263 Komente

smiley

Jo po kujtove ti se e kisha llafin per noj konge tjeter smiley

Une s'kliklova se e mora me mend smiley.  Ti si me qene sh.p.k. me Nishtullen, sa merr per cdo 1000 klikime? smiley

Shife edhe njehere kete kengen tjeter Brad  mase te ngjit !

Po me po nuk klikove , masnej ca te boj une qe vdes per AC / DC smiley

Ik er dreq, nuk klikoj smiley

smiley

Po nuk klikove ka me te shku e qeshmja kot smiley

Jascha Heifetz ishte nje femije i pazakonte qe debutoi per here te pare ne moshen 7 vjecare ku luajti koncerttin per Violine te Mendelssohn-it dhe dha koncert perpara nje publiku prej 25000 vetash ne moshen 10 vjecare. Me pas ai vazhdoi karrieren ne USA. Ai beri perpjekje te luante Strauss-in, pavaresisht faktit qe hebrenjte ishin kundra ketij kompozitori (per shkak te lidhjeve te tij me nazistet)

Dhe meqe dje ka patur pervjetorin, here are some recordings:

Violin Concerto ne Mi minor - Mendelssohn

Caprice nr.24 - Paganini

Partita nr.2 - Bach

Rondo - Mozart

Polonaise Nr.1 - Wienawski

Violin Concerto - Tchaikovsky

 

 

smiley kjo prurje eshte kenga me e mire e saj!!!

nuk shterret kurre Woodstock!

smiley

pa harruar "mercedes benz"

 po, pa e harruar smiley

Ej, ku eshte emotikoni me gishtin e mesit ketu me?

Per te gjithe ata qe degjojne muzike te 2013-es: na kete.

(Sorry! but all is fair in music and in war)

ky ftyrpalluqe, travis tritt, ma njiti kte kengen ka nja 2-3 dite e s'lka zot qe e heq. go figure.

ftyrpalluqja paska alamet zeri 

shi shi gjasme sjell Marsiden, nderkohe poshte eshte foto e Enver Hoxhes!

Edhe pastaj i quni te djathtet paranojak. Pranoje mor zoteri qe keni ne plan te detajuar per tr reabilituar Diktatorin me gjakatare te kampit komunist!

mire mire, po data osht 28 ama. smiley

ta kemi mir me te dy krahet dhe plot tiganin.

ajde per cunat e shijakut.

nuk di ca te them ajo 28 me carmatosi

ja ta myllim me nje poezi te z. Xh. Gasa per sot. natenemire.

RE DHE STUHI

Në qiellin e vrejtur,
i varën retë këmbët,
stuhisë dhe breshërit,
nuk i bëjnë ballë pemët.
 
Krrau..krrau…krrau,
korbat me zë të ngjirur,
këndojnë mbi gërmadhat,
nuk dihet fundi i stuhisë…
 
Nga retë dhe stuhitë,
çdo gjë shkatërrohet shembet,
zëngjirurit korbat e zinj,
vetëm fatkeqësi kudo sjellin.
 
E duam qellin të kaltër,
pa ré të zeza stuhi e breshër,
në vend të zëngjirurit krrau krrau,
të këndojnë bilbilat zë-ëmbël….

te kendojne bilbilat ze-amel...

faleminderit per variantin HD...

smiley wow . e kisha harruar kete kenge, ketu e 25 vjet te shkuara.

There are stars in the Southern sky

Southward as you go

There is moonlight and moss in the trees

Down the Seven Bridges Road

smiley

more po njoh 2 a 3, te cilet kane filluar e shesin ato obligacionet e flluskave te sapunit me perfitime, ti pse po I jep falas andej nga ajo tema e Immig smiley???

Christmas Spirit ?!

But I looooove youuuu
Like the waay I'm meant to dooo,
Yes I looooove youuuu
Like the waaay I'm meant to dooo,
But you've been caught
 

perzgjedhje e mrekullueshme, kjo buqete kengesh dhe melodish July_21

Te pershendes me klasiken tone me te bukur ( smiley keshtu e therras une toccaten e F.I mes pjeseve te tjera shqiptare qe kam perzemert )

U radhit ne nje playlist qe kam per pjese tonat si kjo smiley Rrofsh! Gjithashtu, te kam borxh ca flm te mira, o Etnik, per pune te kesaj, ne tralalane qe shkoi, se vertete ta kisha bere 'like', po e kam degjuar goxha here, a lot smiley

smiley

kerko per albumin e Quartet, Live at home...te gjitha pjeset i kane te lezetshme

nuk u shtyka tralalaja pa qen Brad evolucioni around.

te ura shijakut

te shfaqet kujtesa

haha smiley 

 

falemners qe na kujtove Boney-n...haha me ke bo nje nder  smiley
 

jane si jane, po mua me shkrijne sa here i shikoj...dhe kisha aq kohe pa i degjuar, e kisha harruar fare ekzistencen e Boneyt smiley

Boney-m, jo vetem kane kopjuar kenge, por  me e bukura  kane mashtruar gjate gjithe asaj kohe publikun sepse   nuk ishin kengetare te mirefillte,  por kendonin playback.smiley    kete  e zbuloi para  ca vitesh Bobby Farrell,   ''kengetari''  i vetem mashkull i grupit,  ai tipi qe dinte te bente  vetem ato levizjet spastike.smiley,  sikur e kish zene korenti..  

