Shoqeria shqiptare ka bere hapa modeste persa i perket emancipimit dhe lirise se femres keto vitet e tranzicionit. Lidhjet mashkull - femer jane shume me te relaksuara se 20 vite me pare.  Por a mendoni qe femra shqiptare vuan akoma nga imponimi i idealeve patriarkale? A mundet te gezoje respekt dhe liri seksuale ne te njejten kohe? A konsiderohet akoma virgjeria si nje virtyt?

 

 

876 Komente

e cfare keshille do ti jepje ti? smiley

Me mend ne koke smiley

 keshille e gabuar , tipike e nje femre te rritur ne shoqerine patriarkale. mendja eshte censori instiktit seksual, frenon lirine smiley

Nuk e mohoj qe jam rritur ne ate shoqeri, biles me ben qe te ndihem shume krenare..smiley

 

Ketlina nuk eshte mendja por pjeshka qe vendos per femren kur ka liri seksuale. Kur mashkulli e abuzo pjeshken apo ska kellqe ta nderoje si duhet, harram e paste.

Jo kaq shkoqur te lutem.

Ketlina, per te mesuar shume prej sa diskutohet eshte mire te lexohet G.Flober, tek " Tri Rrefenjat" "- Shpirt Njeriu."Ne ato tri rrefenja, parakalojne fate te femrave, te perplasura me gjithcka jeta e ben femren e shkrete, engjellore, te dlire, nazemadhe, lozonjare, te dashuruar, makine sexi, te atilat qe japon gjithckane e nui marrin asgje etj etj, ndersa gjithe meshkujt.....si ka thene Olimbia, ...."Nje fecke kane " !

e, ashtu te keqen ,

dhe kjo e ardhura nga kultura francese ka mbetur te merr keshilla shoqerore nga dikush qe as nuk dine te gjykoje ! (?)

Ne nuk jemi mbledhur ketu te gjykojme karroten..kush jemi ne  fund te fundit?!..ne jemi ketu per qejfin tone..shqetesimi i saj eshte edhe i yni, ne perpiqemi ti japim drejtim muhabetit dhe shqetesimeve te ngritura, here me romuze, here ne menyre psikologjike, filozofike, shkencore..etj por keto tema i mbulojne profesoret dhe pedagoget e peshkut.

Keti lexo pak percaktimi qe kam b
ere por s'ke faj se kercen sa te tralalaja sa ketu.

sipas kesaj pyetje, seksi dhe liria seksuale i bie te jete shpikur ne keto ditet e fundit, ose une vij nga familje e shthurur. cfare nuk ben vaki. per ata qe kane lindur post diktature, sic ka thene dhe teto Ollga, kemi qene te cliruar edhe vazhdojme te jemi popull vibrant kur vje puna ke seksi. 

Ms.Jardin,sic e permenda me lart, duhet te sqarohen konceptet qe jane perdorur ne pyetje nese s'do qe te degjeneroj muhabeti. Keto jane tema qe duan timonier shume te forte dhe nje det te qete per tu bere.

Me qarte se aq, nuk behet pyetja. A duhet ta ruaje femra virgjerine deri ne martese, pyet vajza? A e imponon shoqeria? Ndersa ju fantazoni karrota e dashnore poshte krevatit, si njeri, si tjetra. lol Vajza e ka marre tamam pergjigjen. smiley Kush flet per seksin, eshte kurve karrotash e perversitetesh per brezin e ndrydhur. Aq keni, aq thoni.

Po per t'u dashuruar apo jo pyet vajza? Po bej o goce si te vij per mbare..Se po thame ne duhet ruajtur do e ruaje goca? Sipas ndjenjave bej edhe seksin..jo sipas vendit bej kuvendin..

Mire pra, po vajza po pyet qarte nese ka perparuar Shqiperia ne lirine e seksit paramartesor. Eshte kureshtare per vendlindjen. Kaq. Pse hutoheni sa lexoni fjalen "seks'. smiley

Aq ka perparuar sa po ja luajne fene....smiley Seksi eshte fjale "turpi"  dhe ne skuqemi me shume jo se hutohemi..

Ja, kaq ishte. Keshtu eshte kur lexon komentet para temes. smiley

Pse ja kane thene edhe te tjeret? smiley 

Hostiliteti i disa komentuesve vetem me fjalet "liria seksuale, "  (larg qofte argumentet) tregon qarte se pak ka ndryshuar...

Naten.

Cfare hutimit se! Une beh pyetje konkrete dee ajo i deformin sic ka qejf.

Aman o njeri.  Se boze e bere.  

Po ti s'beson te liria e mendimit te hapeses se temes qe ta shpjegoje vete?  Duhet me e marr ti per dore?    

Ju i versuleni si lukuni, dhe une tek pulle qe thjesht them c'ka thene ajo, e bej boze? lol

Shoqeria shqiptare ka bere hapa modeste persa i perket emancipimit dhe lirise se femres keto vitet e tranzicionit. Lidhjet mashkull - femer jane shume me te relaksuara se 20 vite me pare.  Por a mendoni qe femra shqiptare vuan akoma nga imponimi i idealeve patriarkale? A mundet te gezoje respekt dhe liri seksuale ne te njejten kohe? A konsiderohet akoma virgjeria si nje virtyt?

Ky ishte titulli. smiley

Monda nqs ke qejf te lexosh me shume, lexo çfare kame thene me siper se une dua te flej tani. Shiko mire kur liria e shprehjes permendet etj etj.

 

Nuk mund te perseris fjalet e mia me qindra here. 

Mos me thuaj mua ta lexoj po i thuj Spartakut qe ra fli.  

Gjume te embel, dhe rrofsh se sot do ishin zene peshqit per buxhet.  Lirite dhe pse jo dhe prangat Sadce ku e ku e me mire. 

Monda tani ja fut kot edhe ti. Ajo teme bente fjale per diskutimin e buxhetin qe do kete ne parlament me daten 23 dhjetor(?). 

Me shume e merrni seriozisht ju peshqit se sa vete ato qe e hartojne buxhetin Monda. 

 

 

smiley.  Po a the naten e mire? 

Une te falenderova sinqerisht.  

Sinqerisht? Si me shpetoi pa e kuptuar? Meqe ma kerkon me aq embelsi, Naten Monda smiley

Si me shpetoi pa e kuptuar?

He de, si? smiley

Naten, e dashur. 

@ Jardin. Shiko, buxheti per momentin eshte nje ceshtje me e menjehereshme dhe me e rendesishme sesa liria seksuale e papercaktuar. 

Sidoqofte te sygjeroj miqesisht te mos behesh patronizuese neper tema dhe me persona qe nuk i njeh, dhe nuk e ke idene e bagazhit te tyre. Virtyti me fisnik i njeriut eshte perulesia dhe modestia. 

Meqe eshte teme e nxehte ndryshimi i sistemeve sociale ndermjet vendeve nordike dhe mesdheut , ky eshte celesi i suksesit, modestia dhe perulesia.

Buxheti esht me i rendesishem, por eshte pak hipokrite qe e thua ti pikerisht kete gje meqenese as nuk ke shkruar mbi ate teme, nejse...

Patronizuese neper tema? lol

Po une s'shkruaj mbi gjera qe s'di. Sidoqofte kjo si bene gjerat me pak te rendesishme. Dhe pikerisht buxheti eshte nje teme i rendesishme qe duhet te merret seriozisht nga te gjithe. Mua personalisht do me pelqente te lexoja komente nga persona nje fije informacioni rreth tij.

Shume mire Dora, edhe une si ti jam por nuk eshte se i kam 'grabitur' njerezit ne kete teme. Cfare te keqe ka te flasesh per keto gjera? Problemet rreth buxhetin nuk mbarojne kurre...

smiley Eeee? Kush une keshtu? Po sa e rrezikshme paskam qene.

Shiko, kam pershtypjen se ti duke dashur te besh rolin e xhentilmenit feministo-moderno-liberal, po ja ul piacen nje teme qe ka potencial per me shume. 

Une thjeshte kerkova sqarim termash dhe nuk e kuptova pse rashe pre e nje pergjigje si jotja. Mesa shoh pyetja fillon me " emancipimin dhe lirine e femres" e cila ne vetvete mund te perfshij shume aspekte si edukimi, mundesi te barabarta etj etj. Pastaj vazhdon me " idealin (??) patriarkal, te cilin une deri tani se kam ditur qe qenka nje ideal, por thjeshte nje sistem social.  Nderkohe hyn tek marredhenia e respektin me lirine seksuale nje lidhje qe se ka formuluar dot tamam as Simone de Beauvoir. Sidoqofte liria seksuale sipas teorive libertariane perfshin shume aspekte sic mund te jete marredhenie te njejtes gjinie etj etj. Per me teper qe ka dhe nje moral seksual etj etj.

Nese pyetja eshte kaq sa thua ti, atehere keto jane muhabete qejfi, ndaj eshte e kot te vazhdoj.

Po cne ti, moj, cne ti! smiley Thjesht te zuri bresheria. Une kam pershtypjen se njerezit ketu lexojne titullin e pastaj lexojne komentet, jo ca ka brenda lajmit, prandaj behen lemsh. 

Dora te kam kthyer pergjigje me lart. 

Ciao!

Kesaj teme i mungon dicka...opinioni i carrotface si femer e edukuar ne perendim. Pekato..

Ne se carrotface eshte rritur ne perendim opinoni i saj do jete konfuz sepse liria seksuale eshte individuale dhe individet identitetin e tyre e projektojne ndryshe. 

Ne se jetojme ne nje realitet qe ndryshon ajo qe mendohej dikur si norme, sot nuk mendohet me ashtu apo as konceptohet fare ne te ardhmen, thote Foucalt... Michel. Ky me shume se diskutim per lirine seksuale u kthye ne Clash of Civilizations.

 

O Jardin,  a mban ndonje cik ere te mire ky perfumi? Ja vlen ta vej te Xmas list une t'ma sjelli Santa? Varja lirise seksuale n'Shqiperi. Lol

Ja ta themte dhe  nje kokluzion Popullor ku ne mes me "thonjza " nenkupton Lirine Seksuale 

 "Dashuria e dendur , e pjerdhur e fendur "

Derstila ja harriti qellimit . Gure u hodhen , rrathe u bene ...neper vende smiley

meqe kete teme e permenda ke ca nga shoqenia qe kam per darke (shume gjitheperfshirese) pyetjet jane keto (shqiptare ne tavoline jam vetem une):

- kjo eshte pyetje para martese apo gjate martese?

- po e percaktoni lirine seksuale nga roli percaktues qe gruaja dhe burri i japin vetes gjate marteses? dmth. i japin leje vetes te shkojne me te tjere?

- apo e keni llafin, thjesht shprehje seksuale ndermejt burrit dhe gruas, kur njerit i pelqen qe te lyhet me dicka ekzotike, thjesht kjo e ben me terheqese seksin?

apo po flasim, nese je ne marredhenie, te pelqen te shkosh hapur me te tjere?

- apo ne nje marredhenie, me liri seksuale do te thote qe mungojne perberesit per ta bere marredhenien seksuale interesante?

- cfare mjetesh perdorni per ta bere marredhenien me terheqese?

keto jane pyetje nga focus group i imi. i kam gatu dhe qengj, prandaj dhe jane inspiruar kaq shume.

 

Vetem nga menyra e pyetjeve, dhe historive te tipit "dhe ne benim dashuri," mendoj se ka nje keq-kuptim ketu. Menyra sesi une e perceptoj lirine seksuale do te thote te besh ato qe shoqeria pret nje burre te beje pa marre nje titull me te keq se burri. G. Anderson tek "the fall," ne rast se dikush e ka parasysh show-n, eshte nje shembull qe ne shqiperi veshtire ekziston, te pakten ne 90% te shoqerise...

pak i rende qengji smiley...do kene stomak te tresin edhe pergjigjet qe po presin?

Kalofshi bukur!

Ketyre miqve u eshte ngritur mendja per te bere pyetje apo per te ngrene qingjin? U thuaj shqiptaret I zgjidhin vete hallet e tyre..smiley jane ne gjume, jane te lodhur se u capliten gjithe diten me lirine seksuale te leperushes..smiley

Ok. per te qene discreet, pyetjet i bera ne momentin me te pershtatshem, pa ekuivoke, se jane ne shtepine time. u hap tema e culture differences. dhe une thashe qe ne vendin tim nje debat eshte puna e lirive seksuale. per te mos i nxjerre jasht konteksit te bisedes. 

Bera shaka..por pyetja eshte para martese per seksin

Pyetja nuk eshte per kete qe thua ti ne vecanti. Do te mjaftonte sikur te lexoje se cfare eshte shkruar tek pyetja dhe nen pyetjet. Nuk eshte faji im se ju seleksiononi disa komente dhe i kuptoni ashtu sic deshironi.

.

so...who's f***ing who, again?!

Konkluzionet e mia te shkurta(jam ne tram...):

Ka nj hipokrizi shume te madhe mes peshqeve ketu, dhe me shqetesuesja eshte ajo e femrave me cfare kam arritur te kuptoj une. Liria seksuale e nje gruas ka te beje me lirine e te shprehurit, te perzgjedhjes se partnereve (etj.) pa kushtezimet dhe paragjykimet e shoqerise. Ta minimizosh kete liri vetem ne seks, dhe lidhje paramartesore sic kane bere disa disa ketu, dhe per fat te keq gra, tregon qe ka ende probleme.
Personalizimi i ceshtes, me pyetje " a ke pasur ndonjehere marrdhenie seksuale me shqiptare" dhe te tjera, flet akoma me ashper per mentalitetin patriarkal. Pse te behet nje pyetje pikerisht mua qe e hapa temen? Pse zgerdhihen me fraza injorante femrat e ketij forumi?
Sepse shqiptaret vazhdojne te mendojne ne menyre patriarkale dhe qe refuzojne te ballafaqohen me pyetje te rendesishme ne jete. Shpresoj me te vertete qe gjerat po ndyshojne per vajzat e reja ne Shqiperi, qe te gezojne lirite.e tyre pa paragjykimet e tjereve dhe pa nevoje te fshihen.

po t'ndalojn\gjykojn me u shoqeru me froncez\arab\zezak\cifut??

aty ste ndihmon dot peshku,dhe ska t'boj fare me liri seksuale dhe shoqeri patriarkale.osht vetem familjar problemi.

Sepse shqiptaret( mendoj une) vazhdojne te mendojne ne menyre patriarkale dhe qe refuzojne te ballafaqohen me pyetje te rendesishme ne jete. Shpresoj me te vertete qe gjerat po ndyshojne per vajzat e reja ne Shqiperi, qe te gezojne lirite.e tyre pa paragjykimet e tjereve dhe pa nevoje te fshihen.

karrote, ne kuader te ballafaqimit me pyetje te rendesishme ne jete, ti je femer apo mashkull..?

Karrote qe udheton me lekundje ne tramvaj lyer me parfum ekstrakomunitar,

nuk ka hipokrizi me te madhe (plus dhe budallallek) te mendosh nje jete shoqerore pa paragjykime. Nuk te lejohet as me imagjinate, sepse edhe ajo ka kufij. Eshte njesoj si te imagjinosh nje gjeometri ose aritmetike pa aksioma.

Ti nuk di çfar flet (ose e di mire se tjeterkund e ke hallin), liria seksuale ne çfar minimizohet tjeter perveçse ne seks dhe lidhje martesore, ne liri metafizike? Shife nje here veten mire se hipokritja me e madhe mund te jesh ti.

Thuaje moj goce si e ke hallin, ose me mire ç'te duhet qe komenton se hallin e ke shume konkret, nuk te zgjidh gje komentimi, pune pa bereqet. Kur te plakesh atehere fillo e na jep mend, se nuk ke me takat per gje tjeter.

http://www.thefunnyblog.org/wp-content/u...

 

Pajtohem plotsisht me Heretikun, jo vetëm që je hipokrite po dhe studente. Studentët kanë aftësinë që pas një debati të zhurshëm të gjithë pajtohen sikur jan keqkuptuar po të njëntën ide kanë dashur tê mbrojnë.

Lol une nuk jam terhequr nga bindjet e mija dhe argumentet qe kam bere. Jam shume koherente ne kete aspekt te pakten. Ne asnje moment nuk kam shprehur ate qe thua ti se qenkam ndjere "e keqkuptuar." Kjo eshte thjeshte pjese e fantazise tende. Dita eshte e shkurte dhe une nuk mund te qendroj me telefon ne dore per ti perseritur Heretikut ato qe kam shkruar dhe perseritur disa here ne kete forum. Nqs kam thene ndonje gje qe une me ndergjegjen time e kam gjykuar si te gabuar, e kam shprehur kete dhe kam kerkuar ndjese ne raste te papercaktuara. 

Nqs Heretiku do te analizoje hipokrizine ne planin boteror, mund ta bejme por une nuk kam as deshire as kohe per kete...

Per mua liria seksuale "sexua freedom" nuk eshte sinonim me "promiscuity" ose me shthurje seksuale, dhe interpretimi qe i eshte bere ketu kesaj pyetje eshte domethenese per se si perceptohet gruaja.

Gruaja ka dinjitet si qenje njerezore ne rralle te pare, ka nje shpirt, ka shendet, ka dashuri dhe familje por ka edhe deshire seksuale, dhe te drejta qe duhet t'i gezoje ashtu siç i gezon gjinia mashkullore. Feminizmi nuk eshte thjeshte liri seksuale ashtu si mund te mendosh ti qe e perceptoj une, por ka edhe vlerat morale, promovon edukimin, pse jo edhe proteksionizmin siç e kam shprehur diku me lart. Isha ajo qe dola kunder klubeve te striptizmit, apo te shtepive publike, sepse per mua grate duhen te edukohen dhe te formohen ne profesione apo zanate dinjtioze dhe jo te humbin kohe me gjera te pavlefhsme per jeten.

 

Jardin, sot hap krahet e shijoje freskine e mendimit, Flutur ( cikli i jetes eshte i tille )

Por dje, ti cupa e dashur, nuk ka asnje dyshim qe ishe mbeshtjelle si kukule rreth cipes se himenit....

LOl sa mire qe ke mesuar se cfare do te thote "himen" se tani ke mundesi ta perdoresh kudo.

po jo o cupe e dashur, mos me keqkupto tani....Ngerçi qe shoqeron ditet e mia nuk ka lidhje me  shpeshtesine e perdorimit te fjales himen apo  te ndonje fjale tjeter ( cfaredolloj qofte ajo ); Perkundrazi, ky ngerç ka lidhje me dicka tjeter : Ti hap rruge budallait, apo te kaloj vet i pari....

Ngerçi per te cilin vuan ti Etnik, nuk ka te beje me kujt ia hap rrugen, por me nje problem te lokalizuar brenda kafkes tende. Ne stilin e Hamletit, kur ballafaqohet me kafken e Yorick-it, te them "Alas poor Etnik!!!!" se qenke shume bosh permbrenda.

Per mua liria seksuale "sexua freedom" nuk eshte sinonim me "promiscuity" ose me shthurje seksuale

Ne mes kesaj lirie (seksuale) qe gjendemi per ty Karrote sex freedom mund te jete edhe sinonim i lirise per te ngrene marmalte ose per te thene budallalleqe me karotine.

Fakti eshte se liria seksuale dhe rev. seksual ka sjelle konkretisht shthurjen dhe jo vetem seksuale, sepse seksi nuk eshte nje koncept zoologjik si i derrave ne kooperative (siç duket nga e kane prejardhjen shume nga komentuesit), por nje akt me fuqi berthamore qe perfshin tere qenien njerzore.

 

Heretik,

Edhe sikur te doja nuk do te kisha mundur te komentoja me shume mbi injorancen e ketyre dy paragrefave qe ke shkruar. Nganjehere vepra e artit flet per vete...

Qetesohu Heretik, heren tjeter do te pergatis nje teme te pershtatshme per ty. 

 

     seksi nuk eshte nje koncept zoologjik... por nje akt me fuqi berthamore qe perfshin tere qenien njerzore.

 vetem ty s'te ka perfshire,apo ti je rektori i ketij reaktori berthamor. Gjithsesi kjo qe the me lart eshte e vertete. Kur revolucioni proletar ishte nje ceshtje e shtruar per zgjidhje, plasi bomba hormonale, hiroshima erotike, revolucioni seksual. Si do ja bejme Enver, pyeti Sulua? Tu qepemi kodrave dhe maleve e ti bejme pjellore si fushat -tha Enveri. Ta veme rinine ne pune, te beje taraca, te hapi trince, zbor, aksione e keshtu libidon ta kanalizojme ne pune se ndrishe na perpiu vala e gopit. topit i shpetuam tha po gopit , aha, puthu me Milon .

Hiroshima erotike se! smiley

50 vjet te mbyllur, domosdo ka pas paragjykime shume. Shume te ndrydhur si shoqeri ne lidhje me moralin. Ishte gje e madhe atehere. Dhe nuk eshte e lehte qe ai mentalitet I kalbur te kapercehet aq lehte, u ngulit thelle. Merr ca kohe si cdo gje. Por qe keta 20 vitet e fundit ka ndryshuar shume, ka ndryshuar. Ky brezi I ri eshte me open minded. Cdo njeri do ta gjej vetveten ashtu si e deshiron pa marre per baze opinionin dhe paragjykimet pa dallim brezash, krahinore katnar e malok, apo kapaciteti/niveli. Vec jepi kohe, cdo gje do perceptohet sipas kendveshtrimit te cdo individi dhe jo Ashtu si kope. Qashtu, dite me te Mira do vijne, e mos u 'prek' ca thone ca ketu. Ke te besh me botekuptime te ndryshme. smiley 

Kur isha une ne gjimnaz, ato 3-4 vajza qe kishin nje lidhje - dhe jo per sex po me shprese te Zotit me u martu perjetsisht - ne karten e identitetit e kishin t'shkrujtme tashma, "kurva".Naj njana prej tyne nuk e kishte shkemby hala puthjen e pare,po vec kishte dal nja dy here ne takim.

Sot,16-17 vjecaret qe s'kane nje te dashur,shihen me perbuzje dhe percmim nga moshataret e tyne, dhe ne rastin me te mire meshirohen.

Ndryshim jo i vogel kur e sheh me ket sy. smiley

te mbush me optimizem. shqiperia do te behet!

