Marrë nga FB

475 Komente

Foto e dites, apo ka ndonje histori ky bredhi Em?

Historia e ketije bredhit eshte "deshtimi i vetvendosjes" edhe mos e diskuto perndryshe je cun trendi zhizhekist.

po c'pune ke ti me VV-ne, Lul? Nqse je ne VV, OK, te perkasin (edhe) ty te gjithe ata uollter benxhaminet e dynjase. Perndryshe, vertet s'e mora vesh pse u pickove qepari?

Prape s'po te marr vesh. Hem je ti qe e permend vv-ne, hem me pyet mua c'pune ke ti me vv-ne, kur thjesht kerkova te marr vesh se ca lidhje ka vv ketu? Do te besh humor si Basil Faulty? Jam une s'jam une me vv, s'ka asnje lidhje. Une jam pro apo kunder kesaj apo asaj ceshtje, dhe per sa kohe nje subjekt politik eshte pro apo kunder atyre ceshtjeve qe jam une, une me ate subjekt jam ne nje llogore. As nuk gjeneralizoj dhe as nuk abstragoj nga te marrit pjese ne vetem nje beteje, apo fundja edhe ne shume beteja bashke, dhe as nuk me rruhet per subjekte politike te regjistruara per sa kohe qe adresojne konkretisht ceshtje tek te cilat nuk besoj, per sa kohe pra, ne nje beteje konkrete jemi kunder. Prandaj, konkretisht, per cfare dreqin je duke folur?

permenda VV-ne. ti reagove si cun qe i dul emri ne apel. dhe te thashe: pse po co doren ti? une thash VV, jo Lul Kodra.

tani, nqse me thua se je i VVse, OK, ta kuptoj llojin e komunikimit. Nqse jo, po te them po ti cne melazem?

Se pse per mu ka dallim mes VVse si organizim, dhe teje si person, ky eshte nje muabet qe nuk du ta boj. Se c'mendon ti lidh me bredhin, apo dhe gjithe haloret si familje druresh, nuk me duhet, o Lul. Se c'mendon VVja, po.

Si thu, e myllim me kete?

 

Ti bere nje akuze ndaj vv-se. Dhe une te pyeta konkretisht cfare je duke thene. Duhet patjeter me qene VV une qe te coj doren? Perderisa te pyeta, dmth qe me intereson se c'mendon ti si person dhe se si e argumenton kete mendim. Ty s'te intereson te me japesh xhevap mua si person apo te dish se c'mendoj une. OK, e pranoj, por te pakten e mora vesh se ku e paskam pas keqkuptimin.

Eshte ne fajsbuk, PF. Sa ty, di edhe une. Nqse po dezinformojne atje, tjeter muhabet.

Mua me ka shokuar ne menyre skajore, per nga shemtia e vepres. Tani une nuk jam me NYPD blune qe te marr persiper vertetimet e autoresise. Por qe duhet te sensibilizohet gjithe elementi intelektual peparimtar shqipfoles, gjithnje ne qofte e vertete (dhe NUK shof pse te mos jete e vertete, derisa te vertetohet e kunderta) - kjo duhet te ishte me elementarja, me duket mua.

Kembengul per nje qendrim te hapet fare te VV-se ndaj te tilla prohirave!!! Respekti dhe reputacioni duhen merituar dhe mbajtur. Llogje shqiptarie dhe leksione te majta dime te bejme te gjithe.

 

Ej, po kjo eshte pjesa vari carin. Bene ate rremujen keta fondamentalistet me numrin e seksit tek revista 2.0, uuuu me vrap te gjithe VV pse s'mban qendrim. Une nuk e kuptoj pse duhet VV te beje distancim asociimi sa here bejne ndonje karllik keta karat? Duhet me u nis patjeter nga premisa qe asociimi mes VV-se dhe fondamentalizmit eshte e dhene aksiomatike, qe te kerkosh domosdo te njejtin disasociim te VV-se nga karlliqet. But fuck that premise!

sepse, simas asaj qe perceptohet, VVja e ka ngel nje cike si me barre ne kete flirtin me elementet islamik. kshu qe miza nen kesule, i ka kto gjera. kupton? para nje viti psh, nuk do bohej kurre ky muhabet. mirpo ja qe indeksi "pregnant" filloi me u shfaq qe me ato muhabetet e asaj deputetes nga Kruja e ne vazhdim.

PS. Pse me lodh me kto? Qe ti i di me mire se une? Apo perfito qe te respektoj. Nqse po, nuk bon mire.

Po jo mer se ma hoqe trunin. S'ka mo burre mize ne kesule VV-ja. Doni patjeter qe ta kete dhe te veproje sikur e ka? Again, fuck that!

Po ka pra, se une e kam dash dhe simpatizu VVne te pakten po aq sa ti! Te garantoj per kete. Si e vetmja force politike ku mund te drejtohen syte. Mirepo sa dolen ne skene raportet me keta "mjekrat", filloi njeri zhgenjim te ndjeke tjetrin.

Epo dije pra, qe per mua nje Kosove nen islam radikal eshte po aq e papranushme sa nje Kosove ne serbin. E kesiodoji, VVja, neqoftese flirton per cfaredo arsye (votat perfshi) me krahun "mjekrosh", me fal po as dua t'i degjoj emrin e t'i shoh bojen, per aq sa kjo ka vlere, pra 2 cent. 

Ehuhaaaa! Te shkosh nga "flirtimi" me islamin radikal, qe une nuk besoj se eshte tjeter pervecse keqkuptim qe ka te beje me nje elektorat mbi 95% myslimane te thjeshte dhe jo krah "mjekrosh," ne mos eshte fare balte dhe propagande, tek frika se me VV-ne Kosova do vihet nen islamin radikal, eshte t'i thuash gjykimit tat hik e pirdhu.

po kush tha mer, se me VV-ne Kosova do vihet nen islamin radikal? Po mori fuqi islami radikal, te pjerdh mu ne VeVera e ne gjilpera.

Mos ardht ajo dite, thuj!

Po cfare e kunderte pret te vertetohet o cim? Po kto jone skutha mer! Kto robt e Allahut shkune e shkatarrune sallen e shfaqes se Kosovo 2.0 te regjistrume ne video tu bertit Allahu ekber, dhe te nesermen thojshin nuk ishim ne. Kto jone "krimba me trup te verdhe e me koke te zeze". 

ajo eshte nder videot me te renda qe kam pa ndonjehere. smiley

nuk pershkruhet e keqja e zeze qe te injektonin ne shpirt ato detashmentet e zeza te islamit radikal, qe flisnin shqip ose arabisht me theks kosovar.

edhe aty thame: ku VVja. Ku ne te semes eshte VVja??? Sepse pritshmeria i ka kto gjona. Tani kto po thon pse keni prtishmeri ju? na vertetoni qe kemi faj etj etj.

Po ju ju kemi qe ju placin syte! se ke do veme, tha, Vehbi Hoxhen, fraksionistin? Ik amon, se ta shpifin! Se mahen si te drejte pra gja, kshu, me burrni ballas medemek. My ass! per VVne gjithnji them. Turp te kene!

Bredhi i Vitit te Ri asht HARRAM!!!

 

Po me bredhin c'paten? 

Ai litari ne shesh me kujton kete: http://grupaok.tumblr.com/post/504306057...

Po te vihen perkrah njera-tjetres fotot kupton pasionin e marre te shqiptarit: sa i keqdrejtuar a i vonuar (respektivisht bredh-Ver) eshte ai. smiley

 

 

Shkup apo Prizren? Apo s'ka rendesi edhe po qe se s'kane lidhje dhe kete bredhin ta kete marre era apo ta kene rrezuar kalamaj gjimnazi? Jo per gje, por nga jini kaq te sigurt qe fajin e ka ajo e Shkupit dhe jo ne fakt kjo ketu?

http://keygames.com/santa-boxing-game/

Dmth, qe po mundohesh te shfaqesh pisomllik ket po e "kap qe ne ajer", humorin nuk po e kap dot!

edhe po qe se s'kane

Ktu ta merr ne kthese ti!

Shiko Rono ta them troc fare qe ta kuptosh. Ka nje vene fondamentalizmi ne rajon qe eshte vertete shqetesuese. Por duke i hedhur lidhjet keshtu sic i hidhni ju, vend e pa vend, duke bere inferenca qe dro jane dro s'jane, me nje fjale, po mbet ne duar tuaj kjo beteja kunder fundamentalizmit, ne duar tuaj qe pervec linqeve o nuk dini o nuk doni te lidhni dy fjale sagllam, atehere zere se u fitua beteja. Shkurt muhabeti, as me rruhet t'ia marr njeriu ne kthese. Thjesht nje shqetesim serioz meriton nje qasje serioze, dhe jo t'i biesh nga Shkupi e nga Kina. Tashti, o ke bythe ta besh kete qasjen serioze, o lum ne qe ka Roni internet.

dhe jo t'i biesh nga Shkupi e nga Kina.

Shko mor mbushu me kto akrobacira llogjike. 

Prizreni nga Shkupi eshte 98.2 km kurse ti me thua "Kina". 

Pirdh te shfryesh o Lul. 

Kjo qe thu ti eshte si te thush qe ndoshta shpine ma ka shkaterru nai terrorist islamik dhe jo uragani kategori 4 qe sapo kaloi mrome. "You never know" eshte motoja e llotarise se NY.

po pse uragani i kategorise se katert vetem bredhin rrezoi? Se cdo gje tjeter ne sfond duket ne vend, jo per gje. Apo dritat e varura i perballojne stuhite me mire se pemet?

Nuk e di o Roni po ajo shqipja e posterit mua me duket e shartuar rendshem me pakistanezce. Rrotullohen ne varr Rilindasit e mjere! 

Selena, keywords te postimi im jane "kjo qe thu ti"

smiley Mea culpa! E keqkuptova analogjine me terroristet.

Mbaj mend një mëngjes në Prizren kur diellin e njoha për hënë, aq zbehtë i vinte drita prej reve. Ka ngelur shaka mes nesh një diell që mund ta shohim pa siklet e quajmë hënë. Dua të them, çfarë parathënieje për këtë gjëmë që i ka rënë qytetit. Të mos ishte për peshqit do ta merrte lumi.

Po kjo nuk meriton moronic laugh se nuk eshte perpjekje aq patetike sa ajo e para. Megjithese prape patetike mbetet sepse edhe nje here, ma shpjego si te isha pese vjec se s'jam duke te te anatemuar, cfare lidhje ka njera me tjetren? Keto posterat me kete bredhin? Pse nuk jane lajm keto posterat, por eshte ky bredhi kur lidhja nuk eshte e vertetuar? Qe ne fillim nuk te eshte kerkuar gje tjeter pervecse te ofroje nje histori dhe jo thjesht nje fotografi dite shoqeruar me komentin "shiko zhizhekun ti ate bej"? Either you're able to tell that story, the connection between one and the other, or you're an idiot as big as those fundamentalists who see an unjustified and paranoid connection between christmass and evil.

Pse nuk jane lajm keto posterat, por eshte ky bredhi kur lidhja nuk eshte e vertetuar?

a e lexo veten, mer Lul? C'ju ka gjet mer cuna kshu? 

 Fajin e ke vete qe ke nerva me lexu me gjithe ate paragraf ... ho ho ho.

O emo, kujdes nga gjerat qe trembesh, tha, se fillon e trembesh edhe nga pordhet e tua pastaj.

Sa per ty Qemolo, kam pershtypjen marredhenien me pordhet e tua duhet ta kesh shume me teper miqesore smiley

Mire, falemnderit. Prap e ruj respektin per ty.

E pse mos e ruash? Ca thashe gabim? Nese del se Bredhi ka ra vet, duhet me pas po aq kujdes nga frika ndaj hijes sone sa edhe duhet me pas kujdes nga keta huliganet nese e kane hedhur. Prandaj edhe te thashe, bjeri aty ku i dihet se po i bie, dhe jo aty ku mund te jete hije. Think about this, sikur te dali neser se bredhin nuk e kane hedhur keta, ti u ke dhene amunicion dhe te drejten per te thene "e shikon, frika ndaj nesh eshte histeri forumesh online, por allahu eshte i madh."

 What in the name of fuck do I have to do with anything ? Good grief . Leave me out of this homie, would you ? Let me enjoy some " blessed water " from Emigrant's Region, please. And remember, Qemoli i ka pordhet me rigon ...

 ... Pisheze gazmore ne bregun atje tej

     t'i zbardhi qerpiket debora e re

    pisheze gazmore vellon hedhur ke  ............. nuk ben ? E di qe nuk ben ....

Gim Qirjaqi... eeeeh.

Kavrr qe, po, por i mire, prapeseprape.

Ka pase qene gje featured tek filmi "Rruge te bardha" kjo vjersha apo e ngaterroj me ndonje film tjeter une? E mbaj mend skenen qe e recitonte nje studente ne nje dhome te vogel me sobe druri. 

Per mos te dale nga tema: pershendes gjithe shqiptaret me kengen "Ja na erdhi Viti i Ri". smiley

 Jashtzakonisht featured ...

 E di ti si vazhdo ajo e Vitit te Ri ?

 ... dhe na gjeti duar plot

   kater arra nji biskot

   portokalle s'kishte fare

   mami doli vullnetare ... etj, etj.

  by the way, are you related to Selena Gomez ? ... just asking.

Une di versionin e pas-90s rrezik: "doli zysha genjeshtare". Nje shoqja ime po me thoshte qe kish pare ne Top Kanal nje emision pasditeje ku kishin marre femije me rastin e festave. Pervec emrave te tmerrshem (si Tristan dhe Maksuell: ai fenomeni i bullying ne Shqiperi s'do habitesha po te fillonte per shkak te emrave qe i vihen femijeve sot) kishte edhe kendime te klasikeve "ui uish ju e merri kristmes" dhe "felis navidad". Keto zgjedhje behen per pasoje te budallallekut  "poshte komunizmi" apo ne kuader te perfshirjes ne "Oksident"?

P.s. Nofken e kam zgjedhur per nder te nje libri te dashur me perralla qe e rilexoj shpesh edhe sot e kesaj dite. Nuk ka lidhje as me Perendeshat e as me Gomaricat.

Aha, qeka rrezu bredhi vete; po fatkeqesisht ne nje qytet ku njerezit kane frike se eshte rrezuar edhe qellimisht. Mbase pandehma vete eshte me e frikshme se mundesia dhe kjo ne vetvete perben lajmin! Pune muti te diskutosh te tilla gjera ne vende qe duam ti quajme Shqypni e Mileniumit te Ri.

Shqypnija e trapit tim!

 Nen "kasketen" fshihet koka e Sotir Filipit ... Nen VV mos fshihet Vasillaq Vangjeli ???

smiley

 

Mu me thane qe bredhi ne Prizren nuk mahet men sa kohe ka qe vehet ne mes te qytetit dhe nuk ka ra asnjihere. Tashti bredhi bie pikerisht pas thirrjeve me postera per te mos e festuar vitin e ri. Ku ne te njejtat postera shfaqet dhe nje vule e kuqe siper bredhit. Por, kujdes shoke, mos nxitoni te dilni ne perfundime, brredhin mund ta ket ngrene milingona nga brenda dhe era e pare qe ka fryre e ka shtrire perdhe. Mos u nxitoni shoke sepse Prizreni eshte qytet i cuditshem, eshte si "twilight zone" ku dielli duket si hene, e hena duket si diell. Prandaj po them...mos u nxitoni.  

Ok, ashtu qofte! Ishalla nuk ka pasur mijra e mijra arsye te tjera racionale pervec se e kane hedhur keta, qe edhe mos u kesh dhene amunicion.

Lulo, se po du me ra, edhe nji te funit: sikur te vertetohet qe e kan xerru mjekrroshat, dhe VVja te mos boj as aq sa kur u xef me at ambasadoren amerikone qe e kapi per krahu, ca do thush masanej? prap teori? prap prizrenra me diej te pluhurt? apo seria e 45-te e uollter benxhaminit - encore?

mase s'vje puna te kjo pike, por dro edhe vje. kurioz jom me dit.

deshira jote per me e largu ket muhabet nga mjekroshat, me kallxo nji simpathisje qe ka fillu me zon myk si buke nje javeshe.

bofshi notnemir te gjithe!

 

Ti bjer sa te duash, po mos ma hiq te drejten te bie edhe une. Une nuk e di se cfare do te thuash me kete muhabetin e WB, nuk e kuptoj. VV ka nje platforme politike, nje program, ku i ka mese te qarta premtimet dhe betejat, perfshi edhe tolerancen fetare apo angazhimet me shoqerine civile ku duhet te hyje edhe feja, etj sende. Nese po flasim per pritshmerine qe duhet te kemi ndaj tyre, aty eshte e gjitha.

p.s. Nuk bere mire qe e fshive ate komentin tim ndaj Qemolit. Kujt s'i ha bytha le mos e krruaj.

Edhe e fundit fare. Nuk ke pse lexon fare tek une deshire per ta larguar kete muhabet nga mjekroshat. Nese ky bredhi ka lidhje me mjekroshat, bujrum e sjellim muhabetin tek ta edhe nuk e largoj hic une, por nese nuk ka lidhje me ta, atehere ca simpatie tregon nga ana ime deshira per ta larguar muhabetin prej tyre? Derrit derr e dajes daje, por ne nuk e dime ky muhabet a eshte per derrin, per dajen, apo ku di une sa mijera gjera te tjera mund te jete.

Kosova duhet te marre masa para se keta krimba myslimane te shtohen. Le ta mbylle njerin sy per te drejtat e njeriut, si ne ne vitin 1997 me bandat, dhe t'i jape dum ketij muhabeti tani qe e ka ende mundesine ta mbylle njerin sy.

Per Lulian Kodren kjo......

Mjekroshët e LISBA-s “i ofrojmë shkollim pa pagesë Ramush Haradinajt”

Prishtinë, 26 dhjetor – Lëvizja Islame Bashkohu (LISBA) ka dalë sot me një deklaratë lidhur me prononcimet e liderit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, me të cilën kritikon Ramush Haradinajn dhe “i ofron shkollim pa pagesë”. Ja komunikata e plotë e LISBA-s pa kurrfarë ndërhyrjesh: 

“Lëvizja Islame Bashkohu është duke e përcjellur me vëmendje degradimin që po i bën partisë dhe vetes së tij me deklarimet e Haradinajt nëpër media.

LISBA është e shqetësuar se një njeri sikurse Haradinaj që kishte nam në Kosovë të degradoj veten aq shumë dhe të merr në fjalë popullatën vendore duke e etiketuar me etiketime të ndryshme

Por prapë se prapë, LISBA do të tregohet e mëshirshme ndaj Haradinajt dhe ti ofroj atij një shkollim pa pagës nga mësues të nivelit të lartë që ta mësoj historinë  e popullit të tij dhe mjekroshat e historisë shqiptare, e që karakterizoheshin me dije, urtësi, fisnikëri, trimëri, atdhedashuri, burrëri e që të gjithë sakrifikues për shoqëri e ardhmëri, që në të ardhmen profili i tij që mendon të udhëheq me Kosovën të mos i shaj mjekroshat, sepse duhet të di që mjekroshat janë pjesë e identitetit të popullit tonë.

Për më tepër LISBA shpreh mëshirën e saj dhe i dhimbset Haradinaj dhe partia e tij duke ia rikujtuar se ne i kemi tërhequr vërejtjen e rënies së partisë së tij në deklaratat e fundit, ku i kemi thënë se nëse Haradinaj e partia e tij vazhdojnë ti sulmojnë muslimanet dhe ta luftojnë islamin në Kosovë do te shkoje ne fund të humnerës.

Po ashtu, duhet t'ia  kujtojmë Haradinajt,  mjekroshat musliman që kishte nën komandën e tij, e që ishin ushtar musliman që kishin hyr në luftë vetëm e vetëm për kënaqësinë e Zotit dhe në shërbim të atdheut, e jo për përfitime siç bëri vet Haradinaj. Tani profili i tyre është si qytetar i thjeshtë dhe jo si profiter duke kërkuar poste kryeministrash.

LISBA i preferon AAK-së dhe Haradinajt që pas mëkatit që kanë bërë duke ofenduar muslimanët të pendohen dhe ti kërkojnë falje qytetarëve myslimanë”.

ps

italiket jane te mijat. Kjo eshte gjeja qe me shqeteson me shume nga te gjitha... islamizimi i shqqiptareve te maqedonise, apo edhe i atyre te Kosoves, eshte tradhetia kombetare me e madhe qe po i behet ketij kombi... Kush do te mund ta ndaloje kete tragjedi kombetare?

Ok, po ku eshte islamizimi ketu o alidems? Dhe pse e ke lene pa theksuar kete: në shërbim të atdheut? Madje une, qe t'i bie nga benxhamini i emos, do e kisha theksuar keshtu: "për kënaqësinë e Zotit dhe në shërbim të atdheut." Pse te duket islamizuese ty qe kenaqesine t'ia falesh Zotit ndersa sherbimin ta kryesh per atdheun? Come on man, kjo deklarate eshte tipike me karakterista te myslimanizmit shqiptar; vetem t'i ofronin nje gote raki per bajram ne vend te shkolles falas iu mbeti; aq e moderuar eshte si deklarate, sa qe diku tjeter, jo ne nje forum si peshku ku robte nuk dine te lexojne mire, une do e quaja pa droje fare edhe laike.

Mos i fryni mo burre gjonat keshtu!

Isentiteti kombetar i M qe te hane. S'e kane te percet e mjekrat identitetin kombetar. Myslimanizmi ishte nga halli dhe u fut me dhune, vetem ketej nga fundi i historise shqiptare. Ca identitet kombetar leshi thone keta qelbesirat. 

Po vish o Victoria Secret ti po deshe, ca halli ke me brekushet e te tjereve. Pse, se ndjekin fene ata dhe s'qenkan shqiptare? Mire Enver Hoxha qe e futi ne kushtetute te shtetit kontraditen mes fese dhe qytetarit, po iu po na e fusni ne kushtetute te kombit kete pune. Shko re rruj mjekren tate ti se s'te vuri njeri berber.

ti qenke allahuakbar per vete me duket

shi sa jane shtuar mer, ncncncnc

ajo s'eshte pune deshire, eshte futur me dhune dhe u ka mbetur idioteve ne mendje. 

qellimi i vetem ishte te na percante

kush eshte mysliman, eshte turk. kush eshte ortodoks, eshte grek

po te mos kishin qene laiket do te kishe marre fund si komb. c'identitet kombetar e atdhe thone ata

ata mjekrroshat s'kane luftuar per atdhe, por me ata qe u prishen xhamite

po te mos e kishte futur enver hoxha e zogu ate mentalitet, do ishe me perce mer, do ta ngrije sumen pese here ne dite

Dhe ne do t'ju zhdukim, se perderisa ju te perdorni Pro Fil aktike te markes zig hajt do te zhdukeni vetiu, ju do jeni pak e me pak spermatozoide, kurse ne shume e me shume ne proporcion te drejte.

