Kina festoi kete fundviti, 120 vjetorin e lindjes se Kryetarit Mao Zedong. Gjate tre dekadave te zhurmshme te pushtetit te tij, parrullat popullore, te ashtuquajturat “dazibao” u ngriten ne art. Megjithese pasuesit e Maos kane hedhur poshte shume nga doktrinat e tij ekstremiste, krijimi i parrullave vazhdon serish ne menyre marramendese.

 

Keto jane 11 parrullat qe ndryshuan Kinen:

1. Le te lulezojne 100 lulet (百花齐放) 1956

Perdorimi i parrullave ne Kine i ka rrenjet ne vecorite e gjuhes se perditeshme kineze, ku frazat e shkurtra dhe ritmike konsiderohen si menyra me e qarte e te folures. Keto lloj frazash shpesh paraqiten me kater karaktere kineze dhe jane krijuar nga udheheqesit e ndryshem kineze per me se 2000 vjet me rradhe. Mao shpesh zhytej ne veprat e klasikeve kineze dhe perdorte fraza ritmike per te percuar parullat e tij ne popull.

“Le te lulezojne 100 lulet; le te luftojne 100 shkollat” eshte huazuar si parrulle nga nje faze historike ne Kinen e vjeter qe quhet Periudha  e Shteteve Nderluftuese,e cila  mbaroi ne 221 BC. Mao e perdori kete parulle per te treguar qe tani e tutje do te lejohet kriticizmi ne Parti. Po kur kriticizmi erdhi ishte i gjithanshem dhe plot vrer. Fleterrufe gjigande filluan te vareshin ku kritikoheshin zyrtaret; studentet dhe profesoret denoncuan haptazi politikat e partise. Nje vit pasi revolucioni i 100 luleve kishte filluar, Mao e nderpreu ate perdhunshem.

“Cila duhet te jete politika jone kundra ideve jo-marksiste? Sa i takon kunderrevolucionareve dhe sabotatoreve ta pandreqshem te kauzes komuniste, zgjidhja eshte e lehte. Ne thjesht u heqim atyre lirine e fjales”, tha Mao ne nje nga fjalimet e tij

Ndersa fushata kundra reaksionareve filloi te zgjerohej, intelektualet u denoncuan, burgosen ose u internuan fshatrave. Akademiket akoma diskutojne nese fushata ishte thjesht nje perpjekje hapjeje qe shkoi shume larg, apo nje kurth cinik per t’i bere kunderrevolucionaret te shfaqeshin vete.

2. Guxo te mendosh, guxo te veprosh (敢想敢干) 1958

Kjo ishte parrulla kryesore gjate Hapit Te Madh Perpara, nje fushate dyvjecare pergjate se ciles kryetari Mao perpiqej te nxiste fshataret qe t’u bashkoheshin kooperativave. “Guxo te mendosh, guxo te flasesh, guxo te veprosh” ishte parrulla kryesore fushates, por gjate kesaj periudhe prodhimi bujqesor u rrenua ne te gjithe vendin. Politikat e Maos, te kombinuara me fatkeqesite natyrore shkaktuan vdekjen e me se 30 milion njerzve. Megjithate, pavaresisht lidhjes se saj me katastrofen e Hapit Te Madh Perpara, mbeshtetesit e Maos vazhduan ta perdorin kete parrulle edhe vite me pas.

3. Shembni 4 vjetersirat (破四旧) 1966

Nese ka nje slogan qe permbledh te gjithe teprimet e Revolucionit Kulturor, eshte tamam kjo parrulle. Ajo i shtynte kadetet e rinj qe te shkaterronin gjithshka qe dukej si “e vjeter”, duke permbledhur ketu nje rang shume te gjere dhe te papercaktuar idesh, zakonesh, traditash dhe mentalitetesh. Ne kujtesen perendimore kjo eshte e lidhur ngushte me pamjet e shkaterrimit te tempujve te vjeter, por levizja u shkallezua dhe shume pleq dhe intelektuale u abuzuan fizikisht e shume prej tyre vdiqen.

Revolucioni Kulturor  leshoi nje numer te pafund parrullash, perfshire ketu  edhe “te rebelohesh eshte e justifikuar” e cila ishte parrulla shoqeruese e “Shembni 4 vjetersirat”. Mao inkurajoi sulmet mbi te gjitha format e autoritetit, duke u perpjekur keshtu te krijonte nje revolucion te perhershem. Me kete ai po perpiqej qe te riparonte autoritetin e tij qe kishte marre nje goditje te rende gjate Hapit te Madh Perpara. Fushata e cila mbaroi formalisht ne vitin 1976, i kushtoi Kines disa qindra mijera jete te tjera. Disa studiues besojne edhe qe numuri i te vdekurve gjate kesaj dhune “revolucionare” i kalon milionat.

4. Godisni banden e te Katerve. (打倒四人帮) 1976

Pas vdekjes se Maos, filloi nje lufte per pushtetin ne majat me te larta te partise. Pasardhesi I caktuar nga Mao, Hua Kuo Feni mori ne duar te gjithe rolet udheheqese, por nderkohe hasi ne kundershtimin e gruas se Maos, Jiang Qing dhe tre aleateve te saj. Por ato u akuzuan per teprimet e bera gjate Revolucionit Kulturor dhe pa humbur kohe u arrestuan dhe burgosen.

Afishet e propagandes se kohes i portretizonin ata si tradhetare. Karikatura me e famshme eshte ajo ku fytyrave te tyre u eshte vene nje kryq dhe nen te shkruhet”Te hedhim poshte me vendosmeri kliken antiparti Wang-Zhang-Jang-Yao!”

Huas me vone ia mori pushtetin nga duar Ten Hsiao Pin, i cili shtyu perpara eren e reformave. Nderkohe te kater tradhetaret u cuan para gjyqit ne nje nga luftrat me te pergjakshme per pushtetin ne Kine. Farsa e gjyqit u transmetua ne TV, ku gruaja e Maos qendroi e paperkulur deri ne fund, edhe pasi tre aleatet e tjere e tradhetuan. Te gjithe u denuan me burgim te perjetshem. Jiang Qing vdiq me 1991, sipas te gjitha gjasave ne nje vetvrasje.

5. Reforme dhe hapje (改革开放) 1978

Ten Hsiao Pin e futi menjehere Kinen ne nje reforme ekonomike. Se pari ai hoqi referencat e “luftes se klasave”, sllogani qe gjendej kudo ne 12 vjetet e fundit, qe nga faqete e gazetave  deri tek parullat e varura neper mure.  Ai gjithashtu institucionalizoi idene e “socializmit me karakteristika kineze”, e cila i dha me shume mundesi udheheqjes qe te devijonte nga dogma marksiste. Motoja e pergjithshme e programit te ri ishte “reformo dhe hapu”.

Kjo parrulle u permblodh edhe ne hyrjen e Kushtetutese se Kines ku thuhej: “Populli kinez i te gjitha nacionaliteteve do te vazhdoje te ece ne rrugen socialiste te diktatures se proletariatit, duke ndjekur me vendosmeri reformat dhe hapjen me boten e jashteme”. Gazetat dhe posterat po mbusheshin me “4 modernizimet”, nje platforme e guximshme  kjo e propozuar qe me 1960 po kurre e vene ne jete nga Mao.

6. Nxirr te verteten nga faktet (实事求是) 1978

Me nje dore pragmatizem, nje fete llogjike te shendoshe dhe pak paqartesi mendjengritese, ky eshte sllogani me i parapelqyer i udheheqeve komuniste. “Eshte nje koncept i lashte filozofik kinez, por gjate kesaj periudhe reformash ne fund te viteve 70, kjo parrulle mori nje hov te ri” thote Dr Altehenger. Fraza si kjo i kane rrenjet qe ne debatet e shekullit te II BC, kur ekspertet legale ndertuan maksima te tilla si “Ndiq vazhdimesine e natyres” ose “Pershtatu me kater stinet”.

Ne fakt parrullat kineze perpiqen t’u perngjajne chengyu – frazave me kater karaktere os serise se frazave, qe kane nje kuptim te thelle kulturor. Me fjale te tjere kane nje efekt te madh komunikimi. “Nxirr te verteten nga faktet” eshte nje shembull i mire i kesaj. Kjo fraze eshte futur nga Mao rreth viteve 30, ndaj dhe udheheqja e re e perdori ate per te provuar vazhdimesine dhe mbeshtetjen mbi mesimet e Maos.

“Vetem nese ne emacipojme mendjet tona, nxjerrim te verteten nga faktet, mbeshtetemi ne realitet  per cdo problem dhe integrojme teorine me praktiken, ne do mund te cojme perpara modernizimin e programit tone socialist” tha Teng ne nje fjalim te tij ne vitin 1978. Dr. Altenheger se ky eshte nje koncept shume I gjere dhe prezumon se e verteta objektive ekziston. Por ne te vertete, kushdo qe drejton politiken mund te diktoje kuptimin e saj.

7. Beni me pak femije, rrisni me shume derra (少生孩子多养猪) 1979

Kjo parrulle eshte nje nga shembujt e cuditshem te nxjerre nga nje grumbull parrullash te lidhura me politiken nje-femije te Kines. Parrulla te tilla nuk eshte se ishin domosdoshmerisht te aprovuara nga autoritet qendrore, po sidoqofte kane qene te shkruara me boje te kuqe ne mure per vite me rradhe nga zyrtaret servile lokale.

Parrulla edhe me te “qarta” ishin “Nderprit barren! Aborto! Bej cdo gje per te ndaluar nje femije me teper” ose “Nese nje familje do kete nje femije me teper, i gjithe fshati do te sterilizohet”  ose edhe “Nje femije me shume eshte thjesht nje varr me shume”. Nderkohe qe numri i lindjeve ne Kine u ul ne menyre te vazhdueshme, edhe politika e femijes se vetem ka qene nen qemtim te vazhdueshem. Ne nje direktive te 2007 dhe ne nje fushate te 2011, Komisioni i Popullimit Kombetar dhe Planifikimit familjar sugjeroi per alternativa te tjera me te zbutura, ne vend te parrullave te drejtperdrejta.

Ky perafrim i ri sugjeroi parrulla te moderuara te tipit “ Mema Toke eshte e lodhur per te mbajtur me shume femije”.

8. Tre perfaqesimet (三个代表) 2000

Projekti me per zemer i Jian Zemin gjate dhjete vjeteve te tij ne udheheqje te politikes kineze eshte gdhendur ne parathenien e Kushtetutes se Kines , si “mendimi i rendesishem i tri perfaqesimeve”. Z. Jiang e nxori kete per here te pare ne fjalimin e tij te vitit 2000 dhe pastaj e zgjeroi ate me shume ne fjalimin e vitit 2002 me rastin e 80 vjetorit te krijimit te Partise.

“Partia  duhet gjithmone te perfaqesoje kerkesat dhe zhvillimet e forcave te perparuara prodhuese te Kines, orientimin dhe zhvillimin e kultures se perparuar kineze dhe interesat themelore te shumices derrmuese te popullit te Kines.”tha ai.

Por ndryshe nga frazat klasike e frymezuese te Maos, keto parrulla nuk kane me rezonance. Ato vecse tregojne qartazi shkollimin inxhinierik te Z. Jiang. Ai ishte me shume nje teknokrat se sa nje poet-luftetar e plot frymezim sic ishte Mao Tzetung

9. Shoqeri e harmonizuar ( 和谐社会) 2005

Nese treguesi i suksesit te nje parulle te re eshte qe ajo te perfshihet ne Kushtetuten e Kines, Hu Jintaou duhet te jete akoma duke pritur me nervozizem. Deputetet e Parlamentit Kinez propozuan ne fillim qe“shoqeria e harmonizuar” e tij te futej ne Kushtetute qe me 2005, por ende asgje s’ka ndodhur.

Sidoqofte ka masa te tjera per ta matur suksesin. Nje dyzine politikash, rregullash dhe reformash kane rrjedhur nga ideja fillestare e shoqerise se harmonizuar (ose sidoqfte jane kategorizuar nen ate cati) Per shembull, projekte masive per zhvillimin e qyteteve perendimore te Qinghait dhe Urumqi u bene nen flamurin e tij. Por edhefushatat kunder shprehjes se lire dhe shtypja policore ne Tibet dhe Zingjan jane gjithashtu pjese e kesaj teorie.

Z. Hu lancoi platformen e tij si nje pergjigje te natyrshme kunder pabarazive te shkaktuara nga rritja e shpejte ekonomike e viteve 80-90. Sic e tha dhe ai vete ne fjalimin e vitit 2005: “Nje shoqeri e harmonizuar duhet te jete e perbere nga demokracia, qeverisja e ligjit, barazia, sinqeriteti dhe gjalleria”.

Sidoqofte, mbase edhe viktime e suksesit te vet, “shoqeria e harmonizuar” eshte bere shpesh objekt talljesh nga internautet kineze. Ato perdorin fjalen “gaforre lumi” qe tingellon si “harmoni”, si nje menyre per te kritikuar qeverine pa rene pre e censures.

10. Tre supremet (三个至上) 2007

Mund te tingelloje si emri i ndonje grupi muzikor te Motown, por ne mendjen e Hu Zhintaos kjo ishte nje menyre per te kontrolluar  nje gjyqesor gjithmone e me te orientuar nga reformat. “Ne punen e tyre, gjyqtaret e larte dhe prokuroret duhet qe te shikojne si ceshtje supreme ceshtjen e partise, interesin e popullit, kushtetuten dhe ligjin”, tha ai. Z.Hu mbylli ne menyre efektive diskutimin mbi reformen e gjyqesorit duke emeruar si presisdent te Gjykates se Larte Wang Shengun, nje burokrat pa eksperience ligjore.

Gjeja e pare qe beri Z. Wang ishte qe te sigurohej qe gjyqesori ti nenshtrohej doktrines se tri te plotfuqishmeve.  Qe atehere, interesi i parties ka zoteruar mbi ate te te dy “te plotfuqishmeve” te tjere.

11. Enderra Kineze(中国梦) 2013

Juria akoma nuk po e kupton se cfare eshte tamam Endrra Kineze, megjithese duket se ky do te jete pa slogani i preferuar i Xi Jinping qe mori ne dore udheheqjen ne fillim te vitit 2013. Por edhe per burokratet e rrahur me vaj e me uthull, domethenia e tij eshte akoma e mjegullt.

