Cfare konkretisht (s')festojme ne shqiptaret ne 29 nentor, clirimin e vendit, largimin e ushtarit te fundit gjerman, apo instalimin e regjimit diktatorial te Enver Hoxhes?

Ne c'menyre i sherben shqiptareve sot kjo feste gjysem-kombetare dhe gerverizmat  popullore dhe institucionale/partiake rreth saj?

A duhet, me ne fund, bere dicka ne lidhje me kete molle sherri (dhe strumbullarit rreth te cilit kjo vjen perqark te pakten nje here ne vit), apo jemi mire keshtu sic jemi, duke i fryre sherrit dhe duke ja deleguar kete pergjegjesi te tjerave ne nje te neserme te larget, qofshin keta historianet, keshilli i te urteve, apo arkeologet e famshem qe dikur do germojne, gjykojne dhe purifikojne te shkuaren dhe te tashmen tone?

51 Komente

Shumica festojne se eshte dite pushimi , te papunet nuk festojne , pjesa tjeter festojne per instalimin e regjimit ,une per vete festoj edhe 28 Nentorin edhe 29 Nentorin por shpesh ngaterroj Ismail Qemalin me Qemal Stafen.

A duhet, me ne fund, bere dicka ne lidhje me kete molle sherri...

as nuk eshte molle sherri fare fare. ne 29 nentor festohet fitorja kunder nanzizmit dhe clirimi i vendit prej tyre. ju qe doni ta beni historine lemsh vazhdoni se mire e keni. ne 29 nentor nderohen ata qe luftuan me arme ne dore, ata qe dhane jeten, ata qe ndihmuan luften kunder nazisteve, dhe percmohen spiunet dhe bashkepuntoret e tyre. nuk i kane shpikur shqipot keto. eshte aksiome qe nga ngjizja e botes...smiley

Po Partizanet luftuan dhe fituan edhe kunder Ballisteve , ne tani kemi nje Parti Balliste.

o i dehur me raki/ sa gota ke me pismiley

Une nuk pi, aq me shume raki , tani pershembull sapo hengra nje portokall , pas 15 minutash do haj dhe nje tjeter , bohet robi tape me portokall ?

po eshte 5 maji per to me duket. 

Clirimi i Shqiperise nga pushtuesit nazi-fashiste ne luften e dyte boterore dhe perpjekjet liridashese te popullit Shqipetar duke sakrifikuar jetet e tyre, besoj se e meritojne nje dite te caktuar per ti kujtuar dhe nderuar. Prandaj jane dhe festat apo dita e pushimit. Se kush eshte dita apo data 29, 28, 27 , 7, 17 etj, kjo nuk perben thelbin e ceshtjes besoj. Pra nese biem dakort se duhet te kete nje dite per kete ngjarje te shenuar historike e kemi realizuar qellimin. Dhe meqene data 29 Nentor eshte caktuar 70 vjet e kusur me pare nuk ka asnje motiv apo vlere per te kerkuar ndryshimin e saj persa kohe rame dakort qe e rendesishme eshte te kete nje dite festive per ta kujtuar. Ah nese nuk bihet dakort per ta kujtuar luften heroike per clirimin e vendit, atehere le te festojme ardhjen e Italise fashist me 7 Prill 1939. 

molla  gjysma komposto, gjysma marmallate. qe te knoqen te gjithe.

te perbrendshmet t'i behen kukurrec!

C'eshte kjo pyetje o xhib? Po ne pse i beme 500 e me shume komente te ato temat e tjera?

Mendoj qe neqs do kete ndonje dasi kombetare do ekzistoje vetem ne fantazine e disave (flas per politikanet) qe vazhdojne te diskutojne per datat. 

Palle politike..smiley

Paske lene " nje koment ne forme pyetje ATY smiley

Kategoria Juaj mund te Grindet edhe per nje koker Molle dhe te filloni Luften ne fshat .Ka rrezik qe ne Derstile te ndizet nje Debat Luftarak edhe per Frutin ne pergjithesi por edhe ne vecanti sepse edhe Portokallja edhe Molla  behen Raki ...po quhen Frutash dhe jane Llurba ose Letyra .

Seriozisht vetem mendjet e turbullta , njerez medioker dhe sharlatane , mund te merren me keto . Ato ishin ashtu se u cmuan nga Ata qe Luftuan dhane Jeten e Fituan . Ata mund te Vendosnin jo tjeterkush .

