Mendimi për të fituar më shumë para, si dhe interneti ul dëshirat seksuale.

Shqetësimet monetare dhe çorientimet nga media shoqërore kanë ndikuar që njerëzit të bëjnë seks më rrallë, thonë kërkuesit në Britaninë e Madhe. Sondazhi që kryhet një herë në dhjetë vjet me 15 mijë britanikë të pyetur zbuloi se popullsia në moshën 16-44 vjeç po bën seks aktualisht më pak se pesë herë në muaj. Një dekadë më parë, mesatarja ishte gjashtë herë në muaj. Sondazhi është kryer më herët në vitet 1990-‘91 dhe 1999-2001.

Autorët e studimit thonë se jeta moderne po prek urinë tonë seksuale. “Njerëzit janë të shqetësuar për vendet e punës dhe për para. Ata nuk janë në gatishmëri për seks. Por ne mendojmë se edhe teknologjitë moderne janë përgjegjëse. Njerëzit kanë tableta dhe telefona inteligjentë të cilët i marrin me vete në dhomën e gjumit duke i përdorur në çdo orë”, tha njëra prej autoreve të studimit.

Ajo shtoi se të dhënat e vrojtimit sugjerojnë se çiftet mes 16 dhe 44 vjeç mund të jenë duke përdorur pornon në internet si zëvendësues për seksin.

Burrat e pyetur më 2010 dhe 2012 raportuan se kanë kryer seks 4.9 herë në muaj ndërsa gratë, 4.8 herë. Në të dyja vrojtimet e mëparshme, rezultati për të dyja gjinitë ishte më shumë se 6.

Studimi pyeti edhe njerëzit më të moshuar mbi jetën e tyre seksuale. Ai zbuloi se 42 për qind e grave dhe 60 për qind e burrave nga 65 në 74 vjeç kanë bërë seks gjatë vitit të fundit.

Gjithsesi, mesatarja për këtë grupmoshë ishte 2.3 herë në muaj për burrat dhe 1.4 herë për gratë. Mes burrave të moshës 25 deri në 34, seksi kryhej 5.4 herë në muaj mesatarisht, ndërsa gratë në grupmoshën 16-24 vjeç mbanin rekordin me 5.8 herë në muaj.

Vrojtimi zbuloi edhe se mosha kur njerëzit fillojnë të bëjnë seks për herë të parë sot është më e ulët se sa në të shkuarën.

Të rinjtë e sotëm nën 25 vjeç kanë kryer seks për herë të parë në moshën 16 vjeç ndërkohë që të moshuarit e grupmoshës 65-74 vjeç raportojnë se kanë kryer seks për herë të parë rreth moshës 19 vjeç.

36 Komente

I gjith problemi shtrohet te kesh shume apo mjaftushem.Besoj se aiqe ka mjaftushem ka arritur ate cka i pasuri nuk e njeh:.. fundin e deshires se tij.Mungesa e shijimit te " te mires" ( sexit) ngjitet tek gjithe ata qe mendojne se " keto" nuk jane pasuri, sepse pasurite nuk burojne kurre nga asnje lloj ndalimi. Sese ato nuk e shtyjne djalin t'i hedhi helm ne vesh babait, e as gruan te helmatise burrin.Sepse ato kane te mbrojtura ne kohe lufte dhe nuk sjellin asgje ne kohera me paqe
Paraja nuk ka pasuruar kurre asnje njeri.Perkundrazi! Ajo ngjall nje deshire gjithmone e me te madhe.Pse valle? Sepse sa me shume te keshe, aqe me lehte eshte te fitoshe .
Le te debatojme duke bere perzgjedhjen: Mes kerkesave te natyres, pasuri apo kenaqesine natyrore.
Eshte shume e veshtire te vendisish kufirin mes asurise atje ku duhet, ....sipas mases qe kerkon natyra! Njeriu per te cilin do te thoshnim se kerkesat i rrputh me natyren, do ta trajtonim si " te varfer" ....por megjithate do te duhet ta pranojme ...se pikerisht ai ...zoteron teperica ..duke bere qrjfin...QEJF !
Tek njerezit ...pergjithesisht lumturia qendron jo ne masen e pasurise e as ne te berit seksin "det qejfi" por ne deshiren per ta lene pamend ...turmen.Kurse njeriu i fatit ...njeh lumturine e brendeshme.....
Ku e le egoja robin e modernitetit te iki i ngopur ...nga paret dhe sexi....

U gjet me ne fund shkaku! smiley

Problem eshte edhe pornografia qe aksesohet lehtesisht ne internet. 

jo jo s'e ka fajin interneti aq sa e ka  bolleku ,  shpejtesia , kapitalizmi

 

Shume keq...

E mer kuazi, te kane borxh keta me keto lajme qe nxjerrin?

Imagjino te ish marre ne pyetje komuniteti i PPU, shifrat do ishin akoma me mbreselenese. Po s'kane faj njerezit, faj ka Peshku qe eshte too interesting to be true.smiley

True true, sidomos peshqit europiane. T'gjthe pasive I ke, e gdhijne ne peshk! smiley

Eshte interferenca e shumenikeshave anembane botes qe e kompromenton rezultatin, hence dhe shifrat mbreselenese.

po ça pyesni britaniket per ate ''muhabetin''  ato jan ftof. per ate muhabetin duhet te pyet Mesi i Dheut atje vlon gjaku 12 muaj/viti smiley

Ja behet seks ne angli ja sbehete ne vend tjeter, me sondazhe merruni ju.

o derman po une nuk thash qe ne uk nuk behet sex ! e kesha llafin qe ne uk sex bejne prape vetem ata nga Mesi i Dheut. smiley

Burrat e pyetur më 2010 dhe 2012 raportuan se kanë kryer seks 4.9 herë në muaj ndërsa gratë, 4.8 herë.

