ka një zog blu ne zemrën time që

do të dalë jashtë

por unë jam shumë i ashpër me të,

unë them,

rri aty,

nuk do të lejoj

askënd të t’shohë.

Ka një zog blu në zemrën time që

do të dalë jashtë

por unë i hedh uiski dhe thith

tym cigareje

dhe kurvat, dhe baristët

dhe shitësit e ushqimoreve

kurrë nuk e dinë

që ai është

aty.

 

ka një zog blu në zemrën time

që do të dalë jashtë

por unë jam shumë i ashpër me të,

unë i them,

rri aty,

do që të më bësh lëmsh?

do që të më çosh për lesh gjithë punën?

do që t’i marrë lumi shitjet

e librave të mi

në Europë?

Ka një zog blu në zemrën time

që do të dalë jashtë

por unë jam shumë i zgjuar, e lë të dalë

vetëm ndonjëherë netëve

kur të gjithë flenë.

Unë them, e di që je aty

kështu që mos u trishto

dhe e fus brenda sërish.

por ai po këndon pakëz atje

nuk e kam lënë të vdesë

përfare

dhe ne flemë bashkë

ja ashtu

me paktin tonë sekret

dhe është boll bukur

të bësh një burrë

të qajë, por unë

nuk qaj,

qan ti?

 

Perktheu: Mirela Kapaj

__________

Shënim: Këtu ka një përkthim alternativ nga Igli Levani. Origjinali (anglisht) mund të lexohet këtu.

146 Komente

Ky perkthim ne anglisht i qendron stilit minimalist te Bukowskit, qe eshte diçka e veshtire t'a perkthesh ne shqip. 

Bukowski ishte nje i dehur, misogjen, agresiv, narcizist, banal, e plot te tjera, por ka qene nje poet i mrekullueshem. 

nga anglishtja 

Bukowski ishte nje i dehur, misogjen, agresiv, narcizist, banal, e plot te tjera, por ka qene nje poet i mrekullueshem.

Bravo pel de carrote, e ke gjet formulen per te qene artist i mrekullueshem.

qe kur dikush, dikur, diku, futi mutin ne konserve, une nuk habitem mo.

dhe kur nje bleres, pas dekadash, u ankua pasi e hapi konserven, e i tha te zotit qe ma ke hedhur, ky nuk me duket aq si mut mua, e aq me pak nuk me duket si muti yt, un as nuk habitem qe nuk habitem mo.

E thejshton pak ate punen e mutit ne kuti konnserve. Ajo eshte pune e realizmit socialist, ne nje fare menyre, pasi perfaqeson ne menyre realiste diktatin e kapitalit. Pra puna nuk eshte vetem muti ne konserve, por pjese e punes eshte edhe kontrata e shitblerjes, e cila specifikon nder te tjera se vlera e punes do kompesohet me masen e mutit te konvertuar ne mase floriri dhe vleren e floririt ne treg, asnje cent me shume dhe asnje cent me pak. Pra nese aty ne konserve ka gjysem kile mut dhe puna shitet ne vitet '80 puna kushton sa gjysem kile flori ne vitet '80, dhe nese shitet ne vitin 2013, do te shitet aq sa kushton gjysem kile flori ne vitin 2013. Shkurt muhabeti, kete artist, tregu nuk e trajton dot si artist pabuks sa eshte gjalle nderkohe qe pas vdekjes ia shet punet per miliona dollare, por ketij artisti t'i haje mune tregu, hakshe hakshe, pasi pas cdo transaksioni shitblerje kontrata behet pjese e punes dhe kontrata nuk mund te dali nga specifikimet.    

E bukura eshte se ka rrezik qe grini sallate kot te gjithe, sepse sipas nje shoku te Manzonit ai nuk ka bere mut brenda, ka futur vetem allçi me pak boje kafe.

Keshtu Manzoni eshte munduar, nuk ka dhi, ka punuar me djerse ne balle, ka bere goxha pune, i ka genjyer te gjithe. Pak a shume siç bejne zakonisht artistet. I meriton paret, dhe ne qe ti hame mune si dashamires arti.

 

Po c'rendesi ka. Ajo me te vertete mund te mos jete llulle, tha, por ideja e llulles aty eshte, bashke me idene se muti e ka vleren ne peshe sa floriri. 

Faleminderit, por ky eshte stereotip i vjeter. Ti diskriminon pak.smiley Pse, psh, nuk mundet nje gjysh(e) qe punon xhupa me gjypnere, te jete nje artist(e) i/e mrekulluesh(e)m(e)? 

made in bukovski. madheshtore kjo poezi.feks ne mesin e saj ajo amalgma me sperme, uiski,  kurva dhe cigare me tymin blu, ajo eshte zemra e zemres se burgosur. cfare liberatori i banales te ngritur ne art! cfare arti qe trondit zemrat e velura nga vaniteti ne sallonin e sinjora Bertinit.

Esh i Modh, i Modh fare. Nga te paktet rob qe megjithse gjith diten qahet e qahet per hallet e veta prap ke qejf ta nigjojsh.

Cfare ka ky Zogu i Bukovskit me shume se Nosit i Poradecit, I wonder?

Me zjarr ju flas..., me zjarr...
Në gjirin t'im kam hapur varr...
Që t'i jap shpresë-edhe t'j-a marr...

Un' ik liqerit zemërak
Fatlum dh' i pastër si zëmbak,
Po zemra ime kullon gjak:

Se vijnë-urtuar zoqtë-e mi,
Dh' u jap ushqim me dashuri-
Një dashuri për llaftari:

Pa nis ah! gjirin t'a godas...,
Dh' e hap ah! gjirin më një ças...,
Dh' i ngij ah! zoqtë-e vdes me gas!...

Ahere-helmohet e buçet
Pas mallit t'im liqeri-i shkret,
E rit tallazin posi det.

Ay e tund, ay e shkund,
Ay e hap sa me të mund,
Gjer mun në gjit, gjer mun në fund.

E shpirtin dyke m'a përcjellë,
Më thotë-ah shih sesà 'sht' i fellë
Ky gjir' i em që të pat pjellë...

... Me zjarr ju flas, me zjarr.

p.s.perkthimi i Mireles me i sakte.

Asgje, por shija per poezine dhe letersine ne pergjithesi ka te beje me frymen artistike te kohes dhe dominimit kulturor te nje vendi ne bote. Moby-Dick, nuk u vleresua aspak kur u botua, por tani ka marre statusin e klasikut.

Opo ca ka me shume se zogu zi, thuaj. Apo mqse blu, dhe vardha, ti japim naj qmim.

Po a them troc Emo. Mua ky Bukovski s'me pelqen fare.

Me shqip akoma: mua me duket lapangjoz.

Ose frengjisht: langaraq smiley

Po jo s'me terheq fare. As ngrohte , as ftohte. Cudi kur robi s'te jep asnje ndjesi.

Eh, Zog ka .. do thoshte.. smiley

 me zogun e tunes as qe krahasohet.

Megjithese Bukowski mu gati-gati s'me pelqen; kjo poezi gati-gati me pelqen.

Jo Emo .Te gjitha te rriten. Le te Lulezojne njemije shkolla e te rriten Njeqind Lule ...tha smiley

Burulovski eshte "Rap "i muzikes se sotme ,perafersisht ne kuptim . Ky eshte fundi i subjekteve klasike e politike te perkushtuara . Atyre te "fjeturve" " te turpshme " per moralin . Ka gris perden e BYTHES . Eshte alternativa e pjeses se prapme te Poezise . Banalja ne Art . Ashtu sic ne Muzike lindi Rap ,  pa vlera muzikore , por si domosdoshmeri ....Duhej te karakterizohej Epoka e Euforise  dhe ...Plasi ...si masivitet ne cdo qoshe kulture te cdo Shteti e shoqerie . Pararendesi ishte Abstraksionizmi ne Pikture .Rryma kot se koti me pak fjale 

Deri me Burulovskin kishim ndrojtjet , copezat por jo Uniken ne poezi . Me burulovskin u perfaqesua dhe Banalja ! Kush e ka rradhen ? Ketu hyn intuita per ta zbuluar  ....

Kujdes ...tek kjo poezi ...zogu blu nuk eshte PD-hi smiley qe ka shperthyer si Plepi ne MUT !

Dikur e kam prure nje te lloit Burulovsk te viteve 60-70 , por copez si ato te Pushkinit

na njebje tri zvezda ... Spiritus smiley..Ja psh 

E ndala rruges ne trotuar 

I thash "te dua"  me tha "Gomar" 

C'mendim fisnik !!!!!

Ti heqesh breket ...t'ja besh sputnik 

E ndala rruges ne trotuar 

I thash "te dua"  me tha "Gomar" 

C'mendim fisnik !!!!!

Ti heqesh breket ...t'ja besh sputnik 

O Vlere e pakontestueshme! Respekte pa fund! 

Me ndihmoni me kete fjalen " sputnik" qe edhe une ta shijoj kete poezi.

Satelit lale, t'i bosh breket satelit. smiley Ja per kaq gjo e merito nji vit falas abonim tek PPU-ja Idrizi.

smiley smiley

smiley

Duhej te karakterizohej Epoka e Euforise  dhe ...Plasi ...si masivitet ne cdo qoshe kulture te cdo Shteti e shoqerie .

 

"Open your mind!" 

