Pas studimit të 7 kandidaturave në konkursin për drejtore e DAR për Qarkun e Tiranës është zgjedhur Mimoza Kuqi. Konkursi i Ministrisë së Arsimit për të zgjedhur drejtorin e Drejtorisë Arsimore Rajonale u mbyll dje me Tiranën. I pranishëm në konkurs ishte edhe kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Arsimit Lindita Nikolla. Kandidatët për këtë garë bënë prezantimet e tyre ku u përzgjodh Mimoza Kuqi. Pas këtyre prezantimeve kryeministri Edi Rama mbajti një fjalë lidhur me reformimin e sistemit arsimor. Gjatë fjalës së tij Rama deklaroi se depolitizimi i arsimit është një çështje madhore që kërkon zgjidhje. 

Mimoza Kuqi, drejtoresha e re e Arsimit për Tiranën është personi që ka marrë pjesë në fushatën elektorale të Partisë Socialiste. Në një video që qarkullon në internet në kohën e fushatës elektorale, para zgjedhjeve të 23 Qershorit, dhe që është transmetuar në televizion shpesh herë është pikërisht Mimoza Kuqi, që bën apel të votohet Rilindja dhe ja përse: 

“Unë jam Mimoza, 52 vjeç, mësuese. Taksat dhe çmimet janë rritur. Rroga nuk na del. Përse duhet t'i besojmë Sali Berishës? Saliu është lodhur dhe nuk ka më takat! Ai duhet të largohet! Në 23 Qershor une do të votoj Partinë Socialiste dhe Edi Ramën!”, shprehet Mimoza Kuqi në video.

http://www.youtube.com/watch?v=UzC-rCdEVyc

88 Komente

Ueeeee skandaloze fare, cer militantizmi i felliq.

Nepotizem, krahinizem, militantizem, diletantizem, you name it, gjithanej.

Jo mer bab po me verte qe s'kaloka nji dite pa pas qyfyre nga me fshataresket.

E de mire. Nuk shof naj gjo tkeqe ketu.

E keqja nuk ka brirë...por fakti që, nga njëra anë pretendohet të çpolitizohet arsimi e nga ana tjetër "përzgjidhet" një person që në mes të ditës ka lobuar për ty, atëherë kjo është demagogji e pastër, dhe përbën që çke me të problem.

PO ja ene une cope u bona tu shajt e kritiku berishen e te gjithe ushtaret dhe capaculet e tij, por nje mut s'ma kan fershelly fare per te kontribuar ne rilindjen e Shqiperise. Duhet me pas ken ken femen me duket. Po kjo Moza venin e kujt xuni? Mesiguri qe ka qene militante e thekme e PD-se. Me nje fjale ndrimi ka ken koke per koke.

O berbero. Po ajo ishte mesuse e bon Drejtoreshe Arsimi. Po ti qe je berber, ca te te bojne? Drejtor Leshi? smiley

Kuazimondo, po edhe ti si Alidemsi more, te dy juve simpatizante te flakte te Rilindjes dhe nuk zute nje vend more. Po ç'eshte kjo hata keshtu, te zere vend KAVIR-i qe ishte pro Buall Mavrise, dhe te mos zini vend juve. 

Pjero, mos e thuj ate per Kavirin se e hoqen direkt nga puna!
Eshte gjynof, ka 2 fmije per te rrit

Po si do e kuptojne se kush eshte Kaviri. 

Ta shpjegon Roni

Pjer, i nderuar. Ky eshte tregues i qarte qe sot ne Shqiperi kriter i pare dhe i vetem eshte profesionalizmi dhe jo bindjet partiake.

Dhe une mendoja se kjo ishte ajo qe ti deshiroje per Albanien sic i thoni ju andej, apo per Shqiperine sic i themi ne ketej. Kurse ti tani ben thirrje per "shperblime militantesh" dhe kunder profesionalizmit?