 

Lulian, nese nuk e kupton, nuk eshte faji im, se me qarte se ketu nuk shkrueht kur thote qe atdheu eshte i njejte me zotin... dhe kur thote qe kenaqesine t'ja falesh Zotit, besoj se nuk se ka ndonje ndryshim nga xhihadi qe po merr rruge sot... nejse, ky eshte problem perceptimi.. dhe kur perceptimi ndaj nje fenomeni apo ndodhie eshte i siperfaqshem, ne momentin qe behet kercenues... themi pastaj.... po si u beme keshtu xhanem... po si ndoodhi keshtu...??? por do te jete vone....

Lulit ia ka shti thonjt ne fyt Tuc Maku.

Gjynof se me duhet me dal, se kjo u bo nje teme shume interesante. Ka lezet me pa se si perbashkohen ne nji cluster gjigande nga morrat e Sali Berishes, te eseistet e majte radikal smiley

po ajt se me mire do behet. Ka nje shok PF-ja qe i rregullon kto pune. Qe do me thene: ci qi t'emen; <-- per ato qe s'e kan pas bo Pashko Vasen neper forma edukimi, dhe as te Plepat.

Emo, keta te bojne edhe prift por edhe me barre....

ja sipas Lulianit, keshtu te lumtur dhe te gezuar do te jemi edhe ne pas 20 vjetesh....

Diskutim te pakten komik, si gjithnje diskutimi postmodern.

Shprehja e shokut Enver: "Shporte karavidhesh" vlen njesoj per neo-kamunistet. Paska mbet datelindja e Jezuit te mbrohet nga masonet. Shume oreks keni, i doni te gjitha edhe me qi si te teket (me profilaktik ose pa), edhe Jezu. Ideali juaj eshte me qi liberacionisht seksualisht rreth e rrotull pemes se krishtlindjeve, si shtrigat ne Mesjete.

Jo more se s'ka keshtu, nuk mund t'i hash te tera, prandaj do t'i keni gjithnje mas qafe fundamentalishtet, gati per t'ju kafshuar penisin dhe vulven, njesoj si dikur nazistet dhe komunistet.

Ne plan te fundit jeni ju shkaku i uraganit qe ka shtrire perdhe pemen, jeni ju shkaku i semundjes qe kerkoni te sheroni. Dhe koha e ka vertetuar gjithnje kete qe si zombi mund te trasformoheni per 24 ore ne naziste, komuniste, fundamentaliste te çfar do lloji.

Ra bredhi, ra. ho ho ho e ha ha ha. Dialektika dhe lufta e te kundertave. ho ho ho.

 

tashi paskeni gjete ku me sulmu! bravo! e bane edhe nje muslimonmt! anadollaket! orientalet! te ardhmit prej shkretetire! duhet ti varim mu te bredhi! qe te zene mend! 

u bene keta qe nje feste pagane lituanezesh a letonezesh ta sulmojne prej frikes se po u ha terren.

dhe shyqyr thuj ti qe kane ardhe keta evangjelistat qe mashtrojne adoloshentet me meshat me kitara qe te na japin mend se na muslimant e tjere kena shanse te medhaja me u ba me mjeker shume shpejt e mos me luftu per atdhe mo po vec per perhapjen e bindjeve anadollake ne trullin pellazg. 

me ba me ngju baba naimi e ismail beu e hafiz alia2 me shoke kthehen permys ne vorr. 

nje mysliman qe ua shet vendin arabeve per zot, s'eshte mysliman atdhetar, por thjesht nje cope k

"u bene keta qe nje feste pagane lituanezesh a letonezesh ta sulmojne prej frikes se po u ha terren."

Po mire pra, injoranca aty duket. Nuk eshte festa jote, nuk identifikohesh me nje simbol qe tani ekziston pothuajse i divorcuar krejtesisht nga Krishterimi, mos festo! Mqs. paske dhe ambicje kinse kombetare shko e shkruaj artikuj gjekundi dhe argumento si njeri i qyteteruar. Po dine mjekeroshat te perdorin ndonje mejt tjeter pertej dhunes? Ky akt i shemtuar tregon se JO nuk dine. 

Sa per dijeni pema e Krishtlindjeve (qe ne ne Shqiperi e kemi quajtur pema e Vitit te Ri keto 70 vitet e fundit kur eshte edhe shperhapur masivisht si simbol) nuk eshte as litauneze e as letoneze. Eshte simbol i lashte pagan qe lidhet me idene e axis mundi dhe percon me kete rast misticizmin pa te cilen asnje fe nuk duhet te perqafohet. Islami ashtu sic eshte perhapur keto 20 vite nga buburrecat pakistaneze nuk e pranon misticizmin: te pashpjeguaren, dyshimin, besimin. Para se te flasesh per simbole lituaneze (edhe ne qofte, nuk jane lituanezet ata qe na kane pushtuar me injorance) ki parasysh se agresivitei arab qe eshte shperhapur tek ne bie ndesh me principin baze per te cilen ne shqiptaret jemi krenuar: tolerancen fetare

Fan Noli ishte ortodoks, Ismail Qemali mysliman, dhe Gjergj Fishta katolik po ikni shihni e lexoni me syte tuaj sesi flasin per fe e per Shqiperi. "Feja e shqiptarit asht Shqiptaria" ka thene Vaso Pasha dhe mire e ka thene, asgje nuk vihet para Shqiperise! 

Me fal qe po te nderhyj, por kjo qe thua se "feja e shqiptarit asht Shqiptaria" eshte me pak nje e vertete universale, dhe me shume produkt i nje dogme nacionaliste. Ky eshte nje slogan qe ka lindur nga nevoja per te bashkuar shqiptaret ne nje kohe ku bashkimi i tyre ishte i domosdoshem. 

Eshte e vertete qe ka tolerance fetare ne Shqiperi por mos t'a perziejme me thenie te tilla qe jane shume problematike nqs i analizon. Cfare eshte Shqiptaria? Mire qenka tolerance fetare, po tjeter? Meqe eshte nje doktrine universale, çfare bejne shqiptaret realisht per shqiptarine? 

Ky eshte nje slogan qe ka lindur nga nevoja per te bashkuar shqiptaret ne nje kohe ku bashkimi i tyre ishte i domosdoshem. 

Natyrisht, por me thuaj cfare ka ndryshuar ne aktualitetin shqiptar keto 150 vitet e fundit? Shqiptaret vazhdojne te vuajne percarjet kombetare, pasoje e drejtperdrejte e organizatave anti-shqiptare te maskuara me petkun fetar. 

Mire qenka tolerance fetare, po tjeter?

Le ta fillojme nga kjo them une. Mqs jemi krenuar qe ne balle te orvatjeve anti-kombetare kemi dale gjithnje faqebardhe le t'a bejme kete parimin e pare te shqiptarise. Vetem se kjo nuk varet vetem nga vullneti i mire i shqiptarit por edhe nga debatet publike e politike persa i perket menyres sesi disa fe jane lejuar te ushtrojne fuqine e tyre prapanike. Nga deshira per te qene tolerant kemi harruar te marrim parasysh se toleranca duhet te levrohet nga te dyja palet. Tolerancen me individe te tille qe perhapin urrejtje mes feve, urrejtje mes shqiptareve une nuk e shoh te volitshme per kombin tone. 

 

Organizatat anti-shqiptare? Ky eshte etiketim qe vjen nga nje ideologji po aq radikale sa salafizmi dhe vehabizmi.

Nuk besoj se shqiptaret vazhdojne te vuajne nga perçarjet kombetare per shkak te ketyre organizatave, por per arsye gjeopolitke qe i njohim te gjithe. Shoqatat fetare ne vend kane prodhuar fundamentalizem por me shume se kaq, kane sjellur investim dhe filantropi, nuk eshte keshtu? Radikalet perbejne nje kercenim jo te parendesishem por ky eshte faji I shtetit qe nuk implementon nje sistem vezghues te radikalizmit fetar. Nuk eshte pergjegjesia e mjekrave ose e grave qe mbajne “niqab-e” per radikalizimin dhe urrejtjen qe perhapin disa segmente te komunitetit islam. Nqs ka nje vullnet politik dhe shoqeror per moslejimin e shoqatave fetare, le t'a bejne, aq me mire!. T'a ndalojne edhe “niqab-in” ose mbulimin e fytyres meqe eshte nje veshje antishoqerore. Per keto nuk jam kunder, por nuk me pelqen nxitimi yt per te fajesuar nje pakice fetare si shkaktarja e vetme e ketij incidenti. Siç kam shkruar ne komentin tim te djeshem, ka shume teori po aq te vleshme sa radikalizmi islamik, pavaresisht se ekzagjerova pak me thyerjen e pasqyrave te makinave etj.

 

Persa i perket argumentit tend per tolerancen dhe lidhjes qe i ben me nxitjen e urretjes nga segmentet radikale, po te kujtoj qe Shqiperia ka ligje ekzistuese qe e denojne kete gje. Radikalizimi fetar zgjidhet nga implementimi i ketyre ligjeve. Problemi kryesor ne kontekstin shqiptar, qendron tek paftesia e shtetit per te mbrojtur qytetaret e vet; gje qe shfaqet pothuajse ne te gjitha aspektet e jetes qytetare: nga korrupsioni, krimi i organizuar, mungesa e nje sistemi te drejte shendetesor, deri tek çeshtja e radikalizimit fetar. Do te benim mire t'i ndanim gjerat dhe te mos gjeneralizojme sepse biejme pastaj ne kurthin e radikalizimit laik... 

Shqiptaria shte nje gje qe krkon medoemos te dish shqip si fillim.

Bravo Emigrant! Konstatim te rendesishem ke bere!!!  I bie qe te gjithe Shqipfolesit  te behen shqiptarista !!! 

 

 

Jardin, "shqiptaria" e pretenduar sipas këtyre që e proklamojnë, është thjesht konformizëm. Asgjë më tepër. Është një gjendje tek e cila gjen veten arbri i islamizuar fillimisht, dhe më pas i çfetarizuar i dëndur me propagandë antiteiste enveriste. Kaq. Asgjë më tepër, prej këndvështrimit tim të paktën. 

Feja nga menyra sesi praktikohet me direktivat e qarqeve anti-shqiptare eshte ne fakt me shume politike se Enver e Stalin bashke. Nuk ka per qellim pastrimin shpirteror nje organizate qe nxit urrejtjen mes njerezeve te te njejtit komb. E ke gabim kur thua qe shqiptaret qe denojne shfaqje te tilla te shemtuara jane antiteiste! 

Interesante kjo ideja e konformizmit. Nje konformizem qe synon te krijoje nje shtet unikulturor, ku praktika dhe shprehja e fese denohen nga shteti dhe shoqeria prej frikes se multikulturalizmit. 

Ironike eshte, qe ky procesi i uniformizimit kulturor enverist, eshte jashte mase i ngjashem, madje me i ngjashmi me shtetin te cilin e kane zet me shume. Cka ka bere Enveri, ngjan jashte mase shume me ate qe ka kryer Ataturku ne Turqi. 

 

po prej kendveshtrimit tend, o Jul, natyrisht. Pse, mos ka ndonje taban shkencor qasja jote ndaj shqiptarise? smiley 

nje cope pandehme eshte, dhe aq. 

qe edhe ate kushedi ne c'zgeq e ke degjuar. 

 

ja pra, paqja e ketyre vemjeve fetare antizot

 

Paqja e trapit tim!

teksti i lajmit

Shkup – Rrihet barbarisht i riu i maskuar si Babagjyshi i Vitit të Ri.

I riu, i punësuar pranë një qendre tregtare, ishte drejtuar për në vendin e punës i maskuar si Babagjyshi i Vitit të Ri, për të dhënë një shfaqje argëtuese për fëmijët e vizitorëve të qendrës tregtare, kur është ndaluar dhe më pas dhunuar nga një grup myslimanësh. 

Myslimanët e ndaluar nga policia deklaruan se Babagjyshi i Vitit të Ri, si e ka pranuar dhe shkenca, është i dërguari i shejtanit dhe për këtë duhet luftuar në çdo shfaqje të tij.

I menjëhershëm dhe reagimi nga Forumi të Rinjve Mysliman të cilët në një deklaratë për shtyp kanë theksuar se në zbatim të marrëveshjes së Ohrit, policia duhet të arrestojë të gjithë personat e maskuar si Babagjyshi i Vitit të Ri, duke i dhënë kështu fund provokimeve që çdo vit i nënshtrohen myslimanët.

ky islamiku radikal qeka i cik si braqo di ferra. 

po ja se vje heretiku me ato te vetat dhe e permireson cik imazhin.

Une do e boja si Eustace te Courage, the cowardly dog. po heretiku nuk ka pse niset nga une. smiley

 

Myslimanët e ndaluar nga policia deklaruan se Babagjyshi i Vitit të Ri, si e ka pranuar dhe shkenca, është i dërguari i shejtanit dhe për këtë duhet luftuar në çdo shfaqje të tij.

Po na jena dashnor te shkences or tie! 

Myslimanët e ndaluar nga policia deklaruan se Babagjyshi i Vitit të Ri, si e ka pranuar dhe shkenca, është i dërguari i shejtanit dhe për këtë duhet luftuar në çdo shfaqje të tij.

imagjino, ca debilliku. seriozisht, duhen marre para se te shumohen

e paske bo fora ktu, me komente cilesore smiley

smiley

kryeministri mbrëmë deklaroi se toleranca fetare e shqiptarëve, është vlerë e shtuar për Evropën ku kërkojmë të aderojmë.

 

sa me shpejt te hyjme ne europe, aq me shpejt i shmangim keta arabet qe futen me kredite e buta qe merr sala ne kembim te ndertimit te xhamive vend e pa vend

Kjo faqe dalengadale po ndrysho emer. Do e boje parat pa kidh. Takoni Dorianen cuna se o bo keq puna. Keni nevoje per shfryrje qe mos filloni me knu konget e Lefteri Fantazis (se shfrenuar)

Grupi amerikon detyrohet me 6 muj europianizim per clavazh truni! Mas 6 mujve po nuk qe ftillu do i rinovohet "kontrata"

Hajd ma gzofshi vitiriun ene Krishtlindjet kush i ka e kush s'i ka se feste osht!

O Tepro te lutmi shume merr nje telefon superior qe mos ngatarrosh mo kekun me byrekun dhe te nigjosh nai gjo.

 

Ket e ke komntin me te mire te vitit. Boji ne I korniz. Vare ke muri. EeNe be proud of it.

Kto komentet me insinuata per veprimtari seksuale jane llahtar fare.  

Pse Ron, komente me keshilla seksuale Tiku kam mare me qindra ne Peshk, me siguri edhe prej teje, per t'i perdor te gjitha brimat e trupit, dhe njekohesisht per t'ua perdor te tjereve brimat. Problemi eshte se nuk di se çfar te bej me pare, e ke brime e te kujt brime te perdor me pare.

 

Tiku, je bo si Shabon Qosja mer burre!

 

Ky eshte kondicioni themelor per te komentuar ne Peshk.

 

Si e ka pas ai gega qe shiste akullore?

"Tezja", shiste edhe bajame te kripura ne Kinema verore 17 Nentori, dhe te "Rinia" perballe Dajtit. Edhe tek kinema verore Vollga prane shtepise se PF, qe i ka pas pa gjysmat e filmave pa pare nga penxherja e WC.

ja dhe vulgu provincial gjasme godet islamistet e Kosoves,e ne fakt  veç hedhin,terthorazi, balte mbi VV .

Mbase nxitohem, por ne te shkuaren ne Prizren ka patur ngjarje shume me te forta se kjo e pemes dhe ne ate kohe VV nuk egzistonte fare. E kam fjalen si formacion politik.

Nese VV perfiton terthorazi vota apo perkrahje nga cenimi i bashkejeteses fetare eshte duke punuar gabim. Nuk me duket kaq e kthjellet sa shkruhet ketu, por duhet kujdes e distancim nga akte qe ne te vertete nuk te cojne kund. Keto ngjarje kane nje shekull qe ndodhin ne keto vendet ku flitet shqip. E kam fjalen per ate priftin qe ka varr Zogu apo per eshtrat e Fishtes, ne dac dhe per dhunimit qe i beri Berisha eshtrave te Dom Nikoll Kacorrit qe i morri ne aeroport me dumdum.

Ne fakt nuk e di cfare do thojte ai prifti "analist" ,qe qante hallin e komshiut musliman, per keto ngjarje banale e veprime kafshesh.

lufta midis idioteve te mencur dhe stupid genius = ??

Ka pasur nje shpejtesi marremendese per t'a cilesuar si nje akt te islamikeve radikale.

Nuk e di a i ka rastisur ndonjehere ndokujt te kaloje para nje peme, monumenti, makine, ose njeriu dhe te shkaktoje deme te paimagjinueshme.Personalisht, kam thyer pasqyra makinash, gervishtur, kam dhunuar fizikikisht ndonje kembe ose ndonje brryl, kam hequr ndonje cep monumenti ose peme pa dashur. 

Nuk mund te imagjinoje kush qe rrezimi i pemes mund te jete shkaktuar nga era dimerore? Ose nga lojrat e disa te rinjve "high" ne alkol ose droge? Kjo mund te kete ndodhur edhe nga nje punonjes bashkie qe e ka ngritur dhe dekoruar pemen por qe nuk eshte paguar nga bashkia. Ka plot teori....

 

PS: "Mjekrat" perdoren edhe nga ato qe jane te moderuar dhe paqesore, jo vetem radikalet dhe terroristet. Keshtu qe mos i etiketoni te gjithe nen nje term!!!!

PS: "Mjekrat" perdoren edhe nga ato qe jane te moderuar dhe paqesore, jo vetem radikalet dhe terroristet. Keshtu qe mos i etiketoni te gjithe nen nje term!!!!

dallon mjekra e atyre

imitojne arabet, se s'jane myslimane keta

para komunizmit shqiptaret kane qene myslimane te regjiur e pa mjekrra i ke neper foto te lashta

vijne surreterit e ketyre nga arabia tani e mbajne mjekrra

Nuk te kuptoj. Si “dallon mjekra e tyre?” Mbajtja e mjekres ben pjese e shprehjes fetare te nje mashkulli mysliman, nje nga karakteristikat e shumta te huazuara nga kulturat e Lindjes se Mesme. Mjekra e gjate perfaqeson nje interpretim ortodoks te fese islame (dhe çifute), por kjo nuk do te thote qe mbajtesit e saj jane radikale dhe nxisin terrorizmin. Terrorizmi eshte rezultat i urrejtjes dhe jo i dashurise per njerezimin qe promovon feja.

Argumenti qe ben per 'mjekroshet' eshte pak siperfaqesor. Sipas tejet ato paskan marre “mjekrat” nga arabet por ne fakt nuk jane myslimane si ata. Nuk mund te kene marre edhe interpretimin arab te fese islame? Vetem mjekrat?

Foto te lashta? Seriozisht e ke?

Atje pra duan te shkojne, tek stili arab, nderkohe qe myslimanizmi ballkanas nder shekuj s'ka pasur asgje te perbashket me ate te arabeve, qe nga veshja e deri te mjekra. S'jane urryes kunder feve te tjera, hebrejve, s'mbajne shtate gra, s'urrejne Krishtlindjet, s'jane kunder festimit te Krishtlindjeve, dhe tradita e interesat kombetare vijne para fese, jo feja para kombit.

Nuk vishet myslimani shqiptar si arab vetem se arabi eshte mysliman, kur ka traditat shqiptare, dhe s'i mban mjekrat si arab vetem se eshte mysliman, kur ka traditen e vet. Po, ne fotot e vjetra, myslimanet shqiptar s'mbanin mejkra si arabet. S'e kane bere ne kohe te koheve, s'kane pse ta beje keta te sotmit.

Islami ne ballkan ka hyre nepermjet bektashizmit, ku grate lejohen ne teqe, mund te rrefehen me dervishin... njesoj si ortodokset. Ne sot jemi Vatikani i bektashinjve, kemi kryegjyshaten boterore, dhe duhet ta shfrytezojme kete sepse eshte feja me paqesore, eshte shkrirje midis islamit e krishterit dhe vendosja e paqes mes te dyjave. Kesaj duhet t'i meshojme, e te mos lejojme ekstremizmin Arab.

Ai ishte qellimi i bektashizmit e sufizmit, te joshnin ortodokset e ballkanit me nje fe identike si te atyren, qe thjesht i lutej muhamedit dhe respektonte jezusin ne maksimum. Pas kesaj, sigurisht, konvertimin e ndikonte vendosja e taksave te larta per ata qe s'jane muslimane, por ne bektashinj ktheheshin lehte. Pastaj, me kohen, e kishin me te lehte ta kthenin bektashizmin ne sunizem a ca dreqin jane tani ne shqiperi, qe nisen t'i detyrojne robt nga fundi te mbulohen me perce. Por prape, traditat bektashiane jane ato qe mbeten ne sjelljen e myslimaneve europiane, dhe traditat kombetare mbizoteronin para atyre fetare, duke bere qe ortodokset dhe myslimanet te shkonin per bukuri me njeri-tjetrin. Jo vetem ketu, por edhe ne Greqi, Turqi, Bosnje, Serbi, Maqedoni, Kosove... gjithe ballkanin.

Tani vijne keta arabet qe urrejne Babagjyshin e Vitit te ri, qe jane komplet tjeter myslimanizen nga ai ballkanas. Vishen me pantallona te shkurtra te kaviljet si arabet, i mbajne mjekrat e gjata fare, si arabet, jo mustaqe e mjekra te vogla, i mbulojne grate si arabet, i cojne femijet te falen pese here ne dite ne xhami, etj, etj, nderkohe qe tradita shqiptare s'ka qene e tille dhe per te ruajtur ate tradite shqiptaret jane vrare.

Profil,

Jetojme ne nje bote multikulturore, dhe kur udhetojme marrim nga vendi prites disa karakteristika te veshjeve, gastronomise, dhe kultures ne pergjithesi. Fakti qe shqiptaret qe udhetojne ne vendet arabe dhe sjellin disa karakteristika kulturore eshte krejtesisht normale. Te kujtoj imitimin qe i behet programeve italiane nga kanalet shqiptare, muziken anglo-saksone, veshjet perendimore, etj. etj. 

Mjekra e ketyre meshkujve myslimane perfaqeson besimin fetar te tyre, siç mund te beje 'mjekra e cjapit' e disa te pasionuarve per "grunge rock-un." Te gjithe ne shprehemi me ane te veshjes dhe gjesteve njerezore ne baze te vlerave estetike dhe morale qe kemi. 

Si ti edhe une urrej islamin radikal, dhe çdo radikalizem tjeter ne kete bote qe cenon lirine e personit tjeter. Por te lutem mos etiketo te gjithe mjekrat dhe ortodokset fetare nen radikalizem dhe mos bej lidhje mes nje bredhi te rrezuar dhe nje akt urrejtjeje. 