Perfundimisht pergjigjen pyetjes a ka a ska liri seksi femra ja ka dhene Tupja kur tha qe 'per cfare lirie pretendojme kur ne kemi nje fjalor seksual shume te varfer, mungojne termat adekuate per seksin oral dhe anal dhe na vjen rende te perdorim ne fjalorin e perditshem fjale turpi si gojore apo lopthi'. Gjigand. 

jane gjithmone te vuajturin qe qahen...

pambuku vret me shume. po kush t'kupton!

Emigrant, se ti je dhe statisticien ne mos gabohem. A mund ti jape statistika pergjigje pyetjes per lirine e seksit? Psh ne menyre hipotetike, a kan vlere te dhena si psh sa % e femrave ne zonat rurale praktikojne seksin oral apo sa % deshirojne te marrin pjese ne treshe, sa deshirojne pozicione kontraverse, etj etj ne krijimin e nje tabloje me te qarte? Se keshtu me opinione spo shkojme gjekundi kurse statistika na sjell te dhena te ftohta, kokeforta, kshu me duket mua. 

smiley

pak me vone.

 PF, po te pergjigjem ketu lidhur me kete qe thua:

O spiritus. Mos fol budallalleqe tani. Morali dhe ligji kohes te denonte edhe qe te vidhje pronen e perbashket, po ca thu ti? Nuk vidhte njeri nga ndermarrja apo nga sahati i drites!!! Meqe te fusnin ne burg per shfaqje te huja, ti mendon se nuk u shifte italiani dhe jugosllavi ne cdo shtepi? Aman o burre. A e kuptoni qe mosperputhja e moralit zyrtar me jeten e perditeshme e permbysi ate rend. Se ndryshe do ishim begatu dhe lulezu dhe Karrota me Takun do ishin "njeriu i ri" tani qe po flasim.

Po brezi qe se ka jetu ate kohe, sheh filmat e kinostudios "Shqiperia e Re" dhe kujton se ashtu ka qene megjithemen jeta atehere.

 "Budallalleku" yt konceptual PF qendron ne faktin se ti , eksperiencat e tua personale dhe te nje rrethi te ngushte (ku perfshihej dhe Gaia sikurse na i konfirmon) i shet si gjitherealiteti i shoqerise shqiptare te asaj kohe (sistemi monist). Ky deformim i debatit u konfirmua edhe kur komentues te ndryshem e pyeten ose i kerkuan Jardines te rrefente eksperiencat e saj personale, nese kishte pasur raport me ndonje shqiptar qe te mund te njihte me mire realitetin shqiptar lidhur me lirite seksuale!!.Pra shiko cfare paradoksi dhe deformimi i pyetjes e cila, ne fakt, e adresonte problemin ne rrafshin shoqeror  dhe JO ne ate personal, individual. Ceshtja nuk shtrohet a behej sex paramartesor asokohe dhe a dashurohej . Eshte nje lloj sikur dikush te pyes: a ishin te lire ne shprehjen e orientimit te tyre seksual , homoseksualet para 90-es? Dhe ti i pergjigjesh:c'pyetje idiote!Posi jo, dhe tregon historite e Tore b..dhe vazhdon argumentin: po pse, filmat e Kinostudios shifni ju mer?

Ne ate sistem norma sociale ishte se dashuria duhet te finalizohet me martese dhe vetem martesa hapte dyert e seksit. Sot paradigma ka ndryshuar. Raporti seksual nuk eshte parakusht per martesen dhe as vetem ne funksion te riprodhimit. Ky eshte nje hap ne rrugen e lirive seksuale. Pra gjerat shikohen dhe krahasohen ne hapsire dhe ne kohe, si fenomene sociale dhe jo thjesht si eksperienca personale. Fakti qe ai regjim u permbys sepse-drejt e thua-morali zyrtar/pushteti/normat sociale binin ndesh me deshirat, nevojat  dhe perditshmerine e njerzve (duke e shtypur, kufizuar dhe ndryshur ate brenda kornizave puritaniste dhe ideologjike)-behet argument i asaj qe une kam komentuar dhe qe ti i quan budallalleqe.

Spiritus, po te pergjigjem edhe njehre me te njejten gje. Eshte e vertete qe norma sociale dhe ligji ishte ai, por kjo nuk do te thote qe rinia e asaj kohe (te pakten ne pjesen derrmuese) e pranonte. Duke mos e pranuar, dmth qe minimalja qe mund te bente ishte qe nuk kerkonte te zbatohej, maksimalja bente krejt te kunderten. A haste kjo ne kundershtim. Posi jo. A e vriste njeri mendjen per kete kundershtim. Pak kush. Jeta vazhdonte me te veten deri sa doli ketu ku doli. Se neqoftese mendon edhe ti si Taku apo Karrota se ato e kane kete liri relativisht me te madhe sot vetem sepse nje grupi profesoresh te MIT u mblodhen para nja 30 vjetesh dhe krijuan internetin, e ke gabim. Again, jeta (te pakten ajo jete qe une kam njohur ne Tiranen underground te viteve 80) kaa qene shume me e sofistikuar dhe bold nga c'mund ta pershkruante cdo letersi e realizmit socialist. Dhe ketu nuk flas vetem per lirine seksuale po edhe per shume aspekte te tjera te jetes intelektuale. Aspekte qe per fat te keq, me sa noh une, nuk i gjen me ne brazin e sotshem te 20 vjecareve. But that's life, man. Po s'te pelqeu bjer e vdis. 

Tani nese ti do nje argumet te forte per kete, ja ku ke vete Ed Ramen qe (pavaresisht kush eshte sot) ka qene nje perfaqesues tipik i kesaj qe te them une. Ne s'me beson pyt. Ne dac te jap edhe dy tre emra te tjere qe jne sot ne qeveri, mosha ime, qe kane qene pjese e kesaj jete te perditeshme tiranase te asaj kohe. Pa shaka e kam. 

Ke ndonje cik nostalgji per ate kohe? Moshen e rinise?! lol.

Well Moze, kush eshte i budalla qe nuk ka nostalgji per moshen e gjimnazit apo Universitetit smiley Megjithate cdo kohe ka kenaqesite e veta. Tani e kemi me shume mendjen tek kalamajte.

 ti do me vdesesh mua Cuk smiley

PF, po si harron mor burre qe statistikisht 65 % e popullsise ishte katundare kurse realisht ishte 85% e tille sepse nuk besoj ti konsiderosh qendra urbane , barabart si mentalitet, kulture dhe hapsire emancipimi  me Tiranen apo Durresin e Shkodren, qendra si Laci, Mamurrasi, Leskoviku, Gramshi, Resheni, Corovoda etj.Dhe nuk po flas as une thjesht per lirine e te berit sex por ne nje kuptim me te gjere, si stil jetese, mundesi argetimi dhe vtepermbushjeje intelektuale, pertej korrnizave kufizuese te kohes. Imagjinon ti jete underground neper katundet e Shqiperise? Po shyqyr qe ishin aksionet dhe shkollat me konvikt.  Kurse, e kufizuar vetem tek liria seksuale, aman o PF , si ke harruar qe rreth 80% e shikonin sex me sy pasi martoheshin.

Spiritus, ne nuk po flisnim per jeten rurale mer burre. Se jeta rurale edhe sot Taku e pranon qe eshte mbrapa, (tropojanet versus skraparllieve). Une po flisja per Tiranen dje dhe sot. Shpresoj edhe ti. Se per Vithkuqin nuk kam statistike te tipit dje dhe sot. smiley Ciao tani se u be terkuze.

Po nuk ja vlen o Spiritus me kete Nivel Ordiner moderatoresh pjestare te nje Injorance te pamateshme me te vetemin atribut Fshesen ! Turp aqme teper ne prurje si kjo.Keta tremben nga Fjalori ne nje BLOG jo me te aplikojne ne praktike Seks te Hapur Emancipues smiley

 kjo feshfeshja e Kopshtijeve nukkakoncepte minimalisht te gjithpranueshme te kuptoje ne terma Biologjike cfare eshte seksi qe na e shet per Norme shoqerore "Mardhenie Seksuale" si principe Morale Emencipuese te shoqerise ne teresi e Femres ne Vecanti ? Kjo eshte nje perzierje paragrafesh Klubesh e Leksionesh nga  ata qe hapin syte "Ua sa mire e tha profesori " Kaq per te sepse pretendon !

Raporti seksual nuk eshte parakusht per martesen dhe as vetem ne funksion te riprodhimi..

Tani e ke studim kete apo ne vazhden e llafollogjise se kopshtije fushave te blerta . Mbase duhet me  qete , ne disa percaktime per te parapare e theksuar se si ka ecur Koha ...pikerisht per te prevenuar ate qe ti mohon ...riprodhimin ..

Nga masat fizike ( For You ) e deri tek nderhyrjet mjeksore ...abortet . Pra perse eshte dashur te nderhyhet ne keto kur funksioni i seksit nuk qeka riprodhimi ? 

Perse nuk nderhyhet Fizikisht ne lenien vetem te funksionit te shurres ? 

Vallaj me fal njeqind here por kur kerkohen te mbeshteten keto TEORI qe Akoma SOT perpunohen e nuk kane gjetur nje permbajtje Reale ne te verteten e tyre ate Biologjike e ( Hyjnore te Krijimit ) ne asnje menyre nukmund te gjejne as ne aspektin Shoqeror !.Mund te themi grupime te ndryshme perqafojne Ide te ndryshme ne kohe te ndryshme ,  por pikerisht ketu qendron dhe PSE-ja e shpjegimit te Teorive te ketyre ketyre Grupimeve jo vetem te Shqipetareve dhe jo me Lule Kopshti nga bangat e shkollareve qe digjojne leksione per here te pare !

Aleleuja !

Kam vetem dashuri per ty Idrizio smiley

 

      Po prandaj u shpiken kontraceptivet Idris, qe femra te clirohej nga barret e teperta dhe aksidentale smiley Apo te vazhdohej me ritmin cdo mballosje..nje rrumbullakosje te barkut dhe nje qerre me cerrasmiley Dhe drejt e ke thene, emancipimi vertete lidhet me punen dhe pavaresine ekonomike. Po mire , ja e fitoi pavaresine ekonomike femra, po ate riprodhimin qe ti e ke merak ,si funksion natyral te femres, si do ta arrije, pavaresisht nga burri? Kur te arrihet kjo do marrin fund eshe andrallat morale per te cilat ti shqetsohesh.

   

Mos u lodh kot i/e dashur. Idrizi ka mendjen e vet dhe sado argumente te vlefshme te kesh Idrizi do t'i qendroj besnik mentalitetit te tij smiley

Mos u lodh kot i/e dashur. Idrizi ka mendjen e vet dhe sado argumente te vlefshme te kesh Idrizi do t'i qendroj besnik mentalitetit te tij 

Wow. Se ke me kujtove me kete qe the. smiley

Lol une nuk jam terhequr nga bindjet e mija dhe argumentet qe kam bere. Jam shume koherente ne kete aspekt te pakten. Ne asnje moment nuk kam shprehur ate qe thua ti se qenkam ndjere "e keqkuptuar." Kjo eshte thjeshte pjese e fantazise tende.

PF ke bere nje lidhje me vend, per here te pare ne historine e anetaresimit tim tek PPU-ja. Qendrimi im per Oidrizin eshte nje nga me koherentet. Perveq mentalitetit mijevjeçar dhe enverist, perzihet ne tema qe i cileson si perpjekje per te "bere lufte me njerezimin." Nejse, gjithkush ka mendimin e vet dhe duhet respektuar,  por ama mos te futet ne tema qe i gjykon jo te rafinuara. Diferenca ime me Oidrizin, eshte se une nuk perzihem ne tema qe nuk me interesojne (ose qe nuk njoh mire), dhe nuk ia lejoj vetes te denigroj ato qe i kane hapur. 

Tashti prap me ngacmove MUVE tie smiley Po njehere e kemi bo muhabet bashke ke sekstemprurjet me xhibseksologjite .E gjithe puna me nderhyrje do mbaroje me porosine se ku e desheron ta kesh shkarkimin Qejfor te mbareses nervore !!!! .Xhibit une ja pata parashiku tek Gishti Mesit . Aty ma mbaj Kalin tek Kllonimet dhe Inkubatoret te shohesh se keto prurje me origjine Njerzore Natyrore jane dengelucka smiley

Tani edhe mashkullit mund ti Pllenohet nje Femije , dhe meqe edhe shndrrimi i vegles nuk eshte me problem , nje hap na ndan nga Emancipimi TERESOR Seksual . Lajmi sensacional do jete ....

POETI smiley lindi ......nje babasqap te vogel ose KEC gje qe e ka arrite ne pikpamje shoqerore ! Do bjere dhe teroia e PD-hit para klubeve 

'Kujt do me tregu Frojdin timer Jahu " Le te presim smiley

 

    POETI  [smiley] lindi ......nje babasqap te vogel ose KEC

 sa kam qesh me kete smiley

 Eshte bere muhabet disa here po prap, nuk i gjenet fundi ksaj gjese o Idris. i vijme rrotull e prap i pangopur.. me shpjegime mbetet mileti. smiley

Mileti dhe Xhardinierja PO . Ndersa JU ...JO... mendoj sepse ne pikpamje shoqerore eshte e zgjidhur teorikisht e praktikisht te pakten nen shembullin Suedez . Europa Qendrore e ka te perizier me tekat e Milionereve Drogaxhij dhe gjithfare Pleqsh te currfjaksur e plaka te currufjaksurra qe hakmerren ndaj Njerzimit me keto lloj teorish , si pasqyre e poshterimit e deshtimeve te tyre ne Jete , por edhe te trazuar me nje Ndjenje Faustiane "dhe ja ku jam nje Lol truthare ...." para ikjes nga kjo bote .

Dhe le ta njohim , se nuk jane dosido si Poetismiley i LeftGOPESE por Bosset e Mediave dhe Katedrave , ata qe kane ne dore perpunimin e Opinioneve . Dhe me se fundi me ato qe vertetojne Teorite , Imponuan dhe shkencerisht Eksperimentin Biologjik gje qe po avancon ( pak i nderprere e i ndrojtur para papatit te Hutuar ) por me gjasa ta shkepuse Njehere e Mire kete Race Natyrore NJERIUN nga Rrenjet e tij qe prune deri ketu kete shoqeri .

Keto fenucka Teorike Sot me "role Shoqerore " e pordhi Kali si reultat i Lirise Seksuale ka kohe qe jane ne koshin e Plehrave ! Jane per Naive e mendje te Filleses si kopshtarja jone e nderuar qe tregon se pervec deshires per Emnacipimka edhe ndjenja te bukura Henore smiley.........te Kendeshme e Naive .

Biles ka dhe zemerate smiley

  Dhe argumenti im ishte se pavaresisht asaj cfare ndodhte ne segmente te caktuara te shoqerise, sidomos ne Tirane, ne rrethet e studenteve apo qytetin studenti, pavaressiht se ajo kohe kishte Kazanovat dhe zonjat Bovari, shoqeria ishte patriarkale dhe rurale, morali ishte kufizues dhe represiv. Nqs ne filmat e Kinostudios nuk pasqyrohen ato realitete underground qe ti permend, kjo tregon shume sepse filmi ishte pjese  eideologjise se kohes. Kam hapur nje teme te ngjashme vite me pare dhe u vu re i njejti qendrim, i njejti konfizion reth "papercaktueshmerise" se termit "liri seksuale" sepse ne mendjen patriarkale te nje pjese te komentuesve ajo perkthehet automatikisht ne cuthrje morale, "deti u be kos, o burra (tama kendveshtrim maskilist-o burra!-per burrat ) " te bejme sex me kedo e kudo".

Liria sekuale implikon nje varg ceshtjesh sikurse jane pushteti dhe seksualiteti, raportet gjinore, dashuria, familja, martesa, statusi ekonomik dhe social i femres, te drejtat  e deri tek problemet e sotme qe dalin jashte matrices heteroseksuale.Ne i rame shkurt, u fokusam tek seksi, tek liria e te beret seks kurse  pyetja  shtrohej sesa dhe deri ne c'pike shoqeria jone i eshte larguar modelit patriarkal, sa liri ka fituar femra per te shprehur seksualitetin e saj (jo thjesht te berit seks) dhe a kemi arritur ne ate pike te emancipimit shoqeror - e shprehur mjaft qarte-kur FEMRAT te gezojne lirite seksuale bashke me RESPEKTIN njerzor.

Si thu ti. Kemi arrit?

Kurvjaret patriarkale jane duke diskutuar thike me thike midis tyre sepse kane mendime te ndryshme per kurverine matriarkale.

 

dashuria me lakmi te pozites eshte roberi....

                                          Apostol Sako

Ps. ka pas qene nje shprehje dikur; ah rinia rinia, dhe nga bootha nxjerr shkendija..smiley

 

Me qe kjo zonja kopshtare nuk paska pas provim te Henen ,le te provoje te kuptoje secfarepermbajtje ka Seksi ne Origjine 

Seks = veglat dhe akti  , qe kane sjelle fjalen Mardhenie . Akti ka te vetmin produkt ...riprodhimin

Seksi ne Shoqeri metejse :  Lindja parakohe nga Femra= turp Moral .Shkuarja me femra jasht Martese = turp Moral . Moral = Norma baze shoqerore mbi te cilin ndertojne mardheniet nje Grupim shoqeror .

Bashkoi keto dhe do te nxjerresh se cfare ka ndodhur , te pakten ne Drejtimin emancipues te Shqoqerise ne teresi dhe Femres ne Vecanti .

Dengelat me patriarkalizma e pordhi kali studentore , si rurale e fendore , beni me vone si togfjaleshe dhe do shohesh se do te mbetet vetem nje togefjalesh me Vera Qejfi te fjalorit Xhibist !

Dhe qe ta kuptosh MIRE , po Mire Fare se si e cfare ka ndodhur Jepi FEMRES Pune dhe Pavaresi Ekonomike , te cilat tjetersojne dhe Faktorin Moral ne nje DrejtimTjeter ,  dhe do te gjendesh ne mes te Faktoreve Emancipues ......  Shoqeror , pa peralla te Socializmit e Undergraundit te tij dhe pa perallat e seksologeve Mashtrues .

 

Idrizio seksolog i madh je smiley

Vallaj dhe fort i vogel nuk kam qene smiley Tani po se po ! Xhibi si te duket si sekssimBole ?

Jardain,c'est comme si tu avait parlé de corde dans la maison d'un pendu !

 

Ouais..! Mais quand les filles aussi défendent cette mentalité, c'est tragique quoi. smiley

nejse, jena gjithmone gati me kontribu per zgjerimin e lirise seksuale te shoqeve

Po qe se je Carrota ...vazhdon te mbetesh e kendeshme por Nje biblioteke pa Iventar . Edhe per kete prurje , ngjitu pak tek posti i ores 10 e 17 , tek Fjalia e dyte dhe e trete e paragrafit te pare  ...dhe rilexoje vetem ne Raport me cfare ke dash te thuash . Eshte i vetmi Post qe cfaq nje Pikpamje te Plote .Te tjerat i kesi zakonisht ...larje e krehje leshi ...

Pak fare , sikur vetem pak te vesh mendjen ne pune do Kuptosh qe aty Flet per Barazine Gjinore  ..qe nuk e siguron Liria Seksuale .

Mos te te vije keq psh qe derstila nuk pushon se lari e se tjerrurri lesh , sepse eshte teme qe nuk ka nevoje te mesosh njeri nga te dy sekset .Eshte e vetevetishme , biles edhe Xhibi e njeh si te tille smiley 

Por si rregull per aq sa do te jeh Koherente smiley mundohu qe te mos i shmangesh  me tjerrje e me larje Leshi asaj qe te takon ta Provosh .I lexova dhenjehere postet e tua se pas "koherences " ose shkurtimores me PF...mu duk sikur me te vertet nuk te kisha kuptuar dhe isha une ai qe po flisja si ty ...Pa Iventar smiley

Gjithsesi jane prurje terheqese per vete natyren e tyre por jo te atij Niveli , me dokrra Patriarkale qe sheh ti me thellesine Mijravjecare e Komuniste smiley

Me kaq e lash zderlaq !

Idriz, 

Please don't put words in my mouth!! Kush tha qe barazine gjinore e jep liria seksuale? Une kam folur per lirine seksuale per ta delimituar nga barazia gjinore qe do te kishte sjellur nje liste argumentesh (per ekonomine, revolucionet) alla idrizshe smiley . Edhe njehere, nqs nuk te pelqen tema, ka alternativa tek PPU-ja ku mund te shprehesh mendiment tuaja (buxheti, statusi, nusja kosovare etj.). 

Por po ta jap definicionin tim per  "lirine seksuale:"

E drejta e çdo individi te zhvilloje dhe te shprehe seksualitetin e tij/saj. Kjo perfshin pavaresine personale, integritetin e trupit te tij/saj, dinjitetin, respektin, dhe shprehjen seksuale dhe 'konsensuale' pa paragjykimet, pa stigmen e shoqerise, si dhe pa nderhyrjen dhe kushtezimet e shtetit.

Kutpohet qe barazia gjinore dhe liria seksuale jane te lidhura ngushte dhe nuk mund te thuash realisht qe ka liri seksuale pa barazi gjinore dhe anasjelltas. Ajo nuk mund te arrihet plotesisht pa barazi seksuale ne kuptimin e lirise dhe autoritetit mbi trupin qe gezon. 

 

Vajte tek ora siper ?

Dhe mos bjer Citate me . Jo ti por edhe Poeti smiley LeftGOPESE biles dhe vete Xhibolja nuk ka marre guximin  te definoje Termin Liri Seksuale pervec ndonje rreshti te thene diku , te mesuar permendesh apo te cituar nga libra perpara. Nga te gjith perbersit qe ke rreshtuar asnje nuk je ne gjendje te argumentosh pervec rreshtimit , listimit .

Gjithsesi nje gje akoma nuk do ta kuptosh . Pa qene e afte te argumentosh ate qe shpreh, qofte dhe kot " Idrisshe " smiley , mos hajde ose dhe hajde me Citate pa i kuptuar se cfare kuptim kane  ..

Ajo nuk mund te arrihet plotesisht pa barazi seksuale  ... ti akoma vazhdon ????