Dhe ta kam sqaruar njehere me duket. Une nuk jam besnik i kesaj apo asaj partie. Jam besnik i Popullit Tim. Une ndjek verdiktin e Popullit, cilido qofte ky verdikit.

Kush jam une te dal kunder Popullit Tim? 

Dhe nese me lejon, miqesisht kete do ta rekomandoja edhe per ty. Askush nuk mund te dale kunder verdiktit te Popullit.

eh, kur flet sovrani s'ke ca ben, jo.

Mire Sovrani ka punen e vet, por nuk e kuptoj pse Pjeri me permend "biografine"? Jo po ke qene me Buall Mavrine, jo po i ke zene vendin Iksit e Ypsilongrekut. C'jane keto te kam rixha? Akoma me biografi do ecim ne? Nuk lejohet te nderrosh bindje? Kush lind komunist/demokrat duhet te vdese ne istikamin e komunistit/demokratit?

 

Une them se  edhe Roni-Xhoni duhet te kete dore ne keto intriga. Qe kur mori vesh qe do behen shkurtime ne Ambasada per shkurtim shpenzimesh eshte bere i papermbajtshem.

Roni-Xhoni ne fakt te verteten ka thene. Nuk ka shpifur si ca e ca.

Por s'thote kot ajo fjala e vjeter: mos fol te verteten se te perzune nga fshati. 

Zoteri, sikur te mos na bashkonte nje qeshtje e madhe, keto fjale nuk do te shkonin pa pergjigje! Keto Male nuk e durojne dot Tradhtine!

mendoj qe zonja Mimoza e ka fituar kete post me merite te plote, vetem ne saje te aftesive te saj profesionale dhe intelektuale!   bile pare  posturen e  zonjes  nga videoja, u binta qe duhej vertet  nje njeri,  adapt,  ''me peshe''.smiley   per  kete post!   

ndersa akuzat e tjera  per militantizem partiak etj, me duken te pabaza!  e vetmja lidhje, gjoja  ''kompromentuese''    qe munda te gjej  mes zonjes  Mimoza dhe PS, eshte ndofta mbiemri i saj, Kuqi..smiley

Seksizem dhe fat-shaming... turp!!!

 Gjatë fjalës së tij Rama deklaroi se depolitizimi i arsimit është një çështje madhore që kërkon zgjidhje. 

Ky tallet me ate popull.smiley

Ose po bullizon.smiley

....bile pare posturen e zonjes nga videoja, u binta qe duhej vertet nje njeri, adapt

..na nxori mallin e shokut Lenka thuaj smiley 

E gezofshi Rilindjen. 

Po perse mor zoteri nuk mund te jeshe dhe militant dhe i afte profesionalisht?

Faleminderit znj. Kuqi!

Ju uroj suksese ne detyren tuaj te re!

Faleminderit Rilindje!

Gjatë fjalës së tij Rama deklaroi se depolitizimi i arsimit është një çështje madhore që kërkon zgjidhje.

Aristoteli na meson qe njeriu eshte krijese politike!

Ju doni te cbeni njeriun moj zonje!

Roni, ti duket qe e ke pare shume here, studjuar dhe mesuar permendesh ne menyre mjeshterore kete. smiley

Rroga nuk na del!

smiley

Po kandidatyra e Maqo Lakrorit pse nuk u muarr me konsiderate?

Fantastik klasifikimi i temes nen kategorine "arsim". Well done smiley

Saliu është lodhur dhe nuk ka më takat smiley

 

smiley  Cuditem qe s'e kapi xhibi kete i pari.

Xhibin e hutuan virgjereshat e Canit. smiley

Nejse ky per Saliun eshte lajm i mire, te pakten s'do te kaloje me si motiv divorci. Vetem se kjo duhet te vere doren ne zjarr, se ndryshe morri ne qafe dynjane. smiley

Sic thane Aristoteli me Ronin, s'ka asgje per tu cuditur ketu, perkundrazi, bie ere shtet.

