtjen shqiptare ne shekullin e 19 dhe 20 . Mirpo disave, u jane errur syte  dhe nuk iu duket mire, nje produkt shqiptar. 

 smiley me c'po duket as NATO, as BE, as Commonwealth, as Shqypni Etnike, as Boteror as Europian, maksimumi ndonje pjesmarrje ne Eurosong do te festojme. Insiemeee http://youtu.be/fjWWqSTburg
 

Nuk ka kohë qeveria të meret me statusin, është shumë e zënë me punë, ka shumë vrima tritoli për të hapur, duhet pasrtuar vendi nga pallatet, 

Nuk ka kohë qeveria të meret 

me statusin

është shumë e zënë

me punë

ka shumë vrima tritoli

për të hapur

duhet pasrtuar vendi

nga pallatet

Kur i bo pallatet, pse i bon. Kur i shem, pse i shem. 

Ca te boj edhe ai mo, ne s'na gjinet dermoni. smiley

Pershendetje, i nderuar. 

PS. Urime per krijimet e fundit. Te fala miqve te perbashket.

Nuk e di pse Hollanda me duket si mim kodheli i edvin rames.

shtroj pyetjen vetem se kush eshte edvini i Holandes ?

Me mire. Shqiptaret e kane marre me shume yrysh e me shume qejf hyrjen ne EU. Tani do te shtohen ata qe thone na cane koken keta te EU, e do fillojne ta kene me te vogel deshiren per t'u futur ne EU

fuck you motherfuckers. 

Sado perparime te beje Shqiperia,ajo kurre nuk do te pranohet ne BE.
Albanofobia nuk eshte sajim i Sali Berishes,por eshte nje fenomen qe besoj cdo shqiptar e ndjen ne vendet e BE-se cdo dite.

Europa eshte gati te fute zezake,turq,xhamajkane e ku ta di une ne gjirin e saj,por kur vjen puna per shqiptaret,nuk duan.

Mos u thelloni perse nuk na duan.Thjesht nuk duan or vellezer dhe pike.Jane albanofobe!

Futin ne gjirin e tyre greket,qe nuk respektojne asnje te drejte minoriteti,serbet qe kane bere kasapane,kur vjen puna per shqiptaret,dera eshte e mbyllur.

E kam thene edhe me pare nuk ka faj as Berisha as Rama,as Meta.

Europa ka vendin e Mafies ne gjirin e saj,ben tregeti me vendet qe mafien  e kane ne pushtet is Kina dhe Rusia.Ne mes te Londeres e me mafiozin Abramovic qe i qete komandon Chelsin.

Personalisht do ti beja thirrje qeverise qe te qeverise mire.Shqiptaret nuk duan me integrime koti,ata jane ne europe qe kur u hoqen vizat.

Sa per statuset ne BE,mos u lusni atyre.Po qeveriset mire skemi nevoje per BE-ne.

 

!

Hollandez muti, ja bohu po deshe me ajaxin tani.....

i dhjefsha mu ne bicikleta, tulipan dhe hash-hashash

per bicikleta ja dhjet shkodra i her, per tulipan kam zambak te ballkoni , masanej:  , karafila, borzilok, manxura, indersha, shqiponja, fikus lule akulli  e ik o pirdhu me lule ne bahce

sa per hashash ka te krahasume lazarati *******

dhe per futboll jam me gjermont.

na hogshin mutin : jo tani...me vone 

smiley

smiley

Sugjerim: jo me vone, tani.

Ca lesh do ti moj Hollande edepseze? Pallatin e prishem, Meten e qitem te paster si diamantet e Afrikes, Imamin e denoncuam, perdet e kryeministrise i kemi bere aq te bukura sa te ik petlla (tre diplomateve te huaj gjate takimeve i ka rene zalia nga mahnia), ca tjeter doni juve qe tju mbushet mendja se po e bejme realitet endrren dhjetorise te Rames per te shkuar drejt Evropes me masa radikale?!

smiley

ca ka ketu per te qesh ?

me mllefin, cmiren ligesine  e maskuar si shaka te xhibi ????

Ke goxha kohe qe:

a) je zene kaps

b) s'ke q

c) te dyja

d) te dyja plus nja dy te tjera qe s'thuhen ketu

Now qesh biatch, if you want to prove me wrong (dmth qe te ilustrosh se problemi s'eshte me humorin tend), so qesh I say, with dhembe showing, like this smiley

 pst  

Ne kete moment mbi 10 mije persona po protestojne para BCE ne Frankfurt dhe asnje media nderkombetare nuk flet..

Po ti si e more vesh ne Albanie?

kam burimet time

Smerren vesh kta hollandezt mooo. Donin te drejta per lbgt...u shkelym bythsh sa i akomodum me ambasaden pink. Donin te drejta per romet...ne dore i ngrejti vet ministri romet. Epo robt ku ti keni o hollandez pucranjos kokverdhe. 

Ene ne moo ca moot patem qe u futem te ajo konferenc vari k e pse nuk dalim?

Nuk ben fajde denoncimi i nje ish ministri duket.

Fatmir Gerdeci dhe kompani.

Dhe ta mendosh qe 6 mujorin e pare te vitit 2014 do jete presidenca greke qe do na pranoje.Komplot antishqiptar. smiley

Edhe tere ish qeverine ta futesh ne burg,nuk te pranon Europa.

Edhe te jesh ekonomikisht si Zvicra.

Nuk te duan or vella!

E kam thene dhe me pare qe as Ram as njeri nuk ka faj per kete.

Faji jone i vetem eshte se kemi lindur shqiptare.

Po pse sna dun me se na fute friken. Ka nje arsye cdo gje. Mu ktu ku jam me duan te gjith. Kam mesuar dhe spanjisht per tu integruar. 

Edhe mu këtu, sagapo më thonë gjithë ditën.

 

smiley

Mos Holanda Tefta, Tefta mos Holanda..

Vetem i gjo na ka ngel. Sumtarizimi (zyrtarizimi) i martesave homoseksuale. Vetem ajo i kenaq kta. Dhe kjo duhet bere sa me shpejt, kto dy tre dite. 

Po ti pse merzitesh? Roni e tha ne disa tema, disa here "faleminderit Hollande!"

E cme duhet mua cthote roni o gjemb?

Si thoni, do ja mbante Hollandes te thoshte jo ne rast se kishim marre armet kimike?

