Fetus nga Edlira Baholli ekspozon mizorine qe njerezit ushtrojne ndaj kafsheve ne qytetet tona.

60 Komente

Kur njerezit,vrasin bebe njerezore qe i kane akoma ne bark,ne emer te se drejtave se njeriut,dhe po te njejtet njerez bejne fushate per mbrojtjen e kafsheve,ka dicka qe nuk shkon tek keta.

Keta jane sociopate te padiagnostikuar.

Jane thjesht disa frikacake me pushtet mediatik dhe politik,qe i shmangen pergjegjesive dhe duan te shmangin vemendjen duke kaluar nga barbarizmi i abortit tek gjoja meshira qe duhet te tregojme ndaj macave dhe qenve.

Si ka mundesi qe nje njeri qe vret nje bebe ne zhvillim, te jete aq sensitiv ndaj maceve,qenve apo kafsheve te tjera?

Hipokrizi par exellence!

 Si ka mundesi qe nje njeri qe vret nje bebe ne zhvillim, te jete aq sensitiv ndaj maceve,qenve apo kafsheve te tjera?

 

per ke e ke fjalen mo..?

Eshte amerikan konservator ai, denbabaden. Lere. I dolen liberalet ne shteg. Libtardsat. smiley

Prit te gjej fjalet kyce te jetes tende virtuale: Armet duhen mbajtur nga populli amerikan per te luftuar nje qeveri te keqe. Homoseksualet mund te sherohen me hormone. Obamacare eshte rrenimi. Ata qe s'jane te Zot te paguajne sigurime, ta gjejne vete zgjidhjen. Zezaket vetem vrasin, marrin food stamps the all benefits nga puna e hard working people si puna jote. S'e ke problem per emigrantet qe vijne per shortage te profesioneve, por te tjeret duhet te kthehen nga erdhen. A socialist, a Muslim and an illegal immigrant enter a bar and the bartender says: "What can I get for you, President." Sa shpejt rednekizoheni mer, ncncnc.

Ah, rrezik edhe futbolli quhet soccer tani.

Emancipimi i nje shoqerie tregon kulturen ndaj kafsheve edhe ambjentit ku jeton. Sic duket veshtiresite ekonomike edhe shoqerore i kane cveshur njerezit nga ndjenja e kujdesit per c do gje per rreth tyre.

Ne me pare kishim shume me pak te mira materiale por kishte edhe vend per kafshet shtepijake.

Pamjet jane tronditese qe kur zbret ne Tirane edhe neper qytetet e tjera. Qen rrugesh te cilet kane plage te hapura edhe gjymtyre qe ju mungojne.

Sa larg edhe sa afer Europes=botes se qyteteruar, jemi ne shqiptaret.

Ca bo me shoqatat ti mi goc. Ste ka fut ditmiri te ministra vet e?

Shume prekese kjo video..me erdhi keqe ne Tirane, qente e rrugeve kishin marre tiparet e njerezve - agresive sapo tu afroheshe, te piset dhe ne nje lufte jete a vdekje per mbijetese.

 

 

Ndoshta nga qe jetojne bashke. Skane respekt per njeri tjeterin, Natyrisht edhe per qente! Kot nuk e kane ne maj te gjuhes shprehjen -"Qen bir qeni! 

smiley Kur lexova fjalen mizori me siper nuk e mendova se cfare mund te shikoja smiley Si i mban toka keta sadiste kaq te frymezuaaar! smiley  Po te me prekte njeri micat nuk e di se ca do beja. Me shume merak kam macokun se eshte ne moshe delikate dhe ka filluar del naten nga shtepia dhe kthehet ne mengjes. Po mos ta le me dale fillon qan. Njehere desh ma vodhi  nje tipe nga lagja ne mes te dites, se ky s'ka frike fare nga te panjohurit eshte i cilter dhe i dashur me te gjithe.

Faleminderit atyre qe u kujdesen dhe realizuan kete produksion.

te te rrojne gjate.

