Para ca kohësh, anëtarët e organizatës internetore Alb-Shkenca diskutuan rreth idesë se babai dhe gjyshi i të ndjerit Ibrahim Rugova ishin ekzekutuar nga komunistët në Kosovë, ngaqë ishin anëtarë të Ballit Kombëtar, e si të tillë, i binte të ishin bashkëpuntorë të nazistëve gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Se nga u motivua ky debat është për mua mister.  Sepse debati lindi kur njerëz nga e gjithë bota po nderonin njeriun, individin Ibrahim Rugova si një udhëheqës të vërtetë shqiptar, i cili, në rrugë paqësore, kërkoi me vendosmëri çlirimin e Kosovës nga zgjedha serbe.  Dhe mbi të gjitha, a duhet që fëmijtë dhe nipërit tanë të vuajnë apo të nënvleftësohen për shkak të veprimeve tona?

Gjëja më interesante në debatin tek Alb-Shkenca ishte se të dyja palët binin plotësisht dakord për një gjë: që çdo anëtar i Ballit Kombëtar automatikisht kishte qënë “i keq” dhe “ipso facto” një bashkëpuntor i nazizmit.

Z. Auron Tare përcolli në diskutim një dosier të zbulimit britanik si një provë përfundimtare të bashkëpunimit të babait dhe gjyshit të të ndjerit Rugova me nazistët.  Ai ofroi të njëjtën dosier për të ndihmuar Alb-Shkencën të shkruajë historinë e Luftës së Dytë Botërore në Shqipëri.  Dhe i njëjti Auron Tare më ofroi mua të njëjtën dosier për të provuar se Mit’hat  Frashëri ishte bashkëpuntor i nazizmit.

Unë i dërgova z. Tare një mesazh në të cilin i sugjeroja se ai dhe z. Kokonozi ( një tjetër diskutant) po i referoheshin Mehdi Frashërit, i cili kishte qënë Kryeministër gjatë luftës.  Ai m’u përgjigj se nuk po ngatërronte emrat.  Kjo më bëri t’i shkruaj disa fjalë për Mit’hat Frashërin, udhëheqësin tim gjatë luftës anti-fashiste të organizatës së Ballit Kombëtar në Shqipëri.

Në 7 prill 1939, kur Italianët pushtuan Shqipërinë, Mit’hat Frashëri ishte pronar i një librarie në Tiranë.  Në atë librari dhe në atë datë, i pati fillimet e saj organizata antifashiste e Ballit Kombëtar.

Asnjëherë gjatë kohës së luftës, Mit’hat Frashëri nuk u punësua në administratat e udhëhequra nga qeveritë e ndryshme kuislinge shqiptare.  Ai ishte udhëheqësi nominal i Ballit Kombëtar, dhe në këtë kapacitet, ai mbështetej nga një numër shqiptarësh të ndritur.  Ndër të cilët edhe këta njerëz:

Prof. Abaz Ermenji kishte studiuar në Universitetin e Sorbonës në Paris.  Ai u internua në ishullin e Ventottenes nga fashistët italianë.  Kur u lirua nga internimi, ai organizoi disa çeta luftëtarësh në verilindje të Beratit për çlirimin e Shqipërisë nga fashizmi italian.  Prof. Ermenji udhëhoqi çetat e tij në një ofensivë ushtarake kundër forcave fashiste në Berat (qyteti im i lindjes). Në atë operacion, forcat komuniste ndënjën mbi prapanicat e tyre dhe bënë sehir.  Gjatë luftës civile unë isha nën komandën e Prof. Ermenjit.

Prof. Vasil Andoni kishte studiuar në Universitetin Britanik në Stamboll.  Ai ishte professor në Shkollën Pedagogjike të Elbasanit.  Ne e konsideronim atë si njeriun më aktiv për rilindjen e shkollave shqipe në Kososvë.  Ai ishte bashkëpuntori më i afërt i Mit’hat Frashërit.  Vëllai i tij, Alfredi, ishte zëri shqiptar në BBC-në e Londrës.

Prof. Safet Butka kishte studiuar në Austri.  Ai ishte professor në Liceun e Korçës kur u internua nga Italia fashiste në Ventottene.  Ai ishte udhëheqësi i forcave të Ballit Kombëtar në Kolonjë.

Prof. Zef Pali kishte studiuar për letërsi në Itali. Ai ishte professor në Gjimnazin e Shkodrës.  Ai ishte një orator dhe shkrimtar i shkëlqyer

Avokat Hasan Dosti, kishte studiuar për jurisprudencë në Universitetin e Sorbonës në Paris. Ai kishte qënë kryetari i Gjykatës së Lartë në Shqipëri.  Ai udhëhoqi delegacionin e Ballit Kombëtar në Konferencën e Mukjes, ku u takuan përfaqësues të dy grupeve antifashiste shqiptare: Frontit Nacional-Çlirimtar dhe Ballit Kombëtar.

Avokat Skënder Muço u ekzekutua nga nazistët në Vlorë. Unë jam krenar për të gjithë udhëheqësit e mij të Ballit Kombëtar por e quaj veten me fat dhe të bekuar që pata mundësinë të njihem personalisht me z. Muço.  Si përfaqësues i Ballit Kombëtar, ai mbante lidhje me oficerin amerikan të stacionuar në afërsi të Himarës.

Z. Hysni Lepenica ishte një komandant i rëndësishëm i Ballit Kombëtar në Shqipërinë e Jugut.  Ai u vra në krye të forcave balliste në luftimet me forcat italiane në Gerhot të Gjirokastrës.

Prof. Nexhat Peshkëpija, profesor matematike në Gjimnazin e Tiranës ishtë një nga bashkëpuntorët e parë të Mit’hat Frashërit.

Dhe lista mund të vazhdojë gjatë. 

Për hir të së vërtetës historike, Z. Auron Tare duhet të jetë i qartë se, në 7 prill 1939, nuk kishte parti komuniste në Shqipëri; kishte vetëm tre grupe komuniste.  Partia Komuniste u krijua vetëm pasi forcat gjermane filluan ofensivën e tyre kundër Bashkimit Sovjetik në qershor 1941.  Deri në atë kohë, komunistët shqiptarë nuk ishin lejuar nga bosët e tyre sovjetikë të luftonin kundra pushtuesve italianë sepse në fuqi ishte një pakt mos-sulmimi i firmosur nga ministri i jashtëm gjerman Ribbentrop dhe ai sovjetik Molotov.

Unë e informova z. Tare se kam takuar personalisht gjatë luftës dy oficerët e misionit britanik në Shqipëri: Kolonel MacLean dhe  Major Julian Amery. Unë isha prezent por jo pjesmarrës në sulmin që forcat e Ballit Kombëtar i bënë një autokolone gjermane në rrugën për në Lezhë.  Unë i isha bashkangjitur misionit britanik që po vrojtonte operacionin nga një majë kodre në distancë. Në fakt, pas mbarimit të luftës, kontaktova me Mr. J. Amery (ai ishte anëtar i parlamentit britanik në atë kohë) për të nxjerrë nga kampet e aleatëve në Itali kushëririn tim Fatbardh Guri, i cili kishte qënë nën komandën e Abaz Ermenjit gjatë luftës civile.

Marrveshja e Mukjes në vitin 1943 midis Frontit Nacional-Çlirimtar dhe Ballit Kombëtar ishte evenimenti historik më i rëndësishëm që përcakton pozicionin anti-gjerman të Ballit.  Duke nënshkruar atë marrëveshje, komunistët e njohën automatikisht Ballin Kombëtar si një organizatë antifashiste.

Në komunikimin me Z. Tare i kërkova të fokusohej në këtë arsyetim:  Partia Komuniste synonte dhe punonte energjikisht për të marrë frenat e pushtetit në dorë.  Në bisedat private të udhëheqjes komuniste lufta partizane kundër gjermanëve trajtohej thjesht si një mjet për të arritur atë qëllim.  Ndërkohë që po planifikonin vendosjen e diktaturës komuniste ata nuk mund të lejonin bashkë-ekzistencën e një entiteti politik në vend.  Komunistët thjesht do harxhonin energjitë kot me sulme ndaj njerëzve si Mustafa Kruja, Shefqet Vërlaci, Ernest Koliqi, Xhafer Deva, e të tjerë që publikisht kishin mbështetur aksin Musolini-Hitler.  Ata kolaboratorë do të zhdukeshin automatikisht nga skena politike fill pas disfatës së forcave të Aksit.

Ishte pikërisht kjo arësyeja që komunistët i përqëndruan të gjitha forcat e tyre kundër Ballit Kombëtar.  Për më tepër, atyre u duhej të përballeshin me pasojat e Marrveshjes së Mukjes.

Fushata propogandistike dhe politike kundër Ballit Kombëtar injoroi të gjitha rregullat e ndershmërisë dhe arësyes.  Fushata filloi që në shkëndijat e para të luftës civile dhe vazhdoi pa pushim deri në rënien e regjimieve komuniste në Europën Lindore në fillim të viteve ’90. Çdo ngjarje, qënie njerzore, organizatë, e objekt që kërcënonte mendjen paranoiake të regjimit iu atribua Ballit Kombëtar dhe, si të tillë, u etiketuan si tradhëtarë e të rrezikshëm. Me etiketën e Ballit në kurriz, shumë njerëz u ekzekutuan e shumë familje vuajtën burgime dhe internime.  Me atë etiketim në kurriz, edhe fëmijët e vegjël vuajtën; ata privoheshin nga marrja e dhuratave për Vitin e Ri dhe përçmoheshin nga shokët e klasës. Të gjitha mjetet e komunikimit u përdorën për të ofenduar e tallur Ballin, duke përfshirë strukturat qeveritare e partiake, si dhe shkollat e mediat.

Vlen të pranoj këtu se Partia Komuniste ia doli mbanë në fushtën e saj propogandistike kundra Ballit Kombëtar, përderisa edhe sot, intelektualët shqiptarë (të vërtetë ose pseudo) akuzojnë të ndjerin Mit’hat Frashëri si një kolaborator të nazi-fashistëve.

Duke permbledhur, kam këto për të thënë:

1. Në Shqipëri, gjatë luftës së dytë botërore, ngjarjet politike ishin shumë komplekse. Një dosier i shërbimit sekret britanik nuk mund e nuk duhet të konsiderohet si bibla nga historianë seriozë që përpiqen të zbërthejnë historinë e Shqipërisë së asaj periudhe.

2. Nga rradhët e shërbimeve sekrete britanike doli edhe një Kim Philby, i cili ishte një agjent i dyfishtë i sovjetikëve. Mos bëhet fjalë për një dosier të tij?

3. Z. Abdulla Alarupi, një komandant i Ballit Kombëtar në zonën e Pogradecit, sulmoi një autokolonë gjermane që vinte nga Elbasani.  Si rezultat ai kapi rob dy ushtarë gjermanë.  Oficeri britanik pranë komandës së z. Alarupi kërkoi që ata të ekzekutoheshin.  Ndërsa Komandanti ballist refuzoi, duke iu referuar traditës shqiptare sipas së cilës një person i paarmatosur nuk mund të vritet.