"Ndërsa ekstremistët përmendën anëtarësimin e Shqipërisë në Konferencën Islamike, si dhe raportet e 'Transparency International' se "korrupsioni shqiptar ua kalon dhe vendeve afrikane", një pjesë e deputetëve holandez insistuan që Holanda të mos shfaqej sërish në Këshill si "delja e zezë" duke thënë vazhdimisht "jo"."

Sic thot populli 'lexhendar' Kanadez: you aint much if you aint Dutch!

Prite kur t'na kerkojne te zhvillojme Reformacionin Protestant, e ti qisim jashte Shqiperise Jezuitet e Franciskanet e ta qujm Papen 'kurve e keqe' (si Johannes Arminius e Ols Jazja)

Shume dakort! Thua do propozojne te sjellin edhe Dutch Oven? Eh cfare populli i madh!

Ore, per mu Ministri i PerBrendshem duhet me qen Dutch.

Ta heqim Skinerin nga sheshi te veme Kol. Thompson qe na krijoi ene Pulicine e pare. Me kan thone qe 1 polic i Thompsonit ishte efektiv sa 100 nga keta te sotmit.

Keshtu kam degjuar edhe une. Po kujdes mos e thuaj me ze te larte se po te vjen Ai e ta tregon ty si ka qene policia ne kohen e Zogut.

Shtjefni, martiri i pare i drejtesise!!!

Ja boni (via)Pu(bli)Ka bam per hir te Dutch-ve.

Nderi me i madhe qe mund ti bej Evropa eshte refuzimi sot. Nje shtet qe ju desh 23 vjet te arrestoj nje gjykates nuk meriton te hyj ne bisedime, te pakten jo bisedime serioze. Nuk mund te ulesh ne nje tryeze me barbare, hajdut dhe vullgare. Qeveris se re i duhet dhene minimumi 6 muaj kohe te tregoj vlera dhe me pas te hyet ne bisedime.

Ju be e qarte Saliut se nuk do te kete amnisti pas 21 Janarit edhe sikur te prisnin ne opozite edhe 2 vjet te tjera. Tani te mbajne fjalen, burgun e kane pak ish ministrat e pallatet e hedhura ne toke jane thjesht kruajse dhembesh.

 

"korrupsioni shqiptar ua kalon dhe vendeve afrikane"

Normal, pse nje nivel me vendet afrikane do rrime ne!

eeee...nji per salen nji per lalen...ene shteti merrte i mut

Ne fakt polici rrugor me tha: Do japesh 5 (mijeshe) per Salen, apo dy per lalen? 

...what would Kapo do?

Policia italiane sekuestroi sot rreth 6 ton drogë që kishte ardhur nga Shqipëria.

Kjo ngarkesë e madhe droge ka vënë në alarm Antidrogën italiane, e cila ka kërkuar masa të rrepta në pikat kufitare me vendin tonë. Autoritet italiane dyshojnë se pas këtij trafiku droge qëndrojnë zyrytarët e Tiranës.....dhe koncidenca ma e bukur eshte se garkesa më e madhe e drogës “Made in Tahiri” që futet nga Shqipëria në Itali është sekuestruar në të njëjtën ditë kur kryeministri shqiptar, Edi Rama ndodhet për vizitë zyrtare në Itali.smiley

Kujt ja kapen Edit? E çi desh 6 ton per tre dite qi do rrite.

 

Fiqo, po zakoni shqiptar eshte mos te shkosh me duar bosh te miku. Ti qenke Amerikanizuar fare me duket.

O Fiqo....smiley

si tha kapooja i policsesmileyo pregatisim nje plan nderhyrje ne lazarat , a thua se po pregatitej te sulmonte stalingradinsmiley

Alba2265, nuk e ke parasysh ca eshte sot Lazarati! Eshte Nedelini shqiptar.Bilez edhe me i fortifikuar.Atje ka cdo shpi " fermen" e vet te prodhimit dhe frengjite e pritjes me arme kushdo qe synon te cenoje " fermen " e prodhimit.
Ne se aty nderhyhet, pa nje plan te mirestudjuar dhe me vendim special Parlamenti, nuk do kete pritje me paqe por me mbi 2600 gryka zjarri.
Ja ku po them une dhe te shofim do ta provoje apo jo koha, cilado shkalle nderhyrjeje ...do kete te vrare nga te dyja palet! Lazaratasve u eshte mbushur mendja se jane te pamposhtur fale unitetit mes tyre dhe petkrahjes direkte te Sali Berishes.Por kjo duhet te marri fund nje dite

Grave ta bejme si keta Uruguaiansit them une. pse jo?

Zeqo dermeni, po nuk u be ashtu, fermat e Lazaratit do punesojne edhe nga Kosova

ky refuzimi i Hollandes nuk eshte me i rendesishem se njohja e Kosoves nga Facebook

ça mund te presim ne si shqipe nga njerez qe jetojne me se shumti nen nivelin e detit ?!

Miqte tan i kemi ne Bruksel e Strasbourg e ata e kan vendosur tashme . PO smiley

Konservative c'prisni nga keta raciste..harruat fashistin Geet Wilders, partia e te cilit eshte sot ne fuqi?.. Keta dalin hapur dhe i cilesojne kinezet si sy-çarë (dhe jo thjesht deputet por Kryetari i Grupit parlamentar te partise ne fuqi VVD)

 harruat fashistin Geet Wilders, partia e te cilit eshte sot ne fuqi?

 

ne cfare fuqie eshte partia e Widers mo, ne fuqi te dyte..?smiley    leqe i ke bere lemsh te dhenat, se ky qe paska bere keto deklaratat per kinezet,  nuk eshte i partise se Widers (PVV),   por liberal demokrat VVD.  nderkohe ka nja dy vjet e ca qe nuk eshte me as deputet as politikan,  ka dhene doreheqen, apo e e hoqen nga grupi parlamentar, sme kujtohet mire.

 

p.s   Wilders  vet  ka nje gjysh nga Azia me sakte Indonezia.

Gerti s'o fashist fare. O nacionalist, e si Shqiptar nacionalist nuk i dulim dot kunder. Thote ke hy ke OIC-ia? Mir mer, per 2 lek t'qelbta kena hy. Po s'ka bythe njeri me ja thone.

te rrime shtrembet e te flasim drejt.

Pa u djegur sala ne turren e druve, nuk hiqet magjia..

tashti, anglezet i kane mbajtur per shume kohe shqiptaret, biles i mbajne akoma...

nje pjese e vogel e tyre jane adhnuar me shqiptaret, u falet.

Si tha Edi sot ne konference shtypi me kryeministrin italian duke iu referuar ketij te fundit" "voglio ringraziare il kryeministro....." oooo sa i modh tjetri.

