Kush di te me thote, kush e nisi, kush e inicioi dhe nese u be ndonje fare diskutimi publik, kur na bene anetare te kesaj organizate. 

C'arsye u dhane (une mbaj mend A Meksin qe thonte "po te kishte organizate katolike ose ortodokse, do futeshi dhe ne te" - packa se nje organizate e tille shteterore nuk mund te egzistoje keto 100 e kusur vjetet  e fundit"

Po tjeter?

17 Komente

Antarsimi ne kete organizem erdhi si pasoje veshtiresive financiare te pasktheses dhe me bindjen e rrenjosur tek Salihu prej keshilltareve te tij, se vendet isamike, do derdhnin lume paret per vendin e vogel me perberje popullsie ( mbi 75 perqind muslimane, sic thuhej ahere) ne shumice te besimit islam.Nuk eshte se nuk u muarr edhe mendimi i amerikaneve te cilet e kishin verifikuar me kohe se shqiptaret nuk ishin mirfilltazi besimtare te perkushtuar.Pra qe n ate organizem ata do te kishin edhe nje sy me shume.Si organizate ajo kurre nuk eshte prononcuar si antiperendimore.Ne fakt nuk u vleresua seriozisht ne se kjo binte apo jo ndesh me aspiraten e ndryshimit" Ta bejme Shqiperine si gjithe Evropa" !
Sot mund te themi se kemi humbur nga ky antaresim...!

Konferenca Islamike është organizata e dytë më e amdhe [për nga numri i anëtarve] në botë pas OKB-ës. Sot quhet Orgnizata e Bashkëpunimit (kooperimit) Islamik. Anëtarësimi ynë atj për mua nuk është se ka sjellu ndonjë dëmtim për imazhin e Shqipërisë, pasi çdo shtet edhe me më pak se 10% të popullsisë islame mund të bëhet anëtarë i sajë. 

Më erdhi keq që dëgjova dje në media se ishte përfolur në PE fakti pse Shqipëria është anëtare e kësaj organizate. Kjo organizatë ashtu si vet BE-ja janë organizata që janë pjesë e Kombeve të Bashkuara dhe të njohura nga ajo.

Por Konferenca nuk ka një rol aq të fuqishëm sa duhet të kishte. Ka mëse tre vite që Sekretari i Përgjithsëm i konferecnës, ministri për Punë të Jashtme i Kosovës lobojnë e nxjerrin e rezolutave për njohjen e Kosovës dhe shumë pak ka ndodhur. Shtete të fuqishme që janë anëtarë të Konferencës si Iraku, Irani, Indonezia, Bangladeshi, Alegjeria, Maroku, Tunizia, Sudani etj. akoma po hezitojnë ta njohin KS.

Pra as nuk kemi përfituar nga kjo organizatë.

Edhe unë jam i mendimit se duhet ta rishikojmë pozitën tonë atje. 

Mos eshte kjo nje nga arsyet qe Hollanda  na bllokoi ne BE? smiley Turqia kishte deklaruar boterisht se Kosova eshte Turqi!!!!  smileysmiley

Pse mos te ishte, do te pyesja une. Nuk e di per historine e anetarsimit ne kete organizate, por nuk eshte se ka ndonje konseguence negative per ne. Nqs ka segmente radikale  qe rrezikojne publikun ne Shqiperi, ky eshte faji i shtetit, jo se eshte anetarsuar tek kjo organizate, por qe lejon disa shoqata 'bamirese', fetare dhe private te proselitizojne njerezit ne çmendurine e tyre. Kjo eshte nje organizate legjitime, dhe i jep perfaqesim nderkombtar komunitetit mysliman ne Shqiperi. 

Asgje te keqe s'ka. Na lumte qe jemi. Sa per inat te euroleshve... madje ta reklamojme me te madhe me sa mundesi te kemi. Ashtu na do bytha. Me mir se te jesh ne organizate me gejsat hollandez, vrasesit e te pafajshmeve ne Srebenice eshte!

Q : Pse jemi ne, Republika e Shqipërisë, anëtarë të Konferencës Islamike? 

A: se na futi sali kurva !

Ja prisni te vije Meksi dv dhe na e sqaron kete pune. Megjithate nuk eshte cudi qe dhe sali krimineli te na qaset ketu se me cfare shoh nuk di si ta shtyje kohen.

Pse u futem, s'e mor vesh. dhe me mire mos me e dit, se me Salen jena mpi. Puna esht pse nuk po dalim? Ne s'jemi grep peshkimi ajq'!

sepse dum me honger nga te dy krahet..

Per mua nuk ka ndonje gje te keqe. Shqiperia eshte gjithashtu pjesetare e organizates se vendeve frankofone.... Ne pergjithesi jemi nga ata qe na pelqen te futemi ne klube, jo NATO, jo BE, si i thone kendeja, social butterflies...

Dalja ...nuk eshte fort e lehte ! Argumenti...?

E drejtë. Është organizatë ndërkombëtare, jo han i dy Robertëve. Nuk mund të thuash: kalova shkretëtirën, të 10fsha devenë. 

 

Qe te merrje kredite per sheshin e tiranes, rrugen Elbasan-Tirane, etj, etj. Eshte bere ne mandatin e pare te sales.

Eshte shume e thjeshte. Na vjen mire ose jo e kemi peshqesh nga Sala, si kete si Janullatosin.

Jemi aty se jemi zara ne politike. Kot, po si parim nje shtet sekular e me shume besime fetare apo dhe ateiste si shqiperia nuk duhet te aderoje fare ne keshu organizatash. Se neser mund te kerkojne ateistet qe shqiperia te futet te org ateiste apo kristianet ne konf kristiane. Shteti ska pune, tja lej aderimin robve, ne nivel personal. Te dalim se kot rrim aty me lloj lloj shtetesh mrapa bote. 

 

E imagjinoj ulurimen qe fo sillte ne bote krijimi i ndonje konferencave shteteve kristiane.  Ohhh racizem, rikthim kryqezatash ohhh tmerr

Konferenca e shteteve kristiane eshte BE.

Cfare kerkon me teper ti?Atje do te futet edhe Ukraina qe akoma eksporton prostituta ne vendet e BE-se dhe nuk do te futet Shqiperia,vetem se ka 57% ka mulsimane dhe ndonese nga keta 90% nuk duan tja dine per fene muslimane.

Anetare apo vezhguesa te Konferences Islamike jane dhe Serbia dhe Rusia qe kane 2-3% te popullsise muslimane.
Bile Serbia po ben ceshte e mundur qe te ndaloje Kosoven qe te njihet nga vendet muslimane.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).