Duhet patur parasysh se replika me z. Auron Tare është thjesht një element anësor në këtë shkrim.  Në thelb të shkrimit është pyetja: Si ka mundësi që intelektualët shqiptarë, me përtaci, vendosin ta quajnë Ballin Kombëtar si një organizatë fashiste.  Për këtë unë sfidoj çdo njeri që të debatojmë rreth kësaj çështje.

Për ata që dëshirojnë të kuptojnë plotësisht përmbajtjen politike të luftës civile në Shqipëri, sugjeroj ta konsiderojnë Marrëveshjen e Mukjes si pikën kulmore të asaj lufte.  Në fshatin Mukje, Fronti Nacional Çlirimtar dhe Balli Kombëtar ranë dakord që të koordinojnë operacionet luftarake antifashiste.  Balli Kombëtar përfaqësohej nga Hasan Dosti dhe Thoma Horollogaj. Në atë konferencë, Balli Kombëtar bëri vetëm dy kërkesa: që procesi demokratik të zbatohej me rigorozitet në Shqipërinë e pas luftës dhe që Kosovës t’i jepej e drejta të përcaktonte fatin e saj vetë, qoftë edhe me referendum po të ishte e nevojshme.  Në shkëmbim, Balli Kombëtar u ofroi komunistëve ta shkruanin si të donin pjesën tjetër të marrëveshjes rreth çështjeve politike e sociale.

Çdo njeri i paanshëm, e sidomos një intelektual shqiptar nuk duhet të ketë shumë vështirësi për të kuptuar se në Mukje vetë komunistët e njohën Ballin Kombëtar si një organizatë antifashiste.  Ata nuk bënë një marrëveshje të tillë me ndonjë organizatë tjetër.  Dhe në fakt, fill para luftës civile, Marrëveshja e Mukjes ishte preokupimi kryesor i Partisë Komuniste.

Unë këtë e di nga eksperienca personale sepse isha i pari person nga Balli Kombëtar që më ra në dorë një dokument me urdhërin e Partisë Komuniste për të filluar luftën civile kundër Ballit Kombëtar.  Ai dokument ishte nënshkruar nga Shpati (pseudonimi i Enver Hoxhës).

Në atë kohë Italia kapitulloi dhe forcat luftuese të të dyja kampeve u futën në qytetin tim të Beratit.  Forcat gjermane që zëvendësuan italianët nuk u futën në Berat.  Ata thjesht nuk kishin trupa të mjaftueshme për këtë gjë në atë stad të luftës.

Prof. Abaz Ermenji, udhëheqësi i forcave të Ballit për atë zonë, e ngriti shtabin e tij në godinën e Bashkisë, ndërsa komunistët e ngritën shtabin e tyre në ndërtesën e Prefekturës 1500 metra më në lindje. Të dyja palët bashkëjetuan për rreth dy muajsh në paqe.  Marrëveshja e Mukjes ishte akoma në fuqi.

Kur urdhëri për të filluar luftën civile arriti në Berat, kommunistët vendosën të evakuoheshin nga Berati.  Lufta civile filloi dhe vazhdimi i saj tashmë është regjistruar në histori.

Duhet pasur parasysh se, deri në shpërndarjen e forcave të Ballit Kombëtar në fund të vitit 1944, sidomos në Shqipërinë e jugut, ekzistonte një vakum i plotë pushteti dhe forca kundërshtare të armatosura konkuronin me njëra tjetrën.  Gjermanët kishin aq pak forca sa mezi mbronin urat në arterien kryesore bregdetare dhe në rrugën Tiranë-Korçë. Komunistët dukeshin qartë në avantazh në drejtim të marrjes së pushtetit pas tërheqjes së gjermanëve.  Si rrjedhim, forcat e Ballit Kombëtar, ishin të sanduiçuara midis atyre komuniste dhe gjermane.

Për shembull, forcat e Ballit Kombëtar në Berat, nuk i sulmuan gjermanët që mbronin nxjerrjen e naftës në Kuçovë, dhe këta të fundit nuk sulmuan ballistët në Berat.  Ndërkohë, komunistët, duke u treguar të mençur nuk sulmuan as forcat gjermane në Kuçovë e as ato balliste në Berat.  Vetëm pseudo historianët që dëshirojnë dhe/ose kanë nevojë të shtrëmbërojnë të vërtetën mund ta injorojnë bashkëjetesën e dy forcave antifashiste në Berat dhe marrëveshjen e Mukjes.

Në lidhje me situatën në Kosovë, dua të filloj me vizitën time atje në 1972 si një nënshtetas amerikan. Gjatë udhëtimit tim nuk kisha shqetësime për sigurinë time personale thjesht sepse z. Rankoviç, ministri i brendshëm, ishte eleminuar nga Tito në 1966.  Duhet theksuar se rënia e Rankoviçit shënoi një erë të re për Kosovën.  Më së fundi, shqiptarët e Kosovës me të vërtetë po bëheshin më të lirë dhe më të lumtur për mundësitë e ringjalljes së identitetit të tyre shqiptar.  Nga ajo vizitë në Kosovë do permend dy episode.

Tek po shkoja për në Gostivar, ndalova makinën kur pashë një djalë 10-vejçar që po ecte në këmbë.  E pyeta shqip se ku po shkonte.  Ai më tha se po shkonte në shkollën që dukej në majë të një kodre të lartë për të mësuar shkrim e lexim në shqip.

Gjithashtu, Unë shkova dhe në Beograd për të takuar z. Fadil Hoxha në zyrat e Partisë Komuniste të Kosovës, që ndodheshin në lagjen më të re beogradase.  Fadil Hoxha ishte përfaqsuesi i Kosovës në Federatën Jugosllave gjatë kohës së Titos. Por, fatkeqsisht, ai nuk ishte atje. Personit që e zëvendësonte atë i tregova se unë kisha marrë pjesë në luftën civile në Shqipëri si luftëtar i Ballit Kombëtar dhe se desha ta falenderoja z. Fadil Hoxha që i kishte shpëtuar jetën Ejup Binakut nga serbët e Kosovës.  Ejupi ishte një mik i im personal nga Gjakova, i cili kishte udhëhequr një grup prej 500 nacionalistësh shqiptarë që ishin pjesë e lëvizjes për shkëputjen e Kosovës nga Jugosllavia, të udhëhequr prej intelektualit me shkollim francez, Prof. Selman Riza.

Dua të theksoj se pavarësisht të kaluarës time si ballist, ose ndoshta pikërisht prej saj, zyrtarët komunistë shqiptarë në Beograd më trajtuan si një vëlla të vërtetë. Ata më dhanë drekë dhe më bënë një shëtitje për të parë qytetin.

Kuptohet që Balli Kombëtar në Shqipëri ishte përkrahës i flaktë i lëvizjes nacionaliste për pavarësi në Kosovë.  Ndërkohë, edhe shqiptarët e mirë kosovarë, e vlerësonin qartësinë e Ballit Kombëtar në lidhje me të drejtat politike dhe njerzore të shqiptarëve në Kosovë.

Gjithashtu nuk duhet harruar se misioni ushtarak britanik në Kosovë e kishte atëhere bazën në pronat e familjes Kryeziu. Ndërkohë që po në Kosovë kishte edhe një Xhafer Deva, i cili ishte pro-gjerman dhe i cili organizoi një forcë milicore që u dërgua pjesërisht në jug të Shqipërisë për të shtypur lëvizjen anti-gjermane atje. Duhet mbajtur shënim se forcat e Xhafer Devës ishin ato që vranë në Vlorë Hamit Meqemenë dhe Avokat Skënder Muçon, i cili ishte anëtar i Komitetit Qendror të Ballit Kombëtar.

Partia “Balli Kombëtar” u krijua neë fillim të viteve 90 në Shqipëri pas rënies së komunizmit (Balli Kombëtar i viteve ’40 ishte thjesht një organizatë politike e jo një parti). Në fakt, në mënyrë të tërthortë, unë kontribuova për krijimin e asaj partie.  Gjithashtu, u takova me disa udhëheqës kosovarë në Zvicër për të diskutuar situatën në Kosovë.  Eventualisht, gjatë viteve ’90, shqiptarët në Kosovë dhe kosovarët në Zvicër krijuan partinë e tyre të “Ballit Kombëtar”

I solla këto fakte për të treguar se, me sa di unë, nuk kishte në Kosovë gjatë Luftës së Dytë Botërore ndonjë organizatë apo parti politike me emrin “Balli Kombëtar”.  Kuptohet që ka pasur shumë njerëz që e simpatizonin Ballin, e për rrjedhojë mund ta kenë quajtur veten ballistë në nivel individual.

Komunistët serbë në Kosovë, të udhëhequr e të mbështetur nga z. Rankoviç, ekzekutuan babanë dhe gjyshin e të ndjerit Rugova, duke i etiketuar ata si ballistë (siç u permend në diskutimin në Alb-Shkenca) thjesht për të mbuluar motivet anti-shqiptare të krimit të tyre.  Ata shfrytëzuan efektivitetin e kësaj etikete, për të cilën komunistët e Shqipërisë kishin investuar shumë energji propagandistike.  Natyrisht, e vërteta historike nuk përbënte prioriotet për serbët anti-shqiptarë. Ndërkohë, Partia Komuniste në Shqipëri e trajtonte të vërtetën si një lojë me pasqyra. 

Ata që rinxorrën lajmin e gënjeshtërt rreth paraardhësve të Rugovës, kuptohet që dëshironin të cënonin e denigronin imazhin dhe trashëgiminë e fuqishme që Ibrahim Rugova ynë i la kombit shqiptar

168 Komente

Marrveshja e Mukjes në vitin 1943 midis Frontit Nacional-Çlirimtar dhe Ballit Kombëtar ishte evenimenti historik më i rëndësishëm që përcakton pozicionin anti-gjerman të Ballit.

ëhë. po sikur ta kishe vazhdu edhe i cik.

si the? keni kap rob dy gjermon anej nga elbasoni? nc nc nc  smiley

 

Na doli edhe Dosti antifashist i oreve te para. 

Problemi nuk eshte pse keta moren ato vendime qe moren. Situata ishte ca situate e ngaterruar. Por autokritika, me gjithe mesimet e Partise, nuk na u fut qe nuk na u fut ne gjak.

Gjithsesi ajo lufta e Grehotit nuk ishte "anti-fashiste", ishte pas kapitullimit italian. U be per arsye te tjera.

Emo, jepej njehere nje emision, ne Klan mos gaboj, dhe kishin ftuar dy tre nga pala partizane dhe nga pala e Ballit te kenaqte nje i ftuar. Ishte shume i "agjituar" per padrejtesite komuniste ndaj Ballit.

Kishte qene ballist gjate luftes. Ishte arratisur pas gjermaneve. Dhe ishte kthyer ne Atdhe....nga nje amnisti e Diktatorit. Nuk e di pse i keputej pak zeri tek kjo pjesa e fundit.

nje ze i keputur per burrin eshte po aq i bukur sa nje bel i keputur per fëmrën. 

i jep theks tonik fjalise. smiley

 

Emo, nuk te beri pershtypje nje histori koherence, apo nje koherence historike e familjes Rugova?

Ne LIIB, ballist. Anetar i LKK ne '89. Pacifist ne '99. Fluger i papare i patriotizmit.