“Qeveria kineze dhe Partia Komuniste kane nje problem; sloganet e reja nuk tingellojne me poetikisht dhe nuk i thone asgje as publikut te gjere dhe as klases politike qe presupozohet te punoje me to” thote Tom Kellog, nje ekspert i Kines dhe i Fondacionit per Shoqerine e hapur ne Washington.

Xi Jiping u perpoq ta ndryshoje kete me Endrren Kineze. Po kjo eshte problematike pasi njerezit mund te luajne me kuptimet e ndryshme te saj. Pra ato mund te kene endrren kineze per kushtetutshmeri ose endrren kineze per harmoni. Slogani mbase i takon se njejtes kategori si “Perpara, jo mbrapa” te Partise Laburiste ne Angli ose me sloganin edhe me te reduktuar “Perpara” te Obames, vitin e kaluar ne zgjedhjet amerikane.

Me pak fjale, Endrra kineze mund te nenkuptoje cdo gje per cdokend. Z. Xi mesa duket do te nxjerre edhe shume parrulla te tjera teknike perpara se te vendose vertet se te cili prej tyre duhet vertet te mbeshtetet per endrren e tij.

 

BBC News

280 Komente

Nuk e ndryshuan parrullat, jooo... po nejse smiley. Keta britaniket sa here flasin per vendet e largeta, vetem gomarlleqe thone.

Po cilat e ndryshuan ? smiley...shkrimi i BBC eshte interesant, le ta pranojme kete. Me vjen keq qe kane anashkaluar nje tjeter parrulle te Maos tek e cila ai pa nje avantazh praktik te vdekjeve masive " Ata ( te vdekurit) fertilizojne token"

ProFil ; " ....Keta britaniket sa here flasin per vendet e largeta, vetem gomarlleqe thone..." 

smiley

Je i modh smiley

smiley

Pashe vetem ato me bold. Ahahahahaha.

PS. nuk gjeta "te pasurohesh eshte e mrekullueshme", te "floririt te vogel". Po mbase e ke trajtu ne tekst. 

smiley

Rrofsh!

 Kjo eshte madheshtore: "beni me pak femije, rrisni me shume derra " smiley

nuk u mbeshtoll edhe aq shume pas kesaj idese se derrave...ketu beri gabim! " Duhet te prodhojme çelik" tha Mao "per t'ja marre Anglise ne kthese per 50 vjet" smiley

ajo shembni 4 vjetersirat eshte fiks kur edhe ne kalum tek "te djegim me zjarr cilindo qe ben kshu e ashtu". edhe ajo qe "cilido te shkruaje pa frike e me germa te medha c'mendon per punen dhe per njerezit", direkt e nga dacibaot vjen. por kte me 4 vjetersirat nuk e kisha nigju. smiley 

"katershen" po. si dhe: duhet turbllu para se me u kullu". 

te djegim me zjarr cilindo qe ben kshu edhe ashtu

duhet vleresuar pak ne nje spekter me te ngushte kjo...se per ate pune edhe Rusvelti "juaj" nuk ishte me pak ne kete aspekt smiley

Well, Bota pati "flower power" dhe Altamont.

Ne patem 6 shkurtin dhe shkurten (vaten) tone.

secili te veten dmth.

kto dite kam pa nje film te vjeter francez qe ne inglisht titullohej "A woman is a woman". Gjeja e pare qe me erdh ne mend ishte fiks kjo: Fjala e 6 shkurtit dhe lufta kunder zakoneve prapanike me germa te mbedhaja ne stil gotik te te shkrujtmes te ne, doli edhe nja 6 vjet mbas ketij filmi.

(ne paralel kjo me vitin e alfabetit shqip krahasu me vitet e ndertimit te tuneleve te semmeringut, te shkrujtme ne hyrje te tyre - me ndodhte gjithnji kur e beja ate rruge me tren)

 

te kuptoj une ty, po eshte e veshtire ti mbushes mendjen cave me shoqe nga ajo tema e izolimit se: mitizimi nuk sherben si frymezim vetmimtaresh, por si nje metode per te kontrolluar fatin smiley e nje kopeje me te madhe "derrash"...

un kto temat me mite i kam si pune indikatori (lakmusi si me thon) per dollapin e robit smiley

nje krahasim dollapesh psh: "kush e solli doruntinen" vs. studimit te incestit te Georg Elais Alois-it. smiley

 

"Ta kthejme vendin ne vendin e derrave" sepse mishi eksportohesh ne kembim per hekur e celik...punimi I tokes ishte i kushtueshem, rritja e derrave Jo, Emo...por me cfare do ti ushqente keta derra nuk ishte shume e qarte smiley

ka qen nje kapitull ne librin Lej Fen, bir i mire i popullit punonjes, ku flitej per rritjen e derrave, dhe se si lej feni e mesoi edhe ate zeje me vullnet dhe perkushtim.

meqe ra llafi, c'behet ai Fidel Ylli, di gje njeri smiley

smiley po Fideli nga te erdhi nder mend? smiley

zell, vullnet e perkushtim... kaq do populli, tha smiley Kush lexon shume, budallallepset smiley

esht e vertete kjo e leximit, kur mos kem njeri. pa lidhje me temen, po pse pak veta ke, edhe ktu te peshku, qe jane helmu nga leximi i tepert. keta tipa, jam gati te vej bast, qe sikur te kapin ne flagrance dike qe po u vjedh shtepine, do diskutojne mbi gjendjen mendore te hajdutit dhe si do e shpjegonte lakani kete, ne vend qe t'i hynin me ndonje dru kokes.

smiley

more, po si dergoi kot ne fshat artistet, poetet e shkrimtaret etj etj " Ikni me te mire, se do t'ju le pa buke" u tha smiley

Pf ke harruarr bazen rreth se ciles ndodhen  ndryshimet pas 90 ne te gjithe ish "Komunizmat"..

Mos digjni etapat .Komunizmi do dhe 10 mije vjet te vije smiley

Jo per gje , se e gjith prurja e Juaj ishte nje esence arome "dorezonje " , por per te kuptuar cfare jane antikomunistet e xhiboles smiley te pjellur nga LeftKopeja e Babasqapit !

Buqete me Lule smiley

Brockulla! Asnjera prej ketyre me siper nuk sherben per te thene shkakun e ecjes se Kines me hapat vigane perpara.GDP dy shifrore, sipas ketyre analisteve ne BBC, Ka ardhur nga 11 parrullat? 11 Parrullat perbejne gje sistem ekonomiko - shoqeror?
Shkrime me shume per sarkazma dhe humore, qe shprehin cmire dhe stilin anglez te gazetarise jo produktive.Te siperfaqshme! Arrogante dhe nuk sherbejne per asgje
Kina zbatoi dhe po zbaton tezat e Buharinit duke e bere sistemin jo vetem funksional por edhe modelin se si shoqeria njerezore me burime te medha fuqie puntore, futet ne tregun e punes ne menyre efektive e te qendryshme.Kina per nje perjudhe shume te shkurter u kthye ne Banke per ....Ameriken !

kot nxehesh.

 Sekreti progresit kinez eshte tek menaxhimi libidos, Grava. Me pak femije, me shume pune.

~~Brockulla! Asnjera prej ketyre me siper nuk sherben per te thene shkakun e ecjes se Kines me hapat vigane perpara.GDP dy shifrore, sipas ketyre analisteve ne BBC, Ka ardhur nga 11 parrullat

erdhi nga shfrytezimi i popullit te tyre.u bene sweat shop of the world.ate qe nje punetor perendimor e bente per $100 ne dite punetoret kineze e bejne per $1-5.strategjia e prodhimit te mallrave me paga te botes se trete dhe exportimi i tyre me cmime te botes se pare funksionon per nje fare kohe .edhe atje njerezia do zgjohen do kerkojne me shume.eshte me kollaj te shkosh  nga $200 per fryme ne $5000 sesa nga $5000 ne $15000.prodhimi zhvillimi ndryshon ekuilibrat sociale te cilat rregullohen vetem me debat te lire te shoqerise e jo duke i maskuar e fshehur ne emer te harmonise sociale si bejne kinezet.nje dite problemet sociale te akumuluara do te shperthejne atje .do rrojme e dote shohim..

KINES per ta them me nje metafot, i eshte fut fryma e keqe kapiitaliste nga mbrena dhe po luan me kufomen, dmth imazin komuniste te saj. eshte nje nje trup komunist i zeoteruar nga nje shpirt i keq kapitalist....

smiley

Ne fakt thelbi i mire i ketij shkrimi jane keto paragrafe:

Nxirr te verteten nga faktet (实事求是) 1978.

Me nje dore pragmatizem, nje fete llogjike te shendoshe dhe pak paqartesi mendjengritese, ky eshte sllogani me i parapelqyer i udheheqeve komuniste. “Eshte nje koncept i lashte filozofik kinez, por gjate kesaj periudhe reformash ne fund te viteve 70, kjo parrulle mori nje hov te ri” thote Dr Altehenger. Fraza si kjo i kane rrenjet qe ne debatet e shekullit te II BC, kur ekspertet legale ndertuan maksima te tilla si “Ndiq vazhdimesine e natyres” ose “Pershtatu me kater stinet”. Ne fakt parrullat kineze perpiqen t’u perngjajne chengyu – frazave me kater karaktere os serise se frazave, qe kane nje kuptim te thelle kulturor. Me fjale te tjere kane nje efekt te madh komunikimi. “Nxirr te verteten nga faktet” eshte nje shembull i mire i kesaj.

Te tjerat jane sarkazma sipefaqsore me gjysem te verteta ideologjike. 

Emo, me thene te drejten kur po punoja me kete shkrimin me ra njehere ne mend te te dergoja nje kopje qe po te doje te pergatisje nje paralele shqiptare. Se kena pas tall kinzet, por e verteta vonon (5000 vjet tha Cuenlai, e bojme 12000 tha Mehmeti) po nuk harron.

Psh kjo parrulla e vogel Guxo te mendosh, guxo te veprosh (敢想敢干) a nuk te duket si fara e parrulles sone te madhe "Secili me guxim dhe me germa te medha duhet te shkruaje ate qe mendon per punen, njerezit....etj"

Eh mer Xake, ku je kur duhesh!

Mos Grava pash zotin se e kemi Nje , me nje me nje po e ka nje ...Y ne fund , qe shpjegon Ballkanin , Rajonin , Boten e me Gjere e Gjate se cfare te zbatojne e si ecin perpara , si te kapercejne krizat e si te zhvillojne ekonomine !

Merre qete smiley Mbaji frenat aty tek Fshati Turistik e lei Kinezet me USA . Respekte per Janar 2014 dhe gezuar me gjithe cunat !

Po te cajne torrovelen perfaqesuesit e burokrateve angleze, qe kane mbetur me mendesine e shekullit 19! Kina i dhjevi te gjithe bashke! C' ti bej une atij gerrunit qe na prishi kot fare me Kinen se do ishim lule sot.Sistemi qe do qeverise boten eshte pikerisht ky sistem e jo i vjetri qe na thithi brenda dhe e dime tani .... se sapo lindi....me neve demokrate, bashke!Pika neve qe presij nga burokratet e tutkunizuar te Evropes te bejme hir me status e me pordhi kali!

sistem ku punetoria marrin $1 ne dite dhe burokratet e partise jane bere miliardere.te njejtin sistem kemi edhe ne shqiperi po ne variant me te varferuar.

Keto jane informacione te mykura te 20 vjet me pare. Dje po degjoja nje emision ne televizor qe thoshte se paga mesatare kineze eshte me e larte se e puntorit bullgar dhe rumun qe quhen ne Evrope.

Shifni gjera te tjera po deshet me u gerric.

 

Flasim per Kinen Alba ...jo per ca kineze!

heret a vone edhe ata do bien ne krize .ligjeve te kapitalizmit nuk iu shpeton kush.

Sigurisht ligjeve te kapitalizmit nuk i dhpeton dot ...kapitalizmi i denuar me vdekje! Mirepo flitet per nje sistem tjeter ...

nuk u shpeton dot po ta ndjekesh kapitalizmin deri ne fund. po ashtu siç nuk u shpetuan dot ata qe ndoqen komunizmin deri ne fund.

ndersa kina e DREDH. kur te fillojne problemet e para, do e perdredhin siç bene me komunizmin. 

perse kujton ti, qe vetem ne ekonomi po bejne kapitalizem dhe jo ne politike ? (nuk kane gje pluralizem akoma, nje parti te vetme kane ne krye, pra s'kane opozite).

per ta dredh me kollaj, perseri. se veshtire me ndryshu rruge kur ke neper kembe nje opozite, se edhe te duash nuk te lene ata.

dhe nuk ka rendesi se sa lek merr ne dite, por se çfare ben me to. 

se te marresh 2000 $ dhe te paguash 1500 $ vetem qerane, je me i varfer se ai qe merr vetem 1$ ne dite, e nuk paguan gje qera, por ka dhe pula ne kotec, edhe derrat ne haur, edhe qepe te njoma ne bahçe, edhe nuk shkon gje ne disko se ansambli amator i fshatit ben koncert falas çdo jave, etj, etj. 

perfundimisht ky trimi me 1$ ne dite, eshte me i lumtur se ai me 2000 te tille ne muaj.

dhe pasandaja (pasi dimer doli behari):

ai nuk ishte as revolucion, as i madh dhe as kulturor.

e kupton sa gore jemi? smiley

 

Ajo qe ndryshoi eshte sasia ,1 miliard e ca banore, nje treg gjigand dhe kultura e rrenjosur e punes. shoqeri milingonash. Etika kineze dhe shpirti kapitalizmit.
 

etika e kujt, "etika e mbijeteses"??? A ka etike mbijetesa ???? Nuk besoj!!

