Në vitin e largët 1967, një vajzë në Tiranë, në vit të fundit në gjimnaz, i shkruan një letër shokut Enver. Ajo i përkiste gjeneratës së parë të shqiptarëve që patën lindur dhe qenë rritur me pushtetin komunist. Vajza i tha shokut Enver se kishte një problem. Qe fejuar me një djalë inxhinier, i cili e pati braktisur, me argumentin se nuk qe e virgjër. Jo vetëm kaq, por po fliste lartë e poshtë duke e përgojuar.

Shoku Enver urdhëron hetime për rastin përmes partisë së ndërmarrjes ku punonte djali. Partia e merr vajzën në pyetje, në prani të 15 burrave dhe mëson se vajza qe abuzuar nga burri i motrës që në moshën 13 vjeçe.

Ndokush do të mendojë se në këtë rast qe zbuluar një vepër penale rrëqethëse, e dënueshme me ligjet e kohës dhe me zakonet e mira.

Por jo! Për Shokun Enver dhe për partinë e ndërmarrjes, problemi qe gjetkë. Problemi qe si të mbyllej pa zhurmë “imoraliteti” i ndodhur. Askush nuk mendoi ta ndalonte dhunuesin të dhunonte vajza të tjera. Askush as nuk e imagjinoi diçka të tillë. Por nuk qenë vetëm burrat e partisë që e shihnin viktimën si një vajzë bishtpërdredhur. Dukshëm ne shqiptarët kemi diçka që nuk shkon.

Kjo dhe shumë raste të tjera me vajza e gra që i çonin letra Shokut Enver, u mblodhën në një dosje dhe sot gjenden në arkivin e shtetit. Luljeta Ikonomi dhe Shannon Woodcock kryen një studim mbi këtë dosje që pritet të publikohet në janar.

“Vetëm thuaje qartë… gratë trajtojnë gjithashtu motrat, vajzat e shoqet e veta në këtë mënyrë… ose i thonë atyre se të qenit e abuzuar është normale. Në çdo nivel të shoqërisë, gratë mbrojnë rrisin e ushqejnë dhe mbështesin burrat që abuzojnë…”, tha Woodcock dje ndërsa vendi kaloi përmes një debati me intensitet të ulët mbi letrën e lutjes së disa shkrimtarëve dhe artistëve shqiptarë për t’i falur një pjesë të dënimit Nazime Vishës, vajzës që vrau dhunuesin.

Woodcock ka bërë shumë intervista lartë e poshtë Shqipërisë për të kuptuar se si shoqëria shqiptare trajton rastet e viktimave të krimeve seksuale. Në studimin e saj, përdhunuesit dënoheshin me “transferim”. Viktimave u jepej mundësia “të heshtnin”. Në një rast, zgjidhja e problemit e rekomanduar nga shoku Enver qe që përdhunuesi të pranonte të martohej me viktimën e krimit të vet.

Ky nuk qe një problem ligjor. Vendi i kishte ligjet për të dënuar këto krime. Por ajo që mungonte, qe të qenët njeri.

Gjashtë shkrimtarë dhe artistë, për ironi të fatit, katër zotërinj dhe dy zonja, nënshkruan një letër lutjeje për institucionet, duke i kërkuar mëshirë për Nazimen. Ajo është dënuar për vrasje të shkallës së parë. Konteksti në të cilin ndodhi krimi nuk është marrë parasysh. Për sistemin shqiptar të drejtësisë, duket sikur ajo nuk është dhunuar kurrë, se marrëdhëniet seksuale mes një 13-vjeçareje dhe një 40-vjeçari, kanë qenë diçka normale, akshe-akshe, për faj të fëmijës.

“Vetëm thuaje qartë… gratë trajtojnë gjithashtu motrat, vajzat e shoqet e veta në këtë mënyrë…” – tha Shannon.

Ka diçka më të tmerrshme këtu sesa tragjedia e një vajze banore e një prej zonave më të mjera të Shqipërisë. Është fakti që ne dëgjuam për këtë tragjedi, sepse viktima kreu një vrasje. Në rast se ajo nuk do ta kishte kryer vrasjen, shoqëria shqiptare nuk do të kishte nevojë të shqetësonte veten me një problem të tillë. Madje, as nuk do të kishte nevojë që Kadare, Agolli, Mula, Lleshanaku, Marku e Papavrami të shqetësoheshin. Veçse në këtë rast televizionet do të kishin një spektakël më pak për t’u marrë.

“…u thonë atyre se të qenët e abuzuar është normale”.

Publiku i gjerë nga ana e vet duket se e paska harruar ngjarjen e debatuar me aq intensitet kohë më parë kur ndodhi vrasja. Shumë kanë akoma dilemën se mos vajza qe përgjegjëse dhe e vetëdijshme për çfarë i ndodhi në moshën 13 apo 14 vjeç. Ka shumë lajme në Shqipëri, është një vend që prodhon më shumë lajme sesa mund të konsumojë.

Institucionet shtetërore kanë pasur një debat disa vite më parë në rrafshin juridik. Anëtarët e Gjykatës së Lartë janë mbledhur për të diskutuar nëse prishja e himenit të një minoreneje me gishta përbën akt pedofilie apo duhet të trajtohet si “akt i turpshëm”. Aranita Brahaj e zbuloi këtë debat kafkesk ndërsa hetonte mënyrën e trajtimit të pedofilisë në sistemin shqiptar të drejtësisë.

Kjo pra është ajo çfarë po flasim. Mënyrën se si ne si shoqëri e trajtojmë dhunimin seksual të minorenëve, por edhe të rriturve. Kur është vajzë, ajo patjetër që është përgjegjëse. Dhe kjo është çfarë duhet të ndryshojë me lirimin me kusht të Nazimes. Një shans i dytë për një vajzë për të cilën shoqëria shqiptare nuk qe aty për ta mbrojtur në moshën 13, 14, 15 apo 16-vjeçare. Por qe aty për ta ndëshkuar ashpër kur ajo mori një kallashnikov të ndryshkur për të përcaktuar mbrojtjen e vet.

Në fakt, shoqëria dhe institucionet shqiptare, Presidenti i Republikës, do t’i bëjë nder vetes me një akt faljeje. Nënat, motrat dhe shoqet do t’i bëjnë një nder vetes duke kuptuar se çfarë turpi kanë bërë deri tani, duke e konsideruar krimin seksual si problem, përgjegjësi dhe faj të viktimës. Do të jetë një shans i mirë që dhunime të tilla në të ardhmen të mos përfundojnë në vrasje, ose me heshtje, por në dënimin e dhunuesit.

98 Komente

historia e Nazimes eshte vetem dhimbje

Futja kot, o Gjergj Varibera. Vajza eshte denuar me 10 vjet per vrasje. Mire, fajesimi i vajzave padrejtesisht eshte problem qe i quajne normale disa. Doni te beni dhe vrasjet normale tani? Per mua, eshte turp qe keta copat e mishit kane kerkuar te lirohet vajza. Vajza ka qene e abuzuar, ka qene e izoluar... i ka pasur te gjitha fatkeqesite mbi koke e meriton gjithe meshiren e mundshme, por vrasja mbetet vrasje e aq sa eshte denuar ajo, e te mendosh qe mund te marre amnesti brenda kater-pese vjetesh, eshte me e pakta. Kerkesa e atyre karagjozeve eshte turp, sepse nxit vrasjet. Vajzat duhet te nxiten te raportojne krimet, jo te vrasin e t'ia hedhin pa u lagur. Idiote!

Copa mishi... karagjoza...

Dritero Agolli

Ismail Kadare

Inva Mula

Luljeta Lleshanaku

Rudolf Marku 

Tedi Papavrami

Po, e di shume mire se kush jane. Treguan qe pervecse profesioniste ne zanatin e vet, per gjykime te tjera jane karagjoze dhe copa mishi. Nuk mund te vrasesh e t'ia hedhesh paq. PIKE!