Nuk ka poezi, novele, apo çfaredo lloj produkt kulture tjeter qe nuk ka nevoje per publikun. Herbert Gans, sociolog, ne librin e tij "Popular Culture, High Culture," shkruan: "nje veper arti eshte produkt i artistit, por edhe shijes se publikut, dhe publiku e drejton artistin per te krijuar nje produkt te caktuar". (Para)gjykimi jot per muziken RAP eshte i bazuar tek banaliteti (etj.), por degjuesit e asaj muzike mund te perdorin te njejten llogjike per muziken klasike ose nje kategori tjeter te pelqyeshme per shresen e mesme dhe te larte. 

E bukura e demokracise eshte se te gjithe kane lirine dhe mundesine te lexojne ose te shijojne ate qe i pelqejne. Te gjitha kategorite e artit (etj.) jane te vlefshme perderisa te kene nje publik qe i qendron besnik.

 

 

Karrote !

Ty te pranohen nderhyrjet , se ke vetem citatet te te tjereve .Po ti je larg per te kuptuar perse eren e Demokracise e hapen ata , te PARET ne bote qe shemben Muret ....Bitellsat . Dhe po ta kujtoj qe i shemben me RADIO jome Internet smiley

Une nuk jam kunder te pasurosh dijet me thenie socio-muzikologesh po me keqardhje nuk ke aftesi per te kuptuar me tej pervecse " ka shkrujt njoni mer jahu " smiley

Thjesht per te te ndihur ne rast se ti me produkt ...kupton Publikun ne nje Kohe te caktuar ...nuk kishe nevoje ta komentoje socio -muzikologun , pervecse te thoje " Po burulovski eshte i tille ne gjenine e tij sepse kuptoi qe fusha e BYTHES nuk ishte exploruar dhe vargezuar !   Njesoj si RAP ne Muzike !

Dhe doemos do e perfundosh me citate Mao Ce dun Ide te riperpunuara nga Lin Biao ...

Ne na duhet te kemi Demokraci efektive shijesh !

E bukura e demokracise eshte se te gjithe kane lirine dhe mundesine te lexojne ose te shijojne ate qe i pelqejne. Te gjitha kategorite jane te vlefshme perderisa te kene nje publik qe i qendron besnik...smiley

Idriz,

Po, kam marre citimin e nje sociologu me reputacion, ideologjia e te cilit eshte  respektuar dhe  pranuar si e sakte. Sikur mos t'a kisha marre, do te me ishin sulur disa tipa qe jetojne akoma ne te kalueren e lashte (si puna jote) ne shpine duke me thene qe kendveshtrimi im nuk bazohet askund.

 Meqe muzika Rap qenka histori "bythesh," i bjen qe edhe narratologjia e operas te jete e tille. Bytheteria e muzikes Rap shprehet ne nje gjuhe qe kuptohet nga shumica, kurse ajo e operas, ne nje gjuhe me konotacione qe vetem disa e kuptojne.

Me mire te merresh  citime se sa te mburresh me disa qendrime  'origjinale' qe ne fakt i perkasin shekullit XV.

 

Prandaj dhe shoku Enver nuk i lejonte Bitellsat te degjoheshin ne Shqiperi.
 

Me thone te drejten Gjembo do ta them une tye te verteten .Po po do ta them une tye 

Po nigjoshim Bitellsat me sh Enver ne Volorek   dhe ashtu ne ate qejf i them : " O sh Enver .Pse nuk e lejme dhe Gjembin tI nigjoje ? Dhe une nga radiua e Kooperatives e nisa po tani te caj me emra muzikantesh "

Do ta leje Koha - tha   .Tani per tani sa kane filluar te shembin muret e brendeshme . Ke ne jane Gjmbecet dhe SOT jane akoma ne  Kulla Injorance . Ne sa e kemi qit Gjembin nga Katoi .Ta leme te perhapet thu ti ? Po mbin edhe ne asfalt .Dhe hajde mbaji Gomeret qe do sulen per Kullote ....

Po po zotri kjo eshte verteta .Nuk mund te rri une pa ta thane te verteten tye . Po , po zotrie , ta them une tye smiley...... e mbylli rrefimin sh Sali 

Kullote kuptohet edhe Haje .

Hm. As link i joti s'ben. Mua me vjen era... conspiracy!

Te provojme kete.

Titulli me joshi. Prisja noj tregim erotik. Ca te shof, poezi. Per poezi kena xhelal agen ne qe te tha piten per at pune. 

Mua ky Bukovski s'me pelqen fare.

Mos Dora...te kishe pritur deri te henen per te na dhene kete lajm kaq te hidhur, na prishe fundjaven si Rama pallatin e Vlores smiley

Letersi eshte atqu, s'eshte e thene te na pelqejne te gjitheve te njejtat gjera, mendje mendje kjo dynja...fjala vjen, ca pelqejne Bukowski-n, ca Idrizin smiley

Une e para vdes per letersine e Idrizit.

Hajt kot per muhabet. Une per vete fola, s'fola per boten, mqrll.

Po ti mos u merzit, se e pelqej dhe Bukovskin une, po deshe. Thjeshte doja te reklamoja pak mall shqiptar.smiley

Psh. robte sa perkthejne Bukovskin nga derrriverrishtja, pse nuk perkthejne Lasgushin ne Frengjisht? I wonder...

p.s. carrotface, mbaje veten mos vdis, se na duhesh.smiley

Edhe mua me pelqen Lasgushi, por nuk ka me kush interes per kete lloj poezie, dhe domosdoshmerisht do te kete me pak vullnetare t'a perkthejne. Psh, rima mendohet si diçka e kaluar tashme (outdated). 

llazua eshte obsolete. Limues e lemues vargu, me keq se Besim Gjegsi detalet ne pune me metal.

Floricke me togje - togje /shtrudhe fort del nje Xhib ...smiley E pa vdekshme je !

Po merr pak kulture te lashte .Togu nuk eshte cilesi thonin Karrotat nga Elea smiley

Te rrish shtrember e te flasesh drejt karrote , thjesht nuk merret vesh pse erdhe e cfare doje te thoje  Dmth fute dhe Operan smileyose muziken Operistike . Do kesh lexuar qe u MBYLL opera e NY 

  edhe narratologjia.... gjuhe me konotacione .

Keshtu me shendet mire ini mo...do thonte Jovan Bregu smiley

Te pakten erdhe qe erdhe , te kishe cpenguar domethenien e sociolog - muzikologut te respektuar dhe ..." publiku e drejton artistin per te krijuar nje produkt te caktuar". per te na parshtruar e xeberthyer perse dhe si Publiku Orientoi burulovskin e sumes dhe Muziken e sumes RAP ...pervec mos ma shaj Eminem  dhe pak fare...Puf Dudine me ate te Brethit smiley

Idriz i dashur,

publiku orientoi Bukowskin sepse kishte deshire per nje stil minimalist ne letersi. Hap librat nqs nuk me beson. Kultura e lashte tek ti perkthehet ne...gur te lashte.

Kujt po don me i tregue Bukowsin ti mer jahu

Nuk me intereson t'i tregoj askujt asgje ne fakt. 

kshu themi te gjithe ketu. Kurse ne fakt, malla c'na intereson.

Ai e kishte fjalen per "imponim" idesh besoj. Normal qe duke shkruar, tregojme diçka...

ehhh, s'jon mush 40 dit ala, tha PF-ja. Ktu jon te gjithe 99-ca. Po do i kuptosh avash-avash. peshku esht nji konspiraci e madhe, me lodget e veta tashme.

Right!

Mo m'natarro mu me " te lashta" Karrot e nerume . Na u themi te Korrave . Po a munesh me na xeberthye se perse dhe si  Publiku orientoi keto dy rryma Arti ne fusha te ndryshme ?

Se mos ke lexu dhe Plehanovin dhe ndonje rresht persiates te Ucit smiley .Po the qe ka thene dhe Gjembi smiley  ...... Terhiqem !

 sepse kishte deshire per nje stil minimalist .....Po pse jo minimaximalist  smiley

Keshtu me shendet miri ini mo ...do thonte J.Bregu smiley

Mo mu murzit se me mu vetem Xhibi eshte murzit para tre kater vjeteve dhe megjithse nuk me lexo mo ,nuk osht mo e Murzitur ! Jone murzit dhe ca te tjere po jane jashte serie . Dava batutaxhij dyleksh katundi te Qelepidhzes . Ahengaxhijte e Humorit !

Thjesht per te defryer pak muhabetin , per te bere te kercejne germat e tastieres dhe te hedh valle togfjaleshi Xhiboles nga Inati pse ti me pelqen te shkruaren time !

Po me Operan c'pate ? Inerci i themi na te fizikes .Po fshati si i thote ? E do nji Nabuko smiley

 Publiku orientoi keto dy rryma Arti ne fusha te ndryshme ?

 

Po sepse kulturen e vendos edhe publiku, "the audience." Nqs nuk te pelqen nje genre muzikor (ose letersia e Bukowskit), shume mire. Kjo ben pjese e zgjedhjeve tuaja kulturore, por mos e denigro artisti/en, muziken, dhe njerezit qe e ndjekin dhe qe perfaqesohen kulturalisht nga ato. 

PS: mua nuk me pelqen muzika rap, dhe degjoj opera nganjehere, por nuk ja lejoj vetes te shaj kulturen e tjetrit, te pakten nuk mund t'a bej pa vend dhe pa prova. 

 

Thash po digjove Gjembin ...Terhiqem smiley  ...po ti ja ke mallare ke POETI smiley me citate " Liria ime mbaron ku cenohet Jotja smiley  Here tjeter smiley

Flm dhe respekte duke vleresuar bashkebisedimin e kendshem me JU !

Edhe te lashtet mendonin se ngjyra blu i korrespondonte shpirtit te njeriut dhe kete ngjyre e lidhnin me qiellin, me ate qe eshte hyjnore, jotokesore, pra larg botes iluzionante. 