 Etika e punes, e disiplines, e rregullit te rrenjosur jo vetem me shpate dhe sundim por edhe  permes nje filozofie tradicionale. Edhe mbijetesa ka etiken e saj. Eshte si puna  ekonceptit per lumturine ne antikitet. Per dike lumturia qendronte tek te pasur pak, tek te tjere tek te pasurit shume. I lumtur eshte ai qe nuk ka nevoje per shume lumturi.

mos ia fut kot smileyse mbi pergjithesime te tilla mbijetojne vetem mendjet e mefshta!!

 mire qe s paske haberin nga konfucianizmi dhe etika protestante por ti nuk paske lexuar as  tekstet e historise per Kinen .Apo kujton se jane nje popull qe i ka rene cules ne male pas bagetive dhe me nje cqt shtynte vitin smiley

po permbahu o jahuuuu, c'te bera...se tek e fundit, nuk me emocionojne shume analizat e thella qe i ke bere personit tim me siper smiley

 he mer jahu se te thashe nuk te rashe , kot ja futa smiley

Apo kujton se jane nje popull qe i ka rene cules ne male pas bagetive dhe me nje cqt shtynte vitin 

Spiritus, ti duhet ta dish qe zbulimi pasurise intelektuale te Kines ishte nje nder arritjet me te medha te Rilindjen ( shume kembengulin qe risjellja e antikitetit eshte zbulimi me i madh, por e kane gabim)

disa shembuj:

Dideroi shprehet: "Keta njerez ( kinezet, pra) jane me superioret nga te gjithe Asiatiket...ne intelekt, mendesi, ne shijet e tyre per filozofine..."

Volteri, nga ana tjeter, shprehet: " Trupi I kesaj perandorie i ka mbijetuar kohes per mijra vjet duke ruajtur me fanatizem ligje te njejta, zakone dhe gjuhe te njete..."

Keta mendimtare te Rilindjes Europiane ishin te paret qe hodhen bazat per ate Kine qe studiuesit e sotem  admirojne. Konti Keyserling ( po marr si shembull) eshte nje nder librat e mevonshem qe pasqyron kete admirin, ku mes te tjerash thote se njeriu kinez eshte ndosha me i thelli ne mendimet e tij se cdokush tjeter!!!

E verteta eshte qe edhe vete kinezet ( e atehershem) nuk e kindershtojnin kete mendesi, perderisa I quanin Europianet dhe amerikanet " barbare".... Ne dokumentat zyrtare te mesit te shek 19 u arrit qe te zevendesohej termi "barbar" me  termin "i huaj"....

por Revolucioni shkateroi gjithcka dhe kjo eshte nje tjeter e vertete e pakundershtueshme!!

ndersa sa per konfucin, me lejo te shtoj dicka qe nuk e gjen rendom tek gugelimet e tua ne faqet e Wikipedias smiley

Ashtu si Sokrati ( nje vecanti kjo) edhe Konfuci e percillte filozofine e mendimit te tij neper fjales se trasmetuar gojarisht. Mes te tjerash ( kembengul, ashhtu si edhe Sokrati) ai u percolli nxenesve te tij shembullin e mire qe mos te sulmonin mendimtare te tjere, dhe mos te harxhonin kohen kot me refuzime!! " Nuk e fal te verteten tek njerez te cilet nuk Kane deshire ta mesojne ate; sikunder nuk ndihmoj asnje nga ata, te cileve u mungon deshira te sqarojne veten dhe ate cfare duan te thone"...thote Konfuci mes te tjerash 

 e pra tani  e ke kap fillin e historise smiley

Ai anglezi patjeter qe ka lexuar zberthimet e sh.Enver ...

 ne ditare ai shkruante " ne Ml e Europes qe nuk jemi mesuar me terminologjine Kineze ,na ben pershtypje Udhehqja e Partise Kineze me parrulla qe Udheheqin Popullin si psh  

Mos shkelni te lashtat ...

Ka plot te tjera qe Populli yne Patriot , kopshtar i seksit por pak veshderr i perktheu sipas tradites te Taxhait kavajot ... 

Tu qepemi Kodrave , ti bejme pjellore ato si dhe Fushat " ne " tu qepemi meshkujve ...." dhe thone ?! se jemi vend qe luftojme Gay je

Ps Emigrant ..Mos hyr tek mardheniet Marksiste Leniniste .He xhan !  Ja nje shembull i 63...

E cfare i prish Hrushovianeve ndarja e Botes ne dysh apo tresh qe bejne Kinezet , kur atje inspirohet per Revolucion ...

Ne 78

Kina me teorite e ndarjes se Botes ne Tresh ka larguar Popujt nga rruga e Revolucionit ...

ai i korese se veriut na nxjerr mallin e moti te shkuar.ne pershendetjen e vitit te ri mburrej se partia kishte shpartalluar nje grup fraksionist anti parti te kryesuar nga burri i halles se vet,e cila kishte rritur unitetin e partise dhe popullit 100 here.smiley

Ti je variant i zbutur i atij me nje me nje smiley kur ben analiza per Korene eeeeeeee , Kuben eeeeeee , Mallin eeeeee

Po per cfare te mburrej . Per Saliun qe pruri Demokracine ne Ballkan smiley Apo per shenimet e xha Abazit qe e kishte parashikuar ndarjen e Kores ne dysh .

Kujton ndonje gje nga Madheshtia e Van sui van sui van sui Mao Xhu Si , aty rri ! Apo le "nje koment aty " smiley

jo mo thjesht me beri pershtypje gjuha sikur kishte perkethyer tabllone sinoptike te merhumit.

Edhe sh Enver ka thene per kete rastin tend ..." Ne se nuk te pelqen nje shkrim ( shkrim eee , jo analize ) ben ti nje me te mire smiley Dmth bjena nje Tablo Sinoptike per Kinen !

Ju doni te mesoni dhe shoqin Enver per Kinen mor jahu ?

Tha do behet superfuqi ? Tha do shkase ne rrugen Imperialiste Revizioniste ? Tha do behet bythe e breke me kapitalistet amerikane ? Tha qe do perpiqen ti arrijne e kalojme ata ? Tha qe do tradhetojne Revolucionin Proletar ? Cfare mootin doni me nga nje Profet smiley Ju doni Saliun qe  priti me parrulla tek Min e Jashtme 

Li Pen -Turi qen smiley

Pa u lodhur " me Kinen " moj Alba eshte e kot te hidhemi gjer ne Kore te Veriut!

Ja nje shembull i 63...

E cfare i prish Hrushovianeve ndarja e Botes ne dysh apo tresh qe bejne Kinezet , kur atje inspirohet per Revolucion ...

Ne 78

Kina me teorite e ndarjes se Botes ne Tresh ka larguar Popujt nga rruga e Revolucionit ...

ca te them une ty? Qe je i madh e kam thene me se nje here, duke marre mbi vete merine e shokeve dhe shoqeve, mu si mali i Tomorit rete e dimrit ne dhjetor.

smiley

Te shtune te bukur, i nderuar! 

Nuk e kane njohur shqiptaret racionin, faleminderit Kines...si tha Pupo Shyti " Nese duam ndonje gje, thjesht  ua kerkojme kinezve", prandaj ne kete kendveshtrim edhe grava s'e ka keq..

Ore dy llafe ndajne kalane e ...muhabeteve.
I fituar eshte ai sistem ekonomiko- shoqeror qe sjell rendimentin me te madh te punes.Fute emo ne ato pasqyrat krahesuese dhe nxirr po deshe ata te ishullit mendjeshume me mire !
E qe une pa lexuar keta mendheshumet BBC - leshit qysh se kam qene 7 vjec kam degjuar nje fshatar qe per firme kishte "pulqerin" e nje gishti tere nikotine qe tha" Rraca e verdhe do zaptoje boten" Dhe une sa shifja ndonje gje te verdhe, lule a gjethe a dem te " verdhe" mendoja se botes i kishte ardhur fundi...
Ku ta dija une i shkreti se botes mund ti vinte fundi, .... nga rraca e bardhe ! Nga anglosaksonet e Takut

E njoh Lenin, o grava, e njoh. I pari i fukarase ka qene. mori lopaten xhenjere dhe ua hapi gropen te tijeve dhe vetes me ate thenie (gjeniale, pa dyshim).

rendimenti, shoke, rendimenti,

iu trembem kinezeve et dona ferenti.

mos u trishto Emo se kinezen nuk kane qene ndonjehere tregtare te mirefilli armesh...kane eksportuar plot, por ne shumicen e kohes e kane bere falas smiley

you are right! pa shaka. imagjino ta kishin ate potencial shoket tane te kandaharit dhe kabulit.

 

Eh Konfuci, ...dhe 5000 vjet shtet, tha. 

popull i duruar jane.krietari mao i ngordhi nja 30-50 milione prej tyre dhe ata prape i festojne 120 vjetorin.

Kushedi, mbase festojne qe u mjaftua me aq. E keqja do lodhet nje dite, mjafton te presesh e lumi do t'i sjelle koken. 

Shoke kineze me tregonin qe propaganden komuniste, me lezet e kane kthyer ne nacionaliste. Sa budallenj qe jane, akoma s'e kane marre vesh qe nacionalizmi eshte demode, dhe eshte dita e integrimit. 

Po urof paske ngrene dhe ti si forever .E o Kryetar e  sa mbrapa je me Partine .Tjetrit i tregojne shoket Kineze ....ejjjjj  per lumenj e te keqia ...oj nene oj nene .

Pf nderhyj dhe njehere se erdhen smiley

na fakt ata qe duhet ta festojne ate ditelindje duhet te jemi sepse e rropem.ne ga maoja na.por jo kjo nuk i mjaftonte fillozofit me shkolle te mesme te gjylos dhe i kerren 19 faqe leter me temesmileyi guxon ti te ftosh ke te duash ne shtepine pa me pietur me pare mua ?..

Nuk eshte aq i thjeshte muhabeti. Si ne rastin e rusit, kerkohej nderrimi i perandorit. E veja e Maos me duket hengri plumbin. Dhe Verua me Nexhin, thone e dinin mire rregullin e treshit.

Kam frike dhe sot po te ishte, dhiderat albaneze prap do t'i benin lanet vellezerit. Perandori kufizohet nga dy mandate 5 vjecare, pastaj shkon per peshk. Shko e thuaja Berisheve, Rameve e Metave kete. 

nejse prishja me ta ishte pa kuptim , ne shkembim te miliarda $ ndihma gjithe kerkonin kinezet  ishin ca lajka per maon,"o kryetari mao sa i mencem je".mirepo dhe kjo ishte shume per dullen qe se kush ia futi ne mendje se ishte koke e madhe ne nje rang me marksin,leninin ..

Tirona, ketu erdhi Jao Ven Juani,icili ishte pare si zevendesi i Maos dhe realisht kreu i bandes se te katerve, ku e dyta ishte Cin, gruja e Maos.Mori gjith mbeshtetjen morale te PPSH dhe premtoi se do rikthente PK Kineze ne rrugen Leniniste..Por nderhyrja e mareshalit gjigand per Kinen, Cen Ji perfshirja e ushtrise ne punet e partise , prishi planet e katershes, te cilet u ekspizuan para kohe.Dhe ndodhi ajo qe ndodhi.,Arreztimi i i " Bandes" Lin Biao u rrezua ndersa po ikte ne Moske ...me avion luftarak

Te jene gjith budallinj atje , po thua moj ?

nje dite do zgjohen edhe ata ....

Cfare ke pire e ngrene moj per Vit te ri smiley Te jane vare zametet e te kane rene fare !

Te sqarofte Maua ishalla . Mire qe nuk te kujtohet edhe Perandor QI - Ng qe asgjesoi ne kohen e tij 150 miljone Kineze smiley per nje gjysem Muri ku shkelqeu NMa i Dhimi ne ngjitjen e shkalleve !

Pa dashur te bej ekspertin e Kines, rajonit dhe me gjere, po se ku qendron lidhja mes komunizmit dhe Kines sot, (pervec parrullave, flamurit te kuq dhe stemave me yje, draper e cekaner) une per vete nuk e kuptoj. 

Nje sistem monopartiak, me nje klase miliarderesh qe kane sundim absolut politik, ekonomik dhe te cdo fushe sociale, ketej nga Europa ka patur lloj-lloj emrash por te gjitha te lidhura me ekstremin e djathte. 

p.s. Per artikullin, ok si artikull argetues.Mund te kete vdekur Perandoria angleze, por jeton akoma humori anglez.

 

Kshu eshte kjo pune, kush eshte majtas e qu te keqen djathtas, dhe anasjelltas. Dmth larg bithes time, sepse bitha ime eshte e mire.

 

Vetem kjo ne eshte pune b...por sistemi

Persa kohe dhimbja e bythes eshte individuale nuk eshte cudi qe eshte shqetesimi ne te shumten e rasteve te jete individual.

Pastaj, per rastin konkret, e ke vene bythen ne largesine e gabuar. Une nuk e quaj "te keqe" sepse nuk eshte "komuniste" apo anasjelltas. Por kur ngaterron prognozat mund te pish vaj recini kur te ze diarrrja psh. Prandaj mendova qe Sinjora Bertini kishte ngaterruar deren e sallonit me deren e sallomit.

Kavir, ju e perdorni " ilacin" ne menyren anapodha! Vaji i recinit mor bir perdoret kur je kaps jo ne diarre se e ben deren e Parlamentit qe per nje vit te jetojme ...ne shtet rrethim e me kunder gaz ne koke! Me kujdes biro!

Qe te mos pergjigjem edhe une me te njejtin stil bythe (ne fakt me fele, sepse kemi fele te majte dhe te djathte, dhe vetem nje bythe), je ti qe ne koment ke vene ne dukje absurdin se si nje vend komunist ne Evrope e sinjora Bertinit duket nazist.

Leri lodrat e fjaleve e na e shpjego kete absurd po qe i zoti. Po eshte e sigurte se nuk e shpjegon dot, sepse kjo histori lidhet me bythen e çdonjerit. Dmth histori bythe.

 

 

Ku qendron veshtiresia (madje siguria e pamundesise!) per te shpjeguar "absurditetin" qe nen te njejtat parrulla e nen te njejtat simbole ne kohe te ndryshme  te zhvillohen politika te ndryshme, madje te kunderta me njera tjetren?

Simbolet nderrohen me revolucione, por edhe nen te njejtat simbole gjithmone ka evolucion. Por sigurisht kjo nuk shkon me teorite e "pllaneve te Zotit".

Shembuj ka plot ne histori po pate qejf te besh krahasime e te gjesh paralele po nuk bere parabola me bythe, sallon e sallom.

Gjithsesi nuk e kuptoj kete tendencen tende per te ngjallur diskutime kur ofertes i mungon respekti.