Endro, ke te drejte qe Vrasja eshte Vrasje, por Vrasja klasifikohet e kategorive te ndryshme ne kodin penal, ka vrasje per vetmbrojtje, ka me paramendim, me pa paramendim, vrasje nga stresi, semundja mendore, etj etj. Ekspertet e kriminalistikes dhe gjyqtaret, i dine me mire keto gjera. Gruaja ne fjale mund te kete qene e tramautizuar, apo e poshteruar ne jeten e saj, gje qe e ka shtyre ne aktin ekstrem, ate te vrasjes. 

Prandaj pra ka marre vetem 10 vjet, te cilat edhe mund t'i ulen gjate rruges, edhe pse e ka ndjekur kemba-kembes viktimen pasi e ka qelluar heren e pare, deri jashte shtepise, per t'i dhene goditjen perfundimtare, qe rrezon vetembrojtjen e ligjshme. Po jo te lirohet tani!

shkrimi eshte i mire. Duhet pare e gjithe tabloja ne fakt, faktoret qe cuan deri aty dhe shkaqet. Vajza ishte vetem 13-14vjec atehere kur u perdhunua, e dhunua fizikisht dhe psikologjikisht.Teze e perdhunimit eshte i besueshem dhe i pranueshem sepse ne ate moshe psikologjia e saj transformohet dhe 'dashuron' vet perdhunuesin nga frika e realitetit, dhunes dhe kercenimit sistematik qe i eshte bere dhe ne kete menyre kerkon te mbijetoje vetveten (pavarsishte atehere u perfolen aq shume mesazhe telefonash dhe foto te saj me pas me ate kafshen). Kete e shpjegon mire dhe Stockholm Syndrome. Vrasja me pas shpjegon dhe verteton shperthimin psikologjik nga e gjithe kjo histori dhe abuzimet  qe ne moshe te vogel. Vajza ka nevoje per help sepse ka qene viktima ne kete rast, e jo te vihet pas hekurave. Ne boten e qyteruar dhe civilizuar vajza sdo bente asnje dite burg. Pike. Atyre qe perkrahin Nazimen,  i bashkohem dhe une. pike. 

Edhe nje here... ai tipi ia ka bere te gjitha ato, por ne castin kur i ka shkuar tek dera, kjo e ka qelluar. Ai eshte plagosur e ka ikur me vrap. Ajo e ka ndjekur deri jashte shtepise dhe e ka vrare. Me kete, s'mund te jepet pafajesi per vetembrojtje. Teknikisht, 10 vjet jane pak, dhe asaj normalisht do t'i ulen rrezik ne pese vjet, e rrezik e fal presidenti para zgjedhjeve. Por pa bere burg fare, eshte krim. Mendo sa te tjere mund t'i vrasin ngacmuesit e tyre, e te marrin nazimen si precedent. Nuk ka asnje shtet ne bote qe nxit vetegjyqesine.

Une I vura piken, se zgjas me. Vazhdo me 'teorine' tende. S'do me lexu mes rreshtave, sdo. 2 bad for ya. 

Ka dhe vrasje per vetembrojtje, qe nuk denohen fare. Dhe gjykatat shqiptare do benin mire te mbanin anan e minoreneve te dhunuara. Mbase kriminelet fillojne e degjojne nga ai vesh. 

Shume dakord, por ajo s'ishte as minorene, dhe s'u quajt as vetembrojtje, se pas ekspertizes doli qe e kishte plagosur nje here, e kishte ndjekur per nja 50-100 metra, pastaj e kishte vrare perfundimisht.

Endro, pse e vrau, pse i gervishti makinen apo pse e pa shtrember?

Mund te kete ulje denimi e lehtesime, por nuk ka falje per vrasje. PIKE.

Ka shumë të paqarta në këtë histori në fakt. Por ajo që thuhet në shkrim është e vërtetë: ka një lloj primitivizmi në gjykimin e çështjeve të tilla të nderit ku, në cilëndo rrethanë, femra është fajtore, ç'është më e keqja, edhe nga vetë femrat.

Gjithsesi, nuk duhet të jetë aq e thjeshtë të marrësh vendim për të vrarë dikë... Nga një person i abuzuar që në moshën kur ende shihen kukulla, të tilla devijime mund të priten. Ngarkesa e rënduar psikologjike si edhe "viktimizimi i ngatërruar me pas me afeksione të reja që çojnë në krime pasioni"  shto këtu edhe faktin se nuk ka këshillues të mirë afër vetes, janë shkaqe të mjaftueshme për të marrë vendime të tilla. 

 

Po, Enveri i abuzonte letrat nga populli. Dhe per vajzat e perdhunuara, ose te mashtruara ne moshe te njome nga burra te rritur, ose edhe pa mashtrim fare, por me te pelqyer dypalesh, si Xherri Li Luis te themi, ne Shqiperine e 50-70-tes, do ishte shume ne dobi te ketyre vajzave qe ceshtja te behej publike. Ta merrnin vesh te gjithe, ta denonin ne kolektiv sikur edhe vetem moralisht mashtruesin "qefli te njomash", ta benin "per nje lek" ne kudhren e organizates, dhe ato vajza pastaj, nen mirekuptimin e ngrohte te gjithe shoqerise, do vazhdonin jeten me me efikasitet, duke e kthyer fatkeqesine ne force, ato do kontribuonin ne ara, fabrika, kantjere, dhe djemt e rinj socializem-ndertues, me muskuj proletare dhe djerse te ndershme punetore, do enderronin te "fijoheshin" me to, te krijonin familje te shendoshe socialiste, ato vajza pra, do ishin me te kerkuarat... etj etj... Cut!

I pavdekshem do jesh komandant, me emrin tend do hane buke per te pakten edhe 100 vjet Gjergj Erebarat. Antipaste njehere, embelsire nje here tjeter; i perhershem ne bufene e bullshitit.

Nuk e shtyva dot pertej paragrafit te dyte, por jam i sigurte qe do kete ndonje trajtim skic te ndonje teme qe ja vlen te diskutohet. 

 

Do hane qe cke me te ne 2017 i ke ne listat e PDsesmiley

Më trembe brad thashë se ke ndryshu parti smiley-ai asht naltmaidhim tjetër thirret komandant mos i ngatro.

Mo shqip s'na e thu dot cfare eshte ky me coock ne fund . Dhe jam nga ty , sepse edukata me e thjeshte e nje Prezantimi apo Prezantuesi qe kerkon Vemendje dhe Vleresim ( qofte dhe kunder ) eshte ...Te dhenat . Ai qe ka kulture i bie ne Shqip . Psh prof Topja ose Yp Xhixhi , se o mush ai vend me coock- er ...dhe  pastaj del si ata artikujt e Lubonjes ...Dje takova nje te Huaj dhe me tha ...smiley

 

Keto thote oidriz, atje ku solla linkun (po ca t'i lexosh kesaj, te ze koka):

..specialiste ne historine e rumanise e shqiperise. Vecanerisht historine  e diskutimeve 'anti-romani' ne Rumani, rumunet qe I rezistuan holokaustit, diskutimet post-socialiste te seksualitetit si identitet ne Europen Lindore, dhe historine e jetes se perditshme ne Shqiperi nen Enver Hoxhen (1945- 1985). Po perfundoj nje manuscript qe gjurmon historite e 10 jeteve te ndryshme shqiptaresh mesatare nen periudhen socialiste me qellim per te dokumentuar materialet e perditshme kulturore te kohes, strategjite qe perdorte shteti per te  ushtruar kontroll, format dinamike te rezistences popullore ndaj dhunes shteterore, dhe gjithashtu menyra se si kujtohet ajo periudhe ne 'kaosin e demokracise kapitaliste'.