 

Vlen të pranoj këtu se Partia Komuniste ia doli mbanë në fushtën e saj propogandistike kundra Ballit Kombëtar, përderisa edhe sot, intelektualët shqiptarë (të vërtetë ose pseudo) akuzojnë të ndjerin Mit’hat Frashëri si një kolaborator të nazi-fashistëve.

Z.Sali Protopapa, po thoni: " deri ne vitin 1941, komunistet shqiptare nuk ishin lejuar nga boset e tyre sovjetike...." Gabon o zoti Sali! Dhe e di ku gabon ? Se misioni i pare sovjetik ka ardhur ne Shqiperi ne vitin 1945...Majori Ivanov ra per here te pare ne token shqiptare dhe per here te pare takovi komunistin e pare shqiptar .Ll. Pendavinjin.Pasdite vone takovi Kryeministrin Enver Hoxha.Ju ...kishit kaptuar pertej ...gardhit. te tjera misione kane qene ketu por Ju u troqoset me ...jermanet dhe nuk para i shikonit, pervec njerit qe u merrte" gjelat " dhe shifte ...pulat...
Po nje gje e ke thene mire qe, .." evgjiti nuk behet dot kurre nishanlli...! " Nje dash dhe te perbrendshmet ...kukurec !

z. Grava, pse u dashka te jete prezent nje person rus qe te merren urdherat? Mendova se ju e dinit (e ka thene dhe vete shoku Enver) qe Partia Komuniste e Jugosllavise ishte caktuar nga Comintern si ndermjetesja e saj. Pa harruar qe Ali Kelmendi ishte i derguari i Comintern.

Gjembi u e lexoj ca thote Salihu jo ca dini ju ...dhe une...Kur flitet per misione prane Shtabit te luftes( se Sali Protopapa per kohen e luftes po llafos) Antifashiste.Nacionalclirimtare, kane qene vetem dy Anglezet dhe Amerikanet.E askush tjeter si misione ushtarake
Aliu i shkrete ishte i sejelldisur na sheneti ne Manalat te Gjirokastres dhe e mbanin ngrohte kapellot qe i bente Baudin Dobi...shte bere aqe teknefes sa merrte thimo po te zbriste gjer mu ne ...Qafe te Pazarit...Dhe e di kur e la kete bote...? Mesoje lanete!

E drejte, grava. Miladini, Dushani e ca te tjere ishin perfaqsues te Samoas.

Duhet të ishin të dërguar të lëvizjes botërore antifashiste për të ndihmuar Luftën. Ra zari të ishin serbë e malazezë, nuk duket të ketë ndonjë gjë këtu. Nuk kanë pse mërzitet njeri për këtë, ata na deshin të mirën.

Po pse si e di ti bebushe . Qe PD-hi nuk kishte te Ngarkuar nga Kominterni me firme e Vule ? Se mos e di qe e  krijoi Meksi me Azemin dhe pastaj "ua mori Berisha " smiley Po ben moj nje nderhyrje te zgjuar se le nam me kalamanlleqe qe i shet si Gjemba diturie me keq se ai sllavo-ortodoksi-miladino-stalinisti  ..etj etj qe i ka humbe vula ne Hale ! Po nje prurje me pare e bere Cope AK si kumarxhi smiley E c'na gjeti me Poetet smiley or tie!

Tahiri ka dashnore ...

Yll kjo Gjetje per te mbyll fjalimet e ketyre Gjytyrimve .Flm Komentuesi !

O Grave kush eshte ky Sali Protopapa ? I referohesh filmit ti apo autorit te ketij shkrimi. Sepse autori e ka emrin Sejfi. 

Dhe ta mendosh qe Pirro Mani ka vite ne US e keta te dy akoma nuk jane takuar per te pire ndonje kafe e per ti vene pikat mbi i. smiley

Moreee, qelbaniker !

Ate thuaj...Te takohen ore pse jo!Ta vazhdoj e debatken aty ku e la selfua
Ore keta nuk i kane lene gje mangut Shabon Qoses.I harron por nuk te harrojne.
" Pse na thoni ballista, kur ne me ballin ishim " - thone

Kishte ca kohë që një pseudoprift e milte këtë të ziun Sejfi, nuk e di a e bën akoma...

 

Rri ti melun, mo na hap ...avaze per nershmerine...!

ore, se s'të kam pyetur, c'qe ky gjermëni, se na bënë lëmsh tani. po qe se kan kap rob, kta te ballit paskan qen kundër shqipërisë etnike dhe bashkimit me Kosoven! Plus, a sillet njeri ashtu me turistët! baza e rritjes ekonomike.

I coroditen capaculet ore!!! Hudhin nga nje teze lufte cdo 5 vjet; nuk ju ndane mesimeve te komandantit...

Le, le ca uje kishim, po na e dogjen komunistet, thone capaculet e lamasherise telendiare te ballit trim e luftetar

Gjembo zotrote,  si bebush i ndjeshem dhe dhimbshem pas prallave te Babasqapit me baba..aret e Kombit duhet ta dishqe  Komunistet me artikuj te Enverit propoganduan A.Kupi , jo Protopapat e Ballit smiley 

Lexo xha Abazin e vieteve 40 , ate qe lexon Alba me shume zamete ,te kuptosh c'ka ndodhur kur kerciste Pushka dhe Mendimi , jo cdo Derdimen te 2013 me Intervista kodra pas Bregut qe mund te kene qene edhe nga ata qe mbanin hajvanet me ene guzhine per Baba...aret e Kombit dhe qe i ka ardhe rasti "fatlum " te jete gjalle e te shitet si i Pare sepse ka nje nipce Gazetar smiley Nga keto te dhena i lexon tani edhe ne Gazetat Lokale te Fush Arrsit ku militon sh Boisa !

pa kur ti shoc Dervene- Dervene   / Ne vend te Pushkeve ,Gota dhe ene ...

Historia u Shkruajt ! Delegatet Iken smiley 

Ps Dervene ....pervec kuptimit ne "rrjesht " ose " njeri pas tjetrit " , ka edhe kuptimin e Vandakeve .....ose "disa syresh " ose " njeri mbi tjetrin " !

Tani eshte pak e veshtire te rigjykosh L2B per dy aresye madhore: e para se ka kaluar shume kohe per te pasur deshmitare okulare si zoteria me siper dhe e dyta sepse mbeshtetur ne parimin "historia shkruhet nga fitimtaret" kjo puna ka maru ketu e 60 vjet. Pa hy ne fakte qe une edhe nuk i njoh ne detaj se nuk jam as deshmitar okular e as historian profesionist, desha te ndjek thjesht nje vije llogjike qe funksionon pavaresisht mangesive teknike.

1- Fakti eshte qe Shqiperia u clirua nga forcat komuniste. Une nuk di ndonje parakalim ballist ne ndonje qytet te cliruar. Po ti shtosh kesaj edhe faktin qe komunistet pervec luftes kunder okupatorit, paten mundesi te luftonin e t'u shpartallonin edhe juve ne planin e brendshem, tregon se epersia e tyre ushtarake dhe organizative ka qene ku e ku krahasuar me tuajen. Pa i shtuar ketu faktin qe ju nuk kishit edhe ndonje preokupim ne luften kunder okupatorit, pra ishit me te perqendruar ne luften e brendeshme.

2. Ne Shqiperi ka pasur misione fikse aleatesh. Nuk ka nevoje per deshmi besoj qe keta aleate ishin ku e ku me te prirur ta ndihmonin te djathtet versus komunistave. Nuk ka dyshim se edhe ndihma e tyre do kishte qene ku e ku me e madhe dhe me e ndjeshme sikur ato vertet ti kishin gjetur keto forca te djathta patriotiko-luftarake aty ku i kerkonin, gje qe padyshim do te kishte pasur goxha ndikim ne mbeshtetjen e outcomit mbas luftes. Po ato nuk e gjeten ate qe kerkonin dhe jo per faj te tyre. Ndaj u hidhnin kepuce te nje kembe partizaneve me shprese qe kemben tjeter ta ruanin per ju. Po ju, trapin...

3. E fundit. Zoti Protopapa. Gjykata te denon si per veprim, si per mosveprim karshi veprimtarise kriminale. Me mosorganizimin dhe burracakerine tuaj ju si baballare te kombit sic ju pelqen ta quani vehten, jeni fajtore per dy gjera. E para per mosorganizim te nje fronti luftarak kunder pushtuesit nazifashist dhe e dyta per lenien e pushtetit ne duart e komunisteve qe na e nxorren qumeshtin e nenes nga hundet per 50 vjet.

Ndaj harram pulat qe keni ngrene asaj kohe, haram edhe patat...bile edhe rosat!

ju nuk kishit edhe ndonje preokupim ne luften kunder okupatorit, pra ishit me te perqendruar ne luften e brendeshme

...thote personi qe ka bere disa paranteza se pse ai s'i di ngjarjet si kane qene dhe se si historia shkruhet nga fituesit/Enveri, dhe ne fund e mbyll me enveranekdoden e famshme: ballistet i hanin pulat fshatareve te varfer nderkohe qe komunistet i hanin atyre vetem corapet e leshit. smiley

Xhibo, edhe njehere me llogjiken xhan. Qe kishim lufte, kete e di besoj. Qe kjo lufte sipas legjendes ishte ne dy krahe; hem antifashiste, hem civile as per kete nuk besoj se je kontra. Qe ballistet te pares ia rruajten bishtin, kjo u mor vesh. Tani t'i thua qe keta nuk u ngaterruan as me te dyten? Se atehere s'kishte as internet qe te thuash qe po shifnin porn.

Sa per pulat pastaj, edhe i kane ngrene xhanem. Apo ti mbeshtet teorine qe ballistet ishen vegjeteriane? Pastaj po per patat e per rosat, pse nuk ke thene asnje gje? Apo kujt i plasi per patat e per rosat!

P.S. Kjo ishte nje pergjigje per shqetesimet anesore qe kishe ngritur. Sidoqofte me vjen mire qe nuk ke verjtje ndaj kryesoreve.

Ne fakt, sinqerisht me beri te qesh fakti qe ti operon jo vetem me anekdodat, por dhe me pathosin enverist, kur flet per ballistet dhe luften. 

Anekdodat pulaballiste edhe mund ti kuptoj si kulturalisht te ngulitura felle ne tru...me gjithe kontradiksionet logjike qe permban kjo teori; dmth ballistat ishin dhe kulake/te pasur, dhe i vidhnin pulat fshatareve, kurse komunistet ishin dhe brekegrisur dhe s'kishin nevoje per ushqim nga populli, kishin nevoje vec per corape dhe per frymezim lol...ndaj them se mbase s'ti ve re pjesa racionale kur te dalen nga gishtat keto anekdodat.

Por pathosi (dhe bindja qe nenkupton te shprehurit me pathos) vertet me beri te qesh, duke e vene kete ne perspektive, dmth ti antienveristi qe mini-enver-me-zohesh ne kete rast duke folur me pathos per ballistet lol

O xhibo, nese e ke kuptuar qe ajo e pulave ishte vetem nje shaka, edhe mbas komentit te dyte, s'di ca te them. Me kaq po e mbyll kete.

Paragrafi i trete, aty ku mu duk se po krifesh me temen mu duk shume xhiberish. Po deshe me e sqaru, mire. Po nuk deshe, e lejme qe trapi jam une qe s'te kuptoj dhe ti fito debatin, une fitoj kohen. win/win.