Per punen e respektit ke te drejte formalisht, une gabova ne kete rast (nuk du me e gerga muhabetin me tej se çfar ka ndodh nje vit me pare kur kam diskutu fillimisht ne Peshk, kujtesa ime eshte perfekte), por respekti tamam fitohet.

Konkretisht qe te fitosh respektin tim me trego ku ka ndodh kjo pune ne Evrope, qe nje parti e vetme klase miliarderesh ekstremesh te djathte ka sundim politik, ekonomik ne çdo fushe sociale.

Nje sistem monopartiak, me nje klase miliarderesh qe kane sundim absolut politik, ekonomik dhe te cdo fushe sociale, ketej nga Europa ka patur lloj-lloj emrash por te gjitha te lidhura me ekstremin e djathte. 

...ne Gjermani heretik, po qe per histori

Ja pra duket qe Kaviri e ka lexuar mire historine naziste te Gjermanise, por fatkeqsisht u zbyth per te sqaruar edhe ty, nuk eshte i interesuar per sfida respekti majte-djathte, malok-lap.

 

Me vjen keq, nuk jam i interesuar per sfida respektesh.

 

Kam nje shok progonatas qe vete e merr mallra me canta ne Kine..Ju them : Nuk e njohim fare Kinen.Ai ka bere hajer me kinezet.Korrekt ne gjithcka.Kam ne dore telf.kinez te fundit modelin If5.E bleva per 90 euro, paguar ne banke ketu dhe me erdhi per 14 dite...I mrekullushem dhe bateria i mba ne STb tre dite plot...
Dhe te merremi vesh 90 euro ja hodha llogarise ca djemurive beratas , se ne Jine mund te beje nja 45 -50 evroo!
Per sa e bleni ju te Amerikes mo? Nuk eshte safi? Pune e madhe mua safi ma ben punen

Kavir ne se me lejohet .

Ne se nuk kemi Kuptuar qe Shoqerite Funksionojne si Kapitaliste drejt Komunizmit (sistemi i perfytyruar dhe anlizuar si me i Drejti nder  sistemet ekonomiko-shoqerore ) dhe jane tjeter gje sistemet Politike qe i perfaqesojne ne Kohe te caktuar e situata te caktuara , gjithmone do jemi Viktima te teorive per teori me te " Djathta e te Majta "

Absolutisht e gjithe Historia e Njerzimit qe nga Teorite me te Konsoliduara deri tek FETE jane Piramidale . Si mund te jete ndryshe SOT ! Sa te marre Shoqeria Formen e Globit smiley( komuniste ) do dhjetemije vjet .... tha Mao smiley Mundet te kesh nje Teori tenden ! Hidhe !

Humor Leshi Anglez .Show per te thyer monotonine me gjetje !

Pirurja  e Pf PO .Kush ka shije per Humor me skermitje smiley Epse duhet te mendojne te tjere keshtu ? Hajer me zamete shume ! 

Urime Pf dhe dite te mbare !

Ja ky eshte rasti qe duhet ai poeti! Duhet te na shaje Jinen qe ne ta arrim ate per antikomunist te thekur

Rrofsh more PF se solle temen qe e kam shume perzemer.90 erqind e ipinionisteve ja kepusin katundit

mesova dy gjera interesante: grun e maos e paskan plas ne burg, dhe kushtetuten kinezet e nderrokan cdo pese vjet per te perfshire edhe moton e drejtuesve te partise. 

 

.

Gaia, ka nje roman Barbys, qe titullohet " Krimi i i Silvester Bonarit "
Dy personazhe po grindeshin sepse njeri ish militant i Napoleonit tjetri ishte i kampeve kundershtare.Ky i kundershtareve e shau se Napoleoni ishte nje horr ...me shume gra.Ky i Napoleonit rrembeu bastuni qe e kish mbeshtetur aty te cepi tavolines, u ngrit ne kembe dhe i tha "
Nepoleoni zotni kishte vetem dy gra.Maria Luizen qe ishte yll bukurie dhe ate qe i qendroi tere jeten kurore mb koke Perandorit , qe ishte LAVDIA .." dhe ja ngjeshi me bastun ne pucke te kokes, sa i plasi gjaku .
Dhe Mao Ce Duni kishte shume gra e vajza,por vetem njera i ndenji siper kokes qe ishte Lavdia.Udheheqesi i njemiliarde e gjysem Kinezeve rri gjene madheshtir ne Tein Anmen...

s'kam shume pune me maon. me beri pershtypje qe gruan ja ka denuar vete partia. do lexoj me teper pse kjo gje. dhe ne te njejten kohe burri i saj eshte lavdia/nderi i kombit. nuk di per ndonje tjeter zonje te pare te jete denuar kur i shoqi glorifikohet dhe partia e te shoqit vazhdon dhe eshte ne krye. 

Kjo me ka habitur edhe mua kur e kam marre vesh. 

Allah, allah, thashe. E dija qe gruaja e Stalinit kishte qene agjente, po ia kishte treguar vendin i shoqi. Po kjo keshtu, i shoqi e le si molla dhe shoket e bejne komposto, nuk ma merrte mendja.

Kineze hesapi.

Maoja perpara se te vdiste iu tha qe me te te benin si te donin.ne vitet e fundit asaj i duhej ti lutej nje nga dashnoreve te maos qe te kishte mundesine te shihte maon.

E veja gjeti belane se iu fut lojes se pushtetit dhe nuk fitoi.

Gaia, ka ndodh edhe me gruan e Titos, por jo ne keto permasa. E kam lexuar tek Wikipendia.

Keshtu sot i mesove tre gjera.

Ma rrembeve lanet !

po ate kurven e zez shqiptare jo ee... o bo bo...

Ja dhe nje qe ta dish ...Jovanka Broz

ka nje roman Barbys, qe titullohet " Krimi i i Silvester Bonarit "

Shife mire se mos autori quhet Anatol Franc.

 

ke te drejte.

qenke i lexuar... lol
kshu nga komentet nuk dukesh.... nga gjuha ngjan si fshatar qe hap presh dite per dite...

Jo jam fshatar qe ju jap te tjereve qitetare te hane presh  dite per dite.

 

bukur

Po ashtu eshte .fituesi cm nobel

vertet grava?

Per kinezet rrofte TenSiaoPini, qe hodhin ne tregun politik aty ide te guximshme, qe ia ndryshuan faqen Kines. 

Ja ketu me qendro jo me merresh me ca pune shtetesish koti.Shtetesia do te mbetet ...ku do paguhen taksat ...me ke pas thene ...

Bravo KIna, bravo edhe Peshku që është i ndjeshëm për zhvillimin e Kinës.

I mbushi Mao 120 mo ? Bo si ikin vitet.

Kina u zhvillua sepse ne gjirin e saj  kishte makroekonimist te vertete e jo sharlatane!

Per Kinen ka fole ne kohen e duhur...i biri botes.E gjith puna eshte se njerzit jane dembele te studjojne ! Dhe pastaj me shum kurajo hedhin poshte punen e tjetrit! Kjo eshte dukuri e angllosaksoneve te hedhur pertej oqeanit

grave Kina dergoi ne universitetet me te mira amerikane bijte e saje me te afte. Te cilet kur mbaruan shkollat u kthyen ne memedhe dhe ju futen punes. Nderkohe, "ekonomistet" tane kur kthehen ne memedhe e kane mendjen te shqepen me qofte dhe birra. 

smiley

jan shthurrur bre Roni makeroni

kta inglezet jane kot fare o grava.... ke te drejte... ca kane bere keta ca kontributi kane dhene... nje hic

Ideator, anglezet kane vrare e kane vjedhur me shume se cdo shtet tjeter ne bote. Kane rekord boteror per numrin me te madh te perfshirjes ne luftra jashte vendit te tyre. Kane vjedhur diamante e flori nga e gjithe bota. Kane vjedhur objekte historike e antike nga kudo e fitojne nje mal me para neper muzete e tyre. Gjithe ate pasuri qe kane ne token e vet, e kane te vjedhur e nga gjaku i popujve qe kane shfarosur.

Po anglezet jane kombi me ekscentrik mer burre dhe kane civilizuar gjysmen e botes.

Civilizuar? Shfarosur, doje te thoshe?

lol ti do jesh nga ata qe kane rene ne dahsuri me muzhiket ruse... smiley

Ruset s'jane me te mire se anglezet, por fakte jane fakte. Une jam thjesht nejri qe s'lejon t'i shkaperdhehet truri nga fotot e dasmes se princit te anglise, sidomos kur jam shqiptar dhe di qe gjithe monedhat antike te butrintit jane vjedhur nga lordet angleze, kur di qe ballkanin e beri corap anglia ne ligen e kombeve, e kur di qe prape per ne Europe anglia na can derrasat me mediat ekstremiste anti-europiane qe shajne shqiperine per te treguar qe BE s'do te funksionoje. Ti ik pi nje caj e degjo elton xhonin, po deshe, por faktet jane fakte. Trushkaperdhyerit pastaj jane trushkaperdhyer. hollivudi per ato tipa eshte.

Mos u habit qe ka edhe filoruse. Na kane mbetur disa kopile ne Shqiperi qe nga kohet e arta kur shqiptareve me urdher partie ju lindi dashuria per muzhiket.

O profilaktik, ku e lexove kete . Te rreziku anglo-amerikan i Enverit? Po sot komunistet jane zombie, siu vjen turp qe hala endeni ne mes te gjalleve?

Ku ka shkuar anglezi ka civilizuar vendalinjte, kudo. Shumica e vendeve nen ish perandorine britanike kane sistemin e kesaj perandorie. Bile edhe Shqiperia qe nuk ka pasur fat te jete ndonjehere nen kete perandori, westminister system ka.

Pse poet, nuk mund te futen brenda ne nje poezi gej haleje ide ideatoresh profilaktike angleze kineze.

 

Ku ka shkuar anglezi ka civilizuar vendalinjte, kudo. 

Thua ti, por c'thone ata popujt qe anglezet i vrisnin per te shtyre kohen si gjah ne gjithe kontinentet e botes?

Ja c'thone. http://www.youtube.com/watch?v=2utsjsWOWUA

Fakti eshte qe Anglia ka kryer genocidin me te madh ne historine e njerezimit. Atyre popujve aziatike u dha mundesi qyteterimi nga halli, sepse i shtriu kembet me shume se c'kishte jorganin anglia e s'do ta ndihmonin amerikanet kur t'ia shqyenin sumen ato vendet aziatike. Prit, se s'ka mbaruar ende. India me Pakistanin po forcohen e ka shume borxhe Anglia me ata, pavaresisht se u jep qindra miliona euro ne vit dhe strehon refugjatet e tyre me shendetesi e shtepi falas. 

Ore per te folur me kalem ne nate me hene per kolonializmin ne flasim sa te duam, puna eshte se anglezi ku shkonte conte civizilim. Nuk eshte se shkonte vetm per ti grabitur, sillte kulture tek ato vende dhe popuj. Te gjithe ato vende sot mundohen te imitojne Angline.

Ta thote edhe Zhizheku qe anglezet e kane nje taban, nje cak, nuk jane si muzhiket e Rusise apo kinezet e kamboxhianet e revulucioneve kulturore qe te vrisnin edhe pse nuk ngjisje dot nje peme.

Nuk eshte se shkonte vetm per ti grabitur,

lol, ky eshte robi me qesharak. Une po te them cfare thone ata popuj, ti me thua c'thone anglezet. po as hitleri nuk shkonte vetem per t'i grabitur. Fshihi sa te duash krimet e perendimit, qe jane me te medha se te haleve komuniste si puna jote. Dhe perpiqu sa te duash t'i mbrosh perendimoret ku po lyp pune sot, por per ata ti do mbetesh gjithe jeten nje dava emigranti dyleksh qe s'ia hedh qurrat njeri e gjithnje do pyesin veten komshinjte nese ke leje qendrimi apo jo, nese i ngjit ndonje semundje po te te japin doren, sapo te hapesh gojen me anglishten tende katnarce. Lodhu kot, that's your destiny.

Ju komunistet flisni shpesh ne emer te popullit dhe eshte nje nga karakteristikat qe ju ben ju lolo. Po nese ata "popuj" flasin keq pse ju kopjojne sistemin britanikeve, pse duan tiu mesojne gjuhen, pse edhe sistemin arsimor e kane si te Britanise etj.?

Eshte llogaritje e lehte kjo.

Hitleri nuk conte as civilizim e as kulture, Hitleri, si nacional-socialist qe ishte se bashku me komunistet zombie si ti, conin vetem dhune, dhunen e shenjte. Kaq. (http://www.amazon.co.uk/The-Black-Book-C... )

Emigrant do ngelemi ndoshta edhe per nje brez tjeter por jo per fajin tone. Shume nga shqiptaret qe kane shkuar ne perendim kane shkelqyer, mu psh. s'ma merrte ne kthese ne universitet asnje nga perendimoret, por ja qe jam nga nje vend ish-komunist, totalitar, ateist, i varfer deri ne mjerim, pa skrupuj e moral sepse na i kishte zhveshur sistemit jot. Le te mundohemi sa te duam ne te bejme si te kultivuar, kur ju thua qe ka pasur lider satrape si Enveri, zerron cdo gje.

Ja bejme pak histori alternative: sikur te ishim bere demokraci liberale dhe sistem ekonomik kapitalist qe ne 45, shqiptaret nuk do trajtoheshin sot sic na trajtojne, po ndryshe.

Ik mprihe prape kalemin.