Po shpik ndonje Qenie tjeter ne Natyren Njerzore te sekseve te kundert dhe barazoi seksualisht smiley

Ndryshojne  katerciperisht , dhe une ate po them , duke mos e pate te QARTE nga nana Natyrore ...zhytesh Kot se Koti ne anen  Shoqerore , qe nuk eshte gje Tjeter vetem se interpetim teorik plotesisht i ndryshueshem ( sic dhe ka ndodhur ) ne cdo arritje qe ndikojne ndryshimet  teknologjik te Fushes  , megjithe ato qe te kane mbushur mendjen ty si Liri e te Drejta !

Ja fut nje citat ne mendje te provuar ne cdo Kohe e  ne cdo Fushe si koncepti ,e solid i Lirise 

Nje hap drejt sundimit te Natyres eshte nje Hap drejt Lirise ... Ke Natyre sundove me rreshta qe bere nje Hap drejt Lirise ....Seksuale !!!!!!!

 Edhe njehere flm po po qe se ke gje THUAJE . Po e them dhe une nje . Je shume e VOGEL te llafosesh  per kete Teme ! Dhe pikerisht se me pelqeu erdha me shume qejf per te biseduar me nje adoleshente ose libreske te sapo nxene . Tek temat qe permend bisedoj me BURRRA smiley

si ishte shprehja: mu thuaj ca ere vjen gruri, qe te them se cfare ndjen bujku". apo jo? kshu edhe puna e lirive ne pergjithesi dhe atyre seksuale ne vecanti. 

Idriz, 

Ti ben gjoja se nuk i di problemet qe kane grate dhe vajzat ne Shqiperi, ose je i ndryshem seksualisht smiley nga to. Po ta them ne menyren me banale qe mund te jete:

>Vajzat (18+) e pamartuara e mbulojne faktin qe kane te dashur nga familja. 

>Ne shume raste, vajza ia tregon vetem nenes

>marredheniet seksuale me meshkujt, jo vetem qe kryhen pa perdorimin e prezervativit, ku ne shume raste ose mbesin shtatezene ose marrin nje semundje tip "gonorhea," por edhe bien pre te abuzimeve te ndryshme. Pse? Sepse nuk marrin masat e duhura ne te cilat perfshihen mbrojtja e prinderve dhe dijenia e tyre per aty ku shkon dhe me ke flen vajza e tyre.

>Nje vajze qe ka humbur virgjerine, ose me mire me thene, nje vajze qe lagja e ka cilesuar si te tille, nuk ka shume shanse te perzgjeh partnerin e saj ne jete (ne rrethina).

>Ne kohen e komunizmit Idriz, ka pasur barazi gjinore institucionale, qe nuk erdhi natyralisht dhe gradualisht nga shoqeria. Ndryshimi ka qene i rendesishem por jo i mjaftueshem per lirine dhe te drejtat "de facto" te grave.

>Shiko çeshtjen e Nazmijes ne Shqiperi dhe trajtimi qe po i behet asaj. Pavaresisht faktit qe ate e kishte abozuar ai perbindesh qe 12 vjeçe, gjykata permendte disa mesazhe 'seksi' qe i kishte derguar ajo atij. 

>Shiko rastet e shumta te perdhunimit, ku vajza stigmatizohet dhe etiketohet si prostitute pa qene. Pse? Thjeshte sepse nuk imagjinohet akoma qe nje vajze te gezoje marredhenie dashurore, ose seksuale me tjeret.

..........

 

Cfare problemit ka te trajtohet ne nje aspekt shoqeror? Ne çfare aspektit tjeter ta trajtojme? 

Artistik? Hmm..ndoshta so te ishte nje ide e mire.

 

Ne keto qe ke renditur nuk mund te besh asgje Praktikisht . Qe te keputet fruti duhet te Piqet .Gaia psh mund ta faktoje kete smiley

Une jo vetem qe i di problemet ,  me aq sa mundem jetoj me Shqiperine , por e pelqej dhe perkrah dike qe sheh tek Clirimi Shoqeror ne teresi edhe rrolin e femres ne Vecanti . Mos u mer me kohen e "Komunizmit " se hyn ne qorrsokake . Ne se ky brez Politikanesh do te kishte Gjysmen e dashurise , respektit dhe vleresimit Institucional per Femren Shqiptare minimlaja nuk do Toleronte shitjen e Femres si Bageti nga Klani i Sali Injorantit , qe dengelos gjithe Diten me myqyryfet e tij shtate hunj e nje Purteke .Mjeku i Sumes !  Pis i Pisave . Dhe perqendrohem tek ky Krye Malok i ndyre , dhe tek sharlatanja akoma me Injroante Dylqinja Jozefpercke sepse me prezencen , dominimnin teorik e masat Praktike te Shqiperise post Komuniste , jo vetem qe renuan gjithshka , por Linden dhe LeftGopene qe dikur ne nje teme si kjo , bente Ironiken 

Mos doni kapitalizem pa SIDA ....smiley

Ne kuptimin shoqeror te perpunimit te Opinionit per Levizje te Femres , vetem me keto llogje nuk mund te shkosh Gjekundi .Duhen se pari dhe para se Gjithave nje STATUS Ekonomik i Femres qe te barazpeshoje Statusin Moral te Marteses me Burrin apo zgjedhjen per "Vleresimin e trupit te saj smiley ....zakonisht shtohet  ...vlerat  e perdorimit (jo Vlerat e Gjembit dhe te Tredhurit )smiley

Per sa kohe do jete kjo Papunesi Totale ne rradhe te pare per Femren ,  ne do kemi vetem nje shperthim KURVASH per striptizem apo " venie nderi "ne vend per sjellje jashte Moralit Katunit smiley Kur lexoni mos Harroni asnjehere qe edhe ne Bote keto Levizje Filluan dhe ndikuan ne Rradhet te Pare me Lirite e te Drejtat e Punes dhe Votes .Te drejtat per tu Zgjedhur e Zgjedhur . Me pas u krijuan kushte dhe per Liri e te drejta te tjera si premisa NR 1 per Femren , qe te zgjedhe se Cfare do beje me Veten dhe Trupin e saj per tu perfaqesuar ne shoqeri !

Ne NY nuk ka BORDELLO ...Ne Stamboll PO !

 

Idriz,

e permenda komunizmin sepse barazia gjinore ishte e imponuar institucionalisht dhe nuk funksionoi per ti emancipuar grate ne "long term." Siç thashe me siper femrat nuk kane pasur  te drejta te barabarta defacto si te burrave (dhe ato de jure qe kishin i humben pastaj). Po duhet te kete, siç permend ti, nje mbeshtetje te grave (por sidomos te femijeve) nga shteti, qe per fat te keq keto 20 vite nuk eshte realizuar akoma. Por as kjo nuk kontribuon realisht, dhe me kohezgjatje ne barazine gjinore sepse kultura e kesaj do kohe per t'u fituar. Per mua kultura, edhe e barazise gjinore, eshte diçka organike do kohe per t'u rrenjesuar. Psh ne shume kultura tribale ne bote, femra i gezon keta liri, pavaresisht faktit qe puna ndahet sipas gjinise: burrat ne gjueti, grate ne bujqesi. 

Persa i perket klubeve te striptizmit dhe fenomenin te prostictucionit, me vjen keq qe nuk foli (perveq Spartakut dhe meje) kush ketu sepse ne fakt une nenkuptoja edhe lirine nga nenshtrimi i burrit, ose nga nje sistem te shthurur patriarkal. Me vjen keq qe shumica e ketyre komenteve ishin te pahjshme...mais bon! 

Papunesia ka rol te rendesishem por ne kontekstin shqiptar eshte mungesa e moralit me thelbesorja. Perdorimi i vajzave per prostitucion buron edhe nga fakti qe femra konsiderohet si nje "hiç."

Kur permend eliten sharlatane me ne krye Jozefinen dhe Bishen nuk ben gje tjeter veçse ...wait fror it....lexon mendjen time.

 

Eshte prurje me interes jo formal. Po dhe une nuk ta permend Formalisht "komunizmin "sepse eshte arritja e VETME ne Historine e Shqiperise ku Femra pati Rrol si Femer . . Ti mbaj tenden me "long term " smiley vecse dije ( patjeter e di ) qe edhe per aq sa perdor Tribute , ku Liria Seksuale ( sipas ty ekziston ) ajo eshte e natyreshme dhe nuk eshte shoqerore .Eshte dicka qe ka lidhje me Riprodhimin sepse ne ate faze eshte Njeriu smiley Kete e di dhe Xhibi smiley . Megjithate  nje studim i Plote mbi perspektiven e ketij zhvillimi ( te emancipimit te Femres ) nuk mund te vije KURRE nga nje e djathte , per te cilin Femra si cdo gje eshte Mall per tu Kembyer e per te Pjell Para . Dalja e Moralit ne Treg , thote z.Pjer ne VQ eshte paraja ne fuqi te KATERT! Nuk ka Moral Paraja , as femra smiley Paraja duhet Fituar !

Mos na fut ne keto sepse jane Vertetuar e kapercyer me KOHE para shekullit xix . Une nuk marr mundimin thjesht me te sqaru Ty , as nuk e marr se ti po me sqaron mua , po nderhyj si e kuptova Lirine Seksuale , qe per aq sa ka kuptim shoqeror ,  eshte nje Term pa Kuptim .

Sqarimin tim e ka ne dore vetem i Tredhuri dhe me autorizim te tij Gjembi !

Ne se thuhet per Funksionin shoqeror te saj per Emancipimin e Femres eshte tjeter gje .Tjeter gje se duhet trajtuar mendoj tek Paragjykimet Frenuese dhe jo tek Lirite ...Ju doni kapitalizem pa SIDA .. theniet e fencura te LeftGOPESE se Babasqapit ...me tre mastera ngarkuar / nje mbartur e dy rrenxuar !

Papunesia ka rol te rendesishem por ne kontekstin shqiptar eshte mungesa e moralit ....smiley 

Ja kur bie nga keto me qeshet mua , sepse eshte pikerisht konteksti  qe duhet te vertetosh . Une ta vertetoj qe nuk ka Moral Shoqeror pa shoqeri dhe nuk mund te ekzistoje Shoqeri e Organizuar pa PUNE smiley Pra jo vetem ne "kontekstin shqiptar " , por se pari ne ato vende te zhvilluara prej se ciles Huazojme e merremi me keto Teori .....nuk ka Moral per Moral , as Liri Seksuale per hir te Lirise Seksuale . Shkeputja e tyre nga Fusha e jetes dhe Abstragimi si Teori te pavarura eshte Bllof ! Perse ..drugo mesele per tu llafosur !

Une prisja edhe nje "Koment aty "smiley,  po sic duket nuk e ka ndiere te nevojshme te harxhoje kohe me Derstiliste si ne .

Naten me respekt ... dite tjeter smiley

smiley

 ku Liria Seksuale ( sipas ty ekziston ) ajo eshte e natyreshme dhe nuk eshte shoqerore 

Une fola per kulturen qe zhvillohet organikisht, pa nderhyrjen e tepert te shtetit. Nuk thashe qe liria seksuale eshte nayrshme dhe jo shoqerore. Te pakten mos deformo ate çfare kam thene sepse keshtu nuk komentohet. Nejse...

Prap me komunizmin vazhdon ? Ka pasur emancipim por jo te mjaftueshem. Kane marrur rrogat njesoj, dhe kane pasur punesim por barazine gjinore, dhe 'lirine seksuale' ashtu siç e mendoj une, nuk e ka garantuar shteti. Femrat kane qene te mbyllura dhe nuk kane guxuar te shoqerohen haptazi me meshkujt, larg qofte te krijonin lidhje dashurore.

Papunesi ka gjithkund por femra nuk trajtohet gjithmone ashtu siç trajtohet ne Shqiperi. E di ti qe Franca, pavaresisht se ka nje GDP nominale me te larte se Shqiperia, ka me shume papunesi? Nje shumice e madhe punetoresh, por edhe ato qe i perkasin shtreses se mesme (si profesoret etj.) punojne 10-15 ore ne jave sepse nuk ka pune. Ka varferi siç ka atje por nuk vjen e shoqeruar me korrupsionin e larte, dhe me keq menaxhimin.

Permenda tribute, psh Maorit, sepse ne sistemet e tyre shoqerore, ekziston liria e femres persa i perket lirise per te perzgjedhur nje partner, lirise te se shprehurit pa paragjykime (etj.). Tani varet se çfare kupton njeriu me mireqenie, por ato kane nje nivel zakonisht te cilesuar si te varfer (une nuk mendoj keshtu por nejse). Eshte nje kulture mijevjeçare qe eshte zhvilluar ne ate nivel qe eshte sot dhe papunesia tek ato nuk lot ndonje rol shthures per shoqerine. Kultura e nje shoqerie i reziston problemeve qe lidhen me valevitjet ekonomike dhe financiare. Shoqeria ndoshta jo aq lehte por kultura po.

 

Nuk ka Moral Shoqeror pa shoqeri dhe nuk mund te ekzistoje Shoqeri e Organizuar pa PUNE

E para eshte mese normale dhe vetem nje utopian do te mendonte ndryshe. Me te dyten nuk jam dakort, sepse nuk mund t'i garantoje shteti shoqerise, dhe vete shoqeria nuk mund te garantoje pune te perhershme gjithkujt. Ka te beje me shume me nje organizim shteti, ku puna distributohet, ku ka alternativa si puna 'vullnetare', ku implementohet nje sistem taksimi i mire, shendetesi falas (etj.). Por problemi i barazise gjinore nuk zgjidhet me kaq, siç e vertetoi komunizmi.

 

 

 

Pra kjo eshte nje çeshtje ne te cilen lot rol te madh puna dhe organizimi i shtetit, por nuk mjafton ta shnderroje shoqerine nga nje sistem patriarkal dhe me vlera te dobeta morale, ne nje shoqeri qe respekton te drejtat 'natyrale' dhe shoqerore te njeriut.

 Jardin, po ta vesh re ne shume komente qe prekin probleme sociale, i nderumi Idris perdor shprehjen: se Frojdi zotrie..Qe ti te kuptosh Idrisin, duhet te kesh lexuar (nese nuk e ke lexuar) "Origjina e prones, familjes dhe shtetit" .Puna qendron ne themel te organizimit shoqeror, ajo eshte baza e progresit por ...edhe burimi konflikteve te njeriut (si Eros dhe Thanatos) dhe shoqerise , ne cdo faze te qyteterimit. Ty, mesa duket te mungon kjo pjese dhe kur thua se shteti dhe tregu punes nuk zgjidh dot gjithcka per emancipimin e femres, i mban shpresat tek kultura, iluminimi dhe njohja e te drejtave te cilat mbeten pa substance jashte raporteve te punes, dominimit, kontrollit dhe sundimit. Kurse Idrisi, i mbetur ne shenjtrine e  teorise markiste, smiley, e pa vjeterusheme ne shpjegimin e shumeckaje per boten qe jetojme por e pamjaftueshme nqs mekanizma ekonomik/marredheniet ekonomike nuk integrohen me analizen frojdiste te njeriut. Seksuaiteti eshte force prodhuese.Njeriu para se te jete nje krijese sociale, eshte nje qenie biologjike.Dhe  si qenie biologjike e socializuar/humanizuar,  orientohet nga parimi kenaqsise (Eros).Por njekohesisht duhet te jetoje e per kete duhet te sigurojme mjetet e jeteses permes punes e cila eshte nje fakt i pa kendshem (ne komunizem ka qene nje kenge: me gezim po shkoj ne pune-pjese e utopise).Ne pune e permes saj, njeriu deseksualizohet,tjetersohet.

Shoqeria historikisht ka konsideruar perversitet cdo forme te seksualitetit qe manifestohej jashte nevojave per riprodhim.Ky kufizim ka qene dhe mbetet parakusht per zhvillimin e qyteterimit dhe kultures. Njeriu ne shoqerine e bazuar ne pune, vetem ne kohen  e lire  eshte vetvetja.Nje pjese te mire te kohes se lire e ze argetimi, rekreativiteti dhe per kete shoqeria moderne ka krijuar nje rrjet te tere sherbimesh dhe nevojash false  per plotsimin e kenaqsise. Moderniteti , fale teknologjise, zvogelon lodhjen, zgjeron kufijte e kenaqsise dhe te kohes se lire per sublimimin e seksualitetit te cliruar nga kushtezimet/puna. Zgjerohen dhe kufijte e seksualitetit ne sherbim te kenaqsise dhe jo thjesht per riprodhim. Kete Idrisi  e shikon me dyshim,e shikon si hapsire cthurjeje dhe abuzimi, perderisa shoqeria eshte e ndertuar mbi konceptet e dominimit, privilegjeve dhe kontrollit. Dhe ka te drejte.Ne nje kontekst te tille, liria ka dhe faren e se keqes brenda.

smiley Shkurt e ke thene po te qarte smiley

Po i shtoj dhe i gjo une .Ne shoqnine time jo taten , perdornim "C'faj kam une qe nuk ke lexu librat qe duhen " 

Megjithate gjeja po sorrollatet dhe po kthehet ne Vater Kurvaresh gazmore gje qe nuk e do mo , as zhardinierja jone plot frymezim seksual smiley . Kur zhardinierja te shkeputet nga citatet dhe nga Listimet e ndodhive , qe jane shtysa per analize jo vete analiza , mundet me riardhe .Tashti per tashti i uroj qe te jete Flamurtare e Levizjeve per Fridomiun e Seksiut  me kujtesen qe te gjithe Llapaqensit e degjenerun Fridomiun duke e paraqite si OFF , jo si Free ! Dhe shembullin me spektakolar e ka nga Babi i llapaqenesve ..."se Miraklliu i Fridomiut zotrie .Po po ta them une tye .Na kem fejsin e Bukit or tie " .... dhe Sot Gezojme nje Grope Haleje atje ku ka qene Shqiperia edhe ne fushen e Seksit  deri ne cthurje te pafre e antitezen e saj ,krime te padegjuara .

 Bye - bye dhe...enderrat jane te Bukura smiley

 

Ka mendje dhe mendje Spiritus. Idrizi e shikon ashtu, une e shoh ndryshe. Mua me interesonte cfare ndodh realisht me femrat ne Shqiperi, sa liri kane ato, si kane luftuar paragjykimet, maskilizmin etjj. etj. Debati u degezua, dhe u rafinua por une sinqerisht doja te dija me shume per eksperiencat, dhe pikepamjet e peshqeve femra, te jepja edhe pikemajen time, pse jo.Krahasimi me lirine qe gezojne femrat ne perendim nuk eshte aq i dobishem sepse atje ka pak a shume te njejtat probleme, por ne versionin shqiptar, lirite dhe te drejtat bazike te femres jane shume te kufizuara jo vetem ne krahasim me vendet perendimore, por edhe evropiano-lindore dhe latino-amerikane.

 E moderove gjuhen, u terhoqe nga fortesa ku tundje flamurin e lirive seksuale dhe tani kerkon te dish per "lirite dhe te drejtat bazike te femres".Nje terheqje nga akuzat dhe keqkuptimet qe u ngriten rreth teje por ne fakt, e arsyeshme, sepse nuk mund te flitet per liri seksuale jashte kontekstit te lirive dhe te drejtave bazike. Te gjithe luftojne per lumturine dhe mireqenien personale por kur bashke me lirine, njerzve nuk u ofrohen mundesite, liria mbetet nje slogan dhe terren per keqkuptime, abuzime dhe patologji sociale.Patriarkia nuk rrezohet me slogane. Plus ti e pe vete si tu versulen peshkat.Maskilizmi eshte ne aleance me femrat e ngurtesuara ne rolet tradicionale.

eh, do zemer lufta.

 e c'te luftosh aman! nga nje dhjetor ne tjetrin, pak teodor, pak leshanak, eshte bere te ikesh me vrap.

Mire po e leme ashtu sic thua ti.

E moderova gjuhen, por nuk u terhoqa.

terheqja nuk eshte nje gje domosdoshmerisht e keqe.

Spiritus, 

Nuk u terhoqa por isha e zene. 

Une as nuk tundja flamurin, as nuk beja slogane. Nuk perfaqesoj asnje shoqate qe te bej slogane dhe nuk kam thene asnjehere qe nuk flitet per liri seksuale jashte kontekstit te lirive dhe te drejtave te barabarta gjinore. Perkundrazi kam mbeshtetur te kunderten. Ta thjeshtezosh pabarazine gjinore dhe mungesen e lirise se femres per te perzgjedhur partnerin ose parteneret, te shprehurit te saj pa paragjykimet dhe stigmen e shoqerise vetem tek statusi ekonomik i femres, eshte naive per mendimin tim. Le qe nuk eshte realizuar akoma.

 

Te gjithe luftojne per lumturine dhe mireqenien personale por kur bashke me lirine, njerzve nuk u ofrohen mundesite, liria mbetet nje slogan dhe terren per keqkuptime

Oh dear! Shpresoj te mos jem gabim por kur flet per mundesi, ke fjalen per mundesi te barabarta sociale, apo jo? Nqs eshte keshtu, do te argumentoja qe edhe liria per te cilen kemi kontribuar 600+ komente eshte mundesia e barabarte e grave per te pasur nje jete seksuale pa stigmen, dhe pa paragjykimet e tjereve. Siç kam shkruar me siper, barazia institucionale e gjinive, ose mundesite e barabarta te tyre kane ekzistuar ne sistemet socialiste dhe komuniste. Une jam pro kesaj, por nuk mendoj qe ka mjaftuar te ndryshoje realisht ndrydhjen e femres. 

 

.Maskilizmi eshte ne aleance me femrat e ngurtesuara ne rolet tradicionale.

Mire qenkam femer e ngurtesuar. smiley Me vjen te qesh sepse nuk jam aspak e tille dhe barazia qe i ben ti femrave te ngurtesuara me maskilizmin eshte si te barazosh Enverin me Hitlerin. Paskan role tradicionale femrat e ngurtesuara? Nejse...

 

 

 Jardine, nuk ke kuptuar asgje nga komenti im. Per ti rene shkurt, te keshilloj te besh dy gjera: te shkosh ca dite me pushime ne Suedi dhe aty te shikosh Sex&City.

Mire flm per keshillen! 

 

Nuk i the keto gjera?

