Ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Erion Veliaj, dhe zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Çështjeve Sociale dhe Shëndetit Publik, Laurette Onkelinx, nënshkruan në Bruksel marrëveshjen dypalëshe mbi mbrojtjen sociale, e cila mundëson transferimin e pensioneve për 35 mijë emigrantë shqiptarë.

Kjo marrëveshje u jep mundësi emigrantëve shqiptarë të tërheqin me vete edhe kontributet e pensioneve që kanë depozituar në shtetin belg nëse vendosin të kthehen në Shqipëri, ose anasjelltas.

“Belgjika është vendi i parë i BE-së me të cilin nënshkruam marrëveshjen e pensioneve, ndërsa po negociojmë fort me vendet e tjera. Nënshkrimin e marrëveshjeve dypalëshe në fushën e mbrojtjes sociale me të gjitha vendet e rajonit dhe ato anëtare të BE-së, është një hap shumë i rëndësishëm dhe i përpjekjeve tona për integrimin Evropian. Kujdesi për reformimin, zhvillimin dhe konsolidimin e sistemit të mbrojtjes sociale në Shqipëri ka qenë dhe mbetet në qendër të vëmendjes së qeverisë”, u shpreh Veliaj pas nënshkrimit të marrëveshjes.

Sipas Veliajt, qeveria shqiptare i konsideron shumë të rëndësishme politikat e mbrojtjes sociale, pasi ato përbëjnë një peshë të konsiderueshme me rreth 25% të buxhetit të shtetit, por gjithashtu realizojnë misionin e lartë dhe fisnik duke i shërbyer më shumë se gjysmës të popullsisë së vendit, kryesisht njerëzve të moshës së tretë, invalidëve, të paaftëve dhe kategorive të tjera vulnerabël e në nevojë.

“Reformimi i sistemit të mbrojtjes sociale, sigurimeve shoqërore dhe sistemit shëndetësor janë prioritet për qeverinë”, nënvizoi Veliaj.

Aktualisht, Shqipëria ka marrëveshje për mbrojtjen sociale me Turqinë, e cila është në zbatim, ndërkohë janë në proces negociimi marrëveshjet dypalëshe me Hungarinë, Rumaninë, Maqedoninë, Republikën Çeke, me qeverinë e Luksemburgut dhe me Kanadanë.

79 Komente

nenshkruam thote dhe po negociojme fort me te tjerat smiley

eshte pune e nisun kaher ajo se per ty nje mut do nenshkruhej.smiley

 

S'keni faj ju po Sala qe ua la te gjitha gati, vetem te hapeni bythesh ju ka mbet tashi smiley

Te ecim me shpejt

...Nuk e shof fare interesin e kesaj gjeje...
Per sa kohe nuk ka aksese dosjesh midis shteteve, ka shume vend per manipulime...

Gjenerata e vjeter qe ka emigruar, nuk eshte se ka punuar mjaftushem per te marre nje pensjon te plot ne vendin mikprites, me 10-15 vjete pune maksimum qe kane bere, i jep te drejte vetem per minimumin e pensjonit (tip 600euros) ...nderkohe qe ne shqiperi kane punu gjithe jetes dhe marrin vetem 100-150 euros. Dhe si total behet pensjoni i huaj + ate shqiptar...edhe pleqnia o m'rregull...
Nese ky pensjoni shqiptare deklarohet ne shtetin mikprites, kjo shume qe merre te hiqet nga totali i minimumit te pensjonit qe japin ata (belget/francezet)....
Dhe nese ata nje dite do ken akses ke dosjet e pensjoneve shqiptare...ma ha mendja qe do behet nje rregullarizim ...kshu qe nuk eshte gje e mire smiley

Nga ana tjeter, nuk eshte e nevojshme me mor totalin e kontributeve qe te shkosh te jetosh ne atdhe, sepse mjafton te kesh nje emer ke nje kuti poste ne vendin mikprites dhe ben cfare te duash ne shqiperi ...

Nuk e kuptoj si e shesin kete marveshje per nje lajm te mire, atehere qe eshte idjotllik per popullin...

 

flm Pjer!