Cilat vende u pasuruan prej anglezeve? Afganistani, Kenia, Bahreni, Iraku, Gambia, Gana, Egjipti, Jemeni, Zambia, Zimbabve, Uganda, Sudani, Zvazilandi, Tanzania, Sri Lanka, Nigeria, Malavi e dhjetera te tjere? Ato qe ndoqen sistemin anglez e gjuhen, si Afrika e Jugut, eshte sepse anglezet u vendosen vete aty dhe ato sisteme i kishin per vete, teksa vidhnin e shfarosnin vendasit, e duke i mbajtur vendasit larg me dhune. Kur nuk i mbanin dot me dhe u detyruan te ikin, sistemi anglez mbeti aty sic te mbeti ty sistemi turk pas pushtimit dhe fjalet turke. Vjen nga nje vend i pushtuar, dhe as kaq s'arrin te kuptosh me logjiken tende e me tregon kopjim sistemi. Por Ik pyet secilin nga keta popuj per masakrat e britanikeve, te cilet ia hedhin paq sot se kane mediat ne dore. Po te kishte media dhe ne ate kohe, sa foto te tjera si kjo e kongos do te shihje, me babain qe sheh doren dhe kemben e prere te vajzes pese vjecare, te ciles ia prene ngaqe nuk ishte vjelur mjaftueshem kaucuk. Sa viktima te tilla s'jane kapur ne foto e ne lajme? Ty s'ta merrte njeri ne kthese ne universitet? Ti je nje cope idioti me tallash ne vend te truve qe as e ke idene per cfare flet, dhe cdo mendim i yti eshte kunder lirise demokratike e pro diktatoreve, komunisti me i felliqur ne kete forum, vjen e me flet per universitete e vende demokratike, kur as qe e ke idene se nga vijne ato fjale.

Ja ta jep pergjigjen Zhizheku dhe po flasim gjithmone ne terma dhe botekuptim zombiesh komuniste: "Prandaj rruga e Gandit bënte punë, por nuk mund të universalizohet. Bëri punë ngaqë kolonizatorët britanikë, pavarësisht tmerreve të tyre, kishin një farë dinjiteti minimal. A nuk është kufizimi i mbramë i strategjisë së Gandit fakti që funksionon vetëm ndaj një regjimi liberal-demokratik i cili i nënshtrohet një minimumi standardesh etiko-politike – sipas të cilave, për ta shtruar në terma emotivë, të pushtetshmit “e kanë një farë ndërgjegjeje”? Kur e pyetën Gandin se çfarë duhet të bënin çifutët ndaj Hitlerit në Gjermaninë e fundviteve 30, ai u përgjigj se ata duhet të kryenin vetëvrasje masive, e kësisoj të zgjonin ndërgjegjen e mbarë botës. Mirëpo kjo s’mund të funksiononte me nazistët. Mund ta imagjinojmë fare lehtë reagimin nazist ndaj kësaj pune: “Sa mirë, do t’ju ndihmojmë ne – ku doni t’ua u sjellim helmin?” Kjo ishte me të vërtetë tragjike."

E megjithate sot rezultojne te deshtuara shume nga sistemi i tyre.Do ti mesoshe edhe ti...ndonjehere

prit grava se ka me... smiley po ce do skena shum ingleza ktu te me ndihmonin cik

uh Grava... po letersia.... po arti...?
Dikensi qe e lexojshim si propagande dite nate... me udhezim te paris... po Shekspiri... po Agata Kisti.... (qpar permenda veten Dojlin)

po inglezcen mo...? gjuhen them? edhe kjo e ketyre borgjezve osh... po do bejm gjoja tani... smiley

Nuk me ka habitur as kur kam lexuar te flitetper nevojen e futjes gjuhes Esperanto si gjuhe nderkombetare.Por nuk besoj ta keshe degjuar..He xhan!

Ideator, lexo ca solli me larte ky shoku yne, heretiku, si mendime te kolloseve anglosaksone ...per Kinen dhe kinezet se coc meson

nuk po them gje... tani do tia lexoj mendimin edhe tikut .... se zakonisht e le per kur vete ne banj...

Dukesh se te shoqeron e njejta ere !

Mire shko ne banje, sepse tiku ka lene per ty pak qepe nga restorant kinez. Haje shoqeruar me art kinez dhe Lao Tse. Ka brenda edhe piper me ide ideatoresh kryengritjes boxere.

 

Puna eshte te mos fyejme njeri tjetrin duke perfituar prej anonimatit.Por kjo eshte e gjitha pune formimi dhe edukate familjare.Nuk eshte e udhes kjo dukuri, nuk eshte as ne moralin e komunikimit njerezor.Jep mendimin tend, ashtu si e ke se eshte ai qe di me shume qe ta vlereson pa fole fare.Edhe kur i ke lexuar ta zeme, ne banje coc ke mesuar.Ndersa duke mos i lexuar ku vajte ...ca pe ?

Grave, nuk e paskam dit qe qenkeshke tifoz i madh i librit "Rreziku anglo-amerikan". Sa per anglezin e vdekur, do te te thoja nje shprehje te gjyshit tim qe kur e pysnin se pse nuk po sulmojne akoma aleatet teksa nigjonin BBC-n gjate luftes, u pergjigjte gjithmone "eeee skile e vjeter inglizi" dhe tundte koken. E ke pa dhelpren kur ben sikur ka ngordhur?

Po ca tifoz o burre po me ka terbuar fjala e Kr.ministrit anglez Kameron

per statusin per neve.Ca pune i prish Anglise statusi per vendin me te vogel te Ballkanit, kancelaria te ciles i ka bere gjemen ne histori?
Se u mek ky spurdhjaku poshte!

Po ashtu thuj o burre se na trembe. Po pyet tjetri thash cfare i ka sjelle botes nje vend qe dikur u ka pas quajtur "Perandoria ku nuk perendon kurre dielli".

Nejse, se shof qe shume vete e kane marre jangllesh, si humor anglez kete punen e parrullave. Parrullat ne fakt jane zberthimi i ideologjise per popullin, dhe ideologjia eshte ajo qe ben politiken ne Kine. Tani do thote ndonjeri qe c'ne ideologjia! Idologjia nuk ka ngulur nje kazem, nuk ka ngritur nje mur, nuk ka korrur as nje dore bar. Po mire mo mire. Edhe ne Shqiperi kshtu na thoshte Enveri ne. "Jeni ju, pa jemi ne" thoshte. Dhe do ti qe edhe fare gabim nuk e kishte.

Tema eshte per Kinen, gje qe flet jo thjesht per shtetin kinez sesa per sistemin ekonomiko-shoqeror te saj i cili solli ndryshimet kolosale ne kombin me te varfer te botes edhe pse ishte dhe eshte me i madhi ne numur.Pra ne nje fare menyre ne bejme nje lloj krahesimi edhe ne kushtet e treguesave te pakte qe mu d te sherbenin per kete qellim.BBC sjell aty sllogane te cilat vetem kinezet e dine( dhe hic anglezet) ne se u kane sherbyer apo jo ne kete hop te tyre.
Nisur nga sa thone te 11 - tat une pata bindjen se i sherben sarkazmes aalla angleze se sa nje publiku qe kerkon informim ta zeme, si Kina ka tregues dyshifrore te GDP -se per nje kohe te gjate? E ne keto diskutime ca koti fare mundohen te na tregojne ...abetaren, ... se sa i kan dhen botes anglezet...Kush ishte ne mohimte atyre ? Adkushi, por sistemi i dhene prej tyre sot eshte ne krize te sterzgjatur, ne agoni.Pra ne raport me ate te Kines ....per arresye ende te pathena, sepaku nga studjues seroze angleze, i tyre paraqet avantazhe te pamohushme.Tani nje kerthi qe nuk e ka haberin e kesaj situate botrore, me con ke Xhejsm Watti

@PF

smiley lol

Për bitellsat ke të drejtë, se e përmendi dhe kryeministri i tyre dhe...hahaha, u shkrinë gazit europianet e BE-së.

mos jane gje AmerikonA???? :O

Po gjersa miqte dhe shoket tane te prodhojne verera speciale dhe qofte zgarre bio, mbeten tregues te nje makroekonomie ne ecje

Kontribute kane dhe shume por dhe mendja u ka hipur sipr leshit ne shume gjera.Po miku im vdes per angllosaksonet.Se u shtove dhe ti me te kjo nuk perben asnje habi per mua.ata po aty kane mbetur sot!
Fjalen " kot fare" ruaje si krijim se imja nuk eshte

- 12; Nuk ka rendesi nese macja eshte e kuqe apo gri,rendesi ka qe te kapi miun

 

kinezet jane nga fundi per ceshjen e seksit.  ky eshte nje parameter i rendesishem,pasi  duke zene seksi 10% te mendimit,90%-i ngelet per pune. plus qe jane popull i bindur.  si gjithe aziatiket xhanem!.

por,ne si te vonuar qe jemi,ne vend qe te afrohemi me ata qe duket qarte se do te jene fuqia e ardhshme boterore,ngelem duke u lutur per kandidat ne nje bashkim qe i ka ditet te numeruara.  be-ja do kete fatin e bs-se dhe jugosllavise,si gjithe shtetet shumekombeshe.

greqia i ka dhene me koncesion poerin e pireut kinezeve,me qellim berjen porte per evropen.

nejse ,ne kineze nuk behemi kurre,se raportin pune-seks e 90 me 10.

 

Ka nje thenie te Sokratit qe mund tu vleje filoanglzezeve te venit.
" Njeriu i mencur do bente gabimin me te madh ne jete ne se do donte... ate qe nuk e do dhe po aq te madh, sikur te mos e donte... ate qe e do " !
Tani futeni ...ku te do i kete sentense dhe nxirrni konkluzionet per t'i bere poezira me tojo- mojo. Dhe me thoni perse Anglia, qe na ka qae shume borxhe NUK NA DO ! Apo na do shume ?
Une kam bindjen se na kane dashur disi vetem Amerikanet dhe Gjermanet....

Respekte Mao-s! Njeri i madh i Kines popullore. 

Po Kadareja çfar ka thene per kinezet?

Si nuk po behet mbare njeri te thote ndonje gje akoma?

I modh Moli, i modh vallaj!

 

te kom thon: nuk bie pre e provokimeve smiley

smiley

 

Puna eshte se u plak pa e pare mire Kinen.

Mbaj mende kur erdhi kryeministri kinez ne Londer per te takuar mretereshen e cila kishte ngritur nje pudium pare pallatit mbreteror enkas per kete vizite. Gjate rruges e cila ishte mbushur me flamuj kinez kordoni i policise rreptesisht ndaloi portestues ti afroheshin ceremonise. E gjithe qeveria britanike ( duke filluar nga kryeministri) dhe opozita ne rrjesht per ti dhene doren. Money talk and China has lots of it! 

Pastaj keto pordhet perendimore per liri e demokraci jane per poetet dhe fantazistet anti- komuniste.

 

 

Shko jeto ne Kine ose ne Korene e Veriut ti meqe lirite dhe demokracia qenkan pordhe. Pse nuk shkon ne Kine ose Kore po rri e jeton me job seeker allowance me vite?

Te shkoj ne Kine? Po ne vendin ku jam une po sjellin Kinen.. Kryeministri na bene thirrje qe te mesojme kinezce tu pergjigjemi sfidave te se ardhmes..  Po ti poet duket qe je cik si trap nga natyra ndryshe nuk mund te shkruaje me te tilla traplleqe. 

Mos! Pse e deftove ore burre, se dogendise jo nje po dy vete bashke....! Prite kur te thote poeti " ...komunist i qelbt" !

Te jesh i lumtur qe ta kurseu ate llafin ! Ku ta dije ai qe njerezit gjithmone perzgjedhin menyrat me fisnike ...per te vdekur!

Cudi e modhe...

KINA...

si ka mundesi qe tek peshku nuk shof asnje HISTORIAN.... i kan perzen poetet e poeteshat.

Mirjami i ben hije ketyre prurjeve .Kur binte nga ATO me Revolucionare ...Te kthjellohej Mendja ...smiley Eh Kohe Kohe . Marksi ne Balle  e me rradhe deri tek Mao pa lesh ne koke , pa musteqe e pa mjeker . Dridheshin Poetet smiley kur i shikonin !

Po kur i zgjidhte Mirjami , te jepnin pershtypjen se keto qene Kohe ! Dhe ja Kina .I fudit Mao po ne krye doli ! Me kujtohet me ato fillime kur Tengu "arkitekti " Kines Moderne , deklaronte ..

.Nje hap larg Maos , nje hap afer gremines  Te ndjekim Rrugen e rrefyer nga Udheheqsi Madh smiley

Kush e ka pare  Mirjamin ?

meqe jemi tek mishi walmart ne kine shiste mish dhelpre per mish gamori, disa vite me pare e kapen duke shitur mish miu per mish shelegu..

Kjo qe thu ti Emo, eshte shume e sofistikume mikroborgjezisht. Mu kjo beteja ne fushen kineze me kujton me shume nje histori kur benim zborin ne Mamurras. E qe thu ti qe s'the asigjo, na sillnin supen atje, qe supe i thencin se kishte vetem ca perime te panjohura e tek tuk ndonje fije mishi qe t'u kepuste ne dore pa e nxjerre akoma nga pjata aluminit. Edhe njehere kur po na ndanin supen, kalon guzhinjeri aty afer. Edhe cohet njoni dhe i therret: "O Kadrio, a ta boj nji pytje?" "Ho re" i thote ky. "cere ke?" "Kot re, desh me te pyt" i thote ky njoni. "Me dinamit i vrisni kto pulat o burre, qe i boni kshu fije-fije!" 

Ja kshu dhe kjo pune.

Te ky kazoni qe thu ti, boshin edhe corbe zarzavatesh, qe u zinte gjithe kohesh, por speci i linte nje shije te hidhur permanente. I ka la kazonet e groshes lali jot por pa breke, i binte dita cdo njonjit per cdo 5-6 dite. Recel e caj n-mengjes, i pasurum me klor per te dekuraju imoralitetin mes zboristeve,,,,

booo, ajo shija e specit!!! po kishte edhe pak tym mren, dhe druni me siguri qe nuk ishte hickory. 

Keshe gje per komunizmen ti Alba .Pa leri keto se e kane te shkruar ne Rregulloren e te Ushteqyerit ...Pervec makines ,  aroplanit e pamporit  ( etj te ketyre lloje ), c'fluturon, noton dhe  ecen  Hahet ! U mbeti bishti fsheses mbrapa smiley

Jo c'te them me per komunizmen ajo dihet nuk eshte nje aspirate apo perspektive por ceshtje e shtruar per zgjidhje smiley

Ok !

Emo, desha me te njoft me dy faqe material stereometrik qe tregon se Lajbnici eshte vjedhajdut qe ka marre sistemin binar nga libri I-Ching (Bibla kineze qe permban konfucianizmin dhe taoizmin) nepermjet nje misionari jezuit ne Kine me te cilin kishte korespondence. Me pas Boole e vodhi logjiken e tij boleane prej Lajbnicit (nga fundi futet ne pilaf edhe Ajnshtajni). Ne fund fare vodhen bolet moderne qe ndertuan rele, qarqe te integruar, kompjuterin dhe blogjet me 0 e 1, bit, kujtese, on-off, etj.