Di un si zgjidhet kjo pun. Nenji nga kta ministrat tane qe jan ne evrop per statusin duhet tja hyj m'llap nej parlamentari hollandez se ashtu dun ata. Ska qysh e si, kshu do evropa. 

duhet me sakrifiku nai gjo....zhozefinen psh, t'ja japim nai zaku hollandez per guilty pleasure

Zbardhet konflikti me Hollanden: Kane kerkuar te drejta eksluzive per Lazaratin si kusht paraprak.

Kryeministri Rama s'ka rene dakort gjate negociatave per Lazaratin, duke synuar diversifikimin, dhe si hakmarrje Hollanda ka lobuar qe teksti i rezolutes te kreditoje Sali Berishes per kete arritje:

“Po dërgojmë një mesazh unanim ndaj Këshillit: Shqipëria meriton t’i jepet statusi kandidat. Avancoi axhendën e reformave dhe ka arritur një nivel të ri të pjekurisë politike përmes kalimit të duhur të pushtetit në paqe pas zgjedhjeve të qershorit”.

Kurse ky gjermani qe ngjet si Olio (tek Olio & Stelio) thote qe do duhet te pakten dhe 10 vjet qe endrra evropiane e Rames te behet realitet.

Shqiperia duihet te zbusi pak egersine kapitaliste dhe korrupsionin.Hollanda dhe pjesa tjeter e Europes, eshte gjysem  socialiste dhe gjysem kapitalist, prandaj! Duhet te behet pak me e bute me shtresat e varfera, me te papunet, sidomos rinine! Te ndihmoje keto shtresa me reforma! Eshte per te ardhur keq, qe ne qoftese se do te gjendte vend shprehja"Njeriu per jeriun eshte ujk" ajo qendron me mire se askund, ne Shqiperi! 

Sa mu bo qejfi qe PSV Eindhoven u eleminua nga europa lige.

 smiley po ajax? 

Ishte dje Ajax smiley

Un jam i mendimit se Shqiperia nuk eshte gati per kete muhabet. Rama mbeti rrugeve te europes duke kerkuar mbeshtetje dhe nderkohe ne Shqiperi beri ca gjera sa per tu dukur. Kjo pune do kohe, une jam me i interesuar per ato 300000 vende pune qe do krijonte, per zbatimin e ligjit : nje pike ne oqeanin e krimit ajo mbyllja e kazinove apo shkarkimi i ndonje polici, per rregullimin e shendetesise, arsimit etj... Kur dhe nese do beje dhe gjysmen e ketyre gjerave, atehere mend te flitet per statusin. Merrni shembullin e Hollandes, shtet me siperfaqe sa e jona pak a shume dhe me politikane ne gjendje te ngrejne zerin para tere evropes kur flitet per te mbrojtur interesat e tyre. Boll lypet e mos kerkoni meshire, po ulni koken e punoni!!!

shume mire qe nuk ja dhane!

Shqipnia deri tashi vetem llafe ka! 

pune lesh!

Deri tashi i vetmi progres eshte transferimi pa dhune i pushtetit. Edhe ky, nuk eshte progres i pakthyeshem sic, besoj, te gjithe jemi koshiente. 

 

 

 

Vetem Kalvinistat bejn pune. Ne Ballkanistat..kshu jemi. Me duket se po digjemi prej Gerqise, se ene me Gerqine pati Hollanda problem kur u hyni mren.

Luli qytetar Hollandez , statusi kalon me pare tek ne.

John Podesta emerohet keshilltar i Presidentit Obama , takimi i Rames me Obamen kalon me pare tek ne gjithmone nese duam ne te takohet apo jo .

 

He me se dhe Edi esht qytetar francez, ose te pakten i pale dokumnta i ka kap atehre ne Paris, vitet '90

I kane skaduar sepse nuk u paraqit nje muaj per te marre ushqimin ne Azil smiley

Ca ushqimi, ate tasin me makarona?

smiley

ajo duhet te kete qene smiley

ne azil? po ai edhe ne shqiperi eshe i pastreh,e mbytyr ne borxhe...

pse e ka marre nenshtetesin Beluli ,mo? 

Bravo Hollanda! Me pelqeve duhen prova dhe nese kjo qeveri nuk jep prova se po lufton korupsionin nuk ka arsye per te na krehur bishtin. Keta jane tamam miq dhe qe te duan vetem te miren. 

Ka rene shteti. Megjithe miratimin e tre ligjeve qe bllokoi bllokatori bllokmen, prape s'na e jepkan statusin. Te fala gjithe intelektualeve qe firmosen peticioni "edvin hiqe priten" kudo qe ndodhen. Dhe naten e mire, por mos harroni... ka rene shteti smiley

SHTETI RA! STATUSI NUK U PRANUA! RAMA TE JAPE DOREHEQJEN MENJEHERE

Une akoma nuk e kam te qarte kete procesin e antaresimit. Kush ma thote me dt tre fjale?

te dergojme Lul Bashen te loboje me dylberet e Hollandes

Faleminderit Hollandes per Jo-ne! Sa me shume te zgjase ky kondicionalitet aq me mire do jete per ne. Qeveria e nisi mire me llafe, po beep nothing! Pa he njeher ca u be me lojerat e fatit? Po me ndertimet pa leje? Pres te shoh ne lidhje me padite..

Kjo administrate e ka ne deje korrupsionin sado te kete pseudo rotacion! Nuk ka integritet kur mandatohesh per nje post pa pike meritokracie! E ke varrosur ate akoma pa nis mire! 

kondicionalitet

kushtezim.

Faleminderit google translate!

He mo dhe ti  smiley

integritet

besueshmeri.

Falemnderit google.

smiley

Sheshe erdha ne USA dhe albanoamerikonet po me korrigjojn! Hejvalla ahh me fal Faleminers smiley 

Kur vjen ne USA pergjegjesia ndaj gjuhes meme rritet. smiley

Tani kjo nuk eshte shkruar me ndonje ligj gjekundi, por e kam fjalen qe une vete ia kam ndjere me shume nevojen gjuhes meme kur kam leviz jashte shtetit se sa kur kam jetuar ne vendin e shqipes.

 

Mire mire, pertej korrigjimeve gjuhesore,  po ndonje koment ndaj komentit kishit smiley 

Po.

Me pelqeu kjo figura krahasimore me studentin e vjeshtes qe ka bere Alba me zamete smiley pak me poshte. E gjej me vend ne fakt, se ashtu jemi bere.