Shume e kendshme poezia. Zogu im blu e ndjeu qe behej fjale per sivellain e tij, ose me sakte per ate vete and smiled. smiley

smiley

 

Interesante kjo qe thua per njgyren blu.

eh idris,kan dal zogjt nga kafazi .zogu i qefitsmiley

Ma fshine o Spiritus ma fshine smiley

Po Pushkini sipas arkivave Gjembo -Xhiboliste i pa ne Ballkone smiley

Ma fshine o Spiritus ma fshine .Pse ? Po po ta them une tye zotri .Nuk e duan te vertetn atoe

Te fshine 0-idris-o te fshine, ne mes te ppuse te fshineee

17 (shtatembedhjete) libra te ketija i kam mbledh te shpëja. Te gjitha faqe format i madh me shkronja te medhaja. Me tu knaq syni. Po bonusi me i madh eshte se kan kuptim gjonat pervecse lezet. E du shum dreqin, sic thot Ruzhdoja. Eshte aristokrat ne poezi.

Edhe mua me pelqen. Ka nje thjeshtesi qe eshte me e veshtira. Nje lloj Hemingueji i vargut, qofte ngaqe krijon efekt ajsbergu, ku vetem nje e dhjeta duket mbi siperfaqe, qofte nga qe te jep pershtypjen se ka shkruar xurxull dhe ka redaktuar esull. Ka mbi te gjitha nje lloj cmitizimi te poezise, e lexon dhe thua, po kete mund ta bej edhe une, madje me mire. Eshte nje nga poetet me te imituar. E megjithate mbetet unik, sepse mbetet i vertete. Mbase pak anakronik, ne kuptimin qe e heroizon shume veten, fatin e tij, si romantiket disi, por fundja c'te keqe ka kjo, nepermjet heroit mund edhe te kuptojme vecorite e kohes qe e bene hero. Dhe ka prodhuar si dreqi. Me raste nga dy tre vellime ne vit. Absolute dedikejshen.

Per mua ajo qe eshte mbreselenese tek Bukowski, eshte pajtimi me realitetin njerezor, "the human condition. Ne fakt, eshte pikerisht paragjykimi ndaj banalitetit qe ai denoncon. Cmitizimi i poezise ben pjese tek 'lufta' e tij kunder paragjykimit e banalitetit, qe ia perplas, ne nje menyre, fetyres se publikut. Ai i trajton te keqijat e botes nen strehen e ordineritetit, jo vetem per t'i denoncuar, por edhe per te ilustruar qe ato jane kudo perreth nesh. Merita e tij eshte stili minimalist dhe gjuha e e te varferit ose gjuha e pergjigthshme qe ai perdor. Ne fakt, pse duhet te perdoret nje gjuhe e sofistikuar dhe e perpunuar per te paraqitur nje realitet njerezor? Besoj qe ky eshte thelbi i shprehjes artistike te Bukowskit. Nuk duhet harruar qe ai kishte shije per kulturen e larte, "high culture," dhe ishte i fiksuar tek muzika klasike, tek Wagner, Chopin, Shostakovitch (etj.) te cilat ai i referencon tek poezia e tij.

Tashti per Blune . Studimi im .Pse Jo? 

Me humor i thone Thot Gomarlleqe smiley 

Nkk ekziston . Eshte Iluzion Optik i thellesise . Provat tregojne se sa me shume zhytesh ne Thellesi aq me shume largohet Bluja .Te njeten dhe per Hapsiren.

Ylberi nuk e ka .Bimesia nuk e ka . Lulet nuk e kane . Kafshet nuk e kane . Shiu jo . Bora jo .Era , Stuhite , Uraganet Tornadot Tajfunet JO . Shkreptimat Jo .Lufta JO .Dashuria si dhe vdekja eshte pa ngjyre .Paraj Jo . Njeriu Jo e jo ! Kush e ka ????

E kane dhe duan per ngjyre vetem Mashtruesit Politike smiley Ne poezi eshte sajese .

Perveq lidhjes politike qe ke bere, me pelqen shume kendveshtrimi yt. Te pergezoj..ke treguar thellesi, dhe nuk e them me ironi.

Jom shkeput prej JUSH . Here tjeter smiley Me mu marojne Komentet kur ke mentalitet Gjembi .Pres thellesisht caste me Oportune smiley Gjithmone fiton ai qe eshte me prane Gjembacit . Edhe Kryetari Partise time te Tredhurve Mendore e ka NR Nje si keshilltare . Keshtu qe une Terhiqem ! Bluja juaj edhe Jo Politike Fiton !

Ndryshe nga ti Idriz, une vleresoj mendimet e te tjereve, dhe nuk mbaj kend me hater, ose me inat. Perzierja e PD-se tek nje debat per "zogun blu" ishte i pa vend sepse e ndyve ne fakt. Sa per mentalitetin e gjembit dhe timin, mbaje mendjen tende ( s'me intereson dhe ma merr mendja se nuk i intereson as gjembit).

Nqs ti deshiron te terhiqesh nga e verteta, nuk te ndaloj.

 

Me respekt.

 

O Idriz, zbrit pak ketu. Si e shpjegon qe banalet dhe vulgaret e djeshem, jane klasiket e sotshem, po duke filluar qe nga Boccaccio dhe Petrarka, e deri te Pushkini, e gjithe gojemutet e shekullit 20, me D.H. Lawrence, Henry Miller, po edhe ky? Dua ta di si e shpjegon ti kete fenomen.

Pergjigjen e gjen me siper ku thote ( pak a shume) qe popullariteti i Bukowskit eshte mundesuar nga euferia e turmave. Nuk e di me siguri si do t'a shpjegoje suksesin e shkrimtareve qe ke permendur ti, por ma merr mendja qe do te thote qe diferenca ka te beje me cilesine e letersise. Kuptohet Idrizi nuk e shikon me sy objektiv kete çeshtje. Nuk e imagjinon dot ai se pelqimi i nje zhanri letersie ka te beje me shije, dhe jo me cilesi, te pakten kjo eshte ajo qe kam kuptuar une nga pergjigjet e tij.

Lulian mos me vlereso per ndonje gje  smiley Thjesht bashkebisedues. Aq me teper qe nuk e kam zanat por edhe per nje gje te vogel po shume Themelore.

 "Shkolla "te te menduarit dhe Vleresuari smiley

Per mua nuk ka asgje te RE . Por shume ketu  Ju duket sikur i japin nje kuptim te ri te njejtave gjera qe perseriten .

Ne mbetemi dakort psh qe Mjetet shprehese ,Mesazhi dhe Arti i paraqitjes(Stili )  e bejne nje veper te Arrirre ose Jo ne fushen e Artit  .Pastaj sipas pelqimeve dhe mospelqimeve ose Shijeve qe nuk diskutohen smiley sejcili perfaqeson  ate qe desheron . Perse ne rrekemi psh per te mbrojtur nje dicka qe na duket si Maje Gjeje kur kjo ne nje menyre ose tjeter eshte parashtruar me pare ?

Brezat i dashur .Ka nje te vertet ne kete Mes qe Brezat Largohen ne shume Drejtime te Infos .Dhe kjo i jep ndonjerit te kujtojtoje se zbuloi ndonje gje te Re. Pa u hallakatur shume se dhe natarrohen gjojnat smiley shkurt them Mungesa e nje pregatitje Individuale , e nje Strukture dijesh shpesh shfaqet ne pikpamje te ndryshme referimi qe shtyn problemin ne kend veshtrime te shumta.

Thjesht sikur dikush me lart te kish shprehur mendimin  e vet pa Ju referuar dikujt gjithkush do ta kishte me te lehte te bisedonte se si e mendon kete problem .Po ketu vijne gjithfar sinjora Bertini e Antidyringer smiley dhe me thone te drejten te vetmit qe Ju i paraqitni si Vulgaree Banale marin Vlera Reale .

Per sa i perket tezes se Gabuar smiley se Publiku Orienton do te thoja se eshte nje teze per sa ka arsye qe argumenton Real Socin .

Ti tashme je Amerikan dhe e ngrys dhe gdhin diten midis Tyre , te niveleve te Ndryshme Kulturore qe nga Hollivudi deri tek Vulgu .

Zberthe vetem nje gje ...Matherf *....prej se ciles shuheshin Fise te tera , sot para se te takohen e kane ne vend te "  si ke njeh " do thonte Zana smiley

Ne mund te vazhdojme te kthjellojme njeri tjetrin per cfare duam te gjejme e zbulojme se shpesh harrihet pak me vonese ,pas disa kembimeve .

Kush e zotron nje IDE nuk ka nevoje per shume emra sepse e ka pertypur tashme . Emrat jane Presion ose Imponim .Ti je ose nuk je Dakort dhe pse me kete Teori ...ose cfare diferencon dhe me pas me referon ne ndonje emer te Nderuare me peshe per te DY .Jo si socio-muzikolog i parapreferuar.

Psh cdo te thoje ti sikur une te thoja qe Poeti smiley ose fatakeqi LeftGopese ka mejtim mendje per kete Pune ? Flm 

 

Me pelqeu muhabeti, prandaj u futa. Une jam dakord me ty, qe vjen nje pike dhe ndodh nje krize e tille qe Boccaccio dhe Petrarka behen te domosdoshem me gjithe vulgaritetin e tyre, pasi vulgu nuk thith me nga latinishtja hyjnore. Po ashtu, per Lawrence e te tjere, ku banaliteti behet i domosdoshem, pasi mungesa e banalitetit nuk reflekton me vlerat dhe aspiratat e vulgut, por vetem te aristokracise. Por nuk e shoh kete krize si ceshtje brezash, por si ceshtje klasash, ku klasa sunduese perpiqet ta ruaj dijen gjithnje e me teper per vete duke e mveshur ne nje gjuhe gjithnje e me te veshtire, nderkohe qe keta vulgaret funksionojne si shkendije alfabetizmi dhe edukimi per te gjithe duke e veshur dijen me nje gjuhe vulgare. (Pak a shume e njejta gje qe the per rap-in). 