Gjithashtu po bej kerkime ne kulturen materiale dhe eksperiencat e hapesirave te perbashketa dhe punes ne nje fshat shqiptar qe strehoi nje  burg politik komunist ne 1980, permes intervistave ekstensive me te burgosur te meparshem, me rojat e tyre dhe njerez te lire, punetore locale  te zones.

Te tjera tema per te cilat po shkruaj perfshijne mungesen e nostalgjise ne Shqiperine kontemporane per gjurme materiale te punes se perbashket te periudhes socialiste, dhe dhunen seksuale te lejuar nga shteti Shqiptar  ne 1945- 1992.

Kam jetuar dhe punuar ne Europen Lindore qe ne 1997 dhe kam dhene leksione mbi studimet e gjenocidit ne La Trobe University, Melbourne, Australia 2007-2012.

Me falni, cfare ka per dhimbje koke?

Shumica e komenteve ne kete teme jane mashkullore .. 

Kur është vajzë, ajo patjetër që është përgjegjëse. 

 

Ne fakt egziston kjo fryme edhe ketu mes peshqve mashkullore qe deklarohen "pa mbeturina". Me nje ndryshim...............kur vjen puna tek te tjeret bishtperdredhura e ka fajin,

po te jete per femijen e tyre..........heshtin.

Edhe kete e paska bere o shoku Enver???

Shiko ka nji problem madhore: kur tragjedise i hidhet shume tragjedi ajo kthehet ne komedi. Mer per shembull Hitlerin: diktator; kriminel; vrases masiv. Dakort deri ktu jemi ne rregull, tragjedi 100%. Pastaj fillune: homoseksual; impotent; i mungonte nje testikul; kishte lidhje incestuale me mbesen e vet; drogaxhi; e jema vet pat mbet me barre me te kur ajo punonte si pastruese ne nje shtepi hebrejsh; hebre; babaji i rrihte te jemen; satanist. 

E pra rastin "Hitler" nga tragjedi e kthyen ne komedi. Te njejten gje po bejme dhe me Enverin. Prit kur tna nxjerrin ndonje studim per dhunen ndaj grave dhe ta lidhin me historine qe tregon nje ish kamarier i viles se Enverit ne Vlore ku ai ka pare Enverin ti bjeri me shpulle Nexhit.

 

 

je shume larg o Roni

Ron, ka drejtu shtetin 40 vjet tjetri. Si thu ti, per 40 vjet ky paska qene shembull i moralit e llogjikes, i pagabushmerise dhe drejtsise absolute? nji shembull i komedise qe ti e qu sakrilegj: po ky eshte ai palle qe sic e ke pa nga filmimet e KQ a byrose se ppsh, flet kodra pas bregut dhe duket qarte qe ka lajthit. Dhe s'bohet llaf qe ti thote njeri qe ka rreshqit.
Kjo ja kalon dhe komedise se devoles, ti thu t'mos e bejme komedi!

Komedi te besh sa te duash, problemi eshte qe kur nisesh te besh tragjedi ki kujdes masen sepse perfundon diku per ku nuk je nisur...ne komedi. Kaq po them une. 

Kurse problemi qe ngre artikulli nuk eshte trajtuar ne menyre serioze. Nje artikull qe prezanton por nuk analizon nuk vlen (ne ambjente shkencore e kam fjalen). Problemi i karakterizimit te gruas "viktime bishtperdredhur" nuk eshte shpikur ne kohen e komunizmit. Problemi i ka rrenjet shume te thella ne kulturen shqiptare. Ta nisesh analizen per problemin ne fjale me Enverin nuk eshte serioze. Dmth edhe nese nisesh per te demtuar Enverin te siguroj se nuk e demton. 

dakort, edhe une them qe analiza eshte joserioze. Dhe nji analize e tille me shume mundsi jep efekte te kunderta te lexusi. Nqse mes morise se letrave qe i dergoheshin hoxhes, ka ra dhe kjo leter qe ka terheq vemendjen e tij, dhe nqse eshte i vertete qendrimi i tij, une them se thjesht ka reflektu qendrimin dhe nivelin e shoqerise te ne ne ate kohe. Se mos dali njeri e te thote se shof, ai u eduku ne France e ky nuk ishte ai katnari i Kucit a Vudicolit etj si kto. Se pastaj ka shembuj plot qe e hedhin poshte influencen e mjedisit ne karakterin e njeriut sidomos per ceshtje morali e etike. Dhe nqse eshte kshu si them une, qe ka reflektu normat tona morale e shoqerore, nuk eshte faji i ktij po i moralit arkaik qe kishim trashegu

Sistemi komunist per problemin ne fjale mund te kish bere me shume por mund te kish bere dhe me pak. Si perfundim, beri aq sa beri. Problemi eshte se asgje, absolutisht asgje qe ka bere ai sistem (se te keqiat si te mirat) nuk jane studiuar ne menyre shkencore. Mua personalisht me habit ky fakt. Dmth letersia per ate sistem dominohet nga rrefenja me karkter deshmi personale (qe kane vleren e tyre) te tipit: Rrno per me tregue te Pllumbit, E Verteta Ime e R. Alise ose publicistike bythe e tipit "Une nusja e Enverit ju rrefej bllokun". Dmth asgje shkencore! 

Jam kureshtar se cfare mendon ti kur thua studiuar ne menyre shkencore?

Si fillim "hard" data. Po edhe nese e "sprinkle" studimin me ndopak statistike nuk do ish keq.

 

Menyre shkencore eshte kur ate qe beson nuk e thua direkt, por e kamuflon me shifra, grafiqe, diagrama, statistike etj.

Dhe te gjithe e hane kallup, sepse e ka thene nje akademik i Universitetit te Tiranes, ose nje presor me tri-plome mjeker i Harvardit.

 

E kunderta e menyres shkencore eshte kur ate qe beson e bazon ose te "ma ka than baba mue" ose te "e verteta hyjnore qe ndjej ne zemer".

E kunderta fare shkencore, ezoterike te thuash, eshte qe "ma ka thene Çimi ose Oidrizi tek Peshku mua". Ose ndjenje folklorike e popullit bektashi ne shekuj ne rreze te Baba Tomorrit.

 

Per cfare deshiron hard data?

Une nuk deshiroj asgje. Thjesht po konstatoj. Nese konstatimin e kam te gabuar...bujrum!

Come on... kjo eshte nje lazy way te dalesh nga diskutimi... e theme kete se mendoj se shifrat gjendet, te pakten aq sa gjendet ne vende te tjera per analiza te ketij lloji... jam thjesht kureshtar cfare do te deshiron te mesosh midis shifrave? Ose cfare shifrash kerkon?

Per shembull, deshiron te mesosh qe vendi qe i varfer? Qe diktatura vonojti zhvillimin ne lidhje me vende te tjera? Qe kishte mungesa te qarta mundesije, diturije e lirije? Qe kishte vrasje? Burgosje? Qe u rrite % e popullsise qe dinte shkrim e lexim por jo aq sa vendet perreth? Qe u rrite % e urbanizmit por jo aq sa vendet perreth?
 

Deshe te dish me perqindje statistikore se sa eshte deshira hyjnore e shpirtit njerzor per te perdhunuar te mitur, sa ne tirani dhe sa ne demokraci?

I kemi te gjitha te dhenat.

 

Bie dakord qe gjysma (me shume se aq) se keqes e atij sistemi nuk ka menyre sasiore (quantitative) per ta matur. Ndonjehere gjene peshq duke numeruar hidrocentralet e ndertura gjate asak koheje e duke mos-kuptuar jo vetem qe mireqenia qe me e ulet nga vende te tjera, por qe gjithashtu ato nuk kompensojne per demet e atij sistemi.