...Prit te gjej fjalet kyce te jetes tende virtuale: Armet duhen mbajtur nga populli amerikan per te luftuar nje qeveri te keqe. Homoseksualet mund te sherohen me hormone. Obamacare eshte rrenimi. Ata qe s'jane te Zot te paguajne sigurime, ta gjejne vete zgjidhjen. Zezaket vetem vrasin, marrin food stamps the all benefits nga puna e hard working people si puna jote. S'e ke problem per emigrantet qe vijne per shortage te profesioneve, por te tjeret duhet te kthehen nga erdhen. A socialist, a Muslim and an illegal immigrant enter a bar and the bartender says: "What can I get for you, President." Sa shpejt rednekizoheni mer, ncncnc....

@Endro,

Asnjera nga keto nuk me perket mua,sic duket juve nuk mund ta kuptoni,se aq tru keni, qe ka njerez qe jane pro Obamacare,pro sindikatave,kunder armeve dhe kunder abortit.

Cte besh Michael Moore ka hedhur faren e tij kudo dhe ja filizat e rinj vazhdojne dhe shprehen sipas menyres se tij.O me mua ose je armiku im,si nga Michael Moore ashtu dhe nga Sean Hannity

 

Nuk e shikoni hipokrizine,kur te njejtet njerez qe bejne lufte per te lejuar abortet,qe sjane gje tjeter vec krime te legalizuara,dhe eshte akti me i ulet qe mund te beje nje njeri,pra te njejtet njerez qe nuk ju dridhet qerpiku kur me gjak te ftohte egzekutohet nje bebe,te jene kaq te apasionuar pas qenve e maceve?
Per mua kjo eshte hipokrizi ,juve vazhdoni etiketoni si te doni,sic ja u dikton CD qe keni ne tru.

Miqesia e njeriut me kafshen tregon qartazi se armiku kryesor i te parit eshte vete njeriu.proverb mongol

se kam pa ket, po ne sjemi absolutisht mizore me kafshet bre.

ne kafshet i bejme ministra e kryeministra

ca thote kjo kshu

Nuk e pashe videon sepse nuk kam kohe (te humb) por ka te drejte qe kafshet ne Shqiperi trajtohen shume keq. 

Jane disa gjera te dhimbshme por te domosdoshme qe mund te behen:

1) Sterilizimi i tyre ndalon shtimin e tepert smiley 

2) Krijimi e nje njesie veterinaresh bashkie qe mund te vaksinoje kafshet per te parandaluar semundjet ngjitese.

3) Me duken debile keta organizata qe therrasin njerezit qe te bejne diçka per kafshet. Eshte shteti ai qe mobilizon, dhe qe organizon, merru me te vajze e dashur, jo me miletin qe s'ka as buke per te henger ne mengjez. 

 

Si gjithmone çdo gje e manget qe ekziston ne shoqerine tone aktuale ka te beje me vonimin e shtetit tek vendi yne. Kafshet e mjera nuk kane faj.

Ne fakt edhe Don Korleone i donte shume macet.

Edhe Hitleri donte shume qente.

Babaxhane burra!

Sa vazhdoni e merreni me kafshet me mire merruni me bebet e palindura te hedhura ne kosh te pleherave ne Perendimin e civilizuar.
Nje gjest kriminal qe vazhdon paturpesisht te mbrohet nga kelyshat e Sorrosit&co.

Kur te mbaroni kete pune , pastaj merruni me kafshet.

ACDC jam komplet dakord me ty, por edhe kafshet jane qenie...nuk mund te mos te vije keq per to (te pakten mua me vjen keq).

Arsyeja se nuk jam tifoze e kesaj qeverie, eshte pikerisht fakti qe disa individe ne te jane mbeshtetur (dmth sponsorizuar) nga Sorosi. Merren me shume me te drejtat e LGBT-ve sesa me foshnjet e sapolindura, te moshuarit, jetimet dhe te pastrehurit. Soros dhe keto perfaqesuesit e tyre ne Shqiperi perhapin ideale qe jane kunder familjes, organizimit shoqeror, dhe individualitetit tone si komb. Ato e denoncojne kulturen folklorike tone, si dhe traditat e ndryshme qe kemi. Qellimet e tyre jane me shume per te krijuar nje shoqeri homogjene dhe 'liberale', se sa per te luftuar kunder padrejtesive.

