Me qindra studentë italianë kapërcejnë brigjet e Adriatikut për t’u bërë mjekë, infermierë, dentistë etj. Ka nga ata që i ndjekin rregullisht leksionet, sikundër ka dhe nga ata që shkojnë vetëm për t’u regjistruar e më pas e marrin diplomën pa qenë fare prezentë në auditoret e fakulteteve. Shembulli më i mirë, për rastin e fundit, është ai i Renzo Bosssit, djalit të Umberto Bossi-t, ish-kreut të “Legga Nord-it”, i cili pagoi 77 mijë euro për të përfituar një diplomë në universitetin “Kristal”, në Shqipëri. 

Dokumentar nga Lucignolo 2.0

“Në qoftë se paguan, mund të kesh gjithçka”, -shprehet një e re shqiptare, e pyetur nga gazetarët. “Edhe diplomën?”, -pyetet më tej vajza. “Po, sigurisht”, -thotë ajo. 

Kamerat e “Italia1” janë futur në ambientet e universitetit “Kristal”, ku mes shumë studentësh shqiptarë, ka edhe me dhjetëra italianë. 

“Nuk kam bërë asnjë test këtu, thjeshtë jam regjistruar dhe po ndjek leksionet, por dua ta mbaj private këtë gjë”, -shprehet një nga studentët italianë.

“Po përpiqem të marr atë diplomë të mallkuar, e cila ka qenë gjithmonë aspirata ime, por që për fat të keq në Itali nuk ma kanë dhënë”, -thotë një tjetër. 

55 Komente

Eh, Fanari Ndricues po fanar ndricues ngelet, sado qe ta luftojne armiqte! 

"Faleminderit sh. Enver" - do kishte thone Roni. smiley

Jooo PF smiley Roni do kish thon; Faliminderit sh. Sali . 

“Nuk kam bërë asnjë test këtu, thjeshtë jam regjistruar dhe po ndjek leksionet, por dua ta mbaj private këtë gjë”

tingllon i fije si dashni e ndalume. eh, c'popull amoroz. romantik te lindun. ta kujtojn dashnin edhe n'formula trigonometrijet. mah! 

amami alfredo (e thonme nga zyliha miloti kjo)

ktij i them biznes....shet i cope karton per 10 mij euro

kosto e kartonit? 1 euro

si kthe puna: dikur ne universitetet e italise doli shprehja "buono per Albania". tashti na erdh radha ne. kom pershtypjen qe studentat tan i shtrydhin. kurse kta te italise i kalojne me i far gjynofi: buono per italia.

smiley

...te gjithe keta te huajt qe bejne emisione per Shqiperine, vejne Goran Bregovic ne sfond smiley apo naj gje te ngjashme....dhe njerez tu ec anash autostrades dhe ca pula e lope smiley

 “Po përpiqem të marr atë diplomë të mallkuar, e cila ka qenë gjithmonë aspirata ime, por që për fat të keq në Itali nuk ma kanë dhënë”, -thotë një tjetër. 

 

ja pra ku erdhi barka e shpetimit, Albania...smiley        

po fundja cpo kerkoj mor aman,  nje cope (magazin) dipllome po kerkoj...

C'kerkoi 'taljani nder shekuj...
 

atdheun e kam atje ku me jepen mundesite - tha gianfranco smiley

furbeti italiani... smiley

 

Pjesa 4:43 - 5:10 e rektorit, priceless.  

Leontiev Cuci, Tritan Shehu... etc... gjithe zorret e bytheve jane bo rektora...

Hah!!! Shqiperia pas 20 vjetesh demokraci shkollon taljont...

Dhis is mirakell of fridem...

/Nuk u besoj syve kur shoh te rinj italiane qe studiojne ne Shqiperi...

Kombi italian eshte nje komb i madh me demokraci te stabilizuar dhe me nje baze arsimore model edhe pse mundet te kete vend per ti bere ndonje vrejtje, bie llafi shkolla Gjermane, Angleze apo Franceze.Por qe ti bejme vrejtje ne ....eshte nje guxim i marre.Keto fakte flasin ku jemi katandisur ne, shkolla jone, admin istrata arsimore jone, struktura jone e institucioneve.Asnje dokument i leshuar prej institucioneve tona nuk ka shkallen me ekementare te besueshmerise.Dhe kjo eshte nje tragjedi e vertete.

