Një krim i rëndë ka tronditur qytetin e Durrësit mëngjesin e sotëm. Një nxënës i vitit të parë është vrarë me pushkë rreth orës 10:00 në lagjen 14 të qytetit bregdetar. Ngjarja ka ndodhur në shkollën profesionale “Beqir Çela” në Shkozet. Dëshmitarët në vendngjarje bëjnë me dije se kanë dëgjuar të shtëna me armë dhe kanë parë një person të shtrihet në tokë. 

Shkaqet e krimit ende nuk janë të qarta, ndërkohë që policia ka identifikuar viktimën, Adriatik Tota 17-vjeç, nxënës në vitin e parë në shkollën profesionale me origjinë nga Kukësi banues në zonën e Sukthit. I  riu ishte djalë i vetëm dhe ka tre motra. Pas hetimeve të para ekspertët e krimit zbuluan autorin, i cili është Endrin Baraku 17-vjeç nxënës i vitit të parë i kësaj shkolle. 

Autori ka hyrë në klasë i armatosur ka zbrazur armën në drejtim të bashkëmoshatarit dhe është larguar me shpejtësi.

Artikulli i plotë: BalkanWeb

93 Komente

I hodha nje sy disa temave te tjera te PPU-se, dhe vura re qe peshqit jane gezuar shume nga ky lajm. Lexova Bamen e Idrizen duke argumentuar, ja e shikoni vleren e jetes ne shqiperi, e pastaj ju guxoni ti thoni jo armeve kimike...

 

 

U gezua 'bama? ku e pe lidhjen me armet kimike? Qeke komplet trap.

Bame, your missing the point!

aj nou, aj nou...

Me duket sikur solle kete lajm tek tema e lubonjes si nje prove qe ja sa e lire jeta ne shqiperi eshte, dhe argumenti i lirise se jetes ne shqiperi u krijua tek ajo teme pikersisht per te mbrojtur tezen qe armet duhen lejuar.

Shko ere pirdhu bashke me deduksionet e tua! Une e solla si lajm, pasi lehtesia me te cilen nje adoleshent shtin ne dore arme automatike, dhe mendesia e hakmarrjes me marje jete eshte prove faktike e vleres reale te jetes. (dhe kjo nuk varet nga pranimi ose jo i armeve kimike)

Sa per qendrimin tim mbi armet kerko ke temat perkatese nese do te vesh nikun tim dhe ato ne nje fjali.

Je tregu shume legen. Vetem nje kafshe gezohet nga humbja e jetes se nje njeriu e ca me teper nje adoleshenti, dhe vetem nje legen ben aludime te tilla.

Kjo "Vlera e jetes: nje 15 vjecar vritet me kallash nga nje tjeter adoleshent." nuk eshte vec lajm o Bama. Me vjen keq po edhe une si Muhameti e kuptova (jo qe je gezuar!) sepse jo vetem e sollen ne ate teme ku po diskutohej vlera e vogel e jetes se Shqiptarit, por edhe e shkruajte vete "vlera e jetes".

E kam shkrujt edhe ketu "prove faktike e vleres reale te jetes" per cfare je konfuz se nuk e kuptoj? Edhe ti e paske kuptuar se une jam gezuar qe eshte vrare nje adoleshent? Me vinka keq per ty o gjemb.

Jo nuk e lexova qe je gezuar - e shkruajta me siper, apo s'e lexove ne kllapa? Por e solle si "prove" te vleres se ulet te jetes. Keshtu m'u duk. Flm per keqardhjen.

E c'do te thote kjo pash Zotin?  Dmth eshte shkruar me gezim te madh?  Dmth me gezim te madh e kam shkruar edhe kete dy vjet me pare? 

Nuk bëhet fjalë thjesht për një përmbledhje të kronikave të zeza në shtyp.  Pas cdo kronike është një jetë e një jetë nuk është një statistikë.  E nëse kihet parasysh etimologjia e fjalës "kronikë" (nga gr. cronos = kohë) krimi e ka nxirë këtë kohë.  

Edhe sa të shpeshta duhet të bëhen kronikat që shoqëria shqiptare të këmbëngul në drejtësi e ndëshkueshmëri?  Edhe sa kohë më të errëta duhet të vijnë që jetës t'i rikthehet vlera?  