Man, ne rast se kisha nje qindark sa here ndonjeri ja hedhe fajin Sorosit per ndonje gje qe si pelqen, tani do isha milarder, e jo ne leke, por ne dollare.

Muhamet, nuk po e demonizon kush Sorosin, por thjesht kritikojme vlerat qe percjell. Per ne ka rendesi thelbi, jo forma ose siperfaqja; pra duam ndryshim real dhe pozitiv ne shoqeri dhe jo te merremi me gjera kot. 

por thjesht kritikojme ...

Kur flet ne shumes, me siguri flet dhe ne emer te anetareve qe kane firmos peticionin, apo jo. smiley

 

Sa vjen e behesh me i hidhur

PF, 

Te kam toleruar por ma shpife me komente idiote. Fola edhe per ate komentuesin qe ishte me siper, dhe me duket se ai me poshte i referohej edhe kendveshtrimit te tij. 

 

Aha, me fal, nuk e kisha kuptuar qe i referoheshe atij me lart dhe mbase edhe atij me poshte. Thjesht e kam bezdi kete te foluren ne shumes tip organizate baze.Dhe te lutem mos me tolero me! Me jep dy dacka dhe me thuaj me ze te larte: "Ti nuk je kapelan Otto Kaci. Ti je nje derr i pire, ja c'je ti!" smiley

E kam tipin tolerant dhe te fali. Komentuesi me poshte  me referohej mua dhe atij lart meje. 

 

Histori poshte-lart. smiley

Sa here kaloj perpara seksionit te salciceve ne grocery store, dua s'dua, me kujtohet Balouni. Ky i kishte germuar te gjitha sallamet e rezerves per kompanine e Llukashit, u hapte nje vrime dhe i gerryente nga pak, te mos binte ne sy. Kjo ne shume vende. pastaj gropezen e hapur e mbyllte duke i ngjitur nje ngjitese te tejdukshme, qe te mos kuptohej. parate qe harxhonte per leter ngjitese do i mjaftonin te blinte rrota te tera me sallam, por kjo as i binte ne mend. Shoh sallamet e pacenuara, dhe them c'ide e mrekullueshme maketingu do ish te benin nje lloj te ri sallami te quajtur Baloun Wurst ose Sausage, me vrima, si swiss cheese pak a shume.

Tolerimi dhe ndjeshmeria ime per 'letersine' smiley shterret tek 'extended metaphors' Emigrant. Metafora e sallamit ka vetem nje kuptim per mua, mos valle ka nje kuptim tjeter per ty meqenese permend edhe djathin? 

asnje metafore. thjesht muhabet shvejku me PF-ne.

Vlerat mo vella jane te drejtat njerezore, por ju keni mentalitet bunkeri per tu kuptuar kaq. Mendoni se te huajt a kalojne diten duke menduar si t'ju marrin skenderbeun.

Muhamet, per mua figura e Skenderbeut eshte ekzagjeruar dhe jam pikerisht kunder kesaj tendence per te homogjenizuar gjithçka, nje faj qe i perket edhe liberalizmit aq sa i perket ideologjive te tjera.

Don't put words in my mouth !

Scratch skenderbe nga ato qe thashe, e shto "traditen tone" e "folkorin tone. "

Mendoni se te huajt a kalojne diten duke menduar si t'ju marrin skenderbeun.

fjali te tilla e ngrene shume folesin dhe e ulin shume audiencen e turperuar nderkaq. e cila e kap veten gafil - vetem dje ka menduar mesatarisht 65.2 here per kete: po sikur te ma vjedhin?

Say aint so... veç dje cave andej poshtë nga pa censura, ua kishin vjedh flamurin kombëtar "shqiptar" një birrë hollandeze, dhe një firmë veshjesh nga Brazili. 