Gjithashtu dihet qe p dhe shteti nganjehere vijne era ushqimedeti.

Edi eshte arabat 

por Saliu s'ka takat 

Edit do ti jap voten 

Saliut karroten 

 

 

xhibo,

 

jo vetem p dhe shtetit, por edhe mjekres -- po se lave pas llapes...

tani nji kushurines time ne Tr. i kerkun disa mije euro per t'u punsu ne kohe te sales. Nuk mbaj mend shumen tamam po qe du me thene se t'pakten ksaj nuk i kane kerku euro, thjesht besen partise. Ky eshte ndryshim i madh, them une. Dhe e them seriozisht 

E drejte. Po sa eshte vlera e reklames (videos) se? Formulat i ke, beji llogaritjet.

Rillindet Kreshnik Spahiu, ka 600 mije socialiste te papune:

100 MIJE DO I FUSE EDI NE PUNE, 300 MIJE I KA PREMTUAR LIKJA, PO CFARE DO TE NDODHE ME 600MIJE SOCIALISTET E PAPUNE?

I thote nje komentues:

po ku humbe o z kreshniku jone ,je me armikun apo me ne,ke humbur fare,

P.S. Albeu shkruaka artikuj orzhinale keshtu?

 

Nuk eshte edhe aq skandalizuese, poshteruese dhe e peshtire venia ne drejtim te drejtorive arsimore, si kudo xhanem ne administrate, e militanteve te PS, kete e kemi ditur me kohe, nuk prisnim ndonje gje te mire nga ky pushtet hajdutesh. Poshteruese dhe tallese eshte fjala qe mban i semuri Rama. Sapo ka vene ne krye te drejtorise nje militante te verber dhe thote qe do depolitizojme arsimin!!! Kjo eshte sikur nje mesues te thote perpara gjithe klases, mos me rruani trapin dhe pasi e ka thene kete te thote qe ne si shkolle nuk tolerojme fjale banale ne klase.

Kjo eshte tallje qe kalon cdo cak, por ky popull e meriton. Ndoshta keshtu do zgjohet dhe ta kuptoje se kush eshte ne krye.

...poezi me " pune trapi"Ndrysho ore me kete forme shprehje opinionesh, si pastrues WC.Ndyn vetem ndyn dhe i merr per poezira, medemek se mbron ti nje force politike e cila me te paren gje qe duhet te beje eshte te fshije te tillet qe e poshtrojne.
Thuaje opinionin qe dikush te marri vesh se ke pese fara.

Mimoza is the best, forget the rest...

Moza, Moza, Moza

Ta marre e mira, na iku dhe kurjoziteti per festivalin ne RTSH se po mirret vesh kush do e fitoje: ose e bija e Kocos, ose Elsa Lila.

ndërsa në konkurs ka qenë i pranishëm edhe kryeministri Edi Rama dhe ministria e Arsimit, Lindita Nikolla.

smiley Eh o Rama qe s'hoqe dore nga micromanagement. E drejte, pak vone per te ndryshuar veset ne kete moshe. Nuk ka pune te tjera me te rendesishme po te marresh pjese ne konkursin per drejtorine e arsimit.

Por, ato harrojnë që të gjitha emërimet në kohën e qeverisjes së PD-së kanë qenë politike dhe na asnjë rast nuk janë bërë konkurse, sin ë rastin në fjalë.

Mire PD-ja qe "harroka" o Mero, po njerezit e tjere qe po shpresonin qe #rilindje = berja e gjerave ndryshe nga e kaluara, dmth mos te bente gabimet e PD-se? Ato "1 miljone shuplakat" kujtova se u dhane per te bere me mire vendin, jo qe shoqja mesuese te katapultohet direkt ne post Drejtoreshe te Arsimit te gjithe Tiranes.