Apo mos ndoshta duhet pyetur me më shumë apati:  Sa e ka cakun e statistikës së krimit shoqëria shqiptare?  Po të Jetës?

 

Mire o mire... mbase gezim nga ana ime qe shume e tepert, e kerkoj falje per kete, por nje lloj instrumentalizimi me duket. Tek nje teme e ndertuar per te treguar vleren e ulet te jetes, e kjo si justifikim qe duhet konsideruar armet, sikur me duket pa vend te sillje kete gje. Just my two cents...

Tani na dole dhe si shoku Enver ...I hodha nje sy disa temave te tjera te PPU-se...

Kendova argumentet e shokeve ne Konferenca dhe vura re se ....Rrenjasijte kane deshire te flasene me gjuhe njerzore ...I porosis shoket e Aparatit te kendojne me me vemendje shqetesimet e shokeve Rrenjasij smiley se ata thone dicka po cfare ? Kete duhet tua mesoje Partia !

Shtese me medyshje ..Disa eshte shumes I hodha eshte Njejes ....Dre Dre Dre

Na pamte nje diskutim smiley

Eshte ngjarje e tmerrshme dhe shume e dhimbshme per cdo prind qe ka femije ne shkolle. Por ja cfare ndodh sot ne parlamentin e Shqiperise. Imagjino te kene arme ne duar keto deputete listash. Keto jane modeli mizerabel i nje shoqerie qe lengon per te dale nga ky tranzicion.

Islami te ndeze qiri te falenderoje Zotin qe s'ka qene Tom Doshi i pranishem.

uroj qe klasat neser te mbajne nje minute heshtje perpara mesimit ne gjithe Shqiperine, te gjithe te rinjte kane nevoje te ndergjegjesohen per cfare ndodhi eshte e rende, dhe, palo reagimet politike neper ekrane nuk jane shprehje per cka ndodhur.

 

Jo vetëm do mbajnë një minutë zi, po do e lenë fare mësimin. E ndjejnë shumë thellë humbjen e shokut. Tërë tek pabet rrotull shkollës do i gjesh.

Dje me vune perpara dokumentarin Happy. Nevoje per perkthim imediat ne shqip dhe shikimi me detyrim per ter popullaten.

Po vrej qe nuk paske heq dore nga propaganda komuniste.

t'paskan dhon naj anger mgmt class mesa shof

E vertete, me thane je shume i ashper me budallenjte... smiley

shoqnine e ke vet n'dore me e zgjedh.

dhe e kom si shpyrt bile! po jeta nuk o vec shoqni.

Ngushëllime familjes. Gjynah, çun i ri.

 

Ne se kushtetutat e Botes e kane qe "Cdo qytetar eshte pergjegjes dhe Duhet te mbroje Jetene tij "..dhe kete e Garanton shteti......Ketu hyn dhe mbajtjae Armeve . Duhet nderhyre ne Kushtetute !

 Une ngul Kembe qe eshte pikpamje Mentaliteti . Eshte nxitur Artificialisht "se kanuni Zotrie" dhe i eshte vene flaka per zjarr "pse m shikon ti mue ". Ne cdo rast mbillet Zemerim Politik qe trasmetohet si Trimeri ne Popull .

Eshte thjesht dhe vetem thjesht zhdukjae mentalitetit "te fortit " qe mbolli PD-hi " e beri helaq Berisha e beri . E thiri ne zyre dhe kur doli i merreshin kembet "ose " I ben Opozites rreshtore " ose fjalimet e Poetit smiley ..."Rrembeni Armet " dhe nuk eshte se i thote si Psikopat e Handikapat Mendor  JO ! Aty e ka kurdise LefKOPEJA sipas udhezimeve te Babasqapit per ta paraqit Babasqapin si Trim mbi Trimat qe shemb Sisteme smiley Te njejtat sinjale leshon dhe sot nga " Na kem Fejsin e Bukit or tie " 

Por jo me pak e rendesishme eshte akti i vetndergjegjesimit te njerzve 

Jashte Kriminele ....ndaj njerit prej Ham Humserve me ne ze te Berishes Halimit te Supes , qe nxitoi si Hiene te merrte ndonje Llokme Politike nga Kufoma .