Vulgariteti eshte nje lloj blasfemie kunder vlerave dhe moraleve te parive, mendoj une, (kishes katolike, moralit viktorian, purizmit amerikan, etj) dhe ky moral parish mund te shprehet ne forme akademike si c'e shprehu carrotface. Por, shoh qe je dakord me mua se ti me carrotface po thoni te njejten gje, vetem se po e thoni ndryshe, ti me frymen e Burulovskit, karrota me nje fryme te ciles burulovski i del kunder, fryma akademike. 

 

Menyra se si e ke shpjeguar ti vullgaritetin eshte nje cik mesjetar. Ja po te jap definicionin e fjales "vullgaritet" nga OED:

 

†1.
 a. The commonalty; the common people. Obs.

?1577   

 

†b. The ordinary sort or run (of a class, etc.).

1646   
 

 

 

†2. General use; common diffusion. Obs. rare.

a1613   

†3. The quality of being usual, ordinary, or commonplace; an instance of this. Obs.

1646   

 

 4. The quality of being vulgar, unrefined, or coarse; an instance of this.

a1774   

 

Por ti shpjegon, te pakten me çfare mendoj une, kendveshtrimin e elites (klerike, qeveritare, dhe kulturore) kundrejt vullgaritetit si nje dukuri e masave.

Vulgar: lacking sophistication or good taste; unrefined. 

Per mua, shijet, kush eshte shije e mire dhe kush e keqe, e percakton elita, gjithmone. Prandaj vulgariteti, kur eshte perdorur ne menyre te ndergjegjshme dhe te pergjegjshme, sidomos ne historine e letersise, per mua ka perbere njekohesisht edhe shprehje rebelimi ndaj te drejtes se elites per te bere percaktime.

Po kete po thoja dhe une. 

Sa per "frymen akademike," nuk besoj qe je i drejte me mua. Une po i shpjegoja Idrizit qe arti eshte nje produkt shije dhe po mbroja ate qe esthe e drejta e njerezve per te shijuar ate qe duan. Bukuria siç thojne, eshte subjektive. Ka disa konventa qe e percaktojne ate por qe ne fund nuk mund te standartizohet perheresisht. Paradoksalisht kultura e larte mbron tezen qe arti eshte subjektiv, por ne fakt sulmon kulturen popullore per cilesine e saj e cila cenoka ekzistencen e kultures se larte. Ky debat ne vitet 50 eshte quajtur "The Great Debate" dhe qe atehere sociologet, studiuesit e artit, letersise (etj.) kane nje qendrim zyrtarisht te hapur ndaj te gjitha llojeve te artit, dhe mbrojne tezen qe te gjitha jane te baraz-vlefshme.

Jemi ne nje faqe, per sa i perket asaj qe po themi, thjesht me duket krejt e panevojshme tia shpjegosh nje njeriu qe po thote te njejten gje, por qe perdor terma te tjere. Ti e shpjegon me fryme akademike sendin popullor. Idrizi me fryme popullore sendin popullor. Sa do qe ajo qe thoni eshte e njejta gje, fryma ndryshon, Idrizi ka avantazh. Ky eshte mendimi im, dhe nuk diskutohet qe mund ta kem krejt gabim. Fryma akademike eshte me se e vlefshme, por jo kur nje nder frymat kunder te ciles perdoret vulgariteti, eshte fryma akademike. Dhe gjithe kundershtia qe ti mendon se ke me Idrizin, vjen pse Idrizi nuk ta pranon kete fryme ne kete teme. Sipas vendit, dhe kuvendi, thote Idrizi, dhe vendi eshte popullorja, normal qe edhe kuvendi nuk mund te behet ne gjuhe akademike.

Ne fakt teoria "si behet vendi behet kuvendi" eshte i vlefshem ne ate qe them une. Kjo eshte ajo qe pranohet nga bota e artit, dhe kultures ne pergjithesi dhe ne kohen konteporane. 

Lexo pak se ç'thote per Thurje-shthurje," "perberje-shperberje," "bytheri," e nga me te ndryshmet per letersine e Bukowskit. Si i interpreton ti keto?

Pikerisht sepse vendi dhe popullorja dikton, mbeshtetet teoria e barazvlefshmerise te shtresave kulturore, dhe zhanreve te ndryshem. Teza jote se paskemi te njejtat mendime eshte e gabuar. Lexova edhe nje koment tjeter qe kishte bere para disa vitesh per te dhe gjithmone perdorte termat "bytherie,"  dhe "banaliteti," (etj.) si diçka qe nuk ka te beje me artin.

Kqyr kete ketu psh, sa mire e shpjegon per vulgun ky tipi nje koncept si "relational aesthetics," koncept artistik qe gjithe filozofet e botes, dhe kuratoret, dhe artistet, jane mbledhur dhe jane perpjekur ta shpjegojne ne menyre akademike, si Sinjora Bertini, por i kane ngrene mender mune. Nderkohe qe ky ia del me se miri. Ti psh, me ngjan shpesh me kete tipin, ngaqe shpjegon gjera te veshtira me nje gjuhe popullore  shqiptarce por edhe popullore internetshe (me koka dhe pa koka te verdha) smiley. Ta them shume sinqerisht.

Tashti e gjithe Bota eshte Perberje - Shperberje dhe si duket askush dhe asnje fushe nuk i shpeton kesaj . Ose me llafe te Medhoja Fussion - Difussion smiley . Ndryshe ne boten Qelizore dhe Ndryshe ne jeten e Shoqerise ( Koha e ndryshimeve ) .

Nga studiues te ndryshem lexojme se keto gjera perseriten sepse Gjithmone eshte prezent Momenti i Rilindjes ku format mund te nryshojne e duken si Risi edhe te nxisin perfundime te Reja per permbajtjen . Kete e verteton edhe praktika e Rap edhe e Banales ne njeren ne fushat me jetsore si seksi apo Arti tashme 100% i seksezuar ose Xhibist smiley . Pra ndodhemi ne nje Gjendje Shperberjej ne Teresi te Shoqerise Njerzore dhe nuk mund te kerkojme nje Linearitet Vlerash teTrasheguara ....ose dhe mund ta kerkojme por nuk do shpetojme dot nga fraza Bajate te Lubonjizmit  "isha me nje te huaj " apo " nje i shquar...ka thene "

Por ne se i refereohemi BIBLES si Fakt Real , del se ne kohe shperberjeje " njerzimi " ( qyteti , banoret , racat , shtetet kala , mbreterite etj  etj , biles dhe Perendite smiley ( jam kunder Gomarllekut Zot e Allah )  bien ,( po e quajme si Bibla )  , ne shthurje ose me Gjuhen e Burulovskit te Hurit ...ne shijet e pjeses se mbrapme te jetes , si nje fushe e ndrojtur dhe e pa levruar dhe afishuar kaq eger , imponuese dhe si Vlere . duke thyer Tabute Morale por edhe ato te Fushes ku cfaqen .

Dhe kjo pune ,  duam apo nuk duam ne ka ithtaret e saj ne TURMA te "droguara " ku edhe vete ATYRE qe thua Ti "te Pasurve " ne mos e  kane krijuar , u leverdis kjo gje deri ne cakun qe nuk i rrezikon . Ne rrefenjen  e perkthyer nga Huri , Burulovski " palloi " ata me Flamur Vietnamez kunder Luftes smiley

Mos e shih si ceshtje Brezash dhe e ke  keqperdorur shprehjen . .Eshte ceshtje Info per Brezat qe kane krijuar Bindje per nje Problem . Por jo e pandryshyeshme . Psh kur  Has nje artikull mbi pikturen Nudo ne Shqiperi nje Lulushanke e shumices do beje "OU -ja mer disidenca qe se lejte diktatura " kur se ai tjetri e ka cu dashnoren ke dera me fitu nonji leke ate dite smiley  Tani disident e vulgar mund te dale edhe LeftGOPEJA neser me kete fatakeqin qe ka prure alias Poetin smiley Kaputalist .Po Banal JO smiley

Lexohemi fhe Flm !

Info per brezin tend, 

 

Seksi dhe arti kane qene gjithmone te seksezuar. Permend Michelangelon, Da Vincin ( homoseksualiteti ne pikturat me figura fetare) por ka plot te tjere. Si gjithmone ketu ka te beje forma dhe jo permbajtja. Me siper te kam shkruar edhe per operen qe  eshte shume e sekzezuar.

 

 

Dhe ne te njejtat permasa.

Tani e mora vesh ku e ke hallin dhe pse te ngazelleu kaq shume bluja. Te kishte gushkuq ne zemer ky, ti nuk do e kishe pas problem, se gushkuqi nuk e kendon ate kengen "mos me trego komunizmin ti mue." Dakord mer dakord, edhe une, shkendije alfabetizmi e quajta vulgaritetin, nuk thashe gje se me te mesuar abece-ne nga babasqapi, do jene te afte te na tregojne komunizmin neve. Po njesoj per Bukovskin. Bukovski te meson abece-ne e poezise duke e vulgarizuar, por kjo nuk do te thote se cdo imitues i Bukovskit nuk eshte ende gjysem analfabet. Ja une psh, e kam imituar Bukovskin, dhe do e imitoj, por edhe pse analfabet nuk jam, prape analfabet jam kur vjen puna per sa i perket zhdervjelltesise se kesaj lloj poezie. Qe ta mbyll, urdhero nje qellimshem bukovskiane nga une, dhe po te kesh sy te mire per revolucione ne vargje do e dallosh qe Bukovski nuk eshte thjesht vulgar, por edhe poet:

 

Mesimet e At Injacio Elakurias

 

Ti fitove një betejë.