Ok, e leme pathosin. So I understand you correctly, ti po thua:

1 - Ka pasur edhe lufte me okupatoret, edhe lufte civile/te brendshme me njeri-tjetrin.

2 - Komunistet kane patur prioritet luften me okupatoret kurse ballistet luften me komunistet.

Right?

Dakort per te paren. Per te dyten thashe 

Po ti shtosh kesaj edhe faktin qe komunistet pervec luftes kunder okupatorit, paten mundesi te luftonin e t'u shpartallonin edhe juve ne planin e brendshem, tregon se epersia e tyre ushtarake dhe organizative ka qene ku e ku krahasuar me tuajen. Pa i shtuar ketu faktin qe ju nuk kishit edhe ndonje preokupim ne luften kunder okupatorit, pra ishit me te perqendruar ne luften e brendeshme.

pra ideja nuk eshte ajo qe nxjerr ti, por qe komunistet luftonin ne dy fronte, ndersa ballistet meqenese njerit front ia kishin bere mune, i binte qe their best kishte mbetur ne anen tjeter. Kjo duke perjashtuar dashamiresisht qe ato mund te kishin qene mut ne te dyja.

Keep going.

Pra ti s'po folke fare per motivet, por se kush ishte me i forte se tjetri ne njerin dhe tjetrin front te luftes? Dmth gjykim alla-xhungel, me i forti fiton dhe eshte me i forte keshtu qe s'ka rendesi qysh e tek?

Mendova ne fakt se dhe per ty qe e rendesishme si e qysh u fillua (dhe vazhdua) lufta civile, se helbete kjo te con dhe tek pyetja "Pse duhet te kishim lufte civile ne nje kohe qe ishim te pushtuar nga te huajt" apo "Pse s'i luftuan te huajt bashke" etj...

Xhib, mos u keput emocionalisht me zhgenjime dhe pandehma. Vazhdo logjiken. Me pyte rajt?, tu pergjigja. So?

Per shtesen: perqendrohu again tek dy pikat e mia meqe aty nisi muhabeti. Pra cili eshte mendimi yt mbi to. Une nuk po them se kush eshte me e rendesishmja, ndaj gjykimet e tua mbi gjykimet e mia per kete ceshtje s'mund te jene vec hipotetike. Por ama kam thene ato qe kam thene dhe le te rrime atje per momentin.

OK, po i ndryshove komentet tre here rrjesht brenda te njejtes window, normal qe s'te ndjek dot pastaj smiley

PF, po flasem per gjera krejt te ndryshme, bile te kitheta. Ti po flet se kush qe me i forti, bile jo tamam ate po kush qe me skuthi qe ja futi tjetrit. Kjo pervec qe eshte nen nivelin e cunave 5-7 vjecare qe i krahasojne se kush e ka me te madh dhe kujt ja hedh shurren me larg, s'ka ndonje gje per te diskutuar, dihet se kush ja futi kujt dhe kush fitoi pushtetin. Apo ka zbuluar Auron Tare ndonje detaj intrigues qe duhet diskutuar? lol

 

 Ti po flet se kush qe me i forti, bile jo tamam ate po kush qe me skuthi qe ja futi tjetrit.

Po te ma tregosh me copy/paste se cila pjese e komentit tim te beri ty te dalesh tek ky perfundim, ke nje shishe vere nga kantina e Pjerit. Sa per kithjen, une e kam ngul piketen time dhe ti pretendon se po diskuton ne lidhje me te. Pra nese ti si bi ne koke asaj, i kujt eshte faji per kithjen? 

Normal qe faji eshte i imi naqe s'po orbitohem rreth piketes tende, duke ditur qe ti e ngule i pari smiley

Me copy/pastin c'po bohet? Ho se kom edhe pune te tjera, nuk do rri gjithe diten internetrave me ty!

Edhe ketu me xhibleshtjerres e ngjalpervoje ke ardhur ? Lere tjetrin si e ka me Qafat e Pates qe ke ngrene ti me Ballistet dhe thuaj ti nga currufjakslogjika cfare kane ngrene partizanet .

Na the gje te madhe qe paskan ngren dhe Partizanet  smiley Po kujtime ku kerciste Pordhet nje Baba ...ar Kombi nga baba..arsimpathie jote sikur nuk kemi lexuar   per Partizanet smiley Mbase dhe ata Pirdhinin qe te pjerdhshin pordhllogjiken kur le dhe ti " nje koment aty "" Apo pathosantienverizmi yt eshte i barazvlefshem me porturmbushjen e Ballisteve qe me te vertet te ben Qesharak kur merr pjese ne gjera te nje Rendesie Kombetare si kakerdhite e DashtryezProtopapes  . Mos u hidhero shume se ja ka sqaruar Driteroi Trimokakerdhite Protopapase - Xhibiste .

Na ngordhi kali i rane thonjt / Po vapron Xhibi ti mbathe Patkonjt ...smiley

Mesohuni te kuptoni Njeher te Vetme ne Jete tuaj ...Delegatet Iken dhe Historia nuk u shkruajt me Dhune .U shkruajt ne Kohen e Dhunes me ART!  Delegatet edhe nga Mukja kane Ikur ..

xhibo, pa i dal ne mbrojtje PF si antar i GAT po ashtu si e lexoj une, ai po thote qe pertej ideologjise nacionaliste, bashkpunimi me gjermanet (te pare si okupatore), i dha kredibilitetin e nevojshem komunistve per te zbatu hegjemonine e vet pa problem. Dhe per mu, ky eshte mekati i Ballit, legjitimimi i luftes civile permes rreshtimit me gjermanet (ne fund apo ne fillim, konsekuent apo sporadik, kto nuk lujn shume peshe). 

Mor po une as nuk po them qe u rreshtun me gjermanin fare. Une po them qe edhe thjesht mosveprimi ne nje kohe kur veprimi ishte domosdoshmeri, i fut keta tek te humburit. Kaq e thjeshte.

Ne drashovice ballistet e partizanet luftuan bashke.nese nje ushtri qe ka dhene prova se mund te shfarose dhjetra mijera civile pa iu skuqur faqja thote:mos me ngisni te mos ku ngas ,jam kalimtare me duhet vetem bregdeti te mbroj krahet ,ju jeni vend i Pavarur nuk ju nderhyj ne punet tuaja.te mos ta sulmosh per te mos rrezikuar popullaten nuk eshte tradheti dhe te vrasesh nga prapa ferrave nja dy gjermane dhe ata ne hakmarrje te zhdukin nje fshat te tere nuk eshte patriotizem I madh.

pati vende te Tera si norvegjia danimarka finlanda spanja etj qe nuk hodhen asnje dufek kondra gjermanit dhe asgje nuk I gjeti pas lufte.keshtu qe boll me kete gjykim kaq te ashper ndaj ballit.

moj edhe ashtu eshte sic thua ti, por e keqja e ballit ishte qe e kish pare vendin si ciflik vec per ta mjele. se aq ishte shqiperia, nje cope vend me 800 mije banore. po t'kishin qene keta baballaret e kombit kaq te dhimbsur ndaj keti vendi do e kishin bere me kohe dhe vakt. ata cdo pushtim e shikonin si nje menyre tjeter per te patur nje padron te ri per ca rroga te majme. kete ka treguar historia dhe derexheja ku ishte shqiperia. ja keto koka i dolen kundra zogut kur donte te bente reformen agrare, i donin te gjitha per vete dhe ju mbeti kafshata ne gryke se e kishin mendjen sa te pules.

Nashi une do debatoja me Ty nese ti nuk do te perdorje si burime historike skecet e estradave te kooperativave bujqesore e blegtorale te kohes se Dulles.

keto nuk jane nga burimet e dulles, po une idete fikse nga koka s'ti heq dot dhe as kam ndonje deshire. zogu ishte ne konflikt te hapur me bejleret e medhenj ( lexo dokumentat e kohes). edhe mbesa e edyson ypit qe eshte dhe stermbese e bejlerve te medhenj dhe eshte historiane qe ka studiur ne shqiperi dhe gjermani bashke, e akuzon shtresen e bejlerve per te njejten gje. ajo ka lexuar dokumentat e kohes me shume se ti, une dhe gjithe peshku bashke. apo edhe ajo eshte me koperativen? dhe jo vec ajo, por dhe shume te tjere. po ti vazhdo se idete fikse s'jane dhe aq te keqia se te bejne te lumtur. kush nderron mendje aman, t'i hapi telashe vetes me labirinthe...smiley

Balli ishte organizate e majte socialdemokrate .nese lexon abaz ermenjin flet per klasen e latfondisteve me te njetin contempt qe flasin edhe komunistet.

socialdemokrate

smiley

Lexo dekalogun e tyre.

''Balli ishte organizate e majte socialdemokrate .nese lexon abaz ermenjin flet per klasen e latfondisteve me te njetin contempt qe flasin edhe komunistet.''

epo mesa duket edhe ai ka pare skecet e kooperativisteve te dulles. ti s'di c'flet. ti lexon nje gje dhe te behet mendja top. abas ermenji paraqet vec platformen e tij ne liber. arsyeja me  kryesore pse balli qe nje katrahure ishte se ne te kishte grupe qe mendonin ndryshe. ishte ermenji me grupin e tij, grupi tjeter i latifondisteve dhe te tjere me the dhe te thashe. gjithe diten i nxirrnin syte njeri-tjetrit, aq te percare ishin pasi dhe demokracia brenda partise ja u lejonte kete gje. komunistet kishin nje vije, ja u kishin bere rrupi-supi antareve te tyre.

gjithe shtresa e pasur me ide te ndryshme ishte mbledhur ne nje parti. kjo ishte disfata e tyre qe nuk diten te gjenin gjuhen e perbashket, te pakten perkohesisht.

yesore  Dekalogu - Programi i Ballit Kombëtar
Dekalogu - Programi i Ballit Kombëtar
           
30 Shtator 2006
1. Luftojmë për Flamurin Kuq e zi, për mbrojtjen e të drejtave të popullit shqiptar.

2. Luftojmë për një Shqipëri të Lirë, Etnike, demokratike, me bazë shoqërore moderne.

3. Luftojmë për një Shqipëri ku do të mbretërojë liria e fjalës dhe e mendimit.

4. Luftojmë për një Shqipëri të rregullueme ekonomikisht dhe shoqërisht, në mënyrë që të mos ketë shfrytëzues dhe të shfrytëzuem, d.m.th të mos ketë njerëz që jetojnë në kurriz të të tjerëve; mos të ketë bujq pa tokë të vetën të mjaftueshme, puntorë krahu dhe mendjeje pa banesë dhe jetë të sigurueme, pra një Shqipëri të rregullueme me një sistem ekonomik rrënjësisht të reformuem simbas shpirtit dhe nevojave të popullit shqiptar.

5. Luftojmë për një Shqipëri ku do të zbulohen, do të përkrahen dhe do të rriten vlerat e fshehura në çdo shtresë të popullit, me anë të shkollës shqiptare.

6. Luftojmë për një Shqipëri ku do të çmohen drejtësisht të gjitha vlerat, pa dallim moshe, krahine, besimi apo klase.

7. Luftojmë për të formue një Shqipëri të drejtueme nga njerëz të pa kompromentuem, nga shqiptarë që nuk janë kursyer në çdo kohë e në çdo rrethanë për shpëtimin dhe të mirën e këtij vendi, prej burrash puntorë, të aftë e të ndershëm.