Ky reagim eshte nje Ogur mire dhe Mediat them seketij duhet ti kushtojne vemendje jo Rrenjasijve e " lash nje koment ay "

Edhe brezi im kur ishim ne tetevjecare apo dhe ne shkolle te mesme kishte raste qe grindeshim, krijonim grupazhe, por zenka ka qene me llafe dhe e shumta me grushta e shpulla dhe asnje here tre kater persona te qellonim nje te vetem. Pra ka pasur nje moral te forte te pashkruar per kete mardhenje "lufte" nese mund ta quaj keshtu. Dhe ne ato kohe ishim dhe te pafe, pra te pa ndikuar nga propaganda fetare qe sigurisht i ndalon zenkat dhe krimet qe shoqerojne ato. Po sot cfare ka ndryshuar? Pse adoleshentet jane bere te dhunshem aq sa ne rastin me te pare te mbetjes se qejfit synojne ti marrin jeten kundershtarit? Cfare ka ndryshuar ne menyren e te menduarit ? Rasti i sotem eshte tejet i rende, por te mos harojme qe zenka adoleshentesh me thika , topuzper , doreza metalike per gjera nga me ordineret kemi cdo dite neper shkolla e lagje. 

Fatkeqesisht jane disa faktore, berbero. Duke filluar nga ajo qe ka thene Monda (e te tjere disa here per lehtesine e gjetjes se armeve te zjarri, filmat, video games, rrethi shoqerore e deri tek Noizerat e Stresat.

Per ke bien kembanat?! 

Faleminderit Zotit qe ishte me kaq!!!

"If you’re going to mix God up in it, we’ll get nowhere…"

E lexove atë shkrimin e Ben Manajt? Zëvendëso në atë shkrim çfarë supozohet të bëjë "shteti" me "Zotin", and there u have it - çfarë është religjioni. 

 

Thjesht po amerikanizohen.

S'po marrim vesh tani, a po amerikanizohen apo eshte fara e keqe?

kjo flet per qefin e armeve. amerikanizo faren e keqe me arme, dhe ja ku te behen si amerikanet, e prit kur te vrasin gjithe klasen nje here ne tre muaj

Apparently ti jo vetem s'paske lexuar libra historike, por edhe s'paske pare foto te vjetra me Shqiptare.

C'kerkoi Shqiptari nder shekuj?
Pak drite, pak buke e pak hekur.

Lesh. lesh. s'po flasim per te vdekurit, por te lindurit ne qytete pa kulture armesh, dhe madje pas vitit 1997. S'ka kulture armesh ne qytetet e shqiperise prej te pakten 70 vjetesh. Ne ate kohe qe thua ti kane pasur te gjithe arme

S'ka kulture armesh ne qytetet e shqiperise prej te pakten 70 vjetesh

E drejte, fajin e ka #kultura e Veriut. Nuk e di a te kane thene qe nga 1945-1990 ne qytete nuk kishte kulture armesh se nuk lejoheshin (nje nga gjerat e mira te diktatures, per mendimin tim modest) por ishte #kultura e tulles (ne disa raste e mbeshtjelle me gazete), thikave, kacavidave, etj.

Shume e tmershme smiley

Thuhet qe pellazget kane qene harketare me nam. 

Iliret kane qene varketare te famshem. 

Arberit kane shigjetare te frikshem. 

Sot tradita vazhdon. Se grric njeri me shqiptarin se te sqaron. 

Ngushellime familjareve te viktimes qe e paskan pas cun te vetem! Ngushellime dhe familjareve te autorit qe paskan investuar per nje kriminel. Ngjarje e rende, por aspak e jashtezakonshme.

Ne fakt une u shqetesova per kete ngjarjen ketu. S'e kuptoj c'bene ky abuzues akoma i lire, dhe pse nuk kalbet ne burg si gjithe kriminelet e tjere.

Familja e autorit ashtu e ka mesuar, te forte si baba.

Jo s'e besoj. S'ka asnje familje qe te meson te vrasesh.

"Unë jam mysliman dhe i respektoj të gjithë, janë njësoj për mua, katolikë, ortodoksë, myslimanë"

Te pakten nuk paragjykoka, i trajton te gjithe njesoj.