 

Boney M  ishin  krijim i nje producenti gjerman,  nje mashtrues i njohur ne boten e muzikes ky,  te cilit i funksionoi mire kjo formule...  dmth nje grup ''ekzotik evropian''  qe  biçim kendonin  dhe biçim kercenin.   me pas  po ky   mashtruesi gjerman, krijoi prape nje duet/grup, gjithashtu ekzotik ,  ''Milli Vanilli'' ,   qe nuk dinin te kendonin por kendonin playback..  por  ky  ''grup'' nuk pati karriere  te gjate  sepse  u zbulua shpejt mashtrimi..

 Belulo, ne shume pika ke te drejte. Frank Farian ishte me te vertete mashtrues, por jo pa talent dhe iniciative. Shume nga vocals te Boney M i ka kenduar vete," kengetaret" vetem lip sync. Megjithate Boney M, Abba dhe Modern Talking ishin absolut ne kohen e rinise sone dhe jo vetem ne Shqiperi. Edhe "mashtrimi" ishte nji worst kept secret ne Europe. Shume e dinin por iu pelqente muzika. Ky ka nxjerre edhe ate groupin LaBouche . Jo se me bohet vone shume per ate gjermanin, por muzika i degjohet me qejf edhe sot, megjithse duket pak si limonade mbas 2-3 oreve ...smiley

po mire mo Qemol, qe te jesh nje mashtrues i mire, patjeter qe duhet te jesh i talentuar,   se  nuk e ben dot kushdo..smiley  keshtu edhe Frank-i..smiley

shiko, une e kam thene edhe here tjeter me duket,  kemi kercyer me kenaqesi, ne mbremjet e klases apo ne ditelindjet ilegale qe organizonim,   me   ''Modern talkig'',  Boney m etj..smiley

 

p.s  sidoqofte, mashtrimi i Frankit nuk ishte pa pasoja..  ky Boby Farrell  i Boney M p.sh , ne nje interviste dikur, se ka nja 2 vjet qe ka vdekur,  tha qe nuk ishte paguar kurre nga Frank Farian.. thjesht u paguante  udhetimin, hotelin, dhe ushqimin..  vdiq  i varfer ky mavria..

ndersa nje nga keta te  Milli Vanilli,  kur u zbulua mashtrimi qe kendonin playback, e perjetoi keq dhe nuk vonoi shume dhe beri vetvrasje,  u hodh nga dritarja e hotelit.. por nuk me kujtohet tamam  kush  nga te dy, Milli,  apo Vanilli..smiley

me e mire melodia se kercimi ketu...ka dicka qe s'te ngrof 

 

 

Blej nai kalorifer amerikan Etniko smiley

smiley  Etniku ngrofet me metodat e vjetra ( corape leshi ne kembe; velenxen shpatullave )...me pelqen ajo kenga e Pink Floyd me siper, vet kam perzemert Hej you, po e degjoja pak me pare 

Holy shit ! He looked 70 two decades ago !!! Thote nji shoku jone qe ne fillim te viteve '80 : Keith Richards shpernda droge me kanoce ne periferite e Londres. Kam pas nderin dhe kenaqsine ta shof LIVE ne stadium football-i ne 1993. Ne kishim bileta siper, anash skenes dhe vellai, le qe cigaren nuk e ndau 2 ore e gjys po sa here kishte rast shkote mrapa skenes dhe kishte nji shishe me farmak dhe e kthente. Respekt.

Trup me fibra optike ka si ky, si Xheker. Hallall e pacin. Poli shkrete osht bo si spec turshi. smiley

Une per vetem time sot kam bo nji trajtim disa oresh masdite me pjeset e Led Zeppelin te lujtme nga Orkestra e Londres. Zoti e Bekofte Robert Plantin dhe gjithe shoqnine e tij.

Kam qe ne 8:30 tuj pi coffee, ora 10 akoma tuj pi. Nuk mbaroka sot, pi e pi. U ftoh, cold coffee.  http://youtu.be/dyl3HS1xHlo

Moza, kujdes tensionin. 

Jam top nga ajo ane. Pastaj doza e perditshme eshte. Nuk e kam shtuar. smiley

Caji eshte me i mire.