Ju me Saliun zbuluat qe Pavaresia qe firmuar e shpallur ne Durres smiley Biles shkuan aq Larg sa zbuluan se prane Kulles se Vucidolit ne Bith te Lugjit , ishte ngrite Flamuri i Pare . Ju dhe Vucidol e shqiptoni Vicidol .Amen 

Ju kapercyet edhe faktin se Kryetarit i Keshillit te fshatit nuk e vrau se Saliu i qeante dhite , po me qe Ram Berisha ishte mbeshtetes i Luftes NaCL , i dha Bursen per shkolle mjeksore .Dhe Keshtu shpetoi dhe dhite . Tani e merni ne Interviste e kenaqeni kur u tregon perralla se digjonte Bitellsit ne Radion e Kooperatives smileydhe u meson se cila qe Data e Clirimit !

" Le ndonje koment tjeter aty " smileymbi ditlindjen tende se ka mendime te kunderta !

Xake, duhet me u hap udhe te rendin disave qe e bejne beli se si ne diktature u ndeshkun " pa faj" ndersa ne demokraci, jane me grindavecet, me telendiaret, me gojecthururit.Dhe pikerisht kete " kulture geni", kete e quajne poezine e " poeteve", brenda sistemit..!j
Nuk ke ci ben do kendojne edhe qyqe te tilla!

Grave po me cenon Tespijet .Nuk e ke kete te drejte .Mund te me seleksionosh ndonje , por jote mi lendosh .Sikur te kishin VLERE keta qe vijne ketu smiley nuk do i kishe lexuar asnjeher . Do ishin ne Pune jo si ne Pensioniste dhe te malluar per te mos Humbur shqipen . Keta nuk dine per cfare Flasin e pse duhet te flasin ." Lene nje koment aty " dhe aq.... smiley

Hiq ca kokrra me arsye qe ke qejf edhe kur te kundershtojne ose kembejne mendim  per keto Tema , ketu eshte 

Jane mbledhe Grate ne leme

qaj neno qaj moj nene ...etj etj qe i di mire vet smiley

kot levdohesh o- idriz , pa grate jeni si shkopinj te thate ju

Pervoja e Berishes ka treguar qe ka dhe DHI smiley Sot ....? Jeni katandise per te "cpuar " edhe vrimat e Hundes smiley Ndersa studimet e fundit tregojne se 50% e sumsave kane SIDA , 31% e teen jane me semundje veneriane ku midis tyre 75% jane femna ...  Nje studim akoma me interesant tregon se jemi produkt i Kryqezimit te Derrit me Shimpazene .Prandaj vjen dhe Alto ne keto prurje me sume xgjuarsi smiley

Si flori je kur te nxit mendimin smiley Paci jete te gjate dhe pa Partizane .

Serbia ka feste kombetare 29 Nëntorin, ditën e themelimit të Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë dhe kjo nuk eshte nje rastesi.Në kuadërin e procesit të bashkimit të Shqipërisë më Jugosllavinë, E. Hoxha kërkoi bashkimin e Partisë Komuniste të Shqipërisë me Partinë Komuniste të Jugosllavisë. Ai kishte deklaruar se për PKSH, “Sekretar i përgjithshëm nuk do të jem unë, por Mareshali Tito”.

 Ne kuadrin eketyre pazaelliqeve te ndyra te Enverit per ti bere qejfin Titos u sajua edhe një ditë feste e përbashkët, siç e cilëson 29 Nëntorin E. Hoxha në telegramin që i dërgoi Titos në vitin 1946 (Gaz. Bashkimi 29 nëntor 1946).Me pare ne vitin 44  si ditë e kremtimit të Shqipërisë është kremtuar zyrtarisht ne 28 Nëntori. Kjo datë ka vijuar të kremtohet në Shkodër në vitin 1945. Në fund të vitit 1945, u ndryshua data e Çlirimit të Shqipërisë duke e zëvendësuar me 29 Nëntorin. Pas 50 vite diktature, data e Çlirimit u ndryshua në vitin 1993 kur u rivendos 28 Nëntori i mbeshtetur nga nje studim studim nga historianë të njohur që afirmonin se ushtari i fundit gjerman kishte kaluar kufirin më 28 nëntor, por Enver Hoxha për t’i pëlqyer Beogradit e kishte spostuar më 29 nëntor, datë e Konferencës së AVNOJ-it që u shpall Ditë e Themelimit të Jugosllavisë titiste dhe festë kryesore zyrtare e saj.. Kurse në vitin 1997 kur komunistet erdhen perseri ne pushtet me ndihmen e bandave te zani caushit 28 Nentori u zëvendësua sërish me 29 Nëntorin e Enverit.