Kete harmonine fetare e kemi pike te dobet ne.smiley Po te drejten Bame, a s'eshte akoma me e tmerrshme kur e mendon qe ky lajm lihet kaq pas dore?

po nuk eshte lajm o Dora... smiley

Para nja nje viti degjova per nje person qe e njihja se kish vajtur ne Lushnje te nje mjek-hoxhe popullor per kurim, qy nga maja Amerikes... Sot ky personi ka marr statusin e invalidit, ketu.  Shpresoj qe hoxha ti ket dhene te njejten kure edhe ketij; e meriton plotesisht.

shteti keta "merr tutkall e vije ne koke te te mbine floket" duhet ti kalbi brenda....

shteti keta "merr tutkall e vije ne koke te te mbine floket" duhet ti kalbi brenda....

Perse o zoteri do tu ndalosh njerzeve te drejten e besimit? Une besoj se me tutkall mund te ti mbij floket. Ti gjithashtu beson, dhe si perfundim kurorezohet nje transaksion besimi. Nuk u kenqet 45 vjet duke denuar prifterinj e hoxhallare? Edhe pastaj perqesh poetin kur ai u referohet bijeve te eterve. Po ju paskeni qene ma zi se eterit o zoteri!!!

Po s'ka nevoje me pas flamurin amerikan per me pas dhe mentalitet shpellari mo vlla jo!!!

Fajesohet viktima, jo agresori. Only in mentalitet albanezi.

Viktima jo vetem duhet te vdese pasi ka "fajin" qe ka lindur ne nje zone te caktuar... smiley

Viktimes nuk i falet edhe pasi ka dhene jeten... fakti qe ka lindur diku.

O pike e zeze!

 

shume te drejte ke. Agresivitetin e shef kudo, kto epitetet krahinore tregojne nivelin e ulet te atij qe i merr n'konsiderate. Boll t'lexosh gazetat se i shef te pasqyrume ne veri/ jug/ lindje e perendim dhe ne t'gjitha vendndodhjet e tjera gjeografike te ndermjetme

Shume i dhimbshem eshte si fenomen, per bese. Ne anglisht kane shprehjen "adding insult to injury". A thu se nje "injury", nje vdekje madje, nuk mjafton ne vetvete.

Menyra se si transmetohet lajmi ne Shqiperi eshte e gabuar dhe ne shumicen e rasteve jo etike ne thelb!!!

 

I wonder cfare I ka shtyre keta 2 adoleshent deri ne ekzekutim me arme?! Hm, Shpresoj cdo gje te jete vec Jo per 1 like ne surratbuk. 

Ketu lajmi qendron se si dy 17-vjecare vazhdojne te jene ne vit te pare te shkolles se mesme...

/ma shpjegon njeri sa vjet duhet te mbesesh ne klase te jesh 17 akoma ne vit te pare...

//edhe une duhet te kisha ngelur ne matematike...

ka ndryshuar sistemi

keto shkojne direkt per mastera pas shkolles se mesme, se nuk ju del koha per Universitet... 

/sistemi i Bolonjes 2-3

ka ndryshuar dhe ne tetevjecare. eshte me nente vjet. 7 vjec hyjne ne shkolle, nente vjet = 16. Ne vit te pare, 17.

I wonder cfare I ka shtyre keta 2 adoleshent deri ne ekzekutim me arme?

Eshte motivi dhe me vargje po te dish ti lexosh kur vete PD-hi dhe Kriminelet e saj Bashkepunetore te Nazi-Fashizmit tek varret e te reneve per homazh ...

Ju kish rritur nena / Per nje Bot te Re / Lule more Trima / qe rate ( bini ) per Atdhe 

Ai  smiley Ulerin perdite e per cdo gje , nga Parlamenti ne Media "Rrembeni Armet " bashke me kete Handikapatin mendor te Lefkopese alias Poetin smiley ....ti pyet "cfare i ka shtyre " ??

 Dhe nuk leshojne kushtrim  vetem ne "Fejsin e Bukit or tie"  ...I ke nga mengjesi ne Darke me Podiume e Ulerima biles edhe seksi si Vorbset e Ciclietat ...tek Uturaket e "Opinioneve" e ku nuk i ke , neper Rruge neper Spitale , ne Shkolla ne Lagje .

Biles i ke dhe mos rrembejne ndonje Kocke ne Homazhet e te Vrarit si Halimi supes !!!!!!