Ishe në anën e së mirës

dhe luftoje për një qëllim të drejtë.

 

Mos u nxito.

Ti fitove një betejë

dhe bota shfaqi

natyrën e saj qiellore.

 

Zogjtë i kënduan hymne jetës

dhe lulet shpërthyen

në harmoni me Hyjninë.

 

Kush s'kishte zë e gjeti.

 

Por kthe kokën pas dhe shih

vatrat e zjarrta të ferrit

që ende shkretojnë.

 

Ti fitove një betejë

në emër të së mirës,

por jo parajsën dhe

e mira s'është emër

por folje.

 

Ti fitove një betejë.

Prandaj mos u nxito.

 

Jeta është purgator

me demonë të mbështjellë kërcinjsh.

 

Ulu t'i ndihmosh

nëse s'do betejën tjetër

të luftosh në emër të së keqes.

 

Ata janë të shtypur

prandaj qëndrojnë aq poshtë.

 

Jeta është praktika

e të ngriturit

sërish në këmbë;

lufta për te ngritur

veten në këmbë

jo beteja për ta mbajtur

tjetrin poshtë.

 

Përndryshe nuk mund

ta fitosh lirinë.

Hallin bluja? Lol e ke fjalen per bindjet e mija politike?!!!

 

 

 

Karrote, nuk i di bindjet e tua politike, dhe nuk me duket se ka lidhje me ty ai koment, por me faktin qe periudha vulgarizimi perkojne me periudha crregullimi dhe difuzioni, ku perfituesit jane gjithsesi elitat kunder te cilave nisi vulgarizimi. Eshte pak pesimiste, por, kjo eshte. Qe ta kuptosh teorine e fuzionit dhe difuzionit te Idrizit, duhet te nisesh nga parimi se nuk eshte e thene se duhet patjeter te biesh apo te mos biesh dakord. Pra qe ta kuptosh, duhet ta kuptosh. 

Dhe tashti, bofshi naten e mire!

Ah ok. Ne rregull por nuk mund te bie dakort me "value judgements" qe ben Idrizi qe ne fakt nuk behen me sepse jane te njeanshme dhe jo objektive.

Vullgariteti nisi si nje term i elites ndaj masave , dhe pastaj u perdor nga masat per t'ju kunderpergjigjur elites (Vullgarizem). Pra nuk filloi me ate qe thua ti. Eshte pak a shume me ate qe ndodh ne kulturen amerikane tani, me perdorimin e fjales "nigger"  nga afro-amerikanet e cila ka te beje me nje kunder pergjigje te paragjykimeve te eliites.

 

Naten!

Karrote kot me ktheve smiley dhe me kot po te pergjigjem !

Je larg Fare po shume Larg dhe shum e haperdame. As vete besoj nuk e kupton qe ne mes eshte Burulovski dhe Krijimtaria e tij smiley dhe jo cdo lloj mendimi qe  te jep impulse ne fushen eletronike tende smiley  per ta perqasur me te ! 

Si gjithmone ketu ka te beje forma dhe jo permbajtja....Prandaj te thashe qe mos afro mentalitete Gjembi  sepse nuk vlejne as per filloriste !

Kur te marresh mundimin te fillosh te pakten te thuash se cfare Kupton me ate qe "Orienton Publiku" si kerkesa kryesore qe te linde nje Burulovsk,  te pakten njeren Pse ose Si smiley sic e kupton pa sociologe ,  atehere mund te llafosim.

Keshtu me kete Logjike qe perdor per info Brezash po e mbyll per se dyti ....Ama 

Ta  them une tye .zotri .Nuk e do Fshatarin tie se i shikon Gunen nuk i shikon Punen  Po Po ta them une tye zotrie !

Da Vincin ( homoseksualiteti ne pikturat....ejjjjjjjj ...po jo pa te kerkuar Falje smiley se e lexoj qe je ne shkolle dmth nuk ke mendim po nxe c'te te thone ....he per he ! Ishalla ke test Te Henen !

Naten !

Lexo libra Idriz, lexo libra. Je akoma ne ate mentalitetin e komunizmit. Nuk ke faj se librat e atehershem ishin te perkufizuar.

Sa per shkollen, komenti yt nuk meriton koment sepse je ai qe je. 

Publiku, si treg qe eshte, orienton artistin, ose ka disa shije te caktuara qe drejton artistin per te krijuar nje veper arti qe i bazohet shijeve te tyre. 

 

Lul, jane dy gjera te ndryshme: vulgariteti si realitet dhe vulgarja (ne art).

Filmi me i bukur i 2013 per mua eshte "spring breakers" (http://www.peshkupauje.com/comment/64203...)

Komercialisht, filmi qé nje deshtim i plote. Publiku i gjere perplasi karriget (mungesa e intriges, me demek), ndersa publiku 'intelektual' arriti te dallojne vetem ate qe filmi pershfaq ne aparence: estétiken e tij 'pop'. 

Ne fakt, vulgare eshte arroganca e njerezve jo-ne-nevoje dhe e aspiranteve per te tille (filmi ne fjale ka ne qender pikerisht kete kategori, pra aspirantet). Por JO vete filmi : ai nuk eshte vulgar per asnje sekonde te vetme. Ndofta keqkuptimi i filmit vjen nga ajo qe Jacques Ranciere e quan "veshtiresia e kinemase per tu distancuar nga "images communes" ne te cilat lundron zakonisht cdo epoke". Filmi ne fjale propozon pikerisht  nje immersion ne imazherinë e épokes qe jetojme dhe nga ana tjeter, nje épuration te saj, nevojen per tu sustraktionuar pikerisht permes kesaj imazherie. E thene ndryshe: i ben radiografine epokes qe jetojme, nepermjet "images communes" qe e popullojne vete ate (vidéo clip, youtube, etj etj). Dhe e gjitha kjo, pa rene ne gracken e kollajsise, qe ne kete rast do ishte satira (parodizimi i nje situate vulgare, ne rastin ne fjale). 

E gjitha kjo mund te permblidhet me: vulgariteti varet nga takti filmik i regjizorit. Po te me lejohej ta pergjithesoja : vulgarieti i nje vepre artistike varet nga takti artistik i autorit te vepres ne fjale.

 

 

Se harrova: dhe per mua, takti artistik i Bukovskit NUK ka qene vulgar.

Une jam dakort me ty per kete. Per ate qe the me siper, doja te shtoja se varet se si e sheh vullgaritetin, te gjithe kane standarde te ndryshme. Lexo definicionin nga OED me siper per te pare evolimin e fjales. 

Nuk thashe vulgar, por vulgarizues. Une kur them vulgarizim kam parasysh edhe dicka qe quhet, ndoshta gabimisht, "de-skilling." Te jep pershtypjen sikur nuk ka art, sikur kushdo eshte i afte ta beje, por ne fakt nuk eshte e vertete. Pikasos i tha njehere nje kritik, "keto shkarravinat e tua i ben edhe vajza ime 6 vjecare." Dhe Pikaso i pergjigjet "Po. Vetem se keto nuk i ka bere ajo, por une." Jane dy gjera krejt te ndryshme. Prandaj thashe qe ne fillim, te arrish kete lloj thjeshtesie nuk eshte aq e thjeshte sa duket. 

Me fal qe po t'a çaj koken. 

Ka ndryshuar raporti elite-popull.. Populli ne pergjithesi vendos kulturen tani sepse eshte me shume se kurre i perfaqesuar nga shteti, fondet e te cilit shkojne ne % me te larte tek promovimi i kultures popullore. Kultura e larte, "high culture" vuan nga kjo gje qe nga vitet 60 ku kultura popullore u forcua.

Teorine e difuzionit dhe çrregullimit te Idrizit nuk e kam degjuar ndonjehere, por fakti mbetet qe pavaresisht çrregullimeve qe mund te kete pasur deri tani, kultura eshte kulture. Ajo e dikurshmja nuk ishte me e mire se kjo e tashmja dhe anasjelltas. 

Thjeshtezimi eshte i nevojshem: kultura eshte ajo qe eshte...kulture. 

Populli eshte i perfaqesuar nga shteti? smiley

Ne kulture po. Fondet e publikut shkojne ne mbajtjen(support) e kultures popullore ne Amerike dhe ne Evropen perendimore te pakten. Nuk ja fus kot, jam duke bere kerkime per kete you know (I've read the data.)

Ok, meqe po ben kerkime, kerko edhe me keto terma: Culture Wars, Rudy Giuliani, Chris Ofili, National Endowment Of Arts, Brooklyn Museum. I've read the data too, you know.

I have dear. I am researching on American civilization and culture. Nuk flas ne ere dhe per t'u mburrur, por me fakte. Idrizi me kritikoi sepse kishaa cituar ne nje moment smiley Nuk ke nevoje te me tregosh per NEA...

 

Lexo Gans, dhe Kammen (qe konsiderohen klasike).