8. Luftojmë për një Shqipëri që të dënojë pa mëshirë dhe në mënyrë shembullore antipatriotët, tradhëtarët, të shiturit, ngatërrestarët, spekulluesit, spiunët; për një Shqipëri ku nuk do të kenë vend dallkaukët, servilët dhe të gjithë ata që pengojnë zhvillimin dhe përparimin e Shqipërisë së Rilindur.

9. Luftojmë për të harmonizue dhe bashkue energjitë e Kombit, për të gatue bashkimin mendor dhe shpirtëror të të gjithë shqiptarëve.

10. Luftojmë për mobilizimin e të gjitha fuqive të gjalla të Kombit, kundra pushtuesit, për realizimin e idealit të lartë kombëtar:

Shqipëria Shqiptarëvet!

10. Luftojmë për mobilizimin e të gjitha fuqive të gjalla të Kombit, kundra pushtuesit, për realizimin e idealit të lartë kombëtar

Pse sthua, komunizmen na e paska bere peshqesh Balli Kombetare!

Komunistet emo u bashkuan me njeri tjetrin vetem kur erdhen jugosllavet.deri ne ate kohe ziheshin e griheshin me njeri tjetrin dhe s'kishin nijet per lufte.serbet I instruktuan mire.vendosen disipline te hekurt te pushkatonin per shkeljen me te vogel.

Alba2265, po ajo Regjenca, ca qe ...per t'i hapur shtigjet Jermanit moj xhane?Apo qe krahet ti kishte " te ngrohta"?
Nje ushtri " miredashese " per gjakun arian, ne kalim , i vriten Alla Ten, dy ushtare, nga ca te cartur pa front luftimi, e ligjeroka kultura ariane, te zhduki nje fsha te gjithin ?
Flisni habitshem keq!

Dikush do qeveriste vendin ,eqrem cabej psh u be minister arsimi per ca kohe ne nje nga ato qeveri.

 je e sigurte qe Cabej pranoi te behej minister arsimi apo vetem i propozuan dhe e refuzoi?? 

Se minister arsimi sikur ishte E.Koliqi, apo jo, dhe pas tij ,nese nuk gaboj, ishte Mirakaj. (me italianet)

Do e kesh me te degjuar se e bija e Cabejt thote se :"Kjo është e pavërtetë. Çabej NUK e pa të arsyeshme të pranonte postin e ministrit të Arsimit, e refuzoi atë.Dy herë.Italianëve dhe gjermanëve."

Po nese e di mire na thuaj ku e bazon.

Kryeministri Rexhep Mitrovica duke folur pas formimit të qeverisë (1943)
Këshilli i Naltë i mveshun prej vullnetit të popullit me fuqinat sovrane të shtetit

Dekreton

Rexhep Mitrovica, emnohet Kryeministër dhe Ministër i Kulturës Popullore

Nr. 2
Mehmet Konica, Ministër i P. Jashtme

Nr. 3
Dr. Rrok Kolaj, Ministër për Drejtësinë

Nr. 4
Vehbi Frashëri, N/Ministër P. Jashtme

Nr. 5
Xhaferr Deva, Ministër i P. Mbrendshme

Nr. 6
Sokrat Dodbiba, Ministër i Financave

Nr. 7
Musa Gjylbegaj, Ministër P. Botore

Nr. 8
Eqerem Çabej, Ministër për Arsimin

Nr. 9
Ago Agaj, Ministër për Ekonominë Kombëtare

Nr. 10
Qazim Bllaca, N/Ministër për Ekonominë Kombëtare
Tiranë më 5 Nëntor 1943

Burimi i dokumentit mund të shikohet vetëm nga anëtarët.
Bëhu dhe ti pjesë e trupave.

 

 E dekreton Mitrovica po nuk e pranon Cabej.Prandaj vendoset Muka.Ja qeveria:

Qeveria e Rexhep Mitrovicës (5 nëntor 1943 – 16 qershor 1944)

Rexhep Mitrovica – kryeministër, zëvendësisht ministër i Kulturës Popullore e Punëve të Jashtme
Xhaferr Deva – ministër i Punëve të Brendëshme
Mehmet Konica / Bahri Omari – ministër i Punëve të Jashtme
Musa Gjylbegu – ministër i Punëve Botore
Eqerem Çabej / Koço Muka – ministër i Arsimit
Ago Agaj – ministër i Ekonomisë Kombëtare
Sokrat Dodbiba- ministër i Financave
Rrok Kolaj – ministër i Drejtësisë dhe zëvendësisht ministër i Arsimit
Kolë Tramara – ministër i Kulturës Popullore
Vehbi Frashëri – nënministër i Punëve të Jashtme
Qazim Bllaca – nënministër i Ekonomisë Kombëtare

dmth ballistat ishin dhe kulake/te pasursmiley

Ma thashethemexhi se ty s'kam ndëgjuar ndonjëherë; gjatë luftës nuk ka pas kulak. Ballistët ishin fshatarë të varfër si dhe partizanët(bile shumica ishin bujkrobër), ashtu dhe si kishte partizanë të kamur e ballistë të kamur por kta nuk bënin as 5% të popullsisë.

grava meç mbaj mend un ti ke thene (ne komente)qe ke bere dhe burg gjat diktatures,nuk e kuptoj nga te buro gjithe kjo dashuri per kohen e merhumit ?

Alto, se pari kujtesen nuk e ke ne nivelin e te mbajturit mend sakte.Se dyti nuk jemi duke fole per kohe merhumi, por per kohen e Luftes Antifashiste Nacional Clirimtare, nje epope e perjetuar tragjikisht populli yne i vogel, si pake kush per nga nu uri i te vrareve per frym popullsie dhe numuri i demeve ,ne raport me territorin.Ne ate lufte une kam patur kater vete te shtepise time, e cila u dogj dy here, si dhe te gjithe fshatin, nga gjermanet, te prire si kallauze nga ballistet.Babai im, nacinalist, kupto mire jo komunist dhe si i tille( i shpallur " Krenari e Laberise" ) u denua ne mungese me pushkatim nga Balli...i " kombit"
Po ! Eshte e vertete qe pas lufte vellain e madh timin, ndersa ishte komisari i kufirit " Tre Urat - Leskovik" me nje gjyq te organizuar nga banda e Kocit, e denuan me pushkatim....
Por te gjitha sa rrodhen perfshire edhe futjen time 11 muaj ne hetuesi,nuk mundet kurrsesi te erresojne madheshtine e asaj lufte, sakrificat e popullit tone, te udhehequr nga komunistet dhe Enver Hoxha.
Shume njerez, kryexisht te renj dhe te paformuar, i bashkohen korit te korbave per ta njollosur ate lufte. E une nuk mund te jem kurre ne radhen e atyre.
Besoj se do te me kuptoshe

ehe 11 muaj vetem. zakonisht sigurimit i duhej 2 vjet 'pune' per te rekrutuar te burgosurit,ka patur raste kur te burgosurit e kan gjetur ''gjuhen'' me sigurimin brenda 1 viti(sipas arshivave kjo).

na more na e luftuam fashizmin,nazizmin, komunizmin e çdo te keqe te madhe ne ne kete planet ,vetem na.

me ka ardhur gjithmon keq per te burgosurit padrejtesish !

Nuk i kam njohur ato lloje " gjuhesh" , po neise gjithkush ka optiken e vet per ti analizuar ngjarjet ndersa faktet JO!

ka zera te forte nga ''brenda'' qe do hapen dosjet,

prandaj bruxeli ua hoqi vizat shqipove...te fluturojn shqipet ne rast nevoje

Sidoqofte, Balli apo nacionalistet nuk arriten ta benin e te merrnin drejtimin e luftes kunder pushtuesit. Ky faj i tyre u kushtoi shume shqiptareve. 

Komunistët grekë bënë një luftë prej vërteti kundër gjermanëve madje kishin më shumë mundësi se barinjtë tanë të merrnin pushtetin pas lufte. Për fatin e tyre të keq, dhe të mirë të grekëve (i ka lindur Bizanti me fat, gjithmonë), lapsi i Jaltës nuk ishte në anën e tyre, kështu që brenda ca viteve kuqalashëve grekë u erdhi fundi.

dhe e pame rezultatin, i vrane dhe i prene.

c'kerkojne shoket balliste? po te kishin fituar do i kishin vrare komunistet si ne greqi. pra ne fund 1 me 1.

I vranë e prenë anglezët demokratikë pra, me rreshtimin në krah të të cilëve mburren pinjollët e barinjve sot.

e kisha fjalen per komunistet grek, ata u vrane nga kundershtaret. por ti e ke mendjen te fiksuar vec tek balli. edhe balli njesoj do kish bere me komunistet shqiptare po te kish fituar.

Ku lexove ndonjë fjalë të vetme rreth Ballit ti?! Unë po shkruaja vetëm mbi komunistët grekë.

As diskutohet qe Jalta i vendosi gjerat. Por po te kishin qene vertete me aktive nacionalistet ne luften per clirim, dhe te merrnin drejtimin e saj, mbase dhe Jalta mund te vendoste ndryshe. Ne fakt askush nuk pyeste per Shqiperine vec Jugosllaveve. 

Tashti keto ushtrimet me if jane njecik kot. Por cfare eshte plot, do te ishin studime historike serioze per arsyet qe cuan nacionalistet ne keto pozita. Dhe ne fund te fundit, mbase leksioni me i madh do te ishte qe sa here ka percarje kombetare, vec te keqija vijne. Pra qe interesat kombetare vijne para atyre partiake te llogoreve. Urojme qe ne shqipot ta mesojme sa me shpejt kete. Mund te jem gabim, po ne rastin e helmeve mu duk se pati nje qendrim deri diku te tille.  

Amin. Tanet çliruan vendin, pasi gjermanet kishin mberritur ne Ulqin. 

p.s. ti alba, akoma nuk na shpjegove cfare ka ndodhur ne Mukje. Cila eshte e fshehta, qe askush nuk flet? smiley Pse e evitojne te gjithe kete pyetje? 

kështu që brenda ca viteve kuqalashëve grekë u erdhi fundi.

Ajo "brenda ca viteve", përfshin një periudhë që prej mbarimit të luftës (1945), deri në vitin 1982, ku post-komunistët erdhën përsëri në pushtet, me Papandreun. Një deputet i njohur grek (Pangallos), mbështet faktin se demokracia në Greqi erdhi në vitin 1982, dmth në të njëjtin vit kur PASOK mori pushtetin. Në referencë me historinë e Shqipërisë, demokracia u vonua, sipas kësaj, vetëm 8 vjet. 

Vetë Amerika, gjatë kësaj kohe e ka ripërmasuar aleancën e vet me Greqinë duke iu përshtatur vullnetit të kësaj të fundit dhe kërkesave të qeverisë Papandreu - si psh me bazat detare apo ajrore në Greqi, në kuadër të NATO-s. Kështu që shtetet i ripërkufizojnë qëndrimet ndaj njeri-tjetrit në varësi të konjukturave. Edhe politikisht robt, nuk përkufizohen me "politikën e baballarëve". 

 

p.s Më shumë se ty, komenti im i drejtohet një grupi psikopatësh të majtë që vetëpërkufizohen sipas "parimeve të Enverit". 