Ne fakt mungojne rrenjasijt me shpjegue,.... qe ne kohet e Lashta ,deal dhe jo deal ne shtetin Viskonsin ... ...i tesh po vjen !

Po I nerumi Idrizo smiley. Sapo lexoja qe FB-ne e kishin myt me pikcers me arme. Sa Njoni sa tjetri. Benin prova qe aty. Po qe eshte fact qe keto gjera zene vend mes . . . ( pika pika) spo e them eshte. Aty ndodhin shume. 

Familje qe s'ju transmetojne asgje femijeve te tyre,nuk ka ngushellim nje humbje e tille!

Per mendimin ti ngjarja eshte pasoje e nje tensioni te pergjithshem social, qe i shtrin metastazat me efekte galopante tek te rinjte, te papjekurit, me ambicje te c'faqshme ndaj ndryshimeve te disballancuara mes familjeve te sotme.E duke qene ne mjedise te perbashketa( shkolle) por me mentalitete te ndryshme, jane keta te rinj qe shperthejne ne dhunen ekstreme, ne mohim te jetes tjetrit.Mendoj se shkolla, familja, tere shoqwria e individualizuar ne ekstrem sot, favorizon, ose u le fushveprimi krimeve te castit, te rruges.
Te tilla do emi edhe ne te ardhmen.Gjithe problemi eshte si mundet t'i pakesojme shqerisht, kur gjithecka eshte e individualizuar.
Degjova prononcimin e Bashes per kete ngjarje...Jashte mase pa piken e autoritetit per nje analize serioze ne kendveshtrimin e nje force qe qeverisi per tete vite! Pa piken e vizionit.Opozitarizeem per ...karrige, jo per vizion.Jo me kot sot familjaret perzune edhe nga morti aarierin minister drejtesie..,! Halimin

+1000

Po #ilindja ca thote per kete ngjarje ?

Ndiqni lajmet dhe shifni fb e ketyre dy nxenesave...Me kobure e arme ne duar.Mentaliteti i tyre dhe i edukatave familjare.......Por dhe situata neper shkolla..Thika, pistoleta etj
Kultura qe ushqejme brezin....!

nuk ka dite qe te kaloje pa patur nje skandal.

si thote Vani, "po kaq te mefshte keta djemte e sotem xhanem"

Ahh "Zone e lire"..adoleshentet ne shqiperi jane robte me te rezikshem qe ekzistojne,injoranca mbreteron sovrane ne mendjet e tyre! Nuk eshte dicka e rastit,e as fenomen i ditve te sotme,kjo ndodhi me solli ne mendje nje rast te ngjashem te ndodhur edhe ne shkollen time shume vite me pare,me te njejtin epilog..fatkeqesisht adoleshenca shqiptare nuk ka nje model tjeter,nuk ka as mundesine me te vogel te mendoj apo sillet ne menyre tjeter..jam i lumtur qe u largova nga ai vend ne ate moshe,ne nje vend tjeter ku gjeta e u njoha me modele e menyra te tjera,si per te jetuar,argetuar,menduar etj etj.

Shoqerohet dhe mesuesi per moskallezim te krimit smiley

O #ilindja .....o injorante .....ca domethene moskallezim krimi o derra se late kokrren e nomit.

me tregu qe ka shtet...gjoja. 

Reagimi i maskarenjve hipokrite. Ky eshte ai i komisionit te famshem qe s'mbaroi kurre punen.

ka lezet, si ne amerik

pau, piu...

AKZ kishte bere thirrje per rivendosjen e denimit me vdekje me duket. 

Shpresoj qe ky rast do t'i ndergjegjesoje prinderit qe te mos mbajne arme ne shtepite e tyre dhe te mos t'a frymezojne 'burrerine' e femijeve meshkuj me zevendesues organesh mashkullore. 