Mirepo ja qe edhe atij studentit vjeshtuk qe e di thelle-thelle qe meriton te ngele i behet qejfi shume kur kalon! Keshtu qe si qytetar shqiptar do me behej qejfi po te na e jepnin statusin kesaj rradhe.

Ama, ne teori, statusi qofte ne BE qofte ne jete, pune, shoqeri duhet merituar. Perndryshe nuk eshte status por eshte gje 'fake', tip fallciteti.

S'e di atehere, se ketu nuk behet fjale per mua qe rroj ne Amerike. Behet fjale per miliona vete qe rrojne ne Shqiperi dhe tek te cilet marrja ose jo e statusit ka ndikime reale ne jeten e perditshme.

Une kur isha vete ne shkolle nuk ia lejoja vetes qe te me kalonin apo te me ngelnin. Mesoja aq sa per ta vendos vete fatin ne cdo vit shkollor.

deri me sot ende nuk kam lexuar nje analize e sakte te perfitimeve apo pasojave qe do te kete shqiperia me futjen ne BE pervecse enderres se do hame me luge floriri.psh nga hapja e tregut te punes si do te perballojne profesionistet shqiptare konkurrencen  me ata te huaj fjala vjen spanjolle franceze italiane  etj qe vendosin te punojne ne shqiperi  .

Alba asgje nuk do perfitojme realisht, do mbetemi  periferi BE-jane  dhe po u futem, ok liberalizimi i punes i levizjes i mallrave etje.. por ok njekohesisht vula e vendeve periferi brenda BE-se. Gjithsesi sa me vone te futemi ne kete stad cilesor klase politike qe kemi, aq me pak e demshme do te jete futja brenda BE-se.

Ne kemi per tu futur ne BE  nje dite si ata studentet e vjeshtes qe pavaresisht se jane tape topi profesori i kalon thjesht ti heqe qafe.

Te gjitha rruget (e vendeve te Ballkanit) kalojne nga ... Haga!! smiley

Edhe unë që jam tifoz me Hollandën. Jazëk më qoftë! Më thoni ju lutem, kush na mbështeti, tja mbështes skuadrën në futboll.smiley

Qe Shqiperia nuk e ka STANDARTIN E HIPOKRIZISE INSTITUCIONALE TE MIRORGANIZUAR ne nivelet e BE-se kjo dihet! 

Qe Shqipetaret kan rreth 150-200 vjet qe me egzistencen e tyre i bezdisin pordhacet e mbreterive evroperendimore por jo vetem, edhe kjo dihet.

Ajo qe me ben mua pershtypje dhe qe shoh me keqardhje qe nuk i ka bere pershtypje askujt ketu eshte jo qe Hollanda (fajtorja per Srebenicen qe rehabilitoi ne BE doren vrastare te Srebrenices, vetem nje shembull ky) nuk na bie dakort me dhenien e statusit kandidat te Shqiperise, POR qe pse................

Qeveria jone e dhjere na ul dhe neperkemb ne kete far feje? Njecik me shume dinjitet more njerez, me cfar paturpesie shkon ministri yne i jashtem ti jap llogari mbi nje ore nje parlamenti KRYEKEPUT, e perseris KRYEKEPUT racist ndaj popullit shqiptar? Te kam dhjere mu ne qeveri dhe mu ne ministri te jashtme. Per ke punojne keto institucione per cfar e marrin rrogen?

Le ta bejne Shqiperine sic e duam ne shqiptaret njehere, pastaj t'ja prezantojme partnereve europian Shqiperine dhe aspiraten per te qene nje vend partner ne BE. Ne duan mire, te gjitha palet jan fituese, ne s'duan sic jane edhe gjasat ne DJALL te shkojne. 

Une nuk dua te shikoj ministrin e jashtem shqiptar te jap llogari perpara parlamentareve te nje vendi te huaj me perkulje te turpshme. S'duan? Zoti u shtofte inatin. Ky me buk ata me gur! Gje e turpshme me ben te ndjehem keq qe jam shqiptar smiley

 

 

Mos ja hudhni fajin kot Hollandes njerez por KM tone qe as nuk ka piken e deshires qe Shqiperia te antarsohet ne EU !!! Koha do te na e tregoje te verteten !

Shume e turpshme nese thone jo. Duke ditur qe vendet perreth i kemi ose kandidate ose antare, s'ka kuptim qe Shqiperise ti ulin autoritetin ne rajon duke i refuzuar dhe nje cope kandidature. 

Keto jane thjeshte tangerlliqe koti.

Nuk e thone, por e bejne qe te mos duket buke me djathe. e bejne pak te veshtire perpara. Atyre u intereson me shume se sa neve te na kene ne Europe.

Eshte e turpshme por jo pa kuptim. Ka plot arsye qe Shqiperise te mos i jepet statusi: niveli i larte i korrupsionit; Lazarati; sistemi edukativ i dobet; fenomeni i gjakmarrjes; dhuna ndaj gruas (53%); asistenca sociale e dobet;  mungesa e nje plani urbanistik; dhe shume te tjera.  

As Bosnja, qe ka nje nivel ekonomik me te dobet se Shqiperia, nuk i ka mangesite e lartpermendura. Shqiperia, ne fakt, i ngjan me shume nje vendi te Amerikes Jugore, se sa Evropes dhe nuk ka si te t'i jepet statusi.

si jugu i frances, jugu i italise, rumania, bullgaria, greqia e veriut... nje M jane te gjitha e jane ne Europe. Bosnja i ka qe c'ke me te dhe Shqiperia statusin e meriton qe c'ke me te.

Shko ne Bosje dhe shiko ndryshimin e saj me Shqiperine. Nuk sheh mercedeza, dhe vila luksoze por ama ka rregulla. Njerezit e meritojne, kush nuk meriton nje jete me te mire? Por Shqiperia eshte ajo qe eshte dhe nuk ka si te kete vend ne BE. 

 

Ne jug te Frances, nuk te le kush te hedhesh mbeturinat kudo dhe sa here te kesh qejf.

Po si o po mos ia fut kot tani. Ne Marseje po vriten robt dite per dite. Mafia korsikane ben ligjin, keta na flasin neve per korrupsion. Ka lagje ne veri ku te keshillojne te mos kalosh fare. Hyr ne Palermo e hiq qendren, pastaj zere se je ne Shqiperi. Edhe ne Shqiperi, qendrat mbahen paster, por s'po te refuzon njeri per plehrat. Ke disa pika te mirecaktuara dhe je refuzuar vetem se s'i plotesove. Tani i plotesove, mund te hysh. Hollanda keshtu ka bere gjithnje, per te mos e bere te duket gje e lehte.