Dhe? Shkaku i Culture Wars ishte nga qe promovohej pak si teper kulture e larte, dhe shteti tha, jo, duhet te mbeshtesim popullin? Apo jo? Dhe qe ketej e tutje, NEA ka dhene me te dyja duart, jo per kulture te larte, por te ulet? Nuk e ve ne dyshim qe nuk ja fut kot. Por se i interpreton gjerat pak si teper ne favor te kujt i intereson te qahet se shume para po hidhen ne kulture per masat. Ti e ke idene qe ketu shteti nuk mbeshtet as shkollat publike? E bejme keshtu, ke ndonje nga buxhetet e fundit te NEA, se jam edhe une i interesuar per kete pune?

Nuk them per kulturen e ulet "mass culture" por per "popular culture." 

 

Duhet te hap librin e Gans (dhe te Kammen qe ka shifra me te mira) por nuk e kam ne shtepi tani ... Flasim prape per kete tek pacensure. Te them vetem kete per tani, Gans thote qe kultura popullore  e 'ndershkon' kulturen e larte me ane te fondeve dhe qe kjo e fundit eshte tashme "a low budget  culture." 

Karrot, ka dicka dogmatike ne keto pohimet e tua. Thua se marxizmi eshte tejkaluar, se trotskizmi nuk ka me kuptim, se gjithe kulturat jane njesoj, etj, etj. Problemi eshte ketu, marksizmi e ka te hapur deren ta tejkalosh, por ka disa kushte. Kushti i pare qe nuk mund te besh dallime fiktive. Nuk mund te thuash se raportet elite-popull kane ndryshuar, dhe njekohesisht me popull te mos kesh parasysh masat. Nese kulture popullore ndryshon nga kulture masash dhe shteti mbeshtet kulturen popullore por jo te masave, atehere asgje nuk ka ndryshuar ne raportin elite-popull. Pra, mund ta tejkalojme marksizmin vetem atehere kur raporti elite popull mund te konsiderohet realisht ndryshe, dhe jo ndryshe pse bejme dallime te paqena, ku kulture popullore nuk eshte kulture masash, shteti subvencionon kulturen popullore, rrjedhimisht ka ndryshuar raporti.

Arsyeja eshte e thjeshte. Perpjekje per te bere dallime te tilla ka pasur gjithmone, ku kultura e larte perkufizohej si kulture popullore, dhe mbeshtetej si kulture popullore, duke lene ne hije pikerisht faktin se asnje ndryshim nuk ka. Problemi eshte se nuk mund te konsiderohet se procesi i vulgarizimit eshte i kryer, nese Gansrat me shoke, ruajne ende te drejten per te bere percaktime te tilla si "kultura popullore nuk eshte e njejte me kulturen e masave." Dhe njehere, vulgarizimi eshte pikerisht rebelimi ndaj percaktimeve te tilla.

Ka nje moment tjeter ku argumenti jot deshton. Thua se gjithe shijet jane te vlefshme pasi jane shprehje subjektiviteti. Me te njejten logjike, logjike qe levrohet me se shumti ne filozofi, te gjitha teorite jane shprehje subjektiviteti. Si e Gansit, si e Idrizit, nga ku nuk mund t'i thuash me Idrizit se keto teorite e tua jane te pavlefshme, njesoj si nuk mund t'i thuash se keto shijet e tua jane te pavlefshme. Dhe nje here, celesi ketu eshte se teorite, njesoj si shijet, jane konstrukte subjektive, dhe nese si te tilla do i marresh te gjitha shijet te vlefshme, po ashtu duhet te marresh edhe gjithe teorite. 

Problemi eshte se nuk jane te gjitha te vlefshme, si shijet dhe teorite. Dhe pyetja e Graves eshte shume e goditur ne kete pike. Keshtu psh, Gjermanet qe shijonin muziken klasike si nje nder arritjet me te medha te njerezimit nderkohe qe kryenin gjenocid, nuk kane pasur shije te vlefshme. Etj, etj, se me mbaruan shkronjat.

1. Asnjehere nuk kam thene qe te gjitha kulturat jane njesoj. Kam thene qe kane te njejten vlere persa i perket dinjitetit te njerezve qe aderojne keto kultura. 

2. Shteti dhe kultura kombetare ne pergjithesi, ne perendim te pakten, mbeshtet kulturen popullore qe ne fakt perfaqeson vlera te pranuara nga kombi ne teresine e tij. Ne diference te kultures se mases, produktet e te ciles jane te prodhuara ne mase dhe te konsumuara ne mase, produktet e kultures popullore nuk konsumohen ne mase por pranohen nga masa si nje partikularitet i kultures se pergjithshme. (Sa per te qene pak teknike!! Me fal.)  Dmth, kur them kulture popullore, nuk do te thote domosdoshmerisht nje kulture per masat, ose me mire per shtresen e ulet. Eshte shtresa e mesme qe perfaqesohet me shume nga kultura popullore, dhe eshte pikerisht kjo shtrese qe kontribon nje pjesen me te madhe te taksave ne shtet, por edhe pjesa me e madhe e nenpuneseve civile vjen nga kjo shtrese.

3. Shteti subvencionon artin e larte, subvencionimi i te cilit mbulohet me shume nga kronikat e revistave se kultures. Por realisht shteti organizon veprimtarine artistike dhe e subvencionon 'kulturen popullore' ne nje nivel lokal qe thith shumicen e fondeve.

4. Une kam permendur shtetin, por ka rendesi edhe privati, mediat, organizatat joqeveritare, filantrofet etj. qe e stimolojne artin-kulturen popullore ( por edhe te larten, dhe folkloriken).

5. Perpjekje per te bere dallime ka pasur gjithmone siç thua ti. Une po jepja thjesht nje argument, qe nuk eshte i pabaze, qe ka nje tendence ne boten e artit dhe akademise qe t'i shikoje te gjitha kategorite e kultures me respekt, dhe si te barabarta ne dinjitet.

6.Sa per konstruktet subjektive, edhe une i kam te mijat, siç i ka Idrizi, por ne diference te tij, un nuk denigroj me fjale te pahijshme si "bytheri," etj. forma te artit qe nuk me shijojne. Thjesht i injoroj.

7. Teorite jane konstruksione njerezore, siç jane kulturat, por nuk jam dakort me ty kur thua qe ato jane konstrukte subjektive. Teoria eshte nje konstrukt shume objektiv, qe mund te rrjedhin nga nje intuite, nga nje nen-konstruksion subjektiv ose disa te tilla, por nuk konsiderohet seriozisht dhe per nje kohe te gjate nqs nuk ben nen-konstruksione objektive.

 

 

 

2. ... Ne diference te kultures se mases, produktet e te ciles jane te prodhuara ne mase dhe te konsumuara ne mase, produktet e kultures popullore nuk prodhohen ne mase por pranohen nga masa si nje partikularitet i kultures se pergjithshme. (Sa per te qene pak teknike!! Me fal.)  ...

8. Nuk e kuptoj fort mire argumentin tend te fundit. Shembulli qe jep per gjermanet i sherben asaj qe kam thene une, qe kultura, nga nje pikepamje artistike dhe shoqerisht, nuk mund te konsiderohet si e pavlefshme vetem se gjermanet kryenin gjenocid. Eshte si te denigrojme te gjitha veprat e artit realist-socialist ose atij te meparshmit osman.

 

9. Teoria e Gansit konsiderohet universale dhe perdoret ne teksten shkollore. Teoria e Idrizit i perket teorive trotskiste dhe konservatore te viteve 30-50 qe jane hedhur poshte tashme. Ndoshta, dhe nqs fryma politike ndryshon, do te riciklohen.

10. Argumenti yt per kritiken time ndaj Idrizit eshte me vend. Nuk duhej te shfaqja ashpersi tim kunder idese se tij dhe e kritikova per denigrimin qe i beri stilit dhe letersise se Bukowskit. Nuk ehte se ai me trajtoi me mire, por fakti qendron, nuk duhej t'a sulmoja per idete e tij.

11. Ishte kenaqesi shkembimi i ideve.

Carrote, njerezilleku, eshte kulture? Ne se po ne c'fare shkalle eshte , ne raport .....me te shkuaren? Kjo si refleksion i idese T'uaj.

Njerzilleku nuk matet me shkalle. Veçorite e njerezillekut kane anet e mira dhe te keqija dhe nuk mund t'i ndash ne kategori (zakonisht perdoret kuptimi i mire i fjales). Njerezilleku ne teresine e tij eshte e lidhur ngushte me kulturn, sespe kjo e fundit buron nga ai. 

 

Karrot, nje kuptim te aneve te keqija te njerezillekut...??? ( jo te njerezimit).. dhe ku dallojne maredheniet njerezore me njerezillekun...???

Une kam harruar edhe shqipen... Por njerzillekun e shoh si shprehje te njeriut, kurse njerezimin, si nje sistem mendimi qe perqendrohet tek njeriu dhe vlerat e tij.

 

Ne zakonisht perdorim kuptimin pozitiv.

 

Mendoj une...

Karrote, po po ke te drejte, kur flasim per njerezillekun e kemi fjalen thjeshte dhe vetem per anet, apo moralin pozitiv, vetem pozitiv te nje shoqerie.  E kur flasim per mardheniet njerezore eshte diçka tjeter... Ndaj kerkova prej jush qe te mos i konfondojme keto dy nocione...dhe ne diskutimin e mesiperm, tuajin me graven, duhet te kuptojme thjeshte mardheniet njerezore dhe jo njerezillekun, i cili eshte ne nje nivel siperor pozitiv i mardheineve njerezore..

Jo jo une per veten time e kam pasur per shprehjen e njeriut.