 

Po jo te nderrojne myslimanizmin shqiptar me ate arab, qe eshte dhune e paster. Kush i pengon te sjellin kenge arabe e gjera te mira arabe? Dhe s'eshte vetem bredhi, por ke broshurat, ke rrahjen e njerit te veshur si babagjysh, ke plot gjera te tjera neper internet gjithandej. Shqiptare qe futen ne forume nderkoombetare e japin arsyetime se pse s'duhen festuar krishtlindjet, etj. Ky stan, ate bulmet ka. I kemi pare pasojat ne vendet e tjera e s'duhet te lejojme ne vendin tone sa jemi ende ne kohe.

Kush po te thote qe i pengon? Cfare te keqe ka se po nderrojne myslimanizmin shqiptar me ate arab? Myslimanizmi arab nuk do te thote radikalizem islamik. Bota arabe eshte heterogjene dhe ka interpretime te ndryshme te fese qe nuk jane gjithmone radikale.

 

Po keto jane probleme qe kane te gjithe shtetet o zoteri. Ketu doli ish- kryeministri dhe tha qe Franca eshte shtet krishtero-çifut, duke injoruar komplet 5 milion myslimane franceze.

 

S'tha njeri qe s'jane, po keta po marrin radikalet arabe, sic e sheh. Sikur te mos mjaftoje dhuna qe po sjellin me kete, vene dhe flamuj arabe neper xhami. Vene shkrime ne arabisht. Per ca dreqin vdiqen gjithe ata shqiptare nder shekuj? Sa ka vrare greku per ata qe s'donin shkronja greke neper kisha? Turku per ata qe s'donin shkronja arabe? Tani e bejne vete shqiptaret. Nuk eshte aq e thjeshte sa e ben. Tjeter gje eshte te jesh tolerant ndaj ndryshes, tjeter gje te mos lejosh te keqen. 

Profil,

Nuk eshte e dobishme te merremi me historine e pergjakur te popullit shqiptar (te pakten ne kete teme) se na verberon per te gjykuar me gjakftohtesi problemet ekzistuse qe ka shoqeria jone sot. Me vjen mire qe permende moslejimin e te keqes persa i perket radikalizimit islamik sepse per kete ka zgjidhje konkrete.

Shkruan per perdorimin e gjuhes arabe neper xhami dhe per kete jam dakort me ty, jo sepse mendoj qe nuk duhet te flitet, por sepse nuk percjell filozofine e islamit tek populli shqipfoles. Nuk e kuptoj pse hoxhallaret duhet te kendojne ne arabisht ne nje kohe qe nuk kuptohen nga qytetaret; degjohet tingulli i zerave te tyre por nuk kuptohen fjalet. Pastaj kemi problemin e disa shoqatave bamirese-fetare qe duhen vezhguar nga shteti per veprimtari te dyshueshme por si gjithmone kjo eshte pjese e nje problemi me te madh qe ka vendi yne qe eshte dobesia e shtetit per te implementuar ligjet, korrupsioni dhe varferia. 

Nuk e di a i ka rastisur ndonjehere ndokujt te kaloje para nje peme, monumenti, makine, ose njeriu dhe te shkaktoje deme te paimagjinueshme.Personalisht, kam thyer pasqyra makinash, gervishtur, kam dhunuar fizikikisht ndonje kembe ose ndonje brryl, kam hequr ndonje cep monumenti ose peme pa dashur. 

Lol. Po si mund te krahasohet rrezimi i nje peme qe eshte vene si simbol ne mes te qytetit me nje gervishtje pasqyre? Tani une e di qe shqiptaret e kane ca ne gjak vandalizmin po me duket tolerance e verber dhe e tepruar po te mos shihet ky fenomen me frymen qe eshte percjelle ne kete artikull. Shih sfondin dhe do ta kuptosh qe nuk eshte rastesi rrezimi i pemes dhe as aksident. Ndonjehere deshira per te pas vullnet te mire te verbon dhe te ben te dyshosh gjera qe nuhaten kollaj. Edhe neper gjyqe ku cdo gje debatohet me detaje ka nje kufi per dyshime dhe hipoteza. Anglezet qe shquhen per prakricitet adoptojne principin e common sense. 

Shqip ne themi "ku ka ze s'eshte pa gje" dhe jo vetem zera po cjerrje paskerka pasur nga ana e ketyre mjekroshave. Pse duhet te dyshoj une kur arabo-pakistanezet kane shpikur edhe nje logo ku tregohet qarte fryma anti-bredhore?! 

Mjekrat mund t'i mbajne shume vete po une per vete i dalloj nga shtellunga e djerses dhe pisllikut qe te godet si shpulake sa u afrohesh 10 metra. Nuk do kesh jetuar ne Tirane per nje kohe te gjate, se ta garantoj une qe edhe naiviteti e dashuria me e madhe per tolerance te zhduket krejt kur sheh sesi buburrecat shfryjne neper qafat e vajzave 12-vjecare si qener te zalisur nga vapa. Jane mese te neveritshem! 

 

Bera shaka per rrezimin e pemes sepse nuk m'u duk diçka qe duhet marre me seriozitet ose me histerizem siç eshte bere ketu.

Cili eshte sfondi per te cilin flet? Behet fjale per nje shoqeri laike, jo radikale ose salafiste. Ne Kosove dhe ne Shqiperi nuk ekziston konfliktualiteti midis feve te ndryshme. Neqoftese rrezimi I pemes eshte shkaktuar nga nje radikal, do t'a percaktoja si nje rast te izoluar siç mund te jene rastet e pedofilise; nje anomalitet ne shoqeri por jo nje kercenim fundamental ndaj saj.

Ka “common sense,” por ka edhe nje princip edhe me te rendesishem te ligjit qe eshte “ innocent until proven guilty,” apo jo? Mire qe ma permende Mbreterine e bashkuar. Nuk e di a ke shkuar ndonjehere, por une kam jetuar atje dhe shkoj shpesh, dhe te siguroj qe vetem ne nje rrethine me popullsi te vogel siç eshte Luton, do te hasesh me shume 'mjekra' dhe gra qe mbajne “niqabs” se sa ne te gjithe  Shqiperine dhe ne Kosoven bashke.

Problemi i 'bubrrecave' nuk delimitohet vetem tek 'mjekrat' por eshte nje dukuri e maskilizmit dhe misogjinise qe mbizoteron ne vendin e shqiponjave. Nuk ka vetem mjekroshe por edhe 'liberale' qe i vardisen te miturave, dhe femrave ne pergjithesi. Ky eshte problem tjeter, shume interesant, por qe nuk analizohet vetem duke konsideruar nje pakice dhe nen-pjese te fese islame.

"Ne Kosove dhe ne Shqiperi nuk ekziston konfliktualiteti midis feve te ndryshme." 

Nuk kane ekzistuar konflikte madhore fale perkushtumit te Rilindasve dhe ndoshta edhe fale nje tolerance fetare qe shqiptaret duket se e kane pasur "ne gen". Po e perseris: eshte nje nga te mirat e pakta qe nuk na ka tradhetu gjithe keto shekuj me rradhe kur Europa e Azia perlyhej me gjak "inflidelesh". Pikerisht kete virtyt po mundohen t'a perdhosin disa organizata te fuqishme arapo-pakistaneze qe kanenbere cmos te hyjne si urithe ne shoqerine shqiptare (brenda Republikes por sidomos jashte saj). Nuk ka si te jete rast i izoluar. Po te them, dihet te mos jesh ne dijeni te cirrjeve te perditshme qe bejne ku ti jepet mundesia (nese do te vesh duart ne koke e te ulerish ik e shih c'behet tek Forumi Shqiptar nen tolerancen fetare). Keta buburrecet aziatike kane mundur t'i crrenjosin edhe atdhedashurine popullsise shqiptare qe paradoksikalisht per te mbrojt kulturen (shqiptare) perqafoi islamizmin sepse e pa si tipar dallues nga ortodoksizmi (te cilin e perfytyronin vetem si serb). 

Une ne Luton nuk kam qene por kam pare nje dokumentar ku fliste pikerisht per turmat arabe qe e kishin pushtuar. Klithnin rrugeve keta dhe abuzonin verbalisht femrat britanike se qenkerkshin imorale se nuk vinin niqabs (e imagjinon idjotllikun? Vjen ti nga dunat arabe e me thua mua ne vendin tim si te vishem). Eshte per t'u patur zili ty Lutoni? Se une i druhem oer vete. Me sa kam lexuar britaniket vete nuk po bejne saltro gezimi per pushtimin arab. 

"Nuk ka vetem mjekroshe por edhe 'liberale' qe i vardisen te miturave, dhe femrave ne pergjithesi."

Doemos qe ka. Puna eshte se ata liberalet qe bejne veprime te tilla futen tek ajo pakica (abnormaliteti) qe permende zotrote pak me lart per te shfajesu buburrecat. Pse? Sepse shoqeria i ndeshkon ata qe u vardisen te miturave. Keta e kane ne Kuran shqyry Zotit qe edhe 7 vjecaret bejne per gra (le te jesh ti dhjete here me i madh nga ajo ne moshe). Per me teper hapje barku: http://www.news.com.au/world/survival-st...

po ky luliani sikur ka qene ''ua mami lubonja''!  c'ne pro vv-se?  se ata jane komplet te kundert.

ketu vazhdimisht eshte denigruar ndjenja kombetare dhe atdhetarizmi  nga shumica.  kjo do te thote qe qytetareve shqiptare u eshte vetem mundesia te zgjedhin midis mjekrosheve arabe dhe atyre bizantine.  prandaj nuk eshte fare e cuditshme aleanca midis tipave si ''amir'',nemesis'' dhe ''lulian''.  armiku i tyre i perbashket eshte shqiptarizmi. 

formula tinzare atdhetar=komunist,ku mbeshteten edhe poturo-trecekshit,edhe janullatistet,edhe lubonjistet,synon tashme hapur,ate qe kemi thene me kohe,libanizimin e shqiperise dhe zhdukjen e faktorit shqiptar nga skena ne nivel afatmesem.

shqiptaria ka nevoje urgjente per nje force atdhetare-kombetare,sepse po vazhdoi me integrimsat qe e kane bere vendin shesh beteje midis feve qe drejtohen nga kamikazhe te huaj antishqiptare,na mori lumi.

duhet te shqiptarizohen urgjentisht institucionet fetare dhe forcohet ndjenja kombetare ne shkolla.  vetem keshtu nuk do bien bredhet

duhet te shqiptarizohen urgjentisht institucionet fetare dhe forcohet ndjenja kombetare ne shkolla.  vetem keshtu nuk do bien bredhet

 

Eshte thjeshte nje bredh zoteri. Po sikur te ndodhte diçka me e rende, te ekspulsojme çdo te huaj nga vendi? 

Kujdes me keto idete nacionaliste sepse po t'a analizosh ne thellesi se çfare do te thote "shqiptarizmi" ke per te dale i zhgenjyer nga rezultatet. 

cilin te huaj do ''ekspulsos'' moj aman!  shqiperia eshte i vetmi vend ku i huaji eshte me i favorizuar nga vendasit.  me gjej nje vend tjeter ne europe qe ka ne krye te institucioneve fetare kombetare nje te huaj?  dhe nga nje vend qe zyrtarisht pretendon gjysmen e territorit.

kujdes me keto idete perbotiste,se rrezikon te ugandizohesh. kur te kemi arritur 10% te nivelit te nacionalizmit evropian ,mund te fillosh te shqetesohesh per kete problem

Niveli i larte i nacionalizmit evropian i sherben qendrimit tim per ideologjine e nacionalizmit: eshte shkaterrimtare dhe izoluese per popullin. Te gjithe ne jemi pjese e nje komuniteti te madh boteror ku idete, fete, dhe kulturat ne pergjithesi fuzionohen.

Nuk e di me siguri se si perceptohet Janullatosi nga komuniteti ortodoks, por nqs shumica jane kunder tij, ai duhet te hiqet nga posti qe gezon. Heqja e tij pastaj eshte nje problem konkret qe eshte i lidhur me inkompetencen (por edhe me pamundesine) e shtetit qe nuk arrin dot t'a heqe, dhe jo me mungesen e nacionalizmit. Mos i ngaterro dy gjerat. 

pikerisht mungesa a atdhetarizmit ben te mundur qe mjekroshet e te gjitha feve poshterojne shqiptaret.  por jo vetem kete. edhe shkaterrimi i mjedisit nga mungesa e kombetarizmit vjen.edhe korrupsioni.

ti, francen si e konsideron si shtet nacionalist apo jo?  a po cirremi ne kaq vjet ,e duam shqiperine si evropa??  teorite e multi-kultit evropianet i kane per cadin dhe bregun e fildishte.

per veten e tyre jane shtete kombetare te fuqishme,me nje respekt relativ per te huajt,por perderisa nuk kercenojne kulturen e tyre kombetare dhe jane drejt asimilimit.  c'frike do kete franca nga zezaket qe edhe ne vendin e tyre te origjines flasin ferngjisht? apo anglia?

ndersa tek ne kryetari i kishes shqiptare qe ka 23 vjet ne shqiperi flet greqisht ne prani te gjithe parise shqiptare!

E moderove gjuhen dhe me behet qejfi. Nga Shqiptarizmi kalove ne atdhetarizem qe eshte diçka pozitive persa i perket bashkebisedimit qe bejme ketu dhe faktit qe eshte nje term qe perkufizohet ne dashurine per dheun e trasheguar. Ambientalizmi qe permend ti duhet te jete principi thelbesor i kesaj ideologjie por nuk jam dakord kur shkruan edhe per kombetarizmin. Nuk jane njesoj. Kombetarizmi niset nga etnia, kultura, feja, gjuha dhe per fat te keq ka marre permasa te rrezikshme ne keto dy shekujt e fundit. Ne Shqiperi nuk ka nevoje per kombetarizem sepse jemi te bashkuar me shume se shtetet qe na rrethojne. Problemi I korrupsionit nuk vjen si pasoje e mungeses se atdhetarizmit dhe kombetarizmit, por e varferise.

Franca eshte politikisht nacionaliste kur I leverdiset te jete ( ne politiken e jashtme) por ne te vertete nuk eshte e tille. Pushteti mbahet nga partite qendrore, pavaresisht se mund te anojne majtas ose djathtas. Nganjehere do te kete retorika nacionaliste, dhe nganjehere do te tejkalohet norma e toleruar por kjo ndershkohet nga votuesit siç u ilustrua me humbjen e Sarkozise. Megjithate edhe Franca ka probleme me islamofobine qe lidhen ngushte me laicitetin si nje nga principet thelbesore te shtetit por raporti shtet-fe eshte I ngjashem me ate te Shqiperise.

Mbreteria e Bashkuar eshte komplet ndryshe. Atje nuk ka laicitet te hekurt siç e shikon ne France ose ne Shqiperi. Besimi fetar, praktika e fese si dhe veshja tradicionale tolerohet. Madje, nuk eshte e çuditshme te shkosh tek doktori i lagjes dhe te ballafaqohesh me broshura ne tre gjuhe te huaja. Multikulturaliteti eshte i arritshem por nevojit “bonne foi-n” e shtetit.

Nuk mund te flas shume per Janullatosin dhe meshat qe u mbakan ne greqisht sepse nuk e e di nese eshte e vertete. Nje komentues kishte sjellur nje video te meshes qe pergenjeshtron kete spekullim. Sikur te ishte ashtu siç thua ti, a nuk mendon se shteti mund t'a hiqte Janullatosin nga posti qe mban sikur te mundte? Harrove ato mijera emigrante te ligjshem dhe te paligjshem qe jetojne ne Greqi? Cfare t'i thote shteti atyre? Kthehuni?

Shenja e qametit!smiley Keshtu eshte kur i festojme festat epavaresise pushtues e i pushtuar bashke.smiley

mos e ka rrzu era kete pemen more? Atje ne Kosove marrin para ne dore per te gjetur anmikun e brendshem, po ketu se kuptoj!

Atje ka korrupsion, mediat bastarde te Berat Buzhales, nxjerrin nje video te nje hoxhe qe po flet me besimtaret, atje ka kapitullim para Serbise, fillojne e ju bien vajzave me shami, atje po humbet pushtetin Thaci, hajduti me cizme, vellau i Edvin Rames dhe Erdoganit, keta me mjekra jo islamike, merren me ata me mjekra islamike.

Po si thoni, a ti nxjerrim jashte ligjit te gjithe myslimanet shqiptare? Por mendohuni mire, se po i nxorem jashte ligjit, kemi nxjerre jashte jashte ligjit gjithe kombin shqiptar.

cfare perfaqeson nje bredh i rrezuar perdhe ? 

"E fryni era", tha Nikolin Xhoja. smiley

Kurse ke taraca, u hajshin ca caraca.

Mo u pickoni per VVne hic. Muabeti esht se atje kemi pa forcen e vetme per se mbari.

Ato guxhullat e tjera nuk i ka llogarit njeri.

 

nuk e di, po simbolika do te ishte me e rende nese ne vend te bredhit do te ishte nje "lis i rrzuem perdhe"..

lisi dhe rrapi jane peme me rrenje futura thelle ne kulturen dhe folkun shqiptar.. bredhi nuk llogaritet.

i ruhena plagjiatures smiley

eshte fun, trendy e modes te flasesh per rrezikun "islamik" nderkohe qe ne Kosove e Shqiperi rreziqet e medha jane korrupsioni, padrejtesia, krimi i politikaneve dhe shtetareve.

Mendjet e mykura te komunizmit jane rinovuar ne keto koherat e jo komunizmit. Qasja eshte e njejte, vetem ndryshojne llafet.

Liderat e tyre Mehmet Shehu e Enver Hoxha i shkaterronin kishat me dinamit dhe keta edhe sot e kesaj dite nuk jane distancuar kurre nga ato krime (tritoli nuk ju ndahet ketyre), keta na qenkan shqetesuar pse qenka rrezuar nje bredh diku ne Prizren kushedi se per cfare arsyeje!

si s'eshte terrorizem te rrahesh tjetrin se u vesh si babagjysh, te rrezosh pemen e te vesh afishe te dhunshme neper qytet?

te gjithe mjekrrosha qenkeni ju te sales mer

dhe une kujtoja se diskutoja me rob normale

ptu

ik o delja e Janullatosit ik, se ti je rrezik per shoqerine shqiptare. Jeni soji juaj qe vjedhjet dhe akuzat e Rama-Metes per nj-tj doni ti mbuloni duke nxitur urrejtje fetare. Shkeljet e ligjit dhe varferimin qe po i ben Rama shqiptareve, me rreziqe islamike, kur rreziku i vetem jeni ju. Ju jeni ata qe po gerryeni themelin ku eshte vendosur shoqeria shqiptare.

Dhe jo s'jane terrorizem ato qe thua ti. Jane shkleje te ligjeve ne fuqi por jo terrorizem. Shkoni more kapni hajdutet dhe grabitesit me maska, mos u merrni me budallalleqe.

c'lidhje ka rama ne prizrezn, o mjekrrosh injorant

dhe c'ne une me bq si janullatos apo si ju mjekrroshat?

une jetoj ne 2013, s'me ka lene truri

 

Bredhi eshte ne vend te vet, pingul vertikalisht, ai bredh i rrezum eshte fotoshop ne kajde te Kalit te Trojes. Shifini ato tela te rrezum, bashke me bredhin i ka rrezu nje fryme terroriste. Me çudit fakti se askush nga banka e akuzuesve nuk del kunder frymes se Pro Filit.

herojte e popullit socialist, Pal Melyshi me shoke i mbysnin prifterijte ne gropen e fekaleve, duke ja u shpuar koken me cfurk, keta shqetesohen per bredhin!!!

o handikapat mjekrrosh, po krijohen grupe arabo terroriste ti vazhdon me gjera te ndodhura 70 vjet me pare per te hequr vemendjen. jane te njejtet qe u arrestuan ne amerike se donin te hidhnin digen ne ere, ti flet per nje shekull me pare. tutkun

Lesh o kurti, lesh. E ke lexuar ate "Minjte" e buxatit, qe mbyllnin syte ne fillim? Ashtu dhe kjo pune.

u gjet gjo kush e kishte hudh tuc pemen? po per ta nrejt, e kan nrejt apo e kan lon n'tok

Të mos ishte për peshqit do ta merrte lumi. 

afermim, thenie lapidar, ose me kontekstualisht, thenie bredhore smiley

nashti, qeshjen (dhe emironlliqet) aside, jam kurioz, admini qe e qiti kete foto facebook-u pa asnje shpjegim shoqerues ne krye te Peshkut, e ka filluar happy hour heret sot apo vertet mendon se n'Prizren ka plasur lufta ndaj Krishtlindjes se Vitit te Ri 2014? 

P.S. Per efekt foto-ekstremfe-krahasimor, qe aftoqina e Kishes Ortodokse Autoqefale Shqiptare.

Nëse Shqipëria dhe Kosova nuk ndryshojnë politikat e tyre kundrejt muslimanëve që janë shumicë, herët apo vonë, në këto vende toleranca fetare do të marri fund. Muslimanët do të revoltohen politikisht një ditë. E si pasojë Shqipëria dhe Kosova do të përfundojnë si Libani, Qiproja apo Jugosllavia, ku komunitet fetare do të armiqësohen dhe muslimanët e lënduar do të refuzojnë pushtetin katolaik dhe prodhojnë arealin e tyre alternativ. Do të krijojnë Bankat e tyre Islame e do të shtypin monedhat e tyre, ku në paranë e tyre nuk do të shfaqet më Nënë Tereza apo Pjetër Bogdani i Ardian Fullanit, por mbrojtësi i tyre nga dhuna katolaike e shekullit të XX, vetë i anatemuari i kaurëve – Haxhi Qamili.

Olsi, Olsi, Jazexhiu

Prandaj po them, pirdh te shfryhesh dhe ti o xhibi!

Mire qe duhen marre masa, por c'pushtet katolik kane ne kosove qe do ta refuzojne?

Per mua, gazetat s'duhet t'i nisin fare keto debate e t'i bejne teme dite, se ashtu marrin dhene e shtohen robt pro dhe kunder vetem gjate debateve.

Gafurr Rexhepi, Nazzi Bajrami, Bashkim Farizi and 16 others like this.

And obviously Roni as well.

Nje pjese njerezish me probleme te ngjashme e kane kollaj, mjaftohen me receten per Viagra nga doktori, ty tu dashka goxha pune, te monitorosh gjirizet e Facebookut per citate pikante te ekstremisteve islamike smiley

Mire thote PF, per keta tipa duhej Enveri, qe te mos ti linte te hapnin faqe Facebook-u!

Na 10te se qeshuri, I take my koment-protesa back...please go on, enunciatesmiley

Pse kaq i nxef mer Xhib? 

mister mbetet arsyeja e nxefjes.

 

Po ku e shef nxefmen ti...kjo pyetja jote eshte si "argumenti" i Ronit, tip fotoja nga Facebooku ne kete teme qendron si argument me vete sepse une me pas gjeta ne Facebook nje citat te nje fondamentalisti.

Zhvejku po qe do ishte nxehur nga zilia sa do kishte plas smiley

Tashti e mora vesh Rono, bredhin e paska rrezuar Jazexhiu. Rama, Rama i vrau, tha.