Obobo ca I ben cajit keto, smiley 

 prandaj duket si long geshtenjash ajo cafja, pi caj  me mire smiley

No thank you veri mac. Na kujtuat geshtenjat. Do pjek ca sot se m'ka shku mendja ! smiley 

 me  mire zjeji dhe lengun perdore si caj smiley

Ama, dhe ju kafen si leng geshtenje e keni. Kafe kemi vete ne... Kafen dhe diellin! smiley

Ashtu duket fillimisht, si leng geshtenjash, po 1 here, 3 here faaap te roberon.. Te hedh zinxhiret e kafeines. Eshte shume e veshtire ti shperthesh, zgidhesh ato. Gati e pamundur. Sidomos ne mengjes. ah, ska si ai lengu I geshtenjes mundsisht ne filxhan te maaaadh. Diellin po e keni, me t'ngrohte se ne. Ky joni, shume shndrit po shume pak ngroh smiley . p.s. Brad, mire e ben. Drink tea!  smiley 

sa mbarova se pari filmin, rastesisht. Flm.

So go on, go on, come on, leave me breathless
Tempt me, tease me, until I can't deny
This loving feeling (loving feeling)
Make me long for your kiss
Go on (go on), go on (go on)
Yeah...
Come on
Yeah...

Antonio Vivaldi - Winter, from The Seasons
(1. Allegro non molto 2. Largo 3. Allegro)
Frederic Chopin - Minute Waltz
Giuseppe Verdi - Va Pensiero, from Nabucco
Johannes Brahms - Hungarian Dance No. 1
Edvard Grieg - Aases Tod, from Peer Gynt
Antonin Dvorak - Humoreske
Richard Wagner - Ride of the Valkyries
Alessandro Marcello - Adagio, from Oboe and Strings
Ludwig van Beethoven - Adagio, Mondschein Sonate
Jules Massenet - Meditation, from Thais
Gabriel Faure - Elegie for Cello and Orchestra
Erik Satie - Gymnopedie
Modest Mussorgsky - Promenade. The Old Castle
George Frideric Handel - Allegro moderato, from Harp Concerto

pak muzike shqiptare.?  si thoni...smiley

Ya man!!!  Sa mire qe mi kujtove! Love this song!

 

Te keshilloj te degjosh Alabama Shakes 

eveniment

ketu smiley

 

 

rrofsh square. po e dëgjoj non-stop. 

p.s. gëzuar! smiley

like here, too

Paris holds the key to l'amour!
And not even Freud knows the cure.
There's love in the air!
At the Follies Begere!
The French have it down to an art!
Paris hold the key to your heart!
When you're feeling blue
Come to Le Moulin.
When your heart says don't,
The French say do!
When you think you can't
You'll find you can can!
Paris hold the key
To your heart!
You'll be "tres jolie" and so smart!
Come dance through the night
And forget all your woes
The city of light
Where a rose is a rose!
And one never knows what will start!
Paris
Holds the key...
To your..
Heart!

Lovers!
Ooh La La!

It's four in the morning, the end of December
I'm writing you now just to see if you're better
New york is cold, but I like where I'm living
There's music on Clinton street all through the evening.

I hear that you're building your little house deep in the desert
You're living for nothing now, I hope you're keeping some kind of record.

Grzegorz Świaczny

2 days ago
 
Fake smiles, fake joy, fake show... These kids have skill, very impressive skill, but being forced to doing so is like having no childhood. Hours and hours of painful practice in the name of what? smiley

in the name of enjoying a freaking bastard!

Cara Xheni ti scrivo. Cosi mi distrago un po'  smiley

Fundviti të bukur të uroj... dhe të përshëndes me : http://youtu.be/D7ZjJzGWqZ4

Notre Dame de P...

When the one thing you're looking for
Is nowhere to be found
And you back stepping all of your moves
Trying to figure it out
You wanna reach out
You wanna give in
Your head's wrapped around what's around the next bend
You wish you could find something warm
'Cause you're shivering cold
It's the first thing you see as you open your eyes
The last thing you say as your saying goodbye
Something inside you is crying and driving you on..
 

World Outside.

It's our world
Time moves on
And time moves on
In our world.

Marc Lavoine smiley

smiley

ps. s'para ke dale ketej keto kohe, o Etnik.

like, thx. jave te mbare edhe ty smiley 

 

kenga moot qenka e kopjume dmth me se e denje per jurovizhen

Edhe kete e kopjuan? Kjo qenka cope cope. Yack lol.

 teksti merre me leng, gjithe moralizime dhe patetizma.na kerreu mallin e festivaleve para 90. gjynaf si e degjeneruan nje tradite te bukur me matrapazlleqe, mediokritete, klane dhe kopjime te rendomta.

Ah c'sunrise ket mengjez. Shfaqje spektakolare qe ta ofron Mother Nature per free. Mrekulli. E fundit per kete vit. 2013 - good year. Ready to say - goodbye smiley and hello to 2014 smiley Lol. http://youtu.be/x0rEwiAJlPY

 smiley Gezuar!

smiley Gezuar!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).