Keni te drejte, duke kry pune shpie dhe njekohesisht duke ndhekur " punet " e ppu, nuk ke sesi te mos e konceptoshe " pune te vogel" ceshtjen e arsimit ne vendin tend !Nje shthurje totale te arsimimit si ne keto vite, nuk mund ta perjetoje me ky vend

Po kur qenka kaq keq puna pse dreqin me ve Mozen per drejtoresh. smiley Kjo eshte e lodhur, s'ka takat. 

sepse .

Saliu është lodhur dhe nuk ka më takat.Une do te votoj Edi Ramen me 23 Qershor 

...dmth kjo shoqja komuniste ishte ne pune ne kohen e Sales dhe bente propogande publikisht qe te mos votonin ate.Kjo tregon se Sala nuk e kish spastru sic duhet administraten prandaj mori aq pak vota smiley 

Është skandaloze kjo zgjedhje si edhe disa të tjera të cilat i kam ndjekur me vëmendje, për faktin se apriori, këtu në vendin tënd e në vendin tim, nuk u zgjidhkërke dot (edhe në arsim dhe kulturë) nëse nuk je me të majtët a me të djathtët e së fundmi edhe me të kuqtë (nënkupto LSI). Flitet për meritokraci, por vetëm e tillë nuk është.

Po ne që s'duam të angazhohemi për një mijë e një arsye, ç'duhet të bëjmë, apo të durojmë teserat e këtyre, të mbrojtur nga "intelektu(h)alet" që çdo tetë vite parakalojnë në studiot e sajuara televizive...duke shitur edhe shpirtin e tyre në këmbim të lavdisë së fyhrave që aq ëmbëlsisht janë ttë dashuruar me pushtetin e tyre të mjerë... 

 

 

une nuk e njoh zonjen qe eshte zgjedhur

problemi im eshte hipokrizia e KM dhe deri ku mund te shkoje hipokrizia e tij qe ia ka ngjitur dhe ministrave si puna e Nikollit qe ben intervista per show

Rendesi ka qe, sic tha i Madhi KM, po depolitizohet arsimi. A eshte e PS-se apo e LSI-se, per mendimin tim, mbetet ne plan te dyte.

 

Filloj RILINDJA  gjekafshe ? apo mbaroi gjekafshe ?

 

Po ca problemi ka se ka dale ne TV. Duket qe eshte tip qe i leviz gjithe guret smiley  Apo se ka dhe emrin Moza smiley

Pse ke do venin sipas jush, grune e berberit qe ngrof vezet ?

Le ta tregoje puna, ca do beje me kompetencat qe ka ne dore. Te pakten vjen si mesuese nga terreni. Duhet ti dije problematikat shpresoj.

Se kjo Nikollesha i ka terrorizu drejtoret e shkollave dhe plot mesues me shume eksperience, me budalliqet e Masterave.

Kur Masteri ne shqipri eshte bere si leter higjenike, ca kruhen me mesuesit e vjeter (ne vend qe ti ruajne si syte e ballit) , dhe ju vene siper ca karafila 23 vjec, vetem se na pasken master.

Ne kohe te ketyre mesuesve te vjeter, ne deget e mesuesise shkonin nxenes qe ne gjimnaz minimalisht ishin mbi mesataren, per te mos thene qe ishin nxenes te mire. 20 vitet e fundit, masa me e madhe e gjimnazisteve qe shkonin ne deget e mesuesise ishin nxenes shume poshte mesatares. Llogarit dhe cilesine ne Unviersiteteve keto 20 vjet dhe merre me leng

Akoma me mesataren meresh ? Ketu ku jam une ne Austri as se pyet njeri mesataren por vetem se cfare pervoje ke dhe sa di !smiley

 

?

Nuk fola per mesataren artimetike, fola per mesataren si nivel.

Dmth qe ne deget e mesuesise shkojne me shumice nxenes te dobet, ndaj veshtire qe te jene bere mesues te mire kta te 20 vjeteve te fundit.