Po lidhini mer fjalet se u tranum.

Lulo po nuk po vine ne peshk per traktate o burr. Kush kupto mire, kush nuk kupto akoma me mire.

Olsi Jazexhiu (sipas artikullit qe kishte shkruar) , m'duket se paska rreshqitur komplet. Gjynah, qenka bere per doktor. 

Pse tani e ke marrë vesh ti ? 

Eh per ca tipa si ky Ols Sazexhiu e nja dy-tre te tjere te kish te vinte dhe njehere ai xhaxhi Enver. Per tre dite vetem.

Aty e ke në Kanada, miun.

njerezve si puna e jazes u duhet hequr shtetesia shqiptare.  ai nuk e mban veten per shqiptar.

binte ne sy perpjekja per nje aleance me talebanet e krishtere  ne menyre qe te arrihet libanizimi i shqiptareve.  jo me kot nje xhol i tyre qe kerkonte ngritjen e shoqatave te intelektualeve ortodoks,e lavderonte jazexhiun si intelektual i shquar .

po u lane keta monstra te lire nen petkun e lirise fetare,i vune flaken atij vendi.

O emo, nga kjo foto mu bredh te rrxum mu kujtu ajo konga qe thote: 

jane rritur nder shkempenje,

ku rritet bredhi pa rrenje.

Kenga quhet "buria ne Brataj ra" me duket por te ma konfirmoje Beluli smiley

sakte e ke!

Merr fryme thelle, qetesohu, pastaj shpjegohu cfare do te thuash me keto citatet qe i germon neper internet si macja minjte neper qilaret e veres se Pjerit, dhe me kryesorja, c'lidhje kane ato citate me kete teme, dmth me foton facebookiste te bredhit.

Kjo eshte abc e argumentin, besoj ne gjithe boten mesohet ne klasat fillore, keshtu qe kjo s'eshte ndonje pritshmeri e madhe, njeheresh besoj eshte arsyeja qe po e ben Lulin ta perplase koken pas murit ne pune, duke shqetesuar koleget syshkaperdare nga kjo ndodhi.

Bredhat jane te dreqit, xhib, nuk jane te bereqetit!!!

I really tried to help you out, po ti po ilustron faktin qe ti thjesht ke nevoje te histerizohesh dhe bredh neper internet per te gjetur arsye, tip, shif bre qenka nje fondamentalist ne Facebook. 

I resume my laughing now, after this noble Xmas gesture. 

Jo, prit, e paska rrezuar ky, jo Jazexhiu? Make up your mind! I sigurt qe nuk e ka rrezuar Jon Stewart?

 

Bredhin e ka rrezuar dora vete plaku i vitit te ri. Ka dash te bej akrobacira me sliten fluturuse ne qiellin e mjegullte te Prizrenit dhe eshte perplasur me bredhin. 

Po mire o Ron, ja e zeme nje psikopat ka rrezu pemen falso. Sa ujt e zi i nxjerrim ketij muhabeti?  Jane pre me qindra e mijera bredha e pisha ne Vlore e Durres e shkaterru Lura, dhe s'e kemi nxi kaq. 

Monda, po tallesh?

Jo, s'po tallem. 

sigurisht po tallet.

se s'ka munci qe te marre bredhin, ose cdo tjeter halor, duke nis nga pishat e bregdetit ne divjake, madje edhe dellinjat, si objektin kryesor te diskutimit.

E kuptoj dendrofiline kshu ne pergjithesi, por kto rrekjet per ta shfry kete muhabet ne nje ceshtje pyjore dhe arredimi te sheshit, prape me lejne me goje hap. sidomos kur nuk vijne nga shakllabanet e Sales, qe ia kane bere priftin gamor miletit qe prej 20 e kusur vjetesh.

pra, c'e keqe mund te na vije nga nje pompe, tha toger Petroja.

Po ca reduktimi mer jahu? Cfare rrekjesh per ta shfry kete muhabet? Cili eshte muhabeti, njehere? Juve s'keni thene asgje akoma. U perpoq mbase Alidemsi, terrci verrci edhe e la ne "ceshtje perceptimi." Jo per gje, por qe te shfrysh dicka me pa te drejte, duhet te jete e drejte po e po, por edhe te kete substance. Nje paragraf, dy, nuk e di mbase 2400 karaktere qe na ka lene ne dispozicion Penari, mjafton besoj substancen ta besh te qarte. But you're not even bothering with that shit. Supozoni se duhet me e kap ne ajer cfare keni ndermend. Epo tashti s'jena pisome te gjithe si Roni ta kapim ne ajer qe pa u shtruar fare ne menyre koherente si problem.

Po edhe te shkruaj ne nja dy tema me siper qe Shpend Ahmeti te mbjelle pisha e bredha ne Prishtine, ta beje Prishtinen halore si Black Forest, s'do shkruaj de. 

Eshte hedhur bredhi ne Prizren, ne qytetin qe sa per dijeni per Ramazan jane kafet mbushur plot. Le te supozojme se eshte akt ekstremist i nje tipi frymezuar nga ideologji ekstreme.  Cfare do behet?  Me ngrit Prizrenin dhe Kosoven peshe?  Komentuesit nga Kosova ne fb 99% e denojne si akt.  Atehere? 

Te lutem mos lere pa vene re dhe grimcat humoristike me grupe armiqsore tree-huggers. 

The humor, the humor tha kapiteni Kurtz para se te jepte shpirt!

Oh shit! Now I get it. Kjo eshte si tip performance moderne, nje lloj funerali i pemes se vitit te ri, qe te vrane o Miti, te vrane, dhe nuk duhet me bo humor. Sorry!

Vallaj, nese pretendentet jane LISBA, Jazexhiu, ky imami qe vure link, Jon Stewart, Papa qe u akuzua nga Jon Stewart, apo vete Babagjyshi i Vitit te Ri, une nuk di ke te zgjedh, se paska qelluar i forte si grupi i Italionve.

dhe un po thosha pse ka gjithe diten qe m'ngacmon lemza...

Per sherr-budallenjte: muslimanet nuk e fshehin qe nuk festojne krishtlindjet e as vitin e ri. Keto festa nuk kane asnje baze ne fene e tyre dhe nuk festohen, bile per ate pune edhe puritanet ne old dhe new England, deri vone e kane pase ndaluar festimin e krishtlindjeve si nje feste me baze pagane, gje te cilen puritanet e krishtere nuk e pranonin.

Cka ketu qe eksitohen sherr-budallenjete? Duan ti denojme muslimanet qe nuk festojne krishtlindjet? Epo taksirat e kane, po nuk e bejne dot.

Gjithashtu hoxhallaret dhe prifterinjte do predikojne ne xhami e kishe ashtu si duan ata dhe nuk mund ti detyroje kush qe te thone se martesa burre-burre eshte e mire. Ata kur mbajne ligjerate flasin ne nje kontekst te caktuar, flasin per besimtaret qe udheheqin nuk flasin per budallenjte e internetit.

Edhe komunistet flasin per boten komuniste por nuk i denon kush e as nuk rri kush duke i gjurmuar se c'thone.

Keto jane pacavure Ramo Thacesh qe duan ti vene flaken vendit per karriget e tyre.

Qe mbreme e 140 komente akoma s'e kuptova lidhjen e VV-se me bredhin.  

Ti mos u tut se e regullove biografine, solle fotografine me Shpendin.

Po pse te bredhit me fondamentalistat e kuptove? 

Gjynah qe s'u gjet ky heroi qe luftoi dhe hodhi bredhin tuc.  Do kishim bere nje dore gallate. 

 

Monda, mundsh t'me besh nje nder. Mos e ler te zbres poshte kjo faqe. Mbaje ne krye deri sa te nxjerrin kryqin nga Osumi, ta morin vesh gjithe Skruxhat e botes se nuk do e bejne Shqiperine si Afganistani, ku sporti kombetar eshte, sipas Jon Stewart, futboll me koka kristianesh. 

Po une me mire shkoj perqafoj nje bredh o Lul, se me mbajt ta pazbritur ket smiley

Te me ndjejne emo dhe bashkebiseduesit e tjere qe i kane tonet me serioze ne kete teme, por fajin e ka Luliani. 

Grupi armiqesor i tree huggers, dole dhe ti?

Ata te thonin dhe ndonje gje serioze qe te shkonte me tonin serioz, ta haje dreqi, se keshtu duke na imponuar mendimet me ton, tha Haradinaj, tregojne se jane fundamentaliste. 

Sipas meje rasti nuk tregon se kemi te bejme me problem fetar se me probleme me komplekse, shfaqur tek individet, me qeniet e pervecme te shoqerise, me i dividin psikologjik, me te tillin qe e karakterizon psikologjia e tij e vecante , ne nje fare menyre UNIKE.Kjo e fundit mund te deshmohet me qarte ne produktet komplekse te psiqikes se sa ne elementet e saj.Aqe me teper qe individet psikologjike ose individualitetet psikologjike jane te pranishem ne menyre apriori ..ne pavetdije, ne nje kohe kur ne vetdije ajo egziston vetem atehere kur egziston nje vetdije e caktuar e kesaj vecorie, dmth kur ekzston pergjegjshmeri e dallimit me individet e tjere...
E tok me individualitetin fizik ekziston dhe individualiteti psiqik, qe eshte inpavetedijshem.Nga ky kendveshtrim, per ta bere te vetdijshem individualitetin, dmth per ta cliruar nga identiteti me objektin, eshte i nevojshem nje PROCES i vetdijshem dallimi , pra eshte i nevojshem ....individualizmi.Dhe vini re!
Identiteti midis individualitetit dhe objektit eshte i barasvlefshem me identitetin midis individit problematik dhe pavetdijes.Ndaj kur individualitetin eshte i pavetdijshem , nuk mund te egzistoje nje individ psikologjik, por vetem ...NJE PSIKOLOGJI KOLEKTIVE E VETDIJES.
Ndaj them se jemi ne keto ujra qe duhen analizuar, natyrat e individeve dhe aspak idete grumbulluese sipas psikologjive kolektive.Mos tu biem ne qafe besimeve them!

Lidhur me sa me siper, ndiqni ju lutem " DY CANET " tek Zona e lire ! Keni per te pare LIBIDO- n, harxhimin maksimal te energjise psiqike, hipostatizmin e procesit psiqik te Sali Berishes....
Nuk kan asnje ndryshim me ata qe hodhen bredhin me kembeperpjete...!" Bredh " qe nuk arrijne ta hedhin....Nje bipolar tipik
Non ci siamo tuti/ Non ci sono tuti.....

Duhet me i pre one way ticket Dr. Shefqetit per ne Dubai, paska goxha pune atje. 

Monda:

Qe mbreme e 140 komente akoma s'e kuptova lidhjen e VV-se me bredhin.  

Sepse nuk ke lexuar. Ose ke qene e lodhur. Ose ke kerkuar per ndonje lidhje te shkurter qe ben xixa.

pra ta nisim nga e para. Bredhin nuk e ka rrezuar VV-ja.

Tani pasi e sqarum ket pike, po them qe nga subjektet publike, politike, sociale, you name it ne Kosove, e vetmja force tek e cila kemi nje shprese (te fundit) qe do jete zeri i te perparuares, i common sense, i te drejtes sic kjo perceptohet te pakten nga une dhe ata qe mendojne si une, eshte VV-ja. VV-ja ka patur besimin tone te plote, si dhe vleresimin. Pika qe po e zhben VV-ne pa kthim ne syte tane eshte flirti me elementin radikal islamik. JO ME MYSLIMANIN TRADICIONAL TE KOSOVES!!! 

Dhe ne nje shprese (me sa duket te marre), per ta pare VV-ne atje ku na e do stomaku te jete, pra sa e ashper me serbin, aq edhe me mjekrren e islamit radikal, themi "he, ja ku e keni procken e rastit, pse nuk flisni, pse s'ju degjohet zeri, pse na zhgenjeni ne kesi fare feje"?

Eshte pritshmeri pra, e cila kur thyhet ne disa raste rresht, sic e ka bere VVja, perkthehet ne zhgenjim.

Nqse as tani nuk e sheh lidhjen, nuk di c'te them me.

PS. Do doja nje prononcim te qarte, nje paragrafsh, pa citime, me gjuhe te kuptueshme nga te gjithe, prej Arber Zaimit. JO nga Kurti, ate nuk e di e as e njoh fare. Nga Arber Zaimi. E ndaj kam thene: nje referat nga uollter benxhamini me pak, per nje prononcim te qarte mbi elementin islamik radikal me shume!

Po pse do dale VV-ja me deklarate?  Dhe jo, bie llafi (vetem llafi) kryetari i bashkise se Prizrenit?  

Ku "flirti" i VV-se me elementin radikal islamik?  

Dhe te me ndjesh, po sinqerisht, sinqerisht me vjen pak per te qeshur me i kerku Arber Zaimit te vije te beje nje deklarate ne peshk se ka rene bredhi ne Prizren.  

Po mire o, qesh. S'ke pse e mban. Une fola per vete. Ti nuk ben mire qe pa e menduar as edhe nje sekonde vjen dhe e dhjet me te perqeshur ate qe une e them me gjithe zemer. 

Une s'do e beja per ty.

Po me zemer me duket edhe mua mesazhi i VV-se per Krishtlindjen:

Lëvizja VETËVENDOSJE! i uron gjithë besimtarët e krishterë për festën e Krishtlindjes. Kjo datë, që është më e shënuara në kalendarin e krishterë, shënon lindjen e shpresës në mes të rrëgjimit, varfërisë e mjerimit, lindjen e dritës në mes të errësirës, lindja e verës në mes të dimrit.

Shqiptarët ndër shekuj, ashtu si edhe sot, i kanë respektuar dhe i kanë përgëzuar besimet dhe religjionet e bashkëkombasve të tyre, edhe mes periudhave tepër të vështira, edhe mes kohëve të errëta për ta. Ndër vite, edhe këtë datë e kanë shfrytëzuar për të qenë më pranë në familjet e tyre, në fshatin a qytetin e tyre, apo për të qenë bashkë në komunitetin e gjerë kombëtar.

Mesazhi i Krishtlindjes është një mesazh universal solidariteti, një mesazh për mundësinë e shpagimit të padrejtësive, një mesazh për potencialin emancipues që mund të gjendet kudo, në secilin popull, pavarësisht rrethanave kulturore e identitare të tij. Pikërisht këtë mesazh shprese, këtë potencial të emancipimit të përbashkët, ne dëshirojmë t’ua përcjellim, bashkë me urimet dhe respektin tonë, shqiptarëve të krishterë dhe cilitdo qytetar që e feston këtë festë.

Urime, dhe gëzuar Krishtlindjen!

24 dhjetor 2013

Lëvizja VETËVENDOSJE!

 

Me vjen keq qe e more ne ate menyre komentin tim.  Nuk ishte.  Dhe jo, pa te qeshur, nuk mendoj se Zaimi ose kushdo nga VV-ja duhet te dale me nje deklarate per bredhin. 

E tmerrshme! smiley thashe nje paragraf! as deklarate, asgje.

E kemi thene, Peshku nuk eshte komiteti ekzekutiv, dhe as Llukan Tako nuk ka qene Haxhi Lleshi.

Dhe e thashe po ashtu qarte: jo cfare mendon VVja per Krishtin dhe Gjon pagezorin, por cili eshte qendrimi i saj ndaj elementit islamik radikal ne Kosove.

Nqse nuk me lexon dot qarte, do ishte mire qe sot (vetem sot) te mos komunikonim me.

 

 

Po, po, tani jom i qarte.

Nga intervista e Kurtit ne lidhje me kete ceshtje:

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje në vazhdën e intervistës së tij në emisionin “Debat” në RTK, ka folur edhe për ekstremizmin fetar.

“Së pari ata nuk shkruajnë nëpër faqe të VV-së por nëpër mediat e Kosovës kanë hapësirë. Është e drejtë e tyre të shprehen për ne, por është çështje tjetër se si reagojmë ne. Ne jemi kundër cdo ekstremizmi fetar, jo vetëm islamik”, ka thëna ai.

Por, ky ekstremizëm fetar, sipas tij, është duke u përhapur nga qarqet qeveritare, sepse në vend që të flitet për dialogun më Serbinë ajo po synon ta shpik një armik tjetër nga Lindja.

“Ne jemi për lirinë e fesë, sepse këtë popull e ka karakterizuar bashkëjetesa dhe toleranca fetare. Ka qarqe qeveritare që në vend që të koncentrohemi në armikun tonë shekullore dhe debatin më ta, synojnë ta gjejnë një armik tjetër”.

Pak a shume nje paragraf.  Pjesa tjeter e intervistes kishte te bente me ceshtje jo fetare. 

Me vjen keq per keqkuptimet dhe hamendesimet.  Dite te mbare dhe ty.  

Po e le me kaq se kam pune, por edhe se tonet e ashpra s'na kane hije, as ty e as mua.  

Nuk e kisha pare kete. 

Ti vertet mendon se ky eshte ndonje qendrim i mprehte e i spikatur ndaj gjese qe po flasim? Po kjo eshte as mish, as peshk, o njeri. Keshtu fliste Rita Marko. Ose Pilo peristeri. Ne ceshtjen e bujqesise, as te mos shpejtohemi, as te mos rrime ne vend.

A nuk eshte qesharake qe per realitetin kosovar te thuash jemi kunder cdo ekstremi fetar, jo vetem ai islamik.

Po kjo i ngjaka atyre pushkeve me tape. Ose kritikes se "ashper" se lenka cukos bere enverit.

Apo ceshtje stilistike thua, qe "te vret me pambuk"?

Nejse, per mua ceshtja eshte e mbyllur. VV nuk eshte per kete pune, nuk ka asnje lloj "syri per Qabe", sado e papershtatshme thenia per rrethanen (se syrin per atje e paska, qe c'ke me at pune).

 

O emo, po perpiqu mo burre ta kuptosh. Nuk ka pse shpreh qendrim tjeter VV pervecse atij parimorit. Pyet pse, dhe vazhdo lexo. Sepse, thote, per ne kjo ceshtje eshte "red herring." Eshte gjest prestidigjatoresh i fryre me shume se c'duhet per te hequr vemendjen nga ceshtje shume me teper te mprehta. Dhe e keqja eshte jo vetem tek politikanet qe krijojne nje stuhi ne gote me qellim largimin e vemendjes se dites nga lloj lloj pislliqesh qe bejne, por ushqehet edhe nga nje lloj liberal kitsch. Te bej nje pyetje me qe ra llafi. E di ti qe Kosovo 2.0 are still milking that cow? The best fucking thing that could have happened to them. Dhe vazhdojne ta ushqejne imazhin e viktimes ne menyre perfekte. They're getting attention, they're getting funds, it's a story that they refuse to turn into yesterday's news. Eshte sa impuls per te krijuar mjegull, aq edhe impuls narcisi qe (mos ma merr per ters) i ngjan pak, kjo e dyta, gjithe kesaj vemendjes qe mori kjo teme pa lidhje. Te ftoj t'i bejme nje analize me koke te ftohte kesaj qe ndodhi. 

1. Nje jo ngjarje u nxitua te kthehej ne ngjarje.

2. Jo vetem jo ngjarja u propagua si teme e rendesise publike, por edhe termat e debatit u nxituan te imponoheshin qe ne fillim, tip "mos me trego hotele motele benxhamin ti mua," dhe "VV te beje autokritike."

3. Nuk u ofrua asnje analize gjakftohte nga propozuesit e temes, por vetem ton paniku te pajustifikuar, talles, akuzues ndaj debatuesit, dhe njemije e njemije red herring me Jazexhinj e imamer, konjektura posterash me rrezim bredhash, gjithcka e sjelle si prove konkluzive se ky duhet te jete debati, dhe keto duhet te jene termat e tij. Ne kerkonim gjurmet, ju na tregonit ujkun.

4. Megjithe arsyet e dhena nga kokat e ftohta, nga kush nuk pranoi te behet objekt talljeje, nga kush ju duk qesharake dhe e pavlefshme menyra se si po ndertohej ky debat, si dhe nga te akuzuarit (kjo e fundit vete VV), toni vazhdon, kerkesa per vemendje ne ceshtje te tjera te propozuara nga VV jo vetem qe nuk merret parasysh, por kjo jo ngjarje vazhdon te mbahet gjalle duke vene ne dyshim integritetin e tyre, dhe te vazhdojne autokritiken. "THELLOHU! THELLOHU!"

5. Rezultati: total waste of public discourse, ne dac se do thone "po hik se ju ujku ujku dini te thoni," ne dac se cfare meritonte vemendje, nuk e mori. 

Pastaj kush tha qe Soli ta bente ne Peshk te qarte qendrimin?

No fair. Me thene me te pakten.

Mos e abuzo tastjeren!

"Pika qe po e zhben VV-ne pa kthim ne syte tane eshte flirti me elementin radikal islamik."

Bukur shume. Por tani qe ta ndajme shapin uthulla, se pale ne e kemi vertete fajin qe nuk dime te lexojme, dhe jo ju qe nuk dini te shpreheni, por per cfare flirti e ke fjalen? (Ron, jo linqe te pa argumentuara please). Cfare eshte ky send te cilit ti i referohesh si flirt? Qe edhe kjo qe thua te mos marre formen e inkriminit pa kushte te tipit "sa here e ke rrahur gruan sot?" Thuj sa te dush ti s'ka flirt, ti e ke formuluar pyetjen ne te tille menyre qe e vetmja pergjigje e pranueshme e VV-se te jete "Ju kerkojme ndjese qe ju dhjeme ne shpresa, qe ju zhgenjyem pritshmerite qe kishit per ne, por nuk do e bejme me."

Edhe nje here, ku eshte lidhja? Per cfare flirti po flet?

Ohuuu...

O emo, ta them ne termat e tuja qe te me kuptosh, vec fjales tate se VV flirton me islamin radikal, ke gje tjeter?

Pse s'pyet Alma Lamen, mbase te thote ndonje gje me shume.

Apo ke fryk se dro nigjo naj gjo s'te eshte e kendshme per kafen e masdites?

You mean this:

“Kurti, i cili promovon idenë e bashkimit kombëtar hezitoi të thoshte një fjalë të vetme kundër atyre që përmes meje, si një shqiptare e lindur në Krujë, atakuan një pjesë të kombit tonë, e që është ajo që jeton në Shqipëri. Në Kosovë u përçmua edhe figura e Skenderbeut; pak kohë më parë është fyer edhe humanistja e botës, Nënë Tereza, nesër kushedi kush do të atakohet, sepse qëllimi është të na rrënohet identiteti kombëtar” (Alma Lama).

Me nje fjale pse heziton te thote sa here e ka rrahur gruan mbreme.

 

Ik e pyte, pra. 

Ku ta gjej? Dhe ne e gjetsha, pse ta besoj?

Kush kerkon, gjen.

Ose: kerko se do te jepet. 

Besoj se s'kemi ca zhbirilojme me ne kete pike. Si perhere, secili me te veten.

Turqeta!