Ne Kili, disa mendojne se sistemi i Pinochet ndertojti themelet e pasurise se vendit (Kili duke qene vendi me i pasur ne Ameriken Latine), por asnje nuk justifikon politiken e tij per shkak te vrasjeve e padrejtesive njerezore. Kurse ne shqiperi mundohen te justifikojne sistemin e kaluar dhe meqenese jo vetem vrau e burgosi, por gjithashtu (e kjo nuk duhet te mendohet fare perpara vrasjeve) e la vendin komplet te deshperuar e te varfer.

Meto, keto qe thu ti Meto i mendon rreth gjysma e njerzeve ne Kili, gjysma tjeter mendon se po te mos kish vrare e prere Pinoçeti, do te kish vrare dhe prere Alende (ose ndonje tjeter mbas tij, tip Kerenskij-Lenin ose Madeira-Zapata) dhe do ta kish lene vendin komplet te deshperuar dhe te varfer, e jo siç eshte sot, komplet i lumtur dhe i pasur.

 

Mbase ke te drejte ne kete qe thua... jame i sigurte qe nje % e konsiderueshme duhet te kete simpati per rregjimin e kaluar, por ne pergjithesi, si ta theme une, opinioni mainstream eshte qe Pinochet qe dicka e keqe. Une beje gjithashtu dhe nje tip appeal to reason, i tipit: shiko ka vende ku mbase diktatura ka sjelle net  rezultate pozitive ekonomike (mbase, mbase ketu, nuk jam ekspert), por perseri ne mendimin e pergjithshem, kjo nuk perben justifikim.

Ky opinion ekziston dhe meqenese Kili eshte nje histori gjysem suksesi ne ate pjese te botes. Por tek ne, qe dhe fundi i botes dhe me vrasje e burgosje, si i behet?

Jo i dashur se po i trazon keq kartat ne tryeze, si gjithnje stili demokratik postmodern qe i nxjerre jasht kontekstit gjerat.

Pak rendesi ka sa % e kilianeve mendojne keshtu apo ashtu (komenti im ishte per te treguar se premisat jane te gabuara dhe si pasoje edhe perfundimet, jo per te treguar superioritete te aksh sistemi, kushdoqofte), fakti qe nuk e luan as topi eshte se, ne kontestin e Luftes se Ftohte, Pinoçeti u mbeshtet nga Amerikanet, sepse Alende mbeshtetej nga Ruset.

Tani le te mendojne si te duan kilianet dhe amerikanet, bashke me kashtekumtrianet, lemshi mbetet lemsh i pazgjidhur, po qe se kriteri kozmik i vlersimit te botes mbeten te drejtat e njeriut. Kush i mbronte te drejtat e njeriut ne ate kohe: Amerikanet apo Ruset?

Aq me teper qe ketij lemshi i shtohet vlersimi lemsh me hidroçentrale te Enverit, autostrada te Hitlerit dhe Musolinit. Regjimi Musolinit, perveç gabimit te hyrjes ne lufte, ne pergjithsi mbahet si regjenerues per Italine, plus faktit qe e mbajti komplet larg krizes qe i perlau te gjithe.

Keshtu pra nuk e keni gjet akoma si te beni vlersimet, lemsh mbash lemshi, nderkohe boni muhabet (bashke me presoret e Harvardit) se per ta gjet keni me kete stil.

Kjo nuk do te thote se nuk ekziston kriteri i vlersimit, por ai nuk ndodhet tek receta patate te skuqme, kokakola, hamburger. 

Pyeta një grek të majtë një herë, a do ishte më mirë të kishin fituar komunistët në Greqi, gjatë luftës civile? 

- Bah, më tha, po të ishte bërë kjo, tani Greqia do ishte vend i pajetueshëm. Tani do ishim vend fashist më tha. 

Në fakt, kjo pyetje i është bërë opinionit grek, zbulova tashi së fundmi. 

In a 2008 Gallup poll, Greeks were asked "whether it was better that the right wing won the Civil War". 43% responded that it was better for Greece that the right wing won, 13% responded that it would have been better if the left had won, 20% responded "neither" and 24% did not respond. When asked "which side they would have supported had they lived in that era", 39% responded "neither side", 14% responded "the right wing", 23% "the left wing"  ; while 24% did not respond.

E solle vete me kembet e tua nje shembull ne mbeshtetje te teorise time qe epoka postotalitare, alias postmoderne, eshte epoka e absurdit real dhe politik.

Haha, te majte bizantine qe thone shyqyr qe fitoi e djathta, dmth shyqyr qe fitoi imperializmi amerikan, fashizmi. haha e hihi nje here tjeter.

Muhametalia akoma nuk jep pergjigje, shkoi te hapi librat e universitetit me te dhena statistike per te gjetur zgjidhjen. Nuk e gjen dot o Muhamet, as çmim Nobel nuk ta japin dot.

 

Dale, dale, mos u nxito. Përveç post-modernist, pohimi i atij shokut tim, është mbi të gjitha post-factum. Pra ai po flet mbi një realitet të cilit i dihet outcome-i - i thonë këta imperialistët amerikanë. E vërteta është se pas luftës së ftohtë, e majta ka 30 vjet në pushtet, që prej vitit 1982. Dhe kur them në pushtet, jo vetëm duke e ushtruar atë, por edhe si filozofi mbizotëruese. E akoma janë tahmaqarë. 

Gjithashtu, ky shoku im flet për predispozitën e tij ndaj të dhjathtëve, mjetet që do përdorë për antagonizëm politik ndaj tyre. Me këtë që thotë, unë vërej se do "i bëjë tia paguajnë" ata që kishin pushtetin para 82'shit, duke theksuar krimet që kanë kryer ndaj të majtëve të atëhershëm. Dhe kanë kryer boll krime ç'është e vërteta. 

Kjo tregon nga ana tjetër, se nga koha totalitare, në atë post-totalitare, ka një shifting të moralit shoqëror, që e përmend dhe Shmit madje. Nëse në kohërat totalitare, të fitoje me çdo kosto, ishte gjëja e dëshirueshme, sot moralin me vete, e ka i shtypuri dhe viktima. 

E shef që nuk është e vështirë të navigosh post-modernizmin, nëse i ke mjetet e duhura.

 

Nje trap mund te navigosh, ose me sakte me trapin postmodern te Meduzes:

Problemi eshte ku po shkon? Sa majtas djathtas? Ku eshte finaliteti?

Cfar kam thene per Kilin vlen njesoj edhe Greqine.

Ky shoku jot postmodern nuk di çfar flet, nga nje ane kerkon te hakmerret per krimet, nga ana tjeter thote shyqyr qe nuk e mori e djathta, qe do te thote shyqyr qe u bene krimet me te cilen e djathta mori pushtetin qe te kem mundesi te ankohem dhe te hakmerrem une. Ti vazhdon te insistosh me absurdin e qenit qe kafshon bishtin e vet me laradashe postmoderne.

Kush eshte ky Shmiti? Se tani ka shume Shmita, eshte edhe Shmiti i Tosit.

Sot moralin me vete e ka viktimizimi, dmth ankimizimi, ndjenja me e ulet njerzore qe tani ka marre forma shoqerore masive. Tani te gjithe ankohen si ata rrugaçet gavroshe qurrsa qe te thone duke qare: "mos gjuj, mos gjuj", e ne fakt te qellojne te paret.   

 

Po pse përpara postmodernizmit ku shkoje o Heretik?