 

E moderove gjuhen, u terhoqe nga fortesa ku tundje flamurin e lirive seksuale dhe tani kerkon te dish per "lirite dhe te drejtat bazike te femres".Nje terheqje nga akuzat dhe keqkuptimet qe u ngriten rreth teje por ne fakt, e arsyeshme, sepse nuk mund te flitet per liri seksuale jashte kontekstit te lirive dhe te drejtave bazike. Te gjithe luftojne per lumturine dhe mireqenien personale por kur bashke me lirine, njerzve nuk u ofrohen mundesite, liria mbetet nje slogan dhe terren per keqkuptime, abuzime dhe patologji sociale.Patriarkia nuk rrezohet me slogane. Plus ti e pe vete si tu versulen peshkat.Maskilizmi eshte ne aleance me femrat e ngurtesuara ne rolet tradicionale.

Ah kur flet per "ngurtesim" e ke fjalen per femrat qe jane te fiksuara ose te normalizuara ne rolet e tyre tradicionale? Une e kuptova per gje krejt tjeter, me fal por nuk ke nevoje te behesh patronizues me mua. Mund ta shpjegosh...

Idrizi nuk ka permendur Frojdi zotrie ne kete teme mesa di une. Por edhe sikur ta kishte bere (ose e ka bere), sinqerisht te gjitha lulet, emotikonet, gjembat dhe poetet, si dhe ajo "e lashe nje koment aty" qe perdor, jo vetem qe nuk i kuptoj por edhe me devijojne pak  prej thelbit te argumenteve qe ben. smiley 

Nuk eshte qortim! 

Karrote,

duhet te dish se ketu nuk komentohet per te sqaru ndonje gje, por si pretekst per te treguar se jemi te kulturosur. Mjafton te krijosh fraza, dmth te kesh aftesi poetike (kendej ka shume poete dhe letrare si zanat), kuptimi dhe te kuptuarit s'ka shume rendesi. Ti futu ne muhabet, pergjigju nje komenti pa kuptim me lodra fjalesh si pelihvani ne maje te telit me nje koment po aq pa kuptim. Te heci muhabeti dmth, dhe lexuesit qe nuk kuptojne asgje (s'ka asgje per te kuptuar) thone se patjeter ne keto fraza kushedi se çfare kuptimi te thelle do te kene qe ne nuk jemi ne gjendje ta kapim. Me fjale te tjera sindroma Nano.

Megjith ate me ç'shof une ke fillu me ja marre doren mire, kot ankohesh tani ne fund. Ke dy dite qe ju jep xhuvap komenteve pa kuptim me komente me karotine te lengezuar.

Ate qe do me ta sqaru Spiritus ta shpjegoj une me thjeshte dhe ne menyre frenge. Marksi zotrie, qe kujt do me i tregu Frojdin ti mer jau, kur fliste per "punen" si operator universal, si kod per shpjegimin e botes, fuste edhe aktin seksual brenda. Dhe po ta shohesh holle holle edhe akti seksual pune eshte, behet me renkime, lodhje muskulore dhe djerse ne balle, si çdo pune tjeter.

Them neqoftese e ke provuar, se ndoshta nuk e ke provuar akoma dhe flas kot.

  

 

Po une nuk te kam permendur as Perrejt psikike qe nga Koha e Nenadertalit deri ne perejte Moderne Marksiste qe i shpjegojne me dy Llafe idiotizmat e tyre .As per Bythe Lisi as Rrapi nuk kam permendur as lageshtia mbetet ..as per Fshesaxhiun qe do vije i shqeteuar per te 'kubikezuar " debilet qe rrjedhin e pjerdhin se mos lendohen smiley

Tani mos e kalo me cakun me mua .Une nuk kam merak numer komentesh me Idiote ! Une erdha se ndieva qe mund te flisja me JU me q u shfaqet e interesuar per kete Qeshtje .Dmth kembim mendimesh .Pastaj tajapParadhenie pau munduar Fare je Maje Gjerei e ashtu Melleri smiley ne krahasim me mua 

Per mu le ti lejne komente e tua, sepse une jam mesuar me maskarenj dhe kriminele gjithe jeten, pothuaj eshte ambjenti im, me pelqejne vende te veshtira. Nuk me ben pershtypje asgje. Qe heqin komentet e tua bejne mire se mbajne paster halene.

Tamam tamam ti duhesh bere ban, por tani e ka marre ferra uraten, tani Peshku eshte i teri VLERE. Pa ty prishet, qajne shoqnia e nerueme. 

Ne se e lexon veten me qetesi ...nje hap te ndan nga Roland .B qe nje dy e dergon Mesazhe me te qeafte Kina Librin e shtepise smiley  ndersa ti i dergon Hapur me komente

..dmth jeni ne prag te cekuilibrit mendor . Mos me thuaj qe nuk te thashe ... Eshte e drejta Jote te zgjedhesh ..

Te Qetesohesh dhe te kuptosh qe bisedon me njerez , Jo Idiote si mender zotrote , qe te eshte mbush mendja se kushedi cfare thua denger venger , byth e rrepeve e maje lisit  si byth Turtulli neper virtualitet interneti 

apo ..do vazhdosh te maisesh me tej ne jeten tende Reale me "me ofenoi Bsovjetik ai qivja udhet , shokeni " 

Cdo individ eshte zot i Vetes ! Une uroj qe ti te sherohesh nga Marrezia e Madheshtise jo nga stili Pirdh e Cfryj .as nga ai Shaban Qoses .Ai je vet dhe nuk te ndryshoj dot !

Tena fale zonja e nr.Komenteve"Y none cfare prurje 800 komente "qe nga keto Vetem nje e ketij Idioti duhte te te beje te mendohesh Mire se ku e per ke flet .

Do dhe Liri Seksuale ...smiley

Ku eshte kina qe te ka qi nonen ne komentim tim o idriz?

As Bashkime sovjetik nuk eshte, ndoshta eshte Amerika qe ti e ke aq shume qef sepse do te realizoje marksizmin qe la pergjysem shoku Enver.

 

Mos u rtk me shume sec je Heretik .. Mbaj te pakten ate mase qe  qe mundoheh ti japesh vetes ! Te ndan vetem nje hap nga i Cekulibruar psikik me diagnoze Reale, ose addict pas vetes ne Internet , e njete me te paren por diagnoze me moderne .Dhe kete ta them nga pervoja dhe per aq sa lejohet te komunikojme ne te njejtin Blog ! Shpesh dukesh  sikur e ke mbaruar Tetvjecaren e kohes sone , por qe ke Talent me shume se Intuita e nje fshatari Koke bosh qe i thith Gjithshka .

Me tej merru me Roalnd B...ose.... Noshke te erdhi smiley

 pau munduar Fare je Maje Gjerei e ashtu Melleri  [smiley]  ne krahasim me mua 

 

E ke me mua? Per ate qe kam shkruar me siper? E thashe, nuk eshte qortim,thjeshte nuk kuptoj koded me te cilat flet. Ndjese!

Kur nuk kupton ka nje rregull Pyetet .Megjithate desha te te pyes.... e di cdo me thene Maje Gjerie ashtu Melleri smiley

Dhe nje pejetje tjeter qe i karakterizon keta debilet qe "nuk kuptojne " ..medemk te ofenojne ..Perse une duhet te te kuptoj TY ? . Ja pra e shikon qe seksi e zgjidh kete pune e ndigjimit ose te Kuptuarit ...ose po ta Ilustroj me nje ngjarje reale ne bisede mids dy veteve ku une isha ndigjues .

Ore ashper i fole Grus   o zoti ... i tha ky rijoshi . Pse keshtu jeni grindur gjithe jeten ? Kjo dreq pune u quka Martese ?

Po mor shpirt . Ashtu duket  . Po kur je ne Vakt grindesh me keq , po ka gjera qe te bashkojne .Tani nuk na bashkon gje ...tha ky Vjetroshi

Per cfare Rroli Po flisje smiley

Dhe mos e paragjyko veten . Ndjehu e LIRE ...mos ben autokritike as Justifikim . Llogari jep vetem para vetes Mos lexo per Inerci nje tufe Debilesh qe perpiqen te japin mend . Mendimi im eshte Bashkebisedo edhe sikur te te thone Kodra pas bregu .Dilizot atyre qe do te thuash .Por PYET kur nuk kupton !

 Sa te mundesh largohu nga  shembulli i Xhiboles " lash nje koment aty "smiley ..perjashtuar temave defryese dhe bashkebisedimeve me Roland .B  ose ...Noshke te erdhi smiley

Ky eshte nje HAP i pare qe duhet te edukosh tek Vetja e me vone tek femra te tjera . Pa merak fare mund edhe te qortosh ! 

Dhe mendoj boll tani , me fraza koti siKolimbia ...Jo po Zimbabve ...se me duket qe nuk po ka rendesi me as Derstila qe ke ngrite .Te jep pershtypjen sikur ke dashe te thuash . E pate ...nr komenteve . Une nxis ....vure vet !

Idriz per pyetjen e pare, nuk doja te te pyesja prej frikes se pergjigjes qe do merrja jo se kam nje ndjeshmeri te zhvilluar kunder fjaleve te pahjshme, por se kam harruar shqipen dhe shprehjet popullore... Ka te beje me pjesen e prapme te njeriut?

Ky eshte nje HAP i pare qe duhet te edukosh tek Vetja e me vone tek femra te tjera 

Ne fakt nuk dua te edukoj askend.

Per te tjerat, mu lodhen gishtat. smiley

Idriz  meqe nuk pata mundesi te jepja pergjigje dje po ta jap sot. 

Perse une duhet te te kuptoj TY ?  

Une do te doja qe te kuptosh por nuk kam thene ne asnje moment qe duhet ta besh. Kam shkruar diku me siper qe ti ke mendjen tende, une kam timen...

 

Dhe mendoj boll tani , me fraza koti siKolimbia ...Jo po Zimbabve ...se me duket qe nuk po ka rendesi me as Derstila qe ke ngrite .Te jep pershtypjen sikur ke dashe te thuash . E pate ...nr komenteve . Une nxis ....vure vet !

Kame dhene nje argument per te ilustruar qe te drejtat e femrave nuk sigurohen domosdoshmerisht vetem nga shtetet qe ndjekin nje politike te majte  ("hence," shembulli i Kolombise). Ke ndonje kunder-argument konkret perveq "frazave kote qe permende?" Tani me qorton edhe kur i dal "zot" atyre qe them? 

Te jep pershtypjen sikur ke dashe te thuash . E pate ...nr komenteve .

Tallesh? Me vjen mire qe ka pasur disa te interesuar per temen, por shumica e komenteve jane te tipit injorant dhe trimo-maskilist, dhe per kete nuk me vjen mire! Kujt i ben pershtypje le ti beje pershtypje!  

 

Sa per kuriozitet, çfare eshte "lash nje koment aty? smiley ?"

 

Sa per kuriozitet, çfare eshte "lash nje koment aty?  [smiley]  ?"

Ta them une se çfardo te thote, do te thote se lash nje koment aty si kete komente qe une po le ketu.

Meqe "shumica e komenteve jane te tipit injorant dhe trimo-maskilist", po komenti yt trimo-feminist qe me ke quajtur Frankeshtajn te fabrikuar nga Vatikani (qe sipas teje eshte fatkeqsia e Shqiperise), dhe qe mbeshtetje teorine e Takut ne jemi brez vari leshin, çfar eshte?

Po ju çfar brezi jeni, vari briskun e rrojes se lagjes senzhermendypre? Nga keni lindur ju nga babe e nene vari leshin apo nga kryqzimi i lopeve te NBSH-ve te privatizuara me sperme nga bolet e rruara te Sarterit?

 

ka nje shkrim te rrethana e rrehtina per ju sociologet, lexojesmiley

Po shpik ndonje Qenie tjeter ne Natyren Njerzore te sekseve te kundert dhe barazoi seksualisht  [smiley]

 

Mire, meqe te pelqejne detaje e vogla, po perdori nje shprehje me te mire: barazi tek drejta gjinore, dhe tek te shprehurit seksual pa paragjykime. Te pelqen me shume?

Cfare perfundimi u arrit tek kjo tema? Ka apo nuk ka ashtu?

After some 600 comments, not much...

Urime Jardin per temen e nxehte dhe per perkushtimin tend te vyer. smiley

per kontributin e pashoq dhe vetmohimin.

na u hapen syt.

falemnderit, zhardin.

Lol me shkrive me vetemohimin. E shikon çfare flet?

smiley gjer me sot me sy mbyllur ti emigrant..
prinderit tane ja paskan futur kot, kane bere seks pa ze, pa liri, te ndrydhur ehhh te shkretet u iku jeta per lesh..smiley

Prite qe prinderit tuaj te delnin ne park ta benin Ketline? 

pse ca kishte me e bo ne park ?

Ata te mite i kane luajtur fene seksit, se kane qene bashke qe nga kopshti gjer ne park..

po ti nga e di ?

Me ka treguar gjyshja..

Tema tjeter do t'i kushtohet disa puritaneve. Ndoshta do te pyes per te drejtat e komunitetit LGBT. Kjo do te jete taman teme e nxehte. 

BEWARE LITTLE FISH!!! smiley

dmth kjo deri tani paska qen vetem "nxemja"?

shyqyr thuaj qe ja arritem dites smiley

Nexmja? smiley....s'ke pare gje akoma! 

hmm, s'di si ta them shqip kuptimin e nxemjes. mase e shpjego bradi. 

spo di as une me e shpjegu por me duket se e kemi kot se kjo s´pyska as per nxemje as per dreq.
 

Emigrant ta shpjegoj une kuptimin. Nxemja eshte nxemje, nje koncept abstakt qe lidhet me senset.Vetem kur ta provosh e kupton. 

po hon-lemeri i thone, a derebardhe... si e harrove?!

Akoma s´dime gjo Ketlina , po me duket se ka me shku puna ne veprime konkrete , ne kete teme ka rrezik te preket plaga.

Nuk ke si ta dish kur je larg vendit tend, kur jeton ne Shqiperi i sheh gjerat me syrin tend jo me ate te mikut.

smiley kopshti duhet vaditur thua ti?

Ne kete teme ka rrezik te preket plaga..

Jo po te nxirret gjak!  Ca jane keto gjera o brad..smiley

Lol! Flet si ne mesjete! 

Burra me zakone..smiley

Ndoshta! Nuk e di se si i punon mendja Bradit por nqs eshte kjo, "then Brad is a weird, weird boy!" 

Mos u merr me te jardin se eshte i vrazhde. Ka plot ketu qe jane te bute e xhentile. 

tojbe strahfullahsmiley  edhe burrat u bene me zakone!

Goxha nxemje ketu! Dolet ne perfundime konkrete apo hic? smiley

Wooooowww! 600 e ca komente per nje pyetje prej budallai. 

Po mire more kopshtar a si e ke ti, pse spyet motrat ose kusherirat e tua, a kane liri seksuale dhe hajde na thuaj edhe neve. Lop! 

Une kam, edhe motrat edhe kusherirat. smiley Por a mund te thuhet e njejta per shqiptaret qe jetojne atje, ne rrethina psh? Cfare mendon ti? smiley

Hmm, duke i futur nje veshtrim nga poshte kesaj teme (se kush nga nge te lexoje kaq shume komente) shoh:

Qe ti te kuptosh Idrisin, duhet te kesh lexuar (nese nuk e ke lexuar) "Origjina e prones, familjes dhe shtetit"

smiley
 

Si ta kuptojme me mire Idrizin: Nje ese plot vlera per Vleren e Peshkut :

Ja pra jps qe sikur vetem per kaq ja ka vlejtur pyetja smiley

P.S. Jardino, e ke lexuar teorine frojdiste per juve qe keni nofka (username) te gjata neper faqe interneti? smiley

smiley si gjithnje ne kohen e duhur te Derstiles , ben permbledhjet ... Paske lexuar neper  rreshta te prurjes me frymezim Xhibolje smiley

 lere idris, vari qillot, c'merresh me ate .kete vit ka shkruar me pak, eshte marre me pune dore smiley

Xhib (apo xhibole) une kam arritur ne konkluzion se nuk ka Peshk pa Idriz, dhe ndoshta cdo teme ja vlen te hapet sikur vetem per te nderuarin Idriz. Por ama, ka me shume dite se kulece eshte nje fjale popullore, dhe juve mos e "konsumoni" Idrizin menjehere me pyetje si kjo vend e pavend. Se jo per gje po ca ti themi ne Jardinit???? 

Idrizi me O perpara ja permblodhi mire kur permendi ate pjesen e papunise dhe ekonomise te femres. Jane ca gjera baze qe duhen zgjidhur para se te kalojme te liria seksuale. Se ndoshta edhe s'kishte nevoje te shitej si dele femra  jon. Po nejse, pyetje shume e gjere e pa-artikuluar mire. 

Jps,

Une isha dakort me Idrizin qe punesimi eshte baze, nuk ka diskutim (megjithese eshte bere shume smiley ) per kete. Une po them qe nuk mjafton dhe se kemi nevoje per vlera morale te cilat perfshijne edhe respektin per gruan. Ne Kolombi psh ka shume varferi, papunesi, dhe padrejtesi sociale, por femra gezon me shume te drejta dhe liri se ne Shqiperi. Si e shpjegon ti kete? A nuk ka te beje dhe me vlerat morale dhe kulturen e pergjithshme?

kemi nevoje per vlera morale te cilat perfshijne edhe respektin per gruan

mendime te mykura! te tejkaluara qe me fjalimin e 6 shkurtit, 1967!!!

jeta shkon perpara. 

Mire emigrant. Ka vlere sot gruaja shqiptare? 

grate kane qene dhe jane ne balle te cdo pune zhvillimore. ato kane bere cudira kudo, ne pune, shkolle, skena, jane bere nje komponent i pazevendesueshem. deri edhe xhejms brauni e kuptoi kete, kur tha se kjo eshte nje bote burrash qe s'do kishte vlere pa nje grua ose vajze. dhe ti pyet a ka vlere sot gruaja shqiptare? kjo eshte shokuese! 

Mire. 

Ka vlere sot gruaja shqiptare? 

Provo beje kate pyetje Monika Kryemadhit.

Cilat te drejta ka ne Kolumbi qe mungojne ne Shqiperi? 

Te barazise gjinore ne pergjithesi.

eee prandaj s'behet debat me ty .... keshtu ne ajer secili mund te thote shume gjera

Pse ne ajer? Te thashe ate qe eshte realisht. Ku eshte problemi?  Nuk mendon qe ne kohen e komunizmit femrat kishin pak liri? A e ndryshoi komunizmi kete gje?

te bera nje pyetje dhe na kepute nje fende te nxehte dhe the qe ja keshtu ne pergjithesi kolumbianet kane me shume te drejta .... kupton qe flet pa vend?

Pse pa vend? Po jepja pergjigje per komentin qe bere per Idrizin, kaq. Po them qe respektimi per femren ndodh edhe ne vende qe zakonisht ndjekin politike te djathte. 

Ndersa une them qe shqiperia per kolumbine eshte si suedia per iranin ne kete drejtim

kjo eshte pergjigje me vend? 

Po se ja e kam pare keshtu .... ne pergjithesi

cilat jane ato te drejta qe ka Kolombia  ,jardin ?

legalizimi i prostuticionit  qe ka shtrirje  ne cdo shtepi familjare  ?

Ne Shqiperi eshte i palegalizuar dhe shiko vete ti se çfare ndodh. Mos e thjeshto tek kjo vetem.

Nejse une jam kunder legalizimit. Flas per vlera shoqerore, jo ato qe imponon apo promovon shteti zyrtar.

...e pse je kunder legalizimit prostitucjoni ti ?

Sepse Karrota kerkon te prostituohet e gjithe shoqeria komplet, keshtu zhduken dallimet. Dallimet e çdo lloji jane shkaku i vuajtjes njerzore.

 

....kam bindje qe arsyja eshte me pak e thelle se kaq smiley

Karrota me ben te mendoj per per Elben...e njejta dinamike socioluftarake smiley

Zonja Karrote shte sakte varianti beqar freng i majte i zonjes Elbe kanadeze e djathte e martume.

te gjitha keto lloj feministesh kane problem o me atin e tyre o me burrin (ose shoku, sepse tani shoqerohen me kompanjeros, sikur me qene varianti sex i shoqes Lenka).

 

smiley Tmerresisht e vertete kjo e fundit. Duke shtu ktu dhe shprehjen monumentale te Mrroklles: Eh c'te bo e mos*imja!

ju paska dal koha per seks dhe pasket hy ke peshku me pa a po bo elba gja ??

e rrota o rrota , qani  hallin  e Elbes qani  smiley

Po te pergjigjem vetem per hir te pyetjes, jo per toni qe le per te deshiruar... Ne rralle te pare sepse nuk ndryshon gje per prostitutat qe vazhdojne te punojne ne ilegalitet dhe te pambrojtura nga shteti (Ne Gjermani dhe France  po diskutojne per ta çlegaluzar - mbas shume halleve). E dyta, prostitutat shqetesojne shume lagjet e qyteteve. Ke qene ne Nice? Ke pare aty tek Promenade des anglais si eshte? E treta dhe me e rendesishmja per mua, eshte se legalizimi i prostitucionit promovon nenshtrimin seksual, degjenerimin e trupit te femres, si dhe shthurjen e shume permendur seksuale jo vetem tek grate, por edhe tek burrat.

...po ku ja pe tonin pytjes time ti, ke tre pikat e para ???

Duhet te kuptosh qe virtualiteti ka te mira dhe te keqia, dhe nje nga keto te fundit eshte imagjinata qe te con ne paranoj ndonjehere.

Legaliteti i prostitucjoni ketu ngelet i diskutushem, sepse disa gjera tolerohen, disa sanksjonohen dhe disa taksohen, keshtu qe fjala "legale" nuk eshte de plein droit.

Gjithsesi flm per pergjigjen, pytja e radhes nese deshiron te pergjigjesh eshte :
Nuk shef ndonej pbm ke fakti qe ti nga nje ane kerkon te drejta te liris seksuale dhe nga ana tjeter e konsideron shitjen e trupit si nenshtrim (jemi ne rastin kur akti behet vullnetarisht dhe me deshire) ?
Sepse zonjat prostituta qe e bejne me deshire, hyne ke rasti qe jane plotesisht ne posesion te liris tyre seksuale dhe bejne cte duan me trupin e tyre....

 

EH ,behet fjale per liri te lirshme, liri falas smiley) se vdiqen les hommes duke paguar lirine e tjetres...