Ok, e gjen dot ti? E pime nje kafe me te po qe verdalle?

no interest.

po ti po s'gjete Almen, shif mos tako Bill Warnerin. Edhe ai muabet te lezecem ka. Me statistike biles.

I have no idea who that is. Megjithate, dhe kjo qe po te them eshte serioze si vdekja, nese do te takohesh me Walter Benjamin, I mean this shit, I know him personally, nje nga njerezit me interesante me te cilet kam pasur rastin te pi nje kafe, me thuaj. I'm not kidding you, leje ca thote Wikipedia se ka vdek ne 40-en.

no interest.

goodnite.

Ishalla te mos e kete rrezuar vertet era kete bredhin se do me vinte vertet gjynah per Ronin:

Por krejt këto dyshime i hedh poshtë Hasan Hasani, Drejtor i Shërbimeve Publike në Komunën e Prishtinës.

“Bredhin e ka rrëzuar era dhe s’ka ndonjë faktor tjetër”, thotë Hasani për Express duke treguar se tashmë ai është ri-vendosur në pozitën e tij.

Ose, 2Hasani ben vaki qe eshte infiltruar paraprakisht nga Alkaida ne postin e tij ne komune per te mbuluar kete ngjarje te paramenduar ekstrembredhiste.

Ose, fondamentalistet kane vene nje ventilator te fuqishem anes bredhit qe te dukej sikur e rrezoi era.

Gjithsesi, Albin Kurti ben mire te sqaroje qe VV s'ka blere asnje ventilator te fuqishem keto dite, ndryshe kjo konsiderohet provokim.

Noooo!

Shume faleminderit Emo, shume faleminderit Rono. "Though shalt not bear false witness" thote e verteta, e ju ne qafe i paci me gjithe amunicionet qe i dhate.

S'quhet, drejtoria duhet te paraqese prova qe e ka rrezuar era...pse s'kishte montuar disa video qe ta filmonin bredhin non-stop 24 ore dhe 360 grade, qe te na mbushte mendjen qe vertet e rrezoi era dhe jo ai barkmadhi i VV qe krenohet duke shkuar ne pune me autobuz, qofte dhe gabimisht duke hipur autobuzin ngaqe e ka barkun e madh?

Duhet kornizuar ky citati, eshte vertet monumental...policia te hetoje dhe paraqese si prove shenjat e gishtave te eres, si dhe NSA te na ndihmoje me IP-te e personave qe kane pare ne internet filmin "Une e dua Eren".

po vec fjales tate, ke gje tjeter me te besu?

smiley

eh, ky humori yt legjendar smiley

Jo jo, humori eshte krejtesisht i juaji. Ne, ndryshe nga era dhe Hasani, jemi thjesht spektatore.

E ka fajin emri qe e ka njesoj me mbiemrin ky Hasan Hasani, gje qe e beri emon te thoshte ate llaf, qe thene ndryshe eshte "Pse s'e dime ne c'eshte Hasan Hasani? Mut Muti eshte."

po mire pra, nga e mur vesh qe e hudhi era? Kete po pys.

une do doja qe ta ket hudh era.

pse si kujto ti, se po ta ket hudh era, ai hoxh krasniqi nuk do vazhdoje me thone mos i hiqni vetllat e?

apo ato delenxhinjt qe gerthisnin tek ajo veprimtaria e Kosova 2.0 do kishin lule ne vend te hurit ne duar?

Apo ato traktet me braqo di ferra do kishin plluma paqje? a?

mos u boni teknefeza. ti s'je gjib!

Emo, te them te verteten, elementet perberese te kesaj stuhie ne gote qe ngritet, me kujtojne elementet perberese ne historine e lynching. Ca tregimi i shkurter fantastik do dilte. Gjendet nje peme e rrezuar e vitit te ri. Ngrihen gishtat, "oooo, mjekroshat, mjekroshat. T'i varim, t'i varim." Ngrihet nja dy zera te urte thone, mos mo burre, se s'ka prova. "Ooooo, ca provash doni ju. Ti varim, ti varim." Ngrihet nje ze tjeter i urte "Si t'i varim? Ku t'i varim? Ne jemi pemthyme." Acarohen edhe me keq gjerat "Oooo ca na kane bo, t'i varim, t'i varim." Del qe e ka rrezu era. Ata zerat e urte tashti thone "he, ju thame qe s'kishit prova." Vazhdon turma "Prova? Prova? Po ju ca provash kini qe e ka rrezu era." Vazhdon zeri i urte. "Nuk jemi ne kohe fundamentalizmash, o njeri i mire. Barra e proves bie mbi akuzuesin, jo mbi te akuzuarin." Vazhdon turma, "Po c'rendesi kane detajet, ata jane fajtore, se e kane ne gjak, e kane ne kulture." Nuk e di si vazhdon me pas, por me duket plot interesant. Edhe drame alla Arthur Miller e imagjinoj, "12 good man" kind of shit, ku gjithcka varet nga detajet. 

T'i varim, t'i varim.

Kush mer e tha ket?

Une akoma nuk e di se cfare keni thene. Ju e dini?

http://youtu.be/AFlrUPFo7r0

ulja i cik volumin.

me vone tani, me "kismet", se po jom tu dal.

ps. mu njit me ter men ajo kenga "atje ne hollande ne vendin e ullinjve, jetonte Beti, nje vajze shum e bukur"...

 

E di o em, e di, por e tha mire heretiku "koha e ka vertetuar gjithnje kete qe si zombi mund te trasformoheni per 24 ore ne naziste, komuniste, fundamentaliste te çfar do lloji."

he mer ti gjithmne kapesh mas ca rastesh te izolume!

Ata jane fundamentaliste, prandaj sillen si turme. Pyetja eshte, pse po silleni juve si turme?

une them te perqendrohemi te aktet e turmave. Turma jone shkruan ne peshk komente me germa digitale, te cilet per hir te vertetes jane ne varesi te zemergjersise se adminit. Turma tjeter...shih videon!

O Rono, nuk e besoj je aq naiv sa te mos besosh se revolucionet (revoltat, protestat, turmat) sot fillojne ne twitter, 140 germa, that's it. Juve e keni te sakte gjykimin kur thoni "duhet patjeter te behet hataja qe te na besoni. Degjojini neper youtube e neper fb si flasin, dhe nga kjo fjale, eshte logjike qe do shnderrohen ne turme, si edhe jane shnderruar." Por pse iu trazohet gjykimi dhe nuk shikoni dot pertej horizontit te fjales suaj, se fjala, ashtu sie tyrja, dhe e kujtdo, ka po aq potencial te derdhet pertej horizontit te internetit e drejt e ne veprime turme. Fjala eshte veprim ne vetvete, do thoshte benxhamin, por edhe veprim qe ka pasoja pertej te qenit thjesht fjale. Por ju s'doni t'ia dini per benxhamin. Ja kini pi longun mencurise dhe urtesise.  

Po cke o kamrad Lulja me jutjubin e tuiterin? Po sipas kesaj mendje qe eshte hic mendje, edhe ty duhet te te syrgjynosim se dje a pardje fluturove me presh dhe krahasove austerity masat me Hitlerin.

Ashtu qofte, o Hason, se qejfi na bohet, po vec fjales tate, ke gje tjeter me te besu?

Hasoni eshte i pergatitur!

E fryni era, tha edhe Nikolin Xhoja. smiley

Atje siper te antena ishte ai partizani qe i binte daulles. smiley

Ne Stamboll bredha dynjaja. Edhe une e kam nje sa nje boje njeriu plot me. Drita e gjera te tjera . Kjo pervec paranoje mund te quhet dhe psikopati.per prurjen. Dhe komentet e gjithe idioteve qe kane facebook flas.

Atje ne Stamboll, ne vendin e ullinjve smiley

 

ne vendin e bredhave deshe me thone?

na lej me gabu i her, o Ron!

kjo eshte ironia. ca bejne me shume muslimane se vete muslimanet e tjere te botes. 

Kurse super ironia eshte kur kryqezatat behen njemije vjet me vonese.

Kjo e ndan normalin nga psikopati ron.I pari perpiqet te njohe e te shohe shume e nuk paragjykon.I dyti... Gjej nje pasqyre e shihu.dhe mos harro te sjellesh gjithe komentet e carave qe pergjon ne fb.

e di, ju robt e allahut as kuptimin nuk ja dini fjales paragjykim aq e huj eshte per ju.

Hahahahaaa...hahahaaa.... Doli era? Po e thashe une. Po dole pazarit te fb per te mbledhe mbeturina perfundon dyfek i plasur, sa edhe xhibi me Lule Kodren po shkulin brinjet nga e qeshura, mungon vetem heretiku, miku yne.

miku yne.

Dmth, Luli, xhibi, heretiku dhe poeti na qenkerkan miq!

 

Nji sqarim: Heretiku s'do ishte kurre dot me nje si sala. as me avatarin e sales.

Heretiku eshte rrit me Benon. Sikur vetem per kete, ai dhe sala jane universe larg.

Aty rri ti se nuk di nga te shkosh tjeter, kurse une jam ne nje vend tjeter 300.000 vjet drite larg.

 

Po na dalin te verteta fjalet e emigrantit, heretiku nuk ja pranoi miqesine poetit!

Mirpo fajtor eshte emigranti qe beson ne universe paralele, dhe "besimi yt te shpetoi" eshte ekuivalent me "besimi yt te rrasi me keq ne balte", dmth qe besimi ka fuqi krijuese reale dhe fundamentale.

Perfundimisht universet paralele i ka krijuar emigranti, dhe e hame ne qe duhet ti popullojme ato. Emigranti me ka ndare me shokun tim te armeve, poetin, qe nuk ka shkruar asnje vjershe, ndersa emigranti po, dhe i shkruan te bukura. Mu me pelqejne shume, prandaj ja fal gabimet.

 

Drejtor Hasani thote qe bredhin ne Prizren e rrezoi era, nderkohe as VV as era nuk jane prononcuar akoma per kete ceshtje. PSE? Po policia cfare ben?

P.S. Peshkadmino qe e vure ne krye te faqes kete gjene, hope you learned one thing or two today smiley

cado qe te ndodhe,aty behet ngjarje, dhe nje pordhe te besh. prizreni eshte kaq i vogel, i mbyllur, i ngushte sa te merret fryma. Sado kendshem tja kalosh, aty perhere me kaplon ajo ndjesia e inferioiritetit. Sa te vogel e kemi atdhene, edhe po ti bashkosh copat e ndara, nje vrime e vogel, e paperfillshme.

 

Xhib, sipas Ruzhdijes më sipër paska qenë një lloj specifik ere.

Pra dhe ty Ruzhdija, kur ka vizituar Prizrenin, te paska kujtuar filmin "Balle per balle" (min 1:14:42)

Ohhh Zot, a ka valle te shtuna ne kete skaj te fundit te botes?

Question is, te ngjau si inxhinier Sergej (Timo Flloko) apo si Jelena Mihajllovna (Katerina Biga)?

 

Ja kam faj une, me ne fund u lidh muhabeti politik me seksin, konkretisht me vrimen qe jemi.

 

hason hasoni kishte shtu qe era nuk ishte ere por vorbull e perqendrume vetem ke sheshi dhe siper bredhit.allaalla-kishte shtu ,gjith kjo zallamahi per i t'rrexume bredhi,thujni shyqyr qe si ra nai rrufe. 

Emo, nje element i ri sapo iu shtu dosjes tende

Bredhi ne qendër të Prizrenit është fotografuar i rrëzuar.

Një ortografi e tillë është duke u shpërndarë në rrjetet sociale, në veçanti në Facebook.

Dikush e publikoi me mbishkrimin: "Po sot Prizren, m'thuej si je. Porsi nji bredh, i rrzuem perdhe".

Në këto shpërndarje të kësaj fotografie janë dhënë versione të ndryshme se kush e rrëzoi këtë bredh. Mbizotëron dyshimi se atë e bënë grupe radikale islame në kundërshtim të festes së Viti të Ri.

Urime. smiley

P.S. Falenderoj Xhibin per bubrrimin e palodhur internetor, qe na i tregon keto andresa. 

 

eeeeh, une heren e vetme qe kom pa dosjerin tim smiley  u bo kohe ne fakt, desh pordha. 

si perfundim  bredhin e ka rrezuar era , gjynof , gjithe ai titull.

PDja e ka me sy te mire Pashko Vasen, Brad? C'u kane thene?

S'e kuptova gjithe kete diskutim. Ne ne Suedi na i djegin dhine cdo vit dhe s'na eshte prishur qejfi fare.smiley

Madje po mendoja qe po ta rrezojne ( if) cdo vit do bejne nje tradite qe do terheqe turist.smiley

suedezet sikur jane njerez te bute ...

Çuna dhe goca, mbas nje reflektimi te gjate vendosa te them te verteten.
Po une e hodha bredhin. E hodha se me pa vrenger dhe nuk durova dot. E di qe kam bere gabim . Vv nuk ka dore ne kete gje. Ata jane te pafajshem.
Tani me jepni nje kreher.
VFLP

tani m'u ka tek me fol si Nard Ndoka.
Prizreni ka nji qasje filoturke te theksume (t'na korrigjojne peshqit prej Kosove). Qe s'dmth detyrimisht islam ekstrem po edhe vete rrezimi i bredhit nuk eshte naj demonstrim islami ekstrem. Vecse nga ana tjeter nuk mund t'kalohet pa koment, per me teper qe tregusa te tjere per perqasje ekstreme islamike ne Kosove nuk kane mungu.

Dhe per ta plotsu rrethin e llogjikes se N.N., them se lajmet apo fotot me ose pa dicitura ne fb, nuk mund t'sherbejne si gur prove ose qofte dhe me ushqy dyshime te ksaj natyre.

Prizreni nuk e ka qasjen filoturke, por filoborgjeze ne kuptimin me klasik dhe me klasor te fjales. Flasin turqisht njesoj si borgjezia ruse fliste frengjisht para 1917-es, gje qe me shume se sa frankofili shprehte prejardhje klasore. Eshte shenjues statusi i familjes tregtare dhe te shkolluar prizrenase, pavaresisht lidhjeve apo mungeses reale te tyre me Turqine. Po njesoj e kane pasur edhe gjirokastritet, nje lloj lingua franka qe perdorej per te bere dallimin mes portave te medha dhe vulgut, e ruajtur me me teper fanatizem nga kushdo prej grave, nje lloj salloni i Sinjora Bertinit, qe thote heretiku, pjese e modes dhe e tradites. Mungesa e turkofilise vihet re ne faktin se hanëme ne shqip i thone zonjes/matriarkut nderkohe qe ne turqisht i thone gjithe c'permban ekonomia familjare. Antropologjikisht, nuk ka asnje marredhenie filie mes kombesh per sa i perket lidhjes qe ben hanemja, por thjesht shpreh nje lloj matriarkalizmi rrenjet pagane te se ciles gjenden ne mitologji te ndryshme me ane te figurave te perendeshave te vatres, sa ne Greqi e Rome, aq edhe ne kultura te tjera. Turqishtja e prizrenasve eshte matriarkalizem tipik shqiptar ne punet e shtepise, ku si c'thuhet, qesen e mban nenemadhja, dhe eshte turqishte qe lidhjen me Turqine e ka thjesht rastesi historike te adoptuar per nevojat tradicionale te familjes tregtare borgjeze. 

flm Lulian; eshte nji nga to raste t'pakta kur tjetrit i behet qejfi qe e ka pas gabim ate cka ka thene

Dhe faktikisht, nuk eshte edhe aq turqisht se sa eshte osmanisht. Ketu edhe dalin ne pah politikat neo-osmane te Erdoganit qe vete leshon shashka si ajo e "Kosova eshte Turqi e Turqia eshte Kosove."

Ti byrazer flet per ca libra qe ke lexuar ne kohe te babaqemos, nderkohe qe sot ke medrese arabesh qe i kane marre femije para 10 vjetesh, i kane nxjerre urryes te izraelit pas kater vjetesh, e sot jane te rinj aktiviste anti krishtlindje. Keto s'kane asnje lidhje me ato qe thua ti per shume kohe me pare.

a real whodunit!!

A drunk man probably! 

Whodonedidit ya mean

Askujt nuk i ka vajtur mendja tek Grinci? 

 

Nqs nuk ia fus kot une, eshte gjurma, s'eshte gjurma, ujku prape aty eshte. 

 

Pastaj, per punen e VVse. VVja mesa mbaj mend une e priti me entuziazem ate kreatorin e Popullit te Ri Arnaut, prof dok. Ferraj, filozofi i lubonjizmit. Pse nuk reagoi VVja per bredhin?

"Po kamionistin pse e vrane?" -A s'te thashe qe nuk i plas kujt per cifutet?

ekzaltimi i cave ktu mas deklarates shpetimtare te Hason Komunales, ishte goxha i spikat smiley

Po nejse, ka edhe kshu, simas atyre komentuesve te fejsbukut: 

"Veqë nji shiritë me ja pasë ngjitë keti bredhi me shkronja serrbishtë 100% te garantoj se skishin guxue me prekë.."

Dhe ketu Con Komunalja s'besoj se ndihmon dot as me ere te nxehte (hot air, that is), e as me te ftohte.

Meqe jemi, kush ka qene minister komunaleje ne kohe te monizmit te ne, mos valle Xhemal Tafaj (pervecse major i tirones). 

Xhibi i her nuk u permbajte dot fare nga egzaltimi. Luli nga ona tjeter per pak sa nuk na akuzoi si konspiracionist per nisjen e kryqzates se peste. Por ajo qe me ka mbet ne mendje ishte fokusimi i Mondes te aspekti botanik i problemit. 

Jo, jo, e ngaterron Rono. Une ju akuzova per premature ejaculators.

jena te vonum, o Lul. dhe kjo eshte ajo qe ti nuk po do me e nok.

Jo mer jo, te vonum s'jeni hic, prandaj edhe s'ka kuptim te nxitoheni.

e, kshu thoshte edhe shoku gogo per kollektivizimin.

shef ti, e kom dit qe me shkon autoritarizmi kooperativist. 

as te mos rrime ne vend, e plotesonte Rita duke mbyllur goten teleskopike.

 

Jo po atehere duhet te te korrigjoj, sepse kjo dyshja Gogo-Rita, njeri hidh e tjetri prit, iu ngjaka me shume ty me Ronit.

kalove edhe ti ne personale, si "dora" tjeter?

se une aty i dalloj nivelet.

Ik o Lul, pash Zotin.

 

ok, e lashe. por vec shaka po benim, si une dhe ti. s'ke pse e kthen me te bertitme.

smiley Ah, Xhemal, Xhemal, tha.

Po ai ose Rrapua, po memoria ime edhe lajthit ndonjehere.

rrapo dervishi, je i modh! smiley

cuni vet, vojo, presor fiskulture te petro nini.

 

 Haha, Vojo Dervishi . U bo drejtor i pishinave kur u hapen sefte. Nji e forte : Me ate fillim ishte rradhe e modhe per t'u fut. Vojo dilte dhe mesynte myshterinjte se mos kishte ndonje te padesheruar. Dhe nji dite i thote V.K. -se : Ti dil nga rreshti, se nuk ke per t'u fut. Ia kthe Vaska, duke u largu pak ne distance te arsyshme : Ho mer ti, sikur c'a na ke . Na ke nja 3 gropa me uje , bo si garip ... 

Mungon nje film eksperimental ku dy personazheve kryesoreve te cileve iu eshte fshire teresisht ndjenja e fajit, pasi shpeton  nje fshat i tere nga loja e tyre me fisheka dhe zjarre, konkludojne :

cfare ekzaltimi primitiv i gjindjes?

here tjeter kur te bertitni: Ra bredhi , ra bredhi, s'do t'ju besojme!

 

po bredhi ra, mer! apo jo?

se kte se mohoi as Hasoni.

 

Em, cka mendon, te gjithe keta komentues, mos ti permendi me emra, pos ju te treve,a jane keta pro ekstremit, pro radikaleve, apo eshte puna tjeterku?

Mua me duket se ti antiislamizmin e ke nga snobizmi, Roni e ka traume nga femijeria,...

I treti nuk eshte Idrizi, spo ndihet keto dite....

mua mu duk se fotoja e bredhit ishte nga nje stuhi me fryme, nga viti 2010, kur e pashe postimin tend. Ate dite aty nga mesdita kalova andejpari, bera nje foto me bredhin ne kembe, por smujta ta postoje se isha i zene shume...

Ne emer te treshes, beej autokritike.
Kjo eshte forca e kolktivit.
Punet jane mire.
Alarmi I kote krijon pengesa ne perparimin e metejshem.
Do prmiresohemi, marrim angazhim.
Pershndetje vellazrore!

 

Te mungon nje poezi jo e rastit me kete slang. 

 

Po ca ke o rob I Allahut! Po te shkruj nga celli, po te begenis, po boj autokritik, po mor angazhim ne prap I paknoq?

e pata  fjalen per slangun e atij komentuesit te fejsbukut qe e postove me  pare. Me ate mendje  e thashe...

klm

une besoj se ti jeton ne Kosove. nqse po, ky post ketu sjell pikerisht nje diskutim te bom nga banore te atjeshem. e kam thene qe ne fillim: po dezinformun ata, po dezinformoj une.

Por nuk me duket aspak se po donin me dezinformu. Dyshimi se e kane bere "mjekrat" ishte me i madh se bredhi ne kembe. Dhe nuk e xerron dot era e Hasonit - dyshimin them; dhe as mufkat e Peshkut pa Uje, natyrisht.

Tani pse e si e qysh, keto me mire se ata qe jane atje, s'do i di une.

Ajo qe ata te FBook-ut po flisnin, perkonte pike per pike me nje shqetesimin tim: rrezikun e islamit radikal ne Kosove. 

Ai muhabeti me VV ishte i importuar nga nje tjeter teme, ku kjo doli fillimisht - dhe drejt me e thene, edhe pse i rri pikpamjes sime deri ne fund (pra qe nje Kosove islamike eshte po aq e papranueshme sa nje Kosove nen serbin), fillimisht nuk ka qene synimi im me dal me teme, sikunder kjo qe doli, me vete per kete. Nuk e besoja se do postoja foto dite ndonjehere.

kalofsh mire, gjithashtu.

Roni e ka traume nga femijeria,...

Ndigjo mer miku im se kjo puna e perdorjes se patologjise si "njolle" per tjetrin vjen pak era barbari Berishiste. (Te kuptohemi Berishiste ne kontekstin kulturore, dhe jo ne ate politik, neoliberaloatdhedashes). Me kujton pak ato akuzat qe i ben Rames se eshte i semure mendore ose ato qe i ben Balles per tentative perdhunimi te nje personi me Aids. (A thua se perdhunimi ne vetvete nuk mjafton si akt makaber, por vete e i ngjyen dhe ca penelata Aids.) Nejse, tashti, ja ta zeme se jam i traumatizuar ne femijeri nga experienca islamike. Tashti si i bie, kjo traume e supozuar eshte turpi im, apo turpi atyre qe e kane shkaktuar kete traume?

 

Pershendetje.  Me qete sot? smiley.