Ne traditen tone ka te beje edhe muzika, gjuha, veshja, gastronomia, arti etj. etj. Sorosi, dhe jo vetem ai, por edhe organizatat tjera nderkombetare kritikohen per mungesen e realizmit kur perballen me vendet e botes se trete, sidomos vendet e Lindjes se Mesme. Mund te jesh liberal dhe te kritikosh liberalet Muhamet.

psh muzika: ne kemi bere cudira neper festivale.

Emigrant flas per muziken folklorike dhe jo te tipit idiot qe degjohet tek Kenga Magjike. 

edhe une per ate. suedezet psh thoshin qe Besim Zekthi eshte i lehte si era, por trondit token kur bie mbi te. E njejta per Lili Cingun. Gjerdani i arte ne Dizhon. Ose Ndue Shyti. S'ka pak qe Dule Malindi u be qytetar nderi i Corovodes. Vete ilir Meta mori pjese ne ceremoni.

Do te te kuptoja shume lehte sikur ti dija kush jane keto njerez, perveq Metes qe me pelqen se me duket si ari i vogel.

Qenka bere si sorre tani.

Dhe ne fakt asnjeri nuk mundohet ti uli vleren veshjes, gjuhes, muzikes, apo gastronomise lokale. Ne fakt, e kunderta ndodhe, sonte bota eshte me e urritur se kur per gjera "authentic" e gjera te lokalizuara. Hidhi nje sy pershembull sesi ne 50 vitet e fundit, cdo vend ka shtuar ne identitetin e saj gastronomine, dhe meqenese ne rast se pyet shumicen e historianeve do te thone qe asnje nga keto vendet nuk ka "canons" te verteta ushqimi. Sonte gjene full-blown belizean, cameroonian apo albanian cuisine/restaurants.

Ate ama qe duan te ndryshojne jane strukturat abuzuese gjysem te kodifikuara, te tipit gruaja nuk ka aq te drejta sa burri apo i qenit gay = turp.

Gastronomia eshte e lidhur edhe me menyren se si jetojme Muhamet.  Per shembull, keshilla e rradhes qe i dha BB qeverise, ishte rritja e moshes se pensionit. Kjo ka implikacione jo pak te rendesishme ne menyren se si e organizojme diten, dhe ne marredheniet tona me te tjeret. Nje gjyshe ose nje gjysh qe punon deri ne 65-66 nuk do te kete shume kohe te kujdeset per nipin ose mbesen, ose t'i ofroje atyre sekretet kulinare te trashiguara me breze.

Jam per ndergjegjesimin, dhe nuk kam gje kunder shoqatave "per se", thjeshte po them qe kjo qeveri merret me gjera qe duken sikur jane duke bere diçka, por qe nuk perfshijne shumicen e popullin dhe problemet urgjente te tyre. Per mua mireqenia sociale eshte gjeja e pare qe duhet te siguroje nje shtet, pastaj vijne te tjerat.

 

Me seriozitet e ke kete? BB eshte tjeter Pune nga keto qe diskutonim dhe argumenti qe rritja e Moshes se pensionit do Demtoj gastronomine eshte pakez jo shume I besueshem. E kunderta eshte e vertete, pra qe ne nje bote te globalizuar gjerat lokale kane filluar te vleresohen me shume, qe nga organic/local food movements e deri tek pelqimi i guzhines se huaj, pra restorante shqiptare ne amerike. Plus arsyeja pse pensioni duhet rritur ka me shume te beje me fakti qe sistemi qe ndertuar per nje kohe kur njerezit nuk jetonin kaq gjate e me Pak te beje me liberalizmin.

Tek ne sapo vjen globalizimi. Ne vendet qe jane prekur tashme, ka me shume ndergjegjshmeri per traditat dhe kulturat e ndryshme, por jo edhe aq shume. 

Nje verejtje kam, po si nuk me le dot o burre te kritikoj Sorosin? Organizate plot me skandale eshte. 

BB-ja ishte nje shembull per te mbrojtur argumentin tim qe ti e kuptove mire si nje argument kunder, efekteve negative te globalizmit.