 

Balli e fitoi luften, por komunistet si te dale nga barku i dreqit qe ishin, ua morren fitoren ne tavoline ballisteve. 

 

Patjeter qe edhe keta kane pas nje Filb mes tyre!

Sa zinin pozicionet keta, ne prite kundra jermënit, direkt komunistet, 200 metra perpara ketyre edhe bababume... Pse, nje here e dy thua? Ter luften ore!!!  Po pse, behet lufte keshtu?

smileyO bame, Abaz Ermënji në parathënien e librit të tij "Skënderbeu" tamam siç thua ti  justifikohej duke thënë se të ndodhur midis dy zjarreve (gjermanëve e partizanëve )ata zgjodhën bashkëpunimin me gjermanët.

 

O peshku, o te pashpirte!!! Po pse e hoqet? 3% interes ore, OKAZION!!!!!

Bame me duket se Filbi ka infiltru edhe peshkun!

 

Me vjen keq per Prtopapen qe nuk e mbulon dot diellin e tij,( Ballin ) me shosh! 

Nje gje Serioze mbase vlen per te gjithe keta antikomunistet e babasqapit me arme ne Dore kunder Kamunizmit qe nga '68 kur u Revoltua i Pari i tyre se ....Enveri ishte kunder Pushtimit Cek ,ndersa Saliu kunder Rusit smiley

Enveri e ka cilesuar dhe lene me shkrim :

Mjaft se denigruari Ballistet . Edhe ata Shqiptare ishin , dhe Trima , por u GENJYEN dhe u rreshtuan ne krahun e Mashtruesve dhe kolaboracionisteve me Pushtuesit . Prandaj dhe Humben .... Ky eshte vleresimi Historik !

Vetem kryendyresirat Qurrashe nga Hundoxhibonjizmi pallavrues i Sali Babasqap Vucidol Berishes , qe nuk ka mend as sa nje qime Bythe e Enverit per trajtimin e Luftes , duke veshur togfjalesh Idiotesh si "Civile " , jane njesoj Viktima te Mashturesve te Kurverise se Mendimit qe ka Uzurpuar rruget si tubacionet e ujrave te zeza pas Plasjes . Dhe patjeter Historikisht pavaresisht dukjes si " te Fortet e Babasqapit " jane te Destinuar te Humbasin perseri . Perjashtu keta sikaret e skeliqeve  te syve si Alto  e i ndare ne InteliDjence me te ....

"Le nje koment aty "smiley

protopapen, gojet e liga  e akuzojne per vrasje. nuk e di sa e vertete eshte kjo.

ke ka vrare Protopapa, Bamkë Qyllollarin..?smiley  se nipçen, Arif bilbilgjyzarin, vetem sa e plagosi lehte..smiley

Ama e ka te dokumentuar me film te Kinostudios. Mos harro dhe dashin kokrra beres.smiley

Artikulli ishte interesant, dhe sa per çeshtjen e Mukjes, eshte pranuar boterisht dhe publikisht nga R. Alia; ".... se ate marrveshje e prishi pala jone..." , fjale qe i keni te dokumentuara ne librin e tij qe une e marr ne analize tek VQ . 

Cfare eshte e ulet ne tere kete histori 70-vjeçare, eshte se "partizaneve" ju pelqen shume qe Balli ka kolaboruar me okupatorin, plus qe Zogu nuk veshi opingat.

Me tej çdo pisllek tjeter: qe Esati ishte tradhetar, qe Ballaban Pasha tradhetoi Skenderbeun, etj.

 

shqiperia nuk ishte domen i komunisteve. komunistet prishen marrveshjen sa ashtu ju thane jugosllavet, kete e di dhe bufi por kjo s'eshte alibi per ballin. le ta vazhdonin luften te vetem, ja ashtu si komunistet dhe mos i lejonin qe te vinin ne pushtet. llafe pazari pas pilafit.

shshsh, këtu punën që ua thanë jugosllavët lëre se nuk diçka është mirë për luftën e tyre të madhe e të panjollë.

 ja dhe kjo:komunistet prishen  thote

Pordhopapes i falet, se burr ne moshe eshte. Do gjeje edhe goje peshqish te gatshem per te gelltitur cdo lloj gjeje qe u hidhet.

Por e verteta eshte qe kur gjermanet bombarduan e vrane gra e femije te pafajshem, si ne rastin e familjes time, rrugen atyre ja prinin ballistet.

Cfare mund te quhet dikush qe ne kohe lufte behet pale ne vrasjen e grave dhe femijeve te popullit te vet me bombardime?

 

Por e verteta eshte qe kur gjermanet bombarduan e vrane gra e femije te pafajshem, si ne rastin e familjes time, rrugen atyre ja prinin ballistet.

po dihet ajo. pse margarita & kristaq tutulani kush i spiunoi? ja ca shqipo spiune dhe maskarenj. dhe jo vetem ata. te gjithe qe jane vrare dhe arrestuar ne ate kohe nga italianet dhe gjermanet jane spiunuar nga vete shqiptaret qe mbron ky protopapa. dhe ai i di keto me mire se te tere por s'do t'i thote.

hec Xhib, na thuaj ndonje gje t're. si mohon dot keto, jo ti por askush.

Ky e paska pa luften me syte e vet-gjithe luften. smiley

kshu qe s'ka arsye as me e dyshu, as me diskutu per balliste e partizone. 

Ky i ka pa t'gjitha me syte e vet, dhe po na tregon. 

Une per vete nuk kam mo pytje per luften. 

vetem nji pytje kisha: ajo historia me ate cunin e vogel ne kembe ne te dalme te Gostivarit, si lidhet me pjesen tjeter te artikullit? smiley

 

Q: In your own experience, how far did you go in school, or what was your track that you followed?

Mr. Protopapa: I did five years of... Let's do the years again. Elementary school is five years, and the whole other group is eight years, divided in four and four. I did five of those eight in Albania, two of them in Italy, and passed two years in one year in Italy, because, to get into the civil war, which is... The notion was that if you are not mature, you cannot participate in the civil war. Seriously, heavy stuff, you know, weapons and so on, death and risks. And so I said, if that's the case, I'll just take two years in one year, and I'll have my diploma that says I'm mature. You know, a very superficial argument, but I actually followed it. And actually, I don't know, it got me into trouble actually in a way, maybe. But that's the way it happened. And so, I did two years, and, believe me, I was extremely tired doing this, taking those exams for two years in one year. I used to project the answers on the wall or somewhere, like that wall, for example, in this case, here, and make believe I was reading from that. That's how tired I was. That's the only way I could handle the...

degjo, qe protopapa ishte i shkelqyer ne shkolle, ishte. e justifikoi kete edhe ne amerike. u martua me nje zonje grua intelektuale, beri dy femije dhe e mbajti gruan ne shtepi si zonje dhe vec me rrogen e tij jetoi ne nje zone te pasur dhe nxorri femijet ne selamet. t'i themi gjerat tamam, apo jo?

nuk lexoj me nga keto se u lodhem me te njejtat gjera. degjo, ne fillim anti-fashiste, komuniste dhe nacionaliste ishin bashke. kete duhet ta dine te gjithe. kreret e ballit i moren ne qafe pasuesit e tyre. ka patur plot balliste qe kane luftuar krah partizaneve kunder italianeve dhe gjermaneve. kreret pra, kreret i moren ne qafe. pastaj s'e mohon dot njeri qe komunistet ishin shume te organizuar pasi vinin nga bankat e gjimnazeve ku ishin shoke me njeri-tjetrin. ky ka qene ne nje klase me margarita tutulanin. ne fillim punonin bashke keta, por kreret u vune minat te gjitheve. ata s'i gjithmone kerkonin te ruanin privilegjet dhe te rrembenin ndonje kocke, ashtu xhanem sic kishin bere dhe nen turqine.

Ne fillim fare dajat kane qene ne ceta te ndryshme me thone, ca ne cete balli e ca me partizanet. Shume shpejt kaluan te gjithe me partizanet, se donin te luftonin. Keshtu na kane thene ne ciliminjve.

thone qe brenda familjes, nje djale shkone partizan, tjetri ballist.  kreret maskarenje qe kemi patur ne krye i moren ne qafe.

Bame, ka mbaruar per Fizike Berthamore ne Rutgers.

Vlen dhe per te tjeret qe e dine historine nga filmat apo librat e Driteroit dhe Shporta me Karavidhe.

Edhe?

Jam kurioze per figuren e saliut pas 40 vitesh ne tekstet e historise.

E ke parasysh ate abetaret appletronike? Do kete figuren ke faqja e shkronjes Q, per fjalen Qenef.

Kam idene qe do ulet e ngrihet me cdo ndryshim pushtetismiley

Faktet jane kokeforta, pallavrat e Auron Tares, amatorit qe merret me histori mund te impresionojne ndonje enverist te mykur s'e nuk sherbejne per gje tjeter.

Komunistet ne Mukje, me ke bene marreveshje? Me nje organizate kolaboracioniste? Po te jete keshtu athere komunistet paskan bere marreveshje me kolaboracionistet.

Ne fakt e kunderta eshte e vertete, Balli ishte nje organizate politiko-ushtarake anti-fashiste, qe komunistet bene marreveshje, e cila u prish se komunistet nuk donin te bashkejetonin me nje entitet tjeter politik dhe me urdher te jugosllaveve qe kishin hallin e Kosoves.

Ne Kosove, forcat nacionaliste te Shaban Polluzhes, e perpoqen mesa munden pas mbarimit te l2b qe Kosova te mos mbetej nen Jugosllavi dhe Serbi, u shtypen me dhune e gjak nga komunistet jugosllave te ndihmuar edhe nga ata shqiptare.

Sa per kujtimet e dokumentet e oficereve britanike, nuk duhet harruar qe shume nga keta kishin simpati per komunistet, keshtu qe nuk eshte cudi qe edhe raportimet i kane pasur te njeanshme. Ne fund te fundit atyre nuk ju interesonte shume dinamika politike e brndshme, donin vetem ti hapnin sa me shume probleme gjermaneve.

Pastaj nuk e kuptoj sesi enveristet flasin per britaniket, kur keta e fshehen me fanatizem faktin qe ishin britaniket qe financuan rezistencen anti-fashiste ne Shqiperi.

Nuk ke faj ti qe flet me nik ketu.  Ta dije Berisha se ti i thur lavde ballisteve e hedh lloj lloj vreri per komunistet, miqte e odes se shpise se tij, ti heq spaletat.

po mire mo zotni, c'do na thuash per luften. pse s'luftuan vec keta ballistet dhe pse bashkepunuan me gjermanet duke mare dhe tituj? hiqi komunistet fare fare, po keta c'bene?

Kamunistet tja dine per nder Abaz Kupit (Bazi i Canes) qe nuk i pushkatoi ne Mukje. smiley

Ne fakt ky do ishte gabimi me i madh ne jeten e tij te cilin e pagoi shtrenjte se kamunistet do ja kthenin nderin dhe mikpritjen duke e rrethuar ne kullen e tij. Cdo gje tjeter pastaj eshte histori.....

se desh harrova, komunisti ideolog syrgjynoste vlla e babe vetem e vetem qe vija e Partise te mos kundershtohej. 

s'na the gje. kupi ishte nje i paguar dhe komanduar nga anglezet keshtu qe s'kish tager te vriste kamunistet pasi anglezet i donin kamunistet ne ate kohe qe t'i perdornin mish per top kundra frontit. pastaj kupi as ballistet nuk i donte, apo jo?