...eh mor zotri ajo liria falas eshte me merite, dhe shume pak meritojne smiley ...per gjithska tjeter eshte Mastercard plako ....duhet me u hudh, ska  smiley

meqe jemi tek mastercard,nashti ka nxjerr deutsche bank (ketu ne bxl) titanium mastercard, do thuash ti qe ça ka ketu ndonje gje ? e pra kjo karte eshte falas, gratos ! smileyp

Pyetje normale. Ja pergjigjet e mia:

Per pyetjen qe bere, mendoj qe e drejta per lirine seksuale, siç e kam perkufizuar dikund me siper, ka te beje me dinjitetin, me perzgjedhjen, dhe me te drejten (!!!) tone per ta gezuar seksualitetin qe na ka fale natyra pa paragjykimet e shoqerise, brenda normales dhe pa ofenduar kend. Shitja e trupit pastaj lind nga nje nevoje ekonomike por edhe nga perdorimi i egert qe i behet atyre nga pimpat e degjeneruar. Nuk mendoj qe nje njeri me mend ka deshire te shkoje me gjithfare njerezish dhe te kontraktoje gjithfare semundjesh. Keshtu qe per mua keta jane dy gjera te ndryshme: deshira nuk barazohet me nevojen...

Per frazen "zonjat prostituta qe e bejne me deshire, hyne ke rasti qe jane plotesisht ne posesion te liris tyre seksuale dhe bejne cte duan me trupin e tyre"

E bejne me deshire apo prej nevojes? Besoj qe e bejne prej nevojes (sepse nuk kane as familje, as shtet per t'i ndihmuar ekonomikisht) jo se kane liri. Vullneti dhe deshira nuk jane sinonime, deshira eshte diçka qe na bjen gezim, kurse vullneti na kushtezon.

 

cfare kerkon konkretisht ti jardin ?

lirine seksuale per femrat ne Shqiperi ? mendon ti qe po se pate lirine femra  ne kete drejtim, i mungon seksi Shqiperise?

Jo , e nderuar ,kot brengosesh ,kete duhet ta vresh shume thjeshte  , ja nga shembulli i Kolombise mund ta perkufizosh ..

Karakteristike thelbesore  e indiviteve  dhe  e popujve te varfer eshte seksi .Luksi  dhe perkushtimi i vetem qe kane ne sherbim . eshte gjyhnah ti akuzosh se e ushtrojne ne kushte jo adekuate ..ata e ushtrojne .

 

p.s.

a nuk do te ishte me e udhes te hapje nje teme me brengosese aktuale per rrethin qe ti jeton si psh  , ''zbehja e kultit te seksit ne popujt e zhvilluar  dhe faktoret qe ndikuan '',

E bera ndonjehere pyetjen " a i mungon seksi Shqiperise?" lol! 

 "zbehja e kultit te seksit ne popujt e zhvilluar"

 

       kjo do ishte me interes , e pare nga syri dhe mendja e Jardine. renia e lindshmerise, plakja e popullsise, ftohja seksuale.kur shikon sesi zbersin drejt mesdheut dhe vendeve te ngrohta tufat e nordikeve ,per sole dhe sex, pytja ka sens.

 

Zbehja e kultit te seksit eshte shume interesante ne fakt Dafne. Por (!!!!) nuk ka te beje me temen tone sepse ketu nuk behet thjeshte fjale per seksin, si marrdhenie midis dy personave por me shume se aq. Lexo 700 komentet e mesiperme nqs ke takat smiley

 

po te me angazhoje nje sylfer po te isha mirenjohese ..

plus qe kjo puna e kolombise ishte nje fiasko!

Pse fiasko? Nuk eshte e vertete qe ne Kolombi (marr shembull) ka varferi, dhe papunesi por qe femrat NUK kane nevoje te fshehin lidhjet e tyre dashurore nga familja (etj.)  ? 

Nuk mund ta thjeshtezosh vetem si nje çeshtje ekonomike, sepse po te ishte ashtu, edhe grate ne Turqi, ne UAE, apo Indonesi do te kishin me shume te drejta dhe me pak paragjykime ne shoqerite ku jetojne. Nuk mendon qe tek ne dhe tek keto popuj islamike eshte problem mentaliteti dhe jo vetem gjendja e tyre ekonomike?

Se fundi, dhe per opinionin tim modest,  nuk mund te konsiderosh vetem punesimin si element zhvillimor, por edhe vlerat humane, dhe RESPEKTIN per gruan dhe ZGJEDHJET e saj.

s'mund te bazohesh vetem mbi femrat e kolombis qe t'arrish konkluzjon. ja se c'thote nje analize pak me gjithperfshirse mbi ceshtjen:

French girls they want Cartier 
Italian girls want cars 
American girls want everything in the world 
You can possibly imagine

 

English girls they're so prissy 
I can't stand them on the telephone 
Sometimes I take the receiver off the hook 
I don't want them to ever call at all

 

White girls they're pretty funny 
Sometimes they drive me mad 
Black girls just wanna get fucked all night 
I just don't have that much jam

 

Chinese girls are so gentle 
They're really such a tease 
You never know quite what they're cookin' 
Inside those silky sleeves

 

kupton apo jo? 

Lol! Nice sexist lyrics!!

Degjo une nuk bera krahasime per hir te krahasimeve.Thjeshte po jepja shembuj per te ilustruar qe tek ne nuk eshte problem vetem papunesia tek grate, por mentaliteti islamo-trimero-pimpo-maskilist. 

dhe cfare recetash jepni ju per kete problem? qe ta shikoje i gjithe peshku se c'mund te shtoni si vlere reale.

se per te konstatuar eshte kollaj. dhe per t'u ankuar. a s'eshte edhe ky nje mentalitet? (ankesat dhe qarjet?)

pa he nje here, te shohim se si na bilbilos kur vjen puna tek zgjidhjet. se nuk ka gje me te kollajshme se ankimi. Thuaj "o ma", perpalsi kembet per toke, dhe ja, u be...

Emigrant, 

Ti ke mendimin tend, une kam timin. Lufta per te drejtat e tua fillon me konstatimin e problemeve ne rralle te pare, me ankesat, pse jo edhe me qarjet. Pastaj vazhdon me sensibilizimin e njerezve me ane te dialogut, vijon me veprime konkrete, dhe perfundon me rezultatet. Nuk jam filozofe, as sociologe qe te jap formulen per kete problem...

Megjithate, edhe nje dialog siç eshte bere ketu ndihmon. Dikush mesoi diçka per mendimet e tjereve, te pakten une kam mesuar. Personalisht, besoj tek lufta kuotidiane qe behet,tek veprimet e vogla. Per te dhene shembull, nqs nje pervers me ngacmon seksualisht (prekje) ose me gjuhe abuzive, nuk e le pa e share dhe e goditur me take ose ndonje gje qe mund te kem ne dore. Tjeter veprim qe mund te ndermerret  perfshin promovimin e solidaritetit mes grave, gje qe ne Shqiperi mungon.

...Ka plot te tjera por po levizi...

Tjeter veprim qe mund te ndermerret  perfshin promovimin e solidaritetit mes grave

I think you just hit gold without realizing it. 

Ky debat eshte bere shume i gjate; mund te jete lehtesisht edhe njezet here me i gjate se kaq. Per mua pyetja duhet te ishte: "kujt i kerkohet liria seksuale per femrat?" Meshkujt shqiptare kane liri seksuale? Nqs. po ja kane kerkuar kujt? E verteta qe eshte qe emancipimi ka hallka te caktuara neper te cilat duhet te kaloje. Cdo ndryshim shoqeror fillon me ndergjegjesimin e vete grupit qe kerkon ndryshim. Eshte proces i dyfishte: fillon me individin (pra lufta vetjake e perbrendeshme) dhe permes tij kalon tek mbare shoqeria. 

Ne te gjitha kulturat patriarkale, grate kane qene njekohesisht me burrat imponueset e mardhenieve te ngurta midis sekseve. Mjafton t'i hedhe nje sy dhe ketyre debateve virtuale per t'a pare ndryshimin midis sekseve. Meshkujt sado qe nuk rreshtin se provuari individualitetin e tyre dine edhe te organizohen "in a band of brothers" (sic do thosh Frojdi). Ky perceptimi qe grate kane gjera me te pavlefshme per te thene fatkeqesisht perforcohet shume edhe nga grate vete. Per ta mbyll po jap nje tregim/poezi te shkurter qe e ilustron me mire se c'dua te them. 

http://bcs.bedfordstmartins.com/virtuali...

 

Faleminderit per tregimin Selena. Me pelqeu shume. 

"kujt i kerkohet liria seksuale per femrat?"

Me pelqen kjo pyetje sepse drejton debatin, por pyetja ime ishte me qellim "vague" sepse doja te kuptoja cfare perceptojne njerezit me liri seksuale. Bera edhe disa nen-pyetje tjera por mendoj qe shumica i injoruan...

Meshkujt shqiptare kane liri seksuale? 

Mendon qe nuk kane liri seksuale? Personalisht, besoj se e kane dhe kjo eshte ne disproporcion te madh me ate te grave. Gjithashtu isha me shume e interesuar se çfare mendojne femrat, se sa meshkujt. 

Meshkujt sado qe nuk rreshtin se provuari individualitetin e tyre dine edhe te organizohen "in a band of brothers" 

Eshte e vertete qe "men gang up" ne kritikat e tyre per femrat, siç eshte bere ketu pak a shume. Mungesa e unitetit te grave per çeshtjet rreth te drejtave te tyre eshte e shpjegueshme kur mendon boten maskiliste ne te cilen jetojme. Megjithate, tani femrat gezojne rrethana te permiresuara socio-ekonomike dhe nuk ka justifikim pse te mos bashkebisedojme dhe t'a ndihmojme njera tjetren per problemet qe na perkasin. 

 

I think you just hit gold without realizing it. 

I've realized it, but who's going to listen? The female users of this blog either didn't bother to write or they ganged-up with the chauvinistic pigs .

Po liria seksuale a eshte (mund/duhet te jete) e njejte si perkufizim si per meshkujt ashtu per femrat? Per ty vete (me sa kuptova) liria seksuale eshte e drejta e individit per te masur mardhenie (seksuale) me dike pa frike per paragjykim nga shoqeria,dmth ai/ajo t'a shprehe hapur seksualitetin e tij/saj. Pyetja qe lind me kete eshte kjo: nuk te duket kontradiktore qe  nje mashkull (heteroseksual mqs na leverdis) gezon liri seksuale ne shoqeri (sic thua vete me lart) dhe nje femer qe kryen mardhenie me te jo? Nuk eshte seksualiteti i nje mashkulli heteroseksual i lidhur ngushte me ate te femres (partneres/ve te tij)? Dhe nqs nje mashkull shqiptar gezon liri seksuale a vlen kjo edhe per mardheniet homoseksuale (dy meshkuj, te dy te lire)? 

E di qe e bera corbe po keto pyetje me linden te parat ne mendje. Une do thosha qe nje shoqeri qe nuk vlereson njelloj si femrat ashtu edhe meshkujt nuk mund te kete liri seksuale ne pergjithesi (individe te emancipuar ka ne cdo shoqeri, sado represive te jete ajo). 

Megjithate une nuk besoj ne lidhjen midis seksualitetit dhe feminizmit si levizje emancipuese te grave. Problemi me i madhi yni ka qene pikerisht se te qenit femer eshte lidhur kaq shume ngushte me ate copez trekendesh qe kemi mes kembeve. Nqs meshkujt pergjithesisht jane me te cfrenuar ne kryerjen e mardhenieve seksuale duhet reflektuar a ardhur kjo si pasoje e debateve apo e kunderta: e te kryerit te aktit pa reflektim/intelektualizim. 

 

nuk te duket kontradiktore qe  nje mashkull (heteroseksual mqs na leverdis) gezon liri seksuale ne shoqeri (sic thua vete me lart) dhe nje femer qe kryen mardhenie me te jo?

Ke harruar disa faktore shume te rendesishem qe bejne diferencen midis lirise se mashkullit dhe femres: frika nga paragjykimet, si dhe nga  nderhyrja e shoqerise dhe e familjes per t'a ndeshkuar shoqerisht. Po te jap nje shembull te thjeshte qe me ka ndodhur mua: Isha me te dashurin ne Shqiperi para disa vitesh dhe patem nje aksident prezevativi keshtu qe shkova tek farmacia e lagjes per te blere "the morning-after pill." Farmacistja duke pare qe nuk kisha unaze ne gisht me beri pyetjen: "Po ti s'qenke e martuar? Vajza kujt je?" Debilleku me i madh qe kisha degjuar! Me keto pyetje femra ka frike te shkoje te bleje edhe prezervativat dhe hapat (the pill). 

Pastaj shumica e meshkujve te pamartuar (te pakten me çfare kam kuptuar une) nuk i fshehin te dashurat e tyre nga familja dhe rrethi ku jetojne. Ndersa femrat jo vetem qe duhen te ruhen majtas-djathtas por edhe para-mbrapa mos t'i zbulojne kush.

Nuk eshte seksualiteti i nje mashkulli heteroseksual i lidhur ngushte me ate te femres (partneres/ve te tij)?

Normalisht qe seksualiteti i mashkullit eshte i lidhur me ate te femres por ato nuk vuajne te njejtat paragjykime si ne. Nje mashkull qe nderron femrat si çorapet nuk mund te krahasohet me femren me te cilen e ka bere njehere me te. Shumica e femrave ne Shqiperi "don't sleep around." Besoj qe kur pyet "a nuk eshte kontradiktore," ti nisesh nga parimi qe femrat dhe meshkujt e bejne seksin ne nje numer te njejte heresh, por a beson realisht tek kjo gje?

Gjithashtu, meqe po flasim per seksualitetin tani, nuk mendon qe ka nje disproporcion ne kenaqesine nga seksi? Femra shqiptare kryen "oral sex" tek mashkulli por ky i fundit ne te shumten e rasteve refuzon. Kjo eshte te pakten perceptimi im nga bisedimet qe kam pasur me vajza dhe gra atje. 

Dhe nqs nje mashkull shqiptar gezon liri seksuale a vlen kjo edhe per mardheniet homoseksuale (dy meshkuj, te dy te lire)? 

Nuk vlen sepse mashkulli homoseksual vuan nga te njejtat paragjykime qe vuajne grate.

 

 

Po frika nga paragjykimet kufizon edhe mashkullin ne shume menyra: nqs nje femer qe ai simpatzon, e ndrojtur si pasoje e vlerave konservative familjare e shoqerore, nuk bie dakort te kryeje madhenie me te nuk e rrit kjo frustrimin seksual tek mashkulli? Me duket se argumenti jot pa dashur ka si baze aksiomen qe shumica e meshkujve (ose te gjithe ata) kane deshire t'i poshterojne femrat me te cilat keyejne mardhenie. Po e kornizon aktin seksual mashkullir si shfrenim pervers qe nuk ekziston  pa dhunimin shpirteror te femres. Jam e sigurte qe meshkuj te tille ka plot (si ne Shqiperi ashtu dhe kudo) po kjo sjellje e tyre tregon papjekuri jo emancipim (frat culture ne Amerike psh). 

Meshkujt i fshehin qe c'ke me te te dashurat e tyre. Rezerva ka nga te dyja anet them une. Shqiptaret si princip nuk i fusin te dashurit ne shtepi pa qene te sigurte per lidhjen (dhe une personalisht kete nuk e shoh si gje te keqe ne thelb. C'me duhet t'i takoj gjithe mehallen nqs nuk jam e sigrte a e dua ate vete?). Pastaj llogjikisht po u deklarua qofte emri i vajzes ne familje lajmi mer dhene: e marrin vesh dhe njerezit e saj dhe kjo bie ndesh me idene qe vajzat bejne cmos te fshehin lidhjen. 

Liria nuk eshte vetem tek pozicionet e seksit se perndryshe porno staret do ishin femrat me te emancipuara. Megjithese ajo qe thua ti eshte e vertete. Njoh plot edhe raste "kurvash" ne Shqiperi qe megjithese kryjen mardhenie shpesh nuk marrin asnje kenaqesi nga akti. I rrofte vajtja kunder me normat shoqerore dmth. Dua te shtoj qe puna e one night stand vlen edhe per boten Perendimore. Me ka qelluar rasti plot te flas me te dyja ekstremet e femrave: ato qe jane shume te represuara seksualisht dhe ato qe shfrenohen vend e pa vend. Eshte per t'u habit sa ngjajne keto ekstremet. Prandaj une jam per reflektim te brendshem para se te heqesh kete valle. Pa perkufizu individi se cfare deshiron ne nje mardhenie nuk ka per te bere hajer. Ekstremet e limitojne femren ne perkufizimet dyjore virgjereshe-kurve. 

P.S. C'i the farmacistes? smiley 

 

Megjithate une nuk besoj ne lidhjen midis seksualitetit dhe feminizmit si levizje emancipuese te grave. 

Per mua liria seksuale hyn tek liria e femres per te qene vetvetja pa paragjykimet dhe kushtezimet e padrejta qe i ben shoqeria. “Fourth Wave Feminism” (nje levizje qe po zhvillohet aktualisht)  ka pak a shume kete si thelb pavaresisht se nuk eshte konkretizuar akoma si nje vale intelektuale e re e feminizmit.  Kjo e fundit shpjegohet nga  mungesa e shkrimeve te reja nga feministet.

Per gallate kjo: shtremberimi i asaj per te cilen po flasim ne http://www.theonion.com/articles/women-n...

"Don't tell this bitch what to do," said Kari Eastley, 24, a participant in the Oberlin study and, according to one of her T-shirts, a "Slut Goddess." "I wear what I want when I want, and no man is going to tell me otherwise. We're talking Pussy Power, baby." 

Me lot kam qesh. 

Me verte tani: Perendimi pak a shume ja ka pi lengun revolucionit seksual. Por qe ne fillimet e hershme debati per seksualitetin ka qene si thike me dy presa. Me kujtohet nje dokumentar i bere me studente italjane ne vitet 60 ku feministet thoshin qe shume meshkuj ishin me te interesuar per te kenaq epshet e tyre sesa per clirimin e mirefillte te femrave. Shume femra gjykoheshin si puritane po mos te donin t'ja jepnin sa here t'ja lypnin. Liria seksuale duhet te permbaje edhe anen tjeter te medaljes: te refuzimit te aktit pa paragjykim. 

 

Nuk besoj qe je e drejte ne gjykimin tend per arritjet e revolucionit seksual. RS nuk ka sjellur rezultate perfekte por ka permiresuar jeten e femres ne pergjithesi. Aborti, “the Pill,” sensibilizimi shoqeror dhe pjesemarrja politike me e larte e gruas kane bere pjese por edhe ia kane hapur rrugen e ligjeve mbrojtese per te dhe femijen e saj, shoqerisht, juridikisht, dhe ekonomikisht. Si pasoje ka pasur nje numer me te madh grash politikane qe kane influencuar pushtetin legjislativ dhe ekzekutiv ne implementimin e ligjit mbi mbulimin shendetesor universal (France, Gjermani, Mbreteri e Bashkuar etj.). Vetem kjo ka qene nje arritje e jashtezakonshme per grate ne keto vende.

T'a perkufizosh RS vetem ne lirine e te berit seks dhe te ilustrosh deshtimin e supozuar te tij me disa shembuj te dobet dhe te pakonsiderueshem nuk I sherben as argumenteve qe ke bere, as problemeve qe kane femrat shqiptare sot. Kush te tha njehere qe liria seksuale do te thote te pranosh çdo oferte per seks? Cfare ke dashur te argumentosh, qe jemi mire keshtu siç jemi? S'eshte problem se edhe keta perendimoret nuk eshte se jane mire? Me duket e çuditshme kur shkruan se duhet te kemi liri edhe per t'a refuzuar aktin seksual. It's common sense, is it not?

Tani, pak fjale per “Fourth Wave Feminism:”  Kjo vale synon per nje solidaritet me te madh mes grave pa dallime feje ose seksualiteti, per nje mbrojtje sociale me te mire (sidomos ne SHBA), per ore te reduktuara te punes, per integrimin e vlerave femreore ne kulture, per rroga te barabarta me burrat, per liri seksuale pa paragjykimet e shoqerise, per drejta me te medha per femijet etj. Ajo qe e ben kete vale feministe ndryshe nga te shkuarat, eshte  fakti qe inkorporon liberalizmin, multikulturalitetin, dhe me intereseantja, proteksionizmin dhe kultivimin e vlerave femerore.

"Me duket e çuditshme kur shkruan se duhet te kemi liri edhe per t'a refuzuar aktin seksual. It's common sense, is it not?" 

Appareantly not. Po te shohesh se trecereku i komenteve qe jane bere vene ne loje ne nje menyre apo tjetren seksualitetin e shfrenuar (se ashtu eshte kuptuar pyetja jote) do biesh dakort qe ndoshta gjerat nuk jane aq te dukshme sa mund te te duken ty. 

 Une vetem doja t'a vija ne dukje edhe kete aspekt qe anashkalohet shume here neper debate. Ka trysni gjithnje e me te forte per femrat te kryjne mardhenie sa me pare qe te jete e mundur. Mardheniet seksuale tek te miturat (deri edhe 10 e 12 vjece) konfiromojne ate qe revolucioni seksual mund te jete keqintepretuar e per pasoje keqzbatuar. 

Une nuk jap asnje rast per te ulur temen; me ane te disa fjalive te hedhura aty ketu po perpiqem ashtu si edhe te tjere te perkufizoj me mire ceshtjen qe eshte parashtruar per debat. 

Po frika nga paragjykimet kufizon edhe mashkullin ne shume menyra: nqs nje femer qe ai simpatzon, e ndrojtur si pasoje e vlerave konservative familjare e shoqerore, nuk bie dakort te kryeje madhenie me te nuk e rrit kjo frustrimin seksual tek mashkulli?

Kjo rrit frustrimin  seksual te mashkullit  jo-maskilist dhe femres bashke. Kjo mungese lirie dhe ndrydhje seksuale eshte pasoje e patriarkalitetit dhe shovinizmit mbizoterues ne shoqerine shqiptare. 

Me duket se argumenti jot pa dashur ka si baze aksiomen qe shumica e meshkujve (ose te gjithe ata) kane deshire t'i poshterojne femrat me te cilat keyejne mardhenie. 