U hape shume muhabeti tani... nje here tjeter...

Po harrova per çfare behej fjame... 

E ju s'jeni ne terezi. Nje fetus, qe ne ate faze qe abortohet nuk eshte me shume se sa produkt organik i njejte me produktet organike qe jashteqiten nga zorra e trashe, ju e vini jo vetem perpara qenieve te gjalla, por edhe perpara njerezve te formuar, personave juridik me dinjitet te plote si c'jane anetaret e lgbt-se. Kur ta kuptoni qe respekti ndaj njeriut, qofte ky lgbt apo jo, nuk eshte atribut i shoqerive homogjene liberale, por atribut i shoqerive njerezore, atehere edhe mbase mund te beheni njerez. Deri atehere, mbeteni thjesht shqiptare.

Lulian, une jam pro martesave gay, por mendoj qe shoqatat ne Shqiperi duhen te fokusohen tek problemet me e thella qe kemi se sa tek probleme me me pak rendesi, siç jane martesat Gay. 

 

Pse nuk u degjua zeri i Delina Ficos ne debatet e AK? Pra them thjeshte qe duhet te merren seriozisht me sfidat imediate qe ka vendi. Une nuk kritikor liberalizmin si ideologji, por tendencen per t'ja percjelle tjetrit si i vetmi opsion. 

E si qeka i parendesishem dinjiteti i ketyre njerezve? Pensionistet, femijet e sapolindur, dhe gjithe grupet qe numerove nuk trajtohen ndryshe per shkak te identifikimit te tyre kunder pale cfare norme morale, por per shkak te problemeve te ristrukturimit ekonomik. Pra beteja per dinjitetin e pensionisteve nuk eshte thjesht ndergjegjesuese, nderkohe qe per dinjitetin e lgbt-se as ndergjegjesimi nuk eksiston. Keshtu qe, per sa i perket punes se shoqatave per ndergjegjesimin, ky ndergjegjesim natyrisht qe perben prioritet dhe as fare problem me me pak rendesi. 

Nuk them qe eshte i parendesishem, por duke u krahasuar me problemet e foshnjeve te sapolindura qe nuk kane aspak mbeshtetje nga shteti kur lindin ( ne nje kohe qe ne shumicen e vendeve evropiane prindi merr nje ndihme financiare nga shteti), problemi i martesave Gay nuk eshte aq imediat. 

Beteja per pensionistet, foshnjat, jetimet (etj.) ka me shume te beje me mbijetesen se sa me rrethanat qe vijne mbrapa Lilian. Nejse ky eshte kendveshtrimi yt, dhe te respektoj.

Eh nuk do shkruaja qe fetusi nuk eshte me shume se nje produkt organik i njejte me jashqitjen organike te zorres se trashe por ajo eshte tjeter pune.

Mendimi im eshte qe aborti duhet te jete lejueshem, e qe meshkujt fanatik kundra abortit jane ne pegjithesi qenie te uleta, but still let's hold our tongue a bit.

@Carrotface, organizatat nuk fokusohen tek martesat gay, por tek abuzimi qe ndodhe ne lidhje me njerezit gay ne shqiperi. Ne 95% te shoqerise shqiptare, i qenit gay eshte dicka turpshme.

Edhe tek martesat Muhametali. 

po kur qenka keshtu puna o Lule Kodra, pse babai yt shpirteror Enver Hoxha (ka qene marksist me shume se ti) nuk lejonte as abortin (shkonin grate e shpoheshin fshehtas me krrabza trikosh) dhe aq me pak pederastine?

Personalitet legal gezon edhe ai krimineli qe do te marre droge a te perdhunoje nje femer a te vjedhe nje dyqan a te beje seks me nje minoren, por shoqeria e organizuar politikisht nuk e lejon. Kshu edhe puna e fetusit dhe pederasteve. Fetuse qe kalojne ate kohen e caktuar jane njerez, jane te gjalle ne barkun e nenes se tyre dhe s'ka te drejte dikush pa nje arsye te forte (kur rrezikohet jeta e nesnes psh.) t'iu marre jeten, ndersa pederastet jane crregullim, nje shfaqje perverse ne shoqeri.