Pikërisht për shkak të ngjashmërive me Kilin shkruajta edhe unë. Shiko se ato rezultatet e pyetësorit, hedhin më shumë dritë sesa ky individi random që po flasim. Pjesa relativisht më e madhe e opinionit, mendon që ishte më mirë që pushtetin e mori e djathta. Ndërsa po ashtu një pjesë relativisht më e madhe (23%, krahasuar me 13-14%), thotë se do mbështeste të majtën gjatë luftës. 

Kjo është të flasësh "pas të vjeli", por nga njëra anë e legjitimon pushtetin e të djathtëve. Hakmarrje? Elektorati i caktuar mund të "mbajë inat", psh një artist grek thoshte se nuk do ua falte kurrë të djathtëve, që komunistëve "u hëngrën vite" nga jeta e tyre, dhe që sot voton për të majtën për arsye parësisht emocionale. Nëse para 40 vitesh të ishe i majtë në Greqi burgoseshe, apo të syrgjynosnin, kjo nuk do të thotë se ndodh dhe sot për të djathtët, as merret me mend të ndodhë madje. Kështu që është e tepërt të flasësh për hakmarrje. 

Mund të flasim për një avantazh moral që e ka njëra, apo tjetra forcë politike e që lidhet me të shkuarën e vet. Psh, deri para vitit 2009, sot forca kryesore opozitare në Greqi, konsiderohej si cirk arlekinësh postmodernistë, vetëm sepse e shpërfillte të shkuarën dhe fokusohej në dekonstruktimin e historisë, apo në tipare dytësore të politikës si emancipimi i femrës, apo çështje ekologjike. 

Ai moral që përcakton ti në mënyrë parodike, nuk shpërblen dhunën. Nuk ta heq mallin Idrisi për atë realitetin dhe alternativën tjetër? 

Gabim apo jo-gabim drejtimi shoqeria totalitare ka nje finalitet, kurse shoqeria post e ndalon finalitetin, e konsideron totalitar dhe kriminal ne vevtvete. (tashme e kemi bere muhabet gjate e gjere kete problem, plus edhe problemin qe qenia eshte rrethore, dhe muhabeti shko nga shko dhe rikthehet ne origjine, eterno ritorno).

Pikerisht pra une pa u lodhur kam perseritur se çeshtja politike (dhe jo vetem) ne thelb eshte emocionale, dhe nga kjo pikpamje emocioni eshte kostante ne kohe. Vetem veshjen e ka ideologjike, politike (ne kuptimin si rreshtim formal, elektoral, sistem politik majte, djathte, qender, demokraci, tirani etj). Dmth sistemi armik-mik (neqoftese e ke fjalen per Shmit hitlerianin qe e ka perdor kete operator) mbetet gjithnje ne fuqi, dmth asgjesimi i armikut, pavarsisht se behet dukshem ne kohe te veshtira (Lufta e Ftohte) me vrasje presje, ndersa ne kohe paqe behet me mjete paqsore, por jo pa deme qe jane te njejta si fuqi shkaterruese, por te pa vena re nga bythpamuket qe kane frike nga hija e vet e gerthasin "o mama olele gjaku". Ka shume menyra per ta vrare tjetrin, dhe me e kriminalja eshte ta vrasesh shpirterisht. Prandaj mos na tregoni shume pallavra demokratike, sidomos ne qe jena ngop edhe me pallavra tiranike. Pastaj jena ngop me pallavra i djathte e i majte, qe ne ate kohe quheshin ballist e partizan. Lugatin kena pa ate kohe (si dhe sot) duke ndryshuar lekuren sipas interesin sikur me qene xombi. Per veç ca idealiste te ralle, te tjeret mjere kush e hante, dhe zakonisht e hanin te ngordhmit, ata qe nuk dinin ta dridhnin. Mos ju beso çfare thone njerzit ne intervista, shifrave, statistikave etj, sepse jane lehtesisht te manipolueshme, qofte edhe nga menyra sesi behet pyetja.

Urrejtja eshte e gjalle, e keni aty qe nga krijimi i botes, ne mos e shtuar ne kohe. Dhe politika nuk mund te beje asgje e vetmuar, vetem mund ta shtoje urrejtjen dhe per pasoje dhunen, per pasoje absuditetin. As vete feja nuk i shpeton dhunes, sepse eshte dhune kunder vetes. Prandaj per t'i shpetuar dhunes duhet shpetuar njekohesisht prej politikes dhe fese (qe nuk do te thote prej fetarise dhe politikanise). Ky eshte finaliteti, se si e qysh e tek behet puna, he per he nuk eshte muhabet Peshku.

vazhdon ...

 

Idrizi nuk tregon asnje lloj realiteti, biles nuk mban mend as realitetin e shkuar. Ai eshte vetem nje person qe ka inat personal ne tallavine post, dhe kete inat e nxjerr duke i lehur Lefqenise, i vene ne palle nga Emo. Gjera thjesht ordinere, nuk shoh tek asnjeri ne blog ndonje linje per tu ndjekur, vetem "lashe nje koment aty" qe ka te verteta momenti, e me plot kontradikta jo vetem çfare ka thene dje, ose ne nje teme tjeter, por edhe brenda vete komentit, here proamerikan e here antiamerikan marksist.

Po te ishte ndryshe do te ndiqja edhe une linjen, keshtu me shoke shume ne Trapin e Meduzes arrinim ne destinacion.

 

Rono, sa per dijeni, ka pas qene ne Albanie nje vend qe quhej Gjirokaster... besoj se ishte nje vend i zhvilluar kulturalisht ne lidhje me pjeset e tjera te Albanies... e megjithate kur nje vajze i dilte llafi.... pas disa kohesh, krejt papritmas i kishte rreshkit kemba dhe ishte mbytur ne steré.... (sterèja ishte nje rezervuar mural ku mblidhej uji i shiut qe perdorej me pas prej familjes)....

Te besh analize, keq se te quajne gjitholog, te mos besh po keq.

Ne kohen e Hoxhes femra ishte emancipuar shume, por nuk mund te mohosh qe atehere  nu ka ka pasur seksizem. Besoj qe Hoxha nuk ka lexuar te gjitha letrat qe i vinin, por edhe nqs i kishte lexuar mendoj qe ai si te gjithe shqiptaret (gra dhe burra) kishte tendence qe ta fshihte skandalin ne familje. Kultura patriarkale vazhdon ne Shqiperi, shfaqja e te ciles eshte me e hidhura ne gjykate ku femra behet fatkeqesisht viktime dhe e pandehur ne te njejten kohe. 

 

 

Nis me nje shtremberim te faktit.Kthyer kryekeput kokeposhte nga si trajtoheshin roblemet.Erebara e paska harruar rastin e vrasjes ne Tepelene, te dy te rinjve.Po na tregojne prralla sikur te vime prej zonave ....ujgure.Keto jane frymzime ....per poetet e poezive ...mu ke guri qe bon xixa

Mos tymos, me shume se nje ti more, se pastaj ben lidhje te gjerave qe nuk kane pike takimi me njera tjetren. Kjo eshte shenja me e qarte.

Erebare, shume letra paskan dergu e qenkan ne nje dosje. Kjo tregon se grate e vajzat e dhunuara paskan patur besim tek Komandanti. smiley Atehere benin letra, sot i dergojne sms Sali Sheqeres. smiley

He se mos harroj : po per problemin e pederasteve qe i diskriminonin ne ate kohe kur do besh ndonje shkrim? Cer hiqnin te shkretet ! Akoma ka histori per ta.

Nuk di ne i shkruanin letra shokut Enver, keta, po ti perpiqu e hulumto se mbase dhe del ndonje dosje se si keta mire qe u shperdorohej suma, por edhe diskriminoheshin.

Shkurt: mos i beso te gjithe ata qe te levdojne! Me degjo mua se ta du te miren!

 

 

Ky artikulli do të thotë  "ti biem nga kina" një çështje që ësht e qartë.