Njerezit harrojne shume shpejt idiotsirat qe ka bere Hoxha gjate kohes qe qeverisi.Per mua kulmi ishte adhurimi i tij per Stalinin qe tregon sa pak dinjitoz ishte si njeri dhe sa shume kontradiktonte principin socialist te barazise. Nejse kjo eshte çeshtje tjeter por revizionizmi i figures se Enverit dhe lavderimi qe po i behet me kujtojne neonazistet qe flasin per te mirat e Hitlerit dhe te sistemin nazist. 

 

Duhet te jete feste kombetare por te dyja palet duhet te leviz in nga istikamet e tyre.te majtet duhet te pushojne se hiperbolizuari te djathtet se mohuari.fakti qe psh 600 partizane u vrane ne ish jugosllavi pavaresisht se gjermanet ishin larguar nga territori yne i Ben nder vendit tone si phesemarres i koalicionit anti fascist.pra ishte kontribut real I paguar me gjak e jete njerezish ndonese propaganda komuniste duke i fryer shifrat e ka denigruar me keq se sa ata qe e mohojne komplet.pavaresisht se gjate monizmit u paraqit sikur ketu u vendos fati I luftes rinia shqiptare e asaj kohe u be pjese e gjenerates se madhe gje per te cilen duhet te jemi krenare.

"Per mendimin tim" diskutimi 28-29 duhet te vazhdohet te behet me i zjarrte, me i furishem, me perbuzes, me agresiv me komunista dhe ballista qe qellohen midis tyre me qyrra nga vrima hundesh sa (perkatesisht) majtas dhe djathtas.

Sepse "kjo eshte dialektike", nuk ka rruge tjeter. Nuk ka shpetim derisa qyrret te behen mullar, dhe jeta te behet e neveritshme per te gjithe. Vetem atehere mund te kerkohet ndonje gje tjeter pa qyrre ose ndonje lloj lengu tjeter me i denje.

Psh francezet e arriten bashkimin kombetar nisur nga "Neveria" e Sarterit, dhe tani kane ecur shume perpara ne drejtim te disa lengjeve te tjera fiziologjike. Popull me kulture t'modhe mer jau, jo si ne mer jau qe e kena t'vogel sa nje gogel. 

 

festë per të nderuar të rënët e luftën e tyre me komandant enverin

_

keto fontet shume te vogla i ben ti, Avdi. Mezi shikohen...

_

Uroj gjithmone ...Vetem me ate qurranjosin mos te kesh gje te perbashket ... Do ishte nje garrumull bajgash jashte cdo bythe Lopesh biles dhe hipopotami .

http://youtu.be/FA7eGus5yjM

Je i modh smiley

u bëmë gazi i botës thuaj...

smiley

 

huq te keq e ke, shko ka shko ene prap aty.

Eshte banesa e qenies ekzistencialiste moderne te Hajdarages ne Pillin e Zi te Gjermanise te Dolfit. He he he he he .....

feste?!*

dasi po qe eshte por jo dasi kombetare, eshte nje dasi midis shqiptarve dhe shqipfolsave ose me mire midis pjeses me te shendosh te shoqersi dhe Vulugut Provinicial i cili fatkeqesisht eshte i pranishm kudo (neper forume  me qindra komente sa here ju jepet urdher) dhe ne çdo forme !

* shqipot kan  festuar edhe  varjen ne litar te shqiptareve !!!

Kur e more vesh ti o derman qe 29 nentori eshte per shqipfolesit dhe jo per shqiptaret? Kur erdhe ne kete konkluzion? 

te pakten ne krye te shteti duket e qarte,neper forume pastaj lexo e konkludo.

Mir o mir, po une mendoj se te gjith shqiptar jemi, partizanet te respektojne te renet e tyre, ballistet te tyret, legalistet te tyret e keshtu me rradhe, historia nuk eshte shkence egzakte, sejcili ka versionin e tij.

Ama nje gje duhet ndare, 29 nentori 1944 nuk ka fare asnje lidhje konkrete me ardhjen ne pushtet te Enverit apo me serbine. Dhe aq me pak te kete lidhje data e clirimit te Shqiperise me krimet e bera nga sistemi komunist. 

Jo dasi por ndasi. 