Roni apo dikush, mundsisht te na sqarojne a u pranum ne europol apo jo? se dje ftyra e tahirit (me t'mirit) mbushte faqet e gazetave me lajmin e gzushem po sot ato legenat e paskan pergenjeshtru. Kane thon qe eshte firmos marrveshje bashkpunimi, jo antarsimi.
Europe buce qe gjithmone na ka inot

 

 

Tahiri (mo i miri) dje:

 

“Eshte marreveshje historike qe njeh arritjet e Policise se Shtetit deri sot, por mbi te gjitha, qe nxit e mbeshtet reformat ne vazhdim por dhe rezultatet e arritura gjate kesaj kohe ne luften kunder krimit te organizuar dhe korrupsionit. Policia e Shtetit “integrohet” ne Europol, ku anetare jane te gjithe Policite e vendeve anetare te Bashkimit Evropian.”- shkruan në Facebook, ministri Tahiri.

 

Europol sot:

 

Zyrtarët e Eurpol-it në fakt kanë pohuar ndyshe, se Shipëria nuk është bërë anëtare e Europo-it, siq kanë shkruar disa media, thjeshtë eshtë nënshkruarn një marrëveshje (“Europol and Albania sign new cooperation agreement”) sikur edhe më parë që ka nëshkruar marrëveshje të tilla dhe janë partnere bashkëpunimi, në këmbim informacionesh me Shqipërinë, Kosovën, Maqedoninë, Serbinë, Malin e Zi e vende tjera të Ballkanit, që nuk janë ende anëtare të BE-së dhe as të Europol-it, ka pohuar sot për “Presheva jonë” Sorens Pedresen, zyrtar i Europol-it.

 

Zoteri, beni mire te vizitoheni per sensoret e hundes, pasi ktu po kundermon era SHTET!!!

Po mer Bredh, te sqaro vllai jot menjihere dhe shume kollaj biles.

sot ato legenat e paskan pergenjeshtru. Kane thon qe eshte firmos marrveshje bashkpunimi, jo antarsimi.

Eshte marreveshje historike qe njeh arritjet e Policise se Shtetit

Sikur nga $1 te me jepshit per cdo sqarim qe ju boj, sot do isha milioner! 

 

 

 

Te nderuar administratore, nese hiqni komentet e mia, me shkruani te pakten se pse i keni hequr, qe ta dij, dhe te permisojme komunikimin se bashku. Ju i hiqni pa thon asigjo, nderkoh qe komenti im dje ketu kishte thjesht nje opinionin tim. 

Marrveshje dy palshe per pensionet, Belgjika dhe vendet e tjera perendimore, kane me ter vendet e Afrikes Veriore, apo me Kongon, sikunder dhe ter vendet Shengen kane me njeri-tjetrin, dhe kjo nuk eshte ndonje sukses, eshte thjesht marrveshje qe bejne vendet pritese me vendet derguese.

Edhe pa u bere kjo marrveshje, shqiptaret qe kishin mbushur moshen e pensionit ketu, e mirrnin pensionin minimal 800 euro ne muaj, pa punuar qofte edhe 1 dite, dhe pa paraqitur dokumenta fare.  

Kshu o kur iken si elektron i lire o Pjer, verc anej perc knej, e humb kredibilitetin pavaresisht punes voluminoze ne makro-ekonomi dhe me gjere.

Megjithese kam patur ca kontradikta me Pjerin keto kohet e fundit, nuk mund te rri pa ta thene qe po flet si e jema e Zeqos ne maje te thanes. Por po shoh qe ne kete teme ti po perpiqesh te afrohesh me "qeverine".

Nuk reabilitohesh kaq kollaj ti. Jo se je berishist, se ne jemi te hapur per te tere. Por sepse nuk ke  respekt per ata qe dine dicka me teper se ty.

Zoteri, nuk e kuptoj kte afrimitetin tuaj me te lartpermendurin duke patur parasysh qe eksponente te tjere ne nje bunker (ju i thoni qeverri) me ju kane divergjenca morale dhe politike me te. Mos ndoshta ka te beje fakti qe Pjeri di dicka mbi dosjen tuaj te cilen e permendi ne nje teme tjeter? Per faktin qe jeni nje berishist i reformuar e kam llafin...

 Pjeri di dicka mbi dosjen tuaj te cilen e permendi ne nje teme tjeter? Per faktin qe jeni nje berishist i reformuar e kam llafin..

C`ne,  Pjeri , mos punon  me sherbimet sekrete ? smiley 

Ilir-jani, une jam kundra sherbimeve sekrete , lexo VQ, une mirrem me idete, tezat dhe projektet, me njerzit mirren ca te tjere ketu. 