Ai vend dhe sistem arsimor, kulturor qe nxjerr cmime Nobel per Fizike si Rubbia, Rita Levi Montalcini ose letersi si Dario Fo ose Draghi guvernatori aktual i Bankes Qendrore Europiane.

Sistemi italian eshte me i prapambeturi i vendeve te perparuara dhe me reformat e viteve te fundit e kane shkaterruar. Sistemi italian eshte ai i Papagallit ndersa ai anglez eshte i Mendimtarit

Ja pasojat e malokut te babezitur dhe sistemit te tij qe i le miqte e fisin te livadhisin duke vjedhur hapur fare. Shkaterron imazhin e gjithe shqiperise, gjithe universiteteve qe jane te mira ne Shqiperi, apo qe ne te ardhmen mund te hapen sinqerisht me cilesi. "Tani kemi gjithe te rinjte ne universitete, se s'meritonin te mos benin shkolle", mburrej kokrra e malokut te trashe teksa robt i shihnin vjedhjet sy per sy. I mori gjithe te rinjte ne qafe tani. Hajt t'ua besoje njeri diplomat andej. Universiteti i Nju Jorkut, permendi ai tipi i videos tek pjesa te makina, qe nderkohe ai dihet se eshte universitet i mire. Nese meriton burg per ndonje gje Sala, ja ku eshte gjeja e pare. Keto jane piramida e dyte e Berishes.

Ketu ka vend fjala e mencur e popullit: ..." Me mire Syri se Nami.."! Neve edhe syte ...edhe nami....vane !

Universitete mafiozesh, Leontiev Cuci Tiran Shehu  smiley biznes me mafien italiane si i bejne llogarite  e? perche io fako smiley dice Cuci xhuxhi smiley  -"nuk mungon asgje vetem studentet thote gazetari italion!" smiley  me Mire ne Tiron, se ne Rom! smiley

Pyetja klasike ne qoftese je ne Shqiperi, kur takon nje shok,- "Me cfare merresh?"smiley  Pergjigja- "Kam hap nje Universitet "smiley

Nuke  kuptoj pse vijne ne Shqiperi per tu diplomuar ne ekonomi. As nuk vlen fare kjo diplome ne Itali. Me mire meso pak me shume se sa te harxhosh para dhe kohe kot ne Shqiperi.

Nuk njoh njeri, ne Itali apo ne Shqiperi, qe te njohe gje nga ekonomia. 

Edhe ne France ka shume korrupsion ne arsim sidomos ne jug. Kinezet jane te njohur per blerjen e diplomave ketu. 

Kurse ne Angli, politikani dhe lordi Jeffrey Archer kishte fallsifikuar diplomen e tij nga universiteti i Oksfordit. U be milioner i shkreti.

Padyshim qe edhe andej ka, por nuk mund te shtrohet ne duskutim qe asnje dokument i dale prej institucineve te MB,Bashkuar, apo te Frances ...te mos jete i besushem.Dhe ky eshte problemi qe kemi

Zakonisht universitetet private nuk respektohen nga francezet sepse kane cilesi me te ulet. Ky eshte nje fenomen i privatesise se arsimit. 

 

...po po kshu thoshte edhe dhelpra kur si kapte dot rrusht....

Mbaje mendjen tende. 

Ke te drejte. Une po e gezoj kete realitet anglez ketu ne Oxford gjithe javen. 

po lereni de te keqen lereni te knaqen nji qik,se ju erdhe mundesia .. .

Ajo fqinja ime qe ka diplomuar vjet, as emrin e drejtimit te fakultetit qe studioj e gjora nuk e di

( edhe keta , profiteret e  parave te diplomave te pacip-e ,per perfitime te veta seq kane gjetur do do emra drejtimesh qe vene robin e gjore ne hall ) gjithmone kur tjeret e pyesin  kete fqinjen time per shkollimin une para saj ngutem te ja perkujtoj Menagjment dhe Financa ..( se me vjen zor de ta zene ngushte , nuk mund e shof ne ate halle siq e kam pare disa here )

Shtepine me qira ua kam dhene disa studenteve italiane, bereqaves nuk e diskutuan shume punen e cmimit. Ata marrin diploma ne marrim eurot..smiley

Sa te paduruar qe jeni mer...po Rama sapo tha qe do luftoje korrupsionin ne arsim, juve prisni rezultate takfuck qe sot?