“Ndihem tejet i shokuar, për ndarjen nga jeta në mënyrë kaq tragjike të Adriatik Totës. Unë, çdo prind dhe jam i bindur çdo qytetar shqiptar, e ka përjetuar me hidhërim të thellë, vrasjen brenda ambienteve të shkollës, së të riut Adriatik Tota. Kjo ngjarje e paprecedentë, e ndodhur brenda ambienteve të shkollës është mesazhi më i keq për sigurinë që po jep sot Policia e Shtetit dhe qeveria, është një fakt tronditës për çdo prind që çon fëmijët në shkollë. Dua të shpreh ngushëllimet më të thella për prindërit, familjen, të afërmit dhe miqtë e tij. Zoti u dhëntë forcë dhe kurajo, për të përballuar këtë dhimbje të madhe!”, përfundon reagimi në Facebook i kryetarit të PD-së, Lulzim Basha. smiley
 

C'trishtim smiley

mjere ai qe hiken ! ngushllime familjes !

keto histori do zgjasin me breze te tere deri sa

1. ti vijne ment prinderve qe armet mbahen me celes ne shtepi

2. policve e organve perkatese qe te mbledhin armet sepse ato mund te perdroren dhe kunder atyre vete sa polica kan hike per lesh deri tani

3. mesuet nper shkolla te behen te ndergjegjeshme se jo cdo kafshe mbahet ne shkolle dhe kur eshte kelush kafsha kafshe eshte

4. deri sa njerzve du behet e qarte se sharja nga motra apo nena nuk do me thene se ndodh me verte smiley

 

Po dhe gjasme sexi nuk mungoga ke arsenali ! bir nona vet ! smiley

 

Po cte flasi Saimiri, me ke do flas, me te cmendurit e 17 tes?!! I cmenduri ka cmendur te gjithe shqiperine, per 20 vjet! 

Shoqeria shqiptare eshte nje shoqeri e dhunshme e cila tashme ka dhe arme ne bollek te lira e te perdoreshme, pa regjistrim e pa denime te renda.

Adoleshenca ne kete vorbull dhune, te cilen e merr edhe si injeksion prej tv, internetit, familjes se coroditur rurale te porsa ardhur ne qytet, kerkon modele imitacioni. I gjen kollaj. Fillon ne parlament ku pasunare te bere prej 10 vjet kohe jane pordhace demagogjish me simblike mireqenie.

I gjen simbolet ne rruget e qyteteve, ku te rinj 25-30 vjec shetisin dhe harxhojne karburant me fuci me makina super cilindrata dhe lluksoze, me dokumenta e pa dokumenta por te tera pa origjine te ardhurash, dhe te pa skeduara prej shtetit amorf.

I gjen simbolet ne motelet e hotelet, ne restorante periferike ku shikojne burra barkemedhenj qe bejne orgjira me femra dhe tavolina pijesh te shtrenjta dhe me pagesa parash te pista, e te pa kontrolluara ne burim.

Situacion social ku shkolla shikohet prej te gjithe shoqerise si vend ku nuk edukohesh por arsimohesh. Ku nuk ka programe psiko-edukative, ku arsimtari eshte i pa pregatitur psikologjikisht, i pa motivuar ekonomikisht, i pa pregatitur ne Hi-Tek. Aty ku duhet lene pa u bere nje ore gjeografi ose edhe nje ore matematike dhe te futet nje ore psikoanalize, mesim ligji, ose edukacion qytetar (perjashto oren e kujdestarise ku me detyrim duhet te marre pjese prindi).

Mesuesit te trajnohen te gjithe, pa perjashtim, sepse perdite ndodhen bosh ne situata te tilla dhune, verbale e fizike, ne cdo ore mesimi. Te vendosen ne program dite pune ne ndihme te komunitetit(diktaturat kishin qellim tjeter, por kishte elemente pozitive ne to), si pastrime, rigjenerime dhe ndihmesa per shtresa ne nevoje. Te edukohet respekti per natyren. Psikolog me ore te plota. Denime shembullore para shkolles dhe komunitetit si shembull dhe ndjesi frike.

 

 shihet si vend ku nuk edukohesh por arsimohesh..p.sh. nga vete nxenesit apo studentet ?shihet si nje vend ku kalohet koha,i vetmi vend ku mund te kalohet koha,cfare mund te bej dikush 15-16 deri 20-22 vjec ne ate vend? si mund te kaloj kohen?Eshte nje monotomi e tmershme per ate moshe jeta ne ate vend,dhe shkolla ka qene e mbetet e vetmja reze drite,e vetmja mundesi per te shfryre c'do lloj nevoje e instikti,e gjithe kete peshe shkolla e vetme nuk mund ta mbaje ne asnje vend ne bote e jo me ne nje ambient si shqiperia,te vendosesh psikolog e prof  te zote sa te duash!