Nuk bazohem tek ajo qe ke percaktuar ti. Eshte pak ekstreme te thuash qe meshkujt 'deshirojne' t'i poshterojne femrat por mendoj qe ka shume qe e bejne me  pavetdije  sepse eshte shoqerisht e pranueshme qe gruaja te poshterohet fizikisht dhe psikologjikisht nga burri. Maskilizmi eshte aq i rrenjesuar tek koshienca kolektive shqiptare sa ne nuk arrijme te bejme autokritike per diskriminimin qe i behet femres. 

Meshkujt i fshehin qe c'ke me te te dashurat e tyre. Rezerva ka nga te dyja anet them une. Shqiptaret si princip nuk i fusin te dashurit ne shtepi pa qene te sigurte per lidhjen (dhe une personalisht kete nuk e shoh si gje te keqe ne thelb. 

Me vjen keq por nuk jam dakord me ty kur thua qe i fshehin qe ç'ke me te. Jo vetem qe nuk i fshehin por i degjon shpesh duke folur per aventurat dashurore me prinderit. Ndersa komunikimi nene-vajze, larg qofte vajze-babe per çeshtje personale eshte pothuajse jo-ekzistues. Rezervat i kane edhe meshkujt e rinj por nuk mund t'a krahasosh seriozisht rezerven dhe modestine e tyre me mungesen e lirise se fjales tek femra. Jane dy gjera krejt te ndryshme. 

 

 

"Kjo rrit frustrimin  seksual te mashkullit  jo-maskilist dhe femres bashke"

Po tek mashkulli qe shoqeria e ka rritur si maskilist dhe nuk ka as edukimin e duhur dhe as aftesite logjikuese per te bere ndryshe (per te kritikuar normat shoqerore) nuk e rrit frusturimin? Edhe me shume se tek ai i kulturuari donthosha une. Se jane keta qe nuk jane te zote as te ndergjegjesohen e te perdorin fjalen dhe shfryjne dufet me ane te dhunes. 

"qe ka shume qe e bejne me  pavetdije"

Une mendoj qe cdo njeri me aftesi normale inteligjence eshte ne gjendje te kuptoje ne njefare niveli se c'eshte duke bere. Vetedije te dhunimit ka patjeter: ajo qe mungon eshte kritika. 

"Jo vetem qe nuk i fshehin por i degjon shpesh duke folur per aventurat dashurore me prinderit."

Nuk mund te flas me kompetenca. Kete vetem te dhenat statistikore mund te na e thone me bindje. Ne eksperiencen time ajo qe thua ti nuk qendron. Vec ne qofshin te shthurur (e di qe ka familje qe krenohen me lidhjet dashurore te bijeve te tyre) ose te emancipuar (ku perflitja nuk do bente dallim midis djalit dhe vajzes). Ne nje familje mesatare shqiptare si puna e times kemi folur me prinderit (si ne dhe im vella) per lidhjet dashurore por me rezerva (seksi nuk eshte permend kurre). 

Pastaj llogjikisht po u deklarua qofte emri i vajzes ne familje lajmi mer dhene: e marrin vesh dhe njerezit e saj dhe kjo bie ndesh me idene qe vajzat bejne cmos te fshehin lidhjen. 

Hehe! Po I analizojme problemet keshtu? Mire! Atehere, neqoftese djali flet haptazi me familjen e tij per vajzen qe do dhe neqoftese ai beson tek prinderit, pse t'ia perhapin namin e te dashures? Llogjikisht, evitimi per te permendur emrin e vajzes ne friken se do t'i shkaktoje probleme, reflekton sa pak liri fjale ka femra, apo jo? 

Liria nuk eshte vetem tek pozicionet e seksit se perndryshe porno staret do ishin femrat me te emancipuara. Megjithese ajo qe thua ti eshte e vertete.

Nuk besoj qe kam thene nje gje te tille. Ilustrova se sa te pabarabarta jane lidhjet mashkull-femer meqe me permende seksualitetin. Pse permend pornostaret ? Po flasim per njerez  normale! 

Njoh plot edhe raste "kurvash" ne Shqiperi qe megjithese kryjen mardhenie shpesh nuk marrin asnje kenaqesi nga akti.

Me te thene te drejten une I meshiroj keto vajza sepse jane pre e nje patriarkaliteti te shthurur seksual. Sharlatanet te joshin, te perdorin si vegel seksuale dhe pastaj te hedhin si plehre. Me vjen keq qe keto vajza nuk arrijne te kene marredhenie stabel dashurore por edhe seksuale ku shendeti I tyre duhet te vije para çdo gjeje. Kam degjuar shume raste vajzash te reja qe kane pasur 2-3 aborte dhe qe nuk jane te informuara mbi faktin qe edhe nje I abort i vetem ndikon negativisht tek fertiliteti I tyre. Shpeshhere femrat ndihen te braktisura shoqerisht dhe mundohen t'a plotesojne boshllekun me nderrimin e shpeshte te partnereve seksuale. 

 

"neqoftese djali flet haptazi me familjen e tij per vajzen qe do dhe neqoftese ai beson tek prinderit, pse t'ia perhapin namin e te dashures?"

Po jo o goce, se ka te beje me mentalitetitn. Prindi eshte prind dhe do te dije kush eshte kjo qe ka mberthyer birin (ose bijen ne rastin tjeter). Tirana me gjithe larmishmerine qe ka pesuar vitet e fundit ende dy pellembe vend eshte, leri mo rrethet qe dy lokale kane gjithsej dhe e merr vesh gjithe mehalla c'ishe duke bere me ke para se te fusesh kembe ne shtepi! Prindi i mire llaf s'do hape po do me dite kush eshte vazja, nga c'familje etj etj. E verteta eshte qe per shumicen e shqiptareve lidhjet thuhen hapur kur jane bere serioze: pra kur cojne drejt fejeses e marteses. Shqiptaret fejesa e martesa i marrrin seriozisht (dhe mire e bejne) ndaj eshte normale kurioziteti per me dit a ka ndonje kriminel ne familje kjo vajza, a eshte hajdute, a ka probleme gjenetike ne rreth e ku di une. 

Ekstremet e limitojne femren ne perkufizimet dyjore virgjereshe-kurve.

Yeah... Harrohet se nje virgjereshe ka arsyet e veta morale  per te pritur derisa te martohet. Kurse nje “kurve” mund te kete arsye tjera: boshlleku per te cilin fola me siper; problemet familjare; rrethanat socio-ekonomike ( femrat qe vijne nga familjet e varfera jane statistikisht me te prirura te kryejne “one-night stands” dhe te nderrojne partneret shpesh); niveli shkollor I ulet etj. Ne nuk duhet te zhytemi ne kurthin e kollajllekut maskilist duke I paragjykuar dhe perjashtuar nga rrethet tona sociale, por duhet t'i afrojme per t'i ndihmuar.

P.S. C'i the farmacistes?

Farmacisten e injorova por I thashe kete: “ e keni hapin dmth?” E kuptoi qe nuk doja t'ia dija per pyetje tjera idiote dhe nuk e zgjati. Ka debile, por ka edhe debile injorante! 

 

PS: me fal per komentet nje ketu dhe nje atje.

 Pas 800 kometeve, ajo qe mbeti eshte konfuzioni ne perceptimin e lirise seksuale dhe sidomos qasja pak hipokrite kur flitet per sexin, lirine sexuale, virgjerine, sexualitetin ne pergjithsi. Gjuha e diskursit mbetet e drunjte, nje qasje me teper konform moralit shoqerisht te pranueshem, nje dyzim midis perceptimit dhe hapsirave personale te lirise seksuale dhe kujdesit per te qene konform me opinionin mbizoterues i cili eshte dubel standart dhe  hipokrit, sidomos per femrat. Sepse nqs per  meshkujt   pranohet  nje  liri me e madhe seksuale, pa qene te paragjykuar dhe ndeshkuar nga shoqeria, femrat mbetet me diskrete ne ekspozimin e dashirave per  eksplorimin e lirise seksuale .Dhe   me e paragjykuar krahasuar me meshkujt.

Virgjeria , e cila historikisht ka mare statusin e vleres, vyrtyrit moral , si tregues i pastertise dhe dliresise femrore, ne thelb ka qene nje instrument per kontrollin e seksualitetit te femres ne perputhje me konceptet e pronesise, pushtetit  dhe  posedimit. Meshkujt me femra shkojne kur aplikojne lidhje me disa partnere ne stadin paramartesor por diferenca eshte vetem ceshtje paragjykimi.Meshkujt e shijojne hapur lirine seksuale pa qene te paragjykuar, madje ajo shikohet si shenje prestigji kurse femrat e shijojne pa u ekspozuar .

Shkurt dhe shqip, arritja e lirise seksuale per femrat nenkupton kur ata te sillen "si meshkujt", pa rrezikuar te jene te paragjykuara dhe stigmatizuara. Qe do te thote, liri per te mos mbetur te fiksuara tek partneri i pare, liri per te dale nga nje lidhje e cila konsumohet ose nuk permbush pritshmerite karakteriale dhe seksuale, liri per te gjetur nje partner tjeter kur dashuria shteron, liri per ta shkeputur kenaqsine seksuale nga ngarkesa e dashurise, detyrimeve dhe bashkejeteses, pa qene domosdoshmerisht te atashuara e poseduara nga nje mashkull. Dashuria eshte veshja sociale, humanizimi seksit.Dashuria dhe seksi  jane ne ate raport qe eshte tuli/zhgualli  me berthamen e nje fruti. Tuli haet, konsumohet, berthama mbetet. Por tek bimet etero vajore, eshte berthama qe konsumohet kurse levozhga behet e padobishme.Ky eshte rasti sexit thjesht si kenaqsi, pertej cdo obligimi dhe atashimi permemanent.

Papapapa ç'paska qene ky kapitalizmi, marksistet ankoheshin se çfrytzon virgjerine per te mbajte gjalle ndjenjen e prones, çfrytzimin e pashpirt te klases puntore, etj neomarksitet sepse çfrytzon kurverine e lirise se pallimit te individit per ta shkeputur nga lidhjet sociale e per ta shfrytzuar deri ne palce pa mundur te organizohet e te reagoje.

Qef o qef qe po beni me konceptet o postmoderniste, ktheji konceptet nga te vije per smari e perse prapi, futja nga goja e nxirrja nga syte. Seks i lire me konceptet. Mshojani.

 

Howdy Spiritus,

Mi ke rrembyer mendimet. Si gjithmone elokuent. 

smiley

 Jardine ,ashti sikurse seksi, edhe koncepti lirise nuk mund te artikulohet pa referencen dhe ndihmen mashkullore smiley

Do ti zhbesh gjithe ato te mira qe the? Liria seksuale dhe seksi mund te artikullohen shume mire nder femrat  pa ndihmen e meshkujve qe t'a dish. 

  Nuk kam zhbere asgje nga ato qe kam thene me lart kur pohoj se perkufizimin e lirise seksuale , artikulimin dhe manifestimin e saj ne praktike , femra nuk mund ti realizoje jashte referencave me boten mashkullore dhe pavaresisht prej tyre.Nuk ka asgje maskiliste ne pohimin tim. Pyetja eshte: Liri seksuale nga kush? Liri seksuale per cfare? Pergjigjia, e konfirmuar ne te gjitha dokumentat nderkombetare per kete ceshtje por edhe neper komentet e tua eshte: liri seksuale e cliruar nga diskriminimi, paragjykimi dhe stigmatizimi prej meshkujve.Dhe, me tej, liri seksuale per te qene te barabarta si meshkujt, me te drejta te njejta dhe ne sferen e jetes seksuale si meshkujt. Pra eshte krejt normale qe ne nje shoqeri fallocentrike, maskiliste, liria seksuale sikurse dhe te drejtat ne pergjithesi , nuk mund te arrihen duke perjashtuar burrat, as duke ju kundervene atyre, por permes nje dialogu dhe emanacipimi te perbashket dhe gjithperfshires te dy gjinive.

Po te kaloja  pastaj ne nje rrafsh konceptual, filozofik do te kujtoja Simone de Beauvoir  e cila na thote se nqs mashkulli  perkufizohet pa ndihmen e dikujt tjeter dhe perfaqson Unin Absolut, gruaja eshte Tjetri me subjektivitet te projektuar ne raport me mashkullin. E kuptoj, ti po thua se femrat nuk duhen trajtuar si Tjetri i percaktuar por si entitete autonome, te afta te vetperkufizohen dhe perkufizojne lirine seksuale pa meshkujt .Por prit se ky abstragim nga realiteti ose do te coje ne esencializmin , pra ne nje bote sterile ku pas meshkujve dhe femrave konkrete qe popullojne boten, shikohen vetem esenca njerzore te barabarta, ose ne nje revashizem femror, cfare perben nje nga keqkuptimet por edhe nje nga sulmet diskredituese te feminizmit.Bota duhet pare realisht, brenda raporteve binare mashkull/femer, burre/grua, sex/gjini ku jo vetem gjinia por edhe seksi jane konstruksione kulturore te formesuara si raporte pushteti, sundimi dhe posedimi. E thene me shqip, nje diskutim i lirise seksuale te femrave jashte raporteve te gjinise me sexin dhe seksit me pushtetin, do te ishte nje utopi.Predikimi yt per vetpercaktimin e lirise seksuale pertej referencave mashkullore me duket i ndikuar nga feminizmi radikal dhe  ka te fshehur nje lloj qendrimi misandrik, ku femrat shikohen si viktima te klases se meshkujve (penis envy).

Spiritus,

Kur lexova paragrafin e dyte dhe sidomos tre rreshtat e fundit mbulova fytyren me te dy duart prej mosbesimit. Spiritus po te them qe nuk ndikohem nga feminizmi radikal dhe nuk mbeshtes esencializmin sepse sikur te ishte ashtu do t'i bija ndesh dimensioneve te tjera te personalitetit, realitetit, dhe seksualitetit tim. Thelbi i feminizmit, te pakten ashtu siç e interpretoj une dhe siç e kupton nje vale e re feministesh ne bote eshte gjithperfshiresia e te qenurit njeri, dhe pastaj femer, me te metat dhe te mirat e tij. Gjithperfshiresia pastaj shkon au-delà feminizmit si nje sistem permbledhes te ideologjive te ndryshme dhe fiton nje rendesi edhe me te madhe sepse ka per esence humanizmin, dinjitetin njerezor, dhe tolerancen. 

Nuk besoj qe vetepercaktimi eshte i ndikuar nga feminizmi radikal dhe nuk ka te beje aspak me politiken seksuale qe propagon ky segment ideologjik. Femrat qe aderojne tek kjo ideologji nuk vetpercaktohen por bejne interpretim dhe kunder-reagim te asaj qe perceptohet nga shoqeria e madhe. Pra ne vend qe te eksplorojne vetveten ne menyre personale dhe te pandikuar nga bota e jashtme, ato perqendrohen vetem tek pasqyra  qe i ben shoqeria atyre. Vetepercaktimi para se te jete vegel e politikes feministe-radikale dhe mjet kritikues i opozitareve (maskilisteve) eshte ne rralle te pare nje hap inicial e raportit subkoshient dhe koshient te njeriut, mashkull apo femer. Ne kontekstin femeror, vetpercaktimi eshte nje hap i pare i femres per te zbuluar çfare deshiron ajo nga jeta, nga raportet me njerezit, nga marredheniet seksuale, si dhe nga vetja e saj si njeri dhe pastaj femer. Kjo nuk do te thote qe reflektimi i femres perjashton boten e jashte, relativitetin qe na eshte imponuar. Ajo interiorizon dhe externalizon boten me ane te ketij reflektimi, duke gjykuar me gjakftohtesi çfare duhet te kerkoje dhe çfare duhet te marre nga jeta, dhe nga marrdheniet me meshkujt. 

Nuk e kuptoj pse te dukem sikur jam duke bere lufte kunder mashkullit. Nuk jam misandre, e dua mashkullin dhe mbeshtetja ime per nje vetepercaktim te femres nuk ka te beje vetem me faktin qe e shoh (te pakten ne rastin e Shqiperise) si viktime te tij, por me nje eksplorim te botes se brendshme dhe se jashtme pa u ndikuar nga presionet e e ndryshme. 

 Kjo i sherben edhe mashkullit si qenie qe ka nevoje per nje femer te integruar mire ne shoqeri.

Ajo qe the ne komentin e parafundit ishte siperfaqesore dhe nuk me beri ndonje pershtypje te madhe, madje edhe te dhashe nje pergjigje po aq siperfaqesore por ky i fundit me shqeteson me te thene te drejten. Toni yt eshte shume patronizues dhe ben insinuata te pabazuara. Misandria per te cilen me akuzon nuk ekziston tek une sepse une vleresoj ne rralle te pare natyren, njeriun, dhe ne fund krejt gjinine. Besoj ne vlerat universale, ku mashkulli si femra kane te drejta te barabarta dhe denoncoj çdo superficialitet, poshterim, dhe padrejtesi qe i behet te dy gjinive bashke. Mbeshtes vetreflektimin si te mashkulli si te femra duke u nisur nga qenia qe jane por edhe nga gjinia. Pse jo?

Kur thua se paskam zili per penisin me vjen te qesh sepse eshte 'old Freudian shit' qe i eshte aplikuar grave sipas qejfit dhe ne menyre siperfaqesore. Freud dhe teorite e tija i perkasin nje kohe ku “penis envy” shpjegohej nga pozicioni socio-ekonomik i femres, por ne kete kohe, post-revolucionit seksual, dhe ne valen e katert te feminizmit, keto teori arkaike nuk diskutohen me. Pastaj, Freudi kritikohet per fallocentrizmin dhe limitat e tij kur analizon psikologjine e femres, sidomos kur shkruan per “penis envy-n,” dhe ate qe thote per orgazmen nga klitoris si kenaqesi per adoloshentet, jo adultet. Nuk me duket e drejte qe te me etiketosh ashtu siç bere dhe kjo tregon fallocentrizmin tend ne fakt. Per kete them une dhe meqe jemi duke folur per feminizmin, qe femra duhet te reflektoje, te niset nga vetvetja para se te niset nga nje gje tjeter.  

 Jardin, nuk po e vazhdoj me tej debatin.Vetem dua te sqaroj se problemin e kam me qasjen tende lidhur me rolin e meshkujve ne krijimin e nje shoqerie te emancipuar ku femra te manifestoje lirine e saj seksuale dhe asnje gje me ty personalisht. Madje vleresoj perkushtimin tend dhe te gjitha reflektimet e tua rreth temes, nisur edhe nga eksperienca personale. Nje vit te gezuar, me me shume liri ne te gjitha dimensionet.

Spiritus, 

Ke bazuar gjykimin tend mbi nje teme per te cilen nuk kam shkruar.  E kuptoj qe e ke fjalen per sensibilizimin e meshkujve dhe nuk jam kunder por ky relativizim i çeshtjes vjen pas nje hapi te pare qe eshte sensibilizimi i femres. 

Vit te gezuar gjithashtu! smiley

Bobo qeka bo nomi n'komente. Simbas te famshmit rule of thumb, kush flet shume, s'bo gjo, i bie qe peshku qeka tha, dmth liri niks.smiley 

Edhe pak dhe behen 7qin komente, aty-aty me temat e Pjerit, not bad...nje shishe te 1997-es nga ato qe Pjeri mban poshte tavolines se punes, per autoren e temes, nese behen 8qin komente.

Pupupupu, Madama Kopshtije...

M'duket Jardini eshte Lirka 

Jo, jo. Nuk eshte e njejta por hyn ne te njejtin grup ku hyn dhe Lirka, alba1, Ravi, Elba tani dhe Karrota, smiley Tipi social i Klara Cetkin ose i asaj ish gruse se Polit me kembe druri. S'po hy ne detaje te tjera se do me qujne Diogjen...ashtu misogjen.

vec ti s'ke goje t'flasesh me ate surrat qe ke.

smiley E di e di. Asihere nuk me ka ec me gjyslykshet. (smiley)

Oh Lira, you heartbreaker, you... smiley

 

hodhi nje gur qe nga franca ne nil kjo vajza, dhe vu shqipot te tere...smiley

Po ti kinezja vogel ca mendimi ke per temen? Ka liri a ska? 

Pas ter kto komentesh jam me konfuz se c'isha ne fillim. Shume fluide, si zhiva paska qene kjo ceshtja lirise. Kte vec sondazhi e zgjidh. 

Dje @ mall, po I vija verdalle parking lot-it per nje cope parkim, round and round po I sillesha( a ben pushim ndo1here ky popull ?! )  kur degjoj Gaga-n ne radio - do what you want with my body- m'u kujtu kjo tema e nxehte, qe ka 3 dite qe gumezhin. Zzzzzz. Shkova gjoja me ble dhurata, perfundova me dhurata pervete.  Shume selfish jam bere kohet e fundit. Not gud! lol 

Hahaha, me kujtove nje shokun tim qe vdiste per gjylykshet. "Ai momenti kur tjetra heq gjyslyket per ti lene mbi komodine dhe duket sikur te thote, "boj ca te dush me mu tani se une nuk shof", eshte momenti me frymezues i gjithe seksit." Ja dhe Ledi Gaga ne folklorin urban duket se eshte mbeshtetur, nuk ja ka fut kot.

e shof. smiley 

French girls they want Cartier

o zharde po ti duhet ta kishe username-n Baiser Volé .. e ke provuar kete? smiley

Si t'ja bej se une nuk bej pjese e stereotipit qe pershkruan kenga. smiley Le qe nuk me pelqejne parfumat e kesaj marke sepse jane shume monotone. Jardin sur le nil  eshte delikat, misterioz, dhe terheq jo pak interes tek kalimtaret. smiley 

Jardini pak si shume "green" per t'u parfumosur perdite; ndersa nga Cartier me eshte dukur arome e lehte dhe e sofistikuar Baiser Vole (kam perdorur Extrait de Parfum).

Nuk e kam provuar Baiser volé sepse nuk me pelqen marka dhe nuk interesohem per t'i provuar parfumet qe nxjerr. Do ta provoj. Un Jardin sur le nil mund te jete "green" ne fillim por shnderrohet kur lyhesh me te, te pakten tek une. Eshte shume femeror.

Nuk e perdori shpesh ne fakt sepse dua ta ruaj dashurine qe kam per te. smiley

Cfare notash te pelqenje me shume ne parfum? Une per vetem time adhuroj eren e "jasmin" (nuk e di se si quhet ne shqip). 