Pse mor Erebara nga Kina po ti bije dhe më larg "se çin ma çini" e të na thoje se vajzat martoheshin praktikisht dhe 8 -9 vjeçe. 

Pse kjo tendencë e keqe dhe e pa sens për krahasim me diktaturën e çdo fenomeni shoqëror e shtetror e cila përveç ligjit kishte dhe shpatën për t'i ndreq apo prish gjërat. Diktatura ja priste koqet pedofilit e çdo dhunuesi që kapej. Si thoshte Mehmeti më shumë burra po na vret pidhi se luftasmiley

Kta sikur e bëjnë qëllimisht për të shkëputur vëmendjen nga thelbi  i çështjes dhe ja arrijnë  qëllimit.

O Erebara, problemi i Nazimes dhe dhunës ndaj grave në përgjithsi është problem shoqëror i madh pasi duhet të thyhet mentaliteti i shoqërisë por jo me shembuj nga  diktatura si e mbulonte dhunimin e viktimës   asgjëkund nuk dilet ose në debat shterp ndoshta ky është qëllimi yt.

Nazimja është e pafajshme dhe si e tillë duhet të lirohet .Lirimi i Nazimes godet mentalitetin e fajsimit të viktimave femërore aq më shumë kur bëhet fjalë për një fëmijë.

 

 

po gocat, ca mendimi kan?

Për Endro dhe të tjerë që mendojnë si ai:

Mund te kete ulje denimi e lehtesime, por nuk ka falje per vrasje. PIKE.

Nazimja është e pafajshme se ka vepruar në kushte mbrojtje bile pasi ajo ishte  vrarë nga dhunuesi i saj ta kishte vrarë më parë më mirë do bënte. Mbrojtjen e saj ajo e ka bërë me mjetje shumë më të dobta se dhunuesi i saj, ndryshe që të ishte barabart me dhunuesin ajo duhet ta lidhte dhe ta dhunonte dy herë në ditë seksualisht me një hu në by. për katër -pesë vjet rrjesht dhe pastaj ta linte të lirë. Në pamundësi ta bënte kte ajo gjeti një metodë më të thjeshtë për dhunuesin e vrau me plumba e vrau pasi nuk e torturonte dot.

çdo bëje ti dhe të tjerë nqs dikush ju dhunon me torturë gati të përditshme  për 4-5 vjet  duke përfituar nga dobsia juaj fizike kur shteti nuk ju mbron dhe shoqëria nuk ju kupton (duke thënë se ndonjë gjë i keni bër dhunuesit se s'të ngacmon njeri kot).çdo bëje mund të me thuash, a ke të drejtë mbrojtjeje apo hiç se pastaj je ti fajtori dhe dënohesh me burg kur ke kaq vjet që je i dënuar me torturë.

Ai meritonte te vdiste e s'me vjen keq fare per te, por perdhunimi i Nazimes ishte me shume psikologjik, se sa fizik. Ai e ka abuzuar menderisiht, duke e bindur te kryeje marredhenie seksuale ne menyre abuzuese, qe eshte po aq i rende sa fiziku. Por mos harro qe ne ato zona, 14 vjec familjet i fejojne vajzat me deshire dhe s'e quajne marredhenien seksuale ne ate moshe si abuzim fizik. Nazimja ishte viktime e atij njeriu, viktime e nje familjeje idiote, viktime e nje shoqerie me mendesi te prapambetur otomane. Por asgje nga keto nuk e shfajeson vrasjen, sepse ne radhe te pare perdoret si precedent ne raste te tjera. Kur dikush te dhunon me torture mendore, si ne rastin e Nazimes, ke ne radhe te pare familje, e ne radhe te dyte polici. Vrasja keshillohet vetem nga kafshet e paqyteterurara, dhe mosdenimi i vrasjes keshillohet vetem nga kafshet e paqyteteruara. Pikerisht ai mentalitet kafsheror dhe i paqyteteruar po i ben keta njerez te shfajesojne vetegjyqesine dhe krimin kapital te vrasjes.

Vrasja nuk justifikohet Endro, por duhet pare gjendja psikologjike e vajzes. 

Cfare familjet, dhe cfare policit? Keto  nuk ekzistojne ne Shqiperi.

Ajo vajze ka nevoje per terapi psikiatrike, dhe te denohet me pune ne sherbim te shoqerise, jo me burgim. 

Une s'di ne cfare shpelle ke jetuar ti ne Shqiperi, por aty ka edhe polici, edhe familje. Sa raste te tjera ke ne lajme qe jane paditur ngacmuesit e jane kapur nga policia brenda dites, e jane denuar, e jane ende ne burg? Ku ka familje qe te perdhunon tjetri vajzen, e babai rri duarkryq? Vajza mund te kete pasur arsyet e veta qe s'e ka denoncuar, por nxitja qe i duhet bere eshte te denoncoje, jo te vrase. Vetem shpellaret keshillojne vrasje.

O zoteri, ka raste qe te perdhunon edhe babai, xhaxhai etj. etj. Mos ja fut kot per policine se jane qelbesira. Te flasim ate qe eshte.

Kam jetuar ne qytet, jo ne shpelle, dhe e kam pare se si jane trajtuar femrat dhe rastet e dhunes ndaj tyre.

Vetem shpellaret keshillojne vrasje

Nuk besoj ne denimin me vdekje, por ne keto raste nuk me vjen aspak keq qe njerez te tille te vriten. Nuk  keshilloj vrasjen por preferoj qe ato te mos ekzistojne me sesa te vazhdojne te perdhunojne e te dhunojne mbas burgut (koha e te cilit reduktohet ne te shumten e rasteve).

Eshte vertetuar qe denimi me vdekje nuk ul krimet. Ke Ameriken si shembull. Jep vetem lehtesim per familjaret dhe per ata si ne qe s'duan qe keta njerez te jene gjalle, por ne te njejten kohe, mund te denohen njerez te pafajshem, sic ka ndodhur me dhjetera raste.

Thashe pra qe nuk besoj tek denimi me vdekje per arsyet qe thua ti dhe te tjera. Ne rastin e Nazmijes, mendoj qe ishte gjendja psikologjike e rende qe e shtyu t'a kryente vrasjen, por nje gjendje qe u shkaktua nga dhunuesi. Burgimi nuk eshte i drejte, por besoj qe nje tip tjeter denimi do te ishte i dobishem per te si mirembajtja e lulishteve, bashkise etj.

Jo, vrasja e Nazimes nuk shfajesohet. Kishte kohe ta denonconte qe ne fillim, kishte kohe ta denonconte me mbrapa, kishte kohe ta linte te plagosur e te mod e ndiqte. I vetmi rast qe kam degjuar une kur gjykata e ka falur vrasjen, ka qene ne Amerike, vjet a parvjet, kur nje fermer degjoi te qarat e vajzes 5 vjecare. Vrapoi te hambari dhe gjeti nje burre 40 vjec qe po e perdhunonte. E vrau me duart e tij duke e rrahur. Gjykata nuk e denoi. Ndersa me Nazimen eshte vrasje me paramendim, sepse ajo e dinte qe ai po vinte, i kishte cuar mesazh. Nuk njoftoi policine. E qelloi, dhe rreziku iku. Ai ia mbathi. Por ajo e ndoqi dhe e vrau. Eshte vrasje me paramendim. Plus mesazhet e Nazimes te derguara atij "te hengsha k...", nuk e lene te vertetoje perdhunimin fizik, por vetem ate psikologjik.

Nuk po them te shfajesohet, po them qe te denohet ne nje menyre tjeter. 

 

Pse nje vajze qe thote "te hengsha k... " nuk ka te drejte ta deklaroje veten si viktime? Do ti binte qe edhe grate qe perdhunohen nga burrat e tyre te mos kene te drejte ta denoncojne krimin. 