Te pshurrsha te majtet si ti. Ju ka ngelur vetem pederastia si motiv se gjithe te tjerat iken. Gjoja liberal ti! Po liberali amerikan eshte fiks nje i djathte europian o cope mishi me dy sy.

 Edlira Baholli ekspozon mizorine qe njerezit ushtrojne ndaj kafsheve ne qytetet tona.

Edlira, Edlira,..nuk e ke shpjeguar mire -mizorine-! 

Nuk mundem t’i ushqej dot fëmijët, jo më t’i ndjek me shkollim. Madje janë të dy të sëmurë dhe kërkojnë ilaçe. Edhe unë jam e sëmurë. Kam qenë 6 muaj në spitalin e rehabilitimit në Tiranë. Dola prej tij për hir të fëmijëve. Vetëm për këta po jetojë, sepse nuk dua t’i lë jetim dhe t’i risë bota”, rrëfen Lindita arsyet pse djali dhe vajza kanë braktisur shkollën. Më tej na tregon ambientet dhe mjerimin sikur të ishte një shekull më parë. “E shikoni vetë  si jetoj. Në një mizerje. Më mirë jeton lopa e Sadushit (një banor i fshatit aty pranë), se sa familja ime”, vijon nëna 42-vjeçare.

Dita

Akoma merreni me keto gjera? Nuk e shikoni qe shteti ka rene? Poeti me xhibin ju kane lajmeruar, eshte pergjegjesia juaj kur ta gjeni veten ne deep shit.

ka rene dhe as qe po i bie ne mend te ngrihet. ka gjet rehat ashtu shtri, ohoho. nusja posht minderit, shum faleminderit.

Me siguri deshe te thoje

O Ceco gjete rehat

koka poshte e bytha lart.

Ore Lulian Kodra,po shkenca ka bere prezervativin,kontraceptivin te jep edhe 12 jave kohe pas shtatzanise qe te besh nje abort.
Ndryshe qendron kur vihet jeta e nenes ne rrezik,qe fatkeqesisht aborti duhet bere,me doktore dhe jo kasape infermiere.

Por te besh abort pas 12 javesh,kur i ke pare dhe degjuar rrahjen e zemres bebes,ky eshte akt kriminal dhe jo Sorrosi po kushdo te te dale ne mbrojtje te ketij barbarizmi per mua eshte kriminel.

Vete kam qene pro abortit pa kufi si  ndoshta edhe ti tani,pasi isha beqar atehere sic ndoshta je ti tani.Por kur degjova rrahjet e zemres te femijeve te mij,dhe tani qe mendoj qe ka kriminele dhe kriminele qe i ndalojne ato rrahje zemre dhe super kriminele qe i deklarojne ato si te drejta njeriu,kjo eshte per te vene duart ne koke.

Cuditerisht te njejtet njerez qe se kane per gje te ndalojne nje rrahje zemre te nje bebeje,bejne namin per macet qente etj.
Per vete kam jetuar dhe jetoj ne shtepi private ne qytet si ne Shqiperi dhe ketu ne SHBA,keshtu qe kam pasur mace gjithmone.Por macja eshte mace dhe nuk mund ta barazoj me nje njeri,apo sic bejne ate skizofrenet e PETA qe e vleresojne me shume se njeriun.

Kjo shoqeri ka shume tumore dhe nese nuk merr masa,do te bjere si Roma nga barbaret,qe ne kete rast do te jene njerez apo popuj qe slejojne martesat gay,nuk lejojne abortet dhe kesisoj numerikisht do te jene ne mazhorance ne Perendim.

macet e qente jane lule o acdc, keta rrine dite nate te ruajne nje peme qe do ta prese bashkia e s'e cajne shume koken per abortet ne mase qe behen.

Te minuta 1:00 ato fotot ngjanin identik si evakuimi dhe rrafshimi i Varshaves. Ndersa ai djali me vone ngjante si ne reklame Vodafone. Kaq kisha.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).