@ emo:

A nuk eshte qesharake qe per realitetin kosovar te thuash jemi kunder cdo ekstremi fetar, jo vetem ai islamik.

Ne kete link mund te shkarkosh raportin e "Lirise se mendimit, 2013."  Sipas raportit, Shqiperia cilesohet si "Most Satisfactory" dhe kritika ka te beje me teper ka te beje me mediat.  

Kosova - "Free and Equal" 

Freedom of religion or belief is upheld and there are no unknown cases of discrimination against non-religius individuals.

Pas Kosoves, mund te lexohet mbi Malten.  Sipas raportit Malta cilesohet " Severe discrimination".

blasphemy and criticism ("vilifying") of the Catholic Church are punishable by imprisonment. Article 163 of the Maltese Criminal Code outlaws any expression which
"publicly vilifies the Roman Catholic Apostolic Religion which is the religion of Malta, or gives offence to the Roman Catholic Apostolic Religion by vilifying those who profess such religion or its ministers, or anything which forms the object of, or is consecrated to, or is necessarily destined for Roman Catholic worship", with convictions "liable to imprisonment for a term from one to six months."Article 342 adds "where the act consists in uttering blasphemous words or expressions [... the] maximum punishment may be imprisonment for a term of three months."

Sa per intervisten e Kurtit, ajo pjese eshte shkeputur nga nje interviste ku trajtohen probleme te ndryshme te realitetit te Kosoves.  Ne kete aspekt s'ka se si te jete, por as pse te jete nje pergjigje e detajuar.  Per me teper, te pakten une personalisht nuk mendoj se rreziku me i madh qe i kanoset Kosoves sot jane videot e Shefqetit "martohuni me vajzen e axhes."  Problemet e Kosoves por edhe te Shqiperise jane papunesia e larte, korrupsioni etj.  

Ne kete pike, bredhi ra apo e hodhen, pak rendesi ka.  Perceptimet nga ana tjeter ndoshta ia vlen te diskutohen.  Por mundesisht pa diktuar.  

Nderkombetarizohet era ekstremiste qe fryu ne Prizren, rrezon naten bredhin ne Stockton te Anglise, kapet mat ne kamera si Ilir Meta.

Vetevendosja vazhdon te mos prononcohet dhe pas ketij incidenti, ashtu si pas posterit te rrashjes se babadimrit te gjendur tek Çairi ne Shkup dhe tek Facebook-u i Yellow House Albania.

Cuditerisht dhe mediat vazhdojne te heshten per kete ceshtje, me perjashtim te simotres emigroniste Kimete Berisha:

Heshtja e përhershme e Kryeministrit Thaçi ndaj deklaratave dhe veprimeve ekstremiste, është si miratim i këtyre veprimeve antiperendimore!
 
Luftën me Babadimrin po e humb edhe Erdogan midis Turqie! 

Ja pra qe nuk ishte rastesi tronditja e pemes se Prizrenit me ate te qeverise se Erdoganit.

Si macja qe gjuan bishtin e vet, juve ngelet ne meshire te gjuetise se fotove ekstremiste ne internet per te mbeshtetur kete "argumentin" rrethor tuajin, i cili filloi me foton no-comment te luftes ndaj bredhit...komenti qe i panevojshem se vetvetiu mileti do bente lidhjen e celikte te argumentave te pathena:

Prizren -> filoturqista -> bredhi i shtrire -> vere citat rilindas perbmi foto -> c'presim akoma, perse s'rrembejme armet ose te pakten te bejme protesta masive para se te rrezohet ndonje peme tjeter!

Per cudine tuaj kjo nuk tingelloi fort bindese, bile filluat juve te dukeshit me ekstremista dhe dele-turmista sesa keta tipat e fotove te internetit krejt pa lidhje me argumentin tuaj te padukshem. 

Gjithsesi ja vlejti; eshte nga te paktat ngjarje origjinale n'Peshk qe u pershkallezua ne ate mase zhvejkdonkishotise sa vertet na kenaqi..and it keeps on giving, teksa juve vazhdoni diten e dyte te mbeshtesni "argumentin" tuaj, pavaresisht mungeses se Idrizit. 

Cudi ne fakt qe s'na kishte vajtur mendja me pare se receta e humorit fantastik qendron tek perzierja e 'ver-nostalgjise dhe ngjalizmit me tendencen sherlokholmiste per te satisfaksuar ekstremizmin du jour, qofte kjo ne lidhje me fene apo dicka tjeter. 

P.S. Por prit, xhevahiret s'kane te sosur...Pro Fil-i sapo vertetoi ate qe dyshonte Roni qe dje; arsyeja se pse neve s'na u dukt fort e legjitimuar kjo furtuna ne gote (me sakte pordha emironiste n'breket e Peshkut, per fatin e keq te Peshkut lol) eshte se ne qenkemi berishista, plus me mjeker!

Please, go on, I'm getting more coffee...smiley

Dmth, prit ta kuptoj une se po shoh nje pattern ketu. Ju qe jeni dukshem idhujtare te Sales jeni gjithashtu mjekrrosha? Shkokan te dyja keto? Sepse problemi aty eshte hapur fare dhe ju perpiqeni ta mbuloni njesoj si me zullumet e sales.

hej, pse mer, gjibon merr seriozisht ti?

vec ne qofsh i ri ktu.

...sepse kjo dyshja Gogo-Rita, njeri hidh e tjetri prit, iu ngjaka me shume ty me Ronit.

..dmth Roni na qonka Gogo Nushi.smiley ... sikur e ka nxjere nga hundet thote populli  smiley

Kapo, ty s'ta dim basaretin, kshu qe gjersa te na shfaqesh me naj foto, do te marr si fahri balliun.

ooops, e kishte dredh ene ky, sikur thane smiley

looool
 

Fahri balliu ka bo kthese smiley

 

....ke lagja ku jetoj, te jesh i sigurt se nuk kena asnje te shemtum keshtu qe nuk me impresionon ai aludimi me faron.Kur nuk te permendin emrin dhe  nuk ke pse hudhesh kot bedel per Ronin se  ai ka goje vete dhe shume te modhe bile.Ronit ja di basyretin tashme nga dosjet smiley ...djale flori e shkuar florinit por dhe pse oshte enverist i thekun  prap mund  ti shkembejme nja dy fjale per te kalu kohen nen kolektivin e PPU. smiley Kurse ti duket nuk e ke nigju ate keshillen e popullit se por..  e medha grisin breket e reja dhe te lene me gjethe fiku.smiley  

e me mire, ja me bone meniemodh dhe pordhac, ca fitove. asgjo. smiley

PS. mora angazhim qe s'do boj mo shaka.

Po mire mer, ate angazhimin nuk e merrshe dot PD meqe po flet me kapon? Edhe angzhimet majtas i keni, fare e keqe paski qen ju komunistat smiley

si eshte puna me fahri Balliun?

thash mos i qitsha naj llaf Kapos, po meazallah.

Ca thon ka bo kthese, ca thone s'e bon ate gje Fahriu sa te jete jeta.

 

Po mer, kthese si zhelali, t'shko dosja n'prokurori ene bo kthese. Kush e ha at kokerr ullini? Prit prit se s'kane pa gjo akoma, do katandisen refugjate ca nga kta dhe do bojne parti n'exil si zogu vaftit. 

Breaking news: Kosovo 2.0 do beje nje proteste te ngjashme me kete. Ne mungese te detit ne Prizren, valet do improvizohen.

Nderkohe Balliu tashme ka protestuar per kete ngjarje duke publikuar nje foto te bere para flamurit amerikan. 

Ho mer Lul, te ka citu kapua. plus me te qeshme nga ato te qutat smiley

Ca do me thush mas ksaj? smiley Ca justifikimi do gjesh? Qe edhe Marksin e citojn te gjithe? smiley

 

But so what? E perdore edhe me pare kete, se si ne nje teme te tille gjen ne te njejtin krah te barrikades edhe salistet edhe majtistat eseiste. But, again, so what! Une qe ne fillim ta thashe qe nuk me intereson se cfare flamuri valevit. VV, PD, PS, Tea Party, LISB, LGBT, whatever. Perpiqu te me kuptosh qe edhe humori qe po perpiqesh te besh mos te te dali huq. E majta nuk eshte llogore, si c'e imagjinon ti, por organizative, e tille qe ne cdo individ dhe ne cdo levizje apo cdo parti a subjekt politik, perpiqet te cliroje nje potencial emancipator te cilin beson se e zoterojne te gjithe pa asnje perjashtim. Per sa kohe qe keto subjekte luftojne per nje ceshtje qe mua me duket e drejte sipas gjykimeve te mia politike, morale, etike, etj, edhe nese qellimet e tyre nuk i konsideroj detyrimisht te kulluara, nuk kam asnje ngurrim qe te luftoj krah per krah me ta. Me qe permende Marksin, dora vete, ai i shikonte disa beteja te borgjezise, armiku numer nje i tij, si emancipatore. Keqkuptimi jot eshte se nisesh nga premisa se "armiku i armikut tim eshte miku im." Po pse? Kjo eshte problem, sepse krijon stasis, krijon llogorizime. I don't care for that. Ashtu si dhe nuk ngurroj te vihem sup me sup me cfaredo force per hir te nje ceshtje te drejte, ashtu dhe nuk ngurroj t'i dal kunder cfaredo force politike per hir te nje ceshtje te drejte, qofte kjo VV, apo Mandela dora vete. Shiko, une perpiqem te mos jem rastesor, bindjet e mia nuk i formoj pse ashtu eshte trendi, por perpiqem t'i pertyp dhe t'i terezis mire perpara se t'i shpreh. Gje qe nuk do te thote se nuk e kam gabim gjykimin me shpesh se cdo te doja ta kisha. Por eshte lufte e vazhdueshme, ne permiresim te vetes, te shoqerise, marre kjo shoqeri qofte ne kuptimin e gjere qofte ne kuptimin e ngushte, etj, etj. Kjo eshte manifestoja ime e shprehur me nje gjuhe disi poetike, disi bukovskiane. Perpiqu ta kuptosh:

 

Mësimet e At Injacio Elakurias

 

Ti fitove një betejë.

Ishe në anën e së mirës

dhe luftoje për një qëllim të drejtë.

 

Mos u nxito.

Ti fitove një betejë

dhe bota shfaqi

natyrën e saj qiellore.

 

Zogjtë i kënduan hymne jetës

dhe lulet shpërthyen

në harmoni me Hyjninë.

 

Kush s'kishte zë e gjeti.

 

Por kthe kokën pas dhe shih

vatrat e zjarrta të ferrit

që ende shkretojnë.

 

Ti fitove një betejë

në emër të së mirës,

por jo parajsën, dhe

e mira s'është emër

por folje.

 

Ti fitove një betejë.

Prandaj mos u nxito.

 

Jeta është purgator

me demonë të mbështjellë kërcinjsh.

Ulu t'i ndihmosh

nëse s'do betejën tjetër

të luftosh në emër të së keqes.

 

Ata janë të shtypur

prandaj qëndrojnë aq poshtë.

 

Jeta është praktika

e të ngriturit

sërish në këmbë;

lufta për te ngritur

veten në këmbë

jo beteja për ta mbajtur

tjetrin poshtë.

 

Përndryshe nuk mund

ta fitosh lirinë.

Mire, mire jo keq Lulo (vetem se na ke nxjerr ne te djathtet si ne llogore), por zor se te vjen pergjigje nga Emigranti. Ka shume mundesi te thote: "pergjigja ma vone", "se eshte nje pune ashtu".

Mu me ka borxh nja 100  "pergjigje ma vone se eshte nje pune ashtu".

 

po lexoj dicka per piramiden e Bosnjes. nuk mund te bej disa gjera njeheresh. 

per ty: shif pak Bill Warner. Goxha zotni. Ia thashe edhe Lulit...

Po ca i djathti je ti mer jahu. Ti je aq i djathte sa eshte edhe djathi.

Te lexova. OK, nuk do bej me humor.

Edhe Kapo-s i kerkoj falje, se mbase edhe ai nuk e merr humorin si humor.

PS. ja kte na bere. Do piqemi vetem per naj gjo shume serioze. un nuk do e marr veten aq seriozisht, kam vendos per kete.

Cheers.

Emo, nuk eshte puna mos bejme humor me njeri tjetrin. Per mua thelbi i humorit eshte vlera korrektive. Nuk jam frojdian ne ate aspekt qe te gjej vlere tek clirimi i energjive te shtypura. Ai eshte mekanizem por jo vlere. Jam bergsonian per sa i perket humorit, pyet heretikun se ai vdes per nje cike Bergson. Besoj pra se qellimi i humorit eshte korrigjimi i ngurtesise, i automatizmit, i llogorizimir; qellimi eshte shkrydhja dhe zhdervjelltesimi. Prandaj ne kete rast, perpjekja jote per humor, doli huq. Ne kete rast. Qe nuk do te thote se do behemi vetem pedante dhe serioz me njeri tjetrin. Te pakten nga une mos prit, dhe as e pres prej teje. It's effective, man.

...thnx Emo! Por nuk ishte e nevojshme sepse edhe une e ekzagjerova,mgja ky xhest eshte eshte shenje fisnikerie.

Per Kurilalin, Hasonin e komunales dhe grupit te ktushem te ekzaltum prej Hasonit, nje koment i nje vendaliu:

mfal mos po rren ti naj kun se qeto dit ska pas erera te forta po kta e kon ba qeta muslimant qe po vishen me pizhame e po mundohen qdo sen me dal kundershtim me jeten normale , nese je musliman maje per veti nese je kundra maje per veti pse nuk i ikin probleme po vet ja nisin tani thojn po na bojn presion edhe si asht e mundur qe vetit i thojn musliman i ndershum edhe kundershton qdo sen me fyrje ose si ne qet rastin qe po kallxon vet fotografia

qe linku

Hajt shnet!

Ah, mos harroj, te fala Hason Komunales, po e pat rrotull! 

Kot e ke marre inat Hasanin. Atij ashtu i takon te flase ne cdo rast. Nuk mund te cyse me tej muhabetin, dhe mire ben.

smiley

Hasonin e du fort.

Shiko, e kam me shum me kto tipat rrotull qe kujtojne se "tablone sinoptike" mund ta bente Rrapo Dervishi smiley

smiley

 

I drejte, por i ashper.

Nderrimi i radhes nuk eshte i rastesishem. Duhet te jesh me i gjere. Mos harro qe eshte beteja per njeriun. Te gabuarit nuk duhen humbur, duhen fituar. smiley 

Kjo historia e bredhit me kujton nje mesele te rrefyer nga nje kirkiz ne Samakander. Qelloi nje hoxhe i keq (si ai hoxha i Borshit, te themi) edhe i ra me qafe nje familjeje, iu vrau babane - kshu dolen llafe. U nxeh i biri, do ta vras! E ema, besimtare, i tha lere o bir, se e vret Perendia. Do ta vraaas, i biri. Po lere o bir, se po e ka bere, e merr haken Perendia, i thot prape e ema. E mire, beri sikur u terhoq i biri, dhe nje mengjes pa gedhire, i ze prite ne maje te minares, edhe kur u ngjit hoxha, nje t'i dhene nje te shtyme, nga minarja perposh, iku hoxha. U hap lajmi. I thote e ema: a te thashe qe e merr hakun Perendia? Edhe i biri: "Perendia, o nene, Perendia, po u deshen edhe nje cike duart e mia".

Edhe ky bredhi, meqe era ka qene e lehte, nje puhi te themi, i bie qe: "Puhia, o nene, puhia, po u deshen edhe duret e mia".

 

kot me komente mahamendshe vendalinjesh.

problemi eshte te fenomeni dhe jo aq te rasti konkret.

Shnet2.

Hasonit t'i thush qe e pershnes me Pashko Vasen. Pastaj thuji qe te boj punen qe ka daja, t'i lidhi mire bredhat, t'pastroj ambjentin e ku di une se ca, edhe mos na boj inspektor Kolambon, thuj, se nuk paguhesh per ate pune. Nqse Hasoni nuk e njef inspektor Kolambon, thuji qe ka qene nje si pune sigurimsi, qe i gjente te gjitha krimet me mire se Sherlok Holmes, psh e gjente kush e ka vra Kenedin, duke hulumtu xhamin e penxheres se kuzhines se vet.

Sa i perket fuqise se eres ne Prizren, them se me mire se venaliu, nuk mund ta dije tjeter njeri, lum miku.

Fryti era nga perjashta, tundi perdhet e mendafshta... smiley
crendesi ka kush e rrezoi bredhin? Nese ky akt mund te hamendesoj
se ne kosove ekstremistet po fitojne terren ne kosove, atehere gjendemi
perballe nje problemi te madh social dhe edukimi te brezave te rinj.
Un kam mendimin se ekstremizmi vjen nga padituria, varferia dhe neglizhimi...

Një problem i dytë janë armiqtë e Babagjyshave. Në disa foto të postuara në rrjetet sociale, kryesisht nga Kosova dhe Maqedonia, shikohen Babagjysha të dhunuar ose pemë të Vitit të Ri të përmbysura. Disa mjekroshë fundamentalistë shpërndajnë trakte nëpër shkolla dhe sheshe qytetesh duke bërë thirrje të zhduket tradita e festimit të Vitit të Ri për shkak të asaj që ata e quajnë si një rit kristian. Duke iu rikthyer fëmijëve të Kosovës dhe fëmijëve të shqiptarëve të Maqedonisë, ata rrezikojnë të rriten tashmë jo me rrezikun serb apo sllav, siç janë rritur për vite të tëra, por me rrezikun e Babagjyshit si armik kombëtar. Ndërsa komshinjtë e tyre gëzojnë për Babagjyshin dhe dhuratat, ata duhet të mobilizohen, të tendosin nervat, të mbledhin gurë dhe të dalin në rrugë të gjuajnë Babagjyshat. Shqiptarët në rajon janë seriozisht të rrezikuar nga një armik më i egër se ata që i kanë quajtur deri më sot armiq kombëtar. Fundamentalizmi mysliman, i cili po u avitet shqiptarëve në rajon si një nga qasjet më pritave në historinë e tyre, rrezikon t’i tejkalojë gjithë armiqtë historikë të marrë së bashku, pasi e para synon t’i trajtojë ata si myslimanë dhe jo si shqiptarë, dhe e dyta, kërkon t’i fusë ata së pari në luftë me shqiptarët jo fundamentalistë. Kjo është një qasje që tejkalon grindjet dhe tensionet, dhe nëse nuk dekurajohet politikisht dhe publikisht, mund të kthehet në rrezik real kombëtar. Një tufe mjekroshësh injorantë, që duan të të imponojnë me dhunë një mënyrë të menduari primitive, dhe që tentojnë të na fyejnë si komb, duke na përzgjedhur si viktima, janë sot armiku ynë i madh. Ata janë të dhunshëm në Maqedoni, arrogantë në Kosovë dhe tinëzarë në Tiranë, por janë gjithandej. Ata gjithnjë e gjejnë një rast për t’u dukur që ekzistojnë. Në këtë prag ndryshimi vitesh e kanë kapur me Babagjyshat dhe pemën e Vitit të Ri, duke tmerruar ata fëmijë që duan të besojnë tek Babagjyshi. Do të jetë betejë e madhe t’i mësojmë fëmijët tanë të dalin në rrugë dhe të ngrenë në këmbë një pemë të përmbysur apo të puthin një Babagjysh që ndan dhurata, sidomos në Kosovë dhe Maqedoni.

Festat e këtij fundviti kanë shumë probleme. Ka mijëra familje të varfra që nuk festojnë dot, por po përpiqen të ndihen të gëzuara. Ka njerëz të vetmuar, që i kanë braktisur fëmijët dhe nuk kanë me kë dhe për kë të gëzojnë. Ka familje të dëshpëruara nga papunësia dhe mungesa e perspektivës. Ka intelektualë që ndihen të padobishëm për vendin e tyre për shkak të mungesës së një sistemi vlerash. Por ky komb ka një rrezik që duket paksa banal. Në vitin 2013, fëmijët e këtij kombi kanë një problem të madh me një mit të fëmijërisë në gjithë botën. Ata kanë problem të besojnë ose jo tek Babagjyshi. Mijëra fëmijë në Shqipëri e dinë ata rrëmbyes dyqanesh, të tjerë në Kosovë dhe Maqedoni e dinë një djall që duhet zënë me gurë. Nëse fëmijët shqiptarë nuk rikthejnë besimin tek Babagjyshi, ky vend nuk ka të ardhme.

340 komente shyqyr qe the me shume se 12 fjale per koment me ne fund.

nuk jane fjalet e mia smiley jane fjalet e te madhit Mero Baze

Po pse me zhgenjen, pse, pse? Te kisha vdekur injorant me mire.

hic mos vdis se na duhesh me mendjen tende brilante. po pse e perdor ate mendje per te mbrojtur te pambrojtshmen, pse? kembanat e alarmit kane kohe qe here tingellojne e here bien fort, por ca e ca s'kane vesh t'i degjojne. kjo vale e re e islamit po vjen fllade fllade si dikur 500 vjet me pare. edhe atehere kish ca si ty qe s'shikonin asnje rrezik. ja ku jemi sot.

Problemi eshte se kalamajte dhe budallenjte i bien gjithmone e vale vale kembanave te alarmit, keshtu qe kjo renie vale vale, s'po e marrim vesh akoma, eshte kushtrim lufte, apo vale budallalleqesh. Gje qe gjithsesi s'na pengon ti mbajme syte hapur nga fronti i lindjes.

asgje e re nga fronti i lindjes. ererat fryjne njesoj tash e 500 vjet. hic mos u tut o lulian i kodrave. erarat jane te buta dhe ndihet era e parase jo e shpates...

kjo puna e fundamentalizmit do behet self fulfilling prophecy nese vazhdojne ti bien ketij avazi.

lulianit s'i duket qamet se edhe gjirokastritet martoheshin me kushurinjte e pare. kete u  thote dhe hoxha sot, kosovareve. asgje e re per lulianin.

ketu hoxhe efenija e ka gabim.nga martesat e kusherinjve rritet numri i budallenjve qe edhe keshtu si eshte ne kombin tone te lashte ka arritur nivele te frikshme.

populli pa shkolle ka qene dhe e dinte qe deri ne brezin e 7 s'duhen bere martesa sepse duhet te lahet gjaku.

jo deri ne brezin e 7 se kot si kane kenduar:

kusherire moj kusherire

qasmu pak se me vjen mire.smiley

 

cdo rregull ka perjashtimin e vet ne kete boten tone te vogel.

Oh dear! Eshte e shendetshme qe femijet te besojne tek babagjyshi imagjinar? Varet e ardhmja e vendit tek ky iluzion? 

Me shqetesuesja eshte pathos-i dhe lidhja argumentative qe ben midis papunesise, mungeses se perspektives dhe sistemit te vlerave. Babagjyshi perben kete "sistem vlerash" per ty? Nuk mendon qe edhe feja islame ne vend te babagjyshit dhe krishterimit, mund te ofroje nje sistem vlerash te denje? Ne urrejtjen per kete fe, ke harruar qe Islami eshte nje nder tre fete abrahamike, nder te cilat perfshihen edhe krishterimi dhe gjudaizmi. Jane shume te lidhura me njera tjetren persa i perket doktrines qe kane, dhe diferencat jane me te vogla se ngjashmerite. 