Endro, krimi i kesaj vajze duhet shikuar ne kontekstin e realitetit shqiptar, ku familja dhe shteti ofrojne pak ndihme per grate.

Po menyre tjeter eshte. 10 vjet jane shume pak, me shume se pergjysmim. Plus qe nuk ka asnje qe mund te dale siper gjykates, e kupton sa idiote e me mentalitet fshataresk eshte kerkesa e ketyre "intelektualeve". Asnjeri s'e fal dot Nazimen. Ligji eshte i ngurte, i automatizuar. Vetem presidenti ne fund te vitit, dhe ai e ben vetem duke u bazuar ne disa kushte specifike qe nazimja s'i permbush, sepse vrasja nuk falet. S'mund te kerkosh te dalesh kunder ligjit. Te gjitha te denuarit per vrasje pastaj do te kerkonin te njejten gje, duke treguar se si u ka rene ne qafe viktima kur ishte gjalle. Eshte gomarllek kjo qe kane bere keta intelektualet.

vetgjyqsia kur kombinohet me shtetin, eshte melhem per plage. tamom si dhuna me bindjen qe thoshte ai greku i vjeter. njera dore lan tjetren, te dyja fytyren. sepse vetgjyqsia si igrasia, hyn aty ku s'hyn dot shteti, i cili shum here ka provu qe s'ka gishta per piano smiley

 

Endro e shoh se nuk e njeh rastin në fjalë kur flet për polici e tj. Për çfar torture mentale flet kur një burrë 45 vjeçar dhunon një fëmijë 14 vjeç.

Duhet të dish se në kte rast nga pikpamja ligjore por dhe shoqërore as që hyn në pyetje dëshira a qëndrimi i vajzës fëmijë a familjes së saj që mund të jet dhe bashkëfajtore me kriminelin; me dëshirë a me zor, ja prishi mendjen ai a ja kërkoi ajo,e provokonte a ishte shumë e kujdesshme, u ankua a po s'u ankua që herën e parë,pse u ankua pas kaq vjetësh, i shkoi vet a nga frika,akti cilësohet si krim i rëndë dhe dhunuesi është kriminel pa asnjë rrethanë lehtsuese.

fjalët me të zeza duhet të përbëjnë thelbin e debatit në shoqëri pasi ajo vuan nga mungesa e një këndvështrimi të till ndaj pedofilisë (ndryshon pak kur viktima është djalë pasi e ngatrojnë  me homoseksualitetin por dhe aty mentalite ynë gjejnë "kleçka"  si më lart) 

E njoh shume mire ceshtjen e po diskutojme kot fare. Dhunuesi eshte kriminel, s'e mohova. Madje e meritonte vdekjen, moralisht. Por nazimja nuk ka kryer vetembrojtje te ligjshme. E ka plagosur, ai ka ikur me vrap. Ajo e ka ndjekur, e ka vrare. Po permendur qe ligjerisht Nazimja s'e verteton dot perdhunimin, jo vetem prej mesazheve qe i ka derguar. Ligji eshte ligj, drejtesia eshte drejtesi. Kur e leshon per njerin, s'mund te mos e leshosh per qindra rastet e tjera qe do te vijne. Nazimja duhet te beje te pakten gjysmen e atij denimi 10 vjecar, qe eshte shume me pak se denimi qe i takon me ligj, ose eshte deshtim i drejtesise.

te falet Nazimja, vetem  see...   nejse, mua nuk me duket e ''pafajshme'' Nazimja, por  viktime.  pare edhe moshen e saj te re qe eshte abuzuar me te etj etj.. dhe si e tille  ligji duhet ta toleroj. te falet!

S'ka asnjë lidhje ngjarja e Fierit me pafajsinë e Nazimes jan shum larg.Belul si do i përgjigjesh pyetjes në paragrafin e fundit.

natyrisht  nuk kane lidhje ngjarjet, por kane  lidhje  ''autoret''  me qe jane femra.. 

tani, une jam per pafajesine e Nazimes, por ajo  nese behet duhet argumentuar   dhe formuluar mire ligjirisht  qe  neser pasneser  te mos krijoje precedente   dhe te shfrytezohet per   te ''shfajsuar''   femra te tjera, si kjo e Fierit,  nen moton:  hajde mo se  e beri ngaqe  kishte jete te veshtire,  gjynah.  i shoqi e rrinte etj etj..

 

ciles pyetje ti pergjigjem,  ku eshte ky paragrafi.?

Belul problemi i Nazimes nuk ësht i barabartë me dhunën fizike ndaj grave në përgjithsi por dhe me dhunën seksuale ndaj të rriturave nuk është e njënjti debat por për nga paragjykimi i shoqërisë afrohen; ja ka pas qefi vetë, bisht dredhur, si vishet kjo etj etj.

Paragrafi i fundit.

Dhe këtu janë bër 50 komente se ësht përmendur një letër ( tymnaja e Erebarës) po nja 20 komente do kishte.

Peshqit e të dy gjinive janë  pjesë e shoqërisë dmth se notojnë në mentalitetin e saj dhe se kuptojnë rëndësinë e ksaj çështje.

Për kte temë( pafajsinë  e Nazimes) duhet të  komentojnë dhe peshq që s'kan shkruar ndonjëherë ¨pasi është 100 000 000 Herë më e dobishme se temat me ballistë e partizanë a me 28- 29 nëntora.

Jane shume viktimat e trafikut. Fatzeza si Nazimja.

Shoqeria nuk duhet te stimuloje vrasjen.

Po femijet e atij palles si do e shtyjne jeten pa baba ne ate realitet ku rriten?

E kam fjalen jane shume plane ne diskutim.  Inisiative e Inves eshte shenje protagonizmi, per shkak se e e ndjen qe shoqeria nuk i ka qef shume mekataret. smiley

Fëmijët e tij janë më të lirë dhe kanë shpëtuar tani se në fakt një pedofil "natyror" së pari shfrytzon fëmijët e tij.

Atë Enverin... e dini vetë juve.

 

Pafajshmeria e Nazmies le te behet shembull per te gjitha femrat e tjera qe mbrojne me heshtjen  dhe mosdemaskimin dhunusin e tyre,me duket se shoqeria shqiptare ke me shume nevoje te ndryshoje mentalitetin kritik perçmus te  femrave nga  vete femrat,se sa nga meshkujt,atehere keta do mesojne deri diku ta shofin femren jo inferiore, por nje krijese  sa delikate po aq te forte kur i preket dinjiteti i saj,nje shoqeri e hapur ka vend per te gjithe,secili le te bej zgjedhjen e tij te lire.

+100

Nazmija jo vetem qe duhet liruar por edhe duhet konsideruar si nje heroine kunder dhunes ndaj gruas. Keto pseudo-burra qe kryejne dhune, edhe seksuale ndaj femrave duhen ndershkuar nga vete femrat. Qeveria parashikon 5-10 vite per raste perdhunimi dhe me pak per rastet e dhunimit fizik, qe mund te ulen deri ne nje vit ose asnje vit nga gjykatat e korruptuara. 

 

A ka ndonje peticion per lirimin e Nazmies?