Lagje problematike ka kudo neper bote. Nuk po flas thjesht per krimin, por per dobesine e shtetit. Qe eshte shtet mafioz, nuk mund te mohohet. 

 

Po ai Sarkozia a s'doli se kishte vjedhur ai? Europianet kane vjedhur gjithe boten e vazhdojne ta vjedhin dhe sot. Mbreteresha angleze s'pranon t'u ktheje indianeve diamanted qe u kane vjedhur. Francezet ikin vriten ne Republiken Qendore Afrikane, e cila cuditerisht ka sasi te medha diamantesh e floriri, por jane me te varfrit ne bote. Edhe ate pasuri, Europianet e kane vene fale sklleverve, vjedhjeve e genocidit neper glob, e tani bejne te ndershmit me ne. Ik aman... Atyre shyqyr qe u kane dale keto shtetet e vogla tani, qe ta heqin vemendjen nga mafiet e veta e nga krimet e veta, ndaj dhe lulezojne partite kunder emigranteve tani.

Jam dakord me te gjitha keto qe thua, ndoshta eshte dashur t'a klasifikoja si shtet te dobet mafioz, meqenese nuk siguron kushte minimale per qytetaret, dhe nuk zbaton ligjet.

Une s'di kujt i thua siguri. Krimet qe degjome qe nga perendimi jane shume me makabre se ne Shqiperi. Rrjete pedofilie me nga 300 veta te arrestuar ne Kanada, prerje kokash ne mes te rruges ne Angli, prerje koke ne autobus, ne Montreal. Ne Angli para pak javesh disa te rinj vrane nje student italian me shqelma duke i thene "po na merrni punet", sepse ishte ezmer. Pak jave pas kesaj, vrane nje iranian po me shqelma dhe i dogjen kufomen, sepse e pane te fotografoje femijet nga dritarja. Doli qe ai po i fotografonte sepse ata i prishnin oborrin, dhe donte t'ua conte policise. Oborrin ia prishnin sepse ishte mysliman. Te mos filloj me lajmet ne Amerike. Nje baba fotografoi vajzen dy vjece pak para se ta vriste. Nje tjeter baba nxori nje njoftim ne Craiglist ku kerkonte te paguante dike qe t'i perdhunonte vajzen 11 vjece e ky ta shikonte. Etj, etj... Nje cift ne Angli kishte marre peng dy gra per 30 vjet. Shqiperia s'ka pasiguri te tilla. Shqiperia ka korrupsion, dhe jam i sigurt qe ka po aq sa kane shtetet perendimore, por ata jane te mencur e dine t'i mbulojne. Ajo siguria qe te duket se eshte, vjen nga prania e parase. Kur kane para, njerezit vishen me bukur dhe i lyejne shtepite me bukur, flasin me me miresjellje, policet te vijne me te paster, e te duket vetja i sigurt. Por ne fakt...

Edhe njehere, nuk flas per njerezit, dhe nivelin e krimit ne veçanti, por per dobesine e shtetit ne teresine e tij.

Ndaj pra te dhashe shembujt e italise se jugut, greqise, rumanise, bullgarise. kur jane futur ata ne BE, s'kane pasur shtet me te forte se c'e kemi ne tani. Jane futur per te tjera arsye, dhe ne jemi mbajtur jashte per te tjera arsye.

shqiperia nga nje vend i plogesht, ku enver hoxha diskutonte 400,000 dollaro (shume me pak se cmimi i nje grand slam te themi), eshte shndrruar ne nje vend vibrant, me kapitalizem te zhvilluar. nuk eshte vend per te gjithe, per pertacet, dede-te, tipave te mefshet, por hej, darvinizmi i ka kto. Cdo dit nga planeti zhduken 25 specie, tha xhorxh karlini. kshu e kan kto pun. jo po do bohemi si evropa e pleqve, qe problem nr 1 ka kush do paguje pensionet dhe kujdestaret e 95 vjecarve. ti shqiperi me ep nder!

 me kapitalizem te zhvilluar

...hmmm!!!

me bujqesi bashkekohore, sistem rrugor modern, industri ne zhvillim, me te gjitha lirite e garantuara, me nje art qe mbrotheson pandalur.

problemet qe kemi jane ato te nje vendi ne rritje, probleme te zhvillimit, jo te nje vendi ne renie. shqiperia eshte larg menopauzes!!!

Nje shtet i zhvilluar dhe normal, kombinon kapitalizmin, socializmin, globalizmin, dhe proteksionalizmin. Eshte nje shtet ne zhvillim, dhe ka potencialitet, jam dakord me ty, por nuk eshte i zhvilluar sa duhet.

Sa per Evropen ne menopauze, nuk kam dyshim per kete, por ama nuk mund te thuash se Shqiperia, si nje shtet, jo si nje komb, e meriton te behet kandidat. Kur erdhi  Sali Bisha (2005?), ne premtimin e tij historik se kishte mesuar nga gabimet e 97-s dhe se do ta luftone korrupsionin, beri te kunderten, bile rrenjesoi edhe nje punishte grandiose marijuane. 

 

PS: Kur flas per Sali Bishen, nuk bej fjale vetem per te, por edhe per teresine qeverisese.

lazarati ka qene qe perpara sales, e rrezik europianeve u leverdis te jete. uruguaji sapo legalizoi jo vetem perdorimin e marijuanes, si hollanda, por edhe prodhimin e shperndarjen. prit kur te fillojne dhe keta europianet ta legalizojne.

Ah ok, nuk e dija qe ka qene edhe perpara Sales. 

Ne fakt, kane qene edhe para socialisteve, qe me salen e pare, qe para 97-es. keshtu qe te drejte ke, po dhe socialistet tete vjet s'bene dot gje atje. fakti eshte qe lazarati voton 100% pro sales.

Ka qene, fshat I shumvuajtur ballist, I persekutuar nga eterit e bijve, qe u nxoren namin si pisa (qe slaheshin dhe thoshin "coc me ha kmba"). Prandaj I kane te gjitha t drejtat sot te gezojne nje dite te bardhe nga oportunitetet e kohes dhe tregut te lire.

dhe te lahen me gjithe c'ka me te mire bed bath and beyond, me sfungjere organik, produkte aveeno, organic dhe palmer, dhe te lahen ne vaska mermeri blu, ne sfond mermeri te sedefte. ti lajne e vajisin me ekstrakte lavandre dhe bajamesh ato kembet e krimbura nga sistemi i djeshem, dhe t'ia pijne ujet gjithe policia avdalle e shtetit.

Eshte hera e dyte ne kete qindvjecar qe na izolojne keshtu kot.

Po rri me shprese qe do marr tjeter kthese, kur te kete votime.

Per ca po te izolojne? Eshte thjesht hyrje politike ne BE. Per shqiperine s'ndryshon asgje.

Nese te gjitha vendet perreth ( pervec Kosoves) jane drejt BE-se ose ne BE, e le Shqiperine te izoluar.

Ka nje ndryshim kur flet si antar i klubit ose si outsider, dhe Shqiperia tani eshte nje outsider.

duke e njohur cik natyren tregetare te hollandezeve, mendoj qe Jo-ja e tyre nuk ka te beje standartet e Shqiperise, qe me thene te verteten ne kete faze akoma nuk i ploteson, dhe kete e dine edhe francezet edhe gjermanet, edhe finlandezet, belget dhe gjithe BE, keshtuqe hollandezet nuk jane me te zgjuar se keta te tjeret... por Hollanda eshte nen presion nga Komisioni per ceshtjen e favoreve fiskale qe u ben kompanive te medha multinacionale me qellim qe keto megjithse operojne ne shtete te tjera te Evropes, zyrat qendrore i vendosin ne Hollande dhe per kete paguajne pak taksa nderkohe qe ne vendin ku operojne nuk paguajne fare sepse quhet qe i kane paguar njeher taksat ne Hollande. nje shembull: coca-cola e Greqise nuk i paguan taksa shtetit grek, sepse zyrat qendrore i ka vendosur ne Amsterdam me justifikim e ligjeve te BE , taksat paguhen vetem ne nje vend te BE.....

.....mendoj pra, qe Hollanda po e shfrytezon rastin e Shqiperise me qellim qe ta perdor si "mjet" kembimi ne negociatat qe po ben me Komisionin Evropian qe sic thashe me siper po i ushtron presion Hollandes.

duke e njohur cik natyren tregetare te hollandezeve, mendoj qe Jo-ja e tyre nuk ka te beje standartet e Shqiperise, qe me thene te verteten ne kete faze akoma nuk i ploteson, dhe kete e dine edhe francezet edhe gjermanet, edhe finlandezet, belget dhe gjithe BE, keshtuqe hollandezet nuk jane me te zgjuar se keta te tjeret...

po meqe standartet nuk jane plotesuar akoma, pse keto vendet e tjera ngulmojne per PO-ne ndaj shqiperise?

po lexoje edhe njeher komentin tim e mbase e kupton, eventualisht, pse "Jo"-ne e Hollandes.

nje "hint" i vogel. fjala kyce eshte e katerta ne radhe ne fjaline e pare.. madje e ke cituar vete..

Per Jo-ne e hollandes je shume i qarte, une pyeta pse vendet e tjera i thone Po nje vendi pa mbushur komplet standartet.

po kjo eshte politike e BE per integrimin e Ballkanit ne strukturat e saj dhe eshte ne rend te dites tashme. standartet dalin ne plan te dyte.. edhe Rumania e Bullgaria nuk i kane permbushur kurre standartet por sot jane anetare te BE.
kjo puna e standarteve eshte njlloj si me antaresim e Shqiperise ne NATO. nuk besoj se ushtria Shqiptare i permbush standartet e NATO-s, por ja qe na pranuan anetere te saj. eshte ceshtje strategjish dhe gjeopolitikave te te forteve..smiley

Epo atehere sna e ka fajin hollanda apo ndonje shtet tjeter. Personalisht ska cme duhet statusi kandidat gjysmak e i ardhur nga servilizmi i qeverise tone. Ndoshta jam i vetmi qe mendoj keshtu, po per mua statusi dhe me pas futja ne BE duhet te diskutohet vetem kur Shqiperia te kete nje shtylle te forte kurrizore...

Desha te thoja, qe une do flas kur te flas Beluli, dhe ti fole.smiley

Jam dakort kjo po perdoret si karte per negocime favoresh.

smiley

I lun fene vertete

nga lloj lloj vendesh gjen kompani te medha qe i kane perfaqesite ligjore ne NL.

Jam kuriozie dhe se si e kane sistemin ligjor kur vjen  puna ke arbitrazhi

apapapapa matrapaz te lindur paskeni qene o belul smiley

jane  tregetare te lindur hunter, tip çifutesh,  eshte e vertet!.smiley

Turp per Holanden!! Cfare lidhje ka antaresimi i Shqiperise ne KI? Ata shume mire e dine se ne Shqiperi nuk ka extremizem dhe se ne ka kemi dale te bashkejetojme qindra vjet me pare se Europa u be 'multicultural and inclusive'

Ju lutemi ta bombardoni qeverine e Holandes me protesta ketu:

http://www.government.nl/contact

Une sape iu skrova kete email ketu poshte. Jam nga Kosova por ia dhashe te drejten vetes t'i referohem Shqiperise si vendi 'im'. Shpresoj qe nuk ma zeni per te madhe.

Dear Sirs

 

I was shocked and disheartened to learn today that Holland was the only country to oppose Albania's candidature for membership in EU and am struggling to understand such a stance from a country which has a tradition of tolerance and understanding ingrained in its fabric.

 

One of the main reason given is Albania's membership in the Islamic Conference! For a country which promotes equality and diversity, this seems to be a very shady reason to deny a whole nation access to an organisation where it belongs spiritually, historically and morally. The majority of Albanians may be Muslims but this is a very mild version of Islam, which recognises the rights of all other religions. Albania has been a symbol of coexistence between creeds for centuries, long before Europe introduced anti racist and inclusionist legislation. I am not a Muslim and should worry more than Dutch politics about Islamic influence in my country but I am very confident that it will never become a hotbed of extremism as it is in some Middle Eastern countries.

 

The sad fact is that the Dutch politicians already know this but for some strange reason don't want us in this (not) hallowed club. Instead of seeing us as a country which could act as a bridge between the Muslim world and EU, you have deciced to treat us a black sheep! This just makes a mockery of all the various policies and procedures Holland has in place to respect inclusion and diversity.

 

It is a shame for a country which used to have a good reputation and acted as a beacon of freedom and progress to allow a small part of its political establishment to slip the country into dark days of extreme right wing politics and xenophobic hysteria.

 

Kind regards

 

Shume interesante dhe faleminderit qe ke marr inisiativen per te reaguar. 

Vetem se nuk besoj se antaresimi ne Konferencen Islamike eshte perdorur ne argumentimin zyrtar. Kjo eshte perdorur nga debatues radikal. Ndaj mire eshte te mos ti jepet kaq rendesi, ndonese mund te permendet.

Eshte e vertete kjo qe thua. Per ate thashe '.. one of the main reasons'... qe sipas shtypit shqiptar po del qe ishte ne faktor kyc. Ne Holande ka nje pjese shume ekstremiste ne parlament qe e bllokojne qeverine ne vendime progresiste,  Fatkeqsisht, nje arsye si ky anetetaresimi i Shqiperise ne KI do te luan rol ne vendimet e tyre!

 smiley Mire, po s'eshte "..one of the main reasons.." Eshte nje arsye cfaredo. Nejse...nese e mendon te arsyeshme dergoje dhe keshtu,por une do hezitoja.

Nese s'te pret puna dergoje dhe keshtu, pasi ne fund te fundit nje reagim qytetar eshte dhe do kete nje lloj impakti sado te vogel.

Vetem mos e merzit shume, se kandidatura do na jepet heret a vone, s'ka ku te shkoj.smiley

Sidoqofte faleminderit, qe ti qe nga Kosova mbron fatet e Shqiperise. Faleminderit!

Na more mos u nxito, ato gjerat i kane thene ekstremistet e djathte. Se ku degjova kohet e fundit qe nje deputet me floke si karagjoz kishte thene qe kurani eshte keshtu e ashtu, dhe kur u padit per racizem doli i pafajshem. Tani, keshtu ka cdo shtet dhe fjalen ne parlament e kane ata. Ata paragjykojne islamizmin shqiptar sepse na krahasojne me zezaket dhe arabet qe i kane futur ne vendin e vet ngaqe i kane bijte e lindur nga perdhunimet e baballareve te tyre neper Afrike, e s'u thone dot jo. Por veme bast me sa te duash qe s'do te votojne "jo", ndaj mos u jep kot vemendje atyre te djathteve ekstremiste.

Belulo, a thu u bo Shqiperia kaq e rendesishme sa te jete pjese e negociatave per taksat e apple dhe amazon? Jo me lale se nuk e llogarit njeri Shqiperine deri ne ate pike, le te rrije edhe 300 vjet pa status, taksat jane taksa dhe duhen paguar thote Berti Vogst smiley

me duket se nuk me ke kutpuar sic duhet swed..smiley. nuk ben fjale per mospagim taksash komenti im.

p.s po Henes cfare thote per taksat.. ky ka ca probleme me to me duket..smiley

Shyqyr qe t'shpetoi kushurini shnosh,o lum tata! smiley

ca ka bere vaki pjeter?

ai prefekti pra,a ke thene se bie kushuri me te?

po Pjeter, kushuri e kam.  e morra vesh  me vone  kur lexova titullin e perditesuar te peshkut..     por ty faleminderit  qe u kujtove..smiley

po Pjeter, kushuri e kam.

Si e ke thene kte,si per ata kushurinjte qe te njollosnin biografine,por qe ti me pune, do t'u tregosh te gjitheve, se je i denje per shoqerine.smiley

jo mo e thashe tamam pa  ndonje  paraprapamendim,  meqe pyete. po, e kam kushuri!smiley

Ka ardhe koha te per veprim dhe te vihen pranga..Duke filluar nga ate qe fshihen pas ketyre llogarive offshore

Me mire keshtu qe ti mbaje te karikuar keta rilindasit. Po cberi 2014 ja zere se erdhi. Kaushi kaushi eshte celesi i zgjidhjes. Duhen futur ca ne kaush dhe sigurisht shperthimi i pallatit ne Vlore nuk duhet vonuar.

S'ka lidhje ajo. Deputetet holandeze as qe e kane idene ca behet ne shqiperi. Informohen vetem nga komisioni. Puna eshte qe partite raciste nacionaliste po fitojne gjithnje e me shume vota neper europe, sepse jane mbytur nga emigrantet e vendeve afrikane dhe arabe, dhe tashme jane bindur qe dhe ne do te versulemi ne shtetet e tyre per asistence falas nese futemi ne Europe, sic ka plot maskarenj qe e kane bere, ne vend qe te shkojne atje per te punuar. Bej c'te duash ti, kjo pune sa vjen e shtrengohet. Dhe shqiptaret e kane marre pak si me shume qejf kete BE-ne, kur ne fakt na leverdis me mire te shohim ndryshimet e Kroacise e te te tjereve, se sa te nxitojme dhe ne. Me mire te bjere pak qejfi i BE-se, them une. Eshte maturim i shoqerise.

E bukura me kete eshte se po te merrej, PD do te thoshte qe u mor per meritat e tyre.
Po te mos merrej, do thoshte qe s'u mor per faj te PS. lol

E kush po e rru trapin...??? na gjithmone vetem kena pas qene.... Nuk e pash kun ate vllain e modh me bo lobim per ne.... çar ka bo vaki...??? megjithate, te mos e çajme trapin.... JA ku eshte Turku, rusia, apo edhe Kina... ne i byth ven jena....me therrimet e tyre bojme hajer.... Evropa na e ka nevojen ne, e jo ne Evropes..... 

...... ballin larte trima..... dite me te bukura pasketaj do te vijne......smileysmileysmiley

ouu, ça qe kjo: ta kthejme dhimbjen ne force, tha..?smiley

 

le te rrjedh çeliku per dyfek e plugje,
le  t'pelcas armiku moj kala e kuqe..smiley 

Po te ftosh Kinen e Rusin ketu, ta japin direkt. Si me Ukrainen.

Po qe shqiperia nuk ploteson asnje lloj kushti,kjo dihet..ne fund te fundit shqiperia nuk po kerkon te jete e barabarte mes te barabarteve,kerkon qe ti jepet mundesia per te qene e tille,do te ishte gje e mire,per imazhin e shqiperise,por ne fund te fundit gjerat behen per vete e jo per hollandezet,keshtu qe..une do te doja te regjistrohej kjo mbledhje apo cfare eshte,momenti i vendimit,ngritjen e duarve..kunder? Hollanda doren e vetme..

Po pse mo, i plotesonte rumania kushtet? S'ka lidhje me kushtet.

Me cfare ka lidhje?

Se mos do ta kuptosh ti, dhe po ta thashe.

Po ti provoje njehere, na ndrico dhe ne gjindjes pa shkolle smileysmileyray:

Rumania ka plotesuar kushtet per antarsim,dhe eshte antare e plote e BE-se..ketu po flasim per nje nivel shume me te ulet,keshtu qe nuk ke asnje shprese te krahasohesh me nje vend si Rumania apo tjeter te BE-se!

Ca kushtesh ka plotesuar Rumania kur hyri more, se po na habit. Kishin gje korrupsionin me mire se ne? Papunesine? Parregullsine? I kane ende gati si ne. Si s'u krahasoke. Krahasohesh qe c'ke me te. Po ngaqe rumunet jane dyndur gjithandej ne dyert e europes, tani e pesojme ne. S'ka asgje me shume se kaq.

Sa ke pa shkuar ne shqiperi ?Po nuk ka te krahasuar..shqiperia eshte e gjitha nje remuje e madhe, ja te them une keto pikat qe ke prekur ti. sa per korrupsionin,provo te ecesh ne Rumani tap ne timon,te shkaterosh pyjet,te prishesh lulishtet apo te ndertosh mes hapesirave te pallateve... Papunsia? Rumania jo vetem qe eshte vend lider ne thithjen e investimeve te huaja,por ka akoma ne kembe industrine e saj te dikurshme. Parregullsine? tallesh ti..??. Rumunet nuk jane dyndur,bejne ate qe bejne italianet apo kushdo tjeter brenda BE-se,te vetmit qe jane dyndur ne evrope kane qene e jane shqiptaret,prandaj po te shkruaj se nuk mund te krahasohesh.

Kam 2 muaj qe kam ikur nga Shqiperia. Ik e dil ne rruget e rumanise pas fasaadve te rrugeve kryesore, e do te shohesh xhungel ne mes te metropolit, qe te te vije te puthesh bathoren. Eshte ndertuar cip mbi cip duke shkelur cdo rregull urban qe ekziston. ke ghetto ne mes te qytetit. jua ka mpire trurin inferioriteti sa ju duken dhe hale si rumania shtete qe meritojne EU

 Me qe ke 2 muaj qe ke ikur nga shqiperia,te te them dicka qe Rumania ka? Rumania ka stacione autobuzesh e trenash..ka orare per trena e autobuza! 

T'i gezoje, por s'jane pjese e kushteve. lol E merr vesh qe ata u kane vene imunitet nga korrupsioni politikaneve, ndersa ne ua kemi hequr?

Ti qenke gallate fare,une po te them se ti nuk je shtet ne radhe te pare,ti flet per cilesine e shtetit..jemi akoma larg krahasimeve te tilla,nuk di si te ta shpjegoj ndryshe,ndoshta kur te dihet ku e mer autobuzin e ne c'ore niset per tu larguar nga Tirana,mund te flasim edhe pse rumunet kane vendosur imunitet per deputetet apo pse italianet nuk e kane hequr akoma. 

Autobuse nuk ka sepse s'i merr njeri, ngaqe kane mbizoteruar furgonet, e para. E dyta, c'lidhje kane autobuset me statusin. E kupton qe s'jane fare ne listen e kerkesave?

hahahaha.. nuk e di ti,eshte tjeter pune. Epo mesoje o Endro, pa u hequr furgonat nuk ka BE!

E di ti qe furgonat perdoren dhe ne Rumani?

Ka edhe bujqesi, ku fshatari nuk mundet thjesht te emigroje dhe t'a leje token e papunuar. 

Prandaj i ke Rumunet ne cdo shtet te BE-se, shume me shume ne number se shqiptaret? 1 milion vetem ne Itali.

Ne rregull,  por ama nuk mund t'a braktisin token pa reperkursione ligjore.

po as kete s'e ke kerkese per pranim. Ke vetem luften ndaj korrupsionit me fakte. kaq ka mbetur nga lista. Kete argument kane gjetur dhe holandezet. Qeveria e re e ka nisur mire, por ende s'kane nje track record e duhet te presim dhe nje vit per t'i pare si do dalin. kaq eshte. mos me thoni tani qe rumania s'ka pasur korrupsion kaq sa ne para 10 vjetesh, kur u anetaresua.

Hapi i PARE Normal qe barazon "Te bukuren e Dheut " te Ulerimsave me Shqiperine Reale .

Thjesht ...JU Lutem na pranoni . Ne do vazhdojme te plotesojme Detyrat . Mos harroni se sic na paraqiten stani SQEPERVE Ju duhet te Luteshit tu pranonim ne .

A mund te ndodhe te ndryshoje Vendimi ? Edhe mundet .Por sinjali me Domethenes u dha 

Larg Euforise . Keni qene Stan Dhish me Babasqap ne krye ..Behuni shtet e shoqeri Normale ! Mbyllini ne shpella dhe me Hekura dhite e Sqeprit ! Largoni Krimin e Organizuar dhe keputeni ate nga Krimi Nderkombetar qe kishte Lidhur Sqaperia . Jepini Shqiperise rrolin qe ka e vendin qe ze ne Bashkesine Nderkombetare Larg Pellitjeve e Muallitjeve te Left GOPEVE .

Hollanda ka qene nje ze Shqiptar edhe kur Pelliste babasqapi me Kopene e tij "Na jem te dytet pas Gjermanise " Ata kane dyshime dhe me PLOT te drejte . Ky ekip duhet te jape akoma Prova qe "tritolin " ke Bashajt e pjellat e Babasqapit si Mentalitet  ...nuk i ka shaka !

Hapat i ka nisur NORMALE dhe krijon Besim .Ja kjo duhet larg Euforise se Pranimit !

Nje gje eshte e sigurt. Po te kishte dale ai sondazhi per pelqimin e BE-se me 55%, jo me 80%, do te na kishin ftuar direkt ne BE smiley

Kulturalisht Evropianet nuk do te na pranojne per disa vite te mira per shkak te atyre detajeve tek Wikipedia: popullsia 70%  myslimane, varferia, dhe korrupsioni. Dy te parat, dhe sidomos e para jane me te rendesishmet per to. Persa i perket fese, ne nuk mund t'a ndryshojme veten, ose te kalueren; deshira per t'u anetarsuar ne Evrope, nuk do te thote qe duhet ti pershtatemi nevojave te islamofobeve. Kurse varferia dhe korrupsioni mund te luftohen dhe kjo do vite. 

I gjithe ai mundim per te bere negociata me Evropen, do te ishte mire t'u bente per te ulur varferine, dhe per te forcuar shtetin. Kane 10 vjet qe bejne negociata...

Ate mendim kam dhe une, ndaj dhe em behet qejfi kur dynden nga zezaket e arabet, e me ata s'kane as cfare thone. Ua kane sulmuar vete shtepite te paret.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).