Lexoje se eshte interesant, keto gjera nuk para i thone profesoret e Harvardit me tri-pllome mjeker qe i mbajne revelatat per genjeshtra te atyre qe kane pire raki Skrapari.

Fjala kineze suan ka kuptim njekohesisht llogaritje dhe zbulese hyjnore.

http://cronologia.leonardo.it/mondo18.htm

 

He se kisha edhe nje pyetje provokuese me rendesi planetare:

Si ka qene ne matematike Kadareja?

Jo ne krahasim me Driteroin, por ja me mu per shembull.

 

profesorat e harvardit kane nje perbetim, teksti i te cilit ndodhet poshte trendafilit te kishes se saint sulpices, dhe ky perbetim thote qe duhet te fshehin cdo evidence qe "dora jone" (gjermon, englez, italjon, francez, spanjoll) i ka vjedh njohurit nga cinimacuni. edhe graalin nga kinezt e kemi, ajo gota nuk tregon miter, jo, po eshte pema e dijes, ku deget jane Jang kurse frutat jin. po nuk duhet thon haptazi se ashu esht puna.

qe lajbnici te kete thene nje gje qe e kan thene me perpara kinezet, kjo vetem ma shton respektin per Ljabon, dhe me jep edhe nji tjeter te dhene per unitetin e botes (materiale, sigurisht smiley ..).

ah, edhe nje gje: ai muhabeti me ajnshtajne e poincare`, nuk merr parasysh nje gje te vockel fare, qe vete eksperienca jone, aparati yne sintetik qe prodhon aksiomat dhe teoremat, nuk eshte gje tjeter vetem se nje produkt i rrethines me tharm kohe. smiley  ajnshtajni vete nuk e kishte te dhene aparatin matematik te trurit qe 5 vjec. meret vesh jam materialist i pandreqshem, s'ka njeri pa te meta.

tashi, thene te gjitha kto, me duhet te falenderoj per linkun, se une i kam shume per zemer kto lloj diskutimesh. ate muhabetin e krijimit te energjise nga "pothuaj" asgjeja, do me duhet ta pertyp ca, dmth do me duhet te lexoj si e qysh eshte puna.

flm edhe nje here.

ps. kadareja nuk ka nevoje per math. nuk ka nevoje per ate hipoteze, madheri. (wink-wink).

pps. a ka munci me i gjet kto gjona ne gjuhen nderkombetare, dmth ne anglisht, dhe jo ne gjuhe lokale, dmth italisht?

Jo nuk ka mundesi sepse ky eshte material cilesisht lokal, ka lidhje speciale midis Italise dhe Kines, Marko Polo ishte venecian, dhe ne fund te shkrimit flitet per nje venecian qe ka pas nje ide (per te mos ta quajtur revelate ose call murgeshas) per teorine e relativitetit para Ajnshtajnit.

Pastaj per te kuptuar historine e infektimit te ndersjellte midis orientit dhe oksidentit duhet te pakten te konsideresh kete figure:

 http://en.wikipedia.org/wiki/Matteo_Ricci

Ky tipi, megjithse pjestar i nje shoqerie dhe besimi te nemur nga ateistet (per me teper nga ateistet kineze), e ka pas (edhe e ka) statujen ne shkollen e Partise Komuniste Kineze (ne laprake) dhe njekohesisht Komitetit Qendror (ne Bllok), mu perballe statujes te Sun Jat Senit.

Kjo gje nuk deshmohet ne wiki anglo-saksone, ja çfar thote wiki vatikone:

L'effigie di Matteo Ricci, unico occidentale insieme ad un altro italiano, Marco Polo, compare nel fregio in marmi policromi che racconta la storia cinese all'interno del Millennium Centre di Pechino, sede delle riunioni ai massimi livelli del Partito comunista cinese.

Nje nga mrekullite e wikit eshte se e sheh problemin nga shume gjuhe, kupton shume se perse ca gjera thuhen ne ne nje gjuhe dhe tjetren jo, ndonjehere mungon figura, ose thuhen dy rreshta (beje vete krahasimin me jeten e Ricci-t ne italisht dhe anglisht). Une e shfrytzoj informacionin edhe nga kjo pikpamje.

 

Mos u nxito he burre me u talle pa lexu, sepse i thash edhe mikut tend New-Age Castaneda PF, qe sqarimet New-Age nuk i ha kallup. Shkrimi ka disa te verteta qe nuk i kisha has edhe ne libra serioze. Dhe gjerat i lidh mire, edhe me shifra.

 

Ja kto gjona me kane myll ne vetevete mu. Me nje llaf , kur do me e ndihmu tjetrin me ndonje gje dhe tjetri ta merr per ters edhe kujto se ke dash me e fut ne kurth, e pastaj ngre histori se si doli nga kurthi qe ti i kishe ndertu me kaq kujdes. Bile e kujtumja eshte gjysma e se keqes, po kur fillo dhe e permen ven e pa ven edhe ne mes te muhabeteve te tjera gja "nji ne dore". smiley

Kom pa nji shok une ti Tiko. Edhe i thoshim sa here qe t'ia fuste nji tegel komshijes qe ia lute ashiqare. 
"Jo' thoshte tjetri."Se ajo eshte nga ato tipa qe ta permen". Vone, po shume vone e kuptum sa te drejte kishte pas.

Jo mer PF nuk ndihmohet as me t'futme e as me t'qitme tjetri. E para eshte se tjetri se pari duhet te kerkoje ndihme.

Pranej edhe shprehja e vjeter lapidare:

Ç'pate, t'hyni apo t'doli?

 

Terhiqem Heretik. Perfundimisht je tip me te cilin nuk ia vlen te nderrosh ndonje muhabet.Tung

Po çuditem..ku shoku yt hiç pragmatist...ajo do ta permendte e fliste ne çdo rast...edhe keshtu edhe ashtu....

Nejse, ti e shef nga kendveshtrimi i asaj, kurse une e shof nga kendveshtrimi i atij. smiley Na kishe mungu Zana.

Ciao Pf,çdo te mire per ty e familjes smiley

Gjithashtu. Jo vetem te familjes po e po, por edhe atyre jashte saj.

kush u tall me?

un vetem u habita me habine qe kinezi ka pas menu ne sistem binar qe ne kohe te Nuhut.

Une i besoj teorise se katastrofave, qe i jep qyteterimit njerezor natyre ciklike. jam rehat me ate teori, se me shpeton edhe nga shume gomarlleqe, si psh ai mbi egjiptianet. keta qe thua ti, kane qene goxha te avancum se kane bere gjera qe ne sot u rruajme bishtin (kjo thuhet me ze te ulet, kshu, si "meqe u gjendem")... poooor (ktu ne kreshendo zoni deri sa behet i plote), kan qene edhe te pazhvillum, se ja gjithe kto gura per nji njeri, qe i venin edhe buke e djathe te sarkofagu mos e merrte uria ne boten pertej. pra s'me habit zhvillimi mendor i te lashteve.

shum here e kom menu, ne rast katastrofe, ca do ngelte nga qyteterimi yne? ata robt qe do shpetonin, psh do e dinin qe ekzistonte kompiuteri, po asnjoni nuk do e dinte si prodhohet. Psh un nuk e di. tani brezi tjeter vetem do degjonte qe ka pas ekzistu nje gje qe i thonin kompiuter... edhe me njeri tjetrin, duke nenvleftesu brezin paraardhes (se ca po themi!), kta shofin ondrra me sy hap, kompjutr thone, kompjusterista... ha ha ha... my ass... edhe shofin mos kain naj levore te bute peme me e honger.

Tani po deshe me dit mendimin tim, dmth per ca habitem une, kjo eshte ideja e numrit 1. Si lindi nocioni? Kjo eshte e c'eshte. se po pate 1-shn, ke gjithcka, ajo zeroja nuk eshte vecse komplement i njishit, bro, nuk e lente njeri njishin njish, dmth vetem per shume kohe, se cdo gjo e ka komplementin e vet ne ket dynjo, nuk eshte as pune jangu as jin, ka dite dhe nate, dhe dhe uje, burre e gru (ne rroge). Kushedi e flasim ket najher, se eshte teme interesante. kjo puna e njishit them. si koncept. une nuk i jap dot dum, ja po deshe me me bo me besu ne Zot, kap nocionin e njishit, dhe nuk kom ca them fare. Si u formu koncepti, si u ngjiz, si u pranu nga te gjithe? Mbas njishit si numer, cdo gje rrjedh vetiu. Biles edhe pashmangshmerisht.

Ne link do te gjesh (nese e lexon, me 90 % qe nuk ke per ta lexu) qe pikerisht ne mitologjine kineze nuk merret parasysh numri nje, per hir te numrit dy dhe tre. Dmth konsiderohet vetem 2 dhe 3, dualitetin binar e bejne 2 dhe 3. Kete ka material per te tjerr lesh sa te duash, aq me teper ti qe paske kuptuar rendesine e numrit 1.

Keto qe thua per egjyptianin e lashte qe besonte se ne boten tjeter hahet buke me piceta, piruna dhe luge e ke nga leximet e librave me Lej Fen, apo nga librat e antropologjise se Harvardit?

A me verte e ke? E kush i ka intervistu egjyptianet e lashte, Rudina Gunga?

Keto jane te gjitha maskaralleqe naive marksiste per fene qe duan te bejne budallenj naive te gjithe fetaret.

Dhe je ti qe e pranon vleren dhe fuqine e simbolit.

Buka ne varr te te vdekurit ka vlere vetem simbolike, si qindra rituale te tjere "ritit te kalimit", perdorur edhe ne varrin e Bomit te Skraparit.

 

e ca pastaj se kinezet kan perdor 2-shin dhe 3-shin?

detyr shpie: kupto (pa vertetim) qe koncepti i numrit dhe numri (i caktuar) jane dy gjera te ndryshme. smiley

pastaj do vim te njishi.

dhe edhe me pasandaja, nqse do kuptosh qe njishi e nenkupton zeron dhe se ne fakt nuk ka nevoje per te tjere numra vec ketyre te dyve per te shpreh natyren, atehere ke bo nje hap domethenes para dhe mund te diskutojme. deri atehere, pra.

servus und aufwiedersehen smiley

 

Cfar te me japesh detyre shtepije, dhe te diskutojme ne te dy si profesori me nxenesin.

Hane shan e hane bagdat, konceptimi i numrit ne mitologjine kineze eshte njesoj si konceptimi i Pitagores, dmth numri shihet si cilesi ne rradhe te pare, biles si esence e botes.

Kurse ti konceptimin e katedres se matematikes te Shkencave te Natyres, perzi me nje çike Betrand Rasell e koka kola. Patatet e skuqme i ha Roni.

 

Hajt emigrant se due spermatozoo aqo do mbijetojne ne çdo rast...eshte e shkrume ne profecite kjo ...nejse ,vit i mbare per ty...

Xhenet mo xhenet e ka bo Liri çorovoden....

Ndryshe nga babilonasit, egjyptianet, keltet, etrusket, pellazget etj, ne po flasim per kinezet qe kane nje veçori, lidhur me shkrimin qe sot jane nje supremaci reale, biles edhe me locion rroje katastrofike. Te tjeret jane gure varresh me ndonje qytrym qe sillet rrotull tyre me gamilje ose me Benz.

Eshte e padiskutueshme ndikimi i Orientit te Larget ne kulturen moderne, kinezeria dhe xhaponeseria ne France qe ne shek 17, budizmi i Shpoenhaurit ne Germani, Tao i Fizikes ne fiziken moderne, impresionizmi ne France etj. Orienti i Larget e ka shpu si tullumbac kulturen e ngordhur perendimore dhe i ka dhene fryme te re. Ky eshte fakt i padiskutueshem, pavarsisht se i papelqyeshem. Fuqia shkon nga Lindja ne Perendim, vetem se Rilindasit nuk paten llogarit se pertej Perendimit ndodhet perseri Lindja. Topi eshte i rrumbullaket kane pas thene dikur tifozat e futbollit.

Si edhe fakti qe NYC tashme eshte nje Venecie e ngordhur, varreze financiare, e gjalle eshte akoma vetem Kalifornia. Prandaj te kam thene, o Kaliforni ose Skrapar, nuk ke alternative tjeter.

Ka edhe nje tjeter, Shangai, po nuk ke aq guxim dhe nuk je aq i ri.

Per ta kuptuar kete duhen pa shenjat e katastrofes ne art.

Edhe arti eshte profetik, biles sot me teper se feja.

 

shto edhe ate qe Jezusi ka qene murg budist.

po merita, pare nga ne, me shume me duket se eshte ne percjellje se sa ne krijim. dielli vs. panelit diellor. per mu eshte gje me e madhe qe bota vazhdon e ekziston (edhe pas 6000 vjetesh), se sa qe u krijua (per 6 dite). kjo me bon qe perendimin dhe new yorkun t'i marr me rendesine sinkronike (ate tjetren, diakroniken, e ruj per te tjera muhabete). 

makina me e madhe e te dhenave ka qene dikur ajo naziste (ne fare "defteri" rrumbullak, si mulli, ku gjeje te dhenat per cdo te dyshuar). sot ata kingat e silikon vallejt e kane fut gjithe ate info ne nje chip qe po s'e pate mendjen te humbi neper xhepa. arabet bene zeron dhe qilimin fluturues. OK, perendimoret bejne airbus dhe boeing. sot fluturojn te gjithe. te gjithe me nga nje llambe magjike ne dore. tani si thu ti, te mos i japim perendimit (sot) meriten dhe hakun qe merito? meqe nje fare guang qin shumi ka pas menu te njejtat gjera anes lumit, ndersa priste qe ky t'i sillte edhe koken e armikut te vet?

Pikerisht, teoria qe Jezui eshte nje guru i ndjekur nga hipi qe tymosnin kanabis eshte tipike New-Age e viteve 68-te. Bitellsat nuk shkuan kot ne Indi, prej andej moda e Orientit me Gure qe Rrokullisen katastrofikisht kalifornikejshenisht.