Shoh qe qenkan perqendruar te Enveri peshqit, s'rrine pa e permendur. Ky i gazetes ka gjetur shembullin me idiot, sepse mentalitetin e paqyteteruar ndaj femres e kemi mbetje te otomaneve, dhe Enveri ishte i vetmi qe e luftoi konkretisht. Po te mos kishte qene Enveri, femra tek ne do te konsiderohej ende si mushke, do te mbulohej me perce, do te kembehej me mall, do te merrej vetem per te pjelle, per te punuar e per t'ia shkrehur burrit sa here t'i ngrihej, e sipas ligjeve te atij mentaliteti, do te hante dajak dhe sikur t'i bente te gjitha keto me siper. Enveri ate dajakun e perdori per t'i cuar ne shkolla, per t'i bere te punojne si burrat, e per t'i bere te barazohen me burrat. Ia doli ta beje vetem aq, sepse shoqeria ishte deri ne fyt me mbetje otomane dhe s'i vinte natyrshem ai ndryshim. Por jepi Enverit ate qe i takon Enverit.

kjo eshte shume e gjate dhe e thelle. i pari e filloi zogu per ate pune, kur motrat e tij dilnin pa ferexhe, dhe femra ne shume qytete kryesore te asaj kohe. kultura oksidentale kishte filluar te hynte, nese do e zhveshim diskutimin nga ngjyrimet e sistemeve. 

Bravo dhe Zogut per kete pune, bravo dhe Enverit per emancipimin, atehere. Kane bere me shume se c'po behet tani, megjithese, mesa di une, Zogu s'kishte shtet apo rend ligjor.

edhe tani shume eshte bere, nuk mohohet dot. mosha internetit dhe levizjet e popullates e kane bere femren me te perparuar. rasti si i n. gjithmone ka pas, ka dhe do kete. nuk eshte rast qe perfaqeson gjendjen e gjithe shoqerise. do thuash qe ne keto vite post-komuniste ne kemi prodhuar me shume prostituta, me shume vrasje, me shume analfabete. nuk i veme dot ne nje kandar se vendi ka qene i izoluar, po te ishte me i hapur keto fenomene do i kishim edhe atehere. eshte e veshtire ta diskutosh se ka shume variable, faktore dhe rryma qe kane ndikuar. enveri kishte nevoje te krijonte njeriun e ri sipas interesit te pushtetit te vet. edhe gruaja aty futej, per kete jam dakort. zogu krijoi njeriun e vet te ri, edhe post-komunizmi ka krijuar modelin e vet. elitat kane kontribuar per kete. 

S'po flas se cfare ka bere shoqeria me informacionin qe ka marre vete, pa ndihme nga shteti. Por cfare ka bere shteti, te fshatra si te Nazimes, ku s'ka internet? Ka shkuar me dikush me programe emancipimi per grate?

spektri nga viktime tek viktimizuese eshte larosh. sot lexova rastin kur gruaja e vrau burrin me 18 thika per dashnorin. erebara po thote si rasti i nazmies kane ekzistuar edhe me pare dhe shoqeria e ka mbytur fjalen dhe ndergjegja kolektive ka qene dhe eshte shume e vaket. tani me "shoqja nga fshati" dhe pune edukuese nga shteti eshte thjesht propagande. shtete perendimore plot bejne me shume pune edukuese se ne shqiperi, dhe prape i kane keto fenomente te keqija. kodi i moralit do shkruhet pak nga pak, por nuk ka kendveshtrim krahasus psh qe ne kohe te enverit femra ka qene me mire dhe per te eshte bere me shume. enveri kishte shume nevoje te krijonte njeriun e ri dhe pati shume me teper kohe dhe mjete te tjera per ta arritur kete. gruaja ishte pjese e njeriut te ri ne aspektin ideologjik per shume arsye, te cilat nuk mund t'ja dedikosh vetem enverit. 

se mu kujtua edhe nje rast i vertete. ne tetevjecare u hap llafi se nje vajze ne klase te gjashte kishte ngelur me barre nga i jati. e hoqen nga shkolla ate gocen per nje vit. mbas nje viti e cuan ne shkolle tjeter qe shoket e klases nuk ja dinin kete histori. babait nuk ju be asgje. kjo ne vitet e komunizmit. 

djema, çeshtje te tilla, si keto qe kane ndodhur ne Shqiperi, i kane edhe vendet e tjera, biles ne Maroko, u diskutua me te madhe kjo çeshtje para 1 viti afro, u bo buje ne media, deri sa çeshtja arriti deri ketu ne EU. 1) Nje vajze e re ishte martuar nga prinderit qysh e vogel, pra ishte dhene llafi, dhe kur kjo u rrit (15-16 vjeçe) deklaroi se nuk e donte burrin qe i kishte dhene familja por dashuronte nje djale te ri, dhe donte te martohej me te. 2) Vajza tjeter ishte perdhunuar nga nje burre, dhe sipas rregullit qe ekzistonte atje (rregull qe e kane thuajse te tera vendet mesdhetare) ai perdhunuesi duhej ta merrte per grua. Te dyja familjet rane dakort, por u doli nje problem, vajza nuk e donte perdhunuesin, dhe kish deklaruar se do vriste veten ne rast se do shkonte tek shtepia e perdhunuesit.  çeshtja vajti deri tek mbreti Muhamet dhe tek organizatat per mbrojtjen e femres, te cilat direkt njoftuan median dhe EU. Ne fakt keshtu çeshtjet, ndodhin çdo dite ne vendet mesdhetare, çdo dite u çohen letra drejtuesve te vendeve te tyre dhe organizatave te ndryshme,  por ne vendet mesdhetare ndikon psikollogjia patriarkale pak a shume, nuk eshte si kendej ne perendim ku vepron ligji dhe njerzit jane çliruar nga disa dogma apo mentalitete te vjetra. 

Po c'te cliruar. Ne Angli muajin e kaluar u kap nje cift qe mbante dy gra ne bodrum per 30 vjet, te perdhunuara sistematikisht e madje kishin lindur femije aty brenda. Ne Austri para ca vitesh, babai mbante per 20 vjet vajzen e vet ne bodrum, e perdhunonte e kishte bere femije me te, e me duket se perdhunonte dhe mbesen, dhe nena e tyre thoshte qe s'kishte pare gje.

Po ato jane raste sporadike, te rralla me sakte, Endro, ketu flitet per mentalitetin qe ekziston ne pergjithesi. 

Pjer me fal po dyshoj qe hyn tek "pak " moderatoret . Pas cdo kujt qe ja Fshijne , cfaqet portreti juaj i embel dhe i pafajshem  smiley 

Te jesh kaq frikacak qe te trembesh edhe nga Komentet ?  Ketu  ke lloj lloj Buajsh qe cfryjne e leshojne zjarr nga hundet ,Rrenjasij me  komente qe e xeberthejne fenomenin qe nga Muri Kinez , Ne angli ,Usa  ne menyre Lineare  ....e hane hane per me Thelle e me Gjere !

Githe keta trima qe kane shtrire per toke Kulshedren Kamuniste tani jane leshuar edhe dosjeve me coock ne fund ...ti bejne cope pa lexuar FARE se cfare shkruan Erebara !

Ti qofsh smiley .

Ne se eshte Gjembi smiley ajo dihet qe nuk e lidh gje me te kuptuarit e te shkruarave dhe i Falet !

Peshku ra!!!

Luljeta Ikonomi dhe Shannon Woodcock, ja dy shejtane qe duan te bejne para me sharlatanizem. 

ja dhe artikullshkruesi qe eshte e njejta marke.

na e filloka me letren e '67. kujton ky sharlatan se familja e saj nuk e dinte. kur arriti puna dhe e di ky, s'e dinte familja. besoj eshte pyetur familja dhe vete ata s'kane dashur qe te behej publike. ne ate kohe mor sharlatan, keto gjera kane qene tabu dhe ne amerike.

ja na e paska fajin hoxha dhe per kete. mire tah ai, hani dhe ca buke nga hoxha.

“Vetëm thuaje qartë… gratë trajtojnë gjithashtu motrat, vajzat e shoqet e veta në këtë mënyrë… ose i thonë atyre se të qenit e abuzuar është normale.

po ky xhehavir tjeter c'eshte? nga i nxorren keto perfundime phd-je?

c'na ka gjete qe duan ta paraqesin shqiperine si kandahari.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).