Me pelqejne me shume esencat "floral" (vecanerisht lily dhe lilac, kane arome te adhurueshme) dhe me pak ato "fruity, sweety". Mundesisht te jene elegante, te lehta, pranverore dhe te buta, psh arsyeja pse me pelqeu Baiser Vole eshte se shkrihet ne menyre perfekte me lekuren aq sa nuk kuptohet qe ke hedhur parfum se jashtmi, por duket sikur e emeton trupi vete aromen e fresket dhe inocente qe e asocion me pastertine, njeherazi e ngrohte dhe playful. Me nje fjale shnderrohesh ne nje zambak qe lulezon. Plus preferoj vaniljen ose edhe kanellen kur i shtohen me kujdes bazes se parfumit pasi krijojne nje ndjesi shume komode.
Jasemin eshte shqip. I paske pak a shume tropikale shijet. smiley Me pelqen me raste (psh ne nete te nxehta vere), ndersa caji i jaseminit ka nje shijeee, e dua shume shume, c'ma kujtove. 

Po me ben te harxhoj para smiley

Edhe mua me pelqejne floralet shume si violeta psh. Jashte floraleve, kanelli  sepse ngjall ndjenja te ngrohta por vanilja me jep gjithmone dhimbje koke, nuk e di pse. 

Nuk mund te ngihem kurre me jaseminen; eshte kaq  arome sensuale dhe femerore. Me pelqen ta pij si çaj edhe ta perdor si parfum. smiley Ne fakt jam gjithmone ne kerkim te parfumit perfekt me note jasmine si dominuese. Kam gjetur vetem tre: Bvlgari, Jasmin noire, S.Lutens A la nuit, dhe L'Occitane parfum de jasmin por qe nuk eshte me ne shitje smiley

 

 

A ka liri te *ihet ne menyre progresiviste femra shqiptare apo eshte robine e mentalitetit te prapambetur petashuqist?

P.S. Akoma s'i keni bere 8qin? smiley

Eshte interesante tema e "sworn virgins" sepse ishte nje fenomen  qe valevite here ne patriarkalitet here ne proto feminizem. Eshte krijuar nga kanuni per nevojen e kujdesjes se familjes ne mungese te nje mashkulli, por qe eshte perdorur nga femrat per te shmangur fejesat e padeshiruara (etj.). Lezbike apo jo, te gjithe marrin vendime ne jete qe i pershtaten deshirave, principeve, edhe seksualitetit qe kane. 

eshte thjesht bisnes o Njesh, thjesht shitet. na qenkerkan 3-4 kokrra dhe u be nami. ja duan ta baltosin shqiperine si kandaharin...

ka ketej thagma sa te duash po s'bejne lajm.

Hmmm... kjo fjala biznes me kujtoi pak per majmunin Bonobo: 

 

Sexual activity generally plays a major role in bonobo society, being used as what some scientists perceive as a greeting, a means of forming social bonds, a means of conflict resolution, and postconflict reconciliation.[36] Bonobos are the only non-human animal to have been observed engaging in all of the following sexual activities: face-to-face genital sex (though a pair of western gorillas has been photographed performing face-to-face genital sex[37]), tongue kissing, and oral sex.[38]

Bonobos do not form permanent monogamous sexual relationships with individual partners. They also do not seem to discriminate in their sexual behavior by sex or age, with the possible exception of abstaining from sexual activity between mothers and their adult sons. When bonobos come upon a new food source or feeding ground, the increased excitement will usually lead to communal sexual activity, presumably decreasing tension and encouraging peaceful feeding.[39]

http://en.wikipedia.org/wiki/Bonobo

 

Dhe me e bukura eshte se jane shoqeri matriarkale. smiley

A ka liri seksuale femra ne Shqiperi ?-Pyesni , ose lerini femrat te pergjigjen.

 

Megjithate me shume  pergigje meshkujsh qe pashe ktu dhe po t'i filtrosh mire te jepet pergjigja per pyetjen e  problemit patriarkalisto-shqiptaro-0- virgjer-kerkues .

morali, ne fund te fundit te gjithe e duan seksin,  ata qe e pengojne ate liri seksluale per femren qe te jete e  lire  jane ata qe jane me keq per vete .

Une mendoj se femra shqiptare ne pergjithesi akoma nuk e ka zgjidhur problemin e diskriminimit qe femra nuk duhet te sjelle turp ne shtepi  smiley  , problemin e dhunes, apo krimit ne familje

pa u zgjidh ato me lart per c'fare lirie  seksuale behet fjale ?

Shume pak femra qe jane pergjigjur ne fakt. Shpresoja te kete me shume.Ke bere nje permbledhje te shkurte dhe shume me te mire se te gjithe ne ketu qe kemi disa dite qe debatojme. 

Ne fakt e hapa temen per t'u informuar pak me shume rreth femrave shqiptare, sa arrijne ato te kene nje jete seksuale pa paragjykimet e familjes dhe shoqerise ne teresine e saj. Gjithashtu, isha e interesuar te dija çfare sakrificash dhe kompromisesh bejne sot shqiptaret per te shijuar marredhenie dashurore dhe seksuale. Ne eksperiencen time dhe me ato njerez qe njoh ne Shqiperi, gjerat po ndryshojne, megjithese me hapa breshket. Te rejat jane duke u bere me te guximshme dhe duke kerkuar me shume liri ne vendimet e ndryshme qe marrin. Megjithate mentaliteti maskilist eshte aq i shtampuar ne shoqerine shqiptare sa do edhe shume vite qe kjo njolle e zeze te eradikohet.

 

Te gjithe fajin prifterijte e kane, nuk do te kete liri seksuale pa u vare te gjithe per llape.

 

Lol. Me fal qe po te pyes: pse i ke kaq fiksim prifterinjte? Pothuajse nje ne dy postime e ke te lidhur o me prifterinjte, o me zonjen Bertini, o me pune seksi. Thjeshte kuriozitet. smiley

 

Po te germosh edhe pak Selena do te kuptosh qe eshte e njejta teme me variacione te ndryshme. Dmth si thelb bota nuk te ngjall kuriozitet, eshte shume banale, vetem variacionet e banales te japin kuriozitet. Dhe jam shume i lumtur qe te kam bere kurioze, sepse nuk arrij dot te bej kurioze sinjora Bertinit. Eshte shume e merzitur, i duket gjithçka si shkelqim bosh.

 

gjat fundjaves thone qe ka me shume veprimtari sexuale, te henen jan te mpref per pune mileti smiley

ah se harrova,po per lirin seksuale ne ambiente pune,zyra etj si vete halli?

Kujdes aty, xixi smiley

nuk shtyhet ne pune po hyp xhixhi smiley,thot nje kolegu im Serb,tani qe doli iphone 5s sekretarja me duhet vetem per ashtu...

Gjithashtu, isha e interesuar te dija çfare sakrificash dhe kompromisesh bejne sot shqiptaret per te shijuar marredhenie dashurore dhe seksuale.

 

thelbi i qenies njerezore eshte dashuria. dashuria behet me shpirt dhe mund te shprehet ne pafundesisht shume menyra. madje edhe ne menyre intime. smiley

seksi behet me tru. dhe truri (logjika, logosi) mund te shpike pafundesisht shume menyra per te ndrydhur shpirtin me pasoje dhembjen, vuajtjen, zhgenjimin, etj. prandaj edhe termi liri seksuale eshte budallallek me te cilin nuk ia vlen te merresh. 

liria e vertete qendron ne ruajtjen e paster te shpirtit nga truri. pastaj dashuria perjetohet vetiu. smiley

Dashuria behet me shpirt? Me pelqen romanticizmi yt Filanfistek por per disa prej nesh me kembe ne toke, dashuria nuk eshte gje tjeter perveç nje reaksion kimik. 

Cfare do te thote pastertia shpirterore per ty? 

 

Per ke ka kembet ne toke, dashuria kimike behet me kembet ne ajer.

 

Heretik, 

Nderkohe qe te gjithe ne qendrojme me kembe ne toke ose me kembe perpjete, ti qendron me trup te tere ne qiellin hyjnor te iluzioneve tuaja. 

mos mendo. dhe pastaj do e ndiesh. nese kerkon perkufizim logjik (me kembe ne toke) eshte e pamundur te ta jape njeri. dhe kjo eshte bukuria e qenies njerezore. nese ai perkufizim do gjendej, nuk do ishim me njerez, por rrobote. kaq besoj se do mjaftonte per te ndier budallallekun qe lind nese dashuria perpiqet te perceptohet me kembe ne toke. edhe "romantizmi" si term eshte shpikje e llogjikes keshtu qe nuk me duket i pershtatshem per te pershkruar ate qe po mundohesha te shpreh. gjithsesi une ndiej se edhe ti do e ndiesh dashurine prej te ciles perbehesh. vec do te te duhet te zhgenjehesh akoma nga logosi, derisa t'a hedhesh poshte kete te fundit prej ndienjes. smiley

Me ke keqkuptuar Filanfistek. Une e mbeshtes dashurine si ndjenje. Ne diference me ty, nuk e lidhi me shpirtin, por e perceptoj si nje eksperience emocionale qe te jep kenaqesi. 

keshtu te ndieva edhe une. smiley vec ne kete menyre eksperienca emocionale qe ti percepton eshte si efekti i droges. ne fillim kenaqesi, pastaj me vone te kunderten. kjo sepse ti nuk i jep dashurise ate qe ajo permban: shenjterine. koha (edhe ky term llogjik) do te ta vertetoje kete. shpresoj sa me pare. smiley

Nuk mendoja qe do flisja per dashurine... me shkakton nje migrene kjo teme. Keshtu ne vuajtje dhe ne mungese deshire per te percaktuar nje term abstrakt, do kontribuoj edhe une mendimin tim pavaresisht se mund te jem krejtesisht e gabuar (Emigranti do t'a cilesonte si gabim te tipit I).

Eshte interesesante kjo qe thua per dashurine si “efekt i droges” sepse dashuria qe ndjen nje njeri per tjetrin eshte ne rralle te pare emocion, pastaj nenshtrim ne dy nivele: tek emocioni qe provon, dhe tek njeriu qe shkakton ate emocion. Pse duhet te mbaroje domosdoshmerisht ne te kunderten e keanqesise efekti i droges? Dhe nqs mbaron, a nuk e shikon ngjashmerine me dashurine?

I qendroj asaj qe kam thene me siper por do te shtoja qe partnerin qe zgjedh ne jete ose perkohesisht nuk e gjykon thjeshte ne baze te emocioneve qe shkakton ai ose ajo tek ti, por ne nje sere karakteristikash, siç mund te jene karakteri, intelekti, humori, miresia etj. Siç duam te mbajme ndjenjen te gjalle, deshirojme te kemi prane nje njeri qe gezon keta karakteristika.

Tani persa i perket termit “shenjteri,” nuk jam eksperte; ketu jemi ne terrenin e Heretikut smiley . Megjithate, besoj qe je gabim kur thua qe nuk i jap “dashurise ate qe permban: shenjterine” sepse ajo eshte vete natyra qe na rrethon. Une respektoj dhe i perkushtohem natyres, dhe si eksperience emocionale e kendshme, dashuria ze vend te rendesishem ne jeten time. Perseris edhe nje here: thjeshte nuk i jap dashurise vlera te shtuara.

Neqoftese ti e shikon shenjterine si nje eksperience shpirterore qe tejkalon realitetin tokesor, po te them qe neqoftese nje dite dikush me ngrit nga ky realitet, aq me mire per mua!

 

Vuajtja vazhdon...

Tani persa i perket termit “shenjteri,” nuk jam eksperte; ketu jemi ne terrenin e Heretikut.

Terreni im quhet Pergjegjsi, shenjteria eshte term qiellor i krishtere. Ne kundeshtim me sa duket une jam personi me me kembe ne toke ketu. Qiellorja pas me vjen. Po te kesh tapine e tokes ke edhe pronesi te qiellit.

 

Ne kundeshtim me sa duket une jam personi me me kembe ne toke ketu.

Haha! Quote of the day!!!

migrena ndoshta vjen, sepse dashuria nuk mund te mendohet. po ashtu nuk eshte term abstrakt dhe i perkufizueshem. por eshte i ndjeshem dhe i perceptueshem. gabimi mund te egzistoje ne ceshtje qe kane te bejne me trurin, jo me ndienjen. por nese te vuash, kur mund te mos vuash, eshte e padeshirueshme, mund te quhet edhe gabim moseliminimi i qellimshem i shkaqeve te vuajtjes.

dashuria nuk eshte efekti droge. por efekti droge ngaterrohet me dashurine. dashuria nuk eshte as emocion dhe as nenshtrim, aq me teper ne nivele te ndryshme. efekti i droges mund te mbaroje ne pafundesisht shume menyra te ndryshme nga kenaqesia. por qe te heqesh dore nga efekti droge do duhet faza e detoksifikimit, qe pergjithesisht nuk eshte e lehte te kalohet. sigurisht mund te kalosh edhe tere jeten me efektin droge (pa e ndier ose dashur t'a ndiesh kete te fundit apo mungesen e tij) vec ne kete rast do genjeje veten duke hequr dore nga perjetimi i bukurise njerezore.

ne dashuri nuk egziston perzgjedhje partneri. egzistojne vetem menyra te ndryshme te shprehjes se saj shpirtrave te ndryshem. smiley gjithcka shkruajte per partnerin eshte perzgjedhja tipike e droges me titullin "partner". kjo sepse shpirti eshte ndrydhur nderkaq nga truri me procesin "perzgjedhje".

shenjteria eshte universalja, e pandryshueshmja, konstantja e perhershme, qe nuk shkakton asgje negative. por dashuria permban vec saj edhe reciprocitetin, qe nenkupton shenjterine reciproke te shpirterave qe e perjetojne ate. ne lidhje me vleren e shtuar te ka mbetur vec ti vesh edhe takse dashurise. dhe une po e perseris: nuk egziston asgje tjeter c'mund t'i shtosh dashurise. sepse nuk eshte nje emocion nga nje tufe por eshte gjithcka e bukur. smiley

realiteti tokesor eshte serish shpikje truri. dhe po, dashuria te ben te perjetosh vetveten dhe te tjeret pertej trurit.  

thuaji thjesht jo vuajtjes. ketu m'u kujtua nje barcolete: I thote mazokisti sadistit: he mo hec me torturo icik. pergjigjet sadisti: hmmmmmm, zdu! smiley

 

Filanfistek, me pelqen butesia e jote kur shkruan por dashurine e perceptojme krejtesisht ndryshe. Ndoshta nje dite kam per t'a shikuar si ti dhe kesaj nuk do t'i them jo neqoftese ka per te me sjelle lumturi te shtuar. smiley

Barcaleta shume e bukur! smiley

lumturia per mua eshte perjetimi i dashurise. ajo eshte gjithnje te ti pavaresisht se c'forme i jep ti duke lejuar trurin ta ndrydhe me pasoje vleren e pakesuar (ne menyren e te menduarit tend). i vetmi ndryshim ne perceptimin tend dhe timin e dashurise eshte truri. une po te them se edhe une si ti e kam perceptuar dikur. dhe me eshte dashur kohe e vuajtje te njoh e hedh poshte grackat qe mund te ngreje truri. kohe e vuajtje qe te tjereve do doja t'ua kurseja. gjithsesi nese ti zgjedh te ruash perceptimin tend, per mua nuk eshte problem. te shkrojta qe te kesh njohur shkakun dhe zgjidhjen e problemit ne rast se vuajtja do behet dikur e padurueshme. smiley

Prandaj lindi shkenca e kimise me kembet ne toke, sepse alkimia ishte burim keqkuptimesh me kembeperpjete.

E gjora Ana Kanrenina, e gjora madam Bovari, sa te keqkuptuara ishin. Nuk i kuptuan dot as burrat me kembe ne toke e as dashnoret me kembe perpjete. Vetem Simon debevuari arriti me ne fund te jete e kuptueshme ne pozicion horizontal.

 

"seksi behet me tru."

 

eshte e kunderta e asaj qe thua. dashuria eshte proçesus INTELEKTUAL, pra behet nga truri, ndersa seksi (si funksion) eshte proçesus organik dhe behet instiktivisht, per te lindur femije.

sikur te qe siç thua ti, do te dashuronin dhe kafshet. mungesa e ndergjegjes i pengon te dashurojne e bile edhe te bejne seks per seks (dmth te bejne seks per qejf), siç ben njeriu.

ps: mungesa e dashurise e ka shtyer kete vajzen dhe te tjera si kjo, te kerkojne liri seksuale. kur te bjere e shkreta mbrenda, nuk do t'i shkoje me mendja per lirine seksuale, po do jete zheloze per lirine seksuale te partnerit te vet.

i vetmi proces intelektual qe mund te lidhet me dashurine eshte ai i fikjes se trurit. instinkti eshte ndrydhje e ndienjes prej trurit. truri e ka shpikur edhe instinktin nga paaftesia per te perceptuar ndienjen. dashuria egziston ne vetvete me ose pa ne. ne jemi bartes dhe shprehje e saj njekohesisht njesoj si kafshet. por ndersa ne jemi ne gjendje t'a ndiejme dhe shprehim kete ne menyre te ndergjegjshme (transhendenciale) kafshet e ndiejne dhe e perjetojne me thjesht. 

vajzes ashtu si dhe ty nuk ju mungon dashuria. thjesht nuk ju le truri t'a perceptoni ashtu si eshte. me fjale te tjera: procesi intelektual i fikjes se trurit per ju te dy nuk ka perfunduar akoma. smiley

pse flet karlliqe me qafsh. shko bej nje xhiro ne bulevard me mire. 

sepse per mua eshte njelloj. vec jo vleresuar nga truri i dikujt. smiley

ti (si dhe autorja e ketij filli) duhet po ashtu te kuptosh, qe shumica e njerzve (po si kafshet ne fakt) nuk kane nevoje as per dashurine e as per lirine seksuale. 

bile nje i mençur thote, qe po nuk ishim te pasur nuk mund as te dashurojme. pra dashuria lidhet me klasen sociale te individit. deshira per posesion ndoshta. 

ndoshta po te pergjigjem me vone. smiley
 

Flet ne ajer. Une per veten time kam shume nevoje per liri seksuale dhe per dashuri sepse si seksi si dashuria jane dy gjera qe me japin kenaqesi.

vetem se te dyja jane antagonizma. dmth nuk jetojne dot bashke.

bile mendoj se prej vete natyres se tyre, femra nuk ka nevoje per liri seksuale (ne çdo rast nje femer seksin e lidh ngushte me dashurine, si puna jote ne kete diskutim). ndersa burri po (ky nuk e lidh domosdosmerisht dashurine me seksin. kerkon shpesh vetem me shkrydh loqet).

prandaj dhe opinioni denon femren kur eshte kurve dhe jo burrin kur eshte kurvar (kete e lavderon). 

gjithashtu femra e ke shume te shtrenjte seksin sesa burri, per vete faktin se ajo eshte OBJEKT SEKSUAL perpara se te jete diçka tjeter. pra e shet shtrenjte, ose mundohet ta shese sa me shtrenjte, seksin. (siç tha njeri ketu ne nje koment, sa me shume po emancipohen shqiptaret aq me veshtire ato te jipen seksualisht) normal, ate kane si pasuri te vetme.

Nuk kam ngaterruar gje. Flisnim per dashurine jo per seksin. Seksi per mua te jep kenaqesi te momentit ndersa dashuria te jep emocione te kendshme qe krijojne interdependence mes partnereve. Femrat, ndryshe nga ajo qe mendohet, nuk jane qenie shume te ndryshme nga meshkujt. Edhe femrat jane te afta te bejne diference mes dashurise dhe seksit, por jane me te prirura te varen emocionalisht, dhe financiarisht nga mashkulli. Fakti eshte se edhe meshkujt jane objekte seksuale, por femra konsiderohet shoqerisht si e tille sepse nuk ka pasur ndonje rol socio-ekonomik te rendesishem dhe si rezultat ka vuajtur shtypjen qe i eshte bere. Kjo shpjegon ate qe thua ti, se femra "e shet shtrenjte seksin." 

Femra e ke shume te shtrenjte seksin sesa burri

Pse atehere femrat e falin tradhetine seksuale me kollaj se meshkujt?

 

ti po thoshe qe e do njesoj dhe njekohesisht edhe dashurine si dhe lirine seksuale. une mendoj se i ngaterron te dyja, ose i lidh te dyja. kur te dyja keta jane dukuri te kunderta.

te dashurosh VERTET nje person nuk ka si ti lejosh vetesh edhe liri seksuale, qe nenkupton te shkosh dhe te qihesh (me fal per llafin) me nje tjeter person (te trete) ne te njejten kohe pa tu dridhur qerpiku fare. ne kete rast e ke fallco dashurine vajze. 

te pakten te shekspiri (romeo dhe xhulieta) nuk e gjejme kete dukuri (dhane jeten ata per dashurine, imagjino liria seksuale, fllucke sapuni, ne krahasim). mund te me japesh nje shkrim tjeter se ku gjendet nje dukuri e tille. 

Lol! Pse nuk mund te me pelqejne te dyja? Pse vetem njera? Atehere i bie qe kur jemi te dashuruar mos te kenaqemi nga seksi.

Ajo qe thua se liria seksuale "nenkupton te shkosh dhe te qihesh me nje tjeter" kur je ne nje marredhenie me dike, nuk ka te beje me lirine qe flas une. Kjo qe thua ti i perket vullnetit; ka njerez qe e bejne, ka tjere qe nuk e bejne per shkak te varesise emocionale tek partneri.

perpara qe te me harxhosh kohe, duhet qe fjaleve qe shkruan tu qendrosh besnik ne kuptim. te keshilloj te hapesh nje fjalor per fjalet LIRI, VULLNET, VARESI, etj.

naten çupe. une i thash ça kisha me t'thon. 

Kam qendruar shume besnike tek ato qe kam thene. Se e kupton ti lirine, qofte edhe lirine seksuale si diçka absolute, nuk eshte faji im.