Por ti lexoshe Lej Fenin atebote, prandaj nuk i di mire gjerat si ne sigurimsat, Lubonja dhe shoku Enver qe degjonte bitellsat dhe stonsat mçeftas ushtarit te gardes se Diko Zeqos.

 

tashti keq ta lexosh lej fenin, keq te mos e lexosh smiley

later!

vazhdimi...

Sa per revolucionin a clirimin e popullit fatkeq Kinez ai nuk do te ndodh se afermi sepse eshte kunder interesave amerikane. Uncle Sam do dekurajoje cdo levizje demokratike kunder klikes se sotme politike e ekonomike Kineze sepse do ti zhduket krahu i lire i skllaveruar ne kine, per  me teper cdo fryme liberalizimi do te coje ne liberalizim levizjeje te lire ose pushtim te amerikes veriore nga nje popull i keqpaguar ne Kine. Perballja e emigracionit kinez i eshte besuar klikes me kulture te larte lokale e jo ushtarakeve amerikan qe kontrollojne kufijte me meksiken e kanadane. Me zgjuarsi politikanet amerikan e kane transferuar kufirin ne Kine per te mjeret. 

Per sa i perket se nuk duhet nderuar apo jo perendimi per shpikjet e mrekullueshme teknologjike, libri i Spenglerit qe i kam rekomanduar Ronit me poshte eshte i shkelqyer si shpjegim. Ai thote qe eshte sakrifikuar kultura per hir te qyteterimit, me fjale te tjera qe eshte sakrifikuar fryma per hir te materies.

Ti qe mbete duke folur per kulture dhe qyteterim ne blog, dije se keto koncepte jane trajtuar ne kete liber aq teper sa mund te thuhet se aty jane trajtuar vetem keto dy koncepte ne nje enciklopedi te tere diturish pa fund.

 

Vertet me ben pershtypje mungesa e historianeve tek peshku. Ci keni bo o Peshq? I keni konvertu ne Fetare e Poete te gjithe?

Cosht ky adhurim i papritur per kulturen kineze????? Kulturat jane komplekse me ndricimin e gangrenizimin e tyre te rradhes. Po ashtu edhe fari i vetmuar kinez.

De-konstruktivizmi i mitit Kinez prej te Lebetitmit:

1.Kur Europianet e pare zbriten ne Kine, gjeten vec mrekullive te permendura me siper edhe nje popullsi qe jetonte ne parazitizem e apati, vajzat masivisht endeshin rrugeve me tantella te holla ku dukeshin konturet trupore dhe seksualisht ishin te dukshme dhe seksualisht mjaft aktive. Ishin nen kontrol total te hashashit, nje tym qe mbulonte zonat urbane.

2. Uria, Kina ka njohur kriza Urie endemike, ku ne rastin me te keq ishte mjaft i perhapur konsumimi i femijeve, fatkeqesisht.....gje u mundua te kufizohej nga perandoret kinez me ediktet e tyre ku keshilloheshin prinderit te mos hanin por te shisnin sidomos vajzat si skllave seksi.

3. Ne fillim te shekullit te kaluar, emigrimi i femrave kineze, ne SHBA ishte pothuajse i pamundur edhe per bashkeshortet e familjaret meshkuj per shkak te shfrytezimit te tyre seksual.

4. Kina ishte nje perandori shume e dobet, nen konflikte te brendshme te vazhdueshme dhe shpetuan per fat te rolit te tyre qe luanin ne ekonomine globale te mos parazevendosin afrikanet si skllever ne tokat e jugut te amerikes.

 

Sa per mitin e sotem si zhvillimi i madh i ekonomise kineze:

Ekonomia e Kines eshte jo-transparente per shkak te mungeses se informacionit nga shteti oligark. Zhvillimi ekonomik eshte pikepyetes, sepse nuk eshte e qarte nese industria Kineze po konsumon kaq baker e alumin sa deklaron  apo fshataret kinez jane krhyer ne magazina per konservim te lendeve te para ne fermat e tyre....Varferia nuk eshte zhdukur, por eshte bere me akute ne zonat te caktuara, bilioneret e pare jane udheheqja e larte partiake e familjaret e tyre,....manaxheret e firmave shteterore vjedhin masivisht fondet publike e i transferojne jashte Kines....

Evitimi seksual ndaj nesh, Europianeve ne Kine eshte pjelle e Politikave Nacionaliste te Maos, si urrejtje nda Oksidentit, pra eshte risi. Kujdes kur shkoni ne Kine e pini ne ndonje klub se vertet mund te zgjoheni me akull ne ndonje motel, pa veshke a mungesa te tjera. Keshillohet qe ne Kine te konsumoni marredhenie seksuale me te huaj si ju e jo lokal. vijonnnn

 

 

Tironco, ku i gjete keto te dhena, se une kam pare disa programe per Kinen, dhe me rezulton popull puntor, i urte, vertet shum biznesmene atje kane dashnore, konkubina i quan media perendimore, shum firma te prodhojne markat me te njohura, kuptohet i perafrohen origjinalit por jo se jane njesoj, pra asgje me shume se edhe ne Shqiperi, Turqi, e vende te tjera. 

Konkubinat i kane lokalet e jo Europianet, i nderuar Pjer. Europianet kufizohen me seren e tyre. Nuk kan gje te perbashktet me popullin Turk apo Shqiptar, sepse kemi formim te ndryshme kulturor. E fillova me faktin se cdo kulture eshte Komplekse, me te mirat e te keqiat e saj. Populli Turk ka shume elemente pozitive qe trashegon nga Islamizmi, por qe nuk e kthen Islamin ne kulture superiore.

Populli i urte Kinez po edhe pasivist, flegmatik?

Nuk jane te pastert ne pune, kane mungesa te theksuara higjene e jane mosrespektues kritik te ambientit per shembull, ne krahasim me Shqiptaret qe shume i antemojne. Jane shume nacionalist, dhe mitizojne kulturen e tyre ne cdo hap te jetes se tyre, e jane po aq kolonizatore sa Ebrenjte.

Pjer thjesht po hidhja ca ide de-mitologjiste.

Une mendoj se kinezet jane krenare per kulturen e vjeter te tyre, 5 mij vjeçare, prandaj dhe duken si hebrenjte. Per pastertine, kjo eshte individuale i dashur Tironc. Kam pas njof nje kinez, qe bonte dy-tre here dush ne dite smiley mirpo ai hante shum speca djegs smiley dhe me mrapa i rashe ne te smiley pse ai kujdesej kaq shum per pastertine 

Une mendoj se kinezet jane krenare per kulturen e vjeter te tyre, 5 mij vjeçare,

Cdo gje e bekuar eshte e perjetshme, por jo cdo gje e perjetshme eshte e bekuar.

Shen Agustini 

Lebetima historike, je duke na bere historine e Kines e lashte dhe moderne me 2400 germa?

Si t'ja bejme qe me pak germa Amerika 150 vjet me pare ishte province e humbur dhe e mjere e Anglise, e megjithkete pati evropiane si Tocqueville qe parashikuar te ardhmen e saj çfrytzuese deri ne palce per kinezet dhe albanezet?

qe parashikuar te ardhmen e saj çfrytzuese deri ne palce per kinezet dhe albanezet?

S'dija gjë unë. Kur kështu?

smiley

Pse kështu do me bo muhabet ti? Dhe pastaj u ankohesh këtyre se të përmendin shkencën, kur je ti i pari që e ke mbush blogun plot me Wiki-artikuj. (Nuk je çik në kontradiktë?)

Po nejse.
(Bëra një pyetje, që pret aprovimin nga admini, dhe atje diskutojmë, eventualisht.)

Po linkun me romanin Flatlandia, a e lexove dje? Se sot vura re qe i kane fshire komentet. Aty sqarohej ajo pune e figurave ne plan njedimensional dhe trupave vellimore me tredimensione.

 

Ato 60 faqet? 
Po pse ti mendon vërtetë se mund ta njohësh botën, dijet dhe mënyrën se si ne i pëftojmë këto pa nohur mirë të paktën një nga fushat e shkencës? Ose më mirë të them, mendon se mund të japësh një gjykim pertinent mbi këto tema, përtej nivelit të vulgut, dhe pa kontradikta brenda vet mendimit tënd, pa njohur disa koncepte themelore, thjeshtë duke cituar andej këndej?

Po nuk ma ha mendja... smiley

Për të ta thënë edhe unë, me një metaforë të ngjashme. Ata që flasin për këto gjëra, qoftë për sisteme ekonomike, për sisteme politike, për metodën shkencore, e ku di unë ç'tjetër që është komplekse, janë në terma të vetdijses, të një stadi më të ulët nga sa nevojitet për të dhënë një gjykim të themi, minimalisht jo kontradiktor, pra pa gabime, apo thjesht për të dhënë një konstatim korrekt.
Ndërsa një pjesë e mirë, janë viktima të propagandës, së kujtdo kahu qoftë, dhe nuk janë në atë stad vetdijeje të fenomenit, kuptuar kjo si mungesë e informacionit për fenomenin apo zotërim informacionesh gjysmake për fenomenin.
Për shembull, për ta bërë  edhe më të qartë atë që dua të them, një shtazë e një niveli më të ulët dallon nga njeriu sepse sistemi i vet nervor nuk arrin të integrojë të njëjtën sasi informacioni. Informacioni, dhe më mirë të them larmishmëria e këtij, është thelpi për një gjykim sa më të drejtë. Natyrisht bota është më komplekse nga sa ne mendojmë e mendomin, dhe pretendimi i disa grupimeve duke akuzuar të tjerët për reduksionizëm, është tejet absurd, meqë këta nuk e kanë as eksperiencën e as vetdijen për fenomenin në një nivel të atillë, sa për të qenë të aftë të kuptojnë nivelin e jashtë zakonshëm të kompleksitetit të gjëse, cilado qoftë kjo.

Jo or daj se nuk me la mendja te bej shkence ne Peshk, ketu behet muhabet (shpesh here bulesk dhe seks, me t'futme e me t'qitme). Dhe po qe i zoti na bej ndonje muhabet interesant, i çdo niveli qofte, Wikit ose akademise.

Jo vetem je ne vend virtual ters, por edhe ne vend ters, sepse ne Itali ka disa dhjetevjeçare qe nuk behet me shkence si perpara.

Ke ndonje barcalete me seks kinez per te na treguar?

 

Po mirë, përse nuk bëhet "më" shkencë në Itali. Mendon se e di zotrote?

P.S: e shikon Superquark?  

Kurse ketu eshte tere televisioni vulgarizues shkencor: se avete la pazienza di seguirmi.

Grande, Grade Marcorè.

Kulmi eshte ne fund kur zhduket materia, objekti, dhe mbetet vetem xhesti i subjektit.

Grande! La religione catodica. ha ha ha ha ha ha ha ha ha 

http://www.youtube.com/watch?v=UnGifruUlfY

Intelektualet e NYC tallen me fene, kurse intelektualet e Vatikanit tallen me shkencen

Wee, po nuk të pëlqejnë këta të qëdrës së djathtë? Hë heretik? Fare fare? Apo, në përgjithësi nuk të pëlqejnë ata që nuk janë populista, dhe indoktrinues? (Për muhabet pyes.)

 

Sinteza eshte mhelmi i ksaj bote. Nuk te hijeshon fakti qe mburresh me autore qe sje ne gjendje ti percjellesh brenda vetes sic aspironin autoret ne fjale. Impresionimi i kundershtarit behet ne evenimente shkecore e jo ne analiza ala Lubonja. Ne se jeni i ndricuar nuk duhet te frikesoni, impresionini a konvertoni kundershtarin, por ta merrni prej dore ne ato livadhe kulture pa e molestuar seksualisht.

Molestuar seksualisht? Me kater komente po na sqaron historine e Kines me konkubina qe bredhin neper livadhe.

Jo i dashur, konkubinat nuk ishin livadheve, por ne qytete te tera qe u perkisnin te gjitheve, ne ate kohe ne ato zona.

Linku qe ke hedhur per Tocqueville nuk eshte domethenes, eshte interpretim i ndonje leximi personal nga ndonje individ i ndricuar apo medioker, smund ta them. Tocqueville me ka impresionuar per largpamesine e portretizimit te tij ndaj zhvillimeve ne Amerike, por mbi te gjitha : ne universalen, ne zbatueshmerine e demokracise ne vende te reja, me rreziqet e benefitet e saj. Nuk lexoj shfrytezim te popujve tek Tocqueville nga Amerika, por ndoshta ngaqe mundohem te shoh te pergjithshmen e jo thjesht nuanca negative.

Ti dhe une mund ta lexojme Tokevijen edhe si manual gastronomie se ka ardhe dita, ka ardhe dita e "per mendimin tim", parashikuar nga Tokevije.

Fakti eshte se ai eshte shprehur leteralisht per te ardhmen e ndritur te Amerikes (biles edhe te Bashkimit Sovjetik si komplementar i demokracise amerikane), dhe per leqendisjen e demokracise evropiane.

Dhe ne fund e mbyll me pyetjen demokratike:

A ju pelqen marmalata?

 

Tocqueville nuk kishte stofe revolucionari, ai vinte nga nje mbreteri me mision te zgjaste jeten e mbreterise ku jetonte vete. Vlera e tij vlen edhe per ne Shqiptaret qe kerkojme te ngreme demokraci mbas Stalinizmit e me vone mbas Berishizmit. Leni fuqite e medha,...Nejse duhet ta kritikojme te shkretin qe sparashikoji ngritjen e Kines ne superfuqi. 

Marmalaten kam vite qe se perdor, e kam perdorur shume gjate kohes se komunizmit dhe mundohem ta evitoj ne anarkine time gastronomike. 

Nje pyetje demokratike: Pse lexoni kur nuk paqetoheni me veten tuaj ne rradhe te pare?

Opa, e cmitizoi dhe Oksidentin!!!

Nuk e dim ne kush ishte oksidenti, nje mut muti...

 

Ti qe i ke te gjithe librat e bibliotekes te Borgesit rreth e rrotull vetes ne largesi te ndryshme ne metra, kape nje çike kete librin e ketij mut mutit ketu qe ta rekomandon çdo profesor Harvardi me mjeker tri-pllome, e qe eshte shkruajtur kur stergjysherit e tu nuk ishin as mineral, e jo me lende organike:

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Decline...