Kujtoj se nuk e ke mire.Sepse njerezimi qe pas Gilgameshit, ka patur tri shkalle vleresimi
Mire, mezatarisht ( ose me te vjetren c'ka) dhe keq.Me keto njeziMi ka operuar gjer sot e kesaj dite.Bilez edhe sot mengjes po ta pyesish, ne dac babin ne dac mamin, si shkoni me gjitonine, me varifsine, me vellezerine, mesiguri me njeren nga keto shkallet do te pergjigjen.Dhe qe ta dishe mire jo m tek ne por ne gjith boten njerezilleku a ndryshuar ....per keq.Gje qe flet per nje kulture jo ne plotesim por gradualisht ne deformim.Dhe une te mora vetem njerzillekun si kulture shoqerore por sa ka per te fole ...

Gilgameshi? Ok. Te pelqeka lashtesia me duket (meqe perdor edhe termin barbarizem  smiley qe nuk perdoret me ne linguistike). Une nuk mund te jap mendime personale pa prova, por ne kontekstin e kultures, njerzilleku nuk ka shkallezim.

Njerezilleku eshte deformuar, çfare prove ke? Ndryshime ka pasur dhe do kete, por eshte e veshtire te thuash se a ka ndryshuar per mire apo per te keq.

 

Nuk besoj as te e mira as te e keqja. Jemi qenie te komplikuara me nje histori  te komplikuar.

Tani pse me kthen prapa, per nje gj te mbyllur.Barbarizmi jo vetem qe nuk eshte hequr por eshte sot e gjith diten tek liksiku i gjuhes, historiku i prejardhjes fjaleve.Shife se ke per tu bindur.Sepse Turqnia ka ik prej ketej 101 vite me pare por " barbarizmat " kane mbetur.Dhe ne jete te jeteve ato fjale do te citohen si barbarizma.Historia e gjuheve mbetet.
Vime ke tema.Kurre ne te shkuaren, kultura e ketij popullit tone te vogel nuk ka kryer gjakmarrjen tek vajzat, grate, nenat, pergjithesisht mbi femren.Sot ke plot raste.
Dikur( edhe ne ditet e rinderve te tu , jam me se i sigurte) ne fshat, ne mehalket, ne lagjet , mubd te kishte nje apo dy kusare qe njiheshin, diheshin dhe i deno te opinioni shoqeror, njerezilleku.Sot eshte shume e veshtire te perdorish ato te tri shkalket ...se cili nuk vjedh...Turerperohej nje vajze e re te fliste para te madhit, prondit, nenes.Sot i thote me cigare ne goje: Lena se ku merr vesh ti o ma...! Kam me shume po nuk dua te te lodh....!

Sistemin e vlerave te njerezve, nuk mund t'a thjeshtezosh vetem me fenomenin e vjelljes. Ne fakt njerzimi ka vjedhur gjithmone: para, pasuri, autoritet, jete njerezore,mendimet e tjetrit,  territor etj. etj. Kjo ben pjese tek te gjithe ne, mendoj une te pakten. Kategorizimet qe bejme ne jane te natyrshme por jo gjithmone te drejta.

 

Jam lodhur ne fakt por jo per kete teme sepse me intereson.

Mos ma ul pjacen e mihabetit ...sepse fola ne pergjithesi dhe jo prr prindrit e tu apo te mite.Flasim per norma njerzilleku, per kulturen, si aspekt i emancipimit te shoqerise.Njerzit jetojne ne shoqeri dhe per pasoje qysh as Komunes Primitive bashkejetesa pa si nevoje vendosjen e ca rregullave, disa normave te cilat synonin te rregullonin marrdheniet sa me te mira mes pjestareve te shoqerise.Te gjitha shoqerite kane pershkuar perjudhat qe perbejne historine e tyre, kulturen e tyre.Normalisht erparimtare do te ishin te gjitha ato ecuri ne kulturen qe e shpien shoqerine api shoqerite perpara.Por sot moj cupe e mire, nuk di si te mendoj se kultura e vjedhjes se 45 peqind te energjise elektrike , mos pagesa e asaj pasurie shoqerore, ...ngarkimi i saj mbi ata qe paguajne , ...mund te konsiderohet kulture qe e shpie shoqerine perpara..?

E di qe fole per ne pergjithesi, per sistem vlerash por morra shembull. Kjo vjedhje, meqenese eshte ne forme te re, ka ekzistuar gjithmone Grava. Une po them vetem kete, jo se eshte nje fenomen i mire. Tani mendoj se kemi perparuar ne kuptimin se edhe individet mund te vjedhin me te madhin.

 

PS/ Me çfare kam pare une, ato qe vjedhin energji elektrike atje jane njerez te lidhur ( dhe zakonisht ne gjendje te mire ekonomike) me ato qe punojne ne poste te kesaj fushe, dhe ato (ne fshatra me shume) qe nuk kane para. Per te paret le te futen ne burg, them une, per te dytet ama nuk mund t'a them sepse te shkretet nuk kane se si t'ja bejne. Per kete fenomen kemi Sali Bishen dhe co. per te lavderuar.smiley

Ja dhe pake dhe boll besoj.Sot dominon kultura e vjedhjes, e korrupsionit masiv, e leshimit te dokumentacioneve fals, e pervehtesinit te prones tjetrit, e dhenies se te drejtes atij qe nuk i takon, e shkeljes masive te ligjit, si noreme rreguluese te mbarvajtjes se shoqerise, e prodhimit masiv te lendeve te ndaluara, te atyre qe shkaterrojne njeriun( Lazarati) ....e sa e sa ne te gjitha fushat e jetes..Kultura edhe si planifikim GDP er zhvillimin e saj eshte minimale...
Me thuaj nje aspekt ku kultura ka pare zhvillime ?

Ti ja thua dikujt qe eshte zemeruar me keta gjera...

 

Kultura eshte zhvilluar por edhe ka bere  revansh. Meqenese ti i permende aspektet negative, une po te permendi te kundertat: 

1) Liria me e madhe e gruas: 10 vjet me pare virgjeria ishte akoma nje ideal

2) Emigrimi  qe i ka mundesuar njerezit te marrin nga nje ose disa kultura te tjera

3) Liria me e madhe e fjales si pasoje e internetit 

4) Vetorganizimi i shoqerise civile nepermjet rrjeteve sociale per te zhvilluar protesta: Brazil, Turqi, Bullgari, Egjipt, Ukraine, Filipine, New York Shqiperi smiley

5) Ndergjegjesimi i atyre qe quhen masat

 

 

 

 

 

Karrota ka karotine brenda. NN.

 Karrota dhe idrisi , dy skaje te nje litari , terhiq njeri, e terhiq tjetra smiley.Idrisi e qesendis , e shikon si proces degjenerues kryengritjen nga "poshte" te pjeseve te paperfaqsuara me pare ne kulture . Karrota e shikon si proces revolucionarizues.  Kultura e larte, akademike, i la hapsire gradualisht kultures se vulgut , filleses dionisiane, te shtypur nga racionalizmi (cogito, ergo sum) . Pjeset e paperfaqsuara ne art ose ato qe me pare kishin folur me nje gjuhe te sofistikuar , u cmitizuan, cmistifikuan dhe perfundimisht Bokowski me  shoket e beat generation kenduan "erdhi dita te ngresh koke, te luftosh/lirine bashke me shoke te kerkosh" smiley

Dhe vure re Idris, "revolucioni nga poshte" nisi nga perpara dhe ja ku mbritem sot te pjesa e "mbrapme e jetes".Rruga e mundimshme e njohjes, dmth proces i njohjes dhe jo i brezave, drejt e thua, nga homoseksualiteti i mbuluar i Da Vinc-it, tek slogani :o sa mire me qen gay"

Ky eshte pra kunderrevolucioni nga poshte , i pjeseve te paperfaqsuara ne art.Marksistet jane kunder  cdo shtypje dhe shfrytezimi.Nuk e kuptoj perse je kundra kesaj kulture liberatore Idris smiley

 

Spiritus nuk kam thene qe eshte revolucionar dhr nuk e kuptoj ku i morre idete revolucionare dhe kunder revolucionare.Keto nuk kane rendesi per mua. Te pakten mos shpik. Bukowski me pelqen si pajtohet me realitetin njeroz. Nuk me interesojne idete marksiste...

 lexo mire carrote."proces revulucionarizues"ne konceptimin dhe pasqyrimin e realitetit ne art/letersi, jo revolucionar ne kuptimin marksist.ky proces revolucianrizues (lexoje dhe modernizues po deshe) filloi me impresionistet, ekspersionistet, me kubizmin e Picaso, abstraksionizmin ne pikture dhe gjithe izmat e tjera qe permbledh modernizmi. Edhe Bukowski duhet pare ne kontekstin e kohes,si artikulues i shijeve te kohes, ajo qe ti ke thene diku me lart se ai (sikurse muzika rap ) me letersine e tij i pergjigjej shijeve te nje fashe lexuesish.Shume drejte, cdo art, cdo rryme ka protagonistet dhe lexuesit/shijuesit e vet.Behet fjale per vitet 60. Levizjet kunder racizmit, luftes,contrakultura, hipite, beat gneration,  revolucioni sexual.

Ne rregull por per mua keto nuk jane te rendesishme. Se si eshte filluar ky muhabet nuk e di... Une po mbroja nje teze te rendesishme: te gjithe kane te drejten e tyre per te shijuar artin qe i pelqen dhe qe eshte i barazvlefshem me tipet tjera.

Persa i perket procesit revocunolizues, ja kam thene Lulianit diku me siper qe per mua (!!!) nuk kane rendesi sepse kultura kur e dominonte elita dhe kultura qe dominohet tashme nga populli nuk jane me te mira se njera tjetra, te pakten nuk eshte vertetuar deri tani.