!

liria seksuale dmth ndryshimi i pertnereve qofte dhe here pas here, nuk i ben mire nje femre per mendimin tim. aq me teper po te kemi parasysh qe femra e ka kohen ne dispozicion per femije shume me te reduktuar se mashkulli. 

femrat duan siguri si seks i dobet, dhe ato prandaj dhe kerkojne dhe pertenere te besueshem e te qendrueshem (me para, shtepi, katandi, profesion, etj), burra te vertete dhe jo burrace. 

natyrisht nuk jam kundra, qe kur femres nuk i puqet me nje djale, duhet ta leje kete. por megjithate kjo nuk do te thote se kjo i ben mire kesaj femres, ose qe kjo do ta deshironte ndarjen vete. 

gjithashtu ne nje bisede si kjo duhet sinqeritet sa me shume, nga palet pjesmarres, se ndryshe dialogu behet fallc.

bota te ciles i kemi hyre dhe ne shqiptaret, do i beje djemte indiferente e bile pede. keshtuqe qe liria tuaj seksuale s'besoj se do tu jape gje te madhe. nuk di sa milion femra jetojne vetem ne france dhe nuk kane dashnor. lirine seksuale e kane me pash, po kjo nuk ndryshon gje ne jeten e tyre, ato nuk jane te lumtura. 

shpresoj qe te mos kesh dhe ti te njejtin fat dhe ta gjesh nje burr stabel. hajt shnet.

Si fiket truri? Pa he? Me ket punen e trurit se ke m'kujtove. N'mend e kam e se them dot. M'duket te dy e keni keqkutpu vajzen. Ne fakt jeni me shume se dy. I lost count. 

cdo mendim qe te vjen, thuji s'ia vlen. mbaj vec ata me te domosdoshmit qe shkaktojne sa me pak dem te ti e te tjeret. vajzen une nuk e kam kuptuar, jo me keqkuptuar. e kam ndier dhe mua kaq me mjafton. ju lutem mundohuni te mos i kuptoni keto, se per trurin jane teper te lodhshme. smiley nese filloni te ushtroheni ne fikje truri, do i ndieni. smiley

ajo vajza perpara se t'ja shtroje nje pyetje te tille nje auditori te dhene, duhet t'i shtronte pyetjen vetes, se per çfare i duhet nje femre, liria seksuale ? per çfare i sherben per mire ne jete ? po femijes se saj (duke ditur se femra lind dhe rrit po ashtu femijen)

pse kurva, personazhi i vetem historik me liri seksuale, eshte e perbuzur si rast ? etj.

 

ps: a di ti mimoza te me pergjigjesh, se çfare do fitoje ti nga liria seksuale ? 

procesi intelektual i fikjes se trurit per ju te dy nuk ka perfunduar akoma

Lol! Nuk eshte ashtu!

 

...dashuria eshte proçesus INTELEKTUAL...

Nga e nxorre kete konkluzion qe dashuria qenka nje proçesus intelektual? Cfare do te thuash me nje proçes intelektual? Qe ka te beje me trurin? Nqs po, dhe kur flet per seksin si “proçes organik” qe “behet instiktivisht,” te kujtoj qe instikti, perfshire instiktin seksual, jane impulse ose reaksione te lidhura me pjesen e meposhtme te trurit qe regjistron informacionin ne nje nivel subkoshient. Nqs jo, te kerkoj ndjese.

...do te dashuronin dhe kafshet. mungesa e ndergjegjes i pengon te dashurojne e bile edhe te bejne seks per seks (dmth te bejne seks per qejf), siç ben njeriu.

Ku e di ti qe kafshet nuk arrijne dot te dashurojne? Dhe çfare kupton me dashuri? Nqs ti e kupton si diçka qe i perket nje shoqerie te organizuar, te kujtoj qe edhe kafshet pak a shume si njeriu organizohen dhe mbajne partnere ne jete.

ps: mungesa e dashurise e ka shtyer kete vajzen dhe te tjera si kjo, te kerkojne liri seksuale. kur te bjere e shkreta mbrenda, nuk do t'i shkoje me mendja per lirine seksuale, po do jete zheloze per lirine seksuale te partnerit te vet.

Duke u nisur nga percaktimi qe i kam bere dashurise me siper, me ka qelluar edhe mua te “dashuroj” dhe te behem xheloze, madje edhe shume xheloze. Ka te beje me dependencen emocionale tek nje njeri.

sikur te kishe ti nje bebe djale, do ta shihje qe atij i ngehet bilja perpara se te jete i afte te llogjikoje. pastaj dashuria eshte shume i gjere si koncept dhe kjo e ben shume veshtire te diskutohet rreth saj, sidomos pa qene POET. 

sidoqofte ti di te me pergjigjesh, se çfare do fitoje nga lirija seksuale ti si person ?

Kam shkruar shume komente rreth kesaj dhe nqs ke durim (me fal por mua me ka shterrur) mund t'i lexosh me siper. Po te jap nje pergjigje te shkurte meqe ma bere pyetjen.

Ne rralle te pare, e kam fituar lirine seksuale keshtu qe nuk mund te jap nje pergjigje hipotetike. Liria seksuale per mua eshte e thjeshte: te perzgjedh partnerin e jetes, ose partnerin seksual pa paragjykimet, pa nderhyrjen e familjes dhe te shoqerise, si dhe te gezoj respektin e tyre po aq sa do t'a gezonte gjinia tjeter. Kuptohet qe nuk bej fjale per nje liri seksuale absolute, por qendroj gjithmone ne kontekstin e shoqerise duke respektuar rregullat ligjore qe ka percaktuar.

Ndryshe nga une, nje femer ne Shqiperi fshen marredheniet e saj dashurore nga familja dhe shoqeria por kur zbulohet ajo ndeshkohet shoqerisht dhe etiketohet si prostitute. Keto faktore cenojne dinjitetin njerezor te ketyre femrave, lirine e tyre per t'u shprehur, dhe lirine per te pasur nje jete dashurore dhe seksuale te shendetshme.  

Jo nuk eshte vetem kaq, nuk eshte vetem kaq drangulla qe ke shkruar ne krye te radhes. Ti aty ve ne dyshim ekzistencen e virtitutit.

A konsiderohet akoma virgjeria si nje virtyt?

Plus komentet lart e poshte qe traspirojne idologji te paster feministe liri sex ne te gjitha pozicionet.

Kujt kerkon t'ja hedhesh me teori emancipimi te kohes te Lajes: a duhet me i marre leje babit dhe mamit per tu dashuruar neper fabrika, kantjere dhe mullare bari te kooperatives?

 

Pse e ve ne dyshim ekzistencen e virtytit? Virgjeri eshte virtyti?

Une kam vene ne dyshim virgjerine si virtyt sepse per mua virtyti ka konotacion pozitiv, jo negativ siç ka ai term.

a duhet me i marre leje babit dhe mamit per tu dashuruar neper fabrika, kantjere dhe mullare bari te kooperatives?

Ti me mire pyet keshtu: kush guxon t'i marre leje mamit e babit?

Po kush na qenka virtut se na çmende, kurveria? hajduteria?

Simon de Bevuar eshte e virtutshme, dhe Zhan D'ark eshte kurve?

 

Nuk eshte faji im qe per ty virtyti delimitohet tek virgjeria Heretik.

Sigurisht nuk eshte faji yt qe tovarishça Ana Karenina dhe madam Bovari ngriten kembet perpjete ne menyre te virtutshme, pastaj ne menyre te pavirtutshme njera i ngriti potkojte perpjete para lokomotives se Stalinit, ndersa tjetra ngriti potkojte perpjete para kazanit me arsenik stil Luigj XVI-te.

 

Lol je larg shekullit XXI. 

Pse ka ndonje ndryshim te madh te ngresh kembet perpjete ne menyre te virtutshme para nje BencMercedes te shek. XXI?

 

Heretik,

Ti ke qejf te provokosh njerezit, dhe mua ne kete rast me virtytshmerine e te ngriturit te kembeve. Po t'a kthej ne menyre banale: ne aktin seksual kembet çohen sepse deshiron qe tjetri te penetroje dhe si rezultat te ndjesh kenaqesi.

Po te kujtoj qe sot virgjeria 'riparohet' me nje operacion te thjeshte. Keshtu qe si vlere ka marre fund.

Ajo qe te duket ty provokim, dhe eshte vertet formalisht, pare nje çike me holle eshte elektroshok qe te troshite trute e troshitura te bashkebiseduaesit, me shprese se rastesisht te vijne ne vend.

Po e shoh se nga pergjigja ti kam hallakat me keq.

Ti ngreji kembet, dhe bej edhe operacione po deshe, si te duash, s'kam si te ndaloj.

Une mund te them kete me te lexume dhe eksperience jete: Mos kujto se penetrimi eshte vetem nje akt zologjik. Eshte i lidhur me tere qenien njerzore si jeta me vdekjen. Eros dhe Thanatos nuk e kam shpik une, as Frojdi, as Edipi mbret, as Tolstoi e as Floberi e as Presidenti Holland. Eshte destini jone.

Ti vazhdo te ngresh kembet perpjete qe te ndjesh kenaqesi nga penetrimi i te tjereve, por nuk ma ha mendja se do te ndjesh kenaqsi neqoftese do te penetroje ndonje parafango makine.

Nuk e kam llafin vetem per makina reale fizike. Makina eshte vetem nje metafore. Ti tani nuk e kupton, ose me mire nuk do se nuk te leverdis, per arsye qe une nuk i di, por disi i marr me mend.

 

Heretik,

Ke nevoje te analizosh urrejtjen qe ke per femrat si dhe kete fiksimin tend me virgjerine. 

Te jam pergjigjur ne raste te caktuara ne menyre banale kur kam folur per seksin, jo per gje po se dua te percjell nje mesazh: qe seksi dhe gjuha seksuale i perkasin femres po aq sa mashkullit. 

Nuk do t'a ndyej veten me gjuhe te piste kur nuk ia vlen sepse dua t'a ruaj integritetin dhe respektin qe kam per vetveten. T'a dish qe nuk do te pergjigjem nqs nuk moderon gjuhen, dhe mundesisht idete.

Nuk kam nevoje te analizoj veten se ma kane bere analizen 1000 here ketu ne Peshk psikoANALET qe une jam katalik, fundamentalist, Frankenshtajn Vatikani, i depresuar qe duhet te marr ilace, homoseksual i fshehte, gej i hapur,  bir kurve i mbyllur, etj etj.

Pra nuk eshte vend ky per te ruajtur integritetin per veten dhe respektin per veten, ky eshte nje vend per te bere seks grup me fraza pa kuptim.

Ja shif e shkruaj perplasen idete dhe frazat: intelekti eshte dashuri, jo nuk eshte ashtu, eshte emocioni dashuri, jo nuk eshte intelekti por eshte dashuria dashuri sepse sensibiliteti eshte sensibilitet merre me leng sepse eshte dashura kreativitet. Te gjithe kaperthyer me njeri tjetrin gjithe integritet dhe respekt filanfistek karrotek profilaktek.

Keshtu pergjigjesh apo nuk pergjigjesh nuk ka rendesi, rendesi ka te ece muhabeti perpara si lokomotiva e Stalinit.

imagjinoje veten tashti me femije. duke i ndryshuar parteneret pa rreshtur, çfare do te fitonte femija tend nga kjo ?

çafre thone psikologet qe lexon ne kete rast. nje femije me nene me partenere te ndryshem gjate gjithe jetes, rritet me i shendetshem sesa nje femije me nje nene e babe te vetem ?

Ke dale jashte kontekstit tani! Askush nuk tha qe i ben mire femijes ose femres qe kjo e fundit te bredhe sa te nje mashkull sa te nje tjeter. Femija ka nevoje per rutine, rregulla, vlera morale, si dhe per kujdesin konstant te prinderve. 

po ça qun ti liri seksuale atehere, thjesht imagjinacion ne trurin tend ?

 Femija ka nevoje per rutine, rregulla, vlera morale, si dhe per kujdesin konstant te prinderve. 

tani ti na bere lemsh. ti flet per liri seksuale te beqareve apo liri seksuale ne pergjithesi, edhe kur je i/e martuar apo ne lidhje me dike? ndaji gjerat e dashur qe te dime c'te flasim.

me liri-seksuale ajo e ka fjalen per mos ndrotjen (mos pasjen turp) e femres per seks. per mos pasjen TABU te ketij proçesi. dmth e shef gjene si EMANCIPIM te femres, pa mundur dot te futet me thelle. 

ajo e merr boten e djeshme, te shkuar, si PRAPANIKE, te pa ASNJE vlere, ngaqe sipas saj femra ishte e shtypur. duket qe e shkreta ka lexuar vetem librat e shkolles qe ben dhe ndoshta dhe ca gazeta (artikuj feminizmi) rreth temes.

ben mire qe ajo te pergjigjet vete. ajo duhet ta dije qe ne shqiperi jane kaluar me kohe e vakt keto faza tek shume e shume femra. ka qe jane ne mes, dhe ca te tjera ne fillimet e tyre. mos behet merak fare se me kete superxhiro, e ardhmja eshte e saj. ketej shume duan ta zhbejne -po eshte e veshtire-  pasi eshte bere problem i madh me semundjet seksuale, depresionin etj etj. ne shqiperi, yzhym...

Mos shpik gjera Profil. Pastaj, ankohesh per mungesen e thellesise sime por nuk shikon veten... 

E dashur, 

Ti merr nje koment  dhe e kontekstualizon si ke qejf. Me e keqja eshte se perqendrohesh tek nje detaj i vogel (siç e beri Profili). Ne nuk mund te flasim shume per lirite seksuale te nje gruaje te martuar sepse ajo kushtezohet à priori nga dashuria qe ka per bashkshortin. (It's common sense!) Por une nuk kam dashur te perjashtoj nje diskutim mbi seksualitetin, lirine e te shprehurit, barazine ose pabarazine qe ndjejne ato ne marredheniet seksuale me bashkortin. Ka shkuar shume gjate por ne fillim e kam bere te qarte qe isha e interesuar te njoh eksperiencat e grave dhe nuk doja te beja dallime moshash ose gjendjesh civile. Ishte nje debat i hapur ku te gjitha grate mund te ofronin mendimet, dhe reflektimet mbi eksperiencat e tyre personale. Ketu e kam bere vetem une kete gje!

...dashuria eshte proçesus INTELEKTUAL...

Tani keni qelluar ne shenje: klasa puntore dhe fshatarsia punonjese nuk dine te dashurojne, sepse dashuria eshte proçes intelektual.

Pra di te dashuroje vetem shtresa intelektuale, dhe kurorezimi i dashurise eshte salloni intelektual i sinjora Bertinit.

Mbylleni temen tani, kot vazhdoni, nuk ka me vlere mbas kesaj.

proçesus intelektual nuk ka lidhje me inteligjencian (klasen e intelektualve). intelekt do te thote aftesi te menduari, dhe kete nuk e kane me tapi vetem nje klase e caktuar por mund ta kete kushdo. 

por qe nuk MUND te dashurojne te gjithe kjo gje po ashtu dihet (ose mund te llogjikohet, ose imagjinohet).  se ndryshe nuk do te kish perdhunime, as pedofila, perversa, etj.

qe dashuria eshte efemere (e shkurter) po ashtu kjo dihet. etj.

Teorikisht mund ta kete kushdo, biles edhe ata qe komentojne intelektualisht ne internet, praktikisht aftesine e te menduarit e ka vetem nje pakice shume e vogel, elita komanduese. Te tjeret jane vetem pothuaj robote. Biles sa me zhvilluar eshte nje shoqeri, aq me pak intelekte komandojne shumicen e roboteve.

Me duket se pak a shume ky ishte mendimi jot tek tema tjeter.

 

 

mendimi im eshte qe shume pak vete jane te afte te dashurojne. shumica e ngaterrojne me seksin.

Po ti nxjerr mendimet me çengel. Duhet disipline ne te shprehur.

Pak vete jane ne gjendje te dashurojne, pak vete jane ne gjendje te mendojne, pak vete jane ne gjendje te komandojne. Me pas nuk eshte e thene qe te dashurojne dhe mendojne elita intelektuale dhe ata qe komandojne.

Me duket se perveç na u be nje çorbe derri, na u bene shume qe mendojne, dashurojne, komandojne, intelektualojne.

Nuk jemi as ne Mesjete.

 

"elita" intelektuale e kohes eshte shpesh (ose kurdohere) me mik. ata qe perfaqesojne "artin zyrtar" ose "opinionin e kohes" jane te avantazhuar prej sistemit politik, qe eshte dhe sistem vlerash. 

nje intelektual antisemit, psh, eshte i luftuar sot. pothuaj ne ilegalitet. ndersa nje intelektual çifut, duhej te arratisej dje per te ekzistuar. bota rrotullohet pra, ne ato maja rripa-rripa, ....... etj

nuk e paske lexuar xhek londonin me duket. marinar ishte tjetri dhe i afte per te dashuruar. bile dashurija e zjarrte per dike qe mbante si te ngritur e beri intelektul te rangut te pare te kohes se tij.

eshte pra e lidhme me intelektin puna. lol por per ne shuqyr thuj qe te gjitha femrat kujtojne se jane te afta te dashurojne, se do kishim ngel thate me koqe n'dor. 

Hane shan, e hane bagdat, un po te them qe ti nuk ke disipline ne mendim, qe nje here te rezulton pakica e intelektualizuar dhe dashuruar, e me pas shumica si mundesi, se nuk eshte e thene qe vetem intelektualet etj, etj.

C'hyjne ketu intelektualet çifute dhe naziste qe mbajne koqet me dore?

je ti qe s'po kupton. ose te ngaterron termi "intelektual" qe si duket e merr si grade ose rang hierarqik social. per mu do te thote thjesht nje njeri i afte te gjykoje, jo rrot mnjf.

pakica lal po te them eshte e afte te dashuroje. te tjeret (shumica) dun veç gru ose burr sa me bo kalamaj dhe ngrit familje, asigjo tjeter. 

Intelektual=jo rrot

Pranej ka kaq shume intelektuale verdalle. Na myten jo rrotat.

"intelektual antisemit"? Edhe antisemit edhe intelektual? smiley

 

pse ça lidhje ka ? 

ne france ka disa te tille aktualisht. 

smiley

ty, profil me duhet te te them qe do te na hiqesh si francez. 

''dashuria eshte proçesus INTELEKTUAL''. ti nisesh nga frengjishtja dhe ja keput anapulla, sepse ajo qe nenkuptohet ne frengjisht, nuk nenkuptohet ne shqip. pastaj ze e tjerr se c'do me thene. s'je i vetem, pash zotin se na merzitet me keto thagma sikur po zbuloni rroten e dyte. fol o njeri ne shqip, si flitet ne shqip. 

Patrialkalismi ne pergjithesi eshte akoma ne funksion, sidomos neper fshatra dhe qytete te vogla. Respektin nje femer e krijon vete dhe ne nje shoqeri patriarkale esht pak e veshtire, ne momentin qe kan krijuar respekt ato jane dyfish te forta ne kete realitet. Sa i perket lirise seksuale, kjo eshte nje gje individuale dhe jo shpesh here liria seksuale shkon ne te njejten vije me respektin. Virgjeria esht vityti me i vyer, tregon pasterti dhe njekohesisht jep nder per ato qe e ruajn. dhe nga ana tjeter kam mendimin se nuk eshte ndonje pengese e madhe per lidhjet dashurore.

Pitesemes, po u bekan 9qin komente dhe akoma s'qenka perftuar liria ne ket' mesele. 

Gjithsesi, shyqyr qi u gjend gjeja per te preokupuar tikun dhe jardin. 

Ne pjesen dermuese te vendit ka. Por me vjen keq qe akoma ka femra qe ruajne virgjerine. Me ka rastisur ne takime qe edhe pse ishin siper 22 vjece akoma nuk kishin kryer mardhenie. Nuk me behej te vazhdoja me tej dhe e shkepusja njohjen. Mendoja qe meqe e kane ruajtur deri tani e kane te pamundur te dalin nga menyra tradicionale e jeteses. Sa e turpshme te shkeputet nje njohje nga keqardhja.

Vetem kur shkojn ekskursion ne sarande.

Shume  liri ka , shume .

Shume ka , shume.

smiley e morem vesh smiley

Tani jam me i qete  smiley

U dalshin seksi nga veshet ishalla smiley

Me te dale seksi nga veshet , se kisha nigju nojhere smiley

Po lexoja komentet e kesaj teme smiley Ehhh ca nostalgji per ato kohe! smiley

Sidomos komentet e Ketlines  smiley

Kush eshte kjo? smiley

Eshte njona ketu , e mban veten per poete , i kendon zogjeve dhe dashurise smiley

Qenka e shkare... smiley se njoh smiley

T'ju vije Ketlina tani t'ju beje per nje lek smiley

Sidomos Brad-in smiley

akoma?

Enciklopedi me vete peshku, kur e mendonsmiley

Albano, Joy do t'i dedikosh nje kenge tiranase smiley

Cne Joy me konge Tironse , ajo eshte Fierake smiley

Sa te thella paskan qene keto pune smiley

shyqyrr qe nuk eshte tironsesmiley

Pse kishe gje me tiranset ti? smiley

Duhesh te jesh ne Shqiperi Tiku qe te eci puna me llapa peshku.. smiley

Pranej jam ktu, se atje, jo vetem nuk me ka thene asnjeri: puna marë!, por me kane mallkuar si fierakja July69: o zot, t'rafte kanceri n'gryke (llape)!, dhe si tironsja July96: t'hogërt gerdeci ishalla!

Kshu, kshu jane punet e kesaj bote amerikone Joytliletetle.

 

Tiku ti mos e vri mendjen peshqit le te peshtyjne mbi veten para se ta bejne per te tjeret... smiley

ktu tek kjo teme duhet komentu derisa te behet e para e "100 me te komentuarat".

Dhe e meriton, liria seksuale duhet te jete e para dhe Zhardina ne plan te pare!

 

M'falni po pse na keni degdisur nga lagja e re e po hapeni ktu ju peshq te vjeter? Ncncncnc

Bota eshte e ndare ne dy thela. Balena e Cironka

                                                                                       H Ereticus

ky o pelllgu balenave pra mo' ncc, lol, pz, etc

Bota eshte ndare ne dy thela:

 

ne ata qe ofshajne Oh! sa bukur e ka thene shkrimtari!, dhe ne ata qe nuk kane nevoje t'i thone gjerat bukur qe te behen shkrimtare, e me çfar pason ngambrapa me admirues te ah! e te oh!

Pra i bika qe paskemi asimetri felash, fela e Heretikut madheshtor ne modestine e tij qe peshon yhyyy, dhe fela planktonse, shume e per lume.

din din, edhe kte e bere dmth? Lol 

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).