Bazi nuk mund te bente asgje, nje vrim ne uje mund te bente jo ti pushkatonte cer flet ti, , te gjithe kishin arme per ate pune, dhe te mernin gjak ne vetull! 

Me vjen keq qe se ke haberin nga traditat e katunareve te Shqipnise se Mesme smiley

Une kto lloj historish i kam te trashegume nga dora e pare, kurse ty noshta t'ka ra naj liber i dores se dyte n'dor smiley

katunaret e shqiperise se mesme ja si ty, salem heluk, turqi hesapi! jepu nje grusht para dhe blihen, ashtu si kupi.

Nqs je nga Shkodra nuk te falet, por edhe nga Dukagjini sikur te ishe prape nuk te falet smiley

jam nga malsia e madhe.  a me falet?

I knew it smiley

 

jo!!! gjasat jane te jesh katalike e vertete (ke bashkpunu ene me pushtetin popullor, posi)!!! hale ne sy per Jozepercken dhe ate higjenisten ketej pari...

ore keta ashtu si paraardhesit e tyre flasin brockulla. familja e tim eti ishte e pasur dhe ishte me luften. gjermanet u dogjen 2 shtepi se keta larot e ballit i spiunuan. ku do ta dinin gjermanet kete?

Ne fakt nuk cuditem me ty se si duket fshatin tend e paska cliruar plaku im partizan smiley 

ti thuj shyqyr qe ke lon kullen e vecume ene i ke kercy vaporrit smiley 

salem heluk!

Mire qe gjate luftes e paska paguar inglizi, po me 7 prill qe luftoi Bazi ne Durres, kush e pagoi?

nuk e di, merrte rrogen si oficer nen zogun. beri thjesht detyren qe i takonte dhe bravo i qofte. moj, te thuash te vertetat qe ai paguhej nuk do te thote t'i mohosh cfare te mira ka bere. pse i merrni personale faktet? kete llogjiken e shqipove s'e kuptoj.

Po kur luftonte serbin o njeshe, apo turkun, kush e paguante? Lexo pak si ne 1913 pasi u clirua Kruja, disa  dum-babiste zevendesuan flamurin Shqiptar ne kala me flamurin Turk. Le te themi qe dikush e lagu me gjak kalldremin e pazarit te Krujes - dhe s'ishte gjaku i Bazit.

ty s'te merr vesh koka. une po them qe paguhej nga anglezet dhe ky eshte fakt. kaq! ku do te dalesh?

Po s'kam koke moj prandaj smiley

7 Prillin e pervetsun shoket Komuniste Gjemaco , dhe Abaz Kupin e shpallen anetar te Partise tyre .Ky qe nxef me njonin qe e kishte pranu pa i thone ( e kom nga burimi pare kete , kushuriri pare i M.Gjinishit )   kishte mor pushken dhe po priste te vinte ne Mukje ta vriste . E pa qe s'erdhi ( e lajmerun komunistet me radio nepermjet anglezeve qe nuk do ja nxirrnin ne prite) dhe iku duke shajt , ku e kish nigju ky Burimi  ...( nuk thuhet se ashtu eshte nje pune ) 

E mer Gjemb sa ka te fsheta, po kamunistet ta kane fshef ty dhe ketyre Dylekshave me burime te perbrendeshme .Ja erdhi koha dhe dolen sekretet e trimave balliste qe tradhetuan rehatin dhe fjeten ne dysheqe po jashte e pa kafe si ne Mukje !

Drizo, shiko c'shkruan nje gazete kur Bazi i Canes cliroi (i pari?) qytetin e tij nga Italjanet qysh me Dhjetor 1942:

“Në Krujën e Gjergj Kastriotit,sot e mban flamurin e luftës Nacionalçlirimtare, Bazi i Canit.Me djemtë e qytetit kreshnik ai e mori dhe do ta marri hakun e djemve të tij,dyfish dhe dhjetfish.Do ta gjakos okupatorin dhe larot e tij,ashtu siç i gjakosi më 7 prill në llogoret e Durrësit,por këtë herë me flamurin e fitores në krye.“

Edhe kete tjetren drizooo:

" ... Ne ditet e para te prillit 1939, dite te zeza te historise sone, eshte me kembe, me nje zemer, me nje bese, nje parulle: lufte invadorit fashist qe i turrej Atdheut tone te dashur si bishe ne fshatra e qytete te Shqiperise, i madh e i vogel bertiste: arme; plak e i ri bertiste ne Durres, Shengjin, Vlore per te mbrojtur Atdheun.
Ne Durres luftonte Abaz Kupi me djemte e Shqiperise, luftonte me nje grusht njerezish kunder deshires se klikes dallkauke, kunder mijera e mijera fashisteve qe zbarkonin ne molo, Abazi i Canes dhe djemte e Shqiperise, te frymezuar prej nje dashurie te madhe per Atdheun, te vetmen pushke te shqiptarit, e bene armikun te ktheje vapore e te linte ne molo me qindra te vrare.
Major Abaz Kupi ishte kudo, ne cdo pozite zeri i tij degjohej, djema godisni armikun shekullor... nga cdo ane, nga cdo mur, nga cdo penxhere e Durresit levonte pushka. Bazi i Canes s"po ia leshonte vendin megjithese armiku perdori topa e aeroplana ...etj"

Kur te mbarosh seancen e hudhrave, gjeje se cila gazete e ka shkruar kete.

Ti mu shmange si " karagjozke" kur une te thash qe po te duash te bie dhe shkrime nga Zeri i Popullit te kohes te shkruara nga Enver Hoxha me pseudonim per "trimerite  " e Abaz Kupit ! Me behet qejfi qe i ke Gazetat e Zerit te Popullit - Zeri i te Vertetes ! Mos u tremb se nuk te vret njeri po te thuash E vetmja Gazete e Vertete  smiley .

Ato KOHE kishin  protogoniste te tjere BURRA . Koh e Zakon . Nuk kishte SIDA dhe Kurva te shitura nga Sjhqiptaret ! Anglezet dhe Amerikanet i kishim MIQ. Saliu ishte nen trungjet e kulles nga dilte TYM i ZI shekullor !

Diten te Duhen e te Vriten . Nuk mbete ti me copza Gazete  te kuptosh se cilat qene arsyet e sjelljeve ( puthjeve apo vrasjeve ) te asaj Kohe .Perjashtim ketu ben vetemi i Leni ,  Poeti smiley i Lefkopese qe duhen falenderuar admin per hapsiren qe i japin si Handikapat mendor e na zbukuron mjedisin !

Mos u merr me keto Gomarlleqe ,megjithse varet nga Pjekuria Jote ti cmosh si te Verteta qe Rishkruajne Historine nga Babasqeperit , apo meditime prane Bythes se te Tredhurit per nanurisje e kenaqesi deduksionesh ...me perfundimin ....Sa e zonja JE smiley

O Gazo si eshte puna me kete Mukjen? Cfare ka ndodh taman taman? Se historianet tone e anashkalojne paksa kete. Edhe te kuqte, nderrojne diskutim kur bie fjala aty, si qe bie fjala ndonje i afert qe ka rene ne burg edhe nderrojne teme kur permendet rastesisht emri. Si eshte puna?

puna eshte me rrota hunter. 

 smiley

Ne fakt Bazi i Canes nuk shkoi ne Mukje pikerisht ngaqe priste ndonje prite e prerje ne bese nga kamunistet.

ose ose, ashtu i  kishin thene anglezet qe i jepnin verdhushkat.

Ndoshta. Ma merr mendja qe Anglezet ishin shume te interesuar te kishte nje front te perbashket, me te forte, kundra Gjermaneve.

Ymer Dishnica ishte njeriu me i sakte te jepte version zyrtar per kte.

Po c'i bene doktorrit komunistet; i bene nder dhe nuk e vrane e lane te ushtronte profesionin 

ishte nje komunist ama, nga familje e pasur. ja pra qe ajka e vendit ishte komuniste, jo si na thuhet ketu.

Ajka?? 

Oh plz, get a job smiley 

saluk halem!

sic e di dhe bufi, kur je i blere do besh cfare te thote blersi.

E korrigjoj veten sepse e bera lemsh (keshtu eshte kur do te shkruash teksa pret te thahen enet qe lava), e ngaterrova me nje takim tjeter, pas Mbledhjes se Mukjes, ku kamunistat ja kishin bere bene dhe priten Bazit e ai nuk shkoi. Vete shoku Enver ka shkruar per kete gje.

ta kishte Kajani kete Poetin smiley do ta kishte marre Partizone ...

Le qe e ka marre LefKOPEJA qe kur shpalli Babasqapi Kabinetin e Ministrave si GAY .

Mr. Protopapa: Well, this is a bit difficult to explain. I'm going to try, and try to make is short, because we're getting too long here. Remember, the Germans have occupied the country. And we have to be more a professional historian to get a handle on this, but try as best you can, whatever the audience is. By this time, the Germans had been bogged down in Russia. They failed to continue their advance in Russia, Stalingrad in particular. And towards the Caucasus, they wanted to get to the oil fields in the Caucasus. And that meant that they had to go the winter and the winters were impossible in Russia. And in the meantime, the Americans had cranked up their **** and support to the European forces, the British and French outside. And so, the Alliant forces had begun returning back into North Africa, they came back from the Germans. They invaded Italy successfully, both the Americans and the British. Quite success. And, so... and this the Italians capitulated around in '43. The essence of this, I mean this picture, if you like, this panorama of Europe and the Mediterranean area where Albania belongs, made it clear to everybody, including Wayland, if you will, that the tide of the war had turned against the Germans. So, the issue was, what are we going to do? Now, the Germans, on the other hand, as they were enjoined from North Africa, and they did, and pushed back and they were pushed by the Fifth Army, the American Fifth Army under Clark and Montgomery and the Eighth Army along the Adriatic coast of Italy, they began withdrawing from Greece. And during this time, and this is the punch line which I have been delaying, unfortunately, well, during this time, they ran out of manpower and raw materials and supplies. They were recruiting fifteen-year-olds, sixteen-year-olds, sixty-year-olds. Then, so, their occupation was very superficial. They controlled the main highways, and they had a **** guerilla battalion of 600 men, and that's it.

They did not have any other armies or manpower available **** to do many things. And so the Albania in this situation was sort of floating, neither occupied nor occupied. In other words, the Germans were not fully occupying the country, there were poor German Albanians like there were poor German anywhere, like anywhere else in the world, and they tried to manage some kind of a ****; it was very disorganized, of course. Nothing was clear nowadays. And very dangerous, and very, very uncertain, and people somehow managed to... friendships and connections to survive, to do some buying and selling and some producing, God knows, in poverty to be sure. So, when the German army left, we were left alone to confront the Communists. That's when they, if you like, things cleared up. Militarily, they were superior to us, and we simply disbanded. And one of our commanders happily still alive today, by the way, a professor of literature, finished in France, studied at the Sorbonne. You've heard of Sorbonne? The University of Sorbonne, in Paris.

Per icik gjize thote, e murt vesh mer, nga goja vet.