Vjen nga veriu ma merr mendja. 

Speaking of strumbullari pas 29 nentorizmit, gjimnazi i Enverit = tre fakultete nderkombetare.

Z.Rama, Enver Hoxha ndërtoi shkollat të cilat ishin në shkallën më të lartë, brezi yt dhe imi mësuan aq shumë që mjafton me gjimnaz në Shqipëri, je në të gjithë boten sikur ke kryer tre fakultete. Riktheheni figurën e të parëve tanë që janë munduar sadopak për të mirën e këtij vendi dhe vendoseni atje ku e meritojnë për të tjerët që e kanë keqtrajtuar postin.

hahaha, eh prandaj dhe te shkolluarit e Harry Fultzit nuk ishin te denje per te kontribuar per atdheun.

28 apo 29 nëntori si tregti të vdekurish 

Në këtë debat duket se nuk ka kurrfarë rëndësie nëse gjermani i fundit iku më 28 apo 29. Dokumentet historike janë të një rëndësie të dorës së dytë. Ato duhet të shfaqen apo të zhduken vetëm në varësi të argumentuesit. Një dokument i fundit, i zbuluar në internet (http://youtu.be/anJgZ8WtyUI), një dokumentar filmik amerikan i shfaqur në fillim të vitit 1945, thotë se parada e çlirimit në Tiranë u mbajt më 28 nëntor. Kishte kuptim! Tirana qe çliruar dhjetë ditë më parë dhe festa kombëtare u përdor nga qeveria e vetëshpallur komuniste si dita e hyrjes në Tiranë. Nga viti 1953, me dekretin nr. 1600 duket se u vendos që Dita e Çlirimit të festohej më 29 nëntor. Qeveria postkomuniste (nuk ma mban goja ta quaj demokratike), vendosi më 1992 ta heqë si ditë festive datën 29...

 

Cicmicet e dokumenteve historike nuk kanë kurrfarë rëndësie. Rëndësia qëndron te fakti se disa duan që Dita e Çlirimit të jetë e ndarë nga Dita e Pavarësisë, pasi parapëlqejnë të gjejnë rrënjët e veta politike në këtë datë, ndërsa disa të tjerë duan t’ia ulin rëndësinë kësaj ngjarjeje duke e bashkuar me Ditën e Pavarësisë e rrjedhimisht për ta vënë nën hijen e themeluesve të vendit, ose mundësisht duke refuzuar që vendi të ketë një ditë çlirimi nga pushtimi nazifashist.

c'te shqeteson o xhib? a thua nuk e meritojne nje dite ne vit ata njerez qe luftuan kundra fashizmit, ata te rinj e te reja dhe cdokush  qe dhane jeten ne ate lufte vec per shqiperine?

Nuk e di nese ke siguracion syshendetsor apo jo (ishurance syrash me nje llaf), por gjithsesi ja vlen nje vizite tek doktori i syve, i cili bytheway shikon me shume syte sesa cicat apo filxhanin e kafes. 

ehu, bath bath po nje kokerr ju. kujton ti se do lexoj cdo rresht tendin. c'te shqeteson, thuaje shkurt dhe sakte.smileysmiley 

ç'thone librat e xhibit?   -fjale imzot, vetem fjale..smiley

Avokat Ngjela: levizja hoxhiste ishte levizje terroriste.

Nuk qeke bosh Hundderr ne krahsimesmiley

Po c'dreqin ke qe vjen  si Antikomunist .Nuk vjen dot jo si Hundderr , kur ka Festa qe kane vetem nje emer te Komunisteve si 8 Dhjetori e 29 Nendori ! Pa ata ne organizm ,udheheqje , drejtim e rezultat , Ju do ishit akoma duke qeare Dhi . Jane ata Kurdohere qe kane sensin te Kuptojne se nga duhet orientuar Populli e Kombi ne teresi .Ne cdo periudhe te Koheve Moderne si LII Boterore dhe pas 90 .

Uzurpatoret  qe dalin ne krye ? Ja lexo veten dhe germerret e tjere ! Guri sa te rrokullisete te zere vend do pak Kohe .Dhe kjo eshte perudha kur shfaqet Cfaredo Sharlatani ...si shembulli me tipik Berisha dhe Uturaku i tij Fevziu . Jo ti .Ti je vrime Fyelli qe luajne ke melodi te duan !

Edhe Klani nuk do kishte Frangajn ne krye po te mos ishin Komunistet qe e zgjodhen smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).