Me vjen keq qe po t'a them por ke rene ne kurthin e stereotipeve qe i behen Islamit dhe nuk eshte e shendetshme te promovosh ide qe favorizojne nje fe kunder nje tjetre dhe te nxisesh perçarjen e shoqerise.

Oh deer! Per nga thellesia e komentit, ti duhet te jesh te pakten Miss Marseille.

Oh 'deer' indeed PF! Me ndriço pak edhe mua me mendjen tende brilante!

Po jo tani naten, moj xhan. Diten. Diten.Tani shko fli gjume se u (g)dhive duke shperndare mend poshte komenteve neper Peshk.

Po he pra se jam duke marre mendime nga mendje te urta si e jotja. Kur te konkuroj tek Miss Marseille duhet te them diçka te zgjuar...

Ji ajo qe je Karrote. Ky eshte gjithe sekreti. Miss Marseille je, nuk behesh. Per t'u zhbere pastaj eshte goxha pune, po nuk me dukesh akoma gati per ate faze.

Nuk di me çfare t'i pergjigjem ketij komenti pa kuptim, por di te them qe je nje "troll" tipik. Shpresoj qe t'a kalosh kete faze per hir te durimit tim dhe shendetit tend mendor. 

Ktu ta kisha llafin Karrote. Kur s'di te pergjigjesh, me mire mos u pergjigj sesa te fillosh te thuash gjepura.

Shkrim i denje per te fituar nje çmim per "fiction," ku pathosi, simboli i tmerrit, dhe retorika e tepruar mbajne nje rendesi te veçante per jurine. Per kete çmim do te konkuronin ngushte, autori/ja e shkrimit ne fjale dhe Marine Le Pen, kryetarja e famshme e FN-se ne France. 

Shpresoj qe babagjyshi do te shpetoje te gjithe femijet shqiptare qe enderrojne te largohen nga ferri islam dhe te jetojne perheresisht te lumtur nen strehen imagjinare qe do t'i ofroje ai. Lutem  gjithashtu qe te ""dhunshmit e Maqedonise, "arrogantet" e Kosoves, dhe sidomos "tinxaret" smiley e Tiranes te presin sa me shpejt mjekrat sepse era e forte krishterore po vjen dhe do t'ia beje lemsh. 

Zoti eshte i madh!

Amen!

ja pra qe nuk ishin fundametalistet.eshte kohe dimri dhe fryn ere e fortesmiley

...dhe bredhi s'ish ngulur mire, po une e shkula. ne fillim me pak force, po pastaj ra vete. e shikoja ashtu te rene dhe zemra mal me behej. allahu atje lart ma di gezimin... te paditurit do ja vinin fajin eres, kurse ata te pafete do ngaterroheshin ne filozofira boshe. une e shkula, e rrezova ja ashtu sic e shihni ne foto. allahu atje lart ma di gezimin...

ose si thote populli hedh nje gur ne lume ....

populli thote edhe qe '' gur gur behet mur ( ekstremizem islamik).

Ose "gur gur behet mur" (islamofobi ekstreme).

pisheze gazmore e hedhur atje tej

kush te vuri duart, kush te la te mjere?

pisheze gazmore, ti mos u trishto

do thellohen shqipot, do te thone perseri , PO

bukur plaste ai qe s'i pelqen bejtet e tuasmiley

ja nje armik ketej rrotull eshte, e di vete ti kush...

e di por eshte krishtlindje, "duaje armikun si veten tende .." ka thene i lumi jezussmiley megjithese armiq nuk jemi vetem ca fjale kemi shkembyersmiley

bota jane vrare e prere/ dhe jane pajtuar he/ ne as vrare e prere s'jemi/ dy fjale nderruar he...

p.s. autobiografia e popullit ne vargje

te kane bere labet per vete po ben bejte ne stilin e tyresmiley

''autobiografia e popullit ne vargje'' e i.k.  eshte ne zemren dhe mendjen time

he me u gjet kush ja theu doren taulantit ? smiley

Per sa te jete daja verdalle aty nuk kane shans beardsat Rono.smiley

Amerika eshte deri ne fyt per vete me keta. Ambasadori tjeter amerikan mund te jete fare mire nje mjekrrosh arab. 

E cna gjeti me keta loqet allahuakbarr, dun me na bo si Siri. Nje e keqe na hik nje tjeter na njet.

he pra, po hajde thuaji ketyre qe kane lexuar per Prizrenin e para 100 viteve e flasin sikur jetojne ngjitur me shtepine e lidhjes se prizrenit

Ik e tregojani Mustafa Nanos keto. se ai eshte gege. Ore birbo thojini, tosket ose nuk e nderrune fene e tyne ose dhe ata qe e nderruan e kembyen me nje fe qe e shpiken vete, Bektashizmin. Ndersa fene e bythzinjve dihet kush e mori.

fiks fe e shpikur qe te jete e ngjashme me te krishteret, e te mos percahemi si popull e prape me pushtuesin te mbijetonim. kaq

Ja nje e vertete e nje personi qe ka luftu per ate vend....

ja nje tjeter. Po qe po filloj ta sipmatizoj Ramushin. Ky ka bythe te dale hapur e te shprehe qendrimin e vet, politikane e tjere mbare shqiptare do bojshin si pisome per ti bishtnu pytjes.

Vritet ne Siri nje shqiptar nga Lapraka, luftonte per Al Kaeden

Do kisha pas shume kuriozitet me pa nje panel diskutimi, ku nga njera ane te jete Monda, Luli, dhe Xhibi, dhe nga ana tjeter te jene 3 prej ketyre trimave qe ja kane dale te kthehen te gjalle prej Sirie ne token e Arberit. Tema e diskutimit mund te ish "Festat e fundvitit nder Shqiptar: Si i festojme dhe si duhet ti festojme" ose "islami: c'ka qene, c'eshte e cdo te behet".   

Ata duhen mbeshtetur qe te shkojne te luftojne prape, me shpresen qe kete here s'do t'ia dalin te kthehen.

Roni, shakate menjane, ti ne fakt je per te qare hallin se nuk e kupton fare qe je koqja e fondamentalistit:

fun·da·men·tal·ism  (fnd-mntl-zm)
A usually religious movement or point of view characterized by a return to fundamental principles, by rigid adherence to those principles, and often by intolerance of other views and opposition to secularism.

Fillove me valevitjen e flamurit te denoncimit te "luftes ndaj babadimrit" me pemen e rrezuar te Prizrenit dhe me pas vazhdon te germosh dite per dite si urithi video dhe foto neper internet per te mbeshtetur 4llekun qe ke ne tru, te cilin do patjeter ta propogandosh si qasje mainstream me keto traktet e tua virtuale, kaq tipike per ty dhe shoket e ty te betejave te Peshkut, who obviously have bigger issues than yours lol.

Kjo eshte ajo qe na i shpif ne ne kete mesele, qasja fondamentaliste e cila eshte po aq e shpifur sa fondamentalizmi i atyre videove e fotove qe ti qe gjuan neper internet (ndryshojne vec kahu dhe detajet), por ti je goxha felle ndaj e ke veshtire per ta pare veten ne kete ashiqarllek, ndaj dhe je per te ardhur keq. 

P.S. Jo per tu mburur, apo mosozot per tu justifikuar ndaj surratit tend filoenverngjalistfondamentalist lol, ja nja dy shembuj ku une kam sjelle artikuj ketu (kjo ose kjo tjetra) per kete ceshtje...veri re ku ndryshojne ato nga keto shashkat e tua te parakohshme. You wellcome smiley

Ky lajm eshte pakez i vjeter Rono, se per rrethimin qe trupat e Asadit iu bene rebelve ne Alepo, me foli nje shoku im tek puna para 3-4 ditesh. 

- E morre vesh mbreme Pjer seç ndodhi ne Alepo. 

- Jo ku ta marr vesh, ne Alepo dihet qe eshte mizerje, ka ikur gjysma e qytetit, po ç'a ka ber vaki. 

- U be ofensiva me e madhe qe eshte bere ndonjehere nga trupat tona, kemi kapur me qindra rob. 

- Shpresoj te keni ndjekur rregullat e Gjeneves per te kapurit. 

- Prit-prit, mos me trego mua rregullat e Gjeneves, s'ka rregulla ne lufte, me drejtove armen mua, une te vras. 

- Po kur i kapet keta rebelet, a u dorzuan a si i kapet. 

- Ah, ketu me rri, -qeshi ai, - pasi i bombarduan avionet tane, u afruan helikopteret dhe trupat tone, dhe vetem kur ti shihje, si pula te lagura, u afrua nje nga komandantet tane dhe i pyet ata hajvanet, kush eshte i pari juaj te bisedojme, dhe del nje nje burr i vjeter, nje libanez. Te gjithe ne rresht, e veç kur i pyesin nje e nga nje; ti nga ç'vend je, arabia saudite, direkt koqen e plumbit, ti nga je, nga Libia, direkt vdek, nga nje koqe plumbi jo me shume, ti nga je, nga Siria, ti dil menjane... 

- Ee me nje fjale ju vritshit vetem te huajt. 

- Natyrisht, ç'do ai ne nje vend te huaj, per çfar vjen, per te vrare. 

- Po sirianet e kapur, çfar iu benin. 

- Thjesht ne burg, priste kamioni aty, direkt ne burg, a futet ne burg edhe ketu ne perendim nje qe qellon, natyrisht qe po, po keshtu dhe atje, shtet ligjor si ketu, - qeshi ai. 

Pjero me siguri ti e di por kot po ta them, Konventa e Gjeneves nuk aplikohen ne kte rast.

Mundet te mos aplikohen Deiono, por konventa e Gjeneves e percakton qarte, çeshtjen e roberve. Te burgosurit, nuk vriten pa gjyq. Tani, a mirret parasysh aty, ne ate lloj lufte, apo jo, nuk jam dhe aq i qarte, se eshte pak si rremuje aty ne Siri. 

Eshte ceshtje e te drejtave te njeriut Pjero, pasi kta nuk konsiderohen rober lufte.

Mundet Deiono, pasi aty eshte akoma rremuje, gjer me tani jane dy grupe te fuqishme islamikesh qe luftojne kundra Asadit, mirpo ka dale dhe nje grup i trete, qe e quajne veten opozita e vendit, edhe keta me arme, plus opozita tjeter pa arme qe iu ben thirje te gjithve te ulen ne tryeze. Po keshtu u thote dhe Asadi; te ulemi ne tryeze, mirpo  pse konvergon kjo thirje e tij me ate te opozites tjeter pa arme, ajo opozita me arme i quan trathtare. Keta pa arme i quajne ata te tjeret me arme trathtare, pse bashkpunojne me forcat e huaja, Al Kaiden etj, dhe se merr vesh i pari te dytin aty, esht bo me keq se lesh arapi aty, s'mirret vesh kush eshte forc e rregullt, kush kapet, kush vritet, pse vritet, thjesht rremuje hesapi, sa dhe perendimi po terhiqet, ose me sakte eshte terhequr tashme, gjersa te qartesohen gjerat. 

Pak a shume si Peshku qeka Pjer.

 

smiley me keq se Peshku heretik, te keqen e Peshkut smiley

Ne fakt kshu i bi me qene, perderisa nga Peshku akoma nuk eshte terheq perendimi. Akoma ka shprese qe dielli nuk do perendoje kurre.

 

O Ron, po ti s'qeke ne terezi fare. Ketyre s'ua ka dale dot t'i flase nona e baba e gruja e fmija e vet perderisa kane marre rrugen e luftes, ti thu ca do u thoshte Monda e Luli e Xhibi. Jo po cfare do bente Jezusi! Ata jane krize ekzistenciale mo vlla. Nuk e ke idene sa cuna te gjimnazit (ja lapraka, ja QS) kam pare te kalojne nga shiringa te xhamia. I shof dhe nuk e di a me behet qejfi per ta qe ia hodhen droges me ndihmen e komunitetit, apo duhet te me vije keq se mos e kane tipin aq adiktive sa ta pine fene me fund e te behen fundamentalista. Opium per popullin, tha ai i mencuri, prandaj duhen adresohen ato sendet qe thote VV, qe populli mos ta gjej shpetimin vetem tek opiumi, i cfaredolloji qofte.

" Aq me pak per tu justifikuar ndaj surratit tend "

Kjo ishte e rende.
 

Ti Brad mos i fry kot zjarrit te Ronit me qoftet e Pjerit...une po i flas ashper nga dashamiresia, se sic ka thene Babadimri, ai qe te do ta qit pasqyren perpara qe te vesh re si dukesh smiley

per here te pare roni dhe pjeri po bien dakort dhe po te thone te njejten gje. baze te al qaedes ka pas ne shqiperi kohe me pare. akoma ka rudimente se nuk zhduken kollaj, sipas vete menyres se si funksionon organizata. sa aktive jane ne shqiperi, nuk ka kohe njeri ta beje publike apo te investigoje nga media psh. ne kosove eshte fakt qe jane rreth 20,00 turq kosovare ne madhesi si minoritet me shume sesa boshnjaket dhe romet. influenca e islamit ne kosove eshte me e forte se ne shqiperi, me te vetmin perjashtim qe kosova ka qene e hapur dhe tendencat e islamit ekstrem kane qene te sfumuara. tani qe kosova po mundohet te krijoj shtetin e vet te pavarur, ku perfshihet edhe pema me kembeperpjete, si simbolika e rugoves per "drurin e lirirse" kur ndezi per here te pare dritat e pemes ne nje vjetorin e pavaresise, jane ne diskutim ne aspektin e kush do dominoje dhe cfare fryme do marre shoqeria. kosova ne vitet u fundit ka patur influence ne shqiperi me formimin e elitave te veta politike, pa e pergjithesuar, kisha ne mendje VV, qe eshte nje model i ri qe ka krijuar besim ke njerezit qe elitat coc do bejne ndonje gje. VV ne rastin e fese ka mbajtur qendrim te dyshimte. 

Perderisa dhe une kam sjelle artikuj te tille ketu do te thote qe jam plotesisht dakort qe ky eshte nje diskutim qe duhet bere, aty ku vihen re gjera qe ja vlejne te diskutohen, ose n'dac thjesht si trajtim i fenomenit pa ndonje ngjarje te caktuar si nisme, por ama jo ne tym apo thjesht per te plotesuar nje fiksim/psikoze nisur nga nje foto ne facebook, sic qe sjellja e kesaj teme ketu.

Ne kete pike ti e fillon mire diskutimin e ceshtjes, e cila qendron pavaresisht kesaj teme, po aty ku e lidh me "kembet perpjete" te pemes se vitit te ri ja fut si kau bredhit, ose si ekstremisti bredhit, ose si era bredhit lol

Vetem ne mendjen e ndonje fondamentalisti te Fox News, Ronit dhe mesa duket dhe zotrote, eshte rrezimi i nje bredhi (sikur te jete rrezuar vertet nga ndonje islamist) alarm per luften qe ekstremistet po i bejne, ne kete rast sipas zotrote, shtetit te pavarur qe Kosova po nderton. Ekstremistet gjithmone ne rritje ne Kosove qenkan organizuar dhe bere plane mire e mire dhe paskan derguar njerin ta rrezoje bredhin e vitit te ri ne Prizren qe te sabotojne shtetin e ri te Kosoves dhe marren peng drejtimin e Kosoves tash e tutje.

Rrofsh qe na 10ve se qeshuri dhe ti dmth smiley

ty duhet me ta perkthu si nxenesit te klases se pare. e kisha ke sensitivity i fenomenit bredh kur edhe s'ka lidhje me qellim apo pa qellim kemb-perpjetesia. gjersa precedent eshte fakti i fanatizmit islamik ne disa segmente te shoqerise, edhe gjeja me e thjesht te ndodhe do ngreje dyshime. tani vete thua eshte mire te flasim se edhe une kam folur, pastaj ve rregulla sesi dhe kur na lejohet me fol. tobestrafkullah xhibole. ke roitur apo shume festa kete fundviti? smiley

smiley

 

Po pse po nxehesh o xhib?

Panel diskutimi thashe te beje, jo krushqi.

 

Pse mos nxehet, kur diskutimi eshte i veshtire edhe me ju qe nuk e konsideroni veten fundamentaliste, imagjino me ta.

Hej, po cudi, eee, sado mos jete mainstream peshku, nje nga keta anonimet qe hedhin gurin e fshehin doren, duke qene se jane bere rrezik kaq i madh dhe i perhapur si thoni ju, do ju kishte nderuar ndoshta me prezencen e vet. Ujku, Ujku, po ju as gjurmet as ujkun s'po na tregoni? Nderkohe nigjo xhibin dhe germo ne internet per ujkun, se ne gjithe ate oqean edhe me nje gisht uje mbytesh. 

Panel diskutimi 

Ti ne fakt, ani pse pa dashje, ke ndikuar per ta sabotuar kete teme dhe diskutimet rreth saj (elementet fondamentaliste-islamike ne Kosove dhe Maqedoni). Sic thashe, kjo padyshim eshte nje teme qe duhet te diskutohet, por kur qasja eshte kaq karagjoziste e saboton (aq shume a pak sa mundet) ceshtjen dhe debatin rreth saj. 

Per te te dhene nje ilustrim te egzagjeruar dhe thjeshtezuar (qellimisht) qe ta kuptosh...ngrohja globale eshte tashme fakt i pranuar gjeresisht, por nese dikush del rrugeve duke bertitur qe ai pa komshiun duke bere zjarr per festen e veres dhe kjo kontriubon ne ngrohejen globale, kjo gje padyshim s'e ndihmon ate debat.

Dhe jo, natyrisht nuk jane argumenta gjerat qe di gjen rruges neper internet, foto e video etj; ato jane gjera qe dihen dhe askush nga ne ketu s'e vuri ne dyshim egzistencen e tyre, por ato s'kane si te jene argumenta per kete flluske sapuni facebook-iste qe juve u perpoqet ta fryni ne forme argumenti alarmant.

P.S. Nje koment serioz dhe pa shume ikona buzeqeshje nuk nenkupton nxehje, thjesht nenkuptim nje koment serioz smiley

E di une ku e keni hallin ju. Juve ju vje me plas qe nuk e thoni dot si Kadri Roshi: Gerrmo, Ron, gerrmo, po qenin e ngordhur do gjesh! 

Ket nuk e thoni dot, se e dini dhe vete qe po u gerrmu dalin xhevahire. 

Po germo pra, se vetem xhevahire ke qit deri tashti!

o Ron lale keta e kane me ty se ti u ve pasqyren perpara. Keta jane laskuriq e ju duket vetja te veshur.

po ku ka me fundamentalist se Xhibi, qe nuk le blog pa shkrujt. Ca do xhibi qe te plasi xhihadi ne kosove?

Ne maqedoni rrafin babadimrin(ded morozin), ne kosove rrezojne bredhin, ngjisin trakte neper mure, ata mjekrroshat e xhamive ju thone femrave kurva, dergojne miletin te luftoje neper siri e afganistan. Mu dhe kaq me duken alarmante per te vene duret ne koke. Hap jutubin dhe shef lloj lloj bythzinjsh mjekrroshash vesh me carcaf qe indoktrinojne rinine shqiptare. 

Po kjo pune ska per te njel me kaq, ketu duhen organizu te rinjt ne grupe qe ti thyne ne mes keta bythzinjte njesoj si ne Rusi qe i masakrojne cernozhopet. Ketyre vetem druri u vjen hakut.

I vetmi fundamentalist ne Peshk jam une!

 

Ti je si Shpirt................. i xhindosur!!

E si te mos jesh i xhindosur megjith keto profume ekzotike verdalle?

Ti nuk e njeh kaq shume dashurine kimike sa te dish qe te gjitha profumet, si ato naturale te bimeve te xhunglave, ashtu edhe ato artificiale, jane molekula speciale qe nxisin erotizmin. Dmth jane aromatike afrodisiake.

 

Erotizmi yt Heretik ka vend vetem ne Alcatraz.

Ne Shqiperi shitet libri PJETER PANI .

Prite kur te nxjerrin ROBINJO HUDIN

me mire do ishte Petro Pani. tingellon me shqip.

Vallaj ketu nuk merret vesh tama per ca po ziheni...

Pse ku eshte ajo teme (dhe vend tjeter) qe po merret vesh tamam se per çfare po zihen?

Te kujtohen ato filmat e vjeter me Caplin qe njerzit sellojne njeri tjetrin me pasta turinjve? Kjo eshte bota. Gazmore. Gaz e hare.

ha ha ha ha

 

ej, kot si pa lidhje (por jo dhe aq) :

ne france qe prej nje ligji te vitit 1872 ( i cili e konsideron fene si çeshtje private), nuk lejohen statistika apo censusi mbi baza fetare. Psh, nuk dihet zyrtarisht numri i sakte i muslimaneve. Megjithate, zakonisht mediat ofrojne shifren 5-6 miljon, pasi sondazhet ( te cilet  nuk ndalohet te behet, per shembull sondazhet me baze gjeografike te tipit :"ku ke lindur?" )  ndihmojne per te kriju nje ide te perafert per shifren ne fjale e qe duhet te paraqese rreth 8-9% te popullsise franceze  qe eshte rreth 65 miljon banore).

Nga ana tjeter, ne France, rreth  70-80% e popullsise (e cila shte me origjine te krishtere e me se shumti katolike), nuk e praktikon fene ose thene shkurt "nuk shkon ne kishe te djelen", pra e konsideron  veten laike.

Megjithate : ne France edhe sot e kesaj dite, midis diteve te tjera te pushimit, figurojne edhe keto, qe jane te natyres fetare, por vetem te krishtere :

- e hena e Pashkeve (variabel: psh 1 prilli ne 2013; 21 prilli ne 2014; 6 prill ne 2015.. )
- e enjtja e Shëlbumit - Ascension-  (variabel, por gjithmone 39 dite pas pashkeve - ne maj, zakonisht)
- e hena e Rrëshajëve -Pentecost - (variabel, por gjithmone 50 dite pas pashkeve - ne qershor, zakonisht)
- 15 Gushti : festa e shen Marise
- 1 nentori : festa e Toutssaint (All saint's day)
- 25 dhjetor : Krishtlindja.

Pra gjithesej 6 dite pushimi si festa fetare dhe 5 te tjera jo fetare  (1 janari, 1 maji, 8 maji (fitorja e Luftes 2B), 14 korriku (festa kombetare) dhe 11 nentori (armepushimi i luftes se I B) .

Edhe pse (siç shkruaja me lart) rreth 80% e popullsise me origjine te krishtere e konsideron veten laike,  edhe pse gati 10% e popullsise eshte e nje besimi tjeter, nuk ekziston asnje dite pushimi bazuar mbi ndonje nga festat e asaj fese tjeter (e qe ne rastin konkret eshte ajo muslimane).