Per ate po flisja une, per pervojen dhe se sa dine,

A m'kupto ?  Smund te vendoesesh per baze nje cope masteri per ti gjykuar mesusit, edhe ato te rinjte dhe ato te vjetrit qe kane punuar dhe me dhjetra vjet me rroga te degjeneruara qe sju dilnin per buken e gojes

Mendova per mesataren e notave prandaj ta thashe, nga ana tjeter cfare eshte mir aty qe te jene mesuesit e mir.

Por ajo qe me shqeteson me shume eshte se Nikolla me kot nuk bohet, tamam rrobot me mish e me gjak dhe personalisht nuk pres asnje gje prej kesaj do bej ate punen e vet si ps-ist me nje fjale pd-istat do i zevendesoj me ps-ista  dhe kaq ishte puna !

E dashur Ruzhi masteri ka qene qe ne vaft po jo me ate emer por me kategori,specializim, kualifikim . Ime me si mesuese psh mbaj mend qe shkonte ne Elbasan per provimet e kualifikimit dhe rroga u rritej ne varesi te kualifikimit. Keshtu qe dhe keta te vjetrit s'jane pa gje,madje krejt e kunderta se atehere as I njihte njeri, as leke nuk jepeshin. Tani qe e mendoj I paskam pas prinderit te dy me mastersmiley

Se harrovasmiley masteri me frytdhenes ka qene shkolla e partisesmiley si bicim pr sot

Edhe Shkollen e Partise e bere Master?! Asgje nuk me cudit me ju te Zones se Pare Operative. 

Akoma i ruan dekoratat dhe artikujt e gazetes se rrethit ku te mburrnin prinderit qe kishin marre "sulmues"  ne aksion, apo jo? Tek Dosja e Kuqe,me kapak me sfungjer, e veshur me lekure, me ate rripin e holle te kuq ne mes. Kohe te arta. Hante petulla edhe qeni i gjirokastritit, jo me ai i Vlores.

Po ty te ka dhene ndonje medalje Partia keto dy muaj? 

smiley happy to see u 2

po gjyshi partizan thuaj.. le pastaj te kishe ndonje dajo deshmor, master e kaluar masterit..smiley

Po mire tropojlliku,tepelenlliku vazhdojne dhe sot. Ne flasim per shkence hakik me baza,themele,kerkime.te kam rixha Belul jo shkencen me militantizmen!

Se harrova, masteri i dyte eshte Kursi i Larte i Filozofise, besoj.

p.s. Belul, mos na ngaterro Masterat me kualifikimet biografike. Dajkua i mamase, partizani, ishte tek Kualifikimi Klasor.

Ajo eshte phd.edhe s'di edhe flet.pastaj edhe ne ma dhencin dekuraten,partia ime ma jep. Kshu tha dhe K. Hazbiu dhe ia dha mire.

E dashur Vlora, ti i paske pas prindet me master.

Kurse elbasani paska pas graduate school madje smiley

Cdo DAR ne Shqiperi do kete Rilindjen e vet smiley

Lefti,

Meqe solle lajmin na sqaro dhe nja 2 gjona. A eshte e kualifikuar? Si krahasohet me kandidatet e tjere? Si krahasohet me paraardhesen?

Sipas leftit, kjo duhej ndershkuar politikisht...

Ps: A do i gjeni noi ven pune edhe Lubonjes me? Te veje i tulle ne jete te vet.

Ah ta kish trajtu Erebara ket teme, do kish lezet!!!! 3-4 paragrafet e pare do flisnin mbi Enverin, perzgjedhjen e zonjes Cuko, katapultimin dhe hipotezat mbi arsyet e perzgjedhjes...

Arben Imami, zyrtarisht per ndjekje penale..

I pari ky.