Nje cike me transparent . Kush jane keta te tjeret? Na thuaj te pakten te ruhemi! smiley Nuk e dija kete qe paska " ca " qe u merkan me ato pune! Le qe ketu tek peshku vetem peshk ka,  asgje tjeter  te rendesishme! smiley

Pjer, parimisht mund te jesh kunder sherbimeve sekrete vecse harron qe ke dhe ate sensin e radarit qe cdo agjenti sekret i duhen vite pervoje qe ta zhvilloje ne ate shkalle. 

Pjero, po ju e paskeni gjet ameriken atje. Nuk tha kot Kolombi i shkrete qe kam gjet Indine, po ec e mushi menjen robve thuj. 

Po 800 euro pension, pa punuar, Po qirane e shtepise e llogarit ti, ujin gazin telefonin, energjine ect..? te dalin keto ?smiley

ne amerike nese nuk ke kontribuar nuk te japin asgje edhe sikur te jesh le e rrit ne ate vend.

Me vjen keq por nuk eshte e vertete.

ishallah ke te drejte kisha nje 66 vjec tek puna e vjeter ai kishte punuar gjithe jeten me 1099 e nuk kishte kontribuar asnje cent ne sigurimet shoqerore ishte i detyruar te dilte ne pune.

ne asnje vend te botes nuk te japin po nuk ke kontribuar.

Njoh disa te moshuar qe kane ardhur nga Shqiperia e s'kane punuar as edhe nje dite ne Amerike, e prape marrin SSI (Social Security Income). Sigurisht nuk eshte dicka e madhe. Plus qe marrin dhe food stamps.

Deion dhe Kavir, mos u grindni ju lutem,  le te ruajme nje fare elitarizimi ne mardheniet ndermjet njeri-tjetrit ketu. Ju du fort te dyve smiley

Isha duke i kthyer nje pergjigje sic e meriton, por te lexova ty dhe ke te drejte Pjer. Nuk ia vlen te merresh me intrigante dhe thashethemexhinj ordinere. Por shume shpejt do i gjeje drute edhe mushka e Deionit. Po diskutohet qe te behet nje projektligj qe shpifja te futet ne Kodin Penal, e denueshme me burg.

dhe ketij i thua ti elitarizem ne mardhenie, per te cilin po flitet ketu nga njerez me peshe? smiley

Perpiqem Emigrant smiley, perpiqemi dhe duhet te perpiqemi te edukojme njeri-tjetrin me karakteristikat me te mira te njeri-tjetrit. 

me vje keq per ty emigranto se je komunist dogmatik, zakonisht te paret qe e hane nga sistemi i Kavos. 

Deion dhe Kavir, ju lutem mos ma luani Emigrantin, se ne radhe te pare poetet, nuk preken, ne radhe te dyte, te talentuarit nuk ngacmohen, dhe ne radhe te trete une pres nga ai te tjera krijime smiley

Edhe une keshtu mendoja per Emon, Pjer. Dikur...

Mos i qaj hallin emos e Pjer, burgu vetem i shton materialin letrar ktyre. Ne te tjereve si do na veje halli nje dreq e di.

Me vjen mire qe ju te dy, Deion dhe Kavir, konvergoni ne nje mendim per Emigrantin, dhe e dini pse me vjen mire (ne fakt duhej te me vinte keq) , se teoria e çifuteve te zgjuar se pa flijim nuk ka zhvillim, konvergon dhe i pershtatet shum mire situates, ju bashkoheni smiley Emigranti sakrifikohet per juve, por nderkoh qe ngrihet ne syte e mij qe iu shoh nga lart juve, pra ai ze vend me afer meje, nderkoh qe dhe ju bashkoheni, nuk ziheni, bini rehat ca kohe smiley Kjo eshte nje teori (e çifuteve) qe une e kam zhvilluar/avancuar edhe me tej, pikat e se ciles mendoja ti praktikoja/aplikoja nese do ishte bere noi gjo ne keto zgjedhje. Por su bo gjo, dhe ngeli ne sirtar, si shum teori dhe teza te miat. 

ca te thush pas ksaj...