Per te qene fair-play deri ne fund, duhet thene se nje pjese goxha e mire e francezeve nuk e dine kuptimin e diteve te pushimit me origjine fetare dhe zakonisht njerezit thone : "keshtu ka ngelur kalendari i festave prej vitesh e vitesh".

Megjithate une kam nje pyetje : a e justifikon nje gje e tille mosekzistencen e qofte dhe nje dite te vetme pushimi si feste te fese se dyte ne France, pra asaj muslimane ?

 

Une kam pershtypjen kjo varet nga perkufizimi qe i japim sekularizmit dhe procesit te sekularizimit. Kjo qe thua ti mund te ndodhe vetem nese futja e datave te kalendarit muhamedan ne kalendarin sekular shtrohet si vazhdim i sekularizimit, dhe jo si fillim i nje procesi islamizimi. 

kete mendim kam dhe une. Mendoj se po : 'injoranca' aktuale e francezeve ne raport me ditet e pushimit te festave fetare (sekularizimi), e justifikon mos-futjen e datave te kalendarit muhamedan ne listen e 'public holidays' ne France.
Jo rastesisht e bera nderhyrjen, sepse edhe me opinionin tend tek kjo teme, jam dakort pikerisht nen kete kendveshtrim.

Ore Lul, nje nga problemet qe ne kemi eshte se ti te jep me bullet points te zberthyer dhe ne bold, dike per te cilin nuk kishe degjuar para nje ore smiley

Dakord, por sic e thua edhe vet, ky eshte problemi juaj, jo imi. Une nuk i polla nga koka ato konkluzionet, ne faqen e tij i gjeta. Dhe problemi im eshte vetem c'kam shkruar ne te zeze ne lidhje me ato konkluzione. Ti fare mire, problemet qe shtrova une, duke qene se edhe na e rekomandove vete dhe supozohet se ke me shume se nje ore qe e ke degjuar, tek e tek e tek, mund t'i sqarosh. Nese ka ndonje gabim ne menyren se si e kam kuptuar une, nese jam nxituar diku ne ndonje lexim, bujrum, konkretisht ku. You take your time as much as you need and I'll take my time as much as I need. For truth, my friend, belongs neither to the fast, nor to the slow, but to eternity.

jo, jo, "ne" dmth qe ti dhe une kemi. smiley

nuk do bej gabimin te hyj neper debate shterpe mbi ato qe ke konkluduar ti. thjesht me habiti hazer xhevapi.

I lexova ter komentet, (vetem se ket teme e ka hap emigranti) gjys ore miku kot. Ti tipi me duket mua se ke as se do me mbrojt fene apo vv po sec te kap i krymb me duket e behesh kontrapedal me zor kunder ter atyre qe ne menyre subkoshiente i sheh me lart se vetja. Se nuk shpjegohet ndryshe kjo tendenca jote me u kap me cdo koment e me e bo terkuze pafund cdo gje si ata kalamojt e vegjel, fitova, fitova una, une e bera komentin e fundit. Ue cer inoti. 

Ashtu e lejme.

Vec nje fiksim tashti. Ty te beri me shume pershtypje ky rotkarlliku im se sa ky fashizmi ketu:

Po kjo pune ska per te njel me kaq, ketu duhen organizu te rinjt ne grupe qe ti thyne ne mes keta bythzinjte njesoj si ne Rusi qe i masakrojne cernozhopet. Ketyre vetem druri u vjen hakut.

Sa qe edhe nje koment qe bere e harxhove per te vene ne dukje se cfare fiksim kalamoni kam une?

nganjehere drute duhen pre shkurt o lum miku.

Nyja Gordiane, se feja ne vetvete eshte nyje gordiane, zgjidhet vetem me metoden e Aleksandrit.

Ti e quan fashiste une e quaj kombetariste, benzine zjarrit nuk i hedhin vendasit po bythzinjte e Arabise e Pakistanit qe u rri ngushte veni i tyne. Sa te zgjidhesh ti keto muhabetet filozofike ata e kane bo domin te veni shqipeve.

Ore ti quaje cfare te duash. Jepi edhe medalje patriotizmi vetes po deshe, se vetem dhe vetem ky eshte qellimi juaj me duket, dhe jo realisht "demi tek vendi i shqipeve." Ti quaje filozofike, quaje cfare te duash kete qe po te them une, por me kete ton, e me kete kushtrim per organizim te rinjsh per te pallu "bythzinjte" m'dru, demin po e ben ti me shume se ata.

O Rono, zbrit mer zbrit ketu, se dje kerceve sikur te hongri pleshti, "kush tha t'i varim, t'i varim" the.  

une spo them holokaust o njish. ketu jane a s'jane 100 a 200 bythzinj me fonde qe levrijne.

Si tha Ramushi? Bythzinjte perfituan se ne kishim halle te tjera. Tani tu japim drurin para se te na kthehen ne hall.

kshu nga kjo mendjelehtesi e kena hor karremin gjithmone ne, dhe e kena gjete veten ne zgrip.

Ti lale vazhdo me rrevolucionin se e ke m'terezi.

Ah, ok, me fal, ashtu po, te keqkuptova, kujtova se doje t'i shuaje krejt bythzinjte nga faqja e dheut. Pse ca je ti, Hitleri. Ngaterresa ime. Po mire, ca ke parasysh, leva, hekra, zinxhira, shkopinj, ndonje cels papagall, apo te morim edhe thika edhe pistoleta me vete? Ku do i bim, brenda ne xhami, t'ja qim robte, apo ca jane me mjeker e bythzinj ne rruge, bam me spat si Aleksandri? Mos harrojme marrim edhe buke me vete, mire?

whatever! shembujt e dekurajimit dhe denimit i kemi te fresketta, vetem 23 vjet ka nga komunizmi.Me ca te te zere dora Lulian mjafto te dekurajohen mjekkroshat e te kthehen ne shkretetire. Nuk kam gjo me bythzinjte per se,  ja ku jane gabelt jetojne mes tone pa pike problemi i pranojme se nuk imponohen.

Po ti lale ke probleme te tjera sic duket, qe une fatkeqsisht nuk te nimoj dot.

Une jetoj ne shqiperi dhe perpos i qin halleve qe kam te me shtohet dhe halli i mjekrroshave, falemnerit.

Lulo kot i bi ne qafe Enver Hoxhes, Shife, shife ne oxhaqet qe ndertoj Enver Hoxha sot thirret ezani. 

Si tha, si tha, hoxhallaret i gozhdonin neper mure. smiley

Lol le nam! Eja ne France dhe do te shikosh sa mjekrosha ka! Cfare te ka bere ty mjekroshi?

Lulo, mos u kap kot me mu. Dhe mos u mundo kot me gjet fajtore. Neqoftese ka fajtore athere ai eshte ligji i trete i Njutonit: To every action there is always an equal and opposite reaction.

The way i see it, effkey, Ramushi, etc, jane misherimi i "opposite reaction" qe permen Njutoni.

Si tha ai, its the physics stupid!!!

Ke te drejte Rono. Rrezimi i bredhit eshte aksioni, organizimi i te rinjve per tua hy m'dru eshte reaksioni.

Po te te bej nje pytje lale, meqe qeke njish ne fizike klasike. Copa llamarine, gure, drure, apo marioneta jemi ne qe t'i bindemi pa nje pa dy ligjit te trete te njutonit?

Jo Lulo, rrezimi i bredhit nuk eshte aksioni. Aksioni eshte ky.

ho pra, Lulo se na cave trapin. Ca do u thush mjekrroshave, nai llaf pergezimi? Se ja bredhin e rrezi era, se neser do sulen e do rrafin dhe femijet tane pse qethen si grupet pop, e pastaj do lincojne vajzat tona pse dalin me bikini ne plazh.

Ik ore me gjithe bythzinjte e shkretetirave.

Po pra, keta jane zombi, trushpelare, qe u pergjigjen ligjit te trete te njutonit ashtu si guret dhe druret qe s'kane ndergjegje, ndersa ne... It's physics, stupid!

sa te zgjidhesh ti kete problemin e instrumentalizimit te masave keta na e legalizune Sharian.

Puna e instrumentalizimit eshte me vjeter dhe se pula dhe se veza e nuk ka per tu zgjidhur kurre, ndersa mu me interesojne keta 200 vjet qe me kan njel me jetu smiley e du ti jetoj sa me qete te jete e mundur.

e du ti jetoj sa me qete te jete e mundur.

Qe o Lulo ku e ke. Shkurt, qarte, paster. 

Nuk po i shko njeri mjekroshave as tu prishi xhamiat e as tu prishi festat. Pranej po them, te gjithe njezeri duhet te percojme mesazhin BOLL, sa nuk ka shku puna te the point of no return. 

 

Te kuptoj. Seriozisht tashti se me lodhi kjo mut teme.

Edhe une per percjelljen e ketij mesazhi njezeri jam. Dhe kete po them edhe une, e qe nga fillimi kete kam thene, qe mos kujtoje kokolepsi se pale kam shpirtin e kontradites: 

Duke perdorur secilin nga keto terma 1) t'i hyme m'dru 2) mjekroshave dhe bythzinjve, mesazhi tjeter, qe "dua te jetoj sa me qete te jete e mundur," ekuivokohet, nuk eshte me njezeri, por dy. Dhe kete njezeshmeri, ka qene detyra jote dhe e emigrantit, qe ta shpallnit qe ne fillim, gje qe nuk behet keshtu sic e beni ju, me gjest, duke treguar me gisht e duke hedhur video acaruese pa e ditur robi se cfare reagimi po perpiqeni te ngjallni, por duke i lidh fjalet mire dhe pa ekuivoke, njezeri.

Kaq eshte e gjitha. 

Ma bofsh naten e mire tashti, dhe shifemi ne tema te tjera.

 

O Roni, po cili ligji i Njutnit duhet me ta kontrollu psikopatine tende, ia nise me rrezikun e ekstremizmit, u derdhe   ne te drejten e robve per praktikimin e fese, e drejte e garantuar me kushtetute (video e shendrrimit te oxhakeve te tyre privat ne minare), pastaj ne nje fenomen gjitheballkanik e gjitherus thuaj, duke sjell vetem video nga realiteti kosovar lidhur me gejt....Lanson me bresheri video me rreze te gjata veprimi nga pertej oqeanit me zell misionari, per ta godite armikun me rrezikshmeri relative, me alternativen e colateral damage, (psikopati alla bushian). Po ka polici ai vend, ka ligj e ka shtet. Ben 8 ore gjume e mos u merzit shume, o njeri kofsh.

 

Edhe diçka rreth demolimit te salles se Kosovo 2.0 me rastin e atij manifestimi te cilit  shpesh po i referohen disa. Nuk ka qene nen organizimin e  grupeve ekstreme me bindje fetare, pavaresisht se ka pase pjesemarres te tille brenda grupit te te rinjve me eufori rebeluese ndaj organizimeve te tilla si kudo ne rajon.

Nuk ka qene nen organizimin e  grupeve ekstreme me bindje fetare, pavaresisht se ka pase pjesemarres te tille brenda grupit te te rinjve me eufori rebeluese ndaj organizimeve te tilla si kudo ne rajon.

smiley

kurilali, ke sens humori kur mos kem njeri. 

ps. po per skenderbeun si shkurt i re. apo nuk te hapte shume hapsire gjibua?

Jeta nuk mbaron me vdekjen. Se si do te na gjykoje i Madhi ne Dite te Gjykimit  ia leme ne dore te tij.

Mire t'u bofte cdo gjo. Dhe ju mbajtte e juaja, si vellazeri, them.

nji kshille nga ato qe robi do me dhon lart e poshte: nqse i perket ndonje grupi te moderum mysliman, sic ka qene jete e mot shqiptari, beni mire me i denoncu me fort se gjithkush tjeter radikalet. Edhe te ngrinit edhe nje peme te dyte me duret tuja, karshi asaj tjeteres, per demonstrim solidariteti dhe ndarje hesapesh.

nqse je te radikalet, me mjeker per t'i ngja Muhametit, me pantofla dhe ato pantallonat trecerekshe, do me falesh qe kom komuniku me ty, se kshu mas monitorit nuk di me cin ka te beje robi.

turqeta!

Kam mjeker, me njesh ose dysh varesisht, i them berberit nje here ne jave. Falem pese here ne dite. Ekstremizmi nuk ka vend me theniet e Pejgamberit. Thirr ne rrugen e Zotit tend me urtesi dhe keshille te mire. Eshte ajet ne Kur'an.

Nga mesimet tjera te Islamit, eshte se ai njeri qe  e mban veten nga te shpetuarit, ai eshte i humbur. Besimtari jeten e vete duhet ta rregulloje ndermjet frikes dhe shpreses. Prandaj kush jam une ti them dikujt qafir, kur se kam te garantuar perfundimin tim personal. Ndoshta mund te vdese si qafir, at'here çka?

klm

Kujdes cimo se kshu ta morin zemren..."si njeri i mire, njeri i bute, njeri qe te hedh doren ne qafe, njeri keshtu, njeri ashtu" smiley

smiley...Ketu ndahemi me Emin. Vetem nje pyetje ke nga ana e tij.

Kuriali vetem nga Gjakova nuk mund te jete.

 

Kurila eshte nje lagje ne Prizren.

me ta kontrollu psikopatine tende

Shko mor pirdhu!

Prape po vazhdo si kalamo, dhe un pas teje qe te ndjek. As me ate sjam dakord po po pertoj me i dhen xhevap te gjithve. Puna eshte qe secili duhet te bej cte doje. Do me qene anarkist, behu, do me qen me satanain, behu mer vec mu mos mu ngatarro te hapesira ime. Kjo esht demokracia. Dun kosovart me u be islamista? Shume mire, a sjan ber arabi saudite e? Vendi vet eshte, le te bejn cti doj zemra, zgjedhja tyre. 

Ne jeshem te qete dhe te lumtur ne vakti kur i zhdukem te gjithe borgjezet dhe kapitalistet mjekroshe.

 

Per shendetin e te bukurave sinjorina qe kerkojne te jetojne te qeta dhe te lumtura!!!

 

Cila kishte me shume qime, mjekra e terroristit te bredhit apo mjekra e Skenderbeut, apo mjekra e Janullatosit ? 

Ah ajo mjekra e Skenderbeut !!

Sexy stuff!!

Nese per kete imazh thua Sexy stuff ke me pak se 35 vjet? Kam pjese searchimi topikun niveli i hormoneve ne raport me aging, prandaj.

Cfare problemi ke me mjekren e Skenderbeut ? 

Per kurilalin, Skenderbeu eshte nje Qafir.

Ueee! si do ti duket ky tjetri!

Pjeshka. Molla me lesh i thone ne Gjakove. E rrume me njesh. Sa u mundojshim me ia vizatu mjekren e Skenderbeut ne fillore. Nuk u ujdisshin ato krela, fshi me gome, vizato permbi.

Gjakovaret i thone pjeshkes "molla me lesh" ngaqe jane qeflinj leshi apo kane probleme me bredhat dhe ata?

S'kane probleme me bredhat ata, me sistemin e  eliminimit mbetet ajo per çka paragjykohen.

Sa me llafe te medha flisni juve te shkolluarit. Ne nga fshati jone i themi bŷthe atij sistemit. 

shume i mire ai monitori. rezolucion fantastik duhet te kete.

me qe ra llafi, kto redonsat e qiten ate emailin avullor me xoxo ne fund smiley  dhe me sexy prime minister.

too sexy for prime rib... smiley

 

Kjo eshte fytyra e nacionalizmit te ri, i nderuar Em.

 

O Cimo, ma kap pak ket "katolikun" e Lezhes qe eshte kthy ne musliman! (minuti 2:54) smiley

Vreje pak historine se si nona vet e ka lone kishen dhe ka shku ne xhami! smiley

Ah kto jane kokrra e mashtrusave!

Me duket se they are taking these stupid arabs for a ride. smiley

Me duket se dhe ato kalamojt qe i prezanto si fmite e vet i ka mor borxhe sa per te bo videon. smiley

Ymer o Allah, ymer, jepu muslimanve tane!

I paska thene nuses qe po s'u fale, s'kemi gje bashke. lol

perhere me soc-hand-ikapatet marrin keta te fese.

po pra, ajo me boni edhe mu pershtypje.

me kapi i merzi tani, dit e hon, per te punu s'po du me qamet, shko Roni e sjell nga kto.

E pe Brukselin? Po kshu thone edhe per Amsterdamin. Biles edhe ne Suedi, Malmoe etj. Nuk e di ca do bohet. Artikuj pa fund kon shkrujt, dalin edhe kto filozofet europiane te manikyrum, si me qen naj gay ai tipi, ose kalamo qe do kerkonte gjalp e recel mas llafkave te bukra. Shife, shife. Nje kulture te tere qe po iu shkerdhehet para syve. Apokalipsi nuk eshte tjeter gje, vec kjo.

Mos ki merak Emo. keta bythzinjte e dine Europen sic e shofin tani. Nuk e kane idene qe Europa te bo gjomen. Keta Mjekrroshat trecereksha po i bojne gropen vetes, po e bojn tamom si evgjite qe jane, qe kur rane ne vaj, lane dhe mender bythen me te.

Te filmi PerlHarbour ai Admirali japonez kur u ra Amerikaneve tha "Zgjuam Dragoin". Me duket se dhe kta njishat do i bojne piramida kafkash sic i boni Mreti Leopold smiley

". Me duket se dhe kta njishat do i bojne piramida kafkash sic i boni Mreti Leopold." 

T'lumte goja!

Xaxat e shkrete e hengren keq nga ajo e shkrete gome; cifot po u ben theror megjithese gjuhet e vendeve ku jetonin i flisnin flur. Keta ndyersirat jargaviten Europes dhe perfitojne nga te njejtat ndihma sociale dhe ligje qe duan t'i shfarosin me frymen e mykur radikale. Gjetshin vec dhi te virgjera ne Xhenetin e Allahut jarebi! 

Pjeri nuk flet anglisht Roni ndaj ska si ti di kto pune. Leri provokimet te lutem shume!

puuu puuuuuu, imagjino ta kthejne kosoven si do ky patrioti Pjerit, Abu Imrani.

Po erdhi ky ne pushtet sdo na qerase me Pjeri me vere rezerve po me caj kamomil smiley

smiley

smiley

si tha ai xhaxhi: beaten dog psychology.

e tmerrshme.

Europianet pas Luftes arriten nievele jetese qe njerezimi nuk i kish arrit kurre ne ato permasa. Dmth, europianet jane njerez te ngopur. Kto kellufat qe kerkojne shberjen e demokracise dhe vendosjen e Sharias ne Europe po sharrojne degen e pemes ku jan ul. Para 60 viteve, nje Europe pa demokraci prodhoi kampe shfarrosese me eficence industriale. E hongren hebrenjte e shkrete qe rrishin urte dhe qe mundoheshin me u asimilu tu ndrru emrat qe mos dukeshin hebrenj. Une jam i sigurt se shumica e muslimonve ne europe mundohen te integrohen per nje jete me te mire, se po te donin Sharia e kan kollaj fare, avionit edhe ne nje nga kto republikat islamike. Problemi eshte se kto kellufat e Sharias do marin ne qafe dhe muslimonet e tjere. Anglia p.sh po i betonizo ligjet e emigracionit. Tashti ta zejme se nji pakistanez qe nuk i rruhet per Sharia puno not e dite, pagu paret e dynjose avokatit per me sjell ne Angli grune dhe kalamojt per nji jete me te mire, digjet prej ktyne kllufave.    

Si o puna?

Ka xan bredhi posht nai radikal? Pa gajle kena plot!!!

Ngushellimet me te sinqerta familjes te ati trimit nga lapraka qe ra per xhihad.  Kanceri mu ne fytet ati hoxhes qe i ka kenu ne vesh fukarait.

na kem Fejsin e Bukit or tie - TM Ziko

Per koincidence kshu e gjeta dhe une bredhin kur erdha ne shtepi. Hajduti, mendova e frikesuar, pastaj thashe fantazmat, pastaj vec kur dolen micat nga prapaskena si i bukuri shejtan. smiley

Mire, fee smiley

ja te pershnes me kte

Si tha, si tha, Shmiti eshte akademik i nderuar Zvicerian. smiley

Dreq, dreq, jane kta muslimont kur i intereson se c'thote zviceriani i thone akadmeik i nderuar, kur nuk i intereson eshte kaurr i poshter.  

e di, e di, c'i do gjurmet kur e ke ujkun...smiley
Rrrofsh per linkun smiley

nja 10 here e pyti: a eshte skenderbeu heroi yt?

asnjehere nuk u pergjigj ate qe kishte ne zemer: pra qe per te skenderbeu nuk eshte hero, por nje cope renegat. smiley

kshu ka thon ene shmiti, tha smiley

so much per burrni dhe per rrezime bredhash naten dhe ne kohe te keqe.

hudhet akuza te renda mbi Shmitin

 

Ta thote dhe lali nje lloj "kendveshtrimi " nga vetja me qe ai rryp pas rrypi me mjeker kishte "kendveshtrime " sipas Abdi Baletes smiley

Senderbeu ka qene nje Bandit me "maska " qe Grabiste karvanet e Perandorise Osmane smiley

Njihen qe ne ate kohe disa Grabitje Robinjash te Haremit por ne nje nga Grabitjet me te famshme te nje Pashai , disa prej tyre qe ja coi Dhurate papa Bonifacit " per murgesha "! Shm..t do bjere se shpejti prova qe ndeshja midis Skenderbeut dhe Sulltaneve ishte ndeshje per te zotruar hapsirat e Prostitucionit !... 

Ka dhe nje shikim gastrolog mazllemo - Profesional qe sheh se gjate ngrenies se mishit  asnjehere nuk ka perdorur mish Thiu .Gje qe e verteton edhe z.Shm,,T si nje nga aksiomat qe nuk qe Myslyman Shqiperie .

Ju qofshi qe harxhoni Kohe me debile Mazllemas sepse i "ofenut Islamin "

Po pse budall qe Vekja me bab e xhaj Hoxhe qe i fshiu Kleriket pa dallim  sipas shembullit te Ataturkut si Dembele dhe Ngatrestare ? Vazhdoni me prallat e Poetit smiley te LeftKOPESE se "prishi Kisha e Xhamija "  Kur tu mberrije mjekra nga brenda do e kuptoni cfare duan !

Vete ngjarja e pemesthem se  nuk duhet te merret si ndonje kushedi. Dava "kalamajsh fetare ": qe mund ti rrahesh dhe ti vesh ta ngrene prap e te fshijne me fshese sheshin qe kane bere pis  Le qe dhe nje fukara me para mund ta beje ose ndonje i pire !.

Per emin 

Milicioneri yne i mori aparatin dhe aq ...smiley

Lali, po prisja te lexoja komentet e tua ketu, por hic asgje. smiley

Neser me qe ke qejf .Po ne se mbetesh Dakord qe Mazllemet qe kane vajtur ne Siri jane Ushtare .Dmth shkurto nga nje Krah , cfaqu nga nje tjeter smiley Qeveri e zgjuar jo si e babasqapit !

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).