Pyetjet kishin lidhje kryesisht me arsimin dhe korrupsionin në këtë sektor dhe Kryeministri u përgjigj se nuk do të kursehet askush në luftën anti-korrupsion.

 

Ky takim me të rinjtë e ekselencës shqiptare çel edhe një rubrikë të re të komunikimit të drejtpërdrejtë me Kryeministrin në sallën e Hartave, rubrikën e përmuajshme “Kryeministri juaj”.

Ore po ne shtet nuk ka qe kane blere diploma ??? Nja 10 i njoh une qe kane blere juridikun me 12 mije euro ne UT. Mua sinqerisht privati me duket me i sakte dhe me me pak abuzime, flasim gjithmone ne panoramen Shqiptare.

italjane apo shqiptare jane keta diplombleresit  qe njeh ti Gjeke..?

 

ore,  nuk  pashe   parashikimin dhe mendimin tend te kualifikuar te kjo tema...smiley      si thua  ti, kush  ka me shume shance ta fitoj kete Boteror..?   mua p.sh,   Gjermania me duket shume e forte!

Jo mo jo shqiptare jane dhe ne poste drejtuse PS e PD e LSI,, njeri vajti dhe drejtor ministrie.

 

Pse i blejne Diplomat, te gjene pune ? smiley

vetem humanitar mund te jete ky pranim i emigranteve akademike italiane.

o brado po keta te ps si nuk hapen asnje universitet privat ?

Nga e di ti qe nuk kane ?

Jane akoma troke smiley

po deri ne 2004 s,paten mendje apo si? smiley

Megjithse s'kam haber nga italishtja,ajo muzika me tromba dhe tupana qe shoqeronte dokumentarin sikur i spjegonte te gjitha.

p.s.

Sa kushton diploma per tenor ose bariton?Vdes per me  knu  'ihere bashke me Nexhmije Pagarushen smiley

Tromba eshte muzike per te gjithe ato studente qe nuk ia dalin dot ne Itali.

smiley   Vdes per me  knu  'ihere bashke me Nexhmije Pagarushen 

' comprare una macchina in che senso '  smiley

Me kishte mare malli me pa profesor Cucin.

E cuditeshme si ndryshojne njerezit ne vite.smiley

 

Po lexoj sa me siper me kafene e mengjesit. Mbreme vone dorezova tim bir ne fjetoren e universitetit qe e ka ftuar, mbas ekzaminimit te testit, statement dhe referencave, per nje jave intervistash duke i ofruar fjetje, ushqim e shoqeri krejt gratis. Une jam ne nje hotel.  

...e shoqeri krejt gratis.

Cfare thua? Deri ketu ka arritur shthurja ne Angli? 

Une e di xhanem, po thuaja ketyre qe ankohen nga Kristali.

 

 

Flitet per Universitetin e Oxfordit. Kjo pakete trajtimi u jepet vetem kandidateve fortesisht te seleksionuar. Nuk jam ne gjendje te krahasoj Kristalin me Oxfordin. 

Urime Gjon. Nuk mund te kete kenaqesi me te madhe ne bote se ta shikosh djalin ne kete etape te jetes.

Po si prind, si ja arrite kesaj dite? Ishte talenti i tij apo e shtyre nga ana jote per te studiuar fort? Jam kurioz per rrezultatin e binomit, "nature + nurture" smiley

 

Kuando kosta diventare infermiere in Inglitera? 5-6 mila euro?

Nuk e di. Une jetoj ne Itali.

Haje se paska shprese per te gjithe per me pas n'xhep nje cope diplome

Pu pu pu si thane mer si thane? 

Po nuk na eci ne Itali ne do rrime ktu (ne Shqiperi)!

Filloi plani B per kolonializimin e Shqiperise nga Italianet! 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).