Te shohim si do veprohet me Gjusepinen qe ka blere 960 000 usd bileta avioni tek ajo kompania qe falimentoi. smiley

1.2 melona, si fillim... smiley

Populli demokrat e hek vizen ke Gjyzepina!!!! Nuk te fal aty er ti!!!!!

"ne vitin e larget 1975"  smiley  smiley

PS. postoi Lefti. Nuk mbajme pergjegjsi per pasojat gjate leximit. Eintritt auf eigene Gefahr! Pfuat-eich ("eich" te lexohet "aijngh").

Po pse e ndjell o burr?

Prisni prisni nuk keni pare gje akoma 

po presim or po presim, po Saliu nuk e ka vrare veten akoma..smiley ke ndonje skenar tjeter me te garantuar ti..?.smiley

Jonathan Moore shton dilemat për kreun real të PD, takon dy bashkëkryetarët Berisha-Basha.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë shtuar më tej dilemat se kush është kryetari real i Partisë Demokratike, Lulzim Basha apo Sali Berisha. Uashingtoni njeh dy bashkëkryetarë të Partisë Demokratike dhe të opozitës në Shqipëri. Qëndrimi është konfirmuar nga Drejtori i Departamentit Amerikan të Shtetit për Çështje të Europës, Jonathan Moore, i cili ka takuar dje Sali Berishën, në cilësinë e kryetarit të opozitës shqiptare. smiley

A nuk te thash o kapo?!!!  Mos e sha Berishen ke Basha, se nuk i dihet!!!!! Maje nashti!!!!

Po pse ore, te gjifa do me dalin mua, edhe afatet e skenareve ?? 

Tuj prit jena
Axhele s'kena

puna eshte e thjeshte, zonja Moza, mesuese aktive (kujdes, megjthse militante e PS nuk e kish heq njeri nga punasmiley) , u ankua se kishte rroge te vogel. Ok. tani i dhane nje pergjegjesi me te larte qe shoqerohet patjeter me ngritje rroge. ceshtja e arsimit u kry!smiley edhe zonja Moza eshte e lumtur qe tashme ka rroge me te madhe..smiley

Tani te presim cfare do beje zonja Moza qe rrogat t'ju dalin dhe ish-kolegeve (te dyja gjinite) te saj.

Ndiqet penalisht Imami!

O burra ne kembe!!!

Me U-Haul Fleet Bama eshte nis. Ora e pare vetem 19.99$ - No questions asked!

Hallall!

Nuk mund tua leme komunistave gjakpires ti pine gjakun gjeneral Imamit!

Shpetune nji here komunistst ne Postribe...kesaj rradhe nuk kane shoke Jugosllav qe ti vine ne ndihme!

Bini burra se Imami shkoi!!!

Nat jet!!! tha ai ke gladiatori!!

Jena tu vesh opingat thane; Imami o burr, e burgu per burrat o. Te duroje icik. Po te bojne prove ti prekin i qime Gjyzepines, i kacurrel ti prekin.. ene fillun ja vdekje ja liri....

Ah ky kryeministri im ngeli duke ja futur vetes. Po si o burrë i dheut nuk bëri njëherë gjënë që duhet. Mbaroi PS për njerëz që do zgjidhte këtë. Deri tani e kaloi me tritol, policë e emërime politike. Më çuditni dhe ju që e mbroni mër jahu. Thoni që ja futi kot, u tregua dritëshkurtër dhe ec. Hesapet do ti lajë në zgjedhjet e rradhës (ose jo, se do i ketë ruajtur ca 20 000 leksha).

Roni, duro se akoma nuk ka nisur persembari, me c'i kane punuar ketij populli kusaret.Kane vepruar si regjimente kusaresh...ne te gjitha fushat.

grave ma boj hallall po me duket se kam qune une ai qe te kam thone "durim". Po degjoje ti nga ai vesh? Jo qe jo! Te arrestohet Ksera thonje...e ka denoncuar i nipi. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).