 

 

According to the theory, the Western world is actually ending and we are witnessing the last season — "winter time"

smiley

Dmth, sipas autorit Oksidenti nuk do e kish te gjate pas 1922???

Autori sikur ja ka fut pordhes kot o Tiku!

Qe ky autor ja ka fut pordhes per disa gjera, kjo nuk ka dyshim, xhanem si per çdo autor. Por eshte e padiskutueshme qe ky ka pasur edhe shume intuita te shkelqyera.

Po ti mbaji nje here ere pordhes pastaj komento.

Tani jam i sigurte qe me kete koment qe bere, as emrin nuk ja ke degjuar. Shkolla e madhe amerikane qenka e kristalte.

 

Ca halli ke me shkollen Amerikane o Tiku? 

Me çin te kem hall kur ketu te kane mburrur si student dijetar, e nderkohe rezulton qe nuk i ke degjuar emrin Spenglerit?

Per ne masonet, Spengleri eshte autore reaksionare qe nuk beson ne progres. 

Heretik, Roni ka qene nje nga studentet me te mire, dhe studionte aq shume sa nje dite rreshqiti smiley aq e pati smiley

Si eshte puna Pjer? Nuk i rezistove dot joshjes per te hedhur balte? 

Rono, kam frike se Pjeri po na alkolizohet dhe po e humb ate qartesine vizionare qe e ka karakarakterizu gjithmone. smiley

Kinezet jane me praktike se te gjithe keta qe " fali o zot " smiley coc kane lexuar .e coc cpengojne . Kjo dallohet sepse Kinezet nuk e kane thenien e Urte nder na 

...eshte mpleksur e eshte bere / te kesh njeqind pale gershere / sos e hap dot  nje vere " 

Mr Roni do ti qe dhe mua me ngel mendja aty tek massoneria qe dhe mejtojne , dhe bejne , dhe diktojne ,,,

Poshte Reaksioni !

Po jeshem tek kryetari Mao me thenie qe ndryshoi Kinen more .Cu shtyu tek sajesa  e Marko Pollos  Ja dhe nje per Ju z.Emigrant .

Cfare kuptim ka DITA e shtrire ne njesite  e matjes ( 6 dite ) ..Si SOT ? Po Njeshi zanafilla e numerimit , se zero e fyl eshte Robi pa lindur ?

Paska ardhe dhe ajo ...O erdhi bibili /o erdhi ne leme / "tek " ma beri ...../ kur digjova zene smiley .

Shume egoiste , jo e tradites dhe vetem nje Justifikim pa ngjyrosje Flamuri ( kam qene nder JU ) e shpeton nga mungesa , te pakten e te paktave Jo Politike  ..Gezuar 2014 !

Ta pafsha prapa Hekurave Berluskonin qe u ka hedhe Trute e Gomarit smiley

Berluskoni dhe kush e ve Berluskonin prapa hekurave eshte eshte i njejti material ngjyre kafe i WC.

Kurse kush merret me materialin kafe te WC sepse nuk ka çfar tjeter te beje ne jete, nuk eshte as material ngjyre kafe.

 

Jam i bindur qe ke ngrene Trahana .Po se per cfare ta kane servirur duket qe je ne hapat e pare te daljes nga Nevojtorja smiley

Dallon sepse ke dhe cepat e buzeve pa fshire .Shihu ne pasqyre po nuk besove ! Fshiji dhe ato ..dhe pak Berluskon te ka mbetur ! Ec !

 

Jo or daj se nuk me la mendja te bej shkence ne Peshk,....smiley

Urime te nderuar admin .Filloj dhe Viti ri ne PPU . Pas "lash nje koment aty " smiley te zonjes Xhibole qe pretendonte nje shkalle shume te Larte detyrimi te kujtedo per ta lexuar e mesuar , por hedhur ne forme fisnike si "dorashke " ...Ja tani dhe ana e te pasmes se  medaljes ..."nuk bej shkence ne PPU "smiley  nje perplasje dere refuzuese per Vulgun e PPU smiley nga shkencetaret e vertete !

Aman , bej pak shkence !

Viti Ri gezuar te nderuar Admin . Duket do kete bereqet ! 

Aman , bej pak shkence !

smiley

E cmund te thuash me tepr pervecse, Ymer-Ymer???

Grupi mason NYC pse hani material WC-je kot?

Ne kete menyre ju po talleni me shokun tuaj Emo qe ka prure artikuj shkencore me formula ne Peshk.

 

Ne masonet nuk kemi shoke, por vetem bashkpunetore. Bashkpunetore ne qellimin tone human.

Ku gjenden këto artikujt që thua, heretik?

Emo - ua yne eshte i thjeshte , pranon te beje Shkence tek PPU . Ne e kemi hallin te perplasja e deres ne surrat vulgut nga Shkencetaret e Vertete ! Nje i vetem i pashoq smiley

Jo or daj nuk me la mendja te beje shkence ne Peshk "smiley

Nga gjith ajo shkence qe ke bere deri tani , me kete mendoj se hyre ne Ginesin e thenieve te PPU ...Amen !

Nuk i ke bere ditet te besh vezen e Xhafos smiley Nuk e ngatrrojme Egjerin me Grurin !

Thjesht pashe nje drite diku larte e vendosa te merrem me de-mitologjizem te Historise se Shkelqyer Kineze 2400 vjecare, si dhe te ngre pikepyetje mbi shendetin ekonomik te Kines

Desha edhe  te ndergjegjesoj bashkeatdhetaret e mi se vendet me zhvillim te larte ekonomik disa shiferor jane te varfera dhe fatkeqesisht nuk arrijne te dalin nga rathet e ferrit te varferise as ne te ardhme. Zhvillimi i tyre ekonomik eshte thjesht nje prerekuisit per te mos rene ne anarki apo disobedienca civile. Kina eshte e varfer e do mbetet e tille.

Po ne cmitizum Gjergj Elez Aline e Konstandinin e Doruntinen, e nuk ishim kaq te prekshem? Pse te mos diskutojme per rrjedhjet e Confucianizmit ne sjelljen seksuale te kinezeve nder vite? Po ne nuk lem kritik per veten tone ndersa duhet te jemi me dorashka per te tjeret? apaaa sa te ndjeshem.

Ju jeni thjeshte legena, pa pike karakteri, e pa bythe per te diskutuar gjene me te thjeshte. Sa ju ngec sharra ne gozhde mblidheni bashke per tu talle me çfado te thote tjetri.

Po te kisha thene qe du me bo shkence, perseri do te hanit te njejtin material WC-je me fjale te kunderta.

Vazhdoni legena bini legenit, se nuk dini tjeter.

Bere cbere o Heretik por re dhe ti ne nivelin e Pjerit, i cili kur e ka te pamundur te ballafaqohet me argumetat hidhet ne sulme personale. (Karakteristike kjo e njerzeve autodidakte.)

Ketu mos ia fut koto Rono, se une ballafaqohem me kedo dhe per çdo lloj argumenti. Une nuk para bej sulme personale, siç ben ti, apo me sakte siç gricesh ti.  

Ti je sharlatan Pjer! Dhe si i tille, te mungon ajo qe quhet ndershmeri intelektuale. Shiko me larte se si je gerricur vete me mua. Nderkohe qe ajo qe ti quan gerricje nga ana ime, nuk eshte gje tjeter vecse kritike me baza te shendosha shkencore. 

E kanë këta shalratanët, Roni. Edhe shajnë, sado me stil, edhe pastaj qahen sikur i ke sulmuar ti i pari... shumë qenie ambigue janë.

femer ti shoqe ?

Inter Legere, me jepni pershtypjen se jeni idhtare i Vizioneve te Qarta! Ju garantoj i/e dashur se Vizionet e Qarta shume shpejt do tju shendrohen ne Vizione te Tharta. 

Çfarë janë Vizionet e Qarta? Nuk ia kam idenë se çfarë po flet. smiley

(Po gjithsesi për të folur, kështu, vagullt, vizionet i kam shumë të qarta, ciladoqoftë domethënia e qartësisë në këtë mes.)

Pastaj mendoj se një shoqëri sado e zhvilluar ka nevojë për mite apo modele.

smiley

kane inat Pjero , skane argumente per ceshtjet ne fjale dhe sulmojne pa lidhje smiley

Ketu jam me ty Heretik, shif si mu sulen mue, e mu kujtu  Lubonja shkrete kur demitizon ndarjen e historianeve ne dy kampe, pro dhe anti-shqiptar. Eshte veshtire te de-mitizosh vella, qofte edhe hijeshite e Kines.

Heretiku më lartë, vet, ironizoi dy nga tellallët më të mirë të shkencës në botë (sipas mendimit tim) bab e bir Angela që kanë drejtuar dhe drejtojnë emisionet më të ndjekura dhe më interesante në Itali.
 

Nuk i plotesojne as ata kushtet, cfare thote wikipidia per ta. E kisha nje dyshim per spastrimin e historianeve tek peshku, sepse demitizimi ska nevoje per historiane, sipas tyre, rrezo mitet edhe tabula rasa pastaj. Jo se del ndonjoni e thot: avash e re para se te bini prape dashni me Kinen, se ene kjo Kina ishte e o. Jo ska mundesi thon, sbohet historia me detaje historike por frymezime hyjnore. Ene une u frymezova por dola kallp, i pa-pranueshem.

Kjo nuk do te thote se jane shkencetare,jane conduktore te mire,divulgatore e aq.Madje jane edhe te rrezikshem.Kane djegur mjaft djem e vajza te talentuar ....E kane bere ate program si domen-in e tyre...

http://youtu.be/GypIrhqmv3o

Edhe nje tjeter pershendetje pak me te gjate mr Roni , per te kuptuar me qarte perse behet shkenca ...smiley 

Kur nuk ka smile , keta quhshin ne kohen time " Kufoma te Shkences " ose "Porosi Partie ".  Kur vinin nga lloi i "enciklopedisteve " qe hiqeshin per shkencetare , i quanim " bibloteke pa iventar " shprehje qe dikush e gjeti si rrenje ose premise per "te cakerdisur " .Por qe e zgjidhnim butesisht midis " Ky o i knum .I ka mush raftet gjith Libra ".smiley

Rroll over Bethoven !!!!!

Dhe desha te ndaj nje personale .Shihe tek " Gohny be god " ( eshte e virgjer)  cfar i ben Orkestres. Fenomenale . Nuk e kam gjet tek askush deri tani !!!!!! Te kete shkencetare te ketij NIVELI ? Ndoshta vetem Ainshtaini i vetmi qe " ka thyer " Natyren ! Titaniku Deshtoi !

maçon dhe ti idrizo ?

me postet si mure parafabrikate, i tille dukesh ne fakt.

Wee  nuk ka ndonjë admin rrotull, po miratojnei atë pyetjen time, se ngelën njerëzit duke bërë muhabet tek kinezëria...

Nuk ke hyre akoma ke shkencetaret zotrote .Ke Profil po rimon me der der debil .Ke kohe .Prit pak se do mendoje  nena dhe per ty or bir smiley

labi po llapen pse e qit kur flet ?

Shkurt fare Pro -fil , hyn tek ata qe rrjedhin e pjerdhin ose perrenjte psikike .Tani kemi me cilesor se ty prandaj mba rradhen  Dhe mos hec me ne kete linje se , po qe per pordhe ,,aq sa ben ti si antikomunist i oreve te para me hedh pika rrota e bicikletes kur bie shi smiley

 Lepiresit jane  si ne ate kohe dhe ne kete kohe . .Une flas Sot ti flet si sumtekelek .Dulles i rrofsh Topet ti dhe te gjithe sic ja Rruajtet ne te gjalle .Vur dhe doren mbrapa kontrollohu se mos te ka mbet ndonje nga topet e Dulles varur !

a ke pare sesa labe, nga shoket e malit, i nxorri armiq te popullit ? dhe i pushkatoi ne mur (parafabrikat), si ato qe shkruan ketu prej vitesh. 

po partia s'te ka mesuar te jesh te pakten koherent, apo nuk e kupton kete fjalen ? 

Po cke me labet o Profil? 

Mos te kane ngrene buken, vrare baben apo ashtu nenen? 

ti sikur ishe maçon ?

Ne fakt une desha me diskutu si kan vra Kinezet none e baben e tyre, e si ingarkonin intelektualet e tyre si mushka me dru,  por ne tek Labet e kemi hallin se per ata jane keto Parrulla....

ti nuk je per diskutime serioze. i ke komentet rremuje, kur fillon e shkruan gjate. 

shkruj sa me shkurt, t'a hudhesh lumin.

E di edhe une  prandaj mundohem te rri prane jush. ndonje LINK?

Lexoje se kujt kategorie i perket dhe hajde me vone .Une nuk vij ketu per krahina . Ama per te njohur Idiotet , Debilet , Pordhemedhejte , Cicofrenet dhe Perejte Psikike dhe sidomos ata qe pretendojne se  u tundet Topat e Dulles mbrapa lexon vetem Ty dhe nuk ke nevoje per me teper . ! Po qe se je realisht nga ata .shtrengo dhembet dhe shko merr hak tek Varri , jo ketu .ghrrrrrgrrrrahmhmrrrmrrrr me labo- geg !

ji koherent !

& 11 mendimtaret qe unifikuan Peshkun smiley

Unë, në të kundërt po shoh një kricje. 
Nuk e di në merrni vesh nga psikologjia dhe e keni parasysh Zimbardon?

Kam qene dhe jam kurioze te lexoj Efektin e Luciferit, por he sot he neser asnjehere nuk behem mbare (s'me premton koha e lire per psycho-lexime megjithe deshiren). Sidoqofte nese ke deshire te shkruash dicka, do te lexoj me kenaqesi.

1. Poeti

2. Lefti

3. Xhibi

4. Thoughpolice

5. Maverick

6. Hurbinek

7. Il commandante

8. Solidarnosc

9. I pakapshmi

10.ACDC

11. Ed Selami

smiley

he mo Swedi sa shpejt e perpilove listen ne maje te gjuhes i paske pas gjithe keta? smiley

Swedo, 7 nga kto niket i takojne vetem njonit. smiley

Keta sikur i kane pas parrullat me mjalte, qe u paskan ngjitur aq shume, sa i ngrene lart akoma.

Ne ku s'i shkruajtem, ku s'i gdhendem, te uruarat, por hic s'na ngjiti dora ne to.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).