Po sikur ekziston nje ligj i tille Kavir, apo do prefeksionohet smiley

Tani denohet me gjobe kryesisht. Por do behet me burg. Plus qe do cimentohet mire. Nuk ka me "se ashtu e mendoj une". O provoje, ose shko nja dy vjet te te bejne "masazh" ne burg. Ke per te pare kur ta bejme qytetar model edhe Deionin. Qe kur te flase here tjeter me ty psh, apo me ndonje tjeter me peshe, te filloje fjaline "Marr guximin t'ju njoftoj...." dhe do i perdore shpesh fjalet magjike: te lutem, me fal, faleminderit. Do e qyteterojme dmth.

p.s. Pjer, ti di gje pse Emigrantit ka filluar t'i shkase kemba? Faleminderit parapakisht.

Po kete pune sikur e ben edhe gjoba, denimi financiar, siç ndodh ne perendim smiley

Po ku marrin vesh me gjoba kokecepat o Pjer. 

Zbutu njehere kurrizin

pastaj ndricohu trurin

se kokecepshi s'merr vesh

asnjehere pa drurin.

 

Ja ti vete nuk e shikon qe me fjale nuk te degjon asnjeri ne Shqiperi? Me belgjit merresh vesh me fjale, me shqiptaret jo.

O Pjero, ty te paskan hedh cimento ne sy, lere hirin. Cfare denimi financiar do pagush ti kur te vije Kavua me shoke te te marre florite e orendite? Te te konfiskoje garsonierin ne Durres dhe shpine e plakes ne Tirone? Te te djege librarine me vepra te rralla makro dhe nano ekonomike? 

Po e ka thene Krishti mor zoteri, kush ka dy kemishe duhet ta jape njeren.

Deion, po ti po flet sikur po instalohet noi diktature ne Shqiperi smiley Mos i shih kaq erret i dashur. 

Shpifja me burg Pjer! Vetem keshtu marrin vesh keta.

E ma men kur thoshin se komunistet do ua marrin grate dhe do ua bashkojne ne kooperative? Sa vete u genjyen atehere nga kjo propagande e djathte dhe i bashkuan komunizmes! Po pastaj kur e pane qe secili ngeli vec me grune e vet, fillun te organizohen neper levizje disidente, deri sa e rrezun kulshedren genjeshtare.

i genjeu ajo kenga "nder ara fabrika kantjere". 

kur realiteti ishte shume me ndryshe. Gjithsecili, ne heshtje, vec 2 dynymshin e vet. 

E ma me Bepinin tek katersilirusi, kur pyste me fotografine ne dore "E kishit dashnore kolektive?" dhe i kullonte long nga goja? smiley

vertet te jete kaq e mire, tha. s'i besohej qe ushtar avniu (te themi), te gatuante asi brumi... kur shkonte me leje.

Pjero per mendimin tim ligji eshte prefekt kshu sic eshte. 

I atij mendimi jam dhe une, veç e keqja ne Shqiperi, eshte tek zbatimi i ligjit, jo formulimi i tij. 

ça thua mor Deion,  ligji ka goxha mangesi.  per mua  ky ligj eshte nenprefekt!
 

Ka qene nen prefekt .Tani eshte zv Prefekt . Po thuaj ci duhet Kavirit dhe Ronit tu jape arsye JU ???

Tritolin ... dhe  Deionin ruajeni  ...dhe nje muaj Masazh i mjafton!

Shi, shi, "ekonomisti" pervec krijues letrare na qenkerka dhe specialist ligjore!

E ka then Adam Smithi, kush pretendon se ben shume pune, nuk ben asnje persembari. 

P.s. makroekonmine pa formula e pame, tashti prit kur te shohim dhe letersi pa drejtshkrim.  

Roni-Xhoni, po ku e pe se po flas si ekspert per çeshtjet ligjore, une thjesht dhashe opinionin tim per nje çeshtje, pa u futur ne specifika, siç futen ekspertet. Kam pershtypjen se ti ke nevoje per syze, jo vetem per syte por edhe per mendjen. 

Nuk e kisha me ty Pjer e thash ashtu ne pergjithesi per njerezit qe mundohen te bejne shume pune. 

e pergjithshmja aty ishte vetem njeri. nejse, s'kam si ta vertetoj se per ke e kishe ne te vertete.

gjuha angleze si koncept, e ka te ndare justifikimin nga shfajsimi, zoteri.

Nuk e ka fajin gjuha angleze Emigranto, por koka e tij, egoizmi qe nuk e le rehat. Do piqet dhe ai, por me pak vonese. 

dita duket qe ne mengjes. por me pelqen edhe entusiazmi, optimizmi.