Hajt shnet, se nuk ja vle mo me ksi kllaunesh.

Kot haperdahi'. Ai ka qene deshmitar okular i wwii. 

Okular! 

I ka vdek muhabeti asaj none. smiley

Mr. Protopapa: That's where he got his doctorate in literature. He said, "Every one man for himself. We're finished." And we just disbanded. And so, in my case, I left my home; they understood, of course, as we discussed earlier, and joined those people that would leave the country. And we eventually, believe it or not, there was not a big pressure. And there are some explanations for that. Nevertheless, the short answer is that we very comfortably moved north to Shkoder, it's a... and then to Vicula(?)-- A seaport in Montenegro. And then we bought a boat, a small boat, a hundred of us got into the boat and went into Italy. The British of course knew about us. And they received us, they put us in the refugee camps. So that closed the books for us as far as Albania and the country is concerned.

 

O mrroklle,

Ky duhet ta dije edhe se kur ka ik jermëni funit.

Se ze gjumi xhibin, 29 percarese apo bashkuese...

smiley

Profesor Sejfiu ka te drejte edhe kur flet per mosperfshirjen e komunisteve ne lufte deri kur hyri ne lufte BS e qe i tregon sesa patriote kane qene. Qe ne luften e pare boterore, Lenini, qe ende s'ia kishte bere shurren Rusise, ju kerkonte te majteve europiane, komuniste e social-demokrate, qe te mos merrnin pjese ne kete lufte se ishte lufte e borgjezise (keta nuk e degjuan Leninin gjithsesi, moren pjese ne lufte per vendet e tyre). Ne te kundert, ta shfrytezonin si oportunitet per revolucion per te permbysur borgjezine.

Edhe ne Shqiperi, megjithese kishte grupe komuniste, keta nuk ngaterroheshin ne ndonje rezistence kunder fashizmit pasi BS e Stalinit, kishte marreveshje me Gjermanine. Kur Gjermania dhe BS hyne ne lufte dhe filloi operacioni Barbarosa qe gati sa nuk e percelloi Stalinin, keta u kujtuan te benin rezistence anti-fashsite, por gjithmone si mjet per te vendosur diktaturen komuniste.

e para s'eshte profesor, e dyta; e po pastaj? ne 41 sa ishte themeluar partia, ne fund te 41, c'habi ka ketu?

Ore, kot me te pyt, mos je ai poeti i gardes ti? smileysmileysmiley

Shiko nga keta mbajtesit e mushkave me takemet e gatimit dhe fjetjeve ka pase shume nga Ballistet ne ate Konference . Dhe "sejmene " te paguar . Mos harroni te zbritni me kembe ne toke se atje njerzit iknin dhe vinin sipas rastit . Biles Punimet u nderprene dhe u ngjiten me lart ..etj etj .

Ky  dylekshi Mashtrues qe na del Komandart Balli ne 2013 , le te thote "cfare qe qe ajo meshirmadhja e pasur ne Itali " smiley pastaj te na kendojetrimerite .  .Ke aksion ka bere ky si Kumandar Balli smiley  E cfare veprimtarie ka ky ne Boston pervec denglave "qe ja doli te ruante Kishen Ortofdokse ??? si Myslyman ??? Le tethoteshoku ke ka vrare e ke ka prere smiley Gjytyrym !

Lerini keta te currufjaksur te kenaqen me peralla per veten e te kenaqin dhe keta dylekshat e babasqapit " ka te drejte prifesori " si  Poeti smiley alias Fatakeqi LefKOPESE te beje edhe Biografine e Leninit , Stalinit , Hitlerit , Luftes se Dyte Boterore e me Tej , me Gjate e Gjere .

Po nuk ha mortja MUT ...thuaj ..

Megjithse perseri jam i ndergjegjshem per strategjine e te nderuarve admin qe pranon edhe Handikapatet mendore ne Blog .Shembulli i Poetit smiley te Lefkopese , le te jete nje Kusht Moral edhe per pranimin ne Europe se ne respektojme te drejtat e Pakicave mentale ne  volum e cilesi , meshkaqe  qe ne lindje ose dhe nga shkaqe aksidentale si Ulja pa dashje me bythe mbi te duke e marre si kopace zjarri ne kulle !! Amen 

 

ore, po paska vdekur  Mandela..   nuk  ishte ballist, as partizan, po si tip komunisti ishte. prandaj e vura te kjo teme.

Keto komunistet rrojne qamet mer jahu, 95 vjec i biri Afrikes. 

RIP i bje me thene per kesi rastesh.

sidoqofte, ishte ca ishte, per popullin e tij ka bere shume Mandela!   ngushellime!

Jo, se bejme shaka. Ka qene epik. Njeri i madh.

po pse o belul te jesh komunist tamam, ''ishte cfare ishte'' eshte? c'te keqe ka te kesh zemer te madhe?

po nuk e thashe me ate kuptim une..  madje te kunderten.  nuk ka rendesi  pra se cfare bindjesh politike kishte Mandela..  ai luftoi i si nje hero per  te drejtat e popullit te vet! Respekt!

E...po isaf o Belul! rrojti sa Mahmut Evjazovi, te cilin e pati harru vdekja dhe atij i dolen dhembe te rinj...Nga e para...
Por njeri i madh , i sakrificave te numurat per kunder aparteidit ...te perendimoreve te ...bardhe

Po ne na ka vdek Mandela i babasqapit  dhe nuk na ke bo me dije ta kujtonim . Komunist Jo,  po socialdemokrat po ! Te pakten te kishte qene dhe ky Mandela i vertet per midis edhe Demokrat edhe Socialist , po per komunist vallaj me rrezik osht ti thush RP se eshte gjalle Poeti smiley dhe ata te A.Kupit qe e dine nga dor e pare se te vrasin !

Megjithate po e morim nje risk mbi vete . Paqe ne shpirt . Shkoj dhe rehat , nja kater a pese Gra me duket!

Mandela i afrikes, ishte shume shume me inteligjent se `mandela` shqiperise, eshte turp kush e krahasoi ate me ate! smiley  se shqiptaret kur bjene krahasime bejne lidhje te shkurter me burgun!  ja fusin mbrapsht por kjo nuk qendron!  dhe keshtu krahasimi kthehet ne qesherak! 

Ilir-jani, Pjeter Arbenori, ka qene nje socialdemokrat i vecante.Intelegjent dhe i ndjeshem, me vizion perendimor.Njeri me kulture te gjere.

Prisni dhe pak te nderuar Antikomuniste te orareve te ndryshem . Ora e se vertetes se Madhe 8 Dhetori po afron .Keni Rastin  si bashkekohes te shpalosni betejat e Famshme te perleshjes dhemb per dhemb e thikme thike me Kulshedren Komuniste derisa i shtrite perdhe Kumandarin .Bust Bust po e shtrite ! Ka rast edhe Xhibi te shquhet edhe Gjembaci me HistoriTrimerienga dora e pare e ndodhive !

Lerini ato kohe ne Perjetesine e tyre , me Njerez te tjeree Situta tet jera sepse nuk cbehen me .As me llapaqeneri te Ballisteve si Protopapa as me percartje te handikapateve Mendore te Poetit smiley .I fituar qe ai qe beri Libra me peralla me keto Histori , mashtroi njerez me simpoziume e konferenca dhe Beri Vila e deklaroi " po po zotrie .Ta them une tye femijet e mi jane Milionere " Te tjeret pas tij jane  qen per Kocka !

E gjith kjo eshte nje Situate e mbjellur nga Kreu i Intriganteve dhe Ngatrestareve , Antishqiptari me i Ndyre Percares i te gjith Historise se Shkurter 101  Vjecare te Shqiperise nga Krye Nevojtorja Morale edhe Kryendotesi i Gjuhes zakonore  Sali Ham Hum Berisha !

Ku eshte pakapo atehere kur duhet

E perzuri njeri qe shikon kudo dosjeberes e tani ben edhe sikur i vjen keq.

Ti ke nje te drejte per mu ketu Gjembac .Ne shume handikapate e te Tredhur Mendore qe vijne ketu se vinte dhe nje i cekuilibruar psikik qe mburrej se jami "pakapshem " smiley as  i ndreq as i prish pune Blogut mendoj .

Dhe ehte nje nga rastet e rralla qe thua ndonje gje me mend...megjithse turbull per "dosjebersit " smiley , kesaj rradhe cuditerisht  ke shprehur nje te vertete keqardhje me nentekst

 " Mos ndotni kudo me te pakapshem . Ka nevojtore " Apo e kam kuptu Gabim smiley

  Si rrjedhim, forcat e Ballit Kombëtar, ishin të sanduiçuara midis atyre komuniste dhe gjermane.

cili te kete qene valle perkthyesi i ketyre sandwichizmave erotike nga anglishtja ne shqip ?? 

 

Tani dhe kaq bardh e zi nuk eshte kjo historia e L2b ne Shqiperi. Ka pasur ane te erreta nga te dy krahet dhe kjo nuk mund te mohoet. Kur shikoj pasojat e vendosjes se regjimit komunist ne Shqiperi eshte e kuptueshme ndjenja e mosbesimit e BK ndaj PK. Balli doli i humbur nga ky konflikt dhe kjo me shume per faj te tij se te komunisteve. Sinqerisht nuk mund ta besoj se Enveri me Kocin e Kananin ishin me patriote e atdhetare se Mithat Frasheri , Hysen Lepenica, Skender Muco etj. Ishte tragjike ajo qe ndodhi me Shqiperine pas luftes.

Sinqerisht nuk mund ta besoj se Enveri me Kocin e Kananin ishin me patriote e atdhetare se Mithat Frasheri , Hysen Lepenica, Skender Muco etj

E kujt i Plasi Poeti smiley se beson ti apo nuk beson ti , aq me teper sinqerisht smiley

Pjese e kesaj tragjedie eshte dhe propaganda 45 vjecare ku nuk u lejua asnje ze tjeter pervec versionit komunist te historise.

te varfer nderkohe qe komunistet i hanin atyre vetem corapet e leshit

 

o xhib, o mjeshter i fjales !

 Ja vazhdimi.
[BE]  prizrenzaranika - 5 Dhjetor 2013 - 09:20 Permalink

përgjigju

Kjo ësht çështja që i intereson më pak peshkistëve dhe tregon mentalitetin mesjetar seksit të tyre ashtu si dhe të shoqërisë shqiptare. 

Peshqit me durim dhe këmngulje diskutojnë me  orë e faqe të tëra, për çdo vit për gjëra pa vlerë si 28 apo 29 me ballistë e partizanë të vdekur atë vrarë të cilët qenë të zot ta zgjidhin vetë problemin e tyre në kohën e duhur po peshqit nuk pajtohen dot me at zgjidhje sikur aty vendoset fati i shqiptarve për mijëvjeçarin e arrdhshëm. 

kurse një çështje si e Nazmies si dhe e trajtimit të fëmijve dhe grave në shoqërinë shqiptare që vërtet zgjidhja a përmisimi i së cilës hap perspektiva qytetërimi për shoqërinë  nuk munden të diskutojnë , s'ke ç'thua o  se kuptojnë rëndësinë o e pranojnë gjëndjen si pjesë e atij mentaliteti mesjetar.

He cu be? 

Si perfundim kush e fitoi luften Balli apo komunistet?

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).