Krimi nuk ka perkatesi dhe nuk eshte shfaqe formimi, klulture dhe arresyeje, trajtimi mbi baza krahinore.Vete natyra kriminale, vjen jo per tradite por nga mangesi shkollimi, edukimi, faktore ekonomike ...dhe shoqerore.Por kurrsesi krahinore.Mos beni gabime te tilla!

Gjithmone shahet me i vogli per fat te keq. Ne vend qe te mendojme ne menyre konstruktive se si mund te ndimohen malesoret dhe fshataret, perhapim urretje.

Sa per kriminelat e vertete, ato kane luksin e pushtetit dhe nuk preken dot me dore ose me ligj.

grava, nuk me kuptove, e kisha me ironi. Edhe une mendoj pikerisht ate qe thua ti. Por ka disa ketu qe na e kane shpjeguar qe krimin e bejne vec vucidolasit sepse e kane ne kulture.

Jemi ne nje mendje, te tjere e shofin nisur nga preferencat apo perkatesite partiake.Je shume e sakte kur te do ....

ne parlamentin shqiptar jan te pakten 4-5 deputet,  femijet e te cileve   jane implikuar ne incidente te renda me arme zjarri, madje disa here.  kane plagosur, kane shkaktuar viktima e su ka hyre gjemb ne kembe..  madje   djale i nje deputeteje ka vrare,  por e hodhi me nja 3 vjet burg..  tani nuk u ve faj direkt ketyre  deputeteve   per krimet e femijeve te tyre,  por sidoqofte  ata jane atje  dhe  diskutojne  e kuvendojne  se si duhen mbledhur armet apo si duhet  luftuar e sa rende duhen  krimi dhe kriminelet..smiley    po fillo nga shtepia jote, do thosha une!

ne parlament ka dhe nje deputet te zgjedhur sefte i cili kandidoi ne kembe te vellait qe pret te gjykohet per vrasjen e oficerit te policise.sikur edhe te dale i pafajshem kur e arrestuan ne selanik kishte shkuar per te takuar avukatin e kusheririt te akuzuar per trafik droge.keshilltari i PD kulicaj ka nje nip ne burg perjete ne irlande per vrasjen e nje vajze nipi  tjeter vrau balerinen para do kohesh.nuk po them te kthehemi ne kohen e dulles qe te hiqen njerezit nga puna per fajet e te afermeve te tyre por prape mbajtja e ketyre njerezve ne poste larta dergon shoqerise nje lloj mesazhi tolerance ndaj krimit.

Ju lutem lexoni nje shkrim te Profesor Gjonit botuar ke Dita, si deshmimtar okular i te armatosurit, m e arme ne dore, Todi Lubonja ....
Lexoni, sa vete ka vrare, .... kot se koti fare !

Nja 10 metra mё tutje nesh ishte Todi Lubonja dhe luftёtarёt e tjerё tё skuadrёs. Nё njё moment krejt spontan, nё mёnyrё krejt papritur Todi me rrёmbim, pa asnjё shkak apo provokim, iu afrua grupit tё fshatarve tё arrestuar tё ulur nё tokё dhe pёr disa sekonda i griu tё gjithё me automatikun e tij gjerman tё kalibrit 9 mm. Pa gjyq, pa fakte, pa shpjegime, me demek nga njё revoltё e brendshme qё i erdhi krejt papritur, (ai vetë kёshtu e bёnte interpretimin e momentit vrastar mё pas) e rrёmbeu instikti i vrasёsit dhe nё momente krejt tё qeta bёri njё veprim tё pa justifikuar, sikur tё ishte nё llogore me shokё tё pёrgjakur e pёrpara tё kishte gjermanё.

 

smiley

Prit sa te vije 0-idris-0 e po ta tregon qe ka patur shtet dhe jane vrare sipas ligjit!

Shiko, kete aspekt duhet me pa ne ate qe i biri ka tepke shenjat e te jatit....Profesor Gjoni gjithenje ka fole drejtesisht, per kohen e luftes

natyrisht krimet e todit jane te denueshme sepse pas lufte polli fatosin...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).