 

 

 ngaterron disa gjera ti : demokratizimin e artit dhe evulucionin e tij, llojshmerine e krijimtarise artistike  me idealet estetike , idealet e te bukures prej te cilave udhehiqet arti. jo cdo prodhim eshte art dhe jo cdo produkt artistik krijone vlera te reja. te gjithe kane te drejte te shijojne artin qe u pelqen -kjo eshte njelloj si te thuash te gjithe kane te drejte te shijojne gjellen qe u pelqen.Kjo shprehje nuk tregon asnje gje.Ajo qe mbetet ceshtja e debatueshme ehste cilesia e artit, vlera qe percjell , pertej formave , zhanreve dhe rrymave te tij.

Spiritus lexo çfare kam shkruar me lart me tjeret sepse nuk nuk kam kohe te shkruaj.

Me fal.

Nuk ke te drejte ne percaktimin e raportit te kultures shumice - pakice.Predominon ajo qe eshte e shumices, si kulture mbizoteruese.Elitat perbejne exsepsione.
E vazhdojme po deshe por me duhet te leviz

Me paske cliruar Spitritus dhe me kete kam perfshire dhe gjendjen e Lirise qe ka per qejf Karrota !

Rikthimi ne forme spiralje ...tha Lenua qe i renxuan Bustin ne Ukraine.

Po shihja nje Vido shume Prekese , patjeter e ke pare .Nje studiues Francez rivendoste kontaktin me nje fis "rezervati " Shihje Grate ne sfond se si ishin gjinjxhiblakuriq ,  por regjia i 'kishte mbuluar " me gjethen e Eves poshte smiley .Ja ku Karrota , thashe , mund te ndihet shume Free  pa pate nevoje fare per referime smiley  

Me mallengjyese mu duk pjesa ku kryetari Fisit ( Jo k/tari partise sime i Tredhuri ) fshihej nga Pasqyra dhe e mbulonte me gjethe ....per te qare ...pamjen  e tij qe e friksonte . Cfare ndiente Valle nga Gans e Kamenn mendova per nje cast ?

E qe mos ta ngas shume ...ne se perfundimet i ve ne situata qe ka kaluar Historia Boterore ,jo te abstraguara per hir te " Teorise per Teori " do rikthehesh prape tek Lufta midis Plebeut e Patricit , Vulgut dhe Elites qe shfaqen me dallesat e tyre ne kohe Shndrimesh te medha , ku shpesh dominojne Sharlatanet e Penes  si perfaqesues te "shthurjes " se asaj qe ishte Normale e meparshme !

Eshte shpenzim i kote ose tn/ km Bosh te tjerresh ne se Burulovski ka Art brenda apo JO . Eshte Derstile ose "lash nje koment aty " smiley

Se cfare perfaqeson gje per te cilen ishte dhe Kryesorja e mendimeve , sepse ajo ka rendesi per NE , jo Burulovski vet qe i ka xhepat PLOT smiley eshte tjeter Gje E gjithe puna ishte te nje teze e drejte e Karrotes , por te permendur ne menyre Libreske dhe e paafte ta kuptonte perse e tha nga ai me emer ......

Pastaj si zakonisht Rrjedh gjeja deri tek Gay  - lleku Da Vincit qe kane zbuluar Studiuesit smiley

Karrot mos lexo KOT smiley

Nuk komentoj me me ty Idriz. Sic kam thene je nje gure i lashte.

Carote, sikur te jeshe me e duruar them se me e mire behesh.Nuk eshte e udhes qe e re dhe te reagoshe me jo pake inat.Meson ndonje gje edhe prej neve qe nuk dime shume.Se ato pake gjera qe dime, ... i dime sagdham ama! Te ndjek dhe lexoj me kenaqesi ndaj te them.
Njeriu ne inat edhe kur nuk e thote te miren, ben mire te ...kurseje llafin e keq!

Me vjen keq qe mendon qshtu por nejse.

Merr te miren ne ato dy gjera qe te thashe! Te tjerat....hidhi !

Karrot, kam vene re qe je konfliktuale dhe ke manine te shpikesh fjale shqip pa vije logjike. Pse ndodh kjo gje?

Kokoleps do t'i kisha dhene nje pergjigje pyetjes tende por kam vene re qe je nje misogjen.

...Ja ! Prape! Leri moj, se ta bejne kastile ! Nuk e ke mesuar akoma ne cilen peme qellohet me gure?

Ca do me thene misogjen? Mos ka lidhje me misogjinist? Ai qe percmon femrat? Nese e ke per kete e ke shume gabim se me qindra here kam mbrojtur seksin e dobet ketu kunder anadollakeve te certifikuar si acdc per shembull. Femrat, ambasaden pink dhe lbgt bashke. Po ca te them une ty, ti dilke ne perfundime solide me evidence te pamjaftueshme. Ti qofsh. 

Misogjen? ..is the fundamental of a liquid crystal that induces structural order in the crystals....

mua me duken shume te fresketa komentet e karrotfejsit. si te mbuluara me vese.

He..! Te gudulisin ?

Te duken ty emigrant jo mua. Po fundja ja, kjo eshte e bukura e demokracise perendimore. Per te njejtin objekt njerezit krijojne pershtypje nga me te larmishmet, te pashqetesuar nga opinioni gjykues qe ekziston ne kontinentin e vjeter. 

Une nuk kam koment per ty Karrote .

As per Gur ,as per Dhe , as per Drure ,as per te Lashte as per te Rij ,as per te Drejte as per GDHEJ me Gunga .Une bashkebisedoj me rob per ndonje problem se si mund "te orientohemi nga Publiku " . dhe thash se kushedi se cdo thoje . Po aha Kamneni ka thene ...smiley

 Me faqe librash e emra gjithfaresh qe rekomandon , cdo profesor ne cdo Universitet , te cdo vendi te Botes si i gjithdijshem , i kam kalu para 50 vjteve kur me te verte ishte teren i zbrazet infoje dhe nuk kishte Interenet dhe mund te sugjestionoheshim. Cdo te thoje per ndonje emer Kinezo - Koreano Verioror - Jugor smiley apo fundja dhe per Kamasutran e Indise smiley

Por ka edhe thenie qe Vlejne permua ,si ajo qe prute Ju , e per fat tuajin , nuk i di KUPTIMIN  , por qe me habiti sepse e permende....ose nga lloi i te mesuarve permendesh ose duhet te dije dicka !

Te tjerat .....mos hajde me Gjembin ...ose hajde po komento me  Gjembin . Ajo e njeh Komunizmin smiley

Ne rralle te pare meqe i paske kaluar para 50 viteve, te kerkoj njdese per 'gurin e lashte' sepse ishte me shume reference per mentalitetin dhe deningrimin qe i ben disa gjerave se sa per moshen tende qe nuk e njhja. 

Une kam cituar libra te kohes, dhe jo para 50 viteve sepse ne fakt studimet per kulturen kane evoluar qe atehere. Une te keshilloj te lexosh ato dy autoret qe kam cituar, librat e te cileve konsiderohen si bazike dhe ndoshta do te te hapet mendja pak. Une te kam kritikuar per mendime qe i ngjajne shume kritikeve te artit, sociologeve (etj.) te atehershem , trotskista dhe konservatore Amerikane dhe Gjermane qe kane bere dallime denigruese mes cilesise se nje tip arti kundrejt nje tjetri. Megjithate edhe te kam vleresuar ne disa raste keto dite tek PPU-ja.

Sa per te tjerat qe ke shkruar per veriun, Kamasutren, Gjembin e tjere nuk meritojne koment. 

 

thashe se zogu blu ishte ndonje zedhenese e selise Blu

E mire por po shperhapesh aq shume sa nuk di Robi me ke llafos . Me ke nis ,per cfare e nis dhe per ku do bitiset smiley Ne kohen time ketyre tipave uThonim " biblioteke pa iventar "

Vur re e qete se une nuk te akuzoj "pse di dhe pse lexon " As e kam kete te drejte e as e shkoj ndermend me qe ra llafi .

Une merrem me Problemin qe solle si Kundeti ...Publiku oriento produktin ...Teze e shoqerise Konsumit dhe patjeter me perkrahes shume te fuqishem e Praktike.

Por kemi te bejme me nje "produkt " qe ketij parimi i ka dhene zgjidhje me "best -seller " dhe nuk ka nevoje me per Komente . Ama kishim ne mes Burulovskin dhe Krijimtarine e tij si te vecante .

Duhet minimlisht te thoje , me qe i dole per zot nje mendimi si te mirargumentuar ,Perse dhe Si e argumenton ose fundja me mire , si e Kupton se nuk je as Gans as Komen .Thjesht i lexon ! Kaq per problemin . Po qe se e thua  ...do cfaqesh prape o i zi ...Do cfaqem..tha Findlej smiley

Dhe nje gje ne Komunikim...Permendja e emrave "thenes" , eshte Injorance se nuk ta kerkon njeri te kesh te njejtit Idhuj si mase dije . Mundohu anashkaloi dhe bjeri te shtrydhur ne thenie te dime ku te jemi ...Kunder a Pro. Keshtu mba dhe avantazh se mundet ato qe thote , Gans i ka marre nga ... UNE smiley  ose fundja edhe nga  Poeti smiley

thash se mos ishte ngjyros zogu i Tunes smiley

...pa zogj mos na lent Perendia..... pa te tjerat ujdisen .

 

 

I met a genius on the train...

nje poezi perle per dualitetin e njeriut, per zogun blu qe gjithkush nga ne mbart mbrenda.

...

the people out there expect miracles
continual miracles with
words.
the world is full of
constipated writers.
and eager readers who need plenty of new
Shit.
It's depressing.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).