Eeee, prandaj e kishe futur ne thojza fjalen; ekonomisti. 

Po te pergjigjem ketu poshte se aty nuk dua te merrem me Deionin.

Une nuk lutem para ikones se Shen Merise "Inshallah denojne Emigrantin" sic ben Deioni. Emigranti thjesht sikur nuk me duket me ai i pari. Mbase e kam gabim, koha do ta vertetoje. 

Mbetesh i nderuar. Naten e mire per sot.

te verteten kam thene.

pa te verteten do ulerija si ujk.

Emigranti thjesht sikur nuk me duket me ai i pari.

ka filluar ti mungoje verbi.

mundet. por une kam strukture mentale qe te mbaj nje marreveshje.

laudato temporis acti, tha latini!

teresisht nen nivelin e detit.

zoteri, ignorantia argumentum non est!

well, perplasja e te dyjave krijon nje krucifiks perikoloz

perplasje e cila mund te coje ne nje self-induced loss!

sub soli nihil novi est

Zoteri, lere latinishten por shiko se te ka rene verbi ne nivele precipitoze

Isha duke ikur, por me ktheve me zor.

Ishte kurioz Pjeri se cfare kisha me ty. Ke filluar te shkeputesh nga tabani.

Njehere na sjell nje tufe formulash abstrakto-absurde pa pike kuptimi. Nuk merrej vesh ca ishte Iksi e ca ishte Ypsilongreku e ca ishin ato Alfa, Gama e Beta. Dmth nje Hic qe nuk ka kuptim Hic.

Kurse tani psh po flet ca fjale rroma per toma. Do te na tregosh qe flet Esperantisht? Flet me fjale te medhaja qe t'i hysh ne sy Pjerit?

Rri afer tabanit, me degjo mua. Mos u ndaj nga populli se te ha populli pastaj.

Kavir, se perfitova pak nga ndrrimi i kanalit, lere Emigrantin ne punen e vet, mos ma luaj. Ai nuk eshte as militant e as partiak  si disa ketu. Merr noi gote dhe shif neshien. Me shif mua , tani morra nje gote ponç mandarine, e bleva tek ALDI 12,99 euro dhe po e shoqeroj me frutin Mango. Keshtu edhe engledisesh, edhe qetesohesh i dashur. 

Shume i qete jam Pjer. Une thjesht e keshillova te ulej pak, se ashtu ngrihet me shume.

Nejse, nese e kam tepruar kerkoj ndjese, shume fola sot.

Paske shije per ekzotiken Pjer. Mango njihet si afrodiziak. Sa per shokun Kavo mos u lodh kot, doktrina ja mohon ekseset e kapitalizmit, nje doze e mire self-flagellation dhe i harron te gjitha kto englendisjet qe ty te shijojne kaq shume. 

Eshte detyrimi juaj personal ta ndihmoni

veritas vos liberabit

E para e punes kam kohe qe nuk kam shku ne sinagoge per t'ju lut Shen Merise. E dyta punes mendoj qe emigranti eshte prefekt aty ku eshte, por edhe nqs e rrasmi mrene produkti final eshte me i persosur, kapitalizmi kshu i shef gjonat.

Naten i dashur, po iki dhe une se filloi ndeshja, por rri i qete per Emigrantin, eshte dora jon smiley si thonim dikur per ndonjerin qe i afrohej grupit. 

 E ka then Adam Smithi, kush pretendon se ben shume pune, nuk ben asnje persembari.

 

mos e ka thene per femrat,  keto  vazhdimisht mburren, medemek, qe jane multitasking..smiley

Shikohet qarte fragmentimi i brendshem i kulshedres se porsalindur. Disa i duan Pjerit te miren, disa i duan te keqen, dhe disa te tjere nuk i duan as te miren e as te keqen, sic ka thene shoku Vero.

Ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Erion Veliaj,smiley

çapaçul !

Si nuk doli xhanem nje specialist dhe te na sqaronte se sa do te perfitoj saktesisht nje emigrant ne Belgjike. Veç llafe pazari po lexojme ketu dhe asnje analize serioze te na tregoje/deftoj sa esht shuma/pagesa minimale dhe ajo maksimale qe do te paguhet/shperndahet te perfituesi.
Faleminderit.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).