Tani kjo diferenca me 0.1 ca eshte? i bi qe meshkujt angleze ja dridhkan grave me te huaja se ndryshe s'dali llogarite smiley

Akt seksual eshte edhe ti biesh me ate smiley

po tregoju tamam gentleman, "ti ashtu me dore" thuhet smiley

po pse i kemi me te "rame" njeher? pyetja? i biem me dore, sikur e rrahim - ne mes te fajit dhe qejfit, pendeses, mekatit dhe kenaqesise 

vre ne gjuhet e tjera p.sh. wichsen, gjermanisht (edhe per te fshire kepucet),  apo ne anglisht: 

Buffing the Banana 
Holding Your Sausage Hostage 
Jackin' the Beanstalk 
Rounding up the Tadpoles 
Slap Boxing the One-Eyed Champ 
Spank the Frank 
Applying the hand brake 
Attacking the one-eyed purple-headed warrior 
Auditioning the finger puppets 
Beef-stroke-it-off 
Boxing the bald champ 
Charming the snake 
Checking for testicular cancer 
Choking Kojak 
Squeezing the cream from the flesh Twinkie 
Straddle your paddle 
Taking matters into your own hands 
Teasing the weasel 
Thumping the pump 
Tickling the pickle 

jo, jo

smiley po ajo videoja aty ne te djathte Tuna Sejdiu pohon qe ka bere seks me osmanin smiley smiley

Porno na jep te shikojme o Mirjam? smiley

po ty ç'të duhet tuna ? shiko gomarin

pranej shqiptaret nuk qaheshin shume per nderprerjet periodike te dritave...

Studime idiote!

Nje film qe pashe kishte nje shprehje:

You dont lose women if you chase the money,but you lose money if you chase women.

Keshtu qe kjo puna e vrapimit pas parave jo vetem qe nuk e ul deshiren seksuale por e shton.

 You dont lose women if you chase the money,but you lose money if you chase women.

 

e mire o mire,  ste shpetojne te tilla raste ty pa bere  pointin   e njohur:  women-money..smiley     

''ah femra, evlat,  femraaaa...............'',  tha halle Esmaja..smiley

pranej po ve qeveria takse progresive belul, qe ti ulen pak te ardhurat atyre qe kane dhe ndoshta q*** noi gjo dhe ata qe s'kane smiley

dmth ti swedo po thua qe  qeveria qellimisht po u ul te ardhurat,   po nga ana tjeter  po  u ngre......., qarkullimin e gjakut..smiley     po ku  kutpon ky pis milet  thuaj..smiley

haha, po normal kush e do nje parazit/e ?
 

Ore keto mesatarizimet gjithmone me ngaterojne mua. Mesatarja e GDP per fryme tek ne osht rreth 9600 Dollare ne vit e nderkohe une morr pare te thata n'dor vetem 5000 dollare pra 2 here me pak. Ndersa per seksin keta thone mesatarisht 4.8 here, hajt mo e zejme 5 here n'muj, nderkohe qe mu me rezulton tek 10-ta , pra 2 here me shume. Pra sa me i vorfen te jesh aq me shume seks ben. Ky eshte konkluzioni qe une nxjerr. Por, kom degjuar se te kamurit e kane shume me cilesor aktin seksual. Pra nese nje  si puna ime qe te ardhurat per fryme i ka poshte 5000 dollare 1 akt e konsumon per 1 minute dhe arrin te beje gjithsej 10 minuta seks ne muaj, nje tjeter me mbi 10000 dollare per fryme e konsumon nje akt per 10 minuta ose ben 50 minuta seks ne muaj; goxha ndryshim i modh! A ka ndonje teknik apo metode per ta rritur kohen e aktit seksual edhe kur je me te ardhura te ulta per fryme?

smiley  ca kalama I shpajf qe je! LOL

O dreq smiley

 kuazi shif se statistika t len pa gje fare. Mund te haje komshiu 10 pula ne muaj, ti 0, dhe statistika te qit sikur ke ngrene 5 smiley po keto femrat qe bejne sex 4.8 here se mora vesh. dmth heren e peste nuk e finalizojne a si.si thu ti Mimoz? smiley

Nuk e di Spiritus. Se dhe meshkujt thuhet 4.9. Go figure lol. Probabiliteti eshte I madh te jete Ashtu sic thu ti. smiley

po kte e ka thene dhe Pjeri. Nuk shof ndonje gje te re ktu. Apo thjesht se e permendin te huajt?

Pjeri ka thene qe ne shqiperi eshte shtuar, jo pakesuar. dhe e ka vertetuar me vizitat e tij te fundit, ku me mbreselenesja ishte vizita ne elbasan.

Ose krejt e kunderta xhanem smiley

Kuazimodo dhe oidriso thane per "Shqip" se ata qendrojne shume me lart se anglezet sa i perket shifrave ne pergjithesi, kurse disa peshq e peshqe te tjere qe u pyeten nga gazeta nuk deshin te prononcohen pa hapur nje nofke te re ne faqe.

The average woman aged under 44 said they had had 7.7 partners over their lifetime, while for men it was 11.7.

16-24 vjeç mbanin rekordin me 5.8 herë në muaj.

 

ktu ja kan fut kot. po kot fare ama . rekord 5.8 here ne muaj